freeciv 2.3 - en to ga translation catalogue (1027 entries)

en: Abkhaz
ga: Abcáiseach

en: ?plural:Abkhazians
ga: ?plural:hAbcáisigh

en: Imam %s
ga: Iomám %s

en: Imama %s
ga: Iomám %s

en: Australian Aboriginal
ga: Bundúchasach Astrálach

en: ?plural:Aborigines
ga: ?plural:Bundúchasaigh

en: Principal Chief %s
ga: Príomhdhuine %s

en: ?female:Principal Chief %s
ga: ?female:Príomhdhuine %s

en: Elder %s
ga: Seanóir %s

en: ?female:Elder %s
ga: ?female:Seanóir %s

en: Great Chief %s
ga: Flaith Mór %s

en: ?female:Great Chief %s
ga: ?female:Flaith Mór %s

en: Abyssinian
ga: Aibisíneach

en: ?plural:Abyssinians
ga: ?plural:hAibisínigh

en: Patriarch %s
ga: Patrarc %s

en: Matriarch %s
ga: Matrarc %s

en: Emperor %s
ga: Impire %s

en: Empress %s
ga: Banimpire %s

en: Acadian
ga: Acadach

en: ?plural:Acadians
ga: ?plural:hAcadaigh

en: Premier %s
ga: Príomhaire %s

en: Premiere %s
ga: Príomhaire %s

en: Abbot %s
ga: Ab %s

en: Mother Superior %s
ga: An Mháthair-Uachtarán %s

en: Sultan %s
ga: Sabhdán %s

en: Sultana %s
ga: Bansabhdán %s

en: Governor %s
ga: Gobharnóir %s

en: ?female:Governor %s
ga: ?female:Gobharnóir %s

en: Baron %s
ga: Barún %s

en: Baroness %s
ga: Banbharún %s

en: Padre %s
ga: An tAthair %s

en: Madre %s
ga: An Mháthair %s

en: Afghani
ga: Afganastánach

en: ?plural:Afghanis
ga: ?plural:hAfganastánaigh

en: Emir %s
ga: Éimír %s

en: Emira %s
ga: Éimír %s

en: General Secretary %s
ga: Ard-Rúnaí %s

en: ?female:General Secretary %s
ga: ?female:Ard-Rúnaí %s

en: Mullah %s
ga: Mulla %s

en: ?female:Mullah %s
ga: ?female:Mulla %s

en: African
ga: Afracach

en: Ainu
ga: Aghaidhniú

en: ?plural:Ainu
ga: ?plural:hAghaidhnithe

en: Akwe
ga: Achaivé

en: ?plural:Akwe
ga: ?plura:hAchaivéithe

en: Andalusi
ga: Andalúiseach

en: ?plural:Andalusis
ga: ?plural:hAndalúisigh

en: Sheikh %s
ga: Síc %s

en: Shaykha %s
ga: Bansíc %s

en: Caliph %s
ga: Cailif %s

en: Calipha %s
ga: Cailif %s

en: Vizier %s
ga: Visír %s

en: ?female:Vizier %s
ga: ?female:Visír %s

en: Earl %s
ga: Iarla %s

en: ?female:Earl %s
ga: ?female:Iarla %s

en: Vicar %s
ga: Biocaire %s

en: ?female:Vicar %s
ga: ?female:Ban-Bhiocaire %s

en: Albanian
ga: Albánach

en: ?plural:Albanians
ga: ?plural:hAlbánaigh

en: Prince %s
ga: Prionsa %s

en: Princess %s
ga: Banphrionsa %s

en: First Secretary %s
ga: Céad-Rúnaí %s

en: ?female:First Secretary %s
ga: ?female:Céad-Rúnaí %s

en: Aleut
ga: Ailiúiteach

en: ?plural:Aleuts
ga: ?plural:hAiliúitigh

en: Shaman %s
ga: Seaman %s

en: ?female:Shaman %s
ga: ?female:Seaman %s

en: Algerian
ga: Ailgéarach

en: ?plural:Algerians
ga: ?plural:hAilgéaraigh

en: Secretary General %s
ga: Ard-Rúnaí %s

en: ?female:Secretary General %s
ga: ?female:Ard-Rúnaí %s

en: %s Dey
ga: Dey %s

en: ?female:%s Dey
ga: ?female:Dey %s

en: Alsatian
ga: Alsáiseach

en: ?plural:Alsatians
ga: ?plural:hAlsáisigh

en: Minister-President %s
ga: Aire-Uachtarán %s

en: ?female:Minister-President %s
ga: ?female:Aire-Uachtarán %s

en: Bailiff %s
ga: Báille %s

en: ?female:Bailiff %s
ga: ?female:Báille %s

en: Bishop %s
ga: Easpag %s

en: ?female:Bishop %s
ga: ?female:Easpag %s

en: Amazigh
ga: Amaiseach

en: ?plural:Imazighen
ga: ?plural:hAmaisigh

en: Amazonian
ga: Amasónach

en: ?plural:Amazons
ga: ?plural:hAmasónaigh

en: Andorran
ga: Andórach

en: ?plural:Andorrans
ga: ?plural:hAndóraigh

en: Dictator %s
ga: Deachtóir %s

en: ?female:Dictator %s
ga: ?female:Deachtóir %s

en: Co-Prince %s
ga: Comhphrionsa %s

en: Co-Princess %s
ga: Comh-bhanphrionsa %s

en: Angolan
ga: Angólach

en: ?plural:Angolans
ga: ?plural:hAngólaigh

en: Anhaltian
ga: Anháltach

en: ?plural:Anhaltians
ga: ?plural:hAnháltaigh

en: Count %s
ga: Cunta %s

en: Countess %s
ga: Cuntaois %s

en: Grand Duke %s
ga: Ard-Diúc %s

en: Grand Duchess %s
ga: Ard-Bhandiúc %s

en: Anishinaabe
ga: Óisibeach

en: ?plural:Anishinaabeg
ga: ?plural:hÓisibigh

en: Great Shaman %s
ga: Seaman Mór %s

en: ?female:Great Shaman %s
ga: ?female:Seaman Mór %s

en: Antarctican
ga: Antartach

en: ?plural:Antarcticans
ga: ?plural:hAntartaigh

en: Independent South Pole, land of penguins.
ga: An Mol Theas Neamhspleách, tír na bpiongainí.

