eog master - en to an translation catalogue (276 entries)

en: _Statusbar
an: Barra d'_estau

en: _Image Gallery
an: Colección de _imachens

en: Side _Pane
an: Panel _lateral

en: Prefere_nces
an: Prefere_ncias

en: _Help
an: Ad_uya

en: _About
an: Arredol _de

en: _Quit
an: _Zarrar

en: The Eye of GNOME is the official image viewer for the GNOME desktop. It integrates with the GTK+ look and feel of GNOME, and supports many image formats for viewing single images or images in a collection.
an: O Visor d'imachens ye o visor d'imachens oficial ta o escritorio GNOME. S'integra con l'aspecto de GTK+ y de GNOME y suporta muitos formatos d'imachen ta veyer imachens solas u coleccions d'imachens.

en: The Eye of GNOME also allows to view the images in a fullscreen slideshow mode or set an image as the desktop wallpaper. It reads the camera tags to automatically rotate your images in the correct portrait or landscape orientation.
an: O Visor d'imachens tamién le permite veyer imachens en modo de presentación a pantalla completa u configurar una imachen como fondo d'o escritorio. Leye as etiquetas d'a camera ta rotar as imachens automaticament, amostrando-las con a orientación correcta.

en: Image Viewer
an: Visor d'imachens

en: Browse and rotate images
an: Examine y chire imachens

note: Extra keywords that can be used to search for eog in GNOME Shell and Unity
en: Picture;Slideshow;Graphics;
an: Foto;Diapositivas;Graficos;

en: _Open…
an: _Ubrir…

en: Open _With
an: Ubrir _con

en: _Save
an: _Alzar

en: Save _As…
an: Alzar co_mo…

en: _Print…
an: _Imprentar…

en: Set as Wa_llpaper
an: Establir como _fondo

en: Sli_deshow
an: _Diapositivas

en: Prope_rties
an: _Propiedatz

en: Image Properties
an: Propiedatz d'a imachen

en: _Previous
an: _Anterior

en: _Next
an: _Siguient

en: _Close
an: _Zarrar

en: Name:
an: Nombre:

en: Width:
an: Amplaria:

en: Height:
an: Altura:

en: Type:
an: Tipo:

en: Folder:
an: Carpeta:

en: General
an: Cheneral

en: Aperture Value:
an: Valor d'obridura:

en: Exposure Time:
an: Tiempo d'exposición:

en: Focal Length:
an: Distancia focal:

en: ISO Speed Rating:
an: Taxa de velocidat ISO:

en: Metering Mode:
an: Modo de medida:

en: Camera Model:
an: Modelo d'a camera:

en: Date/Time:
an: Calendata/Hora:

en: Description:
an: Descripción:

en: Location:
an: Ubicación:

en: Keywords:
an: Parolas clau:

en: Author:
an: Autor:

en: Copyright:
an: Dreitos d'autor:

en: Details
an: Detalles

en: Metadata
an: Metadatos

en: Save As
an: Alzar como

en: _Cancel
an: _Cancelar

en: Save _As
an: Alzar _como

en: <b>%f:</b> original filename
an: <b>%f:</b> nombre orichinal d'o fichero

en: <b>%n:</b> counter
an: <b>%n:</b> contador

en: _Filename format:
an: _Formato d'o nombre de fichero:

en: _Destination folder:
an: Carpeta de _destín:

en: Choose a folder
an: Trigue una carpeta

en: File Path Specifications
an: Especificacions d'a rota de fichero

en: _Start counter at:
an: _Encetar contador en:

en: _Replace spaces with underscores
an: _Reemplazar espacios por guión baixo

en: Options
an: Opcions

en: Rename from:
an: Renombrar de:

en: To:
an: A:

en: File Name Preview
an: Vista previa d'o nombre de fichero

en: Preferences
an: Preferencias

en: Image Enhancements
an: Milloras d'imachen

en: Smooth images when zoomed _out
an: Suavezar imachens en reducir

en: Smooth images when zoomed _in
an: Suavezar imachens en enamplar

en: _Automatic orientation
an: Orientación _automatica

en: Background
an: Fondo

en: As custom color:
an: Como color personalizada:

en: Background Color
an: Color de fondo

en: Transparent Parts
an: Partes transparents

en: As check _pattern
an: Como _patrón de quadricula

en: As custom c_olor:
an: Como c_olor personalizada:

en: Color for Transparent Areas
an: Color ta arias transparents

en: As _background
an: Como _fondo

en: Image View
an: Vista d'imachens

en: Image Zoom
an: Ampliación d'imachen

en: E_xpand images to fit screen
an: E_namplar imachens dica achustar a la pantalla

en: Sequence
an: Seqüencia

note: I18N: This sentence will be displayed above a horizonzal scale to select a number of seconds in eog's preferences dialog.
en: _Time between images:
an: _Tiempo entre imachens:

en: _Loop sequence
an: Seqüencia en _bucle

en: Slideshow
an: Diapositivas

en: Plugins
an: Complementos

en: Go to the first image of the gallery
an: Ir a la primera imachen d'a colección

en: _First Image
an: _Primera imachen

en: Go to the previous image of the gallery
an: Ir a la imachen anterior d'a colección

en: _Previous Image
an: Imachen _anterior

en: Go to the next image of the gallery
an: Ir a la siguient imachen d'a colección

en: _Next Image
an: Siguient _imachen

en: Go to the last image of the gallery
an: Ir a la zaguera imachen d'a colección

en: _Last Image
an: _Zaguera imachen

en: Enlarge the image
an: Agrandir a imachen

en: _Zoom In
an: _Enamplar

en: Shrink the image
an: Atapizar a imachen

en: Zoom _Out
an: _Reducir

en: _Normal Size
an: Grandaria _normal

en: _Best Fit
an: Achuste óptim_u

en: Rotate the image 90 degrees to the left
an: Rotar a imachen 90 graus a la cucha

en: Rotate Counter_clockwise
an: Chir_ar en sentiu antihorario

en: Rotate the image 90 degrees to the right
an: Rotar a imachen 90 graus a la dreita

en: _Rotate Clockwise
an: Chira_r en sentiu horario

en: Changes the visibility of the image gallery pane in the current window
an: Cambeya a visibilidat d'a colección d'imachens d'o panel en a finestra actual

en: Pause or resume the slideshow
an: Pausar u resumir o pase de diapositivas

en: Size
an: Grandaria

en: Type
an: Tipo

en: File Size
an: Grandaria d'o fichero

en: Folder
an: Carpeta

en: Aperture
an: Obridura

en: Exposure
an: Exposición

en: Metering
an: Medición

en: Date
an: Calendata

en: Time
an: Hora

en: Focal Length
an: Distancia focal

en: Automatic orientation
an: Orientación automatica

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
an: Indica si a imachen se debe rotar automaticament basando-se en a orientación EXIF.

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
an: A color usada ta replenar l'aria detrás d'a imachen. Si a clau "use-background-color" no ye establida, a color lo determina o tema GTK+ activo.

en: Interpolate Image
an: Interpolar imachen

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
an: Indica si a imachen se debe interpolar en reducir-la. Produz millor calidat pero ye bella cosa más lento que as imachens no interpoladas.

en: Extrapolate Image
an: Extrapolar imachen

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
an: Indica si a imachen se debe extrapolar en enamplar-la. Produz millor calidat pero ye bella cosa mas lento que as imachens no extrapoladas.

en: Transparency indicator
an: Indicador de transparencia

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are CHECK_PATTERN, COLOR and NONE. If COLOR is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
an: Determina cómo habría d'indicar-se a transparencia. As valors válidos son CHECK_PATTERN, COLOR y NONE. Si se triga COLOR, alavez a clau "trans_color" determina a valor d'a color usada.

en: Scroll wheel zoom
an: Ampliación d'a rueda d'o churi

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
an: Indica si a rueda d'o churi se debe usar ta enamplar.

en: Zoom multiplier
an: Multiplicador d'ampliación

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
an: O multiplicador a aplicar quan s'use o rato ta enamplar. Ista valor define o paso de l'ampliación usada ta cada evento de desplazamiento. Por eixemplo, 0.05 resulta en un incremento d'o 5% ta cada evento de desplazamiento y 1.00 resulta en un incremento d'ampliación d'o 100%.

en: Transparency color
an: Color de transparencia

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
an: Si a clau de transparencia tiene una valor COLOR, alavez, ista clau determina a color que s'usa ta indicar a transparencia.

en: Use a custom background color
an: Usar una color de fondo personalizau

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
an: Si ye activau a color establida por a clau "background-color" s'usasé ta replenar l'a2́rea detrás d'a imachen. Si no ye establiu, o tema actual de GTK+ determinasé a color de farciu.

