editra - en to nn translation catalogue (382 entries)

en: "%s" was not found
nn: "%s" vart ikkje funnen

en: %d matches were replaced.
nn: %d treff vart bytte ut

en: %s Source File
nn: %s Kjeldefil

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
nn: Klarte ikkje å finna %s.
    Kanskje den har vorte flytta eller sletta

en: %s does not exist
nn: %s eksisterer ikkje

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
nn: %s har vorte sletta sidan det siste lagringspunktet
    
    Vil du lagre den ein gong til?

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
nn: %s har vorte modifisert av ein annan applikasjon.
    
    Vil du lesa den inn att?

en: &About...
nn: &Om

en: &Close Tab
nn: &Lukk fana

en: &Copy
nn: &Kopier

en: &Edit
nn: &Rediger

en: &File
nn: &Fil

en: &Find
nn: &Finn

en: &Font
nn: &Tekststil

en: &Goto Line
nn: &Gå til linje

en: &Help
nn: &Hjelp

en: &New Tab
nn: &Ny fane

en: &Open
nn: &Opne

en: &Paste
nn: &Lim inn

en: &Quick Find
nn: &Snøggfinn

en: &Save
nn: &Lagre

en: &Settings
nn: &Instillingar

en: &Toolbar
nn: &Verktylinje

en: &Tools
nn: &Verkty

en: &Undo
nn: &Gjer om

en: &View
nn: &Syn

en: << Remove
nn: << Fjerne

en: Abort
nn: Avbryt

en: About
nn: Om

en: Access Denied: %s
nn: Tilgjenge nekta: %s

en: Add >>
nn: Leggje til >>

en: Add a new executable
nn: Legg til ny kjørbar

en: Add a new line after the current line
nn: Legg til linje etter den gjeldande

en: Add a new line before the current line
nn: Legg til linje før den gjeldande

en: Add and remove bookmarks
nn: Legg til og fjern bokmerker

en: Advanced
nn: Avansert

en: All
nn: Alle

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
nn: Ein ny versjon av Editra er tilgjengeleg
    Vil du laste ned Editra %s no?

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Apply
nn: Utfør

en: Are you sure want to delete %s?
nn: Er du sikker på at du ynskjer å slette %s

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
nn: Er du sikker på at du ynskjer å avinstallere %s?
    Avinstalleringa er endeleg og kan ikkje angrast.

en: Attributes
nn: Attributtar

en: Audible feedback when errors are detected
nn: Akustisk tilbakemelding når feil vert oppdaga

en: Author: %s
nn: Forfattar: %s

en: Auto-Completion
nn: Autofullfør

en: Auto-Indent
nn: Autoinnrykk

en: Automatic
nn: Automatisk

en: Automatically Backup Files
nn: Ta tryggingskopi av filer automatisk

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
nn: Laste inn filer automatisk når det vert oppdaga endringar på disken

en: Automatically save/use window state from last session
nn: Lagre/bruk sist vindaugestatus frå sist automatisk

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Backspace Unindents
nn: Tilbakeslag sletter innrykk

en: Backup Path:
nn: Stig til tryggingskopi

en: Backup buffer to file periodically
nn: Ta periodisk tryggingskopi av buffer til fil

en: Black/White
nn: Svart/kvit

en: Bookmarks
nn: Bokmerker

en: Bracket Highlighting
nn: Klammemarkering

en: Bug Tracker...
nn: Feilsporing

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Canceled
nn: Avbroten

en: Change Font Settings
nn: Endre tekststilinstillingar

en: Change view to "%s"
nn: Endre syning til "%s"

en: Changes will take affect once the program has been restarted
nn: Endringane vil tre i kraft når programmet vert omstarta.

en: Check
nn: Sjekk

en: Check for updates on startup
nn: Sjå etter oppdateringar ved start

en: Check if on disk file has been modified by others
nn: Sjekk om diskfila har vorte endra av andre

en: Choose a Save Location
nn: Vel ein lagringsstad

en: Class Definitions
nn: Klassedefinisjon

en: Clear
nn: Rense

en: Click on an item to edit
nn: Klikk for å redigere

en: Close Window
nn: Lukk vindu

en: Close all open tabs
nn: Lukk alle opne faner

en: Close the current window
nn: Lukk gjeldande vindauge

en: Code
nn: Kode

en: Code Browser
nn: Kodeutforskar

en: Code Folding
nn: Kodesamling

en: Color
nn: Farge

en: Color Highlight Code Syntax
nn: Fargeuthev kodesyntaks

en: Color Scheme
nn: Fargeskjema

en: Command
nn: Kommando

en: Commands that affect an entire line
nn: Kommando som verker på heile linja

en: Configuration
nn: Konfigurering

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Configure Printer
nn: Konfigurer skrivar

en: Convert selected text to all lowercase letters
nn: Gjer veld tekst til berre små bokstavar

en: Convert selected text to all uppercase letters
nn: Gjer veld tekst til berre store bokstavar

