Dasher - en to nl translation catalogue (199 entries)

en: Enter text without a keyboard
nl: Tekst invoeren zonder toetsenbord

en: Predictive text entry
nl: Tekstinvoer met voorspelling

en: A_ppend to file
nl: _Achteraan bestand bijvoegen

en: Alphabet:
nl: Alfabet:

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy _All
nl: _Alles kopiëren

en: Cut
nl: Knippen

en: Dasher _Tutorial
nl: Dasher _leerboek

en: New file
nl: Nieuw bestand

en: Open file
nl: Bestand openen

en: Paste
nl: Plakken

en: Please Wait…
nl: Een ogenblik geduld…

en: Pr_eferences
nl: _Voorkeuren

en: Save file
nl: Bestand opslaan

en: Save file as
nl: Bestand opslaan als

en: Select File
nl: Bestand selecteren

en: Select Font
nl: Lettertype selecteren

en: Speed:
nl: Snelheid:

en: _About
nl: In_fo

en: _Contents
nl: _Inhoud

en: _Edit
nl: Be_werken

en: _File
nl: _Bestand

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Import Training Text
nl: _Trainingtekst importeren

en: A_ppend to file…
nl: _Achteraan bestand bijvoegen…

en: Full Demo
nl: Volledige demo

en: Help
nl: Hulp

en: Launch Dasher Game & Demo mode!
nl: Start Dasher in spel & demo mode!

en: Level:
nl: Nivo:

en: New sentence
nl: Nieuwe zin

en: Pr_eferences…
nl: _Voorkeuren…

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Quit
nl: Afsluiten

en: _About…
nl: In_fo…

en: _Contents…
nl: _Inhoud…

en: _Import Training Text…
nl: _Trainingtekst importeren…

en: Actions
nl: Acties

en: Adaptation
nl: Aanpassing

en: Alphabet Selection
nl: Alfabetselectie

en: Appearance Options
nl: Weergaveopties

en: Application Options
nl: Toepassingsopties

en: Application Style
nl: Toepassingsstijl

en: Colour Scheme
nl: Kleurenschema

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control Style
nl: Bedieningsstijl

en: Dasher Font
nl: Dasher lettertype

en: Direction
nl: Richting

en: Editor Font
nl: Editor lettertype

en: Input Device
nl: Invoerapparaat

en: Language Model
nl: Taalmodel

en: Smoothing
nl: Vloeiend

en: Speed
nl: Snelheid

en: Starting and Stopping
nl: Starten en stoppen

en: A_pplication
nl: _Toepassing

en: Adapt speed automatically
nl: Snelheid automatisch aanpassen

note: The default display orientation for the selected alphabet, i.e., left to right for English, right to left for Arabic, etc.
en: Alphabet Default
nl: Standaard alfabet

en: Bottom to Top
nl: Van onder naar boven

note: Abbreviation for Control Style
en: C_ontrol
nl: _Bediening

en: Centre circle
nl: Centrumcirkel

en: Composition
nl: Samenstelling

en: Control mode
nl: Bedieningstijl

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom colour scheme:
nl: Aangepast kleurenschema:

en: Dasher Preferences
nl: Dasher voorkeuren

en: Direct entry
nl: Directe invoer

en: Dock application window
nl: Toepassingsvenster aanmeren

en: Draw box outlines
nl: Kadercontouren tekenen

en: Draw line between crosshairs and mouse
nl: Lijn tekenen tussen kruisdraad en muis

en: Full Screen
nl: Volledig scherm

en: Increase line thickness
nl: Dikkere lijn

en: Japanese
nl: Japans

en: Language model adapts as you write.
nl: Taalmodel past zich aan terwijl u schrijft.

