Enigma - en to it translation catalogue (1049 entries)

en: Server Error: could not load level '
it: Errore del Server: impossibile caricare il livello '

en: Mouse speed: %d
it: Velocità del mouse: %d

en: Another nameless level
it: Un altro livello senza nome

en:  by
it:  di

en: Left mouse button:
it: Pulsante sinistro del mouse:

en: Activate/drop leftmost inventory item
it: Attiva/posa l'oggetto più a sinistra nell'inventario

en: Right mouse button:
it: Pulsante destro del mouse:

en: Rotate inventory items
it: Ruota gli oggetti nell'inventario

en: Escape:
it: Esc:

en: Show game menu
it: Visualizza il menu nel gioco

en: Shift+Escape:
it: Shift+Esc:

en: Quit game immediately
it: Chiudi il gioco immediatamente

en: Show this help
it: Mostra questa guida

en: Kill current marble
it: Uccidi la biglia attuale

en: Restart the current level
it: Riavvia il livello attuale

en: Reload and restart the current level
it: Ricarica e riavvia il livello attuale

en: Skip to next level
it: Salta al livello successivo

en: Jump back to last level
it: Salta indietro allo scorso livello

en: Make screenshot
it: Acquisisci una schermata

en: Left/right arrow:
it: Freccia sinistra/destra:

en: Change mouse speed
it: Cambia la velocità del mouse

en: Alt+x:
it: Alt+X:

en: Return to level menu
it: Ritorna al menu dei livelli

en: Skip to next level for best score hunt
it: Salta al prossimo livello per la caccia al miglior punteggio

en: Skip to next unsolved level
it: Salta al prossimo livello non risolto

en: Too slow for
it: Troppo lento per

en: You are slow today ... Ctrl-A
it: Sei lento oggi... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
it: Esattamente il record mondiale di

en: Great! A new world record!
it: Grande! Un nuovo record mondiale!

en: Again your personal record...
it: Di nuovo il tuo record personale...

en: New personal record - better than par!
it: Nuovo record personale - meglio del par!

en: New personal record!
it: Nuovo record personale!

en: Your record,
it: Il tuo record,

en: behind world record.
it: dietro al record mondiale.

en: behind your record.
it: dietro al tuo record.

en: Level finished - better than par!
it: Livello terminato - meglio del par!

en: Level finished!
it: Livello terminato!

en:  Cheater!
it:  Imbroglione!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
it: Pacchetto Enigma %s - livello #%d: %s

en: Your record:
it: Il tuo record:

en: World record to beat:
it: Record mondiale da battere:

en: Error in configuration file.
it: Errore nel file di configurazione.

en: Error: Home directory does not exist.
it: Errore: la cartella Home non esiste.

en: Error: Application Data directory does not exist.
it: Errore: la cartella Application Data non esiste.

en: Error in XML initialization.
it: Errore durante l'inizializzazione XML.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
it: Aggiornamento Mac OS X da Enigma 1.00
    
    Il percorso predefinito dei dati utente è cambiato da
      %s 
    
    al percorso dati visibile
      %s 
    
    Se ok, Enigma sposterà i tuoi dati a questa nuova posizione.
    Nota che devi ravviare Enigma una volta per completare questo aggiornamento.

en: Never
it: Mai

en: Remind
it: Rammenta

en: Fatal error that caused the application to quit:
it: Errore fatale che ha causato la chiusura dell'applicazione:

en: Quit
it: Esci

en: Start Game
it: Inizia Partita

en: Join Game
it: Partecipa a Partita

en: Back
it: Indietro

en: Enigma - Network Menu
it: Enigma - Menu Rete

en: Main developers of the 1.21 release:
it: Sviluppatori principali della versione 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
it:   RONALD LAMPRECHT (direzione)

en: Special Thanks To:
it: Ringraziamenti Speciali A:

en:   DANIEL HECK (project founder)
it:   DANIEL HECK (fondatore del progetto)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
it:   MEINOLF SCHNEIDER (idea del gioco, progettazione dei livelli)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
it: Consulta il manuale o le prossime pagine per i ringraziamenti completi.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
it: Homepage: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
it: Contatto: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
it: Enigma è un software libero e può essere distribuito nei

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
it: termini della GNU General Public License, versione 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
it: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck e collaboratori.

en: Main developers of all releases:
it: Sviluppatori principali di tutte le versioni:

en: Special Thanks:
it: Ringraziamenti Speciali:

en: Contributors
it: Collaboratori

en: Homepage
it: Sito web

en: Documentation
it: Documentazione

en: Paths
it: Percorsi

en: Locate Auto
it: Localizza Auto

en: Locate Score
it: Localizza Punteggi

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Enigma - Help Menu
it: Enigma - Menu Aiuto

en: Preferences Path:
it: Percorso delle Preferenze:

en: User Path:
it: Percorso dell'Utente:

en: User Image Path:
it: Percorso Immagini dell'Utente:

en: System Path:
it: Percorso di Sistema:

en: Resource Paths:
it: Percorso delle Risorse:

en: L10n Path:
it: Percorso L10n:

en: Level Pack
it: Pacchetto di Livelli

en: Network Game
it: Gioco in Rete

en: Search
it: Cerca

en: Options
it: Opzioni

en: Update
it: Aggiorna

en: Help
it: Aiuto

en: Enigma - Main Menu
it: Enigma - Menu Principale

en: This is a selection of the most important options. Each of them can be found in one of the submenus. For help on a specific option, please press F1 in its original submenu.
it: Questa è una selezione delle opzioni più importanti. Ciascuna di esse si trova in uno dei sottomenu. Per aiuto su un'opzione specifica, premi il tasto F1 nel suo sottomenu originario.

en: Screen brightness:
it: Luminosità dello schermo:

en: This changes the brightness of the entire screen on which Enigma's window is positioned. Default is '0'.
it: Cambia la luminosità dell'intero schermo su cui è posizionata la finestra di Enigma. Il valore predefinito è '0'.

en: Fullscreen:
it: Schermo intero:

en: Choose 'yes' if you want Enigma to be displayed on the whole screen instead of within a window.
it: Scegli 'Sì' se vuoi mostrare Enigma su tutto lo schermo anziché dentro una finestra.

en: In fullscreen mode:
it: In modalità a schermo intero:

en: Screen resolution: This lists all resolutions that are supported both by your monitor and by Enigma. It is only used in fullscreen mode.
it: Risoluzione dello schermo: elenca tutte le risoluzioni che il tuo schermo ed Enigma supportano entrambi. È utilizzato solo in modalità a schermo intero.

en: Tileset: The set of images used in the menus and in the game. In fullscreen mode, this depends on the chosen screen resolution.
it: Tileset: la serie delle immagini utilizzate nei menu e nel gioco. Nella modalità a schermo intero, è determinata dalla risoluzione dello schermo selezionata.

en: In windowed mode:
it: In modalità finestra:

en: Tileset: In windowed mode, you choose the tileset first. The tileset then defines the default size of Enigma's window.
it: Tileset: nella modalità finestra, selezioni prima il tileset. Il tileset quindi determina la dimensione predefinita della finestra di Enigma.

en: Window size: While the tileset determines the default size of your window, you can scale it up by a factor. You can choose this factor in this field. You can still resize the window manually, however, when you restart Enigma, the size defined by this field is reinstated again. You can choose 'Not fixed', in which case Enigma will restart with the same window size you previously chose.
it: Dimensione della finestra: mentre il tileset determina la dimensione predefinita della tua finestra, tu puoi ingrandirla di un fattore. Puoi scegliere questo fattore in questo campo. Puoi ancora ridimensionare la finestra manualmente, ma quando riavvii Enigma la dimensione definita da questo campo viene applicata di nuovo. Puoi selezionare 'Non fissata', nel qual caso Enigma si riavvierà con la stessa dimensione della finestra che hai scelto in precedenza.

en: Sound set:
it: Insieme di suoni:

en: The collection of sounds used by Enigma. Unless you install a user sound set or other source of sound sets, only default ('Enigma') is available.
it: La raccolta di suoni utilizzata da Enigma. A meno che non installi un insieme di suoni personalizzato o altra sorgente di insiemi di suoni, è disponibile soltanto quello predefinito ('Enigma').

en: Menu music:
it: Musica del menu:

en: The selection of music that is played in menus. 'In game' means that the same music is played as would be during the play.
it: La selezione musicale riprodotta nei menu. 'Durante il gioco' significa che viene riprodotta la stessa musica della partita.

en: Music ingame:
it: Musica durante il gioco:

en: Whether you want to hear Enigma's music while playing.
it: Se vuoi ascoltare la musica di Enigma mentre giochi.

en: Sound volume / Music volume:
it: Volume del suono/Volume della musica:

en: Loudness of sound effects / music. Please note that the volume settings of your operating system applies as well.
it: Volume di effetti sonori/musica. Nota che si applicano anche le impostazioni di volume del tuo sistema operativo.

en: If active (by default), sound effects are changed to reflect the direction of their sources in a level. Choose 'mono' to deactivate this. In some setups, left and right speaker are swapped; you might choose 'reverse' then. (Stereo effects might not work.)
it: Se attivo (per impostazione predefinita), gli effetti sonori vengono modulati per rispecchiare la direzione delle loro sorgenti in un livello. Seleziona 'mono' per disattivarlo. In alcuni assetti, gli altoparlanti destro e sinistro sono scambiati; in questo caso seleziona 'invertito'. (Gli effetti stereo potrebbero non funzionare.)

en: Language:
it: Lingua:

en: You can choose the language here. You can also choose a language by clicking on the flags above the main menu, if Enigma's window (or fullscreen resolution) is large enough to show them.
it: Puoi scegliere la lingua qui. Puoi anche selezionare una lingua cliccando sulle bandiere in cima al menu principale, se la finestra di Enigma (o la risoluzione a schermo intero) è abbastanza ampia da mostrarle.

en: Mouse speed:
it: Velocità del mouse:

en: A factor which decides how fast you have to move your mouse to achieve a certain force on the marble. You can choose this factor during the game as well, by pressing the left and right arrow keys.
it: Un fattore che stabilisce quanto velocemente devi muovere il mouse per imprimere una certa forza alla biglia. Puoi cambiare questo fattore anche durante il gioco premendo i tasti freccia sinistra e destra.

en: Middle mouse button:
it: Pulsante centrale del mouse:

en: What happens when you click your mouse's middle button in the game, 'Pause' by default.
it: Ciò che accade quando premi il pulsante centrale del mouse durante il gioco, 'Pausa' per impostazione predefinita.

en: Text speed:
it: Velocità del testo:

en: The speed with which text flies by in the game. You can press the down arrow to display a text again, if you missed it.
it: La velocità di scorrimento del testo nel gioco. Per visualizzare di nuovo un testo che ti sei perso, premi il tasto freccia giù.

en: Ratings update:
it: Aggiornamento dei punteggi:

en: Whether Enigma should automatically download the latest rating file, with world records, user ratings of levels etc.
it: Determina se Enigma scarica automaticamente il file dei punteggi più recente, con record mondiali, valutazioni dei livelli da parte degli utenti eccetera.

en: User name:
it: Nome utente:

en: If you want to submit your scores, you should enter a user name here. This is the name shown to other players if you hold a world record for a level, and on the leaderboard on our web site. On our web site, you will find a list of all user names currently in use (and known to us).
it: Se vuoi inviare i tuoi punteggi, dovresti inserire un nome utente qui. È il nome che viene mostrato agli altri giocatori se detieni il record mondiale per un livello e nella classifica sul nostro sito, sul quale puoi trovare una lista di tutti i nomi utente attualmente in uso (e a noi noti).

en: User path:
it: Percorso utente:

en: Location of your scores, some settings, and user level packs.
it: La posizione dei tuoi punteggi, di alcune impostazioni e dei pacchetti di livelli dell'utente.

en: User image path:
it: Percorso immagini dell'utente:

en: Location of level screenshots (use F10 during the game to make a screenshot), and of level thumbnails. By default, this is the same as your user path.
it: La posizione delle schermate dei livelli (premi il tasto F10 durante il gioco per acquisire una schermata) e delle miniature dei livelli. Per impostazione predefinita è la stessa del tuo percorso utente.

en: Localization/translation path:
it: Percorso della localizzazione/traduzione:

en: Location of translations to all languages Enigma uses.
it: La posizione delle traduzioni in tutte le lingue utilizzate da Enigma.

en: muted
it: silenziato

en: Music in game
it: Musica durante il gioco

en: No music in game
it: Nessuna musica durante il gioco

en: Auto
it: Automatico

en: Always
it: Sempre

en: Yes
it: Sì

en: None found
it: Non trovato

en: Not fixed
it: Non fissata

en: reversed
it: invertito

en: normal
it: normale

en: unknown
it: sconosciuto

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Pause (ESC)
it: Pausa (Esc)

en: Restart Level (Shift-F3)
it: Riavvia Livello (Shift-F3)

en: Resetting video settings in %is ...
it: Ripristino delle impostazioni video tra %is...

en: Main
it: Menu Principale

en: Config
it: Configurazione

en: Language:
it: Lingua:

en: Fullscreen:
it: Schermo intero:

en: Mouse speed:
it: Velocità del mouse:

en: Sound volume:
it: Volume del suono:

en: Music volume:
it: Volume della musica:

en: Ratings update:
it: Aggiornamento dei punteggi:

en: Score upload:
it: Invio dei punteggi:

en: User name:
it: Nome utente:

en: Sorry, no video changes during an ongoing game.
it: Purtroppo non è possibile apportare modifiche video durante una partita in corso.

