Enigma - en to hr translation catalogue (747 entries)

en: Server Error: could not load level '
hr: Serverska greška: nemoguće učitati razinu '

en: Mouse speed: %d
hr: Brzina miša: %d

en: Another nameless level
hr: Još jedna bezimena razina

en:  by
hr: od

en: Left mouse button:
hr: Lijeva tipka miša:

en: Activate/drop leftmost inventory item
hr: Aktiviraj/ispusti skroz lijevi predmet u inventaru

en: Right mouse button:
hr: Desna tipka miša:

en: Rotate inventory items
hr: Rotiraj predmete u inventaru

en: Show game menu
hr: Prikaži izbornik igre

en: Quit game immediately
hr: Napusti igru odmah

en: Show this help
hr: Prikaži pomoć za ovo

en: Kill current marble
hr: Uništiti trenutnu špekulu

en: Restart the current level
hr: Ponovno pokreni trenutnu razinu

en: Skip to next level
hr: Preskočiti na sljedeću razinu

en: Jump back to last level
hr: Vrati natrag na posljednju razinu

en: Make screenshot
hr: Napravi screenshot

en: Left/right arrow:
hr: Lijeva/desna strelica:

en: Change mouse speed
hr: Promijeni brzinu miša

en: Return to level menu
hr: Povratak na izbornik razine

en: Skip to next level for best score hunt
hr: Preskoči na sljedeću razinu za lov na najbolji rezultat

en: Skip to next unsolved level
hr: Preskoči na sljedeću neriješenu razinu

en: Too slow for
hr: Presporo za

en: You are slow today ... Ctrl-A
hr: Spori ste danas ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
hr: Baš kao i svjetski rekord

en: Great! A new world record!
hr: Odlično! Novi svjetski rekord!

en: Again your personal record...
hr: Ponovo tvoj osobni rekord...

en: New personal record - better than par!
hr: Novi osobni rekord - bolje od redovnog stanja!

en: New personal record!
hr: Novi osobni rekord!

en: Your record,
hr: Tvoj rekord,

en: behind world record.
hr: iza svjetskog rekorda.

en: behind your record.
hr: iza tvog rekorda.

en: Level finished - better than par!
hr: Razina završena - bolje od redovnog stanja!

en: Level finished!
hr: Razina završena!

en:  Cheater!
hr: Varalice!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
hr: Enigma paket %s - razina #%d: %s

en: Your record:
hr: Tvoj rekord:

en: World record to beat:
hr: Svjetski rekord za pobjedu:

en: Error in configuration file.
hr: Greška u datoteci konfiguracije.

en: Error: Home directory does not exist.
hr: Greška: Osobni direktorij ne postoji.

en: Error: Application Data directory does not exist.
hr: Greška: Direktorij podataka programa ne postoji.

en: Error in XML initialization.
hr: Greška u XML inicijalizaciji.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
hr: Mac OS X nadogradnja s Enigma 1.00
    
    Zadana staza podataka korisnika se promijenila iz
      %s 
    
    u vidljivu stazu podataka
      %s 
    
    Ako je to u redu, Enigma će premjestiti Vaše podatke na ovu novu lokaciju.
    Ipak, morate ponovo pokrenuti Enigmu da bi se nadogradnja završila.

en: Never
hr: Nikad

en: Remind
hr: Podsjeti

en: Fatal error that caused the application to quit:
hr: Fatalna greška koja je uzročila prekid aplikacije:

en: Quit
hr: Izlaz

en: Start Game
hr: Započni igru

en: Join Game
hr: Pridruži se igri

en: Back
hr: Natrag

en: Enigma - Network Menu
hr: Enigma - Izbornik mreže

en: Main developers of the 1.21 release:
hr: Glavni developeri izdanja 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
hr:   RONALD LAMPRECHT (voditelj)

en: Special Thanks To:
hr: Posebno zahvaljujemo:

en:   DANIEL HECK (project founder)
hr:   DANIEL HECK (osnivač projekta)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
hr:   MEINOLF SCHNEIDER (ideja igre, dizajn razina)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
hr: Molimo, pogledajte upute ili sljedeće stranice za potpune zasluge.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
hr: Početna stranica: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
hr: Kontakt: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
hr: Enigma je besplatan softver i može se distribuirati pod

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
hr: uvjetima GNU General Public licence, verzija 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
hr: Autorska prava (C) 2002-2014 Daniel Heck i doprinositelji

en: Main developers of all releases:
hr: Glavni developeri svih izdanja:

en: Special Thanks:
hr: Posebno zahvaljujemo:

en: Contributors
hr: Doprinos dali

en: Homepage
hr: Početna stranica

en: Documentation
hr: Dokumentacija

en: Paths
hr: Staze

en: Locate Auto
hr: Lociraj Auto

en: Locate Score
hr: Lociraj rezultat

en: Credits
hr: Zasluge

en: Enigma - Help Menu
hr: Enigma - Izbornik pomoći

en: Preferences Path:
hr: Staza postavki:

en: User Path:
hr: Staza korisnika:

en: User Image Path:
hr: Staza slike korisnika:

en: System Path:
hr: Staza sustava:

en: Resource Paths:
hr: Staze resursa:

en: L10n Path:
hr: L10n Staza:

en: Level Pack
hr: Paket razine

en: Network Game
hr: Mrežna igra

en: Search
hr: Traži

en: Options
hr: Opcije

en: Update
hr: Ažuriraj

en: Help
hr: Pomoć

en: Enigma - Main Menu
hr: Enigma - Glavni izbornik

en: Fullscreen:
hr: Cijeli zaslon:

en: Language:
hr: Jezik:

en: Mouse speed:
hr: Brzina miša:

en: Middle mouse button:
hr: Srednja tipka miša:

en: Text speed:
hr: Brzina teksta:

en: User name:
hr: Korisničko ime:

en: User path:
hr: Staza korisnika:

en: User image path:
hr: Staza slike korisnika:

en: muted
hr: bez zvuka

en: Music in game
hr: Glazba u igri

en: No music in game
hr: Bez glazbe u igri

en: Always
hr: Uvijek

en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

en: reversed
hr: unatrag

en: normal
hr: normalno

en: unknown
hr: nepoznato

en: Main
hr: Glavno

en: Config
hr: Postavke

en: Language:
hr: Jezik:

en: Fullscreen:
hr: Cijeli zaslon:

en: Mouse speed:
hr: Brzina miša:

en: Sound volume:
hr: Glasnoća zvuka:

en: Music volume:
hr: Glasnoća glazbe:

en: Ratings update:
hr: Ažuriranje ocjena:

en: Score upload:
hr: Slanje rezultata:

en: User name:
hr: Korisničko ime:

en: Screen resolution:
hr: Razlučivost zaslona:

en: Window size:
hr: Veličina prozora:

en: Sound set:
hr: Postavke zvuka:

en: Menu music:
hr: Izbornik glazbe:

en: Music ingame:
hr: Glazba u igri:

en: Middle mouse button:
hr: Srednja tipka miša:

en: Text speed:
hr: Brzina teksta:

en: User path:
hr: Staza korisnika:

en: User image path:
hr: Staza slike korisnika:

en: Use these video settings?
hr: Koristiti ove video postavke?

en: Enigma - Options Menu
hr: Enigma - izbornik opcija

en: Main Menu
hr: Glavni Izbornik

en: Skip to main menu
hr: Preskoči na glavni izbornik

en: Update levelpack
hr: Ažuriraj paket razina

en: Arrows:
hr: Strelice:

en: Select level
hr: Odaberi razinu

en: Return:
hr: Vrati se:

en: Play selected level
hr: Igraj odabranu razinu

en: Back/Space:
hr: Natrag/Razmak:

en: Previous/next levelpack
hr: Prethodni/sljedeći paket razina

en: Mark current level as unsolved
hr: Označi trenutnu razinu kao neriješenu

en: Switch between fullscreen and window
hr: Prebaci između cijelog zaslona i prozora

en: Left click:
hr: Lijevi klik:

en: Right or control click:
hr: Desni ili control klik:

en: Inspect selected level
hr: Pregledaj označenu razinu

en: Select next level for world record hunt
hr: Označi sljedeću razinu za lov na svjetski rekord

en: Select next unsolved level
hr: Odaberi slijedeću neriješenu razinu

en: You are not allowed to play this level yet.
hr: Nije ti još dopušteno da igraš ovu razinu.

