dpkg 1.21.18 - en to ca translation catalogue (1183 entries)

en: failed to fstat archive
ca: no s'ha pogut fer «fstat» a l'arxiu

en: failed to read archive '%.255s'
ca: no s'ha pogut llegir l'arxiu «%.255s»

en: unable to create '%.255s'
ca: no es pot crear «%.255s»

en: unable to close file '%s'
ca: no es pot tancar el fitxer «%s»

en: invalid character '%c' in archive '%.250s' member '%.16s' size
ca: el caràcter ‘%c’ no és vàlid en la mida de l'element «%.16s» de l'arxiu «%.250s»

en: unable to write file '%s'
ca: no es pot escriure el fitxer «%.250s»

en: ar member name '%s' length too long
ca: la mida del nom de l'element d'ar «%.s» és massa llarg

en: ar member size %jd too large
ca: la mida %jd de l'element d'ar és massa gran

en: ar member time %jd too large
ca: el temps %jd de l'element d'ar és massa gran

en: generated corrupt ar header for '%s'
ca: s'ha generat una capçalera ar corrompuda per a «%s»

en: failed to fstat ar member file (%s)
ca: no s'ha pogut fer «fstat» del fitxer de l'element d'ar (%s)

en: cannot append ar member file (%s) to '%s': %s
ca: no es pot afegir el fitxer (%s) de l'element d'ar a «%s»: %s

en: may not be empty string
ca: no pot ser una cadena buida

en: must start with an alphanumeric
ca: ha de començar amb un caràcter alfanumèric

en: character '%c' not allowed (only letters, digits and characters '%s')
ca: el caràcter «%c» no està permès (només s'admeten lletres, dígits i caràcters «%s»

[ctx: architecture]
en: <none>
ca: <cap>

[ctx: architecture]
en: <empty>
ca: <buida>

en: error writing to architecture list
ca: s'ha produït un error en escriure la llista d'arquitectures

en: cannot create base directory for %s
ca: no es pot crear el directori base per a «%s»

en: unable to create new file '%.250s'
ca: no es pot crear el fitxer nou «%.250s»

en: unable to write new file '%.250s'
ca: no es pot escriure el fitxer nou «%.250s»

en: unable to flush new file '%.250s'
ca: no es pot fer «flush» al fitxer nou «%s»

en: unable to sync new file '%.250s'
ca: no es pot fer «sync» al fitxer nou «%.255s»

en: unable to close new file '%.250s'
ca: no es pot tancar el fitxer nou «%.250s»

en: error removing old backup file '%s'
ca: s'ha produït un error en eliminar l'antic fitxer de copia de seguretat «%s»

en: error creating new backup file '%s'
ca: s'ha produït un error en crear el nou fitxer de copia de seguretat «%s»

en: cannot remove '%.250s'
ca: no es pot esborrar «%.250s»

en: error installing new file '%s'
ca: s'ha produït un error en instal·lar el fitxer nou «%s»

en: failed to write
ca: no s'ha pogut escriure

en: failed to read
ca: no s'ha pogut llegir

en: unexpected end of file or stream
ca: s'ha trobat una fi de fitxer o flux inesperada

en: failed to seek
ca: no s'ha pogut reposicionar

en: unable to execute %s (%s)
ca: no es pot executar %s (%s)

en: PATH is not set
ca: PATH no està establert

en: %s: pass-through copy error: %s
ca: %s: s'ha produït un error en la copia de pas a través: %s

en: %s: error binding input to gzip stream
ca: %s: s'ha produït un error al vincular l'entrada al flux gzip

en: %s: internal gzip read error: '%s'
ca: %s: s'ha produït un error de lectura intern de gzip: «%s»

en: %s: internal gzip write error
ca: %s: s'ha produït un error d'escriptura intern de gzip

en: %s: internal gzip read error: %s
ca: %s: s'ha produït un error de lectura intern de gzip: %s

en: %s: error binding output to gzip stream
ca: %s: s'ha produït un error al vincular l'eixida al flux gzip

en: %s: internal gzip read error
ca: %s: s'ha produït un error de lectura intern de gzip

en: %s: internal gzip write error: '%s'
ca: %s: s'ha produït un error d'escriptura intern de gzip: «%s»

en: %s: internal gzip write error: %s
ca: %s: s'ha produït un error d'escriptura intern de gzip: «%s»

en: %s: error binding input to bzip2 stream
ca: %s: s'ha produït un error al vincular l'entrada al flux bzip2

en: %s: internal bzip2 read error: '%s'
ca: %s: s'ha produït un error de lectura intern de bzip2: «%s»

en: %s: internal bzip2 write error
ca: %s: s'ha produït un error d'escriptura intern de bzip2

en: %s: error binding output to bzip2 stream
ca: %s: s'ha produït un error al vincular l'eixida al flux bzip2

en: %s: internal bzip2 read error
ca: %s: s'ha produït un error de lectura intern de bzip2

en: %s: internal bzip2 write error: '%s'
ca: %s: s'ha produït un error d'escriptura intern de bzip2: «%s»

en: unexpected bzip2 error
ca: error inesperat de bzip2

en: internal error (bug)
ca: s'ha produït un error intern

en: memory usage limit reached
ca: s'ha arribat al limit d'ús de memòria

en: unsupported compression preset
ca: no s'admet el nivell de compressió preestablert

en: unsupported options in file header
ca: no s'admeten les opcions a la capçalera del fitxer

en: compressed data is corrupt
ca: les dades comprimides estan corrompudes

en: unexpected end of input
ca: s'ha trobat una fi d'entrada inesperada

en: file format not recognized
ca: el format del fitxer no és conegut

en: unsupported type of integrity check
ca: el tipus de la comprovació d'integritat no és conegut

en: %s: lzma read error
ca: %s: s'ha produït un error de lectura de lzma

en: %s: lzma write error
ca: %s: s'ha produït un error d'escriptura de lzma

en: %s: lzma close error
ca: %s: s'ha produït un error en tancar lzma

en: %s: lzma error: %s
ca: %s: s'ha produït un error en lzma: %s

en: %s: zstd error: %s
ca: %s: s'ha produït un error en zstd: %s

en: %s: cannot create zstd decompression context
ca: %s: no es pot crear el context de descompressió de zstd

en: %s: cannot create zstd compression context
ca: %s: no es pot crear el context de compressió de zstd

en: %s: zstd read error
ca: %s: s'ha produït un error de lectura de zstd

en: %s: zstd write error
ca: %s: s'ha produït un error d'escriptura de zstd

en: %s: zstd close error
ca: %s: s'ha produït un error en tancar zstd

en: invalid compression level %d
ca: el nivell de compressió %d no és vàlid

en: unknown compression strategy
ca: el tipus d'estratègia de compressió és desconegut

en: unable to check existence of '%.250s'
ca: no es pot comprovar l'existència de «%.250s»

en: cannot read info directory
ca: no es pot llegir el directori «info»

en: error trying to open %.250s
ca: s'ha produït un error en intentar obrir %.250s

en: corrupt info database format file '%s'
ca: el fitxer de format «%s» de la base de dades «info» està corromput

en: info database format (%d) is bogus or too new; try getting a newer dpkg
ca: el format (%d) de la base de dades «info» és erroni o massa nou; proveu amb una versió més nova de dpkg

en: info file %s/%s not associated to any package
ca: el fitxer d'informació %s/%s no està associat a cap paquet

en: error creating hard link '%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear l'enllaç dur «%.255s»

en: error while writing '%s'
ca: s'ha produït un error en escriure «%s»

en: control file '%s' for package '%s' is missing final newline
ca: al fitxer de control «%s» del paquet «%.250s» li manca una línia nova final

en: control file '%s' for package '%s' is missing value
ca: el fitxer de control «%s» del paquet «%.250s» manca un valor

en: control file '%s' for package '%s' is missing value separator
ca: el fitxer de control «%s» del paquet «%.250s» manca un separador de valor

en: control file '%s' for package '%s' contains empty filename
ca: el fitxer de control «%s» del paquet «%.250s» conté un nom de fitxer buit

en: loading control file '%s' for package '%s'
ca: no es pot carregar el fitxer de control «%s» del paquet «%s»

en: conflicting diversions involving '%.250s' or '%.250s'
ca: hi ha desviacions en conflicte en «%.250s» o «%.250s»

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
ca: al fitxer de la llista de fitxers del paquet «%.250s» li manca una línia nova final

en: files list file for package '%.250s' contains empty filename
ca: el fitxer de la llista de fitxers del paquet «%.250s» conté un nom de fitxer buit

en: loading files list file for package '%s'
ca: s'esta carregant el fitxer de la llista de fitxers del paquet «%s»

en: files list file for package '%.250s' missing; assuming package has no files currently installed
ca: manca el fitxer de la llista de fitxers del paquet «%.250s», s'assumirà que el paquet no té cap fitxer actualment instal·lat

en: (Reading database ...
ca: (S'està llegint la base de dades…

en: %d file or directory currently installed.)
     | %d files and directories currently installed.)
ca[0]: hi ha %d fitxer o directori instal·lat actualment.)
ca[1]: hi ha %d fitxers i directoris instal·lats actualment.)

en: cannot open %s file
ca: no es pot obrir el fitxer «%s»

en: cannot get %s file metadata
ca: no es poden obtenir les metadades del fitxer «%s»

en: invalid statoverride uid %s
ca: l'uid %s de statoverride no és vàlid

en: invalid statoverride gid %s
ca: el gid %s de statoverride no és vàlid

en: invalid statoverride mode %s
ca: el mode %s de statoverride no és vàlid

en: reading statoverride file '%.250s'
ca: s'ha produït un error en llegir el fitxer de statoverride «%.250s»

en: statoverride file is missing final newline
ca: al fitxer de statoverride li manca una línia nova final

en: statoverride file contains empty line
ca: el fitxer de statoverride conté una línia buida

en: syntax error in statoverride file
ca: error de sintaxi al fitxer de statoverride

en: unknown system user '%s' in statoverride file; the system user got removed
    before the override, which is most probably a packaging bug, to recover you
    can remove the override manually with %s
ca: usuari de sistema «%s» desconegut en el fitxer statoverride; l'usuari de sistema s'ha eliminat abans de la substitució, que és probablement un error en l'empaquetat, per a recuperar-ho podeu eliminar manualment la substitució amb %s

en: unexpected end of line in statoverride file
ca: s'ha trobat una fi de línia inesperada al fitxer de statoverride

en: unknown system group '%s' in statoverride file; the system group got removed
    before the override, which is most probably a packaging bug, to recover you
    can remove the override manually with %s
ca: grup de sistema «%s» desconegut en el fitxer statoverride; el grup de sistema s'ha eliminat abans de la substitució, que és probablement un error en l'empaquetat, per a recuperar-ho podeu eliminar manualment la substitució amb %s

en: multiple statoverrides present for file '%.250s'
ca: hi ha múltiples statoverrides per al fitxer «%.250s»

en: updates directory contains file '%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
ca: el directori d'actualitzacions conté el fitxer «%.250s», amb un nom massa gran (longitud=%d, màx=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
ca: el directori d'actualitzacions conté fitxers amb noms de diferents longituds (%d i %d)

en: cannot create the dpkg updates directory %s
ca: no es pot crear el directori d'actualitzacions de dpkg «%s»

en: cannot scan updates directory '%.255s'
ca: no es pot analitzar el directori d'actualitzacions «%.255s»

en: failed to remove incorporated update file %.255s
ca: no s'ha pogut eliminar el fitxer d'actualització incorporat %.255s

en: unable to fill %.250s with padding
ca: no es pot emplenar %.250s

en: unable to flush %.250s after padding
ca: no es pot fer «flush» en %.250s després del farciment

en: unable to seek to start of %.250s after padding
ca: no es pot tornar al principi de %.250s després del farciment

en: unable to check lock file for dpkg database directory %s
ca: no es pot comprovar l'estat de blocatge pel directori %s de la base de dades de dpkg

en: unable to open/create dpkg frontend lock for directory %s
ca: no es pot obrir/crear el fitxer de blocatge frontal de dpkg per al directori %s

en: unable to open/create dpkg database lock file for directory %s
ca: no es pot obrir/crear el fitxer de blocatge de la base de dades de dpkg per al directori %s

en: you do not have permission to lock the dpkg database directory %s
ca: no teniu permís per a blocar el directori %s de la base de dades de dpkg

en: dpkg frontend lock
ca: blocatge frontal de dpkg

en: dpkg database lock
ca: blocatge de la base de dades de dpkg

en: requested operation requires superuser privilege
ca: la operació sol·licitada requereix privilegis de superusuari

en: cannot create the dpkg database directory %s
ca: no es pot crear el directori %s de la base de dades de dpkg

en: unable to access the dpkg database directory %s
ca: no es pot accedir al directori %s de la base de dades de dpkg

en: required read/write access to the dpkg database directory %s
ca: l'operació requereix accés de lectura i escriptura al directori %s de la base de dades de dpkg

en: failed to remove my own update file %.255s
ca: no s'ha pogut esborrar el nostre propi fitxer d'actualització %.255s

en: unable to write updated status of '%.250s'
ca: no es pot escriure l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to flush updated status of '%.250s'
ca: no es pot fer «flush» amb l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to truncate for updated status of '%.250s'
ca: no es pot truncar l'estat actualitzat de «%.250s»

en: unable to fsync updated status of '%.250s'
ca: no es pot fer «fsync» a l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to close updated status of '%.250s'
ca: no es pot tancar l'estat d'actualització de «%.250s»

en: unable to install updated status of '%.250s'
ca: no es pot instal·lar l'estat actualització de «%.250s»

en: format version with too big major component
ca: número de versió del format amb component principal massa gran

en: format version with empty major component
ca: número de versió del format amb component principal buit

en: format version has no dot
ca: número de versió del format no conté un punt

en: format version with too big minor component
ca: número de versió del format amb component secundari massa gran

en: format version with empty minor component
ca: número de versió del format amb component secundari buit

en: format version followed by junk
ca: número de versió del format seguit de brossa

en: cannot parse debug mask from environment variable %s
ca: no es pot analitzar la màscara de depuració de la variable d'entorn %s

en: unable to get file descriptor for directory '%s'
ca: no es pot obtenir el descriptor de fitxer del directori «%.250s»

en: unable to sync directory '%s'
ca: no es pot fer «sync» al directori «%s»

en: unable to open directory '%s'
ca: no es pot obrir el directori «%s»

en: unable to open file '%s'
ca: no es pot obrir el fitxer «%s»

en: unable to sync file '%s'
ca: no es pot fer «sync» al fitxer «%s»

en: failed to write details of '%.50s' to '%.250s'
ca: no s'han pogut escriure els detalls de «%.50s» a «%.250s»

en: unable to set buffering on %s database file
ca: no es pot establir emmagatzemament intermedi al fitxer de la base de dades %s

en: failed to write %s database stanza about '%s' to '%s'
ca: no s'ha pogut escriure l'estrofa de la base de dades %s sobre «%.50s» a «%.250s»

en: error
ca: s'ha produït un error

en: out of memory for new error context
ca: memòria exhaurida per a un context nou d'error

en: error while cleaning up
ca: s'ha produït un error en netejar

en: too many nested errors during error recovery
ca: s'han produït massa errors niuats durant la recuperació

en: out of memory for new cleanup entry
ca: memòria exhaurida per a una entrada nova de neteja

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
ca: memòria exhaurida per a una entrada nova de neteja amb massa arguments

en: unrecoverable fatal error, aborting
ca: s'ha produït un error greu irrecuperable, s'esta interrompent

en: outside error context, aborting
ca: s'ha produït un error fora d'un context d'error, s'esta interrompent

en: an error occurred with no error handling in place
ca: s'ha produït un error, però no hi ha gestor d'errors

en: internal error
ca: s'ha produït un error intern

en: is missing a value
ca: li manca un valor

en: has invalid value '%.50s'
ca: el valor «%.50s» no és vàlid

en: has trailing junk
ca: hi ha brossa al final

en: invalid package name in '%s' field: %s
ca: el nom de paquet no és vàlid en el camp «%s»: %s

en: empty archive details '%s' field
ca: el camp «%s» de detalls de l'arxiu és buit

en: archive details '%s' field not allowed in status file
ca: el camp «%s» de detalls de l'arxiu no es permès al fitxer d'estat

en: too many values in archive details '%s' field (compared to others)
ca: massa valors en el camp «%s» de detalls de l'arxiu (comparat amb d'altres)

en: too few values in archive details '%s' field (compared to others)
ca: valors insuficients en el camp «%s» dels detalls de l'arxiu (comparat amb d'altres)

en: boolean (yes/no) '%s' field: %s
ca: camp «%s» booleà (yes/no): %s

en: quadstate (foreign/allowed/same/no) '%s' field: %s
ca: camp «%s» d'estat quàdruple (foreign/allowed/same/no): %s

en: '%s' is not a valid architecture name in '%s' field: %s
ca: «%s» no és un nom valid d'arquitectura en el camp «%s»: %s

en: word in '%s' field: %s
ca: paraula al camp «%s»: %s

en: obsolete '%s' field used
ca: s'ha utilitzat un camp «%s» obsolet

en: value for '%s' field not allowed in this context
ca: el valor pel camp «%s» no està permès en aquest context

en: first (want) word in '%s' field: %s
ca: primera paraula (de requeriment) al camp «%s»: %s

en: second (error) word in '%s' field: %s
ca: segona paraula (d'error) al camp «%s»: %s

en: third (status) word in '%s' field: %s
ca: tercera paraula (d'estat) al camp «%s»: %s

en: '%s' field value '%.250s'
ca: valor «%2$.250s» del camp «%1$s»

en: value for '%s' field has malformed line '%.*s'
ca: el valor de «%s» té una línia amb format erroni «%.*s»

en: value for '%s' field has line starting with non-space '%c'
ca: el valor del camp «%s» conté una línia que comença amb un caràcter «%c» que no és un espai

en: root or empty directory listed as a conffile in '%s' field
ca: s'ha indicat com conffile el directori arrel o un directori buit en el camp «%s»

en: '%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
ca: en el camp «%s», manca un nom de paquet, o s'ha trobat brutícia on s'esperava un nom de paquet

en: '%s' field, invalid package name '%.255s': %s
ca: en el camp «%s», el nom de paquet no és vàlid «%.255s»: %s

en: '%s' field, missing architecture name, or garbage where architecture name expected
ca: en el camp «%s», manca un nom d'arquitectura, o s'ha trobat brutícia on s'esperava un nom d'arquitectura

en: '%s' field, reference to '%.255s': invalid architecture name '%.255s': %s
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»: el nom d'arquitectura «%.255s» no és vàlid: %s

