devhelp master - en to hr translation catalogue (12 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Devhelp User Documentation
hr: Devhelp korisnička dokumentacija

note: (itstool) path: page/title
en: Search in the side panel
hr: Pretraži u bočnom panelu

note: (itstool) path: synopsis/p
en: How the search in the side panel works.
hr: Kako radi pretraga u bočnom panelu.

note: (itstool) path: section/title
en: Case sensitivity
hr: Osjetljivost na velika i mala slova

note: (itstool) path: section/p
en: The search is case sensitive when there is an uppercase letter. If the search terms are all in lowercase, the search is case insensitive. It's like the “smartcase” feature present in some text editors.
hr: Pretraga je osjetljiva na mala i velika slova kada postoje velika slova. Ako izraz pretrage sadrži sva mala slova, pretraga je osjetljiva na velika i mala slova. To je poput "pametne" značajke prisutne u pojedinim uređivačima teksta.

note: (itstool) path: section/title
en: Glob-style pattern matching
hr: Podudaranje uzoraka prema globalnom izgledu

note: (itstool) path: section/p
en: A search term can be a pattern containing ‘*’ and ‘?’ wildcards. ‘*’ matches an arbitrary, possibly empty, string; and ‘?’ matches an arbitrary character.
hr: Izraz pretrage može biti uzorak koji sadrži ‘*’ i ‘?’ zamjenske znakove. ‘*’ odgovara proizvoljnom, moguće praznom izrazu; a '?' odgovara proizvoljnom znaku.

note: (itstool) path: section/title
en: Several search terms
hr: Nekoliko izraza pretrage

note: (itstool) path: section/p
en: You can search with several search terms (separated by spaces). A symbol will match only if <em>all</em> the search terms individually match (not necessarily in the same order of appearance).
hr: Možete pretraživati s nekoliko izraza pretrage (odvojenim zarezom). Simbol će se samo podudarati ako se <em>svi</em> izrazi pretrage pojedinačno podudaraju (ne nužno u istom redoslijedu pojavljivanja).

note: (itstool) path: section/p
en: Note that it is different than searching with the ‘*’ wildcard: with the ‘*’ wildcard it forces the keywords to be in the same order.
hr: Zapamtite da je drugačije od pretraživanja sa ‘*’ zamjenskim znakom: ‘*’ zamjenski znak prisiljuje ključnu riječ da bude u istom redoslijedu.

note: (itstool) path: section/p
en: For example when searching “<input>gtk window application</input>”, it matches both “<code>gtk_window_get_application()</code>” and “<code>GtkApplicationWindow</code>” (among other symbols).
hr: Na primjer pri pretraživanju “<input>gtk window application</input>”, podudara se oboje “<code>gtk_window_get_application()</code>” i “<code>GtkApplicationWindow</code>” (među ostalim simbolima).

note: (itstool) path: section/p
en: On the other hand, searching “<input>gtk*window*application</input>” will match “<code>gtk_window_get_application()</code>” but not “<code>GtkApplicationWindow</code>”.
hr: U drugu ruku, pretraživanje “<input>gtk*window*application</input>” će se podudarati sa “<code>gtk_window_get_application()</code>” ali ne i sa “<code>GtkApplicationWindow</code>”.