en: Loop through the image sequence
an: Ciclar a traviés d'a seqüencia d'imachens

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
an: Indica si a seqüencia d'imachens debe amostrar-se en un bucle infinito.

en: Allow zoom greater than 100% initially
an: Permite una ampliación mayor que o 100% inicialment

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
an: Si isto s'estableix a FALSE as imachens chicotas no serán estiradas dica cubrir toda a pantalla inicialment.

en: Delay in seconds until showing the next image
an: Retardo en segundos dica que s'amuestra a siguient imachen

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
an: Una valor mayor que 0 determina os segundos que una imachen remaneix en a pantalla dica que a siguient s'amuestra automaticament. Zero desactiva a visualización automatica.

en: Show/Hide the window statusbar.
an: Amostrar/amagar a barra d'estau d'a finestra.

en: Show/Hide the image gallery pane.
an: Amostrar/amagar o panel de colección d'imachens.

en: Image gallery pane position. Set to 0 for bottom; 1 for left; 2 for top; 3 for right.
an: Posición d'o panel de colección d'imachens. Estableixca 0 ta abaixo; 1 ta cucha; 2 ta alto; 3 ta dreita.

en: Whether the image gallery pane should be resizable.
an: Indica si o panel de colección d'imachens habría d'estar redimensionable.

en: Show/Hide the window side pane.
an: Amostrar/amagar o panel lateral d'a finestra.

en: Show/Hide the image gallery pane scroll buttons.
an: Amostrar/amagar os botons de desplazamiento d'o panel de colección d'imachens.

en: Close main window without asking to save changes.
an: Zarrar a finestra prencipal sin preguntar si alzar os cambeos.

en: Trash images without asking
an: Ninviar imachens a la papelera sin preguntar

en: If activated, Eye of GNOME won't ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
an: Si ye activau o Visor d'imachens no pedirá confirmación en mover imachens a la papelera. Preguntasé si belún d'os fichers no se puede mover a la papelera y deberá eliminar-se en o suyo puesto.

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
an: Indica si o selector de fichers debe amostrar a carpeta d'imachens de l'usuario si no i hai garra imachen cargada.

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user's pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
an: Si ye activau y no i hai garra imachen cargada en a finestra activa, o selector de fichers amostrasé as imachens d'a carpeta de l'usuario usando as carpetas especials d'usuario XDG. Si ye desactivau u a carpeta d'imachens no s'ha configurau, amostrasé a carpeta de treballo.

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
an: Indica si a lista de metadatos en o dialogo de propiedatz debe tener a suya propia pachina.

en: If activated, the detailed metadata list in the properties dialog will be moved to its own page in the dialog. This should make the dialog more usable on smaller screens, e.g. as used by netbooks. If disabled, the widget will be embedded on the "Metadata" page.
an: Si ye activau a lista de metadatos detallaus en o diálogo de propiedatz se moverá a la suya propia página en o diálogo. Isto hará o diálogo más usable en pantallas pequeñas, como as d'os "netbooks". Si ye desactivau o widget s'empotrará en a página "Metadatos".

en: Active plugins
an: Complementos activaus

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eog-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
an: Lista d'os complementos activaus. No contiene a "Ubicación" d'os complementos activaus. Veiga o fichero .eog-plugin ta obtener a "Ubicación" ta un complemento determinau.

en: Open _with
an: Ubrir c_on

en: _Copy
an: _Copiar

en: Move to _Trash
an: Mo_ver a la papelera

en: Show Containing _Folder
an: Mos_trar a carpeta contenedora

en: Fullscreen with double-click
an: Pantalla completa con dople pulsación

en: Activate fullscreen mode with double-click
an: Activar o modo a pantalla completa con una dople pulsación

en: Reload Image
an: Recargar imachen

en: Reload current image
an: Recargar a imachen actual

en: Date in statusbar
an: Calendata en a barra d'estau

en: Shows the image date in the window statusbar
an: Amuestra a calendata d'a imachen en a barra d'estau d'a finestra

en: Close _without Saving
an: Zarrar _sin alzar

en: Question
an: Pregunta

en: If you don't save, your changes will be lost.
an: Se perderán os suyos cambeos si no la alza.

en: Save changes to image "%s" before closing?
an: Alzar os cambeos en a imachen "%s" antes de zarrar?

