Freeciv 2.1.0-beta3 - en to pt_BR translation catalogue (327 entries)

en: Australian Aboriginal
pt_BR: Dólar Australiano

en: ?plural:Aborigines
pt_BR: Aborígines

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
pt_BR: Aborígines australianos são um termo coletivo para os habitantes originais do continente australiano. Aborígines de diferentes partes da Austrália referem-se a eles mesmo com diferentes nomes, incluindo Koori, Yamaji, Nunga e Murri.

en: Afghani
pt_BR: Afegão

en: ?plural:Afghanis
pt_BR: Afegãos

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
pt_BR: Afeganistão, muitas vezes chamado a encruzilhada da Ásia Central, tem uma história muito turbulenta. Através dos tempos, o país foi ocupado por muitas forças, incluindo o Império Persa, Genghis Khan e Alexandre, o Grande. A nação-estado no Afeganistão, como é conhecido hoje surgiu em 1746 quando Ahmad Shah fundou o Império Durrani.

en: ?plural:Ainu
pt_BR: Ainu

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
pt_BR: Os Ainu são indígenas do norte do Japão, as Ilhas Kuril, Sakhalin e da parte sul da Península Kamchatka.

en: ?plural:Akwe
pt_BR: Akwe

en: Algerian
pt_BR: Algeriano

en: ?plural:Algerians
pt_BR: Algerianos

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
pt_BR: Argélia é uma nação árabe no Norte da África. Historicamente ela é inabitada por pessoas Berberes.

en: Antarctican
pt_BR: Antarticano

en: ?plural:Antarcticans
pt_BR: Antarticanos

en: Independent South Pole, land of penguins.
pt_BR: Polo Sul Independente, terra dos pinguins.

en: Aramean
pt_BR: Aramenho

en: ?plural:Arameans
pt_BR: Aramenhos

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
pt_BR: De acordo com a lenda, as pessoas da Arameia são descendentes de Aarão, o neto de Noah.

en: Argentine
pt_BR: Argentino

en: ?plural:Argentines
pt_BR: Argentinos

note: TRANS: The fourth letter in "Peron" should be TRANS: U+00F3 LATIN SMALL LETTER O WITH ACUTE if available in TRANS: your charset.  In ISO-8859-1 (ISO Latin 1) this is 243.
en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Peron and his charismatic wife Eva "Evita" Peron.
pt_BR: Argentina está localizada na costa sul-oriental da América do Sul. Desde a independência da Espanha em 1816, tem sido assolada por vários conflitos internos e externos. Nas décadas posteriores à Segunda Guerra Mundial, a política do país foram dominada por Juan Perón e sua carismática esposa, Eva "Evita" Perón.

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: ?plural:Armenians
pt_BR: Armênios

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
pt_BR: Segundo a lenda, o povo armênio são os descendentes de Haik - o ta-tara-neto de Noé. A moderna República da Armênia ganhou a independência da União Soviética em 1991.

en: Assyrian
pt_BR: Assírio

en: ?plural:Assyrians
pt_BR: Assírios

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
pt_BR: A Assíria foi um império no norte da Mesopotâmia, nomeada em homenagem a sua capital Ashur.

en: Australian
pt_BR: Australiano

en: ?plural:Australians
pt_BR: Australianos

en: ?plural:Aymaras
pt_BR: Aymaras

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
pt_BR: Após o colapso da civilização Tiwanaku nos Andes, seus herdeiros se reorganizaram em um conjunto de reinos culturalmente próximos do reino de Aymara, que prosperaram em torno do lago Titicaca, até que foram conquistados pelos Incas.

en: ?plural:Azeris
pt_BR: Azeris

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
pt_BR: Os azeris são o povo do Azerbaijão. O território do Azerbaijão moderno foi o cenário de subidas e descidas de diversos estados antigos da região do Cáucaso. Em 1813, o Azerbaijão tornou-se parte do Império Russo, que foi seguido por um curto período de independência em 1918-1920 - como a primeira república islâmica na história. Em seguida, o Azerbaijão tornou-se parte da União Soviética até à sua dissolução em 1991.

en: Basque
pt_BR: Basco

en: ?plural:Basques
pt_BR: Bascos

en: Bavarian
pt_BR: Bávaro

en: ?plural:Bavarians
pt_BR: Bávaros

en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

en: ?plural:Belarusians
pt_BR: Bielorrussos

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
pt_BR: Bielorrússia foi parte do estado eslavo antiga Kievan Rus', em seguida, posteriormente, a Lituânia, Rzeczpospolita, o Império Russo e da União Soviética. Belarus se tornou independente em 1991 com a dissolução da União Soviética.

