Enigma - en to pl translation catalogue (1042 entries)

en: Server Error: could not load level '
pl: Błąd serwera: nie można załadować poziomu '

en: Mouse speed: %d
pl: Czułość myszki: %d

en: Another nameless level
pl: Kolejny poziom bez nazwy

en:  by
pl:  od

en: Left mouse button:
pl: Lewy przycisk myszki:

en: Activate/drop leftmost inventory item
pl: Włącz/wyrzuć pierwszy obiekt w inwentarzu

en: Right mouse button:
pl: Prawy przycisk myszki:

en: Rotate inventory items
pl: Obracaj pozycjami inwentarza

en: Show game menu
pl: Pokaż menu gry

en: Quit game immediately
pl: Zakończ natychmiast grę

en: Show this help
pl: Pokaż tą pomoc

en: Kill current marble
pl: Zabij bieżącą kulkę

en: Restart the current level
pl: Powtórz obecny poziom

en: Reload and restart the current level
pl: Załaduj ponownie i powtórz bieżący poziom

en: Skip to next level
pl: Przejdź do następnego poziomu

en: Jump back to last level
pl: Przejdź do ostatniego poziomu

en: Make screenshot
pl: Zrób zrzut ekranu

en: Left/right arrow:
pl: Lewa/prawa strzałka:

en: Change mouse speed
pl: Zmień czułość myszki

en: Alt+x:
pl: Alt+X:

en: Return to level menu
pl: Wróć do menu poziomu

en: Skip to next level for best score hunt
pl: Przejdź do następnego poziomu dla uzyskania najlepszej punktacji

en: Skip to next unsolved level
pl: Przejdź do następnego nierozwiązanego poziomu

en: Too slow for
pl: Zbyt powolne dla

en: You are slow today ... Ctrl-A
pl: Dzisiaj jesteś wolny ... Ctrl-A

en: Exactly the world record of
pl: Dokładnie rekord świata

en: Great! A new world record!
pl: Świetnie! Nowy rekord świata!

en: Again your personal record...
pl: Znowu Twój własny rekord...

en: New personal record - better than par!
pl: Nowy rekord osobisty - lepiej niż Par!

en: New personal record!
pl: Nowy osobisty rekord!

en: Your record,
pl: Twój rekord,

en: behind world record.
pl: za rekordem świata.

en: behind your record.
pl: za Twoim rekordem.

en: Level finished - better than par!
pl: Poziom ukończony - lepiej niż Par!

en: Level finished!
pl: Poziom ukończony!

en:  Cheater!
pl:  Oszuście!

en: Enigma pack %s - level #%d: %s
pl: Enigma pakiet %s - poziom #%d: %s

en: Your record:
pl: Twój rekord:

en: World record to beat:
pl: Rekord świata do pobicia:

en: Error in configuration file.
pl: Błąd w pliku konfiguracyjnym.

en: Error: Home directory does not exist.
pl: Błąd: Katalog domowy nie istnieje.

en: Error: Application Data directory does not exist.
pl: Błąd: Katalog danych aplikacji nie istnieje.

en: Error in XML initialization.
pl: Błąd w inicjalizacji XML.

en: Mac OS X upgrade from Enigma 1.00
    
    The default user data path has changed from
      %s 
    
    to the visible data path
      %s 
    
    If ok Enigma will move your data to this new location.
    Note that you have to restart Enigma once for completion of this update.
pl: Poprawki Mac OS X od Enigma 1.00
    
    Domyślna ścieżka użytkownika została zmieniona z
      %s 
    
    do widocznej ścieżki danych
      %s 
    
    Jeśli w porządku, Enigma przeniesie Twoje dane do nowej pozycji.
    Pamiętaj, że musisz ponownie uruchomić Enigmę, aby zakończyć tą aktualizację.

en: Never
pl: Nigdy

en: Remind
pl: Przypomnij

en: Fatal error that caused the application to quit:
pl: Błąd krytyczny, który spowodował zamknięcie aplikacji:

en: Quit
pl: Wyjście

en: Start Game
pl: Rozpocznij grę

en: Join Game
pl: Dołącz do gry

en: Back
pl: Wstecz

en: Enigma - Network Menu
pl: Enigma - Menu sieci

en: Main developers of the 1.21 release:
pl: Główni programiści wydania 1.21:

en:   RONALD LAMPRECHT (lead)
pl:   RONALD LAMPRECHT (zarząd)

en: Special Thanks To:
pl: Specjalne podziękowania dla:

en:   DANIEL HECK (project founder)
pl:   DANIEL HECK (założyciel projektu)

en:   MEINOLF SCHNEIDER (game idea, level design)
pl:   MEINOLF SCHNEIDER (pomysł gry, projektowanie poziomów)

en: Please refer to the manual or the next pages for full credits.
pl: Dalsze kredyty na następujących stronach lub w instrukcji obsługi.

en: Home Page: http://www.nongnu.org/enigma
pl: Strona główna: http://www.nongnu.org/enigma

en: Contact: enigma-devel@nongnu.org
pl: Kontakt: enigma-devel@nongnu.org

en: Enigma is free software and may be distributed under the
pl: Enigma jest wolnym oprogramowaniem i może być rozpowszechniane

en: terms of the GNU General Public License, version 2.
pl: na zasadach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, w wersji 2.

en: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck and contributors.
pl: Copyright (C) 2002-2014 Daniel Heck i współpracownicy.

en: Main developers of all releases:
pl: Główni programiści wszystkich wydań:

en: Special Thanks:
pl: Specjalne podziękowania:

en: Contributors
pl: Współtwórcy

en: Homepage
pl: Strona główna

en: Documentation
pl: Dokumentacja

en: Paths
pl: Ścieżki

en: Locate Auto
pl: Znajdź Auto

en: Locate Score
pl: Pokaż punkty

en: Credits
pl: Kredyty

en: Enigma - Help Menu
pl: Enigma - Menu pomocy

en: Preferences Path:
pl: Ścieżka preferencji:

en: User Path:
pl: Ścieżka użytkownika:

en: User Image Path:
pl: Ścieżka zdjęcia:

en: System Path:
pl: Ścieżka systemu:

en: Resource Paths:
pl: Ścieżki danych:

en: L10n Path:
pl: Ścieżka L10n:

en: Level Pack
pl: Pakiet poziomów

en: Network Game
pl: Gra sieciowa

en: Search
pl: Szukaj

en: Options
pl: Opcje

en: Update
pl: Aktualizacja

en: Help
pl: Pomoc

en: Enigma - Main Menu
pl: Enigma - Menu główne

en: This is a selection of the most important options. Each of them can be found in one of the submenus. For help on a specific option, please press F1 in its original submenu.
pl: Oto wybór najważniejszych opcji. Każda z nich znajduje się w osobnym podmenu. Aby uzyskać pomoc dotyczącą konkretnej opcji, naciśnij klawisz F1 w jej danym podmenu.

en: Screen brightness:
pl: Jasność ekranu:

en: This changes the brightness of the entire screen on which Enigma's window is positioned. Default is '0'.
pl: Zmienia to jasność całego ekranu, na którym znajduje się okno Enigmy. Wartość domyślna to '0'.

en: Fullscreen:
pl: Pełny ekran:

en: Choose 'yes' if you want Enigma to be displayed on the whole screen instead of within a window.
pl: Wybierz 'tak', jeśli chcesz, aby Enigma była wyświetlana na całym ekranie zamiast w oknie.

en: In fullscreen mode:
pl: W trybie pełnoekranowym:

en: Screen resolution: This lists all resolutions that are supported both by your monitor and by Enigma. It is only used in fullscreen mode.
pl: Rozdzielczość ekranu: Zawiera listę wszystkich rozdzielczości, które są obsługiwane zarówno przez twój monitor, jak i przez Enigmę. Jest używana tylko w trybie pełnoekranowym.

en: Tileset: The set of images used in the menus and in the game. In fullscreen mode, this depends on the chosen screen resolution.
pl: Zestaw kafelek: Zestaw obrazów używanych w menu i grze. W trybie pełnoekranowym zależy to od wybranej rozdzielczości ekranu.

en: In windowed mode:
pl: W trybie okienkowym:

en: Tileset: In windowed mode, you choose the tileset first. The tileset then defines the default size of Enigma's window.
pl: Zestaw klocków: W trybie okienkowym najpierw wybierasz zestaw grafik, które określają następnie domyślny rozmiar okna Enigmy.

en: Window size: While the tileset determines the default size of your window, you can scale it up by a factor. You can choose this factor in this field. You can still resize the window manually, however, when you restart Enigma, the size defined by this field is reinstated again. You can choose 'Not fixed', in which case Enigma will restart with the same window size you previously chose.
pl: Rozmiar okna: Zestaw klocków określa domyślny rozmiar okna, ale możesz skalować go za pomocą współczynnika. Ustawisz go w tym polu. Nadal istnieje możliwość ręcznej zmiany rozmiaru okna, jednak po ponownym uruchomieniu Enigmy, rozmiar zdefiniowany przez to pole jest przywracany. Możesz wybrać opcję 'Nie ustalone', w takim przypadku Enigma uruchomi się ponownie z tym samym rozmiarem okna, które wcześniej wybrałeś.

en: Sound set:
pl: Zestaw dźwięków:

en: The collection of sounds used by Enigma. Unless you install a user sound set or other source of sound sets, only default ('Enigma') is available.
pl: Zbiór dźwięków wykorzystywanych przez Enigmę. O ile nie zainstalujesz własnego zestawu dźwięków lub innego źródła, dostępny jest tylko domyślny zestaw ('Enigma').

en: Menu music:
pl: Muzyka w menu:

en: The selection of music that is played in menus. 'In game' means that the same music is played as would be during the play.
pl: Wybór muzyki odtwarzanej w menu. 'W grze' oznacza, że odtwarzana jest ta sama muzyka, jaka byłaby podczas gry.

en: Music ingame:
pl: Muzyka w grze:

en: Whether you want to hear Enigma's music while playing.
pl: Czy chcesz słuchać muzyki Enigmy podczas gry.

en: Sound volume / Music volume:
pl: Głośność dźwięku/Głośność muzyki:

en: Loudness of sound effects / music. Please note that the volume settings of your operating system applies as well.
pl: Głośność efektów dźwiękowych / muzyki. Należy pamiętać, że obowiązują również ustawienia głośności systemu operacyjnego.

en: If active (by default), sound effects are changed to reflect the direction of their sources in a level. Choose 'mono' to deactivate this. In some setups, left and right speaker are swapped; you might choose 'reverse' then. (Stereo effects might not work.)
pl: Jeśli opcja jest aktywna (domyślnie), efekty dźwiękowe są zmieniane, aby odzwierciedlić kierunek ich źródeł na poziomie. Wybierz 'mono', aby to wyłączyć. W niektórych konfiguracjach lewy i prawy głośnik są zamienione; możesz wtedy wybrać 'odwróć'. (Efekty stereo mogą nie działać.)

en: Language:
pl: Język:

en: You can choose the language here. You can also choose a language by clicking on the flags above the main menu, if Enigma's window (or fullscreen resolution) is large enough to show them.
pl: Tutaj możesz wybrać język. Możesz także wybrać język, klikając flagi nad menu głównym, jeśli okno Enigmy (lub rozdzielczość pełnego ekranu) jest wystarczająco duże, aby je wyświetlić.

en: Mouse speed:
pl: Czułość myszki:

en: A factor which decides how fast you have to move your mouse to achieve a certain force on the marble. You can choose this factor during the game as well, by pressing the left and right arrow keys.
pl: Czynnik, który ustala prędkość poruszania myszą, aby uzyskać określoną siłę na kulce. Możesz ustawić ten czynnik również podczas gry, naciskając klawisze strzałek w lewo i w prawo.

en: Middle mouse button:
pl: Środkowy przycisk myszki:

en: What happens when you click your mouse's middle button in the game, 'Pause' by default.
pl: Akcja kliknięcia środkowego przycisku myszki w grze, domyślnie to 'Pauza'.

en: Text speed:
pl: Prędkość tekstu:

en: The speed with which text flies by in the game. You can press the down arrow to display a text again, if you missed it.
pl: Prędkość, z jaką przewijany jest tekst w grze. Możesz nacisnąć strzałkę w dół, aby ponownie wyświetlić poprzedni tekst, jeśli nie zdążyłeś go przeczytać.

en: Ratings update:
pl: Aktualizacja ocen:

en: Whether Enigma should automatically download the latest rating file, with world records, user ratings of levels etc.
pl: Czy Enigma powinna automatycznie pobierać najnowszy plik ocen, z rekordami świata, ocenami poziomów użytkowników itp.

en: User name:
pl: Nazwa użytkownika:

en: If you want to submit your scores, you should enter a user name here. This is the name shown to other players if you hold a world record for a level, and on the leaderboard on our web site. On our web site, you will find a list of all user names currently in use (and known to us).
pl: Jeśli chcesz przesłać swoje wyniki, wpisz tutaj twoją nazwę użytkownika. To jest nazwa wyświetlana innym graczom, gdy posiadasz rekord świata na danym poziomie, oraz w tabeli liderów na naszej stronie internetowej. Tam znajdziesz listę wszystkich aktualnie używanych (nam znanych) nazw użytkowników.

en: User path:
pl: Ścieżka użytkownika:

en: Location of your scores, some settings, and user level packs.
pl: Lokalizacja Twoich wyników, niektórych ustawień i pakietów poziomów użytkownika.

en: User image path:
pl: Ścieżka obrazu użytkownika:

en: Location of level screenshots (use F10 during the game to make a screenshot), and of level thumbnails. By default, this is the same as your user path.
pl: Lokalizacja zrzutów poziomów (użyj klawisza F10 w trakcie gry, aby zrobić zrzut ekranu) oraz miniatur poziomów. Domyślnie jest to ta sama ścieżka, co ścieżka użytkownika.

en: Localization/translation path:
pl: Ścieżka lokalizacji/tłumaczenia:

en: Location of translations to all languages Enigma uses.
pl: Lokalizacja tłumaczeń wszystkich języków używanych przez Enigmę.

en: muted
pl: wyciszony

en: Music in game
pl: Muzyka w grze

en: No music in game
pl: Brak muzyki w grze

en: Always
pl: Zawsze

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: None found
pl: Nic nie znaleziono

en: Not fixed
pl: Nie ustalone

en: reversed
pl: odwrócone

en: normal
pl: normalnie

en: unknown
pl: nieznany

en: Deactivated
pl: Wyłączone

en: Pause (ESC)
pl: Pauza (ESC)

en: Restart Level (Shift-F3)
pl: Powtórz poziom (Shift-F3)

en: Resetting video settings in %is ...
pl: Resetowanie ustawień wideo za %is ...

en: Main
pl: Główne

en: Video
pl: Obraz

en: Audio
pl: Dźwięk

en: Config
pl: Konfiguracja

en: Language:
pl: Język:

en: Fullscreen:
pl: Pełny ekran:

en: Mouse speed:
pl: Czułość myszki:

en: Sound volume:
pl: Głośność dźwięku:

en: Music volume:
pl: Głośność muzyki:

en: Ratings update:
pl: Aktualizacja ocen:

en: Score upload:
pl: Wysyłanie punktów:

en: User name:
pl: Nazwa użytkownika:

en: Sorry, no video changes during an ongoing game.
pl: Niestety, nie można zmieniać obrazu podczas trwającej gry.

en: Screen brightness:
pl: Jasność ekranu:

en: In fullscreen mode:
pl: W trybie pełnoekranowym:

en: Screen resolution:
pl: Rozdzielczość ekranu:

en: Tileset:
pl: Zestaw klocków:

en: In windowed mode:
pl: W trybie okienkowym:

en: Window size:
pl: Rozmiar okna:

en: Sound set:
pl: Zestaw dźwiękowy:

en: Menu music:
pl: Muzyka menu:

en: Music ingame:
pl: Muzyka w grze:

en: Middle mouse button:
pl: Środkowy przycisk myszki:

en: Text speed:
pl: Prędkość tekstu:

en: User path:
pl: Ścieżka użytkownika:

en: User image path:
pl: Ścieżka zdjęcia:

en: Localization/translation path:
pl: Ścieżka lokalizacji/tłumaczenia:

en: Use these video settings?
pl: Czy użyć tych ustawień wideo?

en: Enigma - Options Menu
pl: Enigma - Menu opcji

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: Skip to main menu
pl: Przejdź do menu głównego

en: Add all to clipboard
pl: Dodaj wszystkie do schowka

en: Update levelpack
pl: Aktualizuj pakiet poziomów

en: Arrows:
pl: Strzałki:

en: Select level
pl: Wybierz poziom

en: Play selected level
pl: Zagraj na wybranym poziomie

en: Back/Space:
pl: Backspace/Spacja

en: Previous/next levelpack
pl: Poprzedni/następny pakiet poziomów

en: Mark current level as unsolved
pl: Zaznacz obecny poziom jako nierozwiązany

en: Switch between fullscreen and window
pl: Przełącz pomiędzy pełnym ekranem a oknem

en: Left click:
pl: Kliknięcie lewym przyciskiem myszki:

en: Right or control click:
pl: Kliknięcie z wciśniętym Ctrl lub prawym przyciskiem myszki:

en: Inspect selected level
pl: Informacje o wybranym poziomie

en: Select next level for world record hunt
pl: Wybierz następny poziom, aby pobić rekord świata

en: Select next unsolved level
pl: Wybierz następny nierozwiązany poziom

en: You are not allowed to play this level yet.
pl: Jeszcze nie wolno Ci grać na tym poziomie.

en: %s: %d level | %s: %d levels
pl[0]: %s: %d poziom
pl[1]: %s: %d poziomy
pl[2]: %s: %d poziomów
pl[3]: %s: %d poziomów

en: %d%% best
pl: %d%% rekord świata

en: %d%% solved
pl: %d%% rozwiązanych

en: Your time:
pl: Twój czas:

en: That's world record.
pl: To rekord świata.

en: That's %s below world record.
pl: To jest %s poniżej rekordu świata.

en: World record:
pl: Rekord świata:

en: Par:
pl: PAR:

en: World record by %s:
pl: Rekord świata ustanowiony przez %s:

en: No further unsolved level available!
pl: Brak dalszych nierozwiązanych poziomów!