en: There is %d image with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d images with unsaved changes. Save changes before closing?
an[0]: Existe %d imachen con cambeos sin alzar. Alzar os cambeos antes de zarrar?
an[1]: Existen %d imachens con cambeos sin alzar. Alzar os cambeos antes de zarrar?

en: S_elect the images you want to save:
an: S_eleccionar as imachens que quiere alzar:

note: Secondary label
en: If you don't save, all your changes will be lost.
an: Se perderán totz os suyos cambeos si no la alza.

en: _Reload
an: _Recargar

en: Could not load image '%s'.
an: No se podió cargar a imachen "%s".

en: Could not save image '%s'.
an: No se podió alzar a imachen "%s".

en: No images found in '%s'.
an: No se troboron imachens en "%s".

en: The given locations contain no images.
an: As ubicacions proporcionadas no contienen imachens.

note: A strftime-formatted string, to display the date the image was taken.
en: %a, %d %B %Y  %X
an: %a2, %d %B %Y  %X

note: TRANSLATORS: This is the actual focal length used when the image was taken.
en: %.1f (lens)
an: %.1f (long. focal)

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1f (35mm film)
an: %.1f (cinta de 35mm)

en: File format is unknown or unsupported
an: Formato de fichero desconoixiu u no suportau

en: Image Viewer could not determine a supported writable file format based on the filename.
an: O Visor d'imachens no podió determinar un formato de fichero escribible suportau basando-se en o nombre d'o fichero.

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
an: Por favor, prebe con una extensión de fichero diferent como .png u .jpg.

en: All files
an: Totz os fichers

en: Supported image files
an: Fichers d'imachen suportaus

en: _Open
an: _Ubrir

en: Open Image
an: Ubrir imachen

en: Save Image
an: Alzar imachen

en: Open Folder
an: Ubrir carpeta

en: Transformation on unloaded image.
an: Transformación en una imachen no cargada.

en: Transformation failed.
an: Falló a transformación.

en: EXIF not supported for this file format.
an: EXIF no suportau ta iste formato de fichero.

en: Image loading failed.
an: Fallo en cargar a imachen.

en: No image loaded.
an: No s'ha cargau garra imachen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
an: No tiene os permisos necesarios ta alzar o fichero.

en: Temporary file creation failed.
an: A creyación d'o fichero temporal ha fallau.

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
an: No se podió creyar o fichero temporal ta alzar: %s

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
an:  No se puede asignar memoria ta cargar o fichero JPG

en: Image Data
an: Datos d'a imachen

en: Image Taking Conditions
an: Condicions en que se quitó a imachen

en: GPS Data
an: Datos de GPS

en: Maker Note
an: Nota de marcador

en: Other
an: Unatro

en: XMP Exif
an: EXIF XMP

en: XMP IPTC
an: IPTC XMP

en: XMP Rights Management
an: Chestión de dreitos XMP

en: XMP Other
an: Unatro XMP

en: Tag
an: Etiqueta

en: Value
an: Valor

en: North
an: Norte

en: East
an: Este

en: West
an: Ueste

en: South
an: Sud

en: Unknown
an: Desconoixiu

en: %a, %d %B %Y
an: %a2, %d %B %Y

en: %lu second | %lu seconds
an[0]: %lu segundo
an[1]: %lu segundos

en: Image Settings
an: Achustes d'imachen

en: Image
an: Imachen

en: The image whose printing properties will be set up
an: A imachen que as suyas propiedatz d'impresión se definirán

en: Page Setup
an: Configuración de pachina

en: The information for the page where the image will be printed
an: Información d'a pachina an a imachen s'imprentará

en: Position
an: Posición

en: _Left:
an: _Cucha:

en: _Right:
an: _Dreita:

en: _Top:
an: _Alto:

en: _Bottom:
an: A_baixo:

en: C_enter:
an: C_dentrau:

en: None
an: Garra

en: Both
an: Totz dos

en: _Width:
an: A_nchura:

en: _Height:
an: A_ltura:

en: _Scaling:
an: E_scalau:

en: _Unit:
an: _Unidat:

en: Millimeters
an: Milímetros

en: Inches
an: Pulgadas

en: Preview
an: Vista preliminar

en: Show the folder which contains this file in the file manager
an: Amostrar en o chestor de fichers a carpeta que contiene iste fichero

en: as is
an: tal como

note: Translators: This string is displayed in the statusbar. * The first token is the image number, the second is total image * count. * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digi
en: %d / %d
an: %Id / %Id

en: Taken on
an: Presa en

en: At least two file names are equal.
an: A lo menos dos nombres de fichero son iguals.