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     bad version relationship %c%c
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»:
     la relació de versió %c%c és errònia

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     '%c' is obsolete, use '%c=' or '%c%c' instead
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»:
     «%c» és obsolet, empreu «%c=» o «%c%c»

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using '=' instead
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»:
     coincidència implícita en el número exacte de versió, se suggereix emprar «=»

en: only exact versions may be used for '%s' field
ca: només podeu emprar versions exactes per al camp «%s»

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»:
     el valor de versió comença amb un caràcter no alfanumèric, se suggereix afegir un espai

en: '%s' field, reference to '%.255s': version unterminated
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»: versió no terminada

en: '%s' field, reference to '%.255s': version contains '%c' instead of '%c'
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»: la versió conté un ‘%c’ en comptes de ‘%c’

en: '%s' field, reference to '%.255s': version '%s'
ca: en el camp «%s», que fa referència a «%.255s»: versió «%s»

en: '%s' field, syntax error after reference to package '%.255s'
ca: en el camp «%s», error de sintaxi després de la referència al paquet «%.255s»

en: alternatives ('|') not allowed in '%s' field
ca: no s'admeten alternatives («|») en el camp «%s»

en: illegal pending trigger name '%.255s': %s
ca: el nom de l'activador pendent «%.255s» és il·legal: %s

en: duplicate pending trigger '%.255s'
ca: l'activador pendent «%.255s» és duplicat

en: illegal package name in awaited trigger '%.255s': %s
ca: el nom del paquet al activador esperat «%.255s» és il·legal: %s

en: duplicate awaited trigger package '%.255s'
ca: el paquet de l'activador esperat «%.255s» és duplicat

en: unable to stat source file '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» al fitxer origen «%.250s»

en: unable to change ownership of target file '%.250s'
ca: no es pot canviar el propietari del fitxer destí «%.250s»

en: unable to set mode of target file '%.250s'
ca: no es pot establir el mode del fitxer destí «%.250s»

en: cannot stat %s
ca: no es pot fer «stat» a «%s»

en: %s is not a regular file
ca: «%s» no és un fitxer regular

en: cannot read %s
ca: no es pot llegir «%s»

en: cannot open %s
ca: no es pot obrir «%s»

en: unable to unlock %s
ca: no es pot desblocar %s

en: unable to check file '%s' lock status
ca: no es pot comprovar l'estat de blocatge del fitxer «%s»

en: unable to lock %s
ca: no es pot desblocar %s

en: Note: removing the lock file is always wrong, can damage the locked area
    and the entire system. See <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#db-lock>.
ca: Nota: eliminar el fitxer de blocatge és sempre incorrecte, ja que pot
    malmetre l'àrea blocada i el sistema sencer. Vegeu
    <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#db-lock>.

en: %s was locked by another process
    %s
ca: %s estava blocada per un altre procés
    %s

en: %s was locked by %s process with pid %d
    %s
ca: %s estava blocada per el procés %s amb pid %d
    %s

[ctx: process]
en: <unknown>
ca: <desconegut>

en: cannot open file %s
ca: no es pot obrir el fitxer «%s»

en: pager to show file
ca: paginador per mostrar el fitxer

en: cannot write file %s into the pager
ca: no es pot escriure el fitxer «%s» al paginador

en: could not open log '%s': %s
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer de registre «%s»: %s

en: cannot get local time to log into '%s': %s
ca: no es pot obtenir el temps local per registrar a «%s»: %s

en: cannot write to log file '%s': %s
ca: no es pot escriure al fitxer de registre «%s»: %s

en: <package status and progress file descriptor>
ca: <estat del paquet i descriptor de fitxer de progrés>

en: unable to write to status fd %d
ca: no es pot escriure al descriptor de fitxer d'estat %d

en: failed to allocate memory
ca: no s'ha pogut assignar memòria

en: failed to dup for fd %d
ca: no s'ha pogut fer «dup» per al fd %d

en: failed to dup for std%s
ca: no s'ha pogut fer «dup» per a std%s

en: failed to create pipe
ca: no s'ha pogut crear un conducte

en: error writing to '%s'
ca: s'ha produït un error en escriure a «%s»

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
ca: no es poden llegir las propietats del descriptor de fitxers per a %.250s

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
ca: no es pot establir l'atribut close-on-exec per a «%.250s»

en: --%s needs a valid package name but '%.250s' is not: %s
ca: --%s necessita un nom de paquet vàlid, però «%.250s» no ho és: %s

en: configuration error: %s:%d: %s
ca: error de configuració: %s:%d: %s

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
ca: no s'ha pogut obrir per lectura el fitxer de configuració «%.255s»: %s

en: unbalanced quotes in '%s'
ca: cometes desequilibrades a «%s»

en: unknown option '%s'
ca: l'opció «%s» és desconeguda

en: '%s' needs a value
ca: l'opció «%s» necessita un paràmetre

en: '%s' does not take a value
ca: l'opció «%s» no porta paràmetres

en: read error in configuration file '%.255s'
ca: error de lectura al fitxer de configuració «%.250s»

en: error closing configuration file '%.255s'
ca: s'ha produït un error en tancar el fitxer de configuració «%.250s»

en: error opening configuration directory '%s'
ca: s'ha produït un error en obrir el directori de configuració «%.250s»

en: missing program name in argv[0]
ca: manca el nom de programa a argv[0]

en: unknown option --%s
ca: l'opció --%s és desconeguda

en: --%s option takes a value
ca: l'opció --%s té un paràmetre

en: --%s option does not take a value
ca: l'opció --%s no porta paràmetres

en: unknown option -%c
ca: l'opció -%c és desconeguda

en: -%c option takes a value
ca: l'opció -%c té un paràmetre

en: -%c option does not take a value
ca: l'opció -%c no porta paràmetres

en: invalid integer for --%s: '%.250s'
ca: l'enter no és vàlid per a --%s: «%.250s»

en: invalid integer for -%c: '%.250s'
ca: l'enter no és vàlid per a -%c: «%.250s»

en: obsolete option '--%s'
ca: l'opció «--%s» és obsoleta

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
ca: accions en conflicte -%c (--%s) i -%c (--%s)

en: duplicate value for '%s' field
ca: valor duplicat en el camp «%s»

en: user-defined field name '%.*s' too short
ca: el nom de camp definit per l'usuari «%.*s» és massa curt

en: duplicate value for user-defined field '%.*s'
ca: valor duplicat pel camp definit per l'usuari «%.*s»

en: missing '%s' field
ca: manca el camp «%s»

en: empty value for '%s' field
ca: valor buit en el camp «%s»

en: package has '%s' field but is missing architecture
ca: el paquet te el camp «%s» però li manca una arquitectura

en: package has '%s' field but is architecture '%s'
ca: el paquet té el camp «%s» però és d'arquitectura “%s”

en: '%s' field present for package with inappropriate '%s' field
ca: el camp «%s» es present per a un paquet amb un camp «%s» no apropiat

en: package has status %s but triggers are awaited
ca: el paquet té l'estat %s però s'esperen activadors

en: package has status %s but no triggers awaited
ca: el paquet té l'estat %s però no s'esperen activadors

en: package has status %s but triggers are pending
ca: el paquet té estat %s però els activadors són pendents

en: package has status %s but no triggers pending
ca: el paquet té estat %s però els activadors no són pendents

en: package has status %s and has conffiles, forgetting them
ca: el paquet té testat %s i té “conffiles”, ens n'oblidem

en: multiple non-coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
ca: hi ha múltiples instàncies de paquet no coinstal·lables presents; molt probablement degut a una actualització des d'un dpkg no oficial

en: mixed non-coinstallable and coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
ca: hi ha una mescla d'instàncies de paquet no coinstal·lables i coinstal·lables presents; molt probablement degut a una actualització des d'un dpkg no oficial

en: package %s (%s) with field '%s: %s' is not co-installable with %s which has multiple installed instances
ca: el paquet %s (%s) amb camp «%s: %s» no és coinstal·lable amb %s, el qual té múltiples instàncies instal·lades

en: failed to open package info file '%.255s' for reading
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer d'informació del paquet «%.255s» per la lectura

en: can't stat package info file '%.255s'
ca: no es pot executar «stat» al fitxer «%.255s»

en: reading package info file '%s': %s
ca: s'ha produït un error al llegir el fitxer d'informació de paquet «%.255s»: %s

en: can't mmap package info file '%.255s'
ca: no es pot executar «mmap» al fitxer d'informació de paquet «%.255s»

en: reading package info file '%.255s'
ca: s'ha produït un error al llegir el fitxer d'informació de paquet «%.255s»

en: empty field name
ca: nom del camp buit

en: field name '%.*s' cannot start with hyphen
ca: el nom de camp '%.*s' no pot començar amb un guió

en: end of file after field name '%.*s'
ca: final del fitxer després del nom del camp «%.*s»

en: newline in field name '%.*s'
ca: línia nova dins del nom del camp «%.*s»

en: MSDOS end of file (^Z) in field name '%.*s'
ca: final del fitxer d'MSDOS (^Z) dins del nom del camp «%.*s»

en: field name '%.*s' must be followed by colon
ca: el nom del camp «%.*s» ha d'estar seguit per dos punts

en: end of file before value of field '%.*s' (missing final newline)
ca: final del fitxer abans del valor del camp «%.*s» (li manca una línia nova final)

en: MSDOS end of file (^Z) in value of field '%.*s' (missing newline?)
ca: final del fitxer d'MSDOS (^Z) dins del valor del camp «%.*s» (manca una línia nova?)

en: blank line in value of field '%.*s'
ca: línia buida dins del valor del camp «%.*s»

en: end of file during value of field '%.*s' (missing final newline)
ca: final del fitxer durant el valor del camp «%.*s» (li manca una línia nova final)

en: failed to close after read: '%.255s'
ca: no s'ha pogut tancar després de la lectura: «%.255s»

en: several package info entries found, only one allowed
ca: s'han trobat diverses entrades d'informació de paquets, només se'n permet una

en: no package information in '%.255s'
ca: no hi ha informació de paquets en «%.255s»

en: parsing file '%s' near line %d package '%s':
ca: analitzant el fitxer «%s» prop de la línia %d paquet «%s»:

en: parsing file '%.255s' near line %d:
ca: analitzant el fitxer «%.255s» prop de la línia %d:

en: must start with an alphanumeric character
ca: ha de començar amb un caràcter alfanumèric

[ctx: version]
en: <none>
ca: <cap>

en: version string is empty
ca: la cadena de versió està buida

en: version string has embedded spaces
ca: la cadena de versió té espais

en: epoch in version is empty
ca: l'època en la versió està buida

en: epoch in version is not number
ca: l'època en la versió no és un número

en: epoch in version is negative
ca: l'època en la versió és negativa

en: epoch in version is too big
ca: l'època en la versió és massa gran

en: nothing after colon in version number
ca: no hi ha res darrere dels dos punts al número de versió

en: revision number is empty
ca: el número de revisió està buit

en: version number is empty
ca: el número de versió està buit

en: version number does not start with digit
ca: el número de versió no comença amb un digit

en: invalid character in version number
ca: caràcter no vàlid al número de versió

en: invalid character in revision number
ca: caràcter no vàlid al número de revisió

en: unable to securely remove '%.255s'
ca: no es pot esborrar «%.255s» de forma segura

en: rm command for cleanup
ca: ordre «rm» de neteja

en: invalid character '%c' in field width
ca: el caràcter «%c» no és vàlid en l'amplada del camp

en: field width is out of range
ca: l'amplada del camp és fora de rang

en: missing closing brace
ca: manca la clau de tancament

en: cannot get package %s filesystem last modification time
ca: no es pot obtenir el temps de la última modificació del sistema de fitxers pel paquet %s

en: ambiguous package name '%s' with more than one installed instance
ca: amb més d'una instància instal·lada el nom del paquet «%s» és ambigu

en: (no description available)
ca: (no hi ha cap descripció disponible)

en: version '%s' has bad syntax: %s
ca: la versió «%s» té una sintaxi incorrecta: %s

en: illegal package name in specifier '%s%s%s': %s
ca: el nom del paquet en l'especificador «%s%s%s» és il·legal: %s

en: illegal architecture name in specifier '%s:%s': %s
ca: el nom de l'arquitectura en l'especificador «%s:%s» és il·legal: %s

en: warning
ca: avís

en: cannot convert multibyte string '%s' to a wide-character string
ca: no es pot convertir la cadena multi-byte «%s» a una cadena de caràcters amples

en: cannot convert multibyte sequence '%s' to a wide character
ca: no es pot convertir la seqüencia multi-byte «%s» a un caràcter ample

en: error un-catching signal %s: %s
ca: s'ha produït un error en desassignar el senyal %s: %s

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
ca: no es pot descartar el senyal %s abans d'executar %.250s

en: %s (subprocess): %s
ca: %s (subprocés): %s

en: fork failed
ca: ha fallat el «fork»

en: %s subprocess returned error exit status %d
ca: el subprocés «%s» retornà el codi d'eixida d'error %d

en: %s subprocess was interrupted
ca: el subprocés «%s» ha estat interromput

en: %s subprocess was killed by signal (%s)%s
ca: el subprocés «%s» ha estat finalitzat pel senyal (%s)%s

en: , core dumped
ca: , s'ha generat un fitxer «core»

en: %s subprocess failed with wait status code %d
ca: el subprocés «%s» ha fallat amb codi d'estat en espera %d

en: wait for %s subprocess failed
ca: l'espera per al subprocés %s ha fallat

en: invalid tar header size field
ca: el camp de mida de la capçalera tar no és vàlid

en: invalid tar header mtime field
ca: el camp «mtime» de la capçalera tar no és vàlid

en: invalid tar header uid field
ca: el camp «uid» de la capçalera tar no és vàlid

en: invalid tar header gid field
ca: el camp «gid» de la capçalera tar no és vàlid

en: invalid tar header checksum field
ca: el camp de suma de verificació de la capçalera tar no és vàlid

en: invalid tar header checksum
ca: la suma de verificació de la capçalera tar no és vàlida

en: partially read tar header
ca: la capçalera tar s'ha llegit parcialment

en: invalid tar header with empty name field
ca: la capçalera tar amb un nom de camp buit no és vàlida

en: unsupported GNU tar header type '%c'
ca: no s'admet el tipus '%c' de capçalera de tar GNU

en: unsupported Solaris tar header type '%c'
ca: no s'admet el tipus '%c' de capçalera de tar Solaris

en: unsupported PAX tar header type '%c'
ca: no s'admet el tipus '%c' de capçalera de tar PAX

en: unknown tar header type '%c'
ca: el tipus de capçalera tar «%c» és desconegut

en: cannot stat pathname '%s'
ca: no es pot fer «stat» al nom de camí «%s»

en: cannot open directory '%s'
ca: no es pot obrir el directori «%s»

en: treewalk root %s is not a directory
ca: l'arrel pel caminador de l'arbre «%s» no és un directori

en: unable to open/create triggers lock file '%.250s'
ca: no es pot obrir/crear el fitxer de blocatge d'activadors «%.250s»

en: triggers database lock
ca: blocatge de la base de dades d'activadors

en: unable to open triggers deferred file '%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer d'activadors ajornats «%.250s»

en: unable to stat triggers deferred file '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» al fitxer d'activadors ajornats «%.250s»

en: unable to open/create new triggers deferred file '%.250s'
ca: no es pot obrir/crear el fitxer d'activadors ajornats nou «%.250s»

en: syntax error in triggers deferred file '%.250s' at line %d character %zd '%s'
ca: error de sintaxi al fitxer d'activadors ajornats «%.250s» en la línia %d al caràcter %zd «%s»

en: invalid package name '%.250s' in triggers deferred file '%.250s'
ca: el nom del paquet «%.250s» no és vàlid al fitxer d'activadors ajornats «%.250s»

en: error reading triggers deferred file '%.250s'
ca: s'ha produït un error en llegir el fitxer d'activadors ajornats «%.255s»

en: unable to write new triggers deferred file '%.250s'
ca: no es pot escriure el fitxer d'activadors ajornats nou «%.250s»

en: unable to close new triggers deferred file '%.250s'
ca: no es pot tancar el fitxer d'activadors ajornats nou «%.250s»

en: unable to install new triggers deferred file '%.250s'
ca: no es pot instal·lar el fitxer d'activadors ajornats nou «%.250s»

en: invalid or unknown syntax in trigger name '%.250s' (in trigger interests for package '%.250s')
ca: la sintaxi del nom de l'activador «%.250s» no és vàlida o desconeguda (als activadors interessats per al paquet «%.250s»

en: failed to open trigger interest list file '%.250s'
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer d'activadors interessats «%.250s»

en: failed to rewind trigger interest file '%.250s'
ca: no s'ha pogut tornar al principi de fitxer d'activadors interessats «%.250s»

en: trigger interest file '%.250s' syntax error; illegal package name '%.250s': %.250s
ca: error de sintaxi al fitxer d'activadors interessats «%.250s»; el nom del paquet «%.250s» és il·legal: %.250s

en: duplicate file trigger interest for filename '%.250s' and package '%.250s'
ca: hi ha un fitxer d'activadors interessats duplicat per al fitxer «%.250s» i el paquet «%.250s»

en: unable to read file triggers file '%.250s'
ca: no es pot llegir el fitxer d'activadors de fitxer «%.250s»

en: syntax error in file triggers file '%.250s'
ca: error de sintaxi al fitxer d'activadors de fitxer «%.250s»

en: file triggers record mentions illegal package name '%.250s' (for interest in file '%.250s'): %.250s
ca: el registre d'activadors de fitxer menciona el nom de paquet il·legal «%.250s» (per l'interès en el fitxer «%.250s»): %.250s

en: triggers ci file '%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name '%.250s': %.250s
ca: el fitxer d'informació de control dels activadors «%.250s» conté sintaxi d'activador il·legal al nom d'activador «%.250s»: %.250s

en: unable to open triggers ci file '%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer d'informació de control dels activadors «%.250s»