en: Screen brightness:
it: Luminosità dello schermo:

en: In fullscreen mode:
it: In modalità a schermo intero:

en: Screen resolution:
it: Risoluzione dello schermo:

en: In windowed mode:
it: In modalità finestra:

en: Window size:
it: Dimensione della finestra:

en: Sound set:
it: Insieme di suoni:

en: Menu music:
it: Musica del menu:

en: Music ingame:
it: Musica durante il gioco:

en: Middle mouse button:
it: Pulsante centrale del mouse:

en: Text speed:
it: Velocità del testo:

en: User path:
it: Percorso dell'utente:

en: User image path:
it: Percorso immagini dell'utente:

en: Localization/translation path:
it: Percorso della localizzazione/traduzione:

en: Use these video settings?
it: Usare queste impostazioni video?

en: Enigma - Options Menu
it: Enigma - Menu Opzioni

en: Main Menu
it: Menu Principale

en: Skip to main menu
it: Salta al menu principale

en: Add all to clipboard
it: Aggiungi tutti agli appunti

en: Update levelpack
it: Aggiorna pacchetto di livelli

en: Arrows:
it: Frecce:

en: Select level
it: Seleziona livello

en: Return:
it: Invio:

en: Play selected level
it: Gioca il livello selezionato

en: Back/Space:
it: Indietro/Spazio:

en: Previous/next levelpack
it: Pacchetto di livelli precedente/successivo

en: Mark current level as unsolved
it: Contrassegna il livello attuale come non risolto

en: Alt+Return:
it: Alt+Invio:

en: Switch between fullscreen and window
it: Cambia tra finestra e schermo intero

en: Left click:
it: Clic sinistro:

en: Right or control click:
it: Clic destro o Control-clic:

en: Inspect selected level
it: Esamina il livello selezionato

en: Select next level for world record hunt
it: Seleziona il prossimo livello a caccia del record mondiale

en: Select next unsolved level
it: Seleziona il prossimo livello non risolto

en: You are not allowed to play this level yet.
it: Non puoi ancora giocare questo livello.

en: %s: %d level | %s: %d levels
it[0]: %s: %d livello
it[1]: %s: %d livelli

en: %d%% best
it: %d%% migliore

en: %d%% solved
it: %d%% risolto

en: Your time:
it: Il tuo tempo:

en: That's world record.
it: Questo è il record mondiale.

en: That's %s below world record.
it: È %s sotto il record mondiale.

en: World record:
it: Record mondiale:

en: World record by %s:
it: Record mondiale di %s:

en: No further unsolved level available!
it: Nessun ulteriore livello non risolto disponibile!

en: Shift-click:
it: Shift-clic:

en: Add to clipboard
it: Aggiungi agli appunti

en: Shift-delete:
it: Shift-Canc:

en: Clear clipboard
it: Cancella appunti

en: Insert clipboard as reference
it: Inserisci appunti come riferimento

en: Insert clipboard as copy
it: Inserisci appunti come copia

en: Alt-left arrow:
it: Alt-freccia sinistra:

en: Exchange level with predecessor
it: Scambia livello col precedente

en: Alt-right arrow:
it: Alt-freccia destra:

en: Exchange level with successor
it: Scambia livello col successivo

en: Delete:
it: Canc:

en: Delete level
it: Elimina livello

en: Update index from levels
it: Aggiorna l'indice dai livelli

en: Move clipboard levels
it: Sposta livelli contenuti negli appunti

en: Undo
it: Annulla

en: Clipboard: %d level | Clipboard: %d levels
it[0]: Appunti: %d livello
it[1]: Appunti: %d livelli

en: Enigma - Level Pack Composer
it: Enigma - Compositore Pacchetti di Livelli

en: Levelpack:
it: Pacchetto di Livelli:

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Group:
it: Gruppo:

en: Location
it: Posizione

en: in [All Packs]:
it: in [Tutti i Pacchetti]:

en: Edit Metadata
it: Modifica Metadati

en: Release:
it: Versione:

en: Revision:
it: Revisione:

en: Compatibility:
it: Compatibilità:

en: Default Location:
it: Posizione Predefinita:

en: Level types:
it: Tipi di livelli:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
it: Riassegna il pacchetto di livelli a un altro gruppo per l'eliminazione del gruppo

en: Compose Pack
it: Componi Pacchetto

en: Update Pack
it: Aggiorna Pacchetto

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
it: Errore: titolo vuoto non consentito - premi "Annulla" per uscire senza modifiche

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
it: Errore: utilizza solo "a-zA-Z0-9 _-#" per il titolo del pacchetto di livelli

en: Error: title already in use - choose another title
it: Errore: titolo già in uso - scegli un altro titolo

en: Left column:
it: Colonna a sinistra:

en: Levelpack groups
it: Gruppi di pacchetti di livelli

en: Right columns:
it: Colonne a destra:

en: Levelpacks of selected group
it: Pacchetti di livelli del gruppo selezionato

en: Select group or levelpack
it: Seleziona gruppo o pacchetto di livelli

en: Configure group or levelpack
it: Configura gruppo o pacchetto di livelli

en: New Group
it: Nuovo Gruppo

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: Welcome to Enigma! Please note that the game makes use of your mouse in another way than usual, and there will be no mouse cursor during the game. You can press the ESC key or the middle mouse button to pause the game and exit (or continue). You can also always press the F1 key to see available shortcut keys.
it: Benvenuto in Enigma! Nota che il gioco utilizza il tuo mouse in modo diverso dal solito, e non ci sarà un cursore durante la partita. Puoi premere il tasto ESC o il pulsante centrale del mouse per mettere in pausa il gioco e uscire (o continuare). Inoltre puoi sempre premere il tasto F1 per vedere i comandi di scelta rapida disponibili.

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer. TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: If you are an experienced gamer and prefer a challenge for a start, please click here:
it: Se sei un giocatore esperto e preferisci cominciare con una sfida, clicca qui:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you prefer a more gentle introduction, please click here:
it: Se preferisci un'introduzione più tranquilla, clicca qui:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you feel you need some more training with handling your mouse, you might find some helpful landscapes here:
it: Se pensi che ti serva più allenamento a maneggiare il mouse, puoi trovare alcuni scenari utili qui:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: Welcome to Enigma! Please note that there will be no mouse cursor during the game. You can press ESC or the middle mouse button to pause or exit. Use F1 to see available shortcut keys.
it: Benvenuto in Enigma! Nota che non ci sarà un cursore del mouse durante la partita. Puoi premere ESC o il pulsante centrale del mouse per mettere in pausa o uscire. Usa F1 per vedere i comandi di scelta rapida disponibili.

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: For a more gentle introduction, please click here:
it: Per un'introduzione più tranquilla, clicca qui:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: You will find more training landscapes here:
it: Puoi trovare altri scenari di allenamento qui:

en: Enigma - Level Pack Menu
it: Enigma - Menu Pacchetti di Livelli

en: Position:
it: Posizione:

en: New Pack
it: Nuovo Pacchetto

en: Delete Group
it: Elimina Gruppo

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
it: Errore: il nome del gruppo non può essere vuoto - premi "Annulla" per uscire senza modifiche

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
it: Errore: il nome del gruppo è identico a quello di un gruppo esistente

en: Error: "Every group" is a reserved group name
it: Errore: "Ogni gruppo" è un nome di gruppo riservato

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
it: Errore: il nome del gruppo non deve essere racchiuso fra parentesi quadre

en: Error: group not empty
it: Errore: gruppo non vuoto

en: Enigma - Level Pack Group Configuration
it: Enigma - Configurazione Gruppo di Pacchetti di Livelli

en: Page Up:
it: PagSu:

en: Show previous screenshot
it: Visualizza schermata precedente

en: Page Down:
it: PagGiù:

en: Show next screenshot
it: Visualizza schermata successiva

en: No screenshot available:
it: Nessuna schermata disponibile:

en: Searches for levels with given criteria.
it: Cerca livelli con dati criteri.

en: Use 'Text Search' for a case independent search in levels' titles, author names, file names, and level identification names.
it: Usa 'Ricerca per Testo' per una ricerca indipendente da maiuscole/minuscole in titoli del livelli, nomi degli autori, nomi dei file e nomi identificativi dei livelli.

en: Levels are rated in their difficulty in five categories: intelligence, dexterity, patience, knowledge about Enigma, and speed control. Each rating ranges from 1 (easy) to 5 (difficult). Levels with special mechanisms may also be a 6 in knowledge. With the corresponding buttons, you can search for levels with certain difficulty ratings.
it: La difficoltà dei livelli è valutata in cinque ambiti: intelligenza, destrezza, pazienza, conoscenza di Enigma e controllo della velocità. Ogni parametro varia da 1 (facile) a 5 (difficile). I livelli con meccanismi speciali possono arrivare anche a 6 in conoscenza. Con i pulsanti corrispondenti, puoi cercare i livelli con determinati indici di difficoltà.

en: The five single ratings are combined into an overall difficulty rating, ranging from 1 to 100. You can also search for levels within a given overall difficulty range.
it: I cinque valori singoli sono combinati in una valutazione di difficoltà complessiva, variabile da 1 a 100. Puoi anche cercare livelli entro un dato intervallo di difficoltà complessiva.

en: 'Average rating' is the mean of player's ratings of the levels. You can rate a level on its level inspector page with a rating from 0 (worst) to 10 (best). You can search for levels which average rating is within a specified interval, too.
it: 'Valutazione media' è la media delle valutazioni del livello da parte dei giocatori. Puoi valutare un livello sulla sua pagina delle informazioni con un giudizio da 0 (pessimo) a 10 (ottimo). Puoi anche cercare livelli la cui valutazione media sia entro un intervallo specificato.

en: If you choose 'Only levels that are unsolved in easy mode', you filter for all levels which feature an easy mode, and that have not been solved by you in easy mode yet. Accordingly, you can choose 'Only levels that are unsolved in normal mode' to filter for those.
it: Se selezioni 'Solo livelli non risolti in modalità facile', filtri tutti i livelli che presentano una modalità facile e che non hai ancora risolto in modalità facile. Analogamente, puoi selezionare 'Solo livelli non risolti in modalità normale' per filtrare quelli.

en: Finally, you can sort the results randomly, by average rating, by overall difficulty, or by their sequence on load time, which mostly is the sequence in which they appear in the level packs (sort by 'None').
it: Infine, puoi ordinare i risultati casualmente, per valutazione media, per difficoltà complessiva o per tempo di caricamento, che generalmente è la sequenza in cui appaiono nei pacchetti di livelli (ordine: 'Nessuno').

en: The number of levels satisfying all chosen criteria is shown on the line above the search button. Please note that some levels have no ratings, or no average ratings, and are therefore automatically excluded as soon as you choose to search for ratings or average ratings or sort by them.
it: Il numero dei livelli che soddisfano tutti i criteri scelti è mostrato sulla riga al di sopra del pulsante di ricerca. Nota che alcuni livelli non hanno valutazioni o valutazioni medie, e pertanto sono automaticamente esclusi nel momento in cui scegli di effettuare la ricerca per valutazioni o valutazioni medie oppure ordini secondo esse.

en: None
it: Nessuno

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Random".
en: Random
it: Casuale

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Difficulty".
en: Difficulty
it: Difficoltà

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Average rating".
en: Average rating
it: Valutazione media

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Text Search:
it: Ricerca per Testo:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
it: ricerca indipendente da maiuscole/minuscole in titolo, autore, nome del file

en: Intelligence:
it: Intelligenza:

en: Dexterity:
it: Destrezza:

en: Patience:
it: Pazienza:

en: Knowledge:
it: Conoscenza:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Difficulty:
it: Difficoltà:

en: Average Rating:
it: Valutazione Media:

en: Only levels that are unsolved in easy mode:
it: Solo livelli non risolti in modalità facile:

en: Only levels that are unsolved in normal mode:
it: Solo livelli non risolti in modalità normale:

en: Sort by:
it: Ordine:

en: Reset
it: Reimposta

en: Levels fitting these criteria: %d
it: Livelli che soddisfano questi criteri: %d

en: Enigma - Search Menu
it: Enigma - Menu Ricerca

en: Screenshot
it: Schermate

en: Level:
it: Livello:

en: Author:
it: Autore:

en: Contact:
it: Contatto:

en: Homepage:
it: Sito web:

en: Public Ratings
it: Valutazioni

en: Scores
it: Punteggi

en: You:
it: Tu:

en: World:
it: Mondo:

en: Solved %:
it: Risolto %:

en: Solved #:
it: Risolto #:

en: Version
it: Versione

en: Score:
it: Punteggio:

en: Status:
it: Stato:

en: Release:
it: Versione:

en: Revision:
it: Revisione:

en: Control:
it: Controllo:

en: Target:
it: Obiettivo:

en: stable
it: stabile

en: test
it: prova

en: experimental
it: sperimentale

en: released
it: rilasciato

en: force
it: forza

en: balance
it: equilibrio

en: key
it: tasti

en: time
it: tempo

en: pushes
it: spinte

en: moves
it: mosse

en: World Record Holders:
it: Detentori Record Mondiale:

en: Credits:
it: Riconoscimenti:

en: Dedication:
it: Dedica:

en: Level Path:
it: Percorso Livello:

en: Id:
it: Identificativo:

en: Load time:
it: Tempo di caricamento:

en: Compatibility:
it: Compatibilità:

en: Annotation:
it: Annotazione:

en: Rating:
it: Valutazione:

en: Average:
it: Media:

en: Resume Level (ESC)
it: Riprendi Livello (ESC)

en: Level Info
it: Informazioni Livello

en: Screenshot (F10)
it: Acquisisci Schermata (F10)

en: Abort Level
it: Annulla Livello

en: Exit Enigma (Shift-ESC)
it: Esci da Enigma (Shift-ESC)

en: Return to level
it: Torna al livello

en: For a list of shortcut keys during the game, press F1 during the game.
it: Per una lista di comandi di scelta rapida utilizzabili mentre stai giocando, premi F1 durante la partita.