en: Belgian
pt_BR: Belga

en: ?plural:Belgians
pt_BR: Belgas

en: ?plural:Bengalis
pt_BR: Bengalis

en: Boer
pt_BR: Bôer

en: ?plural:Boers
pt_BR: Bôeres

en: Bosnian-Herzegovinian
pt_BR: Bósnio-Herzegóvino

en: ?plural:Bosnians
pt_BR: Bósnios

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
pt_BR: Bósnia e Herzegóvina é um país no sudeste da Europa, e é casa de três povos que o constituem: bósnios, sérvios e croatas.

en: Breton
pt_BR: Bretão

en: ?plural:Bretons
pt_BR: Bretões

en: British
pt_BR: Britânico

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
pt_BR: O Reino Unido foi criado em 1707 como uma negociação entre o reino da Inglaterra e o reino da Escócia. A cidade - também conhecida como Grã Bretanha - tornou-se a líder de industria e marinha no século 19.

en: ?plural:Britons
pt_BR: Britânicos

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: ?plural:Bulgarians
pt_BR: Búlgaros

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
pt_BR: Líder Bulgar Khan Asparukh conduziu seu povo para os Bálcãs do Norte, e fundou a Bulgária em 681. Este foi o primeiro Estado-nação eslava na história.

en: Burgundian
pt_BR: Burgúndio

en: ?plural:Burgundians
pt_BR: Burgúndios

en: Burmese
pt_BR: Birmanês

en: ?plural:Burmese
pt_BR: Birmanêses

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
pt_BR: A União da Birmânia (oficialmente "Mianmar") é o maior país do sudeste da Ásia continental.

en: A monarchy emerged in the Great Lakes region of East Africa in the 1100s, ruled by a Mwami (king) and several Ganwa (princes). It went through a period of expansion until the 1600s when it encompassed approximately the area of modern-day Burundi. In the late 1700s and early 1800s a succession dispute weakened the monarchy, and by the end of the century it had become a German colony. In the aftermath of World War I the colony fell to Belgium. Following international pressure after World War II, Burundi became an independent nation in January 1962.
pt_BR: A monarquia surgiu na região dos Grandes Lagos da África Oriental nos anos 1100, governado por um Mwami (rei) e vários Ganwa (príncipes). Ele passou por um período de expansão até 1600, quando abrangia aproximadamente a área do Burundi moderna. No final dos anos 1700 e início de 1800 uma disputa pela sucessão enfraqueceu a monarquia, e, no final do século, ela se tornou uma colônia alemã. No rescaldo da I Guerra Mundial a colônia caiu para a Bélgica. Após pressão internacional após a Segunda Guerra Mundial, o Burundi tornou-se uma nação independente em janeiro de 1962.

en: Cambodian
pt_BR: Cambojano

en: ?plural:Cambodians
pt_BR: Cambojanos

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
pt_BR: Kampuchea (conhecido em Inglês como o Camboja) é o estado sucessor moderno do poderoso Império Khmer, que governou a maior parte da Península da Indochina, entre os séculos 11 e 14.

en: Canadian
pt_BR: Canadense

en: ?plural:Canadians
pt_BR: Canadenses

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
pt_BR: Geograficamente, o Canadá é o segundo maior país do mundo. O polo norte magnético atualmente encontra-se em território canadense.

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: ?plural:Catalans
pt_BR: Catalães

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
pt_BR: Durante a Idade Média, os reis catalães conquistaram e presidiram vários reinos, às margens do Mar Mediterrâneo, da Península Ibérica a partes da Itália e da Grécia. Esta confederação / império tornou-se uma grande potência naval e comercial da zona do Mediterrâneo. Catalães mantiveram seu auto-governo depois de uma união dinástica com o vizinho reino de Castela, e do lado de Inglaterra e Áustria contra a França e Castela, na Guerra de Sucessão espanhola. Em 1713, a Inglaterra assinou o Tratado de Utrecht e caiu fora da aliança, e os catalães foram finalmente derrotados em 1714, perdendo seus direitos nacionais como resultado.

en: Chilean
pt_BR: Chileno

en: ?plural:Chileans
pt_BR: Chilenos

en: ?plural:Cholas
pt_BR: Cholas

en: Colombian
pt_BR: Colombiano

en: ?plural:Colombians
pt_BR: Colombianos

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
pt_BR: A Colômbia é um país no norte da América do Sul. A região era um centro cultural indígena em tempo pré-europeia. Os espanhóis começaram a colonizar costa norte da Colômbia em 1500. Em 1819, a República da Colômbia ganhou a independência.

en: Confederate
pt_BR: Confederado

en: ?plural:Confederates
pt_BR: Confederados

en: Cornish
pt_BR: Cornualho

en: ?plural:Cornish
pt_BR: Cornualhos

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
pt_BR: Cornualha é uma região no extremo sudoeste da Inglaterra, tradicionalmente a casa do legendário Rei Artur.

en: ?plural:Cree
pt_BR: Crees

en: The Cree are the largest native group in Canada with over 200,000 members who speak an Algonquian language and often call themselves "Iiyiyuu" or "Iinuu," meaning "people." They originally inhabited much of Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario and Manitoba.
pt_BR: Os Cree são o maior grupo nativo no Canadá, com mais de 200.000 membros, que falam uma língua algonquinos e muitas vezes se chamam "Iiyiyuu"ou "Iinuu", que significa "povo". Eles originalmente habitavam em Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Manitoba e Ontário.