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
nn: Gjer mellomrom til faner i veld/all tekst

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
nn: Gjer faner til mellomrom i veld/all tekst

en: Copy
nn: Kopier

en: Copy Current Line
nn: Kopier linja

en: Copy Line
nn: Kopier linje

en: Copy Selected Text to Clipboard
nn: Kopier veld tekst til utklippstavla

en: Copyright
nn: Kopirett

en: Create Archive of "%s"
nn: Lag arkiv av "%s"

en: Created
nn: Oppretta

en: Cut
nn: Klipp

en: Cut Current Line
nn: Klipp linja

en: Cut Line
nn: Klipp linje

en: Cut Selected Text from File
nn: Klipp ut veld tekst frå fil

en: Default
nn: Standard

en: Default EOL Mode
nn: Standard EOL-modus

en: Default Lexer
nn: Standard lexer

en: Default Perspective
nn: Standar perspektiv

en: Default highlighing for new documents
nn: Standard utheving i nye dokument

en: Defines
nn: Definerer

en: Delete
nn: Slett

en: Delete Perspective
nn: Slett perspektiv

en: Delete Saved View
nn: Slett lagra syn

en: Disable Error Reporter
nn: Skru av feilrapportør

en: Do you wish to exit?
nn: Vil du avslutte?

en: Document
nn: Dokument

en: Download
nn: Last ned

en: Downloaded
nn: Lasta ned

en: Downloading
nn: Lastar ned

en: Downloading To: %s
nn: Lastar ned til: %s

en: Downloading Update
nn: Lastar ned oppdatering

en: Downloading: %s
nn: Lastar ned: %s

en: Downloads are incomplete
nn: Nedlastingar er uferdige

en: Duplicate
nn: Klone

en: Duplicate Line
nn: Klona linje

en: Duplicate the current line
nn: Klon gjeldande linje

en: EOL Mode
nn: EOL-modus

en: ERROR: %s
nn: FEIL: %s

en: ERROR: Failed to save %s
nn: FEIL: Klarte ikkje lagre %s

en: Edge Guide
nn: Kantguide

en: Edit
nn: Rediger

en: Edit Preferences / Settings
nn: Endre instillingar/val

en: Edit the way syntax is highlighted
nn: Endre måten syntaks ver utheva

en: Editor
nn: Redigerar

en: Editor Command
nn: Redigeringskommando

en: Editor Mode
nn: Redigeringsmodus

en: Editra Log
nn: Editra-logg

en: Editra is a programmers text editor.
nn: Editra er tekstbehandlaren til programmeraren.

en: Editra translations project
nn: Editra omsetjingsprosjekt

en: Enable Vi Emulation
nn: Skru på Vi-emulering

en: End of line character formatting
nn: Linjeslutt tegnformatering

en: Enter a hex color value
nn: Skriv inn hexfargeverdi

en: Enter the name of the new key profile
nn: Skriv inn namnet på ny nykkelprofil

en: Error
nn: Feil

en: Error Opening File
nn: Feil i opning av fil

en: Error Traceback:
nn: Feil-tilbaketråkk:

en: Error: Unable to open %s
nn: Feil: Kunne ikkje opne %s

en: Executable Commands
nn: Kjørbare kommandoar

en: Executables
nn: Kjørbare

en: Exit Code
nn: Avslutt kode

en: Exit the Program
nn: Avslutt program

en: Extensions (space separated, no dots)
nn: Utvidingar (delt med opphald, ingen punktum)

en: Failed
nn: Feila

en: Failed to install %d plugins
nn: Feila å installere %d instikk

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
nn: Feil å omlaste %(filename)s:
    Feil: %(errmsg)s

en: Feedback
nn: Tilbakemelding

en: File Browser
nn: Filutforskar

en: File History Length
nn: Filhistorielengde

en: File Not Found
nn: Fil ikkje funnen

en: File Settings
nn: Filinstillingar

en: File Stat Failed
nn: Filstatus feila

en: File Type
nn: Filtype

en: File is already open in an existing page.
    Do you wish to open it again?
nn: Fila er allereie opna i eksisterande side.
    Vil du opne ein gong til?