en: Error on auto registration of levelfile:
it: Errore nell'autoregistrazione del file del livello:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
it: Nota: il livello non sarà visibile nel pacchetto di livelli "Cartella Auto"!

en: Continue
it: Continua

en: Error on update of levelpack index:
it: Errore nell'aggiornamento dell'indice del pacchetto di livelli:

en: Note: the current version will be reloaded!
it: Nota: la versione attuale sarà ricaricata!

en: Error on registration of levelpack index:
it: Errore nella registrazione dell'indice del pacchetto di livelli:

en: Note: the levelpack will not show up!
it: Nota: il pacchetto di livelli non sarà visibile!

en: Cannot find '%s'.
it: Impossibile trovare '%s'.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
it: La tua installazione potrebbe essere incompleta o non valida.

en: There was an error loading '%s'.
it: Si è verificato un errore nel caricamento di '%s'.

en: Error: '%s'
it: Errore: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
it: 
    
    Questo errore può causare un comportamento anomalo dell'applicazione!

en: All right, we'll call it a draw
it: Va bene, facciamo che siamo pari

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
it: Scopri le coppie di pietre mentre superi ostacoli utilizzando una biglia

en: Let there be light!
it: Sia fatta la luce!

en: You really will need every penny!
it: Ti servirà davvero fino all'ultimo centesimo!

en: Umbrellas prevent free fall!
it: Gli ombrelli proteggono dalla caduta libera!

en: No problem! Piece of cake!
it: Nessun problema! Un gioco da ragazzi!

en: It was easy, wasn't it!
it: È stato facile, no?

en: You need to be fast!
it: Devi essere veloce!

en: It's a ring!
it: È un anello!

en: Business hours from 8am to 4pm
it: Orario di lavoro dalle 8:00 alle 16:00

en: Everything's been counted carefully!
it: Tutto è stato contato attentamente!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
it: Durante la detonazione spariscono parti dei tubi!

en: Don't believe all that you see!
it: Non credere a tutto quello che vedi!

en: An English text based riddle
it: Un rompicapo basato su un testo in inglese

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
it: Puoi volare per un breve tempo se usi l'ombrello.

en: The Enigmhanoi Towers
it: Le Torri di Enigmhanoi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
it: Colui che parla, non sa (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
it: L'uomo saggio ride (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
it: Colui che sa, non parla (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
it: Sezioni dello stesso colore ruotano sempre nello stesso momento e nello stesso senso.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
it: Codice manutenzione: metallo-pietra-pietra-pietra-rosso-giallo-giallo-rosso-rosso-pietra-pietra.

en: Welcome
it: Benvenuto

en: The Grim Reaper
it: Il Tristo Mietitore

en: ... There are more than two ...
it: ... Ce ne sono più di due...

en: The witch of this switch waits for your wish.
it: La strega di questo interruttore attende il tuo desiderio.

en: The witch of this switch resets the awale game.
it: La strega di questo interruttore reimposta il gioco di Awale.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
it: Un turno consiste nel prendere le noci di una fila dietro le pareti vetrate e seminarle 1 per 1 nelle file successive.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
it: Attenzione: cosa aspetta il guerriero urlante alla fine di un turno? Se ci sono 2 o 3 noci in una fila, sono una cospicua ricompensa per il guerriero, così come le noci nelle file sulla strada per questa fila, se sono 2 o 3 per fila.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
it: Attenzione: se le pareti di un guerriero sono vuote, questo grandioso guerriero vince.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
it: Quando un guerriero ha assegnate più della metà delle noci, vince. Che cosa vince? La via per le Ossido che aspettano e gli spettano.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
it: Congratulazioni! Sei il giocatore di Awale più abile della valle...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
it: Perso nella savana? Non indugiare ed incedi sulla strada maestra verso l'interruttore che reimposta all'estrema sinistra...

en: Validate your choice here.
it: Convalida la tua scelta qui.

en: Reset the game.
it: Reimposta il gioco.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
it: Un turno consiste nel prendere le pietre di una riga e seminarle 1 per 1 nelle altre righe di qualcuno, in senso antiorario, ritornando all'inizio.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
it: Alla fine di un turno, se l'ultima pietra cade in una riga non vuota, si prende la pietra della riga di fronte se ce ne sono, e si ripete un turno.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
it: Un turno comincia in una delle righe più a sinistra, a meno che non sia impossibile.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
it: Alla fine del gioco (se un giocatore non può più muovere) il giocatore che ha più pietre vince.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
it: Una pietra gialla vale 10 pietre blu (cioè 2 pietre marroni).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
it: Una pietra marrone vale 5 pietre blu.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
it: Questo gioco di Katro proviene dal Madagascar; in modalità facile c'è un Awale africano.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
it: Solo reimpostare o Shift-F3 possono far evolvere la situazione...

en: Same room, new mirrors ...
it: Stessa stanza, nuovi specchi...

en: Umbrellas protect!
it: Gli ombrelli proteggono!

en: It's easier with a shovel!
it: È più semplice con una pala!

en: Watch out!!
it: Occhio!!

en: Please remember:    42
it: Ricorda:    42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
it: Se pensi che sia troppo semplice, allora prova -Bavarian Madness-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
it: Ci scusiamo per il disagio, il Bank-O-Mat è vuoto.

en: Take the key to the left first!
it: Prendi prima la chiave a sinistra!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
it: Riesci a vedere le pietre ossido nascoste?

en: If you haven't won, you've lost!
it: Se non hai vinto, hai perso!

en: Easy?
it: Facile?

en: Watch out, slippery!
it: Occhio, è scivoloso!

en: Open the Doors, Open the Oxyds
it: Apri le Porte, apri le Ossido

en: Riverside
it: Sulla riva del fiume

en: Wrong side!                   F3
it: Lato sbagliato!                   F3

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
it: Il macigno semovente può cadere nei buchi ma non può cadere nell'acqua.

en: Oh, ridiculous riddle rule my marble's meaningless mind, continue creating confusion being blackball's brain's blind.
it: Impiglia ed impegna l'ingegno quest'infido indovinello, continua a crear confusione nel cieco cocciuto cervello.

en: Feed me!
it: Nutrimi!

en: Beware of Sadistic Dentist!
it: Attento al Dentista Sadico!

en: The innocent victim.
it: La vittima innocente.

en: Office of your boss.
it: L'ufficio del tuo capo.

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
it: Tutti se ne sono andati, ma la pianta ha ancora fame!

en: You shouldn't have done that.
it: Non avresti dovuto farlo.

en: Careful.
it: Attento.

en: Balance Beam
it: Trave di Equilibrio

en: Remote Meditation
it: Meditazione Remota

en: The Wild Hunt
it: La Caccia Selvaggia

en: Freeze by the Power of Light
it: Congela col Potere della Luce

en: Rainbow Adjacencies
it: Adiacenze Arcobaleno

en: Recover the Stone
it: Recupera la Pietra

en: Open the Doors
it: Apri le Porte

en: This is a color maze. You have to work out what order you need to traverse the colored floors in order to reach the oxyds.
it: Questo è un labirinto di colori. Devi escogitare l'ordine in cui attraversare i pavimenti colorati per raggiungere le Ossido.

en: Restless Meditation
it: Meditazione Irrequieta

en: Caution - Quick Sand!
it: Attenzione - Sabbie Mobili!

en: Left or Right Drive?
it: Guida a Sinistra o a Destra?

en: Can you relax amid all this chaos?
it: Riesci a rilassarti in mezzo a tutto questo caos?

en: Carry that oxygen around.
it: Portati dietro quell'ossigeno.

en: Audience in Venice
it: Pubblico a Venezia

en: Press the Triggers
it: Premi gli Interruttori

en: Welcome to Venice
it: Benvenuto a Venezia

en: Welcome to the Audience
it: Bevenuto al Pubblico

en: rialto
it: Il Ponte di Rialto...

en: ... under construction
it: ... in costruzione

en: try the boulders as gondola
it: prova i macigni semoventi come gondole

en: piazza san marco
it: Piazza San Marco

en: danger
it: pericolo

en: san giorgio
it: San Giorgio

en: guardian ducale
it: guardiano ducale

en: gondoliere on strike
it: gondoliere in sciopero

en: palace ducale
it: Palazzo Ducale

en: look at san michele
it: guarda San Michele

en: use the gondola below
it: usa la gondola qui sotto

en: hurry to san giorgio
it: corri a San Giorgio

en: The Green Hell
it: L'Inferno Verde

en: Exploration Trip to Green Waters
it: Gita di Esplorazione nelle Acque Verdi

en: 4D Confusion ...
it: Confusione 4D...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
it: Hai mai mappato un Labirinto 4D? Beh, è ora di imparare a pensare in quattro dimensioni... qualche suggerimento: la dimensione del labirinto è 4x4x4x4; la tua posizione attuale è (2|3|3|2); in tutti i 16 angoli dell'ipercubo c'è un ossido blu...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
it: Hai mai mappato un Labirinto 4D? Beh, è ora di imparare a pensare in quattro dimensioni... qualche suggerimento: la dimensione del labirinto è 3x3x3x3; la tua posizione attuale è (2|2|2|2); in tutti i 16 angoli dell'ipercubo c'è un ossido blu...

en: Funeral on Deep Sea
it: Funerale in Alto Mare

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
it: Avvertenza: non giocare questo livello per più di 10 minuti - potrebbe venirti il mal di mare!

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
it: Stai attento alle mine!        Bianco = 0, Blu = 1, Nero = 2, Rosso = 3, Giallo = 4, Blu Scuro = 5, Rosso Scuro = 6...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
it: Suggerimento: le mine non si trovano mai lungo i bordi. Se sei ancora bloccato, guarda oltre la parete!

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
it: Colpisci l'interruttore per scoprire una casella, ma dovrai aspettare 10 secondi.

en: Change guaranteed
it: Cambio garantito

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
it: Indizio: il punto di partenza è dove vanno tutte le biglie morte

en: Perfect Trajectory
it: Traiettoria Perfetta

en: Bridge those synapses!
it: Collega quelle sinapsi!

en: Hey, where am i now?
it: Ehi, adesso dove mi trovo?

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
it: Un attimo fa ero a casa e volevo occuparmi delle mie due pietre ossido.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
it: Ed ora sono sperduto in questa strana foresta. Come posso fuggire da qui?

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
it: Forse dovrei dare un'occhiata in giro? Magari riesco a scovare qualcosa che mi aiuti a trovare un'uscita.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
it: ATTENZIONE: usare massima cautela.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
it: Bufali selvaggi stanno attraversando la strada.

en: Help me, the forest is on fire!
it: Aiuto, la foresta è in fiamme!

en: A herd of wild horses blocks the way.
it: Una mandria di cavalli selvaggi blocca la strada.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
it: Un piccolo villaggio con un recinto, qualche capanna, un laghetto, alcune balle di paglia.

en: If there is finally an exit?
it: Se ci fosse finalmente un'uscita?

en: I'm afraid, i need some assistance!
it: Ho paura, mi serve aiuto!

en: Filling station for empty extinguishers.
it: Stazione di rifornimento per estintori vuoti.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
it: Occhio: zanzare arrabbiate!

en: Useful things may also be hidden!
it: Elementi utili potrebbero anche essere nascosti!

en: Spaceship Control
it: Controllo dell'Astronave

en: Bound to the blue nowhere
it: Legato al nulla blu

en: The journey is the reward
it: La ricompensa è il viaggio

en: Lady in Red
it: La Signora in Rosso

en: Watchmaker
it: L'orologiaio

en: Mend the clockwork
it: Aggiusta il congegno

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
it: Non coprire le vasche prima che il marchingegno sia compiuto, a meno che tu non sia Fred Astaire

en: Every marble is the architect of its own fortune
it: Ogni biglia è l'artefice della propria fortuna

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
it: Il tuo fedele amico Tonto, il tuo cavallo Silver e Scout, il cavallo di Tonto, sono stati catturati.

en: Don't forget your disguise!
it: Non dimenticare il tuo travestimento!

en: Here lies the grave of John Reid.
it: Qui giace la tomba di John Reid.

en: Hi-yo Silver, away!
it: Hi-yo Silver, via!

en: Who was that masked man?
it: Chi era quell'uomo mascherato?

en: Hey! This tomb is empty!
it: Ehi! Questa tomba è vuota!

en: Take the first exit
it: Prendi la prima uscita

en: Who broke the pearl necklace?
it: Chi ha rotto la collana di perle?

en: Mrs. Scarlett's wonderful pearl necklace tore, and all the colorful pearls rolled onto the floor. Mrs. Scarlett doesn't remember the sequence, but she knows that succeeding pearls connect, when each is placed on a neighboring dot and a coin is inserted into the slot.
it: La meravigliosa collana di perle della signora Scarlett si è strappata e le perle colorate sono rotolate sul pavimento. La signora Scarlett non ricorda la sequenza, ma sa che le perle consecutive si collegano quando si piazza ciascuna su un punto adiacente e si inserisce una moneta nella fessura.