en: Shift-click:
pl: Kliknięcie i Shift:

en: Add to clipboard
pl: Dodaj do schowka

en: Shift-delete:
pl: Shift i del:

en: Clear clipboard
pl: Wyczyść schowek

en: Insert clipboard as reference
pl: Wstaw schowek jako referencję

en: Insert clipboard as copy
pl: Wstaw schowek jako kopię

en: Alt-left arrow:
pl: Alt strzałka w lewo:

en: Exchange level with predecessor
pl: Wymień poziom z poprzednikiem

en: Alt-right arrow:
pl: Alt strzałka w prawo:

en: Exchange level with successor
pl: Wymień poziom z następcą

en: Delete level
pl: Usuń poziom

en: Update index from levels
pl: Aktualizuj indeks z poziomów

en: Move clipboard levels
pl: Przenieś poziomy schowka

en: Undo
pl: Cofnij

en: Clipboard: %d level | Clipboard: %d levels
pl[0]: Schowek: %d poziom
pl[1]: Schowek: %d poziomy
pl[2]: Schowek: %d poziomów
pl[3]: Schowek: %d poziomów

en: Enigma - Level Pack Composer
pl: Enigma - Kompozytor pakietów poziomów

en: Levelpack:
pl: Pakiet poziomów:

en: Owner:
pl: Właścicel:

en: Group:
pl: Grupa:

en: Location
pl: Pozycja

en: in [All Packs]:
pl: w [All Packs]:

en: Edit Metadata
pl: Edytuj metadane

en: Release:
pl: Wydanie:

en: Revision:
pl: Weryfikacja:

en: Compatibility:
pl: Kompatybilność:

en: Default Location:
pl: Domyślna pozycja:

en: Level types:
pl: Rodzaje poziomu:

en: Please reassign levelpack to another group for group deletion
pl: Aby usunąć grupę, należy przypisać pakiet poziomów do innej grupy

en: Compose Pack
pl: Skomponuj pakiet

en: Update Pack
pl: Aktualizuj pakiet

en: Error: empty title not allowed - press "Undo" to exit without modifications
pl: Błąd: pusty tytuł nie jest dozwolony - naciśnij "Cofnij", aby wyjść bez zmian

en: Error: use only "a-zA-Z0-9 _-#" for levelpack title
pl: Błąd: używaj tylko "a-zA-Z0-9 _-#" dla tytułu pakietu poziomów

en: Error: title already in use - choose another title
pl: Błąd: tytuł jest już w użyciu - wybierz inny tytuł

en: Left column:
pl: Lewa kolumna:

en: Levelpack groups
pl: Grupy pakietu poziomów

en: Right columns:
pl: Prawa kolumna:

en: Levelpacks of selected group
pl: Pakiet poziomów wybranej grupy

en: Select group or levelpack
pl: Wybierz grupę lub pakiet poziomów

en: Configure group or levelpack
pl: Konfiguruj grupę lub pakiet poziomów

en: New Group
pl: Nowa grupa

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: Welcome to Enigma! Please note that the game makes use of your mouse in another way than usual, and there will be no mouse cursor during the game. You can press the ESC key or the middle mouse button to pause the game and exit (or continue). You can also always press the F1 key to see available shortcut keys.
pl: Witamy w Enigmie! Proszę pamiętaj, że gra używa myszki w inny sposób niż zwykle i podczas gry nie będzie wyświetlanego kursora. Możesz nacisnąć klawisz ESC lub środkowy przycisk myszy, aby wstrzymać grę i wyjść (lub kontynuować). W każdej chwili możesz nacisnąć klawisz F1, aby wyświetlić dostępne klawisze skrótów.

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer. TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: If you are an experienced gamer and prefer a challenge for a start, please click here:
pl: Jeśli jesteś doświadczonym graczem i wolisz wyzwanie na początek, kliknij tutaj:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you prefer a more gentle introduction, please click here:
pl: Jeśli wolisz bardziej łagodne wprowadzenie, kliknij tutaj:

note: TRANSLATORS: This is the longer of two versions, used on larger screens. Your translation can be longer.
en: If you feel you need some more training with handling your mouse, you might find some helpful landscapes here:
pl: Jeśli uważasz, że potrzebujesz więcej treningu w posługiwaniu się myszką, możesz znaleźć tutaj przydatne poziomy:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: Welcome to Enigma! Please note that there will be no mouse cursor during the game. You can press ESC or the middle mouse button to pause or exit. Use F1 to see available shortcut keys.
pl: Witamy w Enigmie! Proszę pamiętaj, że nie będzie wyświetlanego kursora podczas gry. Naciśnij klawisz ESC lub środkowy przycisk myszy, aby wstrzymać lub wyjść. Użyj F1, aby wyświetlić dostępne klawisze skrótów.

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: For a more gentle introduction, please click here:
pl: Dla łagodniejszego wprowadzenia, kliknij tutaj:

note: TRANSLATORS: This is the shorter of two versions, used on smaller screens. Please try to keep it short.
en: You will find more training landscapes here:
pl: Więcej poziomów treningowych znajdziesz tutaj:

en: Enigma - Level Pack Menu
pl: Enigma - Menu pakietów poziomów

en: Position:
pl: Pozycja:

en: New Pack
pl: Nowy pakiet

en: Delete Group
pl: Usuń grupę

en: Error: empty group name not allowed - press "Undo" to exit without modifications
pl: Błąd: pusta nazwa grupy nie jest dozwolona - naciśnij "Cofnij", aby wyjść bez zmian

en: Error: group name is a duplicate of an existing group
pl: Błąd: nazwa grupy jest kopią istniejącej grupy

en: Error: "Every group" is a reserved group name
pl: Błąd: "Every group" jest zarezerwowaną nazwą grupy

en: Error: group name must not be enclosed in square brackets
pl: Błąd: nazwa grupy nie może zawierać nawiasów kwadratowych

en: Error: group not empty
pl: Błąd: grupa nie jest pusta

en: Enigma - Level Pack Group Configuration
pl: Enigma - Konfiguracja grupy pakietów poziomów

en: Page Up:
pl: W górę:

en: Show previous screenshot
pl: Pokaż poprzedni zrzut ekranu

en: Page Down:
pl: W dół:

en: Show next screenshot
pl: Pokaż następny zrzut ekranu

en: No screenshot available:
pl: Brak dostępnego zrzutu ekranu:

en: Searches for levels with given criteria.
pl: Wyszukuje poziomy z podanymi kryteriami.

en: Use 'Text Search' for a case independent search in levels' titles, author names, file names, and level identification names.
pl: Użyj funkcji 'Wyszukiwanie tekstu' do niezależnego od wielkości liter wyszukiwania w tytułach poziomów, imion autorów, nazwach plików i nazwach identyfikacyjnych poziomy.

en: Levels are rated in their difficulty in five categories: intelligence, dexterity, patience, knowledge about Enigma, and speed control. Each rating ranges from 1 (easy) to 5 (difficult). Levels with special mechanisms may also be a 6 in knowledge. With the corresponding buttons, you can search for levels with certain difficulty ratings.
pl: Poziomy są oceniane pod względem trudności w pięciu kategoriach: inteligencja, zręczność, cierpliwość, znajomość Enigmy i prędkość. Każda ocena waha się od 1 (łatwa) do 5 (trudna). Poziomy ze specjalnymi mechanizmami mogą mieć nawet ocenę 6 w znajomości. Za pomocą odpowiednich przycisków możesz wyszukiwać poziomy o określonych stopniach trudności.

en: The five single ratings are combined into an overall difficulty rating, ranging from 1 to 100. You can also search for levels within a given overall difficulty range.
pl: Pięć pojedynczych ocen jest połączonych w ogólną ocenę trudności, w skali od 1 do 100. Możesz także wyszukiwać poziomy w ramach danego ogólnego zakresu trudności.

en: 'Average rating' is the mean of player's ratings of the levels. You can rate a level on its level inspector page with a rating from 0 (worst) to 10 (best). You can search for levels which average rating is within a specified interval, too.
pl: 'Średnia ocena' jest średnią ocen graczy na poziomach. Oceniasz poziom na jego stronie inspektora poziomów za pomocą oceny od 0 (najgorszy) do 10 (najlepszy). Możesz również wyszukiwać poziomy, których średnia ocena mieści się w określonym zakresie.

en: If you choose 'Only levels that are unsolved in easy mode', you filter for all levels which feature an easy mode, and that have not been solved by you in easy mode yet. Accordingly, you can choose 'Only levels that are unsolved in normal mode' to filter for those.
pl: Jeśli wybierzesz opcję 'Tylko poziomy nierozwiązane w trybie łatwym', filtrujesz wszystkie poziomy, które zawierają tryb łatwy i które nie zostały jeszcze przez Ciebie rozwiązane w trybie łatwym. Odpowiednio opcja 'Tylko poziomy nierozwiązane w trybie normalnym', filtruje poziomy w trybie normalnym.

en: Finally, you can sort the results randomly, by average rating, by overall difficulty, or by their sequence on load time, which mostly is the sequence in which they appear in the level packs (sort by 'None').
pl: Na koniec możesz posortować wyniki losowo, według średniej oceny, ogólnej trudności lub według ich kolejności w czasie ładowania, co przeważnie jest kolejnością, w jakiej pojawiają się w paczkach poziomów (sortuj według 'Brak').

en: The number of levels satisfying all chosen criteria is shown on the line above the search button. Please note that some levels have no ratings, or no average ratings, and are therefore automatically excluded as soon as you choose to search for ratings or average ratings or sort by them.
pl: Liczba poziomów spełniających wszystkie wybrane kryteria jest wyświetlana nad przyciskiem wyszukiwania. Pamiętaj, że niektóre poziomy nie mają ocen lub nie mają ocen średnich i dlatego są automatycznie wykluczane, gdy używasz filtrów w wyszukiwaniu.

en: None
pl: Brak

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Random".
en: Random
pl: Losowo

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Difficulty".
en: Difficulty
pl: Trudności

note: TRANSLATORS: Would be shown as "Sort by: Average rating".
en: Average rating
pl: Średniej oceny

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Text Search:
pl: Wyszukiwanie tekstu:

note: TRANSLATORS: the translation can have double size of the english text
en: case independent search in title, author, filename
pl: Szukaj w tytułach, nazwiskach autorów, nazw plików, niezależnie od wielkości liter

en: Intelligence:
pl: Inteligencja:

en: Dexterity:
pl: Zręczność:

en: Patience:
pl: Cierpliwość:

en: Knowledge:
pl: Wiedza:

en: Speed:
pl: Prędkość:

en: Difficulty:
pl: Trudność:

en: Average Rating:
pl: Średnia ocena:

en: Only levels that are unsolved in easy mode:
pl: Tylko poziomy nierozwiązane w trybie łatwym:

en: Only levels that are unsolved in normal mode:
pl: Tylko poziomy nierozwiązane w trybie normalnym:

en: Sort by:
pl: Sortuj według:

en: Reset
pl: Zrestartuj

en: Levels fitting these criteria: %d
pl: Poziomy spełniające te kryteria: %d

en: Enigma - Search Menu
pl: Enigma - Menu wyszukiwania

en: Screenshot
pl: Zrzut ekranu

en: Level:
pl: Poziom:

en: Author:
pl: Autor:

en: Contact:
pl: Kontakt:

en: Homepage:
pl: Strona:

en: Public Ratings
pl: Oceny publiczne

en: Scores
pl: Punkty

en: You:
pl: Ty:

en: World:
pl: Świat:

en: Solved %:
pl: Gotowe %:

en: Solved #:
pl: Gotowe #:

en: Version
pl: Wersja

en: Score:
pl: Punkty:

en: Release:
pl: Wydanie:

en: Revision:
pl: Weryfikacja:

en: Control:
pl: Sterowanie:

en: Target:
pl: Cel:

en: stable
pl: stabilne

en: experimental
pl: eksperymentalne

en: released
pl: wydana

en: force
pl: siłą

en: balance
pl: równowagą

en: key
pl: klawiszem

en: time
pl: czas

en: pushes
pl: pchania

en: moves
pl: ruchy

en: World Record Holders:
pl: Rekordziści świata:

en: Credits:
pl: Kredyty:

en: Dedication:
pl: Dedykacja:

en: Level Path:
pl: Ścieżka:

en: Load time:
pl: Czas ładowania:

en: Compatibility:
pl: Zgodność:

en: Annotation:
pl: Uwagi:

en: Rating:
pl: Ocena:

en: Average:
pl: Przeciętna:

en: Resume Level (ESC)
pl: Wznów poziom (ESC)

en: Level Info
pl: Informacje poziomu

en: Screenshot (F10)
pl: Zrzut ekranu (F10)

en: Abort Level
pl: Przerwij poziom

en: Exit Enigma (Shift-ESC)
pl: Wyjdź z Enigmy (Shift-ESC)

en: Return to level
pl: Wróć do poziomu

en: For a list of shortcut keys during the game, press F1 during the game.
pl: Aby zobaczyć listę klawiszy skrótów, naciśnij klawisz F1 podczas gry.

en: Error on auto registration of levelfile:
pl: Błąd ładowania pliku poziomu:

en: Note: the level will not show up in the "Auto Folder" levelpack!
pl: Uwaga: poziom nie pojawi się w folderze "Auto Folder" pakietu poziomów!

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Error on update of levelpack index:
pl: Błąd w aktualizacji indeksu pakietu poziomów:

en: Note: the current version will be reloaded!
pl: Uwaga: ładowana będzie aktualna wersja!

en: Error on registration of levelpack index:
pl: Błąd w rejestracji indeksu pakietu poziomów:

en: Note: the levelpack will not show up!
pl: Uwaga: pakiet poziomów nie pojawi się!

en: Cannot find '%s'.
pl: Nie można znaleźć '%s'.

en: Your installation may be incomplete or invalid.
pl: Twoja instalacja jest niekompletna lub uszkodzona.

en: There was an error loading '%s'.
pl: Wystąpił błąd podczas ładowania '%s'.

en: Error: '%s'
pl: Błąd: '%s'

en: 
    
    This error may cause the application to behave strange!
pl: 
    
    Ten błąd może spowodować, że aplikacja nie będzie działała poprawnie!

en: All right, we'll call it a draw
pl: Dobra, nazwiemy to remisem

en: Uncover pairs of stones while navigating obstacles using a marble
pl: Odkryj pary kamieni podczas poruszania kulki poprzez rożne przeszkody

en: Let there be light!
pl: Niech stanie się światłość!

en: You really will need every penny!
pl: Naprawdę potrzebujesz każdego grosza!

en: Umbrellas prevent free fall!
pl: Parasole zapobiegają swobodnemu spadkowi!

en: No problem! Piece of cake!
pl: Nie ma problemu! Bułka z masłem!

en: It was easy, wasn't it!
pl: To było łatwe!

en: You need to be fast!
pl: Musisz być szybki!

en: It's a ring!
pl: To jest pierścień!

en: Business hours from 8am to 4pm
pl: Godziny pracy od 8:00 do 16:00

en: Everything's been counted carefully!
pl: Wszystko zostało dokładnie policzone!

en: Parts of the tubes disappear during detonation!
pl: Części rur znikają podczas detonacji!

en: Don't believe all that you see!
pl: Nie wierz we wszystko, co widzisz!

en: An English text based riddle
pl: Tekst w języku angielskim opiera się na zagadce

en: You can fly for a short time if you use the umbrella.
pl: Możesz przez krótki czas latać, jeśli użyjesz parasola.

en: The Enigmhanoi Towers
pl: Wieże z Enigmhanoi

en: Who speaks, does not know (Lao Tse)
pl: Kto mówi, nie wie (Lao Tse)

en: The wise man laughs (Lao Tse)
pl: Mądry człowiek się śmieje (Lao Tse)

en: Who knows, does not speak (Lao Tse)
pl: Kto wie, nie mówi (Lao Tse)

en: Sections which have the same color always turn at the same time and in the same way.
pl: Sekcje, które posiadają ten sam kolor zawsze obracają się w tym samym czasie i w ten sam sposób.

en: Maintenance code: metal-stone-stone-stone-red-yellow-yellow-red-red-stone-stone.
pl: Kod konserwacji: metal-kamień-kamień-kamień-czerwony-żółty-czerwony-żółty-czerwony-kamień-kamień.

en: Welcome
pl: Witamy

en: The Grim Reaper
pl: Kostucha

en: ... There are more than two ...
pl: ... Jest więcej niż dwóch ...

en: The witch of this switch waits for your wish.
pl: Czarownica z tego przełącznika czeka na Twoje życzenie.

en: The witch of this switch resets the awale game.
pl: Czarownica z tego przełącznika ustawia grę awale.

en: A turn consists in taking the walnuts of a row behind the windowy walls and sowing them 1 by 1 in the following rows.
pl: Runda polega na przeniesieniu rzędu orzechów za szklaną ścianą i zasianiu ich 1 do 1 w kolejnych rzędach.

en: Warning: What awaits the wailing warrior at the end of a turn? If there are 2 or 3 walnuts in a row, they are a warm award for the warrior, as are the walnuts in the rows which are in the way to this row, if they are 2 or 3 per row.
pl: Ostrzeżenie: Co czeka na żałosnego wojownika na koniec rundy? Jeśli są 2 lub ​​3 orzechy w rzędzie, to ciepła nagroda dla wojownika.

en: Warning: If one warrior's walls are empty, this awesome warrior wins.
pl: Ostrzeżenie: Jeśli pola jednego wojownika są puste, to ten niesamowity wojownik wygrywa.

en: When a warrior has awarded more than half the walnuts, he wins. What does he win? The way to the waiting oxyds he wants.
pl: Gdy wojownik zebrał ponad połowę orzechów, których wygrał. Co on wygrywa? Dostęp do poszukujących Oxyd'ów.

en: Congratulations! You are the most aware awale player of the valley ...
pl: Gratulacje! Jesteś najbardziej świadomym graczem awale doliny...

en: Lost in the savannah? Don't wait and walk on the way to the reset switch on the far left ...
pl: Zgubiony na sawannie? Nie czekaj i chodzić na drogę do przełącznika resetowania na lewo...

en: Validate your choice here.
pl: Potwierdzić tutaj swój wybór.

en: Reset the game.
pl: Zrestartuj grę.

