Freeciv 2.4 - en to id translation catalogue (840 entries)

en: Abkhaz
id: Abkhazia

en: ?plural:Abkhazians
id: Abkhazia

en: Australian Aboriginal
id: Aborigin Australia

en: ?plural:Aborigines
id: Aborigin

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
id: Aborigin adalah istilah umum untuk penduduk asli benua Australia. Suku Aborigin dari wilayah Australia yang berbeda memiliki namanya masing-masing, termasuk Koori, Yamaji, Nunga, dan Murri.

en: Elder %s
id: Tetua %s

en: ?female:Elder %s
id: Tetua %s

en: Abyssinian
id: Abesinia

en: ?plural:Abyssinians
id: Abesinia

en: Emperor %s
id: Kaisar %s

en: Empress %s
id: Permaisuri %s

en: Acadian
id: Akadia

en: ?plural:Acadians
id: Akadia

en: Acehnese
id: Aceh

en: ?plural:Acehnese
id: Aceh

en: The Sultanate of Aceh located on the western tip of the island of Sumatra was a regional power in the 16th and 17th centuries, controlling much of the trade through the Strait of Malacca. Aceh was subjugated by the Dutch in the bloody Aceh War of 1873-1903.
id: Kesultanan Aceh yang terletak di ujung utara pulau Sumatera pernah menjadi sebuah kekuatan besar di abad ke-16 dan 17, yang menguasai perdagangan di Selat Malaka. Aceh ditaklukkan oleh Belanda setelah Perang Aceh pada 1873-1903.

en: Sultana %s
id: Sultanah %s

en: Governor %s
id: Gubernur %s

en: ?female:Governor %s
id: Gubernur %s

en: Acrean
id: Acre

en: ?plural:Acreans
id: Acre

en: Afghani
id: Afghanistan

en: ?plural:Afghanis
id: Afghanistan

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
id: Afghanistan, sering disebut dengan persimpangan di Asia Tengah, memiliki sejarah yang penjang. Negara ini telah diduduki banyak kerajaan selama berabad-abad, termasuk Kekaisaran Persia, Genghis Khan dan Iskandar yang Agung. Negara Afghanistan yang kita tahu sekarang mulai lahir pada 1746 ketika Ahmad Shah mendirikan Kekaisaran Durran.

en: Emir %s
id: Amir %s

en: Emira %s
id: Amirah %s

en: General Secretary %s
id: Sekretaris Jendral %s

en: ?female:General Secretary %s
id: Sekretaris Jendral %s

en: African
id: Afrika

en: Africa: the cradle of humanity. It is the world's second largest continent and also its second most populous.
id: Afrika: tempat bermulanya peradaban manusia. Afrika adalah benua terbesar kedua dengan jumlah penduduk terbanyak kedua di dunia.

en: ?plural:Ainu
id: Ainu

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
id: Ainu adalah penduduk asli Kepulauan Kuril di utara Jepang dan bagian selatan Semenanjung Kamchatka.

en: ?plural:Akwe
id: Akwe

en: Andalusi
id: Andalusia

en: ?plural:Andalusis
id: Andalusia

en: Al-Andalus was the parts of the Iberian peninsula that was under Muslim control during the Middle Ages. Muslim Andalusians are noted for their splendid architectural heritage. During the Reconquista the Christian kingdoms gradually pushed back the Islamic states of Al-Andalus. Their last city on the Iberian peninsula, Granada, fell in 1492.
id: Dulu Andalusia adalah bagian dari Semenanjung Iberia yang dikuasai umat Islam selama Abad Pertengahan. Muslim Andalusia terkenal akan peninggalan seni arsitekturnya. Selama Reconquista, kerajaan Kristen mengambil alih Andalusia. Kota terakhirnya di Semenanjung Iberia, Granada, jatuh pada 1492.

en: Sheikh %s
id: Syekh %s

en: Shaykha %s
id: Syaikhah %s

en: Caliph %s
id: Khalifah %s

en: Calipha %s
id: Khalifah %s

en: Albanian
id: Albania

en: ?plural:Albanians
id: Albania

en: Prince %s
id: Pangeran %s

en: Princess %s
id: Puteri %s

en: First Secretary %s
id: Sekretaris Utama %s

en: ?female:First Secretary %s
id: Sekretaris Utama %s

en: Algerian
id: Aljazair

en: ?plural:Algerians
id: Aljazair

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
id: Aljazair adalah bangsa Arab di Afrika Utara. Menurut sejarah, Aljazair dihuni oleh orang Berber.

en: Secretary General %s
id: Sekretaris Jendral %s

en: ?female:Secretary General %s
id: Sekretaris Jendral %s

en: Alsatian
id: Alsace

en: ?plural:Alsatians
id: Alsace

en: Alsace is a region in Europe, on the border of France and Germany. During the Middle Ages Alsace was part of the Holy Roman Empire, and consisted of several quite wealthy city-states. In the 17th and 18th century the Alsatian cities were annexed by France one by one, but after that the region became one of the most contested parts of Europe, changing hands between Germany and France 4 times in less than a century. Since 1944 it has been in French hands.
id: Alsace adalah sebuah wilayah di perbatasan Perancis dan Jerman. Selama Abad Pertengahan, Alsace menjadi bagian dari Kekaisaran Romawi Suci, dan terdiri atas beberapa kota yang megah. Pada abad ke-17 dan 18, kota-kota Alsace ditaklukkan oleh Perancis satu demi satu, tetapi kemudian wilayah Alsace menjadi salah satu wilayah yang paling diperebutkan di Eropa. Bahkan pernah berpindah-pindah tangan antara Jerman dan Perancis sebanyak 4 kali dalam kurang dari seabad. Sejak tahun 1944, Alsace menjadi bagian Perancis.

en: Bishop %s
id: Uskup %s

en: ?female:Bishop %s
id: Uskup %s

en: ?plural:Imazighen
id: Amazigh

en: Amazonian
id: Amazon

en: ?plural:Amazons
id: Amazon

en: The Amazons are a fictional nation of women warriors which appear in Classical Greek writing and art. Authors have located them in the Ukraine, Asia Minor, or Libya. The Amazons were reported to remove their right breasts in order to better use the bow and other weapons.
id: Amazon adalah sebuah bangsa fiksi para kesatria wanita yang muncul dalam literatur dan kesenian Yunani Klasik. Pengarangnya menempatkan mereka di wilayah Ukraina, Asia Kecil, atau Libya. Wanita Amazon dikatakan telah membuang payudara kanan mereka agar dapat memanah dan menggunakan senjata lainnya dengan lebih baik.

en: Andorran
id: Andorra

en: ?plural:Andorrans
id: Andorra

en: Dictator %s
id: Diktator %s

en: ?female:Dictator %s
id: Diktator %s

en: Angolan
id: Angola

en: ?plural:Angolans
id: Angola

en: When the Portuguese arrived in Angola in the 15th century the region was controlled by several Bantu kingdoms. Angola became an important source of slave traders until well into the 19th century. After two decades of guerrilla war against the Portuguese colonial authorities Angola finally achieved independence in 1975. Soon the various guerilla groups started fighting each other. After half a century of war a peace agreement was finally reached in 2002.
id: Ketika Portugis tiba di Angola pada abad ke-15, wilayah Angola dikuasai oleh beberapa kerajaan Bantu. Angola menjadi sumber pedagang budak yang penting sampai memasuki abad ke-19. Setelah perang gerilya selama dua dekade melawan pemerintah kolonial Portugis, Angola akhirnya merdeka pada 1975. Kemudian kelompok-kelompok gerilya malah saling berperang satu sama lain hingga akhirnya tercapai kesepakatan damai pada tahun 2002.

en: Anhaltian
id: Anhalt

en: ?plural:Anhaltians
id: Anhalt

en: Grand Duke %s
id: Adipati Besar %s

en: ?plural:Anishinaabeg
id: Anishinaabe

en: The Anishinaabeg are a group of closely related Native American tribes in the North American Great Lakes region, including the Ottawa, Ojibwe, Algonkin and Potawatomi. They speak Algonquian languages. Together they are one of the most numerous indigenous peoples of North America.
id: Anishinaabe adalah kelompok etnis yang hubungannya dekat dengan suku asli Amerika di wilayah Danau Besar Amerika Utara, termasuk Ottawa, Ojibwe, Algonkin dan Potawatomi. Mereka berbicara bahasa Algonkian. Mereka bersama adalah salah satu suku bangsa asli terbesar di Amerika Utara.

en: Antarctican
id: Antartika

en: ?plural:Antarcticans
id: Antartika

en: Independent South Pole, land of penguins.
id: Kutub Selatan Merdeka, negeri para pinguin.

en: Antiguan and Barbudan
id: Antigua dan Barbuda

en: ?plural:Antiguans and Barbudans
id: Antigua dan Barbuda

en: Antigua and Barbuda is a country in the Eastern Caribbean consisting of the two eponymous islands as well as a number of smaller islets. The country has been independent from the United Kingdom since 1981.
id: Antigua dan Barbuda adalah sebuah negara di Karibia Timur yang terdiri atas dua kepulauan dan sejumlah pulau kecil. Negara ini merdeka dari Inggris pada 1981.

en: Antillean
id: Antilles

en: ?plural:Antilleans
id: Antilles

en: Aragonese
id: Aragon

en: ?plural:Aragonese
id: Aragon

en: Aramean
id: Aram

en: ?plural:Arameans
id: Aram

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
id: Konon, orang-orang Aram adalah keturunan Aram, cucu Nabi Nuh.