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
it: Hai invertito la sequenza di questa coppia di perle. Devi correggere questo difetto per completare la collana.

en: Jack-Of-All-Trades
it: Tuttofare

en: Find The Paradise
it: Trova il Paradiso

en: Welcome to Enigma VII
it: Benvenuto in Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
it: Muovi tutte le piccole biglie dentro le buche. È permessa solo una biglia per buca.

en: Careful - you can not swim in the water.
it: Attento - non puoi nuotare nell'acqua.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
it: Usa il pulsante destro del mouse per ruotare il tuo inventario, è la barra nella parte inferiore dello schermo. E indovina per cosa possono essere usati quei tre oggetti laggiù.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
it: Ci sono molti oggetti diversi da usare in Enigma, oltre a pavimenti e pietre speciali. Esploriamo ulteriormente i veri livelli di Enigma! E se hai difficoltà con un livello, dai un'occhiata al manuale: per alcuni livelli sono disponibili suggerimenti.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
it: Preparati a fare ancora più ginnastica col mouse nei prossimi livelli.

en: Don't drown in the swamp.
it: Non annegare nella palude.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
it: Questa pietra oscillante è una pietra cronometro. Non puoi interagire con essa, ma nondimeno fai attenzione quando ne vedi una: dopo un certo periodo di tempo potrebbe accadere qualsiasi cosa...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
it: Le pietre con le frecce sono pietre a senso unico. Come avrai immaginato, puoi attraversarle solo in una direzione. I labirinti sono elementi cari ad Enigma - ne vedrai un sacco.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
it: Ben fatto! Quando hai finito questo livello, giochiamo alcuni livelli di esempio dai veri pacchetti di Enigma!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
it: Le pietre blu sono le pietre Ossido. Aprile toccandole con la tua biglia nera.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
it: Ma prima, dai uno sguardo al livello tutorial finale che Jacob concepito per te. Vedilo come un esame, se vuoi. È abbastanza difficile, quindi non disperarti se non lo superi la prima volta. Arrivederci!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
it: Bene, spero che questo pacchetto tutorial ti sia piaciuto. Rivedrai la maggior parte di questi livelli nei pacchetti di Enigma, insieme a molti altri nuovi e più difficili. Non arrenderti mai!

en: Levels can be larger than one screen.
it: I livelli possono essere più grandi di una schermata.

en: Remember the colors.
it: Ricorda i colori.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
it: Attrito e accelerazione dipendono dal tipo di pavimento.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
it: Alcune pietre assomigliano esattamente alle pietre ossido!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
it: Questo blocco di legno è mobile e pesa abbastanza da tenere premuto il pulsante sulla destra. Prova a spingercelo!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
it: Ricordi? Ci sono diversi tipi di pavimento. E questi sono ripidi...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
it: C'è altro che si può fare con i blocchi di legno? Sì! Esplora i prossimi livelli.

en: Take your time ...
it: Fai con calma...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
it: Il raggio luminoso è un raggio laser. Non avvicinarti troppo! Ma ha i suoi utilizzi... Puoi usare gli specchi per dirigere il laser verso i suoi bersagli. Di essi, solo quelli grigio chiaro sono mobili, prova!

en: Learn to move your black ball properly.
it: Impara a spostare correttamente la tua pallina nera.

en: Don't touch everything!
it: Non toccare proprio tutto!

en: Welcome!    Enigma features hundreds of different objects and ideas. Do not mind them for now---we will show you some in this tutorial, but most of the time the fun actually is in discovering these objects for yourself. The stones with colored spots and shapes you matched in the room above are called Oxyd stones. Most of the time, your goal is to find and open them. Since this level is not solved yet, there might be more Oxyd stones ahead? When you want to pause or quit, just press the ESC key.
it: Benvenuto! Enigma presenta centinaia di idee e oggetti diversi. Non preoccupartene adesso - te ne mostreremo alcuni in questo tutorial, ma spesso il divertimento sta nello scoprirli da solo. Le pietre con le forme e i punti colorati che hai appaiato nella stanza sopra si chiamano pietre Ossido. La maggior parte delle volte il tuo scopo è trovarle e aprirle. Poiché questo livello non è ancora risolto, potrebbero esserci altre pietre Ossido più avanti? Quando vuoi mettere in pausa o uscire, basta premere il tasto ESC.

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
it: La pietra con la testa di cavallo è chiamata pietra scacco. Osserva come l'altra biglia ne colpisce una per muoverla. L'angolazione è importante.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
it: Ora prova a spostare queste pietre scacco sui pulsanti. Si muovono sempre di due passi più un passo.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
it: Quelle porte sulla destra ti sbarrano la strada verso le Ossido... a sinistra puoi vedere alcuni pulsanti. Che siano in qualche modo collegati?

en: Nothing can stop us!
it: Niente può fermarci!

en: Rest on the bright spot for a minute.
it: Soffermati un minuto sul punto luminoso.

en: You'll do anything you're told!
it: Faresti tutto quello che ti dicono!

en: ... did it!
it: ... fatto!

en: Dig in ...
it: Scava...

en: Did you bring your flag?
it: Hai portato la tua bandiera?

en: Watch out for water holes!
it: Occhio alle pozze!

en: Some stones and stone rows can be moved!
it: Alcune pietre e righe di pietre possono essere spostate!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
it: Benvenuto in Enigma! Questo tutorial che io (Jacob Scott) ho preparato ti insegnerà a giocare.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
it: Tu controlli la pallina nera. Per raccogliere un oggetto, rotolaci sopra. Puoi rimbalzare sulla maggior parte delle pareti (provaci), ma evita il pavimento blu vicino al fondo della stanza (anzi, prova a caderci dentro e poi riavvia il livello con il tasto ESC). Mentre vengono mostrati messaggi come questo, non premere alcun bottone o tasto, altrimenti il messaggio si interromperà.

en: This is pretty self-explanatory.
it: Questo è abbastanza palese.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
it: Enigna è pieno di rompicapo di vari tipi. Nella prossima stanza troverai il primo.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
it: Non si può camminare sull'acqua! Prova a spingere i blocchi in acqua per raggiungere l'altra sponda.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
it: Osserva che non puoi spingere una fila di due o più blocchi. Inoltre, i blocchi non possono essere sugli stessi riquadri delle grate ma tu sì.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
it: Qui ci sono diversi tipi di blocchi. Quelli neri affondano quando cadono nell'acqua. I blocchi marrone chiaro non affondano ma non formano nemmeno ponti.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
it: Quella cosa è una trottola - distruggerà la tua pallina se si toccano. Inoltre, fintanto che le sei vicino a sufficienza la trottola ti inseguirà. Se muori, ricomincerai all'inizio del livello (se ti rimangono vite). Prova a trovare un modo per oltrepassarla ed entrare nella stanza successiva (puoi usare i blocchi al centro della stanza come barriere).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
it: Ottimo lavoro! Nota che la trottola non può attraversare quel blocco con il contorno nero - sei al sicuro.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
it: Quelli sono diversi tipi di pavimento. Prova a passarci sopra.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
it: I pavimenti grigiastri sono inclinati. Quello bianco è un pavimento inverso (vedrai).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
it: Osserva cosa accade quando passi sopra quei pulsanti. Vedi se riesci a ottenere la vita extra.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
it: Quella è dinamite. Prova a depositarne un po' accanto a quel muro giallastro (e toglierti di mezzo).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
it: Prova ad usare la vanga sulle buche causate dalla dinamite.

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
it: Quelle cose sono dei macigni - prova a muovere uno dei blocchi marrone chiaro. Non cadere nell'acqua o nell'abisso (il pavimento nero).

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
it: Prendi la bacchetta magica e colpisci un macigno. Prova a far oltrepassare la colonna grande alla fila di tre macigni.

en: Hit it hard enough!
it: Colpisci forte!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
it: Sembra una stanza semplice, ma in ogni caso ti diamo una vita extra. Ci sarà pure una ragione...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
it: Prova far colpire quella pietra nera dal raggio laser, ma non esserne colpito tu stesso! Usa gli specchi per direzionare il raggio.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
it: Molti oggetti cambiano quando colpiti con un raggio laser. Prova a colpire alcune delle monete con il raggio laser. Inoltre, prova a spingere un blocco sopra una moneta. Quelle pietre alla tua destra sono cavalieri - devi combatterli (colpirli) con una spada (in cima al tuo inventario) per oltrepassarli.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
it: Hai degli ombrelli? Ciascuno ti darà approssimativamente dieci secondi di protezione dai pericoli (come cadere).

en: Those black stones are quake stones -- they reset all progress made with the oxyd stones.  The other stones are the oxyd stones.  Match them up to win!
it: Quelle pietre nere sono pietre terremoto - azzerano tutto il progresso fatto con le pietre Ossido. Appaiale per vincere!

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
it: Quest'area nella parte inferiore dello schermo è il tuo inventario - quando raccogli le cose vanno qui (fino a un massimo di 12). Per scorrere lungo l'inventario, usa il pulsante destro del mouse o il tasto 'tab'. Per posare o usare un oggetto, premi il pulsante sinistro del mouse. Alcuni oggetti, ad esempio i documenti (come questo), non possono essere posati bensì vengono usati. Quelle due batterie nel tuo inventario sono le tue vite extra - se muori in questo livello, ripartirai dall'inizio del livello se hai delle vite disponibili (e perderai una delle batterie).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
it: Naturalmente, si presume che attraversi quelle porte chiuse in cima allo schermo. Prova ad scendere lungo quel pendio vicino al fondo della stanza per vedere cosa c'è a sinistra. Non preoccuparti di quel pulsante oltre l'abisso per ora. Se potessi spingere quella piccola palla bianca attraverso i blocchi a senso unico (con le frecce), potrebbe rotolare giù e fermarsi su quel pulsante. Dovrai entrare con lei ma non puoi attraversare il blocco a senso unico bianco. Prendi il cucchiaio e usalo una volta cha la palla bianca è passata (colpiscila forte).

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
it: La pietra nella parte in alto a destra della stanza è un interruttore. Colpiscilo - è probabilmente utile. In questo caso l'interruttore apre e chiude una porta (ricordi una porta che non eri in grado di aprire?). La linea bluastra è una finestra - copri l'acqua prima di farci qualunque cosa.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
it: Quello era un rotore (simile a una trottola). Alcuni livelli hanno molti rotori e trottole per renderli difficili. Ad ogni modo, forse questo rotore ha uno scopo; magari potresti portarlo su quel pulsante vicino a dov'era il cucchiaio. Potrebbe essere opportuno chiudere la porta.

en: If I only had a bag.
it: Se solo avessi una borsa.

en: shh ... listen!
it: shh... ascolta!

en: Could you need something?
it: Potrebbe servirti qualcosa?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
it: Gli animali più pericolosi del bayou sono gli alligatori, le zanzare... e gli zombi! (Ma gli zombi almeno stanno fermi...)

en: Look carefully at everything!
it: Osserva tutto attentamente!

en: Do you need a helping hand?
it: Ti serve una mano?

en: Send me the keys !
it: Mandami le chiavi!

en: ALL the keys!!!
it: TUTTE le chiavi!!!

en: April 1st
it: Pesce d'aprile

en: Do you REALLY want to do this???
it: Vuoi farlo DAVVERO???

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
it: La mamma non ti ha detto che non dovresti spendere i tuoi soldi con tanta noncuranza?

en: What is the current month?
it: Qual è il mese attuale?

en: What is this level's name?
it: Qual è il nome di questo livello?

en: Catwalk Meditation
it: Meditazione in Passerella

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
it: Quando cambi il colore di un riquadro, cambiano anche i colori dei 2 riquadri più vicini; devi ottenere quanti più riquadri verdi possibile.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
it: Puoi cambiare un colore soltanto quando è circondato dall'altro colore.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
it: Attento, straniero! Gli antichi dei di Enigma hanno disposto molte trappole per proteggere le loro sacre Ossido! Dovrai superare le Quattro Prove per dimostrare il tuo valore!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
it: Dimostra la tua velocità nella Prova del Fuoco!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
it: Hai dimostrato il tuo valore! Gli antichi ti consegnano una BANDIERA!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
it: Dimostra la tua intelligenza nella Prova della Terra!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
it: Hai dimostrato il tuo valore! Gli antichi ti consegnano una MOLLA!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
it: Dimostra la tua destrezza nella Prova dell'Aria!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
it: Hai dimostrato il tuo valore! Gli antichi ti consegnano una PUNTINA!

en: Prove your patience in the Test of Water!
it: Dimostra la tua pazienza nella Prova dell'Acqua!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
it: Non può essere! Nessun mortale può raggiungere le nostre Sacre Ossido! Mettiti alla prova ancora una volta! Bwahahahaha!

en: Mightie art the Knightes of The Olde Ages who keepe the Elfic Oxyde Stones, and numerous art the Ghostes who lye in the waye to them; many art the adventurers who tryed to steale Aylendil the Sworde but none has ever come back. Hazy is the swampe where the Magick of the Ancients is buryed; the lair of WhiteHorse the dragon thu shalt avoyd in feare of awaken him ...
it: Possenti sono i Cavalieri delle Età Antiche che custodiscono le Elfiche Pietre Ossido, e sul cammino verso di esse numerosi sono gli Spettri in agguato; molti sono gli avventurieri che tentarono di carpire Aylendil la Spada ma nessuno ha mai fatto ritorno. Fosca è la palude dove la Magia degli Antichi è sepolta; la tana di BianCavallo il drago dovrai evitare nel timore di risvegliarlo...

