Double Commander 1.1.0 alpha - en to da translation catalogue (2456 entries)

en: Comparing... %d%% (ESC to cancel)
da: Læser mapper: %d%% (ESC for at afbryde)

en: Right: Delete %d file(s)
da: Højre: Slet %d file(r)

en: Files found: %d  (Identical: %d, Different: %d, Unique left: %d, Unique right: %d)
da: Filer fundet: %d  (Identiske: %d, Forskellige: %d, Unikke venstre: %d, Unikke højre: %d)

en: Choose template...
da: Vælg skabelon...

en: C&heck free space
da: Kontroller ledig &plads

en: Cop&y attributes
da: Kopier a&ttributter

en: Copy o&wnership
da: Kop&ier ejerskab

en: Copy &permissions
da: Ko&pier tilladelser

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbcopytime.caption]
en: Copy d&ate/time
da: Kopier &dato/tid

en: Correct lin&ks
da: Korrigér lin&ks

en: Drop readonly fla&g
da: Fjern skri&vebeskyttelse-attribut

en: E&xclude empty directories
da: &Udelad tomme mapper

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbfollowlinks.caption]
en: Fo&llow links
da: Fø&lg links

en: &Reserve space
da: &Reserver plads

en: &Verify
da: &Verificer

en: What to do when cannot set file time, attributes, etc.
da: Hvad skal gøres, når filens tid, attributter, etc. ikke kan indstilles

en: Use file template
da: Brug filskabelon

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.lbldirectoryexists.caption]
en: When dir&ectory exists
da: Hvis mappen findes:

en: When &file exists
da: Hvis filen findes:

en: When ca&nnot set property
da: Hvis egenskaber ikke kan indstilles:

en: <no template>
da: <ingen skabelon>

[ctx: tfrmabout.btnclose.caption]
en: &Close
da: &Luk

en: Copy to clipboard
da: Kopier til Udklipsholder

[ctx: tfrmabout.caption]
en: About
da: Om Double Commander

[ctx: tfrmabout.lblbuild.caption]
en: Build
da: Dato

[ctx: tfrmabout.lblfreepascalver.caption]
en: Free Pascal
da: Gratis Pascal

en: Home Page:
da: Hjemmeside:

en: https://doublecmd.sourceforge.io
da: http://doublecmd.sourceforge.io

[ctx: tfrmattributesedit.btncancel.caption]
en: &Cancel
da: Annu&ller

en: &Reset
da: &Nulstil

en: Choose attributes
da: Vælg attributter

en: &Archive
da: &Arkiv

en: Co&mpressed
da: K&omprimeret

en: &Directory
da: &Mappe

en: &Encrypted
da: Krypt&eret

en: &Hidden
da: S&kjult

en: Read o&nly
da: Sk&rivebeskyttet

en: S&parse
da: Tyn&d

en: &Symlink
da: &Symbolsk link

en: &Temporary
da: Midler&tidig

en: NTFS attributes
da: NTFS-attributter

en: General attributes
da: Generelle attributter

[ctx: tfrmattributesedit.lblattrbitsstr.caption]
en: Bits:
da: Bit:

[ctx: tfrmattributesedit.lblattrgroupstr.caption]
en: Group
da: Gruppe

[ctx: tfrmattributesedit.lblattrotherstr.caption]
en: Other
da: Andre

[ctx: tfrmattributesedit.lblattrownerstr.caption]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: tfrmattributesedit.lblexec.caption]
en: Execute
da: Udfør

[ctx: tfrmattributesedit.lblread.caption]
en: Read
da: Læs

en: As te&xt:
da: Som tekst:

[ctx: tfrmattributesedit.lblwrite.caption]
en: Write
da: Skriv

en: Benchmark data size: %d MB
da: Benchmark datastørrelse: %d MB

en: Hash
da: Nummertegn

en: Time (ms)
da: Tid (ms)

en: Speed (MB/s)
da: Hastighed (MB/s)

[ctx: tfrmchecksumcalc.caption]
en: Calculate checksum...
da: Dan CRC-kontrolsumfil

en: Open checksum file after job is completed
da: &Åbn kontrolsumfil efter opgaven er færdig

en: C&reate separate checksum file for each file
da: Dan en &separat kontrolsumfil for hver fil

en: &Save checksum file(s) to:
da: Gem kontrol&sum-fil(er) som:

[ctx: TFRMCHECKSUMVERIFY.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: tfrmchecksumverify.caption]
en: Verify checksum...
da: Verifikation af kontrolsum

[ctx: tfrmconnectionmanager.btnadd.caption]
en: A&dd
da: Tilføj

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: C&onnect
da: F&orbind

[ctx: tfrmconnectionmanager.btndelete.caption]
en: &Delete
da: Slet

[ctx: tfrmconnectionmanager.btnedit.caption]
en: &Edit
da: R&ediger

en: Connection manager
da: Forbindelsesmanager

en: Connect to:
da: Forbind til:

en: A&dd To Queue
da: &Føj til køen

[ctx: TFRMCOPYDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: O&ptions
da: &Indstillinger

en: Sa&ve these options as default
da: &Gem indstillingerne som standard

[ctx: tfrmcopydlg.caption]
en: Copy file(s)
da: Kopier fil(er)

[ctx: tfrmcopydlg.mnunewqueue.caption]
en: New queue
da: Ny kø

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue1.caption]
en: Queue 1
da: Kø 1

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue2.caption]
en: Queue 2
da: Kø 2

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue3.caption]
en: Queue 3
da: Kø 3

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue4.caption]
en: Queue 4
da: Kø 4

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue5.caption]
en: Queue 5
da: Kø 5

en: Save Description
da: Gem beskrivelse

[ctx: TFRMDESCREDIT.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: File/folder comment
da: Filkommmentar

en: E&dit comment for:
da: Re&diger kommentar for:

en: &Encoding:
da: Kod&er:

[ctx: TFRMDIFFER.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
da: &Om sammenligneren...

en: Auto Compare
da: Sammenlign automatisk

[ctx: tfrmdiffer.actbinarycompare.caption]
en: Binary Mode
da: &Binær tilstand

[ctx: tfrmdiffer.actcancelcompare.caption]
en: Cancel
da: &Annuller

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCANCELCOMPARE.HINT]
en: Cancel
da: &Annuller

[ctx: tfrmdiffer.actcopylefttoright.caption]
en: Copy Block Right
da: Kopier blok til &højre

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYLEFTTORIGHT.HINT]
en: Copy Block Right
da: Kopier blok til højre

[ctx: tfrmdiffer.actcopyrighttoleft.caption]
en: Copy Block Left
da: Kopier blok til &venstre

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYRIGHTTOLEFT.HINT]
en: Copy Block Left
da: Kopier blok til venstre

[ctx: tfrmdiffer.acteditcopy.caption]
en: Copy
da: Kopier

[ctx: tfrmdiffer.acteditcut.caption]
en: Cut
da: Klip

[ctx: tfrmdiffer.acteditdelete.caption]
en: Delete
da: Slet

[ctx: tfrmdiffer.acteditpaste.caption]
en: Paste
da: Sæt ind

[ctx: tfrmdiffer.acteditredo.caption]
en: Redo
da: Gentag

en: Select &All
da: Vælg &alle

[ctx: tfrmdiffer.acteditundo.caption]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: tfrmdiffer.actexit.caption]
en: E&xit
da: &Afslut

[ctx: tfrmdiffer.actfirstdifference.caption]
en: First Difference
da: F&ørste forskel

[ctx: TFRMDIFFER.ACTFIRSTDIFFERENCE.HINT]
en: First Difference
da: Første forskel

en: Ignore Case
da: Ignorer forskel på STORE og små bogstaver

en: Ignore Blanks
da: Ignorer tomme felter

en: Keep Scrolling
da: Fortsæt rulning

[ctx: tfrmdiffer.actlastdifference.caption]
en: Last Difference
da: S&idste forskel

[ctx: TFRMDIFFER.ACTLASTDIFFERENCE.HINT]
en: Last Difference
da: Sidste forskel

en: Line Differences
da: Linjeforskel

[ctx: tfrmdiffer.actnextdifference.caption]
en: Next Difference
da: &Næste forskel

[ctx: TFRMDIFFER.ACTNEXTDIFFERENCE.HINT]
en: Next Difference
da: Næste forskel

en: Open Left...
da: Åbn venstre...

en: Open Right...
da: Åbn højre...

en: Paint Background
da: Farvet baggrund

[ctx: tfrmdiffer.actprevdifference.caption]
en: Previous Difference
da: &Forrige forskel

[ctx: TFRMDIFFER.ACTPREVDIFFERENCE.HINT]
en: Previous Difference
da: Forrige forskel

en: &Reload
da: Genindlæs

[ctx: tfrmdiffer.actreload.hint]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: tfrmdiffer.actsave.caption]
en: Save
da: &Gem

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVE.HINT]
en: Save
da: &Gem

[ctx: tfrmdiffer.actsaveas.caption]
en: Save as...
da: Gem som...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVEAS.HINT]
en: Save as...
da: Gem som...

[ctx: tfrmdiffer.actsaveleft.caption]
en: Save Left
da: Gem venstre

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFT.HINT]
en: Save Left
da: Gem venstre

[ctx: tfrmdiffer.actsaveleftas.caption]
en: Save Left As...
da: Gem venstre som...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFTAS.HINT]
en: Save Left As...
da: Gem venstre som...

[ctx: tfrmdiffer.actsaveright.caption]
en: Save Right
da: Gem højre

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHT.HINT]
en: Save Right
da: Gem højre

[ctx: tfrmdiffer.actsaverightas.caption]
en: Save Right As...
da: Gem højre som...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHTAS.HINT]
en: Save Right As...
da: Gem højre som...

[ctx: tfrmdiffer.actstartcompare.caption]
en: Compare
da: &Sammenlign

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSTARTCOMPARE.HINT]
en: Compare
da: Sammenlign

[ctx: tfrmdiffer.btnleftencoding.hint]
en: Encoding
da: Koder

[ctx: TFRMDIFFER.BTNRIGHTENCODING.HINT]
en: Encoding
da: Koder

en: Compare files
da: Sammenlign indhold

en: &Left
da: Venstre

en: &Right
da: Højre

en: &Actions
da: H&andlinger

[ctx: TFRMDIFFER.MNUEDIT.CAPTION]
en: &Edit
da: &Rediger

[ctx: tfrmdiffer.mnuencoding.caption]
en: En&coding
da: &Koder

[ctx: tfrmdiffer.mnufile.caption]
en: &File
da: &Filer

en: &Options
da: &Indstillinger

en: Add new shortcut to sequence
da: Tilføj ny genvej til sekvens

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: Af&bryd

en: Remove last shortcut from sequence
da: Fjern sidste genvej fra sekvens

en: Select shortcut from list of remaining free available keys
da: Vælg en genvej fra listen over resterende ledige taster

en: Only for these controls
da: Kun for disse kontrolelementer

en: &Parameters (each in a separate line):
da: &Parametre (hver i egen linje):

en: Shortcuts:
da: Genveje:

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
da: &Om

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.HINT]
en: About
da: &Om sammenligneren...

en: &Configuration
da: &Indstillinger

[ctx: tfrmeditor.actconfhigh.hint]
en: Configuration
da: Indstillinger

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.CAPTION]
en: Copy
da: K&opier

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.HINT]
en: Copy
da: Kopier

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.CAPTION]
en: Cut
da: &Klip

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.HINT]
en: Cut
da: Klip

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.CAPTION]
en: Delete
da: Slet

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.HINT]
en: Delete
da: Slet

[ctx: tfrmeditor.acteditfind.caption]
en: &Find
da: S&øg...

[ctx: tfrmeditor.acteditfindnext.caption]
en: Find next
da: &Find næste

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITFINDNEXT.HINT]
en: Find next
da: &Find næste

[ctx: tfrmeditor.acteditfindprevious.caption]
en: Find previous
da: Find forrige

[ctx: tfrmeditor.acteditgotoline.caption]
en: Goto Line...
da: Gå til linje

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.CAPTION]
en: Paste
da: Sæt i&nd

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.HINT]
en: Paste
da: Sæt ind

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.CAPTION]
en: Redo
da: Annuller fortryd

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.HINT]
en: Redo
da: Annuller fortryd

[ctx: tfrmeditor.acteditrplc.caption]
en: &Replace
da: &Erstat...

[ctx: tfrmeditor.acteditrplc.hint]
en: Replace
da: Erstat

en: Select&All
da: &Marker alt

[ctx: tfrmeditor.acteditselectall.hint]
en: Select All
da: Vælg alle

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.CAPTION]
en: Undo
da: Fo&rtryd

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.HINT]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILECLOSE.CAPTION]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: tfrmeditor.actfileclose.hint]
en: Close
da: &Luk

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILEEXIT.CAPTION]
en: E&xit
da: &Afslut

[ctx: tfrmeditor.actfileexit.hint]
en: Exit
da: Afslut

en: &New
da: &Ny

[ctx: tfrmeditor.actfilenew.hint]
en: New
da: Ny

en: &Open
da: Å&bn...

[ctx: tfrmeditor.actfileopen.hint]
en: Open
da: Åbn

[ctx: tfrmeditor.actfilereload.caption]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: tfrmeditor.actfilesave.caption]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILESAVE.HINT]
en: Save
da: &Gem

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Save As
da: Gem som

[ctx: tfrmeditor.help1.caption]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: TFRMEDITOR.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
da: &Rediger

[ctx: TFRMEDITOR.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
da: Koder

en: Open as
da: Åbn som

[ctx: tfrmeditor.miencodingout.caption]
en: Save as
da: Gem som

[ctx: TFRMEDITOR.MIFILE.CAPTION]
en: &File
da: &Filer

en: Syntax highlight
da: Fremhæv syntaks

en: End Of Line
da: Linjeafslutning

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.BUTTONPANEL.CANCELBUTTON.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: C&ase sensitivity
da: Forskel på STORE
     og små &bogstaver

en: S&earch from caret
da: Søg fra markør&en

[ctx: tfrmeditsearchreplace.cbsearchregexp.caption]
en: &Regular expressions
da: &Regulære udtryk

en: Selected &text only
da: Kun den valgt &tekst

en: &Whole words only
da: Kun hele ord

en: Option
da: Indstillinger

en: &Replace with:
da: E&rstat med:

en: &Search for:
da: &Søg efter:

en: Direction
da: Retning

en: Unpack files
da: Udpak filer

en: &Unpack path names if stored with files
da: &Udpak stinavn, hvis gemt med fil(er)

en: Unpack each archive to a &separate subdir (name of the archive)
da: Udpak hvert arkiv til en &separate mapper (med navn som arkiv)

en: O&verwrite existing files
da: &Overskriv eksisterende filer

en: To the &directory:
da: Udpak filer fra arkivet til:

en: &Extract files matching file mask:
da: Fil(er), der skal &pakkes ud:

en: &Password for encrypted files:
da: Adgangskode for krypterede filer:

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
da: &Luk

en: Wait...
da: Vent..

en: File name:
da: Filnavn:

[ctx: tfrmfileexecuteyourself.lblfrompath.caption]
en: From:
da: Fra:

en: Click on Close when the temporary file can be deleted!
da: Klik på Luk, når den midlertidige fil kan slettes!

[ctx: TFRMFILEOP.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: &To panel
da: &Til handlingsvindue

en: &View all
da: &Vis alle

en: Current operation:
da: Aktuel handling:

[ctx: TFRMFILEOP.LBLFROM.CAPTION]
en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

[ctx: tfrmfileproperties.caption]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
da: Klæbrig

en: Allow &executing file as program
da: Tillad &eksekvering af filen som program

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.DIVIDERBEVEL3.CAPTION]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
da: Bit:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
da: Gruppe:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
da: Andre:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
da: Ejer:

[ctx: tfrmfileproperties.lblattrtextstr.caption]
en: Text:
da: Tekst:

en: Contains:
da: Indeholder:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
da: Udfør

en: Execute:
da: Udfør:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLFILE.CAPTION]
en: File name
da: Filnavn

[ctx: tfrmfileproperties.lblfilestr.caption]
en: File name
da: Navn:

[ctx: tfrmfileproperties.lblfolderstr.caption]
en: Path:
da: Placering:

en: &Group
da: Gruppe:

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastaccessstr.caption]
en: Accessed:
da: Åbnet:

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastmodifstr.caption]
en: Modified:
da: Ændret:

en: Status changed:
da: Attributter ændret:

[ctx: tfrmfileproperties.lbloctal.caption]
en: Octal:
da: Oktal:

en: O&wner
da: Ejer:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
da: Læs

[ctx: tfrmfileproperties.lblsizestr.caption]
en: Size:
da: Størrelse:

en: Symlink to:
da: Symlink til:

en: Type:
da: Filtype:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
da: Skriv

[ctx: tfrmfileproperties.sgplugins.columns[0].title.caption]
en: Name
da: Navn

[ctx: tfrmfileproperties.sgplugins.columns[1].title.caption]
en: Value
da: Værdi

[ctx: tfrmfileproperties.tsattributes.caption]
en: Attributes
da: Attributter

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.TSPROPERTIES.CAPTION]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: tfrmfileunlock.btnclose.caption]
en: Close
da: Luk

en: Terminate
da: Afslut

[ctx: tfrmfileunlock.btnunlock.caption]
en: Unlock
da: Lås op

en: Unlock All
da: Lås alle op

[ctx: tfrmfileunlock.caption]
en: Unlock
da: Lås op

en: File Handle
da: Filhåndtering

en: Process ID
da: Proces-id

en: Executable Path
da: Eksekverbar sti

[ctx: TFRMFINDDLG.ACTCANCEL.CAPTION]
en: C&ancel
da: &Annuller

en: Cancel search and close window
da: Afslut søgning og luk windue

[ctx: TFRMFINDDLG.ACTCLOSE.CAPTION]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: TFRMFINDDLG.ACTCONFIGFILESEARCHHOTKEYS.CAPTION]
en: Configuration of hot keys
da: Indstilling af genvejstaster

[ctx: tfrmfinddlg.actedit.caption]
en: &Edit
da: &Rediger

en: Feed to &listbox
da: Ko&pier til listboks

en: Cancel search, close and free from memory
da: Afslut søgning, luk og frigør fra hukommelsen

en: For all other "Find files", cancel, close and free from memory
da: For alle andre "Find filer" annuller, luk og frigør fra hukommelsen

en: &Go to file
da: G&å til fil

[ctx: TFRMFINDDLG.ACTINTELLIFOCUS.CAPTION]
en: Find Data
da: Find data

en: &Last search
da: Sidste søg&ning

en: &New search
da: Ny s&øgning

en: New search (clear filters)
da: Ny søgning (nulstil filtre)

en: Go to page "Advanced"
da: Gå til faneblad "Avanceret"

en: Go to page "Load/Save"
da: Gå til faneblad "Hent/gem"

en: Switch to Nex&t Page
da: Skift til næs&te faneblad

en: Go to page "Plugins"
da: Gå til faneblad "Plugins"

en: Switch to &Previous Page
da: Skift til forrige faneblad

en: Go to page "Results"
da: Gå til faneblad "Resultater"

en: Go to page "Standard"
da: Gå til faneblad "Generelt"

[ctx: tfrmfinddlg.actview.caption]
en: &View
da: &Vis

[ctx: tfrmfinddlg.btnaddattribute.caption]
en: &Add
da: Tilfø&j

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNATTRSHELP.CAPTION]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSAVETEMPLATE.CAPTION]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSEARCHDELETE.CAPTION]
en: &Delete
da: Sl&et

en: L&oad
da: &Hent

en: S&ave
da: &Gem

en: Sa&ve with "Start in directory"
da: Gem &med "Start i mappe"

en: If saved then "Start in directory" will be restored when loading template. Use it if you want to fix searching to a certain directory
da: Når der gemmes med "Start i mappe" vil afgrænsningen blive gendannet ved indlæsing af skabelon. Brug den, hvis du vil afgrænse søgningen til en bestemt mappe

en: Use template
da: Anvend skabelon

[ctx: tfrmfinddlg.caption]
en: Find files
da: Find filer

en: Case sens&itive
da: Forskel på STORE
     og små &bogstaver

en: &Date from:
da: Fra dato:

en: Dat&e to:
da: Til dato:

en: S&ize from:
da: &Filstørrelse fra:

en: Si&ze to:
da: F&ilstørrelse til:

en: Search in &archives
da: Søg i pakkede filer

en: Find &text in file
da: &Find tekst:

en: Follow s&ymlinks
da: Følg s&ymbolske links

en: Find files N&OT containing the text
da: Find filer, der IKKE indeholder &teksten

en: N&ot older than:
da: Ikke &ældre end:

en: Opened tabs
da: Åbne faner

en: Searc&h for part of file name
da: Søg efter en del af fi&lnavnet

en: &Regular expression
da: &Regulære udtryk

en: Re&place by
da: Erst&at med:

en: &Time from:
da: Fra tid:

en: Ti&me to:
da: Til tid:

en: &Use search plugin:
da: Br&ug søge-pluin:

en: Enter directories names that should be excluded from search separated with ";"
da: Indtast mappenavnene, som skal udelades i søgningen adskilt med ";"

en: Enter files names that should be excluded from search separated with ";"
da: Indtast filnavnene, som skal udelades i søgningen adskilt med ";"

en: Enter files names separated with ";"
da: Indtast filnavne adskilt med ";"

[ctx: tfrmfinddlg.gbdirectories.caption]
en: Directories
da: Mapper

[ctx: tfrmfinddlg.gbfiles.caption]
en: Files
da: Filer

[ctx: tfrmfinddlg.gbfinddata.caption]
en: Find Data
da: Find data

en: Attri&butes
da: A&ttributter

en: Encodin&g:
da: Ko&der:

en: E&xclude subdirectories
da: Udelad undermapper:

en: &Exclude files
da: Ud&elad filer:

en: &File mask
da: Søg &efter:

en: Start in &directory
da: Søg &i mappe:

en: Search su&bdirectories:
da: Søg i under&mapper:

en: &Previous searches:
da: &Tidligere søgninger:

en: &Action
da: H&andling

en: For all others, cancel, close and free from memory
da: For alle andre afslut, luk og frigør fra hukommelsen

en: Open In New Tab(s)
da: Åbn i nyt faneblad

[ctx: TFRMFINDDLG.MIOPTIONS.CAPTION]
en: Options
da: &Indstillinger

en: Remove from list
da: Fjern fra liste

en: &Result
da: &Resultater

en: Show all found items
da: Vis alle fundne elementer

en: Show In Editor
da: Vis i editor

en: Show In Viewer
da: Vis i fremviser

[ctx: TFRMFINDDLG.MIVIEWTAB.CAPTION]
en: &View
da: &Vis

en: Advanced
da: Avanceret

en: Load/Save
da: Hent/gem

en: Results
da: Resultater

en: Standard
da: Generelt

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNFIND.CAPTION]
en: &Find
da: Find

en: C&ase sensitive
da: STORE og små bogstaver

[ctx: TFRMHARDLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: Create hard link
da: Dan hårdt link

[ctx: tfrmhardlink.lblexistingfile.caption]
en: &Destination that the link will point to
da: &Destination, som linket skal pege på:

[ctx: tfrmhardlink.lbllinktocreate.caption]
en: &Link name
da: Navn på linket:

[ctx: tfrmhotdirexportimport.btnselectall.caption]
en: Import all!
da: Importer alle

[ctx: tfrmhotdirexportimport.btnselectiondone.caption]
en: Import selected
da: Importer valgte

en: Select the entries your want to import
da: Vælg de poster, du vil importere

en: When clicking a sub-menu, it will select the whole menu
da: Hvis du klikker på en undermenu, vælges hele menuen

en: Hold CTRL and click entries to select multiple ones
da: Hold CTRL nede og klik på posterne for at vælge dem enkeltvist

en: Linker
da: Saml filer

en: Save to...
da: Saml ovenstående filer til

en: Item
da: Element

en: &File name
da: filnavnet:

[ctx: tfrmlinker.spbtndown.caption]
en: Do&wn
da: Ned

en: Down
da: Ned

[ctx: tfrmlinker.spbtnrem.caption]
en: &Remove
da: Fjern

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNREM.HINT]
en: Delete
da: Slet

[ctx: tfrmlinker.spbtnup.caption]
en: &Up
da: Op

en: Up
da: Op

en: &About
da: &Om Double Commander

en: Activate Tab By Index
da: Aktivér tab efter indeks

en: Add file name to command line
da: Tilføj filnavn til kommandolinje

en: New search instance...
da: Find filer se&parat instans...

en: Add path and file name to command line
da: Tilføj sti og filnavn til kommandolinje

en: Copy path to command line
da: Kopiér sti til kommandolinje

en: Brief view
da: &Kort visning

en: Brief View
da: Kort visning

en: Calculate &Occupied Space
da: B&eregn brugt plads...

en: Change directory
da: Skift mappe

en: Change directory to home
da: Gå til home-mappen

en: Change Directory To Parent
da: Gå til overmappe

en: Change directory to root
da: Gå til rod-mappe

en: Calculate Check&sum...
da: &Dan CRC-kontrolsumfil(er)...

en: &Verify Checksum...
da: Kontrollér CRC-kontrolsu&m (fra kontrolsum-filer)...

en: Clear log file
da: Tøm logfil

en: Clear log window
da: Tøm logvindue

en: Close &All Tabs
da: Luk &alle faneblade

en: Close Duplicate Tabs
da: Luk dublerede faneblade

en: &Close Tab
da: Luk faneblad

en: Next Command Line
da: Næste kommandolinje

en: Set command line to next command in history
da: Indstil kommandolinje til næste kommando i historikken

en: Previous Command Line
da: Forrige kommandolinje

en: Set command line to previous command in history
da: Indstil kommandolinje til forrige kommando i historikken

en: Full
da: &Lang visning

en: Columns View
da: Kolonnevisning

en: Compare by &Contents
da: Sammenlign &indhold...