en: Antillean
ga: Aintillíoch

en: ?plural:Antilleans
ga: ?plural:hAintillígh

en: Aragonese
ga: Aragónach

en: ?plural:Aragonese
ga: ?plural:hAragónaigh

en: Aramean
ga: Aramach

en: ?plural:Arameans
ga: ?plural:hAramaigh

en: Argentine
ga: Airgintíneach

en: ?plural:Argentines
ga: ?plural:hAirgintínigh

en: Comandante %s
ga: Ceannfort %s

en: Comandanta %s
ga: Ceannfort %s

en: Cardinal %s
ga: Cairdinéal %s

en: Viceroy %s
ga: Leasrí %s

en: Vicereine %s
ga: Leas-bhanríon %s

en: Armenian
ga: Airméanach

en: ?plural:Armenians
ga: ?plural:hAirméanaigh

en: Usurper %s
ga: Forghabhálaí %s

en: ?female:Usurper %s
ga: ?female:Forghabhálaí %s

en: Ashanti
ga: Asantaech

en: ?plural:Ashantis
ga: ?plural:hAsantaeigh

en: Councillor %s
ga: Seansailéir %s

en: ?female:Councillor %s
ga: ?female:Seansailéir %s

en: Assamese
ga: Asaimeach

en: ?plural:Assamese
ga: ?plural:hAsaimigh

en: Assyrian
ga: Aisiriach

en: ?plural:Assyrians
ga: ?plural:hAisiriaigh

en: Asturian
ga: Astúrach

en: ?plural:Asturians
ga: ?plural:hAstúraigh

en: Atlantean
ga: Atlantiach

en: ?plural:Atlantean
ga: ?plural:hAtlantiaigh

en: High King %s
ga: Ard-Rí %s

en: High Queen %s
ga: Ard-Bhanríon %s

en: Australian
ga: Astrálach

en: ?plural:Australians
ga: ?plural:hAstrálaigh

en: Avar
ga: Avárach

en: ?plural:Avars
ga: ?plural:hAváraigh

en: %s Khan
ga: %s Cán

en: %s Khatan
ga: %s Catán

en: Aymara
ga: Adhmarach

en: ?plural:Aymaras
ga: ?plural:hAdhmaraigh

en: Azeri
ga: Asarbaiseánach

en: ?plural:Azeris
ga: ?plural:hAsarbaiseánaigh

en: Badian
ga: Bádanach

en: ?plural:Badians
ga: ?plural:Bádanaigh

en: Margrave %s
ga: Margraf %s

en: Margravine %s
ga: Banmhargraf %s

en: Bahamian
ga: Bahámaíoch

en: ?plural:Bahamians
ga: ?plural:Bahámaígh

en: Bahraini
ga: Bairéanach

en: ?plural:Bahrainis
ga: ?plural:Bairéanaigh

en: Bangladeshi
ga: Banglaidéiseach

en: ?plural:Bangladeshis
ga: ?plural:Banglaidéisigh

en: Raja %s
ga: Tiarna %s

en: Barbadian
ga: Barbadach

en: ?plural:Barbadians
ga: ?plural:Barbadaigh

en: Bashkir
ga: Baiscíreach

en: ?plural:Bashkirs
ga: ?plural:Baiscírigh

en: Basque
ga: Bascach

en: ?plural:Basques
ga: ?plural:Bascaigh

en: Leader %s
ga: Ceannaire %s

en: ?female:Leader %s
ga: ?female:Ceannaire %s

en: Bavarian
ga: Bavárach

en: ?plural:Bavarians
ga: ?plural:Baváraigh

en: Duke %s
ga: Diúc %s

en: Duchess %s
ga: Bandiúc %s

en: Belarusian
ga: Bealarúiseach

en: ?plural:Belarusians
ga: ?plural:Bealarúisigh

en: Tsar %s
ga: Sár %s

en: Tsaritsa %s
ga: Ban-Sár %s

en: Belgian
ga: Beilgeach

en: ?plural:Belgians
ga: ?plural:Beilgigh

en: Prime Minister %s
ga: Príomh-Aire %s

en: ?female:Prime Minister %s
ga: ?female:Príomh-Aire %s

en: Belgic
ga: Beilgiceach

en: ?plural:Belgae
ga: ?plural:Beilgicigh

en: High Druid %s
ga: Ard-Draoi %s

en: ?female:High Druid %s
ga: ?female:Ard-Bhandraoi %s

en: Brother %s
ga: Deartháir %s

en: Sister %s
ga: Deirfiúr %s

en: Spokesman %s
ga: Urlabhraí %s

en: Spokeswoman %s
ga: Urlabhraí %s

en: Speaker %s
ga: Ceann Comhairle %s

en: ?female:Speaker %s
ga: ?female:Ceann Comhairle %s

en: Belizean
ga: Beilíseach

en: ?plural:Belizeans
ga: ?plural:Beilísigh

en: Superintendent %s
ga: Maoirseoir %s

en: ?female:Superintendent %s
ga: ?female:Ban-Mhaoirseoir %s

en: Bengali
ga: Beangálach

en: ?plural:Bengalis
ga: ?plural:Beangálaigh

en: Beninese
ga: Beinineach

en: ?plural:Beninese
ga: ?plural:Beininigh

en: Benin
ga: Beinineach

en: ?plural:Benin
ga: ?plural:Beininigh

en: Bhutanese
ga: Bútánach

en: ?plural:Bhutanese
ga: ?plural:Bútánaigh

en: Lama %s
ga: Láma %s

en: ?female:Lama %s
ga: ?female:Láma %s

en: Biafran
ga: Biafrach

en: ?plural:Biafrans
ga: ?plural:Biafraigh

en: Colonel %s
ga: Coirnéal %s

en: ?female:Colonel %s
ga: ?female:Coirnéal %s

en: Captain-Major %s
ga: Captaen-Maor %s

en: ?female:Captain-Major %s
ga: ?female:Captaen-Maor %s

en: Boer
ga: Bórach

en: ?plural:Boers
ga: ?plural:Bóraigh

en: General %s
ga: Ginearál %s

en: ?female:General %s
ga: ?female:Ginearál %s

en: Reverend %s
ga: Oirmhinneach %s

en: ?female:Reverend %s
ga: ?female:Oirmhinneach %s

en: State President %s
ga: Uachtarán Stáit %s

en: ?female:State President %s
ga: ?female:Uachtarán Stáit %s

en: Bolivian
ga: Bolavach

en: ?plural:Bolivians
ga: ?plural:Bolavaigh

en: Archbishop %s
ga: Ard-Easpag %s

en: Bosnian-Herzegovinian
ga: Boisniach-Heirseagaivéineach

en: ?plural:Bosnians
ga: ?plural:Boisniaigh

en: ?female:Ban %s
ga: ?female:Bandiúc %s

en: Bosporan
ga: Bosparach

en: ?plural:Bosporans
ga: ?plural:Bosparaigh

en: Despot %s
ga: Forlámhaí %s

en: ?female:Despot %s
ga: ?female:Forlámhaí %s

en: Consul %s
ga: Consal %s

en: ?female:Consul %s
ga: ?female:Consal %s

en: Botswanan
ga: Botsuánach

en: ?plural:Botswanans
ga: ?plural:Botsuánaigh

