Freeciv 2.0.99-devel - en to ja translation catalogue (1756 entries)

en: Abkhaz
ja: アブハズ人

en: ?plural:Abkhazians
ja: アブハズ人

en: Ancestors of Abkhazians have lived in the western Caucasus since time immemorial. Short periods of independence alternated with domination by the Greeks, Romans, Byzantines, Turks, Russians and Georgians. Nowadays Abkhazia is a partially recognized republic.
ja: アブハズ人の祖先は有史以前より西コーカサスに暮らしていました。独立してもすぐ新たな支配者に征服されることの繰り返しで，ギリシア，ローマ，ビザンツ，トルコ，ジョージア，ロシアと宗主国が変わっていきました。現在アブハジアは事実上の独立共和国ですが，国際的に承認しているのは一部の国に限られます。

en: Imam %s
ja: イマーム %s

en: Imama %s
ja: イマーマ %s

en: Australian Aboriginal
ja: アボリジニ

en: ?plural:Aborigines
ja: アボリジニ

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
ja: オーストラリア・アボジリニは，オーストラリア大陸のもともとの住民全体の総称です。オーストラリアの各地方出身のアボジリニはそれぞれ個別の名称で自分たちを呼んでいます――コーリ，ヤマジ，ヌンガ，ミュリなどなど。[訳註: "aborigine" は単に「先住民」という意味で，オーストラリアのそれだけを指すわけでもありません]

en: Principal Chief %s
ja: 首長 %s

en: ?female:Principal Chief %s
ja: 首長 %s

en: Elder %s
ja: 長老 %s

en: ?female:Elder %s
ja: 長老 %s

en: Great Chief %s
ja: 大族長 %s

en: ?female:Great Chief %s
ja: 大族長 %s

en: Abyssinian
ja: アビシニア人

en: ?plural:Abyssinians
ja: アビシニア人

en: Abyssinians - also known as Habesha or Ethiopians - are a Semitic people who ruled historical states in the Horn of Africa, the most prominent being the Aksumite Kingdom and the Ethiopian Empire.
ja: アビシニアは19世紀頃までヨーロッパ人が用いたエチオピアの旧称です。これは元々アラブ人がこの地域に住む人々を「ハバシャ」と呼んだのが語源です。現在では，エチオピア高原・エリトリア高原に住み南方セム語に属する言語を話す民族を総称してハバシャ族，あるいはアビシニア人といいます。アムハラ人やティグレ人が含まれ，エチオピア連邦民主共和国の人口の1/3を占めています。

en: Patriarch %s
ja: 総大司教 %s

en: Matriarch %s
ja: 女総大司教 %s

en: Emperor %s
ja: 皇帝 %s

en: Empress %s
ja: 女帝 %s

en: Acadian
ja: アカディア人

en: ?plural:Acadians
ja: アカディア人

en: Acadia was first founded in 1604 as the first French colony in North America. It was soon caught in the crossfire of French-English wars, leading Acadia to change hands frequently. This led Acadians to develop a separate identity and a form of self-government. Their lack of support for any side in these wars earned them the title of French neutrals, but also the distrust of British colonial authorities who would forcefully deport them in 1755. Acadians have since returned to their land and rebuilt.
ja: アカディアは1604年にフランスの北アメリカにおける最初の植民地として創設されました。その後すぐ，フランスとイギリスの間の交戦地となり，アカディアの領有権は二国間でたびたび行き来しました。このことはアカディア人の自主独立の気風を育みました。繰り返される戦争の中，彼らはどちらの勢力にも組しようとしませんでしたが，それはフランス側からは中立と見なされたものの，イギリスの植民勢力からは不信を呼び，1755年に彼らを強制的に追放しました。その後アカディア人は彼らの地に帰還し，地域を再興しました。

en: Premier %s
ja: %s首相

en: Abbot %s
ja: 大修道院長 %s

en: Mother Superior %s
ja: 女子修道院長 %s

en: Acehnese
ja: アチェ人

en: ?plural:Acehnese
ja: アチェ人

en: The Sultanate of Aceh located on the western tip of the island of Sumatra was a regional power in the 16th and 17th centuries, controlling much of the trade through the Strait of Malacca. Aceh was subjugated by the Dutch in the bloody Aceh War of 1873-1903.
ja: アチェ王国はスマトラ島の西端に位置し，16世紀から17世紀にかけては地域勢力となってマラッカ海峡を通過する交易の大半を支配しました。アチェは1873年から1903年にかけての血で血を洗うアチェ戦争の末にオランダに征服されました。

en: Sultan %s
ja: スルターン %s

en: Sultana %s
ja: スルターナ %s

en: Governor %s
ja: %s総督

en: ?female:Governor %s
ja: %s総督

en: Acrean
ja: アクレ人

en: ?plural:Acreans
ja: アクレ人

en: Acre is the westernmost state of Brazil. The region was part of Bolivia until 1899, when Brazilian settlers revolted and declared an Independent State of Acre. Bolivia gave up its claims to the territory in the Treaty of Petropolis of 1903, after which Acre was annexed to Brazil. Acre is one of the world's most important rubber producing regions.
ja: アクレ州はブラジル連邦共和国を構成する州の一つで北西部に位置します。かつてはボリビア領でしたが1899年に分離独立を図ってアクレ紛争が勃発し，「アクレ共和国」の独立宣言が2度行われました。1903年にブラジルとボリビアは互いの領土の一部を交換する形で合意し，ペトロポリス条約が結ばれました。この結果アクレ共和国はブラジルに併合され，連邦準州となりました。アクレ州は、世界で最も重要なゴム生産地域の一つです。

en: Baron %s
ja:  %s男爵

en: Baroness %s
ja:  %s男爵

en: Padre %s
ja: %s神父

en: Madre %s
ja: マザー %s

en: Afghani
ja: アフガン人

en: ?plural:Afghanis
ja: アフガン人

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
ja: しばしば中央アジアの交差点と呼ばれるアフガニスタンは，実に波乱に満ちた歴史を有しています。古くから，この地はさまざまな勢力に支配されました。ペルシア帝国，チンギス・カン，アレキサンダー大王などが挙げられましょう。今日知られている国民国家としてのアフガニスタンは，アフマド・シャーが1746年にドゥッラーニー朝を創設した時に出現しました。

en: Emir %s
ja: アミール %s

en: Emira %s
ja: アミーラ %s

en: General Secretary %s
ja: %s書記長

en: ?female:General Secretary %s
ja: %s書記長

en: Mullah %s
ja: ムラー %s

en: ?female:Mullah %s
ja: ムラー %s

en: African
ja: アフリカ人

en: ?plural:Africans
ja: アフリカ人

en: Africa: the cradle of humanity. It is the world's second largest continent and also its second most populous.
ja: アフリカ――そこは人類発祥の地。世界第2位の面積を持つ広大な大陸であり，また総人口も2番目に多い。

en: Ainu
ja: アイヌ人

en: ?plural:Ainu
ja: アイヌ人

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
ja: アイヌ人は日本北部，千島列島，サハリン，カムチャッカ半島南部に住む先住民族です。

en: Akwe
ja: アクウェ人

en: ?plural:Akwe
ja: アクウェ人

en: The Akwe are also known by three different tribal names in Portuguese, Xavante, Xakriaba and Xerente. They have a patrilineal clan system and live in Mato Grosso and Tocantins states of Brazil, though they have been forced to move by Brazilians several times through their history. Traditionally, they are ruled by councils of elders who elect a chief and have likely lived in large ring villages since about the 9th century CE. They are Ge speakers who farm maize, manioc, sweet potatoes and yams.
ja: アクウェ人は，シャヴァンテ，シャクリアバ，シェレンテという3部族名でも知られています。彼らは父系制の氏族制度を持ち，ブラジルのマットグロッソ州およびトカンティンス州に暮らしていますが，彼らはしばしばブラジル人によって強制移住させられてきました。伝統的に，彼らは長老会議で選ばれた長によって統治され，大きな三日月形の村での生活を9世紀頃から続けてきました。彼らはジェ語を使用し，トウモロコシ，キャッサバ，サツマイモ，ヤムイモを栽培しています。

en: Andalusi
ja: アンダルス人

en: ?plural:Andalusis
ja: アンダルス人

en: Al-Andalus was the parts of the Iberian peninsula that was under Muslim control during the Middle Ages. Muslim Andalusians are noted for their splendid architectural heritage. During the Reconquista the Christian kingdoms gradually pushed back the Islamic states of Al-Andalus. Their last city on the Iberian peninsula, Granada, fell in 1492.
ja: アル＝アンダルスはイベリア半島のうち，中世においてイスラム勢力の支配下にあった地域を指します。アンダルスのムスリムはその壮麗な建築遺産で有名です。レコンキスタにおいてキリスト教王国はだんだんとアル＝アンダルスのイスラム諸国を押し返していきました。彼らのイベリア半島最後の都市グラナダは1492年に陥落しました。

en: Sheikh %s
ja: シェイフ %s

en: Shaykha %s
ja: シャイハ %s

en: Caliph %s
ja: カリフ %s

en: Calipha %s
ja: カリファ %s

en: Vizier %s
ja: ワズィール %s

en: ?female:Vizier %s
ja: ワズィール %s

note: TRANS: The first letter in "Aland" should be TRANS: U+00C5 LATIN CAPITAL A WITH RING if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 197.
en: Alander
ja: オーランド人

en: ?plural:Alanders
ja: オーランド人

en: Aland is an archipelago in the Baltic Sea, located between Sweden and Finland. The islands' inhabitants are Swedish speaking, but Aland is an autonomous province in Finland, a status that was reached in 1921 after a long period in which the islands were contested between Sweden and Finland. Aland's special and demilitarized status is protected by international law.
ja: オーランド諸島はバルト海に浮かぶ島々で，スウェーデンとフィンランドの間に位置します。公用語はスウェーデン語ですが，両国の間で長きにわたって領有が争われた結果，1921年にフィンランドの自治領となりました。国際法によりオーランド諸島は非武装地帯に指定されています。

en: Earl %s
ja:  %s伯爵

en: ?female:Earl %s
ja:  %s伯爵

en: Vicar %s
ja: 司教代理 %s

en: ?female:Vicar %s
ja: 司教代理 %s

en: Albanian
ja: アルバニア人

en: ?plural:Albanians
ja: アルバニア人

note: TRANS: The fourth letter in "Enver" should be TRANS: U+00EB LATIN SMALL LETTER E WITH DIAERESIS if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00EB.
en: Inhabitants of the Balkan peninsula, the ethnic origins of the Albanians are uncertain, though it has been suggested they descend from the Illyrians of Classical Antiquity. Albania changed hands several times during its  history. It has been an independent state again since 1912. For much of the 20th century Albania was ruled by communist dictator Enver Hoxha.
ja: バルカン半島に暮らすアルバニア人の民族的起源については明らかになっていませんが，古代民族イリュリア人の末裔とされています。歴史上，アルバニア人を支配する勢力は何度か変わっていきました。彼らが再び独立国となったのは1912年のことです。20世紀のかなりの期間，アルバニアは共産主義者エンヴェル・ホッジャによる独裁下にありました。

en: Prince %s
ja: 公 %s

en: Princess %s
ja: 女公 %s

en: First Secretary %s
ja: %s第一書記

en: ?female:First Secretary %s
ja: %s第一書記

en: Aleut
ja: アレウト族

en: ?plural:Aleuts
ja: アレウト族

en: The Unangan, or Aleut, lived in permanent subterranean homes in their hunting and fishing villages. They lived in the Aleutian islands for thousands of years prior to European contact. Unangan people developed ties to Russian missionaries and traders many converting to Russian Orthodox Christianity and intermarrying with Russians, and some even accompanied Russians to their other colonial entrepots such as Ft. Ross in northern California and Ft. Elizabeth in Hawai'i.
ja: アレウト族はアリューシャン列島の先住民族で，彼ら自身は自らをウナンガンと呼びます。半地下の家を建て，狩猟と漁労による自給自足の生活を送ってきましたが，ロシア人との接触は同時に伝染病を持ち込み，人口が1/10まで減少しました。また宣教師や交易商人たちとの結びつきが深まるにつれ，彼らの多くはロシア正教に改宗し，ロシア人との通婚も進みました。一部はロシア人に随行して，他の植民交易集散地，例えば北カリフォルニアのロス要塞やハワイのエリザヴェータ要塞まで訪れています。

en: Shaman %s
ja: シャーマン %s

en: ?female:Shaman %s
ja: シャーマン %s

en: Algerian
ja: アルジェリア人

en: ?plural:Algerians
ja: アルジェリア人

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
ja: アルジェリアは北アフリカのアラブ国家です。歴史的にはベルベル人が住んでいたところです。

en: Secretary General %s
ja:  %s事務総長

en: ?female:Secretary General %s
ja:  %s事務総長

en: %s Dey
ja: %s デイ

en: ?female:%s Dey
ja: %s デイ

en: Alsatian
ja: アルザス人

en: ?plural:Alsatians
ja: アルザス人

en: Alsace is a region in Europe, on the border of France and Germany. During the Middle Ages Alsace was part of the Holy Roman Empire, and consisted of several quite wealthy city-states. In the 17th and 18th century the Alsatian cities were annexed by France one by one, but after that the region became one of the most contested parts of Europe, changing hands between Germany and France 4 times in less than a century. Since 1944 it has been in French hands.
ja: アルザスはフランス北東部の，ライン川とヴォージュ山脈の間に位置する地方です。中世においては神聖ローマ帝国の一部で，いくつかの豊かな都市国家で構成されていました。フランスは1618年から始まる三十年戦争に介入し，この地方の大部分を手に入れました。さらに｢自然国境説｣を唱えてライン川以西の領有を主張し，1681年に要衝であるストラスブールを占領しました。住民の多くがドイツ系であり，また石炭と鉄鉱石を産出することも相まって，フランスとドイツはこの地方を巡りヨーロッパにおいて特に激しい領有争いを繰り広げました。普仏戦争以降の100年間で，支配国は実に4度も変わりました。現在はフランス領となっています。

en: Minister-President %s
ja: %s首相

en: ?female:Minister-President %s
ja: %s首相

en: Bailiff %s
ja: 代官 %s

en: ?female:Bailiff %s
ja: 代官 %s

en: Bishop %s
ja:  %s司教

en: ?female:Bishop %s
ja:  %s司教

en: Burgomaster %s
ja: %s市長

en: ?female:Burgomaster %s
ja: %s市長

en: Amazigh
ja: アマジグ人

en: ?plural:Imazighen
ja: アマジグ人

en: The Amazigh civilization is one of the oldest in the Mediterranean Basin, co-existing with ancient Egypt. The Imazighen people, which means "free men", are sturdy and strong but cheerful and generous with a great consideration for family and tribe. Every tribe has its own traditions and culture, which is the reason for the countless diversity of traditions in modern Morocco, Algeria, and Tunisia. The Imazighen speak old languages such as Tamazirt, Tachelhit or Tarifit, collectively known as Berber languages, using an age-old writing system called Tifinagh.
ja: アマジグ文明は地中海周辺地域に古くから存在する文明の一つで，古代エジプト文明と共存してきました。アマジグとは「自由人」を意味します。強く勇敢な一方，家族や部族に対しては親切かつ寛大で，思いやりを忘れませんでした。部族ごとに独自の慣習と文化を持ち，それが現代のモロッコ，アルジェリア，チュニジアにおけるさまざまな慣習の違いにつながっています。アマジグ人はタマズィグト，タシュリヒート，タリフィートなど(総称してベルベル語と呼ばれる)の古い言語を話し，ティフィナグと呼ばれる古代文字を使います。

en: Amazonian
ja: アマゾーン

en: ?plural:Amazons
ja: アマゾーン

en: The Amazons are a fictional nation of women warriors which appear in Classical Greek writing and art. Authors have located them in the Ukraine, Asia Minor, or Libya. The Amazons were reported to remove their right breasts in order to better use the bow and other weapons.
ja: アマゾーンは古代ギリシアの書物や芸術に登場する女性だけの部族で，架空のものとされています。これらの書物では，彼女らはウクライナ，小アジア，あるいはリビアに住んでいるとされています。アマゾーンは弓などの武器を使用しやすくするため，右の乳房を切り落としていたと言われています。

en: Andorran
ja: アンドラ人

en: ?plural:Andorrans
ja: アンドラ人

en: Andorra is a small country in the eastern Pyrenees. In 1278, a dispute between the bishop of Urgell and the Count of Foix ended with an agreement to share the sovereignty of Andorra. This arrangement is still in effect and their successors - the current bishop of Urgell and the President of the French Republic - bear the (mostly honorific) title of co-prince of Andorra.
ja: アンドラはピレネー山脈東部にある小さな国です。1278年，ウルヘル司教とフォワ伯爵とのあいだの争論の結果，アンドラを共同統治する宗主契約が結ばれました。この契約は現在もその後継者である現在のウルヘル司教およびフランス共和国大統領に引き継がれ，彼らはほとんど儀礼的ながらもアンドラ共同大公の称号を持っています。

en: Dictator %s
ja: 独裁官 %s

en: ?female:Dictator %s
ja: 独裁官 %s

en: Co-Prince %s
ja: 共同大公 %s

en: Co-Princess %s
ja: 共同大公 %s

en: Angolan
ja: アンゴラ人

en: ?plural:Angolans
ja: アンゴラ人

en: When the Portuguese arrived in Angola in the 15th century the region was controlled by several Bantu kingdoms. Angola became an important source of slave traders until well into the 19th century. After two decades of guerrilla war against the Portuguese colonial authorities Angola finally achieved independence in 1975. Soon the various guerilla groups started fighting each other. After half a century of war a peace agreement was finally reached in 2002.
ja: ポルトガル人が15世紀にアンゴラに到達した頃，この地域はいくつかのバントゥー系王国に支配されていました。アンゴラは奴隷貿易の重要な供給地となり，それは19世紀の終わり近くまで続きました。ポルトガルによる植民地支配に対する20年ものゲリラ活動の末，アンゴラは1975年についに独立を達成しました。しかし直ちにさまざまなゲリラグループが互いに戦い始めました。半世紀にわたる戦争の末，ようやく休戦協定が結ばれたのは2002年のことです。

en: Anhaltian
ja: アンハルト人

en: ?plural:Anhaltians
ja: アンハルト人

en: Anhalt was a German state. Initially a county, it was split from Saxony in 1212. For most of its history, it was partitioned into several territories that were ruled by the same family. The counts of Anhalt were raised to dukes upon the dissolution of the Holy Roman Empire by Napoleon in 1806. Anhalt was reunited into a single duchy in 1863. Upon the downfall of the German monarchies in 1918, it became a free state. After World War II, Anhalt finally ceased to exist when the allies decided to merge it with the former Prussian Province of Saxony to form the state of Saxony-Anhalt.
ja: アンハルト公国はかつてドイツ帝国を構成した国々の一つで，現在のドイツ中部，エルベ川とザーレ川が合流する地域に位置していました。1212年にザクセン公ベルンハルト3世が没し，相続に伴ってザクセン公国からアンハルト伯領を分割したことでその歴史が始まりました。しかし所領の分割相続がたびたび行われたため，同族の国々が並び立つ時代が長く続きました。16世紀にアンハルト諸国は統一されたものの再度分裂し，1863年に再統一されました。1218年にアンハルト伯(Graf)は侯爵(Fürst)となり，1806年には公爵(Herzog)となりました。1871年にドイツ帝国の構成国となったものの，1918年のドイツ革命に伴ってアンハルト公は退位し，アンハルトはヴァイマル共和国アンハルト自由州となりました。第二次世界大戦後，アンハルトはその全域がザクセン=アンハルト州に統合されました。

en: Count %s
ja:  %s伯

en: Countess %s
ja:  %s伯

en: Grand Duke %s
ja:  %s大公

en: Grand Duchess %s
ja:  %s女公

en: Anishinaabe
ja: アニシナベ人

en: ?plural:Anishinaabeg
ja: アニシナベ人

en: The Anishinaabeg are a group of closely related Native American tribes in the North American Great Lakes region, including the Ottawa, Ojibwe, Algonkin and Potawatomi. They speak Algonquian languages. Together they are one of the most numerous indigenous peoples of North America.
ja: アニシナベ人は，北アメリカ五大湖地方に暮らし互いに密接な関係を持ったインディアン諸部族の集団です。この中にはオタワ族，オジブワ族，アルゴンキン族，ポタワトミ族が含まれます。彼らはアルゴンキン語を話します。彼らは北アメリカ先住民のうちで最大級の人口を持つ民族集団です。

en: Great Shaman %s
ja: 大シャーマン %s

en: ?female:Great Shaman %s
ja: 大シャーマン %s

en: Antarctican
ja: 極地人

en: ?plural:Antarcticans
ja: 極地人

en: Independent South Pole, land of penguins.
ja: 独立国・南極，ペンギンの大地。

en: Antiguan and Barbudan
ja: アンティグア・バーブーダ人

en: ?plural:Antiguans and Barbudans
ja: アンティグア・バーブーダ人

en: Antigua and Barbuda is a country in the Eastern Caribbean consisting of the two eponymous islands as well as a number of smaller islets. The country has been independent from the United Kingdom since 1981.
ja: アンティグア・バーブーダはカリブ海東部，アンティグア島とバーブーダ島，その他の小島からなる国です。1981年にイギリスから独立し，現在はイギリス連邦の加盟国です。

en: Antillean
ja: オランダ領アンティル人

en: ?plural:Antilleans
ja: オランダ領アンティル人

en: The islands of Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, Saint Martin and Saint Eustatius were colonized by the Dutch in the 17th century. Their population is of mixed European, African and Latin American heritage. The Netherlands Antilles gained internal self governance in 1954, and were subsequently dissolved in 2010. Aruba, Curacao and Saint Martin are countries within the Kingdom of the Netherlands; the other three islands have been directly integrated into the Netherlands as special municipalities.
ja: カリブ海に浮かぶ小アンティル諸島のうち，アルバ，ボネール，キュラソー，サバ，シント・マールテン，シント・ユースタティウスは17世紀にオランダの植民地とされました。これら6島は1948年にオランダ王国の海外領土「オランダ領アンティル」に改められ，さらに1954年には自治領になりました。1986年にアルバが分離して単独で自治領となった後，2010年にはオランダ領アンティルは完全に解体されました。アルバ，キュラソー，シント・マールテンはそれぞれ単独で自治領になり，残る3島はオランダ直属の特別自治体になりました。住民の8割をムラート(ヨーロッパ人とアフリカ系黒人の混血)が占めています。

en: Aragonese
ja: アラゴン人

en: ?plural:Aragonese
ja: アラゴン人

en: Aragon was formed as a Frankish county and was elevated to a kingdom in the 11th century. It expanded its territory southwards during the reconquista and subsequently managed to control a large part of the Mediterranean. In 1469 king Fernando II married Isabella of Castile, a union that would form the base of the Spanish unification. The kingdom was legally dissolved in 1707 but today Aragon continues to exist as an autonomous community of Spain.
ja: アラゴンはフランク王国の州として形成され，11世紀には王国へと成長しました。レコンキスタを通じてその領域を南方へと拡大し，だんだんと地中海のかなり広い領域を支配するようになりました。1469年，国王フェルナンド2世がカスティーリャ王女イザベルと結婚して同君連合が成立し，これがスペイン統一の基礎となりました。王国は法的には1707年に解体されましたが，今日もアラゴンはスペインの自治州として存在しています。

en: Aramean
ja: アラム人

en: ?plural:Arameans
ja: アラム人

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
ja: 伝説によると，アラム人はノアの孫アラムの子孫たちなのだそうです。

en: Argentine
ja: アルゼンチン人

en: ?plural:Argentines
ja: アルゼンチン人

note: TRANS: The fourth letter in "Peron" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Peron and his charismatic wife Eva "Evita" Peron.
ja: アルゼンチンは南米大陸の南東岸に位置しています。1816年にスペインから独立して以来，アルゼンチンは数々の内憂外患に苦しめられてきました。第二次世界大戦後の数十年間，アルゼンチンの政治はユアン・ペロンとそのカリスマ的な妻エヴァ「エヴィータ」ペロンによって支配されていました。

en: Comandante %s
ja:  %s司令官

en: Comandanta %s
ja:  %s司令官

en: Caudillo %s
ja:  %s総統

en: Caudilla %s
ja:  %s総統

en: Cardinal %s
ja: 枢機卿 %s

en: Viceroy %s
ja: 副王 %s

en: Vicereine %s
ja: 副女王 %s

en: Armenian
ja: アルメニア人

en: ?plural:Armenians
ja: アルメニア人

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
ja: 伝説によれば，アルメニア人はハイク――ノアの玄孫[訳註:孫の孫]――の末裔なのだそうです。現代のアルメニア共和国は1991年にソヴィエトからの独立を獲得しました。

en: Usurper %s
ja: 簒奪者 %s

en: ?female:Usurper %s
ja: 簒奪者 %s

en: Ashanti
ja: アシャンティ人

en: ?plural:Ashantis
ja: アシャンティ人

en: The Ashanti were an ancient kingdom in a region that is currently a part of Ghana. The first Ashanti kingdom was founded in the 11th century.
ja: アシャンティは現在のガーナの一部地域にあった古い王国です。アシャンティ人の最初の王国が建国されたのは11世紀のことです。

en: Councillor %s
ja: %s評議員

en: ?female:Councillor %s
ja: %s評議員

en: Asantehene %s
ja: アサンテヘネ %s

en: ?female:Asantehene %s
ja: アサンテヘネ %s

en: Assamese
ja: アホム族

en: ?plural:Assamese
ja: アホム族

en: Assyrian
ja: アッシリア人

en: ?plural:Assyrians
ja: アッシリア人

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
ja: アッシリアは北メソポタミアの帝国でした。名前は首都アッシュールからつけられました。

en: Asturian
ja: アストゥリアス人

en: ?plural:Asturians
ja: アストゥリアス人

en: The Astures were a Celtic people which occupied most of the northern coast of Spain. They battled against the Roman Empire until their defeat by Caesar Augustus' legions between 29 and 19 BCE. Under the Visigothic kingdom of Toledo, there were uneasy relations between Visigoths and Asturians. In 722 CE, king Pelayo defeated the Umayyad Muslim troops at Covadonga, establishing the Asturian Kingdom, which lasted until 910 CE, when the capital town was moved from Oviedo to Leon. Nowadays, Asturias is an autonomous community of Spain.
ja: アストゥリアス人はスペイン北部の海岸地帯の大部分を占めていたケルト系民族です。彼らはローマ帝国と戦い続け，カエサル・アウグストゥスの軍団による紀元前29年から紀元前19年にかけての侵略に敗れるまで独立を保ちました。トレドを本拠とする西ゴート王国の支配下では，西ゴート人とアストゥリアス人との間にいさかいが絶えませんでした。722年，ペラーヨ王はコバドンガにてウマイヤ朝のイスラム軍を破り，アストゥリアス王国を建国しました。910年には首都をオビエドからレオンに移し，レオン王国となりました。現在，アストゥリアスはスペインの自治州となっています。

en: Atlantean
ja: アトランティス人

en: ?plural:Atlantean
ja: アトランティス人

en: The mythical continent of Atlantis
ja: 伝説の大陸アトランティス。

en: High King %s
ja: 上王 %s

en: High Queen %s
ja: 上女王 %s

en: Australian
ja: オーストラリア人

en: ?plural:Australians
ja: オーストラリア人

en: Australia was founded as a British penal colony in 1788 CE. Originally comprising several colonies (New South Wales, Victoria, Queensland, South Australia, Western Australia and Tasmania) it became a single country in 1902. It is the only country on Earth to occupy an entire continent.
ja: オーストラリアは1788年にイギリスの流刑植民地として設立されました。当初は複数の植民地(ニューサウスウェールズ，ビクトリア，クイーンズランド，南オーストラリア，西オーストラリア，タスマニア)から成っていましたが，1902年に一つの国となりました。これは単独の国家が一つの大陸を丸ごと占めている唯一のものです。

en: Avar
ja: アヴァール

en: ?plural:Avars
ja: アヴァール

en: %s Khan
ja: %s ハン

en: %s Khatan
ja: %s ハトン

en: %s Khagan
ja: %s ハーン

en: ?female:%s Khagan
ja: %s ハーン

en: Aymara
ja: アイマラ族

en: ?plural:Aymaras
ja: アイマラ族

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
ja: アンデスのティワナク文明の崩壊の後，その後継者たちはそれぞれ文化的に近いアイマラ諸王国へと再編され，インカ人により征服されるまでの間チチカカ湖周辺で繁栄を続けました。

en: Azeri
ja: アゼルバイジャン人

en: ?plural:Azeris
ja: アゼルバイジャン人

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
ja: アゼリー人(アゼルバイジャン人)はアゼルバイジャンに住む人々です。コーカサス地方の現在アゼルバイジャン領となっている地域では，かつてはさまざまな古代国家が攻防を繰り返してきました。1813年にアゼルバイジャンはロシア帝国の一部となり，その後1918年から1920年までの短い期間独立を果たしました(歴史上最初のイスラム共和国)。再びアゼルバイジャンはソビエト連邦の一部となり，ソビエト崩壊の1991年まで続くこととなります。

en: %s Shah
ja: %s シャー

en: %s Shahbanu
ja: %s シャーバヌ

en: Badian
ja: バーデン人

en: ?plural:Badians
ja: バーデン人

en: Baden was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Wuerttemberg and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
ja: バーデンはドイツ南西部シュヴァーベン地方の一地域でした。第二次世界大戦後，バーデン州はヴュルテンベルク州およびホーエンツォレルン州と合併してバーデン＝ヴュルテンベルク州となりました。

en: Margrave %s
ja: 辺境伯 %s

en: Margravine %s
ja: 女辺境伯 %s

en: Bahamian
ja: バハマ人

en: ?plural:Bahamians
ja: バハマ人

en: The Bahamas are an island group in North America. It was somewhere in the Bahamas that Columbus first set foot on American soil. The Islands were subsequently depopulated and mostly ignored until they were settled by British colonists in the 17th century. The Bahamas have been an independent country within the Commonwealth since 1973. Nowadays the Bahamas are mostly famous for their beaches but it is also a major offshore financial center. The Bahamas are the most developed country of Latin America and the Caribbean as well as the world's wealthiest black-majority country.
ja: バハマ国は北大西洋とメキシコ湾を隔てるバハマ諸島のうち，タークス・カイコス諸島を除いた700あまりの島々からなる群島国家です。中でもサン・サルバドル島は，1492年にコロンブスが最初に足を踏み入れたアメリカの地として有名です。しかし奴隷として連れ去られ，また持ち込まれた疾病で次々に命を落としていった先住民たちは絶滅し，その後17世紀にイギリスが入植を開始するまでのおよそ130年間，バハマは放棄されほとんど忘れ去られていました。1973年に英連邦王国の一員として独立しました。今日では美しい砂浜を持つリゾートとしてよく知られ，多くの観光客を集めています。経済は観光業と金融業を中心に発展しており，ラテンアメリカ諸国，カリブ海諸国，さらに黒人が大多数を占める国家の中で最も裕福です。

en: Bahraini
ja: バーレーン人

en: ?plural:Bahrainis
ja: バーレーン人

en: Bahrain is an island country in the Persian Gulf and the smallest country of the Middle East. Bahrain has been independent from Persia since the 18th century, although it was a British protectorate until 1971. The country became a constitutional monarchy in 2001 but a pro-democracy uprising in 2011 was violently crushed.
ja: バーレーン王国はペルシャ湾に浮かぶ島国です。中東で最も面積が小さい国でもあります。18世紀にザンド朝から独立しましたが，1880年からにイギリスの保護国となりました。1971年に独立し，2002年に絶対君主制から立憲君主制に移行しました。2011年のバーレーン騒乱(アラブの春)は武力を行使してこれを鎮圧しました。

en: Mahdi %s
ja: 救世主 %s

en: ?female:Mahdi %s
ja: 救世主 %s

en: Bangladeshi
ja: バングラデシュ人

en: ?plural:Bangladeshis
ja: バングラデシュ人

en: The People's Republic of Bangladesh was formed from the former Pakistani territory of East Bengal following a war of independence.
ja: ベンガル地方のパキスタン共和国領(東パキスタン)における独立運動はバングラデシュ独立戦争に発展し，さらにこれを支援するインドとパキスタンの間で第三次印パ戦争も勃発しました。パキスタンは敗北し，1971年にバングラデシュ人民共和国が独立を宣言しました。

en: Raja %s
ja: ラージャ %s

en: Rani %s
ja: ラーニ %s

en: Maharaja %s
ja: マハーラージャ %s

en: Maharani %s
ja: マハーラーニ %s

en: Nabob %s
ja: 太守 %s

en: ?female:Nabob %s
ja: 太守 %s

en: Barbadian
ja: バルバドス人

en: ?plural:Barbadians
ja: バルバドス人

en: Barbados is an island country in the Atlantic Ocean, about 100 km east of the Windward Islands in the Caribbean. Originally inhabited by Arawaks, the island was discovered by the Portuguese around 1500. When the English first settled Barbados in 1627 they found the island depopulated. The island has been independent since 1966. Barbados is a major international tourist destination and one of the most developed countries of the Caribbean.
ja: バルバドスはカリブ海の島国で，西インド諸島の東端に位置します。元々アラワク族が住んでいたこの島は1500年頃にスペイン人に発見されました。先住民たちが奴隷として連行され，人口が急激に減少しました。そして1627年にイギリスが入植を開始したとき，バルバドス島は既に無人島になっていました。自治領を経て，1966年に独立を果たしました。現在バルバドスは国際的な観光地であると共に，カリブ海諸国の中で最も裕福かつ政治・経済が発展した国の一つです。

en: Bashkir
ja: バシキール人

en: ?plural:Bashkirs
ja: バシキール人

en: The Bashkirs are a Turkic-speaking nation in the southern Urals. Since the end of the 16th century, the Bashkirs were vassals of the Russian tsar, but have since participated in several uprisings against the Russian government. Today most of the Bashkirs live in the Bashkortostan Republic which is part of the Russian Federation.
ja: バシキール人はテュルク諸語系の言語を話し，ウラル南部に暮らす民族です。16世紀の終わり，バシキール人はロシア皇帝の隷下となりましたが，それ以降なんどもロシア支配に対する蜂起が勃発しました。今日，大半のバシキール人はロシア連邦の一部であるバシコルトスタン共和国に暮らしています。

en: Basque
ja: バスク人

en: ?plural:Basques
ja: バスク人

en: The Basques have lived since ancient times by the western foothills of the Pyrenees. The Kingdom of Navarre was the last independent Basque state, which fell to Aragon in the 16th century. Today, the Basque Country, or "Euskal Herria", lays right in the borderlands between Spain and France, divided into seven historical provinces. Their language, Euskara, has no known relatives and its origins are unknown.
ja: バスク人は古代よりピレネー山脈西側の山麓部で暮らしていました。ナバラ王国はバスク人最後の独立国家ですが，16世紀にはアラゴン王国の支配下になりました。今日，「バスク国（"Euskal Herria"）」はちょうどスペインとフランスの国境地帯に位置し，伝統的に7つの地域に分かれています。バスク語は他の言語との関連性が不明で，起源もわかっていません。

en: Leader %s
ja: 指導者 %s

en: ?female:Leader %s
ja: 指導者 %s

en: Lehendakari %s
ja: レンダカリ %s

en: ?female:Lehendakari %s
ja: レンダカリ %s

en: Bavarian
ja: バイエルン人

en: ?plural:Bavarians
ja: バイエルン人

en: Bavaria, before national unification in 1870 CE, was one of the largest of the German kingdoms.
ja: バイエルン州はドイツ連邦共和国を構成する16連邦州の一つで，南部の面積が最も広い州です。1871年にドイツ統一がなされた後も，ドイツ帝国を構成する国の一つとしてバイエルン王国は強い力を持っていました。

en: Duke %s
ja: 公 %s

en: Duchess %s
ja: 女公 %s

en: Belarusian
ja: ベラルーシ人

en: ?plural:Belarusians
ja: ベラルーシ人

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
ja: ベラルーシはかつてスラブに栄えたキエフ大公国の一部でした。その後は順にリトアニア，ポーランド，ロシア帝国，ソビエト連邦の一部となっていました。ベラルーシは1991年のソビエト連邦崩壊の際に独立を果たしました。

en: Tsar %s
ja: ツァー %s

en: Tsaritsa %s
ja: ツァリツァ %s

en: Belgian
ja: ベルギー人

en: ?plural:Belgians
ja: ベルギー人

en: Belgium gained independence from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
ja: ベルギーは1830年にオランダ王国から独立を獲得しました。ベルギーは統一国家から連邦国家への移行によって大きく特徴づけられています。これはフラマン人とワロン人の民族主義者による(概ね)平和的な闘争の結果です。

en: Prime Minister %s
ja: %s首相

en: ?female:Prime Minister %s
ja: %s首相

en: Stadtholder %s
ja:  %s統領

en: Stadtholdress %s
ja:  %s統領

en: Belgic
ja: ベルガエ人

en: ?plural:Belgae
ja: ベルガエ人

en: High Druid %s
ja: 高位ドルイド %s

en: ?female:High Druid %s
ja: 高位ドルイド %s

en: Brother %s
ja: ブラザー %s

en: Sister %s
ja: シスター %s

en: Spokesman %s
ja: 代弁者 %s

en: Spokeswoman %s
ja: 代弁者 %s

en: Speaker %s
ja: %s議長

en: ?female:Speaker %s
ja: %s議長

en: Belizean
ja: ベリーズ人

en: ?plural:Belizeans
ja: ベリーズ人

en: Belize is the smallest country of Central America. Once part of the Maya region, it was settled by British pirates and loggers in the 17th century. Belize, then known as British Honduras, became a crown colony in 1862. It has been an independent country since 1981. Belize is ethnically extremely diverse, its population consisting of Creoles, Mayans, Spanish-speaking mestizos, Garifunas, Chinese, Mennonites, and Indians.
ja: ベリーズはカリブ海に面する中米の小国です。古来マヤ人が支配していましたが，16-17世紀にスペインの植民地となりました。ところが実際にはスペインによる支配が完全には行き届いていなかったためにイギリスが入植を開始し，1862年には王領植民地英領ホンジュラスとなりました。1981年にベリーズは独立しました。多民族国家であり，メスティーソ，ベリーズ・クレオール，マヤ人，ガリフナ，華人などから構成されます。

en: Superintendent %s
ja:  %s副総督

en: ?female:Superintendent %s
ja:  %s副総督

en: Bengali
ja: ベンガル人

en: ?plural:Bengalis
ja: ベンガル人

en: Bengal is a region in the easternmost part of the Indian subcontinent. The first recorded independent king of the Bengali is Shashanka who reigned around 606 CE. Today the People's Republic of Bangladesh occupies the eastern part of the region, while the western part is the Indian state of West Bengal.
ja: ベンガルはインド亜大陸最東部の地域です。記録のある最初の独立したベンガル王は，606年頃に支配していたシャシャンカです。今日ではバングラデシュ人民共和国がこの地域の東側を占め，西側の地域はインドの西ベンガル州となっています。

en: Beninese
ja: ベナン人

en: ?plural:Beninese
ja: ベナン人

en: Once the site of the Dahomey kingdom, the country was colonized by France in the 19th century. Dahomey became independent in 1960. Marxists seized power in 1972 and renamed the country Benin three years later. Multiparty rule returned in 1990.
ja: ベナン共和国は西アフリカに位置し，ベニン湾(ギニア湾の一部)に面しています。かつてこの一帯は17世紀からダホメ王国が支配しており，彼らはヨーロッパ人から輸入した火器を用いて頻繁に奴隷狩りを行っていました。19世紀には王国はフランスに征服され，フランス領西アフリカの一部となりました。1960年にダホメ共和国として独立しますが，民族紛争による政情不安が続き，5度目のクーデターでマチュー・ケレクが大統領になりました。彼はマルクス・レーニン主義に基づいて一党独裁体制のもと社会主義国家建設を目指し，国名もベナン人民共和国に変更しましたが，経済の低迷と政情不安は続きました。1989年からの社会主義陣営崩壊を受けて民主化を求める声が強まり，国名をベナン共和国に改称すると共に複数政党制を定めた新たな憲法が制定されました。

en: Benin
ja: ベニン人

en: ?plural:Benin
ja: ベニン人

en: Not to be confused with the modern republic of Benin, the Kingdom of Benin was founded by Edo speakers sometime between the 12th and 14th centuries. Benin united a large area of land west of the Niger river delta, reaching its peak in the 16th century. Eweka I founded the Uzama, or Councilors of State, to aid in the accession of a new Oba, or king. Its fortunes waned as Europeans chose other kingdoms to trade with after Benin's main port silted up. The Kingdom finally ended in 1897 when the British assumed control.
ja: 現在のベナン共和国と混同しないでほしいのですが[訳注：ベナン共和国はベニン王国の面するベニン湾から命名。発音はフランス語読み]，ベニン王国はエド語を話す人々が12世紀から14世紀にかけてのある時期に建国されました。ベニンはニジェール川デルタの西側の広い地域を統合し，16世紀に最盛期を迎えました。エウェカ1世は新たなオバ(王)を選出するためのウザマ(諮問機関)を設立しました。繁栄が衰えを見せたのは，ヨーロッパ人が交易対象として別の王国を選んだことが原因です。これは，ベニン王国の主要港が土砂の堆積で埋まってしまったためでした。王国は最終的に1897年にイギリスによって滅ぼされました。

en: Bhutanese
ja: ブータン人

en: ?plural:Bhutanese
ja: ブータン人

en: Located in the Himalayas, Bhutan is one of the most isolated countries in the world. Bhutan has not been conquered or occupied by foreign invaders for a millennium if not more. In the 17th century Bhutan became a unified nation under Shabdrung Ngawang Namgyal, who repelled a Mongol invasion and united the rivaling Bhutanese tribes.
ja: ヒマラヤ山脈南麓に位置するブータンは，世界でもまれに見る隔絶された国です。ブータンは少なくとも1000年以上の間，他民族の侵略者による征服あるいは占領を受けてきませんでした。17世紀にブータンはシャブドゥン・ガワン・ナムギャルの下で統一国家となりました。彼はモンゴルの侵略を撃退し，互いに争うブータンの諸部族をまとめあげました。