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: ?plural:Croatians
pt_BR: Croatas

en: Croatia is the region of the Southern Slavs that was held by the Austro-Hungarian Empire, rather than coming under Ottoman rule after the collapse of Byzantium. During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
pt_BR: Croácia é a região dos Eslavos Sul que foi detida pelo império Austro-Húngaro em vez de ficar sob o controlo Otomano após os colapso de Bizâncio. Durante a maior parte do séc. XX fez parte da Federação Iugoslava.

en: Cuban
pt_BR: Cubano

en: ?plural:Cubans
pt_BR: Cubanos

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
pt_BR: Cuba ficou sob domínio espanhol no século 16. Nos séculos seguintes, a ilha se tornou um dos principais produtores de açúcar, tabaco e café no mundo. Em Cuba foi concedida a independência nominal em 1902.

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: ?plural:Czechs
pt_BR: Tchecos

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
pt_BR: A República Checa atual foi até 1933 parte da Checoslováquia, que tinha sido até 1918 parte do Império Austro-Húngaro.

en: Dominican
pt_BR: Dominicano

en: ?plural:Dominicans
pt_BR: Dominicanos

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
pt_BR: A ilha de Dominica foi avistada pela primeira vez pelos europeus, incluindo Cristóvão Colombo, em 1493. Diz a lenda que a ilha foi chamada assim desde o dia da sua primeira aparição foi num domingo. Oficialmente, a "Comunidade de Dominica", o país não deve ser confundida com a República Dominicana, outro país do Caribe.

en: Emirati
pt_BR: Emir

en: ?plural:Emiratis
pt_BR: Emires

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
pt_BR: A história dos Emirados Árabes Unidos, remonta ao século 7. No século 19, os Emirados se tornou uma dependência do Reino Unido. Em 1971, seis emirados unidos em um estado federativo como os Emirados Árabes Unidos. No ano seguinte, o sétimo membro emirado se juntou a eles.

en: Esperant
pt_BR: Esperanto

en: ?plural:Esperants
pt_BR: Esperantos

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
pt_BR: Os Esperantos são uma comunidade mundial unida pelo idioma Esperanto.

en: Estonian
pt_BR: Estoniano

en: ?plural:Estonians
pt_BR: Estónios

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
pt_BR: A Estônia é um pequeno país na costa sul do Mar Báltico leste.  O seu povo e idioma são muito semelhantes aos da Finlândia.

en: European
pt_BR: Europeu

en: ?plural:Europeans
pt_BR: Europeus

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
pt_BR: O fundamento para a União Europeia foi estabelecido em 1957 com o Tratado de Roma. O projeto da UE tem se desenvolvido desde então e está começando a se assemelhar a um estado super novato. Mas a questão permanece: Será uma coisa como uma identidade europeia comum e a nação realmente existe?

en: ?plural:Filipinos
pt_BR: Filipinos

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
pt_BR: Após séculos de domínio Espanhol, as Filipinas foram cedidas aos Americanos em 1898. Obtiveram governo interno em 1935 e a independência em 1946.

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: ?plural:Finns
pt_BR: Finlandeses

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
pt_BR: A Finlândia é um país pequeno e frio na franja norte da Europa, reconhecida pela exportação de madeira, telefones celulares e sistemas operacionais excelentes.

en: Galician
pt_BR: Galego

en: ?plural:Galicians
pt_BR: Galegos

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
pt_BR: A Galícia é uma região ao noroeste da Espanha, logo acima de Portugal.

en: Gallic
pt_BR: Gaulês

en: ?plural:Gauls
pt_BR: Gauleses

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: ?plural:Georgians
pt_BR: Georgianos

en: Gupta
pt_BR: Grupto

en: ?plural:Gupta
pt_BR: Gruptos

en: ?plural:Hackers
pt_BR: Hackers

en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

en: ?plural:Hawaiians
pt_BR: Havaianos

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
pt_BR: O Reino do Havaí foi criado em 1810 pelo rei Kamehameha, o Grande. Abolido em 1893, e posteriormente anexado aos Estados Unidos, o antigo reino tornou-se o 50º estado dos Estados Unidos em 21 de agosto de 1959.

en: Hellenic
pt_BR: Heleno

en: ?plural:Hellenes
pt_BR: Helenos

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
pt_BR: A República Helênica - também conhecida como Grécia - foi criado quando o povo helênico ganhou a independência do Império Otomano em 1832.

en: Himyarite
pt_BR: Himyarita

en: ?plural:Himyar
pt_BR: Himyaritas

en: ?plural:Hopis
pt_BR: Hopis

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
pt_BR: Uma cultura matriarcal na América do Norte, que reivindicam a descida da Hisatsinom. Os Hopi hoje vivem na Reserva Hopi no nordeste do Arizona.