en: Brandenburgian
ga: Breandánbhurgach

en: ?plural:Brandenburgians
ga: ?plural:Breandánbhurgaigh

en: Elector %s
ga: Toghthóir %s

en: Electress %s
ga: Toghthóir %s

en: Breton
ga: Briotánach

en: ?plural:Bretons
ga: ?plural:Briotánaigh

en: British
ga: Briotanach

en: ?plural:British
ga: ?plural:Briotanaigh

en: Pretender %s
ga: Éilitheoir %s

en: ?female:Pretender %s
ga: ?female:Éilitheoir %s

en: Lord %s
ga: Tiarna %s

en: Lady %s
ga: Bantiarna %s

en: Lord Protector %s
ga: Tiarna Cosantóra %s

en: Lady Protector %s
ga: Bantiarna Chosantóra %s

en: Briton
ga: Briotanach

en: ?plural:Britons
ga: ?plural:Briotanaigh

en: Chieftain %s
ga: Taoiseach %s

en: ?female:Chieftain %s
ga: ?female:Taoiseach %s

en: Druid %s
ga: Draoi %s

en: ?female:Druid %s
ga: ?female:Draoi %s

en: Bruneian
ga: Brúinéach

en: ?plural:Bruneians
ga: ?plural:Brúinéaigh

en: Bulgarian
ga: Bulgárach

en: ?plural:Bulgarians
ga: ?plural:Bulgáraigh

en: Burgundian
ga: Burgúnach

en: ?plural:Burgundians
ga: ?plural:Burgúnaigh

en: Chancellor %s
ga: Seansailéir %s

en: ?female:Chancellor %s
ga: ?female:Seansailéir %s

en: Burmese
ga: Burmach

en: ?plural:Burmese
ga: ?plural:Burmaigh

en: Burundian
ga: Burúnach

en: ?plural:Burundians
ga: ?plural:Burúnaigh

en: Buryat
ga: Buiriáiteach

en: ?plural:Buryats
ga: ?plural:Buiriáitigh

en: Californian
ga: Calafóirneach

en: ?plural:Californians
ga: ?plural:Calafóirnigh

en: Sheriff %s
ga: Sirriam %s

en: ?female:Sheriff %s
ga: ?female:Sirriam %s

en: Cambodian
ga: Cambódach

en: ?plural:Cambodians
ga: ?plural:Cambódaigh

en: Cameroonian
ga: Camarúnach

en: ?plural:Cameroonians
ga: ?plural:Camarúnaigh

en: Canadian
ga: Ceanadach

en: ?plural:Canadians
ga: ?plural:Ceanadaigh

en: Cantonese
ga: Cantaineach

en: ?plural:Cantonese
ga: ?plural:Cantainigh

en: Admiral %s
ga: Aimiréal %s

en: ?female:Admiral %s
ga: ?female:Aimiréal %s

en: Castilian
ga: Caistíleach

en: ?plural:Castilians
ga: ?plural:Caistíligh

en: Catalan
ga: Catalónach

en: ?plural:Catalans
ga: ?plural:Catalónaigh

en: Celtiberian
ga: Ceiltibéarach

en: ?plural:Celtiberians
ga: ?plural:Ceiltibéaraigh

en: Central African
ga: Lár-Afracach

en: Central American
ga: Lár-Mheiriceánach

en: Supreme Director %s
ga: Ard-Stiúrthóir %s

en: Supreme Directrice %s
ga: Ard-Banstiúrthóir %s

en: Central Lithuanian
ga: Lár-Liotuánach

en: ?plural:Central Lithuanians
ga: ?plural:Lár-Liotuánaigh

en: People's Commissar %s
ga: Coimeasár an Phobail %s

en: ?female:People's Commissar %s
ga: ?female:Coimeasár an Phobail %s

en: Chadian
ga: Seadach

en: ?plural:Chadians
ga: ?plural:Seadaigh

en: %s Alpha
ga: %s Alfa

en: Chechen
ga: Seisniach

en: ?plural:Chechens
ga: ?plural:Seisniaigh

en: Chilean
ga: Sileach

en: ?plural:Chileans
ga: ?plural:Siligh

en: Captain General %s
ga: Captaen-Ghinearál %s

en: ?female:Captain General %s
ga: ?female:Captaen-Ghinearál %s

en: Chimu
ga: Síomúch

en: ?plural:Chimu
ga: ?plural:Síomúigh

en: ?plural:Cholas
ga: ?plural:Cholaí

en: Priestess %s
ga: Bansagart %s

en: Chuvash
ga: Suvaiseach

en: ?plural:Chuvashes
ga: ?plural:Suvaisigh

en: Circassian
ga: Siorcásach

en: ?plural:Circassians
ga: ?plural:Siorcásaigh

en: Colombian
ga: Colómach

en: ?plural:Colombians
ga: ?plural:Colómaigh

en: Comorian
ga: Comórach

en: ?plural:Comorians
ga: ?plural:Comóraigh

en: Chairman %s
ga: Cathaoirleach %s

en: Chairwoman %s
ga: Cathaoirleach %s

en: Confederate
ga: Cónaidhmeach

en: ?plural:Confederates
ga: ?plural:Cónaidhmigh

en: Congolese
ga: Congólach

en: ?plural:Congolese
ga: ?plural:Congólaigh

en: Cornish
ga: Cornach

en: ?plural:Cornish
ga: ?plural:Cornaigh

en: Corsican
ga: Corsacach

en: ?plural:Corsicans
ga: ?plural:Corsacaigh

en: ?female:General-in-Chief %s
ga: ?female:Príomhghinearál %s

en: Cossack
ga: Cosacach

en: ?plural:Cossacks
ga: ?plural:Cosacaigh

en: Costa Rican
ga: Cósta Ríceach

en: ?plural:Costa Ricans
ga: ?plural:Cósta Rícigh

en: Cree
ga: Craíoch

en: ?plural:Cree
ga: ?plural:Craígh

en: Cretan
ga: Créatach

en: ?plural:Cretans
ga: ?plural:Créataigh

en: Crimean Tatar
ga: Tatarach Criméach

en: ?plural:Crimean Tatars
ga: ?plural:Tataraigh Chriméacha

en: Croatian
ga: Crótach

en: ?plural:Croatians
ga: ?plural:Crótaigh

en: Crusader
ga: Crosáidí

en: ?plural:Crusaders
ga: ?plural:Crosáidithe

en: Cuban
ga: Cúbach

en: ?plural:Cubans
ga: ?plural:Cúbaigh

en: Curonian
ga: Cúrónach

en: ?plural:Curonians
ga: ?plural:Cúrónaigh

en: Cypriot
ga: Cipireach

en: ?plural:Cypriots
ga: ?plural:Cipirigh

en: Czechoslovakian
ga: Seicslóvacach

en: ?plural:Czechoslovakians
ga: ?plural:Seicslóvacaigh

en: Czech
ga: Seiceach

en: ?plural:Czechs
ga: ?plural:Seicigh

en: Prophet %s
ga: Fáidh %s

en: Prophetess %s
ga: Banfháidh %s

en: Dahomean
