dasher master - en to be translation catalogue (243 entries)

en: Predictive text entry
be: Прадказальны ўвод тэксту

en: Enter text without a keyboard
be: Увод тэксту без клавіятуры

en: _File
be: _Файл

en: _Edit
be: _Праўка

en: Copy _All
be: С_капіраваць усё

en: _Options
be: _Опцыі

en: _Edit Font
be: _Рэдагаваць шрыфт

en: _Dasher Font
be: _Шрыфт Dasher

en: _Dasher Font Size
be: Па_мер шрыфту Dasher

en: Normal
be: Звычайны

en: Large
be: Вялікі

en: Very Large
be: Вялізны

en: _Reset fonts
be: _Ануляваць настройкі шрыфтоў

en: _Help
be: _Дапамога

en: _About
be: _Аб праграме

en: Select File
be: Вылучыць файл

en: Select Font
be: Выбраць шрыфт

en: Dasher Preferences
be: Настройкі Dasher

en: Alphabet Selection
be: Выбар алфавіта

en: Color Scheme
be: Схема колераў

en: Custom colour scheme:
be: Уласная схема колераў:

en: Alphabet
be: Алфавіт

en: Speed
be: Хуткасць

en: Adapt speed automatically
be: Аўтаматычна падстройваць хуткасць

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
be: Кіраванне

en: Display Size
be: Памер экрана

en: Enlarge input window
be: Павялічыць акно ўводу

en: Orientation
be: Арыентацыя

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
be: Прадвызначаны алфавіт

en: Custom
be: Уласны

en: Left to Right
be: Злева ўправа

en: Right to Left
be: Справа ўлева

en: Top to Bottom
be: Зверху ўніз

en: Bottom to Top
be: Знізу ўверх

en: View
be: Від

en: Language Model
be: Мадэль мовы

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
be: Стандартны літарны PPM

en: Word-based model
be: Слоўная мадэль

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
be: Мадэль змешвання (PPM/слоўнік)

en: Japanese
be: Японская

en: Adaptation
be: Адаптацыя

en: Language model adapts as you write.
be: Мадэль мовы падстройваецца пад ваша пісьмо.

en: Smoothing
be: Згладжванне

en: Prediction
be: Прадказанне

note: Abbreviation for Preferences
en: P
be: Н

en: Please Wait…
be: Пачакайце...

en: Centre circle
be: Кола ў цэнтры

en: Two box
be: Два прамавугольнікі

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
be: Гэты элемент кіравання прызначаны для падстройвання адносных памераў
    чатырохвугольнікаў асобных літар. Большыя значэнні азначаюць
    меншую хуткасць пісьма.

en: Direction
be: Накірунак

note: This means that you always want to write left-to-right regardless of the normal direction for the alphabet you are using
en: Always Left-to-Right
be: Заўсёды злева ўправа

en: Always Right-to-Left
be: Заўсёды справа ўлева

en: Always Top-to-Bottom
be: Заўсёды зверху ўніз

en: Always Bottom-to-Top
be: Заўсёды знізу ўверх

en: _Language
be: _Мова

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
be: Стыль кіравання

en: Options
be: Параметры

en: Input Device
be: Прыстасаванне ўводу

en: Starting and Stopping
be: Запуск і спыненне

en: Start on left mouse button
be: Запуск левай пстрычкай

en: Start on space bar
be: Запуск прабелам

en: Start with mouse position:
be: Запуск пэўным размяшчэннем паказальніка мышы:

en: Pause outside of canvas
be: Прыпыняць па-за межамі палатна

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
be: _Кіраванне

en: Colour Scheme
be: Схема колераў

en: Appearance Options
be: Параметры выгляду

en: Show mouse position
be: Паказваць размяшчэнне паказальніка мышы

en: Draw line between crosshairs and mouse
be: Рысаваць лінію ад перакрыжавання да паказальніка мышы

