Freeciv 2.0.0 - en to nl translation catalogue (861 entries)

en: Abkhaz
nl: Abchazische

en: ?plural:Abkhazians
nl: Abchazen

en: Ancestors of Abkhazians have lived in the western Caucasus since time immemorial. Short periods of independence alternated with domination by the Greeks, Romans, Byzantines, Turks, Russians and Georgians. Nowadays Abkhazia is a partially recognized republic.
nl: De Abchazen en hun voorouders hebben sinds mensenheugenis de Westelijke Kaukasus bewoond. Korte periodes van onafhankelijkheid wisselden zich af meoverheersing door Grieken, Romeinen, Byzantijnen, Turken, Russen en Georgiërs. Vandaag de dag is Abchazië een gedeeltelijk erkende republiek.

en: Australian Aboriginal
nl: Australische Aboriginal

en: ?plural:Aborigines
nl: Aboriginals

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
nl: Australische Aboriginals is een collectieve term voor de oorspronkelijke bewoners van het Australische continent. Aboriginals van verschillende delen van Australië benoemen zichzelf met verschillende namen, waaronder Koori, Yamaji, Nunga en Murri.

en: Principal Chief %s
nl: Voornaamste hoofdman %s

en: ?female:Principal Chief %s
nl: Voornaamste hoofdvrouw %s

en: Elder %s
nl: Ouderling %s

en: ?female:Elder %s
nl: Ouderling %s

en: Great Chief %s
nl: Opperhoofd %s

en: ?female:Great Chief %s
nl: Opperhoofd %s

en: Abyssinian
nl: Abessijnse

en: ?plural:Abyssinians
nl: Abessijnen

en: Abyssinians - also known as Habesha or Ethiopians - are a Semitic people who ruled historical states in the Horn of Africa, the most prominent being the Aksumite Kingdom and the Ethiopian Empire.
nl: De Abessijnen - ook bekend als Habesha of Ethiopiërs - zijn een Semitisch volk dat historische staten in de Hoorn van Afrika geregeerd heeft, waarvan het Aksumitisch Koninkrijk en het Ethiopisch Keizerrijk de meest prominente waren.

en: Emperor %s
nl: Keizer %s

en: Empress %s
nl: Keizerin %s

en: Acadian
nl: Acadische

en: ?plural:Acadians
nl: Acadiërs

en: Acadia was first founded in 1604 as the first French colony in North America. It was soon caught in the crossfire of French-English wars, leading Acadia to change hands frequently. This led Acadians to develop a separate identity and a form of self-government. Their lack of support for any side in these wars earned them the title of French neutrals, but also the distrust of British colonial authorities who would forcefully deport them in 1755. Acadians have since returned to their land and rebuilt.
nl: Acadië werd gesticht in 1604 als de eerste Franse kolonie in Noord-Amerika. Het vond zichzelf snel in het kruisvuur van de Frans-Engelse oorlogen, waardoor Acadië regelmatig van eigenaar veranderde. Dit leidde ertoe dat Acadiërs een eigen identiteit en een vorm van zelfbestuur ontwikkelde. Door hun weigering partij te kiezen stonden ze bekend als de Franse neutralen maar haalde hun ook het wantrouwen van de Engelse koloniale autoriteiten op de hals, die hen in 1755 deporteerden. Sindsdien zijn veel Acadiërs teruggekeerd om hun leven weer op te bouwen.

en: Premiere %s
nl: Première %s

en: Abbot %s
nl: Abt %s

en: Mother Superior %s
nl: Moederoverste %s

en: Acehnese
nl: Atjehse

en: ?plural:Acehnese
nl: Atjehers

en: The Sultanate of Aceh located on the western tip of the island of Sumatra was a regional power in the 16th and 17th centuries, controlling much of the trade through the Strait of Malacca. Aceh was subjugated by the Dutch in the bloody Aceh War of 1873-1903.
nl: Het Sultanaat Atjeh bevond zich op de westpunt van Sumatra. Het was een regionale grootmacht in de zestiende en zeventiende eeuw en herste over een groot deel van de handel door de straat van Malakka. Atjeh werd onderworpen door de Nederlanders in de bloedige Atjeh-oorlog van 1873-1903.

en: Governor %s
nl: Gouverneur %s

en: ?female:Governor %s
nl: Governeur %s

en: Acrean
nl: Acrese

en: ?plural:Acreans
nl: Acreanen

en: Acre is the westernmost state of Brazil. The region was part of Bolivia until 1899, when Brazilian settlers revolted and declared an Independent State of Acre. Bolivia gave up its claims to the territory in the Treaty of Petropolis of 1903, after which Acre was annexed to Brazil. Acre is one of the world's most important rubber producing regions.
nl: Acre is de meest westelijke staat van Brazilië. Het maakte deel uit van Bolivia tot 1899, toen Braziliaanse kolonisten in opstand kwamen en de Onafhankelijke Staat Acre uitriepen. In 1903 deed Bolivia afstand van haar claim op het gebied op in het Vedrag van Petrópolis. Acre is een van 's werelds belangrijkste rubberproducenten.

en: Baroness %s
nl: Barones %s

en: Afghani
nl: Afghaanse

en: ?plural:Afghanis
nl: Afghanen

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
nl: Afghanistan, vaak het kruispunt van Centraal-Azië genoemd, heeft een heel turbulente geschiedenis. Door de eeuwen heen is het land door velen veroverd, waaronder het Perzische Rijk, Dzjengis Khan en Alexander de Grote. Het land bestaat in haar huidige vorm sinds 1746, toen Ahmad Sjah het Durranirijk stichtte.

en: Emira %s
nl: Emir %s

en: General Secretary %s
nl: Algemeen Secretaris %s

en: ?female:General Secretary %s
nl: Algemeen Secretaris %s

en: ?female:Mullah %s
nl: Mullah %s

en: African
nl: Afrikaanse

en: Africa: the cradle of humanity. It is the world's second largest continent and also its second most populous.
nl: Afrika: de wieg der mensheid. Het is het tweede grootste continent van de wereld en heeft ook de op één na grootste bevolking.

en: Ainu
nl: Ainoe

en: ?plural:Ainu
nl: Ainoes

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
nl: De Ainoes zijn de inheemse bevolking van Noord-Japan, de Koerilen, Sachalin en het zuidelijke deel van het schiereiland Kamtsjatka.

en: ?plural:Akwe
nl: Akwe

en: Andalusi
nl: Moorse

en: ?plural:Andalusis
nl: Moren

en: Al-Andalus was the parts of the Iberian peninsula that was under Muslim control during the Middle Ages. Muslim Andalusians are noted for their splendid architectural heritage. During the Reconquista the Christian kingdoms gradually pushed back the Islamic states of Al-Andalus. Their last city on the Iberian peninsula, Granada, fell in 1492.
nl: Al-Ándalus was de naam voor de delen van het Iberisch Schiereiland die in de Middeleeuwen onder islamitische (Moorse) controle stonden. De Moren staan bekend om hun prachtige architectonische erfgoed. Tijdens de Reconquista dreven de christelijke koninkrijken de islamitische staten van Al-Ándalus steeds verder in het nauw. hun laatste stad op het Iberisch Schiereiland, Granada, viel in 1492.

en: Sheikh %s
nl: Sjeik %s

en: Shaykha %s
nl: Sjeika %s

en: Caliph %s
nl: Kalief %s

en: Calipha %s
nl: Kaliefa %s

en: ?female:Vizier %s
nl: Vizier %s

note: TRANS: The first letter in "Aland" should be TRANS: U+00C5 LATIN CAPITAL A WITH RING if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 197.
en: Alander
nl: Ålandse

en: ?plural:Alanders
nl: Ålanders

en: Aland is an archipelago in the Baltic Sea, located between Sweden and Finland. The islands' inhabitants are Swedish speaking, but Aland is an autonomous province in Finland, a status that was reached in 1921 after a long period in which the islands were contested between Sweden and Finland. Aland's special and demilitarized status is protected by international law.
nl: Åland is een archipel in de Oostzee, gelegen tussen Zweden en Finland. De inwoners van de eilanden zijn Zweedstalig maar Åland is een autonome provincie van Finland, een status die werd overeengekomen in 1921 na een lange periode waarin de eilanden werden betwist tussen Zweden en Finland. Ålands bijzondere en gedemilitariseerde status wordt beschermd door het internationaal recht.

en: Earl %s
nl: %s Jarl

en: ?female:Earl %s
nl: %s Jarl

en: Vicar %s
nl: Dominee %s

en: ?female:Vicar %s
nl: Dominee %s

en: Albanian
nl: Albanese

en: ?plural:Albanians
nl: Albanezen

note: TRANS: The fourth letter in "Enver" should be TRANS: U+00EB LATIN SMALL LETTER E WITH DIAERESIS if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00EB.
en: Inhabitants of the Balkan peninsula, the ethnic origins of the Albanians are uncertain, though it has been suggested they descend from the Illyrians of Classical Antiquity. Albania changed hands several times during its  history. It has been an independent state again since 1912. For much of the 20th century Albania was ruled by communist dictator Enver Hoxha.
nl: Als inwoners van het Balkanschiereiland is de etnische oorsprong van de Albanezen onduidelijk, hoewel is voorgesteld dat zijn afstammen van de Illyriërs uit de Klassieke Oudheid. Albanië is tijdens haar geschiedenis regelmatig van overheerser veranderd. Sinds 1912 is het een onafhankelijke staat. Gedurende een groot deel van de twintigste eeuw werd het geregeerd door de communistische dictator Envër Hoxha.

en: Prince %s
nl: Prins %s

en: Princess %s
nl: Prinses %s

en: First Secretary %s
nl: Eerste Secretaris %s

en: ?female:First Secretary %s
nl: Eerste Secretaris %s

en: Aleut
nl: Aleoetische

en: ?plural:Aleuts
nl: Aleoeten

en: The Unangan, or Aleut, lived in permanent subterranean homes in their hunting and fishing villages. They lived in the Aleutian islands for thousands of years prior to European contact. Unangan people developed ties to Russian missionaries and traders many converting to Russian Orthodox Christianity and intermarrying with Russians, and some even accompanied Russians to their other colonial entrepots such as Ft. Ross in northern California and Ft. Elizabeth in Hawai'i.
nl: De Unangan of Aleoeten leefden in permanente ondergrondse woningen in hun jacht- en visdorpen. Ten tijde van hun eerste contact met de Europeanen leefden zij al duizenden jaren op de Aleoetische Eilanden. De Unangan raakten in contact met Russische missionarisen en handelaren, waarna velen zich bekeerde tot het Russisch-Orthodoxe Christendom en met Russen trouwden. Sommigen vergezelden zelfs de Russen naar hun andere koloniale vestigingen zoals Fort Ross in het noorden van Californië en Fort Elizabeth in Hawaï.

en: Shaman %s
nl: Sjamaan %s

en: ?female:Shaman %s
nl: Sjamaan %s

en: Algerian
nl: Algerijnse

en: ?plural:Algerians
nl: Algerijnen

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
nl: Algerije is een Arabisch land in Noord-Afrika. Van oudsher wordt het bewoond door Berbers.

en: Secretary General %s
nl: Secretaris-Generaal %s

en: %s Dey
nl: %s Dei

en: ?female:%s Dey
nl: %s Dei

en: Alsatian
nl: Elzassische

en: ?plural:Alsatians
nl: Elzassers

en: Alsace is a region in Europe, on the border of France and Germany. During the Middle Ages Alsace was part of the Holy Roman Empire, and consisted of several quite wealthy city-states. In the 17th and 18th century the Alsatian cities were annexed by France one by one, but after that the region became one of the most contested parts of Europe, changing hands between Germany and France 4 times in less than a century. Since 1944 it has been in French hands.
nl: De Elzas is een regio in Europa op de grens van Frankrijk en Duitsland. Tijdens de Middeleeuwen maakte de Elzas deel uit van het Helige Roomse Rijk en bestond het uit meerdere stadsstaten die vrij welvarend waren. In de zeventiende en achttiende eeuw werden de Elzassische steden een voor een door Frankrijk geannxeerd, maar vervolgens werd het een van de meest omstreden delen van Europa.In minder dan een eeuw veranderde het vier keer van eigenaar tussen Duitsland en Frankrijk. Sinds 1944 maakt het definitief deel uit van Frankrijk.

en: Minister-President %s
nl: Minister-president %s

en: ?female:Minister-President %s
nl: Minister-president %s

en: Bailiff %s
nl: Landvoogd %s

en: ?female:Bailiff %s
nl: Landvoogdes %s

en: Bishop %s
nl: Bisschop %s

en: ?female:Bishop %s
nl: Bisschop %s

en: Burgomaster %s
nl: Burgemeester %s

en: ?female:Burgomaster %s
nl: Burgemeester %s

en: Amazigh
nl: Berberse

en: ?plural:Imazighen
nl: Berbers

en: The Amazigh civilization is one of the oldest in the Mediterranean Basin, co-existing with ancient Egypt. The Imazighen people, which means "free men", are sturdy and strong but cheerful and generous with a great consideration for family and tribe. Every tribe has its own traditions and culture, which is the reason for the countless diversity of traditions in modern Morocco, Algeria, and Tunisia. The Imazighen speak old languages such as Tamazirt, Tachelhit or Tarifit, collectively known as Berber languages, using an age-old writing system called Tifinagh.
nl: De Berberse of Amazighische beschaving is een van de oudste in het Middellandse Zeegebied. Het bestond al ten tijde van het Oude Egypte. De Imazighen, wat "vrije mensen" betekent, staan bekend als sterk en potig maar ook opgewekt en vrijgevig en met respect voor familie en stam. Elke stam heeft zijn eigen tradities en cultuur, wat de reden is voor de diversiteit van tradities in het hedendaagde Marokko, Algerije en Tunesië. De Imazighen spreken oude talen als Tamazirt, Tachelhit of Tarifit, collectief de Berbertalen geheten, die een eeuwenoud schriftsysteem genaamd Tifinagh gebruiken.

en: Amazonian
nl: Amazonische

en: ?plural:Amazons
nl: Amazonen

en: The Amazons are a fictional nation of women warriors which appear in Classical Greek writing and art. Authors have located them in the Ukraine, Asia Minor, or Libya. The Amazons were reported to remove their right breasts in order to better use the bow and other weapons.
nl: De Amazonen zijn een fictieve natie van vrouwelijke krijgers die voorkomen in de Klassiek-Griekse literatuur en kunst. Auteurs hebben ze gelocaliseerd in Oekraïne, Klein-Azië of Libië. Van de Amazonen werd gezegd dat zij hun rechterborst afsneden om hun bogen en andere wapens beter te kunnen hanteren.

en: Andorran
nl: Andorrese

en: ?plural:Andorrans
nl: Andorezen

en: Andorra is a small country in the eastern Pyrenees. In 1278, a dispute between the bishop of Urgell and the Count of Foix ended with an agreement to share the sovereignty of Andorra. This arrangement is still in effect and their successors - the current bishop of Urgell and the President of the French Republic - bear the (mostly honorific) title of co-prince of Andorra.
nl: Andorra is een klein land in de oostelijke Pyreneeën. In 1278 werd een conflict tussen de bisschop van Urgell en de graaf van Foix opgelost met de overeenkomst de souvereiniteit over Andorra te delen. Deze overeenkomst is nog steeds van kracht en hun opvolgers - de huidige bisschop van Urgell en de president van de Franse Republiek - dragen de (vooral symbolische) titel van co-vorst van Andorra.

en: Co-Prince %s
nl: Co-vorst %s

en: Co-Princess %s
nl: Co-vorstin %s

en: Angolan
nl: Angolese

en: ?plural:Angolans
nl: Angolezen

en: When the Portuguese arrived in Angola in the 15th century the region was controlled by several Bantu kingdoms. Angola became an important source of slave traders until well into the 19th century. After two decades of guerrilla war against the Portuguese colonial authorities Angola finally achieved independence in 1975. Soon the various guerilla groups started fighting each other. After half a century of war a peace agreement was finally reached in 2002.
nl: Toen de Portugezen in de vijftiende eeuw Angola bereikten werd het beheerst door verschillende Bantoekoninkrijken. Angola werd een belangrijke bron van slavenjagers tot ver in de negentiende eeuw. Na twee decennia guerrillastrijd tegen de Portugese koloniale autoriteiten werd Angola in 1975 onafhankelijk. Al snel begonnen guerrillalegers elkaar te bevechten. Na een halve eeuw oorlog werd in 2002 eindelijk een vredesovereenkomt getekend.

en: Anhaltian
nl: Anhaltse

en: ?plural:Anhaltians
nl: Anhalters

en: Anhalt was a German state. Initially a county, it was split from Saxony in 1212. For most of its history, it was partitioned into several territories that were ruled by the same family. The counts of Anhalt were raised to dukes upon the dissolution of the Holy Roman Empire by Napoleon in 1806. Anhalt was reunited into a single duchy in 1863. Upon the downfall of the German monarchies in 1918, it became a free state. After World War II, Anhalt finally ceased to exist when the allies decided to merge it with the former Prussian Province of Saxony to form the state of Saxony-Anhalt.
nl: Anhalt was een Duitse staat. Aanvankelijk als graafschap werd het in 1212 gesplitst van Saksen. Gedurende het grootste deel van haar geschiedenis was het opgedeeld in meerdere territoria die door dezelfde familie bestuurd weden. De graven van Anhalt werden door Napoleon verheven tot hertogen na het ontbinden van het Heilige Roomse Rijk in 1806. Anhalt werd in 1863 herenigd in één hertogdom. Na de val van de Duitse monarchieën in 1918 werd het een vrijstaat. Na de Tweede Wereldoorlog hield Anhalt tenslotte op te bestaan toen de geallieerden besloten het samen te voegen met de voormalige Pruisische provincie Saksen om het bondsland Saksen-Anhalt te vormen.

en: Count %s
nl: Graaf %s

en: Countess %s
nl: Gravin %s

en: Grand Duke %s
nl: Groothertog %s

en: Grand Duchess %s
nl: Groothertogin %s

en: ?plural:Anishinaabeg
nl: Anishinaabeg

en: The Anishinaabeg are a group of closely related Native American tribes in the North American Great Lakes region, including the Ottawa, Ojibwe, Algonkin and Potawatomi. They speak Algonquian languages. Together they are one of the most numerous indigenous peoples of North America.
nl: De Anishinaabeg zijn een groep nauw verwante Inheems-Amerikaanse stammen in het Noord-Amerikaanse Grotemerengebiedm waaronder de Ottawa, Ojibwe, Algonink en Potawatomi. Ze spreken Algonkische talen. Samen vormen zij een van de meest talrijke inheemse bevolkingsgroepen in Noord-Amerika.