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: ?plural:Hungarians
pt_BR: Húngaros

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
pt_BR: A lenda diz que a Hungria foi fundada por Arpad no século 9.

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: ?plural:Icelanders
pt_BR: Islandeses

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
pt_BR: A Islândia foi por muito tempo uma das maiores ilhas desabitadas do mundo, até que foi colonizada por vikings noruegueses no final do século 9. A ilha foi mantida inicialmente sob a norueguesa e, posteriormente, sob a coroa dinamarquesa até a independência da Dinamarca em 1944.

en: Illyrian
pt_BR: Ilírio

en: ?plural:Illyrians
pt_BR: Ilírios

en: ?plural:Inuits
pt_BR: Inuits

en: Iranian
pt_BR: Irâniano

en: ?plural:Iranians
pt_BR: Irânianos

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
pt_BR: Irã significa "terra dos arianos" - há muito conhecido como Pérsia, no mundo ocidental. O país é hoje uma República Islâmica e uma grande potência no Oriente Médio.

en: Iraqi
pt_BR: Iraquiano

en: ?plural:Iraqis
pt_BR: Iraquianos

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
pt_BR: O Iraque foi fundado após a queda do império otomano. É que engloba a antiga região da Mesopotâmia, na confluência dos rios Tigre e Eufrates.

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: ?plural:Irish
pt_BR: Irlandeses

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
pt_BR: Irlanda realizou-se contra os romanos e os Vikings, mas foi conquistada pelos normandos em 1171. Foi governada pelos Ingleses até 1922, quando para a maioria do país foi concedida autonomia limitada, tornando-se uma república em 1949. Irlanda do Norte foi estabelecido no século 17 por plantadores escoceses e Ingleses e agora faz parte do Reino Unido.

en: Israeli
pt_BR: Israelita

en: ?plural:Israelis
pt_BR: Israelitas

en: ?plural:Kanem-Bornu
pt_BR: Kanem-Bornu

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
pt_BR: Este império durou, de alguma forma a partir do século 9 até 1893 no Chade e Nigéria modernos e controlou grande parte do comércio trans-saariano.

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: ?plural:Kazakhs
pt_BR: Cazaques

en: Kenyan
pt_BR: Queniano

en: ?plural:Kenyans
pt_BR: Quenianos

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
pt_BR: O Quênia obteve a independência da Bretanha em Dezembro de 1963.

en: ?plural:Khwarezmians
pt_BR: Khwarezmians

en: Known by the Greeks as Chorasmia, Khwarezm was an urbanized, centralized, and militarized state south of the Aral sea in Central Asia, controlling portions of the Silk Road. It was loosely controlled as a satrapy under the Achaemenid and Sassanid Persian dynasties and was the mythic homeland of Zarathustra, the founder of Zoroastrianism. Following the introduction of Islam, Khwarezm tended to be divided into two separate kingdoms, but was united under the Turkic Anushtiginid dynasty, which lasted from 1097 until Chinggis Khan conquered it in 1231.
pt_BR: Conhecida pelos gregos como Chorasmia, Khwarezm foi um estado urbanizado, centralizado e militarizado sul do mar de Aral, na Ásia Central, controlando partes da Rota da Seda. Foi vagamente controlada como satrapia sob o Aquemênida e Sassânida, dinastias persa e foi a pátria mítica de Zaratustra, fundador do zoroastrismo. Após a introdução do Islã, Khwarezm tendiam a ser dividido em dois reinos distintos, mas unidos sob a dinastia Anushtiginid turca, que durou de 1097 até Gengis Khan conquistá-la em 1231.

en: ?plural:Kongo
pt_BR: Kongos

en: Kurdish
pt_BR: Curdo

en: ?plural:Kurds
pt_BR: Curdos

en: Kyrgyz
pt_BR: Quirguistão

en: ?plural:Kyrgyzs
pt_BR: Quirguistãos

en: Lankese
pt_BR: Lankeses

en: ?plural:Lankese
pt_BR: Lankese

en: Laotian
pt_BR: Laosiano

en: ?plural:Laotians
pt_BR: Laosianos

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: ?plural:Latvians
pt_BR: Letonianos

