edgar - en to cs translation catalogue (1480 entries)

en: Thanks, this is perfect!
cs: Díky, tohle je perfektní!

en: Do you have everything you need now?
cs: Maš už vše co potřebuješ?

en: I sure do
cs: Mám

en: So what happens now?
cs: Takže co teď?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
cs: Můžeme odsud pryč? Kam by si se chtěl dostat?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
cs: Zpátky do pevnosti, pořád musím zachránit svého otce před černokněžníkem

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
cs: OK, pamatuješ si co jsem ti řekl o kouzlu rozkladu?

en: I think so...
cs: Myslím že ano...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
cs: Jdi do laboratoře a zkombinuj ten prsten a svůj štít

en: How?
cs: Jak?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
cs: Vhoď štít a prsten do kotlíku společně s kořenem mandragory, to by mělo stačit

en: OK...
cs: Dobře...

en: Nothing will go wrong this time!
cs: Tentokrát se nic nepokazí!

en: ...
cs: …

en: (I have the statue that Olaf stole)
cs: (Mám tu sochu, co Olaf ukradl)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
cs: (Možná bych mu ji měl vrátit, koneckonců mě zachraňuje)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
cs: (Ale stejně, on ji ukradl a já málem umřel při jejím získávání)

en: Give the statue to Olaf?
cs: Vrátit sochu Olafovi?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
cs: Tohle jsem našel v jeskyni, je to ta socha co jsi vzal?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
cs: To je ona! Díky žes ji našel!

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
cs: Měl bych být schopen ji prodat za slušný peníz

en: (I think I'll keep it for myself)
cs: (Myslím, že si ji nechám pro sebe)

en: Ready to go?
cs: Můžeme vyrazit?

en: Return to the Fortress?
cs: Vrátit se do pevnosti?

en: Not yet, there's something else I need to do
cs: Zatím ne, ještě si potřebuji něco zařídit

en: OK, let me know when you're ready
cs: OK, dej mi vědět až budeš připraven

en: Have you managed to find the horn yet?
cs: Už se ti podařilo najít ten roh?

en: Have you found everything yet?
cs: Už jsi našel všechno, co potřebujem?

en: Not yet, I'm still looking
cs: Ještě ne, stále hledám

en: OK, I've found everything now
cs: Dobře, už mám vše co potřebujem

en: Another human, out here? How did you get out here?
cs: Další člověk tady? Jak jsi se sem dostal?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
cs: Nejsem si jistý, myslím že mě sem poslal černokněžník, když se mě snažil zabít

en: Hmmm, what's that on your hand?
cs: Hmmm, co to máš na ruce?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
cs: Tohle? To je jen prsten, co jsem našel v pevnosti

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
cs: Vypadá jako prsten ochrany, jemu vděčíš za svůj život. Co jsi dělal v pevnosti?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
cs: Unesl mého otce a já se ho snažím osvobodit

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
cs: No, zdá se, že síla prstenu je z větší části spotřebovaná

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
cs: Pokud tě tím kouzlem trefí znovu, téměř určitě to nepřežiješ

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
cs: Něco tě muselo ochránit před tím kouzlem. Měl jsi na sobě nějaký přívěšek nebo prsten?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
cs: Našel jsem prsten v pevnosti, ale nezdálo se mi, že by měl nějaké schopnosti

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
cs: Mohl by to být prsten ochrany. Dokážu si představit, že ta ochrana mohla být omezena na jedno použití

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
cs: Co můžeš udělat je zkombinovat prsten a tvůj štít pro vytvoření štítu, který tě před tím kouzlem ochrání

en: Do you have any experience mixing spells?
cs: Máš nějaké zkušenosti s kombinačními kouzly?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
cs: Tak trochu, ale poslední pokus nedopadl moc dobře...

en: It created an evil version of yourself?
cs: Vytvořil jsi svouji zlou verzi?

en: Yeah, how did you know?
cs: Jo, jak to víš?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
cs: Tam odkud jsem se to děje každý měsíc

en: Why are you here?
cs: A proč jsi tu ty?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
cs: Černokněžník mě přstihl, jako vybírám jeho pevnost, a poslal mě sem

en: What did you steal?
cs: Co si chtěl ukrást?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
cs: Byla to zlatá soška, určitě by za ní bylo hodně peněz

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
cs: Už jsem to několik měsíců a už mám skoro vše, co potřebuji na vytvoření teleportu domů

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
cs: Potřebuji už jen jedinou věc, ale ta je v jeskyňých na západě a já nemám žádnou zbraň na svou ochranu

en: But now you're here you can help me retrieve it
cs: Ale když jsi tu ty, mohl bys mi pomoct tu věc získat

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
cs: Ještě nemám zpět všechny svoje věci. Všechno by tu mělo být

en: When I've found everything I'll come back
cs: Příjdu zpět, až najdu vše

en: OK, good luck!
cs: OK, hodně štestí

en: What do you need?
cs: Co přesně potřebuješ?

en: It's the horn from a particular type of monster
cs: Jedná se o roh z určité potvory

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
cs: Měla by tam být hromada koster, takže není třeba tu potvoru zabíjet. Jen vezmi roh a vrať se

en: That's it?
cs: To je všechno?

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
cs: No, moje zásoba klád se tenčí, mohl bys mi nějaké sehnat když budeš v tom?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
cs: Tak na to ani nemysli, mám dost kácení stromů a nošení klád!

en: OK, it was just a suggestion
cs: No jo, byl to jenom návrh

en: Oh, you'll need this too
cs: Jinak tohle budeš taky potřebovat

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
cs: Ponoř to toho své šípy a stanou se z nich ohnivé šípy. Pomocí nich můžeš spálit porost blokující vstup

en: Thanks!
cs: Díky!

en: Oh, one last thing.
cs: Jo a poslední věc

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
cs: Nezdržuj se moc v té jeskyni, tamní příšry nejsou jako nic, s čím jsi se doposud setkal

en: Seriously, just get the horn
cs: Vážně, jen najdi ten roh

en: Have I just sent a young boy to his death?
cs: Neposlal jsem právě mladého kluka na smrt?

en: Sorry, did you say something?
cs: Promiň, říkal jsi něco?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
cs: He? Ale no, jenom jsem si nacvičoval teleportační zaklínadlo...

en: Yes, let's go
cs: Ano, pojďme na to

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
cs: Ok, teď uvidíme. Hodně štěstí při hledání otce

en: Thanks, Olaf
cs: Děkujeme, Olaf

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
cs: Tenhle výtah tefunguje. Nebudu ho moct použít dokud neobnovím dodávku energie

en: Wow, a catapult!
cs: Wow, katapult!

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
cs: Panty vypadají zarezle, pochybuju že budou fungovat, dokud je neopravím

en: It looks like the pulley for the drawbridge
cs: Vypadá to jako kladka od padacího mostu

en: The mechanism seems to be locked tight
cs: Mechanismus se zdá být pevně uzamčen

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
cs: Ale zámek nevypadá moc bytelně, možná bych ho mohl jednoduše rozmlátit...

en: Oops...
cs: Ups...

en: Maybe nobody heard that?
cs: Třeba to nikdo neslyšel

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
cs: Každopádně padací most je teď dole...

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
cs: Tyhle plameny je neuvěřitelně horké. Spálí mě to na uhel, pokud se pokusím jít skrz ně

en: There must be a way to cool them down...
cs: Musí existovat způsob jak je ochladit...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
cs: Štít tě ochrání od většiny nepřátelských útoků

en: Some enemy attacks cannot be blocked
cs: Některé útoky není možné zablokovat

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
cs: Nebezpečné prostředí stejně jako padající kameny není možné blokovat

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
cs: Pro zablokování útoku, stiskni a drž blok ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
cs: Musíš být čelem k útoku, abys ho mohl úspěšně zablokovat

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
cs: Nemůžeš se pohybovat během blokování, ale můžeš se otáčet. Rovněž nemůžeš blokovat když jsi ve vzduchu

en: Pick up the shield and continue to the right
cs: Seber štít a pokračuj vpravo

en: It's a portrait
cs: Je to portrét

en: Got it!
cs: Mám to!

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
cs: Taková nesmyslná námaha jen proto, abych získal sošku...

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
cs: Měl bych odsud radši vypadnout a vrátit se do pevnosti...

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
cs: Klatě, padací most je zvednutý. Musí existovat ještě jiná cesta dovnitř...

en: Wait, what's that?
cs: Počkat, co to je?

en: Maybe I could tunnel my way in...
cs: Možná bych se mohl dovnitř prokopat...

en: Yuck...
cs: Odporné...

en: Oh, what's this?
cs: Jé, co to je?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
cs: Je to kniha "The Honour of the Knights" od Stephena J. Sweeneyho

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
cs: Je k dostání na iBooks a na Amazon Kindle

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
cs: Nejsem si jistý co přesně to znamená, ale zní to zajímavě

en: I might read that later...
cs: Mohl byhc si ji přečíst později...

en: So, you escaped
cs: Takže jsi uniknul

en: Yes I did, and my father wasn't there
cs: Ano a můj otec tam nebyl

en: Maybe you just didn't look hard enough
cs: Možná jsi se jen špatně koukal

en: Have another look
cs: Podívej se znovu

en: Maybe you should work on your spells
cs: Možná jsi jen špatně kouzlil

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
cs: A TEĎ MI PROZRADÍŠ, KDE JE MŮJ OTEC!

en: You annoying little brat
cs: Otravný zakrslý zmetku

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
cs: Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby tě tvůj otec opustil

en: What?!
cs: Co?!

en: I'll show you!
cs: Já ti ukážu!

en: That, was a mistake
cs: Tohle byla chyba

en: Die
cs: Chcípni

en: That was odd, he was supposed to explode
cs: To bylo divné, správně měl vybouchnout

en: Where did he go?
cs: Kam se asi dostal?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
cs: To je všechno? Jenom tenhle starý štít? Nevypadá o nic líp než můj stávající.

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
cs: Stejně si ho nechám, mohl by se hodit

en: Great, a spare shield!
cs: Skvělé, náhradní štít!

en: I have everything I need now
cs: Mám vše co potřebuji

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
cs: V laboratoři je kotlík, měl bych se tam vrátit

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
cs: Tohle mi nepřipadá jako Ohnivý štít. Vážně jsem doufal, že bych ho tu mohl najít

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
cs: Tenhle štít nevypadá o nic líp než můj stávající.

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
cs: Potřebuji jen vytvořit dřeň z Bahňákova chapadla a Gazerových očí

en: That's not a good sign...
cs: To není dobré znamení...

en: There's a note here
cs: Je tu poznámka

en: I've found a way to kill the Centurions
cs: Našel jsem způsob jak zabít Centuriony

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
cs: Znovu se složí, pokud aspoň jedna jejich část nespadne do lávy nebo slizu

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
cs: Podařilo se mi získat dvě části skládanky než mě znovu chytli a zavřeli

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
cs: Pokud se mi podaří odsud dostat, určiě odud uteču

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
cs: V opačném připadě doufam, že pro dalšího nešťastníka bude tahle informace užitečná

en: There's a skull here
cs: Je tu lebka

en: Looks like he didn't manage to get out...
cs: Vypadá to, že se odsud nedostal

en: Leave now if you wish to live
cs: Okamžitě odejdi pokud si přeješ žít

en: Go back now
cs: Jdi zpátky

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
cs: Pokud budeš pokračovat, budu s tebou bojovat a zničím tě. Uteč hned, dokud ještě můžeš

en: You fool. Do you truly seek destruction?
cs: Ty hlupáku. Skutečně hledáš zkázu?

en: Then I shall destroy you!!
cs: Potom tě tedy zničím!!

en: Congratulations, you found a secret!
cs: Gratuluji, našel jsi skrytý bonus!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
cs: Ve hře je schováno mnoho bonusů, takže se je snaž najít

en: Here's a hint to get you started
cs: Tady je rada do začátku

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
cs: Přestože po tobě Jákob chce jen chycení 3 slepic, proč nebýt hodný a chytit jich víc? Na mapě celkem 10 slepic, kdyby tě to zajímalo

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
cs: Některé předměty můžeš táhnout tak, že stiskneš tlačítko Akce a zatlačiš na ně

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
cs: Potom je můžeš táhnout dokud držíš tlačítko Akce

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
cs: Ať už to bylo cokoliv, tak ta věc vysávala energii z generátorů a používala ji protí mě.

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
cs: To by mohlo vysvětlovat proč ten výtah nefungoval. Zničení ostatních by mělo obnovit dodávku energie.

en: Defeat all Energy Drainers
cs: Poraž všechny energopijavice

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
cs: Použij šipky vlevo a vpravo pro posunutí o jeden dílek

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
cs: Pamatuj si počet, protože na obrazovce postup neuvidíš

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
cs: Až nastavíš správnou kombinaci, stiskni Útok pro otevření dvířek trezoru

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
cs: Nemám šanci jen tak odhadnout správnou kombinaci, budu muset najít jaká přesně to je

en: Keep practising!
cs: Pokračuj v tréninku!

en: Hi
cs: Ahoj

en: Hello Edgar
cs: Ahoj Edgare

en: Can I borrow your shield?
cs: Mohu si půjčit tvůj štít?

en: Off to practice your fighting skills?
cs: Jdeš trénovat své bojové umění?

en: Something like that
cs: Něco takového

en: If you run me an errand then you can have the shield
cs: Když pro mě něco zařídíš, můžeš mít můj štít

en: What do I have to do?
cs: Co mám udělat?

en: Go to the mine and collect me some coal
cs: Jdi do dolu a přines mi trochu uhlí

en: But we have plenty of coal!
cs: Ale vždyť máme spousty uhlí!

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
cs: Jasně. ale tohle není jen tak obyčejné uhlí, tohle uhlí je speciální. Žhne větším žárem a vydrží déle

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
cs: Potřebuju toho jen 10 kousků, takže by ti to nemělo zabrat moc času

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
cs: Určitě použij pytel, dotýkat se ho moc dlouho není zdravé

en: Do you have a bag?
cs: Máš nějaký pytel?

en: No, you can probably find one in the mine though
cs: Nemám, ale pravděpodobně bys měl jeden najít někde v dole

en: OK, I'll get the coal
cs: Dobře, seženu ti to uhlí

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
cs: Tu máš, vezmi si tenhle krumpáč. Můžeš ho použít k těžbě uhlí a k proražení slabšich zdí

en: You'll also need this key to get into the mine
cs: Takz budeš potřebovat tenhle klíč, aby ses do dolu dostal

en: Collect 10 pieces of Coal
cs: Seber 10 kusů uhlí

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
cs: Díky Edgare, tohle uhlí je perfektní! Doufám že tě ty netopýři moc nevyděsili.

en: The bats were the least of my worries...
cs: Netopýři byli poslední z mých starostí...