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
it: Ancora tu! Non ti lasceremo passare stavolta! Vedi queste Ossido? Non puoi raggiungerle a meno che non rubi i nostri Quattro Oggetti Sacri! Ma sono ben sorvegliati! Bwahahahaha!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
it: Il Fuoco arde e distrugge... Vuoi rimuovere le pietre che bloccano? Allora scavati la via verso il Sacro Martello!

en: Try again! Bwahahahaha!
it: Prova ancora! Bwahahahaha!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
it: La Terra ricolma e perdura... Vuoi rimpiazzare il terreno mancante? Allora costruisciti la via verso il Sacro Seme!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
it: L'Aria soffia e fugge... Vuoi saltare oltre il vuoto? Allora creati la via verso la Sacra Molla!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
it: L'acqua fluttua e scorre... Vuoi scambiare la mente con il tuo compagno? Allora trovati la via verso il Sacro Yin-Yang!

en: Did you really think this one was so easy!?
it: Davvero credevi che questo fosse così facile!?

en: Did you forget something?
it: Hai dimenticato qualcosa?

en: Go on! There's no way back now!
it: Prosegui! Indietro non si torna!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
it: FERMATI! Non da questa parte! C'è una scorciatoia...

en: There's a trigger one step to the left. If you could keep it depressed, it would help you a lot if you go back!
it: C'è un pulsante un passo più a sinistra. Se riuscissi a tenerlo premuto, ti aiuterebbe molto nel caso dovessi ritornare!

en: Make an umbrella.
it: Crea un ombrello.

en: Keypad Corners
it: Gli Angoli della Tastiera

en: Don't get too attracted!
it: Non essere troppo attratto!

en: It is not quite that easy.
it: Non è proprio così facile.

en: Don't get attracted!
it: Non essere attratto!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
it: Qui giace Palla Nera il pirata, abbandonato nell'anno 1802 dopo aver viaggiato nella direzione sbagliata.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
it: Per curare il mal di mare stringi tra i denti una banconota di grosso taglio e sporgiti fuori bordo.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
it: Caramba! El Dictador ha muchos pesos nella sua cassaforte di cristallo ma anche muchas guardias de la costa; Hay!! La povera Bola Negra ha solo frutos e un lasero!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
it: Questo è uno scenario Meditazione: metti una piccola biglia in ciascuna buca...

en: No way out?
it: Nessuna via d'uscita?

en: Do you miss something?
it: Ti manca qualcosa?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
it: Se non hai mai sentito parlare di Brainf***, visita ad esempio http://it.wikipedia.org/wiki/Brainfuck prima di provare a risolvere questo livello.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
it: Ricordi Seed Puzzle 2? C'era un problema simile. O era Portable Laser...?

en: Pirates Island
it: L'isola dei pirati

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
it: I pirati hanno perso diverse cose nascoste su quest'isola...

en: Try the easy mode first ...
it: Prova prima la modalità facile...

en: Welcome to Enigma V
it: Benvenuto in Enigma V

en: Fire or be fired
it: Fai fuoco o sei fuori!

en: This level is symmetric ...
it: Questo livello è simmetrico...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
it: Questo è il mio primo scenario, dedicato a mio padre. Spero che ti piacerà!

en: Warning ... ... thieves!
it: Attenzione... ... ladri!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
it: Ma perché deve sempre esserci un vulcano attivo e un villaggio di abitanti cannibigli su un'isola tropicale?

en: Translate or let it be translated
it: Traduci o lascia che si traduca

en: Welcome to Liberty Island, New York City
it: Benvenuto a Liberty Island, New York City

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
it: Per avere un quadro più completo di New York City, dovresti guardarla attraverso ogni paio di occhiali che trovi.

en: There's always a terrible traffic jam on Broadway at Times Square.  It's a pity you don't have time to see a show!
it: C'è sempre un traffico tremendo a Broadway su Times Square. È un peccato che tu non abbia tempo per vedere uno spettacolo!

en: Charles Ives was the composer of "Central Park in the Dark". Enjoy his music, and use the shogun to open some gates!
it: Charles Ives è stato il compositore di "Central Park in the Dark". Goditi la sua musica, e usa la shogun per aprire qualche porta!

en: These mechanized traffic signals are strange.  An outbound traffic sensor at Central park seems to be responsible for this street.  Use your glasses!
it: Questi semafori automatizzati sono strani. Un sensore del traffico in uscita a Central Park sembra essere preposto a questa strada. Usa gli occhiali!

en: It's funny that a fountain in Central Park should control the traffic flow.
it: È buffo che una fontana di Central Park controlli il flusso del traffico.

en: Welcome to Chinatown
it: Benvenuto a Chinatown

en: A Baroque Game
it: Un Gioco Barocco

en: Keep distance!
it: Mantieni le distanze!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
it: Aiuto! Degli alberi mi impediscono di vedere la foresta!

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
it: Questo è un SuperSegreto!! Complimenti per averlo trovato!!

en: Counting the first pearl as 1, you must save every pearl that's a multiple of 3 or of 5 (or both).
it: Contando la prima perla come numero 1, devi salvare ogni perla che è un multiplo di 3 o di 5 (o di entrambi).

en: My First Level
it: Il mio Primo Livello

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
it: Segreti? Usa gli oggetti,... usa gli occhiali...

en: It's not symmetric!
it: Non è simmetrico!

en: Deep ...
it: Nel profondo...

en: Tutoxyd's Pyramid
it: La Piramide di Tutossidon

en: Welcome Mr. Jones! Back from your "Alternatives" and "The Walls" training camp?  Got everything you ordered:  some money  --  40 marbleons -- and a horse outside this shopping center.    Many adventurers lost their life in this pyramid.    Beware of the dangerous sand vipers and Enighomathep's curses.
it: Benvenuto, Mr. Jones! Di ritorno dal tuo campo di addestramento in "Alternatives" e "The Walls"? Ecco qui tutto quello che hai ordinato: un po' di denaro - 40 dobiglioni - e un cavallo fuori da questo centro commerciale. Molti avventurieri hanno perso la vita in questa piramide. Guardati dalle pericolose vipere della sabbia e dalle maledizioni di Enighomathep.

en: Mr. Rainmaker used to own this shop. He always insisted that his umbrellas were the most useful items in this desert. But nobody was willing to spend 2 marbleons.  ---  Now a blacksmith offers his service.
it: Questo negozio apparteneva a Mr. Rainmaker. Lui insisteva sempre che i suoi ombrelli erano gli oggetti più utili in questo deserto. Ma nessuno aveva intenzione di spendere 2 biglioni. - Ora un fabbro offre il suo servizio.

en: Safety Precaution: in case one of these dangerous animals escapes, the gates of the shopping center will be closed immediately!
it: Misure di Sicurezza: nel caso in cui uno di questi animali pericolosi riuscisse a fuggire, i cancelli del centro commerciale si chiuderebbero immediatamente!

en: Not much is known of the pyramid's architect Enighomathep. But it is said that he loved cherries. He ate so many of them that he sometimes became invisible.
it: Non si sa molto dell'architetto della piramide, Enighomathep. Ma si dice che amasse le ciliegie. Ne mangiava talmente tante che a volte diventava invisibile.

en: Have a look at my collection!    A white scorpion   --   a rotodile   --  and a sand viper.  They cannot be sold.        But I can offer you a scarab that will be a better choice for you.
it: Dai un'occhiata alla mia collezione! Uno scorpione bianco - un rotodrillo - e una vipera della sabbia. Non sono in vendita. Ma posso offrirti uno scarabeo che sarebbe una scelta migliore per te.

en: Ali Barber's shop for quick hair cuts. Want to know what is going on?  A thief is hanging around and nobody knows where the 4 pale kids that are playing with your horse came from.
it: La Bottega di Barbiere di Ali, per darci un taglio. Vuoi sapere che sta succedendo? In giro c'è un ladro e nessuno sa da dove sono saltati fuori quei 4 ragazzini pallidi che stanno giocando col tuo cavallo.

en: Home of the last adventurer who never returned.   Said he would drill for oil -- but no one believed him.
it: Qui ci stava l'ultimo avventuriero che non è più tornato. Diceva di voler trivellare per estrarre il petrolio - ma nessuno gli ha creduto.

en: Be cursed for trying to explore Tutoxyd's last secret -- may your homework remain undone until you prove worthy!
it: Sia tu maledetto per aver tentato di esplorare l'ultimo segreto di Tutossidon - che i tuoi compiti per casa rimangano incompiuti finché non avrai dimostrato il tuo valore!

en: It's a pity that some explorers damaged this historic monument and did litter the environment.   But the pyramid magically repairs itself every time an adventurer gives up.
it: È un peccato che alcuni esploratori abbiano danneggiato questo monumento storico e insudiciato l'ambiente. Ma la piramide si ripara magicamente ogni volta che un avventuriero si arrende.

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may the earth part under your feet!
it: Sia tu maledetto per aver disturbato la pace di Tutossidon - che la terra ti si apra sotto i piedi!

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may your legs no longer be under your control!
it: Sia tu maledetto per aver disturbato la pace di Tutossidon - che tu perda il controllo delle gambe!

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
it: Intrappolato? O aspetti uno stupido turista che voglia scambiarsi di posto con te utilizzando un anello magico - o premi Shift-F3

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
it: Proprietà Privata! Questa concessione mineraria appartiene a Mr. Whiteoil. In caso di assenza si prega di inviare una lettera.

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
it: Fattura - 40 biglioni per 20 barili di petrolio.

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
it: Benvenuro straniero - dai uno sguardo alla nostra pietra sacra. Si dice che mostri a ciascuno il suo colore della fortuna personale. Siccome tutti i visitatori provavano a toccarla, abbiamo dovuto installare qualche protezione.

en: May I ask for a donation. Just a few bugs - throw the donation into the holy fire. Tutoxyd will be grateful.
it: Chiederei una donazione. Basta qualche insetto - lancia la donazione nel fuoco sacro. Tutossidon sarà riconoscente.

en: Mr. Whiteoil, we finished our library research. Enighomathep reports that 4 keys are required. One key got lost immediately after sealing the pyramid. One is hidden at the border of the pyramid. For the others you have to demonstrate boldness and cleverness.
it: Mr. Whiteoil, abbiamo terminato la nostra ricerca bibliografica. Enighomathep riferisce che sono richieste 4 chiavi. Una chiave è andata perduta immediatamente dopo aver sigillato la piramide. Una è nascosta al bordo della piramide. Per le altre devi dimostrare coraggio e astuzia.

en: Facing Death you can walk without fear.
it: Di fronte alla Morte puoi camminare senza timore.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
it: Spiacente, l'oggetto utile che era nascosto qui è stato rubato.

en: Tomb raiders are cursed to be frozen in stone or floor for all eternity.     Have a look at all these little funny sticks that they used to fight the curses.
it: I predatori di tombe sono condannati a rimanere congelati nella pietra o sul pavimento per l'eternità. Dai un'occhiata a tutti questi buffi bastoncini che usavano per lottare contro le maledizioni.

en: Remove all parts of the memorial plate before conjuring up Tutoxyd.
it: Rimuovi tutte le parti della placca commemorativa prima di evocare Tutossidon.

en: Who dares to disturb my peace? Stranger - you have proven to be honorable. Bring back my children for a joint meditation. But beware that upon seeing me they may want to join me instead of meditate. I make you responsible for the security of my children.
it: Chi osa disturbare la mia pace? Straniero - hai dimostrato di essere onorevole. Porta indietro i miei bambini per una meditazione congiunta. Ma attento poiché vedendomi potrebbero voler raggiungere me anziché meditare. Ti dichiaro responsabile della sicurezza dei miei figli.

en: You are bringing back my children. As soon as they come to rest, I will deliver you from Enighomathep's curses so you may seek your next adventure.
it: Stai riportando indietro i miei piccoli. Non appena avranno raggiunto la quiete, ti libererò dalle maledizioni di Enighomathep affinché tu possa cercare la tua prossima avventura.

en: Just a Dance ?
it: Solo un Ballo?

en: Use the Lightpassenger
it: Utilizza la Cavalcaluce

en: The Hand Mirror Cabinet
it: Il Mobiletto degli Specchi

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
it: Hai mai provato a guardarti la nuca allo specchio?

en: Danger Flag
it: Bandiera di Pericolo

en: Number Crunching
it: Macina Numeri

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
it: Corso di Sopravvivenza in Paesaggi Desolati...

en: Crabwise IV
it: Come i granchi IV

en: Plutos Confusion
it: La Confusione di Plutone

en: Dont eat cherries
it: Non mangiare le ciliegie

en: Crabwise II
it: Come i granchi II

en: Inkblot 1
it: Macchia d'inchiostro 1

en: Welcome to Enigma VIII
it: Benvenuto in Enigma VIII

en: Alternation I
it: Alternanza I

en: Alternation in a Blue Area
it: Alternanza in un'Area Blu

en: Alternation II
it: Alternanza II

en: Alternation in a Dark Area
it: Alternanza in un'Area Oscura

en: Listen for the best place for an explosion
it: Orecchia il posto migliore per un'esplosione

en: Every pencil must go
it: Tutte le matite devono sparire

en: Floating ...
it: Fluttuando...