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
ca: el fitxer d'informació de control dels activadors conté sintaxi de directiva desconeguda

en: triggers ci file contains unknown directive '%.250s'
ca: el fitxer d'informació de control dels activadors conté la directiva desconeguda «%.250s»

en: unable to create triggers state directory '%.250s'
ca: no es pot crear el directori d'estat dels activadors «%.250s»

en: empty trigger names are not permitted
ca: no es permeten els noms d'activador buits

en: trigger name contains invalid character
ca: el nom de l'activador conté un caràcter invàlid

en: read error in '%.250s'
ca: error de lectura a «%.250s»

en: fgets gave an empty string from '%.250s'
ca: «fgets» ha donat una cadena buida des de «%.250s»

en: too-long line or missing newline in '%.250s'
ca: la línia és massa llarga o manca una línia nova a «%.250s»

en: unexpected end of file reading '%.250s'
ca: s'ha trobat un final del fitxer inesperat en llegir «%.250s»

en: cannot grow varbuf to size %zu; it would overflow
ca: no es pot augmentar la mida del “varbuf” a %zu; es produiria desbordament

en: error formatting string into varbuf variable
ca: s'ha produït un error en formatar la cadena a una variable varbuf

en: Set all force options
ca: Activa totes les opcions de forçat

en: Use MAC based security if available
ca: Empra seguretat basada en MAC si està disponible

en: Replace a package with a lower version
ca: Reemplaça un paquet amb una versió menor

en: Configure any package which may help this one
ca: Configura qualsevol paquet que pugui ajudar a aquest

en: Install or remove incidental packages even when on hold
ca: Instal·la o desinstal·la paquets accessori fins i tot si són retinguts

en: Try to (de)install things even when not root
ca: Intenta (des)instal·lar coses fins i tot sense ser root

en: PATH is missing important programs, problems likely
ca: Falten programes importants al PATH, poden haver-hi problemes

en: Install a package even if it fails authenticity check
ca: Instal·la un paquet fins i tot si falla la comprovació

en: Process even packages with wrong versions
ca: Processa fins i tot els paquets amb versions errònies

en: Overwrite an existing stat override when adding it
ca: Sobreescriu un statoverride existent al afegir-lo

en: Ignore a missing stat override when removing it
ca: Ignora un statoverride que manga al eliminar-lo

en: Overwrite a file from one package with another
ca: Sobreescriu un fitxer d'un paquet amb un altre

en: Overwrite a diverted file with an undiverted version
ca: Sobreescriu un fitxer desviat amb una versió no desviada

en: Overwrite one package's directory with another's file
ca: Sobreescriu el directori d'un paquet amb el fitxer

en: Do not perform safe I/O operations when unpacking
ca: No realitza operacions d'E/S segures al desempaquetar

en: Do not chroot into maintainer script environment
ca: No canvia el directori arrel en l'entorn del guió de mantenidor

en: Always use the new config files, don't prompt
ca: Utilitza sempre els conffiles nous, sense preguntar

en: Always use the old config files, don't prompt
ca: Utilitza sempre els conffiles antics, sense preguntar

en: Use the default option for new config files if one
    is available, don't prompt. If no default can be found,
    you will be prompted unless one of the confold or
    confnew options is also given
ca: Utilitza l'opció predeterminada pels conffiles nous
    si estan disponibles, sense preguntar. Si no en troba
    cap de predeterminat preguntarà, a menys que també
    li doneu alguna de les opcions confold o confnew

en: Always install missing config files
ca: Instal·la sempre els conffiles que falten

en: Offer to replace config files with no new versions
ca: Ofereix reemplaçar els fitxer de configuració per cap versió nova

en: Process even packages with wrong or no architecture
ca: Processa fins i tot els paquets amb arquitectura errònia

en: Install even if it would break another package
ca: Instal·la fins i tot si hagués de trencar un altre paquet

en: Allow installation of conflicting packages
ca: Permet la instal·lació de paquets en conflicte

en: Turn all dependency problems into warnings
ca: Converteix en avisos tots els problemes de dependències

en: Turn dependency version problems into warnings
ca: Converteix en avisos els problemes de dependència de versió

en: Remove packages which require installation
ca: Desinstal·la els paquets que precisen instal·lació

en: Remove a protected package
ca: Desinstal·la un paquet protegit

en: Remove an essential package
ca: Desinstal·la un paquet essencial

en: %s forcing options - control behavior when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
ca: Les opcions de forçat de %s - controlen el comportament quan hi ha problemes:
      avisa però continua:      --force-<cosa>,<cosa>,…
      atura't amb error:        --refuse-<cosa>,<cosa>,… | --no-force-<cosa>,…
     Forçat de coses:

en: 
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
ca: 
    AVÍS - forçar l'ús de les opcions marcades amb [!] poden malmetre
    seriosament la instal·lació. Les opcions de forçat marcades amb [*] estan
    activades per defecte.

en: <standard output>
ca: <eixida estàndard>

en: 
    Currently enabled options:
     %s
ca: 
    Opcions habilitades actualment:
     %s

en: unknown force/refuse option '%.*s'
ca: l'opció de forçat/refusat «%.*s» és desconeguda

en: obsolete force/refuse option '%s'
ca: l'opció de forçat/refusat «%s» és obsoleta

en: overriding problem because --force enabled:
ca: no es tindrà en compte el problema per estar activa una opció --force:

en: cannot open security status notification channel
ca: no es pot obrir el canal de notificació de l'estat de seguretat

en: cannot get security labeling handle
ca: no es pot obtenir l'identificador d'etiquetatge de seguretat

en: cannot set security context for file object '%s'
ca: no es pot establir el context de seguretat per a l'objecte de fitxer «%s»

en: Use --help for help about this utility.
ca: Empreu --help per a obtenir ajuda sobre aquesta utilitat.

en: Debian %s version %s.
ca: Debian %s versió %s.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
ca: Això és programari lliure, vegeu la Llicència Pública General GNU versió 2
    o posterior per a les condicions de còpia. No hi ha CAP garantia.

en: Usage: %s [<option>...] <pathname>
ca: Forma d'ús: %s [<opció>…] <nom-de-camí>

en: Options:
      -z, --zero                   end output line with NUL, not newline.
          --instdir <directory>    set the root directory.
          --root <directory>       set the root directory.
          --version                show the version.
          --help                   show this help message.
ca: Opcions:
      -z, --zero                   acaba la línia amb NUL, i no línia nova.
          --instdir <directori>    estableix el directori arrel.
          --root <directory>       estableix el directori arrel.
          --version                mostra la versió.
          --help                   mostra aquest missatge d'ajuda.

en: too many levels of symbolic links
ca: massa nivells d'enllaços simbòlics

en: cannot read link '%s'
ca: no es pot llegir l'enllaç «%s»

en: symbolic link '%s' size has changed from %jd to %zd
ca: la mida de l'enllaç simbòlic «%s» ha canviat de %jd a %zd

en: need a pathname argument
ca: necessita un paràmetre de nom del camí

en: link '%s' includes root prefix '%s'
ca: l'enllaç «%s» inclou el prefix arrel «%s»

en: failed to write filename to tar pipe (%s)
ca: no s'ha pogut escriure el nom del fitxer al conducte de tar (%s)

en: control member
ca: element de control

en: newline not allowed in pathname '%s'
ca: no es permet una línia nova al nom del camí «%s»

en: data member
ca: element de dades

en: unable to stat control directory
ca: no es pot fer «stat» al directori de control

en: control directory is not a directory
ca: el directori de control no és un directori

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
ca: el directori de control té permisos erronis %03lo (ha de ser >=0755 i <=0775)

en: maintainer script '%.50s' is not a plain file or symlink
ca: el guió del mantenidor «%.50s» no és un fitxer normal o un enllaç simbòlic

en: maintainer script '%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
ca: el guió del mantenidor «%.50s» té permisos erronis %03lo (ha de ser >=0555 i <=0775)

en: maintainer script '%.50s' is not stattable
ca: no es pot fer «stat» al guió del mantenidor «%.50s»

en: error opening conffiles file
ca: s'ha produït un error en obrir el fitxer de conffiles

en: empty string from fgets reading conffiles
ca: cadena buida de «fgets» en llegir conffiles

en: conffile name '%s' is too long, or missing final newline
ca: el nom de conffile «%s» és massa llarg, o li manca el caràcter de línia nova final

en: empty and whitespace-only lines are not allowed in conffiles
ca: no es permeten les línies buides o només d'espais en els conffiles

en: line with conffile filename '%s' has leading white spaces
ca: la línia amb el nom del conffile «%s» comença amb espais en blanc

en: conffile name '%s' is not an absolute pathname
ca: el nom de fitxer «%s» no és un camí de fitxer absolut

en: conffile name missing after flag '%s'
ca: manca el nom de conffile després de la propietat ‘%s’

en: unknown flag '%s' for conffile '%s'
ca: la propietat ‘%s’ per al conffile «%s» és desconeguda

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
ca: el nom del conffile «%s» conté espais en blanc al final

en: conffile '%.250s' does not appear in package
ca: el conffile «%.250s» no està dins del paquet

en: conffile '%.250s' is not stattable
ca: no es pot fer «stat» al conffile «%.250s»

en: conffile '%s' is present but is requested to be removed
ca: el conffile «%s» és present però s'ha marcat per eliminar

en: conffile '%s' is not a plain file
ca: el conffile «%s» no és un fitxer normal

en: conffile name '%s' is duplicated
ca: el nom del conffile «%s» està duplicat

en: error reading conffiles file
ca: s'ha produït un error en llegir el fitxer de conffiles

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or '-+.'
ca: el nom del paquet té caràcters que no són minúscules, alfanumèrics o «-+».

en: package architecture is missing or empty
ca: l'arquitectura del paquet manca o és buida

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
ca: «%s» conté un valor Priority «%s» definit per l'usuari

en: ignoring %d warning about the control file(s) | ignoring %d warnings about the control file(s)
ca[0]: s'omet %d avís sobre els fitxers de control
ca[1]: s'ometen %d avisos sobre els fitxers de control

en: unable to check for existence of archive '%.250s'
ca: no es pot comprovar l'existència de l'arxiu «%.250s»

en: failed to chdir to '%.255s'
ca: no s'ha pogut canviar al directori «%.255s»

en: compressing tar member
ca: s'està comprimint l'element de tar

en: <compress> from tar -cf
ca: <compressió> des de tar -cf

en: unable to parse timestamp '%.255s'
ca: no es pot analitzar la marca horària «%.255s»

en: --%s needs a <directory> argument
ca: --%s necessita un <directori> com a paràmetre

en: --%s takes at most two arguments
ca: --%s accepta com a molt dos arguments

en: target is directory - cannot skip control file check
ca: l'objectiu és un directori - no es pot ometre la comprovació del fitxer de control

en: not checking contents of control area
ca: no es comprova el contingut de l'àrea de control

en: building an unknown package in '%s'.
ca: s'està construint un paquet desconegut en «%s».

en: building package '%s' in '%s'.
ca: s'està construint el paquet «%s» en «%s».

en: failed to make temporary file (%s)
ca: no s'ha pogut crear el fitxer temporal (%s)

en: failed to unlink temporary file (%s), %s
ca: no s'ha pogut esborrar el fitxer temporal (%s), %s

en: failed to rewind temporary file (%s)
ca: no s'ha pogut tornar al principi del fitxer temporal (%s)

en: failed to stat temporary file (%s)
ca: no s'ha pogut fer «stat» del fitxer temporal (%s)

en: error writing '%s'
ca: s'ha produït un error en escriure «%s»

en: cannot copy '%s' into archive '%s': %s
ca: no es pot copiar «%s» a l'arxiu «%s»: %s

en: shell command to move files
ca: ordre d'intèrpret per moure fitxers

en: unexpected end of file in %s in %.255s
ca: fi de fitxer inesperada en %s en %.255s

en: error reading %s from file %.255s
ca: s'ha produït un error en llegir %s del fitxer %.255s

en: archive magic version number
ca: número de versió màgic de l'arxiu

en: archive member header
ca: capçalera de l'element de l'arxiu

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive header magic
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - número màgic de la capçalera de l'arxiu erroni

en: file '%.250s' is not a Debian binary archive (try dpkg-split?)
ca: el fitxer «%.250s» no és un arxiu binari de Debian (proveu amb el dpkg-split?)

en: archive information header member
ca: capçalera de l'element d'informació de l'arxiu

en: archive has no newlines in header
ca: l'arxiu no té caràcters de línia nova en la capçalera

en: archive has invalid format version: %s
ca: l'arxiu té un número de versió invàlid: %s

en: archive is format version %d.%d; get a newer dpkg-deb
ca: l'arxiu té versió de format %d.%d; aconseguiu un dpkg-deb més nou

en: cannot skip archive member from '%s': %s
ca: no es pot ometre l'element de l'arxiu de «%s»: %s

en: archive '%s' uses unknown compression for member '%.*s', giving up
ca: l'arxiu «%s» empra una compressió desconeguda per a l'element «%.*s», s'abandona

en: archive '%.250s' contains two control members, giving up
ca: l'arxiu «%.250s» conté dos elements de control, s'abandona

en: archive '%s' has premature member '%.*s' before '%s', giving up
ca: l'arxiu «%s» conté un element prematur «%.*s» abans de «%s», s'abandona

en:  new Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd bytes.
ca:  paquet de Debian nou, versió %d.%d.
     mida %jd octets: arxiu de control=%jd octets.

en: archive control member size
ca: mida de l'element de control de l'arxiu

en: archive has malformed control member size '%s'
ca: l'arxiu té una mida d'element de control mal formatat «%s»

en: cannot skip archive control member from '%s': %s
ca: no es pot ometre l'element de control de l'arxiu de «%s»: %s

en:  old Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd, main archive=%jd.
ca:  paquet Debian antic, versió %d.%d.
     mida %jd octets: arxiu de control=%jd, arxiu principal=%jd.

en: file looks like it might be an archive which has been
     corrupted by being downloaded in ASCII mode
ca: el fitxer sembla ser un arxiu que ha estat corromput
     al ser descarregat en mode ASCII

en: '%.255s' is not a Debian format archive
ca: «%.255s» no és un arxiu amb el format Debian

en: cannot copy archive member from '%s' to decompressor pipe: %s
ca: no es pot copiar l'element de l'arxiu de «%s» al conducte de descompressió: %s

en: cannot close decompressor pipe
ca: no es pot tancar el conducte de descompressió

en: decompressing archive '%s' (size=%jd) member '%s'
ca: descomprimint l'element «%3$s» de l'arxiu «%1$s» (mida=%2$jd)

en: failed to create directory
ca: no s'ha pogut crear el directori

en: unexpected pre-existing pathname %s
ca: s'ha trobat un nom de camí %s pre-existent inesperat

en: failed to chdir to directory
ca: no s'ha pogut canviar al directori

en: <decompress>
ca: <descompressió>

en: paste
ca: enganxa

en: --%s needs a .deb filename argument
ca: --%s necessita un nom de fitxer .deb com a argument

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
ca: --%s només pren un argument (fitxer .deb)

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
ca: --%s pren com a molt dos arguments (.deb i directori)

en: --%s needs .deb filename and directory arguments
ca: --%s necessita un nom de fitxer .deb i un directori com a arguments

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
ca: --%s necessita un directori de destí.
    Potser voleu fer dpkg --install?

en: --%s does not support (yet) reading the .deb from standard input
ca: --%s no suporta (encara) la lectura del .deb des de l'entrada estàndard

en: unable to create temporary directory
ca: no s'ha pogut crear el directori temporal

en: cannot extract control file '%s' from '%s': %s
ca: no es pot extreure el fitxer de control «%s» de «%s»: %s

en: '%.255s' contains no control component '%.255s'
ca: «%.255s» no conté cap component de control «%.255s»

en: %d requested control component is missing | %d requested control components are missing
ca[0]: Manca el component de control requerit %d
ca[1]: Manquen els components de control requerits %d

en: cannot scan directory '%.255s'
ca: no es pot examinar el directori «%.255s»

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
ca:  %7jd octets, %5d línies %c  %-20.127s %.127s

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %.127s
ca:  %7jd octets, %5d línies %c  %.127s

en:      not a plain file          %.255s
ca:      no és un fitxer normal    %.255s

en: no 'control' file in control archive!
ca: no hi ha cap fitxer «control» en l'arxiu de control!

en: error in show format: %s
ca: el format de mostra és erroni: %s

en: --%s takes exactly one argument
ca: --%s accepta exactament un argument

en: Debian '%s' package archive backend version %s.
ca: Rerefons d'arxius de paquets «%s» de Debian versió %s.

en: Usage: %s [<option>...] <command>
ca: Forma d'ús: %s [<opció>…] <ordre>

en: Commands:
      -b|--build <directory> [<deb>]   Build an archive.
      -c|--contents <deb>              List contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]     Show info to stdout.
      -W|--show <deb>                  Show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]   Show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>] Extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>   Extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>  Extract & list files.
      -R|--raw-extract <deb> <directory>
                                       Extract control info and files.
      --ctrl-tarfile <deb>             Output control tarfile.
      --fsys-tarfile <deb>             Output filesystem tarfile.
ca: Ordres:
      -b|--build <directori> [<deb>]   Construeix un arxiu.
      -c|--contents <deb>              Llista els continguts.
      -I|--info <deb> [<fitxerc>…]     Mostra la info per l'eixida estàndard.
      -W|--show <deb>                  Mostra informació sobre el(s) paquet(s).
      -f|--field <deb> [<campc>…]      Mostra el(s) camp(s) per l'eixida
                                         estàndard.
      -e|--control <deb> [<directori>] Extreu la informació de control.
      -x|--extract <deb> <directori>   Extreu els fitxers.
      -X|--vextract <deb> <directori>  Extreu i llista els fitxers.
      -R|--raw-extract <deb> <directori>
                                       Extreu la informació de control i els
                                         fitxers.
      --ctrl-tarfile <deb>             Mostra l'arxiu tar de control.
      --fsys-tarfile <deb>             Mostra l'arxiu tar del sistema de fitxers.