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
cs: Slyšel jsem, že se v dole před pár lety něco stalo

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
cs: No, jasně, to byl ten incident. Ale ta část dolu je už dlouho uzavřena

en: Right...
cs: Jasně...

en: Here, have my shield and have fun!
cs: Tumáš, vezmi si můj štít a užij si ho!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
cs: Jen se drž dál od Zakázané bažiny

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
cs: Dobře, mohu si tvůj krumpáč ještě chvíli nechat?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
cs: Určitě, jen mi ho vrať v jednom kuse

en: Thanks, Borgan!
cs: Díky, Borgane!

en: Have you managed to find the coal yet?
cs: Už se ti podařilo najít to uhlí?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
cs: Trezor v knihovně? Tak trochu klišé...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
cs: Je moc pevný na to, abych ho mohl rozbít. Budu ho muset otevřít pomocí kombinace

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
cs: Musíš mit sošku ve svém inventáři

en: Huh, what's that?
cs: Huh, co to je?

en: ESCAPEE LOCATED
cs: UPRCHLÍK NALEZEN

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
cs: CÍL JE OZBROJEN A PŘEDSTAVUJE NEBEZPEČÍ

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
cs: ZAHAJUJI LIKVIDACI CÍLE

en: I need a blank card to put the instructions on
cs: Potřebuji prázdnou kartu na kterou bych mohl vložit instrukce

en: That smell...
cs: Ten zápach...

en: It looks like...
cs: Vypadá to jako...

en: It's as thick as...
cs: A je to silné jako...

en: And it tastes like...
cs: A chutná to jako...

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
cs: Je to ono! Přírodní slizacký lektvar!

en: Gotcha!
cs: Mám tě!

en: Not so clever now are you?
cs: Teď nejseš tak chytrej, co?

en: I REALLY have to get out of here!
cs: SKUTEČNĚ se odsud potřebuji dostat!

en: Hi Maggie
cs: Ahoj Maggie

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
cs: Jé Edgare, jsi zraněný! Ukaž, vyléčím tě

en: Thanks Maggie!
cs: Díky Maggie

en: Persistent aren't you?
cs: Jsi nějak vytrvalý...

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
cs: Nevím co jsi udělal posledně, ale věř mi, tentokrát neunikneš!

en: (Phew)
cs: (Ufff)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
cs: (Hej, koukni na to, jeden z orbů na štítu se rozsvítil...)

en: Your spell won't work against me any more
cs: Tvoje kouzlo už na mě nebude fungovat

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
cs: Tak a teď, když mi neřekneš kde je můj otec

en: I will have to beat it out of you
cs: Budu to z tebe muset vymlátit

en: You will never get that chance
cs: Nikdy k tomu nedostaneš příležitost

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
cs: Grimlore, vyvolávám tě! Znič tenhle hmyz!

en: Farewell, Edgar
cs: Sbohem, Edgare

en: Something's coming...
cs: Něco se blíží...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
cs: Tenhle duch mě nepustí dál, budu muset najít cestu jak se ho zbavit

en: This place doesn't look so bad...
cs: Tohle místo nevypadá tak špatně...

en: What was that?
cs: Co to bylo?

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
cs: Ve hře jsou dva typy dveří. Ruční a automatické.

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
cs: Ruční dveře lze otevřít pomocí klíče, automatické se otevírají pomocí přepínače.

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
cs: K odemčení dveří, ke kterým máš klíč, stači jednoduše přijít. Není třeba klíč hledat v inventáři.

en: Open the door and continue to the right
cs: Otevři dveře a pokračuj vpravo

en: Urgh, what happened?
cs: Uff, co se stalo?

en: Where am I?
cs: Kde to jsem?

en: Now try out your shield
cs: Tak a teď vyzkoušej svůj štít

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
cs: Vykryj kuličky vypouštěné rostlinou a skoč na další plošinu

en: I can't believe he's gone
cs: Nemohu uvěřit, že je po něm

en: I tried so hard to find him
cs: Snažil jsem se tak moc ho najít

en: And I failed
cs: A selhal jsem

en: What am I going to do now?
cs: Co teď budu dělat?

en: *sniff*
cs: *Fňuk*

en: Edgar! Edgar, where are you?
cs: Edgare! Edgare, jsi to ty?

en: That voice...
cs: Ten hlas...

en: It can't be...
cs: To nemůže být...

en: Daddy!
cs: Táto!

en: Edgar!
cs: Edgare!

en: Jacob, I found him!
cs: Jákobe, našel jsem ho!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
cs: Co tu děláš synu? Je to tu nebezpečné, musíme odejít

en: I came to rescue you!
cs: Přišel jsem tě zachránit!

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
cs: Co? Co že jsi... ale ne, necháme to na pak, teď se vrátíme domů

en: I'll try again
cs: Zkus to znovu

en: Give up?
cs: Vzdáváš se?

en: I'll figure this out another time
cs: Příjdu na to jindy

en: I'll keep trying
cs: Budu to dál zkoušet

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
cs: Tyhle noty by mohly být jeho hymnus, zkusím to

en: I need to find out what Ivan's anthem is
cs: Musím zjistit jaký je Ivanův hymnus

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
cs: Náhodné zvonění na zvonky nebude fungovat...

en: Something is etched on this door
cs: Něco je vyryto na těchto dveřích

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
cs: V této hrobce odpočívá velký válečník Ivan

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
cs: Pokořitel zlého draka známého jako Chaos

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
cs: Přístup do této hrobky je dán jen těm, co zahrají jeho hymnus

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
cs: Jeho hymnus? Jak mám proboha přijít na to, co je jeho hymnus?

en: This entire section is about monsters
cs: Tahle celá sekce je o potvorách

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
cs: Nemám žadný důvod číst tyto knihy, ale budu si pamatovat že tu jsou

en: I wonder what other monsters there are...
cs: Zajímalo by mě, které další potvory tu jsou...

en: Chaos is an ancient, evil dragon
cs: Chaos je prastarý a zlý drak

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
cs: Drak? Táta mi tvrdil, že vyhynuli!

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
cs: Po mnoho let šířil zkázu v této zemi a vzal tisíce nevinných životů, jeho ohnivý dech spálil vše v jeho cestě

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
cs: Konečně statečný válečník a skupina mágu ho dokázali přemoci a spoutat ho

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
cs: Uvěznili draka pod starou pevnoustí

en: It is believed he is still there
cs: Předpokládá se, že tam stále je

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
cs: Pomalu nabírá sílu, aby se jednou mohl osvobodit a opět dát světu pocítit svůj hněv

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
cs: Pod starou pevností? Možná je to tahle...

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
cs: Pokud drak sbírá svou sílu, musí být zastaven dřív, než bude moc pozdě

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
cs: Ale pokud jeho dech zničí cokoliv, pak bych se mu nemohl bránit

en: Unless...
cs: Ledaže...

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
cs: Grimlore je stvoření z jiné dimenze. Může být vyvoláno pomocí mocné temné magie

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
cs: Nejčastěji bývá vyvolán aby sloužil jako bodyguard

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
cs: Není znám žádný způsob jak Grimlora zabýt, protože při utrpění vážných zranění se jednoduše vrací do své dimenze

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
cs: Ale i zranit ho je nelehký úkol. Každý, kdo se s ním setká, by měl co nejrychleji zmizet

en: Or they will die very quickly
cs: V opačném případě velmi rychle zemře

en: Summoner, Dark
cs: Vyvolavač, Temný

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
cs: Stejně jako obyčejní vyvolavači, Temní přivolávají ostatni potvory, aby plnili jejich přání

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
cs: Navíc se dokáží teleportovat na krátké vzdálenosti, pokud chtějí utéct svým protivníkům

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
cs: Jejich hůlka je silně magická a přestože ji člověk nemůže přímo použít, její magické vlastnosti jsou využívány při vytváření kouzel

en: Hoover, Pink
cs: Hoover, Růžový

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
cs: Růžový hoover je malý čtyřnožec s velým rypákem

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
cs: Hlavní účel jeho rypáku je hledání potravy, ale také slouží jako obranný mechanismus

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
cs: a je schopný udžet si predátory od těla prostě tak, že je odfoukne pryč

en: Venus Flytrap, mobile
cs: Venus Flytrap, pohyblivá

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
cs: Pohyblivá Venus Flytrap si vyvynula kořeny a je schopna se ke své potravě dostat a nemusí čekat, až potrava přijde k ní

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
cs: Její krk je neuvěřitelně pružný a je schopna dostat svou kořist na značnou vzdálenost

en: Tortoise, Master
cs: Želva, Královská

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
cs: Královské želvy jsou děsivé bestie. Vyskytují se ve vzdálených zemích a mají schpnost měnit své hlavy

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
cs: Kombinují všechny vlastnosti svých příbuzných: ohnivý dech, mrazivý dech a elektrošoky

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
cs: A pochopitelně jsou odolné proti příslušným útokům, dokáží je absorbovat a tím se léčit

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
cs: A navíc, pokud absorbují moc energie z léčení, změní se a začnou řádit

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
cs: V tomto stavu pak jejich útoky dokáží prorazit každou obranu a dokáží vytvořit Temnou hmotu, která ničí vše, čeho se dotkne

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
cs: Nicméně krunýř řádících želv královských je silně magický a je tak důležitou složkou pro výrobu mocných magických předmětů

en: Grub, Red
cs: Ponrava, červená

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
cs: Červené ponravy jsou víc agresivní než jejich zelení protějšci a napadnou vše, co považují za hrozbu

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
cs: Po dosažení dospělosti se zakuklí a vyvinou se z nich vosy

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
cs: Někteří se ale vyvynou ve vosí královny. Tyto královny mohou produkovat hlenu podobnou hmotu, které nedovolí jejich kořisti pohnout se z místa

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
cs: Splitteři jsou neškodná monstra, dokud nejsou napadeni

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
cs: Po obdržení dostatečně velkého poškození se rozdělí na dva jedince, kteří napadnou predátora

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
cs: Pokud jeden z nich obdrží dostatečně velké poškození, rozdělí se znovu

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
cs: Tyto jedinci jsou pak docela neškodní a v tomto stavu je lze jednoduše zašlápnout

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
cs: Pokud jsou všechny části naživu, splitter se po nějakém čase vrátí do své původní formy a vyléčí si své zranění

en: Centurion, Grey
cs: Centurion, Šedý

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
cs: Centurioni jsou magicky vytvořené stvoření, obyčejně slouží jako hlídky či stráže

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
cs: Přestože jsou pomalý, jejich obrovská hmota jim dovoluje jednoduše projít přes jakoukoliv obranu

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
cs: Místo paží mají obrovská beranidla, kterými dokáží otřást zemí a dezorientovat své cíle

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
cs: Zatímco šedí centurioni jsou používáni k vnější ochraně, exitují ještě centurioni červení, kteří stráži nejdůležitější pozice

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
cs: Gazer je létající kyklopovitá potvora vyskytující se na rozličných místech

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
cs: Jejich jediné oko je obyčejně zavřené a orientují se pomocí sonaru

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
cs: Používají svůj silný čich pro lokalizaci jak možných útočníků, tak kořisti

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
cs: Gazer útočí (a také se brání) otevřením svého oka, které oslní vše na co se podívá

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
cs: Tento útok je však efektivní pouze pokud oběť stojí ke Gazerovi čelem

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
cs: Gazerova oční bulva má magické vlastnosti a je běžnou ingrediencí  pro přípravu kouzel

en: Ah, here is a compendium of monsters
cs: Áá, tady je přehled potvor

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
cs: 34 dílů! Jak vůbec může existovat takové množství potvor?

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
cs: Tohle by se mohlo hodit až budu lovit červené bahňáky

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
cs: Stejně, v těch knihách by mohlo být něco hodné přečtení...

en: Looks like they're in alphabetical order though
cs: Vypadá to, že jsou v alfabetickém pořádku

en: Slime, Green... Slime, Purple... Sludge, Green...
cs: Slizák, zelený ... Slizák, purpurový ... Bahňák, zelený ...

en: Sludge, Red
cs: Bahňák, červený

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
cs: Narozdíl od svého zeleného příbuzného, Červený bahňák zůstává hluboko v podzemí a jen vzácně, pokud vůbec, vystupuje na povrch

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
cs: Preferuje suché prostředí s minerální hojností, a proto bývá často k nalezení v opuštěných dolech

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
cs: Proti lidem jsou velmi ostražití a většinou zaútočí, pokud je spatří. Obvykle plivou kyselinu, které pak nějaký čas trvá, než se vypaří

en: Smacker, Lesser...
cs: Plácač, malý

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
cs: Výborně, to je vše co se tu píše. Ani nevím jak rozeznat samce od samice. Prostě to budu muset zkusit...

en: Besides, what's the worst that could happen?
cs: Navíc, co by se asi tak mohlo stát?

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
cs: Neviděl  jsem žádné bahňáky, když jsem byl v dole pro Borganovo uhlí a i kdyby tam byli, nemůžu se tam vrátit, protože můj vor se potopil

en: I'll have to find another mine around here...
cs: Budu muset najít jiný důl někde v okolí...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
cs: Boss který chránil Důl nebyl v předchozí verzi

en: Because it is in this version you won't be able to leave
cs: Protože je v této, nemohl bys odejít

en: You will now be transported outside
cs: Teď budeš transportován ven

en: We apologize for the inconvenience
cs: Omlouváme se za způsobené potíže

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
cs: Takže ses vrátil? Dobrá, tentokrát odsud odejde živý jen jeden z nás!

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
cs: Tahle knihovna musí obsahovat informace úplně o všem, takže kniha popisující výrobu Štítu Dračí ochrany to někne musí být...