en: %d%% best
hr: %d%% najbolji

en: %d%% solved
hr: %d%% riješeno

en: Your time:
hr: Tvoje vrijeme:

en: That's world record.
hr: To je svjetski rekord.

en: That's %s below world record.
hr: To je %s ispod svjetskog rekorda.

en: World record:
hr: Svjetski rekord:

en: World record by %s:
hr: Svjetski rekord od %s:

en: No further unsolved level available!
hr: Nema dostupnih nerješenih razina!

en: Shift-click:
hr: Shift-klik:

en: Add to clipboard
hr: Dodaj u međuspremnik

en: Clear clipboard
hr: Očisti međuspremnik

en: Insert clipboard as reference
hr: Umetni međuspremnik kao referencu

en: Insert clipboard as copy
hr: Umetni međuspremnik kao kopiju

en: Alt-left arrow:
hr: Alt-lijeva strelica:

en: Exchange level with predecessor
hr: Razmjeni  razinu sa prethodnikom

en: Alt-right arrow:
hr: Alt-desna strelica:

en: Exchange level with successor
hr: Razmjeni razinu sa nasljednikom

en: Delete:
hr: Obriši:

en: Delete level
hr: Obriši razinu

en: Update index from levels
hr: Ažuriraj indeks od razina

en: Move clipboard levels
hr: Premjesti međuspremnik razina

en: Undo
hr: Poništi

en: Levelpack:
hr: Paket razina:

en: Owner:
hr: Vlasnik:

en: Group:
hr: Grupa:

en: Location
hr: Lokacija

en: in [All Packs]:
hr: u [Svi paketi]:

en: Edit Metadata
hr: Uredi meta podatke

en: Release:
hr: Izdanje:

en: Revision:
hr: Revizija:

en: Compatibility:
hr: Kompatibilnost:

en: Default Location:
hr: Zadana lokacija:

en: Level types:
hr: Tipovi razina:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
hr: Molimo ponovo dodijelite paket razina drugoj grupi za brisanje grupe

en: Compose Pack
hr: Sastavi paket

en: Update Pack
hr: Ažuriraj paket

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
hr: Greška: prazno ime nije dozvoljeno - klikni "Poništi" za izlaz bez modificiranja

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
hr: Greška: koristite samo "a-zA-Z0-9 _-#" za naziv razine paketa

en: Error: title already in use - choose another title
hr: Greška: naslov se već koristi - izaberite drugi naslov

en: Left column:
hr: Lijevi stupac:

en: Levelpack groups
hr: Grupe razine paketa

en: Right columns:
hr: Desni stupci:

en: Levelpacks of selected group
hr: Paketi razine označene grupe

en: Select group or levelpack
hr: Označi grupu ili paket razine

en: Configure group or levelpack
hr: Podesi grupu ili paket razine

en: New Group
hr: Nova Grupa

en: Position:
hr: Pozicija

en: New Pack
hr: Novo Pakiranje

en: Delete Group
hr: Obriši Grupu

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
hr: Greška: prazno ime grupe nije dozvoljeno - klikni "Poništi" da izađeš bez modificiranja

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
hr: Greška: ime grupe je duplikat postojeće grupe

en: Error: "Every group" is a reserved group name
hr: Greška: "Svaka grupa" je rezervirano ime grupe

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
hr: Greška: ime grupe ne smije biti zatvoreno zagradama

en: Error: group not empty
hr: Greška: grupa nije prazna

en: Page Up:
hr: Stranica Gore:

en: Show previous screenshot
hr: Pokaži prethodnu sliku zaslona

en: Page Down:
hr: Stranica Dolje:

en: Show next screenshot
hr: Pokaži sljedeću sliku zaslona

en: No screenshot available:
hr: Nema dostupne slike zaslona

en: Unknown
hr: Nepoznato

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
hr: velika slova nisu bizna za pretragu naslova, autora, naziva datoteke

en: Intelligence:
hr: Inteligencija:

en: Dexterity:
hr: Spretnost:

en: Patience:
hr: Strpljenje:

en: Knowledge:
hr: Znanje:

en: Speed:
hr: Brzina:

en: Difficulty:
hr: Težina:

en: Sort by:
hr: Poredano po:

en: Screenshot
hr: Slika zaslona

en: Level:
hr: Razina:

en: Author:
hr: Autor:

en: Contact:
hr: Kontakt:

en: Homepage:
hr: Početna stranica

en: Public Ratings
hr: Javni rang

en: Scores
hr: Rezultati

en: You:
hr: Ti:

en: World:
hr: Svijet:

en: Solved %:
hr: Riješeno %:

en: Solved #:
hr: Riješeno #:

en: Version
hr: Verzija

en: Score:
hr: Rezultat:

en: Release:
hr: Izdanje:

en: Revision:
hr: Revizija:

en: Target:
hr: Meta:

en: stable
hr: stabilno

en: experimental
hr: eksperimentalno

en: released
hr: objavljeno

en: force
hr: sila

en: balance
hr: ravnoteža

en: key
hr: kljuć

en: time
hr: vrijeme

en: pushes
hr: guranja

en: moves
hr: pokreti

en: World Record Holders:
hr: Vlasnici svjetskog rekorda:

en: Credits:
hr: Zasluge:

en: Dedication:
hr: Posveta:

en: Level Path:
hr: Staza razine:

en: Id:
hr: Identitet:

en: Load time:
hr: Vrijeme učitavanja:

en: Compatibility:
hr: Kompatibilnost:

en: Annotation:
hr: Pribilješka:

en: Rating:
hr: Ocjena:

en: Average:
hr: Prosječno:

en: Level Info
hr: Info o razini

en: Screenshot (F10)
hr: Slika zaslona (F10)

en: Abort Level
hr: Prekini razinu

en: Return to level
hr: Povratak na razinu

en: Error on auto registration of levelfile:
hr: Greška u autoregistraciji datoteke razine:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
hr: Napomena: razina se neće pojaviti u "Auto Mapi" paketu razina!

en: Continue
hr: Nastavi

en: Error on update of levelpack index:
hr: Greška u ažuriranju indeksa paketa razina:

en: Note: the current version will be reloaded!
hr: Bilješka: trenutna inačica će biti ponovno učitana!

en: Error on registration of levelpack index:
hr: Greška u registraciji indeksa paketa razina:

en: Note: the levelpack will not show up!
hr: Napomena: paket razina se neće pojaviti!

en: Cannot find '%s'.
hr: Ne mogu naći  '%s'.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
hr: Tvoja instalacija je nepotpuna ili nije valjana.

en: There was an error loading '%s'.
hr: Došlo je do greške u učitavanju '%s'.

en: Error: '%s'
hr: Greška: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
hr: 
    
    Ova greška može uzrokovati da se aplikacija ponaša čudno!

en: All right, we'll call it a draw
hr: U redu, izjednačeno je

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
hr: Otkrijte parove kamenčića dok izbjegavate prepreke pomoću špekule

en: Let there be light!
hr: I bi svjetlo!

en: You really will need every penny!
hr: Stvarno trebaš svaki novčič!

en: Umbrellas prevent free fall!
hr: Kišobrani spriječavaju slobodan pad!

en: No problem! Piece of cake!
hr: Nema problema! Jednostavno je!

en: It was easy, wasn't it!
hr: Bilo je lako, zar ne!

en: You need to be fast!
hr: Trebaš biti brz!

en: It's a ring!
hr: Prsten je!

en: Business hours from 8am to 4pm
hr: Radni sati od 8am do 4pm

en: Everything's been counted carefully!
hr: Sve je bilo pažljivo prebrojano!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
hr: Dijelovi cijevi nestaju prilikom detonacije!