en: A turn consists in taking the stones of a row and sowing them 1 by 1 in one's other rows, counterclockwise, coming back to the beginning.
pl: Runda polega na przeniesieniu rzędu kamieni za szklaną ścianą i zasianiu ich pojedynczo, w lewą stronę i 1 do 1 w kolejnych rzędach.

en: At the end of a turn, if the last stone falls in a nonempty row, one takes the stones of the facing row if there is any, and repeats a turn.
pl: Na końcu rundy, w przypadku gdy ostatni kamień wpada w niepusty rząd, weź kamienie skierowanego rzędu, jeśli istnieje, i powtórz rundę.

en: A turn begins in one of the leftmost rows, unless impossible.
pl: Runda zaczyna się z pierwszym wierszem z lewej strony, chyba że jest to niemożliwe.

en: At the end of the game (if one player cannot move anymore), the player who has the most stones wins.
pl: Na końcu gry (jeśli jeden z graczy nie może się już poruszać), wygrywa ten gracz, który ma najwięcej kamieni.

en: A yellow stone stands for 10 blue stones (then for 2 brown stones).
pl: Żółty kamień oznacza 10 niebieskich kamieni (lub 2 kamienie brązowe).

en: A brown stone stands for 5 blue stones.
pl: Brązowy kamień oznacza 5 niebieskich kamieni.

en: This katro game comes from Madagascar; in Easy mode there is an african Awale.
pl: Ta gra Katro pochodzi z Madagaskaru; w trybie łatwym istnieje afrykański Awale.

en: Only reset or Shift-F3 can make things evolve ...
pl: Tylko reset lub 'Shift-F3' może polepszyć sytuację ...

en: Same room, new mirrors ...
pl: Sam pokój, nowe lustra...

en: Umbrellas protect!
pl: Parasole ochraniają!

en: It's easier with a shovel!
pl: Łatwiej z łopatą!

en: Watch out!!
pl: Uważaj!

en: Please remember:    42
pl: Pamiętaj: 42

en: If you think this is too easy, then play -Bavarian Madness-
pl: Jeśli uważasz, że to jest zbyt łatwe, zatem graj w -bawarskie szaleństwo-

en: Sorry for inconvenience, the Bank-O-Mat is empty.
pl: Przepraszamy za niedogodności, Bank-O-Mat jest pusty.

en: Take the key to the left first!
pl: Weź klucz do pierwszej lewej!

en: Sunday, bloody Sunday!
pl: Niedziela, krwawa niedziela!

en: Can you see the hidden oxyd stones?
pl: Czy widzisz ukryte kamienie Oxyd?

en: If you haven't won, you've lost!
pl: Jeśli nie wygrałeś, przegrałeś!

en: Easy?
pl: Łatwe?

en: Watch out, slippery!
pl: Uwaga, ślisko!

en: Open the Doors, Open the Oxyds
pl: Otwórz drzwi, Otwórz Oxydy

en: Riverside
pl: Brzeg

en: Wrong side!                   F3
pl: Zła strona! F3

en: The moving boulder can fall down holes but cannot fall into water.
pl: Ruszający się głaz może wpaść do dziur, ale nie może wpaść do wody.

en: Oh, ridiculous riddle rule my marble's meaningless mind, continue creating confusion being blackball's brain's blind.
pl: Och, moja zasada śmieszne zagadka marmur za bezsensowne umysł, nadal zamieszania jest ślepy Blackball w mózgu.
    
    Och, niedorzeczne puzzle kierują biednemu umysłowi mojej kulki, tworząc zamieszanie będąc posłuszeństwem mózgu Blackballa.

en: Feed me!
pl: Nakarm mnie!

en: Beware of Sadistic Dentist!
pl: Uważaj na sadystycznego dentystę!

en: The innocent victim.
pl: Niewinna ofiara.

en: Office of your boss.
pl: Biuro szefa.

en: Aaaaaarrrrggghhhhhh!!!!!
pl: Aaaaa!!!

en: Everyone has gone, but the plant's still hungry!
pl: Wszyscy poszli, ale roślina jest nadal głodna!

en: No! No! Aaaarrrrgggghhhh!
pl: Nie! Nie! Aaa!

en: You shouldn't have done that.
pl: Nie powinieneś tego robić.

en: Careful.
pl: Uważaj.

en: Balance Beam
pl: Równoważnia

en: Remote Meditation
pl: Zdalna medytacja

en: The Wild Hunt
pl: Dziki gon

en: Freeze by the Power of Light
pl: Zamrażanie przez moc światła

en: Rainbow Adjacencies
pl: Tęcza i bliskość

en: Recover the Stone
pl: Odzyskaj kamień

en: Open the Doors
pl: Otwórz drzwi

en: This is a color maze. You have to work out what order you need to traverse the colored floors in order to reach the oxyds.
pl: To jest labirynt w kolorze. Musisz znaleźć sposób, w jakiej kolejności trzeba przemierzyć kolorową podłogę, aby dostać się do Oxyd'ów.

en: Restless Meditation
pl: Niespokojna medytacja

en: Caution - Quick Sand!
pl: Uwaga - ruchome piaski!

en: Left or Right Drive?
pl: Jechać w lewo czy w prawo?

en: Can you relax amid all this chaos?
pl: Goście mogą zrelaksować się pośród tego całego chaosu?

en: Carry that oxygen around.
pl: Chwyć trochę świeżego powietrza.

en: Audience in Venice
pl: Audiencja w Wenecji

en: Press the Triggers
pl: Naciśnij spusty

en: Welcome to Venice
pl: Witamy w Wenecji

en: Welcome to the Audience
pl: Witamy na Audiencji

en: ... under construction
pl: ...w budowie

en: try the boulders as gondola
pl: wypróbuj głazy jako gondole

en: piazza san marco
pl: Plac św. Marka w Wenecji

en: danger
pl: niebezpieczeństwo

en: san giorgio
pl: San Giorgio

en: guardian ducale
pl: Siedziba straży pałacowej

en: gondoliere on strike
pl: gondolierzy strajkują

en: palace ducale
pl: Pałac Dożów

en: look at san michele
pl: tam leży San Michele

en: use the gondola below
pl: użyj gondoli poniżej

en: hurry to san giorgio
pl: w drogę do San Giorgio

en: The Green Hell
pl: Zielone piekło

en: Exploration Trip to Green Waters
pl: Podróż do zielonych wód

en: 4D Confusion ...
pl: 4-wymiarowy chaos...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 4x4x4x4; your current position is (2|3|3|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
pl: Czy kiedykolwiek zwiedzałeś labirynt w 4D? Cóż, nadszedł czas, aby nauczyć się myśleć w czterech wymiarach ... Kilka wskazówek: rozmiar labiryntu to 4x4x4x4; twoja aktualna pozycja to (2|3|3|2); we wszystkich 16 kątach hipersześcianu znajduje się niebieski Oxyd ...

en: Ever mapped out a 4D-Labyrinth? Well, it's time to learn thinking in four dimensions ... Some hints: size of the labyrinth is 3x3x3x3; your current position is (2|2|2|2); in all of the 16 corners of the hypercube is a blue oxyd ...
pl: Czy kiedykolwiek zwiedzałeś labirynt w 4D? Cóż, nadszedł czas, aby nauczyć się myśleć w czterech wymiarach ... Kilka wskazówek: rozmiar labiryntu to 3x3x3x3; twoja aktualna pozycja to (2|2|2|2); we wszystkich 16 kątach hipersześcianu znajduje się niebieski Oxyd ...

en: Funeral on Deep Sea
pl: Pogrzeb na głębokim morzu

en: Warning: Do not play this level for more than 10 minutes - you may suffer sea sickness yourself!
pl: Ostrzeżenie: Nie graj w ten poziom więcej niż 10 minut - możesz nabawić się choroby morskiej się!

en: Watch out for mines!        White = 0, Blue = 1, Black = 2, Red = 3, Yellow = 4, Deep Blue = 5, Deep Red = 6 ...
pl: Uważaj na miny! Biały = 0, Niebieski = 1, Czarny = 2, Czerwony = 3, Żółty = 4, Ciemnoniebieski = 5, Ciemnoczerwony = 6...

en: Hint: Mines are never located along the edges.  If you still get stuck, look behind the wall!
pl: Podpowiedź: Kopalnie nie są umieszczone wzdłuż krawędzi. Jeśli nadal masz problem, zajrzyj za ścianę!

en: Hit the switch to uncover one tile, but you will have to wait 10 seconds.
pl: Uderz w przełącznik, aby odkryć jedną płytkę. Będziesz musiał poczekać 10 sekund.

en: Change guaranteed
pl: Zmiany gwarantowane

en: Clue: The starting point is where all dead marbles go
pl: Wskazówka: Punkt startowy jest tam, gdzie lądują wszystkie martwe kule

en: Perfect Trajectory
pl: Idealna trajektoria

en: Bridge those synapses!
pl: Przerzuć most nad tymi synapsami!

en: Hey, where am i now?
pl: Hej, gdzie teraz jestem?

en: Moments ago i've been at home and wanted to take care about my two oxyd stones.
pl: Chwilę temu byłem w domu i chciałem zadbać o moje dwa kamienie Oxyd.

en: And now i'm stranded in this weird forest. How can i escape from here?
pl: A teraz jestem pozostawiony własnemu losowi w tym dziwnym lesie. Jak mam się stąd wydostać?

en: If i should have a look-around? Perhaps i can find some things that could help me to find an exit.
pl: Mam rozejrzeć się dokoła? Być może znajdę kilka rzeczy, które mogą mi pomóc znaleźć wyjście.

en: WARNING: Highest caution is necessary.
pl: UWAGA: Najwyższa ostrożność jest niezbędna.

en: Wild buffaloes are crossing the way.
pl: Dzikie bawoły przecinają drogę.

en: Help me, the forest is on fire!
pl: Pomóż mi, las się pali!

en: A herd of wild horses blocks the way.
pl: Stado dzikich koni blokuje drogę.

en: A small hamlet with a fence, a few huts, a pond, some bales of straw.
pl: Mała wioska z ogrodzeniem, kilkoma szopami, stawem, jakimiś belami słomy.

en: If there is finally an exit?
pl: Jeśli jest w końcu wyjście?

en: I'm afraid, i need some assistance!
pl: Boję się, potrzebuję pomocy!

en: Filling station for empty extinguishers.
pl: Stacja benzynowa dla pustych gaśnic.

en: Watch out: Angry mosquitoes!
pl: Uważaj: Rozjuszone komary!

en: Useful things may also be hidden!
pl: Przydatne rzeczy mogą być ukryte!

en: Spaceship Control
pl: Kontrola statku kosmicznego

en: Bound to the blue nowhere
pl: Nigdzie nie powiązany do niebieskiego

en: The journey is the reward
pl: Podróż jest nagrodą

en: Lady in Red
pl: Dama w czerwieni

en: Watchmaker
pl: Zegarmistrz

en: Mend the clockwork
pl: Napraw zegarek

en: Don't close the pools before the clockwork is done, unless you are Fred Astaire
pl: Nie zamykaj basenów póki mechanizm zegarowy nie jest zrobiony, chyba że jesteś Fred Astaire

en: Every marble is the architect of its own fortune
pl: Każda kulka jest kowalem swojego losu

en: Your faithful friend Tonto, your horse Silver, and Tonto's horse Scout have been captured.
pl: Twój wierny przyjaciel Tonto, Twój koń Silver i koń Tonto'a - Scout zostali pojmani.

en: Don't forget your disguise!
pl: Nie zapomnij przebrania!

en: Here lies the grave of John Reid.
pl: Tu leży grób Johna Reida.

en: Hi-yo Silver, away!
pl: Hi-yo Silver, daleko!

en: Who was that masked man?
pl: Kto był tym zamaskowanym człowiekiem?

en: Hey! This tomb is empty!
pl: Hej! Ten grobowiec jest pusty!

en: Take the first exit
pl: Weź pierwsze wyjście

en: Who broke the pearl necklace?
pl: Kto rozerwał naszyjnik z pereł?

en: Mrs. Scarlett's wonderful pearl necklace tore, and all the colorful pearls rolled onto the floor. Mrs. Scarlett doesn't remember the sequence, but she knows that succeeding pearls connect, when each is placed on a neighboring dot and a coin is inserted into the slot.
pl: Cudowny naszyjnik pani Scarlett rozdarł się, a wszystkie koraliki spadły na podłogę. Pani Scarlett nie pamięta ich kolejności, ale wie, że przy wrzuceniu monety koraliki połączą się, jeśli są one w odpowiednim miejscu.

en: You did invert the sequence of this pair of pearls. You need to correct this fault to finish the necklace.
pl: Odwróciłeś kolejność tej pary koralików. Musisz poprawić ten błąd, aby dokończyć naszyjnik.

en: Jack-Of-All-Trades
pl: Majsterklepka

en: Find The Paradise
pl: Odszukaj raj

en: Welcome to Enigma VII
pl: Witamy w Enigma VII

en: Move all small marbles into the holes. Only one marble per hole is allowed.
pl: Umieść wszystkie małe kulki w dołkach. Tylko jedna kulka na dołek jest dozwolona.

en: Careful - you can not swim in the water.
pl: Uważaj przed wodą - nie umiesz pływać.

en: Use the right mouse-button to rotate your inventory,  it's the bar at the bottom of the screen.   And guess what these three items down there can be used to.
pl: Użyj prawego przycisku myszki, aby obracać pozycjami inwentarza, to jest pasek na dole ekranu. I zgadnij do czego te trzy pozycje na dole mogą służyć.

en: There are lots of different items to use in Enigma, as well as special floors and stones.   Let's explore some more of the actual Enigma levels!   And if you have problems with a level - take a look at the manual:   For some levels, there are hints.
pl: Istnieje wiele różnych elementów do wykorzystania w Enigmie, a także specjalne podłogi i kamienie. Zbadajmy kilka z nich w kolejnych poziomach Enigmy! A jeśli masz problemy z jakimś poziomem - zobacz do instrukcji: Do niektórych poziomów, istnieją wskazówki.

en: Prepare for even more mouse gymnastics in the next levels.
pl: Przygotuj się na jeszcze więcej gimnastyki myszką w kolejnych poziomach.

en: Don't drown in the swamp.
pl: Nie utoń w bagnie.

en: This oscillating stone is a timer-stone. You cannot interact with it, but nevertheless be aware when you see one: After some time-period anything might happen ...
pl: Ten kamień oscylacyjny to kamień czasomierz. Nie masz na niego wpływu, ale bądź gotowy, że po pewnym czasie dużo może się zmienić ...

en: The stones with arrows are one-way-stones. As you might have guessed, you can only pass them in one direction.                Mazes are cherished elements of Enigma - you will see lots of them.
pl: Kamienie ze strzałkami to są jednokierunkowe-kamienie. Jak się pewnie domyślasz, można je tylko przekroczyć w jednym kierunku. Labirynty to ulubione elementy Enigmy - napotkasz wiele z nich.

en: Well done!     When you have finished this level, let's play some example levels from the actual Enigma packs!
pl: Dobra robota! Po zakończeniu tego poziomu, zagraj w przykładowe poziomy z paczki Enigmy!

en: The blue stones are Oxyd stones. Open them by touching them with your black marble.
pl: Niebieskie kamienie to kamienie Oxyd. Otwórz je poprzez dotknięcie ich twoją czarną kulą.

en: But before this, take a look at the final tutorial level Jacob devised for you.   See it as an exam, if you want to.   It's quite difficult, so don't despair if you don't get through it at the first time.   Bye!
pl: Ale zanim zakończysz, spójrz na ostatni poziom samouczka, który opracował dla Ciebie Jacob. Jak chcesz, to potraktuj to jako egzamin. Jest dosyć trudny, więc nie rozpaczaj, jeśli nie przejdziesz go za pierwszym razem. Do zobaczenia!

en: Well, I hope you enjoyed this tutorial-pack.   You will see most of these levels a second time in the Enigma packs, together with many new and much more difficult ones.   Just don't give up on them!
pl: No cóż, mam nadzieję, że podobała ci się ta paczka samouczka. Większość z tych poziomów zauważysz po raz drugi w paczkach Enigmy, wraz z wieloma nowymi i wiele trudniejszymi poziomami. Po prostu nie poddawaj się zbyt szybko!

en: Levels can be larger than one screen.
pl: Poziomy mogą być większe niż jeden ekran.

en: Remember the colors.
pl: Zapamiętaj kolory.

en: Friction and acceleration depend on the floor type.
pl: Tarcie i przyśpieszenie zależy od rodzaju podłoża.

en: Some stones look exactly like the Oxyd stones!
pl: Niektóre kamienie wyglądają dokładnie tak, jak kamienie Oxyd!

en: This wooden block is movable and heavy enough to hold down the trigger on the right.   Try to push it there!
pl: Ten drewniany blok jest ruchomy i wystarczająco ciężki, aby nacisnąć ten spust po prawej stronie. Spróbuj go tam przesunąć!

en: Remember?  There are different kinds of floors.  And these are steep ...
pl: Pamiętasz? Istnieją różne rodzaje podłóg. A te są strome ...

en: Is there more one can do with wooden blocks?   Yes!  Just explore the next levels.
pl: Czy drewniane klocki można użyć w inny sposób? Tak! Wystarczy odkryć kolejne poziomy.

en: Take your time ...
pl: Nie spiesz się...

en: The bright light beam is a laser beam.   Don't get too close to it!   But it has its uses ...    You can use the mirrors to direct the laser to its targets.   From these, only the light-gray ones are movable, just try it!
pl: Ten jasny promień światła to wiązka laserowa. Nie zbliżaj się za blisko do niej! Ale ma swoje zastosowanie ... Możesz użyć luster, aby skierować laser do swoich celów. Tylko jasno-szare lustra są ruchome, po prostu wypróbuj!

en: Learn to move your black ball properly.
pl: Naucz się odpowiednio poruszać czarną kulą.

en: Don't touch everything!
pl: Niczego nie dotykaj!