en: Great Shaman %s
nl: Grote Sjamaan %s

en: ?female:Great Shaman %s
nl: ?female:Grote Sjamaan %s

en: Antarctican
nl: Antarcticaanse

en: ?plural:Antarcticans
nl: Antarcticanen

en: Independent South Pole, land of penguins.
nl: Onafhankelijke Zuidpool, land van pinguins.

en: Antiguan and Barbudan
nl: Antiguaanse en Barbudaanse

en: ?plural:Antiguans and Barbudans
nl: Antiguanen en Barbudanen

en: Antigua and Barbuda is a country in the Eastern Caribbean consisting of the two eponymous islands as well as a number of smaller islets. The country has been independent from the United Kingdom since 1981.
nl: Antigua en Barbuda is een land in de Oostelijke Cariben dat bestaat uit de twee gelijknamige eilanden en een aantal kleinere eilandjes. Het land is onafhankelijk van het Verenigd Koninkrijk sinds 1981.

en: Antillean
nl: Antilliaanse

en: ?plural:Antilleans
nl: Antillianen

en: ?plural:Aragonese
nl: Aragonezen

en: Aragon was formed as a Frankish county and was elevated to a kingdom in the 11th century. It expanded its territory southwards during the reconquista and subsequently managed to control a large part of the Mediterranean. In 1469 king Fernando II married Isabella of Castile, a union that would form the base of the Spanish unification. The kingdom was legally dissolved in 1707 but today Aragon continues to exist as an autonomous community of Spain.
nl: Aragón werd gesticht als Frankische graafschap en werd in de elfde eeuw tot koninkrijk verheven. Tijdens de Reconquista breidde het haar territorium uit naar het zuiden en wist vervolgens een groot deel van het Middellandse Zeegebied te beheersen. In 1469 trouwde koning Ferdinand II met Isabella van Casilië, een unie die de basis zou vormen van de Spaanse eenwording. Het koninkrijk werd in 1707 bij wet opgeheven maar Aragón blijft vandaag de dag voortbestaan als autonome gemeenschap van Spanje.

en: Aramean
nl: Aramese

en: ?plural:Arameans
nl: Arameeërs

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
nl: Volgens de legende bestaat het Arameense volk uit de nazaten van Aram, de kleinzoon van Noach.

en: Argentine
nl: Argentijnse

en: ?plural:Argentines
nl: Argentijnen

note: TRANS: The fourth letter in "Peron" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Peron and his charismatic wife Eva "Evita" Peron.
nl: Argentinië ligt aan de zuidoostkust van Zuid-Amerika. Sinds de onafhankelijkheid van Spanje in 1816 is het geplaagd geweest door verschillende interne en externe conflicten. In de decennia na de Tweede Wereldoorlog werd 's lands politiek gedomineerd door Juan Perón en zijn charismatische vrouw Eva "Evita" Perón.

en: Cardinal %s
nl: Kardinaal %s

en: Viceroy %s
nl: Onderkoning %s

en: Vicereine %s
nl: Onderkoningin %s

en: Armenian
nl: Armeense

en: ?plural:Armenians
nl: Armenen

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
nl: Volgens de legende zijn de Armeniërs de afstammelingen van Haik, de achter-achter-kleinzoon van Noach. De moderne Republiek Armenië werd in 1991 onafhankelijk van de Sovjet-Unie.

en: Usurper %s
nl: Usurpator %s

en: ?female:Usurper %s
nl: Usurpatrix %s

en: ?plural:Ashantis
nl: Ashanti

en: The Ashanti were an ancient kingdom in a region that is currently a part of Ghana. The first Ashanti kingdom was founded in the 11th century.
nl: De Ashanti vormden een koninkrijk in wat nu Ghana is. Het eerste Ashantikoninkrijk werd in de elfde eeuw gesticht.

en: Councillor %s
nl: Raadslid %s

en: ?female:Councillor %s
nl: Raadslid %s

en: ?female:Asantehene %s
nl: Asantehene %s

en: ?plural:Assamese
nl: Assamezen

en: The Assam (Ahom) kingdom was founded in 1228 on the southeastern foothills of the Himalayas by a group of Shan people emigrating from what is today northeastern Burma. The Assamese kings famously defeated several expeditions by the mighty Mughal Empire, effectively halting the Mughals' eastward expansion.
nl: Het Assamkoninkrijk (Ahom) werd in 1228 gesticht op het zuidwestelijk voorgebergte van de Himalaya door een groep Shan die waren gemigreerd uit wat nu het noordoosten van Burma is. De Assamese koningen werden beroemde toen zij verschillende Mogoelinvasies afsloegen, waarmee zij de oostwaartse expansie van de Mogoels een halt toeriepen.

en: Assyrian
nl: Assyrische

en: ?plural:Assyrians
nl: Assyriërs

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
nl: Assyrië was een rijk in noordelijk Mesopatamië, genoemd naar haar hoofdstad Asjoer.

en: Asturian
nl: Asturische

en: ?plural:Asturians
nl: Asturische

en: Atlantean
nl: Atlantische

en: ?plural:Atlantean
nl: Atlantiërs

en: The mythical continent of Atlantis
nl: Het mythische continent Atlantis.

en: High King %s
nl: Hoge Koning %s

en: High Queen %s
nl: Hoge Koningin %s

en: Australian
nl: Australische

en: ?plural:Australians
nl: Australiërs

en: Avar
nl: Avaarse

en: ?plural:Avars
nl: Avaren

en: The Avars or Eurasian Avars were an ancient nomadic confederation of mixed origin. The dominant language of this group was presumably Proto-Bulgarian within the Turkic Oghuz language subgroup, but the true origin of the Avars is unknown. It is possible they were originally a Rouran or Hephthalite group. After settling in Pannonia they subjugated the local Slavic tribes. Gradually they lost power and political importance and eventually the Avars blended with Slavic peoples.
nl: De Avaren of Euraziatische Avaren waaren een oude nomadische stammenbond van gemengde afkomst. De dominante taal van deze groep was vermoedelijk Proto-Bulgaars binnen de Turkse Ogoezische subgroep, maar de werkelijke afkomst van de Avaren is niet bekend. Het is waarschijnlijk dat zij van oorsprong een Rouran- of Heftalietengroep waren. Nadat ze zich in Pannonië vestigden onderwierpen ze de lokale Slavische stammen. Langzaamaan verloren ze aan politieke invloed en uiteindelijk gingen ze op in de Slavische bevolking.

en: %s Khatan
nl: %s Khagan

en: ?female:%s Khagan
nl: %s Khagan

en: ?plural:Aymaras
nl: Aymara's

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
nl: Na de ineenstorting van de Tiwanakubeschaving in de Andes, reorganiseerden hun erfgenamen in een groep cultureel verwante Aymarakoninkrijken die bloeiden rond het Titicacameer tot ze veroverd werden door de Inka's.

en: Azeri
nl: Azerbeidzjaanse

en: ?plural:Azeris
nl: Azeri's

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
nl: De Azeri's zijn de inwoners van Azerbeidzjan. Het grondgebied van wat nu Azerbeidzjan is was het toneel van de opkomst en ondergang van verschillende staten in de Kaukasus. In 1813 werd Azerbeidzjan deel van het Russische Keizerrijk, een periode die werd gevolgd door een korte periode van onafhankelijkheid in 1918-1920 - als de eerste islamitische republiek van de geschiedenis. Vervolgens werd Azerbeidjzan een onderdeel van de Sovjet-Unie tot haar uiteenvallen in 1991.

en: %s Shah
nl: %s Sjah

en: %s Shahbanu
nl: %s Sjahbanoe

en: Badian
nl: Badense

en: ?plural:Badians
nl: Badeners

en: Baden was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Wuerttemberg and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
nl: Baden was een land in Zwaben, in het zuidwesten van Duitsland. Na de Tweede Wereldoorlog ging het samen met Württemberg en Hohenzollern om het bondsland Baden-Württemberg te vormen.

en: Margrave %s
nl: Markgraaf %s

en: Margravine %s
nl: Markgravin %s

en: Bahamian
nl: Bahamiaanse

en: ?plural:Bahamians
nl: Bahamanen

en: The Bahamas are an island group in North America. It was somewhere in the Bahamas that Columbus first set foot on American soil. The Islands were subsequently depopulated and mostly ignored until they were settled by British colonists in the 17th century. The Bahamas have been an independent country within the Commonwealth since 1973. Nowadays the Bahamas are mostly famous for their beaches but it is also a major offshore financial center. The Bahamas are the most developed country of Latin America and the Caribbean as well as the world's wealthiest black-majority country.
nl: De Bahama's zijn een eilandengroep in Noord-Amerika. Het was ergens in de Bahama's waar Columbus voor het eerst voet op Amerikaanse grond zette. De eilanden werden vervolgens ontvolkt en grotendeels genegeerd tot ze in de zeventiende eeuw door Britse kolonisten werden gekoloniseerd. De Bahama's zijn sinds 1973 een onafhankelijk land binnen het Gemenebest. Vandaag de dag zijn de Bahama's vooral bekend voor hun stranden maar ook als belangrijk offshore financieel centrum. De Bahama's zijn het meest ontwikkelde land van Latijns-Amerika en de Cariben en bovendien 's werelds rijkste land met een overwegend zwarte bevolking.

en: Bahraini
nl: Bahreinse

en: ?plural:Bahrainis
nl: Bahreini's

en: Bahrain is an island country in the Persian Gulf and the smallest country of the Middle East. Bahrain has been independent from Persia since the 18th century, although it was a British protectorate until 1971. The country became a constitutional monarchy in 2001 but a pro-democracy uprising in 2011 was violently crushed.
nl: Bahrein is een eilandstaat in de Perzische Golf en het kleinste land van het Midden-Oosten. Bahrein is onafhankelijk van Perzië sinds de achttiende eeuw maar was tot 1971 een Brits protectoraat. In 2001 werd het land een constitutionele monarchie maar een pro-democratische opstand werd in 2011 gewelddadig onderdrukt.

en: ?female:Mahdi %s
nl: Mahdi %s

en: Bangladeshi
nl: Bengalese

en: ?plural:Bangladeshis
nl: Bengalezen

en: The People's Republic of Bangladesh was formed from the former Pakistani territory of East Bengal following a war of independence.
nl: De Volksrepubliek Bangladesh werd gevormd uit het voormalige Pakistaanse territorium Oost-Bengalen na een onafhankelijkheidsoorlog.

en: Raja %s
nl: Radja %s

en: Rani %s
nl: Spoorweg %s

en: Maharaja %s
nl: Maharadja %s

en: Barbadian
nl: Barbadiaanse

en: ?plural:Barbadians
nl: Barbadianen

en: Barbados is an island country in the Atlantic Ocean, about 100 km east of the Windward Islands in the Caribbean. Originally inhabited by Arawaks, the island was discovered by the Portuguese around 1500. When the English first settled Barbados in 1627 they found the island depopulated. The island has been independent since 1966. Barbados is a major international tourist destination and one of the most developed countries of the Caribbean.
nl: Barbados is een eilandstaat in de Atlantische Oceaan, ongeveer honderd kilometer ten oosten van de Bovenwindse Eilanden in het Caribisch gebied. Oorspronkelijk bewoond door de Arawakken werd het eiland rond 1500 door de Portugezen ontdekt. Toen de Engelsen Barbados in 1627 koloniseerden troffen zij het verlaten aan. Sinds 1966 is het eiland onafhankelijk. Barbados is een belangrijke internationale touristenbestemming en een van de meest ontwikkelde landen van het Caribisch Gebied.

en: Bashkir
nl: Basjkierse

en: ?plural:Bashkirs
nl: Basjkieren

en: The Bashkirs are a Turkic-speaking nation in the southern Urals. Since the end of the 16th century, the Bashkirs were vassals of the Russian tsar, but have since participated in several uprisings against the Russian government. Today most of the Bashkirs live in the Bashkortostan Republic which is part of the Russian Federation.
nl: De Basjkieren zijn een volk in de zuidelijke Oeral dat een Turkse taal spreekt. Sinds het einde van de zestidende eeuw zijn de Basjkieren vazallen van de Russische tsaar, maar zij hebben deelgenomen in meerdere opstanden tegen de Russische regering. Vandaag de dag leven de meeste Basjkieren in de Republiek Basjkortostan, die deel uitmaakt van de Russische Federatie.

en: Basque
nl: Baskische

en: ?plural:Basques
nl: ?plural:Basken

en: The Basques have lived since ancient times by the western foothills of the Pyrenees. The Kingdom of Navarre was the last independent Basque state, which fell to Aragon in the 16th century. Today, the Basque Country, or "Euskal Herria", lays right in the borderlands between Spain and France, divided into seven historical provinces. Their language, Euskara, has no known relatives and its origins are unknown.
nl: De Basken leven sinds Prehistorische tijden in de westelijke uitlopers van de Pyreneeën. Het Koninkrijk Navarra was de laatste onafhankelijke Baskische staat; in de zestiende eeuw viel het aan Aragón. Vandaag de dag ligt Baskenland, of "Euskal Herria", precies op de grens tussen Frankrijk en Spanje, verdeeld in zeven historische provincies. Hun taal, Euskara, heeft geen bekende verwanten en de oorsprong is niet bekend.

en: Leader %s
nl: Leider %s

en: ?female:Leader %s
nl: Leidster %s

en: ?female:Lehendakari %s
nl: Lehendakari %s

en: Bavarian
nl: Beierse

en: ?plural:Bavarians
nl: Beieren

en: Duke %s
nl: Hertog %s

en: Duchess %s
nl: Hertogin %s

en: Belarusian
nl: Wit-Russische

en: ?plural:Belarusians
nl: Wit-Russen

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
nl: Wit-Rusland of Belarus maakte deel uit de oude Slavische staat van de Kievse Roes', en vervolgens van Litouwen, de Rzeczpospolita, het Russische Rijk en de Sovjet-Unie. Wit-Rusland werd bij het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991 onafhankelijk.

en: Tsar %s
nl: Tsaar %s

en: Tsaritsa %s
nl: Tsarina %s

en: Belgian
nl: Belgische

en: ?plural:Belgians
nl: Belgen

en: Belgium gained independence from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
nl: Belgie werd onafhankelijk van de Verenigde Nederlanden in 1830. België valt op door zijn transformatie van een unitaire staat naar een federaal land. Dit als resultaat van de langdurige en (bijna) geweldloze nationalistische strijd tussen Vlamingen en Walen.

en: Prime Minister %s
nl: Minister-president %s

en: ?female:Prime Minister %s
nl: Minister-president %s

en: Stadtholder %s
nl: Stadhouder %s

en: Stadtholdress %s
nl: Stadhoudster %s

en: High Druid %s
nl: Hoge druïde %s

en: ?female:High Druid %s
nl: Hoge druïde %s

en: Brother %s
nl: Broeder %s

en: Sister %s
nl: Zuster %s

en: Spokesman %s
nl: Woordvoerder %s

en: Spokeswoman %s
nl: Woordvoerdster %s

en: Speaker %s
nl: Voorzitter %s

en: ?female:Speaker %s
nl: Voorzitter %s

en: Belizean
nl: Belizaanse

en: ?plural:Belizeans
nl: Belizanen

en: Belize is the smallest country of Central America. Once part of the Maya region, it was settled by British pirates and loggers in the 17th century. Belize, then known as British Honduras, became a crown colony in 1862. It has been an independent country since 1981. Belize is ethnically extremely diverse, its population consisting of Creoles, Mayans, Spanish-speaking mestizos, Garifunas, Chinese, Mennonites, and Indians.
nl: Belize is het kleinste land van Midden-Amerika. Ooit werd het beheerst door de Maya's maar in de zeventiende eeuw werd het gekoloniseerd door Britse piraten en houthakkers. Belize, toen bekend als Brits-Honduras, werd in 1862 een kroonkolonie. Het is sinds 1981 onafhankelijk. Belize is etnisch buitengewoon divers; haar bevolking bestaat uit Creolen, Maya's, Spaanstalige Mestiezen, Garífuna's, Chinezen, Mennonieten en Indiërs.

en: Superintendent %s
nl: Bewindvoerder %s

en: ?female:Superintendent %s
nl: Bewindvoerster %s

en: Bengali
nl: Bengaalse

en: ?plural:Bengalis
nl: Bengalen

en: Beninese
nl: Beninse

en: ?plural:Beninese
nl: Beniners

en: Once the site of the Dahomey kingdom, the country was colonized by France in the 19th century. Dahomey became independent in 1960. Marxists seized power in 1972 and renamed the country Benin three years later. Multiparty rule returned in 1990.
nl: Ooit was Benin de zetel van het Koninkrijk Dahomey. In de negentiende eeuw werd het land door Frankrijk gekoloniseerd. Dahomey  werd in 1960 onafhankelijk. In 1972 namen marxisten de macht over en hernoemden het land drie jaar later tot Benin. In 1990 keerde het meerpartijenstelsel terug.

en: ?plural:Benin
nl: Benin

en: Not to be confused with the modern republic of Benin, the Kingdom of Benin was founded by Edo speakers sometime between the 12th and 14th centuries. Benin united a large area of land west of the Niger river delta, reaching its peak in the 16th century. Eweka I founded the Uzama, or Councilors of State, to aid in the accession of a new Oba, or king. Its fortunes waned as Europeans chose other kingdoms to trade with after Benin's main port silted up. The Kingdom finally ended in 1897 when the British assumed control.
nl: Niet te verwarren met de huidige Republiek Benin. Het Koninkrijk Benin werd ergens tussen de twaalfde en veertiende eeuw gesticht door Edo-sprekende stammen. Benin verenigde een groot landoppervlakte ten westen van de Nigerdelta en bereikte in de zestiende eeuw haar hoogtepunt. Eweka I stichtte de Uzuma, of Raadslieden van Staat, om het aantreden van een nieuwe oba of koning bij te staan. Benins kansen keerden toen de Europeanen verkozen met andere koninkrijken te handelen nadat haar belangrijkste haven verzandde. Het koninkrijk hield uiteindelijk in 1897 op te bestaan toen de Britten de macht overnamen.