en: Lama %s
ja: ラマ %s

en: ?female:Lama %s
ja: ラマ %s

en: Dragon King %s
ja: 国王 %s

en: Dragon Queen %s
ja: 女王 %s

en: Biafran
ja: ビアフラ人

en: ?plural:Biafrans
ja: ビアフラ人

en: Biafra declared independence from Nigeria in 1967 after years of ethnic, religious and economic tensions in newly independent Nigeria. A war between Nigeria and Biafra followed, which claimed up to two million lives, mostly because of famine and disease caused by the blockade of Biafran ports. Biafra surrendered in 1970.
ja: ビアフラがナイジェリアからの独立を宣言したのは1967年のことです。独立したばかりのナイジェリアにおける民族間の宗教的経済的対立が限界を迎えたのです。ナイジェリアとビアフラとの戦争は続き，200万人にもおよぶ人命が失われましたが，その主な原因はビアフラの港湾が封鎖されたための飢餓と病気のためでした。ビアフラは1970年に滅ぼされました。

en: Colonel %s
ja: %s大佐

en: ?female:Colonel %s
ja: %s大佐

en: Bissau-Guinean
ja: ギニアビサウ人

en: ?plural:Bissau-Guineans
ja: ギニアビサウ人

en: Guinea-Bissau is a country in West Africa. Formerly known as Portuguese Guinea, it declared independence in 1973.
ja: ギニアビサウ共和国は西アフリカの小さな国です。かつてはポルトガルの植民地でしたが，ギニアビサウ独立戦争を経て1973年に独立を宣言しました。

en: Captain-Major %s
ja: カピタン・モール %s

en: ?female:Captain-Major %s
ja: カピタン・モール %s

en: Boer
ja: アフリカーナー

en: ?plural:Boers
ja: アフリカーナー

en: The Boers were descendants of Dutch colonists who settled in South Africa after 1650 CE. After migrating into the hinterland after the British takeover of South Africa, they briefly controlled a number of republics, including the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
ja: アフリカーナーは17世紀から南アフリカに入植したオランダ人や，宗教的自由を求めて海を渡った他のヨーロッパ系プロテスタント移民たちが合流して形成されました。かつてはブール人やボーア人(オランダ語で「農民」)とも呼ばれました。母語はオランダ語と他の様々な言語が融合して生まれたアフリカーンス語です。1795年にケープ植民地はイギリスに占領され，多くのイギリス人が入植しました。アフリカーナーはあまり英語を話せないために差別され，また奴隷解放を進めるイギリス人の政策を嫌って，内陸部へと移住しました(グレート・トレック)。先住民たちを退けナタール共和国・トランスヴァール共和国・オレンジ自由国を建国しましたが，結局19世紀末のボーア戦争で敗れ，イギリスに併合されました。

en: General %s
ja: %s将軍

en: ?female:General %s
ja: %s将軍

en: Reverend %s
ja: %s師

en: ?female:Reverend %s
ja: %s師

en: State President %s
ja:  %s大統領

en: ?female:State President %s
ja:  %s大統領

en: Boian
ja: ボイイ族

en: ?plural:Boii
ja: ボイイ族

en: The Boii were an ancient Celtic tribe or tribal confederation inhabiting Central Europe and Northern Italy. The names of both Bohemia and Bavaria probably derive from this people.
ja: ボイイ族は中央ヨーロッパと北イタリアに住んでいた古代ケルト部族，あるいは部族連合です。ボヘミアとバイエルンという地名は，おそらく「ボイイ」という名に由来すると考えられています。

en: Bolivian
ja: ボリビア人

en: ?plural:Bolivians
ja: ボリビア人

note: TRANS: The fourth letter in "Simon" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Bolivia is a landlocked country in South America with a large indigenous heritage. The country is named after Simon Bolivar. Independent since 1825, the country was wrecked by instability and lost its Pacific coast to Chile. The 1932-1936 Chaco war against Paraguay led to another humiliating defeat. Discontent with Bolivia's oligarchic regime led to a revolution in 1952. After a series of military coups in the 1970s the country returned to democratic rule in the 1980s. In 2006 Evo Morales became the country's first indigenous president.
ja: ボリビアは南アメリカの内陸国で，固有の歴史遺産で知られています。国名はシモン・ボリバルに由来します。1825年の独立以来，この国は政情不安定により疲弊し，太平洋岸をチリに割譲することになりました。1932-1936年のパラグアイとのチャコ戦争は，またも屈辱的な敗戦をもたらしました。ボリビアの寡頭支配への不満は，1952年に革命へと結実しました。1970年代に連続した軍事クーデターの後，1980年代には再び民主体制が戻りました。2006年にはエボ・モラレスがこの国初の先住民出身の大統領となりました。

en: Archbishop %s
ja: 大司教 %s

en: Bosnian-Herzegovinian
ja: ボスニア・ヘルツェゴヴィナ人

en: ?plural:Bosnians
ja: ボスニア人

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
ja: ボスニア・ヘルツェゴヴィナは東南ヨーロッパの国で，ここを故地とする3つの集団から構成されています――ボシュニャク人，セルビア人，クロアチア人。

note: TRANS: Ban = Duke
en: Ban %s
ja: バーン %s

en: ?female:Ban %s
ja: バーン %s

en: Bosporan
ja: ボスポロス人

en: ?plural:Bosporans
ja: ボスポロス人

en: The Bosporan Kingdom was an ancient state in eastern Crimea and the Taman Peninsula on the shores of the Cimmerian Bosporus.
ja: ボスポロス王国はクリミア半島東部およびタマン半島にあり，ケルチ海峡に面した古代国家です。

en: Despot %s
ja: デスポテース %s

en: ?female:Despot %s
ja: デスポテース %s

en: Consul %s
ja: 執政官 %s

en: ?female:Consul %s
ja: 執政官 %s

en: Botswanan
ja: ボツワナ人

en: ?plural:Botswanans
ja: ボツワナ人

en: The Republic of Botswana is a country in Southern Africa. It gained independence from the UK in 1966. Botswana is considered the least corrupt country in Africa and it has a rapidly developing economy.
ja: ボツワナ共和国は南部アフリカの国です。イギリスから1966年に独立しました。ボツワナはアフリカで最も汚職の少ない国と考えられており，経済が急速に発展しています。

en: Brandenburgian
ja: ブランデンブルク人

en: ?plural:Brandenburgians
ja: ブランデンブルク人

en: Formerly the Northern March of East Francia, Brandenburg became an electorate of the Holy Roman Empire in the 12th century. The rulers of Brandenburg acquired Prussia in 1618 and was absorbed by Prussia in 1701. Brandenburg kept its nominal independence until 1806, when it became a province of Prussia. Currently it is one of the states of the Federal Republic of Germany.
ja: かつて東フランク王国でノルトマルクと呼ばれたブランデンブルクは，12世紀に神聖ローマ帝国の選帝侯領となりました。ブランデンブルク辺境伯は1618年にプロイセンの支配権を得，1701年にブランデンブルクはプロイセンに吸収されました。ブランデンブルクは名目上はその後も独立した領邦でしたが，1806年にはプロイセンの州となりました。現在はドイツ連邦共和国の州となっています。

en: Elector %s
ja: 選帝侯 %s

en: Electress %s
ja: 選帝侯 %s

en: Breton
ja: ブルトン人

en: ?plural:Bretons
ja: ブルトン人

en: Known to the Romans as Armorica, Brittany had been Celtic speaking for many centuries before Britons arrived in the peninsula as mercenaries, colonists and refugees in response to the chaos in Gaul and the invasion of Britain by Germanic tribes in the fifth century CE. Over the centuries, use of the Breton language has been pushed towards the west of the peninsula, with people speaking French instead. The Dukedom of Brittany itself was formally annexed to France in 1491.
ja: ローマ人にアルモリカという名で知られていたブルターニュ地方は，何世紀もの間ケルト語を話す人々が暮らしていました。5世紀になると，ローマ帝国の衰退に伴なうガリア地方の混乱と，ゲルマン民族によるブリテン島への侵寇の結果，ブリトン人が傭兵，植民，難民として半島に来住してきました。何世紀もの間，ブルトン語の話者は半島西部へと追いやられていき，代わりにフランス語話者が進出しました。ブルターニュ公国は1491年にフランス王国に正式に併合されました。

en: British
ja: イギリス人

en: ?plural:British
ja: イギリス人

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
ja: 連合王国はイングランド王国とスコットランド王国との交渉による合意によって1707年に成立しました。グレートブリテンとしても知られるこの国は19世紀には指導的な工業国・海運国となりました。

en: Pretender %s
ja: 王位僭称者 %s

en: ?female:Pretender %s
ja: 王位僭称者 %s

en: Lord %s
ja: 領主 %s

en: Lady %s
ja: 領主 %s

en: Lord Protector %s
ja: 護国卿 %s

en: Lady Protector %s
ja: 護国女卿 %s

en: Briton
ja: ブリトン人

en: ?plural:Britons
ja: ブリトン人

en: The Britons were the inhabitants of most of Great Britain during the Iron Age. They spoke Brythonic Celtic languages and are the ancestors of the modern Welsh, Cornish and Breton people.
ja: ブリトン人は鉄器時代にグレートブリテン島に広く居住していました。彼らはケルト語派のブリソン諸語を話し，現代のウェールズ人，コーンウォール人，ブルトン人の祖先に当たります。

en: Chieftain %s
ja: 族長 %s

en: ?female:Chieftain %s
ja: 族長 %s

en: Druid %s
ja: ドルイド %s

en: ?female:Druid %s
ja: ドルイド %s

en: Bruneian
ja: ブルネイ人

en: ?plural:Bruneians
ja: ブルネイ人

en: Grand Mufti %s
ja: 大ムフティー %s

en: ?female:Grand Mufti %s
ja: 大ムフティー %s

en: Bulgarian
ja: ブルガリア人

en: ?plural:Bulgarians
ja: ブルガリア人

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
ja: ブルガール人の指導者アルパルフ・ハーンは人々をバルカン半島北部へと導き，681年ここにブルガリア[訳註:「ブルガール人の地」]を建設しました。これは歴史上はじめてのスラヴ国民国家でした。

en: Burgundian
ja: ブルゴーニュ人

en: ?plural:Burgundians
ja: ブルゴーニュ人

en: After the fall of the Western Roman Empire, a Germanic people known as the Burgundians settled in the river valleys of eastern Gaul, lending their name to the region. Centuries later, the Duchy of Burgundy was a prosperous country with the court in Dijon outshining that of Paris. Today, it is one of the regions of France.
ja: 西ローマ帝国の滅亡後，ゲルマン系の一派であるブルグント人がライン峡谷に移住し，その名が地名(ブルグント，ブルゴーニュ)へとなりました。何世紀も経ち，ブルゴーニュ公国は非常に繁栄し，宮廷の置かれたディジョンはパリに勝るとも劣らない都でした。今日この地方はフランスの一地方となっています。[訳注:ブルグント人の築いたブルグント王国とその後のブルゴーニュ公国（カペー家傍流）とは無関係です。]

en: Chancellor %s
ja: %s首相

en: ?female:Chancellor %s
ja: %s首相

en: Burgundic
ja: ブルグント族

en: ?plural:Burgunds
ja: ブルグント族

note: TRANS: The last letter in "Burkinabe" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: Burkinabe
ja: ブルキナファソ人

en: ?plural:Burkinabes
ja: ブルキナファソ人

en: Formerly Upper Volta, Burkina Faso is a country in inland West Africa. It achieved its independence from France in 1960.
ja: ブルキナファソ(旧名：オートボルタ)は西アフリカ内陸にある国です。1960年にフランスからの独立を達成しました。

en: Burmese
ja: ミャンマー人

en: ?plural:Burmese
ja: ミャンマー人

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
ja: ミャンマー連邦共和国は東南アジア大陸部で最も大きな国です。

en: Burundian
ja: ブルンジ人

en: ?plural:Burundians
ja: ブルンジ人

en: A monarchy emerged in the Great Lakes region of East Africa in the 1100s, ruled by a Mwami (king) and several Ganwa (princes). It went through a period of expansion until the 1600s when it encompassed approximately the area of modern-day Burundi. In the late 1700s and early 1800s a succession dispute weakened the monarchy, and by the end of the century it had become a German colony. In the aftermath of World War I the colony fell to Belgium. Following international pressure after World War II, Burundi became an independent nation in January 1962.
ja: 1100年代に，東アフリカの大湖沼地帯に君主政国家が現れました。この国は1人のムワミ(王)と数人のガンワ(諸侯)によって支配されていました。成長期を終えた1600年代までには，現在のブルンジ領をほぼ網羅する地域にまで拡大していました。1700年代後半から1800年代前半にかけて，王位継承問題が王国を弱体化させ，1800年代末までにドイツの植民地となりました。第一次世界大戦の結果として，植民地はベルギーのものとなりました。第二次世界大戦後の国際的な圧力の助けを借り，1962年1月にブルンジは独立国となりました。

en: Buryat
ja: ブリヤート人

en: ?plural:Buryats
ja: ブリヤート人

en: Californian
ja: カリフォルニア人

en: ?plural:Californians
ja: カリフォルニア人

en: California is the largest US state by population and economy. First populated by Native Americans, it was colonized by Spanish missionaries in the 18th century. California became a territory of Mexico upon that country's independence. During the Mexican-American War local American settlers proclaimed the 'Bear Flag Republic', which was incorporated into the United States shortly thereafter. The 1848 Gold Rush brought massive numbers of immigrants to California. In the 20th century the state became a center of the world's entertainment and technology industries.
ja: カリフォルニアはアメリカ合衆国において人口・経済規模ともに最大の州です。最初に定住したのはインディアンですが，18世紀にはスペインの宣教師が植民地化しました。カリフォルニアはメキシコが独立した際にその一地方となりました。米墨戦争中にアメリカ人の入植者が熊の絵柄の国旗を掲げ，「カリフォルニア共和国」独立を宣言しましたが，すぐ後にアメリカ合衆国に吸収されました。1848年のゴールドラッシュに伴い，大量の移住者がカリフォルニアに訪れました。20世紀にはこの州は世界のエンターテインメントおよびハイテク産業の中心地となりました。

en: Sheriff %s
ja: シェリフ %s

en: ?female:Sheriff %s
ja: シェリフ %s

en: Cambodian
ja: カンボジア人

en: ?plural:Cambodians
ja: カンボジア人

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
ja: カンプチャ(日本語表記はカンボジア)は，11から14世紀にかけてインドシナ半島のほぼ全域を支配した強大なクメール帝国の現代の末裔です。

en: Cameroonian
ja: カメルーン人

en: ?plural:Cameroonians
ja: カメルーン人

en: Cameroon is a country in West Central Africa. Colonized by the Germans, it was divided between Britain and France after World War I. It has been independent since 1960.
ja: カメルーンはアフリカ中西部の国です。ドイツの植民地であったこの地は，第一次世界大戦の後にイギリスとフランスによって分割されました。1960年より独立国となりました。

en: Canadian
ja: カナダ人

en: ?plural:Canadians
ja: カナダ人

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
ja: カナダは世界で2番目に面積の広い国です。現在，北磁極はカナダ領にあります。

note: TRANS: The third letter in "Canari" should be TRANS: U+00F1 LATIN SMALL LETTER N WITH TILDE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 241.
en: Canari
ja: カニャーリ族

en: ?plural:Canaris
ja: カニャーリ族

en: Cantonese
ja: 広東人

en: ?plural:Cantonese
ja: 広東人

en: Cape Verdean
ja: カーボベルデ人

en: ?plural:Cape Verdean
ja: カーボベルデ人

en: Cape Verde is an archipelago off the coast of West Africa. Before the islands were settled by the Portuguese in the 15th century they were probably uninhabited. Cape Verde subsequently became a major center for the Atlantic slave trade. The islands declared independence from Portugal in 1975. The Cape Verdean population is of mixed European and African descent.
ja: カーボベルデ共和国は，西アフリカ沖のバルラヴェント諸島とソタヴェント諸島からなります。15世紀にポルトガル人が入植するまでは，無人島だったとみられます。その後は大西洋奴隷貿易の拠点として繁栄しました。1975年にポルトガルから独立を果たしました。カーボベルデ人はその多くがヨーロッパ系白人とアフリカ系黒人の混血(ムラート)です。

en: Admiral %s
ja: %s提督

en: ?female:Admiral %s
ja: %s提督

en: Carantanian
ja: カランタニア人

en: ?plural:Carantanians
ja: カランタニア人

en: Castilian
ja: カスティーリャ人

en: ?plural:Castilians
ja: カスティーリャ人

en: Castile emerged to become the most powerful of the medieval Spanish kingdoms. It absorbed Leon and later formed a personal union with Aragon. Its current territory is divided over several autonomous communities of Spain.
ja: カスティーリャは中世スペインの諸王国の中から最大の強国として勃興しました。レオン王国を吸収し，後にはアラゴン王国と同君連合を結びました。現在その地域はスペインの複数の自治州に分割されています。

en: Catalan
ja: カタルーニャ人

en: ?plural:Catalans
ja: カタルーニャ人

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
ja: 中世を通じ，カタルーニャの君主は地中海沿岸部の王国を，イベリア半島から遠くはイタリアやギリシャの一部までにかけて侵略し支配してきました。この連合君主国は地中海地域の主要な海軍・貿易国家となりました。近隣のカスティーリャ王国との同君連合後もカタルーニャは自治権を維持し，スペイン継承戦争ではイギリス・オーストリア陣営に立ちフランス・カスティーリャ陣営と対抗しました。1713年，イギリスはユトレヒト条約に署名して陣営から離脱し，最終的にカタルーニャは1714年に破れ，その結果主権を失うこととなりました。

en: Celtiberian
ja: ケルティベリア人

en: ?plural:Celtiberians
ja: ケルティベリア人

en: The Celtiberians were a people from East-Central Spain that lived during the last millennium BCE. They were of mixed Celtic and Iberian descent and were defeated by Rome in the Numantian War.
ja: ケルティベリア人は現在のスペイン中東部を中心とし，紀元前数世紀にわたって栄えた民族です。彼らはケルト人とイベリア人が混交した末裔であり，ヌマンティア戦争でローマに敗れました。

en: Central African
ja: 中央アフリカ人

en: ?plural:Central Africans
ja: 中央アフリカ人

en: The Central African Republic is a country in Central Africa, formerly known as the French African territory of Ubangi-Shari. It was ruled briefly as a dictatorship in the 70s under Emperor Bokassa I during which it was called the Central African Empire.
ja: 中央アフリカ共和国はアフリカ中部にある国です。かつてはフランス領赤道アフリカのウバンギ・シャリ植民地と呼ばれていました。70年代には独裁者ボカサが皇帝ボカサ1世として即位し，中央アフリカ帝国と称しました。

en: Central American
ja: 中央アメリカ人

en: ?plural:Central Americans
ja: 中央アメリカ人

en: During the colonial era Central America formed the Captaincy General of Guatemala. Central America declared independence from Spain in 1821, shortly joined Mexico, and then formed a federal republic. Struggles between Guatemala and the other provinces and between liberals and conservatives led to the federation's demise. By 1840 the federation had ceased to exist. Later attempts of reunification all failed, though since 1993 the Central American republics cooperate in the Central American Integration System (SICA).
ja: 植民地時代を通じ，中央アメリカはグアテマラ総監領となっていました。中央アメリカは1821年にスペインからの独立を宣言し，短期間メキシコに併合された後，単一の連邦共和国となりました。グアテマラと他の構成国，自由主義者と保守主義者の争いのために，この連邦は崩壊していきました。1840年までに連邦は消滅しました。其後の再統合の試みはすべて失敗しましたが，1993年に中央アメリカの各国は中米統合機構(SICA)を結成しました。

en: Supreme Director %s
ja: 最高指導者 %s

en: Supreme Directrice %s
ja: 最高指導者 %s

en: Central Lithuanian
ja: 中部リトアニア人

en: ?plural:Central Lithuanians
ja: 中部リトアニア人

en: People's Commissar %s
ja: 人民委員 %s

en: ?female:People's Commissar %s
ja: 人民委員 %s

en: Chadian
ja: チャド人

en: ?plural:Chadians
ja: チャド人

note: TRANS: The last letter in "Habre" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: Chad is a landlocked country in Africa. Once the site of the Kanem-Bornu Empire, Chad was colonized by France in 1900. Independent since 1960, Chad remains one of the poorest countries of the world. From 1982 to 1990 Hissene Habre led a notoriously brutal dictatorship.
ja: チャド共和国は中部アフリカ諸国の中で最も北に位置する内陸国です。7世紀頃から19世紀末までカネム・ボルヌ帝国の支配下にありましたが，1900年にフランスの植民地とされました。1960年に独立を果たしたものの，2度の内戦やクーデター，紛争などにより経済は疲弊し，世界で最も貧しい国の一つです。第6代大統領のイッセン・ハブレは1982年から1990年にわたって独裁体制を敷き，反体制派に対する多数の拷問・殺害，また少数民族に対する民族浄化を行ったことでよく知られます。

en: Cham
ja: チャム人

en: ?plural:Chams
ja: チャム人

en: Champa was the name of a group of closely related polities in what is now the southern half of Vietnam. From the time of the earliest historical records, the Champa kings were Hindus who worshipped Shiva in particular. Involved with conflicts with the neighboring Khmer and Dai Viet states for centuries, Champa was essentially subdued by Dai Viet in the late 15th century. By this time, most of the Cham nobility had converted to Islam. The majority of Muslims in modern Vietnam are of Cham ethnicity.
ja: チャンパとは，今日のベトナム南部に当たる地域に興った一連の国家を指す総称です。歴史に記録されている最も古い時期から，チャンパの王はヒンドゥー教徒であり，特にシヴァ神を崇めていました。何世紀もの間，近隣にあるクメールと大越との争いに巻き込まれ続けたチャンパは，15世紀終わりには大越に実質的に征服されました。このころから，チャム人貴族の大部分はイスラム教に改宗しました。現在のベトナムにおけるムスリムの多くはチャム系の人々です。

en: Chananean
ja: 犬頭人

en: ?plural:Chananeans
ja: 犬頭人

en: Reports of chynocephaly (having the head of a dog or jackal) can be traced to Greek Antiquity. The physician Ctesias and the traveler Megasthenes placed them in India. In the middle ages, Giovanni da Pian and Marco Polo made reference to them, while the theologian Ratramnus debated whether they should be considered human or not. Various stories have placed them in Scotland, Canaan, Cyrenaica, and the Andaman Islands. The country 'Chananea' comes from the German poet Walter of Speyer. In the account by Sir John Mandeville, the people were known as the Nacumerians.
ja: 犬頭人，すなわち犬やジャッカルの頭を持つ獣人の記録は古代ギリシア時代にまで遡ることができます。医師クテシアスおよび旅行家メガステネスは彼らの国がインドにあるとしています。中世，プラノ・カルピニおよびマルコ・ポーロが彼らについて言及する一方，神学者ラトラムヌスは彼らを人間とみなすべきかどうかを論じています。さまざまな物語で，彼らの地としてスコットランド，カナン，キレナイカ，アンダマン諸島などが挙げられています。「カナニア(Chananea)」という国名はドイツ人の詩人ウォルター・フォン・シュパイアーに由来します。ジョン・マンデヴィル卿の旅行記では，彼らのことをナクメラ人と呼んでいました。

en: %s Alpha
ja: %s アルファ

en: ?female:%s Alpha
ja: %s アルファ

en: Chechen
ja: チェチェン人

en: ?plural:Chechens
ja: チェチェン人

en: Chechnya is an ancient nation in the Caucasus, currently part of the Russian Federation. In 1588, the Chechens voluntarily subjected themselves as vassals to the Moscovite tsar. Nevertheless, they have repeatedly waged war against Russia. In the 1990s, after the breakup of the Soviet Union, a civil war erupted when Chechen separatists proclaimed an independent Chechen Republic of Ichkeria.
ja: チェチェンはコーカサス地方に古くから暮らす民族国家で，現在はロシア連邦の一部となっています。1588年，チェチェンは自ら進んでモスクワ大公の封臣として下りました。それにもかかわらず，彼らは度々ロシアに対して戦いを挑みました。1990年代，ソビエト連邦崩壊の後，チェチェンの分離独立派がチェチェン・イチケリア共和国の独立を宣言したことで内戦が勃発しました。

en: Chiapanec
ja: チアパネク族

en: ?plural:Chiapanecs
ja: チアパネク族

en: Chickasaw
ja: チカソー

en: ?plural:Chickasaws
ja: チカソー

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Chickasaw occupied primarily what is today the northern part of the U.S. state of Mississippi at the time of first contact with Europeans. The name "Mississippi" itself originates from a Chickasaw word meaning "Without Source."
ja: チカソーはいわゆる「文明化五部族」の1つに数えられたインディアンです。元々はミシシッピ川の西岸地域で生活していましたが東へ移動し，ヨーロッパ人と初めて接触した頃には東岸である現在のミシシッピ州やサウスカロライナ州にいました。1830年代にそのほとんどがインディアン准州へと移住させられました。

en: Chilean
ja: チリ人

en: ?plural:Chileans
ja: チリ人

en: Chile is located on the south-western coast of South America. Chile declared its independence from Spain in 1810. At the expense of Bolivia, Peru and the indigenous Mapuche people, Chile more than doubled its territory in the 19th century. Often having been more stable and prosperous than its neighbors, Chile currently is the most developed country of Latin America.
ja: チリは南アメリカの南西岸に面しています。ボリビア，ペルー，および先住民マプチェ人を犠牲にしながら，チリは19世紀にその領域を倍以上に拡大しました。近隣諸国より安定と繁栄を謳歌しながら成長したチリは，今日ではラテンアメリカでもトップクラスに発展した国となっています。

en: Captain General %s
ja:  %s総司令官

en: ?female:Captain General %s
ja:  %s総司令官

en: Chimu
ja: チムー人

en: ?plural:Chimu
ja: チムー人

en: Inheritors of the Moche cultural tradition, Chimor began its expansion in the 12th century from the Moche river valley in what is now northern Peru. Their expansion continued until they were halted and conquered by the rising Inka Empire in 1470. Their last king, Minchancaman, was captured and led to the Inka capital Qosqo. Chimu artisans contributed greatly to the manufacture of Inka artistic wares. Until its fall, Chimor controlled perhaps 2/3 of the population of the northern Andes.
ja: モチェ文化の継承者であるチムー王国は，今日のペルー北部に当たるモチェ河谷から12世紀に拡大を始めました。拡大は勃興するインカ帝国によって止められ，1470年には征服されました。最後の王ミンチャンカマンは捕らえられ，インカの首都クスコへと連れていかれました。チムーの職工たちはインカの工芸品生産に大きく寄与しています。滅亡する以前，チムー王国はアンデス北部の総人口のおよそ3分の2を支配していました。

en: Chinook
ja: チヌーク

en: ?plural:Chinooks
ja: チヌーク

en: The Chinook Confederacy was a group of communities with common customs and language. They were a sedentary people living along the Columbia river in present-day Oregon and Washington in the United States. Chinook regional influence can be seen in the fact that their tongue became the base of a pidgin language for trade and communication between Native Americans and Whites throughout Oregon, Washington, British Columbia and all the way to Alaska.
ja: チヌークはチヌーク語族の言語を話すインディアン部族の総称です。現在のアメリカ・オレゴン州及びワシントン州のコロンビア川中・下流域に定住していました。彼らの言語と英語・フランス語の混成語であるチヌーク=ジャーゴンは，白人とインディアンの貿易や意思疎通に用いられ，オレゴン州やワシントン州，カナダ・ブリティッシュコロンビア州，アラスカ州にまで広まりました。

en: Choctaw
ja: チョクトー

en: ?plural:Choctaws
ja: チョクトー

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Choctaw traditionally occupied much of the middle and south of today's U.S. state of Mississippi. First encountered by Spanish explorers in the 16th century, they became long-time French allies before siding with the Confederate States during the American Civil War. The majority of Choctaw today live in Oklahoma following forced removal from their homeland under president Andrew Jackson in 1831, but there is also a vibrant band in Mississippi made up of Choctaw who managed to escape removal and stay behind. The word "Oklahoma" itself is derived from a Choctaw language term meaning "red people".
ja: チョクトーはいわゆる文明化五部族に数えられたインディアンで，古くからアメリカ南東部，現在のミシシッピ州周辺に住んでいました。彼らと最初に接触したヨーロッパ人は，16世紀のスペインの探検家です。アメリカ大陸に進出したヨーロッパ列強とは友好的な関係を結び，交易を行いました。1754年にイギリスとフランスの植民地戦争であるフレンチ・インディアン戦争が起こり，フランスと同盟したチョクトーはイギリス側についた別のインディアン部族と戦いました。しかし結局フランスはイギリスに敗れて北米植民地を失い，チョクトーを含むインディアンたちはイギリスや独立を果たしたアメリカから邪魔者とみなされるようになりました。1831年からオクラホマ州への強制移住が始まり，徒歩での移動を強いられて多くの者が命を落としました。またミシシッピに留まることを選んだ人々は偏見と迫害に晒されました。現在も多くのチョクトーがオクラホマ州に暮らしています。「オクラホマ」はチョクトーの言葉でインディアン全体を指す，「赤い人々」という意味です。

en: Chola
ja: チョーラ人

en: ?plural:Cholas
ja: チョーラ人

en: The Cholas were a Tamil dynasty centered in southern India that was unusually influential in northern India. They began as a tributary state to the Pallavas, but in the 9th century their power began to grow. During the 11th century, they led expeditions against other Indian states as far north as Bengal, as well as against the Maldives, Sri Lanka and even the Indonesian kingdom of Sri Vijaya. They collapsed, however, in the 1250s as other southern Indian states rose up.
ja: チョーラ朝は南部インドを中心とするタミル系王朝で，北部インドに大きな影響力を持つことはほとんどありませんでした。チョーラ朝は当初はパッラヴァ朝の封臣でしたが，9世紀に勢力を伸長させました。11世紀には他のインド諸国を攻め，北は遠くベンガルまで，南はモルディヴ，スリランカ，さらにはインドネシアの王国シュリーヴィジャヤにまで遠征しました。しかし，他の南部インド諸国の台頭の中，1250年代に滅亡しました。

en: Chrobatian
ja: 白クロアチア族

en: ?plural:Chrobatians
ja: 白クロアチア族

en: Voivode %s
ja: ヴォイヴォダ %s

en: ?female:Voivode %s
ja: ヴォイヴォダ %s

en: Priestess %s
ja: 女教皇 %s

en: Grand Prince %s
ja: 大公 %s

en: Grand Princess %s
ja: 女大公 %s

en: Chumash
ja: チュマシュ族

en: ?plural:Chumash
ja: チュマシュ族

en: Inhabiting the Santa Barbara Channel Islands and the southern California coastline between Malibu and Paso Robles inland towards the San Joaquin valley, the Chumash lived in large permanent villages and maintained a semi-monetized economy. These villages came to be ruled by hereditary chiefs, who could be male or female. At time of contact, the population was likely 8-18,000 people, though perhaps as high as 22,000. The Spanish established five missions in Chumash land. As a result of disease and other byproducts of colonial rule, the population fell to less than 3,000 in 1831.
ja: サンタバーバラ海峡のチャネル諸島，および南カリフォルニア海岸地帯のマリブからパソロブレスにかけて，内陸方面ではサンワーキンバレーまでの範囲にいたチュマシュ族は，大きい定住村落に暮らし，半貨幣化経済を維持していました。彼らの村落は男女問わず世襲の族長によって統治されるようになりました。西洋文明との接触が行われたときの人口はおよそ8,000~18,000人と考えられていますが，最大では22,000人程度まで達したものと思われます。スペイン人はチュマシュの地に5つの伝道所を建てました。病気を始めとする，植民地支配のいろいろな副産物の結果，彼らの人口は1831年には3,000人以下に減少しました。

en: Chuvash
ja: チュヴァシ人

en: ?plural:Chuvashes
ja: チュヴァシ人

en: Circassian
ja: チェルケス人

en: ?plural:Circassians
ja: チェルケス人

en: %s Bey
ja: %s ベイ

en: ?female:%s Bey
ja: %s ベイ

en: Colombian
ja: コロンビア人

en: ?plural:Colombians
ja: コロンビア人

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
ja: コロンビアは南米北部の国です。この地域はヨーロッパ支配時代以前のアメリカインディアン文化の中心でした。1500年頃にスペイン人がコロンビアの北岸に入植を始めました。コロンビア共和国は1819年に独立を獲得しました。

en: Comanche
ja: コマンチェ族

en: ?plural:Comanches
ja: コマンチェ族

en: The Comanche or Numunu are a Native American ethnic group whose historic range (the Comancheria) consisted of present-day eastern New Mexico, southern Colorado, northeastern Arizona, southern Kansas, all of Oklahoma, and most of northwest Texas.
ja: コマンチェ族はアメリカ先住民の民族グループの1つで，彼ら自身は自らをヌムヌーと呼びます。彼らの歴史的領域(コマンチェリア)は現在のニューメキシコ州東部，コロラド州南部，アリゾナ州北東部，カンザス州南部，オクラホマ州全域，およびテキサス州の北西部の大部分にわたります。

en: Comorian
ja: コモロ人

en: ?plural:Comorians
ja: コモロ人

en: The Comoros is an island country in the Mozambique channel, consisting of Grande Comore, Moheli and Anjouan, although the Comoran government also claims Mayotte, which is currently a French overseas departement. Having been under Arab influence since the 8th century, the Comoros is the southernmost Muslim-majority country in the world.
ja: コモロ連合はアフリカ大陸とマダガスカル島の間(モザンビーク海峡)に位置する島国で，グランドコモロ島，モヘリ島，アンジュアン島からなります。また同じくコモロ諸島に属し，現在はフランスの海外県であるマヨット島の領有権も主張しています。イスラム教を国教と定めており，ムスリムが多数派を占める国としては最も南に位置します。政治は不安定で，世界最貧国の一つです。

en: Chairman %s
ja: 議長 %s

en: Chairwoman %s
ja:  %s議長

en: Confederate
ja: 南部連合

en: ?plural:Confederates
ja: 南部連合

en: Brazzaville-Congolese
ja: コンゴ・ブラザヴィル人

en: ?plural:Brazzaville-Congolese
ja: コンゴ・ブラザヴィル人

en: The Republic of the Congo is a country in Central Africa, not to be confused with the Democratic Republic of the Congo. Congo has been independent from France since 1960. From 1970 to 1991 it was governed as a Marxist-Leninist one party state; in this period the country was known as the People's Republic of the Congo. The country's economy relies heavily on the export of petroleum.
ja: コンゴ共和国は中部アフリカの赤道直下に位置します。隣国のコンゴ民主共和国と区別するため，首都の名を付けてコンゴ・ブラザヴィルとも呼ばれます。フランスから独立したのは1960年のことです。1970年にはマリアン・ングアビ大統領の下，国名を「コンゴ人民共和国」と改め，マルクス・レーニン主義に基づいた政策を推し進めました。しかし汚職や粛清もあって経済は低迷し，1991年には共産主義を放棄すると共に国名を元に戻しました。経済は石油の輸出に大きく依存しています。

en: Congolese
ja: コンゴ・キンシャサ人

en: ?plural:Congolese
ja: コンゴ・キンシャサ人

note: TRANS: The second letter in "Leopold" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: The Democratic Republic of the Congo is a big country in Central Africa. Despite (or because of) its wealth of natural resources it has been in ruins for most of its modern history. In 1885 Congo was awarded to Leopold II of Belgium as his personal possession, the Congo Free State, which turned the country into a slaughterhouse. At least twenty per cent of the population perished and after an international outcry it became a Belgian colony in 1906. It achieved independence in 1960. The Mobutu dictatorship started a new round of pillaging. When Mobutu was toppled the country sank into a civil war, causing five million deaths, the bloodiest event since World War II.
ja: コンゴ民主共和国は中央アフリカに位置し，アフリカでは2番目に広い国土を持ちます。隣り合うコンゴ共和国と区別するため，首都の名を取ってコンゴ・キンシャサとも呼ばれます。天然資源に恵まれていながら(あるいはそれゆえに)，この国は現代史のほとんどの間，荒廃の中にありました。1885年，コンゴはベルギー国王レオポルト2世の私有地「コンゴ自由国」とされ，暴虐非道な支配が行われました。少なくとも人口の20%が死に追いやられる事態に国際的に激しい非難が沸き起こったため，1906年にはベルギーの植民地となりました。独立を達成したのは1960年のことですが，モブツ独裁政権による新たな略奪の幕が上がりました。政権崩壊後は内戦に陥り，500万人もの死者が出ました。これは第二次世界大戦以来最大の流血事件です。

en: Cornish
ja: コーンウォール人

en: ?plural:Cornish
ja: コーンウォール人

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
ja: コーンウォールは英国の南西端に位置し，アーサー王生誕の地といわれています。

en: Corsican
ja: コルシカ人

en: ?plural:Corsicans
ja: コルシカ人

en: For most of its history, Corsica has been ruled by foreign powers. Greeks, Etruscans, Romans, Vandals, Visigoths, Byzantines, Saracens, Lombards, the Papal States and Genoese all held sway over Corsica at one time or another. The 18th century saw a war of independence inspired by Enlightenment values. Pasquale Paoli managed to kick out the Genoese and from 1755 to 1769 Corsica was an independent republic with the first modern constitution in the world. Genoa sold its claim to France, after which a French invasion force defeated the Corsicans and Corsica was incorporated into France.
ja: その歴史の大半において，コルシカは外国勢力に支配されて来ました。ギリシャ，エトルリア，ローマ，ヴァンダル，西ゴート，ビザンツ，サラセン，ロンバルディア，教皇領，ジェノヴァ，これらすべてが入れ替わり立ち代わりコルシカを支配しました。18世紀には啓蒙主義運動の影響を受け，独立戦争が起こりました。パスカル・パオリは戦いの末にジェノヴァを追いだし，1755年から1769年にかけてコルシカは世界初の近代的国家制度を持つ独立共和国を樹立しました。ジェノヴァは所有権をフランスに売り渡し，それを受けたフランス占領軍がコルシカ軍を破ったことで，コルシカはフランスに併合されました。

en: General-in-Chief %s
ja:  %s将軍

en: ?female:General-in-Chief %s
ja:  %s将軍

en: Cossack
ja: コサック

en: ?plural:Cossacks
ja: コサック

en: The Zaporozhian Cossacks lived in Zaporozhia, in Central Ukraine. They were a multi-ethnic community with Ruthenians being the dominant element, organized in a military manner.
ja: ザポロージャ・コサックはウクライナ中央部のザポロージャに暮らしていました。彼らはルーシ人を中核となす多民族共同体で，軍隊的な組織を構成していました。

en: Hetman %s
ja: ヘーチマン %s

en: ?female:Hetman %s
ja: ヘーチマン %s

en: Costa Rican
ja: コスタリカ人

en: ?plural:Costa Ricans
ja: コスタリカ人

en: Costa Rica became an independent republic in 1840. It has been without an army since 1949 and is one of the most democratic and wealthy countries of Latin America.
ja: コスタリカが独立共和国となったのは1840年のことです。1949年以来軍隊を持たず，ラテンアメリカの中でも民主的かつ豊かな国家の一つです。

en: Cree
ja: クリー族

en: ?plural:Cree
ja: クリー族

en: The Cree are the largest native group in Canada with over 200,000 members who speak an Algonquian language and often call themselves "Iiyiyuu" or "Iinuu," meaning "people." They originally inhabited much of Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario and Manitoba.
ja: クリー族はカナダ先住民の中で最大のグループです。人口は20万人以上で，アルゴンキン語族に属するクリー語を話し，自民族をしばしば「IiYiyuu」「Iinuu」(「人々」の意)などと呼びます。彼らの多くが居住する区域は，ケベック州，ラブラドール地方，アルバータ州，サスカチュワン州，オンタリオ州，マニトバ州にわたっています。

en: Cretan
ja: クレタ人

en: ?plural:Cretans
ja: クレタ人

en: Crete is an island in the Mediterranean Sea, the largest of the Greek Archipelago. In the 3rd and 2nd millennia BCE Crete was the site of Europe's first advanced civilization, the Minoan culture. An eruption of nearby Thera destroyed the Minoan civilization. Crete then became part of the Greek cultural realm, and was subsequently conquered by the Romans, Arabs, Byzantines, Venetians and Ottoman Turks. After having been a semi-independent state for 15 years, Crete finally became part of Greece in 1913.
ja: クレタ島は地中海で5番目に大きな島で，エーゲ海との境をなすギリシャ最大の島です。紀元前2700年から紀元前1400年頃にかけて，高度に発展した青銅器文明であるミノア文明が栄えました。ギリシア神話に登場する，ミノタウロス(迷宮に閉じ込められた怪物)やイカロス(太陽に近付き過ぎたために人工の翼が溶け墜落死した)の物語は，クレタ島が舞台になっています。しかしミノア文明はサントリーニ火山の噴火や，森林資源の減少が原因で衰退したと考えられています。クレタ島は古代ギリシアの一部として組み込まれましたが，その後は古代ローマ，アラブ人，ビザンツ帝国，ヴェネツィア，オスマン帝国に支配されました。第一次バルカン戦争の結果，1913年にクレタ島はギリシャ王国領となりました。

en: Crimean Tatar
ja: クリミア・タタール人

en: ?plural:Crimean Tatars
ja: クリミア・タタール人

en: Historical feudal state on the Crimean Peninsula, existing from the 15th to the 18th century. Crimean Tatars invaded Poland and Russia, which caused wars with Turkey.
ja: クリミア半島に15世紀から18世紀まで存在した封建国家クリミア・ハン国の住人です。クリミア・タタール人はポーランドおよびロシアを略奪しし，またトルコと手を結んで戦争も行いました。

en: Croatian
ja: クロアチア人

en: ?plural:Croatians
ja: クロアチア人

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
ja: クロアチアは南スラブの地域で，ビザンツ帝国の崩壊の後に，オスマン帝国ではなく，オーストリア＝ハンガリー帝国の支配下にあった地域です。20世紀のほとんどの間，ユーゴスラビア連邦の一部となっていまいた。