ga: Dahómach

en: ?plural:Dahomeans
ga: ?plural:Dahómaigh

en: Dominicano
ga: Doiminiceach

en: ?plural:Dominicanos
ga: ?plural:Doiminicigh

en: Dominican
ga: Doiminiceach

en: ?plural:Dominicans
ga: ?plural:Doiminiceach

en: Dryad
ga: Driad

en: ?plural:Dryads
ga: ?plural:Driada

en: East German
ga: Oir-Ghearmánach

en: ?plural:East Germans
ga: ?plural:hOir-Ghearmánaigh

en: Enemy of the People %s
ga: Namhaid an Phobail %s

en: ?female:Enemy of the People %s
ga: ?female:Namhaid an Phobail %s

en: Commissar %s
ga: Coimeasár %s

en: ?female:Commissar %s
ga: ?female:Coimeasár %s

en: East Timorese
ga: Oir-Thíomórach

en: ?plural:East Timorese
ga: ?plural:hOir-Thíomóraigh

en: Ecuadorian
ga: Eacuadórach

en: ?plural:Ecuadorians
ga: ?plural:hEacuadóraigh

en: Egyptian Arab
ga: Arabach Éigipteach

en: ?plural:Egyptian Arabs
ga: ?plural:hArabaigh Éigipteacha

en: Elamite
ga: Éalámach

en: ?plural:Elamites
ga: ?plural:hÉalámaigh

en: Emirati
ga: Éimíríoch

en: ?plural:Emiratis
ga: ?plural:hÉimírígh

en: Tyrant %s
ga: Aintiarna %s

en: ?female:Tyrant %s
ga: ?female:Aintiarna %s

en: Eritrean
ga: Eiritréach

en: ?plural:Eritreans
ga: ?plural:hEiritréigh

en: Esperant
ga: Dóchasach

en: ?plural:Esperants
ga: ?plural:Dóchasaigh

en: Estonian
ga: Eastónach

en: ?plural:Estonians
ga: ?plural:hEastónaigh

en: Protector %s
ga: Cosantóir %s

en: ?female:Protector %s
ga: ?female:Cosantóir %s

en: Etruscan
ga: Éatrúscach

en: ?plural:Etruscans
ga: ?plural:hÉatrúscaigh

en: European
ga: Eorpach

en: ?plural:Europeans
ga: ?plural:hEorpaigh

en: Pope %s
ga: Pápa %s

en: Popess %s
ga: Banphápa %s

en: Commissioner %s
ga: Coimisinéir %s

en: ?female:Commissioner %s
ga: ?female:Coimisinéir %s

en: Faroese
ga: Faróch

en: ?plural:Faroese
ga: ?plural:Faróigh

en: Fijian
ga: Fidsíoch

en: ?plural:Fijians
ga: ?plural:Fidsígh

en: Paramount Chief %s
ga: Ardtaoiseach %s

en: ?female:Paramount Chief %s
ga: ?female:Ardtaoiseach %s

en: Filipino
ga: Filipíneach

en: ?plural:Filipinos
ga: ?plural:Filipínigh

en: Finnish
ga: Fionlannach

en: ?plural:Finns
ga: ?plural:Fionlannaigh

en: ?female:Archbishop %s
ga: ?female:Ard-Easpag %s

en: Flemish
ga: Pléimeannach

en: ?plural:Flemings
ga: ?plural:Pléimeannaigh

en: Captain %s
ga: Captaen %s

en: ?female:Captain %s
ga: ?female:Captaen %s

en: Franconian
ga: Francóiniach

en: ?plural:Franconians
ga: ?plural:Francóiniaigh

en: Prince-Bishop %s
ga: Prionsa-Easpag %s

en: Mayor of the Palace %s
ga: Maor an Pháláis %s

en: ?female:Mayor of the Palace %s
ga: ?female:Maor an Pháláis %s

en: Frisian
ga: Freaslannach

en: ?plural:Frisians
ga: ?plural:Freaslannaigh

en: Friulian
ga: Friúileach

en: ?plural:Friulian
ga: ?plural:Friúiligh

en: Fulani
ga: Fulánach

en: ?plural:Fulani
ga: ?plural:Fulánaigh

en: Gabonese
ga: Gabúnach

en: ?plural:Gabonese
ga: ?plural:Gabúnaigh

en: Gaelic
ga: Gaelach

en: ?plural:Gaels
ga: ?plural:Gaeil

en: Galician
ga: Gailíseach

en: ?plural:Galicians
ga: ?plural:Gailísigh

en: Gallic
ga: Gallach

en: ?plural:Gauls
ga: ?plural:Gallaigh

en: Gambian
ga: Gaimbiach

en: ?plural:Gambians
ga: ?plural:Gaimbiaigh

en: Doge %s
ga: Diúc %s

en: Dogaressa %s
ga: Bandiúc %s

en: Georgian
ga: Seoirseach

en: ?plural:Georgians
ga: ?plural:Seoirsigh

en: Presbyter %s
ga: Preispitéir %s

en: ?female:Presbyter %s
ga: ?female:Preispitéir %s

en: German Belgian
ga: Gearmánach-Beilgeach

en: ?plural:German Belgians
ga: ?plural:Gearmánach-Beilgigh

en: Ghanaian
ga: Gánach

en: ?plural:Ghanaian
ga: ?plural:Gánaigh

en: Ghana
ga: Gánach

en: ?plural:Ghana
ga: ?plural:Gánaigh

en: Ghana %s
ga: Gána %s

en: ?female:Ghana %s
ga: ?female:Gána %s

en: Gothic
ga: Gotach

en: ?plural:Goths
ga: ?plural:Gotaigh

en: Greater Polish
ga: Mór-Pholannach

en: ?plural:Greater Poles
ga: ?plural:Mór-Pholannaigh

en: Greenlander
ga: Graonlannach

en: ?plural:Greenlanders
ga: ?plural:Graonlannaigh

en: Grenadian
ga: Greanádach

en: ?plural:Grenadians
ga: ?plural:Greanádaigh

en: Guanche
ga: Guánchéach

en: ?plural:Guanches
ga: ?plural:Guánchéigh

en: Guarani
ga: Guaránach

en: ?plural:Guarani
ga: ?plural:Guaránaigh

en: Guatemalan
ga: Guatamalach

en: ?plural:Guatemalans
ga: ?plural:Guatamalaigh

en: Guinean
ga: Guineach

en: ?plural:Guinean
ga: ?plural:Guinigh

en: Gupta
ga: Guptach

en: ?plural:Gupta
ga: ?plural:Guptaí

en: Guyanese
ga: Guánach

en: ?plural:Guyanese
ga: ?plural:Guánaigh

en: Hacker
ga: Ríomhéigseach

en: ?plural:Hackers
ga: ?plural:Ríomhéigsí

en: ?title:Hacker %s
ga: ?title:Ríomhéigse %s

en: ?female:Hacker %s
ga: ?female:Ríomhéigse %s

en: Haitian
ga: Háitíoch

en: ?plural:Haitians
ga: ?plural:Háítígh

en: President-for-Life %s
ga: Uachtarán-don-Saol %s

en: ?female:President-for-Life %s
ga: ?female:Uachtarán-don-Saol %s

en: Hanoverian