[ctx: tfrmmain.actcomparedirectories.caption]
en: Compare Directories
da: &Sammenlign vinduer

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOMPAREDIRECTORIES.HINT]
en: Compare Directories
da: Sammenligner vinduerne

en: Configuration of Archivers
da: Indstilling af pakkeprogrammer

[ctx: tfrmmain.actconfigdirhotlist.caption]
en: Configuration of Directory Hotlist
da: Indstilling af Favoritmapper

en: Configuration of Favorite Tabs
da: Indstilling af Favoritfaneblad

en: Configuration of folder tabs
da: Indstilling af faneblade

[ctx: tfrmmain.actconfighotkeys.caption]
en: Configuration of hot keys
da: Indstilling af genvejstaster

en: Configuration of Plugins
da: Indstilling af plugin

en: Save Position
da: Ge&m vinduesposition

en: Save Settings
da: &Gem indstillinger

en: Configuration of searches
da: Indstilling af søgninger

en: Toolbar...
da: Værktøjslinje...

en: Configuration of tooltips
da: Indstilling af værktøjslinje

[ctx: tfrmmain.actconfigtreeviewmenus.caption]
en: Configuration of Tree View Menu
da: Indstilling af Mappeoversigt

[ctx: tfrmmain.actconfigtreeviewmenuscolors.caption]
en: Configuration of Tree View Menu Colors
da: Indstilling af Mappeoversigt - layout og farver

en: Show context menu
da: Vis kontekstmenu

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOPY.CAPTION]
en: Copy
da: Kopier

en: Copy all tabs to opposite side
da: Kopier alle faneblade til modsat side

en: Copy all shown &columns
da: Kopier alle viste &kolonner

en: Copy Filename(s) with Full &Path
da: K&opier filnavn + sti til Udklipsholder

en: Copy &Filename(s) to Clipboard
da: &Kopier filnavn til Udklipsholder

en: Copy names with UNC path
da: Kopier navne med UNC-sti

en: Copy files without asking for confirmation
da: Kopier filer uden bekræftelse

en: Copy Full Path of selected file(s) with no ending dir separator
da: Kopier de(n) valgte fil(er)s komplette sti uden afsluttende mappe-separator

en: Copy Full Path of selected file(s)
da: Kopier de(n) valgte fil(er)s komplette sti

en: Copy to same panel
da: Kopier til samme panel

en: &Copy
da: &Kopier

en: Sho&w Occupied Space
da: Vis &brugt plads

en: Cu&t
da: Klip

en: Show Command Parameters
da: Vis kommandoparametrene

[ctx: TFRMMAIN.ACTDELETE.CAPTION]
en: Delete
da: Slet

en: For all searches, cancel, close and free memory
da: For alle søgninger afslut, luk og frigør fra hukommelsen

en: Directory history
da: Mappehistorik

en: Directory &Hotlist
da: Favorit&mapper

en: Select any command and execute it
da: Vælg en kommando og udfør den

[ctx: TFRMMAIN.ACTEDIT.CAPTION]
en: Edit
da: Rediger

en: Edit Co&mment...
da: Rediger &filkommentar

en: Edit new file
da: Rediger ny fil

en: Edit path field above file list
da: Rediger stifeltet over fillisten

en: Swap &Panels
da: Ombyt vind&uer

en: Execute Script
da: Udfør script

[ctx: TFRMMAIN.ACTEXIT.CAPTION]
en: E&xit
da: Afslu&t

en: &Extract Files...
da: &Udpak filer...

en: Configuration of File &Associations
da: Asso&ciér...

en: Com&bine Files...
da: &Saml filer...

en: Show &File Properties
da: E&genskaber...

en: Spl&it File...
da: &Opdel fil...

en: &Flat view
da: &Flad visning

en: Focus command line
da: Fokus på kommandolinjen

en: Swap focus
da: Skift fokus

en: Switch between left and right file list
da: Skift mellem venstre og højre filliste

en: Focus on tree view
da: Fokus på mappeoversigt

en: Switch between current file list and tree view (if enabled)
da: Skift mellem aktuel filliste og mappeoversigt (hvis slået til)

en: Place cursor on first file in list
da: Placer markøren på første fil på listen

en: Place cursor on last file in list
da: Placer markøren på sidste fil på listen

en: Create &Hard Link...
da: Dan &hårdt link...

en: &Contents
da: &Indeks

en: &Horizontal Panels Mode
da: &Paneler under hinanden

en: &Keyboard
da: &Tastatur

en: Brief view on left panel
da: Kort visning i venstre vindue

en: Columns view on left panel
da: Kolonnevisning i venstre vindue

en: Left &= Right
da: Venstre &= Højre

en: &Flat view on left panel
da: &Flad visning i venstre vindue

en: Open left drive list
da: Åbn venstre drevliste

en: Re&verse order on left panel
da: O&mvendt sortering i venstre vindue

en: Sort left panel by &Attributes
da: Sorter venstre vindue efter egensk&aber

en: Sort left panel by &Date
da: Sorter venstre vindue efter &dato

en: Sort left panel by &Extension
da: Sorter venstre vindue efter fil&endelse

en: Sort left panel by &Name
da: Sorter venstre vindue efter &navn

en: Sort left panel by &Size
da: Sorter venstre vindue efter &størrelse

en: Thumbnails view on left panel
da: Visning af miniaturebilleder i venstre vindue

en: Load tabs from Favorite Tabs
da: Hent faneblade fra Favoritfaneblad

en: Load Selection from Clip&board
da: He&nt valg fra Udklipsholder

en: &Load Selection from File...
da: &Hent valg fra fil

en: &Load Tabs from File
da: Ind&læs faneblade fra fil

en: Create &Directory
da: Ny mappe

en: Select All with the Same E&xtension
da: Vælg alle af samme &type

en: Select all files with same name
da: Vælg alle filer med samme navn

en: Select all files with same name and extension
da: Vælg alle filer med samme navn og filendelse

en: Select all in same path
da: Vælg alle i samme sti

en: &Invert Selection
da: &Inverter valg

en: &Select All
da: Vælg &alle

en: Unselect a Gro&up...
da: In&dskrænk valg...

en: Select a &Group...
da: &Udvid valg...

en: &Unselect All
da: &Fravælg alle

en: Minimize window
da: Minimer vindue

en: Network &Connect...
da: Forbind til netværk...

en: Network &Disconnect
da: Afbryd til netværk

en: Network &Quick Connect...
da: Hurtig netværksforbindelse...

en: &New Tab
da: &Dublér faneblad

en: Load the Next Favorite Tabs in the list
da: Indlæs det næste Favoritfaneblad i listen

en: Switch to Nex&t Tab
da: Skift til næs&te faneblad

[ctx: TFRMMAIN.ACTOPEN.CAPTION]
en: Open
da: Åbn

en: Try open archive
da: Prøv at åbne arkiv

en: Open bar file
da: Åbn panelfil

en: Open &Folder in a New Tab
da: Åbn mappe i ny &fane

en: Open Drive by Index
da: Åbn drev efter indeks

en: Open &VFS List
da: Andre Computere

en: Operations &Viewer
da: &Vis handlinger

en: &Options...
da: &Indstillinger...

en: &Pack Files...
da: &Pak filer...

en: Set splitter position
da: Indstil vidueopdelerens position

en: &Paste
da: Sæt ind

en: Load the Previous Favorite Tabs in the list
da: Indlæs det forrige Favoritfaneblad i listen

en: Switch to &Previous Tab
da: Skift til forrige faneblad

en: Quick filter
da: Hurtigt filter

en: Quick search
da: Hurtig søgning

en: &Quick View Panel
da: &Hurtig visning

en: &Refresh
da: &Opdatér vindue

en: Reload the last Favorite Tabs loaded
da: Genindlæs seneste anvendte Favoritfaneblad

[ctx: tfrmmain.actrename.caption]
en: Move
da: Flyt

en: Move/Rename files without asking for confirmation
da: Flyt/omdøb filer uden at spørge

[ctx: tfrmmain.actrenameonly.caption]
en: Rename
da: Omdøb

en: &Rename Tab
da: &Omdøb fane

en: Resave on the last Favorite Tabs loaded
da: Gem seneste Favoritfaneblad

en: &Restore Selection
da: &Gendan valg

en: Re&verse Order
da: O&mvendt sortering

en: Brief view on right panel
da: Kort visning i højre vindue

en: Columns view on right panel
da: Kolonnevisning i højre vindue

en: Right &= Left
da: Højre &= venstre

en: &Flat view on right panel
da: &Flad visning i højre vindue

en: Open right drive list
da: Åbn højre drevliste

en: Re&verse order on right panel
da: O&mvendt sortering i højre vindue

en: Sort right panel by &Attributes
da: Sorter højre vindue efter egensk&aber

en: Sort right panel by &Date
da: Sorter højre vindue efter &dato

en: Sort right panel by &Extension
da: Sorter højre vindue efter fil&endelse

en: Sort right panel by &Name
da: Sorter højre vindue efter &navn

en: Sort right panel by &Size
da: Sorter højre vindue efter &størrelse

en: Thumbnails view on right panel
da: Visning af miniaturebilleder i højre vindue

en: Run &Terminal
da: Åbn terminal (komman&do-prompt)

en: Save current tabs to a New Favorite Tabs
da: Gem aktuelt faneblad som nyt Favoritfaneblad

en: Sa&ve Selection
da: G&em valg

en: Save S&election to File...
da: Gem &valg i fil

en: &Save Tabs to File
da: &Gem faneblad som fil

en: &Search...
da: Find fi&ler...

en: All tabs Locked with Dir Opened in New Tabs
da: Alle faneblade låste. Åbn mappe i nyt faneblad

en: Set all tabs to Normal
da: Indstil alle faneblade til normal

en: Set all tabs to Locked
da: Indstil alle faneblade til låst

en: All tabs Locked with Dir Changes Allowed
da: Alle faneblade låste. Tillad ændring af mappe

en: Change &Attributes...
da: &Ændre attributter...

en: Locked with Directories Opened in New &Tabs
da: Lås faneblad med mapper åbne&t i nyt faneblad

en: &Locked
da: &Lås faneblad

en: Locked with &Directory Changes Allowed
da: Lås faneblad, men tilla&d mappeskift

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHELLEXECUTE.CAPTION]
en: Open
da: Åbn

en: Open using system associations
da: Åbner ved brug af systemassociationer (eksterne programmer)

en: Show button menu
da: Vis knappemenu

en: Show command line history
da: Vis kommandolinjehistorik

en: Show &Hidden/System Files
da: Vis skj&ulte/system-filer

en: Sort by &Attributes
da: Sortering efter &attributter

en: Sort by &Date
da: Sorter&ing efter dato

en: Sort by &Extension
da: Sortering efter t&ype

en: Sort by &Name
da: Sortering efter &navn

en: Sort by &Size
da: Sortering efter &størrelse

en: Open drive list
da: Åbn drevliste

en: Enable/disable ignore list file to not show file names
da: Aktiver/deaktiver filliste for ikke at vist filnavne

en: Create Symbolic &Link...
da: Dan symbolsk &link...

en: Syn&chronize dirs...
da: Synkroniser mapper...

en: Target &= Source
da: Mål &= kilde

en: &Test Archive(s)
da: Ko&ntroller arkiv(er)

[ctx: tfrmmain.actthumbnailsview.caption]
en: Thumbnails
da: Miniaturebille&der

en: Thumbnails View
da: Visning af miniaturebilleder

en: Toggle fullscreen mode console
da: Skift mellem filvindue og terminalvindue i fuldskærm

en: Transfer dir under cursor to left window
da: Overfør

en: Transfer dir under cursor to right window
da: Flyt mappe under markøren til højre vindue

en: &Tree View Panel
da: Mappeoversig&t

en: Sort according to parameters
da: Sorter efter parametre

en: Unselect All with the Same Ex&tension
da: F&ravælg alle af samme type

en: Unselect all files with same name
da: Fravælg alle filer med samme navn

en: Unselect all files with same name and extension
da: Fravælg alle filer med samme navn og filendelse

en: Unselect all in same path
da: Fravælg alle i samme sti

[ctx: TFRMMAIN.ACTVIEW.CAPTION]
en: View
da: Vis

en: Show history of visited paths for active view
da: Vis historikken for brugte stier i aktivt vindue

en: Go to next entry in history
da: Gå til næste postering i historik

en: Go to previous entry in history
da: Gå til forrige postering i historik

en: View log file
da: Vis logfil

en: View current search instances
da: Se aktuelle søgeresultater

en: &Visit Double Commander Website
da: Double Commander på &WWW

en: Wipe
da: Sikker sletning

en: Work with Directory Hotlist and parameters
da: Arbejd med Favoritmapper og parametre

[ctx: TFRMMAIN.BTNF10.CAPTION]
en: Exit
da: Afslut

[ctx: tfrmmain.btnf7.caption]
en: Directory
da: Mappe

[ctx: TFRMMAIN.BTNF8.CAPTION]
en: Delete
da: Slet

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTDIRECTORYHOTLIST.CAPTION]
en: *
da: *.*

[ctx: tfrmmain.btnleftdirectoryhotlist.hint]
en: Directory Hotlist
da: Favoritmapper

en: Show current directory of the right panel in the left panel
da: Kopiér højre vindue mod venstre

en: Go to home directory
da: Gå til home-mappen

en: Go to root directory
da: Gå til roden

en: Go to parent directory
da: Gå til overordnet mappe

[ctx: TFRMMAIN.BTNRIGHTDIRECTORYHOTLIST.CAPTION]
en: *
da: *.*

[ctx: TFRMMAIN.BTNRIGHTDIRECTORYHOTLIST.HINT]
en: Directory Hotlist
da: Favoritmappe

en: Show current directory of the left panel in the right panel
da: Kopiér venstre vindue mod højre

[ctx: TFRMMAIN.CAPTION]
en: Double Commander
da: Menuen Netværk

[ctx: tfrmmain.lblcommandpath.caption]
en: Path
da: Sti:

[ctx: TFRMMAIN.MICANCEL.CAPTION]
en: Cancel
da: &Annuller

en: Copy...
da: Kopier...

en: Create link...
da: Dan link...

[ctx: tfrmmain.milogclear.caption]
en: Clear
da: Tøm

[ctx: TFRMMAIN.MILOGCOPY.CAPTION]
en: Copy
da: Kopi

en: Hide
da: Skjul

[ctx: TFRMMAIN.MILOGSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
da: Vælg alle

en: Move...
da: Flyt...

en: Create symlink...
da: Dan symlink...

en: Tab options
da: Faneindstillinger

[ctx: TFRMMAIN.MITRAYICONEXIT.CAPTION]
en: E&xit
da: Afslut

[ctx: tfrmmain.mitrayiconrestore.caption]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: TFRMMAIN.MNUALLOPERSTOP.CAPTION]
en: Cancel
da: &Annuller

en: &Commands
da: &Kommandoer

en: C&onfiguration
da: &Opsætning

en: Favorites
da: Favo&ritter

en: &Files
da: &Filer

[ctx: TFRMMAIN.MNUHELP.CAPTION]
en: &Help
da: &Hjælp

en: &Mark
da: &Marker

[ctx: tfrmmain.mnunetwork.caption]
en: Network
da: &Netværk

en: &Show
da: V&is

en: Tab &Options
da: Fane&indstillinger

en: &Tabs
da: F&aner

[ctx: TFRMMAIN.TBCOPY.CAPTION]
en: Copy
da: Kopier

[ctx: TFRMMAIN.TBCUT.CAPTION]
en: Cut
da: Klip

[ctx: TFRMMAIN.TBDELETE.CAPTION]
en: Delete
da: Slet

[ctx: TFRMMAIN.TBEDIT.CAPTION]
en: Edit
da: &Rediger...

[ctx: TFRMMAIN.TBPASTE.CAPTION]
en: Paste
da: Sæt ind

[ctx: TFRMMAINCOMMANDSDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.caption]
en: Select your internal command
da: Vælg din interne kommando

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.cbcategorysortornot.text]
en: Legacy sorted
da: Ældre sortering

[ctx: TFRMMAINCOMMANDSDLG.CBCOMMANDSSORTORNOT.TEXT]
en: Legacy sorted
da: Ældre sortering

en: Select all categories by default
da: Vælg alle kategorier som standard

en: Selection:
da: Valg:

en: &Categories:
da: Kategorier:

en: Command &name:
da: Komma&ndo:

en: Hint:
da: Forklaring:

en: Hotkey:
da: Genvejstaster:

en: cm_name
da: cm_navn

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandcategory.caption]
en: Category
da: Kategori

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhelp.caption]
en: Help
da: Hjælp

en: Hint
da: Forklaring

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhotkey.caption]
en: Hotkey
da: Genvejstast

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNADDATTRIBUTE.CAPTION]
en: &Add
da: Tilfø&j

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNATTRSHELP.CAPTION]
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Define...
da: &Definer...

[ctx: tfrmmaskinputdlg.chkcasesensitive.caption]
en: Case sensitive
da: Forskel på STORE og små bogstaver

en: Ignore accents and ligatures
da: Ignorer accenter og ligaturer (fx `,´,^,~ og vv,&&,@,ß osv.)

en: Attri&butes:
da: Attri&butter:

en: Input Mask:
da: Angiv filtype:

en: O&r select predefined selection type:
da: Eller vælg fast definition:

en: Create new directory
da: Double Commander

en: &Input new directory name:
da: Ny mappe (directory):

[ctx: tfrmmodview.caption]
en: New Size
da: Ny størrelse

en: Height :
da: Højde:

en: Quality of compress to Jpg
da: JPG-komprimering

[ctx: tfrmmodview.teheight.text]
en: Height
da: Højde

[ctx: tfrmmodview.tewidth.text]
en: Width
da: Bredde

en: Regular e&xpressions
da: Regulære &udtryk

en: &Use substitution
da: Brug su&bstituter

[ctx: tfrmmultirename.gbcounter.caption]
en: Counter
da: Definer tæller [C]

en: Find && Replace
da: Søg && erstat

en: Mask
da: Omdøb maske

en: Presets
da: Forvalg

en: &Extension
da: Fil&type

en: &Find...
da: Sø&g efter:

en: &Interval
da: St&ep:

en: File &Name
da: Fil&navn

en: Re&place...
da: Erstat &med:

en: S&tart Number
da: Start &ved:

en: &Width
da: &Cifre:

en: Old File Name
da: Gammelt navn

en: New File Name
da: Nyt navn

en: File Path
da: Placering

[ctx: TFRMMULTIRENAMEWAIT.CAPTION]
en: Double Commander
da: Menuen Netværk

en: Click OK when you have closed the editor to load the changed names!
da: Klik OK, når du har lukket editoren for at indlæse det ændrede navn!

en: Choose an application
da: Åbn med

en: Custom command
da: Brugerdefineret kommando

en: Save association
da: Gem association

en: Set selected application as default action
da: Brug altid det valgte program til at åbne denne type fil

en: File type to be opened: %s
da: Filtype som skal åbnes: %s

en: Multiple file names
da: Flere filnavne

en: Multiple URIs
da: Flere URL'er

en: Single file name
da: Enkelt filnavn

en: Single URI
da: Enkelt URL

[ctx: tfrmoptions.btnapply.caption]
en: &Apply
da: &Udfør

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

[ctx: tfrmoptions.btnhelp.caption]
en: &Help
da: Hjælp

[ctx: tfrmoptions.caption]
en: Options
da: Indstillinger

en: Please select one of the subpages, this page does not contain any settings.
da: Vælg venligst en af undersiderne. Denne side indeholder ingen indstillinger.

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiveradd.caption]
en: A&dd
da: Tilføj

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiveraddhelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverapply.caption]
en: A&pply
da: Udfør

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchivercopy.caption]
en: Cop&y
da: Kopiér

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverdelete.caption]
en: Delete
da: Slet

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverdeletehelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverextracthelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverextractwithoutpathhelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverlisthelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverother.caption]
en: Oth&er...
da: And&et...