en: Increase line thickness
be: Павялічыць таўшчыню ліній

en: Draw box outlines
be: Рысаваць край чатырохвугольнікаў

en: Dasher Font
be: Шрыфт Dasher

en: Select Dasher Font
be: Выбраць шрыфт Dasher

en: Small font
be: Малы шрыфт

en: Large font
be: Вялікі шрыфт

en: Very large font
be: Вялізны шрыфт

en: _Appearance
be: _Выгляд

en: Application Options
be: Параметры праграмы

en: Timestamp new files
be: Дадаваць часавы адбітак для новых файлаў

en: Show toolbar
be: Паказваць паліцу прылад

en: Show speed slider
be: Паказваць паўзунок хуткасці

en: Control mode
be: Рэжым кіравання

en: Include Clipboard commands
be: Улучыць загады буфера абмену

en: Include Speech commands
be: Улучыць загады вымаўлення

en: Force to have Halt command
be: Прымусовая наяўнасць загаду Спыну

en: Include Editing commands
be: Улучыць загады рэдагавання

en: Copy All on stop
be: Скапіраваць усё пры спыненні

en: Speak All on stop
be: Прамовіць усё пры спыненні

en: Speak words as you write
be: Вымаўляць словы падчас пісьма

en: Editor Font
be: Шрыфт рэдактара

en: Select Editor Font
be: Выбраць шрыфт рэдактара

en: Application Style
be: Стыль праграмы

en: Stand-alone
be: Самастойны

en: Composition
be: Кампазіцыя

en: Direct entry
be: Непасрэдны ўвод

en: Full Screen
be: На ўвесь экран

en: A_pplication
be: _Праграма

en: New file
be: Новы файл

en: Open file
be: Адкрыць файл

en: Save file
be: Захаваць файл

en: Save file as
be: Захаваць файл як

en: A_ppend to file…
be: _Дадаць да файла...

en: _Import Training Text…
be: І_мпартаваць навучальны тэкст...

en: Quit
be: Выйсці

en: Cut
be: Выразаць

en: Copy
be: Скапіраваць

en: Paste
be: Уставіць

en: Pr_eferences…
be: _Настройкі...

en: Preferences
be: Настройкі

en: _Contents…
be: _Змест...

en: Help
be: Дапамога

en: _About…
be: _Аб праграме...

en: Direct Mode
be: Рэжым непасрэднага ўводу

en: _Direct Mode
be: _Рэжым непасрэднага ўводу

en: _Game Mode
be: _Гульнёвы рэжым

en: Speed:
be: Хуткасць:

en: Alphabet:
be: Алфавіт:

note: think XML_LChar==char, depends on preprocessor variables... /TRANSLATORS: the first string is the error message from the XML Parser; / the second is the URL of the file we're trying to read.
en: XML Error %s in file %s
be: XML-памылка %s у файле %s

en: File ends with incomplete UTF-8 character beginning 0x%x (expecting %i bytes but only %i)
be: Файл канчаецца няпоўным знакам UTF-8, пачынаючы з 0x%x (чакалі %i байтаў, атрымана толькі %i)

en: Read invalid UTF-8 character 0x%x
be: Прачытаны хібны знак UTF-8 0x%x

note: /TRANSLATORS: the string "GameTextFile" is the name of a setting in gsettings / (or equivalent), and should not be translated. The %s is the value of that / setting (this message displayed only if the user has provided a value)
en: Note: GameTextFile setting specifies game sentences file '%s' but this does not exist
be: Увага: настройка GameTextFile вызначае файл з гульнёвымі сказамі "%s", які не існуе

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Frames over which to perform zoom
be: Колькасць кадраў для маштабавання

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
be: Глабальны захоп клавіятуры

note: menu
en: Alternating Direct Mode
be: Альтэрнатыўны рэжым непасрэднага ўводу

en: Auto-increasing speed to %0.2f
be: Аўтаматычнае павелічэнне хуткасці да %0.2f

en: Auto-decreasing speed to %0.2f
be: Аўтаматычнае памяншэнне хуткасці да %0.2f

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
be: Працягласць сканавання ў рэжыме меню (0 = не сканаваць)

en: Number of forward boxes
be: Колькасць наступных прамавугольнікаў

en: Safety margin
be: Граніца бяспекі

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
be: Разнамернасць прамавугольнікаў

en: Maximum Zoom
be: Максімальнае павелічэнне

note: TRANSLATORS: In click mode, when you click with the mouse, you select a piece of y-axis to be zoomed to, based on the mouse coordinates. The "guides" are lines from the mouse position to the edges of the piece of y-axis.
en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
be: Рысаваць падказкі на экране, якія выяўляюць абшар, для якога пры пстрычцы будзе ўжыта маштабаванне

