dasher - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: Dasher Manual
sv: Handbok för Dasher

en: The Dasher Project
sv: Dasher-projektet

en: UNIX is a trademark of X/Open Group.
sv: UNIX är ett varumärke tillhörande X/Open Group.

en: Linux is a trademark of Linus Torvalds.
sv: Linux är ett varumärke tillhörande Linus Torvalds.

en: X Window System is a trademark of X Consortium, Inc.
sv: X Window System är ett varumärke tillhörande X Consortium, Inc.

en: Windows is a trademark of Microsoft Corp.
sv: Windows är et varumärke tillhörande Microsoft Corp.

en: Macintosh and Apple are trademarks of Apple Computer, Inc.
sv: Macintosh och Apple är varumärken tillhörande Apple Computer, Inc.

en: Dasher is an accessible text entry application that uses pointing gestures rather than typing. It is designed to be fast while fun to use.
sv: Dasher är ett program för prediktiv textinmatning som använder pekgester istället för ett fysiskt tangentbord. Det är designat till att vara snabbt men samtidigt roligt att använda.

en: Introduction
sv: Introduktion

en: <application>Dasher</application> is an information-efficient text-entry interface, driven by natural continuous pointing gestures. Dasher is a competitive text-entry system wherever a full-size keyboard cannot be used - for example on a palmtop or wearable computer, or when operating a computer one-handed (by joystick, touchscreen or mouse) or zero-handed (i.e. by head-mouse or eyetracker). This document describes version 4.2.0 of <application>Dasher</application>.
sv: <application>Dasher</application> är ett informationseffektivt gränssnitt för textinmatning, drivet av naturliga kontinuerliga pekgester. Dasher är ett konkurrenskraftigt textinmatningssystem där ett fullskaligt tangentbord inte kan användas - till exempel på en handdator eller en liten dator, eller när man hanterar en dator med en hand (med styrspak, pekskärm eller mus) eller utan händer (t.ex. med huvudmus eller ögonföljare). Det här dokumentet beskriver version 4.2.0 av <application>Dasher</application>.

en: <application>Dasher</application> can be started by selecting <guimenuitem>Dasher</guimenuitem> from the <guisubmenu>Accessibility </guisubmenu> submenu of the <guimenu>Main Menu</guimenu>, or by running the command <command>dasher</command> on the command line.
sv: <application>Dasher</application> kan startas genom att välja <guimenuitem>Dasher</guimenuitem> från undermenyn <guisubmenu>Tillgänglighet </guisubmenu> till <guimenu>Huvudmenyn</guimenu> eller genom att köra kommandot <command>dasher</command> på kommandoraden.

en: What's New
sv: Vad är nytt

en: New features In version 4.2
sv: Nya funktioner i version 4.2

en: What's coming in version 4.4
sv: Vad kommer i version 4.4

en: Dasher is fast and fun to learn.
sv: Dasher är snabbt och roligt att lära sig.

en: Dasher is <emphasis>free software</emphasis>. It's distributed under the same license as GNU/Linux, the GPL.
sv: Dasher är <emphasis>fri programvara</emphasis>. Det distribueras under samma licens som GNU/Linux, licensen GPL.

en: How does Dasher work?
sv: Hur fungerar Dasher?

en: Financial Times, 5th February 2002
sv: Financial Times, 5:e februari 2002

en: Dasher is like an arcade game: `Attack of the killer alphabets', perhaps.
sv: Dasher är som ett arkadspel: "Attack från de dödliga alfabeten', kanske.

en: Tips for novices
sv: Tips för nybörjare

en: Example
sv: Exempel

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: What do the colours mean?
sv: Vad betyder färgerna?

en: How to start dasher (version 4)
sv: Hur man startar dasher (version 4)

en: How to start dasher (version 2) on pocket PC
sv: Hur man startar dasher (version 2) på Pocket PC

en: How to use Dasher in real life
sv: Hur man använder Dasher i verkliga livet

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Save to file
sv: Spara till fil

en: Send text to other window
sv: Skicka text till andra fönster

en: Font sizes
sv: Typsnittsstorlekar

en: Personalizing Dasher
sv: Personalisera Dasher

en: Languages
sv: Språk

en: 2.5
sv: 2,5

en: 4, 5, 6, or 7
sv: 4, 5, 6 eller 7

en: 8 or more
sv: 8 eller mer

en: Authors
sv: Upphovsmän

en: This manual was written by The Dasher Project (<email>dasher@inf.phy.cam.ac.uk</email>). Please send all comments and suggestions regarding the manual to the GNOME Documentation Project at <email>docs@gnome.org</email>. You can also add your comments online by using <ulink type="http" url="http://www.gnome.org/gdp/doctable/">GNOME Documentation Status Table</ulink>.
sv: Den här handboken skrevs av The Dasher Project (<email>dasher@inf.phy.cam.ac.uk</email>). Skicka alla kommentarer och förslag angående handboken till Dokumentationsprojekt för GNOME på <email>docs@gnome.org</email>. Du kan även lägga till dina kommentarer på nätet på sidan <ulink type="http" url="http://www.gnome.org/gdp/doctable/">GNOME:s dokumentationsstatustabell</ulink>.