en: Argentine
id: Argentina

en: ?plural:Argentines
id: Argentina

en: Cardinal %s
id: Kardinal %s

en: Armenian
id: Armenia

en: ?plural:Armenians
id: Armenia

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
id: Konon, orang Armenia adalah keturunan Haik, anak cicit Nabi Nuh. Republik Armenia modern merdeka dari Uni Soviet pada 1991.

en: ?plural:Ashantis
id: Ashanti

en: The Ashanti were an ancient kingdom in a region that is currently a part of Ghana. The first Ashanti kingdom was founded in the 11th century.
id: Ashanti adalah sebuah kerajaan kuno yang wilayahnya saat ini menjadi bagian dari Ghana. Kerajaan Ashanti pertama didirikan pada abad ke-11.

en: Councillor %s
id: Dewan %s

en: ?female:Councillor %s
id: Dewan %s

en: Assyrian
id: Asyur

en: ?plural:Assyrians
id: Asyur

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
id: Asyur adalah sebuah kekaisaran di utara Mesopotamia. Namanya diambil dari nama ibukotanya, Asyur.

en: Asturian
id: Asturia

en: ?plural:Asturians
id: Asturia

en: Atlantean
id: Atlantis

en: ?plural:Atlantean
id: Atlantis

en: The mythical continent of Atlantis
id: Benua Atlantis yang misterius

en: High King %s
id: Raja Besar %s

en: Australian
id: Australia

en: ?plural:Australians
id: Australia

en: ?plural:Avars
id: Avar

en: ?plural:Aymaras
id: Aymara

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
id: Setelah runtuhnya peradaban Tiwanaku di Andes, keturunannya membentuk kerajaan Aymara yang menguasai wilayah di sekitar danau Titicaca sampai mereka ditaklukkan oleh bangsa Inka.

en: Azeri
id: Azerbaijan

en: ?plural:Azeris
id: Azerbaijan

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
id: Wilayah Azerbaijan modern dulunya adalah tempat berdiri dan runtuhnya berbagai peradaban kuno di wilayah Kaukasus. Pada tahun 1813 Azerbaijan menjadi bagian dari Kekaisaran Rusia, diikuti masa kemerdekaan yang singkat antara 1918-1920 - sebagai republik Islam pertama di dunia. Kemudian Azerbaijan menjadi bagian dari Uni Soviet sampai keruntuhannya pada 1991.

en: Baden was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Wuerttemberg and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
id: Dulunya Baden adalah sebuah negara di Swabia, di barat daya Jerman. Setelah Perang Dunia II Baden digabung dengan Wuerttemberg dan Hohenzollern, menjadi Baden-Wuerttemberg.

en: Bahamian
id: Bahama

en: ?plural:Bahamians
id: Bahama

en: Bahraini
id: Bahrain

en: ?plural:Bahrainis
id: Bahrain

en: Bangladeshi
id: Bangladesh

en: ?plural:Bangladeshis
id: Bangladesh

en: The People's Republic of Bangladesh was formed from the former Pakistani territory of East Bengal following a war of independence.
id: Republik Rakyat Bangladesh terbentuk di wilayah Bengal Timur setelah melalui perang kemerdekaan.

en: Barbadian
id: Barbados

en: ?plural:Barbadians
id: Barbados

en: ?plural:Bashkirs
id: Bashkir

en: ?plural:Basques
id: Basque

en: Leader %s
id: Pemimpin %s

en: ?female:Leader %s
id: Pemimpin %s

en: Bavarian
id: Bavaria

en: ?plural:Bavarians
id: Bavaria

en: Duke %s
id: Adipati %s

en: Belarusian
id: Belarus

en: ?plural:Belarusians
id: Belarus

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
id: Dulunya Belarusia adalah bagian dari sebuah negeri Slav kuno, Kievan Rus, kemudian dikuasai Lithuania, Rzeczpospolita, Kekaisaran Rusia, lalu Uni Soviet. Belarusia merdeka pada 1991 bersamaan dengan jatuhnya Uni Soviet.

en: Belgian
id: Belgia

en: ?plural:Belgians
id: Belgia

en: Prime Minister %s
id: Perdana Menteri %s

en: ?female:Prime Minister %s
id: Perdana Menteri %s

en: High Druid %s
id: Cenayang Besar %s

en: ?female:High Druid %s
id: Cenayang Tinggi %s

en: Brother %s
id: Saudara %s

en: Sister %s
id: Saudara %s

en: Spokesman %s
id: Juru Bicara %s

en: Spokeswoman %s
id: Juru Bicara %s

en: Speaker %s
id: Juru Bicara %s

en: ?female:Speaker %s
id: Juru Bicara %s

en: Belizean
id: Belize

en: ?plural:Belizeans
id: Belize

en: Bengali
id: Bengal

en: ?plural:Bengalis
id: Bengal

en: Bhutanese
id: Bhutan

en: ?plural:Bhutanese
id: Bhutan

en: ?female:Lama %s
id: Lama %s

en: Dragon King %s
id: Raja Naga %s

en: Dragon Queen %s
id: Ratu Naga %s

en: Colonel %s
id: Kolonel %s

en: ?female:Colonel %s
id: Kolonel %s

en: Captain-Major %s
id: Kapten Mayor %s

en: ?female:Captain-Major %s
id: Kapten Mayor %s

en: General %s
id: Jendral %s

en: ?female:General %s
id: Jendral %s

en: Bolivian
id: Bolivia

en: ?plural:Bolivians
id: Bolivia

en: Archbishop %s
id: Uskup Agung %s

en: Bosnian-Herzegovinian
id: Bosnia-Herzegovina

en: ?plural:Bosnians
id: Bosnia

en: ?female:Despot %s
id: Despot %s

en: Consul %s
id: Konsul %s

en: ?female:Consul %s
id: Konsul %s

en: Botswanan
id: Botswana

en: ?plural:Botswanans
id: Botswana

en: The Republic of Botswana is a country in Southern Africa. It gained independence from the UK in 1966. Botswana is considered the least corrupt country in Africa and it has a rapidly developing economy.
id: Republik Botswana adalah sebuah negara di Afrika selatan yang merdeka dari Inggris pada tahun1966. Botswana memiliki tingkat korupsi paling rendah dibanding negara Afrika lainnya dan perekonomiannya tumbuh dengan pesat.

en: ?plural:Brandenburgians
id: Brandenburg

en: British
id: Britania

en: ?plural:British
id: Britania

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
id: Kerajaan Inggris Raya terbentuk pada 1707 setelah kesepakatan antara kerajaan Inggris dengan kerajaan Skotlandia. Negara itu - juga dikenal dengan Inggris Raya - menjadi pemimpin perindustrian dan kekuatan maritim pada abad ke-19.

en: Briton
id: Britania

en: ?plural:Britons
id: Britania

en: Chieftain %s
id: Kepala Suku %s

en: ?female:Chieftain %s
id: Kepala Suku %s

en: Druid %s
id: Cenayang %s

en: ?female:Druid %s
id: Cenayang %s

en: Bruneian
id: Brunei

en: ?plural:Bruneians
id: Brunei

en: Bulgarian
id: Bulgaria

en: ?plural:Bulgarians
id: Bulgaria

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
id: Pemimpin Bulgaria, Khan Asparukh membawa orang-orangnya menuju wilayah utara Balkan dan mendirikan Bulgaria pada 681. Inilah negara Slav pertama dalam sejarah.

en: Burgundian
id: Burgundi

en: ?plural:Burgundians
id: Burgundi

en: Chancellor %s
id: Kanselir %s

en: ?female:Chancellor %s
id: Kanselir %s

en: Burmese
id: Burma

en: ?plural:Burmese
id: Burma

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
id: Burma (secara resmi "Myanmar") adalah negara terbesar di daratan utama Asia Tenggara.

en: Burundian
id: Burundi

en: ?plural:Burundians
id: Burundi

en: Californian
id: Kalifornia

en: ?plural:Californians
id: Kalifornia

en: ?female:Sheriff %s
id: Sheriff %s

en: Cambodian
id: Kamboja

en: ?plural:Cambodians
id: Kamboja

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
id: Kampuchea (atau Kamboja) adalah penerus Kekaisaran Khmer yang prnah  menguasai sebagian besar Semenanjung Indocina antara abad 11 dan 14.

en: Cameroonian
id: Kamerun

en: ?plural:Cameroonians
id: Kamerun

en: Cameroon is a country in West Central Africa. Colonized by the Germans, it was divided between Britain and France after World War I. It has been independent since 1960.
id: Kamerun adalah sebuah negara di Afrika Tengah bagian barat. Pernah dijajah Jerman, kemudian dibagi dengan Britania dan Perancis setelah Perang Dunia I. Kamerun merdeka pada 1960.

en: Canadian
id: Kanada

en: ?plural:Canadians
id: Kanada

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
id: Secara geografis, Kanada adalah negara terbesar kedua di dunia. Kutub utara magnetik sekarang ini berada di wilayah Kanada.

en: Cantonese
id: Kanton

en: ?plural:Cantonese
id: Kanton

en: Cape Verdean
id: Tanjung Verde

en: ?plural:Cape Verdean
id: Tanjung Verde

en: Cape Verde is an archipelago off the coast of West Africa. Before the islands were settled by the Portuguese in the 15th century they were probably uninhabited. Cape Verde subsequently became a major center for the Atlantic slave trade. The islands declared independence from Portugal in 1975. The Cape Verdean population is of mixed European and African descent.
id: Tanjung Verde adalah sebuah kepulauan di lepas pantai Afrika Barat. Sebelum diduduki Portugis pada abad ke-15, kepulauan ini tidak berpenghuni. Kemudian Tanjung Verde menjadi pusat perdagangan budak di wilayah Atlantik. Pada tahun 1975, Tanjung Verde memerdekakan diri dari Portugis. Populasinya adalah campuran dari keturunan Eropa dan Afrika.