note: TRANSLATORS: As dasher's on-screen coordinate space is not flat, the straight guide lines should in fact really be curved. This option draws the guides as correct, though possibly more confusing, curves.
en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
be: Рысаваць лініі адпаведна нелінейнасці пераўтварэнняў абшару прагляду

en: Click Mode
be: Рэжым пстрыкання

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
be: Маштабаванне ўправа

note: bMenu
en: Compass Mode
be: Рэжым компаса

en: Done
be: Зроблена

note: /TRANSLATORS: %s is the name of the alphabet; the string "GameTextFile" / refers to a setting name in gsettings or equivalent, and should not be translated.
en: Could not find game sentences file for %s - check alphabet definition, or override with GameTextFile setting
be: Не ўдалося адшукаць файл з гульнёвымі сказамі для %s - праверце апісанне алфавіта або засланіце яго настройкай GameTextFile

en: Normal Control
be: Звычайнае кіраванне

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
be: Рэжым меню

en: Vertical distance from mouse/gaze to target (400=screen height)
be: Вертыкальная адлегласць ад паказальніка мышы да мэты (400=вышыня экрана)

en: At top and bottom, scroll more and translate less (makes error-correcting easier)
be: Уверсе і ўнізе больш пракручванняў і менш пераўтварэнняў (гэта палегчыць выпраўленне памылак)

en: Screen geometry (mostly for tall thin screens) - 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log
be: Геаметрыя экрана (пераважна для высокіх вузкіх экранаў): 0=old-style, 1=square no-xhair, 2=squish, 3=squish+log

en: Shape type: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles
be: Тып фігуры: 0=disjoint rects, 1=overlapping, 2=triangles, 3=trunc-tris, 4=quadrics, 5=circles

en: Distance from right-hand-side Y-axis, at which maximum speed is reached. (2048=xhair)
be: Адлегласць ад правай Y-восі, дзе дасягаецца найбольшая хуткасць. (2048=xhair)

en: Hold right mouse button / key 1 to go 3/4 faster
be: Утрымліваць правую кнопку мышы ці клавішу 1 для паскарэння на 3/4 ад бягучай хуткасці

en: Use exact computation of per-frame movement (slower)
be: Дакладны падлік пакадравага руху (марудна)

en: Demo Mode (no input)
be: Дэманстрацыйны рэжым (без уводу)

en: Filename of sentences to enter
be: Назва файла са сказамі для ўводу

en: Distance of sentence from center to decide user needs help
be: Адлегласць сказу ад сярэдзіны, якая азначае, што карыстальніку патрэбна дапамога

en: Time for which user must need help before help drawn
be: Працягласць часу, калі карыстальніку патрабуецца дапамога, да скасавання гэтай патрэбы

en: When we give help, show the shortest path to the target sentence?
be: У выпадку дапамогі карыстальніку, ці трэба паказваць найкарацейшы шлях да мэтавага сказу?

en: Warning: faulty alphabet definition: training-start delimiter %s must be a single unicode character. May be unable to process training file.
be: Увага: хібнае апісанне алфавіта: знак падзелу для пачатку навучання %s мусіць быць адным знакам Унікоду. Не ўдалося апрацаваць навучальны файл.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character; ignoring group specifier
be: Увага: навучальны файл змяшчае знак "%s" у якасці элемента групы "%s", але група з такой назвай не змяшчае гэтага знака; азначэнне групы праігнаравана

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
be: Увага: навучальны файл змяшчае знак "%s" у якасці элемента групы "%s", але група з такой назвай не змяшчае гэтага знака. Dasher не здолее зразумець, як вы хочаце ўводзіць гэты знак.

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but alphabet contains several such groups. Dasher will not be able to learn how you want to write this character.
be: Увага: навучальны файл змяшчае знак "%s" у якасці элемента групы "%s", але алфавіт змяшчае некалькі такіх груп. Dasher не здолее зразумець, як вы хочаце ўводзіць гэты знак.