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
pt_BR: No rescaldo da I Guerra Mundial Letônia proclama sua independência da Rússia. Em 1940, a Letônia foi violentamente ocupada pela União Soviética. Após o colapso da União Soviética, em 1991, restaurou a sua independência da Letônia.

en: Libyan
pt_BR: Líbio

en: ?plural:Libyans
pt_BR: Líbios

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
pt_BR: A região que é hoje a Líbia foi uma colônia romana até que foi conquistada pela civilização árabe no século 7. Em 1912, ficou sob o controle da Itália e depois da Segunda Guerra Mundial, foi concedida a independência como uma condição do tratado de paz com os Aliados na Itália.

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: ?plural:Lithuanians
pt_BR: Lituanos

en: Lojbanistani
pt_BR: Lojbanistão

en: ?plural:Lojbanistanis
pt_BR: Lojbanistões

en: Lojbanistan is a fictional place where people speak Lojban. Lojban is a constructed language meant for human communication. Lojban is syntactically unambiguous ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), culturally neutral and simple to learn.
pt_BR: Lojbanistão é um lugar imaginário onde as pessoas falam Lojban. Lojban é uma língua construída significativa para a comunicação humana. Lojban é sintaticamente ambígua ("O tempo voa como uma flecha. Moscas de fruta são como uma banana."), culturalmente neutro e simples de aprender.

en: ?plural:Majapahit
pt_BR: Majapahit

en: Malagasy
pt_BR: Malagasi

en: ?plural:Malagasies
pt_BR: Malagasies

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
pt_BR: Os Malagasies são o povo de Madagascar. Durante séculos, as tribos da Indonésia, da África Oriental e do mundo árabe se reuniram na ilha.

en: ?plural:Malaysians
pt_BR: Malasiano

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
pt_BR: A Malásia foi iniciado com a fundação de Malaca (Melaka) por Parameswara no início do século 14.

en: ?plural:Malians
pt_BR: Malians

en: ?plural:Manchus
pt_BR: Manchus

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
pt_BR: Os Manchus eram um povo semi-nômade originário da região da Manchúria chamado no nordeste da Ásia. No século 17 que conquistou e governou a China como o Império Manchu até 1911.

en: ?plural:Maori
pt_BR: Maoris

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
pt_BR: Os Maoris são um povo polinésio que migrou e se estabeleceu para o grupo de ilhas que hoje é a Nova Zelândia. De acordo com evidências arqueológicas, a migração começou em 900 e continuou até 1400.

en: ?plural:Mapuche
pt_BR: Mapuches

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
pt_BR: O povo Mapuche resistiu com sucesso a expansão do Império Inca, suspendendo-os no rio Maule, no que é hoje a região central do Chile. Eles provaram ser teimosos adversários dos espanhóis, também, que, juntamente com seus sucessores, do Chile, levou 300 anos para conquistá-los.

en: ?plural:Martians
pt_BR: Marcianos

en: Mexican
pt_BR: Mexicano

en: ?plural:Mexicans
pt_BR: Mexicanos

en: Moldovan
pt_BR: Moldova

en: ?plural:Moldovans
pt_BR: Moldovanos

en: ?plural:Muskogee
pt_BR: Muskogees

en: The Muskogee was a confederacy of North American tribes, including the Creek, Seminole, Choctaw, and Chickasaw. They were based in the area now encompassed by the U.S. states of Georgia and Alabama. Creek and Seminole tribes briefly formed a sovereign state known as the "State of Muskogee" during the early 1800s.
pt_BR: Os Muskogee eram uma confederação de tribos norte-americanas, incluindo a enseada, Seminole, Choctaw e Chickasaw. Eles se basearam na área hoje compreendida pela estados dos EUA da Geórgia e Alabama. Creek e tribos Seminole brevemente, formaram um Estado soberano conhecido como o "Estado de Muskogee" durante o início de 1800.

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: ?plural:New Zealanders
pt_BR: Novos Zealandeses

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
pt_BR: O grupo de ilhas da Nova Zelândia foi anexada pelos britânicos em 1840. Na sequência de uma proclamação real, em 1907, o país tornou-se um domínio independente dentro da "Commonwealth" das Nações.

