Enigma - en to fr translation catalogue (1061 entries)

en: Server Error: could not load level '
fr: Erreur serveur : erreur lors du chargement du niveau '

en: Mouse speed: %d
fr: Vitesse souris : %d

en: Another nameless level
fr: Un autre niveau sans nom

en:  by
fr:  par

en: Left mouse button:
fr: Bouton gauche :

en: Activate/drop leftmost inventory item
fr: Active/lâche l'objet de l'inventaire

en: Right mouse button:
fr: Bouton droit :

en: Rotate inventory items
fr: Rotation inventaire

en: Escape:
fr: Échap :

en: Show game menu
fr: Voir le menu

en: Shift+Escape:
fr: Maj+Échap :

en: Quit game immediately
fr: Quitter le jeu immédiatement

en: F1:
fr: F1 :

en: Show this help
fr: Affiche cette aide

en: F3:
fr: F3 :

en: Kill current marble
fr: Tuer votre bille

en: Shift+F3:
fr: Maj+F3 :

en: Restart the current level
fr: Recommencer le niveau actuel

en: Shift+Ctrl+F3:
fr: Control-Maj-F3

en: Reload and restart the current level
fr: Recharger et redémarrer le niveau courant

en: F4:
fr: F4 :

en: Skip to next level
fr: Sauter au prochain niveau

en: F5:
fr: F5 :

en: F6:
fr: F6 :

en: Jump back to last level
fr: Retourner au niveau précédent

en: F10:
fr: F10 :

en: Make screenshot
fr: Copie d'écran

en: Left/right arrow:
fr: Flèches gauche et droite :

en: Change mouse speed
fr: Changer la vitesse de la souris

en: Alt+x:
fr: Alt+x :

en: Return to level menu
fr: Retourne au menu des niveaux

en: Skip to next level for best score hunt
fr: Sauter au prochain niveau pour battre un record

en: Skip to next unsolved level
fr: Sauter au prochain niveau non résolu

en: Too slow for
fr: Trop lent pour

en: You are slow today ... Ctrl-A
fr: Vous êtes lent aujourd'hui… Ctrl-A

en: Exactly the world record of
fr: Exactement le même temps que

en: Great! A new world record!
fr: Bravo ! Un nouveau record du monde !

en: Again your personal record...
fr: Encore votre temps perso…

en: New personal record - better than par!
fr: Nouveau record personnel — meilleur que le par !

en: New personal record!
fr: Nouveau record personnel !

en: Your record,
fr: Votre record,

en: behind world record.
fr: moins que le record mondial.

en: behind your record.
fr: moins que votre record

en: Level finished - better than par!
fr: Niveau terminé, meilleur que le par !

en: Level finished!
fr: Niveau terminé !

en:  Cheater!
fr:  Escroc !

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
fr: Enigma pack %s, niveau #%d : %s

en: Your record:
fr: Votre record :

en: World record to beat:
fr: Record mondial à battre :

en: Error in configuration file.
fr: Erreur dans le fichier de configuration.

en: Error: Home directory does not exist.
fr: Erreur : Le répertoire 'home' n'existe pas.

en: Error: Application Data directory does not exist.
fr: Erreur : Le répertoire de données n'existe pas.

en: Error in XML initialization.
fr: Erreur dans le fichier d'initialisation.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
fr: Mise à jour Mac OS X depuis Enigma 1.00
    
    Le chemin par défaut des données utilisateur a été changé de
      %s 
    
    au chemin visible
      %s 
    
    Si vous êtes d'accord, Enigma va déplacer vos données vers ce nouvel endroit.
    Notez que vous devrez relancer Enigma pour compléter cette mise à jour.

en: Never
fr: Jamais

en: Remind
fr: Rappeler

en: Fatal error that caused the application to quit:
fr: Erreur fatale, l'application va quitter :

en: Quit
fr: Quitter

en: Start Game
fr: Commencer partie

en: Join Game
fr: Rejoindre partie

en: Back
fr: Retour

en: Enigma - Network Menu
fr: Enigma - Menu réseau

en: Main developers of the 1.21 release:
fr: Développeurs principaux de la version 1.21 :

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
fr:   RONALD LAMPRECHT (développeur principal)

en: Special Thanks To:
fr: Remerciements spéciaux à :

en:   DANIEL HECK (project founder)
fr:   DANIEL HECK (fondateur du projet)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
fr:   MEINOLF SCHNEIDER (idée du jeu, création de niveaux)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
fr: Veuillez consulter la documentation ou les pages qui suivent pour les crédits complets.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
fr: Page web : http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
fr: Contact : enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
fr: Enigma est un logiciel libre et peut être distribué sous les

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
fr: termes de la GNU General Public License, version 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
fr: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck et contributeurs.

en: Main developers of all releases:
fr: Développeurs principaux de toutes les versions :

en: Special Thanks:
fr: Remerciements spéciaux à :

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Paths
fr: Chemins

en: Locate Auto
fr: Trouver auto

en: Locate Score
fr: Trouver les scores

en: Credits
fr: Crédits

en: Enigma - Help Menu
fr: Enigma - Menu d'aide

en: Preferences Path:
fr: Chemin préférences :

en: User Path:
fr: Chemin utilisateur :

en: User Image Path:
fr: Chemin images :

en: System Path:
fr: Chemin système :

en: Resource Paths:
fr: Chemin ressources :

en: L10n Path:
fr: Chemin L10n

en: Level Pack
fr: Pack de niveau

en: Network Game
fr: Jeu en réseau

en: Search
fr: Recherche

en: Update
fr: Actualiser le pack

en: Help
fr: Aide

en: Enigma - Main Menu
fr: Enigma - Menu principal

en: This is a selection of the most important options. Each of them can be found in one of the submenus. For help on a specific option, please press F1 in its original submenu.
fr: Ceci est une sélection des options les plus importantes. Chacune d'entre elles peut être trouvée dans l'un des sous-menus. Pour de l'aide sur une options particulière, bouton F1 dans son sous-menu d'origine.

en: Screen brightness:
fr: Luminosité de l'écran :

en: This changes the brightness of the entire screen on which Enigma's window is positioned. Default is '0'.
fr: Ceci modifie la luminosité de tout l'écran sur lequel repose la fenêtre d'Enigma. La valeur par défaut est '0'.

en: Fullscreen:
fr: Plein écran :

en: Choose 'yes' if you want Enigma to be displayed on the whole screen instead of within a window.
fr: Choisir 'oui' si on veut qu'Enigma soit affiché sur tout l'écran au lieu d'une fenêtre spécifique.

en: In fullscreen mode:
fr: En mode plein écran :

en: Screen resolution: This lists all resolutions that are supported both by your monitor and by Enigma. It is only used in fullscreen mode.
fr: Résolution : Ceci liste toutes les résolutions qui sont supportées à la fois par votre écran et par Enigma. N'est utilisé qu'en mode plein écran.

en: Tileset: The set of images used in the menus and in the game. In fullscreen mode, this depends on the chosen screen resolution.
fr: Jeu de cases : le jeu d'images utilisées dans les menus et dans le jeu. En mode plein écran, cela dépend de la résolution d'écran choisie.

en: In windowed mode:
fr: En mode fenêtre :

en: Tileset: In windowed mode, you choose the tileset first. The tileset then defines the default size of Enigma's window.
fr: Jeu de cases : dans le mode fenêtre, vous choisissez d'abord le jeu de cases. Le jeu de cases définit alors la taille de la fenêtre d'Enigma.

en: Window size: While the tileset determines the default size of your window, you can scale it up by a factor. You can choose this factor in this field. You can still resize the window manually, however, when you restart Enigma, the size defined by this field is reinstated again. You can choose 'Not fixed', in which case Enigma will restart with the same window size you previously chose.
fr: Taille de la fenêtre : alors que le jeu de cases détermine la taille par défaut de la fenêtre, vous pouvez changer son échelle d'un facteur donné. Vous pouvez toujours redimensionner la fenêtre manuellement, cependant, lorsque vous redémarrez Enigma, la taille définie par ce champ est réinstallée. Vous pouvez choisir 'pas fixe', auquel cas Enigma redémarrera avec la taille de fenêtre que vous avez choisie précédemment.

en: Sound set:
fr: Jeu de sons :

en: The collection of sounds used by Enigma. Unless you install a user sound set or other source of sound sets, only default ('Enigma') is available.
fr: La collection de sons utilisée par Enigma. À moins que vous installiez un jeu de sons utilisateur ou une autre source de jeux de sons, seul le jeu par défaut ('Enigma') est disponible.

en: Menu music:
fr: Menu musique :

en: The selection of music that is played in menus. 'In game' means that the same music is played as would be during the play.
fr: La sélection musicale qui sera jouée dans les menus. 'Dans le jeu' signifie que la musique qui est jouée est la même que celle qu'on entendra dans le jeu.

en: Music ingame:
fr: Musique dans le jeu :

en: Whether you want to hear Enigma's music while playing.
fr: Dit si vous voulez entendre la musique d'Enigma pendant que vous jouez.

en: Sound volume / Music volume:
fr: Volume sonore / Volume musical :

en: Loudness of sound effects / music. Please note that the volume settings of your operating system applies as well.
fr: Intensité des effets sonores ou de la musique. Noter que le réglage de volume du système d'exploitation s'applique aussi.

en: Stereo:
fr: Stéréo :

en: If active (by default), sound effects are changed to reflect the direction of their sources in a level. Choose 'mono' to deactivate this. In some setups, left and right speaker are swapped; you might choose 'reverse' then. (Stereo effects might not work.)
fr: Si active (par défaut), les effets sonores dont changés selon la direction de leurs sources dans le niveau. Choisir 'mono' pour désactiver ceci. Dans certains niveaux, la gauche et la droite sont échangées ; vous pouvez alors choisir 'inversé'. (Les effets stéréo peuvent ne pas fonctionner.)

en: Language:
fr: Langue :

en: You can choose the language here. You can also choose a language by clicking on the flags above the main menu, if Enigma's window (or fullscreen resolution) is large enough to show them.
fr: Vous pouvez choisir ici la langue. Vous pouvez aussi choisir une langue en cliquant sur un des drapeaux au-dessus de la fenêtre principale, si la fenêtre d'Enigma (ou la résolution de l'écran) est suffisamment grande pour les afficher.

en: Mouse speed:
fr: Vitesse de la souris :

en: A factor which decides how fast you have to move your mouse to achieve a certain force on the marble. You can choose this factor during the game as well, by pressing the left and right arrow keys.
fr: Un facteur qui décide à quelle vitesse vous devez bouger la souris pour appliquer une certaine force à la bille. Vous pouvez choisir ce facteur en jouant, à l'aide des flèches gauche et droite du clavier.

en: Middle mouse button:
fr: Bouton du milieu :

en: What happens when you click your mouse's middle button in the game, 'Pause' by default.
fr: Ce qui se passe quand vous cliquez sur le bouton du milieu de la souris. 'Pause' par défaut.

en: Text speed:
fr: Vitesse du texte :

en: The speed with which text flies by in the game. You can press the down arrow to display a text again, if you missed it.
fr: La vitesse à laquelle le texte défile pendant le jeu. Si vous n'avez pas eu le temps de lire le texte, la flèche vers le bas permet de le réafficher.

en: Ratings update:
fr: Mise à jour :

en: Whether Enigma should automatically download the latest rating file, with world records, user ratings of levels etc.
fr: dit si Enigma doit télécharger automatiquement les mises à jour des scores, avec les records du monde, les notes données par les joueurs aux niveaux etc.

en: User name:
fr: Nom d'utilisateur :

en: If you want to submit your scores, you should enter a user name here. This is the name shown to other players if you hold a world record for a level, and on the leaderboard on our web site. On our web site, you will find a list of all user names currently in use (and known to us).
fr: Si vous voulez soumettre vos scores, vous devez entrer ici un nom d'utilisateur. C'est sous ce nom que les autres joueurs verront si vous détenez un record du monde pour un niveau, et sur le tableau de classement sur notre site web. Sur le site web, vous pouvez voir les noms de tous les noms actuellement utilisés (et connus de nous).

en: User path:
fr: Chemin utilisateur :

en: Location of your scores, some settings, and user level packs.
fr: Emplacement de vos scores, quelques réglages, et niveaux utilisateur.

en: User image path:
fr: Chemin images utilisateur :

en: Location of level screenshots (use F10 during the game to make a screenshot), and of level thumbnails. By default, this is the same as your user path.
fr: Emplacement des copies d'écran des niveaux (utiliser F10 pendant le jeu pour copier l'écran), et des onglets des niveaux. Par défaut, c'est le même chemin que le chemin utilisateur.

en: Localization/translation path:
fr: Chemins vers locales/traduction :

en: Location of translations to all languages Enigma uses.
fr: Emplacement des traduction de toutes les langues utilisées par Enigma.

en: muted
fr: en sourdine

en: Music in game
fr: Musique dans le jeu

en: No music in game
fr: Pas de musique dans le jeu

en: Auto
fr: Automatique

en: Always
fr: Toujours

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None found
fr: Pas trouvé

en: Not fixed
fr: Pas réparé

en: reversed
fr: inversée

en: normal
fr: normale

en: unknown
fr: inconnu

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Pause (ESC)
fr: Pause (Échap)

en: Restart Level (Shift-F3)
fr: Recommencer le niveau (Shift+F3)

en: Resetting video settings in %is ...
fr: Réinitialiser les réglages vidéo dans %is ...