en: Warning: in training file, annotation '<%s>' is followed by another annotation and will be ignored
be: Увага: у навучальным файле пасля пазнакі "<%s>" следуе іншая пазнака, і таму яна будзе праігнаравана

note: /TRANSLATORS: first string will be the filename; after the end of the string, / some number of output (e.g. Chinese) characters will be appended, / the number of which is the integer here
en: In file %s, the following %i symbols appeared without annotations saying how they should be entered, but each can be entered in several ways. Dasher will not be able to learn how you want to enter these symbols:
be: У файле %s прысутнічаюць наступныя %i знакаў, якія не маюць пазнак, якім чынам іх трэба ўводзіць, хоць іх увод магчымы некалькімі спосабамі. Dasher не зможа вызначыць, як вы хочаце ўводзіць гэтыя знакі:

en: Training on User Text
be: Навучанне з тэкстам карыстальніка

en: Training on System Text
be: Навучанне з сістэмным тэкстам

note: /TRANSLATORS: These 3 messages will be displayed when the user has just chosen a new alphabet. The %s parameter will be the name of the alphabet.
en: No user training text found - if you have written in "%s" before, this means Dasher may not be learning from previous sessions
be: Тэкст навучання карыстальніка не знойдзены: калі вы ўжо раней запісвалі даныя ў "%s", гэта значыць, што Dasher не можа захоўваць атрыманыя веды паміж сеансамі

en: No training text (user or system) found for "%s". Dasher will still work but entry will be slower. We suggest downloading a training text file from the Dasher website, or constructing your own.
be: Для "%s" не знойдзены навучальны тэкст (карыстальніцкі ці сістэмны). Dasher усё роўна будзе працаваць, праўда, з меншай хуткасцю. Мы раім вам сцягнуць навучальны файл з сеціўнай пляцоўкі Dasher або ўласнаручна стварыць яго.

en: "%s" does not specify training file. Dasher will work but entry will be slower. Check you have the latest version of the alphabet definition.
be: "%s" не апісвае навучальны файл. Dasher усё роўна будзе працаваць, праўда, з меншай хуткасцю. Спраўдзіце, што вы сапраўды карыстаецеся найноўшай версіяй апісання алфавіта.

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
be: Працягласць доўгага націску

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
be: Працягласць падвойнага націску

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
be: Уключыць кнопку адраблення назад

en: Slow startup
be: Марудны запуск

en: Startup time
be: Працягласць запуску

en: Percentage by which to automatically increase speed
be: Колькасць працэнтаў для аўтаматычнага павелічэння хуткасці

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
be: Час, пасля якога трэба аўтаматычна павелічаць хуткасць, с

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
be: Колькасць працэнтаў для памяншэння хуткасці пры адрабленні аперацый уводу назад

en: One Button Dynamic Mode
be: Дынамічны рэжым уводу адной кнопкай

en: Scan time (each direction), in ms
be: Працягласць сканавання (у кожным накірунку), мс

en: Factor by which to zoom in
be: Каэфіцыент маштабавання

en: Lag before user actually pushes button (ms)
be: Затрымка да націску кнопкі карыстальнікам, мс

note: COneDimensionalFilter(CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
be: Аднавымерны рэжым

en: Warning: training file contains character '%s' as member of group '%s', but no group of that name contains the character. Ignoring group specifier.
be: Увага: навучальны файл змяшчае знак "%s" у якасці элемента групы "%s", але група з такой назвай не змяшчае гэтага знака. Азначэнне групы праігнаравана.

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
be: булева значэнне мусіць мець значэнне "true" ці "false".

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
be: невядомы параметр, ужыйце "--help-options" для атрымання падрабязнай інфармацыі.

en: Port:
be: Порт:

en: X label:
be: X-подпіс:

en: X minimum:
be: X-мінімум:

en: X maximum:
be: X-максімум:

en: Y label:
be: Y-подпіс:

en: Y minimum:
be: Y-мінімум:

en: Y maximum:
be: Y-максімум:

en: Print socket-related debugging information to console:
be: Выводзіць адладачную інфармацыю аб сокеце ў кансоль:

en: Socket Input
be: Увод з сокета

note: TODO This is not a very good error message even in English...???
en: Error creating socket
be: Памылка стварэння сокета

en: Error binding to socket - already in use?
be: Памылка прывязкі сокета - ужо занята?

en: Warning truncating socket input label '%s' to %i characters.
be: Увага: абразанне тэксту для ўводу з сокета "%s" да %i знакаў.

en: Socket input: Error reading from socket
be: Увод з сокета: памылка чытання з сокета

en: Dasher Socket Input error: %s: %s
be: Памылка ўводу з сокета Dasher: %s: %s

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
be: Увод у сокет Dasher: не ўдалося запусціць ніць для чытання.