en: Large font
nl: Groot lettertype

en: Left to Right
nl: Van links naar rechts

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Mixture model (PPM/dictionary)
nl: Mengmodel (PPM/woordenboek)

en: Options
nl: Opties

en: Pause outside of canvas
nl: Pauzeren buiten canvas

en: Right to Left
nl: Van rechts naar links

en: Select Dasher Font
nl: Lettertype selecteren

en: Select Editor Font
nl: Editorlettertype selecteren

en: Show mouse position
nl: Muispositie weergeven

en: Show speed slider
nl: Snelheidsmeter tonen

en: Show toolbar
nl: Werkbalk tonen

en: Small font
nl: Klein lettertype

en: Stand-alone
nl: Losstaand

note: PPM = Prediction by Partial Match, a statistical language model.
en: Standard letter-based PPM
nl: Standaard letter-gebaseerd PPM

en: Start on left mouse button
nl: Starten met linker muisknop

en: Start on space bar
nl: Starten met spatiebalk

en: Start with mouse position:
nl: Starten met muispositie:

en: Timestamp new files
nl: Nieuwe bestanden tijdstip meegeven

en: Top to Bottom
nl: Van boven naar onder

en: Two box
nl: Twee kaders

note: Line wrapping not necessary, but looks better for English
en: Use this control to adjust the relative sizes of the
    letter boxes. Note that selecting high values will slow
    your writing speed.
nl: Gebruik deze instelling om de relatieve afmetingen van de
    lettervakjes aan te passen. Let op dat het selecteren van
    hoge waarden uw schrijfsnelheid zal verminderen.

en: Very large font
nl: Zeer groot lettertype

en: Word-based model
nl: Woord-gebaseerd model

en: _Appearance
nl: _Weergave

en: _Language
nl: _Taal

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: Display Size
nl: Schermgrootte

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Alphabet
nl: Alfabet

note: The way in which you would like to control dasher, e.g., using buttons for up/down, buttons for select, etc.
en: Control
nl: Bediening

en: Enlarge input window
nl: Invoerscherm vergroten

en: Prediction
nl: Voorspelling

en: View
nl: Beeld

en: Large
nl: Groot

en: Normal
nl: Normaal

en: Very Large
nl: Zeer groot

en: _Dasher Font
nl: _Dasher lettertype

en: _Dasher Font Size
nl: _Dasher lettertype grootte

en: _Edit Font
nl: Lettertype be_werken

en: _Options
nl: _Opties

en: _Reset fonts
nl: _Oorspronkelijke lettertypen

note: TRANSLATORS: The number of time steps over which to perform the zooming motion in button mode.
en: Zoom steps
nl: Zoomstappen

note: TRANSLATORS: Intercept keyboard events for 'special' keys even when the Dasher window doesn't have keyboard focus.
en: Global keyboard grab
nl: Globale toetsenbord controle

note: menu
en: Alternating Direct Mode
nl: Alternerende directe stijl

en: Scan time in menu mode (0 to not scan)
nl: Scantijd in menu-modus (0 om niet te scannen)

en: Number of boxes
nl: Aantal rechthoeken

en: Safety margin
nl: Veiligheidszone

note: TRANSLATORS: The boxes (zoom targets) in button mode can either be the same size, or different sizes - this is the extent to which the sizes are allowed to differ from each other. XXX PRLW: 128 log(2) = 89, where 2 is the ratio of adjacent boxes * however the code seems to use ratio = (129/127)^-r, 
en: Box non-uniformity
nl: Verschil in boxformaat

en: Maximum Zoom
nl: Maximum zoom

en: Draw guides on screen to show area into which a click will zoom
nl: Hulplijnen op het scherm tekenen om aan te geven in welke gebied een klik zal inzommen

en: Curve lines to follow the non-linearity of the view transform
nl: Lijnen afbuigen om de non-lineariteit van de weergavetransformatie te tonen

en: Click Mode
nl: Klikstijl

note: TRANSLATORS: The zoom factor per press when moving to the right in compass mode.
en: Right zoom
nl: Zoom naar rechts

note: bMenu
en: Compass Mode
nl: Kompasstijl

en: Well done!
nl: Goed gedaan!