en: Main
fr: Menu principal

en: Video
fr: Vidéo

en: Config
fr: Configuration

en: Ok
fr: OK

en: Language:
fr: Langue :

en: Fullscreen:
fr: Plein écran :

en: Mouse speed:
fr: Vitesse souris :

en: Sound volume:
fr: Volume sonore :

en: Music volume:
fr: Volume musique :

en: Ratings update:
fr: Mise à jour records :

en: Score upload:
fr: Envoi du score :

en: User name:
fr: Nom utilisateur :

en: Sorry, no video changes during an ongoing game.
fr: Désolé, pas possible de changer les réglages vidéo durant le jeu.

en: Screen brightness:
fr: Luminosité de l'écran :

en: In fullscreen mode:
fr: En mode plein écran :

en: Screen resolution:
fr: Résolution de l'écran :

en: Tileset:
fr: Jeu de pavés :

en: In windowed mode:
fr: En mode fenêtré :

en: Window size:
fr: Taille de la fenêtre :

en: Sound set:
fr: Jeu de sons :

en: Menu music:
fr: Musique du menu :

en: Music ingame:
fr: Musique dans le jeu :

en: Stereo:
fr: Stéréo :

en: Middle mouse button:
fr: Bouton central de la souris :

en: Text speed:
fr: Vitesse du texte :

en: User path:
fr: Chemin utilisateur :

en: User image path:
fr: Chemin images :

en: Localization/translation path:
fr: Chemin vers les traductions :

en: Use these video settings?
fr: Utiliser ces réglages vidéo ?

en: Enigma - Options Menu
fr: Enigma - Menu des options

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Skip to main menu
fr: Sauter au menu principal

en: Add all to clipboard
fr: Ajouter tout au presse-papier

en: Update levelpack
fr: Actualiser le pack

en: Arrows:
fr: Flèches :

en: Select level
fr: Choisir niveau

en: Return:
fr: Retour :

en: Play selected level
fr: Jouer le niveau

en: Back/Space:
fr: Backspace/Espace :

en: Previous/next levelpack
fr: Précédent/prochain pack de stages

en: Mark current level as unsolved
fr: Marquer le niveau actuel comme non résolu

en: Alt+Return:
fr: Alt+Entrée :

en: Switch between fullscreen and window
fr: Alterner les modes plein écran et fenêtré

en: Left click:
fr: Clic gauche :

en: Right or control click:
fr: Clic droit ou control-clic :

en: Inspect selected level
fr: Examiner le niveau sélectionné

en: Select next level for world record hunt
fr: Sélectionner le prochain record du monde à battre

en: Select next unsolved level
fr: Sélectionner le prochain niveau non résolu

en: You are not allowed to play this level yet.
fr: Vous n'êtes pas encore autorisé à jouer à ce niveau.

en: %s: %d level | %s: %d levels
fr[0]: %s: %d niveau
fr[1]: %s: %d niveaux

en: %d%% best
fr: %d%% meilleurs

en: %d%% par, hcp %.1f
fr: PAR %d%%, hcp %.1f

en: %d%% solved
fr: %d%% résolus

en: Your time:
fr: Votre temps :

en: That's world record.
fr: Record du monde.

en: That's %s below world record.
fr: C'est %s en dessous du record du monde.

en: World record:
fr: Record du monde :

en: Par:
fr: PAR :

en: World record by %s:
fr: Record du monde par %s :

en: No further unsolved level available!
fr: Pas davantage de niveaux non résolus !

en: Shift-click:
fr: Maj-clic :

en: Add to clipboard
fr: Ajouter au presse-papiers

en: Shift-delete:
fr: Maj-suppr :

en: Clear clipboard
fr: Effacer le presse-papiers

en: F8:
fr: F8 :

en: Insert clipboard as reference
fr: Insérer le presse-papiers comme référence

en: F9:
fr: F9 :

en: Insert clipboard as copy
fr: Insérer le presse-papiers comme copie

en: Alt-left arrow:
fr: Alt-flèche gauche :

en: Exchange level with predecessor
fr: Échanger ce niveau avec le précédent

en: Alt-right arrow:
fr: Alt-flèche droite :

en: Exchange level with successor
fr: Échanger ce niveau avec le suivant

en: Delete:
fr: Effacer :

en: Delete level
fr: Effacer le niveau

en: Update index from levels
fr: Actualiser l'index des niveaux

en: F10
fr: F10 :

en: Move clipboard levels
fr: Déplacer le presse-papier des niveaux

en: Undo
fr: Défaire

en: Clipboard: %d level | Clipboard: %d levels
fr[0]: Presse-papier : %d niveau
fr[1]: Presse-papier : %d niveaux

en: Enigma - Level Pack Composer
fr: Enigma - Emballage de paquet de niveaux

en: Levelpack:
fr: Pack de niveau :

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Group:
fr: Groupe :

en: Location
fr: Emplacement

en: in [All Packs]:
fr: dans [All Packs] :

en: Edit Metadata
fr: Modifier métadonnées

en: Release:
fr: Version :

en: Revision:
fr: Révision :

en: Compatibility:
fr: Compatibilité :

en: Default Location:
fr: Emplacement par défaut :

en: Level types:
fr: Types de niveau :

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
fr: Veuillez réassigner le pack à un autre groupe pour détruire ce groupe

en: Compose Pack
fr: Composer le pack

en: Update Pack
fr: Actualiser le pack

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
fr: Erreur : titre vide non autorisé - faire « Annuler » pour quitter sans modifications

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
fr: Erreur : utilisez uniquement « a-zA-Z0-9 _-# » pour le titre du pack de niveaux

en: Error: title already in use - choose another title
fr: Erreur : Titre déjà utilisé - choisissez un autre titre

en: Left column:
fr: Colonne de gauche :

en: Levelpack groups
fr: Groupe de packs de niveau

en: Right columns:
fr: Colonne de droite :

en: Levelpacks of selected group
fr: Packs de niveau du groupe sélectionné

en: Select group or levelpack
fr: Choisissez un groupe ou un pack de niveaux

en: Configure group or levelpack
fr: Configurer le groupe ou le pack de niveau

en: New Group
fr: Nouveau groupe

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: Welcome to Enigma! Please note that the game makes use of your mouse in another way than usual, and there will be no mouse cursor during the game. You can press the ESC key or the middle mouse button to pause the game and exit (or continue). You can also always press the F1 key to see available shortcut keys.
fr: Bienvenue dans Enigma ! Noter que le jeu fait usage de la souris de manière inhabituelle, et il n'y a pas de curseur souris quand on joue. Le bouton Échap et le bouton du milieu de la souris permettent de marquer une pause et de quitter (ou de continuer à jouer). Le bouton F1 permet à tout instant de voir la liste des raccourcis clavier.

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer. TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: If you are an experienced gamer and prefer a challenge for a start, please click here:
fr: Si vous êtes un joueur expérimenté, et préférez commencer par un défi, veuillez cliquer par ici :

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you prefer a more gentle introduction, please click here:
fr: Si vous souhaitez une introduction plus en douceur, veuillez cliquer par ici :

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you feel you need some more training with handling your mouse, you might find some helpful landscapes here:
fr: Si vous pensez avoir besoin de plus d'entraînement au maniement de la souris, vous pouvez trouver des paysages plus utiles par ici :

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: Welcome to Enigma! Please note that there will be no mouse cursor during the game. You can press ESC or the middle mouse button to pause or exit. Use F1 to see available shortcut keys.
fr: Bienvenue dans Enigma ! Notez qu'il n'y a pas de curseur de souris dans le jeu. Échap ou le bouton du milieu de la souris pour une pause ou quitter. F1 pour voir les raccourcis clavier.

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: For a more gentle introduction, please click here:
fr: Pour une introduction plus douce, cliquez ici :

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: You will find more training landscapes here:
fr: Vous pouvez aussi vous entraîner ici :

en: Enigma - Level Pack Menu
fr: Enigma - Menu du lot de niveau

en: Position:
fr: Position :

en: New Pack
fr: Nouveau pack de niveaux

en: Delete Group
fr: Effacer groupe

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
fr: Erreur : Ce nom n'est pas autorisé - Faire « Annuler » pour sortir sans modifications

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
fr: Erreur : Le nom du groupe est déjà pris

en: Error: "Every group" is a reserved group name
fr: Erreur : « Every group » est un nom réservé

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
fr: Erreur : Le nom du groupe ne doit pas être entre crochets

en: Error: group not empty
fr: Erreur : Groupe non vide

en: Enigma - Level Pack Group Configuration
fr: Enigma - Configuration du lot de niveaux

en: Page Up:
fr: Monter d'une page :

en: Show previous screenshot
fr: Montrer écran précédent

en: Page Down:
fr: Descendre d'une page :

en: Show next screenshot
fr: Montrer écran suivant

en: No screenshot available:
fr: Pas de capture d'écran disponible :

en: Searches for levels with given criteria.
fr: Recherche de niveaux selon des critères donnés.

en: Use 'Text Search' for a case independent search in levels' titles, author names, file names, and level identification names.
fr: Utilisez 'recherche textuelle' pour une recherche par titre du niveau, nom d'auteur, nom de fichier, ou nom d'identification du niveau.

en: Levels are rated in their difficulty in five categories: intelligence, dexterity, patience, knowledge about Enigma, and speed control. Each rating ranges from 1 (easy) to 5 (difficult). Levels with special mechanisms may also be a 6 in knowledge. With the corresponding buttons, you can search for levels with certain difficulty ratings.
fr: Les niveaux sont évalués par difficulté dans cinq catégories : intelligence, dextérité, patience, connaissance (sur Enigma), et rapidité. Chaque évaluation va de 1 (facile) à 5 (difficile). Les niveaux faisant appel à des mécanismes spéciaux peuvent aussi être évalués à 6 en connaissance. Les boutons correspondants vous permettent de chercher des niveaux ayant de difficulté donnée.

en: The five single ratings are combined into an overall difficulty rating, ranging from 1 to 100. You can also search for levels within a given overall difficulty range.
fr: Les cinq évaluations sont combinés en une seule note globale de difficulté, allant de 1 à 100. Vous pouvez aussi chercher les niveaux dont la difficulté globale est dans un intervalle donné.

en: 'Average rating' is the mean of player's ratings of the levels. You can rate a level on its level inspector page with a rating from 0 (worst) to 10 (best). You can search for levels which average rating is within a specified interval, too.
fr: 'Score moyen' est la moyenne des scores des joueurs pour les niveaux. Vous pouvez noter un niveau sur la page de ce niveau avec une note allant de 0 (mauvais) à 10 (excellent). Vous pouvez aussi chercher les niveaux dont le score a une moyenne dans un intervalle donné.

en: If you choose 'Only levels that are unsolved in easy mode', you filter for all levels which feature an easy mode, and that have not been solved by you in easy mode yet. Accordingly, you can choose 'Only levels that are unsolved in normal mode' to filter for those.
fr: Si vous choisissez 'Uniquement les niveaux non résolus en mode facile', vous ne gardez que les niveaux disposant d'un mode facile, et non encore résolus par vous en mode facile. De même vous pouvez choisir 'Uniquement les niveaux non résolus en mode normal' pour ne garder que ceux-ci.

en: Finally, you can sort the results randomly, by average rating, by overall difficulty, or by their sequence on load time, which mostly is the sequence in which they appear in the level packs (sort by 'None').
fr: Enfin, vous pouvez trier les résultats au hasard, par difficulté globale, ou par date de chargement, ce qui revient essentiellement au même que l'ordre dans lequel ils apparaissent dans le paquet de niveaux (triés par 'Aucun').

en: The number of levels satisfying all chosen criteria is shown on the line above the search button. Please note that some levels have no ratings, or no average ratings, and are therefore automatically excluded as soon as you choose to search for ratings or average ratings or sort by them.
fr: Le nombre de niveaux satisfaisant tous les critères choisis est affiché dans la ligne au-dessus du bouton de recherche. Notez que certains niveaux n'ayant pas de scores, ou de scores moyens, sont de ce fait automatiquement exclus si votre recherche se fait par score ou score moyen, ou triés par score ou score moyen.

en: None
fr: Aucun

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Random".
en: Random
fr: Aléatoire

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Difficulty".
en: Difficulty
fr: Difficulté

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Average rating".
en: Average rating
fr: Score moyen

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Text Search:
fr: Recherche textuelle :

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
fr: recherche sur titre, auteur, nom du niveau

en: Intelligence:
fr: Intelligence :

en: Dexterity:
fr: Dextérité :

en: Patience:
fr: Patience :

en: Knowledge:
fr: Connaissance :

en: Speed:
fr: Vitesse :

en: Difficulty:
fr: Difficulté :

en: Average Rating:
fr: Score moyen :

en: Only levels that are unsolved in easy mode:
fr: Seulement les niveaux non résolus en mode facile :

en: Only levels that are unsolved in normal mode:
fr: Seulement les niveaux non résolus en mode normal :

en: Sort by:
fr: Trier selon :

en: Reset
fr: Redémarrer

en: Levels fitting these criteria: %d
fr: Niveaux correspondant à ces critères : %d

en: Enigma - Search Menu
fr: Enigma - Menu de recherche

en: Screenshot
fr: Copie d'écran

en: Level:
fr: Niveau :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Contact:
fr: Contact :

en: Homepage:
fr: Site :

en: Public Ratings
fr: Catégories

en: You:
fr: Vous :

en: World:
fr: Monde :

note: TRANSLATORS: PAR = professional average rate - an expression used by golfers
en: PAR:
fr: PAR :

en: Solved %:
fr: Résolus % :

en: Solved #:
fr: Résolus # :

en: Score:
fr: Score :

en: Status:
fr: État :

en: Release:
fr: Version :

en: Revision:
fr: Révision :

en: Control:
fr: Contrôle :

en: Target:
fr: Cible :

en: experimental
fr: expérimental

en: released
fr: publié

en: balance
fr: équilibre

en: key
fr: clé

en: time
fr: temps

en: pushes
fr: poussés

en: moves
fr: mouvements

en: World Record Holders:
fr: Champion-ne-s du monde :

en: Credits:
fr: Crédits :

en: Dedication:
fr: Dédié à :

en: Level Path:
fr: Chemin :

en: Id:
fr: Identité :

en: Load time:
fr: Temps de chargement :

en: Compatibility:
fr: Compatibilité :

en: Annotation:
fr: Annotation :

en: Rating:
fr: Note :

en: Average:
fr: Moyenne :

en: Resume Level (ESC)
fr: Reprendre le niveau (Échap)

en: Level Info
fr: Infos sur le niveau

en: Screenshot (F10)
fr: Capture d'écran (F10)

en: Abort Level
fr: Abandonner le niveau

en: Exit Enigma (Shift-ESC)
fr: Quitter Enigam (Shift+Échap)

en: Return to level
fr: Retour au niveau

en: For a list of shortcut keys during the game, press F1 during the game.
fr: Pour une liste des raccourcis clavier durant le jeu, presser F1 durant le jeu.