ga: Hanóvarach

en: ?plural:Hanoverians
ga: ?plural:Hanóvaraigh

en: Princess-Bishop %s
ga: Banphrionsa-Easpag %s

en: Hanseatic
ga: Hainseatach

en: ?plural:Hanseatic League
ga: ?plural:Hainseataigh

en: Hawaiian
ga: Haváíoch

en: ?plural:Hawaiians
ga: ?plural:Haváígh

en: Hellenic
ga: Heilléanach

en: ?plural:Hellenes
ga: ?plural:Heilléanaigh

en: Helvetian
ga: Eilvéiseach

en: ?plural:Helvetians
ga: ?plural:hEilvéisigh

en: Hessian
ga: Heiseánach

en: ?plural:Hessians
ga: ?plural:Heiseánaigh

en: Himyarite
ga: Himiarach

en: ?plural:Himyar
ga: ?plural:Himiaraigh

en: Holy Roman
ga: Rómhánach Naofa

en: ?plural:Holy Romans
ga: ?plural:Rómhánaigh Naofa

en: Papal
ga: Pápach

en: ?plural:Papal States
ga: ?plural:Stáit Phápacha

en: Antipope %s
ga: Frithphápa %s

en: Antipopess %s
ga: Frith-bhanphápa %s

en: Grand Master %s
ga: Ard-Mháistir %s

en: Grand Mistress %s
ga: Ard-Mháistreás %s

en: Honduran
ga: Hondúrach

en: ?plural:Hondurans
ga: ?plural:Hondúraigh

en: Hopi
ga: Hóipíoch

en: ?plural:Hopis
ga: ?plural:Hóipígh

en: Hungarian
ga: Ungárach

en: ?plural:Hungarians
ga: ?plural:hUngáraigh

en: Iberian
ga: Ibéarach

en: ?plural:Iberians
ga: ?plural:hIbéarach

en: Icelandic
ga: Íoslannach

en: ?plural:Icelanders
ga: ?plural:hÍoslannaigh

en: Illyrian
ga: Illireach

en: ?plural:Illyrians
ga: ?plural:hIllirigh

en: Indo-European
ga: Ind-Eorpach

en: ?plural:Indo-Europeans
ga: ?plural:hInd-Eorpaigh

en: Inuit
ga: Ionúiteach

en: ?plural:Inuits
ga: ?plural:hIonúitigh

en: Iranian
ga: Iaránach

en: ?plural:Iranians
ga: ?plural:hIaránaigh

en: Iraqi
ga: Iarácach

en: ?plural:Iraqis
ga: ?plural:hIarácaigh

en: Irish
ga: Éireannach

en: ?plural:Irish
ga: ?plural:hÉireannaigh

en: Israeli
ga: Iosraelach

en: ?plural:Israelis
ga: ?plural:hIosraelaigh

en: Rabbi %s
ga: Raibí %s

en: ?female:Rabbi %s
ga: ?female:Raibí %s

en: Israelite
ga: Iosraeiliteach

en: ?plural:Israelites
ga: ?plural:hIosraeilitigh

en: Judge %s
ga: Breitheamh %s

en: ?female:Judge %s
ga: ?female:Breitheamh %s

en: Ivoirian
ga: Eabharach

en: ?plural:Ivoirian
ga: ?plural:hEabharaigh

en: Jamaican
ga: Iamácach

en: ?plural:Jamaicans
ga: ?plural:hIamácaigh

en: Jolof
ga: Volafach

en: ?plural:Jolof
ga: ?plural:Volafaigh

en: Jordanian
ga: Iordánach

en: ?plural:Jordanian
ga: ?plural:hIordánaigh

en: Kalmyk
ga: Cailmíceach

en: ?plural:Kalmyks
ga: ?plural:Cailmícigh

en: ?plural:Kanem-Bornu
ga: ?plural:Kanem-Bornuithe

en: Karelian
ga: Cairéalach

en: ?plural:Karelians
ga: ?plural:Cairéalaigh

en: Kashmiri
ga: Caismíreach

en: ?plural:Kashmiris
ga: ?plural:Caismírigh

en: Kashubian
ga: Caisiúbach

en: ?plural:Kashubians
ga: ?plural:Caisiúbaigh

en: Kazakh
ga: Casaiceach

en: ?plural:Kazakhs
ga: ?plural:Casaicigh

en: Kenyan
ga: Céiniach

en: ?plural:Kenyans
ga: ?plural:Céiniaigh

en: Khwarezmian
ga: Khwarezmiach

en: ?plural:Khwarezmians
ga: ?plural:Khwarezmiaigh

en: Kiribati
ga: Cireabaitíoch

en: ?plural:I-Kiribati
ga: ?plural:Cireabaitígh

en: Kongo
ga: Congóch

en: ?plural:Kongo
ga: ?plural:Congóigh

en: Kosovar
ga: Cosavach

en: ?plural:Kosovars
ga: ?plural:Cosavaigh

en: Kurdish
ga: Coirdíneach

en: ?plural:Kurds
ga: ?plural:Coirdínigh

en: Guru %s
ga: Gúrú %s

en: ?female:Guru %s
ga: ?female:Gúrú %s

en: Kuwaiti
ga: Cuátach

en: ?plural:Kuwaitis
ga: ?plural:Cuátaigh

en: Kyrgyz
ga: Cirgeasach

en: ?plural:Kyrgyzs
ga: ?plural:Cirgeasaigh

en: Lankese
ga: Lancach

en: ?plural:Lankese
ga: ?plural:Lancaigh

en: Supreme Commander %s
ga: Ardcheannasaí %s

en: ?female:Supreme Commander %s
ga: ?female:Ardcheannasaí %s

en: Laotian
ga: Laosach

en: ?plural:Laotians
ga: ?plural:Laosaigh

en: Latin
ga: Laidineach

en: ?plural:Latins
ga: ?plural:Laidinigh

en: Latvian
ga: Laitviach

en: ?plural:Latvians
ga: ?plural:Laitviaigh

en: Lebanese
ga: Liobánach

en: ?plural:Lebanese
ga: ?plural:Liobánaigh

en: Leonese
ga: Leonach

en: ?plural:Leonese
ga: ?plural:Leonaigh

en: Lesothoan
ga: Leosótach

en: ?plural:Lesothoans
ga: ?plural:Leosótaigh

en: Liberian
ga: Libéarach

en: ?plural:Liberians
ga: ?plural:Libéaraigh

en: Libyan
ga: Libiach

en: ?plural:Libyans
ga: ?plural:Libiaigh

en: Liechtensteiner
ga: Lichtinstéanach

en: ?plural:Liechtensteiners
ga: ?plural:Lichtinstéanaigh

en: Paramount Ruler %s
ga: Ardtaoiseach %s

en: ?female:Paramount Ruler %s
ga: ?female:Ardtaoiseach %s

en: Lipka Tatar
ga: Tatarach Lipka

en: ?plural:Lipka Tatars
ga: ?plural:Tataraigh Lipka

en: Lithuanian
ga: Liotuánach

en: ?plural:Lithuanians
ga: ?plural:Liotuánaigh

en: Lojbanistani
ga: Lojbánastánach

en: ?plural:Lojbanistanis
ga: ?plural:Lojbánastánaigh

en: Lorrain
ga: Lorránach

en: ?plural:Lorrains
ga: ?plural:Lorránaigh

en: Luxembourgish
ga: Lucsamburgach

en: ?plural:Luxembourgians
ga: ?plural:Lucsamburgaigh