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrelativer.hint]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrename.caption]
en: &Rename
da: Omdøb

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverselfextracthelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchivertesthelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiverids.caption]
en: ID's used with cm_OpenArchive to recognize archive by detecting its content and not via file extension:
da: Id'er bruges sammen med cm_OpenArchive til at genkende arkivet ved at registrere dets indhold og ikke via filtypenavn

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiveroptions.caption]
en: Options:
da: Indstillinger

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiverparsingmode.caption]
en: Format parsing mode:
da: Format analyse-tilstand

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchiverenabled.caption]
en: E&nabled
da: A&ktiveret

en: De&bug mode
da: Fejlretningstilstand

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchivermultiarcoutput.caption]
en: S&how console output
da: Vi&s konsollens output

en: Use archive name without extension as list
da: Anvend arkivnavn uden filendelse som liste

en: Uni&x file attributes
da: Uni&x filattributter

en: &Unix path delimiter "/"
da: &Unix sti-skilletegn "/"

en: Windows &file attributes
da: Windows &filegenskaber

en: Windows path deli&miter "\"
da: Windows sti-skilletegn "\"

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiveradd.caption]
en: Add&ing:
da: Tilføjer:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverarchiver.caption]
en: Arc&hiver:
da: Pakkeprogram:

en: De&lete:
da: S&let:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverdescription.caption]
en: De&scription:
da: Be&skrivelse:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextension.caption]
en: E&xtension:
da: Type:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextract.caption]
en: Ex&tract:
da: Udpak:

en: Extract &without path:
da: Udpak uden sti:

en: ID Po&sition:
da: Id-po&sition:

en: &ID:
da: &Id

en: ID See&k Range:
da: Id-søgeinterval:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlist.caption]
en: &List:
da: Op&liste:

en: Archi&vers:
da: Program:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistend.caption]
en: Listing &finish (optional):
da: Oplistnings-afslutning (valgfrit):

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistformat.caption]
en: Listing for&mat:
da: Oplistnings-format:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverliststart.caption]
en: Listin&g start (optional):
da: Oplistnings-begyndelse (valgfrit):

en: Password &query string:
da: Adgangskode spørgestreng:

en: Create self extractin&g archive:
da: Opret selvudpakkende arkiv:

en: Auto Configure
da: Autokonfiguration

en: Disable all
da: Slå alt fra

en: Discard modifications
da: Afvis ændringer

en: Enable all
da: Slå alt til

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverexport.caption]
en: Export...
da: Eksportér...

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverimport.caption]
en: Import...
da: Importér...

en: Sort archivers
da: Sortér pakkeprogrammer

en: Additional
da: Ekstra

[ctx: tfrmoptionsarchivers.tbarchivergeneral.caption]
en: General
da: Generelt

en: When &size, date or attributes change
da: Når &størrelse, dato/tid eller attributter ændres

[ctx: tfrmoptionsautorefresh.cbwatchexcludedirs.caption]
en: For the following &paths and their subdirectories:
da: For de følgende stier og deres underma&pper:

en: When &files are created, deleted or renamed
da: Når &filer oprettes, slettes eller omdøbes

en: When application is in the &background
da: Når Double Commander er i &baggrunden

en: Disable auto-refresh
da: Slå automatisk opdatering fra

en: Refresh file list
da: Automatisk opdatering ved ændringer i filsystemet

en: Al&ways show tray icon
da: &Vis altid ikon i systembakke

en: Automatically &hide unmounted devices
da: Skjul automatisk enheder, der ikke længere er monteret (Linux: Unmounted)

en: Mo&ve icon to system tray when minimized
da: Flyt iko&n til systembakke, når minimeret

en: A&llow only one copy of DC at a time
da: &Tillad kun én kopi af Double Commander ad gangen

en: Here you can enter one or more drives or mount points, separated by ";".
da: Her kan du indtaste et eller flere drev eller mount-points, adskilt med ";"".

en: Drives &blacklist
da: Sortlist følgende drev:

en: Columns size
da: Kolonnestørrelse

en: Show file extensions
da: Vis filendelser

en: ali&gned (with Tab)
da: Justeret (&med Tab)

en: di&rectly after filename
da: Umiddelba&rt efter filnavn

en: Fixed columns count
da: Fast antal kolonner:

en: Fixed columns width
da: Fast kolonnebredde:

en: Use &Gradient Indicator
da: Anvend flydende farveover&gange (grøn - gul - rød)

en: In&dicator Back Color:
da: Farve for le&dig plads:

en: &Indicator Fore Color:
da: Farve for brugt plads:

en: Cut &text to column width
da: &Tilpas tekst til kolonnebredde

en: &Extend cell width if text is not fitting into column
da: Udvid c&ellevidden, hvis teksten ikke passer til kolonnen

en: &Horizontal lines
da: &Horisontale linjer

en: &Vertical lines
da: &Vertikale linjer

en: A&uto fill columns
da: A&uto-fyld kolonner

en: Show grid
da: Vis gitter i panel

en: Auto-size columns
da: Indstil kolonnestørrelsen automatisk

en: Auto si&ze column:
da: Indstil kolonne&størrelsen automatisk:

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGAPPLY.CAPTION]
en: A&pply
da: U&dfør

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGEDIT.CAPTION]
en: &Edit
da: &Rediger

en: Co&mmand line history
da: Gamle ko&mmandolinjer

en: &Directory history
da: Mappe&historik

en: &File mask history
da: Søge&filterhistorik

[ctx: tfrmoptionsconfiguration.chkfoldertabs.caption]
en: Folder tabs
da: Faneblade

en: Sa&ve configuration
da: I&ndstillinger

en: Searc&h/Replace history
da: Søg/erstat &historik

en: Main window state
da: Hovedvinduets tilstand

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.GBDIRECTORIES.CAPTION]
en: Directories
da: Mapper

en: Location of configuration files
da: Placering af konfigurationsfiler

en: Save on exit
da: Gem ved afslut

en: Sort order of configuration order in left tree
da: Sorteringsrækkefølge af konfigurationsrækkefølgen i venstre menu

en: Tree state when entering in configuration page
da: Træstrukturen når menupunktet Indstillinger åbnes

en: Set on command line
da: Angiv i kommandolinje

en: Highlighters:
da: Fremhævede:

en: Icon themes:
da: Mappe til ikontemaer:

en: Thumbnails cache:
da: Mappe til miniaturebilleders cache:

en: P&rogram directory (portable version)
da: P&rogrammappe (transportabel version)

en: &User home directory
da: Br&ugermappe

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLALLOWOVERCOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLALLOWOVERCOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLBACKCOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLBACKCOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLBACKCOLOR2.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLBACKCOLOR2.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLCURSORCOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLCURSORCOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLCURSORTEXT.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLCURSORTEXT.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallfont.caption]
en: All
da: Alle

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallfont.hint]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLFORECOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLFORECOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLINACTIVECURSORCOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLINACTIVECURSORCOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLINACTIVEMARKCOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLINACTIVEMARKCOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLMARKCOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLMARKCOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLUSEINACTIVESELCOLOR.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLUSEINACTIVESELCOLOR.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLUSEINVERTEDSELECTION.CAPTION]
en: All
da: Alle

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNALLUSEINVERTEDSELECTION.HINT]
en: Apply modification to all columns
da: Udfør ændringer på alle kolonner

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNDELETECONFIGCOLUMNS.CAPTION]
en: &Delete
da: &Slet

en: Go to set default
da: Gå til standardindstilling

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNNEWCONFIG.CAPTION]
en: New
da: Ny

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRENAMECONFIGCOLUMNS.CAPTION]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETALLOWOVERCOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETBACKCOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETBACKCOLOR2.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursorborder.hint]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETCURSORCOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETCURSORTEXT.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETFONT.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETFORECOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETFRAMECURSOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETINACTIVECURSORCOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETINACTIVEMARKCOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETMARKCOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETUSEINACTIVESELCOLOR.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNRESETUSEINVERTEDSELECTION.HINT]
en: Reset to default
da: Nulstil til standard

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNSAVEASCONFIGCOLUMNS.CAPTION]
en: Save as
da: Gem som

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.BTNSAVECONFIGCOLUMNS.CAPTION]
en: Save
da: &Gem

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cballowovercolor.caption]
en: Allow Overcolor
da: Tillad farveoverlapning

en: When clicking to change something, change for all columns
da: Ændr alle kolonner, når der klikkes for at ændre

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.CBCONFIGCOLUMNS.TEXT]
en: General
da: Generelt

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cbcursorborder.caption]
en: Cursor border
da: Markørgrænser:

en: Use Frame Cursor
da: Markeret som ramme

en: Use Inactive Selection Color
da: Brug inverteret farvevalg for inaktiv

en: Use Inverted Selection
da: Brug inverteret valg

en: Use custom font and color for this view
da: Brug brugerdef. skrifttyper og farver i denne visning

en: BackGround:
da: &Baggrund:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblbackcolor2.caption]
en: Background 2:
da: Baggrund &2:

en: [Current Column Name]
da: [Aktuel kolonnenavn]

en: Cursor Color:
da: &Markørfarve:

en: Cursor Text:
da: Mar&kørskrift:

en: Font:
da: Skrifttype

[ctx: TFRMOPTIONSCUSTOMCOLUMNS.LBLFONTSIZE.CAPTION]
en: Size:
da: Størrelse

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblforecolor.caption]
en: Text Color:
da: &Skriftfarve:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblinactivecursorcolor.caption]
en: Inactive Cursor Color:
da: Inaktiv markørfarve:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblinactivemarkcolor.caption]
en: Inactive Mark Color:
da: Valgt inaktiv farve:

en: Mark Color:
da: &Valgt farve:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblpreviewtop.caption]
en: Below is a preview. You may move cursor and select files to get immediately an actual look and feel of the various settings.
da: Nedenfor er der et preview. Du kan flytte markøren og markere filer for at få et umiddelbart indtryk af de forskellige indstillinger.

en: Settings for column:
da: Indstillinger for kolonne:

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Position of frame panel after the comparison:
da: Vinduets position efter sammenligning

en: Add directory of the &active frame
da: Tilføj det &aktive vindues mappe

en: Add &directories of the active && inactive frames
da: Tilføj &det aktive && inaktive vindues mappe

en: Add directory I will bro&wse to
da: Tilføj mappe, som jeg bro&wser til

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddcopyofentry.caption]
en: Add a copy of the selected entry
da: Tilføj en kopi af den valgte postering

en: Add current &selected or active directories of active frame
da: Tilføj aktuelt valgte eller aktive mapper af aktivt vindue

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddseparator.caption]
en: Add a separator
da: Tilføj en separator

en: Add a sub menu
da: Tilføj undermenu

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddtypeddir.caption]
en: Add directory I will type
da: Tilføj mappe, som jeg indtaster

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actcollapseall.caption]
en: Collapse all
da: Sammenfold alle

en: Collapse item
da: Fold element sammen

en: Cut selection of entries
da: Klip markerede posteringer

en: Delete all!
da: Slet alle

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actdeleteselecteditem.caption]
en: Delete selected item
da: Slet valgte elementer

en: Delete sub-menu and all its elements
da: Slet undermenuen og alle dens elementer

en: Delete just sub-menu but keep elements
da: Slet kun undermenuen men bevar elementerne

en: Expand item
da: Udvid element

en: Focus tree window
da: Fokus på træstruktur

en: Goto first item
da: Gå til første element

en: Goto last item
da: Gå til sidste element

en: Go to next item
da: Gå til næste element

en: Go to previous item
da: Gå til forrige element

en: Insert directory of the &active frame
da: Indsæt det &aktive vindues mappe

en: Insert &directories of the active && inactive frames
da: Indsæt &det aktive && inaktive vindues mappe

en: Insert directory I will bro&wse to
da: Indsæt mappe, som jeg  bro&wser til

en: Insert a copy of the selected entry
da: Indsæt en kopi af den valgte postering

en: Insert current &selected or active directories of active frame
da: Ind&sæt aktuelt valgte eller aktive mapper af aktivt vindue

en: Insert a separator
da: Indsæt en separator

en: Insert sub menu
da: Indsæt undermenu

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actinserttypeddir.caption]
en: Insert directory I will type
da: Indsæt mappe, som jeg indtaster

en: Move to next
da: Flyt til næste

en: Move to previous
da: Flyt til forrige

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actopenallbranches.caption]
en: Open all branches
da: Åbn alle grene

en: Paste what was cut
da: Indsæt de klippede posteringer

en: Search && replace in &path
da: Søg && erstat i sti

en: Search && replace in both path and target
da: Søg && erstat i sti og destinationssti

en: Search && replace in &target path
da: Søg && erstat i destinationssti

en: Tweak path
da: Tilpas sti

en: Tweak target path
da: Tilpas destinationssti

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnadd.caption]
en: A&dd...
da: Tilføj...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btndelete.caption]
en: De&lete...
da: Slet...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnexport.caption]
en: E&xport...
da: Eksportér...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnimport.caption]
en: Impo&rt...
da: Impo&rtér...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btninsert.caption]
en: &Insert...
da: Sæt ind...

en: &Miscellaneous...
da: Forskelligt...

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.BTNRELATIVEPATH.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

en: Some functions to select appropriate target
da: Nogle funktioner til at vælge egnet destination

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnsort.caption]
en: &Sort...
da: Sortering...

en: &When adding directory, add also target
da: &Tilføj også destination, når mappe tilføjes

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbfullexpandtree.caption]
en: Alwa&ys expand tree
da: U&dvid altid træ

en: Show only &valid environment variables
da: Vis kun gyldige miljø&variabler

en: In pop&up, show [path also]
da: &I popup vis [også sti]

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbsorthotdirpath.text]
en: Name, a-z
da: Navn, a-å

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.CBSORTHOTDIRTARGET.TEXT]
en: Name, a-z
da: Navn, a-å

en: Directory Hotlist (reorder by drag && drop)
da: Favoritmappe (omsorteret med træk && slip)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.gbhotlistotheroptions.caption]
en: Other options
da: Andre indstillinger

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.LBLEDITHOTDIRNAME.EDITLABEL.CAPTION]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.LBLEDITHOTDIRPATH.EDITLABEL.CAPTION]
en: Path:
da: Sti:

en: &Target:
da: Des&tination:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.micurrentlevelofitemonly.caption]
en: ...current le&vel of item(s) selected only
da: ...kun det aktuelle niveau af valgte element(er)

en: Scan all &hotdir's path to validate the ones that actually exist
da: Skan alle favoritmappers sti for at validere, dem som reelt findes

en: &Scan all hotdir's path && target to validate the ones that actually exist
da: Skan alle favoritmappers sti && destination for at validere, dem som reelt findes

en: to a Directory &Hotlist file (.hotlist)
da: til en favoritmappe-fil (.hotlist)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommanderk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&keep existing)
da: til en "wincmd.ini" i TC (beholder eksisterende)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommandernk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&erase existing)
da: til en "wincmd.ini" i TC (sletter eksisterende)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.migotoconfiguretcinfo1.caption]
en: Go to &configure TC related info
da: Gå til konfigurer TC-relateret information

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.MIGOTOCONFIGURETCINFO2.CAPTION]
en: Go to &configure TC related info
da: Gå til konfigurer TC-relateret information

en: HotDirTestMenu
da: Favoritmappe-testmenu

en: from a Directory &Hotlist file (.hotlist)
da: fra en favoritmappe-fil (.hotlist)

en: from "&wincmd.ini" of TC
da: fra "wincmd.ini" i TC

en: &Navigate...
da: &Naviger...

en: &Restore a backup of Directory Hotlist
da: Gendan en backup af en favoritmappe

en: &Save a backup of current Directory Hotlist
da: Gem en backup af den aktuelle favoritmappe

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misearchandreplace.caption]
en: Search and &replace...
da: Søg og e&rstat...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misorteverything.caption]
en: ...everything, from A to &Z!
da: ...alt, fra A til Å

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglegroup.caption]
en: ...single &group of item(s) only
da: ...kun en gruppe af element(er)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglesubmenu.caption]
en: ...&content of submenu(s) selected, no sublevel
da: ...indhold af undermenu(er) valgt, ingen underniveauer

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsubmenuandsublevel.caption]
en: ...content of submenu(s) selected and &all sublevels
da: ...indhold af undermenu(er) valgt og alle underniveauer

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.mitestresultinghotlistmenu.caption]
en: Test resultin&g menu
da: Menu af testresultat

en: Tweak &path
da: Til&pas sti

en: Tweak &target path
da: &Tilpas destinationssti

en: Addition from main panel
da: Tilføjelse fra hovedvindue

en: From all the supported formats, ask which one to use every time
da: Spørg altid, hvilket af de understøttede formater, der skal anvendes

en: When saving Unicode text, save it in UTF8 format (will be UTF16 otherwise)
da: Når Unicode-tekst skal gemmes, gem i UTF8-format (ellers bliver det som UTF16)

en: When dropping text, generate filename automatically (otherwise will prompt the user)
da: Når tekst slippes, generér automatisk filnavn (ellers bliver brugeren sprugt)

en: &Show confirmation dialog after drop
da: Vi&s bekræftelse efter træk && slip

en: When drag && dropping text into panels:
da: Når træk && slip bruges

en: Place the most desired format on top of list (use dag && drop):
da: Placér det mest ønskede format i toppen af listen (brug træk && slip):

en: (if the most desired is not present, we'll take second one and so on)
da: (hvis det mest ønskede ikke er til stede, tages det næstmest ønskede osv.)

en: (will not work with some source application, so try to uncheck if problem)
da: (Virker ikke med alle kildeprogrammer. Prøv at løse problemet ved at fjerne markering)

en: Show &file system
da: Vis &filsystem

en: Show fr&ee space
da: Vis l&edig plads

en: Show &label
da: Vis &drevnavn

en: Drives list
da: Drev-valgknap

en: Auto Indent
da: Autoindrykning

en: Allows to indent the caret, when new line is created with <Enter>, with the same amount of leading white space as the preceding line
da: Tillad indrykning af markør, når der oprettes en ny linje med <Enter>, med den samme mængde indledende hvid plads som den foregående linje

en: Caret past end of line
da: Indsæt markøren i enden af linjen

en: Allows caret to go into empty space beyond end-of-line position
da: Tillader, at markøren i tomt rum ud over positionen i slutningen

en: Show special characters
da: Vis specialtegn

en: Shows special characters for spaces and tabulations
da: Viser specialtegn til mellemrum og tabuleringer

en: When using <Tab> key, caret will go to the next non-space character of the previous line
da: Når du bruger <Tab> -tasten, går markøren til det næste ikke-mellemrumstegn i den forrige linje

en: Tab indents blocks
da: Tab rykker blokke ind

en: When active <Tab> and <Shift+Tab> act as block indent, unindent when text is selected
da: Når aktiveret, fungerer <Tab> og <Skift + fane> som blokindryk; ingen indrykning, når tekst er valgt

en: Use spaces instead tab characters
da: Anvend mellemrum i stedet for tegn

en: Converts tab characters to a specified number of space characters (when entering)
da: Konverterer tegn til et specificeret antal mellemrumstegn (når du indtaster)

en: Delete trailing spaces
da: Slet bagerste mellemrum

en: Auto delete trailing spaces, this applies only to edited lines
da: Slet automatisk bagerste mellemrum. Dette gælder kun for redigerede linjer

[ctx: tfrmoptionseditor.edtabwidth.hint]
en: Please note that the "Smart Tabs" option takes precedence over the tabulation to be performed
da: Bemærk, at indstillingen  "Smart Tabs " har forrang for tabuleringen, der skal udføres

en: Internal editor options
da: Indstillinger (intern fremviser)

en: Tab width:
da: Tabulatorbredde:

[ctx: tfrmoptionseditor.lbltabwidth.hint]
en: Please note that the "Smart Tabs" option takes precedence over the tabulation to be performed
da: Bemærk, at indstillingen  "Smart Tabs " har forrang for tabuleringen, der skal udføres

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.backgroundlabel.caption]
en: Bac&kground
da: Bag&grund:

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.BACKGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Bac&kground
da: Bag&grund:

en: Reset
da: Nulstil

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.BTNSAVEMASK.HINT]
en: Save
da: Gem

en: Element Attributes
da: Elementets attributter

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.foregroundlabel.caption]
en: Fo&reground
da: Fo&rgrund:

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.FOREGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Fo&reground
da: Fo&rgrund:

en: &Text-mark
da: &Tekstmarkering

en: Use (and edit) &global scheme settings
da: Brug (og rediger) &globale skemaindstillinger

en: Use &local scheme settings
da: Brug &lokale skemaindstillinger

en: &Bold
da: Fed

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
da: In&verteret

en: &Italic
da: Kurs&iv

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
da: In&verteret

en: &Strike Out
da: Gennem&streget

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
da: In&verteret

en: &Underline
da: Understreget

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradioinvert.caption]
en: In&vert
da: In&verteret

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.BTNADD.CAPTION]
en: Add...
da: Tilføj...

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.BTNDELETE.CAPTION]
en: Delete...
da: Slet...

en: Import/Export
da: Import/eksport...

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.BTNINSERT.CAPTION]
en: Insert...
da: Sæt ind...