en: Error on auto registration of levelfile:
fr: Erreur dans l'enregistrement automatique du fichier de configuration :

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
fr: Note : le niveau n'apparaîtra pas dans le pack de niveaux « Auto Folder » !

en: Continue
fr: Continuer

en: Error on update of levelpack index:
fr: Erreur dans la mise à jour de l'index des packs de niveaux :

en: Note: the current version will be reloaded!
fr: Note : la version actuelle va être rechargée !

en: Error on registration of levelpack index:
fr: Erreur durant l'enregistrement de l'index des packs de niveaux :

en: Note: the levelpack will not show up!
fr: Note : le pack de niveau n'apparaîtra pas !

en: Cannot find '%s'.
fr: '%s' introuvable.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
fr: Votre installation peut être incomplète ou invalide.

en: There was an error loading '%s'.
fr: Erreur au chargement de '%s'.

en: Error: '%s'
fr: Erreur : '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
fr: 
    
    Cette erreur peut amener le jeu à se comporter étrangement !

en: All right, we'll call it a draw
fr: Palsambleu, je rends les armes

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
fr: Découvrez des paires de pierres en naviguant à travers des obstacles avec une bille

en: Let there be light!
fr: Que la lumière soit !

en: You really will need every penny!
fr: Vous aurez vraiment besoin du moindre sou !

en: Umbrellas prevent free fall!
fr: Les parapluies peuvent servir de parachute !

en: No problem! Piece of cake!
fr: Pas de problème! L'enfance de l'art !

en: It was easy, wasn't it!
fr: C'était facile, non ?

en: You need to be fast!
fr: Vous devez être rapides !

en: It's a ring!
fr: C'est un anneau !

en: Business hours from 8am to 4pm
fr: Heures de bureau : De 8 heures à 16 heures

en: Everything's been counted carefully!
fr: Les pièces sont comptées

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
fr: L'explosion fait disparaître des morceaux de tuyau !

en: Don't believe all that you see!
fr: Ne croyez pas tout ce que vous voyez !

en: An English text based riddle
fr: Une énigme à base de texte anglais

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
fr: A l'instar de Mary Poppins, le parapluie vous permet de planer un certain temps.

en: The Enigmhanoi Towers
fr: Les tours d'Enigmhanoi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
fr: Celui qui parle ne sait pas (Lao Tseu)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
fr: Le sage, rit (Lao Tseu)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
fr: Celui qui sait ne parle pas (Lao Tseu)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
fr: Les sections ayant la même couleur tournent toujours en même temps et dans la même direction.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
fr: Fiche d'entretien : métal-pierre-pierre-pierre-rouge-jaune-jaune-rouge-rouge-pierre.

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: The Grim Reaper
fr: Qui sème le vent, récolte la tempête

en: ... There are more than two ...
fr: ... Il y en a plus que deux ...

en: The witch of this switch waits for your wish.
fr: Wouah ! Entrez votre choix.

en: The witch of this switch resets the awale game.
fr: Recommencer tout le jeu.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
fr: Un tour de jeu consiste à prendre les graines d'une case et les semer une par une dans les cases suivantes.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
fr: A la fin d'un tour, s'il y a 2 ou 3 graines dans la case, on les prend ainsi que celles des cases qui sont avant (si elles sont 2 ou 3).

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
fr: Le premier joueur qui s'est fait prendre toutes ses graines gagne.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
fr: Si un joueur a plus de 24 graines, il gagne. Que gagne-t-il ? Le droit d'occire les oxydes.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
fr: Bravo ! Vous avez avalé l'awale !

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
fr: Perdu ! Le bouton pour recommencer le jeu est au bord gauche du paysage.

en: Validate your choice here.
fr: Validez votre choix ici.

en: Reset the game.
fr: Recommencer la partie.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
fr: Un tour de jeu consiste à prendre les graines d'une case et les semer une par une dans le sens giratoire, éventuellement en faisant plusieurs tours.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
fr: A la fin d'un tour, on prend les graines de la case d'en face et on recommence un tour.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
fr: Un tour commence par une des cases de gauche, si possible ; sinon on commence par une des cases de droite.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
fr: La partie finit quand un joueur n'a plus de graines ; celui qui en a le plus, gagne.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
fr: Un caillou jaune vaut 10 caillous bleus (donc 2 caillous marrons).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
fr: Un caillou marron vaut 5 caillous bleus.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
fr: Ce katro est la version malgache du jeu ; en mode 'facile' il y a un awale africain.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
fr: Seul le bouton « Reset » ou Maj-F3 peuvent faire changer les choses…

en: Same room, new mirrors ...
fr: Même endroit, nouveaux miroirs...

en: Umbrellas protect!
fr: Les parapluies protègent

en: It's easier with a shovel!
fr: Ce serait plus facile avec une pelle !

en: Watch out!!
fr: Faites gaffe !!

en: Please remember:    42
fr: Souvenez-vous :    42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
fr: Si vous trouvez ce niveau trop facile, essayez -Bavarian Madness-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
fr: Veuillez nous excuser pour ce désagrément, votre compte est soldé.

en: Take the key to the left first!
fr: Prenez la clé de gauche d'abord

en: Sunday, bloody Sunday!
fr: Dimanche mortel !

en: Can you see the hidden oxyd stones?
fr: Voyez-vous les oxydes cachées ?

en: If you haven't won, you've lost!
fr: Si vous n'avez pas gagné, c'est que vous avez perdu !

en: Easy?
fr: Facile ?

en: Watch out, slippery!
fr: Attention, glissant !

en: Open the Doors, Open the Oxyds
fr: Ouvrez les portes, ouvrez les oxydes

en: Riverside
fr: Le bord de la rivière

en: Wrong side!                   F3
fr: Mauvais côté !                    F3

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
fr: L'éboulis mobile peut tomber dans des trous mais ne peut pas tomber dans l'eau.

en: Oh, ridiculous riddle rule my marble's meaningless mind, continue creating confusion being blackball's brain's blind.
fr: Oh, ridicule règle ridée mon malicieux maître mou, confusion créée continuellement sur son sort spirituel.

en: Feed me!
fr: Nourrissez-moi !

en: Beware of Sadistic Dentist!
fr: Attention au dentiste sadique !

en: The innocent victim.
fr: La victime innocente.

en: Office of your boss.
fr: Le bureau de votre patron.

en: Aaaaaarrrrggghhhhhh!!!!!
fr: Aaaaaarrrrggghhhhhh !!!!!

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
fr: Tout le monde est parti, mais la plante a toujours faim !

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
fr: Non ! Non ! Aaaarrrrgggghhhh !

en: You shouldn't have done that.
fr: Vous n'auriez pas du faire ça.

en: Careful.
fr: Attention.

en: Balance Beam
fr: Équilibrer la balançoire

en: Remote Meditation
fr: Méditation à distance

en: The Wild Hunt
fr: Chasse sauvage

en: Freeze by the Power of Light
fr: Geler par la puissance de la lumière

en: Rainbow Adjacencies
fr: Adjacences irisées

en: Recover the Stone
fr: Récupérer la pierre

en: Open the Doors
fr: Ouvrez les portes

en: This is a color maze. You have to work out what order you need to traverse the colored floors in order to reach the oxyds.
fr: Ceci est un labyrinthe de couleurs. Il vous faut trouver dans quel ordre traverser les couleurs du sol pour atteindre les oxydes.

en: Restless Meditation
fr: Méditation sans répit

en: Caution - Quick Sand!
fr: Attention - Sables Mouvants !

en: Left or Right Drive?
fr: Conduite à gauche ou à droite ?

en: Can you relax amid all this chaos?
fr: Pouvez-vous rester dans votre lit quand tout le reste est fébrile ?

en: Carry that oxygen around.
fr: Transportez cet oxygène.

en: Audience in Venice
fr: Concert à Venise

en: Press the Triggers
fr: Actionnez les triggers

en: Welcome to Venice
fr: Bienvenue à Venise

en: Welcome to the Audience
fr: Bienvenue au concert

en: ... under construction
fr:  ...en construction

en: try the boulders as gondola
fr: essayez les éboulis comme gondoles

en: piazza san marco
fr: place Saint-Marc

en: san giorgio
fr: Saint-Georges

en: guardian ducale
fr: gardien ducal

en: gondoliere on strike
fr: gondoliers en grève

en: palace ducale
fr: palais ducal

en: look at san michele
fr: regardez vers Saint-Michel

en: use the gondola below
fr: utilisez la gondole ci-dessous

en: hurry to san giorgio
fr: dépêchez-vous d'aller à Saint-Georges

en: The Green Hell
fr: L'enfer vert

en: Exploration Trip to Green Waters
fr: Voyage d'exploration dans les Eaux Vertes

en: 4D Confusion ...
fr: Confusion 4D ...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
fr: Déjà vu un labyrinthe en 4 dimensions ? Et bien, il est temps d'apprendre à raisonner en 4D... Quelques indices : la taille du labyrinthe est 4x4x4x4; votre position actuelle est (2|3|3|2) ; en chacun des 16 coins de l'hypercube se trouve une oxyde bleue...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
fr: Déjà vu un labyrinthe en 4 dimensions ? Et bien, il est temps d'apprendre à raisonner en 4D... Quelques indices : la taille du labyrinthe est 3x3x3x3; votre position actuelle est (2|2|2|2) ; en chacun des 16 coins de l'hypercube se trouve une oxyde bleue...

en: Funeral on Deep Sea
fr: Funérailles en mer profonde

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
fr: Attention : Ne jouez pas ce niveau plus de 10 minutes - vous endureriez le mal de mer vous-même !

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
fr: Attention aux mines !        Blanc = 0, Bleu = 1, Noir = 2, Rouge = 3, Jaune = 4, Bleu Foncé= 5, Rouge Foncé = 6...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
fr: Indice : Les mines ne sont jamais disposées le long des bords. Si vous êtes coincé, regardez au-delà du mur !

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
fr: Touchez l'interrupteur pour voir une case, mais vous aurez à attendre 10 secondes.

en: Change guaranteed
fr: Dépaysement garanti

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
fr: Indice : Le départ est l'endroit où toutes les boules mortes se rendent.

en: Perfect Trajectory
fr: Trajectoire parfaite

en: Bridge those synapses!
fr: Connectez ces synapses !

en: Hey, where am i now?
fr: Hé, où suis-je maintenant ?

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
fr: À l'instant j'étais chez moi à veiller sur mon couple d'oxydes.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
fr: et maintenant je suis perdu dans cette étrange forêt. Comment sortir d'ici ?

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
fr: Jeter un coup d'œil aux alentours ? Peut-être puis-je trouver des choses qui pourraient m'aider à trouver une sortie.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
fr: ATTENTION : La plus grande prudence est de mise.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
fr: Des bisons sauvages traversent le chemin.

en: Help me, the forest is on fire!
fr: À l'aide, la forêt est en feu !

en: A herd of wild horses blocks the way.
fr: Une horde de chevaux sauvages bloque le chemin.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
fr: Un petit hameau avec une palissade, quelques huttes, un étang, quelques balles de foin.

en: If there is finally an exit?
fr: S'il y avait finalement une sortie ?

en: I'm afraid, i need some assistance!
fr: J'ai peur d'avoir besoin d'aide !

en: Filling station for empty extinguishers.
fr: Station de remplissage pour les extincteurs vides.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
fr: Attention  : moustique en colère

en: Useful things may also be hidden!
fr: Des choses utiles peuvent aussi être cachées !

en: Spaceship Control
fr: contrôle du vaisseau spatial

en: Bound to the blue nowhere
fr: parti vers le nulle-part bleu

en: The journey is the reward
fr: Le voyage est la récompense

en: Lady in Red
fr: La femme en rouge

en: Watchmaker
fr: Horloger

en: Mend the clockwork
fr: Réparer l'horloge

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
fr: Ne fermez pas les bassins avant que le mécanisme soit fini, à moins que vous ne soyez Fred Astaire

en: Every marble is the architect of its own fortune
fr: Toute boule est l'architecte de son propre avenir.

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
fr: Votre ami fidèle Tonto, votre cheval Argent, et Éclaireur, le cheval de Tonto, ont été capturés.

en: Don't forget your disguise!
fr: N'oubliez pas votre déguisement !

en: Here lies the grave of John Reid.
fr: Ci-gît John Reid.

en: Hi-yo Silver, away!
fr: Hue Argent, en avant !

en: Who was that masked man?
fr: Qui était cet homme masqué ?

en: Hey! This tomb is empty!
fr: Hé ! Cette tombe est vide !

en: Take the first exit
fr: Prenez la première sortie

en: Who broke the pearl necklace?
fr: Qui a cassé le collier de perles ?

en: Mrs. Scarlett's wonderful pearl necklace tore, and all the colorful pearls rolled onto the floor. Mrs. Scarlett doesn't remember the sequence, but she knows that succeeding pearls connect, when each is placed on a neighboring dot and a coin is inserted into the slot.
fr: Le magnifique collier de perles de Madame Scarlett est tout cassé, et les pierres ont toutes roulé par terre. Madame Scarlett ne se rappelle plus l'ordre des perles, mais elle sait que lorsque des perles successives sont placées sur des points voisins et qu'une pièce est insérée dans la fente, elles se relient entre elles.