en: Nigerian
pt_BR: Nigeriano

en: ?plural:Nigerians
pt_BR: Nigerianos

en: Norman
pt_BR: Normano

en: ?plural:Normans
pt_BR: Normanos

en: After several devastating Viking raids on what is today northern France and a siege of Paris, the Frankish king Charles the Simple granted the Viking leader Rollo a fiefdom in the area. This fief evolved into the Duchy of Normandy, of which the most famous duke is William II "the Conqueror" who invaded England in 1066.
pt_BR: Depois de vários ataques vikings devastador sobre o que é hoje o norte da França e um cerco de Paris, o rei franco Carlos, o Simples concedido o líder Viking Rollo um feudo na região. Este feudo evoluiu para o Ducado da Normandia, dos quais o mais famoso é o duque Guilherme II "o conquistador", que invadiu a Inglaterra em 1066.

en: North Korean
pt_BR: Norte Coreano

en: ?plural:North Koreans
pt_BR: Norte Coreanos

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: ?plural:Norwegians
pt_BR: Noruegueses

en: Nubian
pt_BR: Núbio

en: ?plural:Nubians
pt_BR: Núbios

en: Numidian
pt_BR: Númida

en: ?plural:Numidians
pt_BR: Númidas

en: The Numidians were an ancient Berber people renowned for their horsemanship who were composed of two main tribes in modern Algeria and Tunisia: the Massyli in the east and the Massaesyli in the west. They were united under King Massinissa, whose position was guaranteed by his Roman allies after the 2nd Punic War in which he aided the Romans in their defeat of the Carthaginians. His unified kingdom was short-lived, however, as the west was given to the Mauretanian king by the Romans following the death of King Jugurtha. Eventually all of Numidia and Mauretania were added to the Roman realm.
pt_BR: Os númidas foram um antigo povo berbere conhecidos pela sua cavalaria, que eram compostos por duas principais tribos modernas na Argélia e na Tunísia: o Massyli no leste e no oeste Massaesyli. Eles foram unidos sob o reinado de Massinissa, cuja posição foi garantida pelos seus aliados romanos após a segunda Guerra Púnica, em que ele ajudou os romanos em sua derrota dos cartagineses. Seu reino unificado foi de curta duração, no entanto, como o oeste foi dado ao rei Mauretanian pelos romanos após a morte do rei Jugurta. Eventualmente, todos da Numídia e a Mauritânia foram adicionados ao domínio romano.

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
pt_BR: Nuu-chah-nulth

en: The Nuu-chah-nulth are a Pacific Northwest people, one of the few Native American peoples to travel in the open ocean and hunt whales. They inhabited most of what is now western Vancouver Island and now number over 8,000 individuals. Like other people of the Pacific Northwest, they built large wooden canoes and houses and lived in clan systems.
pt_BR: O Nuu-chah-nulth são um povo do noroeste do Pacifico, um dos poucos povos nativos americanos que viajam no oceano aberto e caçam baleias. Eles habitavam a maioria do que é agora o número ocidental da Ilha de Vancouver e agora são mais de 8.000 indivíduos. Tal como outras pessoas do Noroeste do Pacífico, eles construíram grandes canoas de madeira, casas e vivia em sistemas clã.

en: Ottoman
pt_BR: Otomano

en: ?plural:Ottomans
pt_BR: Otomanos

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
pt_BR: No início do século 14 Osman, um líder de uma tribo pequena turca da Anatólia ocidental, conquistou todas as suas tribos vizinhas. Um século depois, a capital bizantina caiu para o domínio turco que deu o acesso do Império Otomano para a Europa. Os otomanos posteriormente conquistaram grandes partes do sudeste da Europa, o mundo islâmico árabe, bem como Egito e grande parte do Norte de África, tornando-se uma superpotência regional até à sua dissolução no rescaldo da Primeira Guerra Mundial.

en: Pakistani
pt_BR: Paquistão

en: ?plural:Pakistanis
pt_BR: Paquistaneses

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
pt_BR: A Federação do Paquistão foi formado a partir das regiões predominantemente muçulmanas da Índia britânica em 1947.

en: Papuan
pt_BR: Papuano

en: ?plural:Papuans
pt_BR: Papuanos

en: Peruvian
pt_BR: Peruno

en: ?plural:Peruvians
pt_BR: Peruanos

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
pt_BR: O Peru foi o berço do Império Inca e da civilização. Ainda hoje é um grande centro de cultura indígena sul-americano.

en: Phoenician
pt_BR: Fenício

en: ?plural:Phoenicians
pt_BR: Fenícios

en: Prussian
pt_BR: Prussiano

en: ?plural:Prussians
pt_BR: Prussianos

en: Prussia was originally the name of a pagan Baltic people, who in the 13th century were conquered by the German Teutonic Knight order. The knights established an independent state in this land, and in 1561 Grand Master Albrecht I proclaimed himself hereditary Duke of Prussia. Evolving into a regional military powerhouse, Prussia played an important role in uniting the German nation in 1871 and solidified its power during the Franco-Prussian war of the same year.
pt_BR: Prússia era originalmente o nome de um povo pagão Báltico, que no século 13 foram conquistados pelo alemão Cavaleiro Teutão. Os cavaleiros estabelecido um estado independente nesta terra, e em 1561 o Grande Mestre Albrecht I proclamou-se Duque hereditário da Prússia. Evoluindo para uma potência militar regional, a Prússia desempenhou um papel importante na unificação da nação alemã em 1871 e consolidou seu poder durante a guerra franco-prussiana do mesmo ano.