en: Maasai
ga: Másaíoch

en: ?plural:Maasais
ga: ?plural:Másaígh

en: Macedonian
ga: Macadónach

en: ?plural:Macedonians
ga: ?plural:Macadónaigh

en: Macedon
ga: Sean-Mhacadónach

en: ?plural:Macedons
ga: ?plural:Sean-Mhacadónaigh

en: Malagasy
ga: Malagásach

en: ?plural:Malagasies
ga: ?plural:Malagásaigh

en: High Commissioner %s
ga: Ardchoimisinéir %s

en: ?female:High Commissioner %s
ga: ?female:Ardchoimisinéir %s

en: Malawian
ga: Malávach

en: ?plural:Malawians
ga: ?plural:Malávaigh

en: Malaysian
ga: Malaeisiach

en: ?plural:Malaysians
ga: ?plural:Malaeisiaigh

en: Maldivian
ga: Maildíveach

en: ?plural:Maldivians
ga: ?plural:Maildívigh

en: Malian
ga: Mailíoch

en: ?plural:Malians
ga: ?plural:Mailígh

en: Maltese
ga: Máltach

en: ?plural:Maltese
ga: ?plural:Máltaigh

en: Master %s
ga: Máistir %s

en: Mistress %s
ga: Máistreás %s

en: Mamluk
ga: Mamalúcach

en: ?plural:Mamluks
ga: ?plural:Mamalúcaigh

en: Manchu
ga: Manchúireach

en: ?plural:Manchus
ga: ?plural:Manchúirigh

en: Manx
ga: Manannach

en: ?plural:Manx
ga: ?plural:Manannaigh

en: Chief Minister %s
ga: Príomh-Aire %s

en: ?female:Chief Minister %s
ga: ?female:Príomh-Aire %s

en: Maori
ga: Maorach

en: ?plural:Maori
ga: ?plural:Maoraigh

en: Mapuche
ga: Mapúitseach

en: ?plural:Mapuche
ga: ?plural:Mapúitsigh

en: Marathi
ga: Maraiteach

en: ?plural:Marathis
ga: ?plural:Maraitigh

en: High Brahmin %s
ga: Ard-Bhráman %s

en: ?female:High Brahmin %s
ga: ?female:Ard-Bhráman %s

en: Martian
ga: Marsach

en: ?plural:Martians
ga: ?plural:Marsaigh

en: Mauritanian
ga: Máratánach

en: ?plural:Mauritanians
ga: ?plural:Máratánaigh

en: Mauritian
ga: Muiríseach

en: ?plural:Mauritians
ga: ?plural:Muiríseach

en: Mazovian
ga: Másóvach

en: ?plural:Mazovians
ga: ?plural:Másóvaigh

en: Mexican
ga: Meicsiceach

en: ?plural:Mexicans
ga: ?plural:Meicsicigh

en: Micronesian
ga: Micrinéiseach

en: ?plural:Micronesian
ga: ?plural:Micrinéisigh

en: Mi'kmaq
ga: Miocmacach

en: ?plural:Mi'kmaq
ga: ?plural:Miocmacaigh

en: Milanese
ga: Miolánach

en: ?plural:Milanese
ga: ?plural:Miolánaigh

en: Miskito
ga: Miscíteach

en: ?plural:Miskito
ga: ?plural:Miscítigh

en: Moldovan
ga: Moldóiveach

en: ?plural:Moldovans
ga: ?plural:Moldóivigh

en: Moluccan
ga: Molacaíoch

en: ?plural:Moluccans
ga: ?plural:Molacaígh

en: Monegasque
ga: Monacach

en: ?plural:Monegasque
ga: ?plural:Monacaigh

en: Minister of State %s
ga: Aire Stáit %s

en: ?female:Minister of State %s
ga: ?female:Aire Stáit %s

en: Montenegrin
ga: Montainéagróch

en: ?plural:Montenegrins
ga: ?plural:Montainéagróigh

en: Moravian
ga: Morávach

en: ?plural:Moravians
ga: ?plural:Morávaigh

en: Moroccan
ga: Maracach

en: ?plural:Moroccans
ga: ?plural:Maracaigh

en: Mozambican
ga: Mósaimbíceach

en: ?plural:Mozambicans
ga: ?plural:Mósaimbícigh

en: Mughal
ga: Mógalach

en: ?plural:Mughals
ga: ?plural:Mógalaigh

en: Muscovite
ga: Moscóch

en: ?plural:Muscovites
ga: ?plural:Moscóigh

en: Muskogee
ga: Muscóigeach

en: ?plural:Muskogee
ga: ?plural:Muscóigigh

en: Mwiska
ga: Muisceach

en: ?plural:Mwiska
ga: ?plural:Muiscigh

en: Namibian
ga: Namabach

en: ?plural:Namibians
ga: ?plural:Namabaigh

en: Nauruan
ga: Nárúch

en: ?plural:Nauruans
ga: ?plural:Nárúigh

en: Navajo
ga: Navachóch

en: ?plural:Navajo
ga: ?plural:Navachóigh

en: Neapolitan
ga: Napóileach

en: ?plural:Neapolitans
ga: ?plural:Napóiligh

en: Nepali
ga: Neipealach

en: ?plural:Nepalis
ga: ?plural:Neipealaigh

en: Nestorian
ga: Neastórach

en: ?plural:Nestorians
ga: ?plural:Neastóraigh

en: Newfoundland
ga: as Talamh an Éisc

en: ?plural:Newfoundlanders
ga: ?plural:daoine as Talamh an Éisc

en: New Zealand
ga: Nua-Shéalannach

en: ?plural:New Zealanders
ga: ?plural:Nua-Shéalannaigh

en: Nicaraguan
ga: Nicearaguach

en: ?plural:Nicaraguans
ga: ?plural:Nicearaguaigh

en: Nigerian
ga: Nigéarach

en: ?plural:Nigerians
ga: ?plural:Nigéaraigh

en: Nigerien
ga: Nigéarach

en: ?plural:Nigeriens
ga: ?plural:Nigéaraigh

en: Norman
ga: Normannach

en: ?plural:Normans
ga: ?plural:Normannaigh

en: North Korean
ga: Cóiréach Thuaidh

en: ?plural:North Koreans
ga: ?plural:Cóiréigh Thuaigh

en: Dear Leader %s
ga: Ceannaire Dílis %s

en: ?female:Dear Leader %s
ga: ?female:Ceannaire Dílis %s

en: Great Leader %s
ga: Ceannaire Mór %s

en: ?female:Great Leader %s
ga: ?female:Ceannaire Mór %s

en: Northumbrian
ga: Thua-Umbriach

en: ?plural:Northumbrians
ga: ?plural:Thua-Umbriaigh

en: Norwegian
ga: Ioruach

en: ?plural:Norwegians
ga: ?plural:hIoruaigh

en: Nubian
ga: Núibiach

en: ?plural:Nubians
ga: ?plural:Núibiaigh

en: Pharaoh %s
ga: Faró %s

en: ?female:Pharaoh %s
ga: ?female:Faró %s

en: Great Pharaoh %s
ga: Faró Mór %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
ga: ?female:Faró Mór %s