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
fr: Vous avez inversé l'ordre de cette paire de perles. Vous devez corriger cette erreur pour finir le collier.

en: Jack-Of-All-Trades
fr: Homme à tout faire

en: Find The Paradise
fr: Trouver le Paradis

en: Welcome to Enigma VII
fr: Bienvenue dans Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
fr: Placez toutes les billes blanches dans les creux. Une seule bille blanche doit être placée dans chaque creux.

en: Careful - you can not swim in the water.
fr: Attention - Vous ne savez pas nager dans l'eau.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
fr: Utilisez le bouton de droite pour parcourir votre inventaire, c'est-à-dire la barre en bas de l'écran. Et devinez à quoi peuvent servir les trois outils que vous y voyez.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
fr: Il y a beaucoup d'outils dans Enigma, ainsi que des sols et pierres spéciaux. Explorons d'autres niveaux d'Enigma ! Et si certains d'entre vous posent problème, consultez le manuel : Il contient des guides pour certains niveaux.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
fr: Préparez-vous à encore plus de sport de souris dans les niveaux suivants.

en: Don't drown in the swamp.
fr: Ne vous enlisez pas dans le marais.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
fr: La pierre qui ressemble à un oscilloscope est une minuterie. Vous ne pouvez pas interagir avec, mais soyez tout de même vigilants quand vous en voyez une : Au bout d'un certain temps, quelque chose risque d'arriver...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
fr: Les pierres avec des flèches sont des pierres à sens unique. Ce qui signifie bien sûr qu'on ne peut les parcourir que dans un sens.                 Les labyrinthes sont une pièce de choix dans Enigma. Vous en verrez souvent.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
fr: Bien !    Après avoir fini ce niveau essayons quelques exemples du vrai Enigma !

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
fr: Les pierres bleues sont des oxydes. Ouvrez-les en les touchant avec la boule noire.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
fr: Mais avant, regardez le dernier tutoriel préparé spécialement pour vous par Jacob. Considérez-le comme une sorte d'examen. Il est vraiment difficile, alors ne désespérez pas si vous n'en venez pas à bout la première fois. Au revoir !

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
fr: J'espère que vous avez aimé ce tutoriel. Vous reverrez la plupart de ces niveaux dans les chapitres d'Enigma, avec beaucoup d'autres niveaux inédits et plus difficiles. Ne renoncez pas trop vite !

en: Levels can be larger than one screen.
fr: Les niveaux peuvent dépasser un écran.

en: Remember the colors.
fr: Mémorisez les couleurs.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
fr: Le frottement et l'accélération dépendent du type de terrain.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
fr: Il y a des pierres qui ressemblent beaucoup à des oxydes !

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
fr: Le bloc de bois est mobile et suffisamment lourd pour maintenir le trigger de droite enfoncé. Foncez vers celui-ci avec le bout de bois !

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
fr: Vous vous souvenez ?  Il y a plusieurs sortes de sols.  Et ceux-ci sont en pente...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
fr: Y a-t-il autre chose que l'on puisse faire avec ces bouts de bois ?   Oui !   Explorez juste les prochains niveaux.

en: Take your time ...
fr: Prenez votre temps...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
fr: Le rayon légèrement brillant est un rayon laser. N'en approchez pas trop ! Mais il a ses utilités ... Vous pouvez utiliser les miroirs pour diriger le laser vers ses cibles. Parmi celles-ci, seules les gris clair sont mobiles, il suffit d'essayer !

en: Learn to move your black ball properly.
fr: Apprenez à bouger correctement votre boule noire.

en: Don't touch everything!
fr: Ne touchez pas à tout !

en: Welcome!    Enigma features hundreds of different objects and ideas. Do not mind them for now---we will show you some in this tutorial, but most of the time the fun actually is in discovering these objects for yourself. The stones with colored spots and shapes you matched in the room above are called Oxyd stones. Most of the time, your goal is to find and open them. Since this level is not solved yet, there might be more Oxyd stones ahead? When you want to pause or quit, just press the ESC key.
fr: Bienvenue ! Enigma comprend des centaines d'objets et d'idées. Ne vous en inquiétez pas pour l'instant --- nous allons vous en montrer une partie dans ce tutoriel, mais la plupart du temps le plus amusant est de découvrir par vous-mêmes ces objets. Les pierres avec des formes colorées que vous avez appairées dans la chambre ci-dessus sont appelées oxydes. La plupart du temps, votre but est de trouver et ouvrir ces pierres. Si ce niveau n'est pas encore résolu, c'est qu'il doit rester des oxydes quelque part. La touche Échap vous permet de marquer une pause ou quitter le niveau.

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
fr: La pierre avec la tête du cheval est appelée "pierre d'échecs". Regardez comment l'autre bille frappe une d'entre elles pour la déplacer. L'angle est important.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
fr: Essayez maintenant de déplacer ces pierres d'échecs par dessus les détentes. Elles se déplacent toujours par deux pas plus un pas.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
fr: Ces portes sur la droite vous empêchent d'atteindre les oxydes... Sur la gauche il y a des triggers : Y aurait-il un rapport ?

en: Nothing can stop us!
fr: Rien ne saurait nous arrêter !

en: Rest on the bright spot for a minute.
fr: Restez sur le point brillant pendant une minute.

en: You'll do anything you're told!
fr: Faites tout ce qu'on vous dit de faire !

en: ... did it!
fr:  ...c'est fait !

en: Dig in ...
fr: Creusez...

en: Did you bring your flag?
fr: Avez-vous pris votre drapeau avec vous ?

en: Watch out for water holes!
fr: Attention aux flaques d'eau !

en: Some stones and stone rows can be moved!
fr: Il y a des pierres et des rangées de pierres qui peuvent être bougées !

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
fr: Bienvenue dans Enigma !   Ce tutoriel de Jacob Scott vous aidera à apprendre comment y jouer.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
fr: Vous contrôlez la boule noire. Pour attraper un objet, roulez simplement dessus. Vous pouvez rebondir sur la plupart des murs (essayez) mais évitez le sol bleu en bas (ou plutôt, allez-y et après recommencez le jeu avec 'Echap'). Pendant que ces messages défilent, ne cliquez pas et n'appuyez sur aucun bouton sinon le défilement s'arrête.

en: This is pretty self-explanatory.
fr: Ceci se passe d'explications.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
fr: Enigma est riche en énigmes de toutes sortes ; la première d'entre elles vous attend dans la prochaine chambre.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
fr: Vous ne pouvez pas aller sur l'eau ! Essayez de pousser les blocs dans l'eau pour aller sur l'autre rive.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
fr: Remarquez que vous ne pouvez pas pousser plusieurs blocs en même temps. Aussi, les blocs ne peuvent passer au travers des grilles mais vous, vous pouvez.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
fr: Les pierres les plus sombres sombrent quand on les pousse dans l'eau. Les pierres moins sombres au moins ne sombrent pas mais elles ne peuvent faire de pont pour autant.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
fr: Ceci est une toupie -- elle détruira votre boule noire au moindre contact. Aussi, tant que vous en êtes suffisamment proche, la toupie vous pourchassera. Si vous mourez, vous recommencerez au début du niveau (s'il vous reste des vies). Essayez de trouver quand même un chemin vers la prochaine chambre (les pierres du centre de celle-ci peuvent servir de barricade).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
fr: Bon travail !  Remarquez que la toupie ne peut traverser la pierre cerclée de noir -- vous êtes en sécurité.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
fr: Essayez les différentes sortes de sols.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
fr: Le sol grisâtre est en pente.  Le sol blanc est inversé (vous verrez).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
fr: Regardez ce qui se passe quand vous allez sur un trigger. Arriverez-vous à attraper la boule noire supplémentaire ?

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
fr: Ceci est de la dynamite.   Essayez d'en déposer près du mur jaune (et dégagez !).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
fr: Essayez d'utiliser la pelle sur les trous creusés par la dynamite.

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
fr: Ces choses sont des rochers - essayez de déplacer un des blocs de couleur brune. Ne tombez pas à l'eau ni dans l'abîme (le plancher noir).

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
fr: Prenez la baguette magique et frappez un rocher. Essayez de laisser la rangée de trois rochers passer la grande colonne.

en: Hit it hard enough!
fr: Frappez assez fort !

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
fr: Cette chambre paraît nue, mais elle contient une vie supplémentaire. Peut-être y a-t-il une raison à cela...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
fr: Essayez d'atteindre la pierre noire avec un laser, mais évitez le rayon laser ! Utilisez les miroirs pour diriger le rayon du laser.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
fr: Beaucoup d'objets changent lorsqu'ils sont atteints par un rayon laser. Essayez sur quelques pièces. Essayez aussi d'écraser une pièce avec un bloc de bois. Les pierres à droite sont des chevaliers -- Il faut une épée pour les battre, pour pouvoir passer.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
fr: Chaque parapluie vous offre environ dix secondes de protection (notamment contre les chutes).

en: Those black stones are quake stones -- they reset all progress made with the oxyd stones.  The other stones are the oxyd stones.  Match them up to win!
fr: Ces pierres noires sont des pierres de tremblement de terre - elles remettent à zéro tout progrès réalisé avec les pierres d'oxyd. Les autres pierres sont les pierres d'oxyd. Faites-les correspondre jusqu'à la victoire !

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
fr: La zone en bas de l'écran est votre inventaire -- quand vous ramassez des choses, c'est là qu'elles aboutissent (avec un maximum de douze). Pour parcourir l'inventaire, utilisez le bouton droit de la souris ou le bouton 'Tab'. Pour déposer ou utiliser un objet, utilisez le bouton gauche de la souris. Certains objets, comme le présent document, ne peuvent être déposés mais seulement utilisés. Les deux boules noires de l'inventaire sont des vies supplémentaires : Si vous mourez dans ce niveau, vous retournez au début, avec une vie de moins.

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
fr: Vous êtes bien sûr censés aller au-delà de ces portes closes en haut de l'écran.                       Essayez de suivre la pente au bas de l'écran pour voir ce qui est sur la gauche.                                 Ne vous occupez pas encore du trigger.                                  Si vous pouviez pousser la bille blanche au travers des pierres à sens unique (celles avec des flèches), elle pourrait rouler vers le bas et aboutir au trigger.                  Vous aurez à y aller aussi mais vous ne pourrez pas passer par les pierres à sens unique blanches. Quand la bille blanche est lancée (fort), utilisez la cuillère.

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
fr: La pierre en haut à droite est un interrupteur. Touchez-le -- il y a des chances que ce soit utile à quelque chose. En l'occurrence cet interrupteur ouvre et ferme une porte (vous souvenez-vous d'une porte que vous n'arriviez pas à ouvrir ?). Le trait bleuâtre est une fenêtre -- faites un pont au-dessus de l'eau avant de faire quoi que ce soit avec.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
fr: C'était un rotor (même effet qu'une toupie). Certains niveaux ont beaucoup de rotors et de toupies, ce qui les rend difficiles.                        Ce serait pratique de pouvoir fermer la porte.

en: If I only had a bag.
fr: Si seulement j'avais un sac.

en: shh ... listen!
fr: chut... écoutez !

en: Could you need something?
fr: Se peut-il que vous ayez besoin de quelque chose ?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
fr: Les créatures les plus dangereuses des bayous sont les alligators, les moustiques... et les zombies ! (mais les zombies, au moins ne bougent pas...)

en: Look carefully at everything!
fr: regardez partout attentivement !

en: Do you need a helping hand?
fr: Besoin d'un coup de main ?

en: Send me the keys !
fr: Envoie les clés !

en: ALL the keys!!!
fr: TOUTES les clés !!!

en: April 1st
fr: Poisson d'avril.

en: Do you REALLY want to do this???
fr: Vous voulez VRAIMENT faire ceci ?

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
fr: Votre mère ne vous a-t-elle jamais conseillé de ne pas dépenser votre argent de manière aussi inconsidérée ?

en: What is the current month?
fr: Quel mois sommes-nous ?

en: What is this level's name?
fr: Quel est le titre de ce jeu ?

en: Catwalk Meditation
fr: Méditation sur une gouttière

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
fr: Quand vous inversez la couleur d'une pastille, cela change aussi la couleur de ses voisines ; vous devez obtenir le plus grand nombre possible de pastilles vertes.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
fr: Vous ne pouvez changer une pastille que si elle est entourée à gauche et à droite par des pastilles de l'autre couleur.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
fr: Prends garde, étranger ! Les Dieux Anciens d'Enigma ont protégé les Saints Oxydes avec de nombreux pièges ! Il te faudra réussir les Quatre Épreuves pour prouver ta valeur !

en: Prove your speed in the Test of Fire!
fr: Prouvez votre vitesse dans l'épreuve du Feu !

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
fr: Vous avez prouvé votre valeur ! Les anciens vous remettent un DRAPEAU !

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
fr: Prouvez votre intelligence dans l'épreuve de la Terre !

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
fr: Vous avez prouvé votre valeur ! Les anciens vous remettent un RESSORT !

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
fr: Prouvez votre agilité dans l'épreuve de l'Air !

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
fr: Vous avez prouvé votre valeur ! Les anciens vous remettent un CLOU !

en: Prove your patience in the Test of Water!
fr: Prouvez votre patience avec l'épreuve de l'Eau !