en: Welcome!    Enigma features hundreds of different objects and ideas. Do not mind them for now---we will show you some in this tutorial, but most of the time the fun actually is in discovering these objects for yourself. The stones with colored spots and shapes you matched in the room above are called Oxyd stones. Most of the time, your goal is to find and open them. Since this level is not solved yet, there might be more Oxyd stones ahead? When you want to pause or quit, just press the ESC key.
pl: Witamy!    Enigma zawiera setki różnych obiektów. Na razie nie przejmuj się nimi - pokażemy Ci kilka w tym samouczku, ale w większości zabawa polega na samodzielnym odkrywaniu tych obiektów. Kamienie z kolorowymi plamami i kształtami, które dopasowałeś w powyższym pokoju, nazywane są kamieniami Oxyd. Przeważnie. Twoim celem jest ich znalezienie i otwarcie. Skoro ten poziom nie został jeszcze rozwiązany, może znajdują się tam jeszcze więcej kamieni Oxyd do odkrycia? Jeśli chcesz wstrzymać lub wyjść z gry, naciśnij klawisz ESC.

en: The stone with the horse's head is called ''chess stone''. Watch how the other marble hits one of them to move it. The angle is important.
pl: Ten kamień w kształcie konia nazywa się "kamień szachowy". Zobacz, jak inna kula go uderza, aby go przesunąć. Ważny jest prawidłowy kąt.

en: Now try to move these chess stones onto the triggers. They always move two steps plus one step.
pl: Teraz postaraj się przenieść te kamienie szachowe na spusty. One zawsze poruszają się następująco: dwa pola do przodu plus jedno pole w bok.

en: Those doors on the right block your way to the oxyds ... on the left you see some triggers. Maybe they are somehow connected?
pl: Te drzwi po prawej blokują ci drogę do Oxyd'ów ... po lewej widzisz kilka spustów w podłodze. Być może są one w jakiś sposób razem powiązane?

en: Nothing can stop us!
pl: Nic nas nie powstrzyma!

en: Rest on the bright spot for a minute.
pl: Spocznij przez minutę na jasnym punkcie.

en: You'll do anything you're told!
pl: Będziesz robić wszystko, co każą!

en: ... did it!
pl: ...udało się!

en: Dig in ...
pl: Kopnij...

en: Did you bring your flag?
pl: Czy masz ze sobą flagę?

en: Watch out for water holes!
pl: Uważaj na dziury wody!

en: Some stones and stone rows can be moved!
pl: Niektóre kamienie i kamienne rzędy mogą być przenoszone!

en: Welcome to Enigma!  This tutorial I (Jacob Scott) made will help you learn how to play.
pl: Witamy w Enigmie! Przedstawiony przeze mnie (Jacob Scott) samouczek, pomoże Ci nauczyć się grać.

en: You control the black ball.  To pick up an object, just roll over it.  You can bounce off most walls (try it), but avoid the blue floor near the bottom of the room (actually, try falling into it and then restarting the level with the 'Esc' key).  While these messages are being displayed, don't click any buttons or push any keys or the message will stop.
pl: Sterujesz czarną kulę. Aby zebrać obiekt, tylko przejedź go. Odbijasz się od większości ścian (wypróbuj to), ale unikaj niebieskiej podłogi w dolnej części pokoju (właściwie, spróbuj wpaść do niej, a następnie zresetuj poziom klawiszem "ESC"). Podczas gdy wyświetlane są te komunikaty, nie klikaj żadnych przycisków i nie naciskaj żadnych klawiszy albo wiadomość zostanie przerwana.

en: This is pretty self-explanatory.
pl: To jest dość oczywiste.

en: Enigma is full of puzzles of various types.  In the next room, you will encounter your first one.
pl: Enigma jest pełna zagadek różnego rodzaju. W następnym pokoju, napotkasz pierwszą z nich.

en: You can't walk on water!  Try pushing the blocks into the water to get to the other side.
pl: Nie możesz spacerować po wodzie! Spróbuj przesunąć drewniane skrzynie do wody, aby dostać się na drugą stronę.

en: Notice that you can't push a row of two or more blocks.  Also, blocks can't be on the same squares as grates but you can.
pl: Zauważ, że nie możesz przesunąć rzędu z dwóch lub większej liczby bloków. Ponadto, bloki nie mogą być przesunięte na te same pola co kraty, jednak Ty możesz pod nimi przejść.

en: There are different types of blocks here.  Those black blocks sink when they fall into water.  The tan blocks don't sink but don't form bridges either.
pl: Tutaj mamy różne rodzaje bloków. Te czarne bloki toną, kiedy wpadną do wody. Jasnobrązowe bloki nie toną, jednak nie tworzą też mostów.

en: That thing is a top -- it will destroy your ball if they touch.  Also, as long as you are close enough to it, the top will chase you.  If you die, you will restart at the beginning of the level (if you have any balls left).  Try to find a way to get past and into the next room (you can use the blocks in the center of the room as barricades).
pl: Ten klocek to bączek -- zniszczy Twoją kulę, jeśli go dotkniesz. A jak zbliżysz się niego za blisko, będzie Cię ścigał. Jeśli zginiesz, będziesz ponownie zaczynał na początku poziomu (dopóki pozostały Ci jeszcze jakieś kule). Postaraj się znaleźć sposób, aby dostać się do następnego pokoju (możesz użyć bloków na środku pokoju jako barykad).

en: Good job!  Notice that the top can't go beneath that block with a black outline -- you're safe.
pl: Dobra robota! Zauważ, że baczek nie może przejść pod blokiem z czarnym obramowaniem - jesteś bezpieczny.

en: Those are different types of floors.  Try going over them.
pl: Są różne rodzaje podłóg. Spróbuj przejść nad nimi.

en: The grayish floors are slopes.  The white floor is inverse-floor (you will see).
pl: Szare podłogi to stoki. Biała podłoga działa w odwrotnym kierunku do ruchu myszki (przekonasz się).

en: Watch what happens when you go over those triggers.  See if you can get the extra ball.
pl: Obserwuj co się dzieje, gdy przechodzisz przez te spusty. Spróbuj, czy możesz dostać dodatkową kulę.

en: That's dynamite.  Try dropping some next to that yellowish wall (and moving out of the way).
pl: To jest dynamit. Spróbuj podłożyć trochę pod tą żółtawą ścianę (i odsuń się od niego).

en: Try using the spade on the holes caused by the dynamite.
pl: Użyj łopaty do dziur zrobionych przez dynamit.

en: Those things are boulders -- try moving one of the tan blocks.  Don't fall into the water or abyss (the black floor).
pl: Te klocki to głazy -- spróbuj przesunąć jeden z brązowych bloków. Nie wpadają do wody lub przepaści (czarna podłoga).

en: Take the magic wand and hit a boulder.  Try to let the row of three boulders pass the large column.
pl: Weź czarodziejską różdżkę i uderz w głaz. Spróbuj uzyskać rzędu trzech głazów poprzez dużą kolumnę.

en: Hit it hard enough!
pl: Uderz go wystarczająco mocno!

en: It appears to be a simple room, but you're getting an extra ball anyway.  Maybe there is a reason ...
pl: To wydaje się być prostym pokojem i otrzymasz nawet dodatkową kulę. Może jest jakiś powód ...

en: Try to get the laser beam to hit that black stone, but don't get hit by it!  Use the mirrors to direct the beam.
pl: Postaraj się, aby promień lasera trafił ten czarny kamień, ale nie zestrzel sam siebie! Użyj lustra, aby skierować promień.

en: Many objects change when hit with a laser beam.  Try hitting some of the coins with the laser beam.  Also, try hitting a block over a coin.  Those stones to your right are knights -- you need to fight (hit) them with a sword (in the front of your inventory) to get past.
pl: Wiele obiektów zmienia się, gdy trafia je promień lasera. Spróbuj trafić niektóre monety laserem i wypróbuj uderzyć też w blok nad monetą. Kamienie te po prawej to rycerze -- musisz walczyć (uderzyć) z nimi mieczem (w przedniej części inwentarzu), aby je ominąć.

en: Do you have any umbrellas?  Each one will give you approximately ten seconds of protection from danger (such as falling).
pl: Czy masz jakieś parasolki? Każda z nich daje około dziesięciu sekund ochrony przed uszkodzeniem (np. upadku).

en: Those black stones are quake stones -- they reset all progress made with the oxyd stones.  The other stones are the oxyd stones.  Match them up to win!
pl: Te czarne kamienie to kamienie trzęsienia -- one zresetują wszystkie postępy w kamieniach Oxyd. Pozostałe kamienie to kamienie Oxyd. Dopasuj je w pary, aby wygrać!

en: This area at the bottom of the screen is your inventory -- when you pick things up, they go here (there is a maximum of twelve).  To scroll through the inventory, use the right mouse button or the 'tab' key.  To drop or use an object, click the left mouse button.  Some objects, such as documents (like this one), can't be dropped but are instead used.  Those two balls in your inventory are your extra lives -- if you die in this level, you will restart at the beginning of the level if you have any balls left (and you will lose one of the balls).
pl: Obszar ten na dole ekranu to Twój inwentarz -- jeśli zbierzesz przedmiot, znajdziesz go tutaj, ale nie więcej niż dwanaście. Aby przewiać inwentarz, użyj prawego przycisku myszy lub klawisza "tab". Aby usunąć lub użyć przedmiotu, kliknij lewym przyciskiem myszki. Niektóre obiekty, takie jak dokumenty (tak jak ten), nie mogą zostać usunięte, lecz są wykorzystywane. Te dwie kule w inwentarzu to twoje życia -- jeśli zginiesz w tym poziomie, zaczniesz ponownie na początku tego poziomu ale tylko, jeśli pozostało Ci jakieś życie (i stracisz jedną z kul).

en: Naturally, you're supposed to go through those closed gates at the top of the screen.                         Try going down that slope near the bottom of the room to see what's to the left.                                                         Don't bother with that trigger below the abyss yet.                                 If you could hit that small white ball through the one-way blocks (with the arrows), it might roll down and stop on that trigger.                  You will need to go in with it but you can't go through the white one-way block.                            Take the spoon and use it once the white ball is through (hit it hard).
pl: Oczywiście, że musisz pokonać te zamknięte bramy na górze ekranu. Spróbuj przejść stokiem w dół w dolnej części pokoju, aby zobaczyć, co jest po lewej stronie. Nie przejmuj się jeszcze tym spustem poniżej przepaści. Jeśli uda ci się przejść, małą białą kulą przez bloki jednostronne (te ze strzałkami), to możesz pokierować i zatrzymać nią na tym przełączniku. Musisz do niej dotrzeć, ale nie możesz przejść przez białe bloki jednostronne. Weź łyżkę i mocno uderz w białą kulę, gdy przeszła już przez bloki.

en: The stone in the top-right of the room is a switch.  Hit it -- it is probably useful.  In this case the switch opens and closes a door (Do you remember a door that you weren't able to open?).  The bluish line is a window -- bridge the water before you do anything with it.
pl: Kamień w prawym górnym rogu pokoju to przełącznik. Uderzył go -- chyba to będzie przydatne. W tym przypadku przełącznik otwiera i zamyka drzwi (Pamiętasz jeszcze te drzwi, których nie byleś w stanie otworzyć?). Ta niebieska linia to okno -- zbuduj najpierw most przez wodę, zanim coś z tym zrobisz.

en: That was a rotor (similar to a top).  Some levels have many rotors and tops to make them difficult.                            However, maybe this rotor has a purpose; maybe you could get it on that trigger near where the spoon was.                      It might be convenient to close the gate.
pl: To był rotor (podobny do bączka). Niektóre poziomy mają wiele rotorów i baczków, aby poziom był trudniejszy. Może ten rotor ma swoje przeznaczenie; spróbuj przyciągnąć go na ten spust, gdzie poprzednio leżała łyżka. Może to się przydać w celu zamknięcia bramy.

en: If I only had a bag.
pl: Gdybym tylko miał torbę.

en: shh ... listen!
pl: ciii ... słuchaj!

en: Could you need something?
pl: Czy potrzebujesz czegoś?

en: The most dangerous animals of the bayou are the alligators, the mosquitoes ... and the zombies! (But the zombies at least, don't move ...)
pl: Najbardziej niebezpieczne zwierzęta w bagnach to aligatory, komary ... i zombie! (Ale zombie przynajmniej się nie ruszają ...)

en: Look carefully at everything!
pl: Przyjrzyj się dokładnie wszystkiemu!

en: Do you need a helping hand?
pl: Czy potrzebujesz pomocnej dłoni?

en: Send me the keys !
pl: Wyślij mi klucze !

en: ALL the keys!!!
pl: WSZYSTKIE klucze!!!

en: April 1st
pl: 1 kwietnia

en: Do you REALLY want to do this???
pl: Czy NAPRAWDĘ chcesz to zrobić?

en: Didn't your mother tell you that you should not spend your money in such a careless manner?
pl: Czy twoja mama nie mówiła ci, że nie należy wydawać pieniędzy w taki beztroski sposób?

en: What is the current month?
pl: Jaki jest aktualny miesiąc?

en: What is this level's name?
pl: Jaka jest nazwa tego poziomu?

en: Catwalk Meditation
pl: Na wybiegu medytacji

en: When you change the color of one square, the colors of the 2 nearest squares change as well; you must get as many green squares as possible.
pl: Gdy zmienisz kolor jednego kwadratu, kolory w 2 najbliższych kwadratach również się zmienią; musisz zdobyć jak najwięcej możliwych zielonych kwadratów.

en: You are only allowed to change a color when it is surrounded by the other color.
pl: Możesz tylko zmienić kolor gdy jest otoczony drugim kolorem.

en: Beware, stranger! The ancient gods of Enigma have set many traps to protect their holy Oxyds! You will have to get through the Four Tests to prove your worth!
pl: Uważaj, nieznajomy! Starożytni bogowie Enigmy ustawili wiele pułapek, aby chronić swoich świętych Oxyd'ów! Będziesz musiał przejść przez cztery próby, aby udowodnić swoją wartość!

en: Prove your speed in the Test of Fire!
pl: Udowodnij swoją szybkość w Próbie Ognia!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a FLAG!
pl: Udowodniłeś swoją wartość! Starożytni podarowali ci FLAGĘ!

en: Prove your intelligence in the Test of Earth!
pl: Udowodnij swoją inteligencję w Próbie Ziemi!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a SPRING!
pl: Udowodniłeś swoją wartość! Starożytni podarowali ci PIÓRO!

en: Prove your dexterity in the Test of Air!
pl: Udowodnij swoją zręczność w Próbie Powietrza!

en: You have proven your worth! The ancients grant you a NAIL!
pl: Udowodniłeś swoją wartość! Starożytni podarowali ci GWÓŹDŹ!

en: Prove your patience in the Test of Water!
pl: Udowodnić swoją cierpliwość w Próbie Wody!

en: This can't be! No mortal can reach our Holy Oxyds! Prove yourself once more! Bwahahahaha!
pl: To niemożliwe! Żaden śmiertelnik nie może dotrzeć do naszych świętych Oxydów! Wykaż się jeszcze raz! Bwahahahaha!

en: Mightie art the Knightes of The Olde Ages who keepe the Elfic Oxyde Stones, and numerous art the Ghostes who lye in the waye to them; many art the adventurers who tryed to steale Aylendil the Sworde but none has ever come back. Hazy is the swampe where the Magick of the Ancients is buryed; the lair of WhiteHorse the dragon thu shalt avoyd in feare of awaken him ...
pl: Potężni są rycerze średniowiecza, którzy strzegą elfickich kamieni Oxyd i jest licznie duchów, które stoją w drodze do nich; wielu wędrowników próbowało wykraść miecz Aylendil, ale żaden z nich nigdy nie powrócił. Mgła osiadła na bagnie, gdzie pochowany jest magik starców; łożysko białego konia, którego smok bał się obudzić ...

en: You again! We won't let you pass this time! See these Oxyds? You can't reach them unless you rob our Four Holy Items! But they are well guarded! Bwahahahaha!
pl: Znowu ty! Tym razem nie pozwolimy ci przejść! Widzisz te Oxydy? Nie możesz do nich dotrzeć, jeśli nie zrabujesz naszych Czterech Świętych Przedmiotów! Ale są dobrze strzeżone! Bwahahahaha!

en: Fire burns and destroys ... Want to remove blocking stones? Then dig your way to the Holy Hammer!
pl: Ogień płonie i niszczy ... Chcesz usunąć blokujące kamienie? Wtedy wykop swoją drogę do Świętego Młota!

en: Try again! Bwahahahaha!
pl: Spróbuj jeszcze raz! Bwahahahaha!

en: Earth fills and lasts ... Want to replace missing floors? Then build your way to the Holy Seed!
pl: Ziemia wypełnia i trzyma się ... Chcesz zastąpić brakujące podłogi? Wtedy buduj twoją drogę do Świętego Nasienia!

en: Air blows and goes by ... Want to jump across the void? Then make your way to the Holy Spring!
pl: Powietrze wieje i przechodzi ... Chcesz przeskoczyć pustą przestrzeń? Wtedy dokonaj drogi do Świętego Pióra!

en: Water waves and shifts ... Want to trade minds with your partner? Then find your way to the Holy Yin-Yang!
pl: Woda faluje i przesuwa się ... Chcesz porozmawiać ze swoim partnerem? Wtedy znajdź drogę do Świętego Yin-Yang!

en: Did you really think this one was so easy!?
pl: Czy naprawdę myślisz, że ten był tak łatwy!?

en: Did you forget something?
pl: Czy zapomniałeś o czymś?

en: Go on! There's no way back now!
pl: No dalej! Teraz już nie ma odwrotu!

en: STOP! Not this way! There's a short-cut ...
pl: STOP! Nie w tą stronę! Tu jest skrót ...

en: There's a trigger one step to the left. If you could keep it depressed, it would help you a lot if you go back!
pl: Tam jest spust jeden krok w lewo. Jeśli możesz utrzymać go wciśniętego, to dużo ci to pomoże, jeśli będziesz wracał!

en: Make an umbrella.
pl: Zrób parasol.

en: Keypad Corners
pl: Narożniki klawiatury numerycznej

en: Don't get too attracted!
pl: Nie daj się zbyt przyciągnąć!

en: It is not quite that easy.
pl: To nie jest wcale takie łatwe.

en: Don't get attracted!
pl: Nie zostań przyciągnięty!

en: Here lies Black Ball the pirate, marooned in the year 1802 after travelling in the wrong direction.
pl: Tu leży pirat Blackball, uwięziony w roku 1802 po tym, jak podróżował w złym kierunku.

en: To cure sea sickness hold a large bank note between your teeth and lean over the side.
pl: Aby zapobiec chorobie morskiej, trzymaj duży banknot między zębami i wychyl się za burtę.

en: Caramba!! El Dictator has muchos pesos in his cristal safe but muchos costa guardia too; Hay!! Poor Bola Negra has only frutos and a lasero!!!
pl: Caramba! El Dictator ma muchos pesos w jego kryształowym sejfie i też muchos costa guardia; Hay!! Biedna Bola Negra ma tylko frutos i jeden lasero!!!

en: This is a meditation landscape: put a small marble into every hole ...
pl: To jest krajobraz medytacyjny: umieścić małą kulkę w każdej dziurze ...

en: No way out?
pl: Brak wyjścia?

en: Do you miss something?
pl: Przeoczyłeś coś?

en: If you have never heard about Brainf***, visit e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck before you try to solve this level.
pl: Jeśli nigdy nie słyszałeś o Brainf***, polecamy odwiedzić np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Brainfuck przed próbą rozwiązania tego poziomu.

en: Remember Seed Puzzle 2? There was a similar problem. Or was it Portable Laser ...?
pl: Pamiętasz jeszcze "Seed Puzzle 2"? Tam był podobny problem. A może było to w "Portable Laser" ...?

en: Pirates Island
pl: Wyspa Piratów

en: The pirates have lost several hidden things on this island ...
pl: Piraci stracili wiele ukrytych rzeczy na tej wyspie ...

en: Try the easy mode first ...
pl: Spróbuj najpierw łatwego trybu ...

en: Welcome to Enigma V
pl: Witamy w Enigma V

en: Fire or be fired
pl: Strzelaj albo zostań zastrzelony

en: This level is symmetric ...
pl: Poziom ten jest symetryczny ...

en: This is my first landscape, dedicated to my father. I hope you'll enjoy it!
pl: To jest mój pierwszy krajobraz, dedykowany mojemu ojcu. Mam nadzieję, że Ci się spodoba!

en: Warning ... ... thieves!
pl: Uwaga ... ... złodzieje!

en: Why has there always to be an active volcano and a village of marble-eating inhabitants on a tropical island?
pl: Dlaczego ma nie być zawsze aktywny wulkan i marmurowych mieszkańców wsi jedzenia na tropikalnej wyspie?
    