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
cs: Ta dračí věc zní zajímavě, ale přečtu si ji až poté, co vytvořím Ohnivý štít

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
cs: Musím nají 3 Gazerovi oči, 1 chapadlo Červeného bahnňáka a další štít pro vytvoření Ohnivého štítu

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
cs: Až najdu všechny potřebné věci, budu muset najít místo, kde bych štít mohl vytvořit

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
cs: Tahle encyklopedie monster tvrdí, že dračí dech zpopelní vše, ale ten válečník ho stejně dokázal porazit

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
cs: Možná by tahle kniha mohla obsahovat informaci, jak vytvořit štít, který by odolal dračímu dechu

en: Shield of Dragon Fire Resistance
cs: Štít dračí odolnosti

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
cs: Vytvoření štítu dračí odolnosti vyžaduje okultní magii a je známo jen velmi málo o skutečné výrobě

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
cs: Známé ingredience jsou úlomek krunýře řádící želvy královské a hůlka Temného vyvolavače

en: Drat, that's all it says
cs: Sakra, víc se tu nepíše

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
cs: Ale tahle knihovna je obrovská, musí tu být kniha, která ten porces popisuje podrobněji

en: But I've looked everywhere, haven't I?
cs: Ale díval jsem se snad už všude, nebo ne?

en: There's a book here about enchanting equipment
cs: Je tu kniha o očarování vybavení

en: Maybe I can create a shield...
cs: Možná bych mohl vytvořit štít...

en: Swords... Armour... Wands...
cs: Meče ... Brnění .. Hůlky ...

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
cs: Blbá kniha. Není to seřazené a chybí rejstřík

en: Here we go: Shields
cs: A tady to máme: Štíty

en: Shield of Fire Resistance
cs: Ohnivý štít

en: Ingredients
cs: Suroviny

en: One must gather the following
cs: Je potřeba si připravit následující

en: The root of a Mandrake
cs: Kořen Mandragory

en: Powered Condor bones
cs: Prášek z condorových kostí

en: 3 eyes of the Gazer
cs: 3 Gazerovy oči

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
cs: Čerstvě useknuté chapadlo Červeného bahňáka

en: The shield to apply the enchantment
cs: Štít který chceme očarovat

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
cs: Rozmixujte Gazerovy oči a chapadlo Bahňáka na jemnou tekutinu

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
cs: Přidejte kořen, tuk a prášek z kostí do kotlíku a smíchejte je s vytvořenou tekutinou

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
cs: Jen co směs zmodrá, přidejte štít

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
cs: Měla by tu být komnata s lektvary nebo laboratoř, kde bych mohl najít kořen, tuk a kosti. Takže o tohle se starat nemusím

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
cs: Laboratoř by měla mít kořen, tuk a kosti. Takže o tohle se starat nemusím

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
cs: A Gazerové se poflakují ve sklepení, takže s tím by neměl být problém

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
cs: Co budu potřebovat najít je Červený bahňák, ale vážně netuším, kde bych ho měl hledat

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
cs: Nemohu použít svůj štít na experimentování, protože v případě selhání bych pak už žádný neměl

en: Obtain 3 Gazer Eyes
cs: Získej 3 Gazerovy oči

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
cs: Získej 1 chapadlo Červeného bahňáka

en: Find another shield
cs: Získej další štít

en: Blend eyeballs and tentacle
cs: Rozmixuj oči a chapadlo

en: It's a book about enchanting equipment
cs: Je to kniha o očarování vybavení

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
cs: Nemám žádný důvod si ji číst, ale budu si ji pamatovat, kdybych z ní nahodou něco potřeboval

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
cs: Hmm, díval jsem se všude a vypadá to, že tohle je vše

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
cs: Předpokládám, že ostatní věci museli být zničeny, když černokněžník použil své kouzlo

en: Now to find out where I am and how I can get back
cs: Teď jen zjistit kde to jsem a jak se dostat zpátky

en: If I can...
cs: Pokud to bude možné...

en: Huh, it's started to rain
cs: Huh, začalo pršet...

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
cs: Zdá se to jako věčnost, co jsem tu byl vězněn

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
cs: Abych se odsud dostal, potřebuji 3 Přístupové klíče k ovládání výtahů

en: So far I have only found 1
cs: Zatím jsem našel pouze jediný

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
cs: Aby to nebylo snadné, mohu se dostat jen k některým přepínačům dobře umístěným šípem

en: But spares aren't common and I have run out
cs: Ale náhradní nejsou běžné a mohli by mi dojít

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
cs: Pokud rychle nenajdu cestu ven, mohl bych umřít hlady

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
cs: Pokud se nedostanu pryč, čeká mě stejný osud...

en: Collect 3 Access Keys
cs: Najdi 3 přístupové klíče

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
cs: Tohle je slabá zeď, půjde rozbít pomocí krumpáče

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
cs: Pro použití krumpáče, stiskni Útok ([INPUT_ATTACK])

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
cs: Všimni se, že ne všechny slabé zdi mohou být zničeny pomocí krumpáče

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
cs: Znič zeď pomocí krumpáče a pokračuj dál

en: There, back to your own dimension
cs: Tak, zpátky do své dimenze

en: Where did the sorceror go?
cs: Kam se ten černokněžník poděl?

en: Finally, we meet at last!
cs: Konečně se setkáváme!

en: Who are you?
cs: Kdo jsi?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
cs: Mé jméno je Edgar a strávil jsem posledních [HOURS] hodin snahou tě nalézt.

en: Fascinating. What do you want?
cs: Fascinující. A co vlastně chceš?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
cs: Přišel jsem zachránit svého tátu, řekni mi kde je!

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
cs: Tvůj otec? Mé drahé dítě, nemám ani tu nejmlhavější představu, o čem to tu mluvíš

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
cs: Ale pokud někde je, bude v mém žaláři. Proč se tam nepodívat?

en: There's something moving around down there...
cs: Něco se pohybuje tam dole...

en: It might be an ant lion looking for food
cs: Mohl by to být mravkolev hledající potravu

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
cs: Pokud půjdu dolů, téměř jistě mě sežere

en: Maybe I could lure something else into its pit...
cs: Možný bych mohl nalákat něco jiného do jeho jámy...

en: That's a lot of slime
cs: Je tu hodně slizáků

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
cs: Nemyslím že Ledový sprej se přes to dostane, protože funguje jen ve vodě

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
cs: Slizáci mohlou plavat pouze ve vodě, takže ani to mi nepomůže

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
cs: Vzpomínám si, že Borgan mi říkal jaká to je ironie

en: I'll have to find something to help me get across...
cs: Musím najít něco, co mi pomůže se dostat přes...

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
cs: Vypadá to, že je tam pevně zasazen. Nejspíš bych ho mohl povolit pomocí krumpáče...

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
cs: Vypadá to jako mixér. Mohu bych tím něco rozmixovat

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
cs: Potřebuji chapadlo Červeného bahňáka a 3 Gazerovzy oči, abych mohl vyrobit lektvar

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
cs: Budu potřebovat prázdnou lahev, do kterého bych mohl stočit lektvar

en: OK, here goes!
cs: Tak, jdem na to!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
cs: Některé předměty ve hře mohou být taženy a tlačeny

en: To push an item, simply walk into it
cs: Pro tlačení předmětu do něj stačí strkat

en: To pull an item, walk into while holding down Action
cs: Pro tažení předmětu stiskni tlašítko Akce a stč do předmětu

en: You can then pull the item around until you let go of Action
cs: Pak můžeš táhnout předmět, dokud držíš tlačítko akce

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
cs: Dotáhni tu krabici na druhou stranu a použij jí k dosažení římsy

en: Wow, a laboratory!
cs: Wau, laboratoř!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
cs: Vždycky jsem rád sledoval Maggie při výrobě lektvarů a kouzel, možná bych si tu mohl nějaké vyrobit sám!

en: Nowhere left to hide
cs: Už není kam se schovat

en: You defeated Grimlore? Impossible!
cs: Ty jsi porazil Grimlora? Nemožné!

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
cs: Podvolil se mému meči, ostatně jako vše ostatní v tomhle zkaženém místě

en: This is your last chance, tell me where my father is!
cs: Tohle je tvá poslední šance, řekni mi kde je můj otec!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
cs: NEMÁM TUŠENÍ, O ČEM TO SAKRA MLUVÍŠ!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
cs: LHÁŘI! Pohár mé trpělivosti právě přetekl, připrav se na smrt!

en: Very well. If that is your wish
cs: Dobrá tedy. Pokud je tohle tvé prání

en: Many have suffered at my hand
cs: Mnozí již trpěli mou rukou

en: Your death will be quick, but extremely painful
cs: Tvá smrt bude krátká, ale velmi bolestivá

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
cs: Přidám tvou hlavu k dlouhé řadě bláhových dobrodruhů, kteří se mě snažili porazit

en: Prepare yourself, Edgar
cs: Připrav se na srmt, Edgare

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
cs: Resetovací přepínače ti umožní vrátit předmět do původní polohy

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
cs: Pokud se předmět stane nepřístupným, můžeš použít přepínač a vrátit ho tak do původní polohy

en: This book is different to the rest
cs: Tahle kniha je jiná než ostatní

en: I can feel a powerful magic emanating from it
cs: Cítím, že z ní vyzařuje ohromná magická síla

en: A powerful evil magic
cs: Ohromná zlá magická síla

en: Maybe I should leave it alone
cs: Možná bych ji měl nechat být

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
cs: I když, můžu se mýlit, možná to není zlá magie...

en: Examine the book?
cs: Prozkoumat knihu?

en: What just happened?
cs: Co se právě stalo?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
cs: Možná bych se neměl šahat na knihy, které vyzařují temnou auru

en: And spend more time looking for my Dad
cs: A dát víc času hledání mého táty

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
cs: Tohle by ti dovolilo bojovat s Mateusem, ale vypadá to, že už jsi ho porazil...

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
cs: Nechám jí být, nemam z toho dobrý pocit

en: Oh great, I can barely see anything
cs: No výborně, skoro nic nevidím

en: I'll have to be careful where I tread...
cs: Měl bych si dávat pozor kam šlapu...

en: Escape the Catacombs
cs: Dostaň se z katakomb

en: He's through here, I can feel it
cs: Procházel tudy, cítím to

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
cs: Není cesty zpátky jen co projdu těmito dveřmi, měl bych si být jistý, že jsem připraven

en: Enter the door?
cs: Vstoupit?

en: OK, here we go...
cs: Tak, jdeme na to...

en: Maybe I should prepare a little bit more first
cs: Radši se ještě líp připravím

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
cs: Stiskni [INPUT_JUMP] až budeš mít dočteno pro postup k dalšímu dialogovému oknu

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
cs: Stejně tak se můžeš posunout dál stisknutím tlačítka Útok ([INPUT_ATTACK]), Blok ([INPUT_BLOCK]), Skok ([INPUT_JUMP]), Akce ([INPUT_INTERACT]) nebo Použít ([INPUT_ACTIVATE])

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
cs: Toto je tutoriál ke hře Legenda o Edgarovi. Tento tutoriál ti vysvětlí jak hrát tuto hru

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
cs: Pro ukončení tutoriálu, stiskni Escape a použij šipky pro navigaci v menu. Stiskni Zpět pro vybrání možnosti.

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
cs: Pro pohyb Edgarem, použij klávesy [INPUT_LEFT] a [INPUT_RIGHT].

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
cs: Pro skok stiskni [INPUT_JUMP]. Můžeš se pohybovat i ve vzduchu během skoku.

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
cs: Pro použití předmětu stiskni [INPUT_INTERACT]

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
cs: Přijdi k Action Pointu a stiskni [INPUT_INTERACT]

en: I need to recover my missing items before I can leave
cs: Musím najít své chybějící vybavení než budu moct odejít

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
cs: Kdo se opovažuje vykrádat hrobku velkého válečníka Ivana?

en: Who said that?
cs: Kdo to řekl?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
cs: Nevycválaný spratku, budeš trpět za své rouhání

en: I, am Azriel
cs: Já jsem Azriel

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
cs: Podařilo se mi uniknout ze své cely a snažím se najít cestu ven

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
cs: Našel jsem dveře blokované překážkou, která vyžaduje vložení 9 kousků skládačky

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
cs: Kousky skládačky se nalézají za dveřmi, které jsou spojené s Červenými centuriony

en: The Centurions appear to be indestructible however
cs: Centurioni jsou ale podle všeho nezničitelní

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
cs: Pokud se mi nepodaří přijít na způsob, jak je zničit, určitě tu zahynu

en: I'll find a way to destroy them
cs: Najdu cestu, jak je zničit

en: I'm so close to rescuing Dad now...
cs: Jsem přeci tak blízko záchraně mého táty...

en: Find 9 Puzzle Pieces
cs: Najdi 9 dílů skládačky

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
cs: Nic se nestalo. Nemyslím si, že tohle je správné pořadí

en: There's another sign here
cs: Je tu další nápis

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
cs: Pokud je východový výtah mimo provoz, pokračujte vlevo

en: Warning : Exit route may be hazardous
cs: Varování: Cesta k východu může být nebezpečná

en: Maybe I should use the lift to get out
cs: Možná bych měl použít výtah pro cestu ven

en: Cool, it worked!
cs: Hustý, funguje to!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
cs: Jenom si nejsem jistý ohledně barev, neměla to být červená?

en: Maybe it's supposed to be yellow...
cs: Možná by to měla být žlutá...

en: I just need to find another shield to enchant...
cs: Musím najít další štít, který bych mohl očarovat...

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
cs: Nakonec to asi nebyl tak dobrý nápad...

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
cs: Vypadá to, že budu muset najít jiný způsob, jak se dostat za to ohnivé koule

en: It's sleeping
cs: Spí

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
cs: Jsem v bezpečí, protože je v té kleci...

en: I don't want to go back to the swamp
cs: Nechci jít zpět do bažin

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
cs: Jsem si docela jistý, že můj táta je v té pevnosti

en: Maybe I should check the swamp again...
cs: Možná bych měl znovu prohledat bažinu

en: What was that?!
cs: Co to bylo?!

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
cs: ...a když jsi se včera večer nevrátil, vyrazil jsem tě hledat

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
cs: Ty jsi šel do černokněžníkovi pevnosti?!

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
cs: Myslel jsem, že tě unesl! Kde jsi byl?

en: Erm... well you see
cs: NO... víš ...

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
cs: Když jsem šel ven včera v noci, zašel jsem za Jákobem na pár panáků

en: *cough*
cs: *kých*

en: several drinks
cs: dost panáků

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
cs: Na cestě domů jsem se zastavil u studny, abych se napil vody

en: and I fell in
cs: a spadl jsem dovnitř

en: What?
cs: Cože?

en: I fell down the well
cs: Spadl jsem do studny

en: I was down there until only a couple of hours ago
cs: Dostal jsem se odtamtud jen před několika málo hodinami

en: Are you kidding me?
cs: No to si dělaš legraci!