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
it: Non temere - è solo una caduta di dieci miglia!

en: ... illmind's mad-ill-tation ... a tribute to esprit meditation levels from the past. thank you ...
it: ... M-att-itazone di illmind... un tributo ai livelli Meditazione Esprit del passato. grazie...

en: Crabwise III
it: Come i granchi III

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
it: Meditazione! Silenzio?... Butta un Occhio...

en: These stormy days ...
it: Questi giorni tempestosi...

en: Crabwise I
it: Come i granchi I

en: There's more help than you first think!
it: C'è più aiuto di quanto diresti!

en: Missing Oxyds?
it: Ossido mancanti?

en: Not everything is as it seems ...
it: Non tutto è come sembra...

en: Make sure you find all of them
it: Assicurati di trovarli tutti

en: Only A Labyrinth
it: Solo un Labirinto

en: Ball Alley
it: Vicolo della Pallina

en: Double Pendulum
it: Doppio Pendolo

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
it: Troppi blocchi di legno! Prova dall'altra parte...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
it: Saluti, avventuriero! La strada davanti a te è lunga e pericolosa, perciò sii prudente!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
it: Ben fatto, avventuriero! Buona fortuna!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
it: Congratulazioni, avventuriero! Ce l'hai fatta!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
it: Che peccato, e c'è ancora così tanta vernice...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
it: .aznats amissorp al eregnuiggar rep idom eud onos iC

en: Danger ... laser beams!
it: Pericolo... raggi laser!

en: The Life Game
it: Il Gioco della Vita

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
it: ! - PERICOLO - NON OLTREPASSARE -  PERICOLO - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
it: Fintanto che c'è movimento attorno alle pietre Ossido, non le raggiungerai. Perciò: non perdere il controllo del livello! È possibile.

en: Calm down!
it: Calmati!

en: Fight appearing lava.
it: Lotta contro la lava che sgorga.

en: A hammer destroys some black stones.
it: Un martello distrugge alcune pietre nere.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
it: Alfred Nobel dice: questo è decisamente uno scenario da meditazione!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
it: Ops... sei bloccato... prova ancora...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
it: Congratulazioni, hai raggiunto questa sponda... ma riesci ad arrivare alle Ossido?

en: Well done!
it: Ben fatto!

en: Don't wake it up!
it: Non svegliarlo!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
it: Non sei stato abbastanza rapido; prova F3.                                                                              (O cerca delle pietre non solide, se vuoi.)                                                                                                        (Ma non ne troverai.)                                                                                                                  (Sul serio!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
it: Puoi credermi: tutte le pietre che vedi in questo livello sono solide!                                                                                      Puoi veramente credermi!                                                                               Sul serio!

en: Wood robbing
it: Furto di legname

en: The Flagstone Reaper
it: Il Divora-Pavimenti

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
it: Niente aiuti oggidì... Le piastrelle vanno via... Il documento solo sta... Su questo lato ma perché? - Questo aiuto oggidì... Qui non sono in sua balia... Il mietitore passa e va... E forse forse sa perché! (originale degli Herman's Hermits)

en: Paint Ahead!
it: Avanti, Dipingi!

en: Welcome to Enigma IV
it: Benvenuto in Enigma IV

en: It's a race!
it: È una gara!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
it: Tuo zio Sir Pallanera è stato assassinato la scorsa notte nel suo maniero, in una delle sue 6 stanze, con una delle armi che si trovano in cantina; i sospettati sono la timida Sig.ra Pavone, il riservato Colonnello Senape, lo svanito Professor Prugna, il misterioso Reverendo Verde, l'infermiera Sig.ra Pallabianca, che ha trovato il cadavere e la Sig.na Scarlatta la cui bellezza potrebbe essere fatale... devi scoprire chi ha ucciso tuo zio, dove e come.

en: This room is not the crime scene.
it: Questa stanza non è la scena del crimine.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
it: L'assassino non è la Sig.ra Pavone.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
it: L'assassino non è il Colonnello Senape.

en: The murderer is not Professor Plum.
it: L'assassino non è il Professor Prugna.

en: The murderer is not Reverend Green.
it: L'assassino non è il Reverendo Verde.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
it: L'assassino non è la Sig.ra Pallabianca.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
it: L'assassino non è la Sig.na Scarlatta.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
it: Sir Pallanera non è stato ucciso con la bomba.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
it: Sir Pallanera non è stato ucciso con il pugnale.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
it: Sir Pallanera non è stato ucciso con il veleno.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
it: Sir Pallanera non è stato ucciso con la chiave inglese.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
it: Sir Pallanera non è stato ucciso con il candeliere.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
it: Sir Pallanera non è stato ucciso con il martello.

en: White helps black, black helps white.
it: Il bianco aiuta il nero, il nero aiuta il bianco.

en: Don't forget to open the door ...
it: Non dimenticarti di aprire la porta...

en: Good Luck!
it: Buona Fortuna!

en: Hurry!
it: Sbrigati!

en: Congratulations! (or try again)
it: Congratulazioni! (o prova ancora)

en: Almost finished ...
it: Quasi finito...

en: Restart with F3 ...
it: Ricomincia con F3...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
it: Benvenuto nella stanza di controllo. Utilizza i pulsanti e gli interruttori per pianificare gli spostamenti della tartaruga. Gli interruttori sono, in senso orario: Aggiungi, Parti e Ricomincia.

en: The danger is not visible!!!
it: Il pericolo è invisibile!!!

en: One more and you won't get this hammer until you don't need it anymore!
it: Ancora uno e non prenderai questo martello finché non ti servirà più!

en: Welcome to Enigma III
it: Benvenuto in Enigma III

en: Risk your life ...
it: Rischia la vita...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
it: Ricorda di muovere solo le pietre sufficienti per guardare nella stanza successiva...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
it: Io non credo che tu sia la Biglia. Non ti lascerò passare finché non mi avrai smentito: dovrai essere più veloce del mio campione!

en: Congratulations! You may pass!
it: Congratulazioni! Puoi passare!

en: Watch your step!
it: Attento a dove metti i piedi!

en: Look ... they're over there!
it: Guarda... sono laggiù!

en: The left-most room is important!
it: La stanza più a sinistra è importante!

en: This is the control panel.
it: Questo è il pannello di controllo.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
it: Dinanzi a te si trova un castello... fai attenzione ai guardiani!

en: The block near the top-left can move.
it: Il blocco in alto a sinistra è mobile.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
it: La Diga per il Controllo del Flusso #3 sembra piuttosto instabile. Sii veloce o sarai morto.

en: when you've been particular places
it: quando ti trovi in un certo posto

en: that you know you've never seen before
it: che sai di non aver mai visto prima

en: can you be sure?
it: puoi esserne certo?

en: feel like I've been here before
it: ho la sensazione di essere già stato qui

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
it: estratto liberamente tradotto da: Iron Maiden - Deja-Vu

en: for illmind's deja vu try the top left corner ...
it: per il deja vu di illmind prova l'angolo in alto a sinistra...

en: This level is much bigger! Press F3!
it: Questo livello è molto più grande! Premi F3!

en: It's a long way ...
it: La strada è lunga...

en: Look closely!
it: Guarda da vicino!

en: Welcome to Enigma X
it: Benvenuto in Enigma X

en: Interlude III
it: Interludio III

en: Christmas Star
it: Stella di Natale

en: Enigmas wildcat
it: Il gatto randagio di Enigma

en: Steering The Flood
it: Dirigendo il Dilagamento

en: Interlude II
it: Interludio II

en: No clear view? How about visiting an optician?
it: Non hai una visione chiara? Che ne dici di visitare un ottico?

en: Meandering Impulses
it: Impulsi Girovaghi

en: An Ancient Game
it: Un Gioco Antico

en: Attention! One way ticket to the island.
it: Attenzione! Biglietto di sola andata per l'isola.

en: Color Memory
it: Memoria Cromatica

en: Dichotomy II
it: Dicotomia II

en: Dichotomy I
it: Dicotomia I

en: Braking Distance
it: Spazio di Frenata

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
it: Ferma la biglia bianca sulla croce per 3 secondi.

en: Volatile Storage
it: Archivio Volatile

en: Handle with care!
it: Maneggiare con cura!

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
it: Posa il martello a lato del pentomino e utilizza l'interruttore!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
it: Posa il martello a lato del pentomino, non sotto.

en: If the mountain won't come to Muhammad, Muhammad must go to the mountain...
it: Se la montagna non viene a Maometto, Maometto dovrà andare alla montagna...

en: Use the wooden boxes for bridge building!
it: Usa le scatole di legno per costruire ponti!

en: You will need two dynamite sticks in this room.
it: Ti serviranno due candelotti di dinamite in questa stanza.

en: Red floors will ignite.
it: Le piastrelle rosse prenderanno fuoco.

en: Avoid crack spreading!
it: Evita che le crepe si propaghino!

en: Up there in Orthanc I see Sarumarble the White, the mightiest magician of this Country. He made the Ring. He masters metamorphosis. He could help me. If only I could enter the Castle!
it: Lassù a Orthanc vedo Sarumarmo il bianco, il più potente mago di questa Regione. È lui che ha creato l'Anello. Padroneggia la metamorfosi. Lui potrebbe auitarmi. Se solo riuscissi a entrare nel Castello!

en: The Hammer
it: Il Martello

en: The Sword
it: La Spada

en: The Key
it: La Chiave

en: The Wrench
it: La Chiave Inglese

en: The Floppy
it: Il Dischetto

en: The Coin
it: La Moneta

en: The Spade
it: La Vanga

en: The Glasses
it: Gli Occhiali

en: Tiles marked with a cross are safe.
it: Le mattonelle segnate con una croce sono sicure.

en: Exact change only.
it: Solo denaro contato.

en: Tandem Chess
it: Scacchi in Tandem

en: Work together!
it: Lavorate insieme!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
it: Spiacente, questo interruttore è fuori servizio.

en: As I already told you, this switch is out of order!
it: Come ti ho già detto, questo interruttore è fuori servizio!

en: How often are you going to try this?
it: Quante volte hai intenzione di provarlo?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
it: È successo qualcosa? Non ne sono sicuro...

en: Congrats, now it works again!
it: Congratulazioni, ora funziona di nuovo!

en: No hints available at the moment.
it: Nessun suggerimento disponibile al momento.

en: There is a passage right beneath this stone!
it: C'è un passaggio proprio oltre questa pietra!

en: illmind's be quick or be dead
it: sii veloce o sarai morto di illmind

en: Correspondence Chess
it: Scacchi per Corrispondenza

en: Send smartly!
it: Invia con accortezza!

en: Magic Trinity
it: Trinità Magica

en: The art of steering a quadriga
it: L'arte di guidare una quadriga

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
it: Mollare il cucchiaio risparmia di venire squartato!

en: One-Way Woods
it: Foreste a Senso Unico

en: Recycling by Swapping
it: Riciclare Scambiando

en: No Memory
it: Senza Memoria

en: Polar Bears' Paradise
it: Il Paradiso degli Orsi Polari

en: Witch Hunt on Ice
it: Caccia alle Streghe su Ghiaccio

en: Pass the ball in time
it: Passa la palla in tempo

en: The real value of coffee
it: Il vero valore del caffè

en: Dialers
it: Manopole

en: Toreador
it: Torero

en: It isn't as easy as it looks.
it: Non è facile come sembra.

en: Al Capone's training camp.
it: Il campo di addestramento di Al Capone.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
it: Ci sono almeno due schemi per demolire la parete.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
it: È un segreto ben noto che alcuni prigionieri sono scappati.

en: A window in the wall would be really nice.
it: Una finestra nella parete sarebbe davvero fantastica.

en: Mark stones burnable
it: Marca le pietre infiammabili

en: Pleasure Garden
it: Giardino del Piacere

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
it: Svelto...                                                                             o sveglio!

en: A really annoying Level
it: Un Livello Davvero Snervante

en: Procrustes
it: Procruste

en: Blitz Chess
it: Scacchi Blitz

en: Move fast!
it: Muoviti velocemente!

en: Hanging around in the Jungle
it: Girando per la Giungla

en: Meditation Disturbance
it: Disturbo della Meditazione

en: Hit by a bolting horse
it: Colpito da un cavallo in corsa

en: Escape by Chaining Thieves
it: Fuggi Incatenando i Ladri

en: Remember Atreyu's horse Artax!
it: Ricorda Artax, il cavallo di Atreiu!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
it: Sono innocente! Non ho mai rubato niente!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
it: Si dice che i pirati abbiano preso il tesoro.