    Dlaczego zawsze musi być aktywny wulkan i wieś z kulkojadowatymi mieszkańcami na tropikalnej wyspie?

en: Translate or let it be translated
pl: Przetłumacz lub pozwól temu zostać przetłumaczonym

en: Welcome to Liberty Island, New York City
pl: Witamy na wyspie Liberty Island, miasto Nowy Jork

en: To get a fuller picture of New York City, you should view it through every pair of glasses you can find.
pl: Aby uzyskać pełniejszy obraz Nowego Jorku, zobacz je przez okulary, które możesz znaleźć.

en: There's always a terrible traffic jam on Broadway at Times Square.  It's a pity you don't have time to see a show!
pl: Zawsze panuje straszny korek na Times Square, taki to już Broadway. Szkoda, że ​​nie masz czasu, aby zobaczyć jakiegokolwiek przedstawienia!

en: Charles Ives was the composer of "Central Park in the Dark". Enjoy his music, and use the shogun to open some gates!
pl: Charles Ives był kompozytorem "Central Park in the Dark". Ciesz się jego muzyką i użyj shoguna, aby otworzyć kilka bram!

en: These mechanized traffic signals are strange.  An outbound traffic sensor at Central park seems to be responsible for this street.  Use your glasses!
pl: Te zmechanizowane sygnały drogowe są dziwne. Czujnik ruchu drogowego przy Central Park wydaje się być odpowiedzialny za tę ulicę. Użyj twoich okularów!

en: It's funny that a fountain in Central Park should control the traffic flow.
pl: To zabawne, że fontanna w Central Parku ma kontrolować przebiegiem ruchu.

en: Welcome to Chinatown
pl: Witamy w chińskiej dzielnicy

en: A Baroque Game
pl: Barokowa gra

en: Keep distance!
pl: Zachowaj odległość!

en: Help! I can't see the forest for the trees!
pl: Pomocy! Nie widzę lasu przez te drzewa!

en: This is a SuperSecret!! Well done on finding it!!
pl: To jest super tajny pokój! Dobra robota za znalezienie go!

en: Counting the first pearl as 1, you must save every pearl that's a multiple of 3 or of 5 (or both).
pl: Licząc pierwszą perłę jako 1, musisz zachować każdą perłę, która jest wielokrotnością 3 lub 5 (lub obu).

en: My First Level
pl: Mój pierwszy poziom

en: Secrets? Use the items, ... use the glasses ...
pl: Tajemnice? Użyj rzeczy,... użyj okularów...

en: It's not symmetric!
pl: To nie jest symetryczne!

en: Deep ...
pl: Głęboko...

en: Tutoxyd's Pyramid
pl: Piramida Tutoksyda

en: Welcome Mr. Jones! Back from your "Alternatives" and "The Walls" training camp?  Got everything you ordered:  some money  --  40 marbleons -- and a horse outside this shopping center.    Many adventurers lost their life in this pyramid.    Beware of the dangerous sand vipers and Enighomathep's curses.
pl: Witamy pana Jonesa! Z powrotem ze swoich obozów treningowych "Alternatives" i "The Walls"? Mamy wszystko, co pan sobie życzył: trochę pieniędzy -- 40 kulek -- i konia na zewnątrz centrum handlowego. Wiele wędrowników straciło swoje życie w tej piramidzie. Niech pan uważa na niebezpieczne żmije w piasku i na przekleństwo Enighomathepa.

en: Mr. Rainmaker used to own this shop. He always insisted that his umbrellas were the most useful items in this desert. But nobody was willing to spend 2 marbleons.  ---  Now a blacksmith offers his service.
pl: Pan Rainmaker był właścicielem tego sklepu. Zawsze podkreślał, że jego parasolki były najbardziej przydatnymi przedmiotami na tej pustyni. Ale nikt nie był skłonny wydać 2 kuli. --- Teraz kowal oferuje jego usługi.

en: Safety Precaution: in case one of these dangerous animals escapes, the gates of the shopping center will be closed immediately!
pl: Środki ostrożności: w przypadku ucieczki jednego z tych niebezpiecznych zwierząt, bramy centrum handlowego zostaną natychmiast zamknięte!

en: Not much is known of the pyramid's architect Enighomathep. But it is said that he loved cherries. He ate so many of them that he sometimes became invisible.
pl: Niewiele wiadomo o architekcie piramidy Enighomathep. Ale mówi się, że kochał wiśnie. Jadł ich tak wiele, że czasem stał się niewidzialny.

en: Have a look at my collection!    A white scorpion   --   a rotodile   --  and a sand viper.  They cannot be sold.        But I can offer you a scarab that will be a better choice for you.
pl: Zapraszam do obejrzenia mojej kolekcji! Biały skorpion - rotodil - i żmija w piasku. Nie mogą być one sprzedawane. Ale mogę zaoferować Ci skarabeusza, który będzie lepszym wyborem dla Ciebie.

en: Ali Barber's shop for quick hair cuts. Want to know what is going on?  A thief is hanging around and nobody knows where the 4 pale kids that are playing with your horse came from.
pl: Sklep Ali Barbera oferuje szybkie cięcie włosów. Chcesz wiedzieć, co się dzieje? Złodziej kręci się w okolicy i nikt nie wie, z kąt te 4 blade dzieci, które bawią się twoim koniem pochodzą.

en: Home of the last adventurer who never returned.   Said he would drill for oil -- but no one believed him.
pl: Dom ostatniego wędrownika, który nigdy nie powrócił. Powiedział, że będzie wiercić za ropą -- ale nikt mu nie wierzył.

en: Be cursed for trying to explore Tutoxyd's last secret -- may your homework remain undone until you prove worthy!
pl: Bądź przeklęty za próbę odkrycia ostatniego sekretu Tutoksyda -- niech twoja praca domowa pozostaje nieskończona do momentu udowodnienia twojej gody!

en: It's a pity that some explorers damaged this historic monument and did litter the environment.   But the pyramid magically repairs itself every time an adventurer gives up.
pl: To szkoda, że niektórzy badacze uszkodzili ten historyczny zabytek i zaśmiecili środowisko. Ale piramida naprawia się magicznie, przy każdej jednej rezygnacji wędrownika.

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may the earth part under your feet!
pl: Bądź przeklęty za zakłócanie spokoju Tutoksyda -- niech ziemia załamie się pod twoimi nogami!

en: Be cursed for disturbing Tutoxyd's peace -- may your legs no longer be under your control!
pl: Bądź przeklęty za zakłócanie spokoju Tutoksyda -- niech twoje nogi nie będą już pod twoją kontrolą!

en: Trapped?   Either wait for a stupid tourist willing to exchange positions with you by using a magic ring - or press Shift-F3
pl: Uwięziony? Albo czekaj na głupiego turystę, chętnego do wymiany pozycji za pomocą magicznego pierścienia - lub naciśnij Shift-F3

en: Private Property! This claim belongs to Mr. Whiteoil. In case of absence please send a letter.
pl: Własność prywatna! Twierdzenie to należy do pana Whiteoil. W razie nieobecności proszę wysyłać list.

en: Invoice -- 40 marbleons for 20 barrels of oil.
pl: Rachunek -- 40 kul za 20 baryłek ropy.

en: Welcome stranger -- have a look at our holy stone. It is said that it shows everyone his personal fortune color. As all visitors tried to touch it, we had to set up some protection.
pl: Witamy nieznajomy -- spójrz na nasz święty kamień. Mówi się, że pokazuje on każdemu jego osobisty kolor. Ponieważ wszyscy goście próbowali go dotknąć, musieliśmy ustawić jakąś ochronę.

en: May I ask for a donation. Just a few bugs - throw the donation into the holy fire. Tutoxyd will be grateful.
pl: Czy mogę prosić o darowiznę. Zaledwie kilka żetonów - rzuć datek do świętego ognia. Tutoksyd będzie wdzięczny.

en: Mr. Whiteoil, we finished our library research. Enighomathep reports that 4 keys are required. One key got lost immediately after sealing the pyramid. One is hidden at the border of the pyramid. For the others you have to demonstrate boldness and cleverness.
pl: Panie Whiteoil, zakończyliśmy badania biblioteki. Enighomathep informuje, że wymagane są 4 przyciski. Jeden klucz zaginął zaraz po zamknięciu piramidy. Jeden jest ukryty na jej skraju. W przypadku innych trzeba wykazać się odwagą i sprytem.

en: Facing Death you can walk without fear.
pl: W obliczu śmierci możesz chodzić bez strachu.

en: Sorry, the useful item that was hidden here has been stolen.
pl: Niestety, przydatny element, który został tu ukryty został skradziony.

en: Tomb raiders are cursed to be frozen in stone or floor for all eternity.     Have a look at all these little funny sticks that they used to fight the curses.
pl: Złodzieje grobowe są przeklęci być zamrożonymi w kamieniu lub podłodze na całą wieczność. Zobacz te małe śmieszne kijki, których używali do walki z przekleństwem.

en: Remove all parts of the memorial plate before conjuring up Tutoxyd.
pl: Przed przywoływaniem Tutoksyda usuń wszystkie elementy tablicy pamiątkowej.

en: Who dares to disturb my peace? Stranger - you have proven to be honorable. Bring back my children for a joint meditation. But beware that upon seeing me they may want to join me instead of meditate. I make you responsible for the security of my children.
pl: Kto śmie zakłócać mój spokój? Nieznajomy - okazałeś się być honorowy. Przyprowadź moje dzieci na wspólną medytację. Ale uważaj, widząc mnie mogą chcieć dołączyć do mnie, zamiast medytować. Czynię Cię odpowiedzialnym za bezpieczeństwo moich dzieci.

en: You are bringing back my children. As soon as they come to rest, I will deliver you from Enighomathep's curses so you may seek your next adventure.
pl: Zwróciłeś mi moje dzieci. Jak tylko zasną, wyzwolę cię od przekleństwa Enighomathepa, abyś mógł dalej szukać następnej przygody.

en: Just a Dance ?
pl: Tylko taniec?

en: Use the Lightpassenger
pl: Użyj podróżnika

en: The Hand Mirror Cabinet
pl: Gablotka zwierciadeł

en: Ever tried to look at the back of your head in the mirror?
pl: Kiedykolwiek próbowałeś spojrzeć na tył głowy w lustrze?

en: Danger Flag
pl: Niebezpieczna flaga

en: Number Crunching
pl: Skomplikowane obliczenia

en: Survival Training in wasted Landscapes ...
pl: Szkolenie przetrwania w straconych krajobrazach ...

en: Plutos Confusion
pl: Chaos Plutona

en: Dont eat cherries
pl: Nie jedz wiśni

en: Inkblot 1
pl: Kleks 1

en: Welcome to Enigma VIII
pl: Witamy w Enigma VIII

en: Alternation I
pl: Rotacja I

en: Alternation in a Blue Area
pl: Rotacja w niebieskim obszarze

en: Alternation II
pl: Rotacja II

en: Alternation in a Dark Area
pl: Rotacja w ciemnym obszarze

en: Listen for the best place for an explosion
pl: Nasłuchuj najlepszego miejsca eksplozji

en: Every pencil must go
pl: Każdy ołówek musi odejść

en: Floating ...
pl: Pływające...

en: Don't be afraid -- It's only a ten mile drop!
pl: Nie bój się -- To tylko dziesięć mil!

en: ... illmind's mad-ill-tation ... a tribute to esprit meditation levels from the past. thank you ...
pl: ... mad-ill-izacja illmindy ... hołd poziomów medytacji Esprit z przeszłości. Dziękujemy ...

en: Meditation! Silence? ... Have a Look ...
pl: Medytacja! Cisza?... Spójrz...

en: These stormy days ...
pl: Te burzowe dni...

en: There's more help than you first think!
pl: Jest więcej pomocy, po raz pierwszy pomyśl!

en: Missing Oxyds?
pl: Brakujące Oxydy?

en: Not everything is as it seems ...
pl: Nie wszystko jest tak, jak się wydaje ...

en: Make sure you find all of them
pl: Upewnij się, że można znaleźć wszystkie z nich

en: Only A Labyrinth
pl: Tylko Labirynt

en: Ball Alley
pl: Kulkozjeżdżalnia

en: Double Pendulum
pl: Podwójne wahadło

en: Too many wooden blocks!  Try the other way ...
pl: Zbyt wiele drewnianych klocków! Spróbuj w inny sposób...

en: Greetings, adventurer!    The road ahead is long and dangerous, so be careful!
pl: Witaj, wędrowcze! Droga przed nami jest długa i niebezpieczna, więc bądź ostrożny!

en: Well done, adventurer!    Good luck!
pl: Dobra robota, wędrowcze! Powodzenia!

en: Congratulations, adventurer!  You did it!
pl: Gratulacje, wędrowcze! Udało Ci się!

en: What a pity, and there's so much paint left ...
pl: Jaka szkoda, i jest tak dużo farby na lewo...

en: .moor txen eht ot teg ot syaw owt era erehT
pl: .kobo ujokop od ęis ćatsod yba, ybosops awd ąjeintsI

en: Danger ... laser beams!
pl: Niebezpieczeństwo... wiązki laserowe!

en: The Life Game
pl: Życie w grze

en: ! -  DANGER  -  NO TRESPASSING  -  DANGER  - !
pl: ! - NIEBEZPIECZEŃSTWO - wstęp wzbroniony - NIEBEZPIECZEŃSTWO - !

en: As long as there is motion around the oxyd-stones, you won't reach them.   So: Don't lose control of the level! It's possible.
pl: Dopóki nie będzie ruchu wokół kamieni Oxyd, nie możesz do nich dotrzeć. Więc: Nie tracić kontroli nad poziomem! Jest do rozwiązania.

en: Calm down!
pl: Uspokój się!

en: Fight appearing lava.
pl: Walcz z pojawiającą się lawą.

en: A hammer destroys some black stones.
pl: Młot niszczy niektóre czarne kamienie.

en: Alfred Nobel says: This is definitely a meditation landscape!
pl: Alfred Nobel mówi: To jest na pewno medytacyjny krajobraz!

en: Oops ... you're stuck ...     Try again ...
pl: Ups... utknąłeś... Spróbuj ponownie...

en: Congratulations, you reached this side ...     but can you get to the oxyds?
pl: Gratulacje, dotarłeś na tę stronę ... ale czy możesz dostać się do Oxyd'ów?

en: Well done!
pl: Dobra robota!

en: Don't wake it up!
pl: Nie obudź się!

en: That wasn't fast enough; try F3.                                                                              (Or search for non-solid stones, if you want.)                                                                                                        (But you won't find any.)                                                                                                                  (Really!)
pl: Nie byleś wystarczająco szybki; spróbuj F3. (Albo, jeśli chcesz, poszukaj niestałych kamieni.) (Ale ich nie znajdziesz.) (Przyrzekam!)

en: You can believe me: All stones you see in this level are solid!                                                                                      You can really believe me!                                                                               Really!
pl: Możesz mi wierzyć: Wszystkie kamienie, które widzisz na tym poziomie są trwałe! Możesz mi wierzyć! Naprawdę!

en: Wood robbing
pl: Kradnięcie drewna

en: The Flagstone Reaper
pl: Kosiarka kafelek

en: No hint today ...    Those flagstones pass away ...    The docu stands alone ...    Why is it so alone?    --    This hint today ...    Why is it on this side ...    The reaper passing by ...    Could know the reason why!     (orig. by Herman's Hermits)
pl: Dlaczego ta uwaga na tej stronie? Prawdopodobnie kosiarka powinna to wiedzieć.

en: Paint Ahead!
pl: Farba przed Tobą!

en: Welcome to Enigma IV
pl: Witamy w Enigma IV

en: It's a race!
pl: To jest wyścig!

en: Your uncle Sir Blackball has been murdered last night in his manor, in one of his 6 rooms, by one of the weapons which are in the cellar; the suspects are the shy Mrs Peacock, the secret Colonel Mustard, the absent-minded Professor Plum, the mysterious Rev. Green, the nurse Mrs Whiteball, who discovered the corpse, and Miss Scarlett whose beauty might be fatal ... you must find who killed your uncle, where and how.
pl: Twój wujek, Pan Blackball, został zamordowany wczoraj w swoim dworku, w jednym z 6 pokoi z jeden z broni, które są w piwnicy. Podejrzanymi są: nieśmiały pan Peacock, tajemniczy pułkownik Mustard, roztargniony profesor Plum, tajemniczy Wielebny Green, pielęgniarka pani Whiteball, która odkryła ciało i piękna panna Scarlett, której uroda może być śmiertelna... musisz dowiedzieć się, kto, gdzie i jak zabił wujka.