en: ?plural:Bhutanese
nl: Bhutanezen

en: Located in the Himalayas, Bhutan is one of the most isolated countries in the world. Bhutan has not been conquered or occupied by foreign invaders for a millennium if not more. In the 17th century Bhutan became a unified nation under Shabdrung Ngawang Namgyal, who repelled a Mongol invasion and united the rivaling Bhutanese tribes.
nl: Verstopt in de Himalaya is Bhutan een van de meest geïsoleerde landen ter wereld. Al meer dan een millennium, zo niet langer, is Bhutan niet bezet of veroverd door buitenlandse invallers. In de zeventiende eeuw werd Bhutan een verenigde natie toen Shabdrung Ngawang Namgyal een Mongoolse invasie afsloef en de strijdende Bhutaanse stemmen verenigde.

en: ?female:Lama %s
nl: Lama %s

en: Dragon King %s
nl: Drakenkoning %s

en: Dragon Queen %s
nl: Drakenkoningin %s

en: Biafran
nl: Biafraanse

en: ?plural:Biafrans
nl: Biafranen

en: Biafra declared independence from Nigeria in 1967 after years of ethnic, religious and economic tensions in newly independent Nigeria. A war between Nigeria and Biafra followed, which claimed up to two million lives, mostly because of famine and disease caused by the blockade of Biafran ports. Biafra surrendered in 1970.
nl: Na jaren van politieke, religieuze en economische spanningen in het recent onafhankelijk geworden Nigeria riep Biafra in 1967 de onafhankelijkheid uit. De oorlog tussen Nigeria en Biafra die volgde kostte aan bijna twee miljoen mensen het leven, vooral door ziekte en honger veroorzaakte door de blokkade van de Biafraanse havens. Biafra capituleerde in 1970.

en: Colonel %s
nl: Kolonel %s

en: ?female:Colonel %s
nl: Kolonel %s

en: Bissau-Guinean
nl: Guinee-Bissause

en: ?plural:Bissau-Guineans
nl: Guinee-Bissauers

en: Guinea-Bissau is a country in West Africa. Formerly known as Portuguese Guinea, it declared independence in 1973.
nl: Guinee-Bissau is een land in West-Afrika. Het voormalige Portugees-Guinee riep in 1973 de onafhankelijkheid uit.

en: Captain-Major %s
nl: Kapitein-majoor %s

en: ?female:Captain-Major %s
nl: Kapitein-majoor %s

en: Boer
nl: Afrikaner

en: ?plural:Boers
nl: Afrikaners

en: General %s
nl: Generaal %s

en: ?female:General %s
nl: Generaal %s

en: Reverend %s
nl: Eerwaarde %s

en: ?female:Reverend %s
nl: Eerwaarde %s

en: State President %s
nl: Staatspresident %s

en: ?female:State President %s
nl: Staatspresident %s

en: Bolivian
nl: Boliviaanse

en: ?plural:Bolivians
nl: Bolivianen

note: TRANS: The fourth letter in "Simon" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Bolivia is a landlocked country in South America with a large indigenous heritage. The country is named after Simon Bolivar. Independent since 1825, the country was wrecked by instability and lost its Pacific coast to Chile. The 1932-1936 Chaco war against Paraguay led to another humiliating defeat. Discontent with Bolivia's oligarchic regime led to a revolution in 1952. After a series of military coups in the 1970s the country returned to democratic rule in the 1980s. In 2006 Evo Morales became the country's first indigenous president.
nl: Bolivia is land in het binnenland van Zuid-Amerika met een grote inheemse erfenis. Het land is genaamd naar Simón Bolívar. Het werd onafhankelijk in 1825. Het verloor, verzwakt door instabiliteit, haar Pacifische kust aan Chili en werd in de Chaco-oorlog van 1932-1936 door Paraguay opnieuw vernederend verslagen. Onvrede met Bolivia's oligarchische regime leidde in 1952 tot een revolutie. Na een reeks militaire staatsgrepen in de jaren '70 keerde het land in de jaren '80 terug naar een democratisch bestuur. In 2006 werd Evo Morales de eerste inheemse president van het land.

en: Archbishop %s
nl: Aartsbisschop %s

en: Bosnian-Herzegovinian
nl: Bosnisch-Herzegovijnse

en: ?plural:Bosnians
nl: Bosniërs-Herzegovijnen

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
nl: Bosnië-Herzegovina is een land in Zuidoost-Europa, en wordt bewoond door drie verschillende volkeren: Bosnjakken, Serven en Kroaten.

en: ?female:Ban %s
nl: Ban %s

en: Bosporan
nl: Bosporaanse

en: ?plural:Bosporans
nl: Bosporanen

en: The Bosporan Kingdom was an ancient state in eastern Crimea and the Taman Peninsula on the shores of the Cimmerian Bosporus.
nl: Het Bosporuskoninkrijk was een antieke staat op de Krim en het Tamanschiereiland aan de kusten van de Cimmerische Bosporus.

en: Despot %s
nl: Despoot %s

en: ?female:Despot %s
nl: Despot %s

en: ?female:Consul %s
nl: Consul %s

en: Botswanan
nl: Botswaanse

en: ?plural:Botswanans
nl: Botswanen

en: The Republic of Botswana is a country in Southern Africa. It gained independence from the UK in 1966. Botswana is considered the least corrupt country in Africa and it has a rapidly developing economy.
nl: De Republiek Botswana is een land in zuidelijk Afrika. Het werd in 1966 onafhankelijk van het Verenigd Koninkrijk. Botswana wordt beschouwd als het minst corrupte land van Afrika en heeft een zich snel ontwikkelende economie.

en: Brandenburgian
nl: Brandenburger

en: ?plural:Brandenburgians
nl: Brandenburgers

en: Formerly the Northern March of East Francia, Brandenburg became an electorate of the Holy Roman Empire in the 12th century. The rulers of Brandenburg acquired Prussia in 1618 and was absorbed by Prussia in 1701. Brandenburg kept its nominal independence until 1806, when it became a province of Prussia. Currently it is one of the states of the Federal Republic of Germany.
nl: De voormalige Noordmark van Oost-Francië werd in de twaalfde eeuw als Brandenburg een keurvorstendom van het Heilige Roomse Rijk. In 1618 verkregen de heersers van Brandenburg de macht over Pruis en in 1701 ging Brandenburg zelf op in Pruisen. Het behield haar papieren onafhankelijkheid tot het in 1806 een provincie van Pruisen werd. Tegenwoordig is Brandenburg een van de bondslanden van de Bondsrepubliek Duitsland.

en: Elector %s
nl: Keurvorst %s

en: Electress %s
nl: Keurvorstin %s

en: Breton
nl: Bretoense

en: ?plural:Bretons
nl: Bretonnen

en: British
nl: Britse

en: ?plural:British
nl: Britten

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
nl: Het Verenigd Koninkrijk onstond in 1707 uit een onderhandelde overeenkomst tussen het koninkrijk Engelend en het koninkrijk Schotland. Het land, ook bekend als Groot-Brittannië, werd de leidende industriële en maritieme macht in de negentiende eeuw.

en: Pretender %s
nl: Pretendent %s

en: ?female:Pretender %s
nl: Pretendent %s

en: Lord %s
nl: Heer %s

en: Lady %s
nl: Vrouwe %s

en: Lord Protector %s
nl: Heer-beschermer %s

en: Lady Protector %s
nl: Vrouwe-beschermer %s

en: Briton
nl: Brythonische

en: ?plural:Britons
nl: Brythonen

en: The Britons were the inhabitants of most of Great Britain during the Iron Age. They spoke Brythonic Celtic languages and are the ancestors of the modern Welsh, Cornish and Breton people.
nl: De Britten waren de inwoners van het grootste deel van Groot-Brittannië tijdens de IJzertijd. Zij spraken Brythonische Keltische talen en zijn de voorouders van de hedendaagse Welshe, Cornishe en Bretoense volkeren.

en: Chieftain %s
nl: Stamhoofd %s

en: ?female:Chieftain %s
nl: Stamhoofd %s

en: Druid %s
nl: Druïde %s

en: ?female:Druid %s
nl: Druïde %s

en: Bruneian
nl: Bruneise

en: ?plural:Bruneians
nl: Bruneiers

en: Brunei Darussalam is a country on Borneo in the Malay achipelago. The sultanate dates from the 14th century and became a fairly powerful state a century later thanks to its control of the maritime trade in much of Southeast Asia. Brunei was a British protectorate from 1888 to 1984.
nl: Brunei Darussalam is een land op Borneo in de Maleise archipel. Het sultanaat bestaat sinds de veertiende eeuw en werd de volgende eeuw een vrij machtige staat door haar controle over de zeehandel in een groot deel van Zuidoost-Azië. Brunei was van 1888 tot 1984 een Brits protectoraat.

en: Grand Mufti %s
nl: Grootmoefti %s

en: ?female:Grand Mufti %s
nl: Grootmoefti %s

en: Bulgarian
nl: Bulgaarse

en: ?plural:Bulgarians
nl: Bulgaren

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
nl: Khan Asparoech, de leider van de Bulgaren, nam zijn volk naar de noordelijke Balkan en stichtte Bulgarije in 681. Dit was de eerste Slavische natiestaat in de geschiedenis.

en: Burgundian
nl: Bourgondische

en: ?plural:Burgundians
nl: Bourgondiërs

en: Chancellor %s
nl: Kanselier %s

en: ?female:Chancellor %s
nl: Kanselier %s

note: TRANS: The last letter in "Burkinabe" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: Burkinabe
nl: Burkinabese

en: ?plural:Burkinabes
nl: Burkinabezen

en: Formerly Upper Volta, Burkina Faso is a country in inland West Africa. It achieved its independence from France in 1960.
nl: Burkina Faso, het vroegere Opper-Volta, is een land in het binnenland van West-Afrika. Het werd in 1960 onafhankelijk van Frankrijk.

en: Burmese
nl: Birmaanse

en: ?plural:Burmese
nl: Birmezen

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
nl: De Unie van Birma (officieel "Myanmar") is het grootste land op het vasteland van Zuidoost-Azië.

en: Burundian
nl: Burundese

en: ?plural:Burundians
nl: Burundezen

en: A monarchy emerged in the Great Lakes region of East Africa in the 1100s, ruled by a Mwami (king) and several Ganwa (princes). It went through a period of expansion until the 1600s when it encompassed approximately the area of modern-day Burundi. In the late 1700s and early 1800s a succession dispute weakened the monarchy, and by the end of the century it had become a German colony. In the aftermath of World War I the colony fell to Belgium. Following international pressure after World War II, Burundi became an independent nation in January 1962.
nl: In de twaalfde eeuw kwam in het Grote Merengebied van Oost-Afrika een koninkrijk op dat werd geregeerd door een mwami (koning) en meerdere ganwa (prinsen). Het kende een periode van uitbreiding tot het in de zeventiende eeuw ongeveer de oppervlakte van het huidige Burundi besloeg. Rond 1800 verzwakte onenigheid over de erfopvolging de monarchie en tegen het einde van de negentiende eeuw werd het een Duitse kolonie. Na afloop van de Eerste Wereldoorlog kwam de kolonie aan België toe. Na internationale druk na de Tweede Wereldoorlog werd Burundi in januari 1962 een onafhankelijke natie.

en: Buryat
nl: Boerjatische

en: ?plural:Buryats
nl: Boerjaten

en: According to Mongolian historical annals, the Buryats were forest dwelling Mongolian tribes living around Lake Baikal. In 1207 they were subjugated by Jochi, the eldest son of Genghis Khan. When the Buryat homeland was annexed to Russia through treaties in 1689 and 1728, they became politically separated from other Mongolians and started developing a distinct national identity. Today, the Buryat Republic is home to the majority of the roughly half-million Buryats in the world as well as the center of Buddhism in Russia.
nl: Volgens historische Mongoolse annalen waren de Boerjaten Mongoolse stammen die de bosgebieden rond het Bajkalmeer bewoonden. In 1207 werden ze onderworpen door Jotsji, de oudste zoon van Dzjengis Khan. Toen het Boerjatische grondgebied door verdragen in 1689 en 1728 door Rusland werd geannexeerd kwamen zij politiek lost te staan van andere Mongoolse volkeren en begonnen zij een eigen nationale identiteit te ontwikkelen. Vandaag de dag is de Republiek Boerjatië het thuis voor het merendeel van de half miljoen Boerjaten in de wereld en bovendien het centrum voor het boeddhisme in Rusland.

en: Californian
nl: Californische

en: ?plural:Californians
nl: Californiërs

en: California is the largest US state by population and economy. First populated by Native Americans, it was colonized by Spanish missionaries in the 18th century. California became a territory of Mexico upon that country's independence. During the Mexican-American War local American settlers proclaimed the 'Bear Flag Republic', which was incorporated into the United States shortly thereafter. The 1848 Gold Rush brought massive numbers of immigrants to California. In the 20th century the state became a center of the world's entertainment and technology industries.
nl: Californië is de grootste staat van de Verenigde Staten naar bevolking en economie. Oorspronkelijk bevolkt door indianen werd het in de achtiende eeuw door Spaanse missionarisen gekoloniseerd. tijdens de Mexicaans-Amerikaanse Oorlog riepen locale Amerikaanse kolonisten de 'Bear Flag Republic' uit, die niet veel later werd opgenomen in de Verengide Staten. De goudkoorts van 1848 bracht vervolgens enorme hoeveelheden immigranten naar Californië. In de twintigste eeuw werde de staat het centrum van 's werelds entertainment- en technologie-industrieën.

en: ?female:Sheriff %s
nl: Sheriff %s

en: Cambodian
nl: Cambodjaanse

en: ?plural:Cambodians
nl: Cambodjanen

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
nl: Cambodja is de moderne opvolger van het machtige Khmerrijk was, dat tussen de elfde en veertiende eeuw over het grootste deel van het Indochinese heersten.

en: Cameroonian
nl: Kameroense

en: ?plural:Cameroonians
nl: Kameroeners

en: Cameroon is a country in West Central Africa. Colonized by the Germans, it was divided between Britain and France after World War I. It has been independent since 1960.
nl: Kamoeroen is een land in West-Centraal-Afrika. Het werd gekoloniseerd door Duitsland maar werd na de Eerste Wereldoorlog verdeeld tussen het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Sinds 1960 is het onafhankelijk.

en: Canadian
nl: Canadese

en: ?plural:Canadians
nl: Canadezen

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
nl: Canada is het meest noordelijk gelegen land ter wereld. De magnetische noordpool ligt momenteel op Canadees grondgebied.

note: TRANS: The third letter in "Canari" should be TRANS: U+00F1 LATIN SMALL LETTER N WITH TILDE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 241.
en: Canari
nl: Cañari

en: ?plural:Canaris
nl: Cañari's

en: Cantonese
nl: Kantonese

en: ?plural:Cantonese
nl: Kantonezen

en: Cape Verdean
nl: Kaapverdische

en: ?plural:Cape Verdean
nl: Kaapverdiërs

en: Cape Verde is an archipelago off the coast of West Africa. Before the islands were settled by the Portuguese in the 15th century they were probably uninhabited. Cape Verde subsequently became a major center for the Atlantic slave trade. The islands declared independence from Portugal in 1975. The Cape Verdean population is of mixed European and African descent.
nl: Kaapverdië is een archipel voor de kust van West-Afrika. Voordat zij in de vijfdiende eeuw door de Portugezen werden gekoloniseerd waren zij waarschijnlijk onbewoond. Kaapverdië werd vervolgens een belangrijk centrum voor de Atlantische slavenhandel. De eilanden verklaarden zich in 1975 onafhankelijk van Portugal. De Kaapverdische bevolking is van gemengd Europese en Afrikaanse oorsprong.

en: Admiral %s
nl: Admiraal %s

en: ?female:Admiral %s
nl: Admiraal %s

en: Castilian
nl: Castiliaanse

en: ?plural:Castilians
nl: Castilianen

en: Castile emerged to become the most powerful of the medieval Spanish kingdoms. It absorbed Leon and later formed a personal union with Aragon. Its current territory is divided over several autonomous communities of Spain.
nl: Castilië groeide uit tot het machtigste koninkrijk van Middeleeuws Spanje. Het nam León over en vormde later een personele unie met Aragón. Haar grondgebied is tegenwoordig verdeeld over meerdere autonome gemeenschappen van Spanje.

en: Catalan
nl: Catalaanse

en: ?plural:Catalans
nl: Catalanen

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
nl: Tijdens de Middeleeuwen veroverden Catalaanse koningen meerdere koninkrijken aan de kusten van de Middellandse Zee, van het Iberisch Schiereiland tot Italië en Griekenland. Deze statenbond werd een belangrijke martieme en handelsmacht in het Middellandse Zeegebied. Catalanen bleven hun zelfbestuur behouden na een dynastieke unie met het naburige Koninkrijk Castilië, en koos partij voor Engeland en Oostenrijk tegen Frankrijk en Castilië in de Spaanse Successieoorlog. In 1713 tekende Engeland de Vrede van Utrecht waarmee ze zich terugtrokken uit het verbond. De Catalanen werden in 1714 uiteindelijk verslagen, waarna ze hun nationale rechten verloren.

en: Celtiberian
nl: Keltiberische

en: ?plural:Celtiberians
nl: Keltiberiërs

en: Central African
nl: Centraal-Afrikaanse

en: ?plural:Central Africans
nl: Centraal-Afrikanen

en: The Central African Republic is a country in Central Africa, formerly known as the French African territory of Ubangi-Shari. It was ruled briefly as a dictatorship in the 70s under Emperor Bokassa I during which it was called the Central African Empire.
nl: De Centraal-Afrikaanse republiek, het voormalige Franse territorium Oubangui-Chari, is een land in het Midden van Afrika. In de jaren 70 was het tijdelijk het Centraal-Afrikaanse Keizerrijk toen dictator Bokassa zichzelf tot keizer uitriep.