en: ?plural:P'urhepecha
pt_BR: P'urhepecha

en: ?plural:Quebecois
pt_BR: Quebecois

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
pt_BR: Quebec é a maior província do Canadá, a habitação da maioria da população francófona da América.

en: Romanian
pt_BR: Romêno

en: ?plural:Romanians
pt_BR: Romenos

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. Its history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
pt_BR: Romênia como uma nação foi formada no início do século 20, quando os estados da Transilvânia, Valáquia e Moldávia foram mescladas. É um país habitado por pessoas que falam uma língua lembra da época da Roma antiga. Sua história é complicada, pois estava sempre nas fronteiras dos grandes impérios: o Romano, Otomano, Austro-húngaro, e Russo.

en: Rwandan
pt_BR: Ruando

en: ?plural:Rwandans
pt_BR: Ruandos

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
pt_BR: Ruanda é um país montanhoso e muito fértil na região dos Grandes Lagos da África Oriental. Ele suporta a maior densidade populacional do continente.

en: ?plural:Ryukyuans
pt_BR: Ryukyuans

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
pt_BR: O Reino de Ryukyu (1372-1879) era uma propriedade de terra, uma nação de comércio marítimo pacífica que acabou invadida, ocupada e anexada pelo Japão.

en: ?plural:Sami
pt_BR: Samis

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
pt_BR: Os Sami são um povo do norte da Escandinávia. Sua nação vai sobre as regiões mais setentrionais da Escandinávia e Rússia do noroeste.

en: ?plural:Samogitians
pt_BR: Samogitians

en: Saxon
pt_BR: Saxão

en: ?plural:Saxons
pt_BR: Saxões

en: The Electorate of Saxony was an independent hereditary electorate of the Holy Roman Empire from 1356-1806.
pt_BR: O eleitorado da Saxônia foi um eleitorado independente hereditário do Sacro Império 1356-1806.

en: Scottish
pt_BR: Escocês

en: ?plural:Scots
pt_BR: Escoceses

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: ?plural:Serbians
pt_BR: Sérvios

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
pt_BR: A Sérvia é parte do território dos Eslavos Sul que foi conquistada pelos Otomanos após o colapso do Império Bizantino.  Durante a maior parte do séc. XX fez parte da Federação Iugoslava.

en: Silesian
pt_BR: Silesiano

en: ?plural:Silesians
pt_BR: Silesianos

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
pt_BR: Silésia é uma região do sul da Polônia que foi em tempos um reino independente.

en: Singaporean
pt_BR: Singapurano

en: ?plural:Singaporeans
pt_BR: Singapuranos

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
pt_BR: Singapura é uma cidade-estado mercantil localizada no extremo mais a sul da Península Malaia

en: Slovakian
pt_BR: Eslováquio

en: ?plural:Slovakians
pt_BR: Eslovaquianos

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
pt_BR: A Eslováquia é um país em pleno coração da Europa. Anteriormente parte da Checoslováquia, até 1918 fazia parte do Império Austro-Húngaro.

en: Slovenian
pt_BR: Eslovêno

en: ?plural:Slovenians
pt_BR: Eslovenos

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
pt_BR: A Eslovénia é a república mais a oeste e norte da antiga Federação Jugoslava.

en: South African
pt_BR: Sul Africano

en: ?plural:South Africans
pt_BR: Sul Africanos

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racist constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela became the first truly democratically elected president of South Africa.
pt_BR: Colonos holandeses começaram a colonizar a África do Sul no século 17. Depois de muitas guerras entre principalmente Boers (descendentes de colonos holandeses), as forças britânicas e zulus, a União da África do Sul foi criado em 1910. O governo Sul-Africano tornou-se notório por seu "apartheid". A política da desigualdade jurídica com base na cor da pele de um cidadão. Na sequência da aprovação da primeira Constituição do país não-racista, em 1994, longo tempo prisioneiro político Nelson Mandela se tornou o primeiro presidente democraticamente eleito verdadeiramente da África do Sul.