en: Filetype Associations
nn: Filtypeassosiasjon

en: Find
nn: Finn

en: Find Text
nn: Finn tekst

en: Find and Replace Text
nn: Finn og bytt tekst

en: Find/Replace
nn: Finn/bytt

en: Finished
nn: Ferdig

en: Finshed downloading plugins
nn: Ferdig med instikknedlasting

en: Folder
nn: Mappe

en: Font
nn: Tekststil

en: Font Settings
nn: Tekststilval

en: Foreground
nn: Framgrunn

en: Format
nn: Formater

en: Format all EOL characters to %s Mode
nn: Formater alle EOL-teikn til %s-modus

en: Function Definitions
nn: Funksjonsdefinisjonar

en: General
nn: Generelt

en: Generate %s
nn: Generer %s

en: Generate Code and Documents
nn: Generer kode og dokument

en: Generate a %s version of the current document
nn: Generer ein %s versjon av gjeldande dokument

en: Generate an %s version of the current document
nn: Generer ein %s versjon av gjeldande dokument

en: Get Info
nn: Få info

en: Global Variables
nn: Globale variablar

en: Goto Line
nn: GåTil linje

en: Goto Line Number
nn: GåTil linjenummer

en: Goto Matching Brace
nn: GåTil like klammer

en: Goto command buffer
nn: GåTil kommandobuffer

en: Guide Column
nn: Guidekolonne

en: Highlight Brackets/Braces
nn: Uthev parantes/klammer

en: Highlight Caret Line
nn: Uthev gåseaugelinje

en: Highlight the background of the current line
nn: Uthev bakgrunnen til gjeldande linje

en: Homepage
nn: Heimeside

en: Icon Theme
nn: Ikontema

en: Icons
nn: Ikoner

en: Identities
nn: Identitar

en: Indent Lines
nn: Innrykk linjer

en: Indent Width
nn: Innrykkvidde

en: Indent the selected lines
nn: Innrykk velde linjer

en: Indentation Guides
nn: Innrykkguidar

en: Input Helpers
nn: Inndatahjelp

en: Insert spaces instead of tab characters with tab key
nn: Tilføy mellomrom i staden for tabteikn med tabtast

en: Install
nn: Installer

en: Install the plugins for all users
     **requires administrative privileges**
nn: Installer instikket for alle
    **krever administratorretigheter**

en: Install the plugins only for the current user
nn: Installer instikket berre for denne brukaren

en: Installation Error
nn: Installasjonsfeil

en: Installed Version
nn: Instellert versjon

en: Invalid file: %s
nn: Feil fil: %s

en: Join Lines
nn: Foren linjer

en: Join the Selected Lines
nn: Foren velde linjer

en: Jump to Saved Path
nn: Hopp til lagra sti

en: Key
nn: Nykkel

en: Key Profile
nn: Nykkelprofil

en: Keybindings
nn: Nykkelbindingar

en: Kind
nn: Art

en: Labels
nn: Merkelapp

en: Language
nn: Språk

en: Latest Version
nn: Siste versjon

en: Launch Configuration
nn: Oppstartsval

en: Layout
nn: Plan

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
nn: Lisens: wxWindows (se COPYING.txt for full lisens)

en: Line Edit
nn: Linjeredigering

en: Load Last Session
nn: Last sist sesjon

en: Load Profile
nn: Last profil

en: Load a Custom Profile
nn: Last ein tilpassa profil

en: Load and save custom Profiles
nn: Last og lagre tilpassa profilar

en: Load files from last session on startup
nn: Last filer frå sist sesjon ved oppstart

en: Loaded Profile: %s
nn: Lasta profil: %s

en: Locale Settings
nn: Lokale innstillingar

en: Lowercase
nn: Små bokstavar

en: Macro Definitions
nn: Macrodefinisjonar

en: Macros
nn: Makroar

en: Manage, Download, and Install plugins
nn: Handter, last ned og installer instikk