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
cs: Křičel jsem do té studny, to jsi mě neslyšel?

en: I was out cold
cs: Byl jsem trochu mimo z té zimy

en: Plus, the hangover was absolute murder
cs: Navíc ta kocovina byla totální vražda

en: I crossed the swamp
cs: Prošel jsem močalem

en: Broke into the Sorceror's Fortress
cs: Vloupal se to černokněžníkovi pevnosti

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
cs: Bojoval se nekončícími zástupy zuřivých příšer

en: Got imprisoned in his dungeon
cs: Byl uvězněn v žaláři

en: And was teleported to another part of the world!
cs: A byl teleportován na druhý konec světa!

en: I nearly died!
cs: Málem jsem umřel!

en: Near misses don't count
cs: Málem se nepočítá

en: Only the once though
cs: Jenom ten jeden případ

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
cs: [CONTINUE_COUNT] krát podle mých výpočtů

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
cs: A po tom všem, když jsem porazil černokněžníka tak vůbec netušil, kde vlastně jsi

en: You killed the Sorceror?!
cs: Ty jsi zabil černokněžníka?

en: I thought he'd kidnapped Dad!
cs: Myslel jsem, že tě unesli!

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
cs: Wau, tak to musí být ten nejhorší případ křivého obvinění, jaký jsem kdy slyšel

en: But more seriously, you disobeyed me, son
cs: Co je však důležitější, neposlechl jsi, co jsem ti říkal, synu

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
cs: Výslovně jsem ti zakázal vkročit do Zakázaného močálu

en: And for that, you'll have to be punished
cs: A za to musíš být potrestán

en: But Dad...
cs: Ale tati...

en: Be quiet!
cs: Mlč!

en: I just need to think of something suitable...
cs: Jenom musím přijít na něco vhodného...

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
cs: Vypadá to, že tvé slepice opět utekly, Jákobe

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
cs: Myslím, že už vím, jaký bude tvůj trest...

en: A jigsaw puzzle?!
cs: Skládačka?

en: I'm not really a fan of these
cs: Nejsem zrovna fanouškem skládaček

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
cs: Mám radší posunovací hlavolamy, jako ten co jsem musel vyřešit, abych získal Bleskový meč

en: Still, it looks like this is the only way out
cs: Nicméně, vypadá to, že jiná cesta ven není

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
cs: Budu potřebovat všech 9 dílků skládačky

en: The frame is empty
cs: Rám je prázdný

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
cs: Snad tu ty dílky někde budou, jinak tu docela jistě zemřu

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
cs: Mám všechny dílky, teď je jen musím umístit do rámu a vyřešit skladačku

en: Push left, right, up or down to move the cursor
cs: Použij vlevo, vpravo, nahoru a dolu pro pohyb kursoru

en: Press Attack to select the current piece and move it around
cs: Stiskni Útok pro označení kousku, aby jsi s ním mohl pohybovat

en: Press Attack again to stop moving the current piece
cs: Stiskni Útok podruhé pro odznačení dílku

en: Press Action to quit the puzzle
cs: Stiskni Akce pro opuštění skládačky

en: More water?!
cs: Víc vody?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
cs: Nemyslím si, že přemněna ve slizáka mi tu pomůže, protože potom bych už se neměl jak dostat zpátky

en: Those fish look quite dangerous too
cs: A ty ryby vypadají také dost nebezpečně

en: I'll have to find another way of getting across
cs: Budu muset najít jiný způsob, jak se dostat dál

en: I'll have to find something to help me get across
cs: Musím najít něco, co mi pomůže se dostat přez

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
cs: Tohle je poslední část tutoriálu a naučí tě, jak blokovat a útočit

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
cs: Nejdřív se vybav mečem, protože má větší dosah a způsobuje víc zranění než krumpáč

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
cs: Stiskni [INPUT_INVENTORY] pro vstup do inventáře

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
cs: Stiskni [INPUT_INVENTORY] podruhé pro opuštění inventáře

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
cs: Ze zabitých nepřátel občas vypadne zdraví, to ale zmizí po pár vteřinách. Proto ho seber co nejrychleji!

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
cs: Pokud se k tobě netopýr moc přiblíží, podrž blok a on se od tebe jen neškodně odrazí

en: Now kill all of the bats in the area!
cs: Teď zlikviduj všechny netopíry v oblasti!

en: Aw, not again!
cs: Aa, už né!

en: Collect 6 Chopped Logs
cs: Seber 6 klád

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
cs: Potřebuji 6 klád na stavbu voru

en: This had better be the last time I have to do this...
cs: Tohle je snad naposled, kdy to musím udělat...

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
cs: Tohle musí být to uhlí, které po mě chce Borgan natěžit

en: What the?!
cs: Co to?!

en: He looks just like me
cs: Vypadá přesně jako já

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
cs: A MÁ MŮJ OHNIVÝ ŠTÍT!!

en: Hey wow, what a cute little machine!
cs: No hustý, roztomilá hračička!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
cs: Má na zádech malou zdířku. Předpokládám, že se tam má něco vložit, aby to něco dělalo

en: The robot uses instruction cards to move around
cs: Tento robot používá karty s instrukcemi, aby se pohyboval

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
cs: Použij instrukce k vedení robota skrz lokace, které jsou pro tebe nepřístupné

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
cs: Nicméně protože sám nemůžeš číst instrukce na kartě, budeč je muset zadat všechny najednou

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
cs: Pokud robot nenajde svůj cíl, vrátí se do startovní pozice a budeš to muset zkusit znovu

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
cs: Ugh, začínám mít dost prochazení divných míst, ze kterých se mi protáčí panenky

en: Oh no, I'm trapped!
cs: Ale ne, jsem chycen!

en: There must be a way to get this door open
cs: Musí existovat způsob jak otevřít tyto dveře

en: Wait, perhaps that button unlocks it
cs: Počkat, možná je odemyká tenhle knoflík

en: If only I could reach it...
cs: Jen se k němu dostat...

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
cs: Krumpáč je jedna z mnoha zbraní, na které narazíš v této hře

en: You can use it as both a weapon and a tool
cs: Můžeš ho použít jako zbraň nebo jako nástroj

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
cs: Seber krumpáč a pokračuj k dalšímu Action Pointu

en: There's a draft here...
cs: Je tu průvan...

en: And one of these bricks is loose
cs: Jedna z těch cihel je volnější

en: Aha! It's a hidden passage!
cs: Aha! Je tu tajná chodba!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
cs: S trochou štěstí mě dovede k černokněžníkovi...

en: Phew, I'm glad to be out of there
cs: Fíí, jsem rád že jsem pryč

en: Now to get through this swamp
cs: Teď se dostat skrz močál

en: Negotiate the Swamp
cs: Vypořádej se s močálem

en: There's a plaque here
cs: Je tu plaketa

en: Place the 4 statues in the correct order
cs: Polož 4 sošky ve správném pořadí

en: Strange creature...
cs: Podivné stvoření...

en: Ha ha ha!!!!
cs: Ha ha ha!!!

en: Soon we will be one again...
cs: Brzy budeme zase jeden...

en: Wait, something's wrong...
cs: Počkat, něco je špatně...

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
cs: TO NE! TOHLE JE ŠPATNÁ KOMORA!!

en: ARGHHHHHH!!!!
cs: AHHHHHHH!!!

en: Phew, I feel whole again
cs: Fuj, zase se cítím celý

en: And there's my Fire Shield!
cs: A tady je můj Ohnivý štít!

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
cs: Snad mě dostane za ty ohnivé koule...

en: Confront the Sorceror
cs: Postav se černokněžníkovi

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
cs: Tady bych měl být v bezpečí, ale musím se toho zbavit

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
cs: Tenhle přístroj má zdířku stejného tvaru jako karty. Nejspíš je budu moct použít pro vytvoření instrukcí

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
cs: Pro vytvoření instrukcí musíš vložit prázdnou kartu

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
cs: Potom budeš požádán o vložení instrukcí pro robota. Ty se dělá stejně jako u sekvenčních dveří

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
cs: Až budeš hotov s vkládáním instrukcí, stiskni Útok

en: The robot will then follow the instructions on the card
cs: Robot potom bude postupovat dle instrukcí na kartě

en: If the directions aren't correct you can try again
cs: Pokud instrukce nebudou správné, můžeš to zkusit znovu

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
cs: Tohle sklo je moc pevné na to, abych ho prorazil. Budu muset najít jiný způsob, jak ho roztříštit...

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
cs: Borgan říka, že tahle část dolu byla uzavřena po tom "incidentu"

en: There must be something around here...
cs: Něco tu musí být...

en: Wow, what a nice ring
cs: Wau, krásný prstýnek

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
cs: Tak počkat, Maggie mi říkala, že bych se měl vždycky zeptat, jestli někdo něco neztratil, než si to vezmu...

en: ANYONE LOST A RING?!
cs: ZTRATIL TU NĚKDO PRSTEN?

en: No one? Guess it's mine then!
cs: Nikdo se nehlásí? Takže bude asi můj!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
cs: Musíš mít kartu s instrukcemi označenou ve svém inventáři

en: Good riddance...
cs: Dobré rozloučení...

en: OK, let's see if this works...
cs: OK, kouknem se, jestli do funguje...

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
cs: Nebudu mít problém se přes to lano dostat, díky mím provazochodeckým schopnostem

en: And Dad said it'd never come in handy!
cs: A to mi táta říkal, že mi to nikdy k ničemu nebude!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
cs: Potřebuji nějaké lano, které bych připevníl k šipce

en: It's a giant crossbow
cs: Je to obrovská kuše

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
cs: Snad ji budu moct použít pro vytvoření mostu přes ty bodce

en: I'll need some rope first though
cs: Ale nejdřív budu muset najít nějaké lano

en: There's a sign here
cs: Je tu nápis

en: If the lift is out of order then it must be reset
cs: Pokud je výtah mimo provoz, musí být resetován

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
cs: Všechny 4 přepínače podél výtahové šachty musí být resetovány

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
cs: Ujisti se, že výtah opravdu resetuješ, aby jsi nemusel jít dlouhou cestu k povrchu

en: I thought I felt something. There's a draft here...
cs: Myslím, že jsem něco cítil. Je tu průvan...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
cs: Gratulujeme! Už znáš herní základy a můžeš zkusit hlavní hru

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
cs: Pokud by sis chtěl zopakovat tutoriál, stiskni Escape a vyber Tutoriál v menu

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
cs: Pro hraní hlavní hry, stiskni Escape a vyber Nová hra v menu

en: There, the rope's firmly attached
cs: Tak, lano je pevě přivázané

en: I need to find some rope before I can fire it
cs: Musím najít nějaké lano než budu moct střílet

en: It's a Grappling Hook
cs: Zápasnický hák

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
cs: Mohl bych ho použít k vytvoření mostu na druhou stranu, ale nemám žádné lano

en: It's an apple tree
cs: Jabloň

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
cs: Škoda že to není banánovník, jablka moc nemusím

en: There aren't any apples left
cs: Už na ní nejsou žádná jablka

en: It looks like there are some apples in it...
cs: Jsou na ní nějaká jablka

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
cs: Ty dveře se neotevřou, asi jsem vložil špatnou kombinaci

en: A lot of books
cs: Hromady knih

en: Nothing of interest here though
cs: Ale nic co by mě zajímalo

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
cs: Potřebuji krunýř ze zuřící želvy královské, hůlku temného vyvolavače

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
cs: Pozůstalost po válečníkovi, který přemohl draka

en: The soul of a wandering spirit
cs: Duše potulného ducha

en: And a spare shield
cs: A volný štít

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
cs: Až budu mít všechny tyto věci, musím je dát do kotlíku...

en: This is a book about occult magic
cs: Je tu kniha o okultní magii

en: This is interesting:
cs: Tohle zní zajímavě:

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
cs: Úlomek krunýře zuřící želvy královské

en: The staff of a Dark Summoner
cs: Hůlka temného vyvolavače

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
cs: Pokud už byl drak v minulosti poražen, rovněž je třeba získat

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
cs: Pozůstalost po válečníkovi, který draka porazil

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
cs: Až budou ingredience schromážděny, musí být vloženy do kotlíku...

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
cs: Ale né, už né! Už mám dost hraní si s tím hloupým kotlíkem!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
cs: Mám tu hůlku, ale kde mám najít krunýř nebo pozůstalost?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
cs: Mám tu hůlku, ale kde mám najít krunýř nebo pozůstalost?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
cs: Mám tu hůlku, ale kde mám najít krunýř nebo pozůstalost?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
cs: Je tu mnoho ingrediencí, které netuším jak získat...

en: Hmm, this is new.
cs: Hmm, tohle je novinka.

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
cs: Nevypadá to, že by mi mohl ublížit, ale je jen jedna možnost, jak to zjistit...

en: Those creepers look different to the others
cs: Tyhle creepři vypadaji jinak než ostatní

en: They also look very dangerous...
cs: Taky vypadají dost nebezpečně...

en: That was easy! And I can always get back later!
cs: To bylo jednoduché! A vždycky se mohu vrátit zpátky!

en: Oh....
cs: Ou....

en: Guess I have no choice now.
cs: Tak teď už nemám na výběr.

en: Hang on Dad, I'm coming...
cs: Vydrž táto, jdu si pro tebe...

en: Hey, a lightning sword!
cs: Hele, bleskový meč!

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
cs: Vypadá o hodně silnější než můj stávající meč

en: With this I should be almost unstoppable
cs: S tímhle mečem budu téměř k nezastavení

en: Almost
cs: Téměř

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
cs: Bleskový meč má omezený počet nabití a ztratí svou sílu, pokud se vybije

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
cs: Ze zabitých nepřátel teď občas budou padat náboje pro meč

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
cs: Pokud je meč zcela vybitý, ztratí svou sílu a bude z něj normální meč s velmi malou silou, dokud nenajdeš další náboje

en: Have fun!
cs: Bav se!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
cs: Děkuji za záchranu mých slepic, už pro mě máš 2 klády z lesa?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
cs: Díky Edgare! Slepice jsou zpět a ty klády jsou v pořádku

en: Take this sword, may it serve you well!
cs: Vezmi si tento meč, ať ti dobře slouží!

en: Thank you!
cs: Děkuji!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
cs: Díky za klády, nějaký pokrok se slepicemi?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
cs: Dám ti meč, pokud mi přineseš dvě klády z lesa a chytíš aspoň 3 z mých slepic

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
cs: Ahoj Edgare, co pro tebe můžu udělat?

en: Do you have a sword I can borrow?
cs: Neměl bys na půjčení meč?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
cs: Mám meč a mohu ti ho půjčit, pokud pro mě nejdřív něco uděláš

en: OK... what do I have to do?
cs: Dobře... co by to mělo být?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
cs: Některé z mých slepic musely utéct z ohrady a byl bych ti vděčný, kdybys je mohl pochytat

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
cs: Nalýčil jsem pasti poblíž ohrady, přilákej je blíž pomocí ptačího zobu. Nepotřebuju je všechny, ale pochytej aspoň 3. O zbytek se mohu postarat sám.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
cs: Né úplně. Mohl bys mi taky přinést trochu dříví z lesa? 2 klády by měly stačit

en: Do you have an axe?
cs: Máš nějakou sekeru?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
cs: Hmm... nechal jsem svou sekeru někde v lese. Pořád by tam měla být

en: Isn't that forest dangerous?
cs: Není ten les nebezpečný?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
cs: Ani né, cokoliv se ti připlete do cesty jen prašť svojí zbraní

en: Such as an axe?
cs: Jako třeba sekerou?

en: Yes, that would do the trick
cs: Jako například sekerou!