en: Crusader
ja: 十字軍

en: ?plural:Crusaders
ja: 十字軍

en: The Crusades were a series of wars in which European armies tried to re-establish Christian control over the Holy Land. The First Crusade was called by Pope Urban II in 1095. The crusaders managed to wrestle control of much of the Levant from Muslim hands and established a number of states led by noblemen from European Christian dynasties. The most powerful of crusader states was the Kingdom of Jerusalem; other states included the County of Tripoli, the Principality of Antioch and the Country of Edessa. Later crusades were less successful. Muslim (Arab and Turkic) armies managed to push back the Crusaders and the last Crusader controlled city, Acre, fell to the Mamluks in 1291.
ja: 十字軍は中世の西ヨーロッパ諸国による，イスラーム勢力からの聖地エルサレム奪還を目的とした一連の遠征軍です。第1回十字軍は1095年のローマ教皇ウルバヌス2世による呼びかけで始まりました。彼らはコンスタンティノープルに集結した後，小アジアからシリアを経て1099年にエルサレムを征服しました。また同時に東地中海沿岸にはエデッサ伯国・アンティオキア公国・トリポリ伯国などの，十字軍国家と呼ばれるキリスト教諸侯国が生まれました。しかし以降の十字軍は内紛や戦費の不足などにより失敗を重ね，結局これが最初で最後の成功となりました。やがてイスラーム勢力が反攻に転じ，十字軍最後の拠点であったアッコン(十字軍国家の中で最も力を持っていたエルサレム王国の首都)は1291年に陥落しました。

en: Cuban
ja: キューバ人

en: ?plural:Cubans
ja: キューバ人

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
ja: キューバは16世紀にスペインの支配を受けました。以降の数世紀に，キューバ島は世界有数のタバコ・砂糖・コーヒーの産地の一つとなりました。キューバは1902年に名ばかりの独立を与えられました。

en: Curonian
ja: クール人

en: ?plural:Curonians
ja: クール人

en: The Duchy of Courland and Semigallia was created as the result of the secularization of the Teutonic Order State. The dukes of Courland were vassals of Poland until its collapse. Duke Jakob Kettler led the failed attempts of colonization in South America and Africa.
ja: クールラント・ゼムガレン公国はドイツ騎士団領が世俗化したことで誕生しました。クールラント公は国家消滅までポーランドの封臣でした。公ヤーコプ・ケトラーは南アメリカおよびアフリカの植民地化を試みましたが失敗に終わりました。

en: Cuyavian
ja: クヤヴィ人

en: ?plural:Cuyavians
ja: クヤヴィ人

en: Cypriot
ja: キプロス人

en: ?plural:Cypriots
ja: キプロス人

en: Cyprus became an independent republic on 16th August 1960. It is a Eurasian island country located in the eastern Mediterranean, south of Turkey and west of Syria and Lebanon.
ja: キプロスが独立共和国となったのは1960年8月16日のことです。ユーラシアの島国で，東地中海にあり，トルコの南，シリアおよびレバノンの西に位置しています。

en: Cyrenaican
ja: キレナイカ人

en: ?plural:Cyrenaicans
ja: キレナイカ人

en: Cyrenaica is a historical region in Eastern Libya. In Classical Antiquity the region was part of the Greek cultural realm. From the 7th century onwards the region was controlled by various Arab dynasties. Cyrenaica was occupied by Italy in 1911. After World War II a short-lived Emirate of Cyrenaica existed, of which the ruling Senussi dynasty established a united Libyan Kingdom in 1951. Cyrenaica has been a hotbed of resistance against the Gaddafi regime. The site of much of Libya's oil reserves, Cyrenaica has seen renewed calls for autonomy following the overthrow of Gaddafi.
ja: キレナイカはリビア東部地域を指す歴史的な名称で，紀元前7世紀頃に建設された古代ギリシアの植民都市キュレネに由来します。古来様々な国家の支配下に置かれ，1517年からはオスマン帝国が支配しました。伊土戦争の結果，1912年にイタリアへ割譲され，第二次世界大戦では北アフリカ戦線における激戦地となりました。戦後キレナイカ首長国の独立が宣言されましたが，翌々年の1951年にはトリポリタニア・フェザーンと共にリビア連合王国となりました。1969年以降のカッザーフィー(カダフィ)政権下でキレナイカの部族は冷遇され，反カダフィ派の勢力が強まってゆきました。2011年のリビア内戦もキレナイカでの抗議デモが発端です。カダフィ政権崩壊後は自治権の確立を宣言し，他地域の反発を生んでいます。キレナイカにはリビア国内の埋蔵石油資源の大半が集中しており，これも無関係ではないでしょう。

en: Czechoslovakian
ja: チェコスロヴァキア人

en: ?plural:Czechoslovakians
ja: チェコスロヴァキア人

en: Czechoslovakia was founded in 1918. It was long the only democracy in Eastern Europe until it was overrun by the Nazis in 1939 and the Soviet Union in 1948. Four years after the fall of communism it was split into the Czech and Slovak republics.
ja: 第一次世界大戦末期の1918年に，敗色濃厚となったオーストリア=ハンガリー帝国からチェコスロヴァキア共和国が独立を宣言しました。1938年9月に開かれたミュンヘン会談でナチス・ドイツへのズデーテン地方割譲を強いられ，これ以降各地で民族運動が激化しました。宥和政策を取るイギリスとフランスに見捨てられた格好となったチェコスロヴァキアはナチス・ドイツに抵抗する術を持たず，翌1939年に解体されました。戦後はソ連の影響が強まり社会主義共和国となりましたが，1989年のビロード革命で共産党政権は崩壊しました。1993年1月1日に連邦制が解消され，チェコ共和国とスロヴァキア共和国に分離しました。

en: Czech
ja: チェコ人

en: ?plural:Czechs
ja: チェコ人

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
ja: 今日のチェコ共和国は，1918年までオーストリア-ハンガリー帝国の一部であり，また1993年まではチェコスロヴァキアの一部を構成していました。

en: Prophet %s
ja: 預言者 %s

en: Prophetess %s
ja: 預言者 %s

en: Dacian
ja: ダキア人

en: ?plural:Dacians
ja: ダキア人

en: Dahomean
ja: ダホメ人

en: ?plural:Dahomeans
ja: ダホメ人

en: The southern third of modern Benin was once a historic kingdom known variously as Agbome (c. 1600 - c. 1700), Danhome (c. 1700 - 1730), and Dahomey (1730 - 1894). In 1730 the country became a tributary of the neighboring kingdom of Oyo. It was conquered by France in the second Franco-Dahomean war (1892 - 1894) and was split into Agbome and Alada.  In the 18th and 19th centuries Dahomey was known for its fierce ahosi (gbeto) warriors: an army of women who were the king's official bodyguards and celibate wives.
ja: 今日のベナンの南部3分の1に当たる地域にはかつて１つの王国がありました。この王国はアグボメ(1600-1700年頃)，ダンホメ(1700-1730年頃)，ダホメー(1730-1894年)と，さまざまな名前で知られています。1730年にこの国は隣り合うオヨ王国に貢納するようになりました。第二次フランス＝ダホメ戦争(1892-1894年)にフランスに征服され，アグボメとアラダに分割されました。18世紀から19世紀にかけて，ダホメーは勇猛果敢なるアホシ(グベト)戦士で有名でした。彼女らは女性の軍隊で，王の公的なボディーガードであるとともに妻でもあった（性的な関係はない）。

en: Darfuri
ja: ダルフール人

en: ?plural:Darfuris
ja: ダルフール人

en: The Sultanate of Darfur was an eastern so-called Sahelian state that from its location in the region just south of the Sahara benefited and prospered from trans-Saharan trade. The region had previously been dominated by the Daju and Tunjur ethnic groups, the latter of which is traditionally thought to have introduced Islam to the region. By the 16th century CE an ethnic group known as the Fur had gained the upper hand and under Sultan Sulayman established a long-lasting sultanate. The word Darfur means the Land of the Fur.
ja: ダルフールは北アフリカのマッラ山を中心とする一帯で，砂漠から半砂漠の大地が広がっています。記録に残る中でこの地域に最初に定住を始めたのはダジュ族で，次いで14世紀頃アラブ系のトゥンジュル族がこれに替わり，イスラム教が広まりました。やがて南から移住してきたフール族の母を持つ王が現れて以降，彼らがこの地域を支配するようになりました。ダルフールとは，フール族の土地という意味です。17世紀初めにスレイマン・ソロンが興したダルフール王国はサハラ交易の拠点として繁栄し，周辺の遊牧民をも支配する強大な帝国となりました。しかし19世紀後半からはエジプト(ムハンマド・アリー朝)とイギリスに支配されました。1956年にダルフールはスーダン共和国の一部として独立を果たし，現在は北・南・西ダルフール州となっています。2003年には民族対立からダルフール紛争が勃発し，30-40万人の死者と250万人の難民が発生しています。

en: Djiboutian
ja: ジブチ人

en: ?plural:Djiboutians
ja: ジブチ人

en: Djibouti is one of the smallest countries of Africa, located on the Gulf of Aden. It has been independent from France since 1977. Djibouti's main ethnic groups are the Afar and the Somalis. The country has one of the hottest climates in the world.
ja: ジブチ共和国はアフリカの小さな国で，紅海とアデン湾の境であるバブ・エル・マンデブ海峡に面しています。1977年に独立する以前はフランスの植民地・海外県でした。国民の60%がイッサ人，35%がアファル人です。世界で最も暑い国の一つで，首都ジブチ市の年間平均気温は33.4℃に達します。

en: Dominicano
ja: ドミニカ人

en: ?plural:Dominicanos
ja: ドミニカ人

en: The Dominican Republic is located on the eastern two thirds of the Caribbean island of Hispaniola. Its capital - Santo Domingo - became the first permanent European settlement in the Americas when it was founded by Bartholomew Columbus in 1498.
ja: ドミニカ共和国はカリブ海に浮かぶイスパニョーラ島の東側3分の2に位置します。首都サント・ドミンゴはアメリカ最初の恒久的なヨーロッパ植民地です。この都市はバーソロミュー・コロンブスが1498年に創設しました。

en: Dominican
ja: ドミニカ人

en: ?plural:Dominicans
ja: ドミニカ人

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
ja: ドミニカ島にクリストファー・コロンブス達ヨーロッパ人が初めて発見したのは1493年のことです。伝説によると，この島の名前の由来は，発見した日が日曜日(ドミンゴ)だったからだといいます。正式名は「ドミニカ国」（Commonwealth of Dominica）といいます。別のカリブ国家「ドミニカ共和国」（Dominican Republic）と混同しないでください。

en: Dryad
ja: ドリアード

en: ?plural:Dryads
ja: ドリアード

en: Dryads are creatures of Greek myth; they are a type of nymph associated with trees. Dryads were generally considered to be shy and long-lived. They are usually female and are often depicted as beautiful young women.
ja: ドリアードはギリシャ神話に登場する木の精霊です。彼らはニンフの一種で，人目に付くのを好まず，長命だと考えられています。大抵は女性の姿をしており，しばしば若く美しい女性として描かれます。

en: East German
ja: 東ドイツ人

en: ?plural:East Germans
ja: 東ドイツ人

en: The German Democratic Republic was founded in the Soviet Occupation Zone of postwar Germany in 1949. It was part of the Soviet dominated eastern bloc during the Cold War. The GDR was known for the Berlin Wall and its vast internal security apparatus, the Stasi. In 1989 the communist regime collapsed and one year later it was annexed to the Federal Republic of Germany.
ja: ドイツ民主共和国は戦後ドイツのソビエト占領地域に1949年に建国されました。冷戦中はソビエトの支配する東側ブロックの一部でした。東ドイツはベルリンの壁と強力な治安組織シュタージの名で有名でした。1989年，共産党政権が崩壊し，1年後にはドイツ連邦共和国に併合されました。

en: Enemy of the People %s
ja: 人民の敵 %s

en: ?female:Enemy of the People %s
ja: 人民の敵 %s

en: Commissar %s
ja: 政治委員 %s

en: ?female:Commissar %s
ja: 政治委員 %s

en: East Timorese
ja: 東ティモール人

en: ?plural:East Timorese
ja: 東ティモール人

en: A former Portuguese colony, East Timor declared independence in 1975 but was overrun by Indonesian forces shortly thereafter. East Timor became the first newly sovereign state of the 21st century when Indonesia relinquished control on May 20, 2002.
ja: かつてポルトガルの植民地だった東ティモールが独立を宣言したのは1975年のことです。しかし直後にインドネシア軍によって占領されました。2002年5月20日，インドネシアが施政権を放棄したことで，東ティモールは21世紀最初の新主権国家となりました。

en: Ecuadorian
ja: エクアドル人

en: ?plural:Ecuadorians
ja: エクアドル人

note: TRANS: The fourth letter in "Galapagos" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E1.
en: Ecuador is a country in western South America. It is divided into three very distinct geographic regions: the coastal lowlands, the mountains of the Andes and the jungles of the Oriente. The Galapagos islands are also part of Ecuador. The country gained independence from Spain in 1821 and from Colombia in 1830. Ecuador's history has been marked by rivalry between the coast (Guayaquil) and the mountains (Quito). It also fought numerous border wars with both Colombia and Peru. Nowadays Ecuador is one of the main oil producing countries of South America.
ja: エクアドルは南アメリカ西部の国です。この国は，海岸部の低地，アンデス山脈の高地，東部のジャングル(オリエンテ)という地形的に大きく異なる3つの地域に分かれています。ガラパゴス諸島もエクアドルの一部です。この国がスペインから独立を獲得したのは1821年のことで，さらに1830年にはコロンビアからも分離独立しました。エクアドルの歴史は海岸部（グアヤキル）と山岳部（キト）とのライバル関係が特徴です。またコロンビアおよびペルーとの間で数多くの国境紛争も戦われました。今日エクアドルは南アメリカにおける主要産油国の一つです。

en: Egyptian Arab
ja: エジブト人

en: ?plural:Egyptian Arabs
ja: エジブト人

en: Modern Egypt is the most populous Middle Eastern country as well as one of the most populous in Africa. It is located on the site of one of the world's most ancient civilizations.
ja: 現在のエジプト・アラブ共和国は，中東諸国の中で最も人口の多い国であり，またアフリカ諸国の中でも上位になります。この国はかつて古代文明の1つが栄えた地にあります。

en: Elamite
ja: エラム人

en: ?plural:Elamites
ja: エラム人

en: Elam was an ancient civilization located in the area of modern southwest Iran, which arose around 3100 BCE. The Elamite language, written in cuneiform, is of unknown origin. In 643 BCE the Elamite civilization was destroyed by the Assyrians under Assurbanipal.
ja: エラムは古い文明の1つで，現在のイラン南西部に紀元前3100年前後に現れました。エラム語は起源不明の言語で，楔形文字で書かれました。紀元前643年にエラム文明はアッシュールバニパル王の率いるアッシリアによって破壊されました。

en: Emirati
ja: アラブ首長国連邦人

en: ?plural:Emiratis
ja: アラブ首長国連邦人

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
ja: アラブ首長国連邦の歴史は7世紀にまで遡ります。19世紀，この地域の首長国はまとめて英国の保護領となりました。1971年に6つの首長国が連合して1つの国家「アラブ首長国連邦」を結成しました。翌年には7番目の首長国[訳注:シャルジャ]も参加しました。

en: Epirote
ja: エペイロス人

en: ?plural:Epirotes
ja: エペイロス人

en: The Epirotes were the ancient inhabitants of the Epirus region in northwestern Greece. Their most powerful ruler Pyrrhus launched a campaign against Rome in Italy, which ended in the famous "Pyrrhic Victory".
ja: イピロス(古代ギリシア語でエペイロス)は現在のギリシャ北西部，ピンドス山脈以西のイオニア海沿岸地域を指します。古代ギリシアにおいては小さな村しかない後進地域でしたが，紀元前4世紀頃に王国が成立しました。紀元前3世紀初頭に王となったピュロスは戦術の天才として有名で，当時新興国であった共和制ローマ軍をヘラクレアの戦いとアスクルムの戦いで破りました。しかしピュロスの軍勢の損害もまた大きかったため，このような犠牲が大きすぎる勝利を「ピュロスの勝利("Pyrrhic Victory")」と呼ぶようになりました。

en: Tyrant %s
ja: 僭主 %s

en: ?female:Tyrant %s
ja: 僭主 %s

en: Equatoguinean
ja: 赤道ギニア人

en: ?plural:Equatoguineans
ja: 赤道ギニア人

en: Equatorial Guinea is a country in Africa. It is divided into a mainland part (Rio Muni) and the islands of Bioko and Annobon. Formerly Spanish Guinea, the country achieved independence in 1968. Equatorial Guinea is one of the wealthier countries of Africa but also one of the most unequal.
ja: 赤道ギニア共和国は西アフリカの小さな国です。ギニア湾に浮かぶビオコ島，アンノボン島，エロベイ諸島，及び大陸地域(リオ・ムニ)からなります。首都マラボはビオコ島にあり，このような大陸に領土を持つにも関わらず島に首都を置く国は珍しく，他の例はデンマークしかありません。1900年にスペイン領ギニアとされましたが，1968年に独立を果たしました。油田開発によりアフリカ有数の豊かな国へと成長しましたが，同時に経済格差も非常に大きなものとなっています。

en: Eritrean
ja: エリトリア人

en: ?plural:Eritreans
ja: エリトリア人

en: Eritrea is a country in eastern Africa which borders Sudan, Ethiopia, and Djibouti. It was once the Kingdom of D'mt and was later conquered by Italy. In 1951 it was federated with Ethiopia, which led to the development of an independence movement in the 1960s. In 1991 the 31-year war ended with Eritrea gaining independence.
ja: エリトリアはアフリカ東部の国で，スーダン，エチオピア，ジブチと国境を接しています。この地にはかつてダモト王国がありました。イタリアによる占領後の1951年にエチオピアと連邦を組みましたが，1960年代には独立運動が拡大しました。1991年，31年間の内戦が終わり，エリトリアは独立を獲得しました。

en: Esperant
ja: エスペランティスト

en: ?plural:Esperants
ja: エスペランティスト

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
ja: エスペランティストはエスペラント語によって結ばれた世界的なコミュニティです。

en: Estonian
ja: エストニア人

en: ?plural:Estonians
ja: エストニア人

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
ja: エストニアはバルト海東側の南部沿岸にある小国です。民族と言語はフィンランドと密接な関係があります。

en: Protector %s
ja: 護国官 %s

en: ?female:Protector %s
ja: 護国官 %s

en: Etruscan
ja: エトルリア人

en: ?plural:Etruscans
ja: エトルリア人

en: The Etruscans were an ancient civilization in Etruria, Italy, known for their artistic achievements and building of necropolises. Their language is only partly deciphered and their origins are still debated. They called themselves Rasna and formed a confederation of twelve cities. In the 6th century the Etruscan civilization started to crumble after Roman and Gallic incursions. Rome itself probably originated as a city state that threw off Etruscan domination. As a result, Roman sources often put the Etruscans in a negative light, depicting them as a sexually licentious culture. However, Roman civilization owes a lot to their Etruscan predecessors.
ja: エトルリア文明はイタリアのエトルリア地方に発達した古代文明です。芸術的な工芸技術と共同墓地で知られています。彼らの言語は未だ一部しか解読されておらず，また彼らの起源もなお議論の的です。彼らはラスナと自称し，12都市が連盟を組んでいました。紀元前6世紀，エトルリア文明はローマおよびガリアの侵入を受けて崩壊を始めました。ローマ自身もおそらくエトルリアの支配下から逃れた都市国家を起源としています。そのため，ローマの資料はしばしばエトルリアを否定的な視点で見ており，性道徳の乱れた文化であると描写しています。しかし，ローマ文明はその多くを先達であるエトルリアに負っています。

en: European
ja: 欧州連合

en: ?plural:Europeans
ja: 欧州連合

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
ja: 欧州連合は1957年のローマ条約によって基礎ができました。EU計画はそれから発展を続け，生まれつつある超大国という様相を呈しはじめています。しかしながら疑問は残っています――欧州という共有されたアイデンティティや国家といったようなものは果して本当に存在しているのでしょうか？

en: Pope %s
ja:  %s教皇

en: Popess %s
ja:  %s教皇

en: Commissioner %s
ja:  %s弁務官

en: ?female:Commissioner %s
ja:  %s弁務官

en: Evenki
ja: エヴェンキ族

en: ?plural:Evenks
ja: エヴェンキ族

en: Faroese
ja: フェロー人

en: ?plural:Faroese
ja: フェロー人

en: The Faroe Islands are an archipelago in the Northern Atlantic ocean. According to the sagas, they were first settled by Norsemen who fled the tyranny of Norway's king Harald Fairhair. The islands became a Norwegian possession in 1035 and passed to Denmark in 1814. The Faroes have home rule since 1948.
ja: フェロー諸島は北大西洋，ノルウェーとアイスランドの中間に位置する諸島です。サガ(古代北欧の叙事詩)によると，最初に入植したのは9世紀頃にハーラル1世の圧政から逃れてきたノース人だとされています。1035年にノルウェー王国が併合し，1814年のキール条約でデンマーク王国に譲渡されました。現在もフェロー諸島はグリーンランドと共に同国の一部ですが，1948年から自治政府が行政を担当しています。

en: Fijian
ja: フィジー人

en: ?plural:Fijians
ja: フィジー人

en: Fiji is the most populous of the small Oceanian island states. It consists of Viti Levu, Vanua Levu and hundreds of smaller islands. Settled by Polynesians, it became a British colony in the 19th century. Fiji has been independent from Britain since 1970. Since then the country's politics have been characterized by ethnic tensions between Indo-Fijians and indigenous Fijians.
ja: フィジーはオセアニアの小さい島国の中で最も人口の多い国です。ビティレブ島，バヌアレブ島，および数百の小島からなっています。ポリネシア人が植民していたこの諸島は19世紀にイギリスの植民地となりました。フィジーがイギリスから独立したのは1970年のことです。それ以来，この国の政治はインド系と先住民のフィジー系との民族的緊張関係の下で動いてきました。

en: Paramount Chief %s
ja: 最高首長 %s

en: ?female:Paramount Chief %s
ja: 最高首長 %s

en: Filipino
ja: フィリピン人

en: ?plural:Filipinos
ja: フィリピン人

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
ja: 数世紀に亙るスペインの支配の後，1898年にフィリピンはアメリカに譲渡されました。1935年に自治権を，1946年に独立を獲得します。

en: Finnish
ja: フィンランド人

en: ?plural:Finns
ja: フィンランド人

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
ja: フィンランドはヨーロッパの北端に位置する小さくて寒冷な気候の国です。木材や携帯電話，世界一流のオペレーティングシステムなどを輸出していることで知られています。

en: ?female:Archbishop %s
ja: 大司教 %s

en: Flemish
ja: フラマン人

en: ?plural:Flemings
ja: フラマン人

en: In the Middle Ages, Flanders was a county on the border of France and the Holy Roman Empire. In the 15th century, it came under Habsburg domination and subsequently it became one of the Seventeen Netherlands. Only after its conquest by Revolutionary France was the county legally dissolved. Nowadays the name is applied to the Dutch (or Flemish) speaking part of Belgium.
ja: 中世のフランドルはフランスと神聖ローマ帝国との境界に位置する伯領でした。15世紀，この地はハプスブルク家の領地となり，続いてネーデルラント17州のひとつとなりました。この州が法的に解体されるのは革命フランスによる占領後のことです。今日，この名（フランデレン地域）はベルギーのうちオランダ語（フラマン語）が使用される地域に当てられています。

en: Florentine
ja: フィレンツェ人

en: ?plural:Florentines
ja: フィレンツェ人

en: Condottiere %s
ja:  %s傭兵隊長

en: Condottiera %s
ja:  %s傭兵隊長

en: Captain %s
ja: カピタノ %s

en: ?female:Captain %s
ja: カピタノ %s

en: Formosan
ja: 台湾原住民

en: ?plural:Formosans
ja: 台湾原住民

en: Franconian
ja: フランケン人

en: ?plural:Franconians
ja: フランケン人

en: Franconia was one of the stem duchies of the Holy Roman Empire. Founded in the 9th century, unlike the other stem duchies it didn't manage to consolidate itself and by the 12th century it had completely disappeared. Franconia continues to exist as a cultural region in the modern states of Bavaria, Thuringia and Baden-Wuerttemberg.
ja: フランケンは神聖ローマ帝国の部族公国のひとつでした。9世紀に成立したこの公国は他の部族公国とは異なり，領域統合が進まずに12世紀には完全に消滅しました。フランケン地方は文化圏として現在もバイエルン州，テューリンゲン州，バーデン・ヴュルテンベルク州にまたがって存在し続けています。

en: Prince-Bishop %s
ja:  %s司教

en: Frankish
ja: フランク人

en: ?plural:Franks
ja: フランク人

en: Mayor of the Palace %s
ja: 宮宰 %s

en: ?female:Mayor of the Palace %s
ja: 宮宰 %s

en: Frisian
ja: フリース人

en: ?plural:Frisians
ja: フリース人

en: Romans already mentioned the Frisii but historians are unsure whether they were the ancestors of today's Frisians or not. In the early Middle Ages the Frisians controlled a kingdom stretching from the Scheldt to Jutland. Although eventually defeated by the Franks, they kept enjoying the famous Frisian freedom, refusing to recognize the rule of any feudal lord. In the 15th and 16th centuries Frisian territory was eventually carved up, the core becoming a province of the United Netherlands. In 1782 the Estates of Friesland was the first foreign government to recognize the independence of the United States of America.
ja: ローマ人が既にフリース人について言及していましたが，歴史学者は今日のフリース人が彼らの子孫であるかどうか確定できていません。中世初期にフリース人はスヘルデからユトランドまで広がる王国を支配していました。最終的にフランクに敗れたものの，彼らは有名な「フリース人の自由」を謳歌し，諸侯による統治を認めませんでした。15世紀から16世紀にかけて，フリース人の領域はしだいに分割され中心部はネーデルラント連邦共和国の州となりました。1782年，フリースラント州は外国政府として初めてアメリカ合衆国の独立を承認しました。

en: Friulian
ja: フリウリ人

en: ?plural:Friulian
ja: フリウリ人

en: Friuli is a region in north-eastern Italy. A duchy of the Lombards and then a march of the Franks, it was ruled by the Patriarchs of Aquileia from the 11th century onward. In the 15th century Friuli was divided between Venice and Austria. The Friulian language is closely related to the Romansh language spoken in Switzerland.
ja: フリウリ地方は現在のイタリア北東部に位置し，オーストリアおよびスロベニアと隣接しています。ランゴバルド王国，次いでフランク王国の支配を経て，11世紀からはアクイレイア総大司教領の一部となりました。15世紀にアクイレイア総大司教はハンガリー王国と手を結びヴェネツィア共和国を挟撃しましたが，逆にフリウリ地方のほとんどを失う結果に終わりました。この地方で用いられるフリウリ語は，スイスで用いられるロマンシュ語と関連があり，共にレト・ロマンス語群に分類されています。

en: Fulani
ja: フラニ族

en: ?plural:Fulani
ja: フラニ族

en: The Fulani or Fulbe are an ethnic group in West Africa. Originally pastoralists, in the 18th and 19th centuries they led the Fulani Jihads, founding a number of states across the region. The biggest Fulani state was the Sokoto Caliphate, founded by Usuman dan Fodio during the Fulani Jihad of 1809. It was one of the most powerful empires in Sub-Saharan Africa prior to the European conquest and colonization. The caliphate remained extant through the colonial period and afterwards, though with reduced power.
ja: フラニ族，またはフラベ族(他にも多くの呼び名があります)は、西アフリカを中心に極めて広い範囲にわたって住んでいます。伝統的に牛や羊を飼う遊牧生活を営んでいたためです。18-19世紀にはジハードを宣言し，西アフリカ各地にいくつかの国家を築きました。その中の一つが1804年からのフラニ戦争に勝利してウスマン・ダン・フォディオが築いたソコト帝国です。ヨーロッパ諸国による殖民地化が行われるまでの間，サハラ砂漠以南のアフリカ地域において最も強大な帝国のひとつでした。ソコト帝国は20世紀初頭にイギリスによって滅ぼされましたが，そのスルターンは殖民地時代を通して現在に至るまで，ナイジェリアにおけるイスラム教の最高指導者として影響力を保っています。

en: Gabonese
ja: ガボン人

en: ?plural:Gabonese
ja: ガボン人

en: Gabon is a country on the Atlantic coast of Central Africa. Gabon, then inhabited by Bantu peoples, became a French protectorate in the 19th century. It has been an independent republic since 1960. It is considered one of the most developed countries of Sub-Saharan Africa, in part because of its position as a major oil exporter.
ja: ガボン共和国は中部アフリカに位置し，ギニア湾に面した赤道直下の国です。古来バントゥー系民族が住んでおり，ヨーロッパ人が渡来してからは奴隷・象牙貿易の拠点となり繁栄しました。19世紀からフランスが支配し、その後20世紀初頭にフランス領赤道アフリカの一部となりました。独立したのは1960年のことです(いわゆる「アフリカの年」)。ガボンは産油国であり，ギニア湾で産出される石油は輸出の80%を占めています。アフリカ諸国の中でも特に豊かな国の一つですが，国民の経済格差は未だ大きいままです。

en: Gaelic
ja: ゲール人

en: ?plural:Gaels
ja: ゲール人

en: The Gaels were Celtic people, they may have originated in Spain but were first reported in Ireland. During the Migration Period the Gaels also moved to Scotland. They are the ancestors of the modern Irish, Scots and Manx. Today, Gaelic speaking areas remain in Ireland, Scotland, the Isle of Man and the Canadian province of Nova Scotia.
ja: ゲール人はケルト系の人々で，故地はスペインだと考えられていますが，記録に初めて現れるのはアイルランドでのことです。民族移動時代，ゲール人はスコットランドにも移住しました。彼らは現在のアイルランド人，スコットランド人，マン島人の祖先です。今日，ゲール語の使用されている地域はアイルランド，スコットランド，マン島，およびカナダのノバスコシア州に残っています。

note: TRANS: Taoiseach = Prime Minister
en: Taoiseach %s
ja: ティーショック %s

en: ?female:Taoiseach %s
ja: ティーショック %s

en: Galician
ja: ガリシア人

en: ?plural:Galicians
ja: ガリシア人

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
ja: ガリシアはスペイン北西部，ポルトガルのすぐ北に当たる地域です。

en: Gallic
ja: ガリア人

en: ?plural:Gauls
ja: ガリア人

en: The Gauls were a Celtic people occupying what is now France and Belgium. They lived in chiefdom-level societies that grew increasingly centralized and stratified under the influence of the Greek and Roman merchants and soldiers who came to Gaul. Julius Caesar launched his eight year invasion of Gaul in 59 BCE. He claimed to have killed one million people and enslaved another million out of an original population of three million. The Gauls united and rallied under Vercingetorix, who defeated Caesar at the battle of Gergovia, but was later crushed by him at the battle of Alesia.
ja: ガリア人はケルト系の民族で，現在のフランスおよびベルギーに当たる地域を占めていました。彼らは族長支配による社会体制のもとで生活していましたが，ガリアの地にやってきたギリシャやローマの商人や戦士の影響のもとだんだんと中央集権化，階層化が進みました。ユリウス・カエサルが8年間にわたるガリア侵攻を開始したのは紀元前59年のことです。彼は元々いた300万人の民のうち，100万人を殺しさらに100万人を奴隷にしたと号しました。ガリア人は連合し，ウェルキンゲトリクスのもとに結集しました。彼はゲルゴウィアの戦いでカエサルを破りましたが，後にアレシアの戦いで撃滅されました。

en: Gambian
ja: ガンビア人

en: ?plural:Gambians
ja: ガンビア人

en: The Gambia is a small country in West Africa, straddling both banks of the Gambia river. It achieved independence from the United Kingdom in 1965.
ja: ガンビア共和国は西アフリカに位置し，大西洋に流れ込むガンビア川流域を領土としています。アフリカ大陸において最も面積が小さい国です。1965年にイギリスから独立しました。

en: Mansa %s
ja: マンサ %s

en: ?female:Mansa %s
ja: マンサ %s

en: Genoese
ja: ジェノヴァ人

en: ?plural:Genoese
ja: ジェノヴァ人

en: Doge %s
ja: ドージェ %s

en: Dogaressa %s
ja: ドガレッサ %s

en: Georgian
ja: ジョージア人

en: ?plural:Georgians
ja: ジョージア人

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s CE.
ja: ジョージア人は，300年代にキリスト教を受け入れた最初の諸民族のうちの一つです。

en: Gepid
ja: ゲピード族

en: ?plural:Gepids
ja: ゲピード族

en: Presbyter %s
ja: 長老 %s

en: ?female:Presbyter %s
ja: 長老 %s

en: Great Warrior %s
ja: 偉大な戦士 %s

en: ?female:Great Warrior %s
ja: 偉大な戦士 %s

en: German Belgian
ja: ドイツ語共同体

en: ?plural:German Belgians
ja: ドイツ語共同体

en: Germanic
ja: ゲルマン人

en: ?plural:Germanics
ja: ゲルマン人

en: Ghanaian
ja: ガーナ人

en: ?plural:Ghanaian
ja: ガーナ人

en: Ghana takes its name from the old Ghana Empire. Known as the Gold Coast by the Europeans, the Portuguese, Dutch and Swedes founded outposts but in the 19th century Ghana became a British colony. In 1957 Kwame Nkrumah proclaimed Ghana's independence.
ja: ガーナはその名前を，かつてのガーナ帝国から採っています。ヨーロッパ人から黄金海岸として知られたこの地には，ポルトガル人，オランダ人，およびスウェーデン人が居留地を築きましたが，19世紀にガーナはイギリスの植民地となりました。1957年にクワメ・ンクルマはガーナの独立を宣言しました。

en: Ghana %s
ja: ガーナ %s

en: ?female:Ghana %s
ja: ガーナ %s

en: Ghaznavid
ja: ガズナ人

en: ?plural:Ghaznavids
ja: ガズナ人

en: The Ghaznavids were a Sunni Muslim dynasty of Turkish origin, reigning from 977 to 1186 CE in Afghanistan and Northern India, and at the peak of their power also in eastern Iran and Central Asia.
ja: ガズナ朝は977年に成立したスンニ派のテュルク系イスラム王朝です。その勢力は現在のアフガニスタンを中心に，最盛期にはイラン東部から中央アジアやインド北部にまで及びました。1186年にゴール朝によって滅ぼされました。

en: Gokturk
ja: 突厥人

en: ?plural:Gokturks
ja: 突厥人

note: TRANS: The second letter in "Gokturk" should be TRANS: U+00F6 LATIN SMALL LETTER O WITH DIAERESIS if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 246. TRANS: The fifth letter in "Gokturk" should be TRANS: U+00FC LATIN SMALL LETTER U WITH DIAERESIS if available in TRANS: your
en: The Gokturk or Old Turkic Khaganate was ruled by the Ashina dynasty which derived its legendary origins from the red she-wolf. The Gokturks were ancestors of the modern Turkic nations in Asia and Eastern Europe. They were the creators of a vast military empire, which covered the steppe areas from the Kuban river in the West to Korea in the East.
ja: 突厥(突厥可汗国)を支配した阿史那氏族は，神話における雌狼の息子アセナをその由来としています。突厥人は現在アジアや東ヨーロッパにいるテュルク系民族の祖先です。彼らは広大な軍事帝国を築き上げ，ステップの地を西はクバン川，東は朝鮮にまで拡がりました。

en: Golden Horde
ja: ジョチ・ウルス人

en: ?plural:Golden Horde
ja: ジョチ・ウルス人

en: Gothic
ja: ゴート族

en: ?plural:Goths
ja: ゴート族

en: Greater Polish
ja: ヴィエルコポルスカ人

en: ?plural:Greater Poles
ja: ヴィエルコポルスカ人

en: Greater Poland or Wielkopolska is a historic and geographic region of central-western Poland.
ja: ヴィエルコポルスカ(大ポーランド)とは，ポーランド中西部の歴史的・地理的地域名です。（訳注:ここでの「大」とは「ローマからより遠い」という意味です。「より近い」マウォポルスカ地域との対比です。）

en: Greenlander
ja: グリーンランド人

en: ?plural:Greenlanders
ja: グリーンランド人

en: Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq led the Inuit people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. Around the same time, Scandinavian settlers arrived at the fjords on the southwestern tip of the island. Today, Greenland is a self-governing country within the Kingdom of Denmark with mixed Inuit and Scaninavian population.
ja: 伝説によれば，大シャーマンQitdlarssuaqがイヌイットの民を引き連れてグリーンランド西岸の地トゥーレ(カーナーク)に移住したといいます。ほぼ同時期に，スカンジナビアからの入植者が島の南西端のフィヨルドに到達しました。今日，グリーンランドはデンマーク王国の自治領であり，イヌイットとスカンジナビア人が混住しています。

en: Grenadian
ja: グレナダ人

en: ?plural:Grenadians
ja: グレナダ人

en: Grenada is an island nation in the Caribbean. It gained independence from the United Kingdom in 1974. The main island was known as Camahogne by the indigenous Caribs.
ja: グレナダはカリブ海の島国です。英国から1974年に独立を獲得しました。本島は先住カリブ人からはCamahogneという名で知られていました。

en: Guanche
ja: グアンチェ人

en: ?plural:Guanches
ja: グアンチェ人

en: The Guanches were the original inhabitants of the Canary Islands. Little is known of their origins, but it appears that they were related to the Berbers. In the 15th century they were subjugated by Castile.
ja: グアンチェ人はカナリア諸島の先住民です。彼らの起源についてはほとんどわかっていませんが，ベルベル人との関係が示唆されています。15世紀に彼らはカスティーリャ王国に征服されました。

en: Guarani
ja: グアラニー族

en: ?plural:Guarani
ja: グアラニー族

en: Numbering perhaps as many as 400,000 people at the time of European contact, the Aba (more popularly known as Guarani) lived primarily in what is now Paraguay in agricultural villages. Today their Guarani language is spoken by over 4 million people and is an official language of the nation of Paraguay.
ja: ヨーロッパ人との接触時におよそ40万人を数えたと思われるアバ人(より一般的にはグアラニー族として知られる)は主に現在のパラグアイに当たる地で農村に暮らしていました。今日，グアラニー語は400万人を超える話者がいて，パラグアイの公用語のひとつとなっています。

en: Guatemalan
ja: グアテマラ人

en: ?plural:Guatemalans
ja: グアテマラ人

en: The ancient heartland of the Mayas, Guatemala was conquered by the Spanish in the 16th century. It became independent in 1821 but was part of the United States of Central America until 1840. It has endured political turmoil for much of its history. Guatemala lived through one of the most brutal civil wars of the 20th century until a peace agreement was signed in 1996.
ja: 古代マヤ文明の中心地であったグアテマラは16世紀にスペインによって征服されました。1821年に独立したものの，1840年までは中央アメリカ合衆国の一部でした。その歴史の大部分は政治的混乱の下にありました。グアテマラは20世紀の中でも特筆すべき凄惨な内戦を耐えぬき，1996年に平和協定が締結されました。

en: Guinean
ja: ギニア人

en: ?plural:Guinean
ja: ギニア人

note: TRANS: The second letter in "Sekou" and last in "Toure" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: Guinea declared independence from France in 1958. Its first president Ahmed Sekou Toure continued to rule the country until his death in 1984. Guinea is not to be confused with neighboring Guinea-Bissau.
ja: ギニア共和国は西アフリカに位置し，大西洋に面しています。19世紀末にフランスの植民地となりましたが，1958年に独立を宣言しました。しかしフランスはこれに強く反発し，国交を断絶すると共に公共施設や道路などのインフラを破壊する報復措置を取りました。開発が最初から行き詰まったギニアは貧困にあえぎ，初代大統領セク・トゥーレは一党独裁体制の下で計画経済を推進し，復興を図りました。彼がこの世を去る1984年まで25年以上にわたって独裁政治が続き，その間反体制派に対する弾圧や少数民族への迫害も行われました。近隣のギニアビサウや赤道ギニアと混同しないように，首都の名を付けてギニア・コナクリとも呼ばれます。

en: Gupta
ja: グプタ人

en: ?plural:Gupta
ja: グプタ人

en: The Gupta Empire was one of the great classical empires. It ruled northern India from around 240 to 550 CE.
ja: グプタ朝は古代に栄えた大帝国の1つです。インド北部を320年から550年頃まで支配しました。

en: Guyanese
ja: ガイアナ人

en: ?plural:Guyanese
ja: ガイアナ人

en: Originally inhabited by the Arawk, Guyana was colonized by the Dutch but became a British colony after the Napoleonic Wars. It gained independence in 1966. Under Forbes Burnham Guyana became a Marxist oriented country, but in the 1980s it started its transition to a market democracy.
ja: 元はアラワク人が居住していたガイアナは，オランダ人によって植民地化されましたが，ナポレオン戦争の結果としてイギリスの植民地になりました。1966年に独立を獲得しました。フォーブス・バーナムの下でガイアナはマルクス主義を指向する国家となりましたが，1980年代には市場民主主義への移行が始まりました。

en: Executive President %s
ja: %s大統領

en: ?female:Executive President %s
ja: %s大統領

en: Hacker
ja: ハッカー

en: ?plural:Hackers
ja: ハッカー

en: ?title:Hacker %s
ja: ハッカー %s

en: ?female:Hacker %s
ja: ハッカー %s

en: ?title:1337 %s
ja: 1337 %s

en: ?female:1337 %s
ja: 1337 %s

en: Haitian
ja: ハイチ人

en: ?plural:Haitians
ja: ハイチ人

en: A slave rebellion led Haiti to independence in 1804. It was the first independent black republic and the second independent country in the Americas.
ja: 奴隷の叛乱が1804年の独立をもたらしました。これは黒人による初めての独立共和国であり，アメリカ大陸における2番目の独立国です。

en: President-for-Life %s
ja: %s終身大統領

en: ?female:President-for-Life %s
ja: %s終身大統領

en: Hanoverian
ja: ハノーファー人

en: ?plural:Hanoverians
ja: ハノーファー人

en: Hanover was a state in Northern Germany, in current Lower Saxony. From 1714 to 1837 Hanover and the United Kingdom were united in a personal union. In 1866 it was gobbled up by Prussia.
ja: ハノーファーは北ドイツの領邦で，現在のニーダーザクセン州に当たります。1714年から1837年まで，ハノーファーと英国は同君連合となりました。1866年にはプロイセンによって併合されました。