en: This room is not the crime scene.
pl: Ten pokój nie jest miejsce zbrodni.

en: The murderer is not Mrs Peacock.
pl: Mordercą nie jest pani Peacock.

en: The murderer is not Colonel Mustard.
pl: Mordercą nie jest pułkownik Mustard.

en: The murderer is not Professor Plum.
pl: Mordercą nie jest profesor Plum.

en: The murderer is not Reverend Green.
pl: Mordercą nie jest Wielebny Green.

en: The murderer is not Mrs Whiteball.
pl: Mordercą nie jest pani Whiteball.

en: The murderer is not Miss Scarlett.
pl: Mordercą nie jest panna Scarlett.

en: Sir Blackball has not been killed with the bomb.
pl: Pan Blackball nie został zabity bombą.

en: Sir Blackball has not been killed with the dagger.
pl: Pan Blackball nie został zabity sztyletem.

en: Sir Blackball has not been killed with poison.
pl: Pan Blackball nie został zabity trucizną.

en: Sir Blackball has not been killed with the wrench.
pl: Pan Blackball nie został zabity kluczem.

en: Sir Blackball has not been killed with the candlestick.
pl: Pan Blackball nie został zabity świecznikiem.

en: Sir Blackball has not been killed with the hammer.
pl: Pan Blackball nie został zabity młotem.

en: White helps black, black helps white.
pl: Biały pomaga czarnemu, czarny pomaga białemu.

en: Don't forget to open the door ...
pl: Nie zapomnij, aby otworzyć drzwi...

en: Good Luck!
pl: Powodzenia!

en: Hurry!
pl: Pospiesz się!

en: Congratulations! (or try again)
pl: Gratulacje! (lub spróbuj ponownie)

en: Almost finished ...
pl: Prawie ukończony...

en: Restart with F3 ...
pl: Uruchom ponownie z F3...

en: Welcome to the control room. Use the triggers and switches to plan the movement of the turtle. The switches are, clockwise: Add, Run and Restart.
pl: Zapraszamy do pokoju kontrolnego. Użyj spustów i przełączników, aby zaplanować ruch żółwia. Przełączniki działają zgodnie ze wskazówkami zegara: Dodaj, Uruchom i Uruchom ponownie.

en: The danger is not visible!!!
pl: Niebezpieczeństwo jest niewidoczne!!!

en: One more and you won't get this hammer until you don't need it anymore!
pl: Jeszcze raz i nie dostaniesz tego młotka, ale wtedy nie będziesz go już więcej potrzebował!

en: Welcome to Enigma III
pl: Witamy w Enigma III

en: Risk your life ...
pl: Zaryzykuj swoje życie...

en: Remember  to  only  move  enough  stones  to  just  look  into  the  next  room  ...
pl: Pamiętaj, aby przenieść tylko tyle kamieni ile wystarczy aby spojrzeć do następnego pokoju ...

en: I don't believe that you are the Marble. I won't let you pass until you prove me wrong: you have to be faster than my champion!
pl: Nie sądzę, że jesteś kulką. I przepuszczę Cię dopiero, aż udowodnisz mi, że jesteś szybszy od mojego mistrza!

en: Congratulations! You may pass!
pl: Gratulacje! Możesz przejść!

en: Watch your step!
pl: Patrz pod nogi!

en: Look ... they're over there!
pl: Spójrz... są tam!

en: The left-most room is important!
pl: Pokój najbardziej po lewej jest ważny!

en: This is the control panel.
pl: To jest panel sterowania.

en: A castle lies before you ... beware of guardians!
pl: Zamek leży przed Tobą... uważaj na strażników!

en: The block near the top-left can move.
pl: Lewy górny blok jest ruchomy.

en: Flood Control Dam #3 seems rather unstable. Be quick or be dead.
pl: Tama # 3 jest dość niestabilna. Bądź szybki albo zginiesz.

en: when you've been particular places
pl: jeśli kiedykolwiek byleś już w pewnych miejscach

en: that you know you've never seen before
pl: których wcześniej nigdy nie widziałeś

en: can you be sure?
pl: czy możesz być pewien?

en: feel like I've been here before
pl: Czuje się tak, jakbym był tutaj już wcześniej

en: quote: Iron Maiden - Deja-Vu
pl: wolne tłumaczenie fragmentu Iron Maiden - Deja Vu

en: for illmind's deja vu try the top left corner ...
pl: aby poczuć deja vu illmindy spróbuj lewego górnego rogu ...

en: This level is much bigger! Press F3!
pl: Ten poziom jest znacznie większy! Naciśnij klawisz F3!

en: It's a long way ...
pl: Jest to długa droga...

en: Look closely!
pl: Przyjrzyj się uważnie!

en: Welcome to Enigma X
pl: Witamy w Enigma X

en: Interlude III
pl: Antrakt III

en: Christmas Star
pl: Gwiazdka świąteczna

en: Enigmas wildcat
pl: Żbik enigmy

en: Steering The Flood
pl: Kierowanie powodzi

en: Interlude II
pl: Antrakt II

en: No clear view? How about visiting an optician?
pl: Brak czystego widoku? Jak o wizycie u optyka?

en: Meandering Impulses
pl: Meandrujące impulsy

en: An Ancient Game
pl: Starożytna gra

en: Attention! One way ticket to the island.
pl: Uwaga! Bilet na wyspę w jedną stronę.

en: Color Memory
pl: Pamięć kolorów

en: Dichotomy II
pl: Dychotomia II

en: Dichotomy I
pl: Dychotomia I

en: Braking Distance
pl: Droga Hamowania

en: Make the white marble wait on the cross for 3 seconds.
pl: Zaczekaj białą kulą na krzyżu przez 3 sekundy.

en: Volatile Storage
pl: Trwały zapas

en: Handle with care!
pl: Ostrożnie!

en: Drop the hammer on side of a pentomino and use the switch!
pl: Upuścić młot na stronie pentomino i użyj przełącznika!

en: Drop the hammer on side of a pentomino, not beneath it!
pl: Upuścić młot na stronie pentomino, nie pod nim!

en: If the mountain won't come to Muhammad, Muhammad must go to the mountain...
pl: Jeśli góra nie przyjdzie do Mahometa, Mahomet musi pójść do góry...

en: Use the wooden boxes for bridge building!
pl: Użyj drewnianych skrzynek do budowy mostu!

en: You will need two dynamite sticks in this room.
pl: W tym pomieszczeniu będziesz potrzebować dwóch dynamitów.

en: Red floors will ignite.
pl: Czerwone podłogi się zapalą.

en: Avoid crack spreading!
pl: Unikaj rozprzestrzeniania się pęknięcia!

en: Up there in Orthanc I see Sarumarble the White, the mightiest magician of this Country. He made the Ring. He masters metamorphosis. He could help me. If only I could enter the Castle!
pl: Tam, w Orthanku, widzę Sarumana Kulo-Białego, najpotężniejszego maga tego kraju. Zrobił pierścień. Opanowuje metamorfozę. Mógłby mi pomóc. Gdybym tylko mógł wejść jakoś do zamku!

en: Opening instructions: The clue lies within. On your marks!
pl: Instrukcja otwarcia: wskazówka leży w środku. Do roboty!

en: The Hammer
pl: Młot

en: The Sword
pl: Miecz

en: The Key
pl: Klucz

en: The Wrench
pl: Klucz

en: The Floppy
pl: Dyskietka

en: The Coin
pl: Moneta

en: The Spade
pl: Łopata

en: The Glasses
pl: Okulary

en: Tiles marked with a cross are safe.
pl: Kafelki oznaczone krzyżykiem są bezpieczne.

en: Exact change only.
pl: Płać tylko odpowiednio.

en: Tandem Chess
pl: Szachy Tandem

en: Work together!
pl: Współpracuj!

en: Sorry, this switch is currently out of order.
pl: Przepraszamy, ten przełącznik jest obecnie nieczynny.

en: As I already told you, this switch is out of order!
pl: Jak już mówiłem, ten przełącznik jest nieczynny!

en: How often are you going to try this?
pl: Jak często masz zamiar próbować?

en: Did anything happen? I'm not sure ...
pl: Coś się stało? Nie jestem pewien...

en: Congrats, now it works again!
pl: Gratulacje, teraz znowu działa!

en: No hints available at the moment.
pl: Brak dostępnych wskazówek w tej chwili.

en: There is a passage right beneath this stone!
pl: Przejście jest tuż pod tym kamieniem!

en: illmind's be quick or be dead
pl: bądź szybki lub martwy illmindy

en: Correspondence Chess
pl: Szachy korespondencyjne

en: Send smartly!
pl: Wyślij elegancko!

en: Magic Trinity
pl: Magiczna Trójca

en: The art of steering a quadriga
pl: Sztuka kierowania kwadrygą

en: Dropping the spoon redeems from being quartered!
pl: Upuszczenie łyżki odkupuje od bycia pokrojonym na kawałki!

en: One-Way Woods
pl: Jednokierunkowe lasy

en: Recycling by Swapping
pl: Recykling przez zamienianie

en: No Memory
pl: Brak pamięci

en: Polar Bears' Paradise
pl: Raj niedźwiedzi polarnych

en: Witch Hunt on Ice
pl: Polowanie na czarownicę na lodzie

en: Pass the ball in time
pl: Podaj piłkę na czas

en: The real value of coffee
pl: Realna wartość kawy

en: Dialers
pl: Dialery

en: It isn't as easy as it looks.
pl: To nie jest tak łatwe, na jakie wygląda.

en: Al Capone's training camp.
pl: Obóz szkoleniowy Ala Capone.

en: There are at least two patterns to break through the wall.
pl: Są co najmniej dwa sposoby przebicia się przez ścianę.

en: It is a well known secret that a few prisoners did escape.
pl: To jest dobrze znana tajemnica, że kilku więźniom udało się uciec.

en: A window in the wall would be really nice.
pl: Okno w ścianie byłoby naprawdę ładne.

en: Mark stones burnable
pl: Oznacz kamienie jako palne

en: Pleasure Garden
pl: Ogród przyjemności

en: Quickly ...                                                                             or trickily!
pl: Szybko ... lub z trickiem!

en: A really annoying Level
pl: Naprawdę denerwujący poziom

en: Procrustes
pl: Prokrustes

en: Blitz Chess
pl: Szachy Blitz

en: Move fast!
pl: Rusz się szybko!

en: Hanging around in the Jungle
pl: Wałęsać się po dżungli

en: Meditation Disturbance
pl: Zakłócenie medytacji

en: Hit by a bolting horse
pl: Potrącony przez uciekającego konia

en: Escape by Chaining Thieves
pl: Ucieczka przez skutych łańcuchami złodziei

en: Remember Atreyu's horse Artax!
pl: Pamiętaj o Artaksie, koń Atréju!

en: I am innocent! I've never stolen anything!
pl: Jestem niewinny! Nigdy niczego nie ukradłem!

en: It is said that pirates have taken the treasure.
pl: Mówi się, że piraci zabrali skarb.

en: Pirates usually hide their treasure!
pl: Piraci zazwyczaj ukrywają swój skarb!

en: A closed door gives a better overview!
pl: Zamknięte drzwi przedstawiają lepszy pogląd!

en: Edwards Mountain
pl: Góra Edwards

en: Welcome to Enigma VI
pl: Witamy w Enigma VI

en: Welcome to Mexico! Eight hours ago, your plane arrived at the Airport of "Coatlicue", which is a small village surrounded by unexplored jungle terrain. Now you find yourself in front of an impressive temple, which seems to be a relic of the ancient Aztec empire. But the temple is in surprisingly good condition ...
pl: Witamy w Meksyku! Osiem godzin temu Twój samolot wylądował na lotnisku "Coatlicue", to mała wioska otoczona terenem niezbadanej dżungli. Teraz znajdujesz się naprzeciwko imponującej świątyni, która wydaje się być reliktem starożytnego azteckiego imperium. Ale świątynia jest w zadziwiająco dobrym stanie ...

en: Next to the giant doors of the temple you see a chrome sign: "Restoration by: G. G. Goshers, A.D. 1998". A smaller sign beneath says: "Property of G. G. Goshers. Trespassing prohibited!". Now you notice the dog kennels built up along the front side of the temple. "Goshers made this ancient relic a fortress", you think, "this cannot be legal, for Goshers received funding from the UK Government. I'll try to call him to account!"
pl: Obok gigantycznych wrót świątyni widzisz chromową płytę: "Restaurowane przez: G. G. Goshers, anno domini 1998". A pod nią na mniejszej tabliczce pisze: "Własność G. G. Goshers. Wstęp wzbroniony!". Teraz spostrzegasz hodowlę psów, zbudowaną wzdłuż przedniej strony świątyni. "Goshers stworzył z tej starożytnej relikwii twierdzę", myślisz: "to nie może być legalne, Goshers otrzymał na pewno dofinansowanie od rządu brytyjskiego. Postaram doprowadzić go do sprawiedliwości!"

en: This guard doesn’t notice me.
pl: Ten strażnik mnie nie zauważy.

en: This lake was obviously made by Goshers. I think the correct way is south.
pl: To jezioro zostało oczywiście wykonane przez Goshers. Myślę, że prawidłowa droga prowadzi na południe.

en: There's an inscription on the old wall, saying in spanish: "Careful! What you touch could be the last thing you touch!"
pl: Jest inskrypcja w języku hiszpańskim na starym murze: "Uważaj, co dotykasz może to być ostatnią rzeczą, którą dotknąłeś!"

en: Chrome sign: "Control of the beast’s cage."
pl: Płyta chromowa: "Kontrola klatek dzikich zwierząt."

en: Oooh, this slope is steep! Try not to touch the skull!
pl: Ooo, ten stok jest stromy! Spróbuj nie dotknąć czaszki!

en: This building down there looks like a prison. Let's see if I can determine its purpose ... Ah, there's another chrome sign. Goshers seems to favour chrome signs. It says: "Natives’ prison".
pl: Ten budynek tam na dole wygląda jak więzienie. Spróbuj odkryć jego cel ... Ach, tam jest jeszcze jedna chromowa płyta. Goshers kocha chromowe płyty. Na niej jest napisane: "Więzienie tubylców".

en: Getting beyond the prison building was a really good idea. But now you have to cross this lake. Be thrifty with those boxes!
pl: Wydostać się z budynku więziennego to naprawdę dobry pomysł. Ale teraz trzeba przejść przez to jezioro. Bądź oszczędny z tymi skrzyniami!

en: Now, peering through the grilled prison windows, you see a native woman imprisoned there. Obviously Goshers locked up all the natives, who disturbed his "work"; trying to enter the temple and to get rich from the treasures of the Aztecs. It might be helpful to be accompanied by someone, who knows the secrets of the jungle and this temple ...
pl: Gdy teraz patrzysz przez zakratowane okno, widzisz kobietę w niewoli.
    Oczywiście zamyka Goshers wszystkich tubylców, którzy zakłócają jego "pracy", aby wejść do świątyni i stać się bogatym przez skarby Azteków. Przyda się ktoś towarzyszący, kto zna sekrety dżungli i tę świątynię ...

en: Since the white man there freed me from the prison, he certainly cannot be as evil as this Goshers is. Perhaps he wants to end the mastery of Goshers and free my people. And even if this is not the case, it's better to be free than imprisoned. I think I should thank him.
pl: Ponieważ biały człowiek uwolnił mnie z więzienia, na pewno nie jest taki zły, jaki to jest Goshers. Być może chce zakończyć panowanie Goshers i uwolnić mój lud. A nawet jeśli tego nie zamierza zrobić, to lepiej być wolnym, niż w niewoli. Myślę, że powinienem mu podziękować.

en: You meet the English adventurer in the front of the prison. "Hello, I'm Xila!", you tell him in broken English. After he introduced himself as well, both of you begin to work out a plan against the evil G. G. Goshers.
pl: Przed więzieniem spotkasz angielskiego wędrownika. "Witaj, jestem Xila!", mówisz mu łamaną angielszczyzną. Po przedstawieniu nawzajem, oboje zaczynacie wypracowywać plan przeciwko złemu G. G. Goshers.

en: This is a really hard puzzle. The English man will have to help me, if this enigma is to be solved.
pl: To są naprawdę trudne puzzle. Anglik będzie musiał mi pomóc, jeśli ta zagadka jest do rozwiązania.

en: You wonder what this switch could trigger.
pl: Zastanawiasz się co ten spust może spowodować.

en: Xila knows how to drain the lake!
pl: Xila potrafi spuścić wodę z jeziora!

en: You were lucky to find this hole. It prevents you from drowning.
pl: Miałeś szczęście, że znaleźć tę dziurę. To uchroni Cię przed utonięciem.

en: This glass stone must fulfill a purpose ...
pl: Ten szklany kamień musi spełniać cel...

en: It's funny that such a temple should have a side entrance.
pl: To zabawne, że świątynia powinna mieć boczne wejście.

en: Be careful! There are sensors in the walls.
pl: Bądź ostrożny! W ścianach są czujniki.

en: After the huge doors of the old temple have opened, you see, that the entrance is protected by 11 knights, armed with spears. These guards are very dangerous. Without a sword you'll never be able to enter. Be careful. There are not only knights, but also thieves.
pl: Po otwarciu ogromnych drzwi starej świątyni, widzisz, że wejście strzeżone jest przez 11 rycerzy, uzbrojonych w dzidy. Ci strażnicy są bardzo niebezpieczni. Bez miecza nigdy ich nie ominiesz. Bądź ostrożny. Tam są nie tylko rycerze, ale także złodzieje.

en: "Congratulations. You just managed to enter this old Aztec Temple."
pl: "Gratulacje. Właśnie wkroczyłeś do tej starej azteckiej świątyni."

en: "You've been smarter than I expected. But you'll never enter the treasure room nor escape from here!"
pl: "Jesteś mądrzejszy niż się spodziewałem. Ale nigdy nie wejdziesz do pokoju skarbów ani stąd uciekniesz!"