en: Admiral %s
id: Laksamana %s

en: ?female:Admiral %s
id: Laksamana %s

en: Central African
id: Afrika Tengah

en: ?plural:Central Africans
id: Afrika Tengah

en: Central American
id: Amerika Tengah

en: ?plural:Central Americans
id: Amerika Tengah

en: Central Lithuanian
id: Lithuania Tengah

en: ?plural:Central Lithuanians
id: Lithuania Tengah

en: Chadian
id: Chad

en: ?plural:Chadians
id: Chad

en: ?female:%s Alpha
id: %s Alpha

en: Chilean
id: Cili

en: ?plural:Chileans
id: Cili

en: Captain General %s
id: Kapten Jendral %s

en: ?female:Captain General %s
id: Kapten Jendral %s

en: ?plural:Chinooks
id: Chinook

en: ?plural:Cholas
id: Chola

en: Colombian
id: Kolombia

en: ?plural:Colombians
id: Kolombia

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
id: Kolombia adalah negara di utara Amerika Selatan. Wilayahnya merupakan pusat kebudayaan Indian-Amerika pada masa pra-Eropa. Spanyol mulai menduduki pesisir utara Kolombia sekitar tahun 1500. Republik Kolombia merdeka pada tahun 1819.

en: ?plural:Comanches
id: Comanche

en: Confederate
id: Konfederasi

en: ?plural:Confederates
id: Konfederasi

en: Cornish
id: Cornwall

en: ?plural:Cornish
id: Cornwall

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
id: Cornwall adalah wilayah di ujung barat daya Inggris, rumah Raja Arthur yang legendaris.

en: Corsican
id: Korsika

en: ?plural:Corsicans
id: Korsika

en: Costa Rican
id: Kosta Rika

en: ?plural:Costa Ricans
id: Kosta Rika

en: Costa Rica became an independent republic in 1840. It has been without an army since 1949 and is one of the most democratic and wealthy countries of Latin America.
id: Kosta Rika merdeka dan menjadi sebuah republik pada 1840. Kosta Rika tidak punya tentara sampai 1949, dan merupakan salah satu negara paling kaya dan demokratis di Amerika Latin.

en: Croatian
id: Kroasia

en: ?plural:Croatians
id: Kroasia

en: Crusader
id: Pasukan Salib

en: ?plural:Crusaders
id: Pasukan Salib

en: Cuban
id: Kuba

en: ?plural:Cubans
id: Kuba

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
id: Wilayah Kuba dikuasai Spanyol pada abad ke-16. Pada abad-abad berikutnya, Kepulauan Kuba menjadi penghasil tembakau, gula, dan kopi terbesar di dunia. Kuba merdeka pada 1902.

en: Cyprus became an independent republic on 16th August 1960. It is a Eurasian island country located in the eastern Mediterranean, south of Turkey and west of Syria and Lebanon.
id: Siprus merdeka dan menjadi sebuah republik pada 16 Agustus 1960. Siprus adalah negara kepulauan Eurasia yang terletak di Mediterania selatan, di selatan Turki dandi barat Suriah dan Lebanon.

en: Czechoslovakian
id: Cekoslowakia

en: ?plural:Czechoslovakians
id: Cekoslowakia

en: Czechoslovakia was founded in 1918. It was long the only democracy in Eastern Europe until it was overrun by the Nazis in 1939 and the Soviet Union in 1948. Four years after the fall of communism it was split into the Czech and Slovak republics.
id: Cekoslowakia didirikan pada 1918. Dulunya adalah satu-satunya negara demokrasi di Eropa TImur sampai dikuasai Nazi pada 1939 dan Uni Soviet pada 1948. Empat tahun setelah jatuhnya komunis, Cekoslowakia terpecah menjadi Republik Ceko dn Slowakia.

en: Czech
id: Ceko

en: ?plural:Czechs
id: Ceko

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
id: Republik Ceko saat ini dulunya merupakan bagian dari kekaisaran Austria-Hungaria sampai tahun 1918, kemudian menjadi Cekoslowakia sampai tahun 1993.

en: Prophet %s
id: Nabi %s

en: Prophetess %s
id: Nabiah %s

en: Darfuri
id: Darfur

en: ?plural:Darfuris
id: Darfur

en: Djiboutian
id: Djibouti

en: ?plural:Djiboutians
id: Djibouti

en: Djibouti is one of the smallest countries of Africa, located on the Gulf of Aden. It has been independent from France since 1977. Djibouti's main ethnic groups are the Afar and the Somalis. The country has one of the hottest climates in the world.
id: Djibouti adalah salah satu negara terkecil di Afrika yang terletak di Teluk Aden. Negara ini merdeka dari Perancis pada tahun 1977. Kelompok etnis terbesarnya adalah Afar dan Somalia. Djibouti adalah salah satu negara dengan iklim terpanas di dunia.

en: Dominicano
id: Dominika

en: ?plural:Dominicanos
id: Dominika

en: Dominican
id: Dominika

en: ?plural:Dominicans
id: Dominika

en: Dryad
id: Driad

en: ?plural:Dryads
id: Driad

en: Dryads are creatures of Greek myth; they are a type of nymph associated with trees. Dryads were generally considered to be shy and long-lived. They are usually female and are often depicted as beautiful young women.
id: Driad adalah makhluk sejenis peri penghuni pepohonan yang berasal dari mitologi Yunani. Driad adalah makhluk yang pemalu dan berumur panjang. Biasanya mereka berwujud wanita dan sering digambarkan sebagai gadis yang cantik.

en: East German
id: Jerman TImur

en: ?plural:East Germans
id: Jerman Timur

en: Enemy of the People %s
id: Musuh Rakyat %s

en: ?female:Enemy of the People %s
id: Musuh Rakyat %s

en: Commissar %s
id: Komisaris %s

en: ?female:Commissar %s
id: Komisaris %s

en: East Timorese
id: Timor Timur

en: ?plural:East Timorese
id: Timor Timur

en: A former Portuguese colony, East Timor declared independence in 1975 but was overrun by Indonesian forces shortly thereafter. East Timor became the first newly sovereign state of the 21st century when Indonesia relinquished control on May 20, 2002.
id: Setelah dikuasai Portugis, Timor Timur menyatakan kemerdekaannya pada tahun 1975, kemudian diduduki oleh militer Indonesia tak lama setelahnya. Timor Timur menjadi negara baru pertama yang berdaulat pada abad ke-21 setelah Indonesia melepaskan kendalinya pada 20 Mei 2002.

en: Ecuadorian
id: Ekuador

en: ?plural:Ecuadorians
id: Ekuador

en: Egyptian Arab
id: Mesir Arab

en: ?plural:Egyptian Arabs
id: Mesir Arab

en: Modern Egypt is the most populous Middle Eastern country as well as one of the most populous in Africa. It is located on the site of one of the world's most ancient civilizations.
id: Mesir Modern adalah negara dengan penduduk terbanyak pertama di Timur Tengah dan Afrika. Negara ini terletak di wilayah yang pernah dihuni salah satu peradaban tertua di dunia.

en: Emirati
id: Uni Emirat Arab

en: ?plural:Emiratis
id: Uni Emirat Arab

en: Tyrant %s
id: Tiran %s

en: ?female:Tyrant %s
id: Tiran %s

en: Eritrean
id: Eritrea

en: ?plural:Eritreans
id: Eritrea

en: ?plural:Esperants
id: Esperant

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
id: Esperant adalah komunitas dunia yang dipersatukan oleh bahasa Esperanto.

en: Estonian
id: Estonia

en: ?plural:Estonians
id: Estonia

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
id: Estonia adalah negara kecil di pesisir selatan Laut Baltik Timur. Orang-orang dan bahasanya memiliki hubungan dekat dengan bangsa Finlandia.

en: European
id: Eropa

en: ?plural:Europeans
id: Eropa

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
id: Dasar pendirian Uni Eropa diletakkan pada 1957 dengan disepakatinya Traktat Roma. Uni Eropa berkembang sejak saat itu dan makin menjadi seperti "bayi" negara super. Tetapi masih ada satu pertanyaan: Apakah bangsa dan identitas ke-Eropa-an umum seperti itu benar-benar ada?

en: Pope %s
id: Paus %s

en: Popess %s
id: Paus %s

en: Commissioner %s
id: Komisioner %s

en: ?female:Commissioner %s
id: Komisioner %s

en: Faroese
id: Faroe

en: ?plural:Faroese
id: Faroe

en: The Faroe Islands are an archipelago in the Northern Atlantic ocean. According to the sagas, they were first settled by Norsemen who fled the tyranny of Norway's king Harald Fairhair. The islands became a Norwegian possession in 1035 and passed to Denmark in 1814. The Faroes have home rule since 1948.
id: Kepulauan Faroe terletak di Samudera Atlantik Utara. Menurut legenda, kepulauan ini pertama kali dihuni oleh orang-orang Norse yang melarikan diri dari tirani Raja Harald Fairhair dari Norwegia. Kepulauan ini dikuasai Norwegia pada tahun 1035, kemudian berpindah ke tangan Denmark pada 1814. Faroe merdeka pada 1948.

en: Fijian
id: Fiji

en: ?plural:Fijians
id: Fiji

en: Filipino
id: Filipina

en: ?plural:Filipinos
id: Filipina

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
id: Setelah berabad-abad dikuasai Spanyol, Filipina diserahkan kepada Amerika pada 1898. Filipina memperoleh kedaulatan pada 1935 dan merdeka pada 1946.