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
fr: Cela ne se peut ! Aucun mortel ne peut atteindre les Oxydes sacrées ! Mettez-vous encore une fois à l'épreuve ! Niarf, niarf, niarf !

en: Mightie art the Knightes of The Olde Ages who keepe the Elfic Oxyde Stones, and numerous art the Ghostes who lye in the waye to them; many art the adventurers who tryed to steale Aylendil the Sworde but none has ever come back. Hazy is the swampe where the Magick of the Ancients is buryed; the lair of WhiteHorse the dragon thu shalt avoyd in feare of awaken him ...
fr: Puissants sont les Chevalyers des Temps Anciens qui gardent les Pyerres oxyd elfyques, et nombreux sont les Espryts qui hantent le chemin qui y conduyt; bien des aventuryers ont voulu voler la Dague Magyque mais personne n'en est jamais revenu. Brumeux est le Marais qui recouvre la Magye des Ancyens; l'antre de Billes-Blanches le Dragon tu ayviteras, de peur que de son sommeyl il sorte...

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
fr: Encore vous ? Ce coup-ci on ne vous laissera pas passer ! Voyez ces oxydes ? Vous ne pourrez les atteindre qu'en vous emparant des Quatre Outils Sacrés ! Seulement ils sont bien gardés ! Hahaha !

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
fr: Le feu brûle et détruit... Vous voulez dégager le passage ? Ne vous mettez pas martel en tête et creusez-vous un chemin vers le Marteau sacré !

en: Try again! Bwahahahaha!
fr: Réessayez ! Hahaha !

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
fr: La terre est dure et elle dure... Pour combler les sols manquants, construisez-vous un chemin vers la Graine sacrée !

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
fr: L'air souffle et s'en va... Pour franchir le vide vous devez trouver la voie vers le Ressort sacré !

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
fr: L'eau, ses vagues et ses courants... Pour échanger quelques points de vue avec votre alter ego vous devez trouver la voie vers le Yin-Yang sacré !

en: Did you really think this one was so easy!?
fr: Vous avez réellement cru que celui-ci était si facile ?

en: Did you forget something?
fr: Vous avez oublié quelque chose ?

en: Go on! There's no way back now!
fr: En avant ! Il n'est plus possible de retourner en arrière !

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
fr: STOP ! Pas par là ! Il y a un raccourci...

en: There's a trigger one step to the left. If you could keep it depressed, it would help you a lot if you go back!
fr: Il y a un trigger à un pas vers la gauche. S'il était possible de le maintenir appuyé, cela aiderait beaucoup une fois revenu !

en: Make an umbrella.
fr: Fabriquez un parapluie.

en: Keypad Corners
fr: Coins de clavier

en: Don't get too attracted!
fr: Une leçon à tirer : Ne vous laissez pas trop attirer !

en: It is not quite that easy.
fr: Ce n'est pas si facile.

en: Don't get attracted!
fr: Résistez à l'attraction !

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
fr: Ci-gît Boule-Noire le pirate, perdu corps et biens en l'an 1802 après avoir pris la mauvaise direction.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
fr: Le traitement contre le mal de mer : Tenez des gros billets entre vos dents, et dégobillez par-dessus bord

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
fr: El Dictator a muchos pesetas dans son coffre de cristal mais muchos guardians ; Caramba! Bola Negra n'a que des frutos et un lasero !!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
fr: Ceci est un niveau de méditation : Mettez une bille dans chaque trou...

en: No way out?
fr: Aucune issue ?

en: Do you miss something?
fr: Il vous manque quelque chose ?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
fr: Si le langage de programmation Brainf*** ne vous évoque rien, le site https://fr.wikipedia.org/wiki/Brainfuck vous en apprendra suffisamment pour affronter effrontément ce niveau

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
fr: Vous rappelez-vous Seed Puzzle 2 ? Il y avait un problème analogue. Ou bien c'était dans Portable Laser... ?

en: Pirates Island
fr: Île aux pirates

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
fr: Les pirates ont perdu beaucoup d'objets dans le sous-sol...

en: Try the easy mode first ...
fr: Essayez d'abord en mode Facile

en: Welcome to Enigma V
fr: Bienvenue dans Enigma V

en: Fire or be fired
fr: Ce soir on vous met le feu

en: This level is symmetric ...
fr: Ce niveau est symétrique...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
fr: Ceci est mon premier paysage, dédié à mon père. J'espère que vous l'apprécierez

en: Warning ... ... thieves!
fr: Aux voleurs !

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
fr: Pourquoi les Îles Tropicales sont-elles toujours infestées de cannibales ébénosphérophages et de volcans actifs ?

en: Translate or let it be translated
fr: Traduire ou ne pas traduire, telle est la question

en: Welcome to Liberty Island, New York City
fr: Bienvenue à Liberty Island, New York

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
fr: Pour voir New York en entier, vous devriez regarder à travers toute paire de lunettes que vous pourrez trouver.

en: There's always a terrible traffic jam on Broadway at Times Square.  It's a pity you don't have time to see a show!
fr: Il y a toujours énormément de circulation sur Broadway à Times Square. Dommage que n'ayez pas le temps de voir un spectacle !

en: Charles Ives was the composer of "Central Park in the Dark". Enjoy his music, and use the shogun to open some gates!
fr: Charles Ives a composé « Central Park in the Dark ». Appréciez sa musique, et ouvrez quelques portes avec le shogun !

en: These mechanized traffic signals are strange.  An outbound traffic sensor at Central park seems to be responsible for this street.  Use your glasses!
fr: Ces signaux de circulation mécaniques sont étranges. Il semble qu'un capteur de trafic sur Central Park soit responsable de cette rue. Utilisez vos lunettes !

en: It's funny that a fountain in Central Park should control the traffic flow.
fr: C'est drôle qu'une fontaine de Central Park puisse contrôler la circulation.

en: Welcome to Chinatown
fr: Bienvenue dans Chinatown

en: A Baroque Game
fr: Un jeu baroque

en: Keep distance!
fr: Gardez vos distances !

en: Help! I can't see the forest for the trees!
fr: Au secours ! Je n'arrive pas à voir la forêt pour les arbres !

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
fr: C'est un super secret ! Chapeau bas pour l'avoir trouvé !

en: FizzBuzz
fr: Fizzbuzz

en: Counting the first pearl as 1, you must save every pearl that's a multiple of 3 or of 5 (or both).
fr: En comptant la première perle comme 1, vous devez économiser toute perle qui est un multiple de 3 ou de 5 (ou les deux).

en: My First Level
fr: Mon premier niveau

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
fr: Des secrets ? Utilisez les objets, ... utilisez les lunettes...

en: It's not symmetric!
fr: Ce n'est pas symétrique !

en: Deep ...
fr: Profond...

en: Tutoxyd's Pyramid
fr: La pyramide de Tutoxyd

en: Welcome Mr. Jones! Back from your "Alternatives" and "The Walls" training camp?  Got everything you ordered:  some money  --  40 marbleons -- and a horse outside this shopping center.    Many adventurers lost their life in this pyramid.    Beware of the dangerous sand vipers and Enighomathep's curses.
fr: Bienvenue M. Jones ! De retour des camps d'entraînement des « Alternatives » et de « The Walls » ? Nous avons tout ce que vous avez commandé : un peu d'argent -- 40 enigmars -- et un cheval à l'extérieur du magasin. Beaucoup d'aventuriers ont perdu la vie dans cette pyramide. Attention aux vipères de sable et aux malédictions d'Enighomatep.

en: Mr. Rainmaker used to own this shop. He always insisted that his umbrellas were the most useful items in this desert. But nobody was willing to spend 2 marbleons.  ---  Now a blacksmith offers his service.
fr: Avant ce magasin était à M. Rainmaker. Il a toujours prétendu que ses parapluies étaient les objets les plus utiles de ce désert. Mais personne n'a jamais voulu dépenser 2 enigmars. --- Maintenant un forgeron offre ses services.

en: Safety Precaution: in case one of these dangerous animals escapes, the gates of the shopping center will be closed immediately!
fr: Par mesure de sécurité, au cas où un de ces animaux dangereux s'échapperait, les portes du centre commercial se fermeraient immédiatement !

en: Not much is known of the pyramid's architect Enighomathep. But it is said that he loved cherries. He ate so many of them that he sometimes became invisible.
fr: On ne sait pas grand-chose de l'architecte Enighomathep qui a construit cette pyramide. Mais on prétend qu'il adorait les cerises. Il en mangeait tant qu'il lui arrivait parfois de devenir invisible.

en: Have a look at my collection!    A white scorpion   --   a rotodile   --  and a sand viper.  They cannot be sold.        But I can offer you a scarab that will be a better choice for you.
fr: Voyez ma collection ! Un scorpion albinos -- un rotordile -- et une vipère des sables. Ils ne sont pas à vendre.      Cependant je peux vous offrir un scarabée qui vous conviendra mieux.

en: Ali Barber's shop for quick hair cuts. Want to know what is going on?  A thief is hanging around and nobody knows where the 4 pale kids that are playing with your horse came from.
fr: La boutique d'Ali le barbier pour des coupes rapides de cheveux. Voulez-vous savoir ce qui se passe ? Un voleur sévit ici et personne ne sait d'où viennent les enfants blancs qui s'amusent avec votre cheval.

en: Home of the last adventurer who never returned.   Said he would drill for oil -- but no one believed him.
fr: Maison du dernier aventurier, qui n'est jamais revenu.    Il disait qu'il cherchait du pétrole -- mais personne ne l'a jamais cru.

en: Be cursed for trying to explore Tutoxyd's last secret -- may your homework remain undone until you prove worthy!
fr: Soyez maudit pour avoir tenté d'explorer le dernier secret de Tutoxyd -- que vos devoirs soient inachevés jusqu'à ce que vous prouviez votre valeur !

en: It's a pity that some explorers damaged this historic monument and did litter the environment.   But the pyramid magically repairs itself every time an adventurer gives up.
fr: Quel dommage que tant d'aventuriers aient endommagé ce monument historique et souillé l'environnement. Mais la pyramide s'autorépare à chaque abandon d'un aventurier.

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may the earth part under your feet!
fr: Soyez maudit pour avoir troublé la paix de Tutoxyd -- que la terre cède sous vos pieds !

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may your legs no longer be under your control!
fr: Soyez maudit pour avoir troublé la paix de Tutoxyd -- que vos jambes échappent désormais à votre contrôle !

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
fr: Pris au piège ? Soit vous attendez un touriste stupide prêt à changer de place avec vous en utilisant un anneau magique - soit vous faites Shift-F3

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
fr: Propriété privée ! Cette parcelle appartient à M. Blancpétrole. En cas d'absence veuillez envoyer une lettre.

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
fr: Taxe -- 40 enigmars pour 20 barils de pétrole.

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
fr: Bienvenue étranger -- regardez votre pierre magique. On dit qu'elle montre à chacun sa couleur personnelle de bonheur. Comme tous les visiteurs essayent de la toucher, nous avons du installer une protection.

en: May I ask for a donation. Just a few bugs - throw the donation into the holy fire. Tutoxyd will be grateful.
fr: Oserais-je demander un ex-voto ? Juste quelques puces - jetez l'ex-voto dans le feu sacré. Tutoxyd vous en sera reconnaissant.

en: Mr. Whiteoil, we finished our library research. Enighomathep reports that 4 keys are required. One key got lost immediately after sealing the pyramid. One is hidden at the border of the pyramid. For the others you have to demonstrate boldness and cleverness.
fr: M. Blancpétrole, nous avons fini notre recherche en bibliothèque. Enighomathep rapporte que 4 clés sont exigées. Une clé s'est perdue immédiatement après le scellement de la pyramide. Une est cachée à la frontière de la pyramide. Pour les autres vous devez faire preuve de hardiesse et d'intelligence.

en: Facing Death you can walk without fear.
fr: Face à la Mort vous pouvez marcher sans crainte.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
fr: Désolé, l'objet utile qui était caché ici a été volé.

en: Tomb raiders are cursed to be frozen in stone or floor for all eternity.     Have a look at all these little funny sticks that they used to fight the curses.
fr: Les pilleurs de tombe sont condamnés à être pétrifiés dans le sol pour toute l'éternité. Regardez ces drôles de bâtons qu'ils utilisaient pour combattre le sort.

en: Remove all parts of the memorial plate before conjuring up Tutoxyd.
fr: Enlevez toutes les parties de la plaque mémoriale avant de d'invoquer Tutoxyd.

en: Who dares to disturb my peace? Stranger - you have proven to be honorable. Bring back my children for a joint meditation. But beware that upon seeing me they may want to join me instead of meditate. I make you responsible for the security of my children.
fr: Qui ose déranger ma paix ? Étranger - vous avez prouvé que vous êtes honorable. Ramenez ici mes enfants pour une méditation commune. Mais prenez garde qu'en m'observant ils puissent vouloir me rejoindre au lieu de méditer. Je vous tiens responsable de la sécurité de mes enfants.

en: You are bringing back my children. As soon as they come to rest, I will deliver you from Enighomathep's curses so you may seek your next adventure.
fr: Ainsi tu me ramènes mes enfants. Sitôt qu'ils auront trouvé le repos, je te délivrerai des sorts d'Enighomathep afin que tu puisses aller au devant de ta prochaine aventure.

en: Just a Dance ?
fr: Juste une danse ?

en: Use the Lightpassenger
fr: Utilisez le passager de lumière

en: The Hand Mirror Cabinet
fr: La chambre des miroirs à main

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
fr: Déjà vu l'arrière de votre tête dans un miroir ?

en: Danger Flag
fr: Drapeau de danger

en: Number Crunching
fr: Des chiffres sans lettres

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
fr: Entraînement de survie dans les paysages désolés...

en: Crabwise IV
fr: En crabe IV

en: Plutos Confusion
fr: La confusion de Pluton

en: Dont eat cherries
fr: Ne mangez pas les cerises

en: Crabwise II
fr: En crabe II

en: Inkblot 1
fr: Tache d'encre 1

en: Welcome to Enigma VIII
fr: Bienvenue dans Enigma VIII

en: Alternation I
fr: Alternance I

en: Alternation in a Blue Area
fr: Alternance dans une zone Bleue

en: Alternation II
fr: Alternance II

en: Alternation in a Dark Area
fr: Alternance dans une zone sombre

en: Listen for the best place for an explosion
fr: Écoutez le meilleur endroit pour une explosion.

en: Every pencil must go
fr: Tout le stock de crayons doit être écoulé

en: Floating ...
fr: Planant...