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
ca:   -?, --help                       Mostra aquest missatge d'ajuda.
          --version                    Mostra la versió.

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main 'control' file.
ca: <deb> és el nom de fitxer d'un arxiu en format Debian.
    <fitxerc> és el nom d'un component d'un fitxer administratiu.
    <campc> és el nom d'un camp en el fitxer de «control» principal.

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
ca: Format de la sintaxi:
      Un format és una cadena que es mostrarà per a cada paquet. El format
      pot incloure les seqüències d'escapada estàndard \n (línia nova),
      \r (retorn de carro) o \\ (barra invertida). Es pot incloure informació
      sobre el paquet inserint referències variables als camps dels paquets
      utilitzant la sintaxi ${var[;amplada]}. Els camps s'alinearan a la
      dreta a menys que l'amplada siga negativa, en aquest cas s'utilitzarà
      alineació a l'esquerra.

en: 
    Use 'dpkg' to install and remove packages from your system, or
    'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management. Packages
    unpacked using 'dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
ca: 
    Empreu «dpkg» per a instal·lar i desinstal·lar paquets del vostre sistema, o
    «apt» o «aptitude» per a gestionar els paquets d'una manera amigable.
    Els paquets desempaquetats emprant «dpkg-deb --extract» estaran instal·lats
    incorrectament!

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
ca: Escriviu dpkg-deb --help per a obtindre ajuda a sobre de la manipulació de fitxers *.deb;
    Escriviu dpkg --help per a obtindre ajuda a sobre de com instal·lar i desinstal·lar paquets.

en: invalid deb format version: %s
ca: número de versió de format deb invàlida: %s

en: unknown deb format version: %s
ca: número de versió de format deb desconeguda: %s

en: unknown compression strategy '%s'!
ca: el tipus d'estratègia de compressió «%s» és desconegut!

en: unknown compression type '%s'!
ca: el tipus de compressió «%s» és desconegut!

en: obsolete compression type '%s'; use xz instead
ca: tipus de compressió «%s» obsolet; empreu xz en el seu lloc

en: obsolete compression type '%s'; use xz or gzip instead
ca: tipus de compressió «%s» obsolet; empreu xz o gzip en el seu lloc

en: need an action option
ca: es necessita una opció d'acció

en: unsupported deb format '%d.%d' with non-uniform compression
ca: el format deb «%d.%d» no està admès amb compressió no uniforme

en: invalid compressor parameters: %s
ca: paràmetres de compressió invàlids: %s

en: unsupported compression type '%s' with uniform compression
ca: el tipus de compressió «%s» no està admès amb compressió uniforme

en: file '%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - dígit erroni (codi %d) en %s

en: file '%s' is corrupt; out of range integer in %s
ca: el fitxer «%s» està corromput; número sencer fora de rang en %s

en: file '%.250s' is corrupt - %.250s missing
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - manca %.250s

en: file '%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - manca una línia nova després de %.250s

en: error reading %.250s
ca: s'ha produït un error al llegir %.250s

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - valor màgic erroni al final de la primera capçalera

en: file '%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - caràcter de farcit erroni (codi %d)

en: file '%.250s' is corrupt - nulls in info section
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - hi ha nuls en la secció d'info.

en: format version number
ca: número de versió del format

en: file '%.250s' has invalid format version: %s
ca: el fitxer «%.250s» té una versió de format invàlida: %s

en: file '%.250s' is format version %d.%d; get a newer dpkg-split
ca: el fitxer «%.250s» té versió de format %d.%d; necessiteu un dpkg-split més nou

en: package name
ca: nom del paquet

en: package version number
ca: número de versió del paquet

en: package file MD5 checksum
ca: resum MD5 del fitxer de paquet

en: file '%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum '%.250s'
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - resum MD5 «%.250s» erroni

en: archive total size
ca: mida total de l'arxiu

en: archive part offset
ca: desplaçament de la part de l'arxiu

en: archive part numbers
ca: número de la part de l'arxiu

en: file '%.250s' is corrupt - no slash between archive part numbers
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - no hi ha una barra entre els nombres de parts de l'arxiu

en: number of archive parts
ca: nombre de parts de l'arxiu

en: file '%.250s' is corrupt - bad number of archive parts
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - nombre de parts de l'arxiu erroni

en: archive parts number
ca: nombre de parts de l'arxiu

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive part number
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - número de part de l'arxiu erroni

en: package architecture
ca: arquitectura del paquet

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - valor màgic erroni al final de la segona capçalera

en: file '%.250s' is corrupt - second member is not data member
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - el segon element no és un element de dades

en: file '%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - número equivocat de parts per a les mides indicades

en: file '%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - la mida està equivocada pel número de part indicada

en: file '%.250s' is corrupt - too short
ca: el fitxer «%.250s» està corromput - massa curt

en: cannot open archive part file '%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer part d'arxiu «%.250s»

en: file '%.250s' is not an archive part
ca: el fitxer «%.250s» no és una part d'arxiu

en: %s:
        Part format version:            %d.%d
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... architecture:           %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %jd bytes
            ... split every:            %jd bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %jd bytes
        Part offset:                    %jd bytes
        Part file size (used portion):  %jd bytes
ca: %s:
        Versió del format de la part:   %d.%d
        Part del paquet:                %s
               … versió:                %s
               … arquitectura:          %s
               … resum MD5:             %s
               … mida:                  %jd octets
               … trossejat cada:        %jd octets
        Número de la part:              %d/%d
        Mida de la part:                %jd octets
        Desplaçament de la part:        %jd octets
        Mida del fitxer de la part
            (porció usada):             %jd octets

[ctx: architecture]
en: <unknown>
ca: <desconeguda>

en: --%s requires one or more part file arguments
ca: --%s requereix un o més fitxers part com a arguments

en: file '%s' is not an archive part
ca: el fitxer «%s» no és una part d'arxiu

en: Putting package %s together from %d part:  | Putting package %s together from %d parts:
ca[0]: S'està assemblant el paquet %s amb %d part:
ca[1]: S'està assemblant el paquet %s amb %d parts:

en: unable to open output file '%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer d'eixida «%.250s»

en: unable to (re)open input part file '%.250s'
ca: no es pot (re)obrir el fitxer part d'entrada «%.250s»

en: cannot skip split package header for '%s': %s
ca: no es pot ometre la capçalera de paquet trossejat «%s»: %s

en: cannot append split package part '%s' to '%s': %s
ca: no es pot afegir la part «%s» del paquet trossejat a «%s»: %s

en: done
ca: fet

en: files '%.250s' and '%.250s' are not parts of the same file
ca: els fitxers «%.250s» i «%.250s» no són parts del mateix fitxer

en: there are several versions of part %d - at least '%.250s' and '%.250s'
ca: hi han diverses versions de la part %d - almenys «%.250s» i «%.250s»

en: part %d is missing
ca: manca la part %d

en: Debian '%s' package split/join tool; version %s.
ca: Eina de divisió/unió «%s» de Debian; versió %s.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
ca: Forma d'ús: %s [<opció>…] <ordre>

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
ca: Ordres:
      -s|--split <fitxer> [<prefix>]   Separa un arxiu en parts.
      -j|--join <part> <part>…         Uneix parts.
      -I|--info <part>…                Mostra informació sobre una part.
      -a|--auto -o <completa> <part>   Acumula les parts automàticament.
      -l|--listq                       Llista els bocins desaparellats.
      -d|--discard [<fitxer>…]         Descarta els bocins desaparellats.

en: Options:
          --depotdir <directory>       Use <directory> instead of %s/%s.
          --admindir <directory>       Use <directory> instead of %s.
          --root <directory>           Use <directory> instead of %s.
      -S, --partsize <size>            In KiB, for -s (default is 450).
      -o, --output <file>              Filename, for -j (default is
                                         <package>_<version>_<arch>.deb).
      -Q, --npquiet                    Be quiet when -a is not a part.
          --msdos                      Generate 8.3 filenames.
ca: Opcions:
          --depotdir <directori>       Empra <directori> en comptes de %s/%s.
          --admindir <directori>       Empra <directori> en comptes de %s.
          --root <directori>           Empra <directori> en comptes de %s.
      -S, --partsize <mida>            En KiB, per a -s (per defecte és 450).
      -o, --output <fitxer>            Per a -j (per defecte és
                                         <paquet>_<versió>_<arquitectura>.deb)
      -Q, --npquiet                    Sigues silenciós quan -a no és una part.
          --msdos                      Genera noms de fitxer en format 8.3.

en: Exit status:
      0 = ok
      1 = with --auto, file is not a part
      2 = trouble
ca: Estat d'eixida:
      0 = correcte;
      1 = amb --auto, el fitxer no és una part
      2 = problemes

en: Type dpkg-split --help for help.
ca: Executeu dpkg-split --help per a obtenir-ne ajuda.

en: part size is far too large or is not positive
ca: la mida de la part és massa gran o no és positiva

en: part size must be at least %d KiB (to allow for header)
ca: la mida de la part ha de ser d'almenys %d KiB (per a admetre una capçalera)

en: <standard error>
ca: <error estàndard>

en: unable to read depot directory '%.250s'
ca: no es pot llegir el directori de dipòsit «%.250s»

en: --auto requires the use of the --output option
ca: --auto requereix l'ús de l'opció --output

en: --auto requires exactly one part file argument
ca: --auto requereix exactament un fitxer part com a argument

en: unable to read part file '%.250s'
ca: no es pot llegir el fitxer part «%.250s»

en: File '%.250s' is not part of a multipart archive.
ca: El fitxer «%.250s» no és part d'un arxiu multipart.

en: cannot create directory %s
ca: no es pot crear el directori «%s»

en: unable to reopen part file '%.250s'
ca: no es pot reobrir el fitxer part «%.250s»

en: unable to open new depot file '%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer de dipòsit nou «%.250s»

en: cannot extract split package part '%s': %s
ca: no es pot extreure la part «%s» del paquet trossejat: %s

en: unable to rename new depot file '%.250s' to '%.250s'
ca: no es pot canviar el nom del fitxer de dipòsit nou «%.250s» a «%.250s»

en: Part %d of package %s filed (still want
ca: Part %d del paquet %s arxivada (encara es necessita

en:  and
ca:  i

en: unable to delete used-up depot file '%.250s'
ca: no es pot esborrar el fitxer de dipòsit emprat «%.250s»

en: --%s takes no arguments
ca: --%s no accepta cap argument

en: Junk files left around in the depot directory:
ca: Queden fitxers de brutícia al directori de dipòsit:

en: unable to stat '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» a «%.250s»

en:  %s (%jd bytes)
ca:  %s (%jd octets)

en:  %s (not a plain file)
ca:  %s (no és un fitxer normal)

en: Packages not yet reassembled:
ca: Paquets encara sense reensamblar:

en:  Package %s: part(s)
ca:  Paquet %s: part(s)

en: part file '%.250s' is not a plain file
ca: el fitxer part «%.250s» no és un fitxer normal

en: (total %jd bytes)
ca: (total %jd octets)

en: unable to discard '%.250s'
ca: no es pot descartar «%.250s»

en: Deleted %s.
ca: S'ha eliminat %s.

en: package field value extraction
ca: extracció del valor del camp del paquet

en: <dpkg-deb --info pipe>
ca: <dpkg-deb --info canonada>

en: unable to open source file '%.250s'
ca: no es pot obrir el fitxer origen «%.250s»

en: unable to fstat source file
ca: no es pot fer «fstat» al fitxer origen

en: source file '%.250s' not a plain file
ca: el fitxer origen «%.250s» no és un fitxer normal

en: cannot compute MD5 digest for file '%s': %s
ca: no es pot calcular el resum MD5 del fitxer «%s»: %s

en: Splitting package %s into %d part:  | Splitting package %s into %d parts:
ca[0]: S'està trossejant el paquet %s en %d part:
ca[1]: S'està trossejant el paquet %s en %d parts:

en: header is too long, making part too long; the package name or version
    numbers must be extraordinarily long, or something; giving up
ca: la capçalera és massa llarga, fent la part massa llarga; el nom del paquet
    o el número de versió deuen ser extraordinàriament llargs o quelcom similar;
    s'està abandonant

en: --split needs a source filename argument
ca: --split necessita un nom de fitxer origen com a argument

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
ca: --split pren com molt un nom de fitxer origen i un prefix de destí

en: Use --help for help about diverting files.
ca: Empreu --help per a obtenir ajuda sobre la desviació de fitxers.

en: Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
ca: Ordres:
      [--add] <fitxer>         afegeix una desviació.
      --remove <fitxer>        elimina una desviació.
      --list [<patró-glob>]    mostra les desviacions de fitxers.
      --listpackage <fitxer>   mostra quin paquet desvia el fitxer.
      --truename <fitxer>      retorna el fitxer desviat.

en: Options:
      --package <package>      name of the package whose copy of <file> will not
                                 be diverted.
      --local                  all packages' versions are diverted.
      --divert <divert-to>     the name used by other packages' versions.
      --rename                 actually move the file aside (or back).
      --no-rename              do not move the file aside (or back) (default).
      --admindir <directory>   set the directory with the diversions file.
      --instdir <directory>    set the root directory, but not the admin dir.
      --root <directory>       set the directory of the root filesystem.
      --test                   don't do anything, just demonstrate.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ca: Opcions:
      --package <paquet>       nom del paquet que no desviarà la seva còpia de
                               <fitxer>.
      --local                  desvia totes les versions del paquet.
      --divert <desviació>     nom utilitzat per altres versions dels paquets.
      --rename                 mou el fitxer a un costat (o el torna enrere)
      --no-rename              no mou el fitxer a un costat (o el torna enrere)
                                 (predeterminat)
      --admindir <directori>   estableix el directori amb les desviacions.
      --instdir <directori>    estableix el directori arrel, però no el directori
                                 administratiu.
      --root <directori>       estableix el directori arrel del sistema de fixters.
      --test                   no facis res, només demostra.
      --quiet                  opera silenciosament, amb l'eixida mínima.
      --help                   mostra aquest missatge d'ajuda
      --version                mostra la versió.

en: When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
ca: En afegir, les opcions per defecte són --local i --divert <original>.distrib.
    En eliminar, --package o --local i --divert han de coincidir en cas
    d'especificar-se.
    Els guions de preinst/postrm sempre haurien d'especificar --package i --divert.

en: please specify --no-rename explicitly, the default will change to --rename in 1.20.x
ca: especifiqueu --no-rename explícitament, l'opció predeterminada canviar a --rename a 1.20.x

en: cannot stat file '%s'
ca: no es pot fer «stat» al fitxer «%s»

en: error checking '%s'
ca: s'ha produït un error en comprovar «%s»

en: rename involves overwriting '%s' with
      different file '%s', not allowed
ca: el canvi de nom implica sobreescriure «%s» amb
      el fitxer diferent «%s», no és permès

en: unable to create file '%s'
ca: no es pot crear el fitxer «%.250s»

en: cannot copy '%s' to '%s': %s
ca: no es pot copiar de «%s» a «%s»: %s

en: cannot rename '%s' to '%s'
ca: no es pot canviar el nom de «%s» a «%s»

en: rename: remove duplicate old link '%s'
ca: canvi de nom: elimina l'enllaç vell duplicat «%s»

en: unable to remove copied source file '%s'
ca: no es pot esborrar la copia «%s» del fitxer origen

en: filename "%s" is not absolute
ca: el nom de fitxer «%s» no és absolut

en: file may not contain newlines
ca: el fitxer no pot contenir línies noves

en: local diversion of %s
ca: desviació local de %s

en: local diversion of %s to %s
ca: desviació local de %s cap a %s

en: diversion of %s by %s
ca: desviació de %s per %s

en: diversion of %s to %s by %s
ca: desviació de %s cap a %s per %s

en: any diversion of %s
ca: qualsevol desviació de %s

en: any diversion of %s to %s
ca: qualsevol desviació de %s cap a: %s

en: --%s needs a single argument
ca: --%s necessita un sol paràmetre

en: cannot divert directories
ca: no es poden desviar directoris

en: cannot divert file '%s' to itself
ca: no es pot desviar el fitxer «%s» cap a ell mateix

en: Leaving '%s'
ca: S'està deixant «%s»

en: '%s' clashes with '%s'
ca: «%s» té un conflicte amb «%s»

en: Adding '%s'
ca: S'està afegint «%s»

en: Ignoring request to rename file '%s' owned by diverting package '%s'
ca: S'està ignorant la petició de canviar el nom del fitxer «%s» que pertany al paquet «%s» que desvia

en: diverting file '%s' from an Essential package with rename is dangerous, use --no-rename
ca: la desviació del fitxer '%s' d'un paquet Essencial amb renombrament és perillós, feu servir --no-rename

en: No diversion '%s', none removed.
ca: No hi ha cap desviació «%s», no s'ha eliminat.

en: mismatch on divert-to
      when removing '%s'
      found '%s'
ca: discrepància a la desviació
      en eliminar «%s»
      s'ha trobat «%s»

en: mismatch on package
      when removing '%s'
      found '%s'
ca: discrepància al paquet
      en eliminar «%s»
      s'ha trobat «%s»

en: Ignoring request to remove shared diversion '%s'.
ca: S'està ignorant la petició d'esborrar la desviació compartida «%s».