en: Princess-Bishop %s
ja:  %s司教

en: Han
ja: 漢族

en: ?plural:Han
ja: 漢族

en: The Han people are the majority ethnic group in China, tracing their lineage back to "Yandi" (the Yan Emperor) and "Huangdi" (the Yellow Emperor), legendary god-kings of prehistory.
ja: 漢族は中国の主要民族集団で，彼らの血統は有史以前の伝説的神王の神農や黄帝に遡ります。

en: Empress Dowager %s
ja: 太后 %s

en: Hanseatic
ja: ハンザ同盟

en: ?plural:Hanseatic League
ja: ハンザ同盟

en: The Hanseatic League was a powerful alliance of trading cities which existed from the 12th to the 19th century. Hanseatic cities were found in the North Sea and Baltic regions. Members of the league had their own law system and occasionally the Hansa went to war with rival powers.
ja: ハンザ同盟は12世紀から19世紀まで存在した強力な交易都市連合です。ハンザ都市は北海およびバルト海沿岸に築かれました。同盟の加盟都市はそれぞれ独自の統治組織を持ちました。同盟は時には対立する勢力と戦争することもありました。

en: Hasinay
ja: ハシナイ族

en: ?plural:Hasinay
ja: ハシナイ族

en: A Caddoan political league from East Texas, the Hasinay Confederacy consisted of a group of agricultural villages. Though they were involved in trade networks connecting them with people as far west as the Puebloan polities of the American Southwest, their cultural ties were more strongly in line with the other mound-building cultures of the Southeast. The word Texas is derived from Caddoan word for "Friend."
ja: テキサス東部のカドー人による政治同盟であるハシナイ連合は農耕部族の共同体です。彼らははるか西，アメリカ南西部のプエブロ諸国までをつなぐ交易ネットワークに組み込まれていましたが，文化的なつながりは南東部のマウンドビルダー文化との間に強いつながりを持っていました。テキサスという名前はカドー語で「友人」を意味する「テイシャ」に由来します。

en: Hawaiian
ja: ハワイ人

en: ?plural:Hawaiians
ja: ハワイ人

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
ja: ハワイ王国は1810年にカメハメハ大王によって建国されました[訳注:建国宣言は1795年。1810年はハワイ諸島を統一した年]。1893年に王制は廃止され，続いてアメリカ合衆国に併合されました。かつての王国がアメリカ合衆国の50番目の州となったのは1959年8月21日のことです。

en: Hellenic
ja: ギリシャ人

en: ?plural:Hellenes
ja: ギリシャ人

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
ja: ギリシャ独立戦争の結果，1832年にコンスタンティノープル条約が締結され，ギリシャの人々はオスマン帝国からの独立を正式に認められました。

en: Helvetian
ja: ヘルウェティイ族

en: ?plural:Helvetians
ja: ヘルウェティイ族

en: Hephthalite
ja: エフタル

en: ?plural:Hephthalites
ja: エフタル

en: The Hephthalites were a Central Asian nomadic confederation of the 5th and 6th centuries CE. Their precise origins and composition remain obscure. They may have been of mixed Iranic, Tocharian and Turkic origin, but their main language is unknown. Although they were also known as the White Huns, a connection with the Huns is considered unlikely. The Hephthalites were crushed by the Gokturks and Sassanids in the 6th century, but on the Indian subcontinent some Hephthalite successor kingdoms survived until the late 7th century.
ja: エフタルは中央アジアの遊牧諸部族の連合で，5-6世紀頃に強大な遊牧国家を築きました。イラン系かテュルク系遊牧民だとする説が有力ですが，正確な起源や構成，言語はよく分かっていません。また "White Huns"，すなわち白フン族とも呼ばれますが，フン族と直接の関連はないと考えられています。グプタ朝やサーサーン朝に侵入を繰り返して脅かしましたが，突厥とサーサーン朝の挟撃を受け滅びました。その後もインド亜大陸では，エフタルの子孫による諸王朝が7世紀後半まで存在していました。

en: Hessian
ja: ヘッセン人

en: ?plural:Hessians
ja: ヘッセン人

en: Hesse became a landgraviate of the Holy Roman Empire in the 13th century. In the 16th century it splintered into a a number of smaller territories. Many Hessians fought in the American Revolution as mercenaries on both sides. Currently Hesse is one of the states of the Federal Republic of Germany.
ja: ヘッセンが神聖ローマ帝国の方伯領となったのは13世紀のことです。16世紀にはいくつかの小領域に分割されました。多くのヘッセン人がアメリカ独立革命において両方の陣営で傭兵として戦いました。現在のヘッセンはドイツ連邦共和国の州の1つです。

en: Landgrave %s
ja: 方伯 %s

en: Landgravine %s
ja: 女方伯 %s

en: Himyarite
ja: ヒムヤル人

en: ?plural:Himyar
ja: ヒムヤル人

en: The Himyar were originally a mountain tribe in what is now Yemen that conquered the other South Arabian kingdoms, including Sabaea in 115 BCE, which were rich from the incense trade. The Himyar were castle-builders, finding it necessary to erect citadels to protect against Bedouin raids. The Axumite kingdom from Ethiopia ruled Sabaea from 340 to 378 CE, but the area was reconquered by Himyar forces in 525. The fall of the nation was a slow process involving the Christian states of Axum and the Byzantine Empire on one side, the Mandean Sassanid Empire of Persia on the other, and various South Arabian factions split between. The country switched from Axumite rule to Sassanid in 575 and in 628, the fifth Sassanid satrap of "al-Yaman" converted to Islam and Southern Arabia was incorporated into the new, expanding Muslim empire.
ja: ヒムヤルは元々，現在イエメンとなっている地域の山岳民族でしたが，アラビア半島南部にある他の王国を征服しました。その中には，香料交易で栄え，紀元前115年に征服されたサバ王国も含まれます。ヒムヤルは城郭建築に優れていました。ベドウィンの略奪に対抗するには要塞を築くことが不可欠と考えていたからです。エチオピアのアクスム王国は紀元340年にサバ地域を占領しましたが，378年にはヒムヤル王国が再興されました。しかし525年に，再びアクスム王国に占領されました。王国の滅亡は，アクスム王国やビザンツ帝国などのキリスト教国と，マンダ教のサーサーン朝ペルシアの間での対立に挟まれたことを遠因であり，また南部アラブの民が多数の部族へと分裂したことにもよります。この地の征服者は575年にはアクスム王国からサーサーン朝へと代わり，628年にはサーサーン朝の第5代イエメン総督がイスラムへと改宗し，南部アラブは拡大するムスリム帝国の新たな一部となりました。

en: Holy Roman
ja: 神聖ローマ人

en: ?plural:Holy Romans
ja: 神聖ローマ人

en: The Holy Roman Empire was considered the successor to the Roman Empire, but as Voltaire once quipped it was neither Holy, nor Roman nor even less an Empire. Nonetheless it proved to be extremely durable, and lost territory only very slowly. For most of its existence it was a complex patchwork consisting of an uncountable number of counties, duchies, electorates, imperial free cities and other territories. In 1806 it was dissolved by Napoleon and replaced by the Confederation of the Rhine.
ja: 神聖ローマ帝国はローマ帝国の後継者と考えられていますが，ヴォルテールがかつて喝破したように，それは神聖でもなければ、ローマでもなく、帝国でもありませんでした。それにもかかわらずこの帝国は大変に長持ちし，領域の喪失も非常にゆっくりとしたものでした。この帝国が存在し続けた最大の理由は，この国が無数の領邦，大公領，選帝侯領，帝国自由都市，その他の領域からなる複雑なパッチワークであったことにあります。1806年に帝国はナポレオンによって解体され，代わってライン同盟が置かれました。

en: Papal
ja: 教皇領人

en: ?plural:Papal States
ja: 教皇領人

en: The Papal States were the territories on the Italian Peninsula and elsewhere under the direct sovereign rule by the Roman Catholic popes. Established in the 8th century CE from territory donated to the Church by the pious and the wealthy, the Papal States grew to become the dominant power in Italy for centuries.
ja: 教皇領はイタリア半島その他にあった，ローマ・カトリック教皇の直接統治下にあった領域のことです。紀元8世紀に領土が教皇庁へと寄進されたことで成立した教皇領は，宗教的権威と世俗的権力を併せ持つものとして成長し，何世紀もの間イタリアにおける最有力の勢力となりました。

en: Antipope %s
ja: 対立教皇 %s

en: Antipopess %s
ja: 対立女教皇 %s

en: Grand Master %s
ja: %s総長

en: Grand Mistress %s
ja: %s総長

en: Honduran
ja: ホンジュラス人

en: ?plural:Hondurans
ja: ホンジュラス人

en: Honduras has been an independent republic since the dissolution of the Central American Federation in 1840. The archetypical 'banana republic', periods of dictatorship and of more or less democratic rule have followed each other. Its current constitution was adopted in 1982.
ja: ホンジュラスは1840年の中米連邦崩壊以来，独立した共和国として存在しています。「バナナ共和国」の典型であり，独裁政権と大なり小なり民主的な政権による統治の時代が交互に訪れています。現在の憲法は1982年に制定されました。

en: Hopi
ja: ホピ族

en: ?plural:Hopis
ja: ホピ族

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
ja: ホピ族は北アメリカにおける母系文化の民で，Hisatsinom[訳注:「太古の人」の意]の子孫であると主張しています。現在，アリゾナ州北東部のホピ保留地に暮らしています。

en: Hungarian
ja: ハンガリー人

en: ?plural:Hungarians
ja: ハンガリー人

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
ja: 伝説によると，ハンガリーはアルパドによって9世紀に建国されたそうです。

en: Iberian
ja: イベリア人

en: ?plural:Iberians
ja: イベリア人

en: The Iberians were non-Indo-European inhabitants of the ancient Iberian Peninsula. Very little is known about their history. They were subjugated by Rome in the last centuries BCE.
ja: イベリア人は古代イベリア半島に暮らしていた非インド・ヨーロッパ系民族です。彼らの歴史についてはほとんど何もわかっていません。彼らは紀元前1世紀にローマに征服されました。

en: Icelandic
ja: アイスランド人

en: ?plural:Icelanders
ja: アイスランド人

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
ja: アイスランドは，9世紀後半にノルウェー・バイキングが入植するまで長らく世界最大の無人島の一つでした。この島は当初はノルウェーの，次いでデンマーク王室の支配下にありましたが，1944年にデンマークから独立しました。

en: Illyrian
ja: イリュリア人

en: ?plural:Illyrians
ja: イリュリア人

en: Illyrians were Indo-European tribes who appeared in the western part of the Balkan Peninsula before 1000 BCE, including Corcyra island and Ambracia bay in prehistoric Epirus to the south. They mixed with Thracians in Dardania to the east, and settled Messapia across the Adriatic Sea. Illyrian kingdoms were independent for centuries, until conquered by the Roman Republic.
ja: イリュリア人はインド・ヨーロッパ語族に属し，紀元前1000年以前にバルカン半島の西部に出現しました。北はダルマチア，南はコルシカ島や前史エピラスのアンブラキア湾を含み，東はダルダニアのトラキア人と混淆し，アドリア海を渡ってメッサピアに入植しました。イリュリアの諸王国は数世紀にわたって独立を保ちましたが，ローマ共和国によって征服されました。

en: Indo-European
ja: 原インド・ヨーロッパ人

en: ?plural:Indo-Europeans
ja: 原インド・ヨーロッパ人

en: The Indo-Europeans were a hypothetical ancient people who were linguistically ancestral to modern peoples in Europe and South and West Asia. They probably existed about 5000 years ago somewhere on the Eurasian steppes, but their true origins remain a mystery. The existence of this people has been inferred from the analysis of Indo-European languages, on the basis of which attempts to reconstruct the Proto-Indo-European language have been made. One of the first scientists who noted the similarities between these languages was Sir William Jones.
ja: 原インド・ヨーロッパ人は仮説上の民族で，現代のヨーロッパと西・南アジアの言語の起源であるインド・ヨーロッパ祖語を用いていました。およそ6000年前の黒海周辺に住んでいたという説が有力ですが，正確な時代と場所は依然として謎に包まれています。インド・ヨーロッパ語族に属する各言語の類似性について最初に指摘した科学者の一人がウィリアム・ジョーンズです。その後これらの言語に関する分析や，インド・ヨーロッパ祖語を再建する試みから彼らの存在が推測されました。また原インド・ヨーロッパ人は単一民族「アーリア人」であるという学説が発表され，後にナチス・ドイツと結びつきましたが，これは現在ではほとんど支持されていません。

en: Inuit
ja: イヌイット

en: ?plural:Inuits
ja: イヌイット

en: The Inuits are a group of peoples inhabiting the Arctic areas of North America and Siberia. The Canadian territory of Nunavut has a majority population of Inuits; the name of the territory means "our land" in Inuktitut.
ja: イヌイットは北アメリカおよびシベリアの北極圏に暮らす人々の集団です。カナダのヌナブト準州がイヌイット人口最多地域です。ヌナブトとは，イヌクティトゥット語で「我々の土地」を意味します。

en: Iranian
ja: イラン人

en: ?plural:Iranians
ja: イラン人

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
ja: イランは「アーリア人の地」を意味します――西洋では長くペルシアとして知られていました。現在ではイスラム共和国となり，中東の主要国となっています。

en: Ayatollah %s
ja: アーヤトッラー %s

en: ?female:Ayatollah %s
ja: アーヤトッラー %s

en: Iraqi
ja: イラク人

en: ?plural:Iraqis
ja: イラク人

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
ja: イラクはオスマン帝国の崩壊の後に建国されました。その領域は，チグリス・ユーフラテス両河の合流点，いにしえのメソポタミア地方を含んでいます。

en: Irish
ja: アイルランド人

en: ?plural:Irish
ja: アイルランド人

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
ja: アイルランドはローマやバイキングに対して持ちこたえていましたが，1171年にノルマン人により征服されました。イギリスに統治されていましたが，1922年にその大部分に限定的な自治が与えられ，1949年には共和国となりました。アイルランド北部には17世紀にスコットランド人とイギリス人の入植者が定着し，現在は連合王国[イギリス]の一部となっています。

en: Israeli
ja: イスラエル人

en: ?plural:Israelis
ja: イスラエル人

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning wars in 1948, 1967 and 1973.
ja: イスラエル国は英領パレスチナ諸州の散在した集まりとして1948年に建国され，その後イスラエルに対して起こされた1948，1967，1973年の一連の戦争の勝利により徐々にその領域を拡大してきました。

en: Kibbutznik %s
ja: キブツニック %s

en: ?female:Kibbutznik %s
ja: キブツニック %s

en: Rabbi %s
ja: ラビ %s

en: ?female:Rabbi %s
ja: ラビ %s

en: Israelite
ja: 古代イスラエル人

en: ?plural:Israelites
ja: 古代イスラエル人

en: Israel was a Jewish kingdom on the eastern shore of the Mediterranean founded around 1000 BCE. Much of its history is told in the holy books of the Abrahamic religions. The last Jewish kingdom was destroyed by the Romans in the 1st century CE, leaving the Jews scattered around the world for nineteen centuries.
ja: イスラエル王国は紀元前10世紀頃，地中海東岸(いわゆるレバント)に成立したユダヤ人の王国です。その歴史の多くは旧約聖書の記述によるものです。紀元前922年に南北分裂した後は周辺国家の侵略に晒され続け，1世紀にはローマ帝国の属州となりました。2度の反乱が鎮圧されてからは民族的弾圧が厳しさを増したため，多くのユダヤ人たちが世界中に離散してゆきました。そしてこの離散と迫害は以後2000年近くにわたって続きました。

en: Judge %s
ja: 司法官 %s

en: ?female:Judge %s
ja: 司法官 %s

en: Ivoirian
ja: コートジボワール人

en: ?plural:Ivoirian
ja: コートジボワール人

note: TRANS: The second letter in "Cote" should be TRANS: U+00F4 LATIN SMALL LETTER O WITH CIRCUMFLEX if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00F4.
en: Ivory Coast or Cote d'Ivoire achieved independence in 1960. It has been relatively stable compared to other West African countries, but in the 2000s it lived through a civil war.
ja: コートジボワール共和国は1960年に独立しました。他の西アフリカ諸国と比べて政治・経済が安定していましたが，2000年代に内戦が勃発しました。国名は「象牙の海岸」を意味するフランス語です。

en: Jaffna
ja: ジャフナ人

en: ?plural:Jaffnas
ja: ジャフナ人

en: Jamaican
ja: ジャマイカ人

en: ?plural:Jamaicans
ja: ジャマイカ人

en: Columbus landed on Jamaica in 1494. The island was colonized by the Spanish but in 1655 it was conquered by the English, who turned the island into a slave-based plantation economy. Slavery was abolished in 1834. The country became an independent country within the Commonwealth in 1962. Jamaica is famous around the world for its music; genres such as reggae and ska originated on the island.
ja: コロンブスがジャマイカに上陸したのは1494年のことです。この島はスペインによって植民地化されましたが，1655年にイギリスに占領され，奴隷によるプランテーション経営に移行しました。奴隷制は1834年に廃止されました。この国が英連邦内の独立国となったのは1962年のことです。ジャマイカはその音楽によって世界的に有名です。レゲエやスカなどのジャンルはこの島が起源となっています。

en: Rasta %s
ja: ラスタ %s

en: ?female:Rasta %s
ja: ラスタ %s

en: Jolof
ja: ジョロフ人

en: ?plural:Jolof
ja: ジョロフ人

en: Also called Wolof, the Kingdom was formed between the Senegal and Gambia rivers in the 14th century. The King, or Burba Jolof, was beholden to a handful of powerful regional noblemen who acknowledged kinship with the king but developed personal power bases as well. By the early 1500s, the Burba Jolof could field as many as 100,000 infantry and 10,000 cavalry. Fulani and Berber incursions coupled with political weakness eroded away the power of the Burba Jolof. Various Wolof-speaking states established unions with one another, with their heads assuming the powers of Burba Jolof. The 19th century brought with it French colonization and a conversion to Islam fueled in large part by anti-European sentiment.
ja: ウォロフとも呼ばれるこの王国は，セネガル川とガンビア川の間に14世紀に建国されました。ブルバ・ジョロフ王は血縁関係にある少数の有力貴族に支持されていましたが，貴族たち自身は自らの勢力基盤もまた拡大していました。1500年代初頭には，ブルバ・ヨロフはおよそ10万人の歩兵および1万人の騎兵を展開する力を持っていました。フラニ人やベルベル人の侵入と政治的な弱さがブルバ・ヨロフの権力を蝕んでいきました。ウォロフ語話者による諸国家はたがいに連合を組み，これらの国々の首長によってブルバ・ヨロフの権力は奪われていきました。19世紀におけるフランスによる植民地化と，イスラム教への改宗が相まって，この地域の人々の大半に反ヨーロッパ感情が根付きました。

en: Jordanian
ja: ヨルダン人

en: ?plural:Jordanian
ja: ヨルダン人

en: The Hashemite Kingdom of Jordan is a country in the Middle East. During Antiquity the country was the site of numerous ancient civilizations, including the Nabateans who built the city of Petra. The country has been Arab since the 7th century. Conquered by the Ottoman Turks in 1519, it became a British League of Nations mandate after World War II. The Hashemite clan, which had led a revolt against the Turks during the war, was established as Jordan's ruling dynasty. The country finally became independent in 1946.
ja: ヨルダン・ハシミテ王国は中東の立憲君主国で，国名の由来となったヨルダン川の東に位置します。この地域には旧石器時代から人が住んでおり，人類が最初に農業を営んだ地域の一つと考えられています。紀元前2世紀から1世紀頃にはナバテア王国が栄え，ペトラ遺跡が世界文化遺産に指定されています。7世紀からイスラーム勢力に支配された後，1519年にオスマン帝国のセリム1世に征服されました。第一次世界大戦の結果イギリスの委任統治領になり，その下でトランスヨルダン王国が成立しました。1946年に独立した後，現在の国名に改められました。ハシミテとはハーシム家のことで，ヨルダン王家がイスラム教の開祖ムハンマドに連なる家系であることを示しています。

en: Kalmyk
ja: カルムイク人

en: ?plural:Kalmyks
ja: カルムイク人

en: The Kalmyks are a Western Mongolian ethnic group living in Kalmykia in southern Russia. They migrated to the Caspian plains in the 17th century and formed a khanate that was allied with Russia. The Kalmyks are the only Buddhist nation of Europe.
ja: カルムイク人は南ロシアのカルムイク共和国に暮らす西モンゴル系の民族集団です。彼らは17世紀にカスピ海沿岸平原に移住し，ハン国を建国してロシアと同盟しました。カルムイクは欧州における唯一の仏教国です。

en: Kanem-Bornu
ja: カネム・ボルヌ人

en: ?plural:Kanem-Bornu
ja: カネム・ボルヌ人

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
ja: 現在のチャドにあたる地域を支配したカネム帝国(7世紀頃-1376年)と，ニジェール東部を支配したボルヌ帝国(1396-1893年)を併せてカネム・ボルヌ帝国と呼びます。サハラ交易の要衝として繁栄しました。

en: Karabakhi
ja: ナゴルノ・カラバフ人

en: ?plural:Karabakhis
ja: ナゴルノ・カラバフ人

en: Karelian
ja: カレリア人

en: ?plural:Karelians
ja: カレリア人

en: The Karelians are a Finno-Ugric people inhabiting Karelia, a region currently divided between Finland and Russia. They are closely related to the Finns.
ja: カレリア人はカレリア地方，すなわち現在はフィンランドとロシアの間で分割されている領域に暮らすフィン・ウゴル語派の人々です。彼らはフィン人と密接な関連性があります。

en: Karen
ja: カレン族

en: ?plural:Karens
ja: カレン族

en: Kashmiri
ja: カシミール人

en: ?plural:Kashmiris
ja: カシミール人

en: The Kashmir valley is situated by the western foothills of the Himalayas. Having been inhabited for millennia, it is a melting pot of Hindu, Tibetan, and Islamic culture.
ja: カシミール渓谷はヒマラヤの西麓に位置します。人々が何千年もの間暮らしてきたこの地は，ヒンドゥー，チベット，イスラムの各文化の坩堝となっています。

en: Kashubian
ja: カシューブ人

en: ?plural:Kashubians
ja: カシューブ人

en: Katangan
ja: カタンガ人

en: ?plural:Katangans
ja: カタンガ人

en: Katanga, the southernmost part of the Democratic Republic of the Congo, rich in minerals and once home to the Yeke Kingdom. The region seceded from Congo a few days after that country's independence from Belgium in 1960. The state, protected by Belgian mining industrialists and foreign mercenaries, was led by Moise Tshombe. Katanga was reincorporated into Congo after a Congolese and UN military campaign.
ja: コンゴ民主共和国の南端に位置するカタンガ州は鉱物資源に恵まれており、かつて19世紀にはイェケ王国が繁栄しました。1960年にベルギー領コンゴはコンゴ共和国として独立しましたが，数日後に起きた兵士の反乱に乗じてカタンガ州はカタンガ共和国として分離独立を宣言しました。この独立直後の内乱(コンゴ動乱)は更に南カサイ鉱山国の分離独立や国連軍の介入，陸軍によるクーデターと続き，事態は混迷を極めました。モイーズ・チョンベ大統領の下カタンガ共和国はベルギーの支援を受け，また外国人傭兵を雇ってコンゴ共和国軍に対抗しました。しかし1963年初めの国連軍の攻撃によりチョンベは亡命し，カタンガ共和国は消滅しました。

en: Kazakh
ja: カザフ人

en: ?plural:Kazakhs
ja: カザフ人

en: Kazakhs are descendants of Turkic and Mongolian nomadic tribes. Conquered by Russia in the 18th century, Kazakhstan became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union. It is one of the ten largest states in the world by area.
ja: カザフ人はトルコ系およびモンゴル系の遊牧民の子孫です。ロシア帝国に18世紀に征服され，1991年にソビエト連邦崩壊によりカザフスタンとして独立しました。国土の広さは世界でもトップ10以内に入ります。

en: Kenyan
ja: ケニア人

en: ?plural:Kenyans
ja: ケニア人

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
ja: ケニアは1963年の冬にイギリスからの独立を勝ち取りました。

en: Khazar
ja: ハザール人

en: ?plural:Khazars
ja: ハザール人

en: The Khazars founded a steppe empire on the plains of Southern Russia in the Early Middle Ages. Originally shamanists, they adopted Judaism as their state religion.
ja: ハザールは中世前期，南ロシアの平原にステップ帝国を建国しました。元はシャーマニズムを進行していましたが，彼らは国教としてユダヤ教を取り入れました。

en: Tarkhan %s
ja: タルカン %s

en: ?female:Tarkhan %s
ja: タルカン %s

en: Khoisan
ja: コイサン

en: ?plural:Khoisan
ja: コイサン

en: Khwarezmian
ja: ホラズム人

en: ?plural:Khwarezmians
ja: ホラズム人

en: Known by the Greeks as Chorasmia, Khwarezm was an urbanized, centralized, and militarized state south of the Aral sea in Central Asia, controlling portions of the Silk Road. It was loosely controlled as a satrapy under the Achaemenid and Sassanid Persian dynasties and was the mythic homeland of Zarathustra, the founder of Zoroastrianism. Following the introduction of Islam, Khwarezm tended to be divided into two separate kingdoms, but was united under the Turkic Anushtiginid dynasty, which lasted from 1097 until Chinggis Khan conquered it in 1231.
ja: ギリシャ人にコラスミアとして知られていたホラズムは，中央アジアのアラル海南部にある都市国家，中央集権的軍事国家であり，シルクロードの一部を支配していました。この地域はアケメネス朝ペルシャおよびササン朝ペルシャの州として緩やかに支配されていました。またこの地はゾロアスター教の始祖であるザラスシュトラの神話上の故国とされています。イスラム教の伝来にともない，ホラズムは2つの別個な王国として分割されるようになりましたが，テュルク系のアヌーシュテギーンとその子孫によって立てられたホラズム・シャー朝が統一しました。この王朝は1097年より続きましたが，1231年にチンギス・カンにより征服されました。

en: Satrap %s
ja: サトラップ %s

en: ?female:Satrap %s
ja: サトラップ %s

en: Kiribati
ja: キリバス人

en: ?plural:I-Kiribati
ja: キリバス人

en: The Gilbert Islands, known in Gilbertese as Tungaru, are an island chain in the Pacific Ocean. Inhabited by Micronesians since prehistoric times, they were united under a common chiefdom in the late 19th century. Together with the Ellice Islands they were annexed by the British in 1892 who established the colony of Gilbert and Ellice Islands. Upon independence in 1976, the people of the Gilbert Islands adopted Kiribati (the Gilbertese rendering of "Gilberts") as the name of the newly established republic.
ja: キリバス共和国は太平洋のギルバート諸島・フェニックス諸島・ライン諸島などからなる，ミクロネシアとポリネシアにまたがった島国です。ギルバート諸島には紀元前からミクロネシア人が住んでおり，彼らは島をツンガルと呼んでいました。1892年にエリス諸島(現在のツバル)と共にイギリスの保護領となり，第二次世界大戦中に日本軍に占領されました。1979年に独立を果たし，国名としてキリバス(「ギルバート」のキリバス語読み)が選ばれました。

en: Kittitian and Nevisian
ja: セントクリストファー・ネイビス人

en: ?plural:Kittitians and Nevisians
ja: セントクリストファー・ネイビス人

en: Saint Kitts and Nevis is a nation in the Caribbean located on the eponymous two islands. It is the smallest country in the Americas and the world's smallest federation. Saint Kitts was the site of some of the earliest French and English colonization attempts in the New World.
ja: セントクリストファー・ネイビス連邦はカリブ海の島国で，セントクリストファー島とネイビス島からなります。面積と人口は西半球で最小で，また世界最小の連邦制国家でもあります。フランスとイギリスが入植を始めたのは17世紀初めのことで，これは新世界への入植としては最も早い時期に行われたものの一つです。

en: Komi
ja: コミ人

en: ?plural:Komi
ja: コミ人

en: Kongo
ja: コンゴ人

en: ?plural:Kongo
ja: コンゴ人

en: This Kingdom, lasting from roughly 1400 CE until the late 19th century, existed in the present-day countries of Angola and the Democratic Republic of the Congo. Soon after its formation, Portuguese explorers, missionaries and slavers began to arrive and exerted considerable influence in the Kingdom.
ja: この王国は1400年ごろより19世紀終りまで，今日のアンゴラおよびコンゴ民主共和国の地に存続しました。王国の成立後程なくして，ポルトガル人の探検家，宣教師，奴隷商人が訪れ始め，この王国にかなりの影響を及ぼしました。

en: Kosovar
ja: コソボ人

en: ?plural:Kosovars
ja: コソボ人

en: Kosovo is a country on the Balkans. It declared independence in 2008. Serbia claims Kosovo as a province and its independence is not universally recognized.
ja: コソボはバルカン半島に位置する国です。2008年に独立を宣言しました。セルビアはコソボを自国の一部であると主張しており，独立は国際的に承認されているとは言えません。

en: Kuna
ja: クナ族

en: ?plural:Kunas
ja: クナ族

en: Kurdish
ja: クルド人

en: ?plural:Kurds
ja: クルド人

en: The Kurds are a distinct ethno-linguistic group speaking an Indo-Aryan language. Their traditional homeland Kurdistan is situated in the northern Middle East and partitioned between Iraq, Turkey, Syria, and Iran. The medieval era saw the rise of several principalities ruled by Kurdish dynasties, including Shaddadid, Rawadid, Hasanwayhid, Annazid, and Marwanid. Subsequently subdued by the Ottomans, the Kurds' struggle for self-rule and independence took off again after the fall of the Ottoman Empire and the end of the colonial era. Today, Iraq's Kurdistan Autonomous Region is the only Kurd-dominated political entity in the world.
ja: クルド人はインド・アーリア語族の言語を話す独特の民族言語学的集団です。彼らの伝統的な故国であるクルディスタンは中東の北部に想定されていますが，イラク，トルコ，シリア，イランの4カ国に分断されています。中世にはクルド人の王朝がいくつかの王国を興しました。シャッダード朝，ラワード朝，ハサンワイフ朝，アナーズ朝，マルワーン朝などです。その後，オスマン帝国に支配・抑圧されてきたクルド人でしたが，オスマン帝国の滅亡と植民地時代の終焉を受けて，彼らは再び自治と独立のための戦いを始めました。今日，イラクのクルド人自治区が世界で唯一のクルド人統治政治実体です。

en: Kushan
ja: クシャン族

en: ?plural:Kushans
ja: クシャン族

en: Guru %s
ja: グル %s

en: ?female:Guru %s
ja: グル %s

en: Kuwaiti
ja: クウェート人

en: ?plural:Kuwaitis
ja: クウェート人

en: Kuwait is an Arab country, bordered by Iraq, Saudi Arabia and the Persian Gulf. It was founded in 1756 by the Sabah dynasty, who has ruled the country ever since. In 1990 the country was occupied by Iraqi forces, who were subsequently ejected after an international military intervention. Economically, Kuwait is one of the most developed countries in the Middle East. Despite its relatively small size, the country has about ten percent of the world's proven oil reserves.
ja: クウェート国はペルシャ湾に面した中東の国で，イラクとサウジアラビアに隣接しています。オスマン帝国の下，現在の首長家であるサバーハ家による統治が始まったのは1756年のことです。その後イギリスの保護国となり，1961年に独立しました。1990年に全土がイラク軍により占領され，多国籍軍による軍事介入(湾岸戦争)に発展しました。国土面積は小さく人口も少ないですが，石油の埋蔵量は世界第4位を誇り，豊富なオイルマネーにより中東で最も豊かな国の一つに数えられます。

en: Kyrgyz
ja: キルギス人

en: ?plural:Kyrgyzs
ja: キルギス人

en: Nation in Central Asia. Conquered by the Russian Empire in the 19th century, Kyrgyzstan got independence from the Soviet Union in 1991.
ja: キルギスタンは中央アジアの国家です。19世紀にロシア帝国によって征服され，1991年にソビエト連邦より独立しました。

en: Langobardic
ja: ランゴバルド人

en: ?plural:Langobards
ja: ランゴバルド人

en: Lankese
ja: スリランカ人

en: ?plural:Lankese
ja: スリランカ人

en: Prince Vijaya came to Sri Lanka from Orissa, in north-eastern India, during the 6th century BCE and founded the Sinhalese kingdom there. During British colonialism the country was known as Ceylon.
ja: 紀元前6世紀に，インド北東部のオリッサからヴィジャヤ王子がスリランカにやって来てシンハラ王国を建てました。イギリスの植民地支配の下ではここはセイロンとして知られていました。

en: Supreme Commander %s
ja:  %s最高司令官

en: ?female:Supreme Commander %s
ja:  %s最高司令官

en: Laotian
ja: ラオス人

en: ?plural:Laotians
ja: ラオス人

en: The history of Laos starts with the Lan Xang kingdom created in the 14th century and ended in late 18th century with invasion of Siam (Thailand). In the end of the 19th century, Laos became part of French Indochina. French rule ended with independence in 1946 followed by 30 years of civil war. In 1975 the communist Pathet Lao established a strict socialist regime. However, in 1986 the liberalization and a gradual return to private enterprise started.
ja: ラオスの歴史は，14世紀に生まれ，18世紀末にシャム(タイ王国)の侵略で滅亡したラーンサーン王国から始まります。19世紀の終りに，ラオスはフランス領インドシナの一部となりました。フランスの支配は1946年の独立で終りましたが，その後は30年間の内戦が続きました。1975年，共産主義勢力パテート・ラーオが厳格な社会主義化を進めましたが，1986年には自由化と段階的な私企業容認の政策が開始しました。

en: Latin
ja: ラテン帝国人

en: ?plural:Latins
ja: ラテン帝国人

en: The Latin Empire was a Medieval state created by Crusaders after their capture of Constantinople during the Fourth Crusade in 1204, intended as a Roman Catholic-friendly replacement of the Byzantine Empire. In Greek history the period of rule by the Latin Empire and its successor splinter realms is known as the "Frankokratia", rule of the Franks. The Empire ceased to exist when Constantinople was recaptured by the Byzantines in 1261.
ja: ラテン帝国は正式にはロマニア帝国といい，第4回十字軍が1204年に東ローマ帝国の首都であるコンスタンティノープルを陥落させた後に建国されました。ギリシャ史ではこの時代をフランコクラティア("Frankokratia"…フランク人の支配)、あるいはラテノクラティア("Latinokratia"…ラテン人の支配)と呼びます。しかし1261年に亡命政権であるニカイア帝国が首都を奪還し，ラテン帝国はわずか60年足らずでその歴史に幕を下ろしました。

en: Latvian
ja: ラトビア人

en: ?plural:Latvians
ja: ラトビア人

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
ja: 第一次世界大戦直後にラトビアはロシアからの独立を宣言しました。1940年に，ラトビアはソ連により強制的に占領されてしまいます。ソ連が崩壊した後，1991年にラトビアは独立を回復しました。

en: Lebanese
ja: レバノン人

en: ?plural:Lebanese
ja: レバノン人

en: Located in the Levant, the Eastern shore of the Mediterranean, Lebanon houses some of the oldest traces of human civilization. The old homeland of the Phoenicians, Lebanon has since been ruled by many empires. It was part of the Ottoman Empire for over four centuries and became a French mandate after World War I. Lebanon proclaimed its independence in 1943.
ja: レバント(地中海東岸地方)に位置するレバノンには，人類の文明における最古に近い痕跡が残っています。フェニキア人のかつての故郷であるレバノンは，その後多数の帝国によって支配されました。4世紀以上にわたってオスマン帝国の一部であったこの地は，第一次世界大戦の後にフランスの委任統治領となりました。レバノンは1943年に独立を宣言しました。

en: Lendian
ja: レンディア人

en: ?plural:Lendians
ja: レンディア人

en: The Lendians were a confederation of West Slavic, Lechitic tribes inhabiting the borderland areas of today's Poland and Ukraine. Their land was the object of rivalry between Poland and the Kievan Rus' at the time of the early Piast dynasty. The Lendians succumbed to Ruthenization as a result of deportation actions organized by Kievan princes and the activities of the Orthodox Church.
ja: レンディア人は西スラブ語群レヒト諸語を話す部族の連合体で，今日のポーランドとウクライナの国境地帯に暮らしていました。彼らの土地はピャスト朝初期の頃，ポーランドとキエフ大公国との角逐の場でした。レンディア人はキエフ大公による国外追放政策および東方正教会の布教活動の結果，屈服してルーシ化しました。

en: Leonese
ja: レオン人

en: ?plural:Leonese
ja: レオン人

en: Leon was a medieval kingdom in the northwestern part of the Iberian peninsula. Currently Leon is part of the Spanish autonomous community of Castile and Leon.
ja: レオンはイベリア半島の北西部にあった中世の王国です。現在レオンはスペインの一部，カスティーリャ・イ・レオン自治州になっています。

en: Lesothoan
ja: レソト人

en: ?plural:Lesothoans
ja: レソト人

en: Lesotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I, who united the Sotho clans. Moshoeshoe sought protection from the British against Boer incursions and in 1869 the country turned into the British protectorate of Basutoland. Although surrounded by South Africa on all sides, that country's apartheid policies prevented its integration into South Africa. In 1966 Basutoland became the independent Kingdom of Lesotho.
ja: レソト王国は周囲を南アフリカ共和国に囲まれた内陸国で，19世紀初頭にモショエショエ1世がソト族をまとめ上げ建国しました。しかしオレンジ自由国との戦争に敗れ，1869年にやむなくイギリスの保護領(英領バストランド)となることを決定しました。1910年に南アフリカ連邦が成立しましたが，バストランドの人々は加盟に断固として反対しました。黒人に対する差別的な政策(アパルトヘイト)が始まりつつあったためです。1966年に独立を果たしました。国旗の中央に描かれているのは，モコロトロという伝統的な麦わら帽子です。

en: Liberian
ja: リベリア人

en: ?plural:Liberians
ja: リベリア人

en: Liberia is a country in West Africa, founded in the first half of the 19th century as a country for liberated African-American slaves. Liberia's history has been characterized by tensions between the dominant Americo-Liberian minority and the indigenous majority. The Americo-Liberians organized themselves within the True Whig Party, which held power for no less than 102 years, longer than any other political party worldwide. The indigenous population was enfranchised in the 1960s and the True Whigs were overthrown in 1980, which led to a period of instability and civil wars. A fragile peace returned in 2003.
ja: リベリア共和国は西アフリカに位置する国です。初めアメリカの黒人解放奴隷のための植民地として築かれ，1847年に独立を宣言しました。リベリアの歴史は，アメリカから「帰還」した少数派の解放奴隷たち(アメリコ・ライベリアン)と多数派の先住諸部族との不和と対立の歴史です。自らを文明人だと考えたアメリコ・ライベリアンは真正ホイッグ党を結党し，実に100年以上に渡り一党独裁を続ける一方，先住諸部族に対しては1960年代に至るまで参政権を認めませんでした。1980年のクーデターにより真正ホイッグ党は倒されましたが，今度は先住諸部族間の対立が激化して2度の内戦へと陥りました。第二次リベリア内戦は2003年に終結しましたが，政情不安は未だに続いています。

en: Liburnian
ja: リブルニア人

en: ?plural:Liburnians
ja: リブルニア人

en: Libyan
ja: リビア人

en: ?plural:Libyans
ja: リビア人

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
ja: 今日のリビアとなっている地域は，7世紀にアラブ文明によって征服されるまではローマの植民地でした。1912年にはイタリアの支配下に置かれ，第二次世界大戦終結後に，イタリアとの同盟平和条約締結を条件に独立を与えられました。

en: Liechtensteiner
ja: リヒテンシュタイン人

en: ?plural:Liechtensteiners
ja: リヒテンシュタイン人

en: The Principality of Liechtenstein is a tiny, doubly landlocked alpine country in Western Europe, bordered by Switzerland to its west and by Austria to its east. The Principality was formed by the merger of Vaduz and Schellenberg in 1719.
ja: リヒテンシュタイン公国は西ヨーロッパのアルプス山中にある内陸の小国です。西はスイス，東はオーストリアに挟まれています。この公国はファドゥーツ伯爵領とシェレンベルク男爵領が合併することで1719年に成立しました。

en: Ligurian
ja: リグリア人

en: ?plural:Ligurians
ja: リグリア人

en: The Ligures were a pre-Roman tribal complex in what is now Northwestern Italy and Southern France. Their language is of uncertain origin, perhaps Para-Celtic or Pre-Indo-European.
ja: リグリア人はガリアの先住民族で，現在のフランス南部からイタリア北西部にかけて暮らしていました。多くの部族に分かれており，勇猛な戦士として知られました。彼らが用いた古代リグリア語について分かっていることはほとんどありませんが，インド・ヨーロッパ語族に属すると考えられています。彼らの名は今でもイタリアのリグリア州やリグリア海などに残っています。

en: Lipka Tatar
ja: リプカ・タタール人

en: ?plural:Lipka Tatars
ja: リプカ・タタール人

en: The Lipka Tatars are descendants of Tatars who migrated to the Polish-Lithuanian Commonwealth from the Crimean Khanate and the Golden Horde. Their name comes from the Turkish name of Lithuania. In addition to Lithuania, they also live in Poland and Belarus. Some Lipka Tatars have preserved their culture and traditional religion to the present day.
ja: リプカ・タタール人はタタール人の末裔で，ジョチ・ウルスおよびクリミア・ハン国からポーランド・リトアニア共和国に移住してきた人々です。彼らの名前はテュルク語でリトアニアを指す単語に由来します。リトアニアに加え，彼らはポーランドやベラルーシにも居住しました。リプカ・タタール人の一部は彼らの文化と伝統的な宗教を今日も保持しています。

en: Lippian
ja: リッペ人

en: ?plural:Lippians
ja: リッペ人

en: Lippe was a historical state in Germany. It was located between the Weser River and the southeast part of the Teutoburg forest.
ja: リッペ侯国は，かつてドイツに存在した領邦国家です。ヴェーザー川とトイトブルクの森南東部の間に位置していました。現在のドイツ連邦共和国ノルトライン=ヴェストファーレン州デトモルト行政管区リッペ郡にあたります。