en: Don't believe all that you see!
hr: Ne vjeruj svemu što vidiš!

en: An English text based riddle
hr: Zagonetka je u originalu na engleskom jeziku

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
hr: Možeš letjeti kratko vrijeme ako koristiš kišobran.

en: The Enigmhanoi Towers
hr: Enigmhanoi Tornjevi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
hr: Onaj tko govori, ne zna (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
hr: Mudar čovjek se smije (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
hr: Onaj tko zna, ne govori (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
hr: Dijelovi iste boje uvijek se okreću istovremeno i jednako.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
hr: Šifra održavanja: metal-kamen-kamen-kamen-crveno-žuto-žuto-crveno-crveno-kamen-kamen.

en: Welcome
hr: Dobro došli

en: The Grim Reaper
hr: Strašni Kosac

en: The witch of this switch waits for your wish.
hr: Vještica ove sklopke čeka tvoju želju.

en: The witch of this switch resets the awale game.
hr: Vještica ove sklopke ponovo pokreće Awale igru.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
hr: Jedan potez je uzeti orahe u redu iza prozorskih zidova i posijati ih 1 po 1 u sljedeće redove.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
hr: Upozorenje: Što čeka jadnog ratnika na kraju poteza? Ako ostanu 2 ili 3 oraha u redu, topla su nagrada za ratnika, kao i orasi u redovima koji su na putu do tog reda, ako ih ima 2 ili 3 po redu.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
hr: Upozorenje: Ukoliko su zidovi jednog ratnika prazni, taj fenomenalni ratnik pobjeđuje.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
hr: Kad ratnik dobije više od pola oraha, pobjeđuje. Što je nagrada? Put do oksida koje želi.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
hr: Čestitamo! Ti si najsvjesniji Awale igrač u dolini...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
hr: Izgubljeni u savani? Ne čekaj i idi dalje na put do sklopke za ponovno pokretanje skroz na lijevo...

en: Validate your choice here.
hr: Potvrdi svoj izbor ovdje.

en: Reset the game.
hr: Resetiraj igru.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
hr: Jedan potez je uzeti kamenje iz reda i posijati ih 1 po 1 u druge redove igrača, suprotno od kazaljke na satu, i vratiti se na početak.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
hr: Na kraju poteza, ako posljednji kamen pada u popunjeni red, igrač uzima kamenje sljedećeg reda ako ga ima i igra još jednom.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
hr: Potez započinje u jednom od skoz lijevih redova, osim ako to nije moguće.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
hr: Na kraju igre (ako se jedan igrač više ne može pomaknuti), igrač koji ima najviše kamenja pobjeđuje.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
hr: Žuti kamen stoji 10 plavih kamenja (zatim 2 smeđa kamena).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
hr: Smeđi kamen stoji 5 plavih kamena.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
hr: Ova Katro igra dolazi s Madagaskara; u Laganom modu postoji afrički Awale.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
hr: Samo ponovno pokretanje ili Shift-F3 može pokrenuti stvari...

en: Same room, new mirrors ...
hr: Ista soba, nova zrcala ...

en: Umbrellas protect!
hr: Kišobrani štite!

en: It's easier with a shovel!
hr: Lakše je sa lopatom!

en: Watch out!!
hr: Pazi!!!

en: Please remember:    42
hr: Molim zapamti: 42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
hr: Ako misliš da je ovo prelagano, zaigraj -Bavarsko Ludilo-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
hr: Oprostite na neugodnosti, Bank-O-Mat je prazan.

en: Take the key to the left first!
hr: Oprostite zbog neugodnosti, Bank-O-Mat je prazan.

en: Sunday, bloody Sunday!
hr: Nedjelja, prokleta Nedjelja!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
hr: Vidiš li skriveno oksidovo kamenje?

en: If you haven't won, you've lost!
hr: Ako nisi pobijedio, izgubio si!

en: Easy?
hr: Lagano?

en: Watch out, slippery!
hr: Pazi, sklisko je!

en: Riverside
hr: Obala rijeke

en: Wrong side!                   F3
hr: Pogrešna strana! F3

en: Feed me!
hr: Nahrani me!

en: Beware of Sadistic Dentist!
hr: Čuvaj se sadističkog zubara!

en: The innocent victim.
hr: Nevina žrtva.

en: Office of your boss.
hr: Ured tvog šefa.

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
hr: Svi su nestali, ali biljke su još uvijek gladne!

en: You shouldn't have done that.
hr: To nisi smio učiniti.

en: Careful.
hr: Pažljivo.

en: Recover the Stone
hr: Vrati kamen

en: Open the Doors
hr: Otvori Vrata

en: Can you relax amid all this chaos?
hr: Možeš li se opustiti usred sveg tog kaosa?

en: Audience in Venice
hr: Publika u Veneciji

en: Press the Triggers
hr: Pritisni Okidače

en: Welcome to Venice
hr: Dobro došao u Veneciju

en: danger
hr: opasnost

en: gondoliere on strike
hr: gondolijer štrajka

en: use the gondola below
hr: upotrijebi gondolu ispod

en: The Green Hell
hr: Zeleni Pakao

en: Funeral on Deep Sea
hr: Sprovod na Dubokom Moru

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
hr: Upozorenje: Nemoj igrati ovu razinu više od 10 minuta - mogao bi i sam dobiti morsku bolest!

en: Change guaranteed
hr: Promjena zagarantirana

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
hr: Pomoć: Početak je tamo gdje idu sve gotove špekule

en: Perfect Trajectory
hr: Savršena putanja

en: Bridge those synapses!
hr: Premosti te sinapse!

en: Hey, where am i now?
hr: Hej, gdje sam sada?

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
hr: A sada sam nasukan u ovoj čudnoj šumi. Kako mogu pobjeći odavde?

en: WARNING: Highest caution is necessary.
hr: UPOZORENJE: Potreban je najveći oprez.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
hr: Divlji bizoni prelaze put.

en: Help me, the forest is on fire!
hr: Pomozi mi, šuma gori!

en: A herd of wild horses blocks the way.
hr: Stado divljih konja blokira put.

en: If there is finally an exit?
hr: Ako konačno postoji izlaz?

en: I'm afraid, i need some assistance!
hr: Bojim se, potrebna mi je pomoć!

en: Watch out: Angry mosquitoes!
hr: Pazi: Ljuti komarci!

en: Useful things may also be hidden!
hr: Korisne stvari mogu također biti skrivene!

en: The journey is the reward
hr: Putovanje je nagrada

en: Lady in Red
hr: Dama u Crvenom

en: Watchmaker
hr: Urar

en: Don't forget your disguise!
hr: Ne zaboravi svoju krinku!

en: Here lies the grave of John Reid.
hr: Ovdje je grob Johna Reida.

en: Who was that masked man?
hr: Tko je bio taj maskirani čovjek?

en: Hey! This tomb is empty!
hr: Hej! Ovaj grob je prazan!

en: Take the first exit
hr: Pođi prvim izlazom

en: Who broke the pearl necklace?
hr: Tko je potrgao bisernu ogrlicu?

en: Find The Paradise
hr: Nađi Raj

en: Welcome to Enigma VII
hr: Dobrodošli u Enigmu VII

en: Careful - you can not swim in the water.
hr: Pazi - ne možeš plivati u vodi.

en: Don't drown in the swamp.
hr: Nemoj se utopiti u močvari.