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
fr: Pas d'affolement -- Ce n'est qu'une chute de 15 km !

en: ... illmind's mad-ill-tation ... a tribute to esprit meditation levels from the past. thank you ...
fr:  ...la méd-ill-tation d'Illmind... un hommage aux niveaux de méditation d'Esprit d'autrefois. Merci...

en: Crabwise III
fr: En crabe III

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
fr: Méditation ! Silence ? ... Regardons...

en: These stormy days ...
fr: Jours de tempête...

en: Crabwise I
fr: En crabe I

en: There's more help than you first think!
fr: Il y a plus d'aide que vous croyez !

en: Missing Oxyds?
fr: Oxydes Manquants ?

en: Not everything is as it seems ...
fr: Pas tout n'est comme il semble...

en: Make sure you find all of them
fr: Assurez-vous de tout trouver

en: Only A Labyrinth
fr: Juste un labyrinthe

en: Ball Alley
fr: Le chemin de la balle

en: Double Pendulum
fr: Pendule double

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
fr: Trop de blocs de bois ?  Essayez l'autre chemin...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
fr: Salut à toi, aventurier !      Le chemin qui t'attend est long et dangereux, alors fais attention !

en: Well done, adventurer!    Good luck!
fr: Bien joué, aventurier !      Bonne chance !

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
fr: Bravo aventurier !  Tu y es arrivé !

en: What a pity, and there's so much paint left ...
fr: Quel dommage, et il reste encore tant de peinture...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
fr: .erbmahc eniahcorp al à revirra ruop seiov xued a y lI

en: Danger ... laser beams!
fr: Danger... rayons laser !

en: The Life Game
fr: Le jeu de la Vie

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
fr: ! - DANGER - NE PAS FRANCHIR - DANGER - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
fr: Tant qu'il y a du mouvement autour des oxydes, vous ne pouvez les atteindre. Aussi ne perdez pas contrôle sur ce niveau ! C'est possible !

en: Calm down!
fr: On se calme !

en: Fight appearing lava.
fr: Combattre une apparente lave.

en: A hammer destroys some black stones.
fr: Un marteau détruit certaines pierres noires.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
fr: Alfred Nobel dit qu'il y a vraiment à méditer dans ce paysage !

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
fr: Aie ! Coincés ! Réessayez...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
fr: Bravo, vous êtes de ce côté-ci ...     mais vous n'arrivez toujours  pas aux oxydes?

en: Well done!
fr: Bien joué !

en: Don't wake it up!
fr: Ne réveillez pas le serpent qui dort !

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
fr: Trop lent ; essayez F3.                                                                                (ou alors cherchez des pierres pas trop solides)                                                                          (Mais vous n'en trouverez pas)                                                                                      (Vraiment !)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
fr: Vous pouvez me croire : Toutes les pierres de ce niveau sont solides !                                                                               Vous pouvez vraiment me croire !                                                                               Vraiment !

en: Wood robbing
fr: Cambriolage de stocks de bois

en: The Flagstone Reaper
fr: Le ramasseur de drapeaux

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
fr: D'un côté, pourquoi le document est-il de côté... de ce côté ?... D'un autre côté, le ramasseur de drapeaux qui marche à côté aura ma peau... Lui doit savoir pourquoi le document est ici... Si, si !

en: Paint Ahead!
fr: Peignez devant !

en: Welcome to Enigma IV
fr: Bienvenue dans Enigma IV

en: It's a race!
fr: C'est la course !

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
fr: Votre oncle Sir Blackball est mort cette nuit dans l'une des six chambres de son manoir ; le meurtrier s'est servi de l'une des armes qui sont dans l'armoire du vestibule ; les suspects sont la timide Madame Pervenche, le secret Colonel Moutarde, le distrait Professeur Violet, l'actif Docteur Olive, la gouvernante Madame Blanchebille (qui a découvert le corps), et la magnifique Mademoiselle Rose... Vous devez trouver qui est le meurtrier de votre oncle, quelle est l'arme du crime et où le crime a eu lieu.

en: This room is not the crime scene.
fr: Cette chambre n'est pas le lieu du crime.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
fr: Madame Pervenche n'est pas le meurtrier.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
fr: Le Colonel Moutarde n'est pas le meurtrier.

en: The murderer is not Professor Plum.
fr: Le Professeur Violet n'est pas le meurtrier.

en: The murderer is not Reverend Green.
fr: Le docteur Olive n'est pas le meurtrier.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
fr: Madame Blanchebille n'est pas le meurtrier.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
fr: Mademoiselle Rose n'est pas le meurtrier.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
fr: La bombe n'est pas l'arme du crime.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
fr: Le poignard n'est pas l'arme du crime.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
fr: Le poison n'est pas l'arme du crime.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
fr: La clé anglaise n'est pas l'arme du crime.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
fr: Le chandelier n'est pas l'arme du crime.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
fr: Le marteau n'est pas l'arme du crime.

en: White helps black, black helps white.
fr: Le blanc aide le noir, le noir aide le blanc.

en: Don't forget to open the door ...
fr: N'oubliez pas d'ouvrir la porte...

en: Good Luck!
fr: Bonne chance !

en: Hurry!
fr: Plus vite !

en: Congratulations! (or try again)
fr: Félicitations ! (ou alors réessayez)

en: Almost finished ...
fr: Presque fini...

en: Restart with F3 ...
fr: Redémarrez avec F3...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
fr: Bienvenue dans la chambre de contrôle. Les triggers et interrupteurs permettent de programmer les mouvements de la tortue. Si vous suivez le sens des aiguilles d'une montre, le sens des interrupteurs est le suivant : Ajouter, Exécuter et Redémarrer.

en: The danger is not visible!!!
fr: Le danger n'est pas visible !!!

en: One more and you won't get this hammer until you don't need it anymore!
fr: Encore un et vous n'obtiendrez plus ce marteau avant que vous n'en ayez besoin désormais !

en: Welcome to Enigma III
fr: Bienvenue dans Enigma III

en: Risk your life ...
fr: Risquez votre vie...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
fr: Rappelez-vous de ne bouger que le nombre de pierres nécessaire pour regarder dans la prochaine chambre...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
fr: Je ne crois pas que vous soyez la boule noire. Je ne vous laisserai passer que si vous réussissez à battre mon champion en étant plus rapide que lui !

en: Congratulations! You may pass!
fr: Félicitations ! Vous pouvez passer !

en: Watch your step!
fr: Attention à la marche !

en: Look ... they're over there!
fr: Regardez... Ils sont par ici !

en: The left-most room is important!
fr: La chambre tout à gauche est importante !

en: This is the control panel.
fr: Ceci est le panneau de contrôle.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
fr: Il y a un château devant vous... attention aux gardiens !

en: The block near the top-left can move.
fr: Le bloc près du haut gauche est mobile.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
fr: L'écluse numéro 3 semble assez peu fiable. Soyez rapide ou mort.

en: when you've been particular places
fr: quand vous avez été des endroits particuliers

en: that you know you've never seen before
fr: que vous savez  que vous n'avez jamais vu auparavant

en: can you be sure?
fr: pouvez-vous en être sur(e) ?

en: feel like I've been here before
fr: c'est comme si j'avais déjà été ici auparavant

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
fr: citation : Iron Maiden - Deja-Vu

en: for illmind's deja vu try the top left corner ...
fr: pour avoir déjà vu illmind, essayez le coin en haut à gauche...

en: This level is much bigger! Press F3!
fr: Ce niveau est bien plus grand ! Faites F3 !

en: It's a long way ...
fr: C'est loin...

en: Look closely!
fr: Regardez de près !

en: Welcome to Enigma X
fr: Bienvenue dans Enigma X

en: Christmas Star
fr: Étoile de Noël

en: Enigmas wildcat
fr: Le chat sauvage d'Enigma

en: Steering The Flood
fr: Direction Le Déluge

en: No clear view? How about visiting an optician?
fr: Une mauvaise vision ? Que diriez-vous d'aller voir un opticien ?

en: Meandering Impulses
fr: Errance d'impulsions

en: An Ancient Game
fr: Un jeu ancien

en: Attention! One way ticket to the island.
fr: Attention ! Aller simple pour l'île.

en: Sokoban 1D
fr: Sokoban monodimensionnel

en: Color Memory
fr: Mémoire des couleurs

en: Dichotomy II
fr: Dichotomie I

en: Dichotomy I
fr: Dichotomie II

en: Braking Distance
fr: Distance de freinage

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
fr: Faire attendre la bille blanche sur la croix pendant 3 secondes.

en: Volatile Storage
fr: Stockage volatile

en: Handle with care!
fr: Manier avec précaution !

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
fr: Laissez tomber ce marteau sur le côté du pentomino et utilisez l'interrupteur !

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
fr: Laissez tomber le marteau sur le côté d'un pentomino, pas en-dessous de lui !

en: If the mountain won't come to Muhammad, Muhammad must go to the mountain...
fr: Si la montagne ne vient pas à Mahomet, Mahomet ira à la montagne...

en: Use the wooden boxes for bridge building!
fr: Utilisez les caisses en bois pour faire des ponts !

en: You will need two dynamite sticks in this room.
fr: Vous aurez besoin de deux bâtons de dynamite dans cette pièce.

en: Red floors will ignite.
fr: Les pavés rouges vont prendre feu.

en: Avoid crack spreading!
fr: Attention à la propagation des fissures !

en: Up there in Orthanc I see Sarumarble the White, the mightiest magician of this Country. He made the Ring. He masters metamorphosis. He could help me. If only I could enter the Castle!
fr: Là-bas en Orthanc j'aperçois Saroumarble Le Blanc, le plus grand magicien de ce pays. Il a fait l'anneau. Il maîtrise les métamorphoses. Il pourrait m'aider. Si seulement je pouvais entrer dans le château !

en: Opening instructions: The clue lies within. On your marks!
fr: Instructions de départ : l'indice est à l'intérieur. À vos marques !

en: The Hammer
fr: Le marteau

en: The Sword
fr: L'épée

en: The Key
fr: La clé

en: The Wrench
fr: La clé anglaise

en: The Floppy
fr: Le disque dur

en: The Coin
fr: La pièce de monnaie

en: The Spade
fr: La hallebarde

en: The Glasses
fr: Les lunettes

en: Tiles marked with a cross are safe.
fr: Les pavés marqués d'une croix sont sans danger.

en: Exact change only.
fr: Faire l'appoint

en: Tandem Chess
fr: Échec en tandem

en: Work together!
fr: Collaborez !

en: Sorry, this switch is currently out of order.
fr: Désolé, cet interrupteur est pour l'instant hors d'usage.

en: As I already told you, this switch is out of order!
fr: Comme je l'ai déjà dit, cet interrupteur est hors d'usage !

en: How often are you going to try this?
fr: Vous allez essayer ça combien de fois encore ?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
fr: Quelque chose s'est-il passé ? Pas sûr...

en: Congrats, now it works again!
fr: Félicitations, maintenant cela marche à nouveau !

en: No hints available at the moment.
fr: Pas d'indices disponibles en ce moment.

en: There is a passage right beneath this stone!
fr: Il y a un passage juste sous cette pierre !

en: illmind's be quick or be dead
fr: soyez rapide ou soyez mort par illmind

en: Correspondence Chess
fr: Échecs par correspondance

en: Send smartly!
fr: Envoyer intelligemment !

en: Magic Trinity
fr: Trinité magique

en: The art of steering a quadriga
fr: L'art de piloter un quadrige

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
fr: Lâcher la cuillère rembourse l'écartèlement !

en: One-Way Woods
fr: Bois à sens unique

en: Recycling by Swapping
fr: Recycler par l'échange

en: No Memory
fr: Pas de mémoire

en: Polar Bears' Paradise
fr: Le paradis de l'ours polaire

en: Witch Hunt on Ice
fr: chasse aux sorcières sur glace

en: Pass the ball in time
fr: Faites une passe dans les temps

en: The real value of coffee
fr: la vraie valeur du café

en: Dialers
fr: Numéroteurs

en: Toreador
fr: Toréador

en: It isn't as easy as it looks.
fr: Pas aussi facile que ça en a l'air.

en: Al Capone's training camp.
fr: Le camp d'entraînement d'Al Capone.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
fr: Il y a au moins deux moyens de casser le mur.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
fr: C'est un secret bien connu que quelques prisonniers ont réussi à s'échapper.

en: A window in the wall would be really nice.
fr: Une fenêtre dans le mur, ce serait vraiment bien.

en: Mark stones burnable
fr: marquez les pierres comme inflammables

en: Pleasure Garden
fr: Le jardin des plaisirs

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
fr: Vitement...                                                                             ou vilement !

en: A really annoying Level
fr: un niveau vraiment ennuyeux

en: Procrustes
fr: Procuste

en: Blitz Chess
fr: Échec en blitz

en: Move fast!
fr: bougez vite !