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.BTNRENAME.CAPTION]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.BTNSORT.CAPTION]
en: Sort...
da: Sortering...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbexistingtabstokeep.text]
en: None
da: Ingen

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.CBFULLEXPANDTREE.CAPTION]
en: Always expand tree
da: U&dvid altid træ

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbsavedirhistory.text]
en: No
da: Nej

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbtargetpanelleftsavedtabs.text]
en: Left
da: Venstre

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbtargetpanelrightsavedtabs.text]
en: Right
da: Højre

en: Favorite Tabs list (reorder by drag && drop)
da: Liste over Favoritfaneblade (brug træk && slip til at flytte om på rækkefølgen)

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.GBFAVORITETABSOTHEROPTIONS.CAPTION]
en: Other options
da: Andre indstillinger

en: What to restore where for the selected entry:
da: Hvad skal gendannes for valgte postering og hvorhenne

en: Existing tabs to keep:
da: Eksisterende faneblade skal beholdes i:

en: Save dir history:
da: Gem mappehistorikken:

en: Tabs saved on left to be restored to:
da: Faneblade gemt i venstre vindue skal gendannes i:

en: Tabs saved on right to be restored to:
da: Faneblade gemt i højre vindue skal gendannes i:

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIADDSEPARATOR.CAPTION]
en: a separator
da: en separator

en: Add separator
da: Tilføj separator

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIADDSUBMENU.CAPTION]
en: sub-menu
da: en undermenu

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIADDSUBMENU2.CAPTION]
en: Add sub-menu
da: Tilføj en undermenu

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MICOLLAPSEALL.CAPTION]
en: Collapse all
da: Sammenfold alle

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MICURRENTLEVELOFITEMONLY.CAPTION]
en: ...current level of item(s) selected only
da: ...kun det aktuelle niveau af valgte element(er)

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MICUTSELECTION.CAPTION]
en: Cut
da: Klip

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIDELETEALLFAVORITETABS.CAPTION]
en: delete all!
da: slet alle

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIDELETECOMPLETESUBMENU.CAPTION]
en: sub-menu and all its elements
da: undermenu og alle dets elementer

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIDELETEJUSTSUBMENU.CAPTION]
en: just sub-menu but keep elements
da: kun undermenu men behold element(er)

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIDELETESELECTEDENTRY.CAPTION]
en: selected item
da: valgte element

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIDELETESELECTEDENTRY2.CAPTION]
en: Delete selected item
da: Slet valgte elementer

en: Export selection to legacy .tab file(s)
da: Eksporter valgte til ældre .tab-fil(er)

en: FavoriteTabsTestMenu
da: Favoritfaneblades testmenu

en: Import legacy .tab file(s) according to default setting
da: Importer ældre .tab-fil(er) ifølge standardindstillingerne

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIIMPORTLEGACYTABFILESATPOS.CAPTION]
en: Import legacy .tab file(s) at selected position
da: Importer ældre .tab-fil(er) til valgte position

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miimportlegacytabfilesatpos1.caption]
en: Import legacy .tab file(s) at selected position
da: Importer ældre .tab-fil(er) til valgte position

en: Import legacy .tab file(s) at selected position in a sub menu
da: Importer ældre .tab-fil(er) til valgte position i en undermenu

en: Insert separator
da: Indsæt separator

en: Insert sub-menu
da: Indsæt undermenu

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIOPENALLBRANCHES.CAPTION]
en: Open all branches
da: Åbn alle grene

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIPASTESELECTION.CAPTION]
en: Paste
da: Sæt ind

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MIRENAME.CAPTION]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MISORTEVERYTHING.CAPTION]
en: ...everything, from A to Z!
da: ...alt, fra A til Å

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MISORTSINGLEGROUP.CAPTION]
en: ...single group of item(s) only
da: ...kun en gruppe af element(er)

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MISORTSINGLEGROUP2.CAPTION]
en: Sort single group of item(s) only
da: Sorter kun en gruppe af elemet(er)

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MISORTSINGLESUBMENU.CAPTION]
en: ...content of submenu(s) selected, no sublevel
da: ...indhold af undermenu(er) valgt, ingen underniveauer

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MISORTSUBMENUANDSUBLEVEL.CAPTION]
en: ...content of submenu(s) selected and all sublevels
da: ...indhold af undermenu(er) valgt og alle underniveauer

[ctx: TFRMOPTIONSFAVORITETABS.MITESTRESULTINGFAVORITETABSMENU.CAPTION]
en: Test resulting menu
da: Menu af testresultat

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnaddact.caption]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNADDEXT.CAPTION]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNADDNEWTYPE.CAPTION]
en: A&dd
da: Tilføj

en: C&lone
da: K&lon

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btndownact.caption]
en: Do&wn
da: Ne&d

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNEDITEXT.CAPTION]
en: Edi&t
da: Rediger

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btninsertact.caption]
en: Insert
da: Indsæt

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNINSERTEXT.CAPTION]
en: &Insert
da: &Indsæt

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnparametershelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnrelativecommand.hint]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

en: Remo&ve
da: Fjern

en: Re&move
da: Fjern

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNREMOVETYPE.CAPTION]
en: &Remove
da: Fjern

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnrenametype.caption]
en: R&ename
da: Omdøb

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnstartpathpathhelper.hint]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnstartpathvarhelper.hint]
en: Variable reminder helper
da: Variabel påmindelseshjælper

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNUPACT.CAPTION]
en: &Up
da: Op

en: Starting path of the command. Never quote this string.
da: Kommandoen skal starte i denne sti. Sæt den aldrig i anførelsestegn.

en: Name of the action. It is never passed to the system, it's just a mnemonic name chosen by you, for you
da: Handlingens navn. Det gives aldrig til systemet; det er blot et memoteknisk navn valgt af dig, til dit eget brug

en: Parameter to pass to the command. Long filename with spaces should be quoted (manually entering).
da: Parameter til Kommandoen. Lange filnavne med mellemrum bør sættes i parentes (indtastes manuelt).

en: Command to execute. Never quote this string.
da: Udførelseskommando. Sæt aldrig denne streng i anførelsestegn

en: Action description
da: Beskrivelse af handling

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbactions.caption]
en: Actions
da: Handlinger

en: Extensions
da: Filendelser

en: Can be sorted by drag & drop
da: Kan sorteres med træk & slip

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbfiletypes.caption]
en: File types
da: Filtyper

en: Icon
da: Ikon

en: Actions may be sorted by drag & drop
da: Handlinger kan arrangeres med træk & slip

en: Extensions may be sorted by drag & drop
da: Filendelser kan arrangeres med træk & slip

en: File types may be sorted by drag & drop
da: Filtyper kan arrangeres med træk & slip

en: Action &name:
da: Handling:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblcommand.caption]
en: Command:
da: Kommando:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblexternalparameters.caption]
en: Parameter&s:
da: Parametre:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblstartpath.caption]
en: Start pat&h:
da: &Startmappe:

en: Custom with...
da: Tilpas med...

en: Custom
da: Tilpasset

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIEDIT.CAPTION]
en: Edit
da: Rediger

en: Open in Editor
da: Åben i editor

en: Edit with...
da: Rediger med...

en: Get output from command
da: Tag output fra kommando-prompt

en: Open in Internal Editor
da: Åbn i intern editor

en: Open in Internal Viewer
da: Åbn i intern fremviser

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIOPEN.CAPTION]
en: Open
da: Åbn

en: Open with...
da: Åbn med...

en: Run in terminal
da: Kør i terminal

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIVIEW.CAPTION]
en: View
da: Vis

en: Open in Viewer
da: Åbn i fremviser

en: View with...
da: Se med...

en: Click me to change icon!
da: Klik på mig for at ændre ikon!

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbexecuteviashell.caption]
en: Execute via shell
da: U&dfør i en kommandofortolker

en: Extended context menu
da: Udvidet &kontekstmenu

en: File association configuration
da: &Indstilling af filassociering

en: Offer to add selection to file association when not included already
da: &Foreslå at tilføje valget af filassociering, når det ikke allerede er inkluderet

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cboffertoaddtofileassociations.hint]
en: When accessing file association, offer to add current selected file if not already included in a configured file type
da: Når filassociering tilgås, foreslå at tilføje aktuelt valgte fil, hvis den ikke allerede er inkluderet i en konfigureret filtype

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbopensystemwithterminalclose.caption]
en: Execute via terminal and close
da: Udf&ør i terminal og luk

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbopensystemwithterminalstayopen.caption]
en: Execute via terminal and stay open
da: Udfø&r i terminal og forbliv åben

en: Extended options items:
da: Yderligere indstillinger

en: Show confirmation window for:
da: Bed om bekræftelse ved

en: Cop&y operation
da: Kop&iering

en: &Delete operation
da: &Sletning

en: Dele&te to recycle bin (Shift key reverses this setting)
da: F8/Delete sletter til &Papirkurv (Shift+F8/Skift+Delete = sletter direkte)

en: D&elete to trash operation
da: Sl&et til Papirkurv

en: D&rop readonly flag
da: Fje&rn skrivebeskyttelse-attribut

en: &Move operation
da: Fl&ytning

en: &Process comments with files/folders
da: Kopier kommentarer sammen med filer/ma&pper

en: Select &file name without extension when renaming
da: Vælg &filnavn uden endelse ved omdøbning

en: Sho&w tab select panel in copy/move dialog
da: Vis &valgboks for faner i kopier/flyt-dialog

en: S&kip file operations errors and write them to log window
da: Ignorer fejl ved operationer og s&kriv dem i log-vindue

en: Verify checksum operation
da: Kontrol af checksum

en: Executing operations
da: Udfør handlinger

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: &Buffer size for file operations (in KB):
da: &Bufferstørrelse for filhandlinger (i kB):

en: Buffer size for &hash calculation (in KB):
da: Bufferstørrelse for &hashberegninger (i kB):

en: Show operations progress &initially in
da: Vis handlingernes fremskridt i:

en: Duplicated name auto-rename style:
da: Stil for auto-omdøbning af dubletter:

en: &Number of wipe passes:
da: A&ntal overskrivninger ved sikker sletning:

en: Reset to DC default
da: Nulstil til DC-standard

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.CBALLOWOVERCOLOR.CAPTION]
en: Allow Overcolor
da: &Tillad farveoverlapning

en: Use &Frame Cursor
da: Ma&rkeret som ramme

en: Use Inactive Sel Color
da: Brug &inverteret farvevalg for inaktiv

en: U&se Inverted Selection
da: &Brug inverteret valg

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.CBUSECURSORBORDER.CAPTION]
en: Cursor border
da: Markørgrænser:

en: Bac&kground:
da: &Baggrund:

en: Backg&round 2:
da: Baggrund &2:

en: C&ursor Color:
da: &Markørfarve:

en: Cursor Te&xt:
da: Mar&kørskrift:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLINACTIVECURSORCOLOR.CAPTION]
en: Inactive Cursor Color:
da: Inaktiv markørfarve:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLINACTIVEMARKCOLOR.CAPTION]
en: Inactive Mark Color:
da: Valgt inaktiv farve:

en: &Mark Color:
da: &Valgt farve:

en: Below is a preview. You may move cursor, select file and get immediately an actual look and feel of the various settings.
da: Nedenfor er der et preview. Du kan flytte markøren og markere filer for at få et umiddelbart indtryk af de forskellige indstillinger.

en: T&ext Color:
da: &Skriftfarve:

en: When launching file search, clear file mask filter
da: &Nulstil søgefiltret, når filsøgning startes

en: &Search for part of file name
da: &Søg efter en del af filnavnet

en: Show menu bar in "Find files"
da: Vis menulinje i "Find filer"

en: Text search in files
da: Tekstsøgning i filer

[ctx: TFRMOPTIONSFILESEARCH.GBFILESEARCH.CAPTION]
en: File search
da: Find filer

en: Current filters with "New search" button:
da: Aktuelle filtre med "Ny søgning"-knappen:

en: Default search template:
da: Standardsøgeskabelon:

en: Use memory mapping for search te&xt in files
da: Brug hukommelses-mapping ved t&ekstsøgning i filer

en: &Use stream for search text in files
da: Br&ug Stream til tekstsøgning i filer

[ctx: tfrmoptionsfilesviews.btndefault.caption]
en: De&fault
da: &Standard

en: Formatting
da: Formater

en: Personalized abbreviations to use:
da: Indstil personlige forkortelser:

en: Sorting
da: Sortering

en: Case s&ensitivity:
da: Forskel på STORE og små &bogstaver:

en: Incorrect format
da: Forkert format

en: &Date and time format:
da: &Dato- og tidsformat:

en: File si&ze format:
da: Vis &filstørrelse i:

en: &Insert new files:
da: &Indsæt nye filer:

en: O&peration size format:
da: Handlingsfilformat:

en: So&rting directories:
da: So&rtér mapper:

en: &Sort method:
da: Sorteringsme&tode:

en: &Move updated files:
da: F&lyt ændrede filer:

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnaddattribute.caption]
en: &Add
da: Tilføj

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnattrshelp.caption]
en: &Help
da: &Hjælp

en: Enable changing to &parent folder when double-clicking on empty part of file view
da: Aktivér skift til overordnet ma&ppe med dobbelklik på det tomme del af File view

en: Do&n't load file list until a tab is activated
da: Undlad af indlæse filliste før en fane aktiveres

en: S&how square brackets around directories
da: Vis kantede parenteser [] omkring mappenavne

en: Hi&ghlight new and updated files
da: Fremhæv nye og opdaterede filer

en: Enable inplace &renaming when clicking twice on a name
da: Aktivér omdøbning på stedet, når du klikker to gange på et navn

en: Load &file list in separate thread
da: Indlæs &filliste i seperat tråd

en: Load icons af&ter file list
da: Indlæs ikoner ef&ter filliste

en: Show s&ystem and hidden files
da: Vis s&ystem og skjulte filer

en: &When selecting files with <SPACEBAR>, move down to next file (as with <INSERT>)
da: Når filer markeres med <mellemrum> flyt ned til næste fil (som ved <INSERT>)

en: Windows style filter when marking files ("*.*" also select files without extension, etc.)
da: Windows-agtigt filter ved markering af filer ( "*. * " vælger også filer uden endelse osv.)

en: Use an independent attribute filter in mask input dialog each time
da: Brug et uafhængigt attributfilter i dialog for maske hver gang

en: Marking/Unmarking entries
da: Markering/fjernelse af markeringer

en: Default attribute mask value to use:
da: Anvend disse standardattributter i maske:

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNADDCATEGORY.CAPTION]
en: A&dd
da: Tilføj

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNAPPLYCATEGORY.CAPTION]
en: A&pply
da: Udfør

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNDELETECATEGORY.CAPTION]
en: D&elete
da: Sl&et

[ctx: tfrmoptionsfiletypescolors.btnsearchtemplate.hint]
en: Template...
da: Skabelon...

en: File types colors (sort by drag&&drop)
da: Filtypers farver (sorter med træk && slip)

en: Category a&ttributes:
da: Kategori-a&ttributter:

en: Category co&lor:
da: Kategori-far&ve:

[ctx: tfrmoptionsfiletypescolors.lblcategorymask.caption]
en: Category &mask:
da: Kategori-&filter:

[ctx: tfrmoptionsfiletypescolors.lblcategoryname.caption]
en: Category &name:
da: Kategori-&navn:

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.ACTADDHOTKEY.CAPTION]
en: Add &hotkey
da: Tilføj genvejstast

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.ACTCOPY.CAPTION]
en: Copy
da: Kopier

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.ACTDELETE.CAPTION]
en: Delete
da: Slet

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.ACTDELETEHOTKEY.CAPTION]
en: &Delete hotkey
da: Slet genvejstast

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.ACTEDITHOTKEY.CAPTION]
en: &Edit hotkey
da: Rediger genvejstast

en: Next category
da: Næste kategori

en: Make popup the file related menu
da: Lav en popop til den filrelaterede menu

en: Previous category
da: Forrige kategori

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.ACTRENAME.CAPTION]
en: Rename
da: Omdøb

en: Restore DC default
da: Gendan til DC-standard

en: Save now
da: Gem nu

en: Sort by command name
da: Sorter efter kommando

en: Sort by hotkeys (grouped)
da: Sorter efter genvejstast (grupperet)

en: Sort by hotkeys (one per row)
da: Sorter efter genvejstast (en pr. række)

en: &Filter
da: &Filter:

en: C&ategories:
da: K&ategorier:

en: Co&mmands:
da: Ko&mmandoer:

en: &Shortcut files:
da: Fil for genvej&staster:

en: So&rt order:
da: So&rter:

en: Categories
da: Kategorier...

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.MICOMMANDS.CAPTION]
en: Command
da: Kommando...

en: Sort order
da: Sortering...

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.CBICONSEXCLUDE.CAPTION]
en: For the following &paths and their subdirectories:
da: For de følgende stier og deres underma&pper:

en: Show icons for actions in &menus
da: Vis ikoner ud for punkter i hoved&menuen

en: Show icons on buttons
da: Vis ikoner på &knapper

en: Show o&verlay icons, e.g. for links
da: &Vis overlæg til ikoner, (f.eks. pile ved links)

en: &Dimmed hidden files (slower)
da: Skjulte filer ne&dtones (langsommere)

en: Disable special icons
da: Slå specielle ikoner fra

en:  Icon size
da: Ikonstørrelse

en: Icon theme
da: Ikontema

en: Show icons
da: Vis ikoner

en:  Show icons to the left of the filename
da: Vis ikoner til venstre for filnavnet

en: Disk panel:
da: Drevknapper:

en: File panel:
da: Filvindue:

[ctx: tfrmoptionsicons.rbiconsshowall.caption]
en: A&ll
da: A&lle

en: All associated + &EXE/LNK (slow)
da: Alle associerede filer inkl. &EXE/LNK (langsomt)

en: &No icons
da: I&ngen ikoner

en: Only &standard icons
da: Kun &standardikoner

en: A&dd selected names
da: &Tilføj valgte navne

en: Add selected names with &full path
da: Til&føj valgte navne med hele stien

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.BTNRELATIVESAVEIN.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

en: &Ignore (don't show) the following files and folders:
da: &Ignorer (vis ikke) følgende filer og mapper:

en: &Save in:
da: &Gem i:

en: Le&ft, Right arrows change directory (Lynx-like movement)
da: Venstre- hhv. højrepil ski&fter mellem mapper (Linux-agtig navigation)

en: Typing
da: Indtastning

en: Alt+L&etters:
da: Alt+bogstav&er:

en: Ctrl+Alt+Le&tters:
da: Ctrl+Alt+bogs&taver:

en: &Letters:
da: &Bogstaver:

[ctx: tfrmoptionslayout.cbflatdiskpanel.caption]
en: &Flat buttons
da: Fla&de ikoner

en: Flat i&nterface
da: Flade funktionstaster

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFREESPACEIND.CAPTION]
en: Show fr&ee space indicator on drive label
da: Vis &bar for ledig plads ved drevknappen

en: Show lo&g window
da: Vis lo&g-vindue

en: Show panel of operation in background
da: Vis &handlingsvindue i baggrund

en: Show common progress in menu bar
da: Vis fremskridt i menulin&je

en: Show command l&ine
da: Vis kommandolinje

en: Show current director&y
da: Vis aktuel mappe

en: Show &drive buttons
da: Vis dr&ev-knapper

en: Show free s&pace label
da: Vis tal for ledig &plads ved drevknappen

en: Show drives list bu&tton
da: Vis drev-&valgknap

en: Show function &key buttons
da: Vis knappanel for &funktionstaster

en: Show &main menu
da: Vis &menulinje

en: Show tool&bar
da: Vis &knappanel

en: Show short free space &label
da: Vis tal for ledig plads ved drevknappen &(kort visning)

en: Show &status bar
da: Vis &statuslinje

en: S&how tabstop header
da: Vis &tabulatorlinje

en: Sho&w folder tabs
da: Vis faneb&lade

en: Show te&rminal window
da: Vis te&rminalvindue

en: Show two drive button bars (fi&xed width, above file windows)
da: V&is to knappaneler for drev (fast bredde, over filvindue)

en:  Screen layout
da: Skærmlayout

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.BTNRELATIVELOGFILE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

[ctx: tfrmoptionslog.btnviewlogfile.hint]
en: View log file content
da: Se indholdet af logfilen

en: Include date in log filename
da: Medtag dato i logfilens &navn

en: &Pack/Unpack
da: &Pakning/udpakning/test af pakkede filer

en: External command line execution
da: Udf&ørelse af ekstern kommandolinje

en: Cop&y/Move/Create link/symlink
da: Kopiering/flytning/oprettelse af link && s&ymlink

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGDELETE.CAPTION]
en: &Delete
da: S&letning af filer

en: Crea&te/Delete directories
da: Opre&ttelse/sletning af &mapper

en: Log &errors
da: Log f&ejl

en: C&reate a log file:
da: Op&ret en logfil i:

en: Log &information messages
da: Log &informationsmeddelelser

en: Start/shutdown
da: Start/lu&k ned

en: Log &successful operations
da: Log &succesfulde operationer

en: &File system plugins
da: &Filsystem-plugins

en: File operation log file
da: Logfil for filoperationer

en: Log operations
da: Log følgende operationer

en: Operation status
da: Log følgende udfald

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNRELATIVEOUTPUTPATHFORTOOLBAR.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNRELATIVETCCONFIGFILE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNRELATIVETCEXECUTABLEFILE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

en: &Remove thumbnails for no longer existing files
da: Fje&rn miniaturebilleder for slettede filer

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNVIEWCONFIGFILE.HINT]
en: View configuration file content
da: Vis konfigurationsfilens indhold

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.CHKDESCCREATEUNICODE.CAPTION]
en: Create new with the encoding:
da: Opret ny med &kodningen:

en: Always &go to the root of a drive when changing drives
da: &Gå altid til drevets rod ved skift af drev

en: Show &warning messages ("OK" button only)
da: &Vis advarsler (kun med "OK"-knappen)

en: &Save thumbnails in cache
da: Gem &miniaturebilleder i cache

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.DBLTHUMBNAILS.CAPTION]
en: Thumbnails
da: Miniaturebilleder

en: File comments (descript.ion)
da: Filkommentarer (descript.ion)

en: Regarding TC export/import:
da: Angående TC-eksport/-import

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.LBLDESCRDEFAULTENCODING.CAPTION]
en: Default encoding:
da: Standardkodning:

en: Configuration file:
da: Konfigurationsfil:

en: TC executable:
da: TC exe-fil:

en: Toolbar output path:
da: Sti til værktøjslinjens output:

en: pixels
da: pixel

en: &Thumbnail size:
da: &Bredde x højde:

en: &Selection by mouse
da: Valg med mu&s

en: The text cursor no longer follows the mouse cursor
da: Tekstmarkøren følger ikke længere musemarkøren

en: By clic&king on icon
da: Ved &klik på ikon

[ctx: tfrmoptionsmouse.gbopenwith.caption]
en: Open with
da: Åbn med

en: Scrolling
da: Rulning med musehjul

en: Selection
da: Valg

en: &Mode:
da: Tilstand:

en: Double click
da: Dobbelklik

en: &Line by line
da: Antal linje(r) ad gangen:

en: Line by line &with cursor movement
da: Én linje ad gangen, markøren følger med

en: &Page by page
da: Én side ad gangen

en: Single click (opens files and folders)
da: Enkeltklik (åbner filer og mapper)

en: Single click (opens folders, double click for files)
da: Enkeltklik (åbner mapper, dobbeltklik åbner filer)

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnaddplugin.caption]
en: A&dd
da: Tilføj

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnconfigplugin.caption]
en: Con&figure
da: Konfigurer

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnenableplugin.caption]
en: E&nable
da: Aktiver

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnremoveplugin.caption]
en: &Remove
da: Fjern

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btntweakplugin.caption]
en: &Tweak
da: Tilpas

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.lblplugindescription.caption]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
da: Registreret til

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
da: Filnavn

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.lblplugindescription.caption]
en: Searc&h plugins allow one to use alternative search algorithms or external tools (like "locate", etc.)
da: Søge-plugins giver mulighed for alternative søgealgoritmer eller eksterne værktøjer (som "locate", etc.)

en: Apply current settings to all current configured plugins
da: Anvend aktuelle indstillinger på alle aktuelt konfigurerede plugins

en: When adding a new plugin, automatically go in tweak window
da: Når du tilføjer et nyt plugin, gå da automatisk til justerings-vinduet

en: Configuration:
da: Indstillinger

[ctx: tfrmoptionspluginsgroup.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
da: Stien skal være relativ til:

en: Plugin filename style when adding a new plugin:
da: Stilen på pluginfilnavn, når du tilføjer et nyt plugin:

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.lblplugindescription.caption]
en: Pack&er plugins are used to work with archives
da: Pakke-plugins bruges til at åbne arkivtyper

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
da: Associer med

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
da: Navn:

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.lblplugindescription.caption]
en: Content plu&gins allow one to display extended file details like mp3 tags or image attributes in file lists, or use them in search and multi-rename tool
da: Indholds-plugins tillader at vise udvidede fildetaljer f.eks. mp3-tags eller fotooplysninger i fillister. Kan bruges i søgning og multi-omdøbning.