en: Removing '%s'
ca: S'està eliminant «%s»

en: package may not contain newlines
ca: el paquet no pot contenir línies noves

en: divert-to may not contain newlines
ca: la desviació no pot contenir línies noves

en: Use --help for help about overriding file stat information.
ca: Empreu --help per a obtenir ajuda sobre la substitució de la informació d'estat de fitxer.

en: Commands:
      --add <owner> <group> <mode> <path>
                               add a new <path> entry into the database.
      --remove <path>          remove <path> from the database.
      --list [<glob-pattern>]  list current overrides in the database.
ca: Ordres:
      --add <propietari> <grup> <mode> <camí>
                               afegeix una nova entrada per a <camí> a la base
                                 de dades.
      --remove <camí>          esborra <camí> de la base de dades.
      --list [<patró-glob>]    llista de les substitucions actuals a la base de
                                 dades.

en: Options:
      --admindir <directory>   set the directory with the statoverride file.
      --instdir <directory>    set the root directory, but not the admin dir.
      --root <directory>       set the directory of the root filesystem.
      --update                 immediately update <path> permissions.
      --force                  deprecated alias for --force-all.
      --force-<thing>[,...]    override problems (see --force-help).
      --no-force-<thing>[,...] stop when problems encountered.
      --refuse-<thing>[,...]   ditto.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ca: Opcions:
      --admindir <directori>   defineix el directori amb el fitxer statoverride.
      --instdir <directori>    defineix el directori arrel, però no el d'administració.
      --root <directori>       definexx el directori arrel del sistema de fitxers.
      --update                 actualitza els permisos del <camí> de forma
                                 immediata.
      --force                  alies obsolet per --force-all.
      --force-<cosa>           descarta problemes (vegeu --force-help).
      --no-force-<cosa>        aturar-se quan es troben problemes.
      --refuse-<cosa>          idem.
      --quiet                  opera silenciosament, amb l'eixida mínima.
      --help                   mostra aquest missatge d'ajuda.
      --version                mostra la versió.

en: stripping trailing /
ca: s'està suprimint la «/» del final

en: user '%s' does not exist
ca: l'usuari «%s» no existeix

en: group '%s' does not exist
ca: el grup «%s» no existeix

en: error setting ownership of '%.255s'
ca: s'ha produït un error en establir el propietari de «%.255s»

en: error setting permissions of '%.255s'
ca: s'ha produït un error en establir els permisos de «%.255s»

en: --%s needs four arguments
ca: --%s necessita quatre arguments

en: path may not contain newlines
ca: el camí no pot contenir línies noves

en: an override for '%s' already exists, but --force specified so will be ignored
ca: ja existeix una substitució per a «%s», però com s'ha especificat --force, s'ignorarà

en: an override for '%s' already exists; aborting
ca: ja existeix una substitució per a «%s»; s'està interrompent

en: --update given but %s does not exist
ca: s'ha donat --update però %s no existeix

en: no override present
ca: no hi ha cap substitució present

en: --update is useless for --remove
ca: no té sentit utilitzar --update amb --remove

en: deprecated --%s option; use --%s instead
ca: l'opció «--%s» és obsoleta, empreu «--%s» en el seu lloc

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
ca: Executeu dpkg-trigger --help per a obtenir-ne ajuda sobre aquesta utilitat.

en: Debian %s package trigger utility version %s.
ca: Utilitat de consulta d'activadors %s de Debian versió %s.

en: Usage: %s [<option>...] <trigger-name>
           %s [<option>...] <command>
ca: Forma d'ús: %s [<opció>…] <nom-activador>
                %s [<opció>…] <ordre>

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
ca: Ordres:
      --check-supported                Comprova si el dpkg en execució implementa activadors.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>               Use <directory> instead of %s.
      --by-package=<package>           Override trigger awaiter (normally set
                                         by dpkg).
      --await                          Package needs to await the processing.
      --no-await                       No package needs to await the processing.
      --no-act                         Just test - don't actually change anything.
ca: Opcions:
      --admindir=<directori>          Empra <directori> en lloc de %s.
      --root=<directori>              Empra <directori> en lloc de %s.
      --by-package=<paquet>           Descarta l'espera de l'activador
                                      (normalment establerta pel dpkg).
      --await                         El paquet necessita esperar el processat.
      --no-await                      Cap paquet necessita esperar el processat.
      --no-act                        Només comprova, no canvies res.

en: must be called from a maintainer script (or with a --by-package option)
ca: s'ha d'executar des d'un script de mantenidor (o amb una opció --by-package)

en: takes one argument, the trigger name
ca: només accepta un argument, el nom de l'activador

en: illegal awaited package name '%.250s': %.250s
ca: el nom de paquet esperat «%.255s» és il·legal: %.250s

en: invalid trigger name '%.250s': %.250s
ca: el nom d'activador «%.250s» no és vàlid: %.250s»

en: triggers data directory not yet created
ca: encara no s'ha creat el directori de dades dels activadors

en: trigger records not yet in existence
ca: encara no existeixen els registres dels activadors

en: no packages found matching %s
ca: no s'ha trobat cap paquet que correspongui amb %s

note: TRANSLATORS: This is the header that appears on 'dpkg-query -l'. The * string should remain under 80 characters. The uppercase letters in * the state values denote the abbreviated letter that will appear on * the first three columns, which should ideally match the English one * (e.g. Remove → supRim
en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
ca: Desitjat=desconegUt/Instal·la/elimina(R)/Purga/retín(H)
    | Estat=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Estat,Err: majúsc.=dolent)

en: Name
ca: Nom

en: Version
ca: Versió

en: Architecture
ca: Arquitectura

en: Description
ca: Descripció

en: showing package list on pager
ca: s'està mostrant la llista de paquets en el paginador

en: diversion by %s from: %s
ca: desviat per %s des de: %s

en: diversion by %s to: %s
ca: desviat per %s cap a: %s

en: local diversion from: %s
ca: desviació local des de: %s

en: local diversion to: %s
ca: desviat localment cap a: %s

en: --search needs at least one file name pattern argument
ca: --search almenys necessita un nom de fitxer pare com argument

en: no path found matching pattern %s
ca: no s'ha trobat cap paquet que correspongui amb %s

en: package '%s' is not installed and no information is available
ca: el paquet «%s» no està instal·lat i no hi ha informació disponible

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files.
ca: Empreu dpkg --info (= dpkg-deb --info) per a examinar els fitxers d'arxiu.

en: package '%s' is not available
ca: el paquet «%s» no està disponible

en: --%s needs at least one package name argument
ca: --%s almenys necessita un nom de paquet com a argument

en: package '%s' is not installed
ca: el paquet «%s» no està instal·lat

en: Package '%s' does not contain any files (!)
ca: El paquet «%s» no conté cap fitxer (!)

en: locally diverted to: %s
ca: desviat localment cap a: %s

en: package diverts others to: %s
ca: el paquet desvia a d'altres cap a %s

en: diverted by %s to: %s
ca: desviat per %s cap a: %s

en: Use dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list archive files contents.
ca: Empreu dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) per a llistar el contingut d'arxiu.

en: control file contains %c
ca: el fitxer de control conté %c

en: --%s takes one package name argument
ca: --%s necessita un nom de paquet com a argument

en: --%s takes exactly two arguments
ca: --%s accepta exactament dos arguments

en: control file '%s' does not exist
ca: el fitxer de control «%s» no existeix

en: Debian %s package management program query tool version %s.
ca: Eina de consulta del programa de gestió de paquets «%s» de Debian versió %s.

en: Commands:
      -s, --status [<package>...]      Display package status details.
      -p, --print-avail [<package>...] Display available version details.
      -L, --listfiles <package>...     List files 'owned' by package(s).
      -l, --list [<pattern>...]        List packages concisely.
      -W, --show [<pattern>...]        Show information on package(s).
      -S, --search <pattern>...        Find package(s) owning file(s).
          --control-list <package>     Print the package control file list.
          --control-show <package> <file>
                                       Show the package control file.
      -c, --control-path <package> [<file>]
                                       Print path for package control file.
ca: Ordres:
      -s|--status [<paquet>…]        Mostra detalls de l'estat del paquet.
      -p|--print-avail [<paquet>…]   Mostra detalls de la versió disponible.
      -L|--listfiles <paquet>…       Llista els fitxers que pertanyen als
                                       paquets.
      -l|--list [<patró>…]           Llista els paquets sense massa detalls.
      -W|--show [<patró>…]           Mostra informació sobre els paquets.
      -S|--search <patró>…           Cerca els paquets als que pertanyen
                                       els fitxers.
         --control-list <paquet>     Mostra la llista de fitxers de control del
                                       paquet.
         --control-show <paquet> <fitxer>
                                     Mostra el fitxer de control del paquet.
      -c|--control-path <paquet> [<fitxer>]
                                     Mostra el camí per al fitxer de control
                                       del paquet.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>               Use <directory> instead of %s.
      --load-avail                     Use available file on --show and --list.
      --no-pager                       Disables the use of any pager.
      -f|--showformat=<format>         Use alternative format for --show.
ca: Opcions:
      --admindir=<directori>           Utilitza <directori> en lloc de %s.
      --root=<directori>               Utilitza <directori> en lloc de %s.
      --load-avail                     Utilitza el fitxer «available» a --show i
                                         --list.
      --no-pager                       Desactiva l'ús de cap paginador.
      -f|--showformat=<format>         Utilitza un format alternatiu per a
                                         --show.

en: Use --help for help about querying packages.
ca: Empreu --help per a obtenir ajuda sobre la consulta de paquets.

en: error reading from dpkg-deb pipe
ca: s'ha produït un error en llegir des d'un conducte de dpkg-deb

en: cannot skip padding for file '%.255s': %s
ca: no es pot ometre el farcit pel fitxer «%.255s»: %s

en: cannot skip file '%.255s' (replaced or excluded?) from pipe: %s
ca: no es pot ometre del conducte el fitxer «%.255s» (reemplaçat o exclòs?): %s

en: unable to create '%.255s' (while processing '%.255s')
ca: no s'ha pogut crear «%.255s» (en processar «%.255s»)

en: cannot copy extracted data for '%.255s' to '%.255s': %s
ca: no es poden copiar les dades extretes de «%.250s» a «%.250s»: %s

en: error closing/writing '%.255s'
ca: s'ha produït un error en tancar/escriure «%.255s»

en: error creating pipe '%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear el conducte «%.255s»

en: error creating device '%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear el dispositiu «%.255s»

en: error creating symbolic link '%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear l'enllaç simbòlic «%.255s»

en: error creating directory '%.255s'
ca: s'ha produït un error en crear el directori «%.255s»

en: cannot compute MD5 digest for file '%.255s' in tar archive: %s
ca: no es pot calcular el resum MD5 per al fitxer «%.250s» en l'arxiu tar: %s

en: error setting timestamps of '%.255s'
ca: s'ha produït un error en establir les marques horàries de «%.255s»

en: error setting ownership of symlink '%.255s'
ca: s'ha produït un error en establir el propietari de l'enllaç simbòlic «%.255s»

en: unable to read link '%.255s'
ca: no es pot llegir l'enllaç «%.255s»

en: symbolic link '%.250s' size has changed from %jd to %zd
ca: la mida de l'enllaç simbòlic «%.250s» ha canviat de %jd a %zd

en: trying to overwrite shared '%.250s', which is different from other instances of package %.250s
ca: s'està intentant sobreescriure «%.250s» compartit, que és diferent d'altres instàncies del paquet %.250s

en: failed to stat (dereference) existing symlink '%.250s'
ca: no s'ha pogut fer «stat» (dereferència) a l'enllaç simbòlic existent «%.250s»

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target '%.250s' for symlink '%.250s'
ca: no s'ha pogut fer «stat» (dereferència) a l'objectiu del nou enllaç simbòlic proposat «%.250s» per a l'enllaç simbòlic «%.250s»

en: newline not allowed in archive object name '%.255s'
ca: no es permet una línia nova al nom de l'objecte de l'arxiu «%.250s»

en: conffile '%s' marked for removal on upgrade, shipped in package
ca: el conffile «%s» s'ha marcat per eliminar en l'actualització, està inclòs al paquet

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s' (package: %.100s)
ca: s'està intentant sobreescriure «%.250s», que és la versió desviada de «%.250s» (paquet: %.100s)

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s'
ca: s'està intentant sobreescriure «%.250s», que és la versió desviada de «%.250s»

en: unable to stat '%.255s' (which was about to be installed)
ca: no es pot fer «stat» a «%.255s» (que és el que s'anava a instal·lar)

en: unable to clean up mess surrounding '%.255s' before installing another version
ca: no es pot netejar el desordre de «%.255s» abans d'instal·lar una altra versió

en: unable to stat restored '%.255s' before installing another version
ca: no es pot fer «stat» al «%.255s» restablert abans d'instal·lar una altra versió

en: archive contained object '%.255s' of unknown type 0x%x
ca: l'arxiu conté l'objecte «%.255s» de tipus 0x%x desconegut

en: Replacing files in old package %s (%s) ...
ca: S'està reemplaçant fitxers del paquet antic %s (%s)…

en: Replaced by files in installed package %s (%s) ...
ca: Reemplaçat pels fitxers al paquet instal·lat %s (%s)…

en: unable to move aside '%.255s' to install new version
ca: no es pot moure «%.255s» per a instal·lar una versió nova

en: unable to make backup symlink for '%.255s'
ca: no es pot fer una còpia de seguretat de l'enllaç simbòlic per a «%.255s»

en: unable to chown backup symlink for '%.255s'
ca: no es pot fer «chown» a l'enllaç simbòlic de la còpia de seguretat de «%.255s»

en: unable to make backup link of '%.255s' before installing new version
ca: no es pot crear un enllaç de seguretat de «%.255s» abans d'instal·lar la versió nova

en: unable to install new version of '%.255s'
ca: no es pot instal·lar una versió nova de «%.255s»

en: unable to open '%.255s'
ca: no es pot obrir «%.255s»

en: unable to sync file '%.255s'
ca: no es pot fer «sync» al fitxer «%.255s»

en: ignoring dependency problem with installation of %s:
    %s
ca: no es tindrà en compte el problema de dependència amb la instal·lació de %s:
    %s

en: no, cannot proceed with installation of %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
ca: no, no es pot continuar amb l'instal·lació de %s (--auto-deconfigure ajudarà):
    %s

en: ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
ca: no es tindrà en compte el problema de dependència amb la desinstal·lació de %s:
    %s

en: considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s
ca: es considera la desconfiguració del paquet
     essencial %s, per a habilitar la desinstal·lació de %s

en: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s
ca: no, %s és essencial, no serà desconfigurat
     per a habilitar la desinstal·lació de %s

en: considering deconfiguration of protected
     package %s, to enable removal of %s
ca: es considera la desconfiguració del paquet
     protegit %s, per a habilitar la desinstal·lació de %s

en: no, %s is protected, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s
ca: no, %s és protegit, no serà desconfigurat
     per a habilitar la desinstal·lació de %s

en: no, cannot proceed with removal of %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
ca: no, no es pot continuar amb la desinstal·lació de %s (--auto-deconfigure ajudarà):
    %s

en: considering deconfiguration of %s, which would be broken by installation of %s ...
ca: es considera la desinstal·lació de %s, que seria trencat per la instal·lació de %s…

en: yes, will deconfigure %s (broken by %s)
ca: sí, es desconfigurarà %s (trencat per %s)

en: regarding %s containing %s:
    %s
ca: referent a %s que conté %s:
    %s

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
ca: s'ignorarà el trencament, es pot procedir igualment!

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
ca: instal·lar %.250s trencaria %.250s, i
     la deconfiguració no és permesa (--auto-deconfigure podria ajudar)

en: installing %.250s would break existing software
ca: la instal·lació del paquet %.250s trencaria el programari existent

en: considering removing %s in favour of %s ...
ca: es considera la desinstal·lació de %s en favor de %s…

en: %s is not properly installed; ignoring any dependencies on it
ca: %s no està correctament instal·lat; no es tindrà en compte cap dependència d'aquest

en: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
ca: poden haver-hi problemes en desinstal·lar %s, donat que proveeix %s…

en: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you requested
ca: el paquet %s requereix ser reinstal·lat, però es desinstal·larà tal i com heu demanat

en: package %s requires reinstallation, will not remove
ca: el paquet %s requereix ser reinstal·lat, no es desinstal·larà

en: yes, will remove %s in favour of %s
ca: sí, es desinstal·larà %s en favor de %s

en: conflicting packages - not installing %.250s
ca: paquets en conflicte - no s'instal·larà %.250s

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
ca: s'ignorarà el conflicte, es pot procedir igualment!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
ca: --%s --recursive necessita almenys un camí com a argument

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
ca: s'ha buscat, però no s'han trobat paquets (fitxers que coincidisquen amb *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
ca: --%s necessita almenys un paquet arxiu com a argument

en: cannot access archive '%s'
ca: no es pot accedir a l'arxiu «%s»

en: archive '%s' is not a regular file
ca: l'arxiu «%s» no és un fitxer regular

en: Selecting previously unselected package %s.
ca: S'està seleccionant el paquet %s prèviament no seleccionat.

en: Skipping unselected package %s.
ca: S'està ometent el paquet no seleccionat %s.