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
hr: Plavo kamenje su Oxidi. Otvori ih tako da ih dotakneš sa svojom crnom špekulom.

en: Remember the colors.
hr: Zapamti boje.

en: Don't touch everything!
hr: Ne diraj sve!

en: Nothing can stop us!
hr: Ništa nas ne može zaustaviti!

en: Rest on the bright spot for a minute.
hr: Odmori malo na svjetlu.

en: You'll do anything you're told!
hr: Učiniti ćeš sve što ti je rečeno!

en: ... did it!
hr: ... uspjeli!

en: Dig in ...
hr: Navali ...

en: Did you bring your flag?
hr: Jesi li donio zastavu?

en: Watch out for water holes!
hr: Pazi na rupe s vodom!

en: Some stones and stone rows can be moved!
hr: Pojedino kamenje i kameni redovi mogu se pomicati!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
hr: Dobrodošli u Enigmu! Ovaj tutorijal kori sam napravio ja (Jacob Scott) pomoći će vam da naučite kako igrati.

en: This is pretty self-explanatory.
hr: Ovo je samo-objašnjavajuće.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
hr: Enigma je puna zagonetki različitih tipova. U sljedećoj sobi, naići ćeš na prvu.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
hr: Ne možeš hodati po vodi! Pokušaj gurnuti blokove u vodu da bi došao na drugu stranu.

en: Hit it hard enough!
hr: Udari dovoljno jako!

en: If I only had a bag.
hr: Da  bar imam torbu.

en: shh ... listen!
hr: šššš ... slušaj!

en: Could you need something?
hr: Da li možda nešto trebaš?

en: Look carefully at everything!
hr: Pogledaj sve pozorno!

en: Do you need a helping hand?
hr: Trebaš li pomoć?

en: Send me the keys !
hr: Pošalji mi ključeve !

en: ALL the keys!!!
hr: SVE ključeve!!!

en: April 1st
hr: 1. April

en: Do you REALLY want to do this???
hr: Da li STVARNO želiš to učiniti???

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
hr: Nije li ti majka govorila da ne bi smio trošiti novce na tako nemaran način?

en: What is the current month?
hr: Koji je trenutni mjesec?

en: What is this level's name?
hr: Koje je ime ove razine?

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
hr: Pazi stranče! Stari bogovi Enigme su postavili zamke da zaštite svoje svete Okside! Morat ćeš proći kroz Četiri Testa da dokažeš svoju vrijednost!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
hr: Dokaži svoju brzinu u Testu Vatre!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
hr: Dokaži svoju inteligenciju u Testu Zemlje!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
hr: Dokaži svoju spretnost u Testu Zraka!

en: Prove your patience in the Test of Water!
hr: Dokaži svoje strpljene u Testu Vode!

en: Try again! Bwahahahaha!
hr: Pokušaj opet!  Bwahahahaha!

en: Did you forget something?
hr: Jesi li nešto zaboravio?

en: Go on! There's no way back now!
hr: Hajde! Sada više nema povratka!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
hr: STANI! Ne ovim putem! Postoji prečac ...

en: Make an umbrella.
hr: Napravi kišobran.

en: It is not quite that easy.
hr: Nije baš tako lako.

en: No way out?
hr: Nema izlaza?

en: Do you miss something?
hr: Jesi li nešto propustio?

en: Pirates Island
hr: Otok pirata

en: Welcome to Enigma V
hr: Dobrodošli u Enigmu V

en: Fire or be fired
hr: Otpusti ili budi otpušten

en: This level is symmetric ...
hr: Ova razina je simetrična ...

en: Warning ... ... thieves!
hr: Upozorenje ... ...lopovi!

en: Translate or let it be translated
hr: Prevedi ili pusti da bude prevedeno

en: Welcome to Liberty Island, New York City
hr: Dobrodošao na Liberty otok, grad New York.

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
hr: Da biste dobili potpuniju sliku New Yorka, trebali biste pogledati kroz svaki par naočala koje možete naći.

en: Welcome to Chinatown
hr: Dobro došao u Kinesku četvrt

en: A Baroque Game
hr: Barokna igra

en: Keep distance!
hr: Drži razmak!

en: My First Level
hr: Moja Prva Razina

en: It's not symmetric!
hr: Nije simetrično!

en: Deep ...
hr: Duboko ...

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
hr: Dobrodošao stranče -- pogledaj naš sveti kamen. Rečeno je da svakome pokazuje osobnu sretnu boju. Zato što ga svi posjetitelji žele dotaknuti, morali smo postaiti neku zaštitu.

en: Just a Dance ?
hr: Samo Ples ?

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
hr: Jesi li ipak pokušao pogledati stražnju stranu svoje glave u zrcalu?

en: Danger Flag
hr: Zastava Opasnosti

en: Dont eat cherries
hr: Ne jedi trešnje

en: Welcome to Enigma VIII
hr: Dobrodošli u Enigmu VIII

en: Floating ...
hr: Plutanje ...

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
hr: Meditacija! Tišina? ... Pogledaj ...

en: These stormy days ...
hr: Ovi olujni dani ...

en: Missing Oxyds?
hr: Nedostaju Oksidi?

en: Not everything is as it seems ...
hr: Nije sve kako se čini ...

en: Only A Labyrinth
hr: Samo Labirint

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
hr: Previše drvenih blokova! Pokušaj drugačije...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
hr: Pozdrav, avanturiste! Put pred tobom je dug i opasan, budi oprezan!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
hr: Jako dobro, avanturiste! Sretno!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
hr: Čestitam, avanturistu! Uspio si!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
hr: Kakva šteta, a ostalo je toliko boje ...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
hr: .ubos ućedejls u šeđod ad aničan avd ejotsoP

en: Danger ... laser beams!
hr: Opasnost ... laserske zrake!

en: The Life Game
hr: Igra života

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
hr: ! -  OPASNO -  NE PRILAZI  -  OPASNO - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
hr: Sve dok ima kretanja oko oksidovih kamena, nećeš doći do njih. Dakle: Ne gubi kontrolu na ovoj razini! Moguće je.

en: Calm down!
hr: Smiri se!

en: Fight appearing lava.
hr: Borbena lava.

en: A hammer destroys some black stones.
hr: Čekić uništava nekoliko crnih kamena.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
hr: Alfred Nobel kaže: Ovo je definitivno krajolik za meditaciju!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
hr: Ups ... zaglavio si ... Pokušaj ponovo ...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
hr: Čestitamo, došao si na ovu stranu ... no možeš li doći do oksida?

en: Well done!
hr: Bravo!

en: Don't wake it up!
hr: Nemoj ga probuditi!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
hr: To nije bilo dovoljno brzo; pokušaj F3. (Ili potraži ne-tvrdo kamenje, ako želiš.) (Ali nećeš ih pronaći.) (Stvarno!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
hr: Možeš mi vjerovati: Svo kamenje koje vidiš na ovoj razini je tvrdo. Zaista mi možeš vjerovati! Stvarno!

en: Wood robbing
hr: Krađa drva

en: The Flagstone Reaper
hr: Kosac kamenih ploča

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
hr: Danas nema pomoći ...    Te kamene ploče prolaze ...    Docu stoji sam ...    Zašto je tako sam?    --    Ova pomoć danas ...    Zašto je na ovoj strani ...    Kosac prolazi ...    Možda bi mogao znati zašto!     (orig. napisali Herman's Hermits)

en: Paint Ahead!
hr: Boja naprijed!

en: Welcome to Enigma IV
hr: Dobrodošli u Enigmu IV

en: It's a race!
hr: Ovo je utrka!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
hr: Vaš ujak, gospodin Blackball prošle je noći ubijen u svojoj vili, u jednoj od svojih 6 soba, pomoću jednog od oružja koja se nalaze u podrumu; osumnjičeni su sramežljiva Gđa. Peacock, tajanstveni pukovnik Mustard, vrckavi profesor Plum, misteriozni vlč. Green, sestra gđa. Whiteball, koja je našla tijelo i gđica. Scarlett čija ljepota bi mogla biti fatalna... morate pronaći tko je ubio Vašeg ujaka, gdje i kako.

en: This room is not the crime scene.
hr: Ova soba nije mjesto zločina.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
hr: Ubojica nije gđa. Peacock.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
hr: Ubojica nije Pukovnik Mustard.

en: The murderer is not Professor Plum.
hr: Ubojica nije profesor Plum.