en: Normal Control
nl: Normale stijl

note: TODO: specialist factory for button mode
en: Menu Mode
nl: Menustijl

en: Direct Mode
nl: Directe stijl

en: Stylus Control
nl: Stylusbediening

en: Automatic calibration
nl: Automatische kalibratie

en: Eyetracker Mode
nl: Oogvolgstijl

note: TRANSLATORS: The time for which a button must be held before it counts as a 'long' (rather than short) press.
en: Long press time
nl: Tijd lang drukken

note: TRANSLATORS: Double-clicks are special in some situations (they cause us to start reversing). This is the time in which the button must be pressed twice to count.
en: Double-press time
nl: Dubbelklik-tijd

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons.
en: Enable backoff button
nl: Slaapknop inschakelen

en: Slow startup
nl: Vertraagd beginnen

en: Startup time
nl: Opstarttijd

en: Percentage by which to automatically increase speed
nl: Percentage waarmee de snelheid automatisch verhoogd wordt

en: Time after which to automatically increase speed (secs)
nl: Periode waarna de snelheid automatisch verhoogd wordt (seconden)

en: Percentage by which to decrease speed upon reverse
nl: Percentage waarmee de snelheid wordt verlaagd bij teruggaan

en: One Button Dynamic Mode
nl: Eenknops dynamische stijl

en: Scan time (each direction), in ms
nl: Scan-tijd (iedere richting), in ms

en: Factor by which to zoom in
nl: Zoomfactor

en: Lag before user actually pushes button (ms)
nl: Vertraging voordat de gebruiker daadwerkelijk de knop indrukt (ms)

note: COneDimensionalFilter(Dasher::CEventHandler * pEventHandler, CSettingsStore *pSettingsStore, CDasherInterfaceBase *pInterface, CDasherModel *m_pDasherModel);
en: One Dimensional Mode
nl: Eendimensionale stijl

en: true
nl: waar

en: false
nl: onwaar

note: Note to translators: This message will be output for a command line with "--options foo=VAL" and foo is a boolean valued parameter, but "VAL" is not true or false.
en: boolean value must be specified as 'true' or 'false'.
nl: Booleaanse waarde moet zijn: ‘waar’ of ‘onwaar’.

note: Note to translators: This is output when command line "--options" doesn't specify a known option.
en: unknown option, use "--help-options" for more information.
nl: onbekende optie, gebruik "--help-options" voor meer informatie.

note: TODO should probably pop up a Gtk error message and think about how to do i18n:
en: Dasher socket input: failed to launch reader thread.
nl: Dasher socket-invoer: opstarten reader-thread mislukt.

en: Port:
nl: Poort:

en: X label:
nl: X-label:

en: Y label:
nl: Y-label:

en: Print socket-related debugging information to console:
nl: Toon socket-gerelateerde debug-informatie op de console:

en: Socket Input
nl: Socketinvoer

en: Button offset
nl: Knop

note: TRANSLATORS: Multiple button presses are special (like a generalisation on double clicks) in some situations. This is the maximum time between two presses to count as _part_of_ a multi-press gesture (potentially more than two presses).
en: Multiple press interval
nl: Interval tussen meerdere malen klikken

note: TRANSLATORS: Backoff = reversing in Dasher to correct mistakes. This allows a single button to be dedicated to activating backoff, rather than using multiple presses of other buttons, and another to be dedicated to starting and stopping. 'Button' in this context is a physical hardware device, not a 
en: Enable backoff and start/stop buttons
nl: Inschakelen van ongedaanmaken en start/stop knoppen

note: TRANSLATORS: What is normally the up button becomes the down button etc.
en: Reverse up and down buttons
nl: Naar boven en naar beneden knoppen omwisselen

note: TRANSLATORS: Pushing the up/down button twice quickly has the same effect as pushing the other button once; in this case, one must push three times (or push-and-hold) to reverse.
en: Double-click is opposite up/down — triple to reverse
nl: Dubbelklikken is omgekeerd omhoog/omlaag — drie keer om terug te gaan