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s' to allow reinstallation of backup copy
ca: no es pot esborrar la versió acabada d'instal·lar de «%.250s» per a permetre la reinstal·lació de la còpia de seguretat

en: unable to restore backup version of '%.250s'
ca: no es pot restablir la versió de la còpia de seguretat de «%.250s»

en: unable to remove backup copy of '%.250s'
ca: no es pot eliminar la còpia de seguretat de «%.250s»

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s'
ca: no es pot eliminar la versió acabada d'instal·lar de «%.250s»

en: unable to remove newly-extracted version of '%.250s'
ca: no es pot eliminar la versió acabada d'extraure de «%.250s»

en: Configuration file '%s'
ca: Fitxer de configuració «%s»

en: Configuration file '%s' (actually '%s')
ca: Fitxer de configuració «%s» (realment «%s»)

en:  ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
ca:  ==> Fitxer en el sistema creat per vosaltres o per algun guió.
     ==> Fitxer també en el paquet proveït pel mantenidor.

en:      Not modified since installation.
ca:      No modificat des de la instal·lació.

en:  ==> Modified (by you or by a script) since installation.
ca:  ==> Modificat (per vosaltres o per algun guió) des de la instal·lació.

en:  ==> Deleted (by you or by a script) since installation.
ca:  ==> Eliminat (per vosaltres o per algun guió) des de la instal·lació.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
ca:  ==> El distribuïdor del paquet ha publicat una versió actualitzada.

en:      Version in package is the same as at last installation.
ca:      La versió del paquet és la mateixa que la de l'última instal·lació.

en:  ==> Using new file as you requested.
ca:  ==> S'emprarà el fitxer nou tal i com heu demanat.

en:  ==> Using current old file as you requested.
ca:  ==> S'emprarà el fitxer antic tal i com heu demanat.

en:  ==> Keeping old config file as default.
ca:  ==> Es manté el fitxer de configuració antic per defecte.

en:  ==> Using new config file as default.
ca:  ==> S'emprarà el fitxer de configuració nou per defecte.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : start a shell to examine the situation
ca:    Què voleu fer al respecte? Les vostres opcions són:
        Y o I  : instal·la la versió del paquet
        N o O  : conserva la versió actualment instal·lada
          D    : mostra les diferències entre versions
          Z    : executa un intèrpret d'ordres per a examinar la situació

en:  The default action is to keep your current version.
ca:  L'acció per defecte és conservar la versió actual.

en:  The default action is to install the new version.
ca:  L'acció per defecte és instal·lar la versió nova.

en: [default=N]
ca: [per defecte=N]

en: [default=Y]
ca: [per defecte=Y]

en: [no default]
ca: [no hi ha opció per defecte]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
ca: error en escriure a l'eixida d'error, s'ha descobert abans de preguntar sobre conffiles

en: read error on stdin at conffile prompt
ca: error de lectura en l'entrada estàndard al preguntar sobre conffiles

en: end of file on stdin at conffile prompt
ca: final del fitxer en l'entrada estàndard al preguntar sobre conffiles

en: conffile difference visualizer
ca: visualitzador de diferencies de conffile

en: Useful environment variables:
ca: Variables d'entorn útils:

en: Type 'exit' when you're done.
ca: Escriviu «exit» quan acabeu.

en: conffile shell
ca: intèrpret d'ordres de conffile

en: unable to stat new distributed conffile '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» al conffile de nova distribució «%.250s»

en: unable to stat current installed conffile '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» al conffile «%.250s» actualment instal·lat

en: 
    Configuration file '%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you requested.
ca: 
    El conffile «%s» no existeix en el sistema.
    S'està instal·lant el conffile nou tal i com heu demanat.

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
ca: %s: no s'ha pogut esborrar l'antiga còpia de seguretat «%.250s»: %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
ca: %s: no s'ha pogut canviar el nom de «%.250s» a «%.250s»: %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
ca: %s: no s'ha pogut esborrar «%s»: %s

en: %s: failed to remove old distributed version '%.250s': %s
ca: %s: no s'ha pogut esborrar la versió de l'antiga distribució «%.250s»: %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
ca: %s: no s'ha pogut esborrar «%.250s» (abans de sobreescriure): %s

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
ca: %s: no s'ha pogut enllaçar «%.250s» a «%.250s»: %s

en: Installing new version of config file %s ...
ca: S'està instal·lant una versió nova del fitxer de configuració %s…

en: unable to install '%.250s' as '%.250s'
ca: no es pot instal·lar «%.250s» com a «%.250s»

en: no package named '%s' is installed, cannot configure
ca: no hi ha instal·lat cap paquet anomenat «%s», no es pot configurar

en: package %.250s is already installed and configured
ca: el paquet %.250s ja està instal·lat i configurat

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status '%.250s')
ca: el paquet %.250s no està llest per a configurar-se
     no es pot configurar (estat actual «%.250s»)

en: package %s cannot be configured because %s is not ready (current status '%s')
ca: el paquet %s no es pot configurar perquè %s no està llest (estat actual «%s»)

en: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
ca: problemes de dependències impedeixen la configuració de %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
ca: problemes de dependències - es deixa sense configurar

en: %s: dependency problems, but configuring anyway as you requested:
    %s
ca: %s: problemes de dependències, però es configurarà igualment tal i com heu demanat:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting configuration
ca: el paquet està en un greu estat d'inconsistència; heu de
     reinstal·lar-lo abans d'intentar la seva configuració

en: Setting up %s (%s) ...
ca: S'està configurant %s (%s)…

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
ca: %s: no es pot fer «stat» al fitxer de configuració «%s»
     (= «%s»): %s

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
ca: %s: el fitxer de configuració «%s» és un enllaç circular
     (= «%s»)

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
ca: %s: no es pot llegir el valor de l'enllaç simbòlic del conffile «%s»
     (= «%s»): %s

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
ca: %s: el conffile «%.250s» apunta a un nom de fitxer corromput
     («%s» és un enllaç simbòlic a «%s»)

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
ca: %s: el conffile «%.250s» no és un fitxer normal o un enllaç simbòlic (= «%s»)

en: %s: unable to open %s to compute its digest: %s
ca: %s: no es pot obrir %s per calcular el resum: %s

en: %s depends on %s
ca: %s depèn de %s

en: %s pre-depends on %s
ca: %s predepèn de %s

en: %s recommends %s
ca: %s recomana %s

en: %s suggests %s
ca: %s suggereix %s

en: %s breaks %s
ca: %s trenca %s

en: %s conflicts with %s
ca: %s entra en conflicte amb %s

en: %s enhances %s
ca: %s millora %s

en:   %.250s is to be removed.
ca:   %.250s serà desinstal·lat.

en:   %.250s is to be deconfigured.
ca:   %.250s serà desconfigurat.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
ca:    %.250s serà instal·lat, però té una versió %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
ca:   %.250s està instal·lat, però té una versió %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
ca:   %.250s està desempaquetat, però no ha estat configurat.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
ca:   %.250s està desempaquetat, però té una versió %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
ca:   la darrera versió configurada de %.250s és la %.250s.

en:   %.250s is %s.
ca:   %.250s és %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
ca:   %.250s proveeix %.250s però serà desinstal·lat.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
ca:   %.250s proveeix %.250s però serà desconfigurat.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
ca:   %.250s proveeix %.250s però és %s.

en:   %.250s is not installed.
ca:   %.250s no està instal·lat.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
ca:   %.250s (versió %.250s) serà instal·lat.

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
ca:   %.250s (versió %.250s) és present i %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
ca:   %.250s proveeix %.250s y serà instal·lat.

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
ca:   %.250s proveeix %.250s i és present i %s.

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
ca: Els paquets següents estan desgavellats a causa de seriosos problemes
    durant la instal·lació. Hauran de ser reinstal·lats per a que aquests
    (i els paquets que en depenguen) funcionen correctament:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
ca: Els paquets següents han estat desempaquetats però encara no estan
    configurats. S'han de configurar emprant dpkg --configure o l'opció
    «configure» en dselect perquè funcionen:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
ca: Els paquets següents només estan configurats a mitges, probablement
    a causa de problemes en la configuració inicial. S'ha de reintentar
    la configuració amb dpkg --configure <paquet> o l'opció configurar
    en el menú de dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
ca: Els paquets següents només estan instal·lats a mitges, a causa de problemes
    durant la instal·lació. La instal·lació probablement es puga completar
    reintentant; els paquets es poden desinstal·lar amb dselect o
    dpkg --remove:

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ca: Els paquets següents estan esperant el processat dels activadors que han
    estat activats per altres paquets. Aquest processat es pot demanar
    emprant dselect o dpkg --configure --pending (o dpkg --triggers-only):

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ca: S'han activat els següents paquets, però encara no s'ha dut a terme
    el processat dels activadors. Aquest processat es pot demanar emprant
    dselect o dpkg --configure --pending (o dpkg --triggers-only):

en: The following packages are missing the list control file in the
    database, they need to be reinstalled:
ca: Als paquets següents els manca el fitxer de control «list» en la base de
    dades, s'han de reinstal·lar:

en: The following packages are missing the md5sums control file in the
    database, they need to be reinstalled:
ca: Als paquets següents els manca el fitxer de control «md5sums» en la base de
    dades, s'han de reinstal·lar:

en: The following packages do not have an architecture:
ca: Els paquets següents no tenen arquitectura:

en: The following packages have an illegal architecture:
ca: Els paquets següents tenen una arquitectura il·legal:

en: The following packages have an unknown foreign architecture, which will
    cause dependency issues on front-ends. This can be fixed by registering
    the foreign architecture with dpkg --add-architecture:
ca: Els paquets següents tenen una arquitectura estrangera desconeguda, que causarà
    problemes de dependències en els frontals. Això és pot esmenar registrant
    l'arquitectura estrangera amb «dpkg --add-architecture»:

en: Another process has locked the database for writing, and might currently be
    modifying it, some of the following problems might just be due to that.
ca: Un altre procés ha blocat l'escriptura de la base de dades, i possiblement
    estiga modificant-la, alguns dels problemes següents podrien estar relacionats
    amb això.

[ctx: section]
en: <unknown>
ca: <desconeguda>

en:  %d in %s:
ca:  %d en %s:

en:  %d package, from the following section: |  %d packages, from the following sections:
ca[0]:  %d paquet, de la seccion següent:
ca[1]:  %d paquets, de les seccions següents:

en: the Pre-Depends field
ca: el camp Pre-Depends

en: epochs in versions
ca: època en versions

en: long filenames in .deb archives
ca: noms de fitxer llargs dins d'arxius .deb

en: multiple Conflicts and Replaces
ca: múltiples Conflicts i Replaces

en: multi-arch fields and semantics
ca: camp i semàntiques de multi-arch

en: versioned relationships in the Provides field
ca: relacions versionades en el camp Provides

en: the Protected field
ca: el camp Protected

en: cannot parse dpkg running version '%s': %s
ca: no es pot analitzar la versió «%s» de dpkg en execució: %s

en: Running version of dpkg does not support %s.
     Please upgrade to at least dpkg %s, and then try again.
ca: La versió en execució de dpkg no admet %s.
     Actualitzeu com a mínim a dpkg %s i intenteu-ho novament.

en: %s assert options - assert whether features are supported:
ca: opcions d'afirmació %s - afirma si s'admeten les característiques:

en: unknown --%s-<feature>
ca: --%s-<característica> desconeguda

en: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
ca: no veu com satisfer la predependència:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
ca: no es pot satisfer la predependència per a %.250s (necessària per a %.250s)

en: --%s takes one <pkgname> argument
ca: --%s necessita un <nom-de-paquet> com a argument

en: package name '%s' is invalid: %s
ca: el nom de paquet «%s» no és vàlid: %s

en: --%s takes one <trigname> argument
ca: --%s necessita un <nom-d'activador> com a argument

en: trigger name '%s' is invalid: %s
ca: el nom de l'activador «%s» no és vàlid: %s

en: --%s takes one <archname> argument
ca: --%s necessita un <nom-d'arquitecture> com a argument

en: architecture name '%s' is invalid: %s
ca: l'arquitectura «%s» no és vàlida: %s

en: --%s takes one <version> argument
ca: --%s necessita una <versió> com a argument

en: version '%s' has bad syntax
ca: la versió «%s» té una sintaxi incorrecta

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
ca: --compare-versions pren tres arguments: <versió> <relació> <versió>

en: --compare-versions bad relation
ca: relació dolenta de --compare-versions

en: --%s used with obsolete relation operator '%s'
ca: S'ha emprat --%s amb l'operador de relació obsolet «%s»

en: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages: %s
ca: no s'ha pogut assignar memòria per a l'entrada nova en la llista de paquets que han fallat: %s

en: too many errors, stopping
ca: massa errors, s'està aturant

en: error processing package %s (--%s):
     %s
ca: s'ha produït un error en processar el paquet %s (--%s):
     %s

en: error processing archive %s (--%s):
     %s
ca: s'ha produït un error en processar l'arxiu %s (--%s):
     %s

en: Errors were encountered while processing:
ca: S'han trobat errors en processar:

en: Processing was halted because there were too many errors.
ca: Procés aturat per haver-hi massa errors.

en: package %s was on hold, processing it anyway as you requested
ca: el paquet %s estava en mantindre, es processarà igualment tal com heu demanat

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
ca: El paquet %s està en mantindre, no es toca. Empreu --force-hold per a forçar-ho.

en: not installed
ca: no instal·lat

en: not installed but configs remain
ca: no instal·lat però resta la seva configuració

en: broken due to failed removal or installation
ca: trencat a causa d'una desinstal·lació o instal·lació fallida

en: unpacked but not configured
ca: desempaquetat però sense configurar

en: broken due to postinst failure
ca: trencat a causa d'un error en postinst

en: awaiting trigger processing by another package
ca: s'està esperant el processat dels activadors per un altre paquet

en: triggered
ca: activat

en: installed
ca: instal·lat

en: '%s' not found in PATH or not executable
ca: no s'ha trobat «%s» en el PATH o no és executable

en: %d expected program not found in PATH or not executable
    %s | %d expected programs not found in PATH or not executable
    %s
ca[0]: no s'ha trobat %d programa esperat al PATH, o no és executable
    %s
ca[1]: no s'han trobat %d programes esperats al PATH, o no són executables
    %s

en: Note: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin
ca: Nota: el PATH del root normalment ha de contenir /usr/local/sbin, /usr/sbin i /sbin

en: Debian '%s' package management program version %s.
ca: Programa de gestió de paquets «%s» de Debian versió %s.

en: Commands:
      -i|--install       <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      --unpack           <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      -A|--record-avail  <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      --configure        <package>... | -a|--pending
      --triggers-only    <package>... | -a|--pending
      -r|--remove        <package>... | -a|--pending
      -P|--purge         <package>... | -a|--pending
      -V|--verify [<package>...]       Verify the integrity of package(s).
      --get-selections [<pattern>...]  Get list of selections to stdout.
      --set-selections                 Set package selections from stdin.
      --clear-selections               Deselect every non-essential package.
      --update-avail [<Packages-file>] Replace available packages info.
      --merge-avail [<Packages-file>]  Merge with info from file.
      --clear-avail                    Erase existing available info.
      --forget-old-unavail             Forget uninstalled unavailable pkgs.
      -s|--status [<package>...]       Display package status details.
      -p|--print-avail [<package>...]  Display available version details.
      -L|--listfiles <package>...      List files 'owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern>...]         List packages concisely.
      -S|--search <pattern>...         Find package(s) owning file(s).
      -C|--audit [<package>...]        Check for broken package(s).
      --yet-to-unpack                  Print packages selected for installation.
      --predep-package                 Print pre-dependencies to unpack.
      --add-architecture <arch>        Add <arch> to the list of architectures.
      --remove-architecture <arch>     Remove <arch> from the list of architectures.
      --print-architecture             Print dpkg architecture.
      --print-foreign-architectures    Print allowed foreign architectures.
      --assert-help                    Show help on assertions.
      --assert-<feature>               Assert support for the specified feature.
      --validate-<thing> <string>      Validate a <thing>'s <string>.
      --compare-versions <a> <op> <b>  Compare version numbers - see below.
      --force-help                     Show help on forcing.
      -Dh|--debug=help                 Show help on debugging.
ca: Ordres:
      -i|--install       <fitxer .deb>… | -R|--recursive <directori>…
      --unpack           <fitxer .deb>… | -R|--recursive <directori>…
      -A|--record-avail  <fitxer .deb>… | -R|--recursive <directori>…
      --configure             <paquet>… | -a|--pending
      --triggers-only         <paquet>… | -a|--pending
      -r|--remove             <paquet>… | -a|--pending
      -P|--purge              <paquet>… | -a|--pending
      -V|--verify [<paquet>…]          Verifica la integritat dels paquets.
      --get-selections [<patró>…]      Aconsegueix la llista de seleccions en
                                         l'eixida estàndard.
      --set-selections                 Estableix seleccions de paquets des de
                                         l'entrada estàndard.
      --clear-selections               Desselecciona tots els paquets no
                                         essencials.
      --update-avail [<fitxer-Packages>]
                                       Reemplaça la informació de paquets
                                         disponibles.
      --merge-avail [<fitxer-Packages>]
                                       Fusiona amb la informació del fitxer.
      --clear-avail                    Elimina la informació actual sobre els
                                         paquets disponibles.
      --forget-old-unavail             Oblida la informació sobre paquets no
                                         instal·lats i no disponibles.
      -s|--status [<paquet>…]          Mostra detalls sobre l'estat del paquet.
      -p|--print-avail [<paquet>…]     Mostra detalls sobre la versió disponible.
      -L|--listfiles <paquet>…         Llista els fitxers que pertanyen als
                                         paquets.
      -l|--list [<patró>…]             Llista breument els paquets.
      -S|--search <patró>…             Cerca els paquets que contenen aquests
                                         fitxers.
      -C|--audit [<paquet>…]           Verifica els paquets trencats.
      --yet-to-unpack                  Mostra els paquets seleccionats per
                                         instal·lació.
      --predep-package                 Mostra les predependències a desempaquetar.
      --add-architecture <arq>         Afegeix <arq> a la llista d'arquitectures.
      --remove-architecture <arq>      Esborra <arq> de la llista d'arquitectures.
      --print-architecture             Mostra l'arquitectura de dpkg.
      --print-foreign-architectures    Mostra les arquitectures estrangeres permeses.
      --assert-help                    Afirma l'ajuda del suport per les característiques.
      --assert-<característica>        Afirma el suport per la <característica>.
      --validate-<cosa> <text>         Valida el <text> de la <cosa>.
      --compare-versions <a> <op> <b>  Compara els números de versió - mireu
                                         més endavant.
      --force-help                     Mostra l'ajuda sobre forçar.
      -Dh|--debug=help                 Mostra l'ajuda sobre la depuració.