en: "I, Goshers, will certainly be able to rid myself of one of my archenemies by just killing you!"
pl: "Ja, Goshers, na pewno mogę pozbyć się jednego z moich wrogów, po prostu cię zabije!"

en: "Run for your life!"
pl: "Ratuj się!"

en: Xila and you just entered the Diamond Room of the old Aztec Temple. By taking him back to Great Britain and rendering him to the police, you have ended the evil career of Gerald Gregory Goshers. Congratulations on the success of your expedition!
pl: Xila i ty wkroczyliście do diamentowego pokoju starej azteckiej świątyni. Zabierając go z powrotem do Wielkiej Brytanii i zaprowadzeniem go na policję, zakończyłeś złą karierę Geralda Gregorego Goshersa. Gratulujemy sukcesu wyprawy!

en: Hot Hurdle Race
pl: Gorący bieg przez płotki

en: Run for your life!
pl: Ratuj się!

en: Useful unsuccessful drillings
pl: Użyteczne niepomyślne wiercenia

en: In the line of thieves
pl: W linii ognia złodziei

en: Rotor Guards
pl: Osłony wirnika

en: Hoisting guards with their own petard
pl: Pokonuj strażników ich własną bronią

en: Charging live ammunition
pl: Ładowanie ostrej amunicji

en: Are chess knights resistent to laser beams?
pl: Czy rycerze szachowi są odporni na promienie lasera?

en: illmind's jumping ball flash ...
pl: migające skakanie kuli illmindy ...

en: ... of heaven comes the beast from the ...
pl: ...z nieba pochodzi z bestii...

en: ... t r a p p e d ...
pl: ... u w i ę z i o n y...

en: Welcome to Enigma II
pl: Witamy w Enigma II

en: Five form twelve!
pl: Pięć z dwunastu!

en: Do not use too much magic!
pl: Nie używaj zbyt dużo magii!

en: Some stones are movable.
pl: Niektóre kamienie są ruchome.

en: You lost!
pl: Przegrałeś!

en: Road to Eden
pl: Droga do raju

en: The other document lies and the left wormhole is the right one.
pl: Ten inny dokument kłamie i lewy tunel czasoprzestrzenny jest prawym.

en: The other document tells the truth and the other wormhole has been left on the right side.
pl: Ten inny dokument zawiera prawdę i ten inny tunel czasoprzestrzenny był lewym po prawej stronie.

en: Give it another try ...
pl: Spróbuj jeszcze raz ...

en: Press F3 or finish.
pl: Naciśnij klawisz F3 lub ukończ.

en: You'd need a portable box!
pl: Potrzebujesz przenośną skrzynię!

en: Congratulations! You found a seed! Try to use it behind the grate (and move away quickly)
pl: Gratulacje! Znalazłeś ziarno! Spróbuj użyć go za kratkami (i szybko oddal się)

en: Remember that you can't fill a closed bridge with a box ...                                           but maybe you can use the 3rd seed differently!
pl: Pamiętaj, że nie możesz zamknąć otwartego mostu skrzynią ... może inaczej wykorzystaj trzecie ziarno!

en: There are different kinds of seeds ... Try to use them!
pl: Są różne rodzaje ziaren... Spróbuj je wykorzystać!

en: Noitcerid etisoppo eht yrt! Tuo syaw owt? Rorrim, rorrim ...
pl: Uknureik mynwicezrp w jubórps! Aicśjyw awd? Ortsul, ortsul...

en: A Stone, a Tree, and Trees be Three,   --   For to Defeat the Enemy,   --   Between Might Lay   --   A Secret Way!   --   (If this you see, press Shift-F3.)
pl: Jeden kamień i trzy drzewa, -- nowa droga się otwiera, -- może jesteś trochę bystrzy, -- dlatego wciśniesz Shift-F3.

en: is  black  always  beautiful?
pl: czarny jest zawsze piękny?

en: Dead end!
pl: Ślepy zaułek!

en: There are two HIDDEN items!
pl: Są dwa UKRYTE przedmioty!

en: Third stone from the rock is the hole!
pl: Trzeci kamień ze skały jest dziurą!

en: Beware! Black holes!
pl: Uwaga! Czarne dziury!

en: Make a Sword, & Umbrella.
pl: Zrób miecz i parasol.

en: Doomed ... Shift-F3!!!
pl: Skazany... 'SHIFT-F3'!

en: Take some money and build yourself the tools you need.
pl: Weź pieniądze i zbuduj sobie potrzebne narzędzia.

en: Our full attention this is worth:           Air and Fire, Water, Earth.
pl: Potrzebna będzie nasza pełna uwaga: Powietrze i Ogień, Woda, Ziemia.

en: And if your answer can’t be found           then shame on you, eyes to the ground!
pl: A jeśli nie znajdziesz odpowiedzi nie będziesz cieszył się z zagadki, wiec dokładniej przyjrzyj się podłodze!

en: Dedicated to my friend Frank.
pl: Dedykowane mojemu przyjacielowi Frankowi.

en: This level is quite straightforward, isn't it? Just continue ... ;-)
pl: Ten poziom jest dość łatwy, prawda? Tylko nadal... ;-)

en: ...  now  go  back  and  get  the  hammer!
pl: ...teraz wrócić po młotek!

en: Each color appears once. Each correct color produces whites in the wrong place, blacks in the right one.
pl: Każdy kolor pojawia się tylko raz. Każdy poprawny kolor produkuje białka w niewłaściwym miejscu, czernie na prawo.

en: This switch is to validate your guess.
pl: Ten przełącznik ma potwierdzić Twoje przypuszczenia.

en: One of the puzzle stones needs to be placed onto the trigger field.                       Guess which ... :)
pl: Jeden z kamieni puzzle musi być umieszczony na obszarze spustów. Zgadnij, który ... :)

en: The level preview might help ...
pl: Podgląd poziomu może pomóc...

en: So,  where  are  the  knights?  -  you'll  be  sorry  you  asked!
pl: Więc, gdzie są rycerze? - Będziesz żałować, że zapytałeś!

en: Just a hint: Try the easy-mode first ...
pl: Wskazówka: Spróbuj najpierw łatwego trybu...

en: Don't think too long ... it's easy!
pl: Nie myśl zbyt długo... to jest łatwe!

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box.
pl: Miejsce 9 różnych elementów w każdym wierszu, kolumnie i polu 3x3.

en: Place 9 different items in each row, column, and 3x3 box. Hit the switch to see if any of your items are misplaced, or which locations you can deduce items for next; you can only get 1 hint per minute this way, though.
pl: Miejsce 9 różnych elementów w każdym wierszu, kolumnie i polu 3x3. Uderz w przełącznik, aby sprawdzić, czy któreś z elementów są niewłaściwie lub które miejsca można wydedukować elementami do następnego, możesz dostać tylko 1 wskazówkę na minutę tym sposobem.

en: and do not destroy the puzzles
pl: i nie zniszcz puzzli

en: Seasonal Timings
pl: Wybrane terminy sezonowe

en: 5, 8, or 10 seconds?
pl: 5, 8 czy 10 sekund?

en: Welcome to Enigma IX
pl: Witamy w Enigma IX

en: Marching Formation
pl: Formacja maszerujących

en: No sharing!
pl: Nie dziel!

en: There are 56 fully connected puzzle piece arrangements, but just 34 of them are reachable from this first distribution.
pl: Istnieje 56 w pełni podłączonych części puzzle, ale tylko 34 z nich są dostępne przy tym pierwszym podziale.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 28 arrangements.
pl: Ten drugi podział może teraz zostać przekształcony w każdy z pozostałych 28 figur.

en: Build me a Sokoban
pl: Zbuduj mi Sokoban

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 30 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
pl: Zbuduj mi puzzle Sokoban, które wymaga co najmniej 30 ruchów do rozwiązania. Ziarna wyrastają na skrzynie; kości wyrastają na ściany.

en: Build me a solvable Sokoban puzzle that will take me 25 pushes or more to solve. The seeds grow into boxes; the dice grow into walls.
pl: Zbuduj mi puzzle Sokoban, które wymaga co najmniej 25 ruchów do rozwiązania. Ziarna wyrastają na skrzynie; kości wyrastają na ściany.

en: I can't solve that puzzle; there aren't enough boxes! Use the spoon, and next time make sure the boxes finish growing before hitting the switch.
pl: Nie mogę rozwiązać tego puzzle; nie ma wystarczającej liczby skrzyń! Użyj łyżki i następnym razem upewnij się, że skrzynie wyrosły zanim naciśniesz przełącznik.

en: I don't think that puzzle can be solved. If you think you can prove me wrong, go get the oxyd!
pl: Nie sądzę, że można rozwiązać to puzzle. Jeśli myślisz, że możesz mi udowodnić, że się mylę, iść zdobyć Oxyda!

en: That puzzle was too easy! Use the spoon, and give me a harder one next time!
pl: Ta łamigłówka była zbyt łatwa! Użyj łyżki i daj mi trudniejszą następnym razem!

en: Thanks for that excellent puzzle, I really enjoyed solving it!
pl: Dzięki za tę doskonałą łamigłówkę, przyjemnie było ją rozwiązać!

en: Beware of shady mates!
pl: Uważaj na podejrzanych kolegów!

en: I your dear friend am in myself undone, by reason of a Burden that lieth hard upon me.
pl: Ja, mój drogi przyjacielu sam jestem zrujnowany przez ciężar, który mocno waży na mnie.

en: Do you see yonder Wicket Gate?
pl: Widzisz tam furtkę?

en: They drew nigh to a very miry Slough. The name of the Slough was Despond.
pl: Przenieśli się w pobliżu bagna. Bagno nazywało się Rozpacz.

en: Knock, and it shall be opened unto you.
pl: Zapukaj, a będzie Ci otworzone.

en: His Burden loosed from off his shoulders, and fell from his back, and began to tumble, and so continued to do, till it came to the mouth of the Sepulchre, where it fell in, and I saw it no more.
pl: Jego ciężar oderwał się z jego ramion, spadł z pleców, zaczął się chwiać i tak kontynuował, aż dotarł do krawędzi grobu, gdzie zapadł się i już go więcej nie widziałem.

en: They came to the foot of the hill Difficulty.
pl: Dotarli do podnóża wzgórza Trudność.

en: There was a very stately palace before him, the name of which was Beautiful.
pl: Przed nim leżał bardzo majestatyczny pałac, którego nazwa była Piękność.

en: He had gone but a little way, before he espied a foul Fiend coming over the field to meet him.
pl: Nie uszedł daleko, kiedy dostrzegł już złego ducha przeszedł przez pole, aby go spotkać.

en: At the end of this Valley was another, called, The Valley of the Shadow Of Death.
pl: Na końcu tej doliny była inna, zwana Dolina Cienia Śmierci.

en: He saw Faithful before him on his Journey.
pl: Zobaczył Wiernego przed nim w jego podróży.

en: As they went on, Faithful, as he chanced to look to one side, saw a man whose name was Talkative.
pl: Gdy szli dalej, Wierny odważył się spojrzeć na bok i ujrzał człowieka imieniem Rozmowny.

en: They presently saw a Town before them, and the name of that Town is Vanity.
pl: Niebawem ujrzeli przed sobą miasto, a nazwa tego miasta to Próżność.

en: Christian went not forth alone; for there was one whose name was Hopeful who joined himself unto him.
pl: Krystian dalej nie poszedł sam; był tam jeden o imieniu Nadzieja, który dołączył się do niego.

en: There was on the Left Hand of the road a Meadow, and a Stile to go over into it, and that meadow is called By-Path-Meadow.
pl: Po lewej stronie drogi była łąka i przejście w płocie prowadzące do niej, ta łąka nazywa się Koło-ścieżki-łąka.

en: Now there was, not far from the place where they lay, a castle, called Doubting-Castle, the owner of which was Giant Despair.
pl: Obecnie, nie daleko miejsca, w którym przebywali, był zamek, zwany Zamek wątpliwości, którego właścicielem była Ogromna rozpacz.

en: They went then till they came to the Delectable Mountains.
pl: Udali się następnie aż dotarli do Smakowitych Gór.

en: Beware of the Flatterer.
pl: Uważaj na Pochlebcę.

en: Follow me, said the Flatterer, it is to the Coelestial City that I am going.
pl: Pójdź za mną do Niebiańskiego Miasta, powiedział pochlebca.

en: They came into a certain Country, whose air naturally tended to make one drowzy.
pl: Doszli do pewnego kraju, którego powietrze robiło ich śpiących.

en: The Pilgrims were got over the Enchanted ground, and entering into the Country of Beulah.
pl: Pielgrzymi przywędrowali z zaczarowanego królestwa i udali się do kraju Beluah.

en: There was then in that place one Vain-Hope, a ferryman, that with his boat helped him over.
pl: W tym miejscu była jedna daremna nadzieja, przewoźnik, który swoją łodzią pomógł mu przedostać się.

en: At the sight therefore of this River, the Pilgrims were much astounded, but the men that went with them, said, You must go through, or you cannot come at the Gate.
pl: Na widok rzeki, pielgrzymi byli bardzo zdumieni, ale ludzie, którzy poszli z nimi, powiedzieli: Musicie przejść, lub nie dotrzecie do bramy.

en: I looked in after them; and behold the City shone like the Sun.
pl: Patrzyłem za nimi; i zobaczyłem miasto rozświetlone jak słońce.

en: They also thought they heard there a rumbling noise, as of fire, and a Cry of some tormented, and that they smelt the scent of Brimstone.
pl: Myśleli, że słyszeli tam huk, jakby dźwięk ognia i krzyk, jakby odgłos męczonego i że poczuli zapach siarki.

en: Search it.
pl: Szukaj

en: Poe's Nightmare
pl: Koszmar Poe

en: You find yourself in a dark, damp chamber. There's a light switch to the northeast and a passage to the west.
pl: Znajdujesz się w ciemnej, wilgotnej komorze. Na północnym wschodzie znajduje się przełącznik i przejście na zachód.

en: The corridor leads northwards and opens into a dim lit room packed with crates. You have an uneasy feeling about what lies ahead of you.
pl: Korytarz prowadzi na północ i dociera do słabego oświetlonego pokoju, wypełnionego skrzyniami. Masz złe przeczucia, aby pójść dalej.

en: Huh, that was close. The way behind you is blocked. Maybe you should look for a place to leave a flag?!
pl: Uff, to było blisko. Droga za tobą jest zablokowana. Może powinieneś poszukać odpowiedniego miejsca do zawieszenia flagi?

en: To the east the passage is blocked by laser beams. To the west a tunnel leads to a large pendulum. At the wall you see a hole where your flag fits in. What now?
pl: Na wschód przejście zablokowane jest przez promienie laserowe. Na zachód tunel prowadzi do dużego wahadła. W ścianie widzisz dziurę, w którą pasuje twoja flaga. Co teraz?

en: Shrinking rooms, a pendulum with razor sharp blades, laser beams ... what may lurk behind the next corner?
pl: Ściany, które mogą cię zmiażdżyć, wahadło, ostre jak brzytwa, promienie laserowe ... co może się czaić za rogiem?

en: The room to the east does not look very stable, but does the passage to the south lead anywhere?
pl: Pokój na wschód nie wygląda wiarygodne, ale czy przejście na południe prowadzi do dokąd?

en: Hmmm, these keys might prove useful.
pl: Hmmm, klawisze te mogą okazać się przydatne.

en: Passing by the entrance you get a glimpse of the room to the south ... and suddenly feel very uneasy.
pl: Przechodząc przez wejście, możesz spojrzeć na południowy pokój ... i nagle dostajesz złe przeczucia.

en: Uh-oh, the steps leading down are small and extremely slippery.
pl: Uch, schody prowadzące w dół są małe i bardzo śliskie.

en: The passage opens into a room with a huge iron door to the east. The air seems to smell much fresher here.
pl: Przejście rozpoczyna się od pokoju z olbrzymimi żelaznymi drzwiami na wschodzie. Zdaje się tutaj czuć znacznie świeższe powietrze.

en: Congratulations! You've survived Poe's Nightmare.
pl: Gratulacje! Przetrwałeś koszmar Poe.

en: Use ~all~ Stones
pl: Użyj ~ wszystkie ~ kamienie

en: This is Babylon. Be careful, stranger! It's dangerous to go inside.     There are some gates, unfortunately closed, like the famous Gate of Ishtar, and have a look to the lions, the tigers. Semiramis is waiting for you, stranger, ha ha.
pl: To jest Babilon. Bądź ostrożny, nieznajomy! Wejście do środka grozi niebezpieczeństwem. Istnieją pewne bramy niestety zamknięte, tak jak słynna Brama Isztar i przyjrzyj się lwom, tygrysom. Semiramis czeka na Ciebie, obcy, ha ha.

en: Try to find the mechanism to open the gate, stranger
pl: Spróbuj znaleźć mechanizm do otwierania bramy, nieznajomy

en: Be afraid about the ~water~ , it is so deep, *hihi*, isn't it, Yeah???
pl: Boisz się ~wody~, jest taka głęboka, *hihi*, czyżby???

en: With respects to Dante Alighieri
pl: Z wyrazami uszanowania dla Dantego Alighieri

en: Switch on, if you like to play the regular difficulty with many jokers, or leave it switched off, if you like to face easier challenges with less jokers.
pl: Włącz, jeśli chcesz grać regularne z wieloma jokerami, lub pozostawić wyłączone, jeśli chcesz potrzebujesz łatwiejszego wyzwania z mniej jokerami.

en: BEFORE ME NOTHING WAS BUT THINGS ETERNAL, / AND I ENDURE ETERNALLY. / ABANDON ALL HOPE, YOU WHO ENTER HERE.
pl: PRZEDE MNĄ NICZEGO NIE BYŁO, TYLKO WIECZNOŚĆ, / A JA TEŻ ŻYJĘ WIECZNIE. / PORZUĆCIE WSZELKĄ NADZIEJĘ, WSZYSCY, KTÓRZY TU WCHODZICIE.

en: ... stilled the shaggy jowls / of the pilot of the livid marsh, / about whose eyes burned wheels of flame.
pl: ... uspokój drżące policzki / wściekłego sternika mrocznego bagna, / którego oczy otoczyły płomienie ognia.