en: Finnish
id: Finlandia

en: ?plural:Finns
id: Finlandia

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
id: Finlandia adalah negara kecil dan dingin di tepi utara Eropa, terkenal akan ekspor kayunya, telepon seluler, dan sistem operasi kelas dunia.

en: ?female:Archbishop %s
id: Uskup Agung %s

en: Florentine
id: Florentina

en: ?plural:Florentines
id: Florentina

en: Captain %s
id: Kapten %s

en: ?female:Captain %s
id: Kapten %s

en: Frankish
id: Franka

en: ?plural:Franks
id: Franka

en: Gabonese
id: Gabon

en: ?plural:Gabonese
id: Gabon

note: TRANS: Taoiseach = Prime Minister
en: Taoiseach %s
id: Perdana Menteri %s

en: ?female:Taoiseach %s
id: Perdana Menteri %s

en: Galician
id: Galisia

en: ?plural:Galicians
id: Galisia

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
id: Galisia adalah sebuah wilayah di barat laut Spanyol, tepat di atas Portugal.

en: Gambian
id: Gambia

en: ?plural:Gambians
id: Gambia

en: ?plural:Genoese
id: Genoa

en: Georgian
id: Georgia

en: ?plural:Georgians
id: Georgia

en: German Belgian
id: Jerman Belgia

en: ?plural:German Belgians
id: Jerman Belgia

en: Ghanaian
id: Ghana

en: Ghana
id: Wagadou

en: ?female:Ghana %s
id: Ghana %s

en: Gothic
id: Goth

en: ?plural:Goths
id: Goth

en: Greater Polish
id: Wielkopolska

en: ?plural:Greater Poles
id: Wielkopolska

en: Greater Poland or Wielkopolska is a historic and geographic region of central-western Poland.
id: Wielkopolska atau Polandia Besar adalah sebuh wilayah yang bersejarah di tengah Polandia bagian barat.

en: Greenlander
id: Greenland

en: ?plural:Greenlanders
id: Greenland

en: Grenadian
id: Grenada

en: ?plural:Grenadians
id: Grenada

en: Grenada is an island nation in the Caribbean. It gained independence from the United Kingdom in 1974. The main island was known as Camahogne by the indigenous Caribs.
id: Grenada adalah sebuah negara kepulauan di Karibia. Grenada merdeka dari Inggris pada 1974. Kepulauan utamanya dikenal sebagai Camahogne oleh suku asli Karibia.

en: ?plural:Guarani
id: Guarani

en: Guatemalan
id: Guatemala

en: ?plural:Guatemalans
id: Guatemala

en: ?plural:Gupta
id: Gupta

en: Guyanese
id: Guyana

en: ?plural:Guyanese
id: Guyana

en: Executive President %s
id: Presiden Eksekutif %s

en: ?female:Executive President %s
id: Presiden Eksekutif %s

en: Hacker
id: Peretas

en: ?plural:Hackers
id: Peretas

en: ?title:Hacker %s
id: Peretas %s

en: ?female:Hacker %s
id: Peretas %s

en: ?title:1337 %s
id: 1337 %s

en: ?female:1337 %s
id: 1337 %s

en: Haitian
id: Haiti

en: ?plural:Haitians
id: Haiti

en: A slave rebellion led Haiti to independence in 1804. It was the first independent black republic and the second independent country in the Americas.
id: Pemberontakan para budak membawa Haiti pada kemerdekaan pada tahun 1804. Haiti adalah republik kulit hitam pertama, dan negara yang merdeka kedua di Benua Amerika.

en: President-for-Life %s
id: Presiden-Seumur-Hidup %s

en: ?female:President-for-Life %s
id: Presiden-Seumur-Hidup %s

en: Hanoverian
id: Hanover

en: ?plural:Hanoverians
id: Hanover

en: ?plural:Han
id: Han

en: Hawaiian
id: Hawai

en: ?plural:Hawaiians
id: Hawai

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
id: Kerajaan Hawai didirikan pada 1810 oleh Raja Kamehameha yang Agung. Jatuh pada 1893, kemudian ditaklukkan Amerika Serikat, dan ditetapkan sebagai negara bagian ke-50 pada 21 Agustus 1959.

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
id: Republik Hellenic - juga dikenal sebagai Yunani -  terbentuk ketika orang Hellenic merdeka dari Kekaisaran Utsmaniyah pada 1832.

en: Helvetian
id: Helvetia

en: ?plural:Helvetians
id: Helvetia

en: Hessian
id: Hessen

en: ?plural:Hessians
id: Hessen

en: Hesse became a landgraviate of the Holy Roman Empire in the 13th century. In the 16th century it splintered into a number of smaller territories. Many Hessians fought in the American Revolution as mercenaries on both sides. Currently Hesse is one of the states of the Federal Republic of Germany.
id: Hessen menjadi landgraf Kekaisaran Romawi Suci pada abad ke-13, kemudian terpecah menjadi beberapa wilayah kecil pada abad ke-16. Banyak orang Hessen yang ikut bertempur dalam Revolusi Amerika sebagai tentara bayaran untuk kedua belah pihak. Saat ini Hessen menjadi negara bagian Republik Federal Jerman.

en: Landgrave %s
id: Landgraf %s

en: Landgravine %s
id: Landgraf %s

en: Himyarite
id: Himyar

en: ?plural:Himyar
id: Himyar

en: Holy Roman
id: Romawi Suci

en: ?plural:Holy Romans
id: Romawi Suci

en: Honduran
id: Honduras

en: ?plural:Hondurans
id: Honduras

en: ?plural:Hopis
id: Hopi

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
id: Sebuah kebudayaan matrilineal di Amerika Utara yang mengaku sebagai keturunan Hisatsinom. Sekarang suku Hopi hidup di Daerah Penampungan Hopi di timur laut Arizona.

en: Hungarian
id: Hungaria

en: ?plural:Hungarians
id: Hungaria

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
id: Legenda mengatakan bahwa Hungaria didirkan oleh Arpad pada abad ke-9.

en: Iberian
id: Iberia

en: ?plural:Iberians
id: Iberia

en: Icelandic
id: Islandia

en: ?plural:Icelanders
id: Islandia

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
id: Islandia adalah salahsatu kepulauan tak berpenghuni yang akhirnya diduduki oleh Viking Norwegia di akhir abad 9. Kepulauan ini tetap dikuasai Norwegia, lalu dikuasai Denmark sampai akhirnya merdeka pada tahun 1944.

en: Illyrian
id: Illyria

en: ?plural:Illyrians
id: Illyria

en: Indo-European
id: Indo-Eropa

en: ?plural:Indo-Europeans
id: Indo-Eropa

en: ?plural:Inuits
id: Inuit

en: The Inuits are a group of peoples inhabiting the Arctic areas of North America and Siberia. The Canadian territory of Nunavut has a majority population of Inuits; the name of the territory means "our land" in Inuktitut.
id: Inuit adalah suku yang menghuni wilayah Arktik Amerika Utara dan Siberia. Sebagin besar penduduk wilayah Nunavut di Kanada adalah orang Inuit; dalam bahasa Inuktitut, wilayah tersebut berarti "tanah kami".

en: Iranian
id: Iran

en: ?plural:Iranians
id: Iran

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
id: Iran berarti "Tanah Bangsa Arya" - diketahui sebagai Persia di dunia Barat. Negara ini sekarang adalah Republik Islam dan merupakan sebuah kekuatan besar di Timur Tengah.

en: Ayatollah %s
id: Ayatullah %s

en: ?female:Ayatollah %s
id: Ayatullah %s

en: Iraqi
id: Irak

en: ?plural:Iraqis
id: Irak

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
id: Irak didirikan setelah jatuhnya Kekaisaran Utsmaniyah. Wilayahnya meliputi Mesopotamia kuno pada pertemuan sungai Tigris dan Eufrat.

en: Irish
id: Irlandia

en: ?plural:Irish
id: Irlandia

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
id: Irlandia berhasil bertahan melawan Romawi dan Viking, tetapi akhirnya takluk di tangan bangsa Norman pada tahun 1171. Irlandia diperintah Inggris sampai tahun 1922 sebagai wilayah otonomi terbatas, kemudian menjadi republik pada 1949. Pada abad ke-17, Irlandia Utara dihuni oleh para pekebun dari Skotlandia dan Inggris, dan sekarang menjadi bagian dari Inggris Raya.

en: Israeli
id: Israel

en: ?plural:Israelis
id: Israel

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning wars in 1948, 1967 and 1973.
id: Negara Israel didirikan pada 1948 sebagai wilayah Palestina Inggris yang terpecah, dan berhasil memperluas wilayahnya melalui pertempuran-pertempuran pada 1948, 1967, dan 1973.

en: ?female:Rabbi %s
id: Rabbi %s

en: Israelite
id: Israel

en: ?plural:Israelites
id: Israel

en: Judge %s
id: Jaksa %s

en: ?female:Judge %s
id: Hakim %s

en: Ivoirian
id: Pantai Gading

en: ?plural:Ivoirian
id: Pantai Gading

en: The Jaffna Kingdom was a medieval Tamil kingdom based in the north of Sri Lanka. It was a successful southern rival to the Chola Empire on the Indian mainland.
id: Kerajaan Jaffna adalah kerajaan Tamil di Abad Pertengahan yang terletak di utara Sri Lanka. Kerajaan Jaffna bersaing dengan Kerajaan Chola yang berkuasa di daratan utama India.