en: Lithuanian
ja: リトアニア人

en: ?plural:Lithuanians
ja: リトアニア人

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland. Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages.
ja: リトアニアはポーランドの北東，バルチック海の南岸に位置する小さな国です。リトアニア語はインド-ヨーロッパ語の中で最も古く複雑な言語の一つです。

en: Lojbanistani
ja: ロジバニスト

en: ?plural:Lojbanistanis
ja: ロジバニスト

en: Lojbanistan is a fictional place where people speak Lojban. Lojban is a constructed language meant for human communication. Lojban is syntactically unambiguous ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), culturally neutral and simple to learn.
ja: ロジバニスタンはロジバンを話す人々(ロジバニスト)が住む架空の国家です。ロジバンは人々のコミュニケーションを目的として創られた人工言語です。統語的な曖昧さ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana.")がなく，文化的に中立で，簡明で学習しやすいのが特徴です。

en: Lorrain
ja: ロレーヌ人

en: ?plural:Lorrains
ja: ロレーヌ人

en: Lorraine or Lotharingia was formed as the middle kingdom when the Frankish empire was split in three in 843. Initially stretching from the North Sea to the Mediterranean, its territory was mutilated during the struggles between the various Frankish dynasties. What was left of Lorraine became a duchy that both France and Germany were continuously eyeing for. Lorraine became a province of France in 1766.
ja: ロレーヌ(ロートリンゲン)はフランク帝国が3つに分裂した際に誕生した中世の王国です。初期には北海から地中海まで広がっていた領域は，さまざまなフランク王朝間の角逐によりばらばらになりました。ロレーヌが公国となった後もフランスとドイツとの間での注視は続きました。ロレーヌがフランスの一地方となったのは1766年のことです。

en: Luwian
ja: ルウィ族

en: ?plural:Luwians
ja: ルウィ族

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク人

en: ?plural:Luxembourgians
ja: ルクセンブルク人

en: One of Europe's smaller countries, Luxembourg was founded as a county in 963. In 1815 it was elevated to a Grand Duchy in a personal union with the Netherlands, which was severed in 1890.
ja: ヨーロッパの小国のひとつであるルクセンブルクは963年に成立しました。1815年には大公領へと格上げされました。この時オランダとの同君連合となりましたが，これは1890年に解消されました。

en: Lycian
ja: リュキア人

en: ?plural:Lycians
ja: リュキア人

en: Maasai
ja: マサイ族

en: ?plural:Maasais
ja: マサイ族

en: The Maasai are an indigenous African ethnic group of semi-nomadic people located in Kenya and northern Tanzania. Due to their distinctive customs and dress and residence near the many game parks of East Africa, they are among the most well known of African ethnic groups.
ja: マサイ族は勇猛果敢なアフリカの民族集団です。半遊牧民であり，ケニアおよびタンザニア北部に生活しています。彼らは特有の文化や服装を持ち，東アフリカにある多数の自然動物保護区の近くで暮らしていることから，アフリカの民族集団の中でも特によく知られています。

en: Macedonian
ja: マケドニア人

en: ?plural:Macedonians
ja: マケドニア人

en: The Republic of Macedonia is located in the south-central part of the Balkan peninsula. It declared independence from Yugoslavia in 1991.
ja: マケドニア共和国はバルカン半島南部の内陸部にあります。1991年にユーゴスラビアから独立を宣言しました。

en: Macedon
ja: 古代マケドニア人

en: ?plural:Macedons
ja: 古代マケドニア人

en: The Kingdom of Macedonia was located in the southern Balkans. Under Alexander the Great it became one of the most powerful states in the world but it splintered into several states after Alexander's death. Macedonia was eventually conquered by Rome in 146 BCE.
ja: マケドニア王国はバルカン地方南部にありました。アレキサンダー大王の治世に世界有数の強国となりましたが，彼の死後はいくつかの国に分裂しました。結局マケドニアは紀元前146年にローマによって征服されました。

en: Diadochos %s
ja: ディアドコス %s

en: Diadocha %s
ja: ディアドカ %s

en: Majapahit
ja: マジャパヒト人

en: ?plural:Majapahit
ja: マジャパヒト人

en: This empire began in 1293 CE when a local prince used invading Yuan dynasty troops to his own advantage by having them defeat his enemies and then expelling them. The Majapahit, centered in eastern Java, was heavily influenced by Buddhism and Hinduism and was a major regional power in the insular Southeast Asian world, a position which allowed them to control much of the trade between China, India and the Middle East. They lasted until 1500 when they were eclipsed by the Sultanate of Malacca and the rise of Islam in the Indonesian world.
ja: この帝国は1293年に立てられました。ある地方豪族が元朝の遠征軍を利用し，自らの敵を打ち破らさせた後に追い出したのです。マジャパヒト王国は東ジャワを本拠とし，仏教およびヒンズー教から大きな影響を受けていました。東南アジアの島嶼部地域において主要な勢力となり。その位置によって中国，インド，中東間の交易ルートを掌中に収めました。マラッカ王国が力を持ち，インドネシア世界でイスラム教が広まるに連れてこの国は衰退し，1500年頃には滅亡しました。

en: Malagasy
ja: マダガスカル人

en: ?plural:Malagasies
ja: マダガスカル人

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
ja: マダガスカル人はマダガスカルの人々です。数世紀にわたり，インドネシアや東アフリカやアラブ世界からさまざまな部族がこの島に集ってきました。

en: High Commissioner %s
ja:  %s高等弁務官

en: ?female:High Commissioner %s
ja:  %s高等弁務官

en: Malawian
ja: マラウイ人

en: ?plural:Malawians
ja: マラウイ人

en: Called Nyasaland by the British, Malawi adopted its current name, referring to the old Maravi Empire upon independence in 1964. The country's politics were dominated by Dr. Hastings Banda for three decades, until he was stripped of his titles in 1993.
ja: マラウイはイギリスからニヤサランドと呼ばれていました。現在の名前は1964年の独立の際，かつてのマラビ帝国にちなんで採用しました。この国ではヘイスティングズ・バンダ博士による独裁政権が30年続きましたが，1993年にその地位を剥奪されました。

en: Malaysian
ja: マレーシア人

en: ?plural:Malaysians
ja: マレーシア人

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
ja: マレーシアは14世紀初頭の，パラメスワラによるマラッカ国(ムラカ)の創設を起源としています。

en: Maldivian
ja: モルディブ人

en: ?plural:Maldivians
ja: モルディブ人

en: The Maldives are an archipelago in the Indian Ocean and the smallest country of Asia. According to tradition, the Maldives became a united sultanate when the Cholas were expelled in the 12th century. The islands were a British protectorate from 1887 to 1965. The monarchy was abolished three years after independence. Today, the Maldives are above all known as a tourist destination.
ja: モルディブ共和国はインド洋北部のモルディブ諸島を占める島国で，およそ1200の島々からなります。インドの南西約500km沖に位置し，アジア諸国の中で最も面積が小さい国です。12世紀にイスラム教が伝わって以降，モルディブはスルターン国となりました。1887年にイギリスの保護国となり，1965年にモルディブ・スルターン国として独立しました。3年後に国民投票によって君主制は廃止され，共和制に移行しました。今日では，モルディブは世界に名立たるリゾートとして多くの観光客を集めています。

en: Malian
ja: マリ人

en: ?plural:Malians
ja: マリ人

en: Mali is a large country in Western Africa. Once part of French Sudan, it gained independence together with Senegal in 1959.
ja: マリは西アフリカにある大きな国です。かつてフランス領スーダンの一部だったこの地がセネガルと同時に独立を獲得したのは1959年のことです。

en: Maltese
ja: マルタ人

en: ?plural:Maltese
ja: マルタ人

en: Malta was first settled around 5200 BCE. Over the centuries, the islands have been ruled by the Phoenicians, Romans, Fatimids, Sicilians, Knights Hospitaller, French, and British. Malta became independent in 1964 and joined the EU in 2004.
ja: マルタに初めて植民がなされたのは紀元前5200年頃のことです。何世紀もの間，この島はフェニキア，ローマ，ファーティマ朝，シチリア，聖ヨハネ騎士団，フランス，イギリスによって支配されました。マルタは1964年に独立し，2004年にはEUに加盟しました。

en: Master %s
ja:  %s団長

en: Mistress %s
ja:  %s団長

en: Mamluk
ja: マムルーク

en: ?plural:Mamluks
ja: マムルーク

en: The Mamluks were an Egyptian warrior caste who were recruited from slaves of Turkish or Caucasian origin. The Mamluks were known as elite military units. They held important roles in several Muslim countries. In 1250, they created their own state in Egypt. The Mamluk Sultanate was ruled by two dynasties Mamluks until it was conquered by the Ottoman Turks in 1517.
ja: マムルークは9世紀から19世紀の長きにわたってイスラム世界で活躍した，軍人となった解放奴隷たちです。その多くはテュルク系，あるいはコーカサス系の騎馬民族出身で，幼少期より徹底的な教育を受けたエリート軍人でした。有力者の私兵からやがて社会的に大きな役割を果たすようになった彼らは，エジプトでマムルーク朝(1250-1517年)を興しました。また北インドでも，元マムルークが君主となった奴隷王朝が興りました。

en: %s Pasha
ja:  %s・パシャ

en: ?female:%s Pasha
ja:  %s・パシャ

en: Manchu
ja: 満州人

en: ?plural:Manchus
ja: 満州人

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
ja: 満州人は満州と呼ばれる東北アジアの地域に起源を持つ半遊牧の民族です。17世紀には中国の地を征服し，清帝国として1911年まで支配しました。

en: Manx
ja: マン人

en: ?plural:Manx
ja: マン人

en: The Isle of Man is an island in the British Isles located between Britain and Ireland. Formally not a part of United Kingdom, it is a self-governing British Crown Dependency. In the Middle Ages it was the center of the Kingdom of Mann and the Isles, and later of the Lordship of Man. Man is noted for having the oldest still functioning parliament in the world, the Tynwald, which has existed since 979 CE. Since 1765 the island depends on Great Britain.
ja: マン島はブリテン諸島の島で，グレートブリテン島とアイルランド島の間に位置します。正式には連合王国の一部ではなく，自治権を持つイギリス王室属領です。中世には「マン島および島嶼部王国」の中心地であり，後にはマン卿の領地になりました。マン島は，紀元979年から存在する，現在も機能している中では世界最古の議会，「ティンワルド」を持つことで知られています。1765年以来，この島はイギリスに属しています。

en: Chief Minister %s
ja: %s首席大臣

en: ?female:Chief Minister %s
ja: %s首席大臣

en: Maori
ja: マオリ人

en: ?plural:Maori
ja: マオリ人

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
ja: マオリ人は今日のニュージーランドであるところの群島に移住し定着したポリネシア人です。考古学的な証拠によると，移住は900年代に始まり1400年代まで続きました。

en: Mapuche
ja: マプチェ族

en: ?plural:Mapuche
ja: マプチェ族

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
ja: マプチェ族は拡大するインカ帝国への抵抗に成功し，帝国を現在のチリ中部にあるマウレ川で押し留めました。彼らはスペインにとって，そしてそれに引き続くチリにとっての不屈の敵対者であり，征服されるまでに300年を要しました。

en: Marathi
ja: マラーティー人

en: ?plural:Marathis
ja: マラーティー人

en: Marshallese
ja: マーシャル諸島人

en: ?plural:Marshallese
ja: マーシャル諸島人

en: Martian
ja: 火星人

en: ?plural:Martians
ja: 火星人

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BCE!
ja: 火星人は紀元前4000年の地球に降り立ちました！

en: Mauritanian
ja: モーリタニア人

en: ?plural:Mauritanians
ja: モーリタニア人

en: Mauritania is a country in North West Africa, where the Arab and Sub-Saharan African worlds meet. Mauritania became Islamized from the 11th century onwards. Colonized by France in the 19th century, the country became an independent republic in 1960.
ja: モーリタニア・イスラム共和国はアフリカ北西部に位置する国で，大西洋に面しています。20世紀初めにフランスによって植民地化され，フランス領西アフリカの一部となりました。独立したのは1960年のことです。11世紀以降広まったイスラム教は，現在では国教と定められています。

en: Mauritian
ja: モーリシャス人

en: ?plural:Mauritians
ja: モーリシャス人

en: Mauritius is an island in the Indian Ocean. It was first settled by the Dutch, who named it after Maurice of Nassau. The island is famous for being the habitat of the dodo, which was was brought to extinction within a century after its discovery. The Dutch abandoned the island in 1710 and Mauritius was subsequently settled by the French. During the Napoleonic Wars the island was captured by the British. The island became independent in 1968. Nowadays, Mauritius is one of the most developed countries of Africa. The population is mostly of Indian, African and European origin.
ja: モーリシャス共和国はインド洋の島国で，マダガスカル島から900km東にあるモーリシャス島とその他の島々からなります。1638年にオランダ人が最初に入植し，オラニエ公マウリッツの名に因んで命名しました。ドードーという飛べない鳥の唯一の生息地であったことでも有名です(乱獲により1681年に絶滅しました)。1710年にオランダが島を放棄した後は1715年にフランス領となり，ナポレオン戦争中の1810年にイギリスにより占領されました。1968年に独立して以降着実に経済成長を続け，今日ではアフリカで最も豊かな国の一つとなっています。国民のほとんどがインド系かヨーロッパ系民族です。

en: Mazovian
ja: マゾフシェ人

en: ?plural:Mazovians
ja: マゾフシェ人

en: Mazovia is a historic and geographic region of central-eastern Poland.
ja: マゾフシェはポーランド中東部の歴史的・地理的領域です。

en: Mecklenburgian
ja: メクレンブルク人

en: ?plural:Mecklenburgians
ja: メクレンブルク人

en: Mecklenburg was erected in the 12th century. Its ruling house, the Obrodites, were of Slavic origin - unique amongst the German states. The dynasty remained in power for eight centuries. The Duchy was divided into Mecklenburg-Strelitz and Mecklenburg-Schwerin. In the 19th century Mecklenburg got the reputation of being the most backward of the German states; its feudal institutions were abolished only at the downfall of the monarchy in 1918. Currently Mecklenburg forms the western two thirds of the German state of Mecklenburg-Cispomerania.
ja: メクレンブルクは12世紀に成立しました。統治家門のオボドリト家はドイツ諸国の中では珍しくスラブ人を祖先とします。王朝は8世紀の間勢力を維持しました。公領はメクレンブルク＝シュタルガルとメクレンブルク＝シュヴェリーンに分割されました。19世紀には，メクレンブルクはドイツ諸国の中で最も旧態依然とした国家と見なされるようになりました。封建制度は君主の座を追われる1918年になるまで維持されたのです。現在メクレンブルクは，ドイツのメクレンブルク＝フォアポンメルン州のうちの西部3分の2の地域に当たります。

en: Median
ja: メディア人

en: ?plural:Medians
ja: メディア人

en: %s Shahanshah
ja: シャーハンシャー %s

en: Messapian
ja: メサピ人

en: ?plural:Messapians
ja: メサピ人

en: The Messapii were an Indo-European tribe that inhabited, in ancient times, Apulia, the south-eastern peninsula of Italy, before being absorbed by the Romans.
ja: メサピ人はイタリア半島南東部，現在のプッリャ州に定住していた民族で，インド・ヨーロッパ語族に属するメサピ語を話していました。後に古代ローマに征服されました。

note: TRANS: The second letter in "Metis" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 233.
en: Metis
ja: メティ

en: ?plural:Metis
ja: メティ

en: The Metis are a people of mixed First Nations (Native American) and European (mostly French) descendance living mainly in the Canadian prairie provinces. Together with the First Nations and the Inuit they form one of the three indigenous groups of Canada. In the 19th century the Metis repeatedly rebelled against the British and Canadian authorities.
ja: メティはファースト・ネーション(イヌイット以外のカナダ先住民)とヨーロッパ人(大部分がフランス人)の混血を祖先とする人々です。現在の人口は30万人程度で，主にカナダプレーリー地方の各州に暮らしています。ファースト・ネーションおよびイヌイットと並んで，カナダの三大先住民族の1つにあたります。19世紀にはイギリスおよびカナダ当局に対して度々叛乱を起こしました。

en: Mexican
ja: メキシコ人

en: ?plural:Mexicans
ja: メキシコ人

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs. It achieved independence from Spain in 1821. For most of the 19th century the country was wrecked by rebellions and foreign invasions losing more than half of its territory to the United States. A liberal constitution was proclaimed in 1857, leading to ten years of civil war between liberals and conservatives, in which the latter crowned Maximilian of Austria as emperor under French occupation. The French and conservatives were ultimately defeated by the liberals of Benito Juarez in 1867. Mexico entered the modern era under Porifirio Diaz (1876-1911) but social inequality and political repression led to the Mexican Revolution of 1910 which left more than a million dead. The Revolution led to the establishment of a corporatist one party state in 1929. Only in 2000 did Mexico see its first democratic transfer of power.
ja: メキシコはその名をメシーカ(アステカ人の自称)から借りています。スペインからの独立を達成したのは1821年のことです。19世紀の大部分において，この国は叛乱と外国の侵略により傷めつけられ，その領域の半分以上がアメリカ合衆国のものとなりました。自由主義憲法が1857年に公布されると，10年にわたる自由主義者と保守主義者の間の内戦が起こり，後者はフランス占領下でオーストリアのマクシミリアンを皇帝に戴きました。フランスと保守派はベニート・フアレス率いる自由派によって1867年に完膚なきまでに打ち破られました。メキシコは1876年から1911年までのポルフィリオ・ディアスの政権下で近代化が始まりましたが，社会的不平等と政治弾圧により1910年にはメキシコ革命が起こり，100万人以上の死者が出ました。革命により，1929年に協同組合主義者による政党(後の制度的革命党)の一党独裁体制が確立されました。2000年になってようやく，メキシコで初めての民主的な政権交代が行われました。

en: Miao
ja: ミャオ族

en: ?plural:Miao
ja: ミャオ族

en: According to Chinese legend, the Yellow Emperor of Huaxia battled and defeated Chi You, leader of the Nine Li tribe, at the Battle of Zhuolu in the 26th century BCE. For the Miao people of modern-day China, Chi You - whom they refer to as "Txiv Yawg" - is a mythical king and founding father of their nation. Most Miao live in southern China, but there is a significant diaspora in southeast Asian countries as well as Europe and North America, of which many belong to the "Hmong" sub-group.
ja: 中国の伝説によれば，華夏族の黄帝は紀元前26世紀に涿鹿の戦いで九黎族を率いる蚩尤を打ち破りました。今日の中国における苗族は蚩尤を聖王とし，彼ら民族の建国の父と見なしています。大部分の苗族は中国南部に暮らしていますが，東南アジア諸国に加え，ヨーロッパや北アメリカにもかなりの規模の集団がいます。彼らの多くは「モン」と自称する支系集団に属しています。

en: Micronesian
ja: ミクロネシア人

en: ?plural:Micronesian
ja: ミクロネシア人

en: Micronesia is located in the Central Western Pacific. The site of several ancient seafaring cultures, nowadays most of the region is governed by the Federated States of Micronesia.
ja: ミクロネシアは太平洋中西部に位置します。古代のいくつかの航海文化の遺跡が残るこの地域は，今日ではその領域の大部分がミクロネシア連邦の統治下にあります。

en: Mi'kmaq
ja: ミクマク族

en: ?plural:Mi'kmaq
ja: ミクマク族

en: Today numbering roughly 25,000, the Mi'kmaq inhabited (and largely continue to) Nova Scotia. The first Mi'kmaq to convert to Christianity did so in 1610 under French suzerainty. French rule gave way to English and English to Canadian.
ja: 今日ではおよそ25000人がいるミクマク族は，かつてノバスコシアに暮らしていました。そして現在に至るまでその多くの地に居住しています。ミクマク族初のキリスト教への改宗は，1610年のフランス植民地でのことでした。フランスの支配はイギリスに移され，さらにカナダへと移譲されました。

en: Milanese
ja: ミラノ人

en: ?plural:Milanese
ja: ミラノ人

en: Milan is the capital of Lombardy, a region in Northern Italy. From 1395 to 1797 it was the seat of the Duchy of Milan. Lombardy came under Austrian domination after the Napoleonic War. In 1859 it was annexed by Italy.
ja: ミラノは北イタリア，ロンバルディア州の州都です。ここは1395年から1797年まで，ミラノ公国の中心地でした。ロンバルディアはナポレオン戦争の後，オーストリアの支配する地となりました。1859年にはイタリアに併合されました。

en: Miskito
ja: ミスキート族

en: ?plural:Miskito
ja: ミスキート族

en: Living along the eponymous Miskito Coast of Nicaragua and Honduras, the Miskito now number around 200,000 people. In 1625, the Miskito came into a long-lasting political relationship with the British Empire, whose interests in the Caribbean were contrary to those of the Spanish Empire. A loosely constructed Miskito 'kingdom' was formed in that year and a dynasty established by kings who went by English names and came under formal British protectorate status in 1740. Official protectorate status ended a century later and in 1894 the Nicaraguan government incorporated the territory.
ja: ニカラグアとホンジュラスにまたがり，民族名の由来でもあるミスキート海岸沿いに暮らすミスキート族は，現在およそ20万人を数えます。1625年，ミスキートは長期に渡る政治的関係を大英帝国と結びました。大英帝国はスペイン帝国とカリブ海の権益を巡って対立していたのです。この年にモスキート「王国」が結成されたものの，結束は緩やかなものでしかなく，王朝が立ちましたが彼らの名前は英語名でしか知られていません。1740年には正式にイギリスの保護領となりました。1世紀後には公式な保護領の関係は終わり，1894年にニカラグア政府がこの地域を併合しました。

en: Mitanni
ja: ミタンニ人

en: ?plural:Mitanni
ja: ミタンニ人

en: Mitanni was an ancient Hurrian kingdom in what is now Northern Syria and Iraq. Mitanni was at the height of its power during the 14th century BCE, during which it rivalled Egypt.
ja: ミタンニ王国は紀元前16世紀頃，現在のイラク共和国北部にフルリ人が建国しました。古代エジプトやバビロニアと対立し，紀元前14世紀に最盛期を迎えました。

en: Mixtec
ja: ミシュテカ人

en: ?plural:Mixtecs
ja: ミシュテカ人

note: TRANS: The first letter in "Nuu" should be TRANS: U+00D1 LATIN CAPITAL LETTER N WITH TILDE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 241.
en: The Mixtecs or Nuu Savi were one of the major Mesoamerican civilizations. The Mixtec territory was formed by a large number of city states. The Mixtec ruler Eight Deer 'Jaguar Claw', who ruled Tilantongo around 1100 CE, was famous in all of ancient Mexico. In the late 15th century most of the Mixtec territory was occupied by the Aztecs, though parts remained independent until the arrival of the Spanish. Nowadays there are about 700,000 Mixtecs living in the Mexican states of Oaxaca, Guerrero and Puebla, as well as in emigrant communities in Northern Mexico and the US.
ja: ミシュテカ人(Nuu Savi)はメソアメリカの主要文明の一つを築いた人々です。ミシュテカ人の版図は多数の都市連合からなっていました。紀元1100年前後にティラントンゴを統治したミシュテカの支配者「八の鹿・ジャガーの爪」は，古代メキシコ全体の中でも特に有名です。15世紀末に，ミシュテカの版図のほとんどはアステカ人に占領されましたが，残った地域はスペイン人の到来まで独立を保っていました。今日，およそ70万人のミシュテカ人がメキシコのオアハカ州，ゲレーロ州，プエブラ州に暮らしており，また移民のコミュニティが北メキシコおよびアメリカ合衆国にあります。

en: Moldovan
ja: モルドバ人

en: ?plural:Moldovans
ja: モルドバ人

en: Moldova was conquered by the Ottomans in the 16th century. Then in 1812 Moldova became part of the Russian Empire. From 1918 Moldova was part of Romania until inclusion in the Soviet Union in 1940. The modern Republic of Moldova gained independence from the Soviet Union in 1991.
ja: モルドバは16世紀にオスマン帝国に支配されました。その後1812年にモルドバはロシア帝国の一部となりました。1918年よりモルドバはルーマニアの一部となり，1940年にはソビエト連邦に参加しました。現在のモルドバ共和国がソビエト連邦から独立したのは1991年のことです。

en: Moluccan
ja: モルッカ人

en: ?plural:Moluccans
ja: モルッカ人

en: Monegasque
ja: モナコ人

en: ?plural:Monegasque
ja: モナコ人

en: With only two square kilometers, Monaco is the second smallest country in the world. It has been ruled by the Grimaldi dynasty ever since the country was founded in 1297. In 1861 Monaco lost more than 95 percent of its territory to France. The principality is noted for its absence of income taxes, its casino and its Formula 1 track. Foreigners make up more than 80 percent of the population. In terms of GDP per capita Monaco is the wealthiest country in the world by a large margin.
ja: 国土面積がわずか2平方kmしかないモナコ公国は，世界で2番目に小さい国です。建国された1297年より，グリマルディ家が統治しています。1861年にモナコは領土の95%以上をフランスに割譲しました。所得税がないため世界中から数多くの富裕層が移住しており，人口の80%以上を外国人が占めています。1人当たりGDPで見ると，モナコは圧倒的大差で世界一です。主要な産業は観光で，カジノやF1レースも有名です。

en: Minister of State %s
ja: %s国務大臣

en: ?female:Minister of State %s
ja: %s国務大臣

en: Mon
ja: モン族

en: ?plural:Mons
ja: モン族

en: The Mon people were among the earliest inhabitants of Southeast Asia and instrumental in the spread of Buddhism in the region.
ja: モン族は，東南アジアに古くから住む民族です。彼らによってこの地域に上座部仏教が広まりました。

en: Montenegrin
ja: モンテネグロ人

en: ?plural:Montenegrins
ja: モンテネグロ人

en: Montenegro is a small country on the Balkans, the last to be conquered by the Ottomans and the first to become independent again. Part of Yugoslavia in the 20th century, it dissolved its union with Serbia in 2006.
ja: モンテネグロはバルカン半島の小国で，オスマン帝国に最後に征服され最初に再独立を果たした国です。20世紀にはユーゴスラビアの一部でしたが，2006年にはセルビアとの連邦を解消しました。

en: Moravian
ja: モラヴィア人

en: ?plural:Moravians
ja: モラヴィア人

en: Great Moravia was a Slavic medieval monarchy whose center was located in the areas of modern Moravia region in Czech Republic. Moravia conquered areas of Bohemia, Slovakia, Pannonia and large parts of southern Poland and Lusatia. The first ruler and founder of this state was duke Mojmir I. The Great Moravian state was destroyed as a result of the Hungarian invasion from the eastern steppes. After the defeat of the Hungarians by the Holy Roman Empire, Moravia was turned into a principality, which was in a personal union with Bohemia for most of its history.
ja: 大モラヴィア王国は中世に栄えたスラブ系の国です。その中心部は現在のチェコ共和国モラヴィア地方にありました。モラヴィアはボヘミア，スロヴァキア，パンノニア，および南部ポーランドからラウジッツにかけての大部分を征服しました。建国者にして初代君主となったのはモイミール１世公です。大モラヴィア王国は東のステップ地帯から到来したマジャール人の侵入により崩壊しました。ハンガリー王国が神聖ローマ帝国に敗れた後，モラヴィアは公領になり，その後の歴史の大半がボヘミア公領との同君連合のもとにありました。

en: Mordvin
ja: モルドヴィン人

en: ?plural:Mordvins
ja: モルドヴィン人

en: The Mordvins are a Finnic people consisting of two subgroups: the Erzya and the Moksha. Mordvins live mainly in the Republic of Mordovia, a subdivision of the Russian Federation.
ja: モルドヴィン人はフィン系の人々で，エルジャ人とモクシャ人という2つのサブグループからなっています。モルドヴィン人はロシア連邦の構成国であるモルドヴィア共和国に主に住んでいます。

en: Moroccan
ja: モロッコ人

en: ?plural:Moroccans
ja: モロッコ人

en: Modern Morocco gained independence in 1956. However, the area has been inhabited since at least 8000 BCE. In classical times the region was known as Mauretania.
ja: 現在のモロッコは1956年に独立しました。しかし，この地域には少なくとも紀元前8000年から人が暮らしてきました。古典古代においてこの地域はマウレタニアという名で知られていました。

en: Mozambican
ja: モザンビーク人

en: ?plural:Mozambicans
ja: モザンビーク人

en: Mozambique is a country in Southeast Africa. It gained independence from Portugal in 1975.
ja: モザンビークはアフリカ南東部の国です。ポルトガルより独立を勝ちとったのは1975年のことです。

en: Mughal
ja: ムガール人

en: ?plural:Mughals
ja: ムガール人

en: The Mughal Empire ruled most of the Indian subcontinent throughout the early modern era.
ja: ムガール帝国は，インド亜大陸の大半を近世の間支配しました。

en: Muscovite
ja: モスクワ大公国人

en: ?plural:Muscovites
ja: モスクワ大公国人

en: Muskogee
ja: マスコギー

en: ?plural:Muskogee
ja: マスコギー

en: The Muskogee was a confederacy of North American tribes, including the Creek, Seminole, Choctaw, and Chickasaw. They were based in the area now encompassed by the U.S. states of Georgia and Alabama. Creek and Seminole tribes briefly formed a sovereign state known as the "State of Muskogee" during the early 1800s.
ja: マスコギーは，北アメリカのクリーク族，セミノール族，チョクトー族，チカソー族の部族連合体です。彼らは今日のアメリカ合衆国ジョージア州およびアラバマ州にまたがる地域を根拠としていました。クリーク族およびセミノール族は1800年代初頭の短期間，共同で「マスコギーの国」として知られる自治領を持ちました。

en: Mwiska
ja: ムイスカ人

en: ?plural:Mwiska
ja: ムイスカ人

en: Comprising five states, variously described as chiefdoms and kingdoms, the Mwiska (a.k.a. Muisca) likely numbered between half a million to one million people at the time of Spanish conquest. The two largest of the Mwiska states, Zipa and Zaque, were at conflict with one another when the Spanish came on the scene, with the former being more successful than the latter. Spanish conquest was fairly quick, however, and no rebellion took place after 1541 and the language went extinct in the 18th century.
ja: 首長国とも王国とも評される5つの国家からなるムイスカは，スペイン人によって征服される次期にはおよそ50万人から100万人を数えました。ムイスカ国家の中でも特に大きい2国家のジパとザクウェが互いに争い，前者が優勢であったところにスペイン人が登場しました。スペイン人の征服は素早く，1541年以降は叛乱も起きず，18世紀には彼らの言語も滅んでしまいました。

en: Cacique %s
ja: カシケ %s

en: ?female:Cacique %s
ja: カシケ %s

en: Namibian
ja: ナミビア人

en: ?plural:Namibians
ja: ナミビア人

en: Although European Powers long neglected the desertic African Southwest, the German Empire established a colony there in the late nineteenth century. After losing World War I, the territory became a mandate under the responsibility of the Union of South Africa. It finally became independent in 1990, under the name of Namibia.
ja: ヨーロッパ列強は長い間砂漠地帯である南西アフリカを無視してきましたが，ドイツ帝国が19世紀末に植民地を設置しました。第一次世界大戦の敗戦により，この地は南アフリカ連邦が受任する委任統治領となりました。最終的に独立したのは1990年のことで，国名をナミビアとしました。

en: Nauruan
ja: ナウル人

en: ?plural:Nauruans
ja: ナウル人

en: Called Pleasant Island by the European colonizers, Nauru is an island in the South Pacific. The island was first settled by Austronesian peoples around 1000 BCE. European contacts led to internecine tribal warfare which decimated the population. Nauru was annexed by the German Empire in 1888 but was occupied by Australia during World War I. In 1968, the Republic of Nauru became independent. Thanks to its enormous phosphate resources, Nauru was for some time the most developed third world country and one of the world's richest countries per capita. With the exhaustion of the phosphate reserves the country has fallen on economic hard times. Offshore banking, immigrant detention centers and musicals have proven unsuccessful to replace phosphate as source of income. Nauru is the world's third smallest country by size, second smallest by population. It is the smallest country in the Southern Hemisphere and the world's smallest republic.
ja: 南太平洋に浮かぶナウル島に最初に入植したのは，紀元前1000年頃のオーストロネシア人たちです。この島はヨーロッパの入植者からは快適な島(プレザント島)と呼ばれましたが，彼らとの邂逅は部族間の争いを引き起こし，人口が激減する結果となりました。1888年にドイツ帝国領となりましたが，第一次世界大戦中にオーストラリアに占領されました。その後1968年にナウル共和国として独立を果たしました。莫大な量のリン鉱石を産出したおかげで，第三世界において最も発展した国，あるいは世界で最も国民1人あたりの収入が多い国の1つといわれました。しかしリン鉱石が枯渇したことで，経済的に極めて厳しい状況に陥りました。オフショア銀行や移民の受け入れ，ミュージカルはリン鉱石に取って代わる収入源とはなりませんでした。ナウル共和国は世界で3番目に国土面積が小さく，人口は2番目に少ない国です。南半球で最も小さい国であり，世界で最も小さい共和国でもあります。

en: Navajo
ja: ナバホ族

en: ?plural:Navajo
ja: ナバホ族

note: TRANS: The last letter in "Dine" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 233.
en: The Navajo or Dine are the most populous Native American nation of the United States. They are closely related to the Apache. Their language is famous for being one of the world's most complex.
ja: ナバホ族は自称をディネといい，アメリカ合衆国で最も人口の多いインディアン部族です。彼らはアパッチ族と密接な関係があります。彼らの言語は極めて複雑なことで有名です。

en: Neapolitan
ja: ナポリ人

en: ?plural:Neapolitans
ja: ナポリ人

en: For centuries the Kingdom of Naples was the largest country on the Italian Peninsula. Many European powers showed interest in the kingdom and its throne changed hands many times. After the Napoleonic Era it was merged with the Kingdom of Sicily.
ja: 何世紀もの間，ナポリ王国はイタリア半島において最も大きな国でした。多くのヨーロッパ列強がこの王国への関心を示し，王冠の担い手は何度も変わりました。ナポレオン時代が終わった後，この王国はシチリア王国に併合されました。

en: Nenets
ja: ネネツ人

en: ?plural:Nenets
ja: ネネツ人

en: The Nenets are a people living in north-western Russia and the most populous among the Samoyed peoples.
ja: ネネツ人はロシアの先住民族です。現在ではほとんどが北極海に面するヤマロ・ネネツ自治管区に住んでおり，人口はおよそ4万人です。

en: Nepali
ja: ネパール人

en: ?plural:Nepalis
ja: ネパール人

en: Nepal is a landlocked country located in the Himalayas. Long a multi-cultural and multi-lingual nation, its history is characterized by its location between India and China. The Nepalese principalities were united into one kingdom in the 18th century. Nepal became a republic in 2008.
ja: ネパールはヒマラヤにある内陸国です。ずっと多文化多言語国家であり続けたこの国の歴史は，インドと中国に挟まれているというその位置関係が影響しています。ネパール系の諸国家が1つの王国に統一されたのは18世紀のことです。ネパールは2008年に共和国になりました。

en: Nestorian
ja: ネストリア人

en: ?plural:Nestorians
ja: ネストリア人

en: Legends of Prester John circulated in Europe from the 12th through 17th centuries. The stories told of a Nestorian Christian nation beyond the boundaries of the European world; over time the location of the kingdom moved from India to Central Asia to Ethiopia. The land contained unbelievable riches and creatures, and bordered Earthly Paradise. Because the country was believed to be on the other side of the Muslim world, many Europeans hoped Prester John would be a valuable ally in their quest to end Muslim rule of the Holy Land.
ja: プレスター・ジョンの伝説は12世紀から17世紀にかけてヨーロッパで流布していました。この物語は，ネストリウス派キリスト教国がヨーロッパ世界の外にあるというものです。時が経るにつれ，王国の想定地はインドから中央アジア，そしてエチオピアへと移っていきました。この地には信じられないほどの資源と動植物に恵まれていて，ほとんど地上の楽園と言ってもよいほどとされました。この国はムスリム世界の向こう側にあると信じられていたので，ヨーロッパ人の多くは，「聖地」のムスリムによる支配を終わらせるための彼らの探求において，プレスター・ジョンは力強い同盟者となると期待していました。

en: Newfoundland
ja: ニューファンドランド人

en: ?plural:Newfoundlanders
ja: ニューファンドランド人

en: In precolumbian times Newfoundland and Labrador were settled by the Beothuk, though around 1000 CE for a short time Vikings also settled there. From the late 15th century onward Newfoundland was visited by the Portuguese and English. England and France contested the island until 1713, when France relinquished its claims. Newfoundland became a dominion in 1907. Badly hit by the Great Depression, in 1934 it voluntarily surrendered its sovereignty to the UK. Newfoundland passed to Canada in 1949; currently it is known as the Province of Newfoundland and Labrador.
ja: コロンブスのアメリカ「発見」以前，ニューファンドランドおよびラブラドールにはベオスーク人が居住していました。1000年ごろ，ヴァイキングがこの地に入植しましたが，これは短期間にとどまりました。15世紀終わり以降，ニューファンドランドにはポルトガル人とイギリス人が訪れました。イギリスとフランスはこの地の争奪戦を続けましたが，1713年にフランスは領有権の主張を取り下げました。ニューファンドランドは1907年に自治国となりましたが，大恐慌の打撃を受け，1934年に自ら自治権を英国に返上しました。ニューファンドランドは1949年にカナダに加入し，現在はニューファンドランド・ラブラドール州として知られています。

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: ?plural:New Zealanders
ja: ニュージーランド人

