freeciv 2.1.0 - en to el translation catalogue (163 entries)

en: Afghani
el: Αφγανός

en: ?plural:Afghanis
el: ?plural:Aφγανοί

en: Algerian
el: Αλγερινοί

en: ?plural:Algerians
el: ?plural:Αλγερινούς

en: Antarctican
el: Ανταρτικό

en: ?plural:Antarcticans
el: ?plural:Ανταρτικούς

en: Aramean
el: Αραμαϊικό

en: ?plural:Arameans
el: ?plural:Αραμαίους

en: Argentine
el: Αργεντίνικο

en: ?plural:Argentines
el: ?plural:Αργεντίνους

en: Armenian
el: Αρμενικό

en: ?plural:Armenians
el: ?plural:Αρμένιους

en: Assyrian
el: Ασσύριακό

en: ?plural:Assyrians
el: ?plural:Ασσύριους

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
el: Η Ασσύρια ήταν μια αυτοκρατορία στη βόρεια Μεσοποταμία, που ονομάστηκε από την πρωτεύουσά της Ασσούρ

en: Australian
el: Αυστραλικό

en: ?plural:Australians
el: ?plural:Αυστραλούς

en: Basque
el: Βασκικό

en: ?plural:Basques
el: ?plural:Βάσκους

en: Bavarian
el: Βαυαρικό

en: ?plural:Bavarians
el: ?plural:Βαυαρούς

en: Belgian
el: Βέλγικό

en: ?plural:Belgians
el: ?plural:Βέλγους

en: Boer
el: Μπόερ

en: ?plural:Boers
el: ?plural:Μπόερς

en: Bosnian-Herzegovinian
el: Βόσνιο

en: ?plural:Bosnians
el: ?plural:Βόσνιους

en: British
el: Βρετανός

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
el: Το Ηνωμένο Βασίλειο δημιουργήθηκε το 1707 σαν συφωνία διαπραγματεύσεων ανάμεσα στο βασίλειο της Αγγλίας και το βασίλειο της Σκοτίας. Η χώρα , γνωστή και σαν Μεγάλη Βρετανία - έγινε η κυριάρχη βιομηχανική και ναυτική δύναμη τον 19 αιώνα.

en: ?plural:Britons
el: ?plural:Βρετανούς

en: Bulgarian
el: Βουλγάρος

en: ?plural:Bulgarians
el: ?plural:Βούλγαροι

en: Burmese
el: Βουρμανός

en: ?plural:Burmese
el: ?plural:Βουρμανούς

en: Canadian
el: Καναδός

en: ?plural:Canadians
el: ?plural:Καναδούς

en: Catalan
el: Καταλανός

en: ?plural:Catalans
el: ?plural:Καταλανοί

en: Chilean
el: Χιλιανός

en: ?plural:Chileans
el: ?plural:Χιλιανούς

en: Colombian
el: Κολομβιανός

en: ?plural:Colombians
el: ?plural:Κολομβιανούς

en: Croatian
el: Κροάτης

en: ?plural:Croatians
el: ?plural:Κροάτες

en: Cuban
el: Κουβανός

en: ?plural:Cubans
el: ?plural:Κουβανοί

en: Czech
el: Τσέχος

en: ?plural:Czechs
el: ?plural:Τσέχους

en: Estonian
el: Εσθονικό

en: ?plural:Estonians
el: ?plural:Εσθονούς

en: European
el: Ευρωπαϊκό

en: ?plural:Europeans
el: ?plural:Ευρωπαίους

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
el: Τα θεμέλια της Ευρωπαικής Ένωσης τέθηκαν το 1957 με τη συνθήκη της Ρώμης. Το εγχείρημα της ΕΕ αναπτύχθηκε από τότε και πλέον αρχίζει να με ένα μεγάλο πανίσχυρο κράτος.Αλλά το ερώτημα παραμένει: Υπάρχει ενιαία ευρωπαική ταυτότητα και ευρωπαικό έθνος στα αλήθεια;

en: Filipino
el: Φιλλιπινέζικο

en: ?plural:Filipinos
el: ?plural:Φιλλιπινέζους

en: Finnish
el: Φιλανδικό

en: ?plural:Finns
el: ?plural:Φιλανδούς

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
el: Η Φιλανδία είναι μια μικρή και κρύα χώρα στο βόρειο άκρο της Ευρώπης, γνωστή για τις εξαγωγές ξυλείας, κινητών τηλεφώνων και λειτουργικών συστημάτων.