en: I am Charon, ferryman of the underworld.  I will transport you through the perilous swamps of Acheron, but the price is not cheap.              Wait!  You still seem alive ...                                                   It cannot be -- only the dead may enter this place.  Quickly -- sacrifice a symbol of life on that altar to keep the guards at bay, and then perhaps I will consider taking you across.
pl: Jestem Charon, przewoźnik podziemi. Przeprowadzę cię przez niebezpieczne bagna Acheronu, ale cena za to jest wysoka. Ale zaczekaj! Co to jest? Wydaje mi się, że nadal jesteś żywcem ... To jest niemożliwe -- tylko martwi mogą wkroczyć w to miejsce. Szybko -- poświęć na ołtarzu symbol życia, aby uspokoić strażników, to wtedy rozważę czy przeprowadzę cię na drugą stronę.

en: Very well.  The demons and spirits that guard this place may now believe that you are truly dead, but I would still be cautious if I were you ...                                             But you still need a coin.  Hmm, well normally I wouldn't do this, but that fellow over there has me kind of worried -- I think he's plotting something.  If he has a coin, maybe you could get it from him somehow.
pl: Bardzo dobrze. Demony i duchy, które strzegą tego miejsca, teraz uwierzą, że naprawdę nie żyjesz, ale na twoim miejscu zachował bym nadal ostrożność ... Ale jeszcze wciąż potrzebujesz monetę. Hmm, zazwyczaj takich rzeczy nie robię, ale ten gościu tam wygląda nieco podejrzany -- myślę, że coś tam kombinuje. Jeśli posiada monetę, może znajdziesz jakiś sposób, aby ją mu wykraść.

en: No!  I will not ferry you across unless you make a proper sacrifice, ridding yourself of anything that could be interpreted as a sign of life.  Now begone!
pl: Nie! Nie przewiozę Ciebie dopóki nie złożysz odpowiedniej ofiary, pozbawiając się wszystkiego, co może być interpretowane jako znak życia. Teraz odejdź!

en: ... for then I knew that beings of great worth / were here suspended in this Limbo.
pl: ... wtedy wiedziałem, że istoty o dużej wartości / zostały tu zawieszone w tej otchłani.

en: You cannot be here!  I, Minos, judger of the dead, will not allow it.  Go back now, or forever face the consequences!
pl: Nie możesz tutaj być! Ja, Minos, sędzia zmarłych, nie wyrażam na to zgody. Wróć teraz lub na zawsze ponieść konsekwencje twojego nieposłuszeństwa!

en: In that case, then begone!
pl: W takim razie, precz!

en: There stands Minos, snarling, terrible. / He examines each offender at the entrance, / judges and dispatches as he encoils himself.
pl: Tam stoi Minos, straszne warczy. / Już przy samym wejściu rozpatruje on każdego sprawcę / sędzi i wysyła odsyła, w zależności od tego, jak się owija.

en: The hellish squall, which never rests, / sweeps spirits in its headlong rush ...
pl: Piekielny szkwał, nieustannie szaleje, / wymiata duchy w gorączkowym pośpiechu ...

en: I am in the third circle, of eternal, / hateful rain, cold and leaden, / changeless in its monotony.
pl: Jestem w trzecim kręgu, wiecznego, / nienawistnego deszczu, przeklęty zimny, / niezmienny w swej monotonii.

en: ... they, with great shouts, from opposite sides / were shoving burdens forward with their chests. / They crashed into each other, turned / and beat retreat, shoving their loads and shouting ...
pl: ... ich głośne okrzyki z przeciwnych stron / odpychały ciężary przed ich piersiami. / Oni zderzył się razem, odwrócił / i pokonali wycofanie, odpychając ich ładunki i krzyki ...

en: This dreary stream, once it has reached /  these malignant, ashen slopes, / drains out into the swamp called Styx. / And I, my gaze transfixed, could see / people with angry faces in that bog, / naked, their bodies smeared with mud.
pl: Ten ponury strumień, po dotarciu / do tych złośliwych, popielatych stoków, / wpływa do bagna zwanego Styx. / A ja, mój wzrok sparaliżowany, widział / osoby z rozgniewanymi twarzami w tym bagnie, / nadzy, ich ciała wysmarowane były błotem.

en: ... we approach the city known as Dis, / with its vast army and its burdened citizens.
pl: ... zbliżamy się do miasta znanego jako Dis, / z jego ogromną armią i jego obarczonych obywateli.

en: At the threshold I saw more than a thousand angels / fallen from Heaven ... they reined in their great disdain / enough to say: 'You come -- alone.  Let him be gone, / who has so boldly made his way into this kingdom. / Let him retrace his reckless path alone' ...
pl: Na progu zobaczyłem ponad tysiąc aniołów / opadłych z nieba ... oni osadzili się w ich wielkiej pogardzie, / zdążyli powiedzieć: "Chodź -- sam. Niech odejdzie, / który tak odważnie ruszył do tego królestwa. / Niech sam przejdzie jego lekkomyślne drogę" ...

en: Now my master takes a hidden / path between the city's ramparts and the torments, / and I come close behind him ...
pl: Teraz mój mistrz bierze ukrytą / ścieżkę pomiędzy wałami miasta i mękami, / a ja idę tuż za nim ...

en: ... his hands, ready, encouraging, / thrust me towards him among the tombs.
pl: ... jego ręce, gotowe, zachęcające, / popychające mnie w jego stronę pomiędzy grobami.

en: Like the bull that breaks its tether / just as it receives the mortal blow / and cannot run, but lunges here and there, // so raged the Minotaur.  My artful guide / called out: 'Run to the passage: / hurry down while he is in his fury.'
pl: Jak ten byk, który łamie swoje pęta, / gdy otrzymuje swój śmiertelny cios / i nie może chodzić, ale rzuca się tu i tam, // tak szalał Minotaur. Mój pomysłowy przewodnik / zawołał: "Biegnij do przejścia: / pospiesz się w dół, gdy on jest w swojej furii."

en: ... we went on, / skirting the edge of the vermilion boil / from which the boiled cried out with piercing shrieks.
pl: ... poszliśmy dalej, okrążając krawędź wrzątku czerwieni wargowej, z której gotujący oddawali przejmujące krzyki.

en: Here the filthy Harpies nest, / who drove the Trojans from the Strophades / with doleful prophecies of woe to come.
pl: Tutaj brudne Harpie zbudowały gniazdo, / którzy przynieśli trojanów z Strophade / przyciągając żałosnymi proroctwami.

en: ... Here, at the very edge, we stayed our steps / at an expanse of deep and arid sand ...
pl: ... Tutaj, na samym brzegu, zatrzymaliśmy nasze kroki / na przestrzeni głębokiego i suchego piasku ...

en: A path that circles like a belt around / the base of that high rock runs round the pit, / its sides descending in ten ditches.
pl: Ścieżka, która okrąża jak pas wokół / podstawy tej wysokiej skały, przebiega wokół grobu, jego boki spadają do dziesięciu rowów.

en: Under my feet I saw a lake / so frozen that it seemed more glass than water. / Never in winter did the Austrian Danube / nor the far-off Don, under its frigid sky, / cover their currents with so thick a veil / as I saw there.
pl: Pod moimi stopami widziałem jezioro, / tak zmrożone, że wyglądało bardziej jak szkło niż jak woda. / Nigdy w zimie, Austriacki Dunaj / ani daleki Don, pod ich lodowatym niebem, / nie pokryli strumieni tak grubą warstwą, / jakiej ja dotąd widziałem.

en: ... we made our way toward the center, / where all things that have weight converge, / and I was shivering in the eternal chill ...
pl: ... udaliśmy się w stronę centrum, / gdzie spoczywa cały ciężar wszechświata / i nawet ja wszedłem przez wieczny mróz pełny trzęsienia.

en: It is no enterprise undertaken lightly -- / to describe the very bottom of the universe ...
pl: To nie jest łatwe podejście -- / aby opisać sam koniec wszechświata ...

en: The emperor of the woeful kingdom / rose from the ice below his breast, / and I in size am closer to a giant / than giants are when measured to his arms.
pl: Cesarz płaczliwym królestwa / zniósł lód poniżej swojej piersi, / a ja w rozmiarze jestem bliżej giganta, / niż są sami giganci, mierzeni do ich ramion.

en: You refused many times to leave my kingdom -- now you shall pay the consequences for your foolishness!
pl: Wielokrotnie odmówiłeś opuścić moje królestwo -- teraz nadszedł czas, byś zapłacił za tą głupotę!

en: Faithlessness
pl: Niewierność

en: Lust
pl: Pożądliwość

en: Gluttony
pl: Obżarstwo

en: Avarice
pl: Chciwość

en: Sloth
pl: Lenistwo

en: Heresy
pl: Herezja

en: Violence
pl: Przemoc

en: Fraud
pl: Oszustwo

en: Treachery
pl: Zdradliwość

en: ... passed the point / to which all weights are drawn from every side.
pl: ... minąłeś punkt, / do którego wszystkie wagi ​​pobierane są z każdej strony.

en: ... climbed up ... far enough to see, through a round opening, / a few of those fair things the heavens bear. / Then we came forth, to see again the stars.
pl: ... wspinaj się ... na tyle daleko, aby zobaczyć, przez okrągły otwór, / kilka z tych uczciwych rzeczy, które ponoszą niebiosa. / Potem weszliśmy, aby ponownie zobaczyć gwiazdy.

en: Choose your hemisphere: left switch for northern, right switch for southern.
pl: Wybierz swoją półkulę: lewy przełącznik dla północnej, prawy przełącznik dla południowej.

en: Interlude I
pl: Antrakt I

en: Danger!
pl: Niebezpieczeństwo!

en: What I Don't Have
pl: Czego nie posiadam

en: Dorothy left the house to play with her little dog Toto, when suddenly the sky turned dark and a giant tornado rushed across Kansas.
pl: Dorota wyszła z domu, aby bawić się z jej psem Toto, gdy nagle niebo zaciemniło się i gigantyczne tornado rzuciło się na Kansas.

en: The Good Witch of the North speaks: 'Your house has killed the ruler of this land, the Wicked Witch of the East. Take her Silver Shoes and follow the Yellow Brick Road to Emerald City, where the Wizard of Oz should be more than pleased to help you return home. Go with my blessings!'
pl: Dobra Wróżka z Północy mówi: "Twój lód zabił władcę tego kraju, Złą Czarownice Wschodu. Weź jej srebrne buty i dojdź żółtą drogą do szmaragdowego miasta, gdzie Czarnoksiężnik z Krainy Oz bardzo chętnie pomorze wrócić Ci do domu. Iść z moim błogosławieństwem!"

en: A Scarecrow dangles helplessly from a pole. After talking to Dorothy, it agrees to join her for an audience with the Wizard of Oz to ask him for a brain. 'If only you could release me from this pole, that is ...'
pl: Strach na wróble zwisa bezradnie ze słupa. Po rozmowie z Dorotą, zgadza się, towarzyszyć jej na audiencję z Czarnoksiężnikiem z Krainy Oz, aby poprosić go o mózg. "Gdybyś tylko mogła uwolnić mnie z tego słupa, to było by ..."

en: The rusty Tin Woodman can't move anymore by himself. 'Though I wish to join you on your journey, Dorothy, for I need to ask the Wizard why I did not receive a heart, I fear I'm stuck here. It would be nice if you could help me out a bit ...'
pl: Zardzewiały blaszany drwal nie może już się sam poruszać. "Bardzo chciałbym, przyłączyć się do twojej podróży, Doroto, bo muszę zapytać Czarnoksiężnika dlaczego nie dal mi serca, ale obawiam się, że utknęłam tutaj. Byłoby miło, gdybyś mogła mi trochę pomóc ... "

en: Among the shallow waters of a merry creek, the Cowardly Lion sits shivering of fear. Dorothy shouts: 'Lion, it's not wide! You can jump over the creek! Let's see the Wizard of Oz, maybe he can do something to give you courage!'
pl: Wśród płytkich wód małego potoku, siedział tchórzliwy lew i drżał ze strachu. Dorota krzyknęła: "Lwie, ten potok nie jest szeroki, możesz go śmiało przeskoczyć! Zobaczmy, czy Czarnoksiężnik z Krainy Oz może dodać ci więcej odwagi!"

en: The gate guardian says: 'Welcome to Emerald City! Please always wear these spectacles, or the splendid brilliance of the Wizard's city may blind you. The Wizard resides to the north.'
pl: Strażnik bramy mówi: "Witamy w szmaragdowym mieście! Proszę zawsze noś te okulary, w przeciwnym razie, wspaniały blask miasta Czarnoksiężnika może cię oślepić. Czarnoksiężnik mieszka na północ."

en: A booming voice echoes through the corridor: 'I, the Wonderful Wizard of Oz, will help Thee find what Thou are looking for. However before Thou may pass here and see me, travel on to Winkie Country and defeat my arch rival, the Wicked Witch of the West.'
pl: Grzmiący głos odbija się echem przez korytarz: "Ja, Czarnoksiężnik z Krainy Oz, pomogę wam trzem, odnaleźć tego, czego szukacie. Jednak zanim może tutaj przejść i mnie zobaczyć, udajcie się do krainy Winkie Kraj i pokonajcie moją arcy-rywalkę, Złą Czarownicę Zachodu."

en: This is the domain of the Wicked Witch of the West. She sends her minions against Dorothy and her friends. To destroy the witch, they need to steal her magic wand, kept deep inside her ice fortress.
pl: To jest imperium Złej Czarownicy Zachodu. Ona wysyła swoje sługi przeciwko Dorocie i jej przyjaciół. Aby zniszczyć czarownicę, muszą oni skraść jej magiczną różdżkę, przechowywaną głęboko w jej lodowej fortecy.

en: Now that Dorothy finally made it to the Wonderful Wizard's dwelling, she realizes that he is nothing more but a humbug. Watching him flee with his hot-air balloon, Dorothy loses all hope of ever returning home. All that's left of the Wizard is now his shrinkable cupboard.
pl: Teraz, gdy Dorota w końcu dotarła do mieszkania wspaniałego Czarnoksiężnika, zdaje ona sobie sprawę, że jest on oszustem. Patrząc na jego ucieczkę balonem, Dorota straciła nadzieję, że kiedykolwiek powróci już do domu. Wszystko co pozostało po Czarnoksiężniku, to jego termokurczliwa szafka.

en: Choices, choices ...
pl: Wybory, wybory...

en: Before trying this level in hard mode, it's a good idea to switch to easy mode to practice on the individual puzzles.
pl: Przed wypróbowaniem tego poziomu w trybie trudnym, zaleca się przełączyć do trybu łatwego i poćwiczyć na poszczególnych puzzlach.

en: These dispensers are all empty ...
pl: Te automaty (dozowniki) są puste...

en: The glass next to this document can be pushed to let you back out.
pl: Możesz przesunąć szklany kamień obok tego dokumentu, aby Cię wypuścić.

en: Once, No More No Less
pl: Raz, nie więcej nie mniej

en: Each of the 6 women has a profession; and each of them carries or wears only one of the items.
pl: Każda z 6 kobiet ma swój zawód; i każda z nich niesie lub zużywa tylko jeden z elementów.

en: Miss Black's best friends are the poet and the locksmith.
pl: Najlepsi przyjaciele pani Czarnej to poeta i ślusarz.

en: Miss Black, Miss White and Miss Pearl are impressed by the magician's talent.
pl: Pani Czarna, pani Biała i pani Perła są pod wrażeniem talentu magika.

en: Miss Pearl tells jokes to the poet, the hacker and the locksmith.
pl: Pani Perła opowiada dowcipy poecie, hakerze i ślusarzowi.

en: The hacker, the locksmith and the firewoman enjoy looking at their reflection in the glasses.
pl: Haker, ślusarz i strażaczka cieszą się patrząc na swoje odbicie w okularach.

en: The magician carries the umbrella.
pl: Magik nosi parasol.

en: Neither the magician nor the firewoman are permitted to wear the ring.
pl: Ani magik ani strażaczka nie mają prawa noszenia pierścienia.

en: Miss Black, Miss White and Miss Rotor like to tease the girl with the ring.
pl: Pani Czarna, pani Biała i pani Rotor lubią dokuczać dziewczynie z pierścieniem.

en: Miss Top prefers to be unencumbered: She doesn't carry an umbrella, nor a bag and certainly not a weight.
pl: Pani Bączek lubi podróżować nieobciążona: Nie nosi parasolki, ani torby, i na pewno żadnej wagi.

en: Sometimes, Miss White and Miss Pearl help their friend to carry her weight.
pl: Czasami, pani Biała i pani Perła pomagają przyjacielu nosić jego ciężar.

en: There are 19 fully connected puzzle piece arrangements, but just 9 of them are reachable from this first distribution.
pl: Istnieje 19 w pełni podłączonych części puzzle, ale tylko 9 z nich są dostępne przy tym pierwszym podziale.

en: This second distribution can just be converted to any of the other 10 arrangements.
pl: Ten drugi podział może teraz zostać przekształcony w każdy z pozostałych 10 figur.

en: There are just two symmetric puzzle piece arrangements that both are reachable.
pl: Istnieją tylko dwa symetryczne ustawienia kawałka układanki, oba są dostępne.

en: Marblics and Pearlics I
pl: Marblics i Pearlics I

en: Doping 'en Tour' not allowed for taking shortcuts, doping just allowed for self defence!
pl: Doping "na Tourze" jest zabroniony przy podjęciu skrótów, doping dozwolony jest tylko dla samoobrony!

en: Lutetia - Paris
pl: Lutetia - Paryż

en: Nicae - Nice
pl: Nicae - Nicea

en: Massilia - Marseilles
pl: Massilia - Marsylia

en: Detour de Tour - Detour of the Tour
pl: Detour de Tour - Detour de Tour

en: Gallia omnis divisa est ... - The whole of Gaul is divided ...
pl: Gallia omnis divisa est... - Galia jako całość dzieli się...

en: Veni, vidi, vici - I came, I saw, I conquered
pl: Veni, vidi, vici - Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem

en: Welcome in L’Alpe d’Huez. Sorry, it is not yet stage of the Tour
pl: Witamy w L'Alpe d'Huez. Niestety, nie jest to jeszcze zwycięstwo etapu toury

en: Distribution Meditation
pl: Medytacja rozdzielania

en: more is not less
pl: więcej jest nie mniej

en: Sorry, but in difficult mode you need more ... Restart.
pl: Przykro nam, ale na trudnym poziomie musisz osiągnąć więcej... Uruchom ponownie.