en: Central American
nl: Centraal-Amerikaanse

en: ?plural:Central Americans
nl: Centraal-Amerikanen

en: During the colonial era Central America formed the Captaincy General of Guatemala. Central America declared independence from Spain in 1821, shortly joined Mexico, and then formed a federal republic. Struggles between Guatemala and the other provinces and between liberals and conservatives led to the federation's demise. By 1840 the federation had ceased to exist. Later attempts of reunification all failed, though since 1993 the Central American republics cooperate in the Central American Integration System (SICA).
nl: Tijdens het koloniale tijdperk vormde Centraal-Amerika de Kapiteinsgeneraliteit Guatemala. Centraal-Amerika riep in 1821 de onafhankelijkheid van Spanje uit, sloot zich korte tijd aan bij Mexico en vormde vervolgens een federale republiek. Onenigheid tussen Guatemala en de andere provincies en tussen liberalen en conservatieven leidden tot de ondergang van de federatie. Tegen 1840 bestond de federatie niet meer. Latere pogingen tot hereniging zijn telkens mislukt, hoewel de Centraal-Amerikaanse republieken sinds 1993 samenwerken in het Centraal-Amerikaans Integratiesysteem (SICA).

en: Supreme Director %s
nl: Opperste Directeur %s

en: Supreme Directrice %s
nl: Opperste Directrice %s

en: People's Commissar %s
nl: Volkscommissaris %s

en: ?female:People's Commissar %s
nl: Volkscommissaris %s

en: Chadian
nl: Tsjadische

en: ?plural:Chadians
nl: Tsjadiërs

note: TRANS: The last letter in "Habre" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: Chad is a landlocked country in Africa. Once the site of the Kanem-Bornu Empire, Chad was colonized by France in 1900. Independent since 1960, Chad remains one of the poorest countries of the world. From 1982 to 1990 Hissene Habre led a notoriously brutal dictatorship.
nl: Tsjaad is een land in het binnenland van Afrika. Het land, ooit de locatie van het rijk Kanem-Bornu, werd in 1900 gekoloniseerd door Frankrijk. Tsjaad werd onafhankelijk in 1960 maar is nog steeds een van de armste landen ter wereld. Van 1982 tot 1990 leidde Hissene Habré een beruchte dictatuur.

en: ?plural:Chams
nl: Cham

en: Champa was the name of a group of closely related polities in what is now the southern half of Vietnam. From the time of the earliest historical records, the Champa kings were Hindus who worshipped Shiva in particular. Involved with conflicts with the neighboring Khmer and Dai Viet states for centuries, Champa was essentially subdued by Dai Viet in the late 15th century. By this time, most of the Cham nobility had converted to Islam. The majority of Muslims in modern Vietnam are of Cham ethnicity.
nl: Champa was de naam van een groep nauw verwante hoofdmanschappen in wat nu de zuidelijke helft van Viëtnam is. Ten tijde van de oudste historische bronnen waren de koningen van Champa Hindoes die vooral Sjiva vereerden. Champa streed eeuwenlang met de naburige staten Khmer en Dai viet en werd in de late vijfitiende eeuw praktisch onderworpen door Dai Viet. Tegen deze tijd had de Chamadel zich bekeerd tot de islam. Het merendeel van de moslims in het hedendaagse Viëtnam is Cham.

en: Chananean
nl: Chananese

en: ?plural:Chananeans
nl: Chananeërs

en: Reports of chynocephaly (having the head of a dog or jackal) can be traced to Greek Antiquity. The physician Ctesias and the traveler Megasthenes placed them in India. In the middle ages, Giovanni da Pian and Marco Polo made reference to them, while the theologian Ratramnus debated whether they should be considered human or not. Various stories have placed them in Scotland, Canaan, Cyrenaica, and the Andaman Islands. The country 'Chananea' comes from the German poet Walter of Speyer. In the account by Sir John Mandeville, the people were known as the Nacumerians.
nl: Verslagen van kynokefalie (het hebben van een hondenhoofd) bestaan sinds de Griekse oudheid. De dokter Ktesias en de reiziger Megasthenes plaatsten ze in India. In de Middeleeuwen verwezen Giovannia da Pian en Marco Polo naar ze twerijl de theoloog Ratramnus zich bezig hield met de vraag of zij beschouwd moesten worden als mensen. Volgens verschillende verhalen zouden zij wonen in Schotland, Kanaän, Cyrenaica en de Andamanen. Het land 'Chananea' komt van de Duitse dichter Wouter van Spiers. In het verslag van Sir John Mandeville worden deze mensen Nacumeriërs genoemd.

en: %s Alpha
nl: %s Alfa

en: ?female:%s Alpha
nl: %s Alfa

en: Chechen
nl: Tsjetsjeense

en: ?plural:Chechens
nl: Tsjetsjenen

en: Chechnya is an ancient nation in the Caucasus, currently part of the Russian Federation. In 1588, the Chechens voluntarily subjected themselves as vassals to the Moscovite tsar. Nevertheless, they have repeatedly waged war against Russia. In the 1990s, after the breakup of the Soviet Union, a civil war erupted when Chechen separatists proclaimed an independent Chechen Republic of Ichkeria.
nl: Tsjetsjenië is een oude natie in de Kaukasus, tegenwoordig deel van de Russiche Federatie. In 1588 onderwierpen de Tsjetsjenen zich vrijwillig als vazallen aan de Moskovitische tsaar. Desalniettemin hebben zij regelmatig oorlog gevoerd tegen Rusland. In de jaren 1990, na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, brak een burgeroorlog uit toen Tsjetsjeense separatisten een onafhankelijke Tsjetsjeense Republiek Itsjkerië uitriepen.

en: Chiapanec
nl: Chiapaneekse

en: ?plural:Chiapanecs
nl: Chiapaneken

en: ?plural:Chickasaws
nl: Chickasaw

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Chickasaw occupied primarily what is today the northern part of the U.S. state of Mississippi at the time of first contact with Europeans. The name "Mississippi" itself originates from a Chickasaw word meaning "Without Source."
nl: De Chickasaw, een van de zogeheten vijf beschaafde stammen, bewoonden ten tijde van het eerste contact met de Europeanen wat nu het noordelijk deel van de Amerikaanse staat Mississippi is. De naam "Mississippi zelf" komt van een Chickasawwoord dat "Zonder Bron" betekent.

en: Chilean
nl: Chileense

en: ?plural:Chileans
nl: Chilenen

en: Chile is located on the south-western coast of South America. Chile declared its independence from Spain in 1810. At the expense of Bolivia, Peru and the indigenous Mapuche people, Chile more than doubled its territory in the 19th century. Often having been more stable and prosperous than its neighbors, Chile currently is the most developed country of Latin America.
nl: Chili bevindt zich aan de zuidwestkust van Zuid-Amerika. Chili riep in 1810 haar onafhankelijkheid van Spanje uit. In de 19e eeuw verdubbelde Chili haar grondgebied ten koste van Bolivia, Peru en de inheemse Mapuche-bevolking. Chili is altijd stabieler en welvarender geweest dan haar buurlanden en is momenteel het meest ontwikkelde land van Latijns-Amerika.

en: Captain General %s
nl: Kapitein-generaal %s

en: ?female:Captain General %s
nl: Kapitein-generaal %s

en: Chimu
nl: Chimú

en: ?plural:Chimu
nl: Chimor

en: Inheritors of the Moche cultural tradition, Chimor began its expansion in the 12th century from the Moche river valley in what is now northern Peru. Their expansion continued until they were halted and conquered by the rising Inka Empire in 1470. Their last king, Minchancaman, was captured and led to the Inka capital Qosqo. Chimu artisans contributed greatly to the manufacture of Inka artistic wares. Until its fall, Chimor controlled perhaps 2/3 of the population of the northern Andes.
nl: De expansie van Chimor, erfgenaam van de culturele traditie van de Moche, begon in de twaalfde eeuw vanuit de riviervallei van de Moche in wat nu noordelijk Peru is. Hun expansie ging door tot hen een halt werd toegeroepen door het opkomende Inkarijk in 1470. Hun laatste koning Minchancaman werd als gevangene naar de Inkahoofdstad Qosqo geleid. Chimúhandwerkslieden leverden een grote bijdrage aan de vervaardiging van Inkakunstschatten. Tot haar val beheerste Chimor misschien tweederde van de bevolking van de noordelijke Andes.

en: ?plural:Chinooks
nl: Chinook

en: The Chinook Confederacy was a group of communities with common customs and language. They were a sedentary people living along the Columbia river in present-day Oregon and Washington in the United States. Chinook regional influence can be seen in the fact that their tongue became the base of a pidgin language for trade and communication between Native Americans and Whites throughout Oregon, Washington, British Columbia and all the way to Alaska.
nl: De Chinookconfederatie was een groep stammen dezelfde gebruiken en taal. Zij waren een sedentair volk dat leefde rond de Columbiarivier in het huidige Oregon en Washington in de Verenigde Staten. De regionale invloed van de Chinook wordt duidelijk uit het feit dat hun taal de basis werd van een pidgintaal die door zowel blanken als de inheemse bevolking gebruikt werd doorheen Oregon, Washington, Brits-Columbia en zelfs Alaska.

en: ?plural:Choctaws
nl: Choctaw

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Choctaw traditionally occupied much of the middle and south of today's U.S. state of Mississippi. First encountered by Spanish explorers in the 16th century, they became long-time French allies before siding with the Confederate States during the American Civil War. The majority of Choctaw today live in Oklahoma following forced removal from their homeland under president Andrew Jackson in 1831, but there is also a vibrant band in Mississippi made up of Choctaw who managed to escape removal and stay behind. The word "Oklahoma" itself is derived from a Choctaw language term meaning "red people".
nl: De Choctaw, een van de zogeheten vijf beschaafde stamen, bewoonden traditioneel het midden en zuiden van de hedendaagse Amerikaanse staat Mississippi. Hoewel zij eerst in contact kwamen met de Spanjaarden waren zij langdurig bondgenoten van de Fransen en kozen zij tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog de zijde van de Geconfedereerde Staten. Tegenwoordig wonen de meeste Choctaw in Oklahoma nadat zij in 1831 door president Andrew Jackson gedwongen werden hun thuisland te verlaten, maar er bestaat ook nog een actieve stam Mississippi, bestaande uit Choctaw die erin slaagden de deportatie te ontvluchten. Het word "Oklahoma"zelf is afkomstig van een term uit het Choctaw en betekent "rode mensen".

en: ?plural:Cholas
nl: Chola's

en: The Cholas were a Tamil dynasty centered in southern India that was unusually influential in northern India. They began as a tributary state to the Pallavas, but in the 9th century their power began to grow. During the 11th century, they led expeditions against other Indian states as far north as Bengal, as well as against the Maldives, Sri Lanka and even the Indonesian kingdom of Sri Vijaya. They collapsed, however, in the 1250s as other southern Indian states rose up.
nl: De Chola's waren een Tamildynastie uit zuidelijk India die ook in het noorden van India ongebruikelijk machtig was. Ze begonnen als vasalstaat van de Pallava's maar in de negende eeuw begon hun macht te groeien. In de elfde eeuw voerden zij expedities tegen andere Indiase staten tot aan Bengalen, alsook naar de Maldiven, Sri Lanka en zelfs het Indonesische koninkrijk Srivijaya. Hun rijk stortte echter in elkaar in de jaren 1250 toen andere Zuid-Indiase staten opkwamen.

en: Chrobatian
nl: Wit-Kroatische

en: ?plural:Chrobatians
nl: Witte Kroaten

en: Chrobatia was an Early Medieval, semi-legendary Slavic state organized by the White Croats in a part of Central Europe that can not be conclusively identified today. The main source of the existence of a White Croatian state is a mention by the Byzantine Emperor Constantine VII Porphyrogennetos. White Croatia is sometimes associated with a prince Slavnik, lord of Libice, whose influence extended to the region of Silesia and the land of Krakow.
nl: Chorwatië of Wit-Kroatië was een vroegmiddeleeuwse, half-legendarische Slavische staat opgericht door de Witte Kroaten in een gebied in Centraal-Europa dat vandaag de dag niet meer eenduidig kan worden geïdentificeerd. De belangrijjkste bron voor het bestaan van een Wit-Kroatische is een vermelding door de Byzantijnse keizer Constantijn VII Porphyrogennetos. Wit-Kroatie wordt vaak geassocieerd met ene prins Slavnik, heer van Libice, wiens macht uitstrekte tot Silezië en het land van Krakau.

en: Voivode %s
nl: Vojvode %s

en: ?female:Voivode %s
nl: Vojvode %s

en: Priestess %s
nl: Priesteres %s

en: Grand Prince %s
nl: Grootvorst %s

en: Grand Princess %s
nl: Grootvorstin %s

en: ?plural:Chumash
nl: Chumash

en: Inhabiting the Santa Barbara Channel Islands and the southern California coastline between Malibu and Paso Robles inland towards the San Joaquin valley, the Chumash lived in large permanent villages and maintained a semi-monetized economy. These villages came to be ruled by hereditary chiefs, who could be male or female. At time of contact, the population was likely 8-18,000 people, though perhaps as high as 22,000. The Spanish established five missions in Chumash land. As a result of disease and other byproducts of colonial rule, the population fell to less than 3,000 in 1831.
nl: De Chumash, bewoners van de Santa Barbara-eilanden en kustlijn van het zuiden van Californië tussen Malibu en Paso Robles en landinwaarts tot de Vallei van San Joaquin, leven in grote permanente dorpen en onderhielden een semi-monetaire economie. Deze dorpen werden bestuurd door erfelijke stamhoofden, die zowel mannelijk als vrouwelijk konden zijn. Ten tijde van het eerste contact met de Europeanen bestond hun bevolking waarschijnlijk uit 8.000 tot 18.000 en misschien zelfs 22.000 mensen. De Spanjarden verstigden vijf missieposten in het land van de Chumash. Als gevolg van ziektes en andere neveneffecten van het koloniale bestuur viel hun bevolking terug tot minder dan 3000 in 1831.

en: Chuvash
nl: Tsjoevasjische

en: ?plural:Chuvashes
nl: Tsjoevasjen

en: Circassian
nl: Circassische

en: ?plural:Circassians
nl: Circassiërs

en: Colombian
nl: Colombiaanse

en: ?plural:Colombians
nl: Colombianen

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
nl: Colombia is een land in noordelijk Zuid-Amerika. De regio was een Amerindisch cultuurcentrum in de pre-Europese tijd. De Spanjaarden begonnen zich rond 1500 op de noordelijke kust te vestigen. In 1819 werd de Republiek van Colombia onafhankelijk.

en: ?plural:Comanches
nl: Comanchen

en: The Comanche or Numunu are a Native American ethnic group whose historic range (the Comancheria) consisted of present-day eastern New Mexico, southern Colorado, northeastern Arizona, southern Kansas, all of Oklahoma, and most of northwest Texas.
nl: De Comanchen of Nʉmʉnʉ zijn een Amerikaanse etnische groep waarvan het historische grondgebied (de Comancheria) bestond uit het oosten van New Mexico, he zuiden van Colorado, het noordoosten van Arizona, het zuiden van Kansas, geheel Oklahoma en een groot deel van het noordwesten van Texas.

en: Comorian
nl: Comorese

en: ?plural:Comorians
nl: Comorezen

en: The Comoros is an island country in the Mozambique channel, consisting of Grande Comore, Moheli and Anjouan, although the Comoran government also claims Mayotte, which is currently a French overseas departement. Having been under Arab influence since the 8th century, the Comoros is the southernmost Muslim-majority country in the world.
nl: De Comoren zijn een eilandstaat in de Straat Mozambique, bestaande uit Grande Comore, Mohéli en Anjouan, terwijl de Comorese regering ook Mayotte claimt, dat momenteel een Frans overzees departement is. De eilandengroep staat sinds de achtste eeuw onder Arabische invloed, waardoor de Comoren het zuidelijkste overwegend islamitische land ter wereld zijn.

en: Chairman %s
nl: Voorzitter %s

en: Chairwoman %s
nl: Voorzitster %s

en: Confederate
nl: Geconfedereerde

en: ?plural:Confederates
nl: Geconfedereerden

en: Brazzaville-Congolese
nl: Congolese

en: ?plural:Brazzaville-Congolese
nl: Congolezen

en: The Republic of the Congo is a country in Central Africa, not to be confused with the Democratic Republic of the Congo. Congo has been independent from France since 1960. From 1970 to 1991 it was governed as a Marxist-Leninist one party state; in this period the country was known as the People's Republic of the Congo. The country's economy relies heavily on the export of petroleum.
nl: De Republiek Congo is een land in het midden van Afrika, niet te verwarren met de Democratische Republiek Congo. Congo is sinds 1960 onafhankelijk van Frankrijk. Van 1970 tot 1991 werd het land bestuurd als Marxistisch-Leninistische eenpartijstaat, in die periode stond het bekend als de Volksrepubliek Congo. De economie van het land is sterk afhankelijk van de export van aardolie.

en: ?plural:Congolese
nl: Congolezen

note: TRANS: The second letter in "Leopold" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: The Democratic Republic of the Congo is a big country in Central Africa. Despite (or because of) its wealth of natural resources it has been in ruins for most of its modern history. In 1885 Congo was awarded to Leopold II of Belgium as his personal possession, the Congo Free State, which turned the country into a slaughterhouse. At least twenty per cent of the population perished and after an international outcry it became a Belgian colony in 1906. It achieved independence in 1960. The Mobutu dictatorship started a new round of pillaging. When Mobutu was toppled the country sank into a civil war, causing five million deaths, the bloodiest event since World War II.
nl: De Democratische Republiek Congo is een groot land in het midden van Afrika. Ondanks (of dankzij) haar rijkdom aan natuurlijke hulpbronnen heeft het voor het grootste deel van haar recente geschiedenis in puin gelegen. In 1885 werd Congo toegekend aan Leopold II van België als diens persoonlijk domein, de Congo-Vrijstaat, en veranderde het land in een slachthuis. Tenminste twintig procent van de bevolking kwam om het leven en na een internationaal protest werd het land in 1906 een Belgische kolonie. Congo werd in 1960 onafhanjelijk. Onder de dictatuur van Mobutu volgde een nieuwe ronde van plunderingen. Nadat Mobutu omver werd geworpen brak een burgeroorlog uit waarbij vijf miljoen mensen om het leven kwamen, de bloedigste gebeurtenis sinds de Tweede Wereldoorlog.

en: Cornish
nl: Cornishe

en: ?plural:Cornish
nl: Cornish

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
nl: Cornwall is een gebied in het extreme zuidwesten van Engeland, thuisland van de legendarische koning Arthur.