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
ja: ニュージーランド諸島は1840年にイギリスに併合されました。1907年の勅令により，イギリス連邦内の独立自治国となりました。

en: Nicaraguan
ja: ニカラグア人

en: ?plural:Nicaraguans
ja: ニカラグア人

en: The largest of the Central American republics, Nicaragua is known for its turbulent history. The country lived through numerous civil wars and foreign interventions until Anastasio Somoza established a notoriously corrupt dictatorship in the 1930s. His family continued to rule until 1979, when the last Somoza was overthrown by sandinista revolutionaries, starting 11 years of civil war between the sandinista government and the contras.
ja: 中央アメリカ最大の共和国であるニカラグアは，その混乱の歴史により知られています。この国は何度もの内戦および外国の干渉を耐えぬいたものの，ついには1930年代よりアナスタシオ・ソモサによる悪名高き独裁政治が始まりました。彼の一族による支配は1979年まで続きましたが，最後のソモサ政権はサンディニスタ革命により転覆されました。しかしそれはサンディニスタ政権とコントラとの11年に及ぶ内戦の始まりでした。

en: Nigerian
ja: ナイジェリア人

en: ?plural:Nigerians
ja: ナイジェリア人

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960. It is the most populous country of Africa.
ja: ナイジェリアがイギリスの統治下からの完全な独立を勝ち取ったのは1960年のことです。この国はアフリカで最も人口の多い国です。

en: Nigerien
ja: ニジェール人

en: ?plural:Nigeriens
ja: ニジェール人

en: Niger is a country in the Sahel region of West Africa, named after the Niger river. It achieved independence from France in 1960. Since then it has been ruled intermittently by civil and military governments. One of the poorest countries in the world, Niger ranks rock bottom in international rankings such as the Human Development Index. Niger has both the highest fertility rate and infant mortality rate in the world. Niger should not be confused with Nigeria.
ja: ニジェールは西アフリカのサヘル地方にある国です。国名はニジェール川に由来します。フランスから独立を達成したのは1960年のことです。独立後は民政と軍政との交代が続いています。世界最貧国のひとつであるニジェールは，人間開発指数などのさまざまな国際的指標においても底辺にあります。ニジェールは出生率と乳幼児死亡率のいずれも世界的に見て大変高い値になっています。ニジェール(Niger)とナイジェリア(Nigeria)を混同しないようにしてください。

note: TRANS: The fourth letter in "Nimiipuu" should be TRANS: U+00ED LATIN SMALL LETTER I WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00ED.
en: Nimiipuu
ja: ネズ・パース族

en: ?plural:Nimiipuu
ja: ネズ・パース族

note: TRANS: The last letter in "Perce" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: The Nimiipuu, or the 'Real People', in their own language, are better known as the 'Nez Perce'. This Native American nation covered parts of Washington, Oregon, Montana and Idaho and consisted of more than 70 permanent villages in 1800. At this time the population numbered about 6,000. After a defeat by the American cavalry on October 5, 1877, the Nimiipuu were moved to reservations. The elected Nez Perce Tribal Executive Committee now governs tribal affairs.
ja: ネズ・パース族はインディアンの一部族で，自らをニミプー(真の人)と呼びます。アイダホ州を中心にワシントン州，オレゴン州，モンタナ州などの高原地帯に定住していました。1800年には70以上の定住村落があり，人口は約6万人を数えました。1877年10月5日，アメリカの騎兵隊に敗れた彼らは保留地へと移住させられました。現在は選挙により選ばれたネズ・パース部族評議会が部族内の問題について自治を行っています。

en: Norman
ja: ノルマン人

en: ?plural:Normans
ja: ノルマン人

en: After several devastating Viking raids on what is today northern France and a siege of Paris, the Frankish king Charles the Simple granted the Viking leader Rollo a fiefdom in the area. This fief evolved into the Duchy of Normandy, of which the most famous duke is William II "the Conqueror" who invaded England in 1066.
ja: 現在のフランス北部の地にはヴァイキングがたびたび襲来し，国土が荒廃していました。さらにパリが包囲される事態となり，西フランク王国の「単純王」シャルル3世はヴァイキングの指導者ロロ(Rollo)にこの地域を所領として認めました。この領地がノルマンディー公国へと発展しました。最も著名なノルマンディー公はギヨーム2世で，1066年にイングランドに侵攻し，「征服王」ウィリアム1世となりました。

en: North Korean
ja: 北朝鮮人

en: ?plural:North Koreans
ja: 北朝鮮人

en: In 1945 Korea was split by the Soviet Union and the United States into two states along the 38th parallel, forming North Korea and South Korea. 60 years on, North Korea remains a communist state of the Stalinist type.
ja: 1945年，朝鮮はソビエト連邦とアメリカ合衆国によって，北緯38度線において2つの国，朝鮮民主主義人民共和国(北朝鮮)と大韓民国に分割されました。それから60年以上経過してもなお，北朝鮮はスターリン主義の共産主義国家のままです。

en: Dear Leader %s
ja: 我らが親愛なる指導者 %s

en: ?female:Dear Leader %s
ja: 我らが親愛なる指導者 %s

en: Great Leader %s
ja: 偉大なる指導者 %s

en: ?female:Great Leader %s
ja: 偉大なる指導者 %s

en: Northumbrian
ja: ノーサンブリア人

en: ?plural:Northumbrians
ja: ノーサンブリア人

en: The Northumbria was a Medieval kingdom of the Angles, in what is now northern England and southern Scotland. It was created after the unification of Bernicia and Deira by king Aethelfrith. One of the main states of the Anglo-Saxon heptarchy, in the 10th century it was incorporated into England.
ja: ノーサンブリアはアングル人による中世王国で，現在の北イングランドおよび南スコットランドに位置していました。この王国はバーニシアとデイアラの2王国がアゼルヴリス王によって統一されて生まれました。アングロサクソン七王国の主要国家であったこの王国は，10世紀にイングランドに併合されました。

en: Norwegian
ja: ノルウェー人

en: ?plural:Norwegians
ja: ノルウェー人

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814 CE. Finally, in 1905 CE the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
ja: 数世紀にわたるデンマークによる支配の後，ノルウェー人は1814年にアイツヴォルで自身の憲法を制定しました。最終的に，ノルウェー人はスウェーデンとの連合を経て1905年独立を達成しました。

en: Novgorodian
ja: ノヴゴロド人

en: ?plural:Novgorodians
ja: ノヴゴロド人

en: The Novgorod Republic was was a large Medieval Russian state that stretched from the Baltic Sea to the Ural Mountains. It existed between the 12th and 15th centuries and was centered on the city of Novgorod.
ja: ロシア連邦有数の古都であるノヴゴロドは，北西部に流れるヴォルホフ川の河岸に位置します。古くから商工業が発達し，12世紀には都市国家ノヴゴロド共和国として独立，ウラル山脈に達する広大な領域を支配しました。産出された毛皮や木材はバルト海と黒海，さらに地中海を結ぶ水上交易路を使って輸出され，莫大な富をもたらしました。ノヴゴロド共和国は1478年，モスクワ大公国によって併合され消滅しました。

en: Nubian
ja: ヌビア人

en: ?plural:Nubians
ja: ヌビア人

en: A succession of kingdoms stretching roughly from the 1st to the 6th cataracts of the Nile river in modern Sudan and Egypt, Nubia was ancient Egypt's perennial neighbor, competitor, trading partner, enemy, and source of gold, slaves and soldiers to the south. The border between the two nations fluctuated time and time again. Lower Nubia was at times ruled by Egypt. The 25th Dynasty of Egypt, however, was a Nubian dynasty, and one that saw conflict with Assyria, which eventually wrested Egypt from Nubia. Brief conflict occurred with Rome in 24 BCE when Nubian armies routed the Roman garrison with its famed archers. Nubia was a nation shaped by its position between the Mediterranean world and the African interior. Large Nubian states centered on Napata and later Meroe broke into smaller Christian kingdoms which persisted into medieval times before being conquered by Muslim Arabs.
ja: 現在のスーダンおよびエジプトに当たる，おおよそナイル川の第1瀑布より第6瀑布に広がっていた諸王国の後継者として誕生したヌビア王国は，古代エジプト王国にとって南に面する積年の隣人，競争者，交易相手，敵，そして金，奴隷，戦士の供給源でした。この2国間の国境線は度々変動しました。下ヌビアはエジプトに支配されることもしばしばでした。しかし，エジプトの第25王朝はヌビア人の王朝でした。この王朝はアッシリアとの抗争に直面し，結局エジプトはヌビアから彼らのもとへと奪われてしまいました。紀元前24年には，ローマ帝国との間で短い紛争が起きました。ヌビア軍が名高い弓兵によってローマ駐屯部隊を攻めたことがきっかけでした。ヌビアはという国は地中海世界とアフリカ内陸部との中間にあるというその位置により形作られてきました。広大なヌビア諸王国は当初はナパタ，後にメロエを中心としていましたが，後にはより小規模のキリスト教諸王国へと分裂し，中世まで残存しました。しかしそれもイスラム教化されたアラブ人によって滅ぼされました。

en: Pharaoh %s
ja: ファラオ %s

en: ?female:Pharaoh %s
ja: ファラオ %s

en: Great Pharaoh %s
ja: 偉大なファラオ %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
ja: 偉大なファラオ %s

en: Numidian
ja: ヌミディア人

en: ?plural:Numidians
ja: ヌミディア人

en: The Numidians were an ancient Berber people renowned for their horsemanship who were composed of two main tribes in modern Algeria and Tunisia: the Massyli in the east and the Massaesyli in the west. They were united under King Massinissa, whose position was guaranteed by his Roman allies after the 2nd Punic War in which he aided the Romans in their defeat of the Carthaginians. His unified kingdom was short-lived, however, as the west was given to the Mauretanian king by the Romans following the death of King Jugurtha. Eventually all of Numidia and Mauretania were added to the Roman realm.
ja: ヌミディア人は，騎馬技術で有名である古代ベルベル人の一派で，現在のアルジェリアおよびチュニジアの一帯に暮らしていました。彼らは東方のマッシュリー族と西方のマサエシュリー族という2つの主要な部族からなっていました。彼らはマシニッサ王の下で統一されました。マシニッサ王の地位は，第2次ポエニ戦争でローマがカルタゴを破った際に彼が支援して以来のローマとの同盟関係に裏打ちされていました。しかし，彼の統一王国の寿命は短く，ユグルタ王の死後に西部はローマの手によってマウレタニア王国のものとなりました。最終的には，ヌミディアおよびマウレタニアの全域が，ローマの属州に加えられました。

en: Nuu-chah-nulth
ja: ヌートカ族

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
ja: ヌートカ族

en: The Nuu-chah-nulth are a Pacific Northwest people, one of the few Native American peoples to travel in the open ocean and hunt whales. They inhabited most of what is now western Vancouver Island and now number over 8,000 individuals. Like other people of the Pacific Northwest, they built large wooden canoes and houses and lived in clan systems.
ja: ヌートカ族、またはヌーチャヌルスはアメリカ先住民の1部族で，北アメリカの太平洋岸北西部に住み，外洋に出て捕鯨をして生活しています。彼らの居住地は今日のバンクーバー島西部が大半を占め，現在の人口は8,000人以上になります。太平洋岸北西部に暮らす他の民族と同様に，木製の大きなカヌーと家を建て，氏族制度の下で生活しています。

en: Occitan
ja: オック人

en: ?plural:Occitans
ja: オック人

en: Although Occitania never had a real political unity (it consisted of several counties and duchies in today's southern France), its culture enjoyed great prestige all over Europe during the 11th, 12th and 13th centuries, Occitan being the language of troubadours. Its religious freedom allowed the flourishing of Catharism, which was declared heretic by the Pope, and the French kings took advantage of the subsequent crusade to annex its territory.
ja: 今日のフランス南部にあたるオクシタニアは，いくつかの政治的統一を果たしたことは一度もありませんが(いくつかの公領，伯領に分かれていました)，11世紀から13世紀にかけてトルバドゥールの言葉としてオック語がヨーロッパ中に広まり，その文化が高い評価を得てきました。宗教的自由がもたらしたのがカタリ派の隆盛です。カタリ派は教皇より異端と認定され，そのことはフランス王がその後の十字軍でこの地域を併合する根拠となりました。

en: Viscount %s
ja:  %s子爵

en: Viscountess %s
ja:  %s子爵

en: Ohlone
ja: オーロネ族

en: ?plural:Ohlone
ja: オーロネ族

en: Gatherers, hunters and fishermen, the Ohlone lived in over 40 bands stretching from the San Francisco Bay south to the Salinas Valley. They spoke eight distinct yet related languages and though they shared many cultural traits common to other Native Californian peoples, the Ohlone were also diverse in some finer aspects of culture. Their way of life changed dramatically when the Spanish arrived in 1769 and disease and the injustices of Mission life came to replace their earlier lives. Though the last fluent speaker of an Ohlone language died in 1939, the Ohlone are today federally recognized as 7 tribes.
ja: 採集，狩猟，漁労など，オーロネ族の40以上のバンドはサンフランシスコ湾から南にサリナスバレーまで広がっていました。彼らは8種類に分かれた互いに関連のある言語を話していました。カリフォルニアの他の先住民にも一般的な文化的特色を多数持っていましたが，幾つかの面では大きく異なる特徴もありました。彼らの生活はスペイン人が1769年に到来したことにより劇的に変化し，病気や宣教師の不正によりかつての暮らしはすっかり置き換えられてしまいました。最後のオーロネ語の流暢な話者は1939年に亡くなりましたが，オーロネ族は今日7部族の連合として認められています。

en: Oldenburgian
ja: オルデンブルク人

en: ?plural:Oldenburgians
ja: オルデンブルク人

en: Initially a vassal of the dukes of Saxony, Oldenburg became a county directly suzerain to the Holy Roman Emperor in the 12th century. In 1450, when count Christian VI became king Christian I of Denmark, the country entered into a personal union with Denmark. A second union with Denmark existed from 1667 to 1773. Oldenburg's dynasty also ruled Schleswig-Holstein, Russia and Sweden at some point in time. Oldenburg became a grand duchy in 1815 and a republic in 1918. In 1931 it was the first German state to vote the Nazi Party into power. After World War II, Oldenburg was merged with Hanover to form the state of Lower Saxony.
ja: 当初はザクセン公の家臣であったオルデンブルク家が神聖ローマ皇帝の直臣の伯となったのは12世紀のことです。1450年，オルデンブルク伯クリスチャン6世はデンマーク王クリスチャン1世となったため，この伯領はデンマークとの同君連合下に入りました。1667年から1773年にかけて2度目のデンマークとの統合がありました。オルデンブルク王朝は一時期シュレースヴィヒ＝ホルシュタイン，ロシア，スウェーデンも統治していました。オルデンブルクは1815年には大公領となり，1918年にはヴァイマル共和政下の自由州となりました。1931年にはドイツの州で初めてナチ党が選挙で政権を取りました。第二次世界大戦の後，オルデンブルクはハノーファーと合併してニーダーザクセン州となりました。

en: Old Prussian
ja: 古プロイセン人

en: ?plural:Old Prussians
ja: 古プロイセン人

en: Omani
ja: オマーン人

en: ?plural:Omanis
ja: オマーン人

en: Oman is an Arab country in southwest Asia on the southeast coast of the Arabian Peninsula. Before the arrival of Islam Oman was controlled by Achaemenids, Parthians and Sassanids.
ja: オマーンはアラブの国で，南西アジアのアラビア半島南東海岸部にあります。イスラム到来以前，オマーンはアケメネス朝，パルティア，サーサーン朝によって統治されました。

en: General Commander %s
ja: 最高指導者 %s

en: ?female:General Commander %s
ja: 最高指導者 %s

en: Ossetian
ja: オセット人

en: ?plural:Ossetians
ja: オセット人

en: Modern Ossetians are the successors of the Alans of Ancient history, who fled into the mountains during the Hunnic invasions. Around 800 CE an Alanic kingdom emerged in the Northern Caucasus, which continued to exist until the Mongol invasions. Nowadays Ossetians live in the Republic of North Ossetia (part of the Russian Federation) and in the partially recognized Republic of South Ossetia.
ja: 現代のオセット人は，古代の歴史においてフン人の侵攻の中で山岳地に逃れたアラン人の後裔です。紀元800年ごろにアラン人の王国が北カフカスに現れ，モンゴル侵攻まで存続しました。今日のオセット人は北オセチア共和国(ロシア連邦の一部)および一部の国から承認を受けている南オセチア共和国に暮らしています。

en: Ostrogothic
ja: 東ゴート人

en: ?plural:Ostrogoths
ja: 東ゴート人

en: The Ostrogoths or Greuthungi (meaning people of the steppe, in contrast to the Visigoths-Tervingi, living in the more wooded areas) were an East Germanic people, one of the two tribes of Goths. They conquered Italy from Odoacer and founded their kingdom there. In the 5th century the Ostrogothic kingdom was crushed by the Byzantines in a war that depopulated much of Italy.
ja: 東ゴート人はグルツンギ(ステップに住む人々という意味。西ゴート人の呼称テルヴィンギが森がちな地域に住む人々という意味であるのと対照的)とも呼ばれる東ゲルマン系の民族で，ゴート人の2部族の1つです。彼らはオドアケルを破ってイタリアを征服し，そこに彼らの王国を建設しました。5世紀に東ゴート王国はビザンツとの戦争で崩壊し，その際にイタリアの人口は大きく減少しました。

note: TRANS: The fifth letter in "Otomi" and "Otomies" should be TRANS: U+00ED LATIN SMALL LETTER I WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 237.
en: Otomi
ja: オトミ族

en: ?plural:Otomies
ja: オトミ族

note: TRANS: The second and fifth letters in "Hnahnu" should be TRANS: U+00F1 LATIN SMALL LETTER N WITH TILDE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 241. TRANS: The third letter in "Hnahnu" should be TRANS: U+00E4 LATIN SMALL LETTER A WITH DIAERESIS if available in TRANS:
en: The Otomi are one of the most ancient peoples of Mexico. They have lived in Central Mexico ever since the development of agriculture or even longer. A warlike people, they served as mercenaries in the armies of many Mesoamerican civilizations and got their name from the otmitl, the crack military order of the Aztecs, in which many of them served. In their own language they are called Hnahnu. With more than half a million people the Otomi are still one of the biggest indigenous groups of Mexico.
ja: オトミ族はメキシコに古代から居住する民族です。彼らは農業技術が開発されたころ，あるいはそれ以前から中央メキシコに暮らしてきました。好戦的な彼らは，多数のメソアメリカ文明に傭兵として仕えてきました。彼らの民族名も，彼らの多くが仕えたアステカ文明において精鋭の軍事階級を意味する「オトミトル」に由来します。彼ら自身の言語では，自分たちのことを「ニャニュ」と呼んでいます。50万人以上の人口を抱えるオトミ族は，メキシコの先住民族の中でも特に規模の大きいグループです。

en: Ottoman
ja: オスマン人

en: ?plural:Ottomans
ja: オスマン人

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
ja: 14世紀初頭，西部アナトリアのテュルク小部族の指導者だったオスマンは近隣のすべての部族を征服しました。1世紀の後，ビザンツ帝国の首都[訳註:コンスタンチノープル]がテュルクの支配下に落ち，オスマン帝国はヨーロッパへの足掛かりを手にしました。オスマン帝国は東南ヨーロッパの大部分，イスラム教アラブ世界，エジプトさらに北アフリカのかなりの部分を次々と征服し，第一次世界大戦後に解体を迎えるまでの間，この地域の超大国となったのでした。

en: Padishah %s
ja: パーディシャー %s

en: ?female:Padishah %s
ja: パーディシャー %s

en: Ozite
ja: オズ人

en: ?plural:Ozites
ja: オズ人

en: The land of Oz was created by L. Frank Baum in 1900 in 'The Wonderful Wizard of Oz' and was subsequently embellished in a number of other books. The country consists of four main territories: Winkie Country, Quadling Country, Munchkin Country, and Gillikin Country. Oz is surrounded by an impassable desert.
ja: オズの国はライマン・フランク・ボームが1900年に出版した「オズの魔法使い」で創造し，多数の続編で潤色されていきました。この国は主に4つの地域「ウィンキーの国」「カドリングの国」「マンチキンの国」「ギリキンの国」からなっています。オズは通過不能の砂漠に囲まれています。

en: Wizard %s
ja: 魔術師 %s

en: Witch %s
ja: 魔女 %s

en: Paeonian
ja: パエオニア人

en: ?plural:Paeonians
ja: パエオニア人

en: Pakistani
ja: パキスタン人

en: ?plural:Pakistanis
ja: パキスタン人

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
ja: パキスタンは，1947年にイギリス領インドのイスラム教徒多数地域から産まれました。

en: Palatinate
ja: プファルツ人

en: ?plural:Palatinate Germans
ja: プファルツ人

en: The Electoral Palatinate was one of the electorates of the Holy Roman Empire, located on the banks of the Rhine. It had a volatile political history, continuously splitting and reuniting. Elector Frederick V's capture of the Bohemian throne sparked the Thirty Years War in 1618, in which much of the area was devastated. The Palatinate was united in a personal union with Bavaria in 1777. Currently it is part of the German state of Rhineland-Palatinate, with smaller areas in Baden-Wuerttemberg and Bavaria.
ja: プファルツ選帝侯領は神聖ローマ帝国の選帝侯領のひとつで，ライン川沿岸にありました。この国の歴史は政治的な変遷が激しく，繰り返し分裂しては再統合されました。選帝侯フリードリヒ5世がボヘミアの王位を得たことが，1618年からの三十年戦争を勃発させ，この地の大部分が戦禍により荒廃しました。1777年にはバイエルンとの同君連合になりました。現在この地の大部分はドイツのラインラント＝プファルツ州の一部となり，一部地域はバーデン＝ヴュルテンベルク州およびバイエルン州に属しています。

en: Count Palatine %s
ja: 宮中伯 %s

en: Countess Palatine %s
ja: 宮中女伯 %s

en: Palestinian
ja: パレスチナ人

en: ?plural:Palestinian
ja: パレスチナ人

en: Palestinians are the Arab inhabitants of the former British mandate of Palestine.
ja: パレスチナ人はかつてのイギリス委任統治領パレスチナの地域に暮らすアラブ人です。

en: Palmyrene
ja: パルミラ人

en: ?plural:Palmyrenes
ja: パルミラ人

en: Palmyra was a breakaway Roman state in Asia governed by queen Zenobia. In 273 CE Aurelian brought it back under Roman control.
ja: パルミラはアジアでローマから独立した王国で，女王ゼノビアが統治していました。紀元273年，アウレリアスによりローマ統治下に戻されました。

en: Dictatrix %s
ja: 独裁官 %s

en: Panamanian
ja: パナマ人

en: ?plural:Panamanians
ja: パナマ人

en: Located on a narrow isthmus connecting North and South America, Panama is world famous for the Panama canal. Panama declared independence from Colombia in 1903 under US protection. Panamanian politics remained dominated by the United States for most of the 20th century, most notably in 1989 when the United States launched a military invasion to unseat and arrest General Noriega. Sovereignty over the Canal Zone was transferred to Panama in 1999. Panama is one of the few countries in the world without a standing army.
ja: 南北アメリカをつなぐ狭い地峡に位置するパナマは，パナマ運河により世界的に有名です。パナマがアメリカ合衆国の庇護のもとコロンビアからの独立を宣言したのは1903年のことです。パナマの政治はその後も20世紀の大半において合衆国の支配下にありました。特に1989年，アメリカの軍事侵攻によりノリエガ将軍を失脚させ逮捕したことは印象的です。運河地帯の主権は1999年パナマに返還されました。パナマは世界でも数少ない，常備軍のない国です。

en: Papua New Guinean
ja: パプアニューギニア人

en: ?plural:Papua New Guineans
ja: パプアニューギニア人

en: Papua New Guinea is a country occupying the eastern part of the island of New Guinea. Inhabited since time immemorial by Papuan peoples, it was colonized by the British and Germans in the late 19th century. During World War I Papua New Guinea was transferred to Australia. It became an independent country in 1975.
ja: パプアニューギニア独立国はニューギニア島の東部に位置する国です。有史以前よりパプア人が住んでいましたが，19世紀後半にイギリス人とドイツ人が入植しました。第一次世界対戦の結果，オーストラリアがドイツ領ニューギニアを獲得しました。そして1975年に独立国となりました。

en: Governor-General %s
ja: %s総督

en: ?female:Governor-General %s
ja: %s総督

en: Papuan
ja: パプア人

en: ?plural:Papuans
ja: パプア人

en: The Papuans are the indigenous inhabitants of the island of New Guinea. They are the descendants of the people who first settled the island 40,000 years ago. Agriculture was developed in the New Guinean Highlands about 6,000 years ago, though many Papuan tribes, especially those on the coast, continue to live as hunter-gatherers. Some Papuan tribes are still uncontacted. The various Papua groups are highly diverse culturally, ethnically and linguistically; New Guinea harbors no less than a quarter of the world's languages. The western part of the island was colonized by the Dutch, the eastern part by the Germans, the British, the Japanese and finally the Australians. The eastern part has been independent as Papua New Guinea since 1975. West Papua was occupied by Indonesia upon the withdrawal of the Dutch in 1963, though indigenous activists have been struggling for independence ever since.
ja: パプア人はニューギニア島の先住民で，4万年前に初めて移住した人々の子孫です。約6000年前にニューギニア高地で農業が始められましたが，海岸付近に住んでいた部族をはじめとする多くのパプア系部族は狩猟採取生活を続けていました。パプア系部族の中には現在でも未接触部族がいます。一口にパプア人といっても，彼らは民族的・文化的・言語的に非常に多様です。ニューギニア島には世界の言語の4分の1が存在するともいわれています。ニューギニア島東部はドイツ人，イギリス人，日本人，そして最終的にはオーストラリア人が進出しましたが，1975年にパプアニューギニア独立国となりました。西部のオランダ領ニューギニアは西パプア共和国として独立しましたが，1963年にインドネシアが侵攻しインドネシア領パプア州・西イリアンジャヤ州となりました。西パプアの独立運動は現在も続いています。

en: Paraguayan
ja: パラグアイ人

en: ?plural:Paraguayans
ja: パラグアイ人

en: Paraguay is located in the heartland of South America. It was conquered by the Spanish in the late 16th century. The colony was mostly controlled by the Jesuits until their expulsion in 1767. In 1811, Paraguay was the first South American country to achieve independence from Spain. A number of highly authoritarian rulers governed the country as a tyranny but also turned it into a military and economic powerhouse. The War of the Triple Alliance of 1864-1870 led to the near annihilation of Paraguay, which lost half of its territory and eighty per cent of its male population. Paraguay's history remains marked by instability and authoritarianism, alhough it managed to defeat Bolivia in the Chaco War of 1932-1936. For much of the 20th century the country was ruled by General Stroessner, who provided a safe haven for Nazi war criminals. Around the turn of the millennium however Paraguay started to see a democratic system of government and an impressive economic growth.
ja: パラグアイは南アメリカの中央部に位置します。スペインによって16世紀末に征服されました。植民地はほぼイエズス会の影響下にありましたが，彼らは1767年に追放されました。1811年，パラグアイは南米において初めてスペインからの独立を達成しました。何人もの独裁的統治者がこの国に圧政をしき，軍事勢力や資産家によって覆されました。1864年から1870年にかけての三国同盟戦争で，パラグアイは国土の半分と男子人口の80パーセントを失うという，ほとんど全滅と言っても良い被害を受けました。パラグアイの歴史は不安定と権威主義によって彩られており，それは1932年から1936年のチャコ戦争で何とかボリビアに勝利したことでも変わりませんでした。20世紀にこの国はストロエスネル将軍の長期独裁政権下にありました。彼はナチスの戦争犯罪人に避難所を提供しました。しかし，21世紀になる辺りからパラグアイは民主的政治システムを指向するようになり，目覚しい経済成長を始めています。

en: Parthian
ja: パルティア人

en: ?plural:Parthians
ja: パルティア人

en: The Parthians were originally a nomadic people from Central Asia who inhabited the Parthia region of the Seleucid Empire. Under the leadership of the satrap Arsakes they drove the Seleucids from Iran, where they created their own strong empire. Their culture was Hellenistic.
ja: パルティア人は元々は中央アジアの遊牧民で，セレウコス朝支配下のパルティア地方に定着していました。紀元前247年頃，アルサケス1世の下でセレウコス朝から独立し，自らの帝国であるアルサケス朝パルティアを築きました。彼らの文化はヘレニズム文化を継承したものです。

en: Shah %s
ja: シャー %s

en: Shahbanu %s
ja: シャーバヌ %s

en: Pashtun
ja: パシュトゥーン人

en: ?plural:Pashtuns
ja: パシュトゥーン人

en: The Pashtuns are an ethnic group that lives mainly in Afghanistan and Pakistan. They speak Pashto, a language closely related to Persian, and live by an age-old code of honor known as Pashtunwali.
ja: パシュトゥーン人は主にアフガニスタンとパキスタンに住む民族集団です。彼らはペルシア語と近隣関係にあるパシュトゥー語を話します。また，パシュトゥーンワリという古来からの部族掟にしたがって生活しています。

en: Pelasgian
ja: ペラスゴイ人

en: ?plural:Pelasgians
ja: ペラスゴイ人

en: Pelasgians or Pelasgoi were an ancient pre-Greek people of Greece. Much is still unknown about them, but it is probable they were of pre-Indo-European origin.
ja: ペラスゴイ人，またはペラスギア人はギリシャの先住民族です。古代ギリシア人たちの祖先にあたる人々か，あるいは彼らより先んじてエーゲ海周辺に暮らしていた人々をいいます。ペラスゴイ人に関して分かっていることはほとんどありません。用いた言語は先印欧語の一つなのか，それともインド・ヨーロッパ語族に属するものかについても諸説あります。

en: Peruvian
ja: ペルー人

en: ?plural:Peruvians
ja: ペルー人

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
ja: ペルーはインカ帝国とその文明の発祥地です。この文明は今日においても南アメリカ固有の文化の中心をなしています。

en: Phoenician
ja: フェニキア人

en: ?plural:Phoenicians
ja: フェニキア人

en: Phoenicia was an ancient civilization, based in what is now the coastal regions of Lebanon and Syria. They spoke a Canaanite language related to Hebrew and were famed mariners. Their alphabet served as the source of the Greek alphabet, and from there evolved into the Etruscan and Latin alphabets as well. The Greeks and Romans knew them for their manufacture of purple dye from the murex shell, which gave them their Greek and Latin names. They referred to themselves as Kan'ani and their Punic (Carthaginian) descendants in St. Augustine's day called themselves Chanani.
ja: フェニキアは古代文明の一つで，現在のレバノンおよびシリアの沿岸部を拠点としていました。彼らの言語はカナン諸語の一種であり，ヘブライ語に近い言語でした。また彼らは海上交易の民として有名でした。フェニキア文字はギリシャ文字の元とされており，この2種の文字からはエトルリア文字やラテン文字が生まれました。ギリシャ人およびローマ人からは，シリアツブリガイから作る紫の染料で有名で，彼らの民族名はギリシャ語やラテン語で「紫色」を意味する言葉に由来すると言われています。彼らは自らのことをカナニ(Kan'ani，カナン人)と呼び，彼らの末裔であるポエニ人(カルタゴ人)も，アウグスティヌスが生きていた頃には，自らのことをカナニ(Chanani)と呼んでいました。

en: Phrygian
ja: フリギア人

en: ?plural:Phrygians
ja: フリギア人

en: Pictish
ja: ピクト人

en: ?plural:Picts
ja: ピクト人

en: Piedmontese
ja: ピエモンテ人

en: ?plural:Piedmontese
ja: ピエモンテ人

en: Piedmont was formed when the Duchy of Savoy elevated itself to the status of a kingdom in 1720. Officially it was a constituent part of the Kingdom of Sardinia-Piedmont. The area was occupied by Napoleon in 1796 but reasserted its independence in 1814. Sardinia-Piedmont was one of the leading states of the Risorgimiento, Italy's national rebirth. In 1861 it was merged into the newly formed kingdom of Italy, the last Piedmontese king becoming the first king of Italy. Currently it is one of the regions of Italy.
ja: ピエモンテはサヴォイア公が1720年に自らの地位を王へと高めたことより形成されました。公式にはこの地はサルディーニャ＝ピエモンテ王国を構成する一地方でした。この地域はナポレオンにより1796年に占領されましたが，1814年には再び独立しました。サルディーニャ＝ピエモンテ王国はイタリアの国家再生運動「リソルジメント」を主導する国家の1つでした。1861年には新たに形成されたイタリア王国に統合され，最後のピエモンテ王は最初のイタリア王となりました。現在この地はイタリアの州となっています。

en: Pontic
ja: ポントス人

en: ?plural:Pontians
ja: ポントス人

en: Prussian
ja: プロイセン人

en: ?plural:Prussians
ja: プロイセン人

en: Prussia was originally the name of a pagan Baltic people, who in the 13th century were conquered by the German Teutonic Knight order. The knights established an independent state in this land, and in 1561 Grand Master Albrecht I proclaimed himself hereditary Duke of Prussia. Evolving into a regional military powerhouse, Prussia played an important role in uniting the German nation in 1871 and solidified its power during the Franco-Prussian war of the same year.
ja: プロイセンとは，元々はバルト海沿岸に暮らしていた異教徒の先住民の民族名が由来です。しかし彼らは13世紀にドイツ騎士団に征服されました。騎士たちはこの地に独立した国を建て，1561年には総長のアルブレヒト1世が世襲プロイセン公を自称しましたこの地域の軍事強国となったプロイセンは，1871年のドイツ国家統一において重要な役割を果たし，また同年の普仏戦争においてその力を強固なものとしました。

en: Puerto Rican
ja: プエルトリコ人

en: ?plural:Puerto Ricans
ja: プエルトリコ人

en: The smallest of the Greater Antilles, Puerto Rico was inhabited by the indigenous Taino people when it was conquered by the Spanish. It was conquered by the United States in 1898, just one year after Spain had granted autonomy to the island. Currently it is a US commonwealth, but its definitive status is still being discussed.
ja: 大アンティル諸島で最も小さいプエルトリコ島をスペインが征服した時，ここには先住民タイノ人が暮らしていました。アメリカ合衆国によって1898年に征服されましたが，これはスペインがこの島に自治を認めてからたった1年後のことでした。現在この地は米国自治連邦区ですが，最終的な地位についてはなお議論が続いています。

en: P'urhepecha
ja: プレペチャ人

en: ?plural:P'urhepecha
ja: プレペチャ人

note: TRANS: The eighth letter in "Michoacan" should be TRANS: 00E1 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is E1.
en: The P'urhepecha or Tarascans are a people native to the modern Mexican state of Michoacan, the heart of a former empire known to them as Irechikua Ts'intsuntsani, meaning the "lands of Tzintzuntzan," their capital city. Their kings were the perennial enemy of the Aztec empire, who attempted an unsuccessful invasion of the P'urhepecha lands. When the Spanish arrived and began their conquest of Mexico in 1519, the Aztecs sent an embassy seeking the support of the P'urhepecha, but were rebuffed. The conquistadores' reputation preceded them and the P'urhepecha offered to become a subject state of the King of Spain rather than meet the same fate as their former enemies, the Aztecs. Nevertheless, the transition to Spanish rule was not smooth and devolved into violence. The empire, founded around 1450 CE, collapsed in 1530.
ja: プレペチャ人(タラスコ人とも)は現在のメキシコ合衆国ミチョアカン州の先住民です。この地はかつてイレチクア・ツィンツンツァニと彼らが呼んでいた帝国の中心地でした。帝国の名前は「ツィンツンツァンの地」という意味で，ツィンツンツァンとは帝国の首都の名前です。彼らの王はアステカ帝国にとっての宿敵であり，アステカ帝国はプレペチャの地を征服しようと何度も侵攻しましたが，一度も成功しませんでした。スペイン人が到来し，メキシコ征服を開始した1519年，プレペチャの支援を求めてアステカ帝国から使者が送られましたが，プレペチャは拒否しました。コンキスタドールたちの噂に彼らは自ら頭を垂れ，かつての敵であるアステカ帝国と同じ運命になるよりはと，スペイン王への服従を申し出ました。しかしながら，スペイン支配への移行はスムーズには行かず，暴力が横行しました。プレペチャの帝国は1450年に建国され，1530年に滅亡しました。

en: Qatari
ja: カタール人

en: ?plural:Qataris
ja: カタール人

en: Qatar is an emirate located on a peninsula on the Persian Gulf. It is one of the wealthiest countries of the world in terms of GDP per capita. Qatar is one of the world's few absolute monarchies.
ja: カタール国はペルシャ湾に突き出したカタール半島を占める首長国です。1人当たりのGDPが世界で最も多い国の一つです。また，数少ない絶対君主国の一つでもあります。

en: Quebecois
ja: ケベック人

en: ?plural:Quebecois
ja: ケベック人

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
ja: ケベックはカナダ最大の州で，アメリカ大陸のフランス語話者の大半がここに住んでいます。

en: Rapa Nui
ja: ラパ・ヌイ人

en: ?plural:Rapa Nui
ja: ラパ・ヌイ人

en: The Rapa Nui are the native Polynesian inhabitants of Easter Island. They have inhabited the island since the end of the first millennium CE. They are famous for having built large statues called moai. This civilization was destroyed due to internal conflicts; in 1888 the island was annexed by Chile. Their script Rongorongo has never been deciphered.
ja: ラパ・ヌイ人はイースター島(現地語名「ラパ・ヌイ」)に住むポリネシア人の先住民です。彼らは4-5世紀頃に島に到達し，住み始めたとされています。モアイという巨大な石像を数多く作ったことで有名です。しかしこの文明は部族間抗争が激化してほとんど滅びてしまいました。その後イースター島は1888年にチリに併合されました。彼らの用いたロンゴロンゴという文字らしき記号は，未だ解読されていません。

note: TRANS: The fourth letter in "Raramuri" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E1.
en: Raramuri
ja: タラフマラ族

en: ?plural:Raramuris
ja: タラフマラ族

en: The Raramuri or Tarahumara live in the canyons of the Sierra Madre Occidental in the north of Mexico. They are well known for their endurance; their traditions include running long distances while kicking wooden balls in races that last up to several days. In 1891 a Raramuri uprising in Tomochi was brutally repressed by the Mexican authorities.
ja: タラフマラ族，またはララムリはメキシコ北部，西シエラマドレ山脈の峡谷地帯に住んでいます。彼らは持久力があることで有名です。彼らの伝統的な競技に長距離走があります。木製のボールを蹴りながら数日間にわたって続くレースを行います。1891年にトモチで起こした反乱は，メキシコ政府により無残に鎮圧されました。

en: Riffian
ja: リーフ人

en: ?plural:Riffians
ja: リーフ人

en: The Confederal Republic of the Tribes of the Rif was a short-lived nation founded in September 1921 when Riffians revolted against the Spanish and Moroccans. The country was conquered by the Spanish and French in 1926. The area is now part of Morocco.
ja: リーフ部族同盟共和国は短命に終わった国家です。リーフ人がスペイン人およびモロッコ人に対して反乱を起こし，1921年9月に樹立しました。この国はスペインとフランスにより1926年に征服されました。この地域は現在モロッコの一部です。

en: Rio-Grandense
ja: リオグランデンセ人

en: ?plural:Rio-Grandenses
ja: リオグランデンセ人

en: The Rio-Grandense Republic or Piratini Republic existed in the Brazilian state of Rio Grande do Sul from 1836 to 1845. It fought the War of Tatters against the Brazilian Imperial Army and was supported by Giuseppe Garibaldi amongst others.
ja: リオグランデンセ共和国(ピラティニ共和国とも)はブラジルのリオグランデ・ド・スル州に1836年から1845年まで存在しました。彼らはブラジル帝国軍との間でボロ衣戦争を戦い，ジュゼッペ・ガルバルディ他の支援を受けました。

en: Romanian
ja: ルーマニア人

en: ?plural:Romanians
ja: ルーマニア人

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. Its history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
ja: 国としてのルーマニアは20世紀初頭に，トランシルヴァニア，ワラキア，モルドヴァが合併して形成されました。古代ローマ時代の名残のある言葉を話す人々が住んでいる地方です。その歴史は，ここが常に諸大帝国の境界に位置していたために複雑なものとなっています――ローマ，オスマン，オーストリア＝ハンガリー，そしてロシア。

en: Director-President %s
ja: 最高指導者 %s

en: ?female:Director-President %s
ja: 最高指導者 %s

en: Romansh
ja: ロマンシュ人

en: ?plural:Romansh
ja: ロマンシュ人

en: Rusyn
ja: ルシン人

en: ?plural:Rusyns
ja: ルシン人

en: Kievan Rus'
ja: ルーシ人

en: ?plural:Kievan Rus'
ja: ルーシ人

en: The Kievan Rus' were a Medieval Slavic monarchy. It was centered in Kiev after that city was conquered by Oleg of Novgorod. In the 13th century the Rus' succumbed to a Mongol invasion. The Rus' were the precursors of the modern East Slavic nations.
ja: キエフ大公国（またはキエフ・ルーシ）は，9世紀から13世紀にかけて東ヨーロッパに栄えたスラブ系君主国です。リューリクの死後，後継者であるノヴゴロド公オレグがキエフを占領し，この地を首都と定めました。11世紀後半から内紛が目立ち始め，さらに1236年からはモンゴル帝国による攻撃が本格化しました。1240年にキエフは包囲された末に陥落，キエフ大公国は滅亡しました。これ以降200年以上にわたって，モンゴル人による支配が続きました（タタールの軛）。現代の東スラブ諸国共通の祖国であるともいえます。

en: Rwandan
ja: ルワンダ人

en: ?plural:Rwandans
ja: ルワンダ人

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
ja: ルワンダは東アフリカ大湖沼地帯にある，肥沃で丘陵地の広がる国です。人口密度がアフリカで最も高くなっています。

en: Ryukyuan
ja: 琉球人

en: ?plural:Ryukyuans
ja: 琉球人

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
ja: 琉球王国(1372-1879)は礼節の地であり，平和的な海洋交易の国でしたが後に日本によって侵略され，占領され，併合されてしまいました。

en: Sabine
ja: サビニ人

en: ?plural:Sabines
ja: サビニ人

en: Tribune %s
ja: 護民官 %s

en: ?female:Tribune %s
ja: 護民官 %s

en: Sahrawi
ja: サハラ人

en: ?plural:Sahrawis
ja: サハラ人

en: The Sahrawi are the inhabitants of the Western Sahara, a former Spanish colony. Morocco currently controls most of the area, which is considered an illegal occupation by most of the international community. The Moroccan Army and Sahrawi Polisario rebels have been fighting each other since 1975.
ja: サハラ人はかつてスペインの植民地であった西サハラの住民です。モロッコが現在この地域の大部分を統治下に置いていますが，国際社会の大半はこれを不法占拠であると考えています。モロッコ軍とサハラ人のポリサリオ戦線との戦いは1975年より続いています。

en: Saint Lucian
ja: セントルシア人

en: ?plural:Saint Lucian
ja: セントルシア人

en: Saint Lucia is an island nation in the Eastern Caribbean. During the colonial era, Saint Lucia changed hands between France and Britain no less than fourteen times until the British finally secured it in 1814. The island became independent in 1979. It a member both of the Commonwealth and La Francophonie. The economy is based on tourism, bananas and sugar.
ja: セントルシアはカリブ海の小アンティル諸島に位置する島国です。植民地時代にはイギリスとフランスが島の領有を巡って対立し，1814年のパリ条約でイギリス領となるまでに，実に14回も領有権が移り変わりました。1979年に独立し，イギリス連邦とフランコフォニー国際機関の両方に加盟しています。経済の中心はバナナ栽培と観光業です。

en: Saka
ja: サカ族

en: ?plural:Saka
ja: サカ族

en: Salishan
ja: サリシュ族

en: ?plural:Salishans
ja: サリシュ族

en: Salvadoran
ja: エルサルバドル人

en: ?plural:Salvadorans
ja: エルサルバドル人

note: TRANS: The fifth letter in "Hernandez" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 225. TRANS: The fifth letter in "Martinez" should be TRANS: U+00EC LATIN SMALL LETTER I WITH ACUTE if available in TRANS: your chars
en: Originally inhabited by Pipil Indians, in the 16th century El Salvador was conquered by the Spanish. It joined the Central American federation upon independence and became a fully independent republic in 1840. Although formally El Salvador has been a democracy for most of its independence, in reality the country's government is highly oligarchic, the 'fourteen families' having dominated the country's political and economic life since independence. In the 1930s general Hernandez Martinez established a dictatorship. A nonviolent revolution overthrew Hernandez in 1944 but the country remained unstable and from 1979-1992 the country lived through another bloody civil war.
ja: 元々はインディアンのピピル人が居住していたエルサルバドルは，16世紀にスペインによって征服されました。独立時に中央アメリカ連邦に加わった後，1840年には完全な独立共和国になりました。公式にはエルサルバドルは独立後ほぼずっと民主主義国家でしたが，実際にはこの国の政治は高度に寡頭制で，この国の政治経済は独立以来「十四家族」が占有してきました[訳注：あくまで比喩表現で実際に14の一族があるわけではない]。1930年代にエルナンデス・マルティネス将軍が独裁政権を樹立しました。1944年には非暴力革命によりエルナンデス政権は転覆されましたが，この国はなお不安定なままで，1979年から1992年にかけてまたも血なまぐさい内戦が続きました。

en: Sami
ja: サーミ人

en: ?plural:Sami
ja: サーミ人

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
ja: サーミ人はスカンジナビア北部の人々です。彼らはスカンジナビア諸国の北部地域およびロシア北西部にまたがり広がっています。

en: Sammarinese
ja: サンマリノ人

en: ?plural:Sammarinese
ja: サンマリノ人

en: San Marino is a tiny landlocked country on the Italian Peninsula. It is the oldest independent republic in the world. According to legend, it was founded by Saint Marinus in 301 CE.
ja: サンマリノはイタリア半島にある極小の内陸国です。この国は現存する世界一古い独立共和国です。伝説によれば，この国は聖マリノによって紀元301年に建国されました。

