ecere - en to ru_RU translation catalogue (166 entries)

en: %d occurrences found, %d replaced
ru_RU: %d случйев найдено, %d заменено

en: All Files
ru_RU: Все файлы

en: All files
ru_RU: Все файлы

en: Appearance
ru_RU: Оформление

en: Apr
ru_RU: Апр

en: April
ru_RU: Апрель

en: As Type:
ru_RU: Как Тип:

en: Aug
ru_RU: Авг

en: August
ru_RU: Август

en: Behavior
ru_RU: Поведение

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Control contains code. Delete anyways?
ru_RU: Контроль содержит код. Все равно удалить?

en: Control contains other controls. Delete control and children?
ru_RU: Контроль содержитдругих контролей. Удалить контроль и его детьей?

en: Copy	Ctrl+C
ru_RU: Копировать	Ctrl+C

en: Couldn't write to file
ru_RU: Не получилось писать в файл

en: Create Directory
ru_RU: Создать Папку

en: Create Directory Error
ru_RU: Ошибка создания папки

en: Create directory?
ru_RU: Создать папку?

en: Custom
ru_RU: Пользовательский

en: Cut	Ctrl+X
ru_RU: Вырезать	Ctrl+X

en: Data
ru_RU: Данные

en: Dec
ru_RU: Дек

en: December
ru_RU: Декабрь

en: Defined
ru_RU: Определено

en: Delete	Del
ru_RU: Удалить	Del

en: Deleting control with children
ru_RU: Удаление контроля с детьми

en: Deleting control with code
ru_RU: Удаление контроля с кодам

en: Deprecated
ru_RU: Устаревший

en: Design
ru_RU: Дизайн

en: Direction
ru_RU: Направление

en: Directory already exists.
ru_RU: Папка уже существует.

en: Directory doesn't exist
ru_RU: Папка не существует

en: Directory:
ru_RU: Папка:

en: Document
ru_RU: Документ

en: Down
ru_RU: Вниз

en: Driver/Mode switch failed
ru_RU: Перемена Driver/Mode Неудачна

en: ECERE Application
ru_RU: Апликация ECERE

en: Edit
ru_RU: Редактирование

en: Entire Computer
ru_RU: Весь Компютер

en: Error falling back to previous video mode.
ru_RU: Ошибка отката на предsдущий режим видео

en: Error writing file
ru_RU: Ошибка записи файла

[ctx: Export]
en: Exp
ru_RU: Эксп

[ctx: Friday]
en: F
ru_RU: ПТ

en: Feb
ru_RU: Фев

en: February
ru_RU: Февраль

en: File Already Exists
ru_RU: Файл Уже Существует

en: File Name:
ru_RU: Имя Файла:

en: File not found
ru_RU: Файл не найден

en: Filter:
ru_RU: Фильтр:

en: Find
ru_RU: Найти

en: Find Next
ru_RU: Найти Cледующее

en: Find Next	F3
ru_RU: Найти Cледующее	F3

en: Find Previous	Shift-F3
ru_RU: Найти предыдущее	Shift-F3

en: Find what:
ru_RU: Найти что:

en: Find...	Ctrl+F
ru_RU: Найти...	Ctrl+F

en: Fri
ru_RU: Пят

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Go To
ru_RU: Перейти К

en: Go To Line...
ru_RU: Перейти К Линии...

en: Go To...	Ctrl+G
ru_RU: Перейти К...	Ctrl+G

en: Graphics driver not supported by any user interface system
ru_RU: Графический Драйвер не поддерживаетса ни одниой системой пользовательского интерфейса

en: Identic string identifier already exists
ru_RU: схожий идентификатор строки уже существует

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image Files (*.jpg, *.jpeg, *.bmp, *.pcx, *.png, *.gif)
ru_RU: Файли Изображений (*.jpg, *.jpeg, *.bmp, *.pcx, *.png, *.gif)

[ctx: Import]
en: Imp
ru_RU: Имп

en: Inexistant string identifier specified
ru_RU: указан не существующий идентификатор строки

en: Insert Tabs
ru_RU: Вставка Tab-ов

en: Jan
ru_RU: Янв

en: January
ru_RU: Январь

en: Jul
ru_RU: Июл

en: July
ru_RU: Июль

en: Jun
ru_RU: Июн

en: June
ru_RU: Июнь

en: Layout
ru_RU: Расположение

en: Line number:
ru_RU: Номер строки:

en: Look in:
ru_RU: Искать в:

[ctx: Monday]
en: M
ru_RU: ПН

en: Mar
ru_RU: Мар

en: March
ru_RU: Март

en: Match case
ru_RU: Учитывать регистр

en: Maximize
ru_RU: Развернуть

[ctx: LongMonthNames]
en: May
ru_RU: Май

[ctx: ShortMonthNames]
en: May
ru_RU: Май

en: Memory allocation failed
ru_RU: Не удалось выделить память

en: Minimize
ru_RU: Свернуть

en: Mon
ru_RU: Пн

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Move
ru_RU: Перемещение

en: Name
ru_RU: Имя

en: New Directory
ru_RU: Новая Папка

en: No
ru_RU: Нет

en: No error
ru_RU: Нет ошибок

en: No such line.
ru_RU: Нет такой линии

en: Nov
ru_RU: Ноя

en: November
ru_RU: Ноябрь

en: OK
ru_RU: ОК

en: Oct
ru_RU: Окт

en: October
ru_RU: Октябрь

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Paste	Ctrl+V
ru_RU: Вставить	Ctrl+V

en: Please enter a name.
ru_RU: Пожалуйста введите имя

en: Private
ru_RU: Личное

en: Redo	Ctrl+Y
ru_RU: Пересделать	Ctrl+Y

en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Replace All
ru_RU: Заменить Все

en: Replace In
ru_RU: Заменить В

en: Replace existing file?
ru_RU: Заменить существующий файл?

en: Replace with:
ru_RU: Заменить на:

en: Replace...	Ctrl+R
ru_RU: Заменить...	Ctrl+R

en: Restore
ru_RU: Восстановить

[ctx: Saturday]
en: S
ru_RU: СБ

[ctx: Sunday]
en: S
ru_RU: ВЕ

en: Sat
ru_RU: Суб

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Save As
ru_RU: Сохранить как

en: Save As...
ru_RU: Сохранить Как...

en: Save as a different file?
ru_RU: Сохранить как другой файл?

en: Save changes to %s?
ru_RU: Сохранить изменения в %s?

en: Save changes to Untitled %d?
ru_RU: Сохранить изменения в Untitled %d?

en: Save	Ctrl+S
ru_RU: Сохранить	Ctrl+S

en: Search Finished
ru_RU: Поиск Завершён

en: Search string not found.
ru_RU: Запрашиваемая строка не найдена.

en: Select
ru_RU: Выбор

en: Select All	Ctrl+A
ru_RU: Выбрать Всё	Ctrl+A

en: Select Color
ru_RU: Выбор Цвета

en: Select File
ru_RU: Выбор файла

en: Select Image
ru_RU: Выбор Изображения

en: Select a Window to Activate...
ru_RU: Выберите Окно для Активации...

en: Select a color...
ru_RU: Выберите цвет...

en: Select a file...
ru_RU: Выберите файл...

en: Select a folder...
ru_RU: Выберите папку...

en: Select directory
ru_RU: Выбор папки

en: Selection
ru_RU: Выбор

en: Sep
ru_RU: Сен

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: Shared library loading failed
ru_RU: Загрузка коллективной брблиотеки неудачна

en: Size
ru_RU: Размер

en: Stay On Top
ru_RU: Оставаться Cверху

en: Sun
ru_RU: Вс

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: System
ru_RU: Система

[ctx: Thursday]
en: T
ru_RU: ЧГ

[ctx: Tuesday]
en: T
ru_RU: ВТ

en: Thu
ru_RU: Чтв

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Tue
ru_RU: Вт

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Type
ru_RU: Тип

en: Undo	Ctrl+Z
ru_RU: Откат	Ctrl+Z

en: Up
ru_RU: Вверх

[ctx: Wednesday]
en: W
ru_RU: СР

en: Wed
ru_RU: Ср

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Whole File
ru_RU: Весь Файл

en: Whole word only
ru_RU: Только полное слово

en: Window Style
ru_RU: Стиль Окна

en: Window creation failed
ru_RU: Создание окна неудачно

en: Window graphics loading failed
ru_RU: Загрузка графики окнф неудачна

en: Windows
ru_RU: Окна

en: Yes
ru_RU: Да

en: 
    
    Would you like to view the error log?
ru_RU: 
    
    Хотите посмотреть журнал ошибок?

en: now
ru_RU: сейчас

en: today
ru_RU: сегодня

en: tomorrow
ru_RU: завтра

en: yesterday
ru_RU: вчера