en: Corsican
nl: Corsicaanse

en: ?plural:Corsicans
nl: Corsicanen

en: For most of its history, Corsica has been ruled by foreign powers. Greeks, Etruscans, Romans, Vandals, Visigoths, Byzantines, Saracens, Lombards, the Papal States and Genoese all held sway over Corsica at one time or another. The 18th century saw a war of independence inspired by Enlightenment values. Pasquale Paoli managed to kick out the Genoese and from 1755 to 1769 Corsica was an independent republic with the first modern constitution in the world. Genoa sold its claim to France, after which a French invasion force defeated the Corsicans and Corsica was incorporated into France.
nl: Voor het grootste deel van haar gescheidenis is Corsica bestuurd geweest door buitenlandse mogendheden. Grieken, Etrusken, Romeinen, Vandalen, Visigothen, Byzantijnen, Saracenen, Langobarden, de Kerkelijke Staat en de Genuezen hebben allemaal op een zeker moment de scepter gezwaaid over Corsica. In de achttiende eeuw vond er een onafhankelijkheidsoorlog plaats, geïnspireerd door de idealen van de Verlichting. Pasquale Paoli slaagde erin de Genuezen van het eiland af te gooien en van 1755 tot 1769 was Corsica een onafhankelijke republiek met de eerste moderne grondwet ter wereld. Genua verkocht haar claim uiteindelijk aan Frankrijk, waarna een Franse invasiemacht de Corsicanen versloeg en Corsica werd geïncorporeerd in Frankrijk.

en: General-in-Chief %s
nl: Generaal van de Natie %s

en: ?female:General-in-Chief %s
nl: Generaal van de Natie %s

en: Cossack
nl: Kozakse

en: ?plural:Cossacks
nl: Kozakken

en: The Zaporozhian Cossacks lived in Zaporozhia, in Central Ukraine. They were a multi-ethnic community with Ruthenians being the dominant element, organized in a military manner.
nl: De Zaporozje-Kozakken leefden in Zaporizja, in Centraal-Oekraïne. Zij waren een multi-etnische gemeenschap met Oost-Slaven als dominant element, op militaire wijze georganiseerd.

en: ?female:Hetman %s
nl: Hetvrouw %s

en: Costa Rican
nl: Costa Ricaanse

en: ?plural:Costa Ricans
nl: Costa Ricanen

en: Costa Rica became an independent republic in 1840. It has been without an army since 1949 and is one of the most democratic and wealthy countries of Latin America.
nl: Costa Rica werd in 1840 een onafhankelijke republiek. Het heeft sinds 1949 geen leger meer en is een van de meeste democratische en welvarende landen van Latijns-Amerika.

en: ?plural:Cree
nl: Cree

en: The Cree are the largest native group in Canada with over 200,000 members who speak an Algonquian language and often call themselves "Iiyiyuu" or "Iinuu," meaning "people." They originally inhabited much of Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario and Manitoba.
nl: De Crees zijn met hun 200.000 leden de grootste inheemse groep in Canada. Zij spreken Algonkische talen en noemen zichzelf "Iiyiyuu" of "Iinuu", wat "mensen" betekent. Zij bewoonden oorspronkelijk grote delen van Québec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario en Manitoba.

en: Cretan
nl: Kretenzische

en: ?plural:Cretans
nl: Kretenzers

en: Crimean Tatar
nl: Krimtataarse

en: ?plural:Crimean Tatars
nl: Krimtataren

en: Historical feudal state on the Crimean Peninsula, existing from the 15th to the 18th century. Crimean Tatars invaded Poland and Russia, which caused wars with Turkey.
nl: Het Kanaat van de Krimtataren was een feodale staat op de Krim, dat bestond van de vijftiende tot de achtiende eeuw. Krimtataren vielen Polen en Rusland binnen, die zo vervolgens in oorlog met Turkije kwamen.

en: Croatian
nl: Kroatische

en: ?plural:Croatians
nl: ?plural:Kroaten

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
nl: Kroatië is het deel van het woongebied van de Zuidelijke Slaven dat behouden werd door het Oostenrijks-Hongaarse rijk en iet onder Ottomaans bestuur kwam te staan na het ineenstorten van Byzantium. Gedurende het grootste gedeelte van de twintigste eeuw was het een lidstaat van de Joegoslavische Federatie.

en: Crusader
nl: Kruisvaarder

en: ?plural:Crusaders
nl: Kruisvaarders

en: Cuban
nl: Cubaanse

en: ?plural:Cubans
nl: Cubanen

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
nl: Cuba kwam in de zestiende eeuw onder Spaans bewind. In de volgende eeuwen werd het eiland een van de grootste producenten van tabak, suiker en koffie in de wereld. Cuba werd onafhankelijkheid gegeven in 1902.

en: Curonian
nl: Koerse

en: ?plural:Curonians
nl: Koeren

en: The Duchy of Courland and Semigallia was created as the result of the secularization of the Teutonic Order State. The dukes of Courland were vassals of Poland until its collapse. Duke Jakob Kettler led the failed attempts of colonization in South America and Africa.
nl: Het Hertogdom Koerland en Semgallen werd gevormd na de secularisatie van de Duitse Ordensstaat. De hertogen van Koerland waren vazallen van Polen. Hertog Jakob Kettler leidde mislukte kolonisatiepogingen in Zuid-Amerika en Afrika.

en: Cuyavian
nl: Koejavische

en: ?plural:Cuyavians
nl: Koejaviërs

en: Cypriot
nl: Cypriotische

en: ?plural:Cypriots
nl: Cyprioten

en: Cyprus became an independent republic on 16th August 1960. It is a Eurasian island country located in the eastern Mediterranean, south of Turkey and west of Syria and Lebanon.
nl: Cyprus werd op 16 augustus 1960 een onafhankelijke republiek. Het is een Euraziatische eilandstad in het oosten van de Middellandse Zee, ten zuiden van Turkije en ten westen van Syrië en Libanon.

en: Czechoslovakian
nl: Tsjechoslowaakse

en: ?plural:Czechoslovakians
nl: Tsjechoslowaken

en: Czechoslovakia was founded in 1918. It was long the only democracy in Eastern Europe until it was overrun by the Nazis in 1939 and the Soviet Union in 1948. Four years after the fall of communism it was split into the Czech and Slovak republics.
nl: Tsjechoslowakije werd gesticht in 1918. Het was lang de enige democratie in Oost-Europa tot het in 1939 onder de voet werd gelopen door de Nazi's en in 1948 door de Sovjet-Unie. Vier jaar na de val van het communisme werd get gesplitst in Tsjechië en Slowakije.

en: Czech
nl: Tsjechische

en: ?plural:Czechs
nl: ?plural:Tsjechen

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
nl: Het huidige Tsjechië was tot 1993 onderdeel van Tsjechoslowakije, dat tot 1918 een onderdeel was van het Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk.

en: Prophet %s
nl: Profeet %s

en: Prophetess %s
nl: Profetes %s

en: Dahomean
nl: Dahomeaanse

en: ?plural:Dahomeans
nl: Dahomeanen

en: The southern third of modern Benin was once a historic kingdom known variously as Agbome (c. 1600 - c. 1700), Danhome (c. 1700 - 1730), and Dahomey (1730 - 1894). In 1730 the country became a tributary of the neighboring kingdom of Oyo. It was conquered by France in the second Franco-Dahomean war (1892 - 1894) and was split into Agbome and Alada.  In the 18th and 19th centuries Dahomey was known for its fierce ahosi (gbeto) warriors: an army of women who were the king's official bodyguards and celibate wives.
nl: Het zuidelijke deel van het huidige Benin was ooit een historisch konigrijk dat bekend stond als achtereenvolgens Agbome (ong. 1600 - ong. 1700), Danhome (ong. 1700 - ong. 1730) en Dahomey (ong. 1730 - 1894). In 1730 werd het land een vazalstaat van het naburige koninkrijk Oyo. Het werd veroverd door Frankrijk in de Tweede Franco-Dahomeaanse Oorlog (1892-1894) en werd gesplitst in Agbome en Alada. In de achttiende en negentiende eeuw stond Dahomey bekend om haar felle ahosi (gbeto) krijgers: een leger bestaande uit vrouwen die ook de lijfwachten en celibataire echtgenotes van de koning waren.

en: Darfuri
nl: Darfurse

en: ?plural:Darfuris
nl: Darfuri's

en: Djiboutian
nl: Djiboutiaanse

en: ?plural:Djiboutians
nl: Djiboutianen

en: Djibouti is one of the smallest countries of Africa, located on the Gulf of Aden. It has been independent from France since 1977. Djibouti's main ethnic groups are the Afar and the Somalis. The country has one of the hottest climates in the world.
nl: Djibouti is een van de kleinste landen van Afrika, gelegen aan de Golf van Aden. Het is sinds 1977 onafhankelijk van Frankrijk. Djibouti's belangrijkste etnische groepen zijn de Afar en de Somali's. Het land heeft een van de heetste klimaten ter wereld.

en: Dominicano
nl: Dominicaanse

en: ?plural:Dominicanos
nl: Dominicano's

en: The Dominican Republic is located on the eastern two thirds of the Caribbean island of Hispaniola. Its capital - Santo Domingo - became the first permanent European settlement in the Americas when it was founded by Bartholomew Columbus in 1498.
nl: De Dominicaanse Republiek bevindt zich op het oostelijke deel van het Caribische eiland Hispaniola. Haar hoofdstad, Santo Domingo, werd de eerste permanente Europese nederzetting in de Amerika's toen het in 1498 werd gesticht door Bartolomeus Columbus.

en: Dominican
nl: Dominicaanse

en: ?plural:Dominicans
nl: Dominicanen

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
nl: Het eiland Dominica werd voor het eerst aangedaan door Europeanen, onder hen Christoffel Columbus, in 1493. Volgens de legende werd het eiland zo genoemd omdat het werd ontdekt op een zondag. Officieel is het land het "Gemenebest Dominica" en het moet niet verward worden met de Dominicaanse Republiek, een ander Caribisch land.

en: Dryad
nl: Dryade

en: ?plural:Dryads
nl: Dryaden

en: Dryads are creatures of Greek myth; they are a type of nymph associated with trees. Dryads were generally considered to be shy and long-lived. They are usually female and are often depicted as beautiful young women.
nl: Dryaden zijn wezens uit de Griekse mythologie; zij zijn een nimfensoort die geassocieerd wordt met bomen. Dryaden werden beschouwd als verlegen en zouden lange levens kennen. Zij zijn meestal vrouwelijk en worden gewoonlijk afgebeeld als knappe jonge vrouwen.

en: East German
nl: Oost-Duitse

en: ?plural:East Germans
nl: Oost-Duitsers

en: The German Democratic Republic was founded in the Soviet Occupation Zone of postwar Germany in 1949. It was part of the Soviet dominated eastern bloc during the Cold War. The GDR was known for the Berlin Wall and its vast internal security apparatus, the Stasi. In 1989 the communist regime collapsed and one year later it was annexed to the Federal Republic of Germany.
nl: De Duitse Democratische Republiek werd in 1949 gesticht in de Sovjet-bezettingszone van het na-oorlogse Duitsland. Het maakte deel uit van het door de Sovjet-Unie gedomineerde oostblok tijdens de Koude Oorlog. De DDR was bekend door de Berlijnse Muur en haar enorme binnenlandse veiligheidsdienst, de Stasi. In 1989 stortte het communistische regime ineen en een jaar later werd het herenigd met de Bondsrepubliek Duitsland.

en: Enemy of the People %s
nl: Volksvijand %s

en: ?female:Enemy of the People %s
nl: Volksvijand %s

en: Commissar %s
nl: Volkscommissaris %s

en: ?female:Commissar %s
nl: Volkscommissaris %s

en: East Timorese
nl: Oost-Timorese

en: ?plural:East Timorese
nl: Oost-Timorezen

en: A former Portuguese colony, East Timor declared independence in 1975 but was overrun by Indonesian forces shortly thereafter. East Timor became the first newly sovereign state of the 21st century when Indonesia relinquished control on May 20, 2002.
nl: De Portugese kolonie Oost-Timor riep in 1975 de onafhankelijkheid uit maar werd korte tijd later door Indonesische troepen onder de voet gelopen. Oost-Timor werd de eerste nieuwe souvereine staat van de eenentwintigste eeuw toen Indonesië de bezetting op 20 mei 2002 opgaf.

en: Ecuadorian
nl: Ecuadoraanse

en: ?plural:Ecuadorians
nl: Ecuadoranen

note: TRANS: The fourth letter in "Galapagos" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E1.
en: Ecuador is a country in western South America. It is divided into three very distinct geographic regions: the coastal lowlands, the mountains of the Andes and the jungles of the Oriente. The Galapagos islands are also part of Ecuador. The country gained independence from Spain in 1821 and from Colombia in 1830. Ecuador's history has been marked by rivalry between the coast (Guayaquil) and the mountains (Quito). It also fought numerous border wars with both Colombia and Peru. Nowadays Ecuador is one of the main oil producing countries of South America.
nl: Ecuador is een land in het westen van Zuid-Amerika. Het is verdeeld in drie erg verschillende geografische regio's: de laagvlakten aan de kust, het Andesgebergte en de oerwouden van de Oriente. De Galápagoseilanden maken ook deel uit van Ecuador. Het land werd in 1821 onafhankelijk van Spanje en in 1830 van Colombia. Ecuadors geschiedenis wordt gekenmerkt door rivaliteit tussen de kust (Guayaquil) en de bergen (Quito). Het land heeft verder talloze grensoorlogen gevoerd tegen zowel Colombia als Peru. Tegenwoordig is Ecuador een van de grootste olieproducenten van Zuid-Amerika.

en: Egyptian Arab
nl: Egyptisch-Arabische

en: ?plural:Egyptian Arabs
nl: Egyptenaren

en: Modern Egypt is the most populous Middle Eastern country as well as one of the most populous in Africa. It is located on the site of one of the world's most ancient civilizations.
nl: Het Moderne Egypte is het volkrijkste land van het Midden-Oosten en een van de volkrijkste van Afrika. Het bevindt zich op de plaats van een van 's werelds oudste beschavingen.

en: Elamite
nl: Elamitische

en: ?plural:Elamites
nl: Elamieten

en: Emirati
nl: Emiratische

en: ?plural:Emiratis
nl: Emirati's

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
nl: De geschiedenis van de Verenigde Arabische Emiraten gaat terug tot de zevende eeuw. In de negentiende eeuw werden de Emiraten een gebiedsdeel van het Verenigd Koninkrijk. In 1971 verenigden zes emiraten zich in een federale staat als de Verenigde Arabische Emiraten. Een jaar later sloot een zevende emiraat zich als lidstaat aan.

en: Epirote
nl: Epirotische

en: ?plural:Epirotes
nl: Epiroten

en: Tyrant %s
nl: Tiran %s

en: ?female:Tyrant %s
nl: Tiran %s

en: Equatoguinean
nl: Equatoriaal-Guineese

en: ?plural:Equatoguineans
nl: Equatoriaal-Guineeërs

en: Equatorial Guinea is a country in Africa. It is divided into a mainland part (Rio Muni) and the islands of Bioko and Annobon. Formerly Spanish Guinea, the country achieved independence in 1968. Equatorial Guinea is one of the wealthier countries of Africa but also one of the most unequal.
nl: Equatoriaal-Guinee is een land in Afrika. Het bestaant uit een deel vasteland (Río Muni) en de eilanden Bioko en Annobón. Het voormalige Spaans-Guinee verkreeg in 1968 de onafhankelijkheid. Equatoriaal-Guinee is een van de rijkere landen van Afrika maar ook een met de hoogste ongelijkheid.

en: Eritrean
nl: Eritrese

en: ?plural:Eritreans
nl: Eritreeër

en: Eritrea is a country in eastern Africa which borders Sudan, Ethiopia, and Djibouti. It was once the Kingdom of D'mt and was later conquered by Italy. In 1951 it was federated with Ethiopia, which led to the development of an independence movement in the 1960s. In 1991 the 31-year war ended with Eritrea gaining independence.
nl: Eritrea is een land in het oosten van Afrika dat grenst aan Soedan, Ethopië en Djibouti. Het was ooit het Koninkrijk D'mt en werd later een kolonie van Italië. In 1951 werd het geannexeerd door Ethopië, wat in de jaren 1960 leidde tot een onafhankelijkheidsoorlog. De 31 jaar durende onafhankelijkheidsoorlog eindigde in 1991 met de onafhankelijkheid van Eritrea.

en: Esperant
nl: Esperantistische

en: ?plural:Esperants
nl: Esperantisten

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
nl: De Esperantisten zijn een wereldgemeenschap die wordt verenigd door hun taal,het Esperanto.

en: Estonian
nl: Estische

en: ?plural:Estonians
nl: Esten

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
nl: Estland is een smal land aan de zuidkust van de oostelijke Baltische zee. Haar inwoners en taal zijn nauw verwant aan die van Finland.

en: ?female:Protector %s
nl: Protector %s

en: Etruscan
nl: Etruskische

en: ?plural:Etruscans
nl: Etrusken

en: The Etruscans were an ancient civilization in Etruria, Italy, known for their artistic achievements and building of necropolises. Their language is only partly deciphered and their origins are still debated. They called themselves Rasna and formed a confederation of twelve cities. In the 6th century the Etruscan civilization started to crumble after Roman and Gallic incursions. Rome itself probably originated as a city state that threw off Etruscan domination. As a result, Roman sources often put the Etruscans in a negative light, depicting them as a sexually licentious culture. However, Roman civilization owes a lot to their Etruscan predecessors.
nl: De Etrusken waren een oude beschaving in Etrurië, Italië, en waren bekend voor hun artistieke verworvenheden en het bouwen van necropolissen. Hun taal is slechts voor een deel ontcijferd en hun oorsprong is nog steeds onderwerp van debat. Zij noemden zichzelf Rasna en vormden een confederatie van twaalf steden. In de zesde eeuw BCE begon de Etruskische beschaving in verval te raken door het indringen van Romeinen en Galliërs. Rome zelf had waarschijnlijk haar oorsprong als een stadsstaat die erin slaagde zich van haar Etruskische overheersers te ontdoen. Hierdoor stellen Romeinse bronnen de Etusken vaak in een negatief daglicht, hen afschulderend als een seksueel losbandige cultuur. Desondanks heeft de Romeinse beschaving veel aan haar Etruskische voorgangers te danken.