en: Jamaican
id: Jamaika

en: ?female:Rasta %s
id: Rasta %s

en: Jordanian
id: Yordania

en: ?plural:Jordanian
id: Yordania

en: Kalmyk
id: Kalmykia

en: ?plural:Kalmyks
id: Kalmykia

en: The Kalmyks are a Western Mongolian ethnic group living in Kalmykia in southern Russia. They migrated to the Caspian plains in the 17th century and formed a khanate that was allied with Russia. The Kalmyks are the only Buddhist nation of Europe.
id: Kalmykia adalah kelompok etnis Mongolia Barat yang hidup di selatan Rusia. Mereka bermigrasi ke dataran Kaspia pada abad ke-17 dan mendirikan kerajaan yang bersekutu dengan Rusia. Kalmykia adalah satu-satunya negara Budha di Eropa.

en: ?plural:Kanem-Bornu
id: Kanem-Bornu

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
id: Kerajaan ini berkuasa sejak abad ke-9 sampai tahun 1893 di wilayah Chad dan Nigeria modern dan menguasai perdagangan trans-Sahara.

en: Although mainly inhabited by Armenians, Nagorno-Karabakh was awarded to the Azeri SSR after the Soviet Union overran the Caucasus in the 1920s. Shortly before the collapse of the Soviet Union, the region declared its independence from Azerbaijan, leading to a war between Nagorno-Karabakh and Armenia on one side against Azerbaijan on the other side. A ceasefire was agreed on in 1994, but the conflict remains unsettled. The Nagorno-Karabakh Republic is de facto independent but not recognized by any UN member. In Armenian the region is also known as Artsakh, named after a province of the ancient Armenian kingdom.
id: Walaupun sebagian besar penghuninya adalah orang Armenia, wilayah Nagorno-Karabakh diberikan kepada Azerbaijan oleh Uni Soviet setelah menguasai Kaukasus pada 1920an. Tak lama sebelum Uni Soviet jatuh, Nagorno-Karabakh menyatakan merdeka dari Azerbaijan, meletuskan perang antara Nagorno-Karabakh dan Armenia melawan Azerbaijan. Gencatan senjata telah disepakati pada 1994, tetapi pertentangan terus terjadi. Republik Nagorno-Karabakh sudah merdeka secara de facto, tetapi belum diakui oleh negara-negara PBB. Di Armenia wilayah ini dikenal juga sebagai Artsakh, diambil dari nama provinsi di Kerajaan Armenia kuno.

en: Kashmiri
id: Kashmir

en: ?plural:Kashmiris
id: Kashmir

en: The Kashmir valley is situated by the western foothills of the Himalayas. Having been inhabited for millennia, it is a melting pot of Hindu, Tibetan, and Islamic culture.
id: Lembah Kashmir terletak di wilayah perbukitan di barat Himalaya. Kashmir telah dihuni sejak ribuan tahun yang lalu, sehingga kebudayaan Hindu, Tibet dan Islam melebur di sana.

en: Katangan
id: Katanga

en: ?plural:Katangans
id: Katanga

en: Katanga, the southernmost part of the Democratic Republic of the Congo, rich in minerals and once home to the Yeke Kingdom. The region seceded from Congo a few days after that country's independence from Belgium in 1960. The state, protected by Belgian mining industrialists and foreign mercenaries, was led by Moise Tshombe. Katanga was reincorporated into Congo after a Congolese and UN military campaign.
id: Katanga, wilayah di ujung selatan Republik Demokratik Kongo, kaya akan bahan tambang dan pernah menjadi tempat berdirinya Kerajaan Yeke. Katanga memisahkan diri dari Kongo beberapa hari setelah merdeka dari Belgia pada tahun 1960. Katanga yang dilindungi oleh industrialis pertambangan Belgia dan tentara bayaran, dipimpin oleh Moise Tshombe. Katanga kembali ke tangan Kongo setelah melalui kampanye militer PBB dan Kongo.

en: Kazakh
id: Kazakhstan

en: ?plural:Kazakhs
id: Kazakhstan

en: Kazakhs are descendants of Turkic and Mongolian nomadic tribes. Conquered by Russia in the 18th century, Kazakhstan became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union. It is one of the ten largest states in the world by area.
id: Orang-orang Kazakhstan adalah keturunan suku nomaden Turki dan Mongolia. Ditaklukkan oleh Rusia pada abad ke-18, Kazakhstan merdeka pada 1991 dengan terpecahnya Uni Soviet. Kazakhstan adalah salah satu dari sepuluh negara terbesar di dunia berdasarkan wilayahnya.

en: Kenyan
id: Kenya

en: ?plural:Kenyans
id: Kenya

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
id: Kenya merdeka dari Inggris pada Desember 1963.

en: ?plural:I-Kiribati
id: Kiribati

en: ?plural:Kongo
id: Kongo

en: Kosovar
id: Kosovo

en: ?plural:Kosovars
id: Kosovo

en: Kosovo is a country on the Balkans. It declared independence in 2008. Serbia claims Kosovo as a province and its independence is not universally recognized.
id: Kosovo adalah sebuah negara di wilayah Balkan. Kosovo merdeka pada tahun 2008. Serbia mengklaim Kosovo sebagai provinsinya, dan kemerdekaannya tidak diakui secara universal.

en: Kurdish
id: Kurdi

en: ?plural:Kurds
id: Kurdi

en: ?female:Guru %s
id: Guru %s

en: Kuwaiti
id: Kuwait

en: ?plural:Kuwaitis
id: Kuwait

en: Kyrgyz
id: Kirgistan

en: ?plural:Kyrgyzs
id: Kirgistan

en: Nation in Central Asia. Conquered by the Russian Empire in the 19th century, Kyrgyzstan got independence from the Soviet Union in 1991.
id: Merupakan sebuah negara di Asia Tengah. Ditaklukkan oleh Kekaisaran Rusia pada abad 19, Kirgistan merdeka dari Uni Soviet pada 1991.

en: Lankese
id: Sri Lanka

en: ?plural:Lankese
id: Sri Lanka

en: Supreme Commander %s
id: Panglima Tinggi %s

en: ?female:Supreme Commander %s
id: Panglima Tinggi %s

en: Laotian
id: Laos

en: ?plural:Laotians
id: Laos

en: ?plural:Latins
id: Latin

en: Latvian
id: Latvia

en: ?plural:Latvians
id: Latvia

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
id: Sebagai akibat dari Perang Dunia I, Latvia menyatakan merdeka dari Rusia. Pada 1940, Latvia diduduki oleh Uni Soviet. Setelah runtuhnya Uni Soviet pada 1991, Latvia kembali memerdekakan diri.

en: Lebanese
id: Lebanon

en: ?plural:Lebanese
id: Lebanon

en: Leonese
id: Leon

en: ?plural:Leonese
id: Leon

en: Lesothoan
id: Lesotho

en: ?plural:Lesothoans
id: Lesotho

en: Liberian
id: Liberia

en: ?plural:Liberians
id: Liberia

en: Libyan
id: Libya

en: ?plural:Libyans
id: Libya

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
id: Wilayah Libya yang sekarang dulunya adalah koloni Kekaisaran Romawi sampai ditaklukkan Arab pada abad ke-7. Pada 1912, wilayah Libya dikuasai Italia, dan merdeka setelah Perang Dunia II sebagai hasil dari perjanjian damai antara Sekutu dengan Italia.

en: Liechtensteiner
id: Liechtenstein

en: ?plural:Liechtensteiners
id: Liechtenstein

en: The Principality of Liechtenstein is a tiny, doubly landlocked alpine country in Western Europe, bordered by Switzerland to its west and by Austria to its east. The Principality was formed by the merger of Vaduz and Schellenberg in 1719.
id: Kepangeranan Liechtenstein adalah negara kecil pegunungan di Eropa Barat yang berbatasan dengan Swiss di baratnya dan Austria di timurnya. Kepangeranan ini terbentuk dari bergabungnya Vaduz dan Schellenberg pada tahun 1719.

en: ?plural:Lipka Tatars
id: Lao

en: Lithuanian
id: Lithuania

en: ?plural:Lithuanians
id: Lithuania

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland. Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages.
id: Lithuania adalah sebuah negara kecil di pesisir selatan Laut Baltik, di timur laut Polandia. Bahasa Lithuania adalah bahasa Indo-Eropa paling rumit dan paling kuno.

en: Lojbanistani
id: Lojbanistan

en: ?plural:Lojbanistanis
id: Lojbanistan

en: Luxembourgish
id: Luksemburg

en: ?plural:Luxembourgians
id: Luksemburg

en: Macedonian
id: Makedonia

en: ?plural:Macedonians
id: Makedonia

en: The Republic of Macedonia is located in the south-central part of the Balkan peninsula. It declared independence from Yugoslavia in 1991.
id: Republik Makedonia terletak di bagian selatan-tengah Semenanjung Balkan. Makedonia merdeka dari Yugoslavia pada tahun 1991.

en: ?plural:Macedons
id: Makedonia

en: ?plural:Majapahit
id: Majapahit

en: Malagasy
id: Malagasi

en: ?plural:Malagasies
id: Malagasi

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
id: Malagasi adalah orang-orang Madagaskar. Untuk berabad-abad, suku-suku dari Indonesia, Afrika Timur, dan dunia Arab berkumpul di pulau ini.

en: High Commissioner %s
id: Komisioner Tinggi %s

en: ?female:High Commissioner %s
id: Komisioner Tinggi %s

en: Malawian
id: Malawi

en: ?plural:Malawians
id: Malawi

en: Malaysian
id: Malaysia

en: ?plural:Malaysians
id: Malaysia

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
id: Malaysia diawali dengan pendirian kerajaan Malaka oleh Prameswara pada awal abad ke-14.