en: Manually Set a Lexer/Syntax
nn: Vel ein Lexer/Syntaks sjølv

en: Match Case
nn: Same storleik

en: Menu
nn: Meny

en: Misc
nn: Div

en: Modified
nn: Endra

en: Modifier 1
nn: Modifikator 1

en: Modifier 2
nn: Modifikator 2

en: Move caret matching brace
nn: Flytt gåseauge lik klammer

en: Namespaces
nn: Namneområde

en: Network
nn: Nettverk

en: New
nn: Ny

en: New &Window
nn: Ny &Window

en: New File
nn: Ny Fil

en: New Folder
nn: Ny Mappe

en: New Line After
nn: Ny linje etter

en: New Line Before
nn: Ny linje før

en: New Profile
nn: Ny profil

en: Next
nn: Neste

en: Next Bookmark
nn: Neste bokmerke

en: No Description Available
nn: Inga skildring tilgjengeleg

en: No Valid Files to Open
nn: Ingen gydlege filer

en: None
nn: Iingen

en: Online project documentation and help guides
nn: Prosjektdokumentasjon og hjelpeguide på nett

en: Open
nn: Opne

en: Open A Python Shell
nn: Opne eit Pythonskal

en: Open Code Browser Sidepanel
nn: Opne kodeutforskar-sidepanel

en: Open Directory?
nn: Opne mappe?

en: Open File
nn: Opne fil

en: Open File Browser Sidepanel
nn: Opne filutforskar-sidepanel

en: Open files in new windows by default
nn: Opne filer i nytt vindauge som standard

en: Open the Quick Find Bar
nn: Opne Hurtigfinn-linja

en: Open with
nn: Opne med

en: Opened file: %s
nn: Opna fila: %s

en: Opening %s
nn: Opnar %s

en: Packages
nn: Pakkar

en: Password
nn: Passord

en: Paste
nn: Lim inn

en: Paste Text from Clipboard to File
nn: Lim inn tekst frå utklipp til fil

en: Pathmarks
nn: Stimerker

en: Permissions
nn: Tillatingar

en: Perspective Name
nn: Perspektivnamn

en: Perspective to Delete
nn: Perspektiv å slette

en: Perspectives
nn: Perspektiv

en: Platform Info
nn: Platforminfo

en: Plugin Manager
nn: Innstikkshandterar

en: Port Number
nn: Portnummer

en: Preferences - Editra
nn: Innstillingar - Editra

en: Preview Printout
nn: Skriv ut førehandsvisning

en: Previous
nn: Forrige

en: Previous Bookmark
nn: Forrige bokmerke

en: Primary Font
nn: Hovedtekststil

en: Print
nn: Skriv ut

en: Print Current File
nn: Skriv ut fil

en: Print Preview
nn: Utskriftsførehandsvisning

en: Printer Mode
nn: Skrivermodus

en: Procedure Definitions
nn: Prosedyredefinisjonar

en: Profile
nn: Profil

en: Profile Saved as: %s
nn: Profil lagra som: %s

en: Profile Updated
nn: Profil oppdatert

en: Program Executable Command
nn: Programmer kjørbar kommando

en: Programs
nn: Program

en: Protocols
nn: Protokollar

en: Proxy Settings
nn: Proxyinnstillingar

en: Proxy URL
nn: Proxy-URL

en: Put an item on the Shelf
nn: Set ein ting på hylla

en: Rate: %.2f Kb/s
nn: Karakter: %.2f Kb/s

en: Recent Searches
nn: Nylege søk

en: Recently Opened Files
nn: Nyleg opna filer

en: Recording Finished
nn: Opptak ferdig

en: Recording Macro
nn: Tar opp makro

en: Redo
nn: Gjer om

en: Redo Last Undo
nn: Gjer om siste angre

en: Reload File?
nn: Laste fil på ny?

en: Remember File Position
nn: Hugs filposisjon

en: Remember Window Position on Exit
nn: Hugs vindaugeposisjon ved avslutt

en: Remember Window Size on Exit
nn: Hugs vindaugestorleik ved avslutt

en: Remove All Bookmarks
nn: Fjern alle bokmerker

en: Remove Saved Path
nn: Fjern lagresti

en: Remove all bookmarks from the current document
nn: Fjern ale bokmerker frå det gjeldande dokumentet

en: Remove selection from list
nn: Fjern utval frå lista

en: Remove trailing whitespace
nn: Fjern siste opphald

en: Rename
nn: Gje nytt namn

en: Report Error
nn: Rapporter feil

en: Resave File?
nn: Lagre fil på ny?

