Double Commander 0.8.0 alpha - en to ro translation catalogue (203 entries)

en: Unable to find a HTML browser.
ro: Nu s-a putut găsi un browser HTML.

en: No HTML Browser found.%sPlease define one in Tools -> Options -> Help -> Help Options
ro: Nu a fost găsit nici un browser HTML.%sTe rugăm să definești unul în Unlete -> Opțiuni -> Ajutor -> Opțiuni ajutor

en: The macro %s in BrowserParams will be replaced by the URL.
ro: Macroul %s din BrowserParams va fi înlocuit cu URL-ul.

[ctx: lclstrconsts.ifsvk_help]
en: Help
ro: Ajutor

en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: lclstrconsts.lislclresourcesnotfound]
en: Resource %s not found
ro: Resursa %s nu a fost găsită

en: 3D Dark Shadow
ro: Umbră întunecată 3D

en: 3D Light
ro: 3D luminos

en: A control can't have itself as a parent
ro: Un element control nu se poate avea ca părinte pe sine însuși

en: Active Border
ro: Margine activă

en: Active Caption
ro: Legendă activă

en: All files (%s)|%s|%s
ro: Toate fișierele (%s)|%s|%s

en: Application Workspace
ro: Spațiul de lucru aplicație

en: Backward
ro: Înapoi

en: Black
ro: Negru

en: Blank
ro: Gol

en: Blue
ro: Albastru

en: Button Face
ro: Față buton

en: Button Highlight
ro: Evidențiere buton

en: Button Shadow
ro: Umbră buton

en: Button Text
ro: Text buton

[ctx: lclstrconsts.rscancelrecordhint]
en: Cancel
ro: Revocare

en: Can not focus
ro: Nu s-a putut focaliza

en: Canvas does not allow drawing
ro: Pânza nu permite desenare

en: Caption Text
ro: Text legendă

en: Case sensitive
ro: Sensibil la litere mari și mici

en: Control of class '%s' can't have control of class '%s' as a child
ro: Elementrul control din clasa '%s' nu poate avea drept copil un element control din clasa '%s'

en: Control '%s' has no parent window
ro: Elementul control '%s' nu are fereastră părinte

en: '%s' is not a parent of '%s'
ro: '%s' nu este un părinte al '%s'

en: Cream
ro: Crem

en: Custom ...
ro: Personalizat...

en: Default
ro: Implicit

en: permissions user group size date time
ro: permisiuni utilizator grup mărime dată timp

en: Delete record?
ro: Șterge înregistrarea?

[ctx: lclstrconsts.rsdeleterecordhint]
en: Delete
ro: Șterge

en: Direction
ro: Direcție

en: &Directory
ro: &Director

en: Duplicate icon format.
ro: Format de pictogramă duplicat.

en: Edit
ro: Editează

en: Search entire file
ro: Caută în întregul fișier

[ctx: lclstrconsts.rserror]
en: Error
ro: Eroare

en: Error creating device context for %s.%s
ro: Eroare la crearea contextului dispozitiv pentru %s.%s

en: Error occurred in %s at %sAddress %s%s Frame %s
ro: A apărut o eroare în %s la %sadresa %s%s cadrul %s

en: Error while saving bitmap.
ro: Eroare la salvarea bitmap.

en: Exception
ro: Excepție

en: Directory must exist
ro: Directorul trebuie să existe

en: The directory "%s" does not exist.
ro: Directorul "%s" nu există.

en: The file "%s" already exists. Overwrite ?
ro: Fișierul "%s" există deja. Suprascriu?

en: File must exist
ro: Fișierul trebuie să existe

en: The file "%s" is not writable.
ro: Fișierul "%s" nu poate fi scris.

en: File is not writable
ro: Fișierul nu poate fi scris

en: Save file as
ro: Salvează fișierul ca

en: Open existing file
ro: Deschide fișier existent

en: Overwrite file ?
ro: Suprascrie fișierul?

en: Path must exist
ro: Calea trebuie să existe

en: The path "%s" does not exist.
ro: Calea "%s" nu există.

en: Select Directory
ro: Selectează directorul

en: (file not found: "%s")
ro: (fișier negăsit: "%s")

en: File information
ro: Informații fișier

en: Find
ro: Găsește

en: Find more
ro: Găsește mai mult

en: First
ro: Primul

en: Form
ro: Formular

en: Form resource %s not found. For resourceless forms CreateNew constructor must be used. See the global variable RequireDerivedFormResource.
ro: Resursa formular %s nu a fost găsită. Pentru formulare fără resurse trebuie folosit constructorul CreateNew. Vezi variabila globală RequireDerivedFormResource.