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
cs: Ale vážně, není tam nic co by tě mohlo vážně zranit. Ten problém byl vyřešen již před dlouhou dobou...

en: Good luck!
cs: Hodně zdaru!

en: Collect 2 Chopped Logs
cs: Seber 2 klády

en: Rescue 3 Chickens
cs: Zachraň 3 slepice

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
cs: Jé, díky Edgare! Stačili jen 3, ale díky za námahu!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
cs: Tady, Maggie mi vyrobila tenhle elixír zdraví, sám ho nepotřebuji, ale tobě by se mohl hodit.

en: Thanks Jacob
cs: Děkuji Jacobe

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
cs: Páni, pochytal si je všechny, díky moc!

en: Here, I have these for you
cs: Tumáš, tohle je pro tebe

en: Maggie made me this health potion but you can have it
cs: Maggie mi připravila tenhle elixír zdraví, ale můžeš si ho vzít

en: And this is something very special
cs: A tady je něco hodně speciálního

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
cs: Snad ti to pomůže na tvé cestě stát se silným válečníkem

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
cs: Ušetřil jsi mi hodně času. Maggie mi připravile ještě něco, ale protože jsi mi pomohl, můžeš si to vzít.

en: These machines aren't working.
cs: Tyhle stroje nefungují.

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
cs: Vypadá to, že krystal by měl pasovat do této díry. Možný budu moct najít nějaké náhradní.

en: Find 4 Gems
cs: Najdi 4 krystaly

en: Repair Generators
cs: Oprav generátory

en: This centurion has no power
cs: Tenhle centurion nemá žadnou energii

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
cs: Je spojený s běhacím pásem, takže dostatečná rychlost by mu měla poskytnout dostatek energie

en: I can't run in this armour, though
cs: Ale sám nemůžu běhat v tomhle brnění

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
cs: Navíc jsem unavený ze všeho toho chození, skákání, bojování, plavání...

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
cs: myšlení, dolování, sekání, strkání, tahání, nošení...

en: and catching chickens
cs: a chytání slepic

en: I'll get something else to do it instead
cs: Najdu něco jiného, co to za mě udělá

en: I'll find something else to work the treadmill for me
cs: Najdu něco jiného, co bude běžet na páse místo mě

en: Kill all Bats!
cs: Zabij všechny netpýry!

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
cs: Tahle skála je moc pevná na můj krumpáč. Budu muset použít něco jiného, pokud se chci dostat skrz...

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
cs: Tak to vypadá, že to nakonec nebyl tak dobrý nápad

en: There must be way out of here...
cs: Musí existovat cesta ven...

en: Escape the Cave
cs: Uteč z jeskyní

en: Wow, that thing is huge!
cs: Wau, tahle věc je obrovská!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
cs: Pochybuji, že proti ní můžu uspět s mečem, ale stejně se přez ní musím nějak dostat...

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
cs: Hmmm, možná tenhle kus papíru je ta kombinace

en: I'll give it a try
cs: Zkusím to

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
cs: Mačkej vlevo a vpravo pro posunutí o jeden dílek

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
cs: Až si budeš myslet, že jsi zadal správnou kombinaci, stiskni Útok a otevři sejf

en: Is this what I think it is?
cs: Je to to, co si myslím že to je?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
cs: No jasně! Tohle je Amulet vzkříšení!

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
cs: Borgan taky jeden má, ale ten je vypotřebovaný. Jednou musel mít díky němu dost kliku.

en: This should make my quest a lot easier
cs: Tohle by mi mělou mou výpravu dost ulehčit

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
cs: Amulet vzkříšení ti jednou obnoví zdraví, pokud klesne na 0

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
cs: Nicméně ti nepomůže proti ničemu, co zpusobí okamžitou smrt, jako například láva nebo některé útoky Bossů

en: Me? I'm you!
cs: Já? Já jsem ty!

en: No you're not, where did you come from?
cs: Ne, to nejsi! Odkud si přišel?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
cs: Když tvůj hloupý experiment selhal, část tvého větomí se oddělila a stvořila mě

en: I'm like you in every way, just more evil
cs: Jsem ve všch ohledech jako ty, akorát zlejší

en: I'm not evil!
cs: Ja nejsem zlý!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
cs: Ale seš, však víš, ta tvoje část co si užívala trhání nožiček brouků?

en: Hey, I don't do that anymore!
cs: Hele, to už dlouho nedělám!

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
cs: No jasně, a co těch [GAME_KILLS] potvor co jsi zabil?

en: That was self defence!
cs: To bylo v sebeobraně!

en: Did you try talking to them?
cs: Snažil jsi se s nimi dohodnout?

en: You're crazy!
cs: Seš blázen!

en: No, I'm evil!
cs: Ne, zato jsem zlý!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
cs: Máš můj štít! Budu ho potřebovat pro záchranu svého táty!

en: Well it's mine now
cs: No, tak ten je teď můj

en: Give it back!
cs: Vrať mi ho!

en: Make me!
cs: Donuť mě!

en: Fine, I will!
cs: Dobře, jak si přeješ!

en: Loser
cs: Chudák

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
cs: Vrátím se pro jeho tělo později. Vybavení laboratoře by mělo stačit pro uskutečnění mého plánu...

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
cs: Tenhle výtah je ovládán tlakovým panelem, ale nemohu na něm stát a používat výtah zároveň

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
cs: Musím najít něco jiného, co by stálo na panelu místo mě...

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
cs: Pro výrobu ohnivých šípů z normálních použij lektvar ohnivých šípů ve svém inventáři

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
cs: Pro změnu mezi normálními a ohnivými šípy vyber příslušné šípy v inventáři

en: Retrieve horn
cs: Získej roh

en: Push left or right to move the cursor
cs: Mačkej vlevo a vpravo pro pohyb kurzorem

en: Press Attack to change the colour of the peg
cs: Zmačkni útok pro změnu barvy kuličky

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
cs: Až vybereš všechny barvy, posuň kursor na značku otázky a stiskni Útok

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
cs: Číslo v rámečku značí počet správně umístěných čtverečků

en: You have 10 attempts to guess the sequence
cs: Máš 10 pokusů na uhodnutí posloupnosti

en: Press Action to quit
cs: Stiskni Akce pro ukončení

en: It's not working at the moment
cs: Momentálně je mimo provoz

en: Maybe I should come back later...
cs: Možná bych se tu měl stavit později...

en: It's a giant mastermind puzzle!
cs: Je to obrovský mastermind hlavolam!

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
cs: Takové jsem hrál v jednom kuse, když jsme cestovali do města

en: It doesn't look like it's working though
cs: Ale nevypadá funkčně

en: It's petrified again
cs: Znovu zkameněl

en: The water is full of those carnivorous fish
cs: Voda je plná masožravých ryb

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
cs: Situace je taková, že budu muse proplavat skrz, pokud se chci dostat na druhou stranu

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
cs: Ale ty ryby po mě půjdou jen co se dotknu hladiny

en: I'll have to find a way to get rid of them...
cs: Musím najít cestu, jak se těch ryb zbavit

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
cs: Tak, naolejoval jsem mechanismus. Teď by měl být jako nový!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
cs: Mechanismus je zarezlý, budu ho muset naolejovat, než se bude dát použít

en: Here goes...
cs: Tak a...

en: I still need a Fire Shield
cs: Ještě potřebuji Ohnivý štít

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
cs: Nemyslím, že mě můj štít dokáže uchránit před ohnivými koulemi. Budu muset najít nějaký silnější...

en: Obtain a Fire Shield
cs: Získej Ohnivý štít

en: I need all 9 puzzle pieces
cs: Potřebuji všech 9 dílků skládačky

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
cs: Jsem zpět v pevnosti, díky Bohu za to

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
cs: Ale táta tam nikde nebyl, díval jsem se všude a nebyl tam ani náznak jeho přítomnosti

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
cs: Černokněžník s ním musel udělat něco jiného, budu se muset vrátit a zjistit co

en: Return to the Study
cs: Vrať se do pracovny

en: Ouch, my head...
cs: Au, moje hlava...

en: Oh no, I've lost all my equipment!
cs: Ale ne, přišel jsem o všechno vybavení!

en: Some of my stuff is over there...
cs: Některé moje věci se válí támhle...

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
cs: Pokud jsou tyto věci v těhle pustinách, pak by tu mohly být všechny mé věci

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
cs: Musím se pokusit zachránit co nejvíc dokážu...

en: Retrieve items
cs: Získej zpět své vybavení

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
cs: To by mělo stačit. Snad teď bude i ten druhý výtah ve stokách fungovat

en: This looks like the horn that Olaf needs
cs: To vypadá jako ten roh, který Olaf potřebuje

en: I'll have to break it off somehow...
cs: Musím to nějak prorazit...

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
cs: Wau, nikdy jsem pohromadě neviděl tolik knih!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
cs: Musí tu být informace o naprosto všech věcech, to by se mohlo hodit...

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
cs: Hmmm, ve vzduchu je cítit náboj, připomíná mi to dům Maggie, když v něm vyráběla kouzla. Měl bych být opatrný.

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
cs: Černokněžník musel unést mého tátu na svůj hrad. Tam ho musím jít zachránit

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
cs: Jediná cesta k hradu vede skrz zakázaný močál na východě

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
cs: Vesnici od močálu odděluje jezero, takže budu pořebovat vor, pokud se přez něj mám dostat.

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
cs: Taky budu pořebovat štít a meč pro sebeobranu. O tom si můžu promluvit s Borganem a Jákobem.

en: Talk to Borgan
cs: Promluv si s Borganem

en: Talk to Jacob
cs: Promluv si s Jákobem

en: Cross the lake to the Swamp
cs: Překonej jezero před Močálem

en: Wait, what was that?
cs: Počkat, co to bylo?

en: You again?!
cs: Zase ty?!

en: What a hassle that was
cs: To byla ale lapálie

en: I don't think I'll find my Dad in here
cs: Nemyslím se, že svého otce najdu tady

en: Maybe I should look somewhere else
cs: Asi bych se měl porozhlédnout někde jinde

en: Still, there might be something in here worth my time...
cs: Přesto by tu mohlo být něco, co by stálo za tu námahu...

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
cs: Hmmm.. Prošel jsem celou pevností, ale nikde tu nejsou žádné další dveře, co by vedli ven

en: Maybe I should have another look in here...
cs: Možná bych to měl znovu prohledat zde...

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
cs: Pro sebrání předmětu, jednoduše k němu dojdi. Všechny sebratelné předměty se pak objeví v tvém inventáři

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
cs: Do inventáře se dostaneš stisknutím [INPUT_INVENTORY]

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
cs: Až budeš v inventáři, použij šipky pro výběr předmětů

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
cs: Předmět můžeš rovnou použít stiskem ([INPUT_ATTACK]) nebo použít zvolený předmět stisknutím ([INPUT_ACTIVATE])

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
cs: Stisknutím tlačítka Blok ([INPUT_BLOCK]) nebo Akce ([INPUT_INTERACT]) si připravíš vybraný předmět pro použití

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
cs: Pro organizaci předmětů v invetáři můžeš použít tlačítka Předchozí předmět ([INPUT_PREVIOUS]) a Další předmět ([INPUT_NEXT])

en: Walk over the key to pick it up
cs: Dojdi ke klíči a seber ho

en: So this is the Fortress.
cs: Takže tohle je ta Pevnost

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
cs: Vypadá to, že se odsud dá jít do mnoha lokací. Měl bych to tu nejdřív pořádně prozkoumat, než se někam vydám...

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
cs: Všechny ovádací prvky můžeš změnit tak, že stiskneš Escape a vybereš Možnosti v menu

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
cs: Vyber možnost Nastavení ovládání pomocí šipek a stiskni Zpět

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
cs: Pomocí šipek vyber možnost, kterou chceš změnit a stiskni Zpět

en: Next, press the key that you want to use instead.
cs: Potom stiskni klávesu, kterou chceš používat

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
cs: Bez ohledu na změnu, v menu lze stále navigovat pomocí šipek a klávesy Zpět

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
cs: Až budeš hotov, pokračuj vpravo k dalšímu Action Pointu

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
cs: Je tu kniha "The Third Side" od Stephena J Sweeneyho

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
cs: Tohle vypadá dost nebezpečně, skrz mé brnění by se to dostalo během několika sekund

en: But I'll have to find a way across...
cs: Ale stejně musím najít způsob, jak to překonat...

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
cs: Tak, drobeček se najed a těď sladce spí

en: I should be able to get past him without any bother now
cs: Teď bych se měl dostat bez problémů dál

en: Hey, what's that?
cs: Hej, co to je?

en: It's a baby Hoover
cs: Je to mládě Hoovera

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
cs: Jednou jsem viděl dospělého, když jsem byl ve městě se svým tátou. Jsou docela neškodní...

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
cs: Chybí mi můj táta, snad ho brzo najdu...

en: Why is it here? It must be frightened
cs: Co tu vlasně dělá? Musí být dost vyděšený

en: Hello little fella, are you lost?
cs: Jak se máš maličký, neztratil ses?

en: Don't worry, I won't hurt you
cs: Mě se bát nemusíš, neublížím ti

en: Ow!
cs: Ou!

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
cs: Musí být vyděšený. Mohl bych se přez něj dostat pokud mu seženu nějakou potravu

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
cs: Jsou to vegetariáni, takže to musí být ovoce nebo zelenina...

en: Wow, this place is empty!
cs: Wau, tohle místo je tak prázdné!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
cs: Černokněžnik nejspíš nepotřebuje žádné zbraně, když má svou magii

en: Still, there must be something of use in here
cs: Přesto tu musí být aspoň něco k užitku

en: I've already checked, he's not down there...
cs: Už jsem to tu kontroloval, tam dole není...