en: Pirates usually hide their treasure!
it: Di solito i pirati nascondono il loro tesoro!

en: A closed door gives a better overview!
it: Una porta chiusa dà una migliore panoramica!

en: Edwards Mountain
it: Monte Edwards

en: Welcome to Enigma VI
it: Benvenuto in Enigma VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
it: Benvenuto in Messico! Otto ore fa, il tuo aeroplano è giunto all'Aeroporto di Coatlicue, piccolo villaggio circondato da una giungla inesplorata. Ora ti trovi di fronte a un tempio impressionante, che sembrerebbe un reperto dell'antico impero azteco. Ma il tempio è in condizioni sorprendentemente buone...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
it: Accanto alle gigantesche porte del tempio vedi una targa cromata: “Restauro ad opera di: G. G. Goshers, 1998 d.C.”. Al di sotto, un'iscrizione più piccola dice: “Proprietà di G. G. Goshers. Accesso proibito!”. Adesso noti le gabbie dei cani costruite lungo il lato anteriore del tempio. “Goshers ha trasformato questo antico reperto in una fortezza,” pensi, “ciò non può essere legale, perché Goshers ha ricevuto finanziamenti dal Governo britannico. Cercherò di costringerlo a renderne conto!”

en: This guard doesn’t notice me.
it: Questa guardia non si accorge di me.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
it: Questo lago è stato ovviamente fatto da Goshers. Penso che la direzione giusta sia a sud.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
it: C'è un'iscrizione sull'antico muro, che dice in spagnolo: "Fai attenzione! Qualsiasi cosa tocchi potrebbe essere l'ultima!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
it: Targa cromata: "Controllo della gabbia della bestia."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
it: Oooh, questo versante è ripido! Cerca di non toccare il teschio!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
it: Questa costruzione quaggiù sembra una prigione. Vediamo se riesco a scoprire la sua funzione... Ah, c'è un altro cartello cromato. Goshers sembra amare i cartelli cromati. Dice: "Prigione dei nativi".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
it: Superare la prigione è stata proprio una buona idea. Ma ora devi attraversare questo lago. Sii parsimonioso con quelle scatole!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
it: Ora, scrutando attraverso le inferriate della prigione, vedi una donna autoctona rinchiusa lì dentro. Ovviamente Goshers ha imprigionato tutti gli indigeni che disturbavano il suo “lavoro”: provare ad entrare nel tempio e arricchirsi con i tesori degli Aztechi. Potrebbe essere utile farsi accompagnare da qualcuno che conosce i segreti della giungla e di questo tempio…

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
it: Dato che quell'uomo bianco mi ha liberata dalla prigione, di sicuro non può essere cattivo come questo Goshers. Forse vuole porre fine al dominio di Goshers e liberare la mia gente. E anche se così non fosse, è meglio essere liberi che imprigionati. Credo che dovrei ringraziarlo.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
it: Incontri l'avventuriero inglese davanti alla prigione. “Ciao, sono Xila!” gli dici in un inglese stentato. Dopo che anche lui si è presentato, insieme vi mettete a elaborare un piano contro il malvagio G. G. Goshers.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
it: Questo è un rompicapo davvero complesso. L'uomo inglese dovrà aiutarmi, se questo enigma va risolto.

en: You wonder what this switch could trigger.
it: Ti domandi cosa questo pulsante possa innescare.

en: Xila knows how to drain the lake!
it: Xila sa come prosciugare il lago!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
it: Sei stato fortunato a trovare questo buco. Ti impedisce di annegare.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
it: Questa pietra di vetro deve avere uno scopo...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
it: È buffo che un simile tempio abbia un'entrata laterale.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
it: Fai attenzione! Ci sono sensori nei muri.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
it: Dopo che le enormi porte dell'antico tempio si sono aperte, vedi che l'entrata è protetta da 11 cavalieri armati di lance. Queste guardie sono molto pericolose. Senza una spada non riuscirai mai a entrare. Fai attenzione. Non ci sono solo cavalieri, ma anche ladri.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
it: "Congratulazioni. Sei appena riuscito ad accedere a questo antico Tempio azteco."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
it: "Sei stato più furbo di quanto mi aspettassi. Ma non entrerai mai nella stanza del tesoro né fuggirai di qui!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
it: "Io, Goshers, sarò certamente in grado di liberarmi di uno dei miei arcinemici semplicemente uccidendoti!"

en: "Run for your life!"
it: "Mettiti in salvo!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
it: Tu e Xila siete appena entrati nella Stanza dei Diamanti dell'antico Tempio azteco. Riportandolo in Gran Bretagna e consegnandolo alla polizia, hai messo fine alla malvagia carriera di Gerald Gregory Goshers. Congratulazioni per il successo della tua spedizione!

en: Hot Hurdle Race
it: Rovente Corsa a Ostacoli

en: Run for your life!
it: Corri e salvati!

en: Useful unsuccessful drillings
it: Utili trivellazioni infruttuose

en: In the line of thieves
it: Nella linea dei ladri

en: Rotor Guards
it: Rotori di Guardia

en: Hoisting guards with their own petard
it: Ritorci contro le guardie il loro stesso piano

en: Charging live ammunition
it: Carica a proiettili veri

en: Are chess knights resistent to laser beams?
it: I cavalli degli scacchi sono resistenti ai raggi laser?

en: illmind's jumping ball flash ...
it: Jumping Ball Flash di illmind

en: ... of heaven comes the beast from the ...
it: ... del paradiso viene la bestia dal...

en: ... t r a p p e d ...
it: ... i n t r a p p o l a t o ...

en: Welcome to Enigma II
it: Benvenuto in Enigma II

en: Five form twelve!
it: Cinque formano dodici!

en: Do not use too much magic!
it: Non usare troppa magia!

en: Some stones are movable.
it: Alcune pietre sono mobili.

en: You lost!
it: Hai perso!

en: Road to Eden
it: Strada per l'Eden

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
it: L'altro documento mente e la spirale manca è retta.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
it: L'altro documento dice la verità e la spirale retta non manca.

en: Give it another try ...
it: Tenta ancora...

en: Press F3 or finish.
it: Premi F3 o finisci.

en: You'd need a portable box!
it: Ti servirebbe una scatola portatile!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
it: Congratulazioni! Hai trovato un seme! Prova ad utilizzarlo sotto una grata (e scappa via)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
it: Ricordati che non puoi riempire una botola chiusa con una scatola...                                           ma forse puoi utilizzare il 3° seme diversamente!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
it: Ci sono diversi tipi di semi... prova a utilizzarli!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
it: Atsoppo enoizerid al avorp! Aticsu id eiv eud? Oihcceps, oihcceps ...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
it: Una Pietra, un Albero, e di Alberi Tre   --   Tu Trova e Sconfiggi il Nemico, Poiché   --   In Mezzo a Loro Stare Può   --   La Segreta Via per Ciò!   --   (Se questo tu vedi, Shift-F3 su due piedi.)

en: is  black  always  beautiful?
it: il  nero  è  sempre  bello?

en: Dead end!
it: Vicolo cieco!

en: There are two HIDDEN items!
it: Ci sono due oggetti NASCOSTI!

en: Third stone from the rock is the hole!
it: La terza pietra dalla roccia è il buco!

en: Beware! Black holes!
it: Attenzione! Buchi neri!

en: Make a Sword, & Umbrella.
it: Fai una Spada, e un Ombrello.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
it: Condannato... Shift-F3!!!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
it: Fai un po' di soldi e fatti gli strumenti necessari.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
it: Questo merita l'attenzione intera:           Aria e Fuoco, Acqua, Terra.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
it: E se la risposta non trovassi            vergognati, stai a occhi bassi!

en: Dedicated to my friend Frank.
it: Dedicato al mio amico Frank.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
it: Questo livello è abbastanza banale, no? Continua pure... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
it: ...  adesso  torna  indietro  e  prendi  il  martello!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
it: Ogni colore appare una volta sola. Ogni colore corretto dà bianco nella posizione sbagliata, nero in quella giusta.

en: This switch is to validate your guess.
it: Questo interruttore è per convalidare la tua ipotesi.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
it: Una delle pietre del rompicapo va piazzata su un pulsante a terra.                       Indovina quale... :)

en: The level preview might help ...
it: L'anteprima del livello potrebbe aiutare...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
it: Allora,  dove  sono  i  cavalieri?  -  ti  pentirai  di  averlo  chiesto!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
it: Solo un consiglio: prova prima la modalità facile...

en: Don't think too long ... it's easy!
it: Non pensarci troppo a lungo... è semplice!

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
it: Posiziona 9 oggetti diversi in ogni riga, colonna e riquadro 3x3.

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
it: Posiziona 9 oggetti diversi in ogni riga, colonna e riquadro 3x3. Colpisci l'interruttore per vedere se qualcuno dei tuoi oggetti è nel posto sbagliato, o quali sono le prossime caselle per cui puoi dedurre gli oggetti; tuttavia, in questo modo puoi ottenere solo 1 indizio al minuto.

en: and do not destroy the puzzles
it: e non distruggere i rompicapo

en: Trickshot?
it: Un tiro impossibile?

en: Seasonal Timings
it: Tempismi Stagionali

en: 5, 8, or 10 seconds?
it: 5, 8 o 10 secondi?

en: Welcome to Enigma IX
it: Benvenuto in Enigma IX

en: Marching Formation
it: Formazione di Marcia

en: No sharing!
it: Niente condivisione!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
it: Ci sono 56 disposizioni in cui i pezzi del rompicapo sono completamente collegati, ma solo 34 di esse sono raggiungibili da questa prima distribuzione.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
it: Questa seconda distribuzione può essere convertita solamente in qualunque delle altre 28 disposizioni.

en: Build me a Sokoban
it: Costruiscimi un Sokoban

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
it: Costruiscimi un rompicapo Sokoban risolubile per risolvere il quale mi ci vogliano 30 o più spinte. Dai semi nascono scatole; dai dadi nascono muri.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
it: Costruiscimi un rompicapo Sokoban risolubile per risolvere il quale mi ci vogliano 25 o più spinte. Dai semi nascono scatole; dai dadi nascono muri.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
it: Non posso risolvere quel rompicapo; non ci sono abbastanza scatole! Usa il cucchiaio, e la prossima volta assicurati che le scatole abbiano finito di crescere prima di colpire l'interruttore.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
it: Non credo che quel rompicapo possa essere risolto. Se credi di poter dimostrare che mi sbaglio, vai a prendere le Ossido!

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
it: Quel rompicapo era troppo facile! Usa il cucchiaio, e la prossima volta dammene uno più difficile!

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
it: Grazie per quel rompicapo eccellente, mi sono divertito molto a risolverlo!

en: Beware of shady mates!
it: Occhio ai tipi sospetti!

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
it: Io, vostro amico caro, sono medesimo rovinato, per cagione d'un Fardello che m'opprime.

en: Do you see yonder Wicket Gate?
it: Vedi tu laggiù la Porticina?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
it: S'appressarono ad una Palude assai melmosa. Il nome della Palude era Sgomento.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
it: A chi picchia, sarà aperto.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
it: Il suo Fardello gli si allentò dagli omeri, e gli cadde del tergo, e prese a ruzzolare, e così seguitò, finché giunse all'imbocco del Sepolcro, entro cui cascò, e non più lo vidi.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
it: Giunsero al piè del colle Difficoltà.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
it: Vi era innanzi a lui un palazzo assai maestoso, il nome del quale era Bello.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
it: Non era proceduto che alquanto, prima di scorgere un demonio ripugnante che sopraggiungeva per la landa ad incontrarlo.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
it: Al termine di questa Valle ve n'era un'altra, chiamata la Valle dell'Ombra della Morte.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
it: Vide Fedele avanti a lui sul suo Cammino.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
it: Mentre procedevano, Fedele, capitandogli di mirare da un canto, scorse un uomo il cui nome era Ciarlone.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
it: Videro tosto una Città dinanzi a loro, ed il nome di quella Città era Vanità.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
it: Cristiano non procedé solitario; poiché v'era uno il cui nome era Sperante il quale gli si unì.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
it: Vi era a Mano Manca della via un Prato, e una Scaletta da scavalcare per introdurvisi, e quel prato è chiamato Prato della Callaia.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
it: Eccolo ordunque, non lungi dal luogo ove giacevano, un castello, chiamato Castello del Dubbio, il padrone del quale era il Gigante Disperazione.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
it: Andarono finché pervennero alle Montagne Dilettevoli.

en: Beware of the Flatterer.
it: Guardatevi dall'Adulatore.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
it: Seguitemi, disse l'Adulatore, è alla Città Celeste che sto recandomi.

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
it: Vennero in un certo Paese, il cui aere per natura tendeva a rendere sonnolenti.