en: Two Button Dynamic Mode
nl: Tweeknops dynamische stijl

en: Offset for outer (second) button
nl: Offset van buitenste (tweede) knop

note: divisor step
en: Distance for 1st button UP
nl: Afstand voor eerste knop OMHOOG

en: Distance for 1st button DOWN
nl: Afstand voor eerste knop OMLAAG

en: Tolerance for inaccurate timing of button pushes (in ms)
nl: Tolerantie voor inaccurate timing van indrukken van knoppen (in ms)

en: Slow startup time
nl: Vertraagd beginnen

en: Two-push Dynamic Mode (New One Button)
nl: Two-push dynamische stijl (nieuwe eenknops)

en: Boolean parameters
nl: Booleaanse parameters

en: Default
nl: Standaard

en: Description
nl: Omschrijving

en: Integer parameters
nl: Getalwaaarde-parameters

en: String parameters
nl: Tekenreeks-parameters

en: Action
nl: Actie

note: TRANSLATORS: Show a button for the selected action in the Dasher window.
en: Show Button
nl: Knop weergeven

en: Control Mode
nl: Bedieningstijl

note: TRANSLATORS: Automatically perform the selected action when Dasher is stopped.
en: Auto On Stop
nl: Auto bij stop

en: Unable to initialize speech support
nl: Kon spraakondersteuning niet initialiseren

en: Warning: unable to set speech parameters
nl: Waarschuwing: kon de spraakparameters niet instellen

en: Unable to initialize voices
nl: Kon de stemmen niet initialiseren

en: Enter Text
nl: Tekstinvoer

note: Note to translators: This message will be output for command line errors when the "=" in --options=foo is missing.
en: option setting is missing "=".
nl: het teken ‘=’ ontbreekt in de optie-instelling.

note: Note to translators: This string will be output when --options= specifies an unknown option.
en: Invalid option string specified
nl: Ongeldige optie-tekenreeks opgegeven

en: Do you want to save your changes to %s?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
nl: Wilt u uw wijzigingen opslaan naar %s?
    
    Uw wijzigingen zullen verloren gaan als u ze niet opslaat.

en: Do you want to save your changes?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
nl: Wilt u uw wijzigingen opslaan?
    
    Uw wijzigingen zullen verloren gaan als u ze niet opslaat.

en: Don't save
nl: Niet opslaan

en: Don't quit
nl: Niet afsluiten

en: Save and quit
nl: Opslaan en sluiten

en: Are you sure you wish to quit?
nl: Weet u zeker dat u wilt afsluiten?

en: Unable to open help file
nl: Kon hulpbestand niet openen

en: Dasher is a predictive text entry application
nl: Dasher is een toepassing voor tekstinvoer met voorspelling

en: Dasher Module Options
nl: Dasher moduleopties

en: %s Options:
nl: %s Opties:

en: Mouse Input
nl: Muisinvoer

en: Pixels covering Y range
nl: Beeldpunten in Y-richting

note: TRANSLATORS: Only use the vertical mouse coordinate - this is prefered for some disabled users.
en: One Dimensional Mouse Input
nl: Eendimensionale muisinvoerstijl

note: {"timedata", 'w', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &timedata, "Write basic timing information to stdout", NULL}, {"preferences", 'p', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &preferences, "Show preferences window only", NULL}, {"textentry", 'o', 0, G_OPTION_ARG_NONE, &textentry, "Onscreen text entry mode", NULL}, {"pipe", 's', 
en: Application style (traditional, direct, compose or fullscreen)
nl: Programmastijl (traditional, direct, compose of fullscreen)

note: Note to translators: This is the help string for "--options"
en: Override stored options
nl: Opgeslagen opties omzeilen

note: Note to translators: This is the help string for "--help-options"
en: Describe "--options".
nl: ‘--opties’ omschrijven.

note: Note to translators: This is the "--help" description of dasher.
en: - A text input application honouring accessibility
nl: - Een tekstinvoertoepassing voor toegankelijkheid