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.lblplugindescription.caption]
en: Fi&le system plugins allow access to disks inaccessible by operating system or to external devices like Palm/PocketPC.
da: Filsystem-plugins giver adgang til diske, som er utilgængelige for operativsystemet eller til eksterne enheder som fx Palm/PocketPC.

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.lblplugindescription.caption]
en: Vie&wer plugins allow one to display file formats like images, spreadsheets, databases etc. in Viewer (F3, Ctrl+Q)
da: Lister-pluins giver mulighed for at vise dataformater som f.eks. billeder, regneark, databaser etc. i Vis (F3, Ctrl+Q).

en: &Beginning (name must start with first typed character)
da: &I starten (navnet skal starte med første indtastede tegn)

en: En&ding (last character before a typed dot . must match)
da: I slutningen (si&dste tegn før et punktum . skal matche)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CGPOPTIONS.CAPTION]
en: Options
da: Indstillinger

en: Exact name match
da: Præcis navnematch

en: Search case
da: STORE og små bogstaver

en: Search for these items
da: Søg efter disse elementer

en: Keep renamed name when unlocking a tab
da: B&evar omdøbt navn, når fanebladet låses op

en: Activate target &panel when clicking on one of its Tabs
da: Aktiver fil&panel ved klik på fane

en: &Show tab header also when there is only one tab
da: Vi&s fane, selv om der kun er et enkelt faneblad

en: Close duplicate tabs when closing application
da: &Luk ens faneblade, når programmet afsluttes

en: Con&firm close all tabs
da: Bekræ&ft lukning af alle faner

en: Confirm close locked tabs
da: Bekr&æft lukning af låste faneblade

en: &Limit tab title length to
da: Begræns tekst på faner ti&l:

en: Show locked tabs &with an asterisk *
da: &Markér låste faneblade med stjerne (*) på fanen

en: &Tabs on multiple lines
da: Tillad visning af faner på flere &linjer

en: Ctrl+&Up opens new tab in foreground
da: Ctrl+Op åbner nyt faneblad i forgr&unden

en: Open &new tabs near current tab
da: Åbn &nye faneblade ved siden af aktive fane

en: Reuse existing tab when possible
da: &Genbrug eksisterende faneblad, hvis muligt

en: Show ta&b close button
da: &Vis luk-knap på fane

en: Always show drive letter in tab title
da: Vis altid drevbogstav i fanebladet

en: Folder tabs headers
da: Faner

en: characters
da: tegn

en: Action to do when double click on a tab:
da: Handling, når der dobbeltklikkes på et faneblad:

en: Ta&bs position
da: Ta&bulatorposition:

[ctx: TFRMOPTIONSTABSEXTRA.CBDEFAULTEXISTINGTABSTOKEEP.TEXT]
en: None
da: Ingen

[ctx: TFRMOPTIONSTABSEXTRA.CBDEFAULTSAVEDIRHISTORY.TEXT]
en: No
da: Nej

[ctx: TFRMOPTIONSTABSEXTRA.CBDEFAULTTARGETPANELLEFTSAVED.TEXT]
en: Left
da: Venstre

[ctx: TFRMOPTIONSTABSEXTRA.CBDEFAULTTARGETPANELRIGHTSAVED.TEXT]
en: Right
da: Højre

en: Goto to Favorite Tabs Configuration after resaving
da: Gå til indstilling af Favoritfaneblade, når der gemmes (igen)

en: Goto to Favorite Tabs Configuration after saving a new one
da: Gå til indstilling af Favoritfaneblade, når et nyt gemmes

en: Enable Favorite Tabs extra options (select target side when restore, etc.)
da: A&ktiver ekstra indstillinger for Favoritfaneblade (vælg hvilken side efter gendannelse, etc.)

en: Default extra settings when saving new Favorite Tabs:
da: Ekstra standardindstillinger, når et nyt Favoritfaneblad gemmes:

en: Folder tabs headers extra
da: Ekstra for faneblade

en: When restoring tab, existing tabs to keep:
da: Når faneblade gendannes, forbliver eksisterende faneblade i:

en: Tabs saved on left will be restored to:
da: Faneblade gemt i venstre vindue gendannes i:

en: Tabs saved on right will be restored to:
da: Faneblade gemt i højre vindue gendannes i:

[ctx: tfrmoptionstabsextra.lblfavoritetabssavedirhistory.caption]
en: Keep saving dir history with Favorite Tabs:
da: Fortsæt med at gemme mappehistorikken med Favoritfaneblad:

en: Default position in menu when saving a new Favorite Tabs:
da: Standardplacering i menu, når et nyt Favoritfaneblad gemmes

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.EDRUNINTERMCLOSEPARAMS.HINT]
en: {command} should normally be present here to reflect the command to be run in terminal
da: {command} bør normalt være til stede her for at afspejle den kommando, der skal køres i terminal

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.EDRUNINTERMSTAYOPENPARAMS.HINT]
en: {command} should normally be present here to reflect the command to be run in terminal
da: {command} bør normalt være til stede her for at afspejle den kommando, der skal køres i terminal

en: Command for just running terminal:
da: Indstilling for udførelse af kommando og derefter ingen handling

en: Command for running a command in terminal and close after:
da: Indstilling for udførelse af kommando i terminal og efterfølgende lukning

en: Command for running a command in terminal and stay open:
da: Indstilling for udførelse af kommando i terminal og efterfølgende forbliv åben

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.LBRUNINTERMCLOSECMD.CAPTION]
en: Command:
da: Kommando:

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.LBRUNINTERMCLOSEPARAMS.CAPTION]
en: Parameters:
da: Parametre:

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.LBRUNINTERMSTAYOPENCMD.CAPTION]
en: Command:
da: Kommando:

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.LBRUNINTERMSTAYOPENPARAMS.CAPTION]
en: Parameters:
da: Parametre:

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.LBRUNTERMCMD.CAPTION]
en: Command:
da: Kommando:

[ctx: TFRMOPTIONSTERMINAL.LBRUNTERMPARAMS.CAPTION]
en: Parameters:
da: Parametre:

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLBASE.BTNRELATIVETOOLPATH.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

en: &Keep terminal window open after executing program
da: Bevar terminalvindue åbent efter udførelse af program

en: &Execute in terminal
da: Udfør i t&erminal

en: &Use external program
da: Brug &eksternt program

en: A&dditional parameters
da: Ekstra parametre:

en: &Path to program to execute
da: Sti til det eksterne program:

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnaddtooltipsfiletype.caption]
en: A&dd
da: Tilføj

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnapplytooltipsfiletype.caption]
en: A&pply
da: Udfør

[ctx: tfrmoptionstooltips.btncopytooltipsfiletype.caption]
en: Cop&y
da: Kopiér

[ctx: tfrmoptionstooltips.btndeletetooltipsfiletype.caption]
en: Delete
da: Slet

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.BTNFIELDSSEARCHTEMPLATE.HINT]
en: Template...
da: Skabelon...

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnrenametooltipsfiletype.caption]
en: &Rename
da: Omdøb

[ctx: tfrmoptionstooltips.btntooltipother.caption]
en: Oth&er...
da: And&et...

en: Tooltip configuration for selected file type:
da: Indstilling af hjælpetekst for valgte filtyper

en: General options about tooltips:
da: Generelle indstillinger vedrørende hjælpetekst

en: &Show tooltip for files in the file panel
da: Vi&s hjælpetekst (ballonhjælp) for filer i filvinduet

en: Category &hint:
da: Tip til kategori:

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.LBLFIELDSMASK.CAPTION]
en: Category &mask:
da: Filter til kategori:

en: Tooltip hiding delay:
da: Forsinkelse:

en: Tooltip showing mode:
da: Visning:

en: &File types:
da: &Filtyper:

en: Discard Modifications
da: Afvis ændringer

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeexport.caption]
en: Export...
da: Eksportér...

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeimport.caption]
en: Import...
da: Importér...

en: Sort Tooltip File Types
da: Sortér hjælpetekstens filtyper

en: With double-click on the bar on top of a file panel
da: Med dobbeltklik på baren (for aktuel mappe) i toppen af et filvindue

[ctx: tfrmoptionstreeviewmenu.ckbdirectoryhotlistfrommenucommand.caption]
en: With the menu and internal command
da: Med menuen og intern kommando

en: Double click in tree select and exit
da: Dobbelt museklik i mappeoversigt til markering og afslut

[ctx: TFRMOPTIONSTREEVIEWMENU.CKBFAVORITATABSFROMMENUCOMMAND.CAPTION]
en: With the menu and internal command
da: Med menuen og intern kommando

en: With double-click on a tab (if configured for it)
da: Med dobbeltklik på et faneblad (hvis konfigureret til det)

en: When using the keyboard shortcut, it will exit the window returning the current choice
da: Når tastaturgenvejen anvendes, vil vinduet blive lukket og vende tilbage til det aktuelle valg

en: Single mouse click in tree select and exit
da: Enkelt museklik i mappeoversigt til markering og afslut

en: Use it for Command Line History
da: Anvend den i kommandolinjehistorikken

en: Use it for the Dir History
da: Anvend den i mappehistorikken

en: Use it for the View History (Visited paths for active view)
da: Anvend den i visningshistorikken (besøgte stier i aktiv visning)

en: Behavior regarding selection:
da: Opførsel ved markering

en: Tree View Menus related options:
da: Indstillinger for mappeoversigten

en: Where to use Tree View Menus:
da: Anvend mappeoversigt i

en: *NOTE: Regarding the options like the case sensitivity, ignoring accents or not, these are saved and restored individually for each context from a usage and session to another.
da: * BEMÆRK: Med hensyn til valgmuligheder som forskel på små/store bogstaver, ignorering eller ej af accenter, gemmes valgene og gendannes individuelt for hver kontekst fra en brugersession til en anden.

en: With Directory Hotlist:
da: Favoritmapper

en: With Favorite Tabs:
da: Favoritfaneblade

en: With History:
da: Mappehistorik

en: Use and display keyboard shortcut for choosing items
da: Anvend og vis genveje til valg af elementer

en: Layout and colors options:
da: Indstillinger for layout og farver

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Cursor color:
da: Markørfarve:

en: Found text color:
da: Funden tekstfarve:

en: Found text under cursor:
da: Funden tekst under markør:

en: Normal text color:
da: Normal tekstfarve:

en: Normal text under cursor:
da: Normal tekst under markør:

en: Tree View Menu Preview:
da: Preview af mappeoversigt

en: Secondary text color:
da: Sekundær tekstfarve:

en: Secondary text under cursor:
da: Sekundær tekst under markør:

en: Shortcut color:
da: Genvejens farve:

en: Shortcut under cursor:
da: Genvej under markør:

en: Unselectable text color:
da: Ikke-valgbar tekstfarve:

en: Unselectable under cursor:
da: Ikke-valgbar under markør:

en: Change color on left and you'll see here a preview of what your Tree View Menus will look likes with this sample.
da: Når du til venstre ændrer farven, kan du se et preview af, hvordan din mappeoversigt kommer til at se ud i dette eksempel.

en: &Number of columns in book viewer
da: A&ntal kolonner i bogvisning:

[ctx: tfrmpackdlg.btnconfig.caption]
en: Con&figure
da: &Indstillinger

en: Pack files
da: Pak filer

en: C&reate separate archives, one per selected file/dir
da: Dan &separate arkiver, et for hver valgt fil/mappe

en: Create self e&xtracting archive
da: &Dan selvudpakkende arkiv

[ctx: tfrmpackdlg.cbencrypt.caption]
en: Encr&ypt
da: &Krypter

en: Mo&ve to archive
da: Fl&yt til arkiv

en: &Multiple disk archive
da: &Fordel arkiv over flere diske

en: P&ut in the TAR archive first
da: Ko&m i TAR-arkivet først

en: Also &pack path names (only recursed)
da: Gem &også sti (kun rekursivt)

en: Pack file(s) to the file:
da: Pak fil(er) i arkivet:

en: Packer
da: Pakkeprogram

[ctx: TFRMPACKINFODLG.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
da: &Luk

en: Unpack &all and execute
da: Udpak &alle og udfør

en: &Unpack and execute
da: &Udpak og udfør

en: Properties of packed file
da: Egenskaber for pakket fil

en: Attributes:
da: Attributter:

en: Compression ratio:
da: Komprimering:

en: Date:
da: Dato

en: Method:
da: Metode

en: Original size:
da: Oprindelig størrelse:

en: File:
da: Fil:

en: Packed size:
da: Pakket størrelse:

en: Packer:
da: Pakkeprogram:

en: Time:
da: Tid:

en: Close filter panel
da: Luk filtervindue

en: Enter text to search for or filter by
da: Indtast teksten, som der søges eller filteres efter

en: Case Sensitive
da: Forskel på STORE og små bogstaver

en: D
da: M

[ctx: TFRMQUICKSEARCH.SBDIRECTORIES.HINT]
en: Directories
da: Mapper

[ctx: TFRMQUICKSEARCH.SBFILES.HINT]
en: Files
da: Filer

en: Match Beginning
da: Matcher begyndelsen

en: Match Ending
da: Match slutningen

en: Filter
da: Filter:

en: Toggle between search or filter
da: Skift mellem søgning eller filtrering

en: &More rules
da: Flere regler

en: L&ess rules
da: Færre regler

en: Use &content plugins, combine with:
da: Anvend indholds-plugin. Kombiner med:

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[1].text]
en: Field
da: Felt

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[3].text]
en: Value
da: Værdi

en: &AND (all match)
da: &AND (alle operatorer er sande el. falske)

en: &OR (any match)
da: &OR (mindst en operator er sand el. falsk)

en: &Select the characters to insert:
da: Vælg bog&staverne, som skal indsættes:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: Change attributes
da: Ændre attributter

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CBSGID.CAPTION]
en: SGID
da: SGIDS&GID
    (Set group id)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
da: Stic&ky

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CBSUID.CAPTION]
en: SUID
da: SUID&SUID
    (Set user id)

en: Archive
da: &a  Arkiv

[ctx: tfrmsetfileproperties.chkcreationtime.caption]
en: Created:
da: Oprettet:

en: Hidden
da: &h  Skjult

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastaccesstime.caption]
en: Accessed:
da: Åbnet:

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastwritetime.caption]
en: Modified:
da: Ændret:

en: Read only
da: &r  Skrivebeskyttet

en: Including subfolders
da: Medtag filer i &undermapper

[ctx: tfrmsetfileproperties.chksystem.caption]
en: System
da: &s  System

en: Timestamp properties
da: Ændre dato/tid

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBUNIXATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
da: Ændre attributter

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBWINATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
da: Attributter

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
da: Bit

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
da: Gruppe

[ctx: tfrmsetfileproperties.lblattrinfo.caption]
en: (gray field means unchanged value)
da: (gråt=uændret, markeret=sæt attribut)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
da: Andre

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRTEXTSTR.CAPTION]
en: Text:
da: Tekst:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
da: Udfør

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLMODEINFO.CAPTION]
en: (gray field means unchanged value)
da: (gråt=uændret, markeret=sæt attribut)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLOCTAL.CAPTION]
en: Octal:
da: Oktal:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
da: Læs

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
da: Skriv

[ctx: TFRMSPLITTER.BTNRELATIVEFTCHOICE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

en: Splitter
da: Opdel fil

en: Require a CRC32 verification file
da: Der behøves en CRC32 verifikationsfil

en: 1457664B - 3.5"
da: 1,44 MB - 3,5"

en: Size and number of parts
da: Størrelse og antal dele

en: Split the file to directory:
da: Opdel filen i mappen:

en: &Number of parts
da: Antal dele:

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.CAPTION]
en: Double Commander
da: Menuen Netværk

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLBUILD.CAPTION]
en: Build
da: Dato

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLFREEPASCALVER.CAPTION]
en: Free Pascal
da: Gratis Pascal

en: Operating System
da: Operativsystem

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLTITLE.CAPTION]
en: Double Commander
da: Menuen Netværk

[ctx: TFRMSYMLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: Create symbolic link
da: Dan symbolsk link

en: Use &relative path when possible
da: Anvend relativ sti, når det er muligt

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLEXISTINGFILE.CAPTION]
en: &Destination that the link will point to
da: &Destination, som linket skal pege på:

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLLINKTOCREATE.CAPTION]
en: &Link name
da: Navn på linket:

en: Remove selection
da: Fjern valgte

en: Select for copying (default direction)
da: Udvælg til kopiering (standardretning)

en: Select for copying -> (left to right)
da: Udvælg til kopiering -> (venstre til højre)

en: Reverse copy direction
da: Omvendt kopieringsretning

en: Select for copying <- (right to left)
da: Udvælg til kopiering <- (højre til venstre)

en: Select for deleting -> (right)
da: Udvælg til sletning -> (højre)

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.BTNCLOSE.CAPTION]
en: Close
da: &Luk

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.BTNCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
da: &Sammenlign...

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btnsynchronize.caption]
en: Synchronize
da: S&ynkroniser...

en: Synchronize directories
da: Synkroniser mapper

en: asymmetric
da: &Asymetrisk

en: by content
da: &Efter indhold

en: ignore date
da: &Ignorer dato

en: only selected
da: &Kun valgte

en: Subdirs
da: &Undermapper

en: Show:
da: Vis

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.HEADERDG.COLUMNS[0].TITLE.CAPTION]
en: Name
da: Navn

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.HEADERDG.COLUMNS[1].TITLE.CAPTION]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.HEADERDG.COLUMNS[2].TITLE.CAPTION]
en: Date
da: Dato

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.HEADERDG.COLUMNS[4].TITLE.CAPTION]
en: Date
da: Dato

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.HEADERDG.COLUMNS[5].TITLE.CAPTION]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.HEADERDG.COLUMNS[6].TITLE.CAPTION]
en: Name
da: Navn

en: (in main window)
da: (i hovedvindue)

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.MENUITEMCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
da: Sammenlign

en: View left
da: Vis venstre

en: View right
da: Vis højre

en: duplicates
da: Dubletter

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.sbnotequal.caption]
en: !=
da: ≠

en: singles
da: Unikke

en: Please press "Compare" to start
da: Klik venligst "Sammenlign" for at starte

[ctx: TFRMSYNCDIRSPERFORMDLG.CAPTION]
en: Synchronize
da: Synkronisering

en: Confirm overwrites
da: Bekræft overskrivning

[ctx: tfrmtreeviewmenu.caption]
en: Tree View Menu
da: Mappeoversigt

en: Select your hot directory:
da: Vælg din Favoritmappe

en: Search is case sensitive
da: I søgningen: Forskel på STORE og små bogstaver

en: Full collapse
da: Helt foldet sammen

en: Full expand
da: Helt udvidet

en: Search ignore accents and ligatures
da: I søgningen: Ignorer accenter og ligaturer (fx `,´,^,~ og vv,&&,@,ß osv.)

en: Search is not case sensitive
da: I søgningen: Ingen forskel på STORE og små bogstaver

en: Search is strict regarding accents and ligatures
da: I søgningen: Nøjagtig mht. accenter og ligaturer (fx `,´,^,~ og vv,&&,@,ß osv.)

en: Don't show the branch content "just" because the searched string is found in the branche name
da: Vis ikke filens indhold "bare", fordi den søgte streng findes i filnavnet

en: If searched string is found in a branch name, show the whole branch even if elements don't match
da: Hvis søgte streng findes i et filnavn, skal du vise hele filen, selvom elementerne ikke matcher

en: Close Tree View Menu
da: Luk mappeoversigt

[ctx: TFRMTREEVIEWMENU.TBCONFIGURATIONTREEVIEWMENUS.HINT]
en: Configuration of Tree View Menu
da: Indstilling af mappeoversigt

[ctx: TFRMTREEVIEWMENU.TBCONFIGURATIONTREEVIEWMENUSCOLORS.HINT]
en: Configuration of Tree View Menu Colors
da: Indstilling af mappeoversigt - layout og farver

en: A&dd new
da: Tilføj nyt

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
da: &Annuller

en: C&hange
da: Ændr

[ctx: tfrmtweakplugin.btndefault.caption]
en: De&fault
da: Standard

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin1.hint]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin2.hint]
en: Some functions to select appropriate path
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNREMOVE.CAPTION]
en: &Remove
da: Fjern

en: Tweak plugin
da: Tilpas plugin

en: De&tect archive type by content
da: Bestem arkivtype efter indhold

en: Can de&lete files
da: Kunne ikke slette filer

en: Supports e&ncryption
da: Understøtter kryptering

en: Sho&w as normal files (hide packer icon)
da: Vis som normale filer (skjul pakke-ikon)

en: Supports pac&king in memory
da: Understøtter komprimering i hukommelsen

en: Can &modify existing archives
da: Kan ændre eksisterende arkiver

en: &Archive can contain multiple files
da: Arkiv kan indeholde flere filer

en: Can create new archi&ves
da: Kan oprette nye arkiver

en: S&upports the options dialogbox
da: Understøtter indstillings-dialogboks

en: Allow searchin&g for text in archives
da: Tillad tekstsøgning i arkiver

en: &Description:
da: Beskrivelse:

en: D&etect string:
da: Registrer streng:

en: &Extension:
da: Type:

en: Flags:
da: Flag

[ctx: tfrmtweakplugin.lblname.caption]
en: &Name:
da: Navn:

en: About Viewer...
da: Om fremviseren...

en: Displays the About message
da: Vis "Om" dialogen

en: Change encoding
da: Ændr kodning

[ctx: tfrmviewer.actcopyfile.caption]
en: Copy File
da: Kopier fil

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYFILE.HINT]
en: Copy File
da: Kopier fil

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYTOCLIPBOARD.CAPTION]
en: Copy To Clipboard
da: Kopier til Udklipsholder

en: Copy To Clipboard Formatted
da: Kopier til Udklipsholder (formateret)

[ctx: tfrmviewer.actdeletefile.caption]
en: Delete File
da: Slet fil

[ctx: TFRMVIEWER.ACTDELETEFILE.HINT]
en: Delete File
da: Slet fil

[ctx: TFRMVIEWER.ACTEXITVIEWER.CAPTION]
en: E&xit
da: Afslut

[ctx: TFRMVIEWER.ACTFINDNEXT.CAPTION]
en: Find next
da: &Find næste

[ctx: TFRMVIEWER.ACTFINDPREV.CAPTION]
en: Find previous
da: Find forrige

[ctx: TFRMVIEWER.ACTFULLSCREEN.CAPTION]
en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: &Next
da: &Næste

en: Load Next File
da: Indlæs næste fil

en: &Previous
da: &Forrige

en: Load Previous File
da: Indlæs forrige fil

en: Mirror Horizontally
da: Spejlvend horisontalt

en: Mirror
da: Spejlvend

en: Mirror Vertically
da: Spejlvend vertikalt

[ctx: tfrmviewer.actmovefile.caption]
en: Move File
da: Flyt fil

[ctx: TFRMVIEWER.ACTMOVEFILE.HINT]
en: Move File
da: Flyt fil

[ctx: TFRMVIEWER.ACTRELOAD.CAPTION]
en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload current file
da: Genindlæs aktuel fil

en: + 180
da: Roter 180°

en: Rotate 180 degrees
da: Roter 180°

en: - 90
da: Roter 270°

en: Rotate -90 degrees
da: Roter 270°

en: + 90
da: Roter 90°

en: Rotate +90 degrees
da: Roter 90°

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSAVE.CAPTION]
en: Save
da: &Gem

[ctx: tfrmviewer.actsaveas.caption]
en: Save As...
da: Gem &som...

en: Save File As...
da: Gemmer filen som...