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
it: I Pellegrini avevano superato il Terreno Incantato, ed entravano nel Paese di Beluah.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
it: Trovavasi al tempo in quel luogo tale Sperinvano, un nocchiero, che col suo legno lo aiutò a traversare.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
it: Alla vista pertanto di questo Fiume i Pellegrini furono sgomenti assai, nondimeno gli uomini che li scortavano dissero, Dovete attraversare, altrimenti non potete raggiungere la Porta.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
it: Guardai dentro oltre loro; ed ecco la Città fulgere come il Sole.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
it: Credettero altresì di udire laggiù un fragore rombante, come di fiamma, e le Grida di alcun tribolato, e di fiutare l'odore dello Zolfo.

en: Search it.
it: Cercalo.

en: Poe's Nightmare
it: L'incubo di Poe

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
it: Ti trovi in una camera buia e umida. C'è un interruttore della luce a nordest e un passaggio a ovest.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
it: Il corridoio conduce verso nord e si apre in una stanza debolmente illuminata stipata di casse. Hai una sensazione spiacevole riguardo a ciò che ti si prospetta davanti.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
it: Uh, c'è mancato poco. La strada alle tue spalle è bloccata. Forse dovresti cercare un posto in cui lasciare una bandiera?!

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
it: Ad est il passaggio è bloccato da raggi laser. Ad ovest un tunnel conduce a un grande pendolo. Nella parete vedi un buco in cui entra bene la tua bandiera. E ora?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
it: Stanze che si restringono, un pendolo con lame affilate come rasoi... cosa potrebbe essere in agguato dietro il prossimo angolo?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
it: La stanza ad est non ha l'aria molto stabile, ma il passaggio a sud porta da qualche parte?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
it: Mmm, queste chiavi potrebbero rivelarsi utili.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
it: Attraversando l'entrata getti uno sguardo verso la parte sud della stanza... e tutt'a un tratto ti senti decisamente a disagio.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
it: Oh-oh... gli scalini che portano giù sono piccoli ed estremamente scivolosi.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
it: Il passaggio si apre in una stanza con un'enorme porta di ferro verso est. L'aria sembra avere un odore molto più fresco qui.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
it: Congratulazioni! Sei sopravvissuto all'incubo di Poe.

en: Use ~all~ Stones
it: Usa ~tutte~ le Pietre

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
it: Questa è Babilonia. Sta' all'erta, straniero! È pericoloso entrare.     Ci sono alcune porte, sfortunatamente chiuse, come la celebre Porta di Ishtar, e da' un'occhiata ai leoni, alle tigri. Semiramide ti attende, straniero, ha ha.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
it: Prova a trovare il meccanismo per aprire la porta, straniero

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
it: Diffida di queste ~acque~, sono così profonde, *hihi*, non è vero, eh???

en: With respects to Dante Alighieri
it: Con rispetti a Dante Alighieri

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
it: Accendi l'interruttore se vuoi giocare a difficoltà normale con molti jolly, o lascialo spento se vuoi affrontare sfide più facili con meno jolly.

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
it: DINANZI A ME NON FUOR COSE CREATE / SE NON ETTERNE, E IO ETTERNO DURO. / LASCIATE OGNE SPERANZA, VOI CH'INTRATE.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
it: ... fuor quete le lanose gote / al nocchier de la livida palude, / che 'ntorno a li occhi avea di fiamme rote.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
it: Io sono Caronte, traghettatore degli inferi. Ti trasporterò attraverso le insidiose paludi dell'Acheronte, ma il prezzo non è basso.              Aspetta! Sembri ancora vivo...                                                   Non può essere - solo i morti possono entrare in questo posto. Svelto - sacrifica un simbolo di vita su quell'altare per tenere a bada le guardie, e forse dopo valuterò di portarti oltre.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
it: Molto bene. Ora i demoni e gli spiriti che sorvegliano questo luogo potranno credere che sei davvero morto, ma se fossi in te starei ancora attento...                                             Tuttavia ti serve ancora una moneta. Mmm, beh normalmente non lo farei, ma quel tipo laggiù mi ha un po' turbato - credo che stia tramando qualcosa. Se ha una moneta, magari potresti prendergliela in qualche modo.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
it: No! Non ti traghetterò a meno che non faccia un sacrificio adeguato, sbarazzandoti di qualsiasi cosa che possa essere interpretata come un segno di vita. Ora vattene!

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
it: ... però che gente di molto valore / conobbi che 'n quel limbo eran sospesi.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
it: Tu non puoi essere qui! Io, Minosse, giudicatore dei morti, non lo permetterò. Torna indietro adesso, o affronta le conseguenze in eterno!

en: In that case, then begone!
it: In tal caso, sparisci!

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
it: Stavvi Minòs orribilmente, e ringhia: / essamina le colpe ne l'intrata; / giudica e manda secondo ch'avvinghia.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
it: La bufera infernal, che mai non resta, / mena li spirti con la sua rapina...

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
it: Io sono al terzo cerchio, de la piova / etterna, maladetta, fredda e greve; / regola e qualità mai non l'è nova.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
it: ... e d'una parte e d'altra, con grand'urli, / voltando pesi per forza di poppa. / Percotëansi 'ncontro; e poscia pur lì / si rivolgea ciascun, voltando a retro, / gridando...

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
it: In la palude va c'ha nome Stige / questo tristo ruscel, quand'è disceso / al piè de le maligne piagge grige. / E io, che di mirare stava inteso, / vidi genti fangose in quel pantano, / ignude tutte, con sembiante offeso.

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
it: ... s'appressa la città c'ha nome Dite, / coi gravi cittadin, col grande stuolo.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
it: Io vidi più di mille in su le porte / da ciel piovuti... / Allor chiusero un poco il gran disdegno / e disser: "Vien tu solo, e quei sen vada / che sì ardito intrò per questo regno. / Sol si ritorni per la folle strada..."

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
it: Ora sen va per un secreto calle, / tra 'l muro de la terra e li martìri, / lo mio maestro, e io dopo le spalle...

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
it: ... e l'animose man del duca e pronte / mi pinser tra le sepulture a lui.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
it: Qual è quel toro che si slaccia in quella / c'ha ricevuto già 'l colpo mortale, / che gir non sa, ma qua e là saltella, / vid'io lo Minotauro far cotale; / e quello accorto gridò: "Corri al varco; / mentre ch'e' 'nfuria, è buon che tu ti cale".

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
it: Or ci movemmo con la scorta fida / lungo la proda del bollor vermiglio, / dove i bolliti facieno alte strida.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
it: Quivi le brutte Arpie lor nidi fanno, / che cacciar de le Strofade i Troiani / con tristo annunzio di futuro danno.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
it: ... quivi fermammo i passi a randa a randa. / Lo spazzo era una rena arida e spessa...

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
it: Quel cinghio che rimane adunque è tondo / tra 'l pozzo e 'l piè de l'alta ripa dura, / e ha distinto in dieci valli il fondo.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
it: ...e vidimi davante / e sotto i piedi un lago che per gelo / avea di vetro e non d'acqua sembiante. / Non fece al corso suo sì grosso velo / di verno la Danoia in Osterlicchi, / né Tanaï là sotto 'l freddo cielo, / com'era quivi...

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
it: ... andavamo inver' lo mezzo / al quale ogne gravezza si rauna, / e io tremava ne l'etterno rezzo...

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
it: ... ché non è impresa da pigliare a gabbo / discriver fondo a tutto l'universo...

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
it: Lo 'mperador del doloroso regno / da mezzo 'l petto uscia fuor de la ghiaccia; / e più con un gigante io mi convegno, / che i giganti non fan con le sue braccia...

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
it: Hai rifiutato molte volte di lasciare il mio regno - adesso pagherai le conseguenze della tua stoltezza!

en: Faithlessness
it: Infedeltà

en: Lust
it: Lussuria

en: Gluttony
it: Gola

en: Avarice
it: Avarizia

en: Sloth
it: Accidia

en: Heresy
it: Eresia

en: Violence
it: Violenza

en: Fraud
it: Inganno

en: Treachery
it: Tradimento

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
it: ... tu passasti 'l punto / al qual si traggon d'ogne parte i pesi.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
it: ... salimmo sù [...] / tanto ch'i' vidi de le cose belle / che porta 'l ciel, per un pertugio tondo. / E quindi uscimmo a riveder le stelle.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
it: Scegli il tuo emisfero: interruttore sinistro per quello nord, interruttore destro per quello sud.

en: Interlude I
it: Interludio I

en: Danger!
it: Pericolo!

en: What I Don't Have
it: Ciò Che Non Ho

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
it: Dorothy uscì di casa per giocare col suo cagnolino Toto, quando all'improvviso il cielo si oscurò e un ciclone gigantesco attraversò veloce il Kansas.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
it: La Buona Strega del Nord parla: 'La tua casa ha ucciso la tiranna di questa terra, la Malvagia Strega dell'Est. Prendi le sue Scarpe d'Argento e segui la Strada di Mattoni Gialli fino alla Città degli Smeraldi, dove il Mago di Oz dovrebbe essere più che lieto di aiutarti a tornare a casa. Va' con le mie benedizioni!'

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
it: Uno Spaventapasseri penzola impotente da un palo. Dopo aver parlato con Dorothy, acconsente a seguirla verso un'udienza con il Mago di Oz per chiedergli un cervello. 'Tutto questo, se solo tu riuscissi a liberarmi da questo palo...'

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
it: Il rugginoso Boscaiolo di Latta non riesce più a muoversi da sé. 'Sebbene io desideri unirmi a te sul tuo cammino, Dorothy, poiché debbo chiedere al Mago perché io non abbia ricevuto un cuore, temo di essere bloccato qui. Sarebbe bello se tu potessi darmi una mano un pochettino...'

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
it: Fra le basse acque di un allegro ruscello, il Leone Codardo siede tremando di paura. Dorothy grida: 'Leone, non è largo! Puoi saltare oltre il ruscello! Andiamo dal Mago di Oz, magari può fare qualcosa per darti coraggio!'

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
it: Il guardiano della porta dice: 'Benvenuti alla Città degli Smeraldi! Prego, indossate sempre queste lenti, o la splendida brillantezza della città del Mago potrebbe accecarvi. Il Mago risiede a nord.'

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
it: Una voce tonante echeggia per il corridoio: 'Io, il Meraviglioso Mago di Oz, Ti aiuterò a trovare ciò che Tu stai cercando. Tuttavia prima che Tu possa passare di qui e vedermi, prosegui per il Paese Winkie e sconfiggi la mia arcirivale, la Malvagia Strega dell'Ovest'.

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
it: Questo è il dominio della Malvagia Strega dell'Ovest. Ella invia i suoi scagnozzi contro Dorothy e i suoi amici. Per annientare la strega, devono rubare la sua bacchetta magica, custodita nel profondo della sua fortezza di ghiaccio.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
it: Ora che Dorothy ha finalmente raggiunto la dimora del Meraviglioso Mago, si rende conto che egli non è altro che una frottola. Osservandolo dileguarsi con la sua mongolfiera, Dorothy perde ogni speranza di ritornare mai casa. Tutto ciò che resta del Mago è adesso nel suo armadietto restringibile.

en: Choices, choices ...
it: Scelte, scelte...

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
it: Prima di provare questo livello in modalità difficile, è una buona idea passare alla modalità facile per fare pratica sui singoli rompicapo.

en: These dispensers are all empty ...
it: Questi distributori sono tutti vuoti...

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
it: Il vetro vicino a questo documento può essere spinto per lasciarti tornare fuori.

en: Once, No More No Less
it: Una Volta, Né Più Né Meno

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
it: Ciascuna delle 6 donne ha una professione; e ciascuna di esse porta solo uno degli oggetti.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
it: Le migliori amiche di Miss Black sono la poetessa e la fabbra.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
it: Miss Black, Miss White e Miss Pearl sono impressionate dal talento della prestigiatrice.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
it: Miss Pearl racconta barzellette alla poetessa, alla hacker e alla fabbra.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
it: La hacker, la fabbra e la pompiera si divertono a guardare il loro riflesso negli occhiali.

en: The magician carries the umbrella.
it: La prestigiatrice porta l'ombrello.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
it: Né la prestigiatrice né la pompiera sono autorizzate a portare l'anello.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
it: Miss Black, Miss White e Miss Rotor amano stuzzicare la ragazza con l'anello.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
it: Miss Top preferisce stare leggera: non porta un ombrello, né una borsa e di certo non un peso.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
it: A volte, Miss White e Miss Pearl aiutano la loro amica a portare il suo peso.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
it: Ci sono 19 disposizioni in cui i pezzi del rompicapo sono completamente collegati, ma solo 9 di esse sono raggiungibili da questa prima distribuzione.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
it: Questa seconda distribuzione può essere convertita solamente in qualunque delle altre 10 disposizioni.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
it: Ci sono solamente due disposizioni simmetriche dei pezzi del rompicapo che sono entrambe raggiungibili.

en: Marblics and Pearlics I
it: Asperlix e Obiglix I

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
it: Il doping 'en Tour' non è permesso per prendere scorciatoie, il doping è permesso solamente per autodifesa!

en: Lutetia - Paris
it: Lutetia - Parigi

en: Lugdunum - Lyons
it: Lugdunum - Lione

en: Nicae - Nice
it: Nicae - Nizza

en: Massilia - Marseilles
it: Massilia - Marsiglia

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
it: Detour de Tour - Deviazione del Tour

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
it: Gallia omnis divisa est... - L'intera Gallia è divisa...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
it: Veni, vidi, vici - Sono venuto, ho visto, ho vinto

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
it: Benvenuto a L'Alpe d'Huez. Spiacente, non è ancora tappa del Tour

en: Distribution Meditation
it: Meditazione Distributiva

en: more is not less
it: più non è meno