en: Captain-Regent %s
ja: 執政 %s

en: ?female:Captain-Regent %s
ja: 執政 %s

en: Samnite
ja: サムニウム人

en: ?plural:Samnites
ja: サムニウム人

en: Samoan
ja: サモア人

en: ?plural:Samoans
ja: サモア人

en: Samoa is a country occupying the Western part of the Samoan islands of the Central Pacific; the Eastern part is governed by the United States as American Samoa. Samoa was settled by Austronesian peoples around 1500 BCE. It was probably from Samoa that the Polynesians started the expansion throughout the Pacific. Colonized by Germany and New Zealand, Samoa became independent in 1962.
ja: サモア独立国は南太平洋のサモア諸島の西側を占める島国です。東側はアメリカ合衆国の自治州であるアメリカ領サモアです。紀元前1500年頃にはポリネシア人が定住していたことから，おそらく彼らはサモア諸島から太平洋の島々へと広がっていったと考えられています。ヨーロッパ人に知られるようになったのは18世紀からで，1899年にサモア諸島はアメリカとドイツによって東西に分割されました。第一次大戦後にドイツ領だった西側はニュージーランドの保護国となり，1962年に独立を果たしました。

en: Chief of the Government %s
ja: 国家元首 %s

en: ?female:Chief of the Government %s
ja: 国家元首 %s

en: Samogitian
ja: サモギティア人

en: ?plural:Samogitians
ja: サモギティア人

en: Samogitia - historical country near the Baltic Sea - home to the last pagans in Europe (official until 1413). Today, Samogitia is a region of Lithuania.
ja: サモギティア――バルト海沿岸の歴史的国家――はヨーロッパ最後(公式には1413年まで)の異教徒の居住地でした。今日では，サモギティアはリトアニアの一地方です。

en: Santomean
ja: サントメ・プリンシペ人

en: ?plural:Santomeans
ja: サントメ・プリンシペ人

note: TRANS: The second letter in "Sao" should be TRANS: U+00E3 LATIN SMALL LETTER A WITH TILDE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 227. TRANS: The last letter in "Tome" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO
en: Sao Tome and Principe are two islands in the Atlantic Ocean off the coast of Africa. The main island was named after Saint Thomas by the Portuguese sailors who first discovered the island on the saint's feast day around 1470. The islands turned into the first major European plantation colony. Slavery was abolished in the 19th century and the country became independent in 1975. The islands' economy remains dependent on the export of cocoa.
ja: サントメ・プリンシペ民主共和国はアフリカ西海岸の大西洋上，ギニア湾に浮かぶ赤道直下の島国です。首都サントメのあるサントメ島は，1470年頃にポルトガル人のペロ・デ・エスコラールが初めて発見し，発見した日(聖トマスの日)に因んでサントメと命名されました。肥沃な火山性土壌は農業に適しており，ヨーロッパ人による最初のプランテーション植民地となりました。1975年に独立しましたが，カカオ輸出に依存した経済は非常に脆弱で，世界最貧国の一つでもあります。

en: Sardinian
ja: サルデーニャ人

en: ?plural:Sardinians
ja: サルデーニャ人

en: Sarmatian
ja: サルマタイ人

en: ?plural:Sarmatians
ja: サルマタイ人

en: The Sarmatians were Iranian pastoral tribes from Central Asia and Southwest Siberia. They were closely related to the Saka and the Scythians. The myth of the origin from the Sarmatians formed the basis of the Polish culture from the 15th to the 18th century.
ja: サルマタイ人は中央アジアおよび南西シベリアから到来したイラン系遊牧民族です。彼らはサカ族およびスキタイ人と密接な関係にあります。サルマタイ起源説は15世紀から18世紀にかけてポーランド文化の基礎となりました。

en: Saudi
ja: サウジ人

en: ?plural:Saudis
ja: サウジ人

en: Saudi Arabia is located on the Arabian Peninsula and includes Mecca and Medina, the holiest sites of Islam. The First Saudi state was established in 1744. Current Saudi Arabia dates from the union of Hejaz and Nejd in 1925. Named after its ruling dynasty, the house of Saud, Saudi Arabia is one of the last countries retaining an absolute monarchy. It has the largest proven oil reserves of the world.
ja: サウジアラビアはアラビア半島に位置し，イスラムの聖地メッカおよびメディナを有しています。最初のサウジ国家は1744年に建国されました。現在のサウジアラビアは1925年にヒジャーズとナジュドの合邦により誕生しました。統治王朝であるサウード家から名前を取ったサウジアラビアは，絶対君主制を維持している世界最後の国家の一つです。原油の確認埋蔵量は世界最大です。

en: Savoyard
ja: サヴォイア人

en: ?plural:Savoyards
ja: サヴォイア人

en: Savoy emerged in the Western Alps after the disintegration of the Burgundian Kingdom. Its dynasty established control over Sardinia and Piedmont and later all of Italy. Savoy's growth and survival over the centuries were not based on spectacular conquests, but on gradual territorial expansion through marriage and methodical and highly manipulative political acquisitions. Savoy itself was annexed by France in 1860.
ja: サヴォイアはブルグント王国の崩壊の後にアルプス西部に形成されました。サヴォイア家は当初はサルディーニャおよびピエモンテをも勢力下とし，後にはイタリア全土の王家となりました。サヴォイア家が何世紀にもわたって成長し生き残ってきたのは華々しい征服行動によるものではなく，結婚および秩序正しく非常に巧みな政治的手段によって徐々に領土を獲得していったことによります。サヴォイア地方そのものは1860年にフランスに併合され，サヴォワと呼ばれています。

en: Saxon
ja: ザクセン人

en: ?plural:Saxons
ja: ザクセン人

en: The Electorate of Saxony was an independent hereditary electorate of the Holy Roman Empire from 1356-1806.
ja: ザクセン選帝侯領は，1356年から1806年まで続いた，神聖ローマ帝国内の独立した領邦です。

en: Scanian
ja: スコーネ人

en: ?plural:Scanians
ja: スコーネ人

en: Schleswig-Holsteinian
ja: シュレースヴィヒ＝ホルシュタイン人

en: ?plural:Schleswig-Holsteinians
ja: シュレースヴィヒ＝ホルシュタイン人

en: For much of its history, the duchies of Schleswig and Holstein have been contested by Germany and Denmark. The territories were united in a personal union in 1375. In the 19th century, Schleswig-Holstein's confused status led to two wars between Denmark and Prussia, and in 1866 Schleswig-Holstein became a Prussian province. After World War I, Northern Schleswig was annexed by Denmark. Currently Schleswig-Holstein is a state of the Federal Republic of Germany.
ja: その歴史の多くの期間において，シュレースヴィヒ＝ホルシュタイン公国はドイツとデンマークの間の係争地でした。この2地域は1375年に同君連合領となりました。19世紀，シュレースヴィヒ＝ホルシュタインの位置づけの曖昧さが原因となってデンマークとプロイセンの間で2度の戦争が起こりました。その結果1866年にシュレースヴィヒ＝ホルシュタインはプロイセンの領地となりました。第一次世界大戦の後，北シュレースヴィヒはデンマークに併合されました。現在シュレースヴィヒ＝ホルシュタインはドイツ連邦共和国の連邦州になっています。

en: Scottish Gaelic
ja: スコットランド・ゲール人

en: ?plural:Scottish Gaels
ja: スコットランド・ゲール人

en: Clan Chief %s
ja: 氏族長 %s

en: ?female:Clan Chief %s
ja: 氏族長 %s

en: First Minister %s
ja: %s首相

en: ?female:First Minister %s
ja: %s首相

en: Scottish
ja: スコットランド人

en: ?plural:Scots
ja: スコットランド人

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034 CE to the Union of Crowns with England in 1701.
ja: スコットランドはローマ時代晩期にアイルランド系の侵入者がピクト人を駆逐して定着し，1034年からは独立した王国でしたが1701年にイングランドと王室連合を形成しました。[訳註:UKの構成要素になったわけです]

en: Scythian
ja: スキタイ人

en: ?plural:Scythians
ja: スキタイ人

en: The Scythians or Scyths were an Ancient Iranian people of horse-riding nomadic pastoralists who throughout Classical Antiquity dominated the Pontic-Caspian steppe, known at the time as Scythia. By Late Antiquity the closely-related Sarmatians came to dominate the Scythians in this area. Much of the surviving information about the Scythians comes from the Greek historian Herodotus (c. 440 BCE) in his Histories and Ovid in his poem of exile Epistulae ex Ponto, and archaeologically from the exquisite goldwork found in Scythian burial mounds in Ukraine and Southern Russia.
ja: スキタイ人は古代イラン系の遊牧騎馬民族で，古典古代を通して黒海-カスピ海間のステップを支配しました。スキタイの名は当時の古代ギリシャ人による呼称です。古代後期からは近い関係にあるサルマティア人がこの地域のスキタイ人を支配するようになりました。スキタイに関して現存する情報の多くは，ギリシャの歴史家ヘロドトスが紀元前440年ごろに著した『歴史』，オウィディウスの詩『黒海からの手紙』，そして考古学上の成果としてはウクライナおよび南ロシアにあるスキタイの古墳で発見された精緻な金細工から得られたものです。

en: Seleucid
ja: セレウコス人

en: ?plural:Seleucids
ja: セレウコス人

en: The Seleucid Empire was one of the diadochi states founded when Alexander the Great's generals carved up his empire after his death. It was named after its founder Seleucus I Nicator. Centered in Syria, the Seleucids were the most powerful of the diadochi states but eventually succumbed to Rome in the last century BCE.
ja: セレウコス朝はアレキサンダー大王の死後に将軍たちが彼の王国を分割して創設されたディアドコイ国家のひとつでした。国名は創設者セレウコス1世に由来します。シリアを中心とするセレウコス朝はディアドコイ国家の中でも最も有力な国家でしたが，結果的には紀元前1世紀にローマに滅ぼされました。

en: Seljuk
ja: セルジューク族

en: ?plural:Seljuks
ja: セルジューク族

en: Seminole
ja: セミノール

en: ?plural:Seminoles
ja: セミノール

en: The Seminole people emerged in the 18th century through a process of ethnogenesis, out of groups of lower Creek emigrants who fled the encroachment of White settlers in the U.S. state of Georgia and elsewhere, south to the Florida peninsula which at that time was under Spanish control. They intermingled with remnants of other tribes plus a significant number of Black African freedmen. Seminole leaders sided with the United States during the so-called Seminole wars against Spain, the outcome of which was the ceding of Florida to the U.S., and the removal of a majority of Seminoles to Indian Territory in what is now Oklahoma. Together with the Cherokee, Choctaw, Muskogee, and Chickasaw, the Seminole are known as one of the "Five Civilized Tribes" for their relatively amiable relationships with White European settlers during the early era of U.S. expansion.
ja: セミノールはチェロキー・チョクトー・チカソー・マスコギーと共に，いわゆる文明化五部族に数えられる北アメリカのインディアンです。18世紀にジョージア州やミシシッピ州，アラバマ州などからマスコギーの一部やアフリカ系黒人逃亡奴隷がフロリダ半島に移動し，元々住んでいた別のインディアンたちと合流して多民族の集団であるセミノールを形成しました。名前の由来はスペイン語で「逃亡」や「野生」を意味する "cimarrón" とされています。19世紀にはアメリカ合衆国と三次に渡るセミノール戦争が起こり，多くがオクラホマ州へと強制的に移住させられました。しかし装備に優れるアメリカ陸軍はゲリラ戦を展開するセミノールに苦戦し，多大な戦費を費やしたにも関わらず全員を移住させることはついにできませんでした。現在の人口は15,000人程で，この中にはフロリダ州で征服されなかったことを誇りに生きる人々が含まれます。

en: Senegalese
ja: セネガル人

en: ?plural:Senegalese
ja: セネガル人

en: Senegal is the westernmost country of mainland Africa. It has been independent from France since 1960. Senegal is relatively stable and democratic compared to its neighbors.
ja: セネガルはアフリカ本土で最も西にある国です。フランスから独立したのは1960年のことです。セネガルは近隣諸国に比べると安定で民主的です。

en: Serbian
ja: セルビア人

en: ?plural:Serbians
ja: セルビア人

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
ja: セルビアはビザンツ帝国崩壊後，オスマン帝国によって支配された南スラブの一地域です。20世紀においては，その大半をユーゴスラビア連邦を構成する一員として過ごしました。

en: Seychellois
ja: セーシェル人

en: ?plural:Seychellois
ja: セーシェル人

en: The Seychelles is an archipelagic country off the coast of Eastern Africa in the Indian Ocean. The Islands have been visited by Austronesian, Maldivian and Arab merchants in antiquity but by the time of the European discoveries the Seychelles had no indigenous population. The Seychelles were intermittently under French and British possession until becoming independent in 1976. Its population consists of people of African, Chinese, European, Indian and Malagasy descent. The Seychelles are the least populated country of Africa and have the highest human development of the continent.
ja: セーシェル共和国はインド洋の島国で，115の島々からなります。オーストロネシア人やアラブ商人に古くから発見されていたとみられますが，ヨーロッパ人が入植するまでは無人島のままでした。その後1815年のパリ条約締結まで，イギリスとフランスは領有権を巡って争いました。独立したのは1976年です。民族構成は多様で，アフリカ系を始めとして中国系、ヨーロッパ系、インド系，マルガシュ系などからなります。現在ではインド洋の真珠と称されるリゾートとして発展し，多くの観光客を集めています。この結果，アフリカ諸国の中で人口は最も少ない一方で，国民一人あたりの収入は最も高い水準にあります。また人間の豊かさを表す人間開発指数はアフリカ諸国の中で最も高く，世界的に見ても「非常に高い」と評価されている国の一つです。

en: Shan
ja: シャン族

en: ?plural:Shans
ja: シャン族

en: Shawnee
ja: ショーニー族

en: ?plural:Shawnee
ja: ショーニー族

en: An Algonquian people, the Shawnee were led by Tikamthi (better known as Tecumseh) and his brother Tenskwatawa in trying to create a pan-native alliance against American expansionism but were ultimately unsuccessful and made to resettle in the Indian Territory (modern Oklahoma).
ja: アルゴンキン語族のショーニー族は，テカムシ(テクムセとも)および彼の兄弟テンスクワタワが先頭に立ち，アメリカ拡張主義に抗するために部族同盟を結成しようとしました。しかし最終的には失敗に終わり，インディアン準州(現在のオクラホマ州)に再定住させられました。

en: Sherpa
ja: シェルパ

en: ?plural:Sherpas
ja: シェルパ

en: Siberian
ja: シベリア人

en: ?plural:Siberians
ja: シベリア人

en: Siberia is a historical and geographical region of Russia and the USSR. During the reign of the czars separatist sentiments prevailed amongst some Slavic colonists. In 1918 a Siberian Republic was proclaimed but it was annexed by the USSR after only a few months.
ja: シベリアはロシアおよびソ連における歴史的，地理的領域です。ツァーリの統治下では分離主義者の主張が一部のスラブ人植民者の間に広まっていました。1918年にシベリア共和国の独立が宣言されましたが，わずか数カ月後にはソ連に併合されました。

en: Sicilian
ja: シチリア人

en: ?plural:Sicilians
ja: シチリア人

en: Sicily is the largest island of Italy. It has been ruled by Greeks, Carthaginians, Romans, Vandals, Ostrogoths, Byzantines and Arabs. In the 11th century the Normans founded the Kingdom of Sicily which gradually became one of Italy's more powerful states. In 1816 it was merged with Naples into the Kingdom of the Two Sicilies which was united with Italy in 1861.
ja: シチリアはイタリア最大の島です。この島はギリシャ人，カルタゴ人，ローマ人，ヴァンダル人，西ゴート人，ビザンツ人，アラブ人によって支配されました。11世紀にノルマン人がシチリア王国を建国し，次第にイタリアにおける列強の1つとして成長していきました。1816年にはナポリ王国の統合で両シチリア王国となり，1861念にはイタリアに統一されました。

en: Sierra Leonean
ja: シエラレオネ人

en: ?plural:Sierra Leoneans
ja: シエラレオネ人

en: Sierra Leone is a country in West Africa. It was founded in 1792 as a home for liberated slaves and quickly passed to become a British dependency. Sierra Leone has been an independent republic since 1961. In the 1990s the country passed through a civil war. Today, Sierra Leone remains one of the poorest countries in the world.
ja: シエラレオネ共和国は西アフリカに位置し，大西洋に面しています。首都フリータウンはグランヴィル・シャープによる計画の下，1792年に解放奴隷の定住地として建設されました。1808年にイギリス王領植民地となり，独立を果たしたのは1961年のことです。しかし1990年から約10年間にわたって内戦が続いた結果，国民の平均寿命が世界で最も短い国になりました。また世界で最も貧しい国の一つでもあります。シエラレオネ経済を支えるのは内戦の原因にもなったダイヤモンド採掘です。

en: Sikh
ja: シク人

en: ?plural:Sikhs
ja: シク人

en: Sikhs are the followers of a monotheistic religion originating from the Indian Subcontinent in the 15th century. The Punjab, on the border of Pakistan and India, is the heartland of Sikhism. In the 19th century a Sikh Empire existed in the region.
ja: シク人は15世紀にインド亜大陸で誕生した一神教の信者です。パキスタンとインドの国境地帯にあるパンジャブ地方がシク教の中心地です。19世紀にはこの地域にシク教国が存在しました。

en: Sikkimese
ja: シッキム人

en: ?plural:Sikkimese
ja: シッキム人

en: Wedged between Nepal and Bhutan, the Himalayan kingdom of Sikkim was ruled by a lineage of monarchs known as chogyals for centuries, until becoming the 22nd state of India in 1975.
ja: ネパールとブータンの間にくさびを打つように存在したヒマラヤのシッキム王国は，チョギェル(法王)と呼ばれる世襲君主によって数世紀の間統治されてきましたが，1975年にはインドの22番目の州となりました。

en: Silesian
ja: シレジア人

en: ?plural:Silesians
ja: シレジア人

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
ja: シレジアはポーランド南部の地域で，かつては独立した王国でした。

en: Singaporean
ja: シンガポール人

en: ?plural:Singaporeans
ja: シンガポール人

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
ja: シンガポールはマレーシア半島の最南端に位置する商業的な都市国家です。

en: Sinhalese
ja: シンハラ人

en: ?plural:Sinhalese
ja: シンハラ人

en: The Sinhalese people of Sri Lanka trace their ancestry to the semi-legendary Prince Vijaya who settled the island of Sri Lanka together with 700 followers in 543 BCE.
ja: シンハラ人はスリランカ民主社会主義共和国の人口の3/4を占める民族です。マハーワンサという叙事詩によれば，ライオンの血を引くスリランカ最初の王ウィジャヤは700人の家臣と共にインドからセイロン島へ移り住み，彼らがシンハラ人の祖先であるとしています。

en: Slavic
ja: スラヴ人

en: ?plural:Slavs
ja: スラヴ人

en: The Slavs are a modern linguistic group of several nations in Eastern Europe with common historical roots. The origin of the Slavs is not known precisely, therefore there are many hypotheses trying to explain them. Their sudden appearance in the history of civilized Europe may be related to the arrival of Iranian peoples and the expansion of the Huns.
ja: スラヴ人は現代における言語学的民族集団で，東ヨーロッパにおいて共通の歴史的起源を持ついくつかの民族から構成されています。スラヴ人の紀元は明確には知られておらず，そのため彼らを説明しようとする多数の仮説があります。文明化されたヨーロッパの歴史に彼らが突然現れたことは，イラン系民族の到来とフン人の勢力拡大が関連していると推測されます。

en: Slovakian
ja: スロヴァキア人

en: ?plural:Slovakians
ja: スロヴァキア人

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
ja: スロヴァキア共和国はヨーロッパの中心部にあたる国です。1918年までオーストリア-ハンガリー帝国の一部であり，また1993年まではチェコスロヴァキアの一部を構成していました。

en: Slovenian
ja: スロベニア人

en: ?plural:Slovenians
ja: スロベニア人

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
ja: スロベニアは旧ユーゴスラビア連邦を構成していた国々の中で，最も北かつ西に位置する共和国です。

en: Solomon Islander
ja: ソロモン諸島人

en: ?plural:Solomon Islanders
ja: ソロモン諸島人

en: Solomon Islands is a country in Melanesia, located between Papua New Guinea and Vanuatu. Inhabited by Austronesian peoples since 4000 BCE, the islands became a British protectorate in the 19th century. The islands were the site of some fierce fighting during World War II, including the famous battle of Guadalcanal. Solomon Islands has been independent since 1978.
ja: ソロモン諸島は南太平洋のメラネシアに属する島国で，パプアニューギニアとバヌアツの間に位置します。島に到達した最初の人々は，3万年前にニューギニア島から渡ってきたと考えられています。紀元前4000年頃からオーストロネシア人が進出しました。14世紀にはスペイン人が渡来し，ガダルカナル島で発見した砂金をソロモン王の秘宝だと考え，ソロモン諸島と名付けました。19世紀にイギリスの保護国となりましたが，第二次世界大戦中に日本軍に占領されました。太平洋における有数の激戦地となり，中でもガダルカナル島の戦いが特によく知られています。ソロモン諸島は1978年に独立しました。

en: Somaliland
ja: ソマリランド人

en: ?plural:Somalilanders
ja: ソマリランド人

en: The Republic of Somaliland is an unrecognized state in Northern Somalia, roughly concurrent with former British Somaliland. It declared independence upon the collapse of Somalia in 1991. Although it enjoys more stability and a somewhat higher standard of living than the rest of Somalia it remains internationally unrecognized.
ja: かつてのソマリア共和国は北部の旧イギリス領ソマリランドと，南部の旧イタリア領ソマリランドが統合して発足しました。しかし南部優遇の経済政策に対し北部地域は反感を強め，ソマリア内戦中の1991年に「ソマリランド共和国」の分離独立を宣言しました。政治・経済はソマリアの他地域よりも安定し，生活水準もいくらか高いものとなっていますが，未だ国際的には国家として承認されていません。

en: Somali
ja: ソマリ人

en: ?plural:Somalis
ja: ソマリ人

en: Somalia is a country in the Horn of Africa. In ancient times Somalia was a trading hub. At the end of the 19th century it was colonized by Britain and Italy. Somalia regained its independence in 1960. The military under general Siad Barre seized power in 1969. Siad Barre unsuccessfully tried to root out the country's clan system. In 1991 he was overthrown. The country has been without a functioning government ever since.
ja: ソマリアは「アフリカの角」にある国です。かつてソマリアは交易の集散地でした。19世紀終わりにこの地はイギリスとイタリアの植民地となりました。ソマリアが再び独立を獲得したのは1960年のことです。シアド・バーレ少将率いる軍部が1969年に権力を奪取しました。シアド・バーレによるこの国の氏族制度根絶の試みは失敗に終わりました。1991年には彼の政権は覆されました。それ以来この国には実質的に機能する政府が存在しないままです。

en: Sorbian
ja: ソルブ人

en: ?plural:Sorbs
ja: ソルブ人

en: The Sorbs are West Slavic people living in the East of Germany in Eastern Saxony and Southern Brandenburg (Lusatia). The region has historically been associated with Poland and Bohemia.
ja: ソルブ人は西スラブ人の一派で，ドイツ東部のザクセン州東部とブランデンブルク州南部に暮らしています。この地域は古くよりラウジッツと呼ばれており，ポーランドおよびボヘミアとの結びつきが深い地域です。

en: Sotho
ja: ソト族

en: ?plural:Basotho
ja: ソト族

en: A Bantu people in Southern Africa, the ancestors of the Basotho first arrived in the region by the end of the first millennium CE. The Basotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I. Today, there are about 2 million Sotho in the Kingdom of Lesotho and almost twice that number in South Africa.
ja: ソト族はバントゥー系民族の一つで，南ソト語を話す人々です。彼ら自身は自らをバソトと呼びます。ソト族の祖先が南アフリカに定住を始めたのは2-5世紀頃と考えられています。19世紀初めにモショエショエ1世の元で統一国家を築きました。今日ではレソト王国に約150万人，南アフリカ共和国に約400万人が暮らしています。

en: South African
ja: 南アフリカ人

en: ?plural:South Africans
ja: 南アフリカ人

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racist constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela became the first truly democratically elected president of South Africa.
ja: オランダ人の入植者が17世紀に南アフリカの植民地化を開始しました。まずアフリカーナー(ボーア人)との，それからイギリス軍とズールー人との数多くの戦争を経て，1910年に南アフリカ連合が創設されました。南アフリカ政府は，市民の肌の色に基づく合法的な不平等政策「アパルトヘイト」によって悪名高くなります。1994年，この国はじめての非人種主義憲法の採択に続いて，長年政治囚となっていたネルソン・マンデラが南アフリカ初の民主的に選ばれた大統領となりました。

en: South American
ja: 南米諸国連合

en: ?plural:South Americans
ja: 南米諸国連合

en: The Union of South American Nations was formed in 2008, modeled after the European Union, but panamericanism has already existed since the 19th century.
ja: 南米諸国連合は欧州連合をモデルとして2008年に設立されましたが，汎アメリカ主義は既に19世紀から存在します。

en: South Korean
ja: 韓国人

en: ?plural:South Koreans
ja: 韓国人

en: Formerly the site of a unified Korean state, the Korean peninsula is today divided into two states - North and South Korea - as a result of the stalemate after the Korean War in 1953. The South Korean government was formed from the nationalist and anti-communist "Provisional Government of the Republic of Korea" in 1948.
ja: かつては統一された朝鮮人国家の地であった朝鮮半島も，朝鮮戦争が1953年に膠着状態に陥った結果，今日では朝鮮民主主義人民共和国と大韓民国(韓国)という2つの国家に分断されています。韓国政府は，民族主義者および反共主義者からなる組織「大韓民国臨時政府」を基盤に1948年に形成されました。

en: South Sudanese
ja: 南スーダン人

en: ?plural:South Sudanese
ja: 南スーダン人

en: A long civil war pitted Southern Sudan, inhabited mostly by black Africans and predominantly Animist and Christian, against the Muslim and Arab North. The war left two million dead and many more displaced until a ceasefire was signed in 2005. Southern Sudan achieved full independence in 2011.
ja: 北アフリカのスーダンでは，北部のアラブ系イスラム教徒と南部の黒人アニミスト・キリスト教徒の間で長きにわたって内戦が続きました。死者は200万人，家を失った人も400万人以上に上りましたが，2005年にようやく和平合意が行われました。住民投票の結果，2011年にスーダン共和国の南部10州が南スーダン共和国として分離独立を果たしました。

en: South Vietnamese
ja: 南ベトナム人

en: ?plural:South Vietnamese
ja: 南ベトナム人

en: South Vietnam, officially the Republic of Vietnam, was the American-backed state during the Vietnam War. The country was reunited with North Vietnam after it was conquered by communist forces in 1975.
ja: 南ベトナム(正式にはベトナム共和国)はベトナム戦争中にアメリカが後ろ盾となった国家です。この国が北ベトナムに再統合されたのは，共産軍に征服された1975年のことです。

en: Madame %s
ja: %s将軍

en: South Yemeni
ja: 南イエメン人

en: ?plural:South Yemenis
ja: 南イエメン人

en: The area around Aden was colonized by the British in 1839. South Yemen declared independence in 1967 and joined the communist bloc. It was united with North Yemen in 1990.
ja: アデン周辺の地域はイギリスにより1839年に植民地化されました。南イエメンは1967年に独立を宣言し，共産圏に参加しました。北イエメンと統合されたのは1990年のことです。

en: Soviet
ja: ソビエト人

en: ?plural:Soviets
ja: ソビエト人

en: The history of the Soviet Union starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. The Soviet Union became one of the most powerful states in the 20th century, but by the end of 1991 it had disintegrated into fifteen independent countries due to social and economic problems.
ja: ソビエト連邦の歴史は1917年12月，レーニンの指揮の下でボリシェヴィキ革命が起きた時に始まります。1922年12月31日には，4つのソビエト共和国が一つの国家へ統合しました。ソビエト連邦は20世紀で最も力を持った国の一つとなりました。しかし，1991年末には度重なる社会・経済危機によって15の独立した国家へと分裂してしまいました。

en: Sri Vijaya
ja: シュリーヴィジャヤ人

en: ?plural:Sri Vijaya
ja: シュリーヴィジャヤ人

en: Sri Vijaya was an empire centered on Palembang in eastern Sumatra and extended its control through much of the coastal regions of Sumatra, Java, Borneo and the Malay peninsula. It was founded sometime in the 3rd century CE and lasted until roughly 1400, falling first to Jambi, then to Singhasari and other regional powers, including the South Indian Chola dynasty.
ja: シュリーヴィジャヤは，スマトラ島東部，現在のパレンバンを中心とした王国で，スマトラ島，ジャワ島，ボルネオ島，マレー半島の海岸部の大半に支配の手を伸ばしていました。建国は紀元3世紀ごろであり，1400年頃まで存続しましたが，まずはジャンビ王国と，その後はシンガサリ王国，そして南インドのチョーラ朝その他の地域勢力との戦いによって衰退していきました。

en: Sudanese
ja: スーダン人

en: ?plural:Sudanese
ja: スーダン人

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
ja: スーダンは1820年にはエジプトの，そして後にはイギリスの支配下に置かれました。スーダンが独立するのは1956年です。

en: Suebian
ja: スエビ族

en: ?plural:Suebians
ja: スエビ族

en: Surinamese
ja: スリナム人

en: ?plural:Surinamese
ja: スリナム人

en: Suriname is the smallest independent country of South America. Originally it was inhabited by Arawak Indians. It was first colonized by the English who traded it with the Dutch for New Amsterdam, modern New York, in 1667. Suriname was granted self government in 1954 and became fully independent in 1975.
ja: スリナムは南アメリカ最小の独立国です。元々はアラワク・インディアンが暮らしていました。最初に植民地を築いたのはイギリスですが，1667年にオランダとの間でニューアムステルダム(現在のニューヨーク)と交換されました。スリナムは1954年に自治政府が認められ，1975年に完全に独立しました。

en: Sergeant %s
ja: %s曹長

en: ?female:Sergeant %s
ja: %s曹長

en: Swahili
ja: スワヒリ族

en: ?plural:Swahili
ja: スワヒリ族

en: The Swahili are a Bantu ethnic group living along the Eastern Coast of Africa. From about the 9th century onwards the region, at the crossroads of Islamic and African cultural influences, saw the rise of Swahili city states, including Zanzibar, Kilwa Kisiwani, Mozambique and Sofala. The cities grew to prominence thanks to their ivory, gold, slave and spice trade. The arrival of the Portuguese around 1500 coincided with the decline of the Swahili polities, but the Swahili remained a dominant cultural element in Eastern Africa. Today, the Swahili language (Kiswahili) is used as lingua franca by more than 50 million people in Eastern Africa and is an official language of Kenya, Tanzania, Uganda, the Comoros and the African Union.
ja: スワヒリ族，またはワスワヒリはバントゥー系民族の内スワヒリ語を母語とする人々で，その多くが東アフリカに住んでいます。ケニアからモザンビーク北部に至るアフリカ東海岸(スワヒリ地方)には，7-8世紀には既にアラブ人やペルシア人が季節風を利用し到達していました。彼らの持ち込んだ外来の言語・文化の影響を受けスワヒリ語が形成されました。またザンジバルやキルワ・キシワニ，モザンビーク，ソファラなどのスワヒリ都市も象牙や金，香辛料，そして奴隷貿易の拠点として繁栄しました。16世紀以降はポルトガルに始まるヨーロッパ諸国の進出が強まり，これらの都市は衰退してゆきましたが，スワヒリ文化は東アフリカの重要な文化の一部として残りました。現在スワヒリ語は東アフリカの共通語として5千万人以上の人々に使われ，ケニア・タンザニア・ウガンダ・アフリカ連合の公用語に定められています。

en: Swazi
ja: スワジ人

en: ?plural:Swazis
ja: スワジ人

en: The Swazi are a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
ja: スワジ人は南部アフリカのバントゥー系民族に含まれる一部族です。ムスワティ2世の指揮の下で，スワジ人は領域を拡大し，南に位置するズールー人との境界線を固定させました。

en: Swiss
ja: スイス人

en: ?plural:Swiss
ja: スイス人

en: Switzerland has existed as a state in its present form since the adoption of the Swiss Federal Constitution in 1848. The precursors of modern Switzerland established a protective alliance at the end of the 13th century, forming a loose confederation of states which persisted for centuries.
ja: スイスが現在の体制による統一国家となったのは，1848年にスイス連邦憲法が制定されてからのことです。現在のスイスの前身は，13世紀末に結成された防衛同盟で，州による緩い連合体が数世紀の間続きました。

en: Federal Councillor %s
ja:  %s連邦大統領

en: ?female:Federal Councillor %s
ja:  %s連邦大統領

en: Syrian
ja: シリア人

en: ?plural:Syrians
ja: シリア人

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
ja: 現在のシリア・アラブ共和国は，フランスの委任統治領として誕生し，1940年代に次第に独立を勝ち取ってきました。

en: Tahitian
ja: タヒチ人

en: ?plural:Tahitians
ja: タヒチ人

en: The islands of what is now French Polynesia were first settled by Polynesian peoples in the 3rd century CE. France established a protectorate over Tahiti, the main island of the archipelago, in 1842. In 1889 the entire area was declared a French colony. The islands remain an overseas collectivity of France today but they enjoy a large internal autonomy. Because of its lush vegetation and Polynesian culture, Tahiti has become the archetypical exotic island.
ja: 現在のフランス領ポリネシアの島々に最初に入植したのは，3世紀のポリネシア人たちです。1842年にフランスは，ソシエテ諸島で最大の島であるタヒチ島を保護領としました。その後1880年には全域がフランスの植民地となりました。島々は今日フランスの海外準県に留まっていますが，大きな自治権を持っています。豊富な植物とポリネシア文化のおかげで，タヒチはかつての姿を残す異国情緒溢れる島となっています。

en: Tairona
ja: タイロナ人

en: ?plural:Tairona
ja: タイロナ人

en: A Chibchan-speaking people related to the Kuna of Panama and the Muisca of central Colombia, the Tairona inhabit the modern Magdalena and La Guajira Departments of northern Colombia. Their city of Teyuna was founded sometime around 500 BCE. The Tairona, living in a mountainous area, built stone steps and terraces on steep hillsides in order to farm the region. Though they fought against the Spanish for 75 years, eventually they succumbed to the various pressures that all Native American peoples were subject to during this period.
ja: チブチャ系言語を話し，パナマのクナ人やコロンビア中央部のムイスカ人と近縁であるタイロナ人は，現在のコロンビア北部，マグダレーナ県とラ・グアヒーラ県のあたりに暮らしています。彼らの都市テューナは紀元前500年前後に創建されました。タイロナ人は山岳地帯に住み，農耕のために険しい山肌に石を積み，段々畑を作りました。スペイン人との75年もの戦いにも関わらず，この時代のすべてのアメリカ先住民が同様に屈してきたさまざまな圧力によって，彼らは敗れ去りました。

en: Taiwanese
ja: 台湾人

en: ?plural:Taiwanese
ja: 台湾人

en: The Republic of China was established in 1912 as the successor state of the Qing Empire, ending over two millennia of imperial rule in China. When the Chinese Nationalists who ruled the Republic lost a civil war against the Chinese Communists in 1949, the Nationalist government evacuated to the island of Taiwan, establishing Taipei as the provisional capital of the Republic of China.
ja: 中華民国は1912年に清の後継国家として建国され，2000年以上にわたる中国の帝政を終わらせました。中華民国を支配していた中国国民党は，1949年に中国共産党との内戦に敗れました。国民党政府は台湾に逃れ，台北を中華民国の臨時首都としました。

en: Tajik
ja: タジク人

en: ?plural:Tajiks
ja: タジク人

en: Tajikistan is a nation in Central Asia. The Tajiks trace the foundation of their nation back to the Samanid Empire, one of the first Persian states to appear after the Arab conquest.
ja: タジキスタンは中央アジアの国です。タジク人は彼らの民族国家建国を，アラブ人の征服活動後の初期に誕生したペルシア系国家であるサーマーン朝まで遡って考えています。

en: Tanganyikan
ja: タンガニーカ人

en: ?plural:Tanganyikans
ja: タンガニーカ人

en: Inhabited by Bantu tribes since the beginning of the Common Era, Tanganyika became a German colony in the late 19th century. It was conquered by the British during World War I and declared independence in 1961. Three years later it merged with Zanzibar to form the Union of Tanzania.
ja: タンガニーカ共和国は，かつて東アフリカのタンガニーカ湖とインド洋の間に位置していました。古来バントゥー系民族が定住していましたが，19世紀後半にドイツ帝国の植民地(ドイツ領東アフリカ)となりました。その後イギリス植民地時代を経て，1961年に英連邦王国タンガニーカとして独立しました。翌年共和制へ移行し，タンガニーカ共和国が成立しました。ただしその歴史は短く，2年後にはザンジバル人民共和国と合併し，現在ではタンザニア連合共和国となっています。

en: Tanzanian
ja: タンザニア人

en: ?plural:Tanzanians
ja: タンザニア人

en: Tanzania was formed as a merger of the former British colonies of Tanganyika and Zanzibar in 1964. For two decades the country was ruled by Julius Nyerere, who followed the tenets of African socialism. In 1985 Nyerere was the first African head of state to voluntarily step down.
ja: タンザニアはかつてイギリスの植民地だったタンガニーカとザンジバルが合併して1964年に建国されました。20年にわたりこの国を統治したジュリウス・ニエレレは，アフリカ社会主義を信奉していました。1985年にニエレレはアフリカの国家元首として初めて，自分の意志で元首の地位を降りました。

en: Tatar
ja: タタール人

en: ?plural:Tatars
ja: タタール人

en: The Tatars are a Turkic-speaking nation. Various Tatar states existed in the Middle Ages: Kazan, Crimea, Astrakhan, Sibir and other khanates. Nowadays Tatars live in many places in the former USSR. They have their own republic called Tatarstan in the Russian Federation and the Autonomous Republic of Crimea in Ukraine.
ja: タタール人はテュルク系言語を話す民族です。中世にはさまざまなタタール人国家が存在しました。カザン，クリミア，アストラハン，シビルその他のハン国です。今日タタール人は旧ソ連の多数の地域に分かれて暮らしています。彼ら独自の共和国として，ロシア連邦のタタールスタン共和国およびウクライナのクリミア自治共和国があります。

en: Knights Templar
ja: テンプル騎士団

en: ?plural:Templars
ja: テンプル騎士団員

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
ja: テンプル騎士団は第1回十字軍の後，聖地への巡礼者を保護する目的で設立されました。その後の200年間，組織の力と富は大きく拡大し，また銀行制度のようなさまざまな現代的概念をもたらしました。

en: Teutonic
ja: ドイツ騎士団

en: ?plural:Teutonic Order
ja: ドイツ騎士団

en: The Teutonic Order led a series of crusades against pagan Balts during the High Middle Ages. In 1224 it founded the 'Ordenstaat' or State of the Order, which remained a powerful country for three centuries. The State was secularized and replaced by the Duchy of Prussia in the 16th century.
ja: ドイツ騎士団は中世盛期にバルト海沿岸の異教徒に対する十字軍を繰り返しました。1224年に彼らは「騎士団国」を建国し，300年にわたって強力な国家として存続しました。この国は16世紀には世俗化し，プロシア公領へと置き換えられました。

en: Texan
ja: テクサン

en: ?plural:Texans
ja: テクサン

en: Texas, "the Lone Star State" is the second largest and second most populous state of the USA, famous for its "larger than life" cowboy mentality. During its history, Texas has been ruled in full or in part by six countries: France, Spain, Mexico, the Texas Republic, the Confederacy and the USA - as expressed in the slogan "six flags over Texas".
ja: アメリカ合衆国テキサス州は，面積・人口・経済力において全米第2位の規模を誇ります。"ローン・スター・ステイト"の愛称を持ち，これは白い1つ星があしらわれた州旗に由来します。"シックス・フラッグス・オーバー・テキサス"というスローガンが示すとおり，テキサス州はこれまで異なる6カ国に支配されてきました(フランス・スペイン・メキシコ・テキサス共和国・アメリカ連合国・アメリカ合衆国)。19世紀後半に活躍したカウボーイたちは今や「古き良きアメリカ」の象徴です。テキサス州民(テクサン)は南部訛りの英語を話し，保守的で，愛州心が高いことで知られます。

en: Thracian
ja: トラキア人

en: ?plural:Thracians
ja: トラキア人

en: The second most numerous people in the ancient western world.
ja: 古代西洋において2番目に人口の多かった民族です。

en: Thuringian
ja: テューリンゲン族

en: ?plural:Thuringians
ja: テューリンゲン族

en: Tibetan
ja: チベット人

en: ?plural:Tibetans
ja: チベット人

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
ja: チベット人の祖地は世界で最も高度のある地域で，時として「世界の屋根」と呼ばれています。7世紀にはチベット[訳註:吐蕃]はソンツェン・ガンポの下で恐るべき帝国として勃興し，中国・インドの双方から認識されていました。この王朝は11世紀，モンゴルによって制されるまで続きました。数世紀の後にモンゴルの支配が緩むと，ロサン・ギャツォ(1617生，ダライ・ラマ5世)はチベット仏教ゲルク派の指導下に仏教国家を創設しました。

en: Dalai Lama %s
ja: ダライラマ %s

en: ?female:Dalai Lama %s
ja: ダライラマ %s

en: Timurid
ja: ティムール人

en: ?plural:Timurids
ja: チムール人

en: Timur was a military genius who claimed lineage from Chinggis Khan and from his capital in Samarkand conquered all of Central Asia as well as parts of the Middle East and India. The court culture of Timurid Empire was heavily Persianized, while the imperial administration and military organization displayed influences from the Timurid ruling elite's Mongolian and Turkic origins.
ja: ティムールは軍事の天才でした。彼はチンギス・カンからの名門と称し，首都サマルカンドを起点に中央アジア全土はもとより中東やインドの一部をも征服しました。ティムール帝国の宮廷文化はペルシアから強い影響を受けている一方で，帝国の行政や軍事組織にはティムールの支配階層であるモンゴル系およびテュルク系からの影響が見られました。