en: The murderer is not Reverend Green.
hr: Ubojica nije Velečasni Green.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
hr: Ubojica nije gđa. Whiteball.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
hr: Ubojica nije gđica. Scarlett.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
hr: Sir Blackball nije ubijen bombom.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
hr: Sir Blackball nije ubijen bodežom.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
hr: Sir Blackball nije ubijen otrovom.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
hr: Sir Blackball nije ubijen francuskim ključem.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
hr: Sir Blackball nije ubijen svijećnjakom.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
hr: Sir Blackball nije ubijen čekićem.

en: Don't forget to open the door ...
hr: Ne zaboravi otvoriti vrata ...

en: Good Luck!
hr: Sretno!

en: Hurry!
hr: Požuri!

en: Congratulations! (or try again)
hr: Čestitam! (ili pokušaj ponovno)

en: Almost finished ...
hr: Skoro gotovo...

en: Restart with F3 ...
hr: Ponovo započni sa F3 ...

en: The danger is not visible!!!
hr: Opasnost nije vidljiva!!!

en: Welcome to Enigma III
hr: Dobrodošli u Enigma III

en: Risk your life ...
hr: Riskiraj svoj život ...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
hr: Zapamti da pomakneš dovoljno kamenja samo da pogledaš u sljedeću sobu...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
hr: Ne vjerujem ti sa si Marble. Neću te pustiti da prođeš dok ne dokažeš da sam u krivu: moraš biti brži nego moj prvak!

en: Congratulations! You may pass!
hr: Čestitam! Možeš proći!

en: Watch your step!
hr: Pazi gdje staješ!

en: Look ... they're over there!
hr: Gle ... tamo su!

en: This is the control panel.
hr: Ovo je korisnička ploča.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
hr: Dvorac je pred tobom ... čuvaj se čuvara!

en: can you be sure?
hr: možeš li biti siguran?

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
hr: citat: Iron Maiden - Deja-Vu

en: This level is much bigger! Press F3!
hr: Ova razina je mnogo veća! Pritisni F3!

en: It's a long way ...
hr: Dug je put ...

en: Look closely!
hr: Pogledaj bolje!

en: Welcome to Enigma X
hr: Dobrodošli u Enigmu X

en: Interlude III
hr: Interludij III

en: Christmas Star
hr: Božićna Zvijezda

en: Enigmas wildcat
hr: Enigmin Joker

en: Steering The Flood
hr: Usmjeravanje poplave

en: Interlude II
hr: Interludij II

en: No clear view? How about visiting an optician?
hr: Nema jasnog pogleda? A da posjetite optičara?

en: Meandering Impulses
hr: Meandrirajući impulsi

en: Attention! One way ticket to the island.
hr: Pažnja! Jednosmjerna karta za otok.

en: Braking Distance
hr: Duljina kočenja

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
hr: Bijela špekula će čekati na raskrižju 3 sekunde.

en: Volatile Storage
hr: Leteća pohrana

en: Handle with care!
hr: Rukuj pažljivo!

en: Tandem Chess
hr: Šah u tandemu

en: Work together!
hr: Surađujte zajedno!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
hr: Oprosti, ovaj prekidač trenutno ne radi.

en: As I already told you, this switch is out of order!
hr: Kao što sam ti već rekao, ovaj prekidač ne radi!

en: How often are you going to try this?
hr: Koliko često ćeš to pokušati?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
hr: Da li se nešto dogodilo? Nisam siguran...

en: Congrats, now it works again!
hr: Čestitam, sada opet radi!

en: No hints available at the moment.
hr: Trenutno nema dostupnih savjeta.

en: There is a passage right beneath this stone!
hr: Postoji prolaz odmah ispod ovog kamena!

en: illmind's be quick or be dead
hr: bolesnici budite brzi ili ste gotovi

en: Correspondence Chess
hr: Šah dopisivanjem

en: Send smartly!
hr: Šalji pametno!

en: Magic Trinity
hr: Magično Trojstvo

en: The art of steering a quadriga
hr: Umijeće upravljanja kvadrigom

en: One-Way Woods
hr: Jednosmjerna Šuma

en: Recycling by Swapping
hr: Recikliranje Zamjenom

en: No Memory
hr: Nema Memorije

en: Polar Bears' Paradise
hr: Raj Polarnih Medvjeda

en: Witch Hunt on Ice
hr: Lov na vještice na ledu

en: Pass the ball in time
hr: Dodaj loptu na vrijeme

en: The real value of coffee
hr: Stvarna vrijednost kave

en: Dialers
hr: Okretači

en: It isn't as easy as it looks.
hr: Nije tako jednostavno kao što izgleda.

en: Al Capone's training camp.
hr: Kamp za trening Al Caponea.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
hr: Postoji barem dva uzorka za slomiti kroz zid.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
hr: Dobro je poznata tajna da je nekoliko zatvorenika pobjeglo.

en: A window in the wall would be really nice.
hr: Prozor u zidu bi dobro došao.

en: Mark stones burnable
hr: Označi kamenje gorućim

en: Pleasure Garden
hr: Vrt zadovoljstva

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
hr: Brzo ... ili zamkovito!

en: A really annoying Level
hr: Stvarno naporna razina

en: Blitz Chess
hr: Blic Šah

en: Move fast!
hr: Kreći se brzo!

en: Hanging around in the Jungle
hr: Druženje u Džungli

en: Meditation Disturbance
hr: Ometanje Meditacije

en: Hit by a bolting horse
hr: Udaren potkovanim konjem

en: Escape by Chaining Thieves
hr: Bijeg lančanjem lopova

en: Remember Atreyu's horse Artax!
hr: Sjeti se Atreyuvog konja Artaxa!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
hr: Ja sam nevin! Nikad nisam ništa ukrao!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
hr: Priča se da su gusari uzeli blago.

en: Pirates usually hide their treasure!
hr: Gusari obično skrivaju svoje blago!

en: A closed door gives a better overview!
hr: Zatvorena vrata daju bolji pregled!

en: Edwards Mountain
hr: Edwardova Planina

en: Welcome to Enigma VI
hr: Dobrodošli u Enigmu VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
hr: Dobrodošli u Meksiko! Prije osam sati vaš je zrakoplov stigao u zračnu luku u "Coatlicue", koje je malo mjesto okruženo neistraženim terenom džungle. našli ste se ispred impresivnog hrama, koji je izgleda ostatak drevnog Aztečkog carstva. Ali hram je u iznenađujuće dobrom stanju...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
hr: Pored golemih vratiju hrama vidi se kromirani znak: "Restaurirao: G. G. Goshers, A.D. 1998". Ispod toga, na manjem znaku piše: "Vlasništvo G. G. Goshers. Zabranjen ulaz!". Sada primjećuješ pseće kućice sagrađene uz prednju stranu hrama. "Goshers je izgradio utvrdu od ove antičke relikvije", pomisliš, "ovo ne može biti zakonito, jer je Goshers dobio sredstva od Vlade UK. Pokušat ću ga zatražiti da objasni!"

en: This guard doesn’t notice me.
hr: Ovaj čuvar me ne primjećuje.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
hr: Ovo jezero je očito napravio  Goshers. Mislim da je pravi put jug.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
hr: Natpis na starom zidu, na španjolskom kaže: "Pazi! Ono što dotakneš mogla bi biti posljednja stvar koju si dotaknuo!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
hr: Kromirani znak: "Kontrola kaveza zvijeri."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
hr: Oooh, ova nizbrdica je strma! Pokušaj ne dotaknuti lubanju!!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
hr: Ova zgrada dolje izgleda poput zatvora. Ajmo vidjeti mogu li odrediti njenu svrhu ... Ah, tamo je još jedan kromirani znak. Čini se da Goshers voli kromirane znakove. Piše: "Zatvor domorodaca".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
hr: Bila je dobra ideja otići iza zgrade zatvora. Ali sada trebaš proći ovo jezero. Budi pažljiv s tim kutijama!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
hr: Sada, gledajući kroz rešetke zatvorskih prozora, vidiš tamo zarobljenu domorotku. Očito je Goshers zatvorio sve domorodce, koji su ometali njegov "rad"; pokušavajući ući u hram i obogatiti se od blaga Azteka. Možda bi bilo od pomoći da nas netko prati, tko zna tajne ove džungle i ovog hrama ...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
hr: Kako me bijeli čovjek tamo oslobodio iz zatvora, sigurno ne može biti zao kao taj Goshers. Možda želi prekinuti vladavinu Goshersa i osloboditi moje ljude. A čak i da to nije slučaj, bolje biti slobodan, nego zarobljen. Mislim da mu trebam zahvaliti.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
hr: Susrećeš engleskog avanturista ispred zatvora. "Pozdrav, ja sam Xila!", kažeš mu na lošem engleskom. Nakon što se i on predstavio, oboje započinjete smišljati plan protiv zlog G. G. Goshersa.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
hr: Ovo je zaista teška slagalica. Englez će mi morati pomoći  da se ova enigma riješi.