en: Maldivian
id: Maladewa

en: ?plural:Maldivians
id: Maladewa

en: Malian
id: Mali

en: ?plural:Malians
id: Mali

en: ?plural:Maltese
id: Malta

en: ?female:%s Pasha
id: %s Pasha

en: ?plural:Manx
id: Manx

en: ?plural:Maori
id: Maori

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
id: Maori adalah orang-orang Polinesia yang bermigrasi ke dan mendiami kepulauan yang sekarang dikenal sebagai Selandia Baru. Menurut bukti arkeologis, migrasi dimulai pada tahun 900-an dan berlanjut sampai 1400-an.

en: ?plural:Mapuche
id: Mapuche

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
id: Orang-orang Mapuche berhasil bertahan dari perluasan wilayah Inka, menahan mereka di sungai Maule yang sekarang dikenal sebagai Cili bagian tengah. Mereka terbukti sebagai lawan terberat Spanyol, karena dapat bertahan selama 300 tahun sebelum akhirnya mereka dikuasai Spanyol.

en: Mauritanian
id: Mauritania

en: ?plural:Mauritanians
id: Mauritania

en: ?plural:Mecklenburgians
id: Mecklenburg

en: Mexican
id: Meksiko

en: ?plural:Mexicans
id: Meksiko

en: Micronesian
id: Mikronesia

en: ?plural:Micronesian
id: Mikronesia

en: Milanese
id: Milan

en: ?plural:Milanese
id: Milan

en: Moldovan
id: Moldova

en: ?plural:Moldovans
id: Moldova

en: Moldova was conquered by the Ottomans in the 16th century. Then in 1812 Moldova became part of the Russian Empire. From 1918 Moldova was part of Romania until inclusion in the Soviet Union in 1940. The modern Republic of Moldova gained independence from the Soviet Union in 1991.
id: Moldova ditaklukkan oleh Kekaisaran Utsmaniyah pada abad ke-16. Lalu pada 1812 Moldova menjadi bagian Kekaisaran Rusia. Sejak 1918 Moldova menjadi bagian Rumania hingga dimasukkan ke dalam Uni Soviet pada 1940. Republik Moldova modern merdeka dari Uni Soviet pada 1991.

en: Moluccan
id: Maluku

en: ?plural:Moluccans
id: Maluku

en: ?plural:Mons
id: Mon

en: The Mon people were among the earliest inhabitants of Southeast Asia and instrumental in the spread of Buddhism in the region.
id: Orang-orang Mon adalah salah satu penduduk Asia Tenggara paling pertama yang berperan dalam penyebaran agama Budha di wilayah ini.

en: Montenegrin
id: Montenegro

en: ?plural:Montenegrins
id: Montenegro

en: Montenegro is a small country on the Balkans, the last to be conquered by the Ottomans and the first to become independent again. Part of Yugoslavia in the 20th century, it dissolved its union with Serbia in 2006.
id: Montenegro adalah sebuah negara kecil di daerah Balkan. Negara terakhir yang ditaklukkan Kekaisaran Utsmaniyah sekaligus negara pertama yang merdeka kembali. Montenegro menjadi bagian dari Yugoslavia pada abad ke-20, kemudian bergabung dengan Serbia pada 2006.

en: Moravian
id: Moravia

en: ?plural:Moravians
id: Moravia

en: Moroccan
id: Maroko

en: ?plural:Moroccans
id: Maroko

en: Mozambican
id: Mozambik

en: ?plural:Mozambicans
id: Mozambik

en: Mozambique is a country in Southeast Africa. It gained independence from Portugal in 1975.
id: Mozambik adalah sebuah negara di Afrika Tenggara yang merdeka dari Portugis pada 1975.

en: ?plural:Mughals
id: Mughal

en: The Mughal Empire ruled most of the Indian subcontinent throughout the early modern era.
id: Kesultanan Mughal menguasai sebagian besar daratan India selama era modern awal.

en: ?plural:Muskogee
id: Muskogee

en: The Muskogee was a confederacy of North American tribes, including the Creek, Seminole, Choctaw, and Chickasaw. They were based in the area now encompassed by the U.S. states of Georgia and Alabama. Creek and Seminole tribes briefly formed a sovereign state known as the "State of Muskogee" during the early 1800s.
id: Muskogee adalah konfederasi suku-suku Amerika Utara, termasuk Creek, Seminole, Choctaw, dan Chickasaw. Pusatnya berada di wilayah yang sekarang meliputi negara bagian Georgia dan Alabama di AS. Creek dan Seminole secara singkat membangun negara kekuasaan yang dikenal dengan "State of Muskogee" (Negara Muskogee) pada awal 1800-an.

en: Namibian
id: Namibia

en: ?plural:Namibians
id: Namibia

en: Nauruan
id: Nauru

en: ?plural:Nauruans
id: Nauru

en: ?plural:Navajo
id: Navajo

en: Neapolitan
id: Napoli

en: ?plural:Neapolitans
id: Napoli

en: For centuries the Kingdom of Naples was the largest country on the Italian Peninsula. Many European powers showed interest in the kingdom and its throne changed hands many times. After the Napoleonic Era it was merged with the Kingdom of Sicily.
id: Selama berabad-abad Kerajaan Napoli menjadi negara terbesar di Semenanjung Italia. Banyak bangsa Eropa yang tertarik untuk menguasainya, hingga kerajaan ini sering berpindah tangan. Setelah Era Napoleon, Napoli digabung dengan Kerajaan Sisilia.

en: Nenets
id: Nenet

en: ?plural:Nenets
id: Nenet

en: The Nenets are a people living in north-western Russia and the most populous among the Samoyed peoples.
id: Suku Nenet tinggal di barat laut Rusia, dan merupakan suku dengan penduduk terbanyak di antara orang-orang Samoyed.

en: Nepali
id: Nepal

en: ?plural:Nepalis
id: Nepal

en: Nestorian
id: Nestoria

en: ?plural:Nestorians
id: Nestoria

en: ?plural:Newfoundlanders
id: Newfoundland

en: New Zealand
id: Selandia baru

en: ?plural:New Zealanders
id: Selandia Baru

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
id: Gugusan Kepulauan Selandia Baru dikuasai Inggris pada 1840. Setelah memproklamasikan kemerdekaannya pada 1907, Selandia Baru menjadi dominion merdeka di antara Negara-negara Persemakmuran.

en: Nicaraguan
id: Nikaragua

en: ?plural:Nicaraguans
id: Nikaragua

en: The largest of the Central American republics, Nicaragua is known for its turbulent history. The country lived through numerous civil wars and foreign interventions until Anastasio Somoza established a notoriously corrupt dictatorship in the 1930s. His family continued to rule until 1979, when the last Somoza was overthrown by sandinista revolutionaries, starting 11 years of civil war between the sandinista government and the contras.
id: Nikaragua, republik terbesar di Amerika Tengah, terkenal akan sejarahnya yang bergejolak. Di negara ini telah terjadi banyak perang sipil dan intervensi asing sampai Anastasio Somoza memimpin pada 1930an sebagai diktator yang korup. Keluarganya melanjutkan kepemimpinannya sampai tahun 1979 ketika pemerintahannya digulingkan pada revolusi Sandinista. Kemudian meletuslah perang sipil antara pemerintahan Sandinista dan kaum kontra.

en: Nigerian
id: Nigeria

en: ?plural:Nigerians
id: Nigeria

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960. It is the most populous country of Africa.
id: Nigeria merdeka penuh dari kekuasaan Inggris pada 1960. Negara ini memiliki penduduk terbanyak di Afrika.

en: Norman
id: Normandia

en: ?plural:Normans
id: Normandia

en: North Korean
id: Korea Utara

en: ?plural:North Koreans
id: Korea Utara

en: Great Leader %s
id: Pemimpin Besar %s

en: ?female:Great Leader %s
id: Pemimpin Besar %s

en: Norwegian
id: Norwegia

en: ?plural:Norwegians
id: Norwegia

en: Nubian
id: Nubia

en: ?plural:Nubians
id: Nubia

en: Pharaoh %s
id: Firaun %s

en: Great Pharaoh %s
id: Firaun Besar %s

en: Numidian
id: Numidia

en: ?plural:Numidians
id: Numidia

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
id: Nuu-chah-nulth

en: The Nuu-chah-nulth are a Pacific Northwest people, one of the few Native American peoples to travel in the open ocean and hunt whales. They inhabited most of what is now western Vancouver Island and now number over 8,000 individuals. Like other people of the Pacific Northwest, they built large wooden canoes and houses and lived in clan systems.
id: Nuu-chah-nulth adalah orang Pasifik Barat Daya, salahsatu suku asli Amerika yang berpergian ke laut lepas dan berburu paus. Mereka mendiami sebagian besar wilayah yang sekarang adalah barat Kepulauan Vancouver dan sekarang beranggota 8.000 orang. Seperti orang Pasifik Barat Daya lainnya, mereka membuat sampan kayu besar dan rumah-rumah, dan hidup dalam sistem klan.

en: Oldenburgian
id: Oldenburg

en: ?plural:Oldenburgians
id: Oldenburg

en: Old Prussian
id: Prussia Lama

en: ?plural:Old Prussians
id: Prussia Lama

en: Omani
id: Oman

en: ?plural:Omanis
id: Oman

en: Oman is an Arab country in southwest Asia on the southeast coast of the Arabian Peninsula. Before the arrival of Islam Oman was controlled by Achaemenids, Parthians and Sassanids.
id: Oman adalah sebuah negara Arab di Asia Barat Daya yang terletak di pesisir tenggara Semenanjung Arabia. Sebelum datangnya Islam, Oman dikuasai oleh Kekaisaran Akhemeniyah, Parthia, dan Sasaniyah.