en: Numidian
ga: Núimideach

en: ?plural:Numidians
ga: ?plural:Núimidigh

en: Occitan
ga: Ocatánach

en: ?plural:Occitans
ga: ?plural:hOcatánaigh

en: Viscount %s
ga: Bíocunta %s

en: Viscountess %s
ga: Bíocuntaois %s

en: Ohlone
ga: Ólónach

en: ?plural:Ohlone
ga: ?plural:hÓlónaigh

en: Old Prussian
ga: Sean-Phrúiseach

en: ?plural:Old Prussians
ga: ?plural:Sean-Phrúisigh

en: Omani
ga: Omanach

en: ?plural:Omanis
ga: ?plural:hOmanaigh

en: General Commander %s
ga: Ard-Cheannasaí %s

en: ?female:General Commander %s
ga: ?female:Ard-Cheannasaí %s

en: Ossetian
ga: Oiséatach

en: ?plural:Ossetians
ga: ?plural:hOiséataigh

en: Ostrogothic
ga: Ostragotach

en: ?plural:Ostrogoths
ga: ?plural:hOstragotaigh

en: Ottoman
ga: Otamánach

en: ?plural:Ottomans
ga: ?plural:hOtamánaigh

en: Ozite
ga: Ozach

en: ?plural:Ozites
ga: ?plural:hOzaigh

en: Wizard %s
ga: Draoi %s

en: Witch %s
ga: Cailleach %s

en: Pakistani
ga: Pacastánach

en: ?plural:Pakistanis
ga: ?plural:Pacastánaigh

en: Palatinate
ga: Palaitíneach

en: ?plural:Palatinate Germans
ga: ?plural:Gearmánaigh Phalaitíneacha

en: Count Palatine %s
ga: Cunta Palaitíneach %s

en: Countess Palatine %s
ga: Cuntaois Phalaitíneach %s

en: Palestinian
ga: Palaistíneach

en: ?plural:Palestinian
ga: ?plural:Palaistínigh

en: Dictatrix %s
ga: Bandeachtóir %s

en: Panamanian
ga: Panamach

en: ?plural:Panamanians
ga: ?plural:Panamaigh

en: Papua New Guinean
ga: Nua-Ghuineach Papua

en: ?plural:Papua New Guineans
ga: ?plural:Nua-Ghuinigh Phapua

en: Governor-General %s
ga: Gobharnóir-Ghinearál %s

en: ?female:Governor-General %s
ga: ?female:Gobharnóir-Ghinearál %s

en: Papuan
ga: Papuach

en: ?plural:Papuans
ga: ?plural:Papuaigh

en: Paraguayan
ga: Paraguach

en: ?plural:Paraguayans
ga: ?plural:Paraguaigh

en: Parthian
ga: Pairtiach

en: ?plural:Parthians
ga: ?plural:Pairtiaigh

en: Shah %s
ga: Sea %s

en: Pashtun
ga: Paistiúnach

en: ?plural:Pashtuns
ga: ?plural:Paistiúnaigh

en: Pelasgian
ga: Peileascach

en: ?plural:Pelasgians
ga: ?plural:Peileascaigh

en: Peruvian
ga: Peiriúch

en: ?plural:Peruvians
ga: ?plural:Peiriúigh

en: Phoenician
ga: Féiníceach

en: ?plural:Phoenicians
ga: ?plural:Féinícigh

en: Phrygian
ga: Frigiach

en: ?plural:Phrygians
ga: ?plural:Frigiaigh

en: Pictish
ga: Piochtach

en: ?plural:Picts
ga: ?plural:Piochtaigh

en: Piedmontese
ga: Píodmantach

en: ?plural:Piedmontese
ga: ?plural:Píodmantaigh

en: Pontic
ga: Pontach

en: ?plural:Pontians
ga: ?plural:Pontaigh

en: Prussian
ga: Prúiseach

en: ?plural:Prussians
ga: ?plural:Prúisigh

en: Puerto Rican
ga: Portó Ríceach

en: ?plural:Puerto Ricans
ga: ?plural:Portó Rícigh

en: Qatari
ga: Catarach

en: ?plural:Qataris
ga: ?plural:Cataraigh

en: Quebecois
ga: Québecois

en: ?plural:Quebecois
ga: ?plural:Québecois

en: Rhenish
ga: Réineach

en: ?plural:Rhenish
ga: ?plural:Réinigh

en: Riffian
ga: Rifiach

en: ?plural:Riffians
ga: ?plural:Rifiaigh

en: Rio-Grandense
ga: Rio-Grándach

en: ?plural:Rio-Grandenses
ga: ?plural:Rio-Grándaigh

en: Romanian
ga: Rómánach

en: ?plural:Romanians
ga: ?plural:Rómánaigh

en: Director-President %s
ga: Stiúrthóir-Uachtarán %s

en: ?female:Director-President %s
ga: ?female:Stiúrthóir-Uachtarán %s

en: Romansh
ga: Rómaineach

en: ?plural:Romansh
ga: ?plural:Rómainigh

en: Rwandan
ga: Ruandach

en: ?plural:Rwandans
ga: ?plural:Ruandaigh

en: Ryukyuan
ga: Ríúcuach

en: ?plural:Ryukyuans
ga: ?plural:Ríúcuaigh

en: Sabine
ga: Saibíneach

en: ?plural:Sabines
ga: ?plural:Saibínigh

en: Tribune %s
ga: Treabhann %s

en: ?female:Tribune %s
ga: ?female:Treabhann %s

en: Salvadoran
ga: Salvadórach

en: ?plural:Salvadorans
ga: ?plural:Salvadóraigh

en: Sami
ga: Sáimeach

en: ?plural:Sami
ga: ?plural:Sáimigh

en: Sammarinese
ga: San Mairíneach

en: ?plural:Sammarinese
ga: ?plural:San Mairínigh

en: Captain-Regent %s
ga: Captaen-Leasrí %s

en: ?female:Captain-Regent %s
ga: ?female:Captaen-Leasrí %s

en: Samoan
ga: Samóch

en: ?plural:Samoans
ga: ?plural:Samóigh

en: Chief of the Government %s
ga: Ceann an Rialtais %s

en: ?female:Chief of the Government %s
ga: ?female:Ceann an Rialtais %s

en: Samogitian
ga: Sámóigíseach

en: ?plural:Samogitians
ga: ?plural:Sámóigísigh

en: Sardinian
ga: Sairdíneach

en: ?plural:Sardinians
ga: ?plural:Sairdínigh

en: Sarmatian
ga: Sarmátach

en: ?plural:Sarmatians
ga: ?plural:Sarmátaigh

en: Saudi
ga: Sádach

en: ?plural:Saudis
ga: ?plural:Sádaigh

en: Savoyard
ga: Saváíoch

en: ?plural:Savoyards
ga: ?plural:Saváígh

en: Saxon
ga: Sacsanach

en: ?plural:Saxons
ga: ?plural:Sacsanaigh

en: Schleswig-Holsteinian
ga: Schleswig-Holstaghanach

en: ?plural:Schleswig-Holsteinians
ga: ?plural:Schleswig-Holstaghanaigh

en: Scottish Gaelic
ga: Gael-Albanach

en: ?plural:Scottish Gaels
ga: ?plural:Gael-Albanaigh

en: Clan Chief %s
ga: Taoiseach %s

en: ?female:Clan Chief %s
ga: ?female:Taoiseach %s

en: First Minister %s
ga: Príomh-Aire %s

en: ?female:First Minister %s
ga: ?female:Príomh-Aire %s

en: Scottish
ga: Albanach

en: ?plural:Scots
ga: ?plural:hAlbanaigh

en: Scythian
ga: Scitiach

en: ?plural:Scythians
ga: ?plural:Scitiaigh

en: Seleucid
ga: Seiliúcach

en: ?plural:Seleucids
ga: ?plural:Seiliúcaigh

en: Seljuk
ga: Seilsiúcach

en: ?plural:Seljuks
ga: ?plural:Seilsiúcaigh

en: Senegalese
ga: Seineagálach

en: ?plural:Senegalese
ga: ?plural:Seineagálaigh

en: Serbian
ga: Seirbiach

en: ?plural:Serbians
ga: ?plural:Seirbiaigh

en: Seychellois
ga: Séiséalach

en: ?plural:Seychellois
ga: ?plural:Séiséalaigh

en: Shawnee
ga: Seáiníneach

en: ?plural:Shawnee
ga: ?plural:Seáinínigh

en: Siberian
ga: Sibéarach

en: ?plural:Siberians
ga: ?plural:Sibéaraigh

en: Sicilian
ga: Sicileach

en: ?plural:Sicilians
ga: ?plural:Siciligh

en: Sikh
ga: Saíceach

en: ?plural:Sikhs
ga: ?plural:Saícigh

en: Sikkimese
ga: Sicimeach

en: ?plural:Sikkimese
ga: ?plural:Sicimigh

en: Silesian
ga: Siléiseach

en: ?plural:Silesians
ga: ?plural:Siléisigh

en: Singaporean
ga: Singeapórach

en: ?plural:Singaporeans
ga: ?plural:Singeapóraigh

en: Sinhalese
ga: Siolónach

en: ?plural:Sinhalese
ga: ?plural:Siolónaigh

en: Slavic
ga: Slavach

en: ?plural:Slavs
ga: ?plural:Slavaigh

en: Slovakian