en: You wonder what this switch could trigger.
hr: Pitaš se što bi ova sklopka mogla pokrenuti.

en: Xila knows how to drain the lake!
hr: Xila zna kako isušiti jezero!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
hr: Sretan si što si pronašao ovu rupu. Sprječava te od utapanja.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
hr: Ovaj stakleni kamen mora ispuniti svrhu ...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
hr: Čudno je što takav hram treba imati ulaz sa strane.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
hr: Budi oprezan! Senzori su u zidovima.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
hr: Nakon što su se ogromna vrata starog hrama otvorila, vidiš, da ulaz čuvaju 11 vitezova, naoružali kopljima. Ti stražari su vrlo opasni. Bez mača, nikada nećeš moći ući. Budi pažljiv. Nema samo vitezova, već i lopova.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
hr: "Čestitamo. Uspio si ući u ovaj Azteški Hram."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
hr: "Bili ste pametniji nego što sam očekivao. ali nikada nećete ući u sobu s blagom niti pobjeći odavde!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
hr: "Ja, Goshers, ću se svakako moći riješiti jednog od svojih glavnih neprijatelja tako da te ubijem!"

en: "Run for your life!"
hr: "Bježi da spasiš svoj život!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
hr: Xila i ti ulazite u Dijamantnu sobu starog Azteškog hrama. Odvevši ga natrag u Veliku Britaniju i prijavivši ga policiji, završili ste zlu karijeru Geralda Gregoryja Goshersa. Čestitke na uspjehu vaše ekspedicije!

en: Hot Hurdle Race
hr: Vruća Utrka s Preponama

en: Run for your life!
hr: Bježi da spasiš svoj život!

en: Useful unsuccessful drillings
hr: Korisna neuspješna bušenja

en: In the line of thieves
hr: U redu lopova

en: Rotor Guards
hr: Rotorna straža

en: Hoisting guards with their own petard
hr: Dizanje stražara s njihovom žabicom

en: Charging live ammunition
hr: Punjenje žive amunicije

en: Are chess knights resistent to laser beams?
hr: Jesu li šahovski vitezi otporni na laserske zrake?

en: illmind's jumping ball flash ...
hr: bolesničko skakanje lopte bljesak ...

en: ... of heaven comes the beast from the ...
hr: ... s neba dolazi zvijer iz ...

en: ... t r a p p e d ...
hr: ... z a r o b lj e n ...

en: Welcome to Enigma II
hr: Dobrodošli u Enigmu II

en: Five form twelve!
hr: Pet od dvanaest!

en: Do not use too much magic!
hr: Ne koristi previše magije!

en: Some stones are movable.
hr: Neko kamenje se može pomaknuti.

en: You lost!
hr: Izgubio si!

en: Road to Eden
hr: Cesta prema Raju

en: Give it another try ...
hr: Pokušaj ponovo ...

en: Press F3 or finish.
hr: Pritisni F3 ili završi.

en: You'd need a portable box!
hr: Trebat ćeš prijenosnu kutiju!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
hr: Čestitam! Pronašao si sjeme! Pokušaj ga upotrijebiti iza rešetke (i brzo se odmakni)

en: is  black  always  beautiful?
hr: da li je crno uvijek lijepo?

en: Dead end!
hr: Slijepa ulica!

en: There are two HIDDEN items!
hr: Postoje dvije SKRIVENE stvari!

en: Third stone from the rock is the hole!
hr: Treći kamen od stijene je rupa!

en: Beware! Black holes!
hr: Čuvaj se! Crne rupe!

en: Make a Sword, & Umbrella.
hr: Načini Mač, i Kišobran.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
hr: Nastradali ... Shift-F3!!!

en: Dedicated to my friend Frank.
hr: Posvećeno mom prijatelju Franku.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
hr: Ova razina je prilično ravna, zar ne? Samo nastavi ... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
hr: ... sada idi natrag i uzmi čekič!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
hr: Svaka se boja pojavljuje jednom. Svaka točna boja daje bijele na krivom mjestu, crne na točnom.

en: This switch is to validate your guess.
hr: Ova sklopka je za potvrdu tvog pogađanja.

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
hr: Pa, gdje su vitezovi? - bit će ti žao što si pitao!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
hr: Mali savjet: Pokušaj prvo lagani mod

en: Don't think too long ... it's easy!
hr: Ne misli predugo ... lako je!

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
hr: Smjesti 9 različitih predmeta u svaki red, stupac i 3x3 kućicu.

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
hr: Smjesti 9 različitih predmeta u svaki red, stupac i 3x3 kućicu. Okreni sklopku da vidiš jesu li neki od tvojih predmeta krivo smješteni, ili koje lokacije možeš utvrditi predmetima za sljedeći put; no, možeš dobiti samo 1 natuknicu u minuti na ovaj način.

en: and do not destroy the puzzles
hr: i nemoj uništiti puzzle

en: Trickshot?
hr: Trik potez?

en: Seasonal Timings
hr: Sezonsko mjerenje vremena

en: 5, 8, or 10 seconds?
hr: 5, 8, ili 10 sekundi?

en: Welcome to Enigma IX
hr: Dobrodošli u Enigmu IX

en: Marching Formation
hr: Formacija marša

en: No sharing!
hr: Nema dijeljenja!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
hr: Postoji 56 potpuno povezanih rasporeda svake puzzle, no samo njih 34 je dohvatljivo iz ove prve distribucije.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
hr: Ova druga distribucija može se samo pretvoriti u neku od preostalih 28 rasporeda.

en: Build me a Sokoban
hr: Izgradi mi Sokoban

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
hr: Izgradi mi rješivu Sokoban puzzlu za čije rješavanje će mi trebati 30 ili više poteza. Sjemenke rastu u kutije; kocke rastu u zidove.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
hr: Izgradi mi rješivu Sokoban puzzlu za čije rješavanje će mi trebati 25 ili više poteza. Sjemenke rastu u kutije; kocke rastu u zidove.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
hr: Ne mogu riješiti tu puzzlu; nema dovoljno kutija! Koristi žlicu i sljedeći put pripazi da kutije prestanu rasti prije diranja sklopke.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
hr: Mislim da se ova puzzla ne može riješiti. Ako misliš da mi možeš dokazati suprotno, idi pronađi oksid!

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
hr: Ova puzzla je bila prelagana! Upotrijebi žlicu i sljedeći put mi daj težu!

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
hr: Hvala za ovu odličnu puzzlu, zbilja sam je uživao rješavati!

en: Beware of shady mates!
hr: Čuvaj se sjenovitih prijatelja!