en: European
nl: Europese

en: ?plural:Europeans
nl: Europeanen

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
nl: De grondslagen voor de Europese Unie werden gelegd in 1957 met het verdrag van Rome. Het EU project is sindsdien verder ontwikkeld en begint te lijken op een jonge superstaat. Maar deze vraag blijft: Bestaat er zoiets als een gemeenschappelijke Europese identiteit?

en: Pope %s
nl: Paus %s

en: Popess %s
nl: Pausin %s

en: Commissioner %s
nl: Commissaris %s

en: ?female:Commissioner %s
nl: Commissaris %s

en: Evenki
nl: Evenkse

en: ?plural:Evenks
nl: Evenken

en: The Evenks are a Tungusic ethnic group in Siberia, Mongolia, and northern China. Historical evidence suggests that they have lived in the Baikal area on today's Russian-Mongolian border since the Stone Age. When encountered by the Russians in the 17th century, the Evenks were tribal hunter-gatherers and reindeer herders.
nl: De Evenken zijn een Toengoezische etnische groep in Siberië, Mongolië en noordelijk China. Historische bewijzen geven aan dat zij al sinde de Steentijd in het gebied rond het Bajkalmeer nabij de Russisch-Mongoolse grens wonen. Toen de Russen in de zeventiende eeuw met de Evenken in contact kwamen waren zij tribale jagers-verzamelaars en rendierherders.

en: Faroese
nl: Faeröerse

en: ?plural:Faroese
nl: Faeröerders

en: The Faroe Islands are an archipelago in the Northern Atlantic ocean. According to the sagas, they were first settled by Norsemen who fled the tyranny of Norway's king Harald Fairhair. The islands became a Norwegian possession in 1035 and passed to Denmark in 1814. The Faroes have home rule since 1948.
nl: De Faeröereilanden zijn een archipel in de Noord-Atlantische Oceaan. Volgens de sagen werden zij voor het eerst gekoloniseerd door Noormannen die de tirannie van de Noorse koning Harald Schoonhaar ontvluchtten. De eilanden werden in 1035 Noors eigendom en werd in 1814 aan Denemarken overgedraven. Sinds 1948 hebben de Faeröer zelfbestuur.

en: Fijian
nl: Fijische

en: ?plural:Fijians
nl: Fijiërs

en: Fiji is the most populous of the small Oceanian island states. It consists of Viti Levu, Vanua Levu and hundreds of smaller islands. Settled by Polynesians, it became a British colony in the 19th century. Fiji has been independent from Britain since 1970. Since then the country's politics have been characterized by ethnic tensions between Indo-Fijians and indigenous Fijians.
nl: Fiji is de meest volkrijke van de kleine Oceanische eilandstaten. Het bestaat uit Viti Levu, Vanua Levu en honderden kleinere eilanden. Het werd voor het eerst bevolkt door Polynesiërs en werd in de negentiende eeuw een Britse kolonie. Fiji werd in 1970 onafhankelijk van het Verenigd Koninkrijk. Sindsdien wordt de politiek van het land gekenmerkt door etnische spanningen tussen Indo-Fijiërs en inheemse Fijiërs.

en: Paramount Chief %s
nl: Opperhoofd %s

en: ?female:Paramount Chief %s
nl: Opperhoofd %s

en: Filipino
nl: Filipijnse

en: ?plural:Filipinos
nl: Filipino's

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
nl: Na eeuwen van Spaans bestuur werden de Filipijnen in 1898 afgestaan aan de Amerikanen. Ze verkregen zelfbestuur in 1935 en onafhankelijkheid in 1946.

en: Finnish
nl: Finse

en: ?plural:Finns
nl: ?plural:Finnen

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
nl: Finland is een klein, koud land aan de noordelijke uithoek van Europa, bekend om haar export van hout, mobiele telefoons en besturingssystemen van wereldklasse.

en: ?female:Archbishop %s
nl: ?female:Aartsbisschop %s

en: Flemish
nl: Vlaamse

en: ?plural:Flemings
nl: Vlamingen

en: In the Middle Ages, Flanders was a county on the border of France and the Holy Roman Empire. In the 15th century, it came under Habsburg domination and subsequently it became one of the Seventeen Netherlands. Only after its conquest by Revolutionary France was the county legally dissolved. Nowadays the name is applied to the Dutch (or Flemish) speaking part of Belgium.
nl: In de Middeleeuwen was Vlaanderen een graafschap op de grens tussen Frankrijk en het Heilige Roomse Rijk. In de vijftiende eeuw kwam het onder beheer van de Habsburgers te staan en werd vervolgens een van de Zeventien Nederlanden. Slechts na de verovering door het revolutionaire Frankrijk werd het graafschap wettelijk opgeheven. Tegenwoordig wordt de naam gebruikt voor het Nederlandstalige (Vlaamstalige) gedeelte van België.

en: Florentine
nl: Florentijnse

en: ?plural:Florentines
nl: Florentijnen

en: The Florentine Republic was founded upon the overthrow of the Margraviate of Tuscany in 1115. Despite its seemingly endemic political intrigues, it became the most magnificent city-state of its era. Florence was the cultural and philosophical leader of Italy and indeed Europe in Renaissance, bringing forth such luminaries as Dante, Savonarola, Michelangelo, Da Vinci and Machiavelli. The De' Medici family eventually managed to consolidate its hold on Florence, and in the 16th century the Republic was turned into the Grand Duchy of Tuscany. In 1859 it was annexed by Italy.
nl: De Florentijnse Republiek werd gesticht uit het overblijfsel van het Markgraafschap Toscane in 115. Ondanks haar schier eindeloze politieke intriges werd het de meest luisterrijke stadsstaat van haar tijd. Florence was de culturele en politieke voortrekker van de Italiaanse of eigenlijk de Europese Renaissance, en bracht beroemdheden voort als Dante, Savonarola, Michelangelo, Da Vinci en Machiavalli. De familie De' Medici slaagde er uiteindelijk in haar greep op Florance te consolideren en in de zestiende eeuw werd de republiek omgevormd in het Groothertogdom Toscane. In 1859 werd het geannexeerd door Italië.

en: Captain %s
nl: Kapitein %s

en: ?female:Captain %s
nl: Kapitein %s

en: Franconian
nl: Frankische

en: ?plural:Franconians
nl: Franken

en: Franconia was one of the stem duchies of the Holy Roman Empire. Founded in the 9th century, unlike the other stem duchies it didn't manage to consolidate itself and by the 12th century it had completely disappeared. Franconia continues to exist as a cultural region in the modern states of Bavaria, Thuringia and Baden-Wuerttemberg.
nl: Franken was een van de stamhertogdommen van het Heilig Rooms Rijk. Het werd gesticht in de negentiende eeuw. Anders dan de andere stamhertogdommen wist het zich niet te consolideren en tegen de twaalfde eeuw was het volledig uit elkaar gevallen. Franken blijft voortbestaan als culturele regio in de huidige Duitse bondslanden Beieren, Thüringen en Baden-Württemberg.

en: Prince-Bishop %s
nl: Prins-bisschop %s

en: Frankish
nl: Frankische

en: ?plural:Franks
nl: Franken

en: Mayor of the Palace %s
nl: Hofmeier %s

en: ?female:Mayor of the Palace %s
nl: Hofmeier %s

en: Frisian
nl: Friese

en: ?plural:Frisians
nl: Friezen

en: Romans already mentioned the Frisii but historians are unsure whether they were the ancestors of today's Frisians or not. In the early Middle Ages the Frisians controlled a kingdom stretching from the Scheldt to Jutland. Although eventually defeated by the Franks, they kept enjoying the famous Frisian freedom, refusing to recognize the rule of any feudal lord. In the 15th and 16th centuries Frisian territory was eventually carved up, the core becoming a province of the United Netherlands. In 1782 the Estates of Friesland was the first foreign government to recognize the independence of the United States of America.
nl: De Romeinen noemden al de Frisii maar historici zijn niet zeker of zij daadwerkelijk de voorouders zijn van de hedendaagse Friezen. In de Vroege Middeleeuwen beheersten de Friezen een koninkrijk dat zich uitstrekte van de Schelde tot aan Jutland. Hoewel zij uiteindelijk door de Franken werden verslagen bleven zij de bekende Friese vrijheid genieten, wat inhield dat zij geen enkele feodale heer erkenden. In de vijfdiende en zestiende eeuw werd het Friese grondgebied uiteindelijk opgedeeld; het kerndeel werd een provincie van de Verenigde Nederlanden. In 1782 waren de Staten van Friesland de eerste buitenlandse regering die de onafhankelijkheid van de Verenigde Staten erkende.

en: Friulian
nl: Friulische

en: ?plural:Friulian
nl: Friuliërs

en: Friuli is a region in north-eastern Italy. A duchy of the Lombards and then a march of the Franks, it was ruled by the Patriarchs of Aquileia from the 11th century onward. In the 15th century Friuli was divided between Venice and Austria. The Friulian language is closely related to the Romansh language spoken in Switzerland.
nl: Friuli is een landstreek in het noordoosten van Italië. Het was eerst een hertogdom van de Langobarden, vervolgens een mark van de Franken en werd vanaf de elfde eeuw bestuurd door de patriarchen van Aquileia. In de vijftiende eeuw werd Friuli verdeeld tussen Venetië en Oostenrijk. De Friulische taal is nauw verwant aan het Rumantsch dat in Zwitserland wordt gesproken.

en: ?plural:Fulani
nl: Fulbe

en: ?plural:Gabonese
nl: Gabonezen

en: Gabon is a country on the Atlantic coast of Central Africa. Gabon, then inhabited by Bantu peoples, became a French protectorate in the 19th century. It has been an independent republic since 1960. It is considered one of the most developed countries of Sub-Saharan Africa, in part because of its position as a major oil exporter.
nl: Gabon is een land aan de Atlantische kust van Centraal-Afrika. Het land, bewoond door Bantoevolkeren, werd in de negentiende eeuw een Frans protectoraat. Het is sinds 1960 een onafhankelijke republiek. Gabon wordt beschouwd als een van de meer ontwikkelde landen van Sub-Sahara Afrika, mede vanwege haar positie als belangrijke olie-exporteur.

en: Gaelic
nl: Gaelische

en: ?plural:Gaels
nl: Gaels

en: The Gaels were Celtic people, they may have originated in Spain but were first reported in Ireland. During the Migration Period the Gaels also moved to Scotland. They are the ancestors of the modern Irish, Scots and Manx. Today, Gaelic speaking areas remain in Ireland, Scotland, the Isle of Man and the Canadian province of Nova Scotia.
nl: De Gaels waren een Keltisch volk. Zij hebben wellicht in oorsprong in Spanje maar er werd voor het eerst melding van hen gemaakt toen zij in Ierland woonden. Tijdens de Grote Volksverhuizingen verhuisden de Gaels ook naar Schotland. Zij zijn de voorouders van de hedendaagse Ieren, Schotten en Manx. Vandaag de dag zijn er nog Gaelischtalige gebieden in Ierland, Schotland, het Eiland Man en de Canadese provincie Nova Scotia.

en: ?female:Taoiseach %s
nl: Taoiseach %s

en: Galician
nl: Galicische

en: ?plural:Galicians
nl: Galiciërs

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
nl: Galicië is een streek in het noordwesten van Spanje, direct boven Portugal.

en: Gallic
nl: Gallische

en: ?plural:Gauls
nl: ?plural:Galliërs

en: Gambian
nl: Gambiaanse

en: ?plural:Gambians
nl: Gambianen

en: The Gambia is a small country in West Africa, straddling both banks of the Gambia river. It achieved independence from the United Kingdom in 1965.
nl: Gambia is een klein land in West-Afrika aan weerszijden van de Gambiarivier. Het werd in 1965 onafhankelijk van het Verenigd Koninkrijk.

en: ?female:Mansa %s
nl: Mansa %s

en: Genoese
nl: Genuese

en: ?plural:Genoese
nl: Genuezen

en: The Most Serene Republic of Genoa (Italian: Repubblica di Genova) was an independent state in Liguria on the northwestern Italian coast from the 11th century to 1797, when it was invaded by armies of Revolutionary France under Napoleon. It was then succeeded by the Ligurian Republic, which existed until 1805 before being annexed by the French Empire. Although its restoration was briefly proclaimed in 1814, following the defeat of Napoleon, this was short-lived, and the Republic was ultimately annexed by the Kingdom of Sardinia.
nl: De Hoogst Serene Republiek Genua (Italiaans: Serenissima Repubblica di Genova) was een onafhankelijke staat in Ligua in het noordwesten van de Italiaanse kust die bestond van de elfde eeuw tot 1797, toen het werd binnengevallen door de legers van Revolutionair Frankrijk onder Napoleon. Het werd opgevolgd door de Ligurische Republiek, die bestond tot het in 1805 werd geannexeerd door het Franse Keizerrijk. Hoewel na de nederlaag van Napoleon in 1814 de restauratie korstondig werd uitgeroepen, werd de Republiek uiteindelijke geannexeerd door het Koninkrijk Sardinië.

en: Georgian
nl: Georgische

en: ?plural:Georgians
nl: Georgiërs

en: Germanic
nl: Germaanse

en: ?plural:Germanics
nl: Germanen

en: Ghanaian
nl: Ghanese

en: ?plural:Ghanaian
nl: Ghanezen

en: Ghana takes its name from the old Ghana Empire. Known as the Gold Coast by the Europeans, the Portuguese, Dutch and Swedes founded outposts but in the 19th century Ghana became a British colony. In 1957 Kwame Nkrumah proclaimed Ghana's independence.
nl: Ghana is genoemd naar het oude Ghanarijk. De Portugezen, Nederlanders en Zweden vestigden handelsposten in Ghana, door de Europeanen Goudkust genoemd, maar in de negentiende eeuw werd het een Britse kolonie. Kwame Nkrumah riep in 1957 Ghana's onafhankelijkheid uit.

en: ?plural:Ghana
nl: Ghana's

en: ?female:Ghana %s
nl: Ghana %s

en: Ghaznavid
nl: Ghaznavidische

en: ?plural:Ghaznavids
nl: Ghaznaviden

en: Gokturk
nl: Gökturkse

en: ?plural:Gokturks
nl: Gökturken

note: TRANS: The second letter in "Gokturk" should be TRANS: U+00F6 LATIN SMALL LETTER O WITH DIAERESIS if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 246. TRANS: The fifth letter in "Gokturk" should be TRANS: U+00FC LATIN SMALL LETTER U WITH DIAERESIS if available in TRANS: your
en: The Gokturk or Old Turkic Khaganate was ruled by the Ashina dynasty which derived its legendary origins from the red she-wolf. The Gokturks were ancestors of the modern Turkic nations in Asia and Eastern Europe. They were the creators of a vast military empire, which covered the steppe areas from the Kuban river in the West to Korea in the East.
nl: Het Gökturkse of Oud-Turkse Khaganaat werd bestuurd door de Ashinadynastie die zich voor haar oorsprong beriep op de legende van de rode wolvin. De Göktürken waren de voorouders van de huidige Turkse naties in Azië en Oost-Europa. Zij veroverden een enorm rijk dat zich uitstrekte over de steppen van de de Koeban in het westen tot Korea in het oosten.

en: Golden Horde
nl: Gouden Horde

en: ?plural:Golden Horde
nl: Gouden Horde

en: The Golden Horde was a historical Mongol and Tatar state, founded around 1240 in the western part of the empire of Genghis Khan by his grandson Batu Khan, with its capital at Sarai Batu. After the conquests its greatest extent covered the territories from the Irtysh to the mountains of the Caucasus, Black Sea and the Volga and Kama basins. In 1375 the whole country was conquered by Tamerlane and became vassalized. From the 14th century the country gradually descended into instability, which at the beginning of the 15th century led to the complete disintegration of the state.
nl: De Gouden Horde was een historische Mongools-Tataarse staat, die omstreekt 1240 werd gesticht in het westelijk deel van het rijk van Dzjengis Khan door zijn kleinzoon Batoe Khan met de hoofstad in Sarai Batu. Ten tijde van haar grootste omvang besloeg het het gebied van de Irtysj tot de bergen van de Kaukasus, de Zwarte Zee en de bassins van de Volga en Kama. In 1375 werd het hele land onderworpen door Timoer Lenk, van wie het een vassal werd. Na de veertiende eeuw verzonk de Gouden Horde langzaam maar zeker in instabiliteit wat tegen het begin van de vijftiende eeuw leidde tot de volledige desintegratie van de staat.

en: Greater Polish
nl: Groot-Poolse

en: ?plural:Greater Poles
nl: Groot-Polen

en: Greater Poland or Wielkopolska is a historic and geographic region of central-western Poland.
nl: Groot-Polen of Wielkopolska is een historische en geografische regio in West-Centraal-Polen.

en: Greenlander
nl: Groenlandse

en: ?plural:Greenlanders
nl: Groenlanders

en: Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq led the Inuit people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. Around the same time, Scandinavian settlers arrived at the fjords on the southwestern tip of the island. Today, Greenland is a self-governing country within the Kingdom of Denmark with mixed Inuit and Scaninavian population.
nl: Volgens de legende leidde de grote sjamaan Qitdlarssuaq in de tiende eeuw de Inuit naar Thule (Qaanaaq) op de westkust van Groenland. Ongeveer tegelijkertijd bereikten Scandinavische kolonisten de fjorden aan de zuidwestpunt van het eiland. Vandaag de dag is Groenland een land met zelfbestuur binnen het Koninkrijk Denemarken Met een gemengde Inuit en Scandinavische bevolking.

en: Grenadian
nl: Grenadiaanse

en: ?plural:Grenadians
nl: Grenadianen

en: Grenada is an island nation in the Caribbean. It gained independence from the United Kingdom in 1974. The main island was known as Camahogne by the indigenous Caribs.
nl: Grenada is een eilandstaad in het Caribisch Gebied. Het is sinds 1974 onafhankelijk van het Verenigd Koninkrijk. Het hoofdeiland werd door de inheemse Kariben Camahogne genoemd.

en: ?plural:Guanches
nl: Guanchen

en: The Guanches were the original inhabitants of the Canary Islands. Little is known of their origins, but it appears that they were related to the Berbers. In the 15th century they were subjugated by Castile.
nl: De Guanchen waren de oorspronkelijke bewoners van de Canarische Eilanden. Er is weinig bekend over hun oorsprong, maar het lijkt er op dat zij verwant waren aan de Berbers. In de vijftiende eeuw werden zij onderworpen door Castilië.