en: Hanging around in the Jungle
fr: De liane en liane

en: Meditation Disturbance
fr: Distrait de la méditation

en: Hit by a bolting horse
fr: Ruer dans les brancards

en: Escape by Chaining Thieves
fr: Pour vous évader, enchaînez les voleurs

en: Remember Atreyu's horse Artax!
fr: Souvenez-vous d'Atrax, le cheval d'Atrejus !

en: I am innocent! I've never stolen anything!
fr: Je suis innocent ! Je n'ai jamais rien volé !

en: It is said that pirates have taken the treasure.
fr: On dit que des pirates se sont emparés du trésor.

en: Pirates usually hide their treasure!
fr: Les pirates ont l'habitude de cacher leur trésor !

en: A closed door gives a better overview!
fr: La vue est meilleure avec la porte fermée !

en: Edwards Mountain
fr: La montagne d'Edward

en: Welcome to Enigma VI
fr: Bienvenue dans Enigma VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
fr: Bienvenue au Mexique ! Il y a huit heures, votre avion s'est posé sur le petit aéroport de « Coatlicue » , un petit village au milieu d'une jungle inexplorée. Maintenant vous vous trouvez au fronton d'un gigantesque temple qui semble dater des aztèques ; mais ce temple est remarquablement bien conservé...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
fr: A côté des portes géantes du temple, un panneau chromé indique : « Restauration menée par G. G. Goshers en 1998 ». Et en-dessous, en plus petit, est gravé : « Propriété de G. G. Goshers. Entrée interdite !". A ce moment vous apercevez les deux chenils construits sur le côté du temple. « Goshers a fait de ce temple une forteresse » , pensez-vous, « c'est illégal puisque Goshers travaille pour le gouvernement américain. Je vais lui téléphoner pour lui demander des comptes ! »

en: This guard doesn’t notice me.
fr: Ce gardien ne m'a pas vu.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
fr: Ce lac est visiblement l'œuvre de Goshers. Je pense que le chemin vers le Sud est le bon.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
fr: Une inscription sur le vieux mur dit en espagnol : « Attention ! Ce que vous touchez pourrait être la dernière chose que vous touchiez ! »

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
fr: Panneau chromé : « Contrôle des bêtes sauvages. »

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
fr: Oooh, que la pente est raide ! Essayez de ne pas de toucher le crâne !

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
fr: Ce bâtiment en bas ressemble à une prison. Allons voir de plus près. Ah, il y a un panneau. Et il est aussi chromé. Goshers semble aimer les panneaux chromés. Celui-ci dit : « Prison des indigènes ».

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
fr: Aller au-delà de la prison était vraiment une bonne idée. Mais maintenant il vous reste à traverser ce lac. Soyez économe avec ces boîtes !

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
fr: Au travers du grillage d'une fenêtre de la prison, vous apercevez une indigène emprisonnée. Visiblement Goshers a enfermé tous les autochtones qui pouvaient interrompre son « œuvre » , consistant à essayer de pénétrer le temple et empocher le trésor des aztèques. La compagnie de quelqu'un qui connaît les secrets de la jungle et du temple n'est peut-être pas superflue...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
fr: Homme blanc avoir délivré Xila ; lui pas être aussi mauvais que ce Goshers. Lui pouvoir mettre fin au règne de Goshers et affranchir mon peuple. Et même si ce n'est pas le cas, il vaut mieux être libre qu'en prison. Je crois que je devrais le remercier.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
fr: Vous rencontrez l'aventurier anglais au fronton de la prison. « Bonjour, mon nom est Xila ! » , lui dites-vous dans un Anglais très approximatif. Lorsqu'il s'est présenté à son tour, vous élaborez à deux un plan pour combattre le démoniaque Goshers.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
fr: Cette énigme être vraiment difficile. Il me faudra l'aide de l'Anglais pour la résoudre.

en: You wonder what this switch could trigger.
fr: Vous vous demandez ce que cet interrupteur peut déclencher.

en: Xila knows how to drain the lake!
fr: Xila savoir comment assécher le lac.

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
fr: Cette grotte est providentielle. Elle vous sauve de la noyade.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
fr: Cette pierre de cristal doit certainement avoir un but...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
fr: Étrange, que ce genre de temple ait une entrée latérale.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
fr: Attention aux capteurs dans le mur.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
fr: Une fois que les lourdes portes du temple se sont ouvertes, vous constatez que son entrée est protégée par 11 chevaliers armés de lances. Ils sont si dangereux que sans épée vous ne pourrez jamais entrer. Attention, il y a aussi des voleurs.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
fr: « Bravo. Vous avez réussi à entrer dans ce vieux Temple Aztèque. »

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
fr: « Vous avez été plus malin que je ne l'aurais cru. Mais la chambre du trésor, vous n'y entrerez ni n'en sortirez jamais ! »

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
fr: « Moi, Goshers, saurai me débarrasser définitivement de mes ennemis, rien qu'en vous tuant vous ! »

en: "Run for your life!"
fr: « Courez si vous tenez à la vie ! »

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
fr: Xila et vous venez d'entrer dans la Chambre Aux Diamants du vieux temple. En le ramenant en Grande-Bretagne pour le remettre à la Police de Sa Majesté, vous avez mis fin aux exactions de Gerald Gregory Goshers. Votre expédition est un succès !

en: Hot Hurdle Race
fr: Course d'obstacle de feu

en: Run for your life!
fr: Courez si vous tenez à la vie !

en: Useful unsuccessful drillings
fr: utiles et inutiles perçages

en: In the line of thieves
fr: Caravane des voleurs

en: Rotor Guards
fr: Des rotors gardiens

en: Hoisting guards with their own petard
fr: hisser les gardiens avec leurs propres pétards

en: Charging live ammunition
fr: Charger des munitions vivantes

en: Are chess knights resistent to laser beams?
fr: Est-ce que les cavaliers résistent aux lasers ?

en: illmind's jumping ball flash ...
fr: le jumping ball flash d'Illmind...

en: ... of heaven comes the beast from the ...
fr:  ...des cieux vient la bête de...

en: ... t r a p p e d ...
fr: ... c a p t u r é ...

en: Welcome to Enigma II
fr: Bienvenue dans Enigma II

en: Five form twelve!
fr: Cinq font douze !

en: Do not use too much magic!
fr: N'abusez pas de la magie !

en: Some stones are movable.
fr: On peut bouger certaines pierres.

en: You lost!
fr: Perdu !

en: Road to Eden
fr: En route vers le Paradis

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
fr: L'autre document ment et la feuille de droite est gauche.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
fr: L'autre document dit vrai et la feuille de gauche est adroite.

en: Give it another try ...
fr: Essayer encore une fois...

en: Press F3 or finish.
fr: Faites F3 ou finissez.

en: You'd need a portable box!
fr: Il vous faudrait une boîte portative !

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
fr: Félicitations ! Vous avez trouvé une graine ! Essayez-la sous la grille (et dégagez vite de là)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
fr: Rappelez-vous qu'on ne peut combler un pont avec une boîte...                                     mais peut-être y a-t-il une autre manière d'utiliser la troisième graine !

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
fr: Il y a plusieurs sortes de graines... Essayez-les !

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
fr: Eésoppo noitcerid al ! Seitros xued ? Riorim, riorim...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
fr: Une pierre, un arbre, des arbres aux armes,   --   Car pour vaincre les gens d'armes,   --   Il se peut qu'il y ait   --   Un chemin secret !   --   (si ceci voyez, F3 pressez)

en: is  black  always  beautiful?
fr: Le noir est-il toujours beau ?

en: Dead end!
fr: Sans issue !

en: There are two HIDDEN items!
fr: Deux choses sont CACHÉES !

en: Third stone from the rock is the hole!
fr: La troisième pierre à partir du rocher est le trou !

en: Beware! Black holes!
fr: Attention ! Trous noirs !

en: Make a Sword, & Umbrella.
fr: Fabriquez une épée, hein, et des pépins

en: Doomed ... Shift-F3!!!
fr: Condamné ... Maj-F3 !!!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
fr: Prenez un peu d'argent et construisez vous-mêmes les outils dont vous avez besoin.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
fr: Notre attention devrait se focaliser sur :              Air et Feu, Eau, Terre.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
fr: Si vos essais vous mènent trop loin,        alors honte sur vous, face  contre terre !

en: Dedicated to my friend Frank.
fr: Dédié à mon ami Frank.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
fr: Ce niveau est un peu facile, non ? Continuez... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
fr:  ...maintenant retournez chercher le marteau !

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
fr: Chaque couleur n'existe qu'une fois au plus ; un blanc représente une bonne couleur; un noir représente une couleur bonne et bien placée.

en: This switch is to validate your guess.
fr: Ce bouton valide votre choix.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
fr: L'un des puzzles doit être placé sur un des triggers.                     Devinez lequel... :)

en: The level preview might help ...
fr: Un examen préliminaire du niveau peut aider...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
fr: Où sont les cavaliers ?  -  vous allez regretter d'avoir posé la question !

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
fr: Indice : Essayez le mode Facile...

en: Don't think too long ... it's easy!
fr: Ne réfléchissez pas trop... c'est facile !

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
fr: Placez 9 objets différents dans chaque ligne, colonne, et carré 3x3.

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
fr: Placez 9 objets différents dans chaque ligne, colonne, et carré 3x3. Touchez l'interrupteur pour voir si l'un des objets est mal placé, ou quels emplacements vous pouvez déduire pour les prochains objets ; par ce biais vous ne pouvez avoir qu'un indice par minute.

en: and do not destroy the puzzles
fr: et ne détruisez pas les énigmes

en: Trickshot?
fr: Sursaut d'astuce ?

en: Seasonal Timings
fr: Temps de saison

en: 5, 8, or 10 seconds?
fr: 5, 8, ou 10 secondes ?

en: Welcome to Enigma IX
fr: Bienvenue à Enigma IX

en: Marching Formation
fr: Formation en marche

en: No sharing!
fr: Interdiction de partager !

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
fr: Il y a 56 arrangements complets de pièces de puzzles, mais seuls 34 d'entre eux peuvent être atteints à partir de cette première distribution.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
fr: Cette seconde distribution peut juste être convertie en les 28 arrangements restants.

en: Build me a Sokoban
fr: S'il vous plaît, dessine-moi un Sokoban

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
fr: Concevez-moi un Sokoban que je ne puisse résoudre en moins de 30 poussées. Les graines deviennent des caisses ; les dés deviennent des murs.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
fr: Concevez-moi un Sokoban que je ne puisse résoudre en moins de 25 poussées. Les graines deviennent des caisses ; les dés deviennent des murs.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
fr: Je ne peux résoudre ce Sokoban ; il me manque des caisses ! Utilisez la cuiller, et la prochaine fois attendez que les caisses aient fini leur croissance avant de toucher l'interrupteur.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
fr: Je ne crois pas que ce Sokoban puisse être résolu. Si vous croyez que si, prouvez-le en allant chercher l'oxyde !

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
fr: Ce Sokoban était trop facile ! Utilisez la cuiller et la prochaine fois essayez de me donner un Sokoban plus difficile !

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
fr: Merci pour ce superbe Sokoban, j'ai réellement eu plaisir à la résoudre !

en: Beware of shady mates!
fr: Méfiez-vous des compagnons ténébreux !

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
fr: Je suis mon cher ami bien perdu, en raison d'un lourd fardeau dont je suis chargé.

en: Do you see yonder Wicket Gate?
fr: Voyez-vous bien, de ce côté-là, une petite porte étroite ?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
fr: Ils vinrent très près d'un Bourbier fangeux. Le nom du Bourbier était Découragement.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
fr: Frappez, et il vous sera ouvert.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
fr: Son fardeau se détacha de ses épaules, et tomba de son dos, et commença à accélérer, et continua à le faire, jusqu'à ce qu'il vînt à l'entrée du Tombeau, où il s'engouffra, et je ne le vis plus jamais.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
fr: Ils vinrent au pied de la colline Difficulté.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
fr: Il y avait un palais très grand devant lui, dont le nom était Beauté.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
fr: Il n'avait fait qu'un court chemin, avant qu'il aperçût un Ennemi traversant le champ pour venir au-devant de lui.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
fr: Au fond de cette Vallée en était une autre, appelée la Vallée de l'Ombre de la mort.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
fr: Il vit Fidèle devant lui sur ce Trajet.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
fr: Alors qu'ils continuaient, Fidèle, alors qu'il se hasardait à regarder sur le côté, vit un homme dont le nom était Chrétien de Paroles.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
fr: Ils virent une ville devant eux, et le nom de cette ville est Vanité.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
fr: Chrétien n'alla pas loin seul ; car il y eut celui dont le nom était Espoir qui vint le rejoindre.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
fr: Il y avait sur le côté gauche de la route une prairie, et une planche pour y passer, et cette prairie est appelée Prairie-Du-Chemin.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
fr: Maintenant il y avait, pas loin de l'endroit où ils étaient, un château, appelé le Château-du-Doute, occupé par le géant Désespoir.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
fr: Ils continuèrent ainsi jusqu'aux Montagnes Délicieuses.

en: Beware of the Flatterer.
fr: Attention au Flatteur.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
fr: Suivez-moi, dit le Flatteur, c'est à la Cité Céleste que je me rends.

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
fr: Ils vinrent en un certain Pays, dont l'air tendait naturellement à endormir.