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
hr: Ja, tvoj dragi prijatelj, sam po sebi sam nedovršen, moj razlog Tereta koji teško na meni leži.

en: Do you see yonder Wicket Gate?
hr: Vidite li tamošnja Okretna Vrata?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
hr: Vukli su se blizu jako muljevite Bare. Ime Bare bilo je Obeshrabrenje.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
hr: Pokucaj i otvorit će ti se.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
hr: Njegov Teret olabavio se s njegovih ramena i pao s njegovih leđa te se počeo kotrljati i tako sve dok nije došao do usta Sepulchre, gdje je upao, a ja ga više nisam vidio.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
hr: Stigli su do podnožja brda Teškoće.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
hr: Pred njim je stajala veličanstvena palača, njeno ime bilo je Prekrasna.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
hr: No nije išao predaleko, kad je spazio podmuklog Zlotvora kako mu ususret dolazi s polja.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
hr: Na kraju te Doline, bila je druga, Dolina Sjene Smrti.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
hr: Na svom Putu pred sobom je ugledao Vjernog.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
hr: Kako su išli dalje, Vjerni, dok je imao prilike pogledati na jednu stranu, ugledao je čovjeka čije ime je bilo Pričljivi.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
hr: Smjesta su spazili Grad pred njima, a ime tog grada bilo je Taština.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
hr: Christian nije naprijed išao sam; jer pridružio mu se jedan pod imenom Nadan.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
hr: Na Lijevoj strani ceste bila je Livada, s nogostupom preko nje, a ta livada se zvala Livada-pored-Staze.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
hr: Sada je tamo, ne daleko od mjesta gdje su ležali, bio dvorac, Dvorac Sumnje, čiji je vlasnik bio Div Očaj.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
hr: Išli su dalje sve dok nisu došli do Prijatnih Planina.

en: Beware of the Flatterer.
hr: Čuvaj se Laskavca.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
hr: Slijedi me, rekao je Laskavac, idem do Nebeskog Grada.

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
hr: Stigli su do neke Zemlje, čiji zrak prirodno čini ljude pospanima.

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
hr: Doseljenici su prešli preko Začarane zemlje i ušli u Zemlju Beulah.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
hr: Na tom mjestu se pojavio jedan Tašti-Nadan, splavar, koji mu je sa svojim čamcem pomogao preko.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
hr: Na sam pogled ove Rijeke, Doseljenici su bili itekako osupnuti, no ljudi koji su s njima išli rekoše: Morate proći kroz, ili ne možete doći do Vrata.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
hr: Pogledao sam unutra za njima; a Grad je zasjao poput Sunca.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
hr: Oni su također mislilli da su čili neku krckavu buku, poput vatre, te Povik nekoga mučenika, te da mirišu miris Sumpora.

en: Search it.
hr: Pretraži.

en: Poe's Nightmare
hr: Poeova noćna mora

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
hr: Nalaziš se u tamnoj, vlažnoj prostoriji. Na sjeveroistoku je sklopka za svjetlo, a na zapadu je prolaz.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
hr: Hodnik vodi prema sjeveru i otvara se u prigušeno osvjetljenu sobu prepunu sanduka. Hvata te uzmemirujući osjećaj o tome što te čeka naprijed.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
hr: Uf, to je bilo blizu. Put iza tebe je blokiran. Možda bi trebao potražiti mjesto gdje ćeš ostaviti zastavu?!

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
hr: Prema istoku, prolaz je blokiran laserskim zrakama. Prema zapadu, tunel vodi prema velikom njihalu. Na zidu vidiš rupu gdje pristaje tvoja zastava. Što sada?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
hr: Sobe koje se smanjuju, njihalo s oštrim oštricama poput britve, laserske zraka ... što li se nalazi iza sljedećeg ugla?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
hr: Soba prema istoku ne izgleda baš stabilno, no vodi li prolaz prema jugu negdje?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
hr: Hmmm, ovi ključevi će možda biti od koristi.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
hr: Prolazeći pored ulaza nakratko vidiš sobu prema jugu ... i odjednom se osjećaš uznemireno.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
hr: O-o, stepenice koje vode prema dolje su male i izrazito skliske.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
hr: Prolaz se otvara u sobu s ogromnim željeznim vratima prema istoku. Tamo se zrak doima mnogo svježijim.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
hr: Čestitamo! Preživio si Poeovu Noćnu moru.

en: Use ~all~ Stones
hr: Upotrijebi ~svo~ kamenje

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
hr: Ovo je Babilon. Čuvaj se, stranče! Opasno je ulaziti. Postoje neka vrata, nažalost su zatvorena, poput poznatih Vrata Ištar, pogledaj lavove, tigrove. Semiramis te čeka, stranče, ha ha.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
hr: Pokušaj pronaći mehanizam koji otvara vrata, stranče

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
hr: Boj se te ~vode~ , tako je duboka, *hihi*, zar ne, Jeste???

en: With respects to Dante Alighieri
hr: Sa sjećanjem na Dante Alighierija.

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
hr: Uključi, ako želiš igrati uobičajenu težinu s mnogo jokera, ili ostavi isključeno, ako se želiš suočiti s lakšim izazovima s manje jokera.

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
hr: PREDAMNOM NIJE BILO NIČEG OSIM VJEČNIH STVARI, / I JA VJEČNO TRPIM. / OSTAVITE SVU NADU, VI KOJI OVDJE ULAZITE.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
hr: ... umiriše se dlakavi obrazi / pilota blijedožute močvare, / oko čijih očiju su gorjeli vatreni kotači.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
hr: Ja sam Haron, splavar podzemlja. Prebacit ću te kroz opasne močvare Aherona, no cijena nije mala. Čekaj! Još se doimaš živim ... Nemoguće -- samo mrtvi mogu ući ovamo. Brzo -- žrtvuj simbol života na onom oltaru da zadržiš stražare na obali, a zatim ću možda razmisliti da te prebacim preko.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
hr: Dobro. Demoni i duhovi koji čuvaju ovo mjesto će možda sada povjerovati da si zaista mrtav, no ja bih ipak bio oprezan na tvom mjestu ... Još uvijek trebaš novčić. Hmm, inače ne bih ovo učinio, no onaj momam tamo me nekako zabrinjava -- mislim da nešto smišlja. Ako ima novčić, možda ga nekako možeš dobiti od njega.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
hr: Ne! Neću te prebaciti preko osim ako ne učiniš pravu žrtvu, tako da se rješiš bilo čega što bi se moglo smatrati znakom života. A sada idi!

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
hr: ... jer tada sam spoznao da vrlo dostojna bića / lebde ovdje u Limbu.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
hr: Ne možeš biti ovdje! Ja, Minos, sudac mrtvih, to neću dozvoliti. A sada se vrati, ili se suoči s posljedicama zauvijek!

en: In that case, then begone!
hr: U tom slučaju, idi odavde!

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
hr: Tamo stoji Minos, reži, užasan. / Na ulazu ispituje svakog prijestupnika, / sudi i otprema dok se drži zatočenim.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
hr: Vragolasti vihor, koji nikada ne spava, / mete duhove žureći naglo ...

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
hr: Ja sam u trećem krugu, vječne, / mrske kiše, hladne i sive, / koja se ne mijenja u svojoj monotoniji.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
hr: ... oni, zavikujući jako, sa suprotnih strana / gurali su terete naprijed svojim prsima. / Sudarali su se jedan u drugog, okretali / i udarali, izmičući se, gurajući svoje terete i zavikujući ...

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
hr: Ovaj strašan potok, kad je jednom došao do / ovih zlobnih, pepeljastih padina, / izlijeva se u močvaru Styx. / I svojim netremičnim pogledom mogao sam vidjeti / ljude ljutitih lica u toj kaljuži, / gole, a njihova tijela uprljana blatom.

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
hr: ... približavamo se gradu poznatom kao Dis, / sa svojom golemom vojskom i opterećenim građanima.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
hr: Na pragu sam ugledao više od tisuću anđela / palih s Neba ... kraljevali su u svom velikom prijeziru / dovoljnom da kažu: 'Dolaziš -- sam. Neka nestane, / onaj koji je tako hrabro došao do ovog kraljevstva. / Neka se vrati svojim nepromišljenim putem sam' ...

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
hr: Sada moj gospodar kreće srkivenom / stazom među gradskim bedemima i mukama, / a ja gao odmah slijedim ...