en: South Korean
pt_BR: Coreano do Sul

en: ?plural:South Koreans
pt_BR: Coreanos do Norte

en: Formerly the site of a unified Korean state, the Korean peninsula is today divided into two states - North and South Korea - as a result of the stalemate after the Korean War in 1953. The South Korean government was formed from the nationalist and anti-communist "Provisional Government of the Republic of Korea" in 1948.
pt_BR: Anteriormente o site de um estado unificado da Coreia, a península coreana está hoje dividida em dois Estados - Norte e Coreia do Sul - como resultado do impasse após a Guerra da Coreia em 1953. O governo sul-coreano foi formado a partir do nacionalista e anti-comunista "Governo Provisório da República da Coreia", em 1948.

en: Soviet
pt_BR: Soviético

en: ?plural:Soviets
pt_BR: Soviéticos

en: ?plural:Sri Vijaya
pt_BR: Sri Vijaya

en: ?plural:Sudanese
pt_BR: Sudanese

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
pt_BR: Em 1820, o Sudão esteve sob domínio egípcio e, posteriormente, o domínio britânico. Sudão se tornou independente em 1956.

en: ?plural:Swazis
pt_BR: Swazis

en: Swiss
pt_BR: Suíço

en: ?plural:Swiss
pt_BR: Suíços

en: Syrian
pt_BR: Sírio

en: ?plural:Syrians
pt_BR: Sírios

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
pt_BR: A moderna República Árabe da Síria foi formada a partir de um mandato francês e, gradualmente, ganhou a independência durante a década de 1940.

en: ?plural:Tairona
pt_BR: Taironas

en: Taiwanese
pt_BR: Taiwanês

en: ?plural:Taiwanese
pt_BR: Taiwaneses

en: ?plural:Tajiks
pt_BR: Tajiks

en: Knights Templar
pt_BR: Cavaleiro Templário

en: ?plural:Templars
pt_BR: Cavaleiros Templários

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
pt_BR: Os Cavaleiros Templários foram formados após a Primeira Cruzada para proteger peregrinos em suas viagens à Terra Santa. A organização cresceu ao imenso poder e riqueza nos próximos 200 anos, e foram os inovadores de muitos conceitos modernos, tais como os serviços bancários.

en: Texan
pt_BR: Texano

en: ?plural:Texans
pt_BR: Texanos

en: ?plural:Thracians
pt_BR: Thracianos

en: The second most numerous people in the ancient western world.
pt_BR: O segundo povo mais numeroso no antigo mundo ocidental.

en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

en: ?plural:Tibetans
pt_BR: Tibetanos

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
pt_BR: A pátria tibetana é às vezes chamado de "Teto do Mundo", a maior região elevada do mundo. No século 7, o Tibete surgiu como um formidável império sob a liderança do rei Songtsen Gampo, sendo reconhecida pela China e Índia. Esta dinastia durou até o século 11, quando o Tibet foi invadido pelos mongóis. Séculos mais tarde, quando o governo mongol tinha enfraquecido, Lozang Gyatso - nascido em 1617 e do 5 º Dalai Lama - estabeleceu um estado religioso budista sob o controle da escola Gelugpa do budismo tibetano.

en: ?plural:Tocharians
pt_BR: Tocharianos

en: Tunisian
pt_BR: Tunísio

en: ?plural:Tunisians
pt_BR: Tunisians

en: Turkmen
pt_BR: Turcomano

en: ?plural:Turkmens
pt_BR: Turcomanos

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: ?plural:Ukrainians
pt_BR: Ucranianos

en: ?plural:UN
pt_BR: UN

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
pt_BR: As Nações Unidas acreditam nos direitos humanos e proteção dos fracos.

en: Uruguayan
pt_BR: Uruguaiano

en: ?plural:Uruguayans
pt_BR: Uruguaianos

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
pt_BR: Uruguai, uma pequena cidade da América do Sul, alguma vezes chamada de "Suíça das Américas", isto pelo fato de seu bom sistema de desenvolvimento social.

en: ?plural:Uyghurs
pt_BR: Uyghures

en: Uzbek
pt_BR: Usbequistão

en: ?plural:Uzbeks
pt_BR: Usbequistões

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
pt_BR: O berço da antiga civilização indiana estava no vale do rio Indo, no Paquistão moderno.

en: Venezuelan
pt_BR: Venezuelano

en: ?plural:Venezuelans
pt_BR: Venezuelanos

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: ?plural:Vietnamese
pt_BR: Vietnamitas

en: Welsh
pt_BR: Galês

en: ?plural:Welsh
pt_BR: Galeses

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
pt_BR: Os Galeses controlaram em tempos tudo o que é agora a Inglaterra até terem sido expulsos para o oeste montanhoso por Saxões invasores.

en: ?plural:Westphalians
pt_BR: Westphalians

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
pt_BR: Westefália, antes de se tornar uma província da Prússia, era a região oeste do Ducado da Saxônia. Hoje, compõe a parte norte das maiores do estado federal alemão, Renânia do Norte-Westfália.