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
fr: Les pèlerins quittèrent le terrain Enchanté, et pénétrèrent le Pays de Beulah.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
fr: Il y avait alors en ce lieu Espoir-Perdu, un passeur, qui avec son bac le fit traverser.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
fr: À la vue de cette rivière, les pèlerins furent très étonnés, mais l'homme qui l'accompagnait dit, Il vous faut traverser, sans quoi vous ne parviendrez pas à la Porte.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
fr: Je vins le chercher ; et voici, la cité brillait comme le Soleil.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
fr: Ils crurent entendre un bruit vrombissant, comme fait de feu, et un cri de tourment, et sentir l'odeur du Soufre.

en: Search it.
fr: Recherche

en: Poe's Nightmare
fr: Le cauchemar de Poe

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
fr: Vous vous trouvez dans une chambre sombre et humide. Il y a un interrupteur au nord-est et un passage à l'ouest.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
fr: Le couloir va vers le Nord et mène à une chambre faiblement éclairée et remplie de caisses. Vous ressentez un malaise à l'idée de ce qui se trouve devant vous.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
fr: Ouf, il s'en est fallu de peu. Le chemin derrière vous est bloqué. Peut-être devriez-vous chercher un lieu où placer un drapeau ?!

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
fr: Le passage vers l'Est est bloqué par des rayons laser. Vers l'Ouest un tunnel mène à un gros pendule. Sur le mur vous apercevez un trou où votre drapeau entre. Et après ?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
fr: Des chambres qui rapetissent, un pendule avec des lames acérées, des rayons laser... que peut-il bien y avoir derrière le prochain recoin ?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
fr: La chambre à l'Est n'a pas l'air très stable, mais le passage vers le Sud mène-t-il seulement quelque part ?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
fr: Hum, ces clés devraient être utiles.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
fr: Passant par l'entrée vous apercevez la chambre vers le Sud... et soudain vous vous sentez mal à l'aise.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
fr: Argh, l'escalier vers le bas est étroit et extrêmement glissant.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
fr: Le passage ouvre sur une chambre avec une immense porte d'acier vers l'Est. L'air semble bien plus frais par ici.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
fr: Félicitations ! Vous avez survécu au cauchemar de Poe.

en: Use ~all~ Stones
fr: Utilisez ~toutes~ les pierres

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
fr: Te voici à Babylone, étranger. Sois prudent ! La ville est dangereuse.  Il y a des portes, hélas fermées, comme la célèbre porte d'Ishtar, et voici les lions, les tigres. Semiramis t'attend, étranger, ha ha.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
fr: Essaye de trouver le mécanisme qui ouvre la porte, Étranger.

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
fr: Tu peux craindre l'~eau~, elle est si profonde, *hihi*, n'est-il pas ?

en: With respects to Dante Alighieri
fr: En hommage à Dante Alighieri

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
fr: Allumez si vous voulez jouer en mode normal avec beaucoup d'atout, ou laissez éteint, si vous voulez jouer en mode facile avec peu d'atouts.

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
fr: J'AI DE L'HOMME ET DU JOUR PRÉCÉDÉ LA NAISSANCE, / ET JE DURE AU DELÀ DES TEMPS. / ABANDONNEZ TOUT ESPOIR, VOUS QUI ENTREZ ICI.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
fr:  ...le nocher des eaux livides apaisa son visage ombragé de barbe et ses yeux qui roulaient des flammes.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
fr: Je suis Charon, le passeur du monde sous-terrain. Je vous transporterai à travers les marais périlleux d'Achéron, mais le prix n'est pas bon marché. Attendez ! Vous semblez toujours vivants... Cela ne peut pas être - seuls les morts peuvent entrer dans cet endroit. Vite -- sacrifiez un symbole de vie sur cet autel afin de tenir les gardes à distance et ensuite peut-être que j'envisagerai de vous transporter.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
fr: Très bien. Les démons et les esprits qui gardent cet endroit pourront maintenant croire que vous êtes vraiment morts, mais je serais toujours prudent si j'étais vous ... Toutefois mais aurez toujours besoin d'une pièce de monnaie. Hmm, bien que normalement je ne le fasse pas, mais comme le camarade là-bas semble en quelle sorte inquiet - je pense qu'il prépare quelque chose. S'il a une pièce de monnaie, peut-être que vous pourriez l'obtenir de lui d'une façon ou d'une autre.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
fr: Non je ne vous transporterai pas de l'autre côté à moins que vous fissiez un vrai sacrifice, vous concernant vous ou tout ce qui puisse être interprété comme un signe de vie. Maintenant partez !

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
fr: ... puis ensuite j'ai su que des êtres de grande valeur / ont été suspendus ici dans ces Limbes.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
fr: Vous ne pouvez pas être ici ! Moi, Minos, jugeur des morts, ne le permettrai pas. Retournez vous en maintenant, ou faites face aux conséquences pour toujours !

en: In that case, then begone!
fr: En ce cas, alors allez-vous-en !

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
fr: Ici siège Minos, grondant, monstrueux. / Il examine chaque pécheur à l'entrée, / juge et condamne d'un signal.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
fr: La rafale cauchemardesque, qui ne donne jamais de repos, / aux esprits des champs dans sa ruée irréfléchie ...

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
fr: Je suis dans le troisième cercle, / celui des orages. Une pluie froide / et noirâtre y épanche sans fin / ses inépuisables torrents.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
fr: ... ils, avec de grands cris, depuis des côtés opposés / poussaient des fardeaux en avant avec leurs poitrines. / Ils sont entrés en collision l'un avec l'autre, ont tourné / et ont battu en retraite, poussant leurs charges et criant ...

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
fr: Ce triste ruisseau, une fois qu'il a atteint / ces pentes malicieuses et cendrées, / alimente le marais appelé Styx. / Et en fixant mes regards attentifs, je pus voir des gens nus et coléreux dans ce marais, le corps couvert de boue.

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
fr: ... Nous nous approchons de la cité connue sous le nom de Dis, / avec sa grande armée et ses citoyens accablés.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
fr: Au seuil j'ai vu plus de mille anges / tombés du ciel ... ils ont maîtrisé leur grand dédain / assez pour dire : "Vous venez - seul. Laissez-le partir, / celui qui s'est si courageusement frayé un chemin dans ce royaume. / Laissez le revenir seul sur son chemin irréfléchi" ...

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
fr: Maintenant mon maître prend un chemin /  caché entre les remparts de la ville et les supplices, / et je me rapproche derrière lui ...

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
fr: ... ses mains, prêtes, encourageantes, / me poussent vers lui parmi les tombeaux.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
fr: Comme un taureau frappé du coup mortel / fuit et revient d'un pas convulsif, // ainsi le Minotaure s'écartait en désordre. Mon sage guide / cria : / 'Dépêche toi de descendre pendant que le spectre s'agite.'

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
fr: ... nous avons continué, / contournant le bord de l'ébullition vermillon / de laquelle bouillie sont poussés des cris perçants.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
fr: Ici gîtent les redoutables Harpies, / qui expulsèrent les Troyens des Strophades / avec des prophéties de malheurs à venir.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
fr:  ...Ici, nous risquâmes nos pas / au travers d'un sable profond et aride...

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
fr: Un chemin qui comme une ceinture / encercle la base du haut rocher / et se divise en dix gouffres.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
fr: Sous mes pieds je vis un lac / si gelé qu'il semblait qu'il y eût plus de glace que d'eau. / Jamais en hiver le Danube / ni le Don, sous sa chape glacée, ne couvrent leurs courants d'un voile si épais que celui que je vis là-bas.

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
fr: ... nous nous sommes frayés un chemin vers le centre, / où toutes les choses pesante convergent, / et je tremblais dans le froid éternel ...

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
fr: Ce n'est pas une entreprise prise à légère -- / de décrire le fond de l'univers...

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
fr: L'empereur du royaume des pleurs / surgit de la glace sous sa poitrine, / et je suis à un géant / ce que les géants sont à ses bras.

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
fr: Tu as refusé maintes fois de quitter mon royaume -- maintenant tu payeras les conséquences de ta folie !

en: Faithlessness
fr: Infidélité

en: Lust
fr: Luxure

en: Gluttony
fr: Gourmandise

en: Sloth
fr: Paresse

en: Heresy
fr: Hérésie

en: Fraud
fr: Mensonge

en: Treachery
fr: Tricherie

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
fr: ... passé le point / vers lequel tous les poids sont tirés de chaque côté.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
fr: ... monté ... assez loin pour voir, par une ouverture ronde, / quelques-unes de ces choses justes que le paradis supporte. / Puis nous sommes venus en avant, voir de nouveau les étoiles.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
fr: Choisissez votre hémisphère : Interrupteur gauche pour le Nord, interrupteur droit pour le Sud.

en: Danger!
fr: Danger !

en: What I Don't Have
fr: Ce que je n'ai pas

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
fr: Dorothée a laissé la maison pour jouer avec son petit chien Toto, quand soudainement le ciel est devenu sombre et une tornade géante s'est précipitée à travers le Kansas.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
fr: La bonne sorcière du Nord parle : "votre maison a tué le dirigeant de cette terre, la méchante sorcière de l'Est. Prenez ses chaussures d'argent et suivez la route jaune de brique vers la Ville verte, où le magicien d'Oz devrait être plus qu'heureux de vous aider à rentrer à la maison. Allez avec ma bénédiction !"

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
fr: Un épouvantail pend d'un air impuissant depuis un poteau. Après avoir parler à Dorothy, il consent à la rejoindre pour une audience avec le Magicien d'Oz afin de lui demander un cerveau. '"Si seulement vous pourriez me libérer de ce poteau, qui est... "

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
fr: Le forestier d'étain rouillé ne peut plus se déplacer tout seul désormais. "Quoique je veuille vous rejoindre dans votre voyage, Dorothy, car je dois demander au Magicien pourquoi je n'ai pas reçu de cœur, je crains que je sois coincé ici. Ce serait agréable si vous pourriez m'aider un peu ..."

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
fr: Parmi les eaux peu profondes d'un ruisseau joyeux, le Lion lâche est assis, tremblant de crainte. Dorothy crie: "Lion, ce n'est pas large ! Vous pouvez sauter par dessus le ruisseau ! Voyons le magicien d'Oz, car peut-être qu'il peut faire quelque chose pour vous donner le courage !"

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
fr: Le gardien de la porte dit : "Bienvenue à Ville Verte ! S'il vous plaît portez toujours ces lunettes, ou sinon la brillance splendide de la ville du Magicien peut vous aveugler. Le Magicien réside au nord."

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
fr: Une voix grandissante se répercute par le couloir : "Moi, Magicien d'Oz, vous aiderai à trouver ce que vous cherchez. Cependant avant que vous ne puissiez passer ici et me voir, voyagez au Pays Winkie et battez mon rival d'arc, la méchante sorcière de l'Ouest."

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
fr: Ceci est le domaine de la méchante sorcière de l'Ouest. Elle envoie ses favoris contre Dorothy et ses amis. Pour détruire la sorcière, ils doivent voler sa baguette magique, gardée en profondeur à l'intérieur de sa forteresse de glace.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
fr: Maintenant que Dorothy est finalement arrivée au logement du Merveilleux Magicien, elle se rend compte qu'il n'est rien de plus qu'une escroquerie. L'observant fuir avec sa montgolfière, Dorothy perd tout espoir de jamais rentrer à la maison. Tout que ce qui reste maintenant du Magicien est son armoire rétrécissable.

en: Choices, choices ...
fr: Des choix, des choix...

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
fr: Avant d'essayer ce niveau en mode difficile, c'est une bonne idée de passer au mode facile pour s'entraîner aux problèmes individuels.

en: These dispensers are all empty ...
fr: Les distributeurs sont tous vides...

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
fr: Le verre proche de ce document peut être poussé pour vous laisser retourner.

en: Once, No More No Less
fr: Une fois, pas plus pas moins

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
fr: Chacune des 6 femmes a une profession; et chacune d'entre elles porte ou transporte seulement un des articles.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
fr: Les meilleurs amis de Mlle Black sont le poète et le serrurier.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
fr: Mlle Black, Mlle White et Mlle Pearl sont impressionnées par le talent du magicien.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
fr: Mlle Pearl raconte une blague au poète, au hacker et au serrurier.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
fr: Le pirate informatique, le serrurier et la femme-feu aiment regarder leur reflet dans les lunettes.

en: The magician carries the umbrella.
fr: Le magicien porte le parapluie.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
fr: Il n'est pas permis au magicien ni à la femme-feu de porter l'anneau.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
fr: Mlle Black, Mlle White et Mlle Rotor aiment taquiner la fille avec l'anneau.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
fr: Mlle Top préfère être pas encombrée : elle ne porte pas de parapluie, ni sac et certainement pas un poids.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
fr: Parfois, Mlle White et Mlle Pearl aident leur ami à transporter son poids.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
fr: Il y a 19 arrangements complets de pièces de puzzles, mais seuls 9 d'entre eux peuvent être atteints à partir de cette première distribution.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
fr: Cette seconde distribution peut juste être convertie en les 10 arrangements restants.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
fr: Il y a juste deux arrangements symétriques de ces pièces de puzzle qui peuvent être atteints.

en: Marblics and Pearlics I
fr: Boulix et perlix I

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
fr: Le dopage sur le Tour est interdit pour les raccourcis, le dopage n'est autorisé que pour se défendre !

en: Lutetia - Paris
fr: Lutèce - Paris

en: Lugdunum - Lyons
fr: Lugdunum - Lyon

en: Massilia - Marseilles
fr: Massilia - Marseille

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
fr: Détour de Tour

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
fr: Gallia omnis divisa est ... - La Gaule entière est divisée ...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
fr: Veni, vidi, vici - Je suis venu, j'ai vu, j'ai vaincu.

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
fr: Bienvenue à l'Alpe d'Huez. Désolé, ce n'est pas encore une étape du Tour de France.

en: Distribution Meditation
fr: Méditation de distribution

en: more is not less
fr: plus c'est pas moins

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
fr: Désolé, en mode difficile vous avez besoin de plus... Recommencez.