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
cs: Znám případy lidí, co spadli do studny. Možná se to stalo i mému otci...

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
cs: TÁTÓ!!!! JSI TAM DOLE VE STUDNÍÍÍ?!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
cs: Nic. Tak to musím pokračovat v pátrání

en: There's a note here too
cs: Taky je tu poznámka

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
cs: Tenhle lektvar je perfektní! Po vypití změní  na krátký čas člověka v potvoru

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
cs: Zatím mohu přeměnit jen sebe v jednu potvoru, ale trocha času a nic nebude nemožné

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
cs: Pár kapek tu zbývá, mělo by být bezpečné to vypít

en: OK, here goes nothing...
cs: OK, nic se nestalo...

en: Urgh!! This is horrible!
cs: Ahh!! Tohle je příšerné!

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
cs: Borgan mi řekl, že Slizáci mohou plavat ve vodě, takže by to mohlo být užitečné...

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
cs: Když jsi přeměněn na Slizáka, můžeš se pohybovat jako normálně. Taky můžeš plavat ve vodě a pohybovat se v ní šipkama nahoru a dolu

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
cs: Stiskntím šipky nahoru nebo tlačítka Skok se dostaneš ven z vody, pokud jsi blízko hladině

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
cs: Sleduj časovač v dolní části obrazovky. Jen co dojde k nule, automaticky se změníš zpět v člověka

en: Maybe this thing isn't so bad after all
cs: Možná to nakonec nebude tak špatné

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
cs: Mám všechny ingredience, teď už stačí jen přidat štít

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
cs: Nemyslím, že bych měl ještě nějaké využití pro Nadpřirozený štít...

en: Please don't make another evil version of me...
cs: Prosím neudělej další zlou verzi...

en: What a fine looking shield
cs: To je ale krásný štít

en: But will it protect me from that dragon's flames?
cs: Ale ochrání mě před dračím dechem?

en: I guess there's only one way to find out...
cs: To nebudu vědět, dokud to nevyzkouším...

en: The book said it was sealed below a fortress
cs: Podle knihy je zapečetěn někde pod pevností

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
cs: Pokud je to tato pevnost, přichází v úvahu jen dvě místa: katakomby a žalář

en: I should start my search there
cs: Tam bych mel začít hledat

en: I don't have all the ingredients yet.
cs: Ještě nemám všechny potřebné ingredience.

en: The book said I needed to find the following
cs: Dle knihy potřebuji následující

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
cs: Pozůstalost po válečníkovi, který už draka porazil

en: Hopefully I'll never have to use this again
cs: Snad to už nikdy nebudu muset použít

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
cs: Měl bych vyrobit Disintegrační štít a jít zachranit tátu dřív, než se budu honit za drakem

en: I'm not taking any chances this time...
cs: Tentokrát neponechám nic náhodě...

en: Did it work?
cs: Fungovalo to?

en: I think it's safe now...
cs: Teď už by to mělo být bezpečné...

en: I'll use my wooden shield...
cs: Použiji svůj dřevěný štít...

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
cs: Hloupá magie. Když to dělá Maggie, vypadá to tak jednoduše...

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
cs: Kotlík. Maggie má přesně takový

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
cs: Jdem na to, nejdřív mix  z Gazerovy bulvy a chapadla

en: And the rest of the ingredients too
cs: A teď i zbytek ingediencí

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
cs: Ha! Zmodralo to, přesně jak se píše v knize

en: Now to add the shield
cs: Tak a teď přidám štít

en: I need all the main ingredients
cs: Potřebuji všechny hlavní přísady

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
cs: 3 Gazerovy oči, 1 chapadlo Červeného bahňáka a volný štít

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
cs: Taky musím rozmixovat chapadlo a oči

en: I think it's dead
cs: Vypadá to mrtvě

en: Or at least as dead as a book can be
cs: Nebo aspoň tak mrtvě, jak jen kniha může vypadat

en: It might be safe to touch now
cs: Už by mělo být bezpečné se jí dotknout

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
cs: Na téhle stránce je načmáraná sekvnece nějakých čísel

en: I'll take it with me, it might come in handy
cs: Vezmu si ji s sebou, mohla by se to hodit

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
cs: Navíc, tahle věc mě dvakrát málem zabila, takže si zasloužím nějakou trofej

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
cs: Nechám jí být, zvlášť potom co se stalo posledně...

en: Hmm, what's that?
cs: Hmm, co to bylo?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
cs: Je to malá soška. To musí být ta co Olaf ukradl

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
cs: Mno, vzhledem k tomu, že mi pomáhá vrátit se k černokněžníkovi, tak to nejmenší, co můžu udělat, je přinést mu ji zpátky

en: Typical...
cs: Typické...

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
cs: Tak, nejspíš se jen propadla do hlubší jeskyně, budu muset dál hledat

en: It looks like there's a larger network of caves down there
cs: Zdá se, že tam dole je ještě rozsáhlejší systém jeskyní

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
cs: Olaf mi říkal, abych jen sebral roh a vypadnul

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
cs: Tahla karta je prázdná, budu na ní muset nahrát nějaké instrukce, aby šla použít

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
cs: Černokněžník mě docela určitě zničí, pokud se mu postavím bez štítu

en: I'd better go and make it first
cs: Měl bych jít a udělat to hned

en: Glad to be out of there
cs: Je to úleva být venku

en: Now to get that shield back from my double...
cs: Teď musím získat štít zpět od svého dvojníka...

en: Find Evil Edgar
cs: Najdi zlého Edgara

en: Hey, those look familiar
cs: Hej, to vypadá povědomě

en: They look like hypnotic spores
cs: To musí být hypnotické houbičky

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
cs: Borgan mi říkal, že dokáží dočasně zmást některé potvory, aby si mysleli, že pro ně nejste hrozba a ignorovali vás

en: Maybe they'll work on the creatures here...
cs: Možná budou fungovat i na potvory tady v jeskyni...

en: Great, that worked!
cs: Nádhera, fungovalo to!

en: What a terrible anthem though, almost completely random
cs: Taký hrozný hymnus, je naprosto náhodný...

en: This looks like the keepsake
cs: Tohle by mohla být ta pozůstalost

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
cs: Ještěže tak, vážně bych nechtěl otevírat tu rakev

en: Now to get out of here...
cs: Teď odsud vypadnout...

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
cs: Tenhle typ kovu znám, dokáže se rozžhavit velmi rychle

en: Maybe I can find a way to melt it...
cs: Možná se mi ho podaří roztavit...

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
cs: Hustý, obrovský posunovací hlavolam! Doma mám taky takový!

en: Well, not a giant one, obviously...
cs: Ne tak velký, pochopitelně...

en: Push left, right, up or down to move the blocks
cs: Mačkej šipky pro pohyb bloky

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
cs: Uspořádej bloky tak, že čísla od 1 do 8 budou popřadě zleva doprava a prázdný blok bude v pravém dolním rohu

en: Press Attack to quit the puzzle
cs: Stiskni Útok pro opuštění hlavolamu

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
cs: Abych se dostal k Zakázanému močálu, budu potřebovat vor.

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
cs: Mohu postavit vor, pokud získám dost klád z lesa

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
cs: Nepůjdu do močálu bez meče a štítu

en: Hey, what's this?
cs: Hej, co to je?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
cs: Vypadá to neškodně, zkusím na to šlápnout

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
cs: Wow! Tak to je hustý! To musí být mechanický teleport

en: I wonder if it works both ways...
cs: Zajímalo by mě, jestli je obousměrný...

en: Horray!
cs: Hurá!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
cs: Nejenom že mi to ušetří hodně chození, taky je to celkem sranda!

en: There's a note in here
cs: Je tu nápis

en: It says the following:
cs: Stojí tu:

en: Cheaters never prosper
cs: Podvodník nikdy nevydělá

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
cs: Viděl jsem tenhle štít v knize o očarování zbraní

en: It's a Phantasmal Shield
cs: Je to Nadpřirozený štít

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
cs: Nadpřirozený štít tě ochrání před nadpřirozenými silami

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
cs: Navíc dokáže odražet nadpřirozené útoky zpět na útočníky

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
cs: Zablokování útoku na poslední chvíly přidá odraženému útoku na síle

en: Ugh, you have defeated me
cs: Ugh, ty jsi mě porazil

en: How...
cs: Jak...

en: TALK! Where is my father?
cs: MLUV! Kde je můj otec?

en: I... I don't understand...
cs: Já... Já tomu nerozumím...

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
cs: Včera v noci jsi přišel do naší vesnice a unesl mého otce

en: Where is he?
cs: Tak kde je?

en: I...
cs: Já...

en: I have never been to your village
cs: Nikdy jsem ve tvé vesnici nebyl

en: I don't know where your father is...
cs: A nemám tušení, kde je tvůj otec...

en: But if you didn't take my Dad
cs: Ale pokud jsi neunesl mého otce

en: Found you!
cs: Mám tě!

en: You survived?!
cs: Tys to přežil?

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
cs: Zníš překvapeně, jako by jsi zapomněl, že mi dva jsme stejní.

en: Except you're evil
cs: Až na to, že ty jsi zlí

en: More evil
cs: Zlejší

en: Whatever, now I...
cs: Jak chceš, takže teď...

en: What is all this stuff?
cs: K čemu jsou všechny tyhle věci?

en: Your experiment separated part of your conscious
cs: Tvůj experiment oddělil čast tvého vědomí

en: Yes I know that, you already told me
cs: Tohle vím, už jsi mi to říkal

en: I'm still talking!
cs: Nech mě domluvit!

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
cs: Na tomhle světě by měl být jen jeden z nás: jedno tělo, jedna mysl

en: These machines will join us together
cs: Tenhle stroj nás spojí dohromady

en: The one on the left is for the original body, you
cs: Kabina vlevo je pro původní tělo, čili pro tebe

en: And the one on the right is for the new body, me
cs: A ta vpravo je pro nové tělo, tedy mě

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
cs: Ty půjdeš do té levé a já do té pravé

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
cs: Tvoje tělo pak bude spojeno s mým a zůstanu pouze já

en: Merge us together? Over my dead body!
cs: Spojí nás dva dohromady? Jedině přez mojí mrtvolu!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
cs: Takový byl plán. Jenže ty stále žiješ, což mi ušetří námahu. Nemusím se vracet pro tvoje tělo a nést ho až sem

en: Now get in the machine!
cs: Tak a teď vstup do stroje!

en: Wow, what a cool looking shield
cs: Wau, krásný štít

en: Hopefully this will protect me from that spell
cs: Snad mě ochrání před tím kouzlem

en: But there's only one way to find out...
cs: Ale je jen jeden způsob, jak to zjistit...

en: Defeat the Sorceror
cs: Poraž černokněžníka

en: It worked, I'm back!
cs: Fungovalo to, jsem zpátky!

en: Now to create that shield and get that sorceror...
cs: Teď jen vytvořit štít a hurá na černokněžníka...

en: Create a Resist Disintegration Shield
cs: Vytvoř Disintegrační štít

en: Using an item you have picked up is simple
cs: Použití předmětu v inventáři je snadné

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
cs: Otevři inventář ([INPUT_INVENTORY])  a použij šipky pro výběr bomby

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
cs: Teď stiskni Útok ([INPUT_ATTACK]) nebo Pouřít ([INPUT_ACTIVATE]) pro vybrání

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
cs: Zavři svůj inventář ([INPUT_INVENTORY])

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
cs: Teď můžeš použít vybraný předmět tlačítkem Použít ([INPUT_ACTIVATE])

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
cs: Zkus to s bombou, ale drž se mimo dosah výbuchu!

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
cs: Pokud je otevřený inventář, hra je pozastavena, takže není třeba spěchat

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
cs: Některé předměty, jako třeba elixír zdraví nebo zbraně, mohou být použity přímo z inventáře, takže není třeba ho zavírat

en: This generator looks OK, it just isn't on
cs: Generátor se zdá být v pořádku, jenom není zapnutý

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
cs: Tuším, že dodává energii dveřím, takže ho budu muset zapnout

en: Turn on the generator?
cs: Zapnout generátor?

en: Where's the switch?
cs: Kde je to tlačítko?

en: Ah, here it is!
cs: Á, tady je!

en: I'll leave it alone for the moment
cs: Zatím ho nechám být

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
cs: Rychle se otáčej  vlevo a vpravo abys setřásl slizáky

en: Bow
cs: Luk

en: Press Action to interact
cs: Stiskni Akce pro použití

en: %s is required
cs: %s je požadován

en: Bomb
cs: Bomba

en: Small Rock
cs: Kámen

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
cs: Stiskni Akce pro získání Purpurového krystalu

en: Tesla Pack
cs: Tesla akumulátor

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
cs: Stiskni Akce pro získání Tesla akumulátoru

en: Press Action to replace Tesla Pack
cs: Stiskni Akce pro výměnu Tesla akumulátoru

en: Obtained %s
cs: Získán %s

en: Complete
cs: Hotovo

en: %d more to go...
cs: %d zbývá...

en: Used %s
cs: Použil jsi %s

en: Cannot equip items whilst transmogrified
cs: Není možné používat předměty dokud jsi přeměněný

en: Equipped %s
cs: %s vybaven

en: Maximum health has increased!
cs: Maximální počet životů byl navýšen!

en: Bow will now fire %s
cs: Luk teď bude střílet %s

en: A bow is required to use this item
cs: K použití tohoto předmětu je třeba mít luk

en: Cannot transmogrify here...
cs: Tady se nemůžeš přeměnit...