en: Validatable things: pkgname, archname, trigname, version.
ca: Coses validables: pkgname, archname, trigname, version.

en: Use dpkg with -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    on archives (type %s --help).
ca: Empreu dpkg amb -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    en arxius (vegeu %s --help).

en: Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>         Install on a different root directory.
      --instdir=<directory>      Change installation dir without changing admin dir.
      --pre-invoke=<command>     Set a pre-invoke hook.
      --post-invoke=<command>    Set a post-invoke hook.
      --path-exclude=<pattern>   Do not install paths which match a shell pattern.
      --path-include=<pattern>   Re-include a pattern after a previous exclusion.
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade.
      -E|--skip-same-version     Skip packages with same installed version/arch.
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed.
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package.
      --[no-]triggers            Skip or force consequential trigger processing.
      --verify-format=<format>   Verify output format (supported: 'rpm').
      --no-pager                 Disables the use of any pager.
      --no-debsig                Do not try to verify package signatures.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it.
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging (see -Dhelp or --debug=help).
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>.
      --status-logger=<command>  Send status change updates to <command>'s stdin.
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>.
      --ignore-depends=<package>[,...]
                                 Ignore dependencies involving <package>.
      --force-<thing>[,...]      Override problems (see --force-help).
      --no-force-<thing>[,...]   Stop when problems encountered.
      --refuse-<thing>[,...]     Ditto.
      --abort-after <n>          Abort after encountering <n> errors.
      --robot                    Use machine-readable output on some commands.
ca: Opcions:
      --admindir=<directori>     Utilitza <directori> en lloc de %s.
      --root=<directori>         Instal·la en un directori arrel diferent.
      --instdir=<directori>      Canvia el directori d'instal·lació sense alterar
                                   el directori de gestió.
      --pre-invoke=<ordre>       Estableix el lligam de pre-invocació.
      --post-invoke=<ordre>      Estableix el lligam de post-invocació.
      --path-exclude=<patró>     No instal·les camins que concorden amb un patró
                                   d'intèrpret d'ordres.
      --path-include=<patró>     Torna a incloure un patró després d'una exclusió
                                    prèvia.
      -O|--selected-only         Omet els paquets no seleccionats per a
                                   instal·lació o actualització.
      -E|--skip-same-version     Omet els paquets amb la mateixa versió i
                                   arquitectura instal·lada.
      -G|--refuse-downgrade      Omet els paquets amb una versió anterior que la
                                   instal·lada.
      -B|--auto-deconfigure      Instal·la encara que es puga trencar algun altre
                                   paquet.
      --[no-]triggers            Omet o força el processat d'activadors conseqüents.
      --verify-format=<format>   Format de sortida de verificació (admès: rpm).
      --no-pager                 Desactiva l'ús de cap paginador.
      --no-debsig                No verifiques les signatures dels paquets.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Indica només el que es faria, però no faces res.
      -D|--debug=<octal>         Habilita la depuració (vegeu -Dhelp ó --debug=help).
      --status-fd <n>            Envia actualitzacions de canvis d'estat al
                                   descriptor de fitxer <n>.
      --status-logger=<ordre>    Envia actualitzacions de canvis d'estat a
                                   l'entrada estàndard de l'<ordre>.
      --log=<fitxer>             Registra canvis d'estat i accions a <fitxer>.
      --ignore-depends=<paquet>,…
                                 No tingues en compte les dependències que
                                   impliquen a <paquet>.
      --force-<cosa>[,…]         Descarta problemes (vegeu --force-help).
      --no-force-<cosa>[,…]      Aturar-se quan es troben problemes.
      --refuse-<cosa>[,…]        Idem.
      --abort-after <n>          Interromp després de trobar <n> errors.
      --robot                    Empra sortida per lectura de màquina per algunes
                                   ordres.

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
ca: Els operadors de comparació per a --compare-versions són:
      lt le eq ne ge gt       (tracta la versió en blanc com anterior a qualsevol
                              altra versió);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (tracta la versió en blanc com posterior a qualsevol
                              altra versió);
      < << <= = >= >> >       (només per motius de compatibilitat amb la sintaxi
                              del fitxer de control).

en: Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management.
ca: Empreu «apt» o «aptitude» si voleu un programa de gestió de paquets més amigable.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through 'less' or 'more' !
ca: Escriviu dpkg --help per obtenir ajuda sobre la instal·lació i desinstal·lació de paquets [*];
    Empreu «apt» o «aptitude» per a gestionar els paquets d'una manera més amigable;
    Escriviu dpkg -Dhelp per a obtenir una llista dels valors dels senyaladors de depuració de dpkg;
    Escriviu dpkg --force-help per a obtenir una llista d'opcions per a forçar;
    Escriviu dpkg-deb --help per a obtenir ajuda sobre la manipulació de fitxers .deb;
    
    Les opcions marcades amb ([*]) produeixen una eixida estesa - canalitzeu-la a través de «less» o «more»!

en: Generally helpful progress information
ca: Informació de progrés generalment útil

en: Invocation and status of maintainer scripts
ca: Invocació i estat dels guions del mantenidor

en: Output for each file processed
ca: Eixida per cada fitxer processat

en: Lots of output for each file processed
ca: Molta eixida per cada fitxer processat

en: Output for each configuration file
ca: Eixida per cada conffile

en: Lots of output for each configuration file
ca: Molta eixida per cada conffile

en: Dependencies and conflicts
ca: Dependències i conflictes

en: Lots of dependencies/conflicts output
ca: Molta eixida sobre dependències i conflictes

en: Trigger activation and processing
ca: Activació i processat dels activadors

en: Lots of output regarding triggers
ca: Molta eixida sobre activadors

en: Silly amounts of output regarding triggers
ca: Quantitat absurda d'eixida sobre activadors

en: Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
ca: Molts detalls sobre p. ex. el directori dpkg/info

en: Insane amounts of drivel
ca: Quantitats ingents de detall

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     Number  Ref. in source   Description
ca: Opció de depuració %s, --debug=<octal> o -D<octal>:
    
     Número  Ref. al font     Descripció

en: 
    Debugging options can be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
ca: 
    Les opcions de depuració es barregen fent l'OR bit a bit.
    Tingueu en compte que els significats i els valors estan subjectes a canvis.

en: --%s requires a positive octal argument
ca: --%s requereix d'un número octal positiu com a paràmetre

en: unknown verify output format '%s'
ca: l'opció del format de sortida de verificació «%s» és desconeguda

en: null package name in --%s comma-separated list '%.250s'
ca: nom de paquet buit en la llista separada per comes «%2$.250s» de --%1$s

en: error executing hook '%s', exit code %d
ca: s'ha produït un error en executar el lligam «%s», codi d'eixida %d

en: status logger
ca: registre d'estat

en: architecture '%s' is illegal: %s
ca: l'arquitectura «%s» és il·legal: %s

en: architecture '%s' is reserved and cannot be added
ca: l'arquitectura «%s» és reservada i no es pot afegir

en: cannot remove non-foreign architecture '%s'
ca: no es pot esborrar l'arquitectura no estrangera «%s»

en: removing architecture '%s' currently in use by database
ca: s'esta esborrant l'arquitectura «%s» que és en ús a la base de dades

en: cannot remove architecture '%s' currently in use by the database
ca: no es pot esborrar l'arquitectura «%s» que és en ús a la base de dades

en: couldn't open '%i' for stream
ca: no s'ha pogut obrir «%i» per a un flux

en: unexpected end of file before end of line %d
ca: final del fitxer inesperat abans del final de la línia %d

en: cannot set primary group ID to root
ca: no es pot establir l'ID del grup primari a root

en: unable to setenv for subprocesses
ca: no es pot fer «setenv» per al subprocés

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
ca: heu d'especificar els paquets pels seus noms propis, no citant els noms dels fitxers en els que venen

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
ca: --%s --pending no pren cap argument que no sigui una opció

en: --%s (without --pending) needs at least one package name argument
ca: --%s (sense --pending) almenys necessita un nom de paquet com a argument

en: Package %s listed more than once, only processing once.
ca: Paquet %s llistat més d'una vegada, només es processarà una.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
ca: S'ha desempaquetat més d'una còpia del paquet %s!
     Només es configurarà una vegada.

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status '%.250s' with no pending triggers)
ca: el paquet %.250s no està llest per a processar activadors
     (estat actual «%.250s» amb cap activador pendent)

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
ca:   El paquet %s que proveeix %s serà desinstal·lat.

en:   Package %s is to be removed.
ca:   El paquet %s serà desinstal·lat.

en:   Version of %s on system, provided by %s, is %s.
ca:   La versió del paquet «%s» al sistema, proveïda per «%s», és %s.

en:   Version of %s on system is %s.
ca:   La versió del paquet «%s» al sistema és %s.

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
ca:   El paquet %s que proveeix %s està esperant el processat dels activadors.

en:   Package %s awaits trigger processing.
ca:   El paquet %s està esperant el processat dels activadors.

en: also configuring '%s' (required by '%s')
ca: també configura «%s» (requerit per «%s»)

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
ca:   El paquet %s que proveeix %s no està configurat.

en:   Package %s is not configured yet.
ca:   El paquet %s encara no està configurat.

en:   Package %s which provides %s is not installed.
ca:   El paquet %s que proveeix %s no està instal·lat.

en:   Package %s is not installed.
ca:   El paquet %s no està instal·lat.

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
ca:  %s (%s) trenca %s i és %s.

en:   %s (%s) provides %s.
ca:   %s (%s) proveeix %s.

en:   Version of %s to be configured is %s.
ca:   La versió del paquet %s que es configurarà és %s.

en:  depends on
ca:  depèn de

en: ; however:
ca: ; tot i així:

en: ignoring request to remove %.250s which isn't installed
ca: s'està ignorant la petició de desinstal·lar %.250s que no està instal·lat

en: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system; use --purge to remove them too
ca: es descarta la petició de desinstal·lar %.250s, del qual
     només els fitxers de configuració queden en el sistema; empreu --purge per
     a esborrar també aquests fitxers

en: this is an essential package; it should not be removed
ca: aquest és un paquet essencial; no hauria de ser desinstal·lat

en: this is a protected package; it should not be removed
ca: aquest és un paquet protegit; no hauria de ser desinstal·lat

en: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
ca: problemes de dependències impedeixen la desinstal·lació de %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
ca: problemes de dependències - no es desinstal·la

en: %s: dependency problems, but removing anyway as you requested:
    %s
ca: %s: problemes de dependències, però es desinstal·larà igualment tal i com heu demanat:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting a removal
ca: el paquet està en un estat molt dolent i inconsistent; l'haureu de
     reinstal·lar abans d'intentar desinstal·lar-lo

en: Would remove or purge %s (%s) ...
ca: Desinstal·laria o purgaria %s (%s)…

en: Removing %s (%s) ...
ca: S'està desinstal·lant %s (%s)…

en: unable to delete control info file '%.250s'
ca: no es pot eliminar el fitxer d'informació de control «%.250s»

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
ca: al desinstal·lar %.250s, no es pot esborrar el directori «%.250s»: %s - el directori podria ser un punt de muntatge?

en: unable to securely remove '%.250s'
ca: no es pot esborrar «%.250s» de forma segura

en: while removing %.250s, directory '%.250s' not empty so not removed
ca: al desinstal·lar %.250s, el directori «%.250s» no està buit, no s'esborra

en: Purging configuration files for %s (%s) ...
ca: S'estan purgant els fitxers de configuració de %s (%s)…

en: cannot remove old config file '%.250s' (= '%.250s')
ca: no es pot eliminar el fitxer de configuració antic «%.250s» (= «%.250s»)

en: cannot read config file directory '%.250s' (from '%.250s')
ca: no es pot llegir el directori de fitxers de configuració «%.250s» (a partir de «%.250s»)

en: cannot remove old backup config file '%.250s' (of '%.250s')
ca: no es pot eliminar l'antiga còpia de seguretat del fitxer de configuració «%.250s» (de «%.250s»)

en: cannot remove old files list
ca: no es pot eliminar la llista de fitxers antiga

en: can't remove old postrm script
ca: no es pot eliminar el guió postrm antic

en: unable to set execute permissions on '%.250s'
ca: no es poden establir els permisos d'execució en «%.250s»

en: admindir must be inside instdir for dpkg to work properly
ca: per al bon funcionament de dpkg, l'admindir ha d'estar dins d'instdir

en: not enough privileges to change root directory with --force-not-root, consider using --force-script-chrootless?
ca: manquen privilegis per a canviar el directori arrel amb --force-not-root, considereu emprar --force-script-chrootless?

en: failed to chroot to '%.250s'
ca: no s'ha pogut fer «chroot» a «%.250s»

en: unable to setenv for maintainer script
ca: no es pot fer «setenv» per al script del mantenidor

en: cannot set security execution context for maintainer script
ca: no es pot establir el context d'execució de seguretat per al script del mantenidor

en: installed %s package %s script
ca: s'ha instal·lat el script %s del paquet %s

en: unable to stat %s '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» a %s «%.250s»

en: new %s package %s script
ca: guió «%s» nou del paquet %s

en: old %s package %s script
ca: guió de «%s» antic del paquet %s

en: unable to stat %s '%.250s': %s
ca: no es pot fer «stat» a %s «%.250s»: %s

en: trying script from the new package instead ...
ca: s'està provant el guió del paquet nou en el seu lloc…

en: there is no script in the new version of the package - giving up
ca: no hi ha cap guió en la versió nova del paquet - s'està abandonant

en: ... it looks like that went OK
ca: … sembla que ha anat bé

en: unexpected end of file in package name at line %d
ca: s'ha trobat un final de fitxer inesperat en el nom del paquet en la línia %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
ca: s'ha trobat un fi de línia inesperat en el nom del paquet en la línia %d

en: unexpected end of file after package name at line %d
ca: s'ha trobat un final de fitxer inesperat després del nom del paquet en la línia %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
ca: s'ha trobat un fi de línia inesperat després del nom del paquet en la línia %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
ca: s'han trobat dades inesperades després del paquet i selecció en la línia %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
ca: s'ha trobat un nom de paquet il·legal en la línia %d: %.250s

en: package not in status nor available database at line %d: %.250s
ca: no s'ha trobat el paquet a les bases de dades d'estat o disponible en la línia %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
ca: s'ha trobat un estat desitjat desconegut en la línia %d: %.250s

en: read error on standard input
ca: error de lectura en l'entrada estàndard

en: found unknown packages; this might mean the available database
    is outdated, and needs to be updated through a frontend method;
    please see the FAQ <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#set-selections>
ca: s'han trobat paquets desconeguts; això pot significar que la base de dades
    està desactualitzada i necessita ser actualitzada amb un mètode de frontal;
    vegeu les PMF <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#set-selections> (anglès)

en: cycle found while processing triggers:
     chain of packages whose triggers are or may be responsible:
ca: s'ha trobat un bucle mentre es processaven els activadors:
     cadena de paquets activadors dels quals són o podrien ser els responsables:

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
ca: 
    activadors pendents de paquets que són o poden ser irresolubles:

en: triggers looping, abandoned
ca: hi ha un bucle d'activadors, s'ha abandonat

en: dependency problems prevent processing triggers for %s:
    %s
ca: problemes de dependències impedeixen processar els activadors de %s:
    %s

en: dependency problems - leaving triggers unprocessed
ca: problemes de dependències - es deixen els activadors sense processar

en: %s: dependency problems, but processing triggers anyway as you requested:
    %s
ca: %s: problemes de dependències, però s'estan processant els activadors
        igualment tal i com heu demanat:
    %s

en: Processing triggers for %s (%s) ...
ca: S'estan processant els activadors per a %s (%s)…

en: .../%s
ca: …/%s

en: error ensuring '%.250s' doesn't exist
ca: s'ha produït un error en assegurar-se de que «%.250s» no existeix

en: split package reassembly
ca: muntatge del paquet trossejat

en: reassembled package file
ca: fitxer de paquet reconstruït

en: subprocess %s returned error exit status %d
ca: el subprocés %s retornà el codi d'eixida d'error %d

en: Authenticating %s ...
ca: S'està autenticant %s…

en: package signature verification
ca: verificació de la signatura del paquet

en: verification on package %s failed!
ca: ha fallat la verificació del paquet %s!

en: verification on package %s failed; but installing anyway as you requested
ca: ha fallat la verificació del paquet %s; però s'instal·larà igualment tal i com heu demanat

en: passed
ca: correcte

en: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
ca: referent a %s que conté %s, problema de predependència:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
ca: problema de predependència - no s'instal·larà %.250s

en: ignoring pre-dependency problem!
ca: s'està ignorant el problema de predependència!

en: De-configuring %s (%s), to allow removal of %s (%s) ...
ca: S'està desconfigurant %s (%s), per a permetre la desinstal·lació de %s (%s)…

en: De-configuring %s (%s), to allow installation of %s (%s) ...
ca: S'està desconfigurant %s (%s), per a permetre la instal·lació de %s (%s)…

en: De-configuring %s (%s), to allow configuration of %s (%s) ...
ca: S'està desconfigurant %s (%s), per a permetre la configuració de %s (%s)…

en: conffile file contains an empty line
ca: el fitxer «conffile» conté una línia buida

en: read error in %.250s
ca: error de lectura en %.250s

en: error closing %.250s
ca: s'ha produït un error en tancar %.250s

en: old version of package has overly-long info file name starting '%.250s'
ca: la versió antiga del paquet té un nom de fitxer d'informació llarguíssim que comença per «%.250s»

en: unable to remove obsolete info file '%.250s'
ca: no es pot esborrar el fitxer d'informació obsolet «%.250s»

en: unable to install (supposed) new info file '%.250s'
ca: no es pot instal·lar el (suposat) fitxer d'informació nou «%.250s»

en: unable to open temp control directory
ca: no es pot obrir el directori de control temporal

en: package contains overly-long control info file name (starting '%.50s')
ca: el paquet conté un nom de fitxer d'informació llarguíssim (comença per «%.50s»)

en: package control info contained directory '%.250s'
ca: la informació de control del paquet conté el directori «%.250s»

en: package control info rmdir of '%.250s' didn't say not a dir
ca: a l'esborrar el directori «%.250s» amb la informació de control del paquet ocorregué un error diferent com de no ser un directori

en: package %s contained list as info file
ca: el paquet %s conté «list» com a fitxer d'informació

en: unable to install new info file '%.250s' as '%.250s'
ca: no es pot instal·lar el fitxer d'informació nou «%.250s» com a «%.250s»

en: Removing obsolete conffile %s ...
ca: S'està eliminant el conffile obsolet %s…

en: Obsolete conffile '%s' has been modified by you.
ca: Heu modificat el conffile obsolet «%s».