en: Could not display help for Image Viewer
an: No se podió amostrar la aduya ta o Visor d'imachens

en:  (invalid Unicode)
an:  (Unicode no valido)

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
an: _Amagar

note: The newline character is currently necessary due to a problem * with the automatic line break.
en: The image "%s" has been modified by an external application.
    Would you like to reload it?
an: S'ha modificau a imachen "%s" con una aplicación externa.
    Quiere actualizar-la?

note: Translators: This string is displayed in the statusbar * while saving images. The tokens are from left to right: * - the original filename * - the current image's position in the queue * - the total number of images queued for saving
en: Saving image "%s" (%u/%u)
an: Alzando imachen "%s" (%u/%u)

en: Opening image "%s"
an: Ubrindo imachen "%s"

en: _Leave Fullscreen
an: _Salir d'o modo a pantalla completa

en: Leave fullscreen mode
an: Salir d'o modo a pantalla completa

note: L10N: This the reason why the screensaver is inhibited.
en: Viewing a slideshow
an: Veyer en modo diapositivas

en: Error printing file:
    %s
an: Error en imprentar o fichero:
    %s

en: Error launching System Settings:
an: Error en lanzar a configuración d'o sistema:

en: _Open Background Preferences
an: _Ubrir as preferencias d'o fondo

note: The newline character is currently necessary due to a problem * with the automatic line break.
en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
an: S'ha establiu a imachen "%s" como fondo d'o Escritorio.
    Quiere modificar a suya apariencia?

en: Saving image locally…
an: Alzando a imachen localment…

en: Are you sure you want to remove
    "%s" permanently?
an: Seguro que quiere eliminar
    "%s" permanentment?

en: Are you sure you want to remove
    the selected image permanently? | Are you sure you want to remove
    the %d selected images permanently?
an[0]: Seguro que quiere eliminar a imachen
    seleccionada permanentment?
an[1]: Seguro que quiere eliminar as %d
    imachens seleccionadas permanentment?

en: _Delete
an: _Eliminar

en: _Yes
an: _Sí

note: add 'dont ask again' button
en: Do _not ask again during this session
an: _No preguntar de nuevo entre ista sesión

en: Couldn't retrieve image file
an: No se podió obtener o fichero d'imachen

en: Couldn't retrieve image file information
an: No se podió obtener a información d'o fichero d'imachen

en: Couldn't delete file
an: No se podió eliminar o fichero

note: set dialog error message
en: Error on deleting image %s
an: Error en eliminar a imachen %s

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
an:  Seguro que quiere mover
    "%s" a la papelera?

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
an: No se podió trobar a papelera ta "%s". Quiere eliminar ista imachen permanentment?

en: Are you sure you want to move
    the selected image to the trash? | Are you sure you want to move
    the %d selected images to the trash?
an[0]: Seguro que quiere mover a imachen
    seleccionada a la papelera?
an[1]: Seguro que quiere mover as %d
    imachens seleccionadas a la papelera?

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
an: Qualques d'as imachens seleccionadas no se pueden mover a la papelera y s'eliminarán permanentment. Ye seguro que quiere seguir abance?

en: Couldn't access trash.
an: No se podió accedir a la papelera.

en: Fit the image to the window
an: Achustar a imachen a la finestra

en: Shrink or enlarge the current image
an: Entrecullir u engrandar a imachen actual

en: Show the current image in fullscreen mode
an: Amostrar a imachen actual en modo a pantalla completa

en: Properties
an: Propiedatz

en: The GNOME image viewer.
an: O visor d'imachens de GNOME.

en: GNOME Image Viewer
an: Visor d'imachens de GNOME

en: Open in fullscreen mode
an: Ubrir en modo pantalla completa

en: Disable image gallery
an: Desactivar a colección d'imachens

en: Open in slideshow mode
an: Ubrir en modo diapositivas

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
an: Encetar una nueva instancia en cuenta de reusar a ya existent

en: Open in a single window, if multiple windows are open the first one is used
an: Ubrir en una sola finestra; si i hai quantas finestras ubiertas, s'usa a primera

en: Show the application's version
an: Amostrar a versión de l'aplicación

en: [FILE…]
an: [FICHERO…]

note: I18N: The '%s' is replaced with eog's command name.
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
an: Execute "%s --help" ta veyer una lista completa d'as opcions comandos de linia disponibles.