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Start a new game?
cs: Začít novou hru?

en: Play the tutorial?
cs: Hrát tutoriál?

en: Exit the game?
cs: Ukončit hru?

en: Back
cs: Zpět

en: Game Loaded
cs: Hra načtena

en: Game Saved
cs: Hra uložena

en: Any unsaved progress will be lost
cs: Neuložený postup hrou bude ztracen

en: Press Action to talk to %s
cs: Stiskni Akce pro rozhovor s %s

en: New Objective: %s
cs: Nový úkol: %s

en: Objective Completed: %s
cs: Úkol dokončen: %s

en: This weapon is not having any effect...
cs: Tato zbraň nemá žádný účinek...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
cs: Stisnki Akce pro zapojení Tesla Akumulátoru

en: The Legend of Edgar
cs: Legenda o Edgarovi

en: %s is needed to activate this switch
cs: %s je potřeba pro použití spínače

en: Press Action to use this switch
cs: Stisnki Akce pro použití spínače

en: Press Action to save your game
cs: Stiskni Akce pro uložení hry

en: %s is required to use this Pressure Plate
cs: %s je potřeba k použití této tlakové plošiny

en: %s is needed to open this door
cs: %s je potřeba pro otevření dveří

en: This door is locked
cs: Dveře jsou zamčené

en: This teleporter is not active
cs: Teleport není aktivní

en: Push Up or Down to use this lift
cs: Stiskni Nahoru nebo Dolu pro použití výtahu

en: This lift is not active
cs: Výtah není aktivní

en: Cannot carry any more %s
cs: Není možné vzít další %s

en: Picked up %s x %d
cs: Sebrán %s x %d

en: Picked up %s
cs: Sebral jsi %s

en: %s is required to carry this item
cs: %s je potřeba pro sebrání tohoto předmětu

en: Storage Key
cs: Klíč od skladiště

en: Coal Bag Storage Switch Key
cs: Klíč od skladiště s pytlem na uhlí

en: Large Room Key
cs: Klíč od velké místnosti

en: Coal Bag
cs: Pytel na uhlí

en: Forest Cell Key
cs: Klíč od lesní komnaty

en: Wood Axe
cs: Sekera

en: Health Potion
cs: Elixír zdraví

en: Outflow Key
cs: Outflow Klíč

en: Flow Control Key
cs: Flow Control Klíč

en: Waste Processing Key
cs: Klíč od zpracování odpadu

en: Access Key 1
cs: Přístupový klíč 1

en: Access Key 2
cs: Přístupový klíč 2

en: Access Key 3
cs: Přístupový klíč 3

en: Trap Door Switch Key
cs: Klíč od padacích dveří

en: Coal
cs: Uhlí

en: Chopped Log
cs: Kláda

en: Green Gem
cs: Zelený krystal

en: Red Gem
cs: Červený krystal

en: Blue Gem
cs: Modrý krystal

en: Purple Gem
cs: Fialový krystal

en: Teleporter Key
cs: Klíč od teleportu

en: New Game
cs: Nová hra

en: Tutorial
cs: Tutoriál

en: Load Game
cs: Načíst hru

en: Options
cs: Nastavení

en: About
cs: O programu

en: Quit
cs: Ukončit

en: Configure Controls
cs: Nastavení kláves

en: Configure Sound
cs: Nastavení zvuku

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Show Hints
cs: Ukazuj nápovědu

en: A potion which will transform you...
cs: Lektvar, který te přemění...

en: A powerful bomb
cs: Mocná bomba

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
cs: Lektvar, který tě učiní neviditelným pro určité potvory

en: The eyeball from a Gazer
cs: Oční bulva Gazera

en: A Tesla Pack. It has no charge.
cs: Tesla akumulátor. Není nabitý.

en: A Summoner's Staff. It cannot be used by humans.
cs: Vyvolávačova hůlka. Pro lidi nepoužitelná.

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
cs: Tesla akumulátor. Je plně nabitý.

en: An empty potion bottle
cs: Prázdla lahev na lektvary

en: A bag of chicken feed
cs: Pytel s ptačím zobem

en: A bag suitable for carrying coal
cs: Pytel vhodný na nošení uhlí

en: Basic Sword
cs: Jednoduchý meč

en: A Sword given to you by Jacob
cs: Meč co ti dal Jákob

en: A bow
cs: Luk

en: Small Wooden Shield
cs: Malý dřevěný štít

en: A small shield that provides basic protection
cs: Malý štít, který ti poskytne základní ochranu

en: Normal Arrow
cs: Normální šíp

en: Normal Arrows
cs: Normální šípy

en: An axe suitable for chopping trees
cs: Sekera vhodná k porážení stromů

en: Pickaxe
cs: Krumpáč

en: A pickaxe lent to you by Borgan
cs: Krumpáč, který ti zapůjčil Borgan

en: Fire Burner Key
cs: Klíč od ohnivých trysek

en: Potion Room Key
cs: klíč od komnaty s lektvary

en: Surge Passage Key
cs: Klíč od přepadové chodby

en: Demolition Storage Key
cs: klíč od demoličního skladu

en: No Objectives
cs: žádné úkoly

en: Press Action to reset puzzle blocks
cs: Stiskni Akce pro resetování hlavolamu

en: Try hitting the skull...
cs: Zkus zasáhnout tu lebku...

en: This machine is not active
cs: Tenhle stroj je nefunkční

en: Repeat the sequence
cs: Opakuj sekvenci

en: Correct Sequence
cs: Správná sekvence

en: Incorrect Sequence
cs: Nesprávná sekvence

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
cs: Legenda o Edgarovi narazila na následující chybu

en: Please report this error to Parallel Realities
cs: Prosím nahlaste chybu na Parallel Realities

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
cs: Zmačkni Nahoru nebo Dolu pro rampou

en: Up
cs: Nahoru

en: Down
cs: Dolů

en: Left
cs: Vlevo

en: Right
cs: Vpravo

en: Jump
cs: Skok

en: Attack
cs: Útok

en: Block
cs: Blok

en: Action
cs: Akce

en: Use Item
cs: Použij předmět

en: Previous Item
cs: Předchozí předmět

en: Next Item
cs: Další předmět

en: Inventory
cs: Inventář

en: Pause
cs: Pauza

en: Dead Zone
cs: Zóna mrtvých

en: Sound
cs: Zvuk

en: SFX Volume
cs: Hlasitost zvuku

en: Music Volume
cs: Hlasitost hudby

en: Ice Spray
cs: Ledový sprej

en: Right Wing Lift Key
cs: Klíč od výtahu v pravém křídle

en: Mine Entrance Door Key
cs: Klíč od vstupu do dolu

en: Sewage Restricted Zone Key
cs: Klíč od omezené odpadní zóny

en: Fortress Main Key
cs: Hlavní klíč od pevnosti

en: Teleporter Access Key 1
cs: Klíč pro přístup k teleportu 1

en: Teleporter Access Key 2
cs: Klíč pro přístup k teleportu 2

en: Teleporter Access Key 3
cs: Klíč pro přístup k teleportu 3

en: Empty Bottle
cs: Prázdná lahev

en: First Floor Key
cs: Klíč od prvního podlaží

en: Press Action to retrieve %s
cs: Stiskni akce pro získání %s

en: Tuning Fork
cs: Vidlicová ladička

en: Second Floor Keycard
cs: Karta od druhého podlaží

en: Instruction Card #1
cs: Instrukční karta #1

en: Instruction Card #2
cs: Instrukční karta #2

en: Instruction Card #3
cs: Instrukční karta #3

en: Instruction Card #4
cs: Instrukční karta #4

en: Centurion Statue
cs: Soška centuriona

en: Spider Statue
cs: Soška hada

en: Tortoise Statue
cs: Soška želvy

en: Scorpion Statue
cs: Soška škorpiona

en: A Blue Gem
cs: Modrý krystal

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
cs: Soška centuriona. Má dvě nohy.

en: A Green Gem
cs: Zelený krystal

en: A Purple Gem
cs: Purpurový krystal

en: A Red Gem
cs: Červený krystal

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
cs: Soška škorpiona. Má šest nohou

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
cs: Soška pavouka. Má osm nohou

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
cs: Soška želvy. Má čtyři nohy

en: A Tuning Fork
cs: Vidlicová ladička

en: A chopped log
cs: Kláda

en: Narrator
cs: Vypravěč

en: Enter the directions
cs: Vlož instrukce

en: Out of space for instructions
cs: Došlo místo na další instrukce

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
cs: Vytváří ledové kostky, které se roztáhnou při kontaktu s vodou

en: A bottle capable of capturing souls
cs: Lahev schopná polapit duše

en: Cannot pick up %s. Inventory full
cs: Není možné sebrat %s. Inventář je plný

en: Filling mine cart...
cs: Důlní vozík se zaplňuje...

en: Out of arrows!
cs: Došli ti šípy!

en: A bottle with a soul trapped inside
cs: Láhev s polapenou duší uvnitř

en: Full Mine Cart
cs: Plný důlní vozík

en: Processing Lift Key
cs: Klíč od zpracování

en: Right Grabber Key
cs: Klíč od pravého drapáku

en: Left Grabber Key
cs: Klíč od levého drapáku

en: Master Key
cs: Hlavní klíč

en: An Oil Can
cs: Plechovka s olejem

en: Oil Can
cs: Plechovka s olejem

en: A powerful repellent
cs: Silný repelent

en: Repellent
cs: Repelent

en: Fortress Mine
cs: Pevnostní důl

en: Sludge Tentacle
cs: Bahňákovo chapadlo

en: A Red Sludge Tentacle
cs: Chapadlo Červeného bahňáka

en: Eyeball Smoothie
cs: Oční smoothie

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
cs: Tekutina vyrobená z očí a chapadel

en: Patching your save game. Please wait...
cs: Patchuji uloženou pozici. Prosím čekejte...

en: Now! Run while it's stunned!
cs: Teď! Bež dokud je ochromený!

en: I just need to find another shield to enchant
cs: Teď už zbýva jen najít další štít

en: Its wounds are already healing...
cs: Jeho zranění se už léčí...

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
cs: Pokud jste hru přeložili ze zdrojáků, musíte zpustit "make install"

en: A Yellow Gem
cs: Žlutý krystal

en: Failed to open PAK file %s
cs: Nepodařilo se otevřít PAK soubor %s

en: Find a way to remove the Gem...
cs: Najdi způsob pro sebrání krystalu...

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
cs: Stiskni Akce pro získání Žlutého krystalu

en: Book
cs: Kniha

en: Sign
cs: Nápis

en: Note
cs: Poznámka

en: Solve the sliding puzzle
cs: Vyřeš posunovací hlavolam

en: The armour is too tough for them to penetrate...
cs: Brnění je pro ně moc silné, nedokáží se skrz něj dostat,,,

en: A length of rope
cs: Provaz

en: A device for grabbing far away objects
cs: Zařízení pro uchopení vzdálených předmětů

en: A bottle of pills that convert slime into water
cs: Lahev s pilulkami, které přeměňují sliz ve vodu

en: Tutorial Key
cs: Tutoriálový klíč

en: Light Key
cs: Klíč od světel

en: Rope
cs: Provaz

en: Water Purifiers
cs: Čistič vody

en: Right Wing Key
cs: Klíč od pravého křídla

en: Catapult Lift Key
cs: Klíč od výtahu katapultu

en: Armoury
cs: Zbrojnice

en: Jacob
cs: Jákob

en: Mine Cart
cs: Důlní vozík

en: %s has regained power
cs: %s získal zpět svou sílu

en: An old shield found in the Armoury
cs: Starý štít nalezený ve zbrojnici

en: A Sword that can be charged with lightning
cs: Meč, který muže být nabit blesky

en: A Sword imbued with the power of lightning
cs: Meč nabitý silou blesků

en: Lightning Sword
cs: Bleskový meč

en: INTRUDER!
cs: NARUŠITEL!

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Play Time: %s
cs: Herní čas: %s

en: Kills: %d
cs: Zabití: %d

en: Bats Drowned: %d
cs: Utopeno netopýrů: %d

en: Times Eaten: %d
cs: Sněden: %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
cs: Uražená vzdálenost: %0.1fKM

en: Attacks Blocked: %d
cs: Zablokováno útoků: %d

en: Time Spent As A Slime: %s
cs: Čas strávený jako slizák: %s

en: Arrows Fired: %d
cs: Vystřeleno šípů: %d

en: You found a secret!
cs: Našel jsi tajemství!

en: 10 charges remaining...
cs: Zbývá 10 nábojů...

en: %s is out of power
cs: %s je vybitý

en: The damage from this weapon is being absorbed...
cs: Zranění této zbraně je pohlcováno...

en: Secrets Found: %d / %d
cs: Tajemství nalezeno: %d / %d

en: Press Action to activate the Light Pillar
cs: Stiskni Akce pro zapnutí Světelného majáku

en: Removed %s
cs: %s byl odstraněn

en: Their partner will heal them when they fall...
cs: Jejich parťák je vyléčí, pokud padnou...

en: Super is ready...
cs: Fatalita je připravená...

en: Used Amulet of Resurrection
cs: Použit Amulet vzkříšení

en: Press Action to enter the Soul Merger
cs: Stiskni Akce pro vstup do slučovače duší

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
cs: Vstupni a výstupní komora je požadována

en: One blow from the pickaxe should shatter it
cs: Jeden úder krumpáčem by to měl rozbít

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
cs: Stiskni Akce pro přeprogramování slučovače duší

en: Spanner is required
cs: Potřebuješ montážní klíč

en: Press Action to Cancel
cs: Stiskni Akce pro zrušení

en: %s is needed to activate this Light Pillar
cs: Potřebuješ %s pro zapnutí Světelného majáku

en: Evil_Edgar
cs: Zlý_Edgar

en: I'm better than you in every single way...
cs: Jsem lepši než ty ve všech ohledech...

en: Get down from there!
cs: Pojď sem dolů!

en: Stupid duds...
cs: Hloupe zmetky...

en: Die!
cs: Zhyň!

en: Arghh! My eyes!
cs: Argh! Moje oči!

en: A spanner
cs: Montářní klíč

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
cs: Explodující Gazerovi oči? Žeby zmetky?

en: Automatically brings you back to life once if you die
cs: Automaticky tě vylečí pokud zemřeš

en: Flaming Arrows
cs: Hořící šípy

en: A shield that can resist fire
cs: Štít který dokáže odolat ohni

en: Solve the jigsaw puzzle
cs: Vyřeš skládačku

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
cs: Zkus nalákat něco jiného do Mravkolvovi díry...

en: A piece of a puzzle
cs: Dílek skládačky

en: The glass looks very weak now...
cs: Sklo teď vypadá velmi slabě...

en: Press Escape to exit
cs: Stiskni Escape pro ukončení

en: A beautiful ring
cs: Nádherný prsten

en: Normal Arrow is required
cs: Je potřeba Normální šíp

en: Created %d Flaming Arrows
cs: Vyrobeno %d ohnivých šípů

en: Press buttons to escape the snowball!
cs: Mačkej klávesy, aby ses vyprostil ze sněhové koule!

en: A potion to create flaming arrows
cs: Lektvar pro výrobu ohnivých šípů

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
cs: Pásovcova bodlinová koule. Vypustí bodliny po odhození

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
cs: Zkus nechat Borera chytit bombu...