en: Saving as %s ...
ca: S'està guardant com %s…

en: %s: cannot rename obsolete conffile '%s' to '%s': %s
ca: %s: no es pot canviar el nom del conffile obsolet «%s» a «%s»: %s

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
ca: no es pot fer «stat» al fitxer antic «%.250s» així doncs no s'eliminarà: %s

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
ca: no es pot esborrar el directori antic «%.250s»: %s

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
ca: el conffile antic «%.250s» era un directori buit (i s'ha eliminat)

en: unable to stat other new file '%.250s'
ca: no es pot fer «stat» al fitxer nou «%.250s»

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
ca: el fitxer antic «%.250s» és igual que diversos fitxers nous! («%.250s» i «%.250s»)

en: unable to securely remove old file '%.250s': %s
ca: no es pot esborrar el fitxer antic «%.250s» de format segura: %s

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
ca: (Noteu la desaparició de %s, que ha estat completament reemplaçat.)

en: package control information extraction
ca: extracció de la informació de control del paquet

en: Recorded info about %s from %s.
ca: S'ha registrat la informació sobre %s a partir de %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
ca: l'arquitectura del paquet (%s) no correspon amb la del sistema (%s)

en: Preparing to unpack %s ...
ca: S'està preparant per a desempaquetar %s…

en: Unpacking %s (%s) ...
ca: S'està desempaquetant %s (%s)…

en: Unpacking %s (%s) over (%s) ...
ca: S'està desempaquetant %s (%s) sobre (%s)…

en: package filesystem archive extraction
ca: extracció de l'arxiu de sistema de fitxers del paquet

en: corrupted filesystem tarfile in package archive
ca: sistema de fitxers de l'arxiu tar corromput en l'arxiu de paquet

en: cannot zap possible trailing zeros from dpkg-deb: %s
ca: no es poden esborrar els possibles zeros finals de dpkg-deb: %s

en: Removing %s (%s), to allow configuration of %s (%s) ...
ca: S'està desinstal·lant %s (%s), per a permetre la configuració de %s (%s)…

en: --%s takes at most one Packages-file argument
ca: --%s accepta com a molt un fitxer Packages com a argument

en: unable to access dpkg database directory '%s' for bulk available update
ca: no es pot accedir al directori «%s» de la base de dades de dpkg per a una actualització d'«available»

en: required write access to dpkg database directory '%s' for bulk available update
ca: es requereix accés d'escriptura al directori «%s» de la base de dades de dpkg per a una actualització d'«available»

en: Replacing available packages info, using %s.
ca: S'està reemplaçant la informació de paquets disponibles, emprant %s.

en: Updating available packages info, using %s.
ca: S'està actualitzant la informació de paquets disponibles, emprant %s.

en: Information about %d package was updated.
     | Information about %d packages was updated.
ca[0]: S'ha actualitzat la informació sobre %d paquet
ca[1]: S'ha actualitzat la informació sobre %d paquets.

en: obsolete '--%s' option; unavailable packages are automatically cleaned up
ca: l'opció «--%s» és obsoleta; els paquets no disponibles es netegen automàticament

en: %s version %s.
ca: %s versió %s.

en: Commands:
      --install <link> <name> <path> <priority>
        [--slave <link> <name> <path>] ...
                               add a group of alternatives to the system.
      --remove <name> <path>   remove <path> from the <name> group alternative.
      --remove-all <name>      remove <name> group from the alternatives system.
      --auto <name>            switch the master link <name> to automatic mode.
      --display <name>         display information about the <name> group.
      --query <name>           machine parseable version of --display <name>.
      --list <name>            display all targets of the <name> group.
      --get-selections         list master alternative names and their status.
      --set-selections         read alternative status from standard input.
      --config <name>          show alternatives for the <name> group and ask the
                               user to select which one to use.
      --set <name> <path>      set <path> as alternative for <name>.
      --all                    call --config on all alternatives.
ca: Ordres:
      --install <enllaç> <nom> <camí> <prioritat>
        [--slave <enllaç> <nom> <camí>]…
                               afegeix un grup d'alternatives al sistema.
      --remove <nom> <camí>    elimina <camí> del grup d'alternatives <nom>.
      --remove-all <nom>       elimina del sistema el grup d'alternatives <nom>.
      --auto <nom>             canvia l'enllaç mestre <nom> a mode automàtic.
      --display <nom>          mostra informació sobre el grup <nom>.
      --query <nom>            versió analitzable per màquina de --display <nom>.
      --list <nom>             mostra tots els objectius del grup <nom>.
      --get-selections         llista els noms de les alternatives mestres i
                                 els seus estats.
      --set-selections         llegeix l'estat de les alternatives de l'entrada
                                 estàndard.
      --config <nom>           mostra les alternatives per al grup <nom> i
                               pregunta a l'usuari quina prefereix utilitzar.
      --set <nom> <camí>       defineix <camí> com a alternativa per a <nom>.
      --all                    crida --config sobre totes les alternatives.

en: <link> is the symlink pointing to %s/<name>.
      (e.g. /usr/bin/pager)
    <name> is the master name for this link group.
      (e.g. pager)
    <path> is the location of one of the alternative target files.
      (e.g. /usr/bin/less)
    <priority> is an integer; options with higher numbers have higher priority in
      automatic mode.
ca: <enllaç> és un enllaç simbòlic que apunta a %s/<nom>.
      (p.ex. /usr/bin/pager)
    <nom> és el nom mestre del grup d'enllaços.
      (p.ex. pager)
    <camí> és la ubicació de un dels fitxers objectiu de les alternatives.
      (p.ex. /usr/bin/less)
    <prioritat> és un enter; les opcions amb un valor més gran tenen major
      prioritat al mode automàtic.

en: Options:
      --altdir <directory>     change the alternatives directory
                                 (default is %s).
      --admindir <directory>   change the administrative directory
                                 (default is %s).
      --instdir <directory>    change the installation directory.
      --root <directory>       change the filesystem root directory.
      --log <file>             change the log file.
      --force                  allow replacing files with alternative links.
      --skip-auto              skip prompt for alternatives correctly configured
                               in automatic mode (relevant for --config only)
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --verbose                verbose operation, more output.
      --debug                  debug output, way more output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
ca: Opcions:
      --altdir <directori>     canvia el directori d'alternatives
                                 (predeterminat a %s)
    .  --admindir <directori>   canvia el directori administratiu
                                 (predeterminat a %s)
    .  --instdir <directori>    canvia el directory d'instal·lació.
      --root <directori>       canvia el directory del sistema de fixters arrel.
      --log <file>             canvia el fitxer de registre.
      --force                  permet reemplaçar fitxers per enllaços
                                 d'alternatives.
      --skip-auto              omet la pregunta per a alternatives correctament
                                 configurades al mode automàtic (només rellevant
                                 per a --config).
      --quiet                  opera silenciosament, amb la eixida mínima.
      --verbose                opera detalladament, amb més eixida.
      --debug                  sortida de depuració, molta més sortida.
      --help                   mostra aquest missatge d'ajuda.
      --version                mostra la versió.

en: Use '%s --help' for program usage information.
ca: Empreu «%s --help» per a obtenir informació d'ús del programa.

en: malloc failed (%zu bytes)
ca: ha fallat el «malloc» (%zu octets)

en: wait for subprocess %s failed
ca: el «wait» per al subprocés %s ha fallat

en: unable to remove '%s'
ca: no es pot eliminar «%s»

en: cannot create log directory '%s'
ca: no es pot crear el directori de registres «%s»

en: cannot append to '%s'
ca: no es pot afegir a «%s»

en: cannot get local time to log into '%s'
ca: no es pot obtenir el temps local per registrar a «%s»

en: unable to read link '%s%.255s'
ca: no es pot llegir l'enllaç «%s%.255s»

en: unable to get file '%s%s' metadata
ca: no es poden obtenir les metadades del fitxer «%s%s»

en: cannot set symlink '%s' timestamp
ca: no es pot establir la marca horària de l'enllaç simbòlic «%s»

en: auto mode
ca: mode automàtic

en: manual mode
ca: mode manual

en: unexpected end of file while trying to read %s
ca: fi de fitxer inesperada en llegir %s

en: while reading %s: %s
ca: mentre es llegia %s: %s

en: line not terminated while trying to read %s
ca: la línia no estava terminada en llegir %s

en: %s corrupt: %s
ca: %s està corromput: %s

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
ca: les línies noves no estan permesos als fitxers d'update-alternatives (%s)

en: slave name
ca: nom de l'esclau

en: duplicate slave name %s
ca: nom d'esclau duplicat %s

en: slave link
ca: enllaç esclau

en: slave link same as main link %s
ca: l'enllaç esclau és el mateix que l'enllaç principal %s

en: duplicate slave link %s
ca: enllaç esclau duplicat %s

en: master file
ca: fitxer mestre

en: duplicate path %s
ca: camí duplicat %s

en: alternative %s (part of link group %s) doesn't exist; removing from list of alternatives
ca: l'alternativa %s (part del grup d'enllaços %s) no existeix; s'està eliminant de la llista d'alternatives

en: priority
ca: prioritat

en: slave file
ca: fitxer esclau

en: priority of %s: %s
ca: prioritat de %s: %s

en: priority of %s is out of range: %s
ca: la prioritat de %s està fora de rang: %s

en: status
ca: estat

en: invalid status
ca: l'estat no és vàlid

en: master link
ca: enllaç mestre

en: discarding obsolete slave link %s (%s)
ca: s'està descartant l'enllaç esclau obsolet %s (%s)

en: cannot create administrative directory '%s'
ca: no es pot crear el directori administratiu «%s»

en: unable to flush file '%s'
ca: no es pot fer «flush» al fitxer «%s»

en: cannot stat file '%s%s'
ca: no es pot fer «stat» al fitxer «%s%s»

en:   link best version is %s
ca:   la millor versió de l'enllaç és «%s»

en:   link best version not available
ca:   la millor versió de l'enllaç no està disponible

en:   link currently points to %s
ca:   l'enllaç apunta actualment cap a %s

en:   link currently absent
ca:   l'enllaç està actualment absent

en:   link %s is %s
ca:   l'enllaç %.250s és %s

en:   slave %s is %s
ca:   l'esclau %s és %s

en: %s - priority %d
ca: %s - prioritat %d

en:   slave %s: %s
ca:   esclau %s: %s

en: There is %d choice for the alternative %s (providing %s). | There are %d choices for the alternative %s (providing %s).
ca[0]: Hi ha %d possibilitat per a l'alternativa %s (que proveeix %s).
ca[1]: Hi ha %d possibilitats per a l'alternativa %s (que proveeix %s).

en: Selection
ca: Selecció

en: Path
ca: Camí

en: Priority
ca: Prioritat

en: Status
ca: Estat

en: Press <enter> to keep the current choice[*], or type selection number:
ca: Premeu retorn per a mantenir l'opció per defecte[*], o introduïu un número de selecció:

en: There is no program which provides %s.
ca: No hi ha cap programa que proveeixi %s.

en: Nothing to configure.
ca: No hi ha res a configurar.

en: not replacing %s with a link
ca: no es reemplaça %s amb un enllaç

en: cannot create alternatives directory '%s'
ca: no es pot crear el directori d'alternatives «%s»

en: can't install unknown choice %s
ca: no es pot instal·lar la selecció %s desconeguda

en: skip creation of %s because associated file %s (of link group %s) doesn't exist
ca: s'omet la creació de %s perquè el fitxer associat «%s» (del grup d'enllaços %s) no existeix

en: not removing %s since it's not a symlink
ca: no s'esborrarà %s ja que no és un enllaç simbòlic

en: alternative %s for %s not registered; not removing
ca: l'alternativa %s per a %s no està registrada; no s'està eliminant

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
ca: s'està eliminant l'alternativa seleccionada manualment - s'està canviant %s a mode automàtic

en: alternative %s for %s not registered; not setting
ca: l'alternativa %s per a %s no està registrada; no s'estableix

en: there is no program which provides %s
ca: no hi ha cap programa que proveeixi %s

en: %s%s/%s is dangling; it will be updated with best choice
ca: %s%s/%s és trencat; s'actualitzarà amb la millor selecció

en: %s%s/%s has been changed (manually or by a script); switching to manual updates only
ca: %s%s/%s ha estat modificat (manualment o per algun guió); s'està canviant a modificacions manuals únicament

en: setting up automatic selection of %s
ca: s'està configurant la selecció automàtica de %s

en: renaming %s slave link from %s%s to %s%s
ca: s'està canviant el nom de l'enllaç esclau %s de %s%s a %s%s

en: renaming %s link from %s%s to %s%s
ca: s'està canviant el nom de l'enllaç %s de %s%s a %s%s

en: automatic updates of %s/%s are disabled; leaving it alone
ca: les actualitzacions automàtiques de %s/%s estan desactivades; no hi haurà canvis

en: to return to automatic updates use '%s --auto %s'
ca: per tornar a activar les actualitzacions automàtiques, utilitzeu «%s --auto %s»

en: using %s to provide %s (%s) in auto mode
ca: s'està emprant %s per a proveir %s (%s) en mode automàtic

en: using %s to provide %s (%s) in manual mode
ca: s'està emprant %s per a proveir %s (%s) en mode manual

en: updating alternative %s because link group %s has changed slave links
ca: s'està actualitzant l'alternativa %s perquè el grup d'enllaços %s ha canviat els enllaços esclaus

en: forcing reinstallation of alternative %s because link group %s is broken
ca: s'està forçant la reinstal·lació de l'alternativa %s perquè el grup d'enllaços %s és trencat

en: current alternative %s is unknown, switching to %s for link group %s
ca: l'alternativa actual %s és desconeguda, s'està canviant a %s per al grup d'enllaços %s

en: selecting alternative %s as auto
ca: s'està seleccionant l'alternativa %s com automàtica

en: selecting alternative %s as choice %s
ca: s'està seleccionant l'alternativa %s com opció %s

en: alternative %s unchanged because choice %s is not available
ca: no s'ha canviat l'alternativa %s perquè la selecció %s no és disponible

en: skip unknown alternative %s
ca: s'omet l'alternativa desconeguda %s

en: line too long or not terminated while trying to read %s
ca: línia massa llarga o no terminada en llegir %s

en: skip invalid selection line: %s
ca: s'omet la línia de selecció no vàlida: %s

en: alternative name (%s) must not contain '/' and spaces
ca: el nom de l'alternativa (%s) no pot contenir ‘/’ o espais

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
ca: l'enllaç d'alternativa no és absolut com ho hauria de ser: %s

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
ca: el camí de l'alternativa no és absolut com ho hauria de ser: %s

en: alternative %s can't be master: it is a slave of %s
ca: l'alternativa %s no pot ser mestra: és una esclava de %s

en: alternative link %s is already managed by %s
ca: l'enllaç d'alternativa %s ja està gestionat per %s

en: alternative path %s%s doesn't exist
ca: el camí de l'alternativa %s%s no existeix

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a master alternative
ca: l'alternativa %s no pot ser esclava de %s: és una alternativa mestra

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a slave of %s
ca: l'alternativa %s no pot ser esclava de %s: és una esclava de %s

en: alternative link %s is already managed by %s (slave of %s)
ca: l'enllaç d'alternativa %s ja està gestionat per %s (esclava de %s)

en: two commands specified: --%s and --%s
ca: s'ha especificat dos ordres: --%s i --%s

en: unknown argument '%s'
ca: l'argument «%s» és desconegut

en: --%s needs <link> <name> <path> <priority>
ca: --%s necessita <enllaç> <nom> <camí> <prioritat>

en: <link> '%s' is the same as <path>
ca: l'<enllaç> «%s» és igual al <camí>

en: priority '%s' must be an integer
ca: la prioritat “%s” ha de ser un enter

en: priority '%s' is out of range
ca: la prioritat “%s” està fora de rang

en: --%s needs <name> <path>
ca: --%s necessita <nom> <camí>

en: --%s needs <name>
ca: --%s necessita <nom>

en: --%s only allowed with --%s
ca: --%s només es pot especificar junt amb --%s

en: --%s needs <link> <name> <path>
ca: --%s necessita <enllaç> <nom> <camí>

en: <name> '%s' is both primary and slave
ca: el <nom> «%s» és alhora primari i esclau

en: <link> '%s' is both primary and slave
ca: l'<enllaç> «%s» és alhora primari i esclau

en: duplicate slave <name> '%s'
ca: <nom> d'esclau duplicat «%s»

en: duplicate slave <link> '%s'
ca: <enllaç> esclau duplicat «%s»

en: --%s needs a <file> argument
ca: --%s necessita un argument <fitxer>

en: need --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s or --%s
ca: necessita --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s o --%s

en: no alternatives for %s
ca: no hi ha alternatives per a %s

en: <standard input>
ca: <entrada estàndard>

en: Run update-alternatives to modify system alternative selections
ca: Executa update-alternatives per a modificar les seleccions d'alternatives del sistema

en: Authentication is required to run update-alternatives
ca: Es requereix autenticació per a executar update-alternatives