en: General Commander %s
id: Panglima Jendral %s

en: ?female:General Commander %s
id: Panglima Jendral %s

en: ?plural:Ossetians
id: Ossetia

en: Ostrogothic
id: Ostrogoth

en: ?plural:Ostrogoths
id: Ostrogoth

en: Ottoman
id: Utsmaniyah

en: ?plural:Ottomans
id: Utsmaniyah

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
id: Di awal abad 14, Usman, seorang pemimpin suku kecil di barat Anatolia, berhasil menaklukkan suku-suku di sekitarnya. Seabad kemudian ibukota Kekaisaran Bizantium takluk di bawah kekuasaan Turki, memberikan jalan kepada Kekaisaran Utsmaniyah untuk menguasai Eropa. Mereka berhasil menguasai wilayah tenggara Eropa, wilayah Arab Islam, Mesir, dan Afrika Utara, menjadikannya kekuatan besar sampai kejatuhannya setelah Perang Dunia I.

en: Ozite
id: Oz

en: ?plural:Ozites
id: Oz

en: The land of Oz was created by L. Frank Baum in 1900 in 'The Wonderful Wizard of Oz' and was subsequently embellished in a number of other books. The country consists of four main territories: Winkie Country, Quadling Country, Munchkin Country, and Gillikin Country. Oz is surrounded by an impassable desert.
id: Dongeng tentang tanah Oz diciptakan oleh L. Frank Baum pada tahun 1900 dalam 'The Wonderful Wizard of Oz' yang kemudian sering diceritakan kembali dalam banyak buku lain. Oz terdiri atas empat wilayah utama: Winkie, Quadling, Munchkin, dan Gillikin. Wilayah Oz dikelilingi gurun pasir.

en: Wizard %s
id: Penyihir %s

en: Witch %s
id: Penyihir %s

en: Pakistani
id: Pakistan

en: ?plural:Pakistanis
id: Pakistan

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
id: Federasi Pakistan terbentuk dari wilayah India Inggris yang sebagian besar penduduknya Muslim pada tahun 1947.

en: Palestinian
id: Palestina

en: ?plural:Palestinian
id: Palestina

en: Dictatrix %s
id: Diktator %s

en: Panamanian
id: Panama

en: ?plural:Panamanians
id: Panama

en: ?plural:Papua New Guineans
id: Papua Nugini

en: Governor-General %s
id: Gubernur Jendral %s

en: ?female:Governor-General %s
id: Gubernur Jendral %s

en: Papuan
id: Papua

en: ?plural:Papuans
id: Papua

en: Paraguayan
id: Paraguay

en: ?plural:Paraguayans
id: Paraguay

en: Peruvian
id: Peru

en: ?plural:Peruvians
id: Peru

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
id: Peru adalah awal peradaban dan kekaisaran Inka. Sampai saai ini Peru masih menjadi pusat kebudayaan asli Amerika Selatan.

en: Phoenician
id: Fenisia

en: ?plural:Phoenicians
id: Fenisia

en: Prussian
id: Prussia

en: ?plural:Prussians
id: Prussia

en: Puerto Rican
id: Puerto Riko

en: ?plural:Puerto Ricans
id: Puerto Riko

en: ?plural:P'urhepecha
id: P'urhepecha

en: Qatari
id: Qatar

en: ?plural:Qataris
id: Qatar

en: Qatar is an emirate located on a peninsula on the Persian Gulf. It is one of the wealthiest countries of the world in terms of GDP per capita. Qatar is one of the world's few absolute monarchies.
id: Qatar adalah sebuah keamiran yang terletak di semenanjung di Teluk Persia. Qatar adalah salah satu negara terkaya di dunia berdasarkan PDB-per-kapitanya. Keamiran Qatar adalah salah satu dari sedikit monarki absolut di dunia.

en: Quebecois
id: Quebec

en: ?plural:Quebecois
id: Quebec

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
id: Quebec adalah provinsi terbesar di Kanada, menjadi tempat tinggal sebagian besar orang-orang Francophone di Amerika.

en: Rio-Grandense
id: Rio Grande

en: ?plural:Rio-Grandenses
id: Rio Grande

en: Romanian
id: Romania

en: ?plural:Romanians
id: Romania

en: Director-President %s
id: Presiden Direktur %s

en: ?female:Director-President %s
id: Presiden Direktur %s

en: The Kievan Rus' were a Medieval Slavic monarchy. It was centered in Kiev after that city was conquered by Oleg of Novgorod. In the 13th century the Rus' succumbed to a Mongol invasion. The Rus' were the precursors of the modern East Slavic nations.
id: Kievan Rus' adalah sebuah kerajaan Slav di Abad Pertengahan yang berpusat di Kiev, setelah kota tersebut ditaklukkan oleh Oleg dari Novgorod. Pada abad ke-13, Kievan Rus' menyerah kepada Mongol. Kievan Rus' menjadi pelopor negara-negara Slav TImur modern.

en: Rwandan
id: Rwanda

en: ?plural:Rwandans
id: Rwanda

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
id: Rwanda adalah negara yang tanahnya berbukit-bukit dan sangat subur di wilayah Danau Besar di Afrika Timur. Populasi penduduk Rwanda adalah yang terpadat dibanding negara Afrika lainnya.

en: Ryukyuan
id: Ryukyu

en: ?plural:Ryukyuans
id: Ryukyu

en: Saint Lucian
id: Santa Lucia

en: ?plural:Saint Lucian
id: Santa Lucia

en: Salvadoran
id: Salvador

en: ?plural:Salvadorans
id: Salvador

en: ?plural:Sami
id: Sami

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
id: Sami adalah orang-orang di utara Skandinavia. Bangsa mereka meliputi hingga wilayah negara-negara Skandinavia utara-sekali dan barat daya Rusia.

en: Sammarinese
id: San Marino

en: ?plural:Sammarinese
id: San Marino

en: Samoan
id: Samoa

en: ?plural:Samoans
id: Samoa

en: Chief of the Government %s
id: Kepala Pemerintahan %s

en: ?female:Chief of the Government %s
id: Kepala Pemerintahan %s

en: Santomean
id: Sao Tome dan Principe

en: ?plural:Santomeans
id: Sao Tome dan Principe

en: ?plural:Saudis
id: Saudi

en: ?plural:Saxons
id: Saxon

en: Schleswig-Holsteinian
id: Schleswig-Holstein

en: ?plural:Schleswig-Holsteinians
id: Schleswig-Holstein

en: ?female:Clan Chief %s
id: Kepala Klan %s

en: Scottish
id: Skotlandia

en: ?plural:Scots
id: Skotlandia

en: ?plural:Seljuks
id: Seljuk

en: Senegalese
id: Senegal

en: ?plural:Senegalese
id: Senegal

en: Senegal is the westernmost country of mainland Africa. It has been independent from France since 1960. Senegal is relatively stable and democratic compared to its neighbors.
id: Senegal adalah sebuah negara di ujung barat benua Afrika. Senegal merdeka dari Perancis pada tahun 1960. Pemerintahannya relatif stabil dan demokratis jika dibandingkan dengan negara tetangganya.

en: Serbian
id: Serbia

en: ?plural:Serbians
id: Serbia

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
id: Serbia adalah bagian Slav Selatan yang ditaklukkan oleh Kekaisaran Utsmaniyah setelah keruntuhan Kekaisaran Bizantium. Hampir selama abad 20, Serbia merupakan bagian dari Federasi Yugoslav.

en: Seychellois
id: Seychelles

en: ?plural:Seychellois
id: Seychelles

en: Siberian
id: Siberia

en: ?plural:Siberians
id: Siberia

en: Sicilian
id: Sisilia

en: ?plural:Sicilians
id: Sisilia

en: Sierra Leonean
id: Sierra Leone

en: ?plural:Sierra Leoneans
id: Sierra Leone

en: Sierra Leone is a country in West Africa. It was founded in 1792 as a home for liberated slaves and quickly passed to become a British dependency. Sierra Leone has been an independent republic since 1961. In the 1990s the country passed through a civil war. Today, Sierra Leone remains one of the poorest countries in the world.
id: Sierra Leone adalah sebuah negara di Afrika Barat yang didirikan pada tahun 1792 sebagai rumah bagi para budak yang merdeka. Kemudian Sierra Leone dijajah Inggris. Republik Sierra Leone merdeka pada 1961. Pada tahun 1990an, perang sipil melanda. Saat ini Sierra Leone menjadi salah satu negara termiskin di dunia.

en: ?plural:Sikhs
id: Sikh

en: Sikhs are the followers of a monotheistic religion originating from the Indian Subcontinent in the 15th century. The Punjab, on the border of Pakistan and India, is the heartland of Sikhism. In the 19th century a Sikh Empire existed in the region.
id: Orang-orang Sikh adalah pengikut agama monoteistik yang terbentuk pada abad ke-15 dan berasal dari daratan India, tepatnya daerah Punjabi, yang berada di wilayah perbatasan Pakistan dan India. Pada abad ke-19, Kerajaan Sikh berkuasa di daerah ini.

en: Sikkimese
id: Sikkim

en: ?plural:Sikkimese
id: Sikkim

en: Wedged between Nepal and Bhutan, the Himalayan kingdom of Sikkim was ruled by a lineage of monarchs known as chogyals for centuries, until becoming the 22nd state of India in 1975.
id: Diapit Nepal dan Bhutan, Kerajaan Sikkim diperintah oleh segaris keturunan raja yang dikenal sebagai Chogyal selama berabad-abad, sampai akhirnya Sikkim menjadi negara bagian India ke-22 pada tahun 1975.

en: Silesian
id: Silesia

en: ?plural:Silesians
id: Silesia

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
id: Silesia adalah sebuah wilayah di Polandia bagian selatan yang pernah menjadi sebuah kerajaan merdeka.