en: Guarani
nl: Guaraní

en: ?plural:Guarani
nl: Guaraní

en: Numbering perhaps as many as 400,000 people at the time of European contact, the Aba (more popularly known as Guarani) lived primarily in what is now Paraguay in agricultural villages. Today their Guarani language is spoken by over 4 million people and is an official language of the nation of Paraguay.
nl: Met een bevolking van ongeveer 400.000 zielen ten tijde van het eerste contact met de Europeanen leefden de Abá (beter bekend als de Guaraní) voornamelijk in landbouwdorpen in wat nu Paraguay is. Vandaag de dag wordt hun taal door vier miljoen mensen gesproken en is het een officiële taal van het land Paraguay.

en: Guatemalan
nl: Guatemalteekse

en: ?plural:Guatemalans
nl: Guatemalteken

en: The ancient heartland of the Mayas, Guatemala was conquered by the Spanish in the 16th century. It became independent in 1821 but was part of the United States of Central America until 1840. It has endured political turmoil for much of its history. Guatemala lived through one of the most brutal civil wars of the 20th century until a peace agreement was signed in 1996.
nl: Het oude kernland van de Maya's Guatemala werd in de zestiende eeuw door de Spanjarden veroverd. Het werd in 1821 onafhankelijk maar maakte tot 1840 deel uit van de Verenigde Staten van Centraal-Amerika. Het land heeft geleden onder politieke onrust voor het grootste deel van haar geschiedenis. Guatemala maakte een van de meest wrede burgeroorlogen van de twintigste eeuw mee tot in 1996 een vredesakkoord werd getekend.

en: Guinean
nl: Guineese

en: ?plural:Guinean
nl: Guineeërs

note: TRANS: The second letter in "Sekou" and last in "Toure" should be TRANS: U+00E9 LATIN SMALL LETTER E WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E9.
en: Guinea declared independence from France in 1958. Its first president Ahmed Sekou Toure continued to rule the country until his death in 1984. Guinea is not to be confused with neighboring Guinea-Bissau.
nl: Guinee riep in 1958 de onafhankelijkheid uit van Frankrijk. De eerste president Ahmed Sékou Touré bleef het land tot zijn dood in 1984 regeren. Guinee dient niet verward te worden met het buurland Guinee-Bissau.

en: ?plural:Gupta
nl: Gupta's

en: ?plural:Guyanese
nl: Guyanezen

en: Originally inhabited by the Arawk, Guyana was colonized by the Dutch but became a British colony after the Napoleonic Wars. It gained independence in 1966. Under Forbes Burnham Guyana became a Marxist oriented country, but in the 1980s it started its transition to a market democracy.
nl: Guayana was oorspronkelijk bewoond door de Arowakken. Het werd gekoloniseerd door de Nederlanders mar werd een Britse kolonie na de Napoleonitsche Oorlogen. Het werd in 1966 onafhankelijk. Onder Forbes Burnhem werd Guyana een op het marxisme georienteerd land maar in 1980 begon het de transitie naar een markteconomie.

en: Executive President %s
nl: Uitvoerend president %s

en: ?female:Executive President %s
nl: Uitvoerend presidente %s

en: ?plural:Hackers
nl: Hackers

en: ?title:Hacker %s
nl: Hacker %s

en: ?female:Hacker %s
nl: Hacker %s

en: ?title:1337 %s
nl: 1337 %s

en: ?female:1337 %s
nl: 1337 %s

en: Haitian
nl: Haïtiaanse

en: ?plural:Haitians
nl: Haïtianen

en: A slave rebellion led Haiti to independence in 1804. It was the first independent black republic and the second independent country in the Americas.
nl: Een slavenopstand leidde in 1804 tot de onafhankelijkheid van Haïti. Het was de eerste onafhankelijke zwarte republiek en het tweede onafhankelijke land in de Amerika's.

en: President-for-Life %s
nl: President-voor-het-leven %s

en: ?female:President-for-Life %s
nl: Presidente-voor-het-leven %s

en: Hanoverian
nl: Hannoverse

en: ?plural:Hanoverians
nl: Hannoveranen

en: Hanover was a state in Northern Germany, in current Lower Saxony. From 1714 to 1837 Hanover and the United Kingdom were united in a personal union. In 1866 it was gobbled up by Prussia.
nl: Hannover was een staat in Noord-Duitsland in het huidige Nedersaksen. Van 1714 tot 1837 waren Hannover en het Verenigd Koninkrijk verenigd in een personele unie. In 1866 werd het opgeslokt door Pruisen.

en: Princess-Bishop %s
nl: Prinses-bisschop %s

en: ?plural:Han
nl: Han

en: The Han people are the majority ethnic group in China, tracing their lineage back to "Yandi" (the Yan Emperor) and "Huangdi" (the Yellow Emperor), legendary god-kings of prehistory.
nl: De Han zijn de grootste etnische groep in China en herleiden hun oorsprong tot "Yandi" (de Yan-keizer) en "Huangdi" (de Gele Keizer), legendarische goddelijke koningen uit de prehistorie.

en: Empress Dowager %s
nl: Keizerin-weduwe %s

en: Hanseatic
nl: Hanze

en: ?plural:Hanseatic League
nl: Hanze

en: The Hanseatic League was a powerful alliance of trading cities which existed from the 12th to the 19th century. Hanseatic cities were found in the North Sea and Baltic regions. Members of the league had their own law system and occasionally the Hansa went to war with rival powers.
nl: De Hanze was een machtig verbond van handelssteden dat bestond van de twaalfde tot de negentiende eeuw. Hanzesteden bevonden zich in het gebied rond de Noordzee en de Oostzee. Leden van het verbond hadden hun eigen wetssysteem en af en toe trokken zij gezamenlijk op in oorlogen tegen rivaliserende machten.

en: ?plural:Hasinay
nl: Hasinay

en: A Caddoan political league from East Texas, the Hasinay Confederacy consisted of a group of agricultural villages. Though they were involved in trade networks connecting them with people as far west as the Puebloan polities of the American Southwest, their cultural ties were more strongly in line with the other mound-building cultures of the Southeast. The word Texas is derived from Caddoan word for "Friend."
nl: De Hasinayconfederatie, een Caddoaans stamverbond uit Oost-Texas, bestond uit een groep landbouwdorpen. Hoewel ze deel uitmaakten van handelsnetwerken die hen verbonden met ver naar het westen gelegen volkeren als de Pueblo-staten van het Amerikaanse Zuidwesten waren hun culturele banden duidelijk eerder met de andere Moundbuilders van het Zuidoosten. Het woord Texas is afgeleid van het Caddowoord voor "Vriend".

en: Hawaiian
nl: Hawaïaanse

en: ?plural:Hawaiians
nl: Hawaïanen

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
nl: Het Koninkrijk Hawaï werd in 1810 gesticht door Koning Kamehameha de Grote. Het werd afgeschaft in 1893 en vervolgens geannexeerd door de Verenigde Staten. Het voormalige koninkrijk werd op 21 augustus 1959 de vijftigste staat van de Verenigde Staten.

en: Hellenic
nl: Helleense

en: ?plural:Hellenes
nl: Hellenen

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
nl: De Helleense Republiek, ook bekend als Griekenland, ontstond toen de Hellenen in 1832 onafhankelijk werden van de Ottomanen

en: Helvetian
nl: Helvetische

en: ?plural:Helvetians
nl: Helvetiërs

en: The Helvetians (Latin: Helvetii) were an Ancient Celtic people, inhabiting what is now Switzerland and adjacent parts of France and Germany. Helvetians sometimes helped in the internal conflicts of Rome, for example, on the side of Cicero. They were a big, expansive tribe, striving for domination over the tribes of Gaul. The campaigns of the Helvetian chieftain Orgetorix were used by Caesar as a pretext to conquer Helvetia and the rest of Gaul. The Helvetians succumbed to the Romans and became Romanized during the following centuries.
nl: De Helvetiës (Latijn: Helvetii) waren een oud Keltisch volk dat leefde in wat nu Zwitserland en aangrenzende delen van Frankrijk en Duitsland is. Helvetiërs namen soms deel aan de interne conflicten van Romen, bijvoorbeeld aan de kant van Cicero. Ze waren een grote, expansieve stam, die poogde de dominantie te vestigen over de andere stammen van Gallië. De campagnes van het Helvetische stamhoofd Orgetorix werden door Caesar aangegrepen als voorwendsel om Helvetië en de rest van Gallië te veroveren. De Helvetiërs werden onderworpen door de Romeinen en werden gedurende de volgende eeuwen geromaniseerd.

en: Hephthalite
nl: Heftalitische

en: ?plural:Hephthalites
nl: Heftalieten

en: Hessian
nl: Hessische

en: ?plural:Hessians
nl: Hessen

en: Hesse became a landgraviate of the Holy Roman Empire in the 13th century. In the 16th century it splintered into a a number of smaller territories. Many Hessians fought in the American Revolution as mercenaries on both sides. Currently Hesse is one of the states of the Federal Republic of Germany.
nl: Hessen werd in de dertiende eeuw een landgraafschap van het Heilige Roomse Rijk. In de zestiende eeuw versplinterde het in een aantal kleinere territoria. In de Amerikaanse Revolutie vochten veel Hessen als huurlingen aan beide zeiden. Tegenwoordig is Hessen een van de bondslanden van de Bondsrepubliek Duitsland.

en: Landgrave %s
nl: Landgraaf %s

en: Landgravine %s
nl: Landgravin %s

en: Himyarite
nl: Himjaritische

en: ?plural:Himyar
nl: Himjarieten

en: Holy Roman
nl: Heilige Roomse

en: ?plural:Holy Romans
nl: Rooms-Duitsers

en: The Holy Roman Empire was considered the successor to the Roman Empire, but as Voltaire once quipped it was neither Holy, nor Roman nor even less an Empire. Nonetheless it proved to be extremely durable, and lost territory only very slowly. For most of its existence it was a complex patchwork consisting of an uncountable number of counties, duchies, electorates, imperial free cities and other territories. In 1806 it was dissolved by Napoleon and replaced by the Confederation of the Rhine.
nl: Het Heilige Roomse Rijk werd beschouwd als opvolger van het Romeinse Rijk, maar zoals Voltaire eens grapte was het Heilig noch Romeins en al helemaal geen Rijk. Desalniettemin bleek het uiterst weerbarstig te zijn en verloor het slechts heel geleidelijk grondgebied. Gedurende het grootste deel van zijn bestaan was het een ingewikkelde lappendeken die bestond uit een ontelbare hoeveelheid grafschappen, hertogdommen, keurvorstendommen, vrije rijkssteden en andere territoria. In 1806 werd het door Napoleon ontbonden en vervangen door de Rijnbond.

en: Papal
nl: Kerkelijke

en: ?plural:Papal States
nl: Kerkelijke Staat

en: Antipope %s
nl: Tegenpaus %s

en: Antipopess %s
nl: Tegenpausin %s

en: Grand Master %s
nl: Grootmeester %s

en: Grand Mistress %s
nl: Grootmeesteres %s

en: Hungarian
nl: Hongaarse

en: ?plural:Hungarians
nl: ?plural:Hongaren

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
nl: Volgens de legende werd Hongarije in de 9de eeuw gesticht door Arpad.

en: Icelandic
nl: Ijslands

en: ?plural:Icelanders
nl: ?plural:Ijslanders

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
nl: Ijsland was lang een van de grootste onbewoonde eilanden in de wereld, tot het werd bevolkt door Noorse Vikingen in de late 9de eeuw. Het eiland was eerst onder de Noorse en dan de Deense kroon tot het in 1944 van Denemarken onafhankelijk werd.

en: Illyrian
nl: Illyri�r

en: ?plural:Illyrians
nl: ?plural:Illyri�rs

en: ?female:Ayatollah %s
nl: Ayatollah %s

en: Iraqi
nl: Irakees

en: ?plural:Iraqis
nl: ?plural:Irakezen

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
nl: Irak werd gesticht na de val van het Ottomaanse rijk. Het omvat de oude regio Mesopotami� aan de samenvloeing van de Tigris en de Eufraat.

en: Irish
nl: Ierse

en: ?plural:Irish
nl: ?plural:Ieren

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
nl: Ierland weerstond aan de Romeinen en Vikingen maar werd in 1171 veroverd door de Noormannen. Het werd tot 1922 geregeerd door de Engelsen. Toen kreeg het grootste deel van het eiland een beperkte autonomie, en in 1949 werd het een republiek. Noord-Ierland werd in de 17de eeuw bevolkt door Schotten en Engelsen en is nu deel van het Verenigd Koninkrijk.

en: Israeli
nl: Isra�lische

en: ?plural:Israelis
nl: ?plural:Isra�lieten

en: Kenyan
nl: Keniaans

en: ?plural:Kenyans
nl: ?plural:Kenianen

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
nl: Kenya werd onafhankelijk van Brittani� in december 1963.

en: Guru %s
nl: Goeroe %s

en: ?female:Guru %s
nl: Goeroe %s

en: ?plural:Lankese
nl: ?plural:Lankezen

en: Latvian
nl: Lets

en: ?plural:Latvians
nl: ?plural:Letten

en: Libyan
nl: Libi�r

en: ?plural:Libyans
nl: ?plural:Libi�rs

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
nl: Het gebied dat nu Libi� is was een Romeinse kolonie tot het in de 7de eeuw door de Arabische beschaving veroverd werd. In 1912 kwam het onder Itali� en na de tweede wereldoorlog kreeg Libi� de onafhankelijkheid als een van de stipulaties van het vredesverdrag tussen de Geallieerden en Itali�.

en: Lithuanian
nl: Litouwse

en: ?plural:Lithuanians
nl: ?plural:Litouwers

en: Malagasy
nl: Malagees

en: ?plural:Malagasies
nl: ?plural:Malagezen

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
nl: Eeuwenlang zijn stammen uit Indonesi�, Oostelijk Afrika en de Arabische wereld samengekomen op het eiland Madagascar

en: Malaysian
nl: Maleisisch

en: ?plural:Malaysians
nl: ?plural:Maleisi�rs

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
nl: Maleisi� begon met het stichten van Malacca (Melaka) door Porameswara in de vroege 14de eeuw

en: Malian
nl: Mali�r

en: ?plural:Malians
nl: ?plural:Malinezen

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
nl: De Manchus waren een semi-nomadisch volk komende uit de regio Manchuri� in noordoost Azi�. In de 17de eeuw veroverden en regeerden ze China als het Manchu rijk tot 1911

en: ?plural:Maori
nl: ?plural:Maoris

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
nl: De Maori zijn een Polynesisch volk dat migreerde naar de eilandgroep die nu Nieuw-Zeeland heet en zich daar permanent vestigde. Volgens archeologisch bewijs begon de migratie in de jaren 900 en duurde ze tot de jaren 1400.

en: Martian
nl: Marsmans

en: ?plural:Martians
nl: ?plural:Marsmannetjes

en: Mexican
nl: Mexicaans

en: ?plural:Mexicans
nl: ?plural:Mexicanen

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: ?plural:New Zealanders
nl: ?plural:Nieuw Zeelanders

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
nl: De eilandgroep Nieuw-Zeeland werd door Brittani� geanexeerd in 1840. Na een koninklijke bepaling in 1907 werd het land onafhankelijk en binnen het Gemenebest.

en: Nicaraguan
nl: Nicaraguaanse

en: ?plural:Nicaraguans
nl: Nicaraguanen

en: Nigerian
nl: Nigeriaans

en: ?plural:Nigerians
nl: ?plural:Nigerianen

en: Norwegian
nl: Noor

en: ?plural:Norwegians
nl: ?plural:Noren

en: Pharaoh %s
nl: Farao %s

en: ?female:Pharaoh %s
nl: Farao %s

en: Great Pharaoh %s
nl: Grote farao %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
nl: Grote farao %s

en: Ottoman
nl: Ottomaans

en: ?plural:Ottomans
nl: ?plural:Ottomanen

en: Papuan
nl: Papua

en: ?plural:Papuans
nl: ?plural:Papuas

en: Phoenician
nl: Phoenicisch

en: ?plural:Phoenicians
nl: ?plural:Phoenici�rs

en: Piedmontese
nl: Piëmontese

en: ?plural:Piedmontese
nl: Piëmontezen

en: Piedmont was formed when the Duchy of Savoy elevated itself to the status of a kingdom in 1720. Officially it was a constituent part of the Kingdom of Sardinia-Piedmont. The area was occupied by Napoleon in 1796 but reasserted its independence in 1814. Sardinia-Piedmont was one of the leading states of the Risorgimiento, Italy's national rebirth. In 1861 it was merged into the newly formed kingdom of Italy, the last Piedmontese king becoming the first king of Italy. Currently it is one of the regions of Italy.
nl: Piëmont onstond toen het Hertogdom Savoye zich in 1720 verhief tot koninkrijk. Officieel was het een bondsland van het Koninkrijk Sardinië-Piëmont. Het werd in 1796 bezet door Napoleon maar wist in 1814 haar onafhankelijkheid te herstellen. Sardinië-Piëmont was een van de leidende staten van de Risorgimiento, Italiës nationale wedergeboorte. In 1861 werd het samengevoegd in het nieuwgevormde Koninkrijk Italië; de laatste koning van Piëmont werd de eerste koning van Italië. Tegenwoordig is het een van de regio's van Italië.

en: Prussian
nl: Pruisische

en: ?plural:Prussians
nl: Pruisen

en: Prussia was originally the name of a pagan Baltic people, who in the 13th century were conquered by the German Teutonic Knight order. The knights established an independent state in this land, and in 1561 Grand Master Albrecht I proclaimed himself hereditary Duke of Prussia. Evolving into a regional military powerhouse, Prussia played an important role in uniting the German nation in 1871 and solidified its power during the Franco-Prussian war of the same year.
nl: Pruisen was oorspronkelijk de naam van een heidens Baltisch volk, dat in de dertiende eeuw door de Teutoonse Ridders werd onderworpen. De ridders vestigden een onafhankelijke staat in dit land en in 1561 riep grootmeester Albrecht I zich uit tot Erfhertog van Pruisen. Pruisen groeide uiteindelijk uit tot een militaire macht van betekenis en speelde een belangrijke rol in de Duitse eenwording van 1871, nadat het dat jaar haar macht had geconsolideerd tijdens de Frans-Pruisische oorlog.