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSCREENSHOT.CAPTION]
en: Screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Delay 3 sec
da: 3 sek. forsinkelse

en: Delay 5 sec
da: 5 sek. forsinkelse

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
da: Vælg &alt

en: Show as &Bin
da: Binær (fast linjelængde)

en: Show as B&ook
da: B&og

en: Show as &Dec
da: Vis som &Dec

en: Show as &Hex
da: Hex

en: Show as &Text
da: Kun tekst

en: Show as &Wrap text
da: Ombryd tekst

[ctx: tfrmviewer.actshowgraphics.caption]
en: Graphics
da: Billede/multimedie

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSHOWPLUGINS.CAPTION]
en: Plugins
da: Plugin

en: Stretch
da: Stræk

en: Stretch Image
da: Strækker billedet

en: Stretch only large
da: Stræk kun store

[ctx: TFRMVIEWER.ACTUNDO.HINT]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: tfrmviewer.actzoomin.caption]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: tfrmviewer.actzoomout.caption]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Crop
da: Beskær

[ctx: tfrmviewer.btnfullscreen.hint]
en: Full Screen
da: Fuldskærm

[ctx: TFRMVIEWER.BTNHIGHTLIGHT.HINT]
en: Highlight
da: Marker

[ctx: TFRMVIEWER.BTNPAINT.HINT]
en: Paint
da: Male

en: Red Eyes
da: Røde øjne

en: Resize
da: Tilpas størrelse

[ctx: tfrmviewer.caption]
en: Viewer
da: Fremviser

[ctx: TFRMVIEWER.MIABOUT.CAPTION]
en: About
da: &Om

[ctx: TFRMVIEWER.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
da: &Rediger

[ctx: TFRMVIEWER.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
da: &Kodning

[ctx: TFRMVIEWER.MIFILE.CAPTION]
en: &File
da: &Fil

en: &Image
da: B&illede

en: Rotate
da: Roter

[ctx: tfrmviewer.miscreenshot.caption]
en: Screenshot
da: Tag et skærmbillede

[ctx: TFRMVIEWER.MIVIEW.CAPTION]
en: &View
da: &Vis

[ctx: tfrmviewoperations.caption]
en: File operations
da: Filhandlinger

en: Always on top
da: Altid øverst

en: &Use "drag && drop" to move operations between queues
da: Anvend "træk && slip" for at flytte handlingerne mellem køerne

[ctx: tfrmviewoperations.mnucanceloperation.caption]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: tfrmviewoperations.mnucancelqueue.caption]
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: tfrmviewoperations.mnunewqueue.caption]
en: New queue
da: Ny kø

[ctx: tfrmviewoperations.mnuoperationshowdetached.caption]
en: Show in detached window
da: Vis i seperat windue

en: Put first in queue
da: Sæt først i køen

en: Put last in queue
da: Sæt sidst i køen

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue.caption]
en: Queue
da: Kø

en: Out of queue
da: Ikke i kø

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue1.caption]
en: Queue 1
da: Kø 1

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue2.caption]
en: Queue 2
da: Kø 2

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue3.caption]
en: Queue 3
da: Kø 3

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue4.caption]
en: Queue 4
da: Kø 4

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue5.caption]
en: Queue 5
da: Kø 5

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueueshowdetached.caption]
en: Show in detached window
da: Vis i seperat vindue

en: &Pause all
da: Sæt alt på &pause

[ctx: tmultiarchivecopyoperationoptionsui.lblfileexists.caption]
en: When file exists
da: Hvis filen findes:

[ctx: TWCXARCHIVECOPYOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
da: Hvis filen findes:

[ctx: TWFXPLUGINCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.CBCOPYTIME.CAPTION]
en: Copy d&ate/time
da: Kopier &dato/tid

en: Work in background (separate connection)
da: Til &baggrund

[ctx: TWFXPLUGINCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
da: Hvis fil findes

en: Date taken
da: Optagelsesdato

[ctx: uexifreader.rsimageheight]
en: Height
da: Højde

[ctx: uexifreader.rsimagewidth]
en: Width
da: Bredde

en: Manufacturer
da: Producent

en: Camera model
da: Kameramodel

en: Orientation
da: Retning

en: This file cannot be found and could help to validate final combination of files:
    %s
    
    Could you make it available and press "OK" when ready,
    or press "CANCEL" to continue without it?
da: Filen kan ikke findes men den kunne hjælpe med at validere den endelige kombination af filer:
    %s
    
    Find den venligst og klik "OK" når du er klar,
    eller klik "Annuller" for at fortsætte uden filen?

en: <DIR>
da: <DIR

en: Cancel Quick Filter
da: Annuller Hurtigt filter

en: Cancel Current Operation
da: Annuller aktuel handling

en: Enter filename, with extension, for dropped text
da: Indtast filnavn med filendelse for den 'sluppede' tekst

en: Text format to import
da: Tekstformat, som skal importeres

en: Broken:
da: Brudt:

en: General:
da: Generelt:

en: Missing:
da: Mangler:

en: Read error:
da: Læsefejl

[ctx: ulng.rschecksumverifysuccess]
en: Success:
da: Lykkedes:

en: Enter checksum and select algorithm:
da: Indtast kontrolsum og vælg algoritme:

en: Verify checksum
da: Kontroller kontrolsum

en: Total:
da: Total

en: Do you want to clear filters for this new search?
da: Vil du nulstille filtrene for den nye søgning?

en: Clipboard doesn't contain any valid toolbar data.
da: Udklipsholderen indeholder ingen gyldige data for værktøjslinjen

en: All;Active Panel;Left Panel;Right Panel;File Operations;Configuration;Network;Miscellaneous;Parallel Port;Print;Mark;Security;Clipboard;FTP;Navigation;Help;Window;Command Line;Tools;View;User;Tabs;Sorting;Log
da: Alle;Aktivt vindue;Ventre vindue;Højre vindue;Filhandlinger;Konfiguration;Netværk;Forskelligt;Parallel Port;Print;Mærke;Sikkerhed;Udklipsholder;FTP;Navigation;Hjælp;Window;Kommandolinje;Værktøjer;Vis;Bruger;Faneblade;Sortering;Log

en: Legacy sorted;A-Z sorted
da: Ældre sortering;A-Å sortering

en: Attr
da: Attribut

[ctx: ulng.rscoldate]
en: Date
da: Dato

en: Ext
da: Type

[ctx: ulng.rscolname]
en: Name
da: Navn

[ctx: ulng.rscolsize]
en: Size
da: Størrelse

en: Align
da: Justering

en: Caption
da: Titel

[ctx: ulng.rsconfcoldelete]
en: Delete
da: Slet

en: Field contents
da: Feltindhold

[ctx: ulng.rsconfcolmove]
en: Move
da: Flyt

[ctx: ulng.rsconfcolwidth]
en: Width
da: Bredde

en: Customize column
da: Tilføj kolonne

en: Configure file association
da: Indstil filassociation

en: Confirming command line and parameters
da: Bekræfter kommandolinje og parametre

en: Copy (%d) %s
da: Kopier (%d) %s

en: Imported DC toolbar
da: Importeret DC-værktøjslinje

en: Imported TC toolbar
da: Importeret DC-værktøjslinje

en: _DroppedText
da: _'Sluppet' tekst

en: _DroppedHTMLtext
da: _'Sluppet' HTML-tekst

en: _DroppedRichtext
da: _'Sluppet' RTF

en: _DroppedSimpleText
da: _'Sluppet' simpel tekst

en: _DroppedUnicodeUTF16text
da: _'Sluppet' UnicodeUTF16-tekst

en: _DroppedUnicodeUTF8text
da: _'Sluppet' UnicodeUTF8-tekst

en:  Adds:
da: Føj til:

en:  Deletes:
da: Sletter:

en: The two files are identical!
da: De to filer er identiske!

en:  Matches:
da: Matcher:

en:  Modifies:
da: Ændret:

en: Ab&ort
da: Afbryd

[ctx: ulng.rsdlgbuttonall]
en: A&ll
da: &Alle

en: A&ppend
da: &Tilføj

en: A&uto-rename source files
da: A&uto-omdøb kildefiler

[ctx: ulng.rsdlgbuttoncancel]
en: &Cancel
da: Af&bryd

en: Compare &by content
da: Sammenlign indhold

en: &Continue
da: Fortsæt

en: &Merge
da: Kopier ind i

en: Mer&ge All
da: Kopier ind i alle

en: E&xit program
da: Afslut program

en: Ig&nore
da: Ig&norer

en: I&gnore All
da: I&gnorer alle

en: &No
da: &Nej

en: Non&e
da: Ing&en

en: Ot&her
da: Flere &valg >>

en: &Overwrite
da: &Overskriv

en: Overwrite &All
da: Overskriv &alle

en: Overwrite All &Larger
da: Overskriv alle større

en: Overwrite All Ol&der
da: Overskriv &ældre

en: Overwrite All S&maller
da: Overskriv alle mindre

[ctx: ulng.rsdlgbuttonrename]
en: R&ename
da: Omd&øb

en: &Resume
da: &Tilføj

en: Re&try
da: Forsøg igen

en: As Ad&ministrator
da: Som ad&ministrator

en: &Skip
da: &Spring over

en: S&kip All
da: S&pring alle over

en: &Unlock
da: Lås op

en: &Yes
da: &Ja

[ctx: ulng.rsdlgcp]
en: Copy file(s)
da: Kopier fil(er)

en: Move file(s)
da: Flyt fil(er)

[ctx: ulng.rsdlgopstart]
en: &Start
da: &OK

[ctx: ulng.rsdlgqueue]
en: Queue
da: Kø

en: Speed %s/s
da: Hastighed %s/s

en: Speed %s/s, time remaining %s
da: Hastighed %s/s, resterende tid %s

en: Rich Text Format;HTML Format;Unicode Format;Simple Text Format
da: Rich Text-format;HTML-fFormat;Unicode-format;Simple Text-format

en: Drive Free Space Indicator
da: Bar for brugt/ledig plads

en: <no label>
da: <ingen drev-etiket>

en: <no media>
da: <intet medie>

en: Internal Editor of Double Commander.
da: Double Commaders interne editor

en: Goto line:
da: Gå til linje

[ctx: ulng.rseditgotolinetitle]
en: Goto Line
da: Gå til linje

en: new.txt
da: ny.txt

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Open file
da: Åbn fil

en: &Backward
da: Til&bage

en: Search
da: Søg

en: &Forward
da: &Fremad

[ctx: ulng.rseditsearchreplace]
en: Replace
da: Erstat

en: with external editor
da: med ekstern editor

en: with internal editor
da: med intern editor

[ctx: ulng.rsexecuteviashell]
en: Execute via shell
da: udfør i en kommandofortolker

[ctx: ulng.rsexecuteviaterminalclose]
en: Execute via terminal and close
da: Udfør i terminal og luk

[ctx: ulng.rsexecuteviaterminalstayopen]
en: Execute via terminal and stay open
da: Udfør i terminal og forbliv åben

en: "]" not found in line %s
da: "]" blev ikke fundet i linjen %s

en: No extension defined before command "%s". It will be ignored.
da: Ingen udvidelse defineret før kommandoen "%s". Det ignoreres

en: Left;Right;Active;Inactive;Both;None
da: Venstre;Højre;Aktive;Inaktive;Begge;Intet

en: No;Yes
da: Nej;Ja

en: Exported_from_DC
da: Eksporteret_fra_DC

en: Ask;Overwrite;Skip
da: Spørg;Overskriv;Spring over

en: Ask;Merge;Skip
da: Spørg bruger;Kopier ind i alle filer;Spring alle filer over

en: Ask;Overwrite;Overwrite Older;Skip
da: Spørg bruger;Overskriv alle filer;Overskriv alle ældre filer;Spring alle filer over

en: Ask;Don't set anymore;Ignore errors
da: Spørg bruger;Undlad indstilling;Ignorer fejl

en: Any files
da: Enhver fil

en: Archiver config files
da: Pakkeprogrammers konfigurationsfiler

en: DC Tooltip files
da: DC-hjælpetekstfiler

en: Directory Hotlist files
da: Favoritmappefiler

en: Executables files
da: Eksekverbare filer

en: .ini Config files
da: .ini-konfigurationsfiler

en: Legacy DC .tab files
da: Ældre DC .tab-filer

en: FILTER
da: Filter:

en: TC Toolbar files
da: TC-værktøjslinjefil

en: DC Toolbar files
da: DC-værktøjslinjefil

en: .xml Config files
da: .xml-konfigurationsfiler

en: Define template
da: Definer valg

en: %s level(s)
da: %s niveau(er)

en: all (unlimited depth)
da: Alle (ubegrænset dybde)

en: current dir only
da: Kun aktuelle mappe

en: Directory %s does not exist!
da: Mappen %s findes ikke!

en: Found: %d
da: Fundet: %d

en: Save search template
da: Gem søgningen som skabelon

en: Template name:
da: Navn på skabelon:

en: Scanned: %d
da: Skannet: %d

en: Scanning
da: Skanner

[ctx: ulng.rsfindsearchfiles]
en: Find files
da: Find filer

en: Time of scan:
da: Tid for skanning:

en: Begin at
da: Start ved

en: %s of %s free
da: Ledig plads: %sB. Kapacitet:  %sB

en: %s free
da: %sB ledige

en: Access date/time
da: Åbnet dato/tid

[ctx: ulng.rsfuncattr]
en: Attributes
da: Attributter

en: Comment
da: Kommentar

en: Compressed size
da: Komprimeret størrelse

en: Creation date/time
da: Oprettet dato/tid

[ctx: ulng.rsfuncext]
en: Extension
da: Type

[ctx: ulng.rsfuncgroup]
en: Group
da: Gruppe

en: Change date/time
da: Ændre dato/tid

en: Link to
da: Link til

en: Modification date/time
da: Ændret dato/tid

[ctx: ulng.rsfuncname]
en: Name
da: Navn

en: Name without extension
da: Navn uden filendelse

[ctx: ulng.rsfuncowner]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: ulng.rsfuncpath]
en: Path
da: Sti:

[ctx: ulng.rsfuncsize]
en: Size
da: Størrelse

en: Error creating hardlink.
da: Kunne ikke danne hårdt link.

en: none;Name, a-z;Name, z-a;Ext, a-z;Ext, z-a;Size 9-0;Size 0-9;Date 9-0;Date 0-9
da: ingen;Navn, a-z;Navn, z-a;Ext, a-z;Ext, z-a;Størrelse 9-0;Størrelse 0-9;Dato 9-0;Dato 0-9

en: Warning! When restoring a .hotlist backup file, this will erase existing list to replace by the imported one.
    
    Are you sure you want to proceed?
da: Advarsel! Hvis en .hotlist fil gendannes, overskrives den eksisterende liste af den importerede fil.
    
    Vil du fortsætte?

en: Copy/Move Dialog
da: Kopierings-/flytningsdialog

[ctx: ulng.rshotkeycategorydiffer]
en: Differ
da: Sammenligningsprogram

en: Edit Comment Dialog
da: Rediger kommentardialog

[ctx: ulng.rshotkeycategoryfindfiles]
en: Find files
da: Find filer

en: Main
da: Hovedvindue

en: Synchronize Directories
da: Synkronisér mapper

[ctx: ulng.rshotkeycategoryviewer]
en: Viewer
da: Fremviser

en: A setup with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: En genvej med det navn findes allerede.
    Vil du overskrive den?

en: Are you sure you want to restore default?
da: Er du sikker på, at du vil gendanne standardindstillingerne?

en: Are you sure you want to erase setup "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette opsætningen "%s"?

en: Copy of %s
da: Kopi af %s

en: Input your new name
da: Indtast dir nye navn

en: You must keep at least one shortcut file.
da: Du skal beholde mindst en genvejsfil.

en: New name
da: Nyt navn

en: "%s" setup has been modified.
    Do you want to save it now?
da: "%s" er blevet ændret.
    Vil du gemme nu?

en: No shortcut with "ENTER"
da: Ingen genvej med "ENTER"

en: By command name;By shortcut key (grouped);By shortcut key (one per row)
da: Efter kommando;Efter genvejstast (grupperet);Efter genvejstast (en pr. række)

en: Cannot find reference to default bar file
da: Kan ikke finde reference til standard-panelfil

en: K
da: k

en: List of "Find files" windows
da: Oversigt over "Find filer"

en: Unselect mask
da: Indskrænk valg

en: Select mask
da: Udvid valg

en: Input mask:
da: Angiv filtype:

en: A columns view with that name already exists.
da: En kolonnevisning med det navn findes allerede.

en: To change current editing colmuns view, either SAVE, COPY or DELETE current editing one
da: For at ændre den aktuelle redigering af kolonnevisningen, skal den aktuelle enten GEMMES, KOPIERES eller SLETTES

en: Configure custom columns
da: Indstillinger for kolonner

en: Enter new custom columns name
da: Indtast navn til den tilpassede kolonne

[ctx: ulng.rsmnuactions]
en: Actions
da: Handlinger

en: <Default>
da: <Standard>

en: Octal
da: Oktal

en: Create Shortcut...
da: Opret genvej...

en: Disconnect Network Drive...
da: &Fjern netværksdrev...

[ctx: ulng.rsmnuedit]
en: Edit
da: Rediger

en: Eject
da: Skub ud

en: Extract here...
da: Udpak her...

en: Map Network Drive...
da: Opret net&værksdrev...

[ctx: ulng.rsmnunew]
en: New
da: Ny

en: No media available
da: Kan ikke finde medie

[ctx: ulng.rsmnuopen]
en: Open
da: Åbn

[ctx: ulng.rsmnuopenwith]
en: Open with
da: Åbn med...

[ctx: ulng.rsmnuopenwithother]
en: Other...
da: Andre...

en: Pack here...
da: Pak her...

en: Sort by
da: Sorter efter

en: Unmount
da: Skub eksternt medie ud

[ctx: ulng.rsmnuview]
en: View
da: Vis

en: Account:
da: Konto:

en: All Double Commander internal commands
da: Alle Double Commanders interne kommandoer

en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: Additional parameters for archiver command-line:
da: Ekstra parametre til pakkeprograms kommandolinje:

en: Do you want to enclose between quotes?
da: Vil du indføje mellem anførselstegn?

en: Bad CRC32 for resulting file:
    "%s"
    
    Do you want to keep the resulting corrupted file anyway?
da: Fejl i CRC32 for fil:
    "%s"
    
    Vil du beholde den beskadigede fil?

en: You can not copy/move a file "%s" to itself!
da: Du kan ikke kopiere/flytte filen "%s" til sig selv!

en: Cannot delete directory %s
da: Kan ikke slette mappen %s

en: Cannot overwrite directory "%s" with non-directory "%s"
da: Kan ikke overskrive mappen "%s" med "%s", der ikke er en mappe

en: Change current directory to "%s" failed!
da: Ændre arbejdsmappe [ChDir] til "%s" mislykkedes!

en: Remove all inactive tabs?
da: Luk alle inaktive faneblade?

en: This tab (%s) is locked! Close anyway?
da: Fanebladet (%s) er låst! Luk alligevel?

en: Confirmation of parameter
da: Bekræftelse af parameter

en: Are you sure you want to quit?
da: Er du sikker på at ville afslutte?

en: The file %s has changed. Do you want to copy it backward?
da: Filen %s er ændret. Ønsker du at kopiere den tilbage?

en: Could not copy backward - do you want to keep the changed file?
da: Kunne ikke kopiere tilbage - vil du beholde den ændrede fil?

en: Copy %d selected files/directories?
da: Kopier %d valgte filer/mapper til:

en: Copy selected "%s"?
da: Kopier "%s" til:

en: < Create a new file type "%s files" >
da: < Opret en ny filtype "%s-filer" >

en: Enter location and filename where to save a DC Toolbar file
da: Indtast placering og filnavn, for hvor DC-værktøjslinjefilen skal gemmes

en: Custom action
da: Tilpasset handling

en: Delete the partially copied file ?
da: Slet den delvist kopierede fil ?

en: Delete %d selected files/directories?
da: Er du sikker på, at du vil slette de %d valgte filer/mapper?

en: Delete %d selected files/directories into trash can?
da: Vil du flytte disse %d elementer til Papirkurv?

en: Delete selected "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette den valgte fil "%s" ?

en: Delete selected "%s" into trash can?
da: Vil du flytte "%s" til Papirkurv?

en: Can not delete "%s" to trash! Delete directly?
da: Kan ikke flytte "%s" til Papirkurv! Slet direkte?

en: Disk is not available
da: Drevet er ikke tilgængeligt.

en: Enter custom action name:
da: Indtast tilpasset navn for handlingen:

en: Enter file extension:
da: Indtast filendelse:

en: Enter name:
da: Indtast navn:

en: Enter name of new file type to create for extension "%s"
da: Indtast navnet på den nye filtype for at danne filendelsen "%s"

en: CRC error in archive data
da: CRC-fejl i arkivdata

en: Data is bad
da: Datafejl

en: Can not connect to server: "%s"
da: Kan ikke forbinde til server: "%s"

en: Cannot copy file %s to %s
da: Kan ikke kopiere fil %s til %s

en: There already exists a directory named "%s".
da: Der findes allerede en mappe med navnet "%s".

en: Date %s is not supported
da: Datoen %s understøttes ikke

en: Directory %s exists!
da: Fejl: Mappen "%s" eksisterer allerede! Angiv et andet navn.

en: Function aborted by user
da: Brugerafbrydelse

en: Error closing file
da: Kunne ikke lukke filen

en: Cannot create file
da: Kan ikke danne fil

en: No more files in archive
da: Ikke flere filer i arkivet

en: Cannot open existing file
da: Kan ikke åbne eksisterende fil

en: Error reading from file
da: Kunne ikke læse fil

en: Error writing to file
da: Kunne ikke skrive til fil

en: Can not create directory %s!
da: Kan ikke oprette mappe %s!

en: Invalid link
da: Ugyldigt link

en: No files found
da: Ingen filer fundet

en: Not enough memory
da: Ikke nok hukommelse

en: Function not supported!
da: Funktionen understøttes ikke!

en: Error in context menu command
da: Fejl i kontekstmenuens kommando

en: Error when loading configuration
da: Fejl ved indlæsning af konfigurationen

en: Syntax error in regular expression!
da: Syntaksfejl i regulære udtryk!

en: Cannot rename file %s to %s
da: Kan ikke omdøbe fil %s til %s

en: Can not save association!
da: Kan ikke gemme associationen

en: Cannot save file
da: Kan ikke gemme fil

en: Can not set attributes for "%s"
da: Kan ikke indstille attributter for "%s"

en: Can not set date/time for "%s"
da: Kan ikke indstille dato/tid for "%s"

en: Can not set owner/group for "%s"
da: Kan ikke oprette ejer/gruppe for "%s"

en: Can not set permissions for "%s"
da: Kan ikke indstille tilladelser for "%s"

en: Buffer too small
da: Bufferen er for lille

en: Too many files to pack
da: For mange filer at pakke

en: Archive format unknown
da: Arkivformat ukendt

en: Executable: %s
da: Eksekverbare: %s

en: Exit status:
da: Afslutningsstatus:

en: Are you sure you want to remove all entries of your Favorite Tabs? (There is no "undo" to this action!)
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle poster i dit Favoritfaneblad? (Handlingen kan ikke fortrydes!)

en: Drag here other entries
da: Træk andre posteringer hertil

en: Enter a name for this new Favorite Tabs entry:
da: Indtast navn til Favoritfanebladet

en: Saving a new Favorite Tabs entry
da: Gemmer navnet på nyt Favoritfaneblad

en: Number of Favorite Tabs exported successfully: %d on %d
da: Antal korrekt eksporterede Favoritfaneblade: %d af %d

en: Default extra setting for save dir history for new Favorite Tabs:
da: Skal historikken, som standard for nye Favoritfaneblade, gemmes:

en: Number of file(s) imported successfully: %d on %d
da: Antal korrekt importerede fil(er): %d af %d

en: Legacy tabs imported
da: Ældre faneblade importeret

en: Select .tab file(s) to import (could be more than one at the time!)
da: Vælg .tab file(r) til import (kan være flere på en gang!)

en: Last Favorite Tabs modification have been saved yet. Do you want to save them prior to continue?
da: Ændringer til Favoritfaneblad er ikke gemt endnu. Vil du gemme dem inden, du fortsætter?