en: Retrieving Plugin List
nn: Hentar innstikkliste

en: Reveal in
nn: Syn i

en: Revert to Default
nn: Set til standard

en: Run
nn: Kjør

en: Run script from current buffer
nn: Kjør skript frå gjeldande buffer

en: Save
nn: Lagre

en: Save All
nn: Lagre alle

en: Save As
nn: Lagre som

en: Save Changes?
nn: Lagre endringar?

en: Save Current File
nn: Lagre denne fila

en: Save Current Settings to a New Profile
nn: Lagre desse instillingane til ny profil

en: Save Current View
nn: Lagre denne syninga

en: Save Error
nn: Lagringsfeil

en: Save Perspective
nn: Lagre perspektiv

en: Save Profile
nn: Lagre profil

en: Save Selected Paths
nn: Lagre velde stiar

en: Save Styles
nn: Lagre stilar

en: Save all open pages
nn: Lagre alle opne sider

en: Save the current window layout
nn: Lagre denne vindaugeplanen

en: Saved File As: %s
nn: Lagra fila som: %s

en: Saved File: %s
nn: Lagra fila: %s

en: Secondary Font
nn: Biskriftstil

en: Sections
nn: Seksjonar

en: Select All Text in Document
nn: Vel alt tekst i dokumentet

en: Select plugins to download
nn: Vel innstikk til nedlasting

en: Send bug reports and suggestions
nn: Send feilrapportar og forslag

en: Set Font
nn: Vel skriftstil

en: Set the preview file type
nn: Vel filtype for førehandsvisning

en: Sets a secondary font used for special regions when syntax highlighting is in use
nn: Vel ein biskrifttype som vert brukt på spesielle stadar kor syntaksen er utheva

en: Sets the main/default font of the document
nn: Vel hovud-/standardskriftstilen til dokumentet

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Shelf
nn: Hylle

en: Show EOL Markers
nn: Syn EOL-markørar

en: Show Edge Guide
nn: Syn kantguiden

en: Show Hidden Files
nn: Syn gøymte filer

en: Show Indentation Guides
nn: Syn Innrykkguiden

en: Show Line Number Margin
nn: Syn linjenummermargin

en: Show Line Numbers
nn: Syn linjenummer

en: Show Shelf
nn: syn hylle

en: Show Splash Screen
nn: Syn oppstartsskjerm

en: Show Toolbar
nn: Syn verktylinje

en: Show Whitespace
nn: Syn mellomrom

en: Show Whitespace Markers
nn: Syn mellomrom-markørar

en: Show the Shelf
nn: Syn hylla

en: Show the edge column guide
nn: Syn kantkolonneguiden

en: Size
nn: Storleik

en: Some styles have been changed would you like to save before exiting?
nn: Nokre stilar har vorte endra, vil du lagre før du avsluttar?

en: Spaces to Tabs
nn: Mellomrom til innrykk

en: Start a New File
nn: Start på ny fil

en: Start a new file in a new tab
nn: Star på ny fil i ei ny fane

en: Start a new file in a new window
nn: Start på ny fil i eit nytt vindauge

en: Startup Settings
nn: Oppstartsinnstillingar

en: Status Unknown
nn: Ukjend status

en: Style Editor
nn: Stilredigerar

en: Style Tags
nn: Stilmerkelappar

en: Style Theme
nn: Stiltema

en: Subroutine Declarations
nn: Prosedyre-erklæring

en: Subroutines
nn: Prosedyrar

en: Successfully Installed Plugins
nn: Innstallerte instikka vellukka

en: Switch Lexer to %s
nn: Skift Lexer til %s

en: Syntax Highlighting
nn: Syntaksutheving

en: System Directory
nn: Systemmappe

en: Tab Width
nn: Fanevidde

en: Tabs to Spaces
nn: Innrykk til mellomrom

en: Task Definitions
nn: Oppgåvedefinisjonar

en: Text Document
nn: Tekstdokument

en: The file: "%s" has been modified since the last save point.
    
    Would you like to save the changes?
nn: Fila: "%s" har vorte endra sidan sist lagringspounkt.
    
    Vil du lagre endringane?

en: There are no files that Editra can open in %s
nn: Det er ingen filer Editra kan opne i %s

en: To add a new item drag and drop the plugin file into the list.
    
    To remove an item select it and hit Delete or Backspace.
nn: For å leggje til element, dra og slepp innstikkfila i lista.
    
    For å fjerne element, vel og trykk Delete eller tilbakeslag.