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
nl: Quebec is de grootste province van Canande en heeft de meerderheid van de francofone bewoners van Amerika.

en: Romanian
nl: Roemeen

en: ?plural:Romanians
nl: ?plural:Roemenen

en: Director-President %s
nl: Directeur-president %s

en: ?female:Director-President %s
nl: Directrice-president %s

en: ?plural:Ryukyuans
nl: ?plural:Ryukyuanen

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
nl: Het Ryukyu Koningrijk (1372-1879) was een vredevolle zeevaart handelsnatie die uiteindelijk binnengevallen en geannexeerd werd door Japan.

en: ?plural:Samogitians
nl: ?plural:Samogitiaanen

en: Scottish
nl: Schotse

en: ?plural:Scots
nl: ?plural:Schotten

en: Serbian
nl: Servische

en: ?plural:Serbians
nl: ?plural:Serven

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
nl: Servi� is deel van het gebied van de Zuidelijke Slaven dat werd veroverd door de Ottomanen na de ineenstorting van het Byzantijnse Rijk. Gedurende het grootste gedeelte van de 20e eeuw AD was het lid van de Joegoslavische Federatie.

en: Silesian
nl: Silese

en: ?plural:Silesians
nl: ?plural:Silezen

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
nl: Silezi� is een gebied van Zuid-Polen dat ooit een onafhankelijk koninkrijk was.

en: Singaporean
nl: Singaporese

en: ?plural:Singaporeans
nl: ?plural:Singaporeanen

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
nl: Singapore is een handels-stadstaat gesitueerd aan het zuidelijkste puntje van het Maleisische schiereiland.

en: Slovakian
nl: Slovaak

en: ?plural:Slovakians
nl: ?plural:Slovaken

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
nl: Slovakije in een land in het hard van Europa.Voormalig onderdeel van Tsjecho-Slowakije, en daarvoor tot1918 deel van het Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk.

en: Slovenian
nl: Sloveense

en: ?plural:Slovenians
nl: ?plural:Slovenen

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
nl: Sloveni� was de meest westerlijk en noordelijke republiek van het oude Joegoslavi�.

en: South African
nl: Zuid-Afrikaanse

en: ?plural:South Africans
nl: ?plural:Zuid-Afrikanen

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racist constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela became the first truly democratically elected president of South Africa.
nl: Nederlandse kolonisten begonnen zich in zuidelijk Afrika te vestigen in de zeventiende eeuw. Na vele oorlogen tussen voornamelijk Boeren (afstammelingen van de Nederlandse kolonisten), Britse troepen en Zoeloes werd in 1910 de Unie van Zuid-Afrika gevormd. De Zuid-Afrikaanse overheid werd berucht voor haar apartheidpolitiek van wettelijke ongelijkheid gebaseerd op huidskleur. Na het aannemen van de eerste democratische grondwet in 1994 werd voormalig politiek gevangene Nelson Mandela de eerste echt democratisch verkozen president van Zuid-Afrika.

en: ?plural:Sudanese
nl: ?plural:Sudanezen

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
nl: In 1820 kwam Sudan onder Egyptische heerschappij en later de Britste. Sudan werd onafhankelijk in 1956

en: Swiss
nl: Zwitserse

en: ?plural:Swiss
nl: Zwitsers

en: Switzerland has existed as a state in its present form since the adoption of the Swiss Federal Constitution in 1848. The precursors of modern Switzerland established a protective alliance at the end of the 13th century, forming a loose confederation of states which persisted for centuries.
nl: Zwitserland bestaat in haar huidige vorm sinds het aannemen van de Zwitserse Grondwet in 1848. De voorgangers van het huidige Zwitserland stichtten aan het einde van de dertiende eeuw een defensief verbond, waarmee een los eedgenootschap van staten werd gevormd dat de tand des tijds heeft doorstaan.

en: Federal Councillor %s
nl: Bondsraadlid %s

en: ?female:Federal Councillor %s
nl: Bondsraadlid %s

en: Taiwanese
nl: Taiwanees

en: ?plural:Taiwanese
nl: ?plural:Taiwanezen

en: Texan
nl: Texaam

en: ?plural:Texans
nl: ?plural:Texanen

en: Tibetan
nl: Tibetaan

en: ?plural:Tibetans
nl: Lplural:Tibetanen

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
nl: Het Tibetaanse thuisland wordt soms ook het 'dak van de wereld' genoemd, het hoogste gebied op aarde. In de 7de eeuw werd Tibet een imperium onder het leiderschap van koning Songtsen Gompo, die erkend werd door zowel China als Indi�. De dynastie bleef duren tot de 11de eeuw, toen Tibet overrompeld werd door Mongolen. Eeuwen later, toen de Mongoolse heerschappij verzwakt was, stichtte Lozang Gyatso, geboren in 1617 en de 5de Dalai Lama, een boeddhistische religieuze staat onder de controle van de Gelugpa school van Tibetaans Boeddhisme.

en: Toltec
nl: Tolteekse

en: ?plural:Toltecs
nl: Tolteken

en: Tunisian
nl: Tunesi�r

en: ?plural:Tunisians
nl: ?plural:Tunesi�rs

en: Ukrainian
nl: Oekra�ense

en: ?plural:Ukrainians
nl: ?plural:Oekra�ni�rs

en: Uruguayan
nl: Uruguayaans

en: ?plural:Uruguayans
nl: ?plural:Uruguayanen

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
nl: Uruguay is een klein Zuid-Amerikaans land soms het "Zwitserland van Amerika" genoemd wegens het ooit hoog ontwikkeld sociaal systeem.

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
nl: De bakermat van de oude Indische beschaving ligt in de vallei van de Indus in hedendaags Pakistan.

en: ?female:Mahatma %s
nl: Mahatma %s

en: Venezuelan
nl: Venezolaanse

en: ?plural:Venezuelans
nl: Venezolanen

en: ?plural:Vietnamese
nl: ?plural:Vietnamezen

en: Walloon
nl: Waalse

en: ?plural:Walloons
nl: Walen

en: The Walloons are the French speaking inhabitants of Belgium. In the 19th century, Wallonia was first region on the European continent to industrialize and the second in the world after England. It subsequently became a hotbed of socialist and labor union activity.
nl: De Walen zijn de Franstalige inwoners van België. In de negentiende eeuw was Wallonië de eerste regio op het Europese vasteland waar de Industriële Revolutie in gang werd gezet en na Engeland de tweede ter wereld. Het werd vervolgens een bron van socialistisch en vakbondsactivisme.

en: Welsh
nl: Welshe

en: ?plural:Welsh
nl: Welsh

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
nl: De Welshen beheersten ooit alles wat nu Engeland is totdat ze verdreven werden naar de bergen in het westen door binnenvallende Saksen.

en: Werewolf
nl: Weerwolf

en: ?plural:Werewolves
nl: Weerwolven

en: A werewolf is a human who under certain circumstances is transformed into a wolf-like beast. During the Middle Ages in Europe, werewolves were believed to terrorize villages in search of human flesh and were often blamed for unexplained or particularly brutal killings.
nl: Een weerwolf is een mens die onder bepaalde omstandigheden verandert in een wolfachtig beest. In Middeleeuws Europa geloofde men dat weervolven dorpen terroriseerden op zoek naar mensenlijk vlees en zij werden vaak beschuldigd voor onverklaarde of bijzonder gruwelijke sterfgevallen.

en: Western Pomeranian
nl: Pommerse

en: ?plural:Western Pomeranians
nl: Pommeren

en: Western Pomerania is a geographical and historical region in North West Poland and the extreme North East of Germany. Initially an independent Slavic state, Western Pomerania was twice conquered by the Polish. Later, Western Pomerania succumbed to Germanization and was divided into smaller feudal principalities which were gradually conquered by Brandenburg. For many years this land was part of Germany but in 1945 it was attached to Poland.
nl: Pommeren is een geografische en historische regio in het noordwesten van Polen en het uiterste noordoosten van Duitsland. Aanvankelijk was het een onafhankelijke Slavische staat mar het werd werd twee keer veroverd door de Polen. Uiteindelijk werd Pommeren gegermaniseerd en opgedeeld in kleinere feodale heerlijkheden die geleidelijk werden opgeslokt door Brandenburg. Lange tijd maakte het gebied deel uit van Duitsland maar in 1945 werd het grootste deel uiteindelijk bij Polen gevoegd.

en: Western Roman
nl: West-Romeinse

en: ?plural:West Romans
nl: West-Romeinen

en: West Indian
nl: West-Indische

en: ?plural:West Indians
nl: West-Indiërs

en: The West Indies, known for pirates, rum, cricket and beaches. The British West Indies formed the short-lived West Indies Federation in 1958. The federation failed to consolidate because of tensions between Trinidad, Jamaica and the smaller members. The federation fell apart in 1962. Some islands became independent countries, others returned to the status of a British dependency.
nl: West-Indië, bekend om piraten, rum, cricket en stranden. De Britse West-Indische gebiedsdelen vormen in 1958 de West-Indische Federatie. De federatie slaagde er niet in zich te consolideren wegens spanningen tussen Trinidad, Jamaica en de kleinere eilanden en viel in 1962 uit elkaar. Sommige eilanden werden volledig onafhankelijke landen, anderen keerden terug naar de status van Brits overzees gebiedsdeel.

en: Westphalian
nl: Westfaalse

en: ?plural:Westphalians
nl: Westfalen

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
nl: Voordat Westfalen een Pruissische provincie werd was het het westelijk deel van het Hertogdom Saksen. Tegenwoordig is het het noordelijk deel van de grootste staat van de Duitse bondsrepubliek, Noordrijn-Westfalen.

en: Wuerttembergian
nl: Württembergse

en: ?plural:Wuerttembergians
nl: Württembergers

en: Wuerttemberg was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Baden and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
nl: Württemberg was een land in Zwaben in het zuidwesten van Duitsland. Na de Tweede Wereldoorlog werd het met Baden en Hohenzollern samengevoegd om het bondsland Baden-Württemberg te gaan vormen.

en: ?plural:amaXhosa
nl: Xhosa's

en: The Xhosa are Bantu people in South Africa, having arrived there from the Great Lakes region by the 17th century. During the apartheid era there were two Xhosa Bantustans, Transkei and Ciskei. Many of the leading anti-apartheid activists, including Nelson Mandela and Desmond Tutu, where Xhosa.
nl: De Xhosa's zijn een Bantoevolk in Zuid-Afrika, daar woonachtig sinds zij in de zeventiende eeuw vanuit het Grote Merengebied naar het zuiden trokken. Tijdens de apartheid bestonden er twee Xhosathuislanden, Transkei en Ciskei. Veel van de leidende anti-apartheidactivisten, waaronder Nelson Mandela en Desmond Tutu, waren Xhosa.

en: Yakut
nl: Jakoetische

en: ?plural:Yakuts
nl: Jakoeten

en: Oral tradition indicates that the Yakuts - or Sakha as they call themselves - migrated north from the Central Asian steppes to the shores of Lake Baikal in the 10th century CE. They intermarried with the native population and established a nation along the Lena river, having diplomatic relations with at least the Chinese, the Mongols, and the various Turkic peoples of the region. By the 1620s, Cossacks had arrived in Yakut territory as agents of an expansionist Russia, eventually subduing the Yakut kings and securing Russian hegemony over Yakutia. Numbering about a million today, the Yakuts make up roughly half of the population of the vast Sakha Republic of Russia's Far Eastern district.
nl: Mondelinge traditie lijkt erop te wijzen dat de Jakoeten - of Sacha, zoals zij zichzelf noemen - in de tiende eeuw vanaf de Centraal-Aziatische steppes naar de kust van het Bajkalmeer getrokken zijn. Zij vermengden zich door huwelijken met de oorspronkelijke bevolking en vestigden een natie aan de rivier de Lena die betrekkingen onderhield met onder anderen de Chinezen, Mongolen en de verschillende Turkse volken in het gebied. In de jaren 1620 bereikten kozakken het gebied van de Jakoeten als vertegenwoordigers van een uitbreidend Rusland. Zij onderwierpen uiteindelijk de Jakoetenkoningen en stelden de Russische hegemonie over Jakoetië veilig. Met ongeveer een miljoen zielen vormen de Jakoeten vandaag de dag ongeveer de helft van de bevolking van de gigantische Republiek Sacha in Ruslands Verre Oosten.

en: Yemeni
nl: Jemenitische

en: ?plural:Yemenis
nl: Jemenieten

en: Yemen is the only republic on the Arabian Peninsula. Although it was the site of several ancient civilizations, Yemen only exists in its current form since North Yemen annexed South Yemen in 1990.
nl: Jemen is de enige republiek op het Arabische Schiereiland. Hoewel het de locatie was van verschillende oude beschavingen, bestaat Jemen in haar huidige vorm slechts sinds Noord-Jemen in 1990 Zuid-Jemen annexeerde.

en: Yucatecan
nl: Yucateekse

en: ?plural:Yucatecans
nl: Yucateken

note: TRANS: The sixth letter in "Yucatan" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E1.
en: Yucatan is a peninsula of Mexico, famous for its Maya heritage and its white beaches. Its name is often claimed to mean "we don't understand you" in Yucatec Maya. On two occasions in the 19th century Yucatan declared independence from Mexico. Currently it is divided into three states: Yucatan, Campeche and Quintana Roo.
nl: Yucatán is een schiereiland van Mexico, bekend voor haar Maya-erfgoed en haar witte stranden. Van de naam wordt vaak beweert dat het in het Yucateeks Maya "wij verstaan u niet" betekent. In de negendiende eeuw riep Yucatán tweemaal de onafhankelijkheid uit van Mexico. Vandaag de dag is het verdeeld in drie deelstaten: Yucatán, Campeche en Quintana Roo.

en: Yugoslav
nl: Joegoslavische

en: ?plural:Yugoslavs
nl: Joegoslaven

en: Yugoslavia was a state consisting of the Slavic nations of the western Balkans. It was a kingdom until 1941, when it was occupied by the Axis powers. After a national liberation war the communists threw out the occupants and continued to rule until the 1980s. The 1990s saw the bloody breakup of Yugoslavia into independent republics.
nl: Joegoslavië was een staat die werd gevormd door de Slavische naties in de Westelijke Balkan. Het was een koninkrijk tot het in 1941 door de as-mogendheden werd bezet. Na een nationale bevrijdingsoorlog werden de bezetters eruit gegooid door de communisten, die vervolgens tot de jaren 1980 bleven regeren. In de bloedige jaren 1990 viel Joegoslavië uiteen in meerdere onafhankelijke republieken.

en: Zambian
nl: Zambiaanse

en: ?plural:Zambians
nl: Zambianen

en: Zambia was inhabited by Bantu peoples when it was colonized by the British in the 19th century. Governed as Northern Rhodesia by the British, Zambia gained its independence in 1964.
nl: Zambia was bewoond door Bantoevolkeren toen het in de negentiende eeuw door de Britten werd gekoloniseerd, die het land Noord-Rhodesië noemden. Zambia werd onafhankelijk in 1964.

en: Zanzibari
nl: Zanzibarse

en: ?plural:Zanzibaris
nl: Zanzibari's

en: An archipelago off the coast of Eastern Africa, Zanzibar has been an international trading center since time immemorial. Zanzibari traders controlled much of the spice and slave trade in the western part of the Indian Ocean. Periods of relative independence and foreign control by Persians, Portuguese, Omanis and British followed each other. Occupied by the British in 1893, Zanzibar achieved independence in 1963. Shortly thereafter, the last sultan was overthrown and Zanzibar joined with Tanganyika to form the United Republic of Tanzania.
nl: Als eilandengroep voor de kust van Oost-Afrika is Zanzibar sinds mensenheugenis een internationaal handelscentrum geweest. Zanzibarse handelaars controleerden het grootste deel van de handel in slaven en specerijen in het westen van de Indische Oceaan. Periodes van relatieve onafhankelijkheid en overheersing door Perzen, Portugezen, Omani's en Britten wisselden elkaar af. Zanzibar in 1893 door de Britten veroverd en werd in 1963 onafhankelijk. Korte tijd later werd de laatste sultan omver geworpen en ging Zanzibar samen met Tanganyika om de Verenigde Republiek Tanzania te vormen.

en: Zapotec
nl: Zapoteekse

en: ?plural:Zapotecs
nl: Zapoteken

note: TRANS: The last letter in "Binniza", the fourth letter in TRANS: "Alban" and and the third letter in "Juarez" should be TRANS: U+00E1 LATIN SMALL LETTER A WITH ACUTE if available in TRANS: your charset. In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 00E1.
en: The Zapotecs or Binniza live in the Mexican state of Oaxaca. They formed one of the oldest and most resilient Mesoamerican civilizations. The most notable Zapotec center, Monte Alban, was built on a razed mountain top. Benito Juarez, Mexico's first indigenous president, was a Zapotec.
nl: De Zapoteken of Binnizá wonen in de Mexicaanse staat Oaxaca. Zij vormden een van de oudste en veerkrachtigste Meso-Amerikaanse beschavingen. Het voornaamste Zapoteekse centrum, Monte Albán, was gebouwd op een kunstmatig afgeplatte bergtop. Benito Juárez, Mexico's eerste inheemse president, was een Zapoteek.

en: ?plural:Zhuang
nl: Zhuang

en: Zimbabwean
nl: Zimbabwaanse

en: ?plural:Zimbabweans
nl: Zimbabwanen

en: Zimbabwe is a country in Southern Africa, named after the old Zimbabwe kingdom. It became a British colony called South Rhodesia in 1898. The white minority in South Rhodesia unilaterally declared independence in 1965. Prime Minister Ian Smith installed a racist regime which excluded blacks from power. A civil war forced Smith to end white minority rule in 1979. Since 1980 the country has been governed by Robert Mugabe, who has received an equally poor reputation internationally as the previous regime.
nl: Zimbabwe is een land in Zuidelijk Afrika, genoemd naar het oude Koninkrijk Zimbabwe. Het werd in 1898 de Britse kolonië Zuid-Rhodesië. De blanke minderheid in Zuid-Rhodesië riep in 1965 de onafhankelijkheid uit. Eerste minister Ian Smith vestigde een racistisch regime waarin zwarten uitgesloten waren van de macht. Een burgeroorlog dwong Smith in 1979 een einde te maken aan het blanke minderheidsbestuur. Since 1980 wordt het land bestuurd door Robert Mugabe, die net zo'n slechte reputatie heeft als het vorige regime.