[ctx: ulng.rsmsgfavoritetabssimplemode]
en: Keep saving dir history with Favorite Tabs:
da: Fortsæt med at gemme mappehistorikken med Favoritfaneblad:

[ctx: ulng.rsmsgfavoritetabssubmenuname]
en: Submenu name
da: Undermenus navn

en: This will load the Favorite Tabs: "%s"
da: Det vil indlæse Favoritfanebladet: "%s"

en: Save current tabs over existing Favorite Tabs entry
da: Gem aktuelt faneblad og overskriv eksisterende Favoritfaneblad

en: File %s changed, save?
da: Filen "%s" er ændret.
    Vil du gemme?

en: Overwrite:
da: Overskriv:

en: File %s exists, overwrite?
da: Filen "%s" findes allerede.
    Vil du overskrive?

en: With file:
da: Med fil:

en: File "%s" not found.
da: Filen ""%s" ikke funde

en: File operations active
da: Aktive filhandlinger

en: Some file operations have not yet finished. Closing Double Commander may result in data loss.
da: Der er uafsluttede filhandlinger. Lukkes Double Commander kan det medføre tab af data.

en: The target name length (%d) is more than %d characters!
    %s
    Most programs will not be able to access a file/directory with such a long name!
da: Navnets længde (%d) er mere end %d tegn
    %s
    De fleste programmer vil ikke kunne få adgang til en fil/mappe med et så langt navn!

en: File %s is marked as read-only/hidden/system. Delete it?
da: Filen %s er markeret som skrivebeskyttet. Vil du slette den?

en: Are you sure you want to reload the current file and lose the changes?
da: Er du sikker på, at du vil genindlæse filen og miste ændringerne?

en: The file size of "%s" is too big for destination file system!
da: Størrelsen på filen "%s" er for stor til destinationens filsystem!

en: Folder %s exists, merge?
da: Mappen %s eksisterer.
    Vil du overskrive?

en: Follow symlink "%s"?
da: Følg symlink "%s"?

en: Select the text format to import
da: Vælg tekstformatet som skal importeres

en: Add %d selected dirs
da: Tilføj %d valgte mapper

en: Add selected dir:
da: Tilføj valgte mapper:

en: Add current dir:
da: Tilføj aktuel mappe:

en: Do command
da: Udfør kommando

en: cm_somthing
da: cm_noget

[ctx: ulng.rsmsghotdirconfighotlist]
en: Configuration of Directory Hotlist
da: Konfiguration af Favoritmapper

en: Are you sure you want to remove all entries of your Directory Hotlist? (There is no "undo" to this action!)
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle poster i din Favoritmappe? (Handlingen kan ikke fortrydes!)

en: This will execute the following command:
da: Dette udfører følgende kommando:

en: This is hot dir named
da: Det er navnet på Favoritmappen

en: This will change active frame to the following path:
da: Dette ændrer det aktive vindue til følgende sti:

en: And inactive frame would change to the following path:
da: Og det inaktive vindue ændres til følgende sti:

en: Error backuping entries...
da: Backup af posteringerne mislykkedes...

en: Error exporting entries...
da: Eksport af posteringerne mislykkedes...

en: Export all!
da: Eksporter alle

en: Export Directory Hotlist - Select the entries you want to export
da: Eksporter Favoritmappe - Vælg de posteringer, som du vil eksportere

en: Export selected
da: Eksport udvalgt

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportall]
en: Import all!
da: Importer alle

en: Import Directory Hotlist - Select the entries you want to import
da: Importer Favoritmappe - Vælg de posteringer, som du vil importere

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportsel]
en: Import selected
da: Import udvalgt

[ctx: ulng.rsmsghotdirjustpath]
en: &Path:
da: Sti

en: Locate ".hotlist" file to import
da: Find ".hotlist" filen, der skal importeres

en: Hotdir name
da: Favoritmappens navn

en: Number of new entries: %d
da: Antal nye poster: %d

en: Nothing selected to export!
da: Ikke valgt noget at eksportere

en: Hotdir path
da: Favoritmappens sti

en: Re-Add selected dir:
da: Tilføj valgte mappe igen:

en: Re-Add current dir:
da: Tilføj aktuel mappe igen:

en: Enter location and filename of Directory Hotlist to restore
da: Indtast placering og filnavn på Favoritmappen, der skal gendannes

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplecommand]
en: Command:
da: Kommando:

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimpleendofmenu]
en: (end of sub menu)
da: (enden af undermenu)

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplemenu]
en: Menu &name:
da: Menunavn:

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplename]
en: &Name:
da: Navn

[ctx: ulng.rsmsghotdirsubmenuname]
en: Submenu name
da: Undermenus navn

en: Hotdir target
da: Favoritmappens destination

en: Determine if you want the active frame to be sorted in a specified order after changing directory
da: Undersøg, om du vil have det aktive vindue sorteret i en bestemt rækkefølge efter ændring af mappe

en: Determine if you want the not active frame to be sorted in a specified order after changing directory
da: Undersøg, om du vil have det inaktive vindue sorteret i en bestemt rækkefølge efter ændring af mappe

en: Some functions to select appropriate path relative, absolute, windows special folders, etc.
da: Nogle funktioner til at vælge egnet sti - relative, absolutte, særlige windowsmapper etc.

en: Total entries saved: %d
    
    Backup filename: %s
da: Samlede antal gemte posteringer: %d
    Backuppens filnavn: %s

en: Total entries exported:
da: Samlede antal eksportede posteringer:

en: Do you want to delete all elements inside the sub-menu [%s]?
    Answering NO will delete only menu delimiters but will keep element inside sub-menu.
da: Vil du slette alle elementer i undermenu [%s]?
    Svarer du NEJ, slettes kun menuskilletegn, mens elementer inde i undermenuen bevares.

en: Enter location and filename where to save a Directory Hotlist file
da: Indtast placering og filnavn, for hvor Favoritmappe skal gemmes

en: Incorrect resulting filelength for file : "%s"
da: Ugyldig fillængde for fil : "%s"

en: Please insert next disk or something similar.
    
    It is to allow writing this file:
    "%s"
    
    Number of bytes still to write: %d
da: Indsæt venligst næste disk eller noget lignende.
    
    Således det er muligt at skrive denne fil:
    "%s"
    
    Antal bytes som mangler at blive skrevet: %d

en: Error in command line
da: Fejl i kommandolinje

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid format of configuration file
da: Ugyldigt format af konfigurationsfilen

en: Invalid hexadecimal number: "%s"
da: Ugyldigt hexadecimaltal: "%s"

en: Invalid path
da: Ugyldig sti

en: Path %s contains forbidden characters.
da: Stien %s indeholder ugyldige tegn.

en: This is not a valid plugin!
da: Dette er ikke et gyldigt plugin!

en: This plugin is built for Double Commander for %s.%sIt can not work with Double Commander for %s!
da: Dette plugin er lavet til Double Commander for %s.%sDet virker ikke sammen med Double Commander for %s!

en: Invalid quoting
da: Ugyldig citering

en: Invalid selection.
da: Ugyldigt valg

en: Loading file list...
da: Indlæser filliste...

en: Locate TC configuration file (wincmd.ini)
da: Find TC-konfigurationsfile (wincmd.ini)

en: Locate TC executable file (totalcmd.exe or totalcmd64.exe)
da: Find TC-exe filen (totalcmd.exe or totalcmd64.exe)

en: Copy file %s
da: Kopier fil %s

en: Delete file %s
da: Slet fil %s

en: Error:
da: Fejl:

en: Launch external
da: Start ekstern

en: Result external
da: Eksternt resultat

en: Extract file %s
da: Udpak fil %s

en: Create link %s
da: Dan link %s

en: Create directory %s
da: Opret mappe %s

en: Move file %s
da: Flyt fil %s

en: Pack to file %s
da: Pak til fil %s

en: Program shutdown
da: Luk ned

en: Program start
da: Programstart

en: Remove directory %s
da: Fjern mappe %s

en: Done:
da: Færdig:

en: Create symlink %s
da: Dan symlink %s

en: Test file integrity %s
da: Kontroller filintegritet %s

en: Wipe file %s
da: Sikker sletning af fil %s

en: Wipe directory %s
da: Sikker sletning af mappe %s

en: Master Password
da: Hovedadgangskode

en: Please enter the master password:
da: Indtast venligst hovedadgangskoden:

en: New file
da: Ny fil

en: Next volume will be unpacked
da: Næste volumen bliver pakket ud

en: No files
da: Ingen filer

en: No files selected.
da: Ingen filer valgt

en: No enough free space on target drive, Continue?
da: Ikke nok ledig plads på destinationsdrevet.
     Vil du fortsætte?

en: No enough free space on target drive, Retry?
da: Ikke nok ledig plads på destinationsdrevet.
     Vil du forsøge igen?

en: Can not delete file %s
da: Kan ikke slette fil %s

en: Not implemented.
da: Ikke muligt.

en: Object does not exist!
da: Objektet findes ikke!

en: The action cannot be completed because the file is open in another program:
da: Handlingen kan ikke afsluttes, fordi filen er åben i et andet program:

[ctx: ulng.rsmsgpanelpreview]
en: Below is a preview. You may move cursor and select files to get immediately an actual look and feel of the various settings.
da: Nedenfor er der et preview. Du kan flytte markøren og markere filer for at få et umiddelbart indtryk af de forskellige indstillinger.

[ctx: ulng.rsmsgpassword]
en: Password:
da: Adgangskode:

en: Passwords are different!
da: Adgangskoderne er ikke ens!

en: Please enter the password:
da: Indtast venligst adgangskoden:

en: Password (Firewall):
da: Adgangskode (firewall):

en: Please re-enter the password for verification:
da: For kontrol af adgangskoden, indtast den venligst igen:

en: &Delete %s
da: &Fjern %s

en: Preset "%s" already exists. Overwrite?
da: Forudindstilling "%s" findes allerede.
     Vil du overskrive?

en: Problem executing command (%s)
da: Problem med udførelse af kommando (%s)

en: Filename for dropped text:
da: Filnavn for den 'sluppede' tekst

en: Please, make this file available. Retry?
da: Gør venligst denne fil tilgængelig. Vil du prøve igen?

en: Enter new friendly name for this Favorite Tabs
da: Indtast nyt navn for dette Favoritfaneblad

en: Enter new name for this menu
da: Indtast nyt navn for denne menu

en: Rename/move %d selected files/directories?
da: Omdøbe/flytte %d valgte filer/mapper?

en: Rename/move selected "%s"?
da: Omdøb/flyt "%s" til?

en: Do you want to replace this text?
da: Vil du erstatte teksten?

en: Please, restart Double Commander in order to apply changes
da: Genstart venligst Double Commander for at udføre ændringerne

en: Select to which file type to add extension "%s"
da: Vælg filtype at føje filendelsen "%s" til

en: Selected: %s of %s, files: %d of %d, folders: %d of %d
da: Valgte: %s af %s, filer: %d af %d, mapper: %d af %d

en: Select executable file for
da: Vælg en exe-fil til

en: Please select only checksum files!
da: Vælg venligst kun kontrolsumfiler!

en: Please select location of next volume
da: Vælg venligst placering af næste volumen

en: Set volume label
da: Angiv volumen-etiket

en: Special Dirs
da: Særlige mapper

en: Add path from active frame
da: Tilføj sti fra det aktive vindue

en: Add path from inactive frame
da: Tilføj sti fra det inaktive vindue

en: Browse and use selected path
da: Gennemse og anvend valgte sti

en: Use environment variable...
da: Anvend miljøvariabel...

en: Go to Double Commander special path...
da: Gå til særlig Double Commander-sti...

en: Go to environment variable...
da: Gå til miljøvariabel...

en: Go to other Windows special folder...
da: Gå til en anden særlig Windowsmappe...

en: Go to Windows special folder (TC)...
da: Gå til særlig Windowsmappe (TC)...

en: Make relative to hotdir path
da: Gør relativ til Favoritmappens sti

en: Make path absolute
da: Gør stien absolut

en: Make relative to Double Commander special path...
da: Gør relativ til særlig Double Commander-sti...

en: Make relative to environment variable...
da: Gør relativ til miljøvariabel...

en: Make relative to Windows special folder (TC)...
da: Gør relativ til særlig Windowsmappe (TC)...

en: Make relative to other Windows special folder...
da: Gør relativ til anden særlig Windowsmappe...

en: Use Double Commander special path...
da: Anvend særlig Double Commander-sti...

en: Use hotdir path
da: Anvend Favoritmappens sti

en: Use other Windows special folder...
da: Anvend anden særlig Windowsmappe...

en: Use Windows special folder (TC)...
da: Anvend særlig Windowsmappe (TC)...

en: This tab (%s) is locked! Open directory in another tab?
da: Fanebladet (%s) er låst! Vil du åbne mappen i et andet faneblad?

en: Rename tab
da: Omdøb fane

en: New tab name:
da: Nyt navn:

en: Target path:
da: Sti:

en: Error! Cannot find the TC configuration file:
    %s
da: Fejl! Kan ikke finde TC-konfigurationsfilen:
    %s

en: Error! Cannot find the TC configuration executable:
    %s
da: Fejl! Kan ikke finde TC-konfigurations EXE-fil:
    %s

en: Error! TC is still running but it should be closed for this operation.
    Close it and press OK or press CANCEL to abort.
da: Fejl! TC kører stadigvæk men burde være lukket i fm. denne handling.
    Luk TC og tryk OK eller tryk Annuller for at afbryde.

en: Error! Cannot find the desired wanted TC toolbar output folder:
    %s
da: Fejl! Kan ikke finde den ønskede TC-værktøjslinjeoutputmappe:
    %s

en: Enter location and filename where to save a TC Toolbar file
da: Indtast placering og filnavn for, hvor DC-værktøjslinjefilen skal gemmes

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired results including loss of data and system instability. The process will not be given the chance to save its state or data before it is terminated. Are you sure you want to terminate the process?
da: ADVARSEL: Afslutning af en proces kan forårsage uønskede resultater, inklusive tab af data og systeminstabilitet. Processen kan ikke gemme dens tilstand eller data, inden den afsluttes. Er du sikker på, at du vil afslutte processen?

en: "%s" is now in the clipboard
da: "%s" er nu i Udklipsholderen

en: Extension of selected file is not in any recognized file types
da: Den valgte fils filendelse kan ikke genkendes

en: Locate ".toolbar" file to import
da: Find ".toolbar" fil, der skal importeres

en: Locate ".BAR" file to import
da: Find ".BAR" fil, der skal importeres

en: Enter location and filename of Toolbar to restore
da: Indtast placering og filnavn på værktøjslinjen, der skal gendannes

en: Saved!
    Toolbar filename: %s
da: Gem!
    Værktøjslinjens filnavn: %s

en: Too many files selected.
da: Du har valgt for mange filer

en: Undetermined
da: Ikke fastslået

en: ERROR: Unexpected Tree View Menu usage!
da: FEJL: En uventet brug af mappeoversigten!

en: <NO EXT>
da: <ingen endelse>

en: <NO NAME>
da: <intet navn>

[ctx: ulng.rsmsgusername]
en: User name:
da: Brugernavn:

en: User name (Firewall):
da: Brugernavn (firewall):

en: VERIFICATION:
da: VERIFICERING:

en: Do you want to verify selected checksums?
da: Vil du verificere valgte checksummer?

en: The target file is corrupted, checksum mismatch!
da: Destinationsfilen er beskadiget. Checksummen matcher ikke

en: Volume label:
da: Volumen-etiket:

en: Please enter the volume size:
da: Indtast venligst volumen-størrelse:

en: Wipe %d selected files/directories?
da: Sikker sletning af %d valgte filer/mapper?

en: Wipe selected "%s"?
da: Sikker sletning af "%s"?

en: with
da: med

en: Wrong password!
    Please try again!
da: Forkert adgangskode!
    Prøv venligst igen!

en: Do auto-rename to "name (1).ext", "name (2).ext" etc.?
da: Vil du auto-omdøbe til "navn (1).ext", "navn (2).ext" etc.?

en: No change;UPPERCASE;lowercase;First char uppercase;First Char Of Every Word Uppercase;
da: Uændret;STORE BOGSTAVER;små bogstaver;Første bogstav stort;Første Bogstav Stort I Hvert Ord;

en: Warning, duplicate names!
da: Advarsel! Doublerede navne!

en: File contains wrong number of lines: %d, should be %d!
da: Filen indeholder et forkert antal linjer: %d, burde være %d!

en: Keep;Clear;Prompt
da: Behold;Nulstil;Spørg

en: No internal equivalent command
da: Ingen tilsvarende intern kommando

en: Sorry, no "Find files" window yet...
da: Beklager. Der er ingen resultater af  "Find filer" endnu...

en: Sorry, no other "Find files" window to close and free from memory...
da: Beklager. Der er intet andet "Find filer"-vindue at lukke og frigøre fra hukommelsen

en: Development
da: Udvikling

en: Education
da: Uddannelse

en: Games
da: Spil

[ctx: ulng.rsopenwithgraphics]
en: Graphics
da: Grafik

[ctx: ulng.rsopenwithnetwork]
en: Network
da: Netværk

en: Office
da: Kontor

[ctx: ulng.rsopenwithother]
en: Other
da: Andre

en: Science
da: Videnskab

en: Settings
da: Indstillinger

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Calculating checksum
da: Danner kontrolsumfil

en: Calculating checksum in "%s"
da: Danner kontrolsumfil i "%s"

en: Calculating checksum of "%s"
da: Danner kontrolsumfil af "%s"

en: Calculating
da: Beregner

en: Calculating "%s"
da: Beregner "%s"

en: Joining
da: Samler

en: Joining files in "%s" to "%s"
da: Samler filer i "%s" til "%s"

en: Copying
da: Kopierer

en: Copying from "%s" to "%s"
da: Kopierer fra "%s" til "%s"

en: Copying "%s" to "%s"
da: Kopierer "%s" til "%s"

en: Creating directory
da: Danner mappe

en: Creating directory "%s"
da: Danner mappe ""%s"

en: Deleting
da: Sletter

en: Deleting in "%s"
da: Sletter i "%s"

en: Deleting "%s"
da: Sletter "%s"

en: Executing
da: Udfører

en: Executing "%s"
da: Udfører "%s"

en: Extracting
da: Pakker ud

en: Extracting from "%s" to "%s"
da: Pakker ud fra "%s" til "%s"

en: Finished
da: Afsluttet

en: Listing
da: Oplister

en: Listing "%s"
da: Oplister "%s"

en: Moving
da: Flytter

en: Moving from "%s" to "%s"
da: Flytter fra "%s" til"%s"

en: Moving "%s" to "%s"
da: Flytter "%s" til "%s"

en: Not started
da: Ikke startet

en: Packing
da: Pakker

en: Packing from "%s" to "%s"
da: Pakker fra "%s" til "%s"

en: Packing "%s" to "%s"
da: Pakker "%s" til "%s"

en: Paused
da: Sat på pause

en: Pausing
da: Pause

en: Running
da: Kører

en: Setting property
da: Indstiller egenskab

en: Setting property in "%s"
da: Indstiller egenskab i "%s"

en: Setting property of "%s"
da: Indstiller egenskab af "%s"

en: Splitting
da: Opdeler

en: Splitting "%s" to "%s"
da: Opdeler "%s" til "%s"

en: Starting
da: Starter

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stopping
da: Stopper

en: Testing
da: Kontrollerer

en: Testing in "%s"
da: Kontrollerer i "%s"

en: Testing "%s"
da: Kontrollerer "%s"

en: Verifying checksum
da: Kontrollerer kontrolsum

en: Verifying checksum in "%s"
da: Kontrollerer kontrolsum i "%s"

en: Verifying checksum of "%s"
da: Kontrollerer kontrolsum af "%s"

en: Waiting for access to file source
da: Venter på adgang til filkilde

en: Waiting for user response
da: Venter på brugerrespons

en: Wiping
da: Sletter (fuldstændigt)

en: Wiping in "%s"
da: Sletter (fuldstændigt) i "%s"

en: Wiping "%s"
da: Sletter (fuldstændigt) "%s"

en: Working
da: Behandler

en: Add at &beginning;Add at the end;Smart add
da: Tilføj &starten;Tilføj &enden;Tilføj s&mart

en: Adding new tooltip file type
da: Tilføj ny hjælpetekst til filtype

en: To change current editing archive configuration, either APPLY or DELETE current editing one
da: Hvis du vil ændre den aktuelle redigering af arkivets indstillinger, skal du enten TILFØJE eller SLETTE den aktuelle redigering

en: Mode dependent, additional command
da: Tilstandsafhængig, ekstra kommando

en: Add if it is non-empty
da: Tilføj, hvis det er ikke-tomt

en: Archive File (long name)
da: Arkivfil (langt navn)

en: Select archiver executable
da: Vælg eksekverbart pakkeprogram

en: Archive file (short name)
da: Arkivfil (kort navn)

en: Change Archiver Listing Encoding
da: Skift pakkeprogrammets kodning af liste

[ctx: ulng.rsoptarchiverconfirmdelete]
en: Are you sure you want to delete: "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette: "%s"?

en: Exported Archiver Configuration
da: Pakkeprogramets eksporterede indstillinger

en: errorlevel
da: fejlforekomst

en: Export archiver configuration
da: Eksporter pakkeprogramets indstillinger

[ctx: ulng.rsoptarchiverexportdone]
en: Exportation of %d elements to file "%s" completed.
da: Eksporten af %d elementer til fil "%s" er færdig.