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
hr: ... njegove ruke, spremne, ohrabrujuće, / guraju me prema njemu između grobova.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
hr: Poput bika koji slama svoj povodac / u tren kada primi smrtonosni udarac / i ne može potrčati, već zamahuje amo tamo, // tako je bjesnio Minotaur. Vješti moj vodič / je povikao: 'Trči prema prolazu / požuri dolje dok je još u svom bijesu.'

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
hr: ... pošli smo dalje, / držeći se ruba ružičastog ključanja / iz kojeg bolno zavikuju oni koji se ključaju.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
hr: Ovdje je prljavo Harpijino gnijezdo, / koja je otjerala Trojance iz Strofada / s tužnim proročanstvima o nadolazećim jadima.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
hr: ... Ovdje, na samom rubu, ostavili smo korake / na prostranstvu dubokog i suhog pijeska ...

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
hr: Staza koja kruži okolo poput pojasa / podnožje te visoke stijene proteže se okolo provalije, / njene strane spuštaju se u deset jaraka.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
hr: Pod nogama vidio sam jezero / tako zaleđeno da se doimalo poput stakla. / Nikada u zimi nisu austrijski Dunav / niti udaljeni Don, pod hladnim nebom, / prekrili svoje tokove s toliko debelim velom / kao što sam tamo vidio.

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
hr: ... kročili smo dalje prema centru, / gdje se sve stvari koje imaju težinu pritiču, / i drhtao sam u vječnoj hladnoći ...

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
hr: To nije lagan pothvat -- / opisati samo dno svemira ...

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
hr: Car bijednog kraljevstva / uzdigao se iz leda pod prsima, / a ja sam veličinom bliži divu / jer divovi su oni koji se mjere prema njegovim rukama.

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
hr: Mnogo puta si odbio otići iz mog kraljevstva -- sada ćeš platiti posljedice za svoju neozbiljnost!

en: Faithlessness
hr: Nevjera

en: Lust
hr: Požuda

en: Gluttony
hr: Proždrljivost

en: Avarice
hr: Škrtost

en: Sloth
hr: Lijenost

en: Heresy
hr: Krivovjerje

en: Violence
hr: Nasilje

en: Fraud
hr: Prijevara

en: Treachery
hr: Izdaja

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
hr: ... prešao je mjesto / prema kojem su svi utezi nategnuti sa svake strane.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
hr: ... popeo se ... dovoljno daleko da vidi, kroz okrugli otvor, / nekoliko onih lijepih stvari koje nose nebesa. / Zatim smo došli naprijed, da ponovo vidimo zvijezde.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
hr: Odaberi svoju polutku: lijeva sklopka za sjevernu, desna sklopka za južnu.

en: Interlude I
hr: Interludij I

en: Danger!
hr: Opasnost!

en: What I Don't Have
hr: Što nemam

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
hr: Dorothy je napustila kuću kako bi se igrala sa svojim psićem Totom, kad se odjednom nebo zatamnilo i ogroman tornado je pohrlio Kansasom.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
hr: Govori Dobra Vještica Sjevera: 'Tvoja kuća je ubila vladaricu ove zemlje, Zlu Vješticu Istoka. Uzmi njene Srebrne Cipele i slijedi Cestu žute cigle do Smaragdnog grada, gdje će ti Čarobnjak iz Oza rado pomoći da se vratiš kući. Idi, blagoslivljam te!'

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
hr: Strašilo bespomoćno visi na stupu. Nakon razgovora s Dorothy, složio se da joj se pridruži u službenom prijemu kod Čarobnjaka iz Oza, da ga pita za mozak. 'Kad bi me samo mogla spustiti s ovog stupa, naravno ...'

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
hr: Hrđavi Limeni Drvosječa više se ne može samostalno kretati. 'Premda bih volio ti se pridružiti na tvom putu, Dorothy, jer moram pitati Čarobnjaka zašto nisam dobio srce, bojim se da sam zapeo ovdje. Bilo bi lijepo kad bi mi mogla pomoći odavde ...'

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
hr: U plitkim vodama veselog potoka, sjedi Strašljivi Lav i drhti od straha. Dorothy zavikne: 'Lave, nije širok! Možeš preskočiti potok! Ajmo posjetiti Čarobnjaka iz Oza, možda on može nešto učiniti i dati ti hrabrost!'

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
hr: Čuvar vrata kaže: 'Dobro došli u Smaragdni grad! Molim vas da uvijek nosite ove naočale, inače bi  vas mogao prekrasan sjaj Čarobnjakovog grada zaslijepiti. Čarobnjak stanuje na sjeveru.'

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
hr: Tutnjavi glas odjekuje hodnikom: 'Ja, Veliki Čarobnjak iz Oza, ću ti pomoći pronaći što tražiš. No prije nego što prođete ovdje i vidite me, otputujte do zemlje Winkie i pobijedite moju glavnu neprijateljicu, Zlu Vješticu Zapada.'

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
hr: Ovo je područje Zle Vještice Zapada. Ona šalje svoje podanike protiv Dorothy i njenih prijatelja. Da bi uništili Vješticu, moraju ukrasti njen magični štap, kojeg drži duboko unutar svoje ledene utvrde.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
hr: Sada kada je Dorothy konačno došla do odaja Velikog Čarobnjaka, shvatila je da je on samo varalica. Gledajući ga kako bježi u svom balonu, Dorothy je izgubila svu nadu da će se ikad vratiti kući. Sve što je ostalo sada od Čarobnjaka je ormarić koji se može smanjiti.

en: Choices, choices ...
hr: Izbori, izbori ...

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
hr: Prije no što pokušaš ovu razinu u teškom modu, bila bi dobra ideja prebaciti se u lagani mod za vježbu u pojedinim puzzlama.

en: These dispensers are all empty ...
hr: Ove kutije su sve prazne ...

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
hr: Staklo pored ovog dokumenta može se gurnuti da te pusti natrag van.

en: Once, No More No Less
hr: Jednom, ne više, ne manje

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
hr: Svaka od 6 žena ima profesiju; i svaka od njih nosi ili ima obučen samo jedan od predmeta.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
hr: Najbolje prijateljice gospođice Black su pjesnikinja i bravarica.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
hr: Gospođice Black, White i Pearl su zadivljene talentom čarobnjakinje.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
hr: Gospođica Pearl priča viceve pjesnikinji, hakerici i bravarici.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
hr: Hakerica, bravarica i vatrogaska uživaju u gledanju svoga odraza u čašama.

en: The magician carries the umbrella.
hr: Mađioničarka nosi kišobran.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
hr: Ni mađioničarki niti vatrogaskinji nije dopušteno nošenje prstena.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
hr: Gospođice Black, White i Rotor vole zadirkivati djevojku s prstenom.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
hr: Gospođica Top više voli biti neopterećena: Ne nosi kišobran, niti torbu i zasigurno ne teret.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
hr: Ponekad, Miss White i Miss Pearl pomažu svojoj prijateljici da nosi svoj teret.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
hr: Postoji 19 potpuno povezanih rasporeda svake puzzle, no samo njih 9 je dohvatljivo iz ove prve distribucije.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
hr: Ova druga distribucija može se samo pretvoriti u neku od preostalih 10 rasporeda.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
hr: Postoji samo dva simetrična rasporeda svake puzzle, obje su dohvatljive.

en: Marblics and Pearlics I
hr: Špekuliks i Biseriks I

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
hr: Doping 'en Tour' nije dozvoljen za uzimanje prečaca, doping je dozvoljen samo za samoobranu!

en: Lutetia - Paris
hr: Lutetia - Pariz

en: Nicae - Nice
hr: Nicae - Nica

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
hr: Gallia omnis divisa est ... - Cijela Galija je podjeljena ...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
hr: Veni, vidi, vici - Dođoh, vidjeh, pobjedih

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
hr: Dobro došli u L’Alpe d’Huez. Oprostite, ovo još nije stadij Ture.

en: Distribution Meditation
hr: Meditacija podjele

en: more is not less
hr: više nije manje

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
hr: Nažalost, u teškom modu trebaš više ... Pokušaj ponovo.