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
cs: Houbičky, které dočasně zpacifikují některá monstra

en: It's out of apples...
cs: Jablka došla...

en: Failed
cs: Nezdařilo se

en: Select a colour for every peg in the row
cs: Vyberte barvu pro každý čtverec v řadě

en: Press Action to retrieve the Horn
cs: Stiskni Akce pro získání rohu

en: Attempts remaining: %d
cs: Zbývá pokusů: %d

en: The pot is empty
cs: Hrnec je prázdný

en: Your %s has been stolen!
cs: Tvůj %s byl ukraden!

en: <Empty>
cs: <Prázdný>

en: The horn from a fearsome monster
cs: Roh děsivého monstra

en: A delicious apple
cs: Lahodné jablko

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
cs: Magický úlomek krunýře zuřící želvy královské

en: A shield that can resist disintegration
cs: Štít, který dokaže odolat disintegraci

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
cs: Zkus použít jeden z artefaktů na svou obranu...

en: Failed to load game
cs: Načtení hry selhalo

en: Your %s has been destroyed
cs: Tvůj %s byl zničen

en: Binding only works against weakened demons
cs: Zpoutání funguje pouze na oslabené démony

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
cs: Pošle oslabeného démona zpět do jeho vlastní dimenze

en: A lump of highly poisonous meat
cs: Hrouda silně jedovatého masa

en: Scrap of Paper
cs: Kus papíru

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
cs: Vytvoří dočasný štít, který odraží magické útoky

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
cs: Chrání před určitými útoky. Přestane funogvat, pokud se pohneš

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
cs: Stiskni Útok během blokování pro použití štítu...

en: Play Time
cs: Herní čas

en: Kills
cs: Zabití

en: Arrows Fired
cs: Šíp vystřelen

en: Distanced Travelled
cs: Uražení vzdálenost

en: Attacks Blocked
cs: Útoků zablokováno

en: Time Spent As A Slime
cs: Čas strávený ve formě slizáka

en: Secrets Found
cs: Odhaleno tajemství

en: Continues
cs: Pokračování

en: Defeated Bosses
cs: Porařeno bossů

en: Undefeated
cs: Neporažen

en: Defeated
cs: Poražen

en: Sorceror
cs: Černokněžník

en: Enough! Prepare to die...
cs: Dost! Připrav se na smrt...

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
cs: Rychle se otáčej vlevo a vpravo pro odstranění svazovacího kouzla!

en: Your shield is increasing in power...
cs: Tvůj štít nabíra na síle...

en: The Legend of Edgar v%0.2f
cs: Legenda o Edgarovi v%0.2f

en: King Grub
cs: Král červů

en: The Golem
cs: Golem

en: Queen Wasp
cs: Vosí královna

en: The Swamp Guardian
cs: Strážce močálu

en: The Blob
cs: Blob

en: The Watchdog
cs: Hlídací pes

en: The Awesome Foursome
cs: Úžasný čtyřka

en: The Phoenix
cs: Fénix

en: The Borer
cs: Borer

en: Evil Edgar
cs: Zlý Edgar

en: The Sewer Dweller
cs: Sewer Dweller

en: The Salamander
cs: Salamandr

en: The Black Book
cs: Černá kniha

en: The Sorceror
cs: Černokněžník

en: Became a legend
cs: Staň se legendou

en: Defeated Chaos
cs: Poraž Chaose

en: Defeated the Sorceror
cs: Poraž černokněžníka

en: Obtained the Dragon Shield
cs: Získej Dračí štít

en: Found all secrets
cs: Najdi všechny tajné lokace

en: Walked 50km
cs: Ušel 50 km

en: Fired 500 arrows
cs: Vypálil 500 šípů

en: Defeated 1000 enemies
cs: Porazil 1000 nepřátel

en: Defeated 2000 enemies
cs: Porazil 2000 nepřátel

en: Defeated the Black Book
cs: Porazil Černou knihu

en: Defeated Grimlore
cs: Porazil Grimlora

en: Defeated the Phoenix
cs: Porazil Fénixe

en: Defeated Azriel
cs: Porazil Azriela

en: Defeated the Gargoyle
cs: Porazil Gargoyla

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
cs: Porazil zuřící želvu královskou

en: Obtained the Lightning Sword
cs: Získal Bleskový meč

en: Opened the safe in the Library
cs: Otevřel sejf v knihovně

en: Located the Occult Section
cs: Našel Okultní sekci

en: Met the Sorceror
cs: Potkal černokněžníka

en: Obtained 10 Hit Points
cs: Získal 10 životů

en: Obtained 20 Hit Points
cs: Získal 20 životů

en: Rescued all of Jacob's chickens
cs: Zachránil všechny Jákobovi slepice

en: Fired 250 arrows
cs: Vypálil 250 šípů

en: Blocked 2000 attacks
cs: Zablokoval 2000 útoků

en: Continued 20 times
cs: Pokračoval 20x

en: Drowned 20 Red Bats
cs: Utopil 20 červených netopýrů

en: Escaped the Dungeon
cs: Unikl ze žaláře

en: Got eaten 5 times
cs: Byl 5x sněden

en: Entered the Forbidden Swamp
cs: Vstoupil do zakázaného močálu

en: Completed the Tutorial
cs: Dokončil tutoriál

en: Obtained the Fire Shield
cs: Získal Ohnivý štít

en: Got to the Fortress
cs: Dostal se do pevnosti

en: Defeated the Golem using only the grabbers
cs: Porazil Golema pouze pomocí drapáků

en: Defeated 100 enemies
cs: Porazil 100 nepřátel

en: Defeated 200 enemies
cs: Porazil 200 nepřátel

en: Defeated 500 enemies
cs: Porazil 500 nepřátel

en: Defeated the Watchdog
cs: Porazil Hlídacího psa

en: Defeated the Awesome Foursome
cs: Porazil Úžasnou čtyřku

en: Defeated the Blob
cs: c Bloba

en: Defeated the Borer
cs: Porazil Borera

en: Defeated Evil Edgar
cs: Porazil Zlého Edgara

en: Defeated the Queen Fly
cs: Porazil Vosí královnu

en: Defeated the Golem
cs: Porazil Golema

en: Defeated the King Grub
cs: Porazil Krále červů

en: Defeated Mataeus
cs: Porazil Mataeuse

en: Defeated the Salamander
cs: Porazil Salamandra

en: Defeated the Sewer Dweller
cs: Porazil Sewer Dwellera

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
cs: Porazil Strážce zakázaného močálu

en: Read all of the Monster Compendium
cs: Přečetl celou encyklopedii monster

en: Obtained the Amulet of Resurrection
cs: Získal Amulet vzkříšení

en: Spent 10 minutes as a Slime
cs: Strávi 10 minut jako slizák

en: Hidden Medal
cs: Skrytá medaile

en: A bell
cs: Zvonek

en: Creates a save point at your current position
cs: Vytvoří ukládací stanoviště na tvé aktuální pozici

en: Your controls have been reversed!
cs: Máš přehozené ovládání!

en: You cannot use this here
cs: Tohle tu nemůžeš použít

en: You can only use this item in an empty space
cs: Tento předmět můžeš použít pouze na volném prostranství

en: Bell
cs: Zvonek

en: A sheet of music
cs: Notový zápis

en: Choose slot to save to
cs: Vyber slot pro uložení

en: Choose slot to load from
cs: Vyber slot pro nahrání

en: Press Action to go to %s
cs: Stiskni Akce pro přesun do %s

en: the Village
cs: Vesnice

en: the Mine
cs: Důl

en: the Forest
cs: Les

en: the Forbidden Swamp
cs: Zakázaný močál

en: the Cave
cs: Jeskyně

en: the Fortress Outskirts
cs: Okolí pevnosti

en: the Sewer
cs: Stoky

en: the Fortress Basement
cs: Pevnostní sklepení

en: the Fortress Ground Floor
cs: Přízemí pevnosti

en: the Laboratory
cs: Laboratoř

en: the Library
cs: Knihovna

en: the Fortress Mine
cs: Pevnostní důl

en: the Armoury
cs: Zbrojnice

en: the Borer Cave
cs: Borerova jeskyně

en: the Catacombs
cs: Katakomby

en: the Study
cs: Pracovna

en: the Dungeon
cs: Žalář

en: the Frozen Wastes
cs: Zamrzlé pustiny

en: the Outer Cave Network
cs: Vnější jeskynní systém

en: the Inner Cave Network
cs: Vnitřní jeskynní systém

en: the Graveyard
cs: Hřbitov

en: the Left Tower
cs: Levé věž

en: the Right Tower
cs: Pravá věž

en: the Crypt
cs: Krypta

en: Village
cs: Vesnice

en: Mine
cs: Důl

en: Forest
cs: Les

en: Forbidden Swamp
cs: Zakázaný močál

en: Cave
cs: Jeskyně

en: Fortress Outskirts
cs: Okolí pevnosti

en: Sewer
cs: Stoky

en: Fortress Basement
cs: Pevnostní sklep

en: Fortress Ground Floor
cs: Přízemí pevnosti

en: Laboratory
cs: Laboratoř

en: Library
cs: Knihovna

en: Borer Cave
cs: Borerova jeskyně

en: Catacombs
cs: Katakomby

en: Study
cs: Pracovna

en: Dungeon
cs: Žalář

en: Frozen Wastes
cs: Zamrzlé pustiny

en: Outer Cave Network
cs: Vnější jeskynní systém

en: Inner Cave Network
cs: Vnitřní jeskynní systém

en: Graveyard
cs: Hřbitov

en: Left Tower
cs: Levá věž

en: Right Tower
cs: Pravá věž

en: The Observatory
cs: Observatoř

en: Crypt
cs: Krypta

en: Restart Checkpoint
cs: Resetuj Checkpoint

en: Cheats can only be enabled in-game
cs: Cheaty mohou být pouřity pouze ve hře

en: Press any key
cs: Stiskni libovolnou klávesu

en: Cannot equip items whilst attacking
cs: Nemůže vybavit předmět během útočení

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Medals
cs: Medaile

en: Audio Quality
cs: Kvalita zvuku

en: Cheats
cs: Cheaty

en: Infinite Health
cs: Nekonečné zdraví

en: Infinite Arrows
cs: Nekonečně šípů

en: Lava is fatal
cs: Láva je smrtelná

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
cs: Použij šipky pro vybrání. Stiskni Enter pro změnu

en: Interact
cs: Interakce

en: Use
cs: Použít

en: Please configure all controls
cs: Nastav si ovládání

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
cs: Rychle se otáčej vlevo a vpravo pro setřesení kousků!

en: Until we meet again...
cs: Dokud se znovu nesetkáme...

en: Ivan's keepsake
cs: Pozůstalost po Ivanovi

en: Selected %s
cs: %s vybrán

en: Press buttons to break the petrification!
cs: Mačkej klávesy, aby ses zbavil zkamenění

en: Completed the game with only 5 hit points
cs: Dokončil hru pouze s 5ti životy

en: Completed the game without continuing
cs: Dokončil hru bez pokračování

en: Accessed the Crypt
cs: Vstoupil do krypty

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
cs: Rychle se otáčej vlevo a vpravo pro setřesení miniaturních gargoylů!

en: Dragon Shield
cs: Dračí štít

en: A shield that can resist dragon breath
cs: Štít který dokáže odolat dračímu dechu

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
cs: MALL_FONT_SIZE a LARGE_FONT_SIZE musí být specifikovány při použití vlastních fontů

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
cs: Použití cheatů ti nedovolí dokončit hru na 100%

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
cs: Ty jsi vlezl do toho stroje jen tak?! Jsi ještě hloupejší, než jsem si myslel!

en: Stalagmite
cs: Stalagmit

en: Burn to ashes!
cs: Shoř na popel!

en: Feel my power!
cs: Ochutnej moji sílu!

en: Suffer!
cs: Trp!

en: Pathetic
cs: Ubohý

en: Impale
cs: Narazit

en: Confuse
cs: Zmatení

en: Darkness
cs: Temnota

en: Hold Person
cs: Drž osobu

en: A Sword of Legend
cs: Legendární meč

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
cs: Odraží nadpřirozené síly. Zablokování na poslední chvíli zvětší sílu útoku.

en: Chaos has been subdued
cs: Chaos byl pokořen

en: For now...
cs: Pro tentokrát...

en: Chaos will soon be free
cs: Chaos bude brzy svobodný

en: To terrorise the world once again
cs: Aby opět terorizoval svět

en: Rift
cs: Trhlina

en: Tendrils
cs: Úponky

en: Orbs
cs: Orby

en: I will destroy you!
cs: Zničím tě!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
cs: Tím posledním kouzlem mě musel teleportovat pryč

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
cs: I když se mi ho nepodařilo zabít, je teď příliš slabý na to, aby pro svět představoval nebezpečí

en: Time to get back to rescuing my father...
cs: A teď bych se měl vrátit k zachraňování svého otce...

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
cs: Je povně zapečetěn. Tam už se nevrátím

en: It's over
cs: To je konec

en: Hey, what's that? It looks like a sword
cs: Hej, co je tohle? Vypadá to jako meč

en: This must be Ivan's sword
cs: Tohle musí být Ivanův meč

en: You... You will never defeat me
cs: Ty... Ty mě nikdy neporazíš

en: I will escape this wretched place
cs: Nakonec uniknu z tohoto proklatého místa

en: Even if it takes me another 100 years
cs: I kdyby to mělo trvat další stovku let

en: These chains won't hold me forever
cs: Tyhle okovy mě neudrží navždy

en: Time to finish this. Prepare yourself!
cs: Je čas s tím skoncovat. Připrav se!

en: No! BANISH!
cs: Ne! VYHOSTIT!

en: What a horrible night
cs: Jaká strašná noc

en: Edgar, I have to go out for a few hours
cs: Edgare, musím jít pryč na pár hodin

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
cs: Můžeš zůstat vzhůru ještě půl hodiny, ale pak si schováš svoje hračky a půjdeš do postele

en: The following morning...
cs: Další den ráno...

en: Dad! Where are you?
cs: Táto! Kdepak jsi?

en: It doesn't look like Dad came home last night
cs: Nevypadá to, jako kdyby se táta  včera v noci vrátil

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
cs: V jeho postely nikdo nespal a nikdo my neudělal snídani

en: That can only mean one thing...
cs: Což muže znamenat jen jediné...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
cs: Musel být uchvácen zlým černokněžníkem!

en: Something very powerful was here
cs: Bylo tu něco velmi mocného

en: I can still feel the magical charge that it gave off
cs: Pořád je tu cítit magická energie

en: Whatever it was, it's long gone...
cs: Ať už to bylo cokoliv, už je to nějaký čas pryč...