en: Gallic
el: Γαλατικό

en: ?plural:Gauls
el: ?plural:Γαλάτες

en: Georgian
el: Γεωργιανό

en: ?plural:Georgians
el: ?plural:Γεωργιανούς

en: Hacker
el: Χάκερ

en: ?plural:Hackers
el: ?plural:Χάκερς

en: Hellenic
el: Έλληνικό

en: ?plural:Hellenes
el: ?plural:Έλληνες'

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
el: Το Ελληνικό κράτος δημιουργήθηκε όταν οι έλληνες απέκτησαν την ανεξαρτησία τους από την Οθωμανική αυτοκρατορία το 1832.

en: Hungarian
el: Ουγγαρικό

en: ?plural:Hungarians
el: ?plural:Ουγγαροί

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
el: Σύμφωνα με το θρύλο η Ουγγαρία ιδρύθηκε από τον Απραντ τον 9ο αιώνα.

en: Icelandic
el: Ισλανδικό

en: ?plural:Icelanders
el: ?plural:Ισλανδοί

en: Illyrian
el: Ιλλυριακό

en: ?plural:Illyrians
el: ?plural:Ιλλύριοι

en: Iranian
el: Ιρανικό

en: ?plural:Iranians
el: ?plural:Ιρανοί

en: Iraqi
el: Ιρακινό

en: ?plural:Iraqis
el: ?plural:Ιρακινοί

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
el: Το Ιράκ ιδρύθηκε μετά την πτώση της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Περιλαμβάνει την αρχαία περιοχή της Μεσοποταμίας στο σημείο που συγκλίνουν οι ποταμοί Τίγρης και ο Ευφράτης.

en: Irish
el: Ιρλανδικό

en: ?plural:Irish
el: ?plural:Ιρλανδοί

en: Israeli
el: Ισραηλίτικο

en: ?plural:Israelis
el: ?plural:Ισραηλινοί

en: Kenyan
el: Κενυατικό

en: ?plural:Kenyans
el: ?plural:Κενυάτες

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
el: Η Κένυα απέκτησε ανεξαρτησία από τη Βρετανία τον Δεκέμβριο του 1963.

en: Latvian
el: Λετονικό

en: ?plural:Latvians
el: ?plural:Λετονοί

en: Libyan
el: Λιβυικό

en: ?plural:Libyans
el: ?plural:Λίβυιοι

en: Lithuanian
el: Λιθουανικό

en: ?plural:Lithuanians
el: ?plural:Λιθουανοί

en: Malagasy
el: Μαλαγασιανικό

en: ?plural:Malagasies
el: ?plural:Μαλαγάσιοι

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
el: Οι Μαλαγάσιοι είναι οι κάτοικοι της Μαγαδασκάρης. Για αιώνες φυλές από την Ινδονησία, ανατολική Αφρική και τον Αραβικό κόσμο συγκεντώνονταν στο νησί.

en: Malaysian
el: Μαλαισιανικό

en: ?plural:Malaysians
el: ?plural:Μαλαισιανοί

en: Maori
el: Μαορικό

en: ?plural:Maori
el: ?plural:Μαόροι

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
el: Οι Μαόροι είναι άνθωποι της Πολυνησίας που μετανάστευσαν και εγκαταστάθηκαν στην ομάδα νησίων που είναι γνωστή με το όνομα Νέα Ζηλανδία.Σύμφωνα με αρχαιολογικές ενδείξεις η μετανάστευση άρχισε των 10ο αιώνα και συνέχισε μέχρι και τον 15ο.

en: Martian
el: Αριανικό

en: ?plural:Martians
el: ?plural:Αριανοί

en: Mexican
el: Μεξικανικό

en: ?plural:Mexicans
el: ?plural:Μεξικανοί

en: New Zealand
el: Νεοζηλανδικό

en: ?plural:New Zealanders
el: ?plural:Νεοζηλανδοί

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
el: Η ομάδα νησίων της Νέας Ζηλανδίας προσαρτήθηκε στη Βρετανία το 1840. Μετά από βασιλικό διάταγμα του 1907, το κράτος έγινε ανεξάρτητο κράτος μέσα στην κοινότητα των Εθνών.