ga: Slóvacach

en: ?plural:Slovakians
ga: ?plural:Slóvacaigh

en: Slovenian
ga: Slóivéanach

en: ?plural:Slovenians
ga: ?plural:Slóivéinigh

en: Somaliland
ga: Somálach

en: ?plural:Somalilanders
ga: ?plural:Somálaigh

en: Somali
ga: Somálach

en: ?plural:Somalis
ga: ?plural:Somálaigh

en: Sorbian
ga: Sorbach

en: ?plural:Sorbs
ga: ?plural:Sorbaigh

en: South African
ga: Afracach Theas

en: ?plural:South Africans
ga: ?plural:hAfracaigh Theas

en: South American
ga: Meiriceánach Theas

en: South Korean
ga: Cóiréach Theas

en: ?plural:South Koreans
ga: ?plural:Cóiréigh Theas

en: South Vietnamese
ga: Vítneamach Theas

en: South Yemeni
ga: Éimineach Theas

en: ?plural:South Yemenis
ga: ?plural:hÉiminigh Theas

en: Soviet
ga: Sóivéadach

en: ?plural:Soviets
ga: ?plural:Sóivéidigh

en: Sudanese
ga: Súdánach

en: ?plural:Sudanese
ga: ?plural:Súdánaigh

en: Surinamese
ga: Suranamach

en: ?plural:Surinamese
ga: ?plural:Suranamaigh

en: Sergeant %s
ga: Sáirsint %s

en: ?female:Sergeant %s
ga: ?female:Sáirsint %s

en: Swahili
ga: Svahaíleach

en: ?plural:Swahili
ga: ?plural:Svahaíligh

en: Swazi
ga: Suasalannach

en: ?plural:Swazis
ga: ?plural:Suasalannaigh

en: Swiss
ga: Eilvéiseach

en: ?plural:Swiss
ga: ?plural:hEilvéisigh

en: Federal Councillor %s
ga: Seansailéir Cónaidhme %s

en: ?female:Federal Councillor %s
ga: ?female:Seansailéir Cónaidhme %s

en: Syrian
ga: Siriach

en: ?plural:Syrians
ga: ?plural:Siriaigh

en: Tahitian
ga: Taihítíoch

en: ?plural:Tahitians
ga: ?plural:Taihítígh

en: Tairona
ga: Tadhrónach

en: ?plural:Tairona
ga: ?plural:Tadhrónaigh

en: Taiwanese
ga: Téavánach

en: ?plural:Taiwanese
ga: ?plural:Téavánaigh

en: Tajik
ga: Táidsíceastánach

en: ?plural:Tajiks
ga: ?plural:Táidsíceastánaigh

en: Tanzanian
ga: Tansánach

en: ?plural:Tanzanians
ga: ?plural:Tansánaigh

en: Tatar
ga: Tatarach

en: ?plural:Tatars
ga: ?plural:Tataraigh

en: Knights Templar
ga: Teamplóirí

en: ?plural:Templars
ga: ?plural:Teamplóirí

en: Teutonic
ga: Teotanach

en: ?plural:Teutonic Order
ga: ?plural:Teotanaigh

en: Texan
ga: Texach

en: ?plural:Texans
ga: ?plural:Texaigh

en: Thracian
ga: Tráiciach

en: ?plural:Thracians
ga: ?plural:Tráiciaigh

en: Thuringian
ga: Túraingeach

en: ?plural:Thuringians
ga: ?plural:Túraingigh

en: Tibetan
ga: Tibéadach

en: ?plural:Tibetans
ga: ?plural:Tibéadaigh

en: Dalai Lama %s
ga: Dalaí Láma %s

en: ?female:Dalai Lama %s
ga: ?female:Dalaí Láma %s

en: Timurid
ga: Tiomuirideach

en: ?plural:Timurids
ga: ?plural:Tiomuiridigh

en: Tocharian
ga: Tocárach

en: ?plural:Tocharians
ga: ?plural:Tocáraigh

en: Togolese
ga: Tógalannach

en: ?plural:Togolese
ga: ?plural:Tógalannaigh

en: Toltec
ga: Tóiltéiceach

en: ?plural:Toltecs
ga: ?plural:Tóiltéicigh

en: Tongan
ga: Tongach

en: ?plural:Tongans
ga: ?plural:Tongaigh

en: Transylvanian
ga: Trasalvánach

en: ?plural:Transylvanians
ga: ?plural:Trasalvánaigh

en: Tswana
ga: Suánach

en: ?plural:Batswana
ga: ?plural:Suánaigh

en: Tunisian
ga: Túinéiseach

en: ?plural:Tunisians
ga: ?plural:Túinéisigh

en: Turkish Cypriot
ga: Cipireach Turcach

en: ?plural:Turkish Cypriots
ga: ?plural:Cipirigh Thurcacha

en: Turkmen
ga: Tuircméanach

en: ?plural:Turkmens
ga: ?plural:Tuircméanaigh

en: Tuvan
ga: Túvach

en: ?plural:Tuvans
ga: ?plural:Túvaigh

en: Tyrolian
ga: Tiorólach

en: ?plural:Tyrolians
ga: ?plural:Tiorólaigh

en: Princely Count %s
ga: Cunta Prionsúil %s

en: Princely Countess %s
ga: Cuntaois Phrionsúil %s

en: Ugandan
ga: Ugandach

en: ?plural:Ugandans
ga: ?plural:hUgandaigh

en: Ukrainian
ga: Úcránach

en: ?plural:Ukrainians
ga: ?plural:hÚcránaigh

en: UN
ga: NA

en: ?plural:UN
ga: ?plural:NA

en: Secretary-General %s
ga: Ard-Rúnaí %s

en: ?female:Secretary-General %s
ga: ?female:Ard-Rúnaí %s

en: Uruguayan
ga: Uraguach

en: ?plural:Uruguayans
ga: ?plural:hUraguaigh

en: Uyghur
ga: Úígiúrach

en: ?plural:Uyghurs
ga: ?plural:hÚígiúraigh

en: Uzbek
ga: Úisbéiceastánach

en: ?plural:Uzbeks
ga: ?plural:hÚisbéiceastánaigh

en: Vampire
ga: Vaimpíreach

en: ?plural:Vampires
ga: ?plural:Vaimpírí

en: Vandalic
ga: Vandalach

en: ?plural:Vandals
ga: ?plural:Vandalaigh

en: Vanuatuan
ga: Vanuatúach

en: ?plural:Ni-Vanuatu
ga: ?plural:Vanuatúaigh

en: Vedic
ga: Véideach

en: ?plural:Vedics
ga: ?plural:Véidigh

en: Venda
ga: Veindeach

en: ?plural:Vhavenda
ga: ?plural:Veindigh

en: Venetian
ga: Veinéiseach

en: ?plural:Venetians
ga: ?plural:Veinéisigh

en: Venetic
ga: Veinéiseach

en: ?plural:Veneti
ga: ?plural:Veinéisigh

en: Venezuelan
ga: Veiniséalach

en: ?plural:Venezuelans
ga: ?plural:Veiniséalaigh

en: ?plural:Vermonters
ga: ?plural:daoine as Vermont

en: Vietnamese
ga: Vítneamach

en: ?plural:Vietnamese
ga: ?plural:Vítneamaigh

en: Vincentian
ga: Uinseannach

en: ?plural:Vincentians
ga: ?plural:hUinseannaigh

en: Visigothic
ga: Viseagotach

en: ?plural:Visigoths
ga: ?plural:Viseagotaigh

en: Walloon
ga: Vallúnach

en: ?plural:Walloons
ga: ?plural:Vallúnaigh

en: Welsh
ga: Breatnach

en: ?plural:Welsh
ga: ?plural:Breatnaigh

en: Werewolf
ga: Conriocht

en: ?plural:Werewolves
ga: ?plural:Conriochtaí

en: Western Roman
ga: Iar-Rómhánach

en: ?plural:West Romans
ga: ?plural:hIar-Rómhánaigh

en: %s Augustus
ga: %s Ágastas

en: %s Augusta
ga: %s Ágasta

en: West Indian
ga: Iar-Indiach

en: ?plural:West Indians
ga: ?plural:hIar-Indiaigh

en: Westphalian
ga: Viostfálach

en: ?plural:Westphalians
ga: ?plural:Viostfálaigh

en: Wuerttembergian
ga: Württamburgach

en: ?plural:Wuerttembergians
ga: ?plural:Württamburgaigh

en: Xhosa
ga: Cóiseach

en: ?plural:amaXhosa
ga: ?plural:Cóisigh

en: Yakut
ga: Iacútach

en: ?plural:Yakuts
ga: ?plural:hIacútaigh

en: Yemeni
ga: Éimineach

en: ?plural:Yemenis
ga: ?plural:hÉiminigh

en: Yucatecan
ga: Iúcatánach

en: ?plural:Yucatecans
ga: ?plural:hIúcatánaigh

en: Yugoslav
ga: Iúgslavach

en: ?plural:Yugoslavs
ga: ?plural:hIúgslavaigh

en: Zambian
ga: Saimbiach

en: ?plural:Zambians
ga: ?plural:Saimbiaigh

en: Zanzibari
ga: Sainsibeárach

en: ?plural:Zanzibaris
ga: ?plural:Sainsibeáraigh

en: Zapotec
ga: Zapatach

en: ?plural:Zapotecs
ga: ?plural:Zapataigh

en: Zimbabwean
ga: Siombábach

en: ?plural:Zimbabweans
ga: ?plural:Siombábaigh