en: Form streaming "%s" error: %s
ro: Flux formular "%s" eroare: %s

en: Forward
ro: Înainte

en: Fuchsia
ro: Fucsia

en: --gdk-debug flags     Turn on specific GDK trace/debug messages.
ro: --gdk-debug flags     Pornește mesaje GDK de trace/debug specificate.

en: --gdk-no-debug flags  Turn off specific GDK trace/debug messages.
ro: --gdk-no-debug flags  Oprește mesaje GDK de trace/debug specificate.

en: --g-fatal-warnings    Warnings and errors generated by Gtk+/GDK will halt the application.
ro: --g-fatal-warnings    Avertismentele și erorile generate de Gtk+/GDK vor opri aplicația.

en: Graphic
ro: Grafic

en: Gray
ro: Gri

en: Gray Text
ro: Text gri

en: Green
ro: Verde

en: Grid index out of range.
ro: Index grilă în afara intervalului.

en: GroupIndex cannot be less than a previous menu item's GroupIndex
ro: GroupIndex nu poate fi mai mic decât GroupIndex al unui meniu anterior

en: Filter:
ro: Filtru:

en: History:
ro: Istoric:

en: %s: Already registered
ro: %s: Deja înregistrat

en: A help database was found for this topic, but this topic was not found
ro: O bază de date ajutor a fost găsită pentru acest subiect, dar subiectul nu a fost găsit

en: There is no help database installed for this topic
ro: Nu există nici o bază de date ajutor pentru acest subiect

en: Help Error
ro: Eroare ajutor

en: Help context %s not found.
ro: Contextul ajutor %s nu a fost găsit.

en: No help found for line %d, column %d of %s.
ro: Nu s-a găsit ajutor pentru linia %d, coloana %d din %s.

en: No help entries available for this topic
ro: Nu sunt înregistrări ajutor disponibile pentru acest subiect.

en: No help found for this topic
ro: Nu s-a găsit ajutor pentru acest subiect

en: %s: Not registered
ro: %s: Nu este înregistrat

en: Help Selector Error
ro: Eroare selector ajutor

en: Help Viewer Error
ro: Eroare vizualizator ajutor

en: No viewer was found for this type of help content
ro: Nu s-a găsit nici un vizualizator pentru acest tip de conținut ajutor

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: Highlight Text
ro: Text evidențiere

en: Hot Light
ro: Lumină fierbinte

en: Mac OS X Icon
ro: Pictogramă Mac OS X

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Icon image cannot be empty
ro: Imaginea pictogramă nu poate fi goală

en: Icon image must have the same format
ro: Imaginea pictogramă trebuie să abiă același format

en: Cannot change format of icon image
ro: Nu se poate schimba formatul imaginii pictogramă

en: Icon image must have the same size
ro: Imaginea pictogramă trebuie să aibă aceeași dimensiune

en: Cannot change size of icon image
ro: Nu se poate schimba mărimea imaginii pictogramă

en: Icon has no current image
ro: Pictograma nu are o imagine în prezent

en: Inactive Border
ro: Margine inactivă

[ctx: lclstrconsts.rsinactivecaptioncolorcaption]
en: Inactive Caption
ro: Legendă inactivă

[ctx: lclstrconsts.rsinactivecaptiontext]
en: Inactive Caption
ro: Legendă inactivă

en: %s Index %d out of bounds 0 .. %d
ro: %s indice %d în afara intervalului 0 .. %d

en: Index Out of range Cell[Col=%d Row=%d]
ro: Indice în afara intervalului Cell[Col=%d Row=%d]

en: Info Background
ro: Fundal info

en: Info Text
ro: Info text

[ctx: lclstrconsts.rsinsertrecordhint]
en: Insert
ro: Inserează

en: Invalid Date : %s
ro: Dată invalidă : %s

en: Invalid Date: %s. Must be between %s and %s
ro: Dată invalidă: %s. Trebuie să fie între %s și %s

en: Invalid property value
ro: Valoare invalidă a proprietății

en: Invalid stream format
ro: Format flux invalid

en: %s is already associated with %s
ro: %s este deja asociat cu %s

en: Last
ro: Ultimul

en: Lime
ro: Verde gălbui

en: List index exceeds bounds (%d)
ro: Indicele listei depășește intervalul (%d)

en: Maroon
ro: Maro

en: Abort
ro: Abandonează

en: &All
ro: To&ate

[ctx: lclstrconsts.rsmbcancel]
en: Cancel
ro: Revocare

en: &Close
ro: În&chide

en: &Help
ro: Ajutor (&h)