en: Nigerian
el: Νιγηριανικό

en: ?plural:Nigerians
el: ?plural:Νιγηριανοί

en: Norwegian
el: Νορβηγικό

en: ?plural:Norwegians
el: ?plural:Νορβηγοί

en: Ottoman
el: Οθωμανικό

en: ?plural:Ottomans
el: ?plural:Οθωμανοί

en: Papuan
el: Παπουανικό

en: ?plural:Papuans
el: ?plural:Παπουανοί

en: Phoenician
el: Φοινικικό

en: ?plural:Phoenicians
el: ?plural:Φοίνικες

en: Quebecois
el: Κεμπέκικο

en: ?plural:Quebecois
el: ?plural:Κεμπέκοι

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
el: Το Κεμπέκ είναι η μεγαλύτερη επαρχία του Καναδά, και στεγάζει την πλειοψηφία του Γαλλόφωνου πληθυσμού στην Αμερική.

en: Romanian
el: Ρουμάνικό

en: ?plural:Romanians
el: ?plural:Ρουμανοί

en: Scottish
el: Σκωτσέζος

en: ?plural:Scots
el: ?plural:Σκωτσέζοι

en: Serbian
el: Σέρβος

en: ?plural:Serbians
el: ?plural:Σέρβοι

en: Silesian
el: Σικελός

en: ?plural:Silesians
el: ?plural:Σικελοί

en: Slovakian
el: Σλοβάκος

en: ?plural:Slovakians
el: ?plural:Σλοβάκοι

en: Slovenian
el: Σλοβένος

en: ?plural:Slovenians
el: ?plural:Σλοβένοι

en: South African
el: Νοτιοαφρικανός

en: ?plural:South Africans
el: ?plural:Νοτιοαφρικανοί

en: Soviet
el: Σοβιετικός

en: ?plural:Soviets
el: ?plural:Σοβιετικοί

en: Sudanese
el: Σουδανός

en: ?plural:Sudanese
el: ?plural:Σουδανοί

en: Swazi
el: Σουάζιλανδός

en: ?plural:Swazis
el: ?plural:Σουάζιλανδοί

en: Swiss
el: Ελβετός

en: ?plural:Swiss
el: ?plural:Ελβετοί

en: Taiwanese
el: Ταιβανέζος

en: ?plural:Taiwanese
el: ?plural:Ταιβανέζοι

en: Texan
el: Τεξανός

en: ?plural:Texans
el: ?plural:Τεξανοί

en: Thracian
el: Θρακιώτες

en: Tibetan
el: Θιβετιανός

en: ?plural:Tibetans
el: ?plural:Θιβετιανοί

en: Tunisian
el: Τυνήσιος

en: ?plural:Tunisians
el: ?plural

en: Ukrainian
el: Ουκρανός

en: ?plural:Ukrainians
el: ?plural:Ουκρανοί

en: Uruguayan
el: Ουρουγουανός

en: ?plural:Uruguayans
el: ?plural:Ουρουγουανοί

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζος

en: ?plural:Vietnamese
el: ?plural:Βιετναμέζοι

en: Welsh
el: Ουαλός

en: ?plural:Welsh
el: ?plural:Ουαλοί

en: Zanzibari
el: Ζανζιβάρη

en: An archipelago off the coast of Eastern Africa, Zanzibar has been an international trading center since time immemorial. Zanzibari traders controlled much of the spice and slave trade in the western part of the Indian Ocean. Periods of relative independence and foreign control by Persians, Portuguese, Omanis and British followed each other. Occupied by the British in 1893, Zanzibar achieved independence in 1963. Shortly thereafter, the last sultan was overthrown and Zanzibar joined with Tanganyika to form the United Republic of Tanzania.
el: Η Ζανζιβάρη είναι αρχιπέλαγος στις ακτές της ανατολικής Αφρι-
    κής.Αποτελούσε διεθνές εμπορικό κέντρο από αμνημονεύτων χρό-
    νων.Οι έμποροι του  έλεγχαν σημαντικό τμήμα του εμπορίου μπα-
    χαρικών και σκλάβων στο δυτικό ινδικό ωκεανό.Περιόδοι σχετι-
    κής ανεξαρτησίας και ξένου ελέγχου από Πέρσες, Πορτογάλους,
    το Ομάν και του Άγγλους διαδέχτηκαν η μία την άλλη. Υπό τον
    έλεγχο των Βρετανών από το 1893 απόκτησε ανεξαρτησία το 1963.
    Λίγο μετά ο τελευταίος σουλτάνος καθαιρέθηκε και η Ζανζιβάρη
    μαζί με την Ταγκανίκα σχημάτισαν την Ρεπουμπλικανία της 
    Τανζανίας.

en: Zimbabwean
el: Ζιμπαμπουινός

en: ?plural:Zimbabweans
el: ?plural:Ζιμπαμπουινοί