[ctx: ulng.rsoptarchiverexportprompt]
en: Select the one(s) you want to export
da: Vælg den/de, du vil eksportere

en: Filelist (long names)
da: Filliste (lange navne)

en: Filelist (short names)
da: Filliste (korte navne)

en: Import archiver configuration
da: Importer pakkeprogrammets indstillinger

[ctx: ulng.rsoptarchiverimportdone]
en: Importation of %d elements from file "%s" completed.
da: Importen af %d elementer til fil "%s" er færdig.

en: Select the file to import archiver configuration(s)
da: Vælg filen, som skal importere pakkeprogrammet indstillinger

[ctx: ulng.rsoptarchiverimportprompt]
en: Select the one(s) you want to import
da: Vælg den/de, du vil importere

en: Use name only, without path
da: Anvend kun navn - uden sti

en: Use path only, without name
da: Anvend kun stien - uden navn

en: Archive Program (long name)
da: Pakkeprogram (langt navn)

en: Archive Program (short name)
da: Pakkeprogram (kort navn)

en: Quote all names
da: Anfør alle navne

en: Quote names with spaces
da: Anfør navne med mellemrum

en: Single filename to process
da: Enkelt filnavn, der skal behandles

en: Target subdirecory
da: Destinationsundermappe

en: Use ANSI encoding
da: Anvend ANSI-kodning

en: Use UTF8 encoding
da: Anvend UTF8-kodning

en: Enter location and filename where to save archiver configuration
da: Indtast placering og filnavn, hvor pakkeprogrammets konfigurationen skal gemmes

en: Archive type name:
da: Arkivtype-navn:

en: Associate plugin "%s" with:
da: Associer plugin "%s" med:

en: First;Last;
da: Først;Sidst

en: Classic, legacy order;Alphabetic order (but language still first)
da: Klassisk, ældre måde;Alfabetisk (men menupunktet Sprog først)

en: Full expand;Full collapse
da: Udfoldet;Sammenklappet

en: Active frame panel on left, inactive on right (legacy);Left frame panel on left, right on right
da: Aktivt vindue til venstre, inaktivt vindue til højre (ældre visning);Venstre vindue til venstre, højre til højre

en: Enter extension
da: Indtast filendelse

en: Add at beginning;Add at the end;Alphabetical sort
da: Tilføjes starten;Tilføjes enden;Alfabetisk sortering

en: separate window;minimized separate window;operations panel
da: Nyt vindue;Minimeret til proceslinjen;Handlingsvindue

en: float
da: Dynamisk (x B/k/M/G);bytes (B);kilobytes (kB);Megabytes (MB);Gigabytes (GB)

en: Shortcut %s for cm_Delete will be registered, so it can be used to reverse this setting.
da: Genvejen %s for cm_Delete vil blive registreret, så den kan bruges til at fortryde denne indstilling

en: Add hotkey for %s
da: Tilføj genvejstast for %s

en: Add shortcut
da: Tilføj genvejstast

en: Cannot set shortcut
da: Kan ikke tilføje genvejstast

en: Change shortcut
da: Ændr genvejstast

[ctx: ulng.rsopthotkeyscommand]
en: Command
da: Kommando

en: Shortcut %s for cm_Delete has a parameter that overrides this setting. Do you want to change this parameter to use the global setting?
da: Genvejen %s for cm_Delete har en parameter som tilsidesætter denne indstilling. Vil du ændre den indstilling for at anvende de globale indstillinger?

en: Shortcut %s for cm_Delete needs to have a parameter changed to match shortcut %s. Do you want to change it?
da: Genvejen %s for cm_Delete skal have en parameter ændret for at matche genvejen %s. Vil du ændre parameteren?

[ctx: ulng.rsopthotkeysdescription]
en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit hotkey for %s
da: Rediger genvejstast for %s

en: Fix parameter
da: Ret parameter

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkey]
en: Hotkey
da: Genvejstast

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkeys]
en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: <none>
da: <ingen>

[ctx: ulng.rsopthotkeysparameters]
en: Parameters
da: Parametre

en: Set shortcut to delete file
da: Indstil genvej for at slette fil

en: For this setting to work with shortcut %s, shortcut %s must be assigned to cm_Delete but it is already assigned to %s. Do you want to change it?
da: For at denne indstilling skal kunne virke med genvejen %s, skal genvejen %s tildeles til cm_Delete. Men den er allerede tildelt til %s. Vil du ændre det?

en: Shortcut %s for cm_Delete is a sequence shortcut for which a hotkey with reversed Shift cannot be assigned. This setting might not work.
da: Genvejen %s for cm_Delete er en sekventiel genvej for hvilken en genvej med omvendt Shift ikke kan tildeles. Denne indstilling vil derfor måske ikke virke.

en: Shortcut in use
da: Genvejstast anvendes

en: Change it to %s?
da: Ændre den til %s?

en: used for %s in %s
da: bruges af %s i %s

en: used for this command but with different parameters
da: bruges til denne kommando men med andre parametre

en: Archivers
da: Pakkeprogrammer

en: Auto refresh
da: Automatisk opdatering

en: Behaviors
da: Egenskab

en: Brief
da: Diverse

en: Colors
da: Farver

en: Columns
da: Kolonner

[ctx: ulng.rsoptionseditorconfiguration]
en: Configuration
da: Konfiguration

en: Custom columns
da: Brugertilpassede kolonner

[ctx: ulng.rsoptionseditordirectoryhotlist]
en: Directory Hotlist
da: Favoritmappe

en: Drag & drop
da: Træk & slip

en: Drives list button
da: Drev-valgknap

en: Favorite Tabs
da: Favoritfaneblade

en: File associations extra
da: Filassociationer - ekstra

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileassoc]
en: File associations
da: Filassociationer

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilenewfiletypes]
en: New
da: Ny

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileoperations]
en: File operations
da: Filhandlinger

en: File panels
da: Filvindue

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilesearch]
en: File search
da: Find filer

en: Files views
da: Visning

en: Files views extra
da: Visning - ekstra

[ctx: ulng.rsoptionseditorfiletypes]
en: File types
da: Filtyper

[ctx: ulng.rsoptionseditorfoldertabs]
en: Folder tabs
da: Faneblade

en: Folder tabs extra
da: Faneblade - ekstra

[ctx: ulng.rsoptionseditorfonts]
en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Highlighters
da: Fremhævere

en: Hot keys
da: Genvejstaster

[ctx: ulng.rsoptionseditoricons]
en: Icons
da: Ikoner

en: Ignore list
da: Ignorer-liste

en: Keys
da: Taster

en: Language
da: Sprog (Language)

en: Log
da: Logfil

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mouse
da: Musen

en: Options have changed in "%s"
    
    Do you want to save modifications?
da: Indstillingerne er ændret i "%s"
    
    Vil du gemme ændringerne?

[ctx: ulng.rsoptionseditorplugins]
en: Plugins
da: Plugin

en: Quick search/filter
da: Hurtig søgning/filtrering

[ctx: ulng.rsoptionseditorterminal]
en: Terminal
da: Terminal F9

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Tools
da: Værktøjer

en: Tooltips
da: Hjælpetekst (ballonhjælp)

[ctx: ulng.rsoptionseditortreeviewmenu]
en: Tree View Menu
da: Mappeoversigt

en: Tree View Menu Colors
da: Mappeoversigt - layout og farver

en: None;Command Line;Quick Search;Quick Filter
da: Ingen;Kommandolinje;Hurtig søgning;Hurtigt filter

en: Left button;Right button;
da: Brug venstre knap;Brug højre knap;

en: at the top of the file list;after directories (if directories are sorted before files);at sorted position;at the bottom of the file list
da: Øverst i fillisten;Efter mapper (hvis mapper sorteres før filer);På sorteret plads ;Nederst i fillisten

en: Personalized float;Personalized byte;Personalized kilobyte;Personalized megabyte;Personalized gigabyte;Personalized terabyte
da: Tilpasset dynamisk;Tilpasset til byte;Tilpasset til kilobyte;Tilpasset til megabyte;Tilpasset til gigabyte;Tilpasset til terabyte

en: Plugin %s is already assigned for the following extensions:
da: Plugin %s er allerede tildelt følgende filtyper:

en: D&isable
da: Deakt&ivér

[ctx: ulng.rsoptpluginenable]
en: E&nable
da: Aktivér

[ctx: ulng.rsoptpluginsactive]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: ulng.rsoptpluginsdescription]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: ulng.rsoptpluginsfilename]
en: File name
da: Filnavn

en: By extension
da: Efter filendelse

en: By Plugin
da: Efter plugin

[ctx: ulng.rsoptpluginsname]
en: Name
da: Navn

en: Sorting WCX plugins is only possible when showing plugins by extension!
da: Sortering af WCX-plugins er kun muligt, når der vises plugins efter filendelse!

[ctx: ulng.rsoptpluginsregisteredfor]
en: Registered for
da: Associeret med

en: Renaming tooltip file type
da: Omdøber hjælpetekst

en: &Sensitive;&Insensitive
da: &Søg med forskel på STORE og små bogstaver; Søg uden forskel på STORE og små &bogstaver

en: &Files;Di&rectories;Files a&nd Directories
da: &Filer;Mappe&r;Filer og &mapper

en: &Hide filter panel when not focused;Keep saving setting modifications for next session
da: Skjul filterpanelet, n&år det ikke er valgt;Bevarer indstillingerne til n&æste session

en: not case sensitive;according to locale settings (aAbBcC);first upper then lower case (ABCabc)
da: Ingen forskel;Brug lokale indstillinger (aA-bB-cC);Først STORE så små bogstaver (ABC-abc)

en: sort by name and show first;sort like files and show first;sort like files
da: Sorter efter navn og vis først;Sorter som filer og vis først;Sorter som filer

en: Top;Bottom;
da: Top;Bund;

en: S&eparator;Inte&rnal command;E&xternal command;Men&u
da: S&eparator;Inte&rn kommando;E&kster kommando;Men&u

en: To change file type tooltip configuration, either APPLY or DELETE current editing one
da: Hvis du vil ændre konfiguration af filtype-værktøjshjælp, skal du enten TILFØJE eller SLETTE den aktuelle redigering

en: Tooltip file type name:
da: Filtypenavn for hjælpeteksten:

en: "%s" already exists!
da: "%s" findes allerede!

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeconfirmdelete]
en: Are you sure you want to delete: "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette: "%s"?

en: Exported tooltip file type configuration
da: Eksporteret konfiguration af værktøjshjælp-filtype

en: Export tooltip file type configuration
da: Eksportér konfiguration af værktøjshjælp-filtype

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeexportprompt]
en: Select the one(s) you want to export
da: Vælg den/de du vil eksportere

en: Import tooltip file type configuration
da: Importér konfiguration af værktøjshjælpe-filtype

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeimportdone]
en: Importation of %d elements from file "%s" completed.
da: Importen af %d elementer fra fil "%s" er færdig

en: Select the file to import tooltip file type configuration(s)
da: Vælg den fil, hvorfra konfiguration(er) af værktøjshjælpe-filtype skal importeres

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeimportprompt]
en: Select the one(s) you want to import
da: Vælg den/de du vil importere

en: Enter location and filename where to save tooltip file type configuration
da: Indtast placering og filnavn, hvor du vil gemme konfiguration af værktøjshjælpe-filtype

en: Tooltip file type name
da: Navn på værktæjshjælpe-filtype

en: DC legacy - Copy (x) filename.ext;Windows - filename (x).ext;Other - filename(x).ext
da: Ældre DC - Kopier (x) filnavn.ext;Windows - filnavn (x).ext;Andre - filnavn(x).ext

en: don't change position;use the same setting as for new files;to sorted position
da: Bevar positionen;Anvend samme indstilling som for nye filer;Til sorteret plads

en: With complete absolute path;Path relative to %COMMANDER_PATH%;Relative to the following
da: Med komplet absolut sti;Sti relativ til %COMMANDER_PATH%;Relativ til følgende

en: contains(case)
da: indeholder(tegn)

en: contains
da: indeholder

en: =(case)
da: =(tegn)

en: Field "%s" not found!
da: Feltet "%s" blev ikke fundet

en: !contains(case)
da: !indeholder(tegn)

en: !contains
da: !indeholder

en: !=(case)
da: !=(tegn)

en: !regexp
da: !regexp (regulært udtryk)

en: Plugin "%s" not found!
da: Plugin "%s" blev ikke fundet

en: regexp
da: regexp (regulært udtryk)

[ctx: ulng.rspluginsearchunitnotfoundforfield]
en: Unit "%s" not found for field "%s" !
da: Enheden "%s" blev ikke fundet for feltet "%s" !

en: Files: %d, folders: %d
da: Filer: %d, mapper: %d

en: Can not change access rights for "%s"
da: Kan ikke ændre adgangsrettigheder for "%s"

en: Can not change owner for "%s"
da: Kan ikke ændre ejer for "%s"

en: File
da: Fil

[ctx: ulng.rspropsfolder]
en: Directory
da: Mappe

en: Named pipe
da: Nævnte kanal

en: Socket
da: Sokkel

en: Special block device
da: Speciel blok-enhed

en: Special character device
da: Speciel tegn-enhed

en: Symbolic link
da: Symbolsk link

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: Search result
da: Søgeresultat

en: SEARCH
da: Søg

en: <unnamed template>
da: <unavngivet skabelon>

en: A file search using DSX plugin is already in progress.
    We need that one to be completed before to launch a new one.
da: En filsøgning med DSX-plugin'et er allerede i gang.
    Den søgning skal afsluttes, inden en ny søgning kan startes.

en: A file search using WDX plugin is already in progress.
    We need that one to be completed before to launch a new one.
da: En filsøgning med WDX-plugin'et er allerede i gang.
    Den søgning skal afsluttes, inden en ny søgning kan startes.

en: Select a directory
da: Vælg en mappe

en: Select your window
da: Vælg dit vindue

en: &Show help for %s
da: Vi&s hjælp for %s

[ctx: ulng.rssimplewordall]
en: All
da: Alle

[ctx: ulng.rssimplewordcategory]
en: Category
da: Kategori

en: Column
da: Kolonne

[ctx: ulng.rssimplewordcommand]
en: Command
da: Kommando

en: Error
da: Fejl

en: Failed!
da: Mislykkedes

en: False
da: Falsk

[ctx: ulng.rssimplewordfilename]
en: Filename
da: Filnavn

en: files
da: Filer

en: Letter
da: Bogstav

en: Result
da: Resultat

en: Success!
da: Succes!

en: True
da: Sand

en: WorkDir
da: Arbejdsmappe

en: Files: %d, Dirs: %d, Size: %s (%s bytes)
da: Total brugt plads i fil(er): %d og mappe(r): %d
    Størrelse: %s (= %s bytes)

en: Unable to create target directory!
da: Kunne ikke danne mål-mappe!

en: Incorrect file size format!
da: Forkert filstørrelse-format!

en: Unable to split the file!
da: Kan ikke opdele fil!

en: The number of parts is more than 100! Continue?
da: Der er mere end 100 dele! Vil du fortsætte?

en: Automatic;1457664B - 3.5" High Density 1.44M;1213952B - 5.25" High Density 1.2M;730112B - 3.5" Double Density 720K;362496B - 5.25" Double Density 360K;98078KB - ZIP 100MB;650MB - CD 650MB;700MB - CD 700MB;4482MB - DVD+R
da: Automatisk;1457664B - 3.5" High Density 1.44M;1213952B - 5.25" High Density 1.2M;730112B - 3.5" Double Density 720K;362496B - 5.25" Double Density 360K;98078KB - ZIP 100MB;650MB - CD 650MB;700MB - CD 700MB;4482MB - DVD+R

en: Select directory:
da: Vælg mappe:

en: Just preview
da: Bare et preview

en: Others
da: Andre

en: OU
da: IG

en: Side note
da: Anmærkning

en: Flat
da: Flad

en: Limited
da: Begrænset

en: Simple
da: Enkel

en: Fabulous
da: Fabelagtigt

en: Marvelous
da: Vidunderligt

en: Tremendous
da: Gevaldigt

en: Choose your directory from Dir History
da: Vælg din mappe fra mappehistorikken

en: Choose you Favorite Tabs:
da: Vælg dit Favoritfaneblad

en: Choose your command from Command Line History
da: Vælg din kommando fra kommandolinjehistorikken

en: Choose your action from Main Menu
da: Vælg din handling fra hovedmenuen

en: Choose your action from Maintool bar
da: Vælg din handling fra hovedværktøjslinjen

en: Choose your directory from Hot Directory:
da: Vælg din mappe fra Favoritmappen:

en: Choose your directory from File View History
da: Vælg din mappe fra filhistorikken

en: Choose your file or your directory
da: Vælg din fil eller din mappe

en: Error creating symlink.
da: Kunne ikke danne symlink!

en: Default text
da: Standardtekst

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Do nothing;Close tab;Access Favorite Tabs;Tabs popup menu
da: Ingen handling;Luk faneblad;Åbn Favoritfaneblad;Åbn menuen Faner

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Month(s)
da: Måned(er)

en: Second(s)
da: Sekund(er)

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Year(s)
da: År

en: Rename Favorite Tabs
da: Omdøb Favoritfaneblade

en: Rename Favorite Tabs sub-menu
da: Omdøb Favoritfaneblades undermenu

[ctx: ulng.rstooldiffer]
en: Differ
da: Sammenligningsprogram

en: Error opening differ
da: Fejl ved åbning af sammenligningsprogram

en: Error opening editor
da: Fejl ved åbning af editor

en: Error opening terminal
da: Fejl ved åbning af terminal

en: Error opening viewer
da: Fejl ved åbning af fremviser

[ctx: ulng.rstoolterminal]
en: Terminal
da: Terminal F9

en: System default;1 sec;2 sec;3 sec;5 sec;10 sec;30 sec;1 min;Never hide
da: Systemstandard;1 sek;2 sek;3 sek;5 sek;10 sek;30 sek;1 min;Skjul aldrig

en: Combine DC and system tooltip, DC first (legacy);Combine DC and system tooltip, system first;Show DC tooltip when possible and system when not;Show DC tooltip only;Show system tooltip only
da: Kombinér DC og systemets hjælpetekst, først DC (gammel visning);Kombinér DC og systemets hjælpetekst, først systemets hjælpetekst;Vis DC-hjælpetekst, når muligt og systemets ikke er mulig;Vis kun systemets hjælpetekst

[ctx: ulng.rstoolviewer]
en: Viewer
da: Fremviser

en: Please report this error to the bug tracker with a description of what you were doing and the following file:%sPress %s to continue or %s to abort the program.
da: Rapporter venligst denne fejl i bug-tracker med en beskrivelse af, hvad du gjorde og følgende fil: %s Tryk %s for at fortsætte eller %s at afbryde programmet.

en: Both panels, from active to inactive
da: Begge vinduer, fra aktivt til inaktivt

en: Both panels, from left to right
da: Begge vinduer, fra venstre til højre

en: Path of panel
da: Vinduets sti

en: Enclose each name in brackets or what you want
da: Sætter paranteser eller noget andet omkring hvert filnavn

en: Just filename, no extension
da: Kun filnavn, ingen filendelse

en: Complete filename (path+filename)
da: Komplet filnavn (sti+filnavn)

en: Help with "%" variables
da: Hjælp med "%" variabler

en: Will request request user to enter a parameter with a default suggested value
da: Anmoder brugeren om at indtaste et parameter med en foreslået standardværdi

en: Left panel
da: Venstre vindue

en: Temporary filename of list of filenames
da: Midlertidigt filnavn fra liste med filnavne

en: Temporary filename of list of complete filenames (path+filename)
da: Midlertidigt filnavn fra liste med komplette filnavne (sti+filnavn)

en: Filenames in list in UTF-16 with BOM
da: Filnavne i liste i UTF-16 med BOM

en: Filenames in list in UTF-16 with BOM, inside double quotes
da: Filnavne i liste i UTF-16 med BOM inde i dobbelte anførselstegn

en: Filenames in list in UTF-8
da: Filnavne i liste i UTF-8

en: Filenames in list in UTF-8, inside double quotes
da: Filnavne i liste i UTF-8 inde i dobbelte anførselstegn

en: Temporary filename of list of filenames with relative path
da: Midlertidigt filnavn fra liste med filnavne med relativ sti

en: Only file extension
da: Kun filendelser

en: Only filename
da: Kun filnavn

en: Other example of what's possible
da: Andre muligheder...

en: Path, without ending delimiter
da: Sti uden skilletegn for enden

en: From here to the end of the line, the percent-variable indicator is the "#" sign
da: Fra her til enden af linjen er procentvisningen "#"-tegnet

en: Return the percent sign
da: Returner procenttegn

en: From here to the end of the line, the percent-variable indicator is back the "%" sign
da: Fra her til enden af linjen er procentvisningen bag "%"-tegnet

en: Prepend each name with "-a " or what you want
da: Sætter "-a" eller noget andet foran hvert navn

en: %[Prompt user for param;Default value proposed]
da: %[Spørg bruger for parametre;Standardværdi foreslået]

en: Filename with relative path
da: Filnavn med relativ sti

en: Right panel
da: Højre vindue

en: Full path of second selected file in right panel
da: Komplet sti af den 2. valgte fil i højre vindue

en: Show command prior execute
da: Vis kommandoen før udførelse

en: %[Simple message]
da: %[Simpel dialog]

en: Will show a simple message
da: Viser en simpel dialog

en: Active panel (source)
da: Aktivt vindue (kilde)

en: Inactive panel (target)
da: Inaktivt vindue (destination)

en: Filenames will be quoted from here (default)
da: Filnavne vil blive citeret fra her (standard)

en: Command will be done in terminal, remaining opened at the end
da: Kommandoer udføres i en terminal, der forbliver åben

en: Paths will have ending delimiter
da: Stier får et skilletegn i enden

en: Filenames will not be quoted from here
da: Filnavne vil ikke blive citeret fra her

en: Command will be done in terminal, closed at the end
da: Kommandoer udføres i en terminal, der lukkes

en: Paths will not have ending delimiter (default)
da: Stier får ikke et skilletegn i enden (standard)s

[ctx: ulng.rsvfsnetwork]
en: Network
da: Netværk

en: Internal Viewer of Double Commander.
da: Double Commanders interne fremviser

en: Bad Quality
da: Dårlig kvalitet

[ctx: ulng.rsviewencoding]
en: Encoding
da: Koder

en: Image Type
da: Billedtype

[ctx: ulng.rsviewnewsize]
en: New Size
da: Ny størrelse

en: %s not found!
da: %s ikke fundet!

en: Pen;Rect;Ellipse
da: Blyant;Rektangel;Ellipse

en: with external viewer
da: med ekstern fremviser

en: with internal viewer
da: med intern fremviser

en: Number of replacement: %d
da: Antal erstattede: %d

en: No replacement took place.
da: Ingen erstatning fandt sted.