en: &Ignore
ro: &Ignoră

en: &No
ro: &Nu

en: No to all
ro: Nu la toate

en: &Open
ro: Deschide (&o)

en: &Retry
ro: &Reîncearcă

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Unlock
ro: Descuie (&u)

en: &Yes
ro: Da (&y)

en: Yes to &All
ro: Da la to&ate

en: Medium Gray
ro: Gri mediu

en: Menu Bar
ro: Bară de meniu

[ctx: lclstrconsts.rsmenucolorcaption]
en: Menu
ro: Meniu

en: Menu Highlight
ro: Evidențiere meniu

en: Menu Text
ro: Text meniu

en:   modified
ro:   modificat

en: Money Green
ro: Verde dolar

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Custom
ro: Particularizat

[ctx: lclstrconsts.rsmterror]
en: Error
ro: Eroare

en: Information
ro: Informație

en: Warning
ro: Avertisment

en: Navy
ro: Bleumarin

[ctx: lclstrconsts.rsnextrecordhint]
en: Next
ro: Următorul

en: None
ro: Nimic

en: Not a valid grid file
ro: Nu este un fișier grilă valid

en: Olive
ro: Verde oliv

en: Select a date
ro: Selectează o dată

en: Portable PixMap
ro: Portable Network Graphic

[ctx: lclstrconsts.rspriorrecordhint]
en: Prior
ro: Anterior

en: Prompt on replace
ro: Întreabă la înlocuire

en: Property %s does not exist
ro: Proprietatea %s nu există

en: Purple
ro: Violet

en: Cannot save image while update in progress
ro: Nu se poate salva imaginea cât timp are loc o actualizare

en: Cannot begin update all when canvas only update in progress
ro: Nu se poate începe actualizarea a tot când are loc o actualizare doar a pânzei

en: Red
ro: Roșu

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Replace all
ro: Înlocuire tot

[ctx: lclstrconsts.rsresourcenotfound]
en: Resource %s not found
ro: Resursa %s nu a fost găsită

en: Select color
ro: Selectează culoare

en: Select a font
ro: Selectează un font

en: Silver
ro: Arginitiu

en: Sky Blue
ro: Azuriu

en: Teal
ro: Albastru verzui

[ctx: lclstrconsts.rstpanelaccessibilitydescription]
en: Panel
ro: Panou

en: Unknown Error, please report this bug
ro: Eroare necunoscută, vă rugăm să raportați acest bug

en: Unknown picture extension
ro: Extensie imagine necunoscută

en: Unknown picture format
ro: Format imagine necunoscut

en: Unsupported clipboard format: %s
ro: Format clipboard nesuportat: %s

en: White
ro: Alb

en: Error:
ro: Eroare:

en: Warning:
ro: Avertisment:

en: Window
ro: Fereastră

en: Window Frame
ro: Cadru fereastră

en: Window Text
ro: Text fereastră

en: Yellow
ro: Galben

en: Cannot focus a disabled or invisible window
ro: Nu se poate focaliza o fereastră invizibilă sau inactivă

en: Duplicate menus
ro: Meniuri duplicate

en: Invalid action creation
ro: Creere acțiune invalidă

en: Invalid action enumeration
ro: Enumerare acțiune invalidă

en: Invalid action registration
ro: Înregistrare actiune invalidă

en: Invalid action unregistration
ro: Dezînregistrare acțiune invalidă

en: Invalid image size
ro: Mărime imagine invalidă

en: Invalid ImageList Index
ro: Index ImageList invalid

en: The current text does not match the specified mask.
ro: Textul curent nu se potrivește cu masca specificată.

en: Menu index out of range
ro: Index meniu în afara intervalului

en: MenuItem is nil
ro: MenuItem este nil

en: Sub-menu is not in menu
ro: Sub-meniul nu este în meniu

[ctx: lclstrconsts.smkcdown]
en: Down
ro: Jos

[ctx: lclstrconsts.smkcend]
en: End
ro: Sfârșit

[ctx: lclstrconsts.smkchome]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: lclstrconsts.smkcleft]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: lclstrconsts.smkcright]
en: Right
ro: Dreapta

en: Space
ro: Spațiu

[ctx: lclstrconsts.smkcup]
en: Up
ro: Sus

en: Invalid floating point number: %s
ro: Număr în virgulă mobilă invalid: %s

en: Invalid integer number: %s
ro: Număr întreg invalid: %s

en: Unterminated byte value
ro: Valoare byte neterminată

en: Unterminated string
ro: Șir neterminat