en: Max time for a 'tap' (anything longer is held)
be: Максімальны час для дотыку (усе даўжэйшыя дотыкі ігнаруюцца)

en: Stylus Control
be: Кіраванне стылом

note: no context switch commands will be executed!
en: Warning: faulty alphabet definition, escape sequence %s must be a single unicode character. This may worsen Dasher's text prediction.
be: Увага: хібнае апісанне алфавіта, паслядоўнасць экраніравання %s мусіць быць адным знакам Унікоду. Такі стан спраў можа пагоршыць функцыю прадказання тэксту праграмай Dasher.

en: Unable to open file "%s" for reading
be: Не ўдалося адкрыць файл "%s" для чытання

en: Button offset
be: Зрух кнопкі

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
be: Інтэрвал множнага націску

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
be: Уключыць кнопкі адраблення ўводу назад і запуску/спынення

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
be: Памяняць месцамі кнопкі ўверх і ўніз

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
be: Падвойны націск змяняе накірунак (уверх-уніз), патройны націск вяртае звычайны рэжым

en: Two Button Dynamic Mode
be: Дынамічны рэжым уводу дзвюма кнопкамі

en: Offset for outer (second) button
be: Зрух для знешняй (другой) кнопкі

note: divisor step
en: Distance between down markers (long gap)
be: Адлегласць паміж пазнакамі накірунку ўніз (доўгі разрыў)

en: Distance between up markers, as percentage of long gap
be: Адлегласць паміж пазнакамі накірунку ўверх, у працэнтах ад доўгага разрыву

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
be: Прымальнасць недакладнага часу націскаў кнопак, мс

en: Use push and release times of single press rather than push times of two presses
be: Ужыць час націску і адпускання адной кнопкі замест часу націску двух

en: Slow startup time
be: Марудны запуск

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
be: Дынамічны рэжым уводу двума націскамі (новая кнопка)

en: Boolean parameters
be: Булевы параметры

en: Default
be: Прадвызначана

en: Description
be: Апісанне

en: Integer parameters
be: Цэлалікавыя параметры

en: String parameters
be: Тэкставыя параметры

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
be: Адсутнічае "=" у настройцы опцыі.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
be: Вызначаны хібнае тэкставае значэнне опцыі

en: Welcome to Dasher Game Mode! Game Mode is a fun way to practice entering text in Dasher. Please select a training text to play with:
be: Вітаем вас у гульнёвым рэжыме праграмы Dasher! Гэты рэжым дазволіць вам весела папрактыкавацца ва ўводзе тэксту з дапамогай Dasher. Калі ласка, выберыце навучальны тэкст:

en: Use Default
be: Ужыць прадвызначаны

en: Choose File...
be: Выбраць файл...

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Are you sure you wish to turn off game mode? All unsaved changes will be lost.
be: Ці вы сапраўды хочаце выключыць гульнёвы рэжым? Усе незахаваныя змены будуць незваротна страчаныя.

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
be: Захаваць змены ў %s?
    
    Калі змены не будуць захаваныя, яны будуць незваротна страчаныя.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
be: Захаваць змены?
    
    Калі змены не будуць захаваныя, яны будуць незваротна страчаныя.

en: Don't save
be: Не захоўваць

en: Don't quit
be: Ануляваць выхад

en: Save and quit
be: Захаваць і выйсці

en: Are you sure you wish to quit?
be: Сапраўды хочаце выйсці?

en: Unable to open help file
be: Не ўдалося адкрыць файл даведкі

en: Dasher is a predictive text entry application
be: Dasher - гэта праграма для прадказальнага ўводу тэксту

en: Unable to initialize speech support
be: Не ўдалося ініцыяваць падтрымку маўлення

en: Warning: unable to set speech parameters
be: Увага: не ўдалося наставіць параметры маўлення

en: Unable to initialize voices
be: Не ўдалося ініцыяваць галасы

en: Dasher Module Options
be: Параметры модуля Dasher

en: %s Options:
be: Параметры %s:

en: Mouse Input
be: Увод мышшу

en: Pixels covering Y range
be: Пікселы у Y-дыяпазоне

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
be: Аднавымерны ўвод мышшу

en: Action
be: Дзеянне

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
be: Стыль праграмы (traditional, direct, compose ці fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
be: Засланіць захаваныя параметры

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
be: Даведка для "--options".

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
be: - Праграма для ўводу тэксту, даступнага для інвалідаў