en: Tocharian
ja: トカラ人

en: ?plural:Tocharians
ja: トカラ人

en: The Tocharians were an Indo-European people living in what is now Xinjiang in western China. Because of their unique geopolitical position, their kingdoms of Shanshan, Kucha, and Khotan (as well as other, smaller ones) were influenced by Chinese, Persian, Indian, Sogdian, Scythian, and Tibetan cultures. Their religion, dress, writing, and art all reflect these varied influences. They lived in oasis towns and cities along the Silk Road, along which Buddhism was carried into China. The area was at various times a military protectorate of China, such as during the Han and Tang dynasties. During the decline of the latter dynasty, the Turkic Uyghur tribe moved into the Tarim basin, settling in and expanding their khanate through the Tocharian lands. The Uyghur intermarried with the Tocharians and supplanted their language for all but liturgical purposes. Even this use fell when Islam spread and took the place of Buddhism as the predominant religion in the region.
ja: トカラ人は現在の中国西部，新彊ウィグル自治区にあたるところに暮らしていたインド・ヨーロッパ語族に含まれる人々です。その特有の地政的位置により，彼らの王国である莎車，亀茲，于闐などは中国，ペルシャ，インド，ソグド，スキタイ，チベットの文化的影響を受けてきました。彼らの宗教，服装，著述，芸術などはすべてこれら様々な影響を反映しています。彼らはシルクロードに沿ったオアシス都市に暮らし，彼らを通じて仏教が中国にもたらされました。この地域は漢や唐などの中華帝国によってしばしば軍事的に保護国化されました。唐帝国の衰退にともない，トルコ系のウィグル人がタリム盆地に侵入し，トカラ人の地に定住しカレーズを伸ばしました。ウィグル人はトカラ人と通婚し，礼拝目的以外のすべての場でトカラ語に代わってウィグル語が使用されるようになりました。礼拝での使用すら，この地域で支配的であった宗教である仏教がイスラム教の伝播によりその地位を奪われるに連れて失われました。

en: Togolese
ja: トーゴ人

en: ?plural:Togolese
ja: トーゴ人

en: Togo became a German protectorate in 1885 and was conquered by the French and British in World War II. Togo became independent in 1960. Since the late 1960s the country's politics have been dominated by general Gnassingbe Eyadema, who was succeeded by his son Faure upon his death in 2005.
ja: トーゴは1885年にドイツの保護領となりましたが，第一次世界大戦後にフランスとイギリスに分割され委任統治領となりました。トーゴが独立したのは1960年のことです。60年代後半よりこの国の政治はニャシンベ・エヤデマ将軍の独裁下にあり，その政権は2005年の彼の死後も息子フォールに引き継がれました。

en: Toltec
ja: トルテカ人

en: ?plural:Toltecs
ja: トルテカ人

en: The Toltecs were a Meso-American civilization that existed from the 10th to the 12th century. The Toltec Empire was founded by Ce Tecpatl Mixcoatl, who led his nomadic people from the north to settle on the Mexican High Plain. Mixcoatl was murdered by his enemies but was later avenged by his son Ce Acatl Topilitzin Quetzalcoatl, who would lead the Toltec civilization to untold heights. Toltec culture continued to thrive until the 12th century. Their capital Tollan was violently destroyed in 1168 and the Toltec area fragmented into rivaling city-states. Toltec cultural influences have been identified from New Mexico to Nicaragua, though historians do not agree on the political history of the Toltecs. Since most of the history of the Toltecs is based on Aztec mythology, some claim there was never a Toltec Empire, but that Aztec references to the Toltecs were an allegory for civilization.
ja: トルテカは中央アメリカに10世紀から12世紀にかけて存在した文明です。トルテカ帝国はセ・テクパトル・ミシュコアトルにより建国されました。彼は北方から流浪の民を率いてやってきて，メキシコ高原に定住しました。ミシュコアトルは敵に殺されましたが，後に復讐を遂げた彼の息子セ・アカトル・トピルツイン・ケツァルコアトルが，トルテカ文明を遥かな高みへと導くことになりました。トルテカ文化は12世紀まで繁栄を続けました。首都トゥランは1168年に暴虐的に破壊され，トルテカ地方は分裂して都市国家が競合するようになりました。トルテカ文化の影響はアメリカのニューメキシコ州からニカラグアまで見られますが，トルテカの政治史について歴史学者の合意はなされていません。トルテカの歴史のほとんどはアステカ神話を根拠としているため，学者の中にはそもそもトルテカ帝国自体が実在せず，アステカ神話において言及されているトルテカは文明についての寓話にすぎないと主張する人もいます。

en: Tongan
ja: トンガ人

en: ?plural:Tongans
ja: トンガ人

en: An island group in the Southern Pacific, Tonga was settled by Polynesians around 1000 BCE. Although the islands became a British protectorate in the 19th century, they are the only country in Oceania to have escaped actual colonization.
ja: 南太平洋の群島であるトンガには，紀元前1000年ごろにポリネシア人が移民してきました。19世紀にはイギリスの保護領となったものの，この島々はオセアニアで実質的な植民地化から逃れることの出来た唯一の国です。

en: Transnistrian
ja: 沿ドニエストル人

en: ?plural:Transnistrians
ja: 沿ドニエストル人

en: Transnistria was added to the Moldavian SSR by Stalin, although it was mostly inhabited by Russians and Ukrainians. After the collapse of the Soviet Union Transnistria declared its independence from Moldova. Although the country is de facto independent, it is not recognized by any UN member. Power is still in the hands of the old communist elite.
ja: 黒海に注ぐドニエストル川の東岸地域(トランスニストリア)は，かつてリトアニア大公国やロシア帝国が支配していました。住民の多くがウクライナ人やロシア人だったにも関わらず，モルドバ人が多数派を占めるベッサラビア(モルダヴィア公国領のうちプルート川以東地域)と共に，1940年に設置されたモルダヴィア・ソビエト社会主義共和国(モルダヴィアSSR)に再編されました。冷戦終結後の1990年9月，モルドバ人の民族主義的な政策に反発してトランスニストリアは「沿ドニエストル・モルドバ・ソビエト社会主義共和国」として分離独立を宣言しました。後に国名は沿ドニエストル・モルドバ共和国に改められました。1992年に勃発したトランスニストリア戦争でモルドバ共和国(前年にモルダヴィアSSRがソ連から独立し改名)は敗れ，現在トランスニストリアは事実上独立した地域となっています。しかし独立を正式に承認した国連加盟国はありません。国旗はモルダヴィアSSRと同じものを使用しており，未だに古い共産主義エリートが権力を握っています。

en: Transylvanian
ja: トランシルヴァニア人

en: ?plural:Transylvanians
ja: トランシルヴァニア人

en: Transylvania is a historical territory in what is now Romania, inhabited by Romanians, Hungarians and Saxon Germans. Transylvania became a principality under nominal Hungarian suzereignty when that country started to crumble under the Ottoman incursions. During the Reformation, Transylvania was the first country in Europe to proclaim religious freedom. The principality lost its independence to Habsburg Austria in 1711.
ja: トランシルヴァニアは現在のルーマニア内にある歴史的地域で，ルーマニア人，ハンガリー人，およびトランシルヴァニア・ザクセン人が居住していました。ハンガリーがオスマン帝国の進攻により解体された際に，トランシルヴァニアはハンガリーの名目上の主権下にある公国となりました。宗教改革の時代に，トランシルヴァニアはヨーロッパで最初に信教の自由を宣言した国家となりました。公国が独立を失いハプスブルク帝国に統合されたのは1711年のことです。

en: Trinidadian and Tobagonian
ja: トリニダード・トバゴ人

en: ?plural:Trinidadians and Tobagonians
ja: トリニダード・トバゴ人

en: Trinidad and Tobago is a country in the Caribbean, consisting of the two eponymous islands. It is the most populous country of the Lesser Antilles. Trinidad was sighted by Columbus in 1498, and remained a Spanish colony until it was conquered by the British during the Napoleonic wars; Tobago was colonized by Curonians, Spanish, Dutch, French and Swedes but eventually also ended up in British hands. The islands have been independent since 1962. The islands' economy is based on oil and is relatively developed when compared to its Caribbean neighbors. Trinidad and Tobago is famous for its music and its Carnival.
ja: トリニダード・トバゴ共和国はカリブ海の島国で，トリニダード島とトバゴ島の2島からなります。小アンティル諸島の中では人口が最も多い国です。1498年にクリストファー・コロンブスによって発見され，スペインの植民地となりました。その後はオランダ，フランス，スウェーデンなど，支配者が次々に入れ替わりましたが，最終的に両島ともイギリス領となりました。1962年に独立を果たした後，共和政へと移行しました。石油と天然ガスが産出するため，カリブ海諸国の中では比較的経済が発展しています。また音楽やカーニバルも有名です。

en: Tswana
ja: ツワナ族

en: ?plural:Batswana
ja: ツワナ族

en: The Batswana are a Bantu people in Southern Africa. With about 20% of the population they are the dominant ethnicity of Botswana, which is named after them. In South Africa they count about four million Batswana and in the Apartheid era they had the Bantustan of Bophuthatswana.
ja: ツワナ族は南部アフリカのバントゥー系民族で，ボツワナ共和国に人口の80％を占める150万人が暮らしています。またそもそも「ボツワナ」とは「ツワナ族の国」を意味します。南アフリカ共和国にも400万人以上が住んでおり，かつて1972年から1994年にかけてはアパルトヘイトの一環として，ツワナ族のバントゥースタンであるボプタツワナ共和国が存在しました。プラチナ鉱山によって経済は潤っていましたが，その利益が住民に還元されることはありませんでした。

en: Tuareg
ja: トゥアレグ族

en: ?plural:Tuaregs
ja: トゥアレグ族

en: The Tuareg or Imuhagh are a pastoralist nomadic Berber people inhabiting the interior of the Sahara Desert, mostly in Algeria, Niger and Mali. Despite their matrilineal organization they are followers of Islam. For many centuries they engaged in slave hunting, even influencing the slave trade to the Americas.
ja: トゥアレグ族またはイマッハ(彼ら自身の呼び名)は，現在のアルジェリア，ニジェール，マリにわたるサハラ砂漠西部地域(アザワド)に住むベルベル系遊牧民です。彼らの宗教はイスラム教と伝統的なアニミズムが一体化したものです。また母系社会であり，女性の地位が比較的高いのも特徴です。彼らは何世紀もの間奴隷狩りを行っており、アメリカとの奴隷貿易に影響を及ぼしました。

en: Tunisian
ja: チュニジア人

en: ?plural:Tunisians
ja: チュニジア人

en: The Phoenicians founded Carthage in the area where Tunisia is today. Carthage later became a major power in the Mediterranean region until it was defeated by the Romans in 146 BCE. Later the Arab Muslim conquest in the 7th century led to migration from the Arab and Ottoman countries. But there were also a lot of Jews and Spanish Moors who moved there at the end of the 16th century. Tunisia became mostly autonomous from the Ottoman empire in 1861. But in 1881 Tunisia was invaded by the French and was made a French protectorate. The country became independent in 1956.
ja: フェニキア人は，現在チュニジアのある地域にカルタゴを建設しました。カルタゴは後に地中海世界の大国となりますが，紀元前146年にローマ人に打ち破られました。7世紀のアラブ系イスラム教徒による征服の結果，アラブやオスマンの諸国からの移住が起こりました。しかしまた，16世紀の末にはたくさんのユダヤ人やスペインのムーア人もこの地域に移住してきていました。1861年にはチュニジアはオスマン帝国からほぼ自治を獲得しましたが，1881年にはフランスに侵略され，その保護領にされてしまいました。独立を果たしたのは1956年です。

en: Turkish Cypriot
ja: 北キプロス人

en: ?plural:Turkish Cypriots
ja: 北キプロス人

en: Turks first settled in Cyprus after the Ottomans conquered the island in 1571. Political unrest and ethnic tensions between Turkish and Greek Cypriots led to an invasion by the Turkish military in 1974, followed by the declaration of independence of the Turkish Republic of North Cyprus in 1983. Currently, the only country that recognizes the independence of the TRNC is Turkey.
ja: 北キプロス・トルコ共和国は，地中海東端に位置するキプロス島の北部地域を支配するトルコ系国家です。ただし国家承認しているのはトルコ共和国のみなので、事実上独立した地域と呼ぶのが正確でしょう。古来キプロス島には多くのギリシャ人が定住していましたが，1571年にオスマン帝国が占領して以降はトルコ人が流入しました。第一次世界大戦中にイギリスが併合し王領植民地となり，その後1960年にキプロス共和国として独立しました。しかし多数派のギリシャ系住民と少数派のトルコ系住民の緊張と対立は，内戦と北部の独立宣言，そしてトルコ軍による軍事介入に繋がりました。このキプロス紛争は現在も続いており，国際連合キプロス平和維持軍が監視しています。

en: Turkmen
ja: トルクメン人

en: ?plural:Turkmens
ja: トルクメン人

en: Turkmen tribes were first united in the 11th century CE under Togrul Beg, second ruler of the Seljuk Empire. As the Seljuk state broke down under the pressure from encroaching Mongols, the Turkmens started a westward migration. They eventually settled in the lands between the Amu Darya river and the Caspian Sea, approximately the location of today's Turkmenistan.
ja: トゥルクマーン諸部族は紀元11世紀に初めてトゥグリル・ベグの元に統合されました。彼はセルジューク朝の2代目の君主となります。セルジューク朝がモンゴルの侵攻の圧力によって崩壊すると，トゥルクマーンたちは西へと移住を始めました。彼らは最終的にアムダリヤ川とカスピ海の間の地域に定住しました。これはほぼ今日のトルクメニスタンの位置に当たります。

en: Turkmenbashi %s
ja: %s テュルクメンバシュ

en: ?female:Turkmenbashi %s
ja: %s テュルクメンバシュ

en: Tuvan
ja: トゥバ人

en: ?plural:Tuvans
ja: トゥバ人

en: Tuvans are a Turkic people living in the Autonomous Republic of Tuva in the south of Siberia. Tuva split off from China in 1921 and then formed the independent republic of Tannu Tuva allied with the Soviet Union. In 1940 Tannu Tuva had the distinction of seeing the first non-monarchic female head of state of Modern History when Khertek Anchimaa-Toka became chairperson of the republic. In 1944 it was incorporated in the Soviet Union as a part of the Russian Soviet Federative Socialist Republic.
ja: トゥバ人はシベリア南部のロシア連邦トゥバ共和国に住むテュルク系民族です。トゥバは1921年に中華民国から分離してタンヌ・トゥバとして独立共和国を形成し，ソビエト連邦と同盟しました。1940年にタンヌ・トゥバではKhertek Anchimaa-Tokaが共和国議長となり，近代国家の非君主国として初めて女性の国家元首を戴くという栄誉に浴しました。1944年にソ連に併合され，ロシア・ソビエト連邦社会主義共和国の一部となりました。

en: Tyrolian
ja: チロル人

en: ?plural:Tyrolians
ja: チロル人

en: Tyrol was a county in the Alps. In the 16th century its own dynasty died out and the region passed to Habsburg Austria. The southern part was annexed by Italy after World War I.
ja: チロルはアルプスの一地域です。16世紀に地元の領主家が断絶し，領地はオーストリア・ハプスブルク家へと渡りました。第一次世界大戦後，南部はイタリアに併合されました。

en: Princely Count %s
ja:  %s伯爵

en: Princely Countess %s
ja:  %s伯爵

en: Ugandan
ja: ウガンダ人

en: ?plural:Ugandans
ja: ウガンダ人

en: The Republic of Uganda is located in eastern Africa. The country contains part of Lake Victoria, which is also in Kenya and Tanzania. In the past, the southern part of the country was part of the Buganda kingdom. Modern Uganda gained independence in 1962.
ja: ウガンダ共和国は東アフリカに位置しています。この国の領域にはヴィクトリア湖の一部が含まれています。湖面はケニアおよびタンザニアとの3カ国で分割されています。かつて，この国の南部はブガンダ王国の一部でした。近代ウガンダが独立したのは1962年のことです。

note: TRANS: There are two titles for king, kabaka and ;    mujaguzo. Kabaka is the material king, while ;    mujaguzo is the spiritual king, and is represented ;    by royal drums. These titles come from Buganda, an ;    ancient kingdom which occupied much of present-day ;    Uganda.
en: Kabaka %s
ja: カバカ %s

en: ?female:Kabaka %s
ja: カバカ %s

en: Ukrainian
ja: ウクライナ人

en: ?plural:Ukrainians
ja: ウクライナ人

en: Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
ja: ウクライナは旧ソ連西端の境界部に位置する広大な地域です。ここには地球で最も肥沃とされる黒土地帯を擁しています。

en: UN
ja: 国際連合

en: ?plural:UN
ja: 国際連合

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
ja: 国際連合は人権と弱者保護に信を置いています。

en: Secretary-General %s
ja:  %s事務総長

en: ?female:Secretary-General %s
ja:  %s事務総長

en: Urartian
ja: ウラルトゥ人

en: ?plural:Urartians
ja: ウラルトゥ人

en: Uruguayan
ja: ウルグアイ人

en: ?plural:Uruguayans
ja: ウルグアイ人

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
ja: 南米の小国であるウルグアイは，かつて非常に発達した社会福祉制度を有していたので「アメリカのスイス」と称されることがあります。

en: Uyghur
ja: ウイグル人

en: ?plural:Uyghurs
ja: ウイグル人

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 CE it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
ja: ウイグルは東方のトルコ系帝国・文明です。その最盛期，820年には中央アジアと北アジアの大部分を支配していました。数世紀に亙る中国人との衝突を経て，最後には1700年代に清王朝によって征服されました。今日では，ウイグルの末裔は中央アジア諸国ウズベキスタン，カザフスタン，キルギスタンの住民となっています。彼らはまた，中国の新疆ウイグル自治区の主要な少数民族ともなっています。

en: Uzbek
ja: ウズベク人

en: ?plural:Uzbeks
ja: ウズベク人

en: The Central Asian nation of Uzbekistan has been the site of many ancient states such as Khwarezm, the Khanate of Bukhara, and the Khanate of Kokand. The Uzbeks regard themselves as descendants of Timur, founder of the Timurid dynasty, who ruled from his capital at Samarkand.
ja: 中央アジアの国家ウズベキスタンには，かつて多数の国家，たとえばホラズム，ブハラ汗国，コーカンド汗国などが存在しました。ウズベク人はティムールの末裔を自負しています。ティムールはサマルカンドを首都としたティムール帝国の建国者です。

en: Vampire
ja: ヴァンパイア

en: ?plural:Vampires
ja: ヴァンパイア

en: Bloodsucking creatures of legend.
ja: 伝説上の吸血鬼たち。

en: Vandalic
ja: ヴァンダル族

en: ?plural:Vandals
ja: ヴァンダル族

en: The Vandals were an East Germanic people originating from what is now Southern Poland and Slovakia. They entered the Roman Empire in the early 5th century CE. Led by Geiseric, they eventually founded a kingdom in Carthage. The Vandals are perhaps best known for their sack of Rome in 455 CE. In 534 CE Belisarius conquered the Vandalic kingdom for the Byzantine Empire.
ja: ヴァンダル族は東部ゲルマン系の民族で，現在のポーランド南部およびスロヴァキアに当たる地域を起源とします。彼らは5世紀初頭に西ローマ帝国のガリア・ヒスパニアへ侵入しました。そしてガイセリックが王になった後にアフリカへ渡り，カルタゴに王国を築きました。455年にローマへ侵攻し，略奪の限りを尽くしたことで有名です。ガイセリック亡き後は徐々に衰退し，534年に東ローマ帝国のベリサリウス将軍によって滅ぼされました。

en: Vanuatuan
ja: バヌアツ人

en: ?plural:Ni-Vanuatu
ja: バヌアツ人

en: Vanuatu, formerly known as the New Hebrides, is a country in Melanesia, consisting of about 80 islands. First inhabited by Melanesians, the islands were contested by the British and French in the late 19th century. In 1906 both colonial powers agreed to rule the New Hebrides together as a condominium. The Republic of Vanuatu declared its independence in 1980.
ja: バヌアツ共和国は83の島々からなり，メラネシアに属する国の一つです。かつてはニューヘブリディーズ諸島と呼ばれていました。最初に定住したのはメラネシア人ですが，19世紀終わりにイギリス人とフランス人によって領有が争われました。1906年、両国はニューヘブリディーズ諸島を共同統治領とすることで合意しました。バヌアツ共和国は1980年に独立を宣言しました。

en: Vedic
ja: 古代インド人

en: ?plural:Vedics
ja: 古代インド人

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
ja: 古代インド文明揺籃の地は現代のパキスタン内のインダス川谷です。

en: Mahatma %s
ja: マハトマ %s

en: ?female:Mahatma %s
ja: マハトマ %s

en: Veletian
ja: ヴェレティ族

en: ?plural:Veletians
ja: ヴェレティ族

en: Venda
ja: ヴェンダ族

en: ?plural:Vhavenda
ja: ヴェンダ族

en: The Vhavenda are a Bantu people in South Africa and Zimbabwe. Once the rulers of the Mapungubwe Kingdom, they now count about one million members, mostly in the province of Limpopo. During the Apartheid Era there existed a Bantustan of Venda.
ja: ヴェンダ族は南アフリカとジンバブエの国境周辺地域に住むバントゥー系民族です。マプングブエ遺跡はかつて先祖が築いた王国の首都だったとも語り継がれています。現在ではヴェンダ語の話者はおよそ100万人で，その大部分は南アフリカ共和国リンポポ州で暮らしています。またかつて南アフリカではアパルトヘイトの一環として，ヴェンダ族のバントゥースタンであるヴェンダ共和国が存在しました。

en: Venetian
ja: ヴェネツィア人

en: ?plural:Venetians
ja: ヴェネツィア人

en: The Republic of Venice emerged from the shadows of history when refugees from barbarian marauders gathered on the safety of the islands of a lagoon in northeast Italy. Originally a loyal subject of the Eastern Roman empire, it gradually acquired its independence and ranked among the superpowers of the Middle Ages. Its merchants grew rich on trade, and its navy was respected throughout the Mediterranean sea. After a long decline, it eventually fell to the armies of Bonaparte in 1796.
ja: ヴェネツィア共和国が歴史の影から姿を表すのは，バーバリアンの略奪者から避難した人々が安全地帯としてイタリア北東部のラグーン内の島々に集まったことから始まります。最初は東ローマ帝国に臣従していましたが，次第に独立性を確立し，中世における列強の1つとして位置づけられるようになりました。ヴェネツィア商人は交易によって富を蓄積し，海軍は地中海全域で畏敬される存在となりました。長い衰亡の期間の後，ついに1796年にナポレオン軍に滅ぼされました。

en: Venetic
ja: ウェネティ族

en: ?plural:Veneti
ja: ウェネティ族

en: Venezuelan
ja: ベネズエラ人

en: ?plural:Venezuelans
ja: ベネズエラ人

note: TRANS: The fourth letter in "Simon" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Venezuela is the northernmost country in South America. Having been a Spanish colony since the 16th century, the country gained independence on July 5th 1811 under the leadership of El Libertador Simon Bolivar - The Liberator. Venezuela has one of the largest proven oil and gas reserves of the world; during the oil boom of the 1970s it was the wealthiest country of Latin America. The country is known for its varied landscapes and high biodiversity.
ja: ベネズエラは南米最北の国です。16世紀以来スペインの植民地で，1811年7月5日にエル・リベルタドール・シモン・ボリヴァル「解放者」の指揮下で独立を獲得しました。

en: Vermont
ja: バーモント人

en: ?plural:Vermonters
ja: バーモント人

en: Vermont was an independent state for 14 years before it joined the United States in 1791. Currently it is one of the smallest states of the United States, both in population and area. Vermont is famous for its dairy products and maple syrup.
ja: バーモントは1791年にアメリカ合衆国に加入するまでの14年間，独立国でした。現在バーモント州は合衆国内で面積，人口ともに最小に近い州です。バーモント州は酪農とメープルシロップで有名です。

en: Vietnamese
ja: ベトナム人

en: ?plural:Vietnamese
ja: ベトナム人

en: The Vietnamese nation was founded in the first century CE by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
ja: ベトナムの歴史において，1世紀に後漢の支配に対抗して反乱を起こした徴側と徴弐の姉妹は特に有名です。現在のベトナム社会主義共和国は，1976年に南北統一を経て誕生しました。

en: Vincentian
ja: セントビンセント・グレナディーン人

en: ?plural:Vincentians
ja: セントビンセント・グレナディーン人

en: Saint Vincent and the Grenadines were amongst the last Caribbean islands to be colonized, as local Carib Indians intermarried with runaway slaves and fought off European colonizers. In the 18th century the islands were contested by the French and British. In 1783 the French relinquished their claims. Saint Vincent and the Grenadines became independent from Britain in 1979 and are currently a Commonwealth realm.
ja: セントビンセント・グレナディーンはカリブ諸島の中で植民地化されるのが最も遅かった地域です。これは先住民のカリブ・インディアンが逃亡奴隷と通婚し，ヨーロッパ人の入植者たちを撃退したからです。18世紀，この島々はフランスとイギリスの争奪戦の場となりました。1783年にフランスは領有権の主張を放棄しました。セントビンセント・グレナディーンは1979年にイギリスから独立し，現在は英連邦王国[訳注：イギリス国王を自国の国王とする国家]となっています。

en: Visigothic
ja: 西ゴート人

en: ?plural:Visigoths
ja: 西ゴート人

en: The Thervingi or Visigoths were an East Germanic people, one of the two tribes of the Goths. They probably originated from Scandinavia. In the 3rd century they migrated south, to modern Ukraine. They then crossed the Danube and sacked Rome in 410 CE. Recognized by the Romans as foederati, they eventually settled around Toulouse where they formed a kingdom. The Visigoths managed to conquer all of the Iberian Peninsula and moved their capital to Toledo. They lost all their territories north of the Pyrenees to the Franks but Visigothic rulers continued to rule the Romanized Iberians until the peninsula was eventually overrun by Muslim invaders in 711.
ja: テルヴィンギは東ゲルマン系の人々で，ゴート人の2つの部族の1つです。これが後の西ゴート人と言われています。彼らはおそらくスカンジナビアから来たと考えられています[訳注:通説はそうでしたが，現在の学説では否定的です]。3世紀に彼らは南方に移住しました。現在のウクライナに当たります。その後彼らはドナウ川を渡り，紀元410年にはローマを略奪しました。フォエデラティ[訳注:ローマと同盟を組み，傭兵を提供する代わりに援助を受ける部族]として認められた彼らは，最終的にトロサ(現在のトゥールーズ)一帯に定住して王国を建国しました。西ゴート王国はイベリア半島全体の征服を成し遂げ，首都をトレドに遷しました。ピレネー山脈の北側地域をすべてフランク王国に奪われたものの，西ゴート王はローマ化されたイベリア人を統治し続けました。しかし最終的に，この半島はムスリムの侵略者によって蹂躙されました。紀元711年のことです。

en: Vistulan
ja: ヴィスワ族

en: ?plural:Vistulans
ja: ヴィスワ族

note: TRANS: The sixth letter in "Volapuk" should be TRANS: U+00FC LATIN SMALL LETTER U WITH DIAERESIS if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 252.
en: Volapukan
ja: ヴォラピュカン

en: ?plural:Volapukans
ja: ヴォラピュカン

en: Volapuk is an international auxiliary language constructed by the German priest Johann Martin Schleyer in 1879. It enjoyed a brief popularity in the late 19th century. The language is often considered unnecessarily complex when compared with alternatives like Esperanto, which had almost completely displaced Volapuk by the turn of the century. Today only a few dozen Volapuk speakers remain.
ja: ヴォラピュクは1879年に，ドイツの神父であるヨハン・マルティン・シュライヤーによって創られた国際補助語(人工言語)です。19世紀末に僅かな広がりを見せましたが，不必要なまでに複雑だと考えられたため，20世紀になった頃にはほとんどエスペラントなどに取って代わられました。今日ではヴォラピュクを話す人々(ヴォラピュカン)はほんの数十人しか残っていません。

en: Volga Bulgar
ja: ヴォルガ・ブルガール人

en: ?plural:Volga Bulgars
ja: ヴォルガ・ブルガール人

en: The Volga Bulgars were Medieval Turkic people inhabiting the middle Volga region. They may have been descendants of European Huns who migrated from the Ukrainian Steppe to the North. Their descendants are the modern Chuvashes and Volga Tatars.
ja: ヴォルガ・ブルガールはヴォルガ中流域に存在したテュルク系国家です。フン族とも関連があったブルガール人の部族連合が分裂し，この内の一派が築きました。イスラム教を国教とし，7世紀から13世紀にかけて交易の拠点となり栄えましたが，最終的にモンゴル帝国に征服されました。現在のヴォルガ・タタール人とチュヴァシ人は彼らの子孫です。

en: Volga German
ja: ヴォルガ・ドイツ人

en: ?plural:Volga Germans
ja: ヴォルガ・ドイツ人

en: Walloon
ja: ワロン人

en: ?plural:Walloons
ja: ワロン人

en: The Walloons are the French speaking inhabitants of Belgium. In the 19th century, Wallonia was first region on the European continent to industrialize and the second in the world after England. It subsequently became a hotbed of socialist and labor union activity.
ja: ワロン人はベルギーに居住しフランス語を話す人々です。19世紀，ワロン地域はヨーロッパ大陸で最初，世界でもイギリスに次いで2番目に産業化された地域でした。そのため，社会主義者および労働組合運動の温床ともなりました。

en: Welsh
ja: ウェールズ人

en: ?plural:Welsh
ja: ウェールズ人

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
ja: ウェールズ人はかつては現在のイングランドの全領域を支配していましたが，サクソン人の侵略により西部の山岳地帯へと追いやられました。

en: Werewolf
ja: ウェアウルフ

en: ?plural:Werewolves
ja: ウェアウルフ

en: A werewolf is a human who under certain circumstances is transformed into a wolf-like beast. During the Middle Ages in Europe, werewolves were believed to terrorize villages in search of human flesh and were often blamed for unexplained or particularly brutal killings.
ja: ウェアウルフはある状況下において，狼のような獣に変身する人のことです。狼男や人狼，狼人間とも呼ばれます。中世ヨーロッパでは彼らは村々を襲って人肉を食らうと恐れられました。また残忍であったり，犯人が分からない殺人もウェアウルフの仕業だとされることがありました。

en: Western Pomeranian
ja: 西ポメラニア人

en: ?plural:Western Pomeranians
ja: 西ポメラニア人

en: Western Pomerania is a geographical and historical region in North West Poland and the extreme North East of Germany. Initially an independent Slavic state, Western Pomerania was twice conquered by the Polish. Later, Western Pomerania succumbed to Germanization and was divided into smaller feudal principalities which were gradually conquered by Brandenburg. For many years this land was part of Germany but in 1945 it was attached to Poland.
ja: 西ポメラニアはポーランド北西部およびドイツ北東端の地理的・歴史的地域です。もともとスラブ人の独立国家があった西ポメラニアはポーランドによって2度占領されました。後に西ポメラニアはドイツ化が進み，小規模の封建公国に分断され，それらは次第にブランデンブルク辺境伯に征服されて行きました。長年にわたりこの地はドイツの一部でしたが，1945年にポーランドに併合されました。

en: Western Roman
ja: 西ローマ人

en: ?plural:West Romans
ja: 西ローマ人

en: The Roman Empire was first divided by Diocletian in 286 and split for good upon Theodosius' death in 395. Unlike its Eastern counterpart, the Byzantine empire, the Western Roman Empire was not capable of resisting barbarian invasions and economic disintegration. The last Western Roman emperor was deposed in 476 CE.
ja: ローマ帝国が最初に分割されたのは286年のことで，ディオクレティアヌス帝によるものです。テオドシウス帝が崩御した395年以降は永久に分離することになります。東部のビザンツ帝国とは異なり，西ローマ帝国はバーバリアンの侵略者および経済の崩壊に抗し得ませんでした。最後の西ローマ帝国皇帝が退位したのは紀元476年のことです。

en: %s Augustus
ja: %s アウグストゥス

en: %s Augusta
ja: %s アウグスタ

en: West Indian
ja: 西インド人

en: ?plural:West Indians
ja: 西インド人

en: The West Indies, known for pirates, rum, cricket and beaches. The British West Indies formed the short-lived West Indies Federation in 1958. The federation failed to consolidate because of tensions between Trinidad, Jamaica and the smaller members. The federation fell apart in 1962. Some islands became independent countries, others returned to the status of a British dependency.
ja: 西インド諸島は海賊，ラム酒，クリケット，浜辺で有名です，イギリス領西インド諸島は1958年に西インド連邦を結成しましたが，短命に終わることになりました。連邦の統合が失敗したのは，トリニダード島，ジャマイカ島，および他の小規模なメンバー間の緊張関係が原因です。連邦が解体したのは1962年のことです。いくつかの島々は独立国となり，その他はイギリスの植民地へと戻りました。

en: Westphalian
ja: ウエストファリア人

en: ?plural:Westphalians
ja: ウエストファリア人

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
ja: ウェストファリアは，プロイセンの州になるまでは，サクソニー公国西部の地域でした。今日ではドイツ連邦最大の州である北レーヌ・ウェストファリアの北部を形成しています。

en: Wuerttembergian
ja: ヴュルテンベルク人

en: ?plural:Wuerttembergians
ja: ヴュルテンベルク人

en: Wuerttemberg was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Baden and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
ja: ヴュルテンベルクはドイツ南西部，シュヴァーベン地方の一地域です。第二次世界大戦後，バーデン州およびホーエンツォレルン州と合併してバーデン＝ヴュルテンベルク州となりました。

en: Xhosa
ja: コーサ族

en: ?plural:amaXhosa
ja: コーサ族

en: The Xhosa are Bantu people in South Africa, having arrived there from the Great Lakes region by the 17th century. During the apartheid era there were two Xhosa Bantustans, Transkei and Ciskei. Many of the leading anti-apartheid activists, including Nelson Mandela and Desmond Tutu, where Xhosa.
ja: コーサ族はバントゥー系民族の中で最も南に位置する民族で，現在は南アフリカ共和国に800万人以上が住んでいます。彼らの祖先は17世紀にアフリカ大湖沼地域(タンザニア周辺)から移住してきたと考えられています。アパルトヘイト時代にはコーサ族のバントゥースタンとして，トランスカイ共和国とシスカイ共和国が存在しました。ネルソン・マンデラやデズモンド・ツツなど，反アパルトヘイト活動家の多くはコーサ族です。

en: Xiongnu
ja: 匈奴

en: ?plural:Xiongnu
ja: 匈奴

en: The Xiongnu, also known as Asiatic Huns, were an ancient tribal confederation of mixed origin. Their language is unknown; it may have belonged to the Altaic or Yeniseian language family. The Xiongnu created a strong state in the plains of the eastern part of Central Asia, which was an important threat to China. From the second century onwards the northern wing of the Xiongnu was known as Xianbei, while another group of the Xiongnu emigrated to the west.
ja: 匈奴は紀元前3世紀から1世紀にかけて，モンゴル高原を中心に勢力を広げた遊牧騎馬民族です。紀元前209年に冒頓が単于(君主)に即位し，周辺諸部族を服属させ東アジアで最初の遊牧国家を築きました。当時中国を支配していた秦・漢王朝に対してもたびたび侵入し，大きな脅威となりました。しかし戦乱や内紛，飢饉により徐々に衰退し，48年には北匈奴と南匈奴に分裂しました。西方へ移住した匈奴の子孫がフン族となったという説がありますが，確かな証拠はありません。またどのような言語を用いたかも分かっていません。

en: Yakut
ja: ヤクート人

en: ?plural:Yakuts
ja: ヤクート人

en: Oral tradition indicates that the Yakuts - or Sakha as they call themselves - migrated north from the Central Asian steppes to the shores of Lake Baikal in the 10th century CE. They intermarried with the native population and established a nation along the Lena river, having diplomatic relations with at least the Chinese, the Mongols, and the various Turkic peoples of the region. By the 1620s, Cossacks had arrived in Yakut territory as agents of an expansionist Russia, eventually subduing the Yakut kings and securing Russian hegemony over Yakutia. Numbering about a million today, the Yakuts make up roughly half of the population of the vast Sakha Republic of Russia's Far Eastern district.
ja: 言い伝えによれば，ヤクート人(自称する民族名はサハ)は紀元10世紀に中央アジアのステップから北のバイカル湖畔へと移住してきました。彼らは現地の人々と通婚し，レナ川沿いに国を建て，少なくとも中国，モンゴル，さまざまなテュルク系民族との間で外交関係を持ちました。1620年ごろ，拡張主義を採るロシアの尖兵としてコサックがヤクートの領域を訪れ，やがてヤクートの王たちを屈服させてヤクートの地にロシアの覇権を確立しました。今日約100万人を数えるヤクート人の内大雑把に言って半数が，ロシアの極東地域にある広大なサハ共和国を形成しています。

en: Yemeni
ja: イエメン人

en: ?plural:Yemenis
ja: イエメン人

en: Yemen is the only republic on the Arabian Peninsula. Although it was the site of several ancient civilizations, Yemen only exists in its current form since North Yemen annexed South Yemen in 1990.
ja: イエメンはアラブ半島唯一の共和国です。この地域はいくつかの古代文明の地でしたが，イエメンが現在の形態で確立するのは北イエメンが南イエメンを併合する1990年になってのことです。

en: Yucatecan
ja: ユカタン人

en: ?plural:Yucatecans
ja: ユカタン人

note: TRANS: The sixth letter in "Yucatan" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E1.
en: Yucatan is a peninsula of Mexico, famous for its Maya heritage and its white beaches. Its name is often claimed to mean "we don't understand you" in Yucatec Maya. On two occasions in the 19th century Yucatan declared independence from Mexico. Currently it is divided into three states: Yucatan, Campeche and Quintana Roo.
ja: ユカタンはメキシコの半島で，マヤ遺跡と白い砂浜で有名です。この地名は，ユカタン・マヤの言葉で「お前たちの言っていることが理解できない」という意味だとよく言われています。19世紀に2度，ユカタンはメキシコからの独立を宣言しました。現在この地域はユカタン州，カンペチェ州，キンタナ・ロー州の3つに分割されています。

en: Yugoslav
ja: ユーゴスラビア人

en: ?plural:Yugoslavs
ja: ユーゴスラビア人

en: Yugoslavia was a state consisting of the Slavic nations of the western Balkans. It was a kingdom until 1941, when it was occupied by the Axis powers. After a national liberation war the communists threw out the occupants and continued to rule until the 1980s. The 1990s saw the bloody breakup of Yugoslavia into independent republics.
ja: ユーゴスラビアはバルカン半島西部の複数のスラブ系民族からなる国家でした。1941年までは王国でしたが，枢軸国の軍に占領されました。国民解放戦争で占領者を放逐した共産主義者はその後も1980年代まで統治を続けました。1990年代に流血を伴ってユーゴスラビアは解体し，多数の共和国が独立することとなりました。

en: Zambian
ja: ザンビア人

en: ?plural:Zambians
ja: ザンビア人

en: Zambia was inhabited by Bantu peoples when it was colonized by the British in the 19th century. Governed as Northern Rhodesia by the British, Zambia gained its independence in 1964.
ja: ザンビア共和国は南アフリカの内陸国で，1964年に独立しました。古来バントゥー系民族が住んでいましたが，19世紀にイギリスが進出，1924年に北ローデシア保護領となりました。

en: Zanzibari
ja: ザンジバル人

en: ?plural:Zanzibaris
ja: ザンジバル人

en: An archipelago off the coast of Eastern Africa, Zanzibar has been an international trading center since time immemorial. Zanzibari traders controlled much of the spice and slave trade in the western part of the Indian Ocean. Periods of relative independence and foreign control by Persians, Portuguese, Omanis and British followed each other. Occupied by the British in 1893, Zanzibar achieved independence in 1963. Shortly thereafter, the last sultan was overthrown and Zanzibar joined with Tanganyika to form the United Republic of Tanzania.
ja: アフリカ東海岸の沖合25-50kmに位置するザンジバル諸島には，旧石器時代から人が住んでいたとみられています。1世紀頃には既にインド洋における交易拠点になっており，象牙やサイの角，次いで香辛料，そして奴隷が季節風を利用して海を渡りました。ザンジバルを支配したのはペルシア人，ポルトガル人，オマーン人，そしてイギリス人です。1963年にザンジバル王国として独立しましたが，わずか1ヶ月後にクーデター(ザンジバル革命)が勃発しました。その後すぐタンガニーカ共和国と合併し，現在のタンザニア連合共和国になりました。ザンジバル革命政府は大きな自治権を与えられ，マフィア島を除いたザンジバル諸島を統治しています。

en: Zapotec
ja: サポテカ族

en: ?plural:Zapotecs
ja: サポテカ族

note: TRANS: The last letter in "Binniza", the fourth letter in TRANS: "Alban" and and the third letter in "Juarez" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E1.
en: The Zapotecs or Binniza live in the Mexican state of Oaxaca. They formed one of the oldest and most resilient Mesoamerican civilizations. The most notable Zapotec center, Monte Alban, was built on a razed mountain top. Benito Juarez, Mexico's first indigenous president, was a Zapotec.
ja: サポテカ族はBinnizaとも言い，メキシコのオアハカ州に暮らしています。彼らはかつてメソアメリカの中でも特に古く活発であった文明を築きました。とりわけ有名なサポテカ文化の祭祀センターであるモンテ・アルバンは，小高い山の上に建設されました。先住民で初めてメキシコ大統領となったベニート・フアレスはザポテカ人です。

en: Zhuang
ja: チワン族

en: ?plural:Zhuang
ja: チワン族

en: Zimbabwean
ja: ジンバブエ人

en: ?plural:Zimbabweans
ja: ジンバブエ人

en: Zimbabwe is a country in Southern Africa, named after the old Zimbabwe kingdom. It became a British colony called South Rhodesia in 1898. The white minority in South Rhodesia unilaterally declared independence in 1965. Prime Minister Ian Smith installed a racist regime which excluded blacks from power. A civil war forced Smith to end white minority rule in 1979. Since 1980 the country has been governed by Robert Mugabe, who has received an equally poor reputation internationally as the previous regime.
ja: ジンバブエはアフリカ南部の国家です。国名は古代ジンバブエ王国から採っています。この国は1898年にイギリスの植民地となり，南ローデシアと呼ばれていました。南ローデシアで少数である白人は，1965年に一方的に独立を宣言しました。首相のイアン・スミスは黒人を権力から除外する人種差別政策を推し進めました。内戦を受けてスミスは1979年に少数白人支配を終わらせました。1980年からこの国はロバート・ムガベが統治していますが，彼は以前の政権と同様の悪評を国際的に受けています。