en: Singaporean
id: Singapura

en: ?plural:Singaporeans
id: Singapura

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
id: Singapura adalah kota-negara perdagangan yang terletak di ujung Semenanjung Malaya.

en: Sinhalese
id: Sinhala

en: ?plural:Sinhalese
id: Sinhala

en: Slavic
id: Slav

en: ?plural:Slavs
id: Slav

en: Slovakian
id: Slovakia

en: ?plural:Slovakians
id: Slovakia

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
id: Slovakia adalah negara di jantung Eropa. Secara resmi merupakan bagian dari Cekoslowakia, hingga 1918 menjadi bagian Kekaisaran Austo-Hungaria.

en: Slovenian
id: Slovenia

en: ?plural:Slovenians
id: Slovenia

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
id: Slovenia dulunya adalah republik paling barat dan utara dari Federasi Yugoslavia.

en: Solomon Islander
id: Kepulauan Solomon

en: ?plural:Solomon Islanders
id: Kepulauan Solomon

en: ?plural:Somalilanders
id: Somaliland

en: The Republic of Somaliland is an unrecognized state in Northern Somalia, roughly concurrent with former British Somaliland. It declared independence upon the collapse of Somalia in 1991. Although it enjoys more stability and a somewhat higher standard of living than the rest of Somalia it remains internationally unrecognized.
id: Republik Somaliland adalah negara yang tidak diakui di Somalia Utara, yang dulunya adalah Somaliland Britania. Somaliland merdeka pada 1991, bersamaan dengan jatuhnya Somalia. Walaupun keadaannya lebih stabil dan standar hidupnya lebih tinggi dari wilayah Somalia lainnya, Somaliland tetap tidak diakui secara internasional.

en: Somali
id: Somalia

en: ?plural:Somalis
id: Somalia

en: South African
id: Afrika Selatan

en: ?plural:South Africans
id: Afrika Selatan

en: South American
id: Amerika Selatan

en: ?plural:South Americans
id: Amerika Selatan

en: South Korean
id: Korea Selatan

en: ?plural:South Koreans
id: Korea Selatan

en: South Sudanese
id: Sudan Selatan

en: ?plural:South Sudanese
id: Sudan Selatan

en: South Vietnamese
id: Vietnam Selatan

en: ?plural:South Vietnamese
id: Vietnam Selatan

en: South Vietnam, officially the Republic of Vietnam, was the American-backed state during the Vietnam War. The country was reunited with North Vietnam after it was conquered by communist forces in 1975.
id: Vietnam Selatan atau Republik Vietnam adalah negara yang dibekingi Amerika selama Perang Vietnam. Negara ini kemudian disatukan dengan Vietnam Utara setelah ditaklukkan pasukan komunis pada tahun 1975.

en: Madame %s
id: Madam %s

en: South Yemeni
id: Yaman Selatan

en: ?plural:South Yemenis
id: Yaman Selatan

en: The area around Aden was colonized by the British in 1839. South Yemen declared independence in 1967 and joined the communist bloc. It was united with North Yemen in 1990.
id: Wilayah di sekitar Aden dijajah oleh Inggris pada tahun 1839. Yaman Selatan merdeka pada 1967 dan bergabung dengan blok komunis. Yaman Selatan digabung dengan Yaman Utara pada 1990.

en: Soviet
id: Uni Soviet

en: ?plural:Soviets
id: Uni Soviet

en: The history of the Soviet Union starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. The Soviet Union became one of the most powerful states in the 20th century, but by the end of 1991 it had disintegrated into fifteen independent countries due to social and economic problems.
id: Sejarah Uni Soviet dimulai pada November 1917, ketika terjadi Revolusi Bolshevik yang dipimpin oleh Lenin. Pada 31 Desember 1922, empat republik Soviet bersatu menjadi satu negara. Uni Soviet menjadi salah satu negara terkuat pada abad ke-20, hingga terpecah menjadi lima belas negara pada 1991 yang diakibatkan oleh  masalah sosial dan ekonomi.

en: Sri Vijaya
id: Sriwijaya

en: ?plural:Sri Vijaya
id: Sriwijaya

en: Sudanese
id: Sudan

en: ?plural:Sudanese
id: Sudan

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
id: Pada 1820 Sudan dikuasai Mesir lalu dikuasai Inggris. Sudan merdeka pada 1956.

en: Surinamese
id: Suriname

en: ?plural:Surinamese
id: Suriname

en: Sergeant %s
id: Sersan %s

en: ?female:Sergeant %s
id: Sersan %s

en: ?plural:Swahili
id: Swahili

en: ?plural:Swazis
id: Swazi

en: The Swazi are a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
id: Swazi adalah orang-orang Bantu dari Afrika Selatan. Dibawah kepemimpinan Mswati II (1820 - 1868), Swazi memperluas wilayahnya dan menstabilkan perbatasan dengan Zulu di selatan.

en: ?plural:Swiss
id: Swiss

en: Federal Councillor %s
id: Dewan Federal %s

en: ?female:Federal Councillor %s
id: Dewan Federal %s

en: Syrian
id: Suriah

en: ?plural:Syrians
id: Suriah

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
id: Republik Arab Suriah modern dibentuk dengan mandat dari pemerintah Prancis dan kemudian merdeka pada dekade 1940an

en: Tahitian
id: Tahiti

en: ?plural:Tahitians
id: Tahiti

en: ?plural:Tairona
id: Tairona

en: Taiwanese
id: Taiwan

en: ?plural:Taiwanese
id: Taiwan

en: Tajik
id: Tajikistan

en: ?plural:Tajiks
id: Tajikistan

en: Tajikistan is a nation in Central Asia. The Tajiks trace the foundation of their nation back to the Samanid Empire, one of the first Persian states to appear after the Arab conquest.
id: Tajikistan adalah sebuah negara di Asia Tengah. Berdirinya negara ini berawal dari Kekaisaran Samaniyah, salah satu negara Persia pertama yang berdiri setelah penaklukan oleh bangsa Arab.

en: Tanganyikan
id: Tanganyika

en: ?plural:Tanganyikans
id: Tanganyika

en: Tanzanian
id: Tanzania

en: ?plural:Tanzanians
id: Tanzania

en: Knights Templar
id: Kesatria Templar

en: ?plural:Templars
id: Kesatria Templar

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
id: Kesatria Templar dibentuk setelah Perang Salib Pertama untuk melindungi para peziarah dalam perjalanan mereka ke Tanah Suci. Organisasi ini berkembang menjadi kekuatan besar dan kaya dalam 200 tahun berikutnya, dan menjadi pencetus banyak konsep modern seperti Perbankan.

en: Texan
id: Texas

en: ?plural:Texans
id: Texas

en: Thracian
id: Trakia

en: ?plural:Thracians
id: Trakia

en: The second most numerous people in the ancient western world.
id: Peradaban terbesar kedua di dunia Barat prasejarah.

en: Tibetan
id: Tibet

en: ?plural:Tibetans
id: Tibet

en: ?female:Dalai Lama %s
id: Dalai Lama %s

en: Timurid
id: Timuriyah

en: ?plural:Timurids
id: Timuriyah

en: Togolese
id: Togo

en: ?plural:Togolese
id: Togo

en: Tongan
id: Tonga

en: ?plural:Tongans
id: Tonga

en: Transnistrian
id: Transnistria

en: ?plural:Transnistrians
id: Transnistria

en: Transnistria was added to the Moldavian SSR by Stalin, although it was mostly inhabited by Russians and Ukrainians. After the collapse of the Soviet Union Transnistria declared its independence from Moldova. Although the country is de facto independent, it is not recognized by any UN member. Power is still in the hands of the old communist elite.
id: Transnistria dimasukkan ke dalam wilayah Moldova oleh Stalin, walaupun sebagian besar penduduknya adalah orang Rusia dan Ukraina. Setelah jatuhnya Uni Soviet, Transnistria menyatakan kemerdekaannya dari Moldova. Walaupun sudah merdeka secara de facto, tidak ada anggota PBB yang mengakuinya. Kekuasaan masih ada di tangan para elit komunis lama.

en: Transylvanian
id: Transylvania

en: ?plural:Transylvanians
id: Transylvania

en: Trinidadian and Tobagonian
id: Trinidad dan Tobago

en: ?plural:Trinidadians and Tobagonians
id: Trinidad dan Tobago

en: ?plural:Tuaregs
id: Tuareg

en: Tunisian
id: Tunisia

en: ?plural:Tunisians
id: Tunisia

en: Turkmen
id: Turkmenistan

en: ?plural:Turkmens
id: Turkmenistan

en: ?plural:Tuvans
id: Tuva

en: Ugandan
id: Uganda

en: ?plural:Ugandans
id: Uganda

en: Ukrainian
id: Ukraina

en: ?plural:Ukrainians
id: Ukraina

en: Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
id: Ukraina memiliki wilayah yang luas di bagian barat wilayah Uni Soviet. Di Ukraina terdapat tanah hitam paling subur di bumi.

en: UN
id: PBB

en: ?plural:UN
id: PBB

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
id: Perserikatan Bangsa-bangsa meyakini Hak Asasi Manusia dan perlindungan terhadap kaum yang lemah.

en: Secretary-General %s
id: Sekretaris Jendral %s

en: ?female:Secretary-General %s
id: Sekretaris Jendral %s

en: Uruguayan
id: Uruguay

en: ?plural:Uruguayans
id: Uruguay

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
id: Uruguay, negara kecil di Amerika Selatan ini sering disebut sebagai "Swiss-nya Amerika" karena kesejahteraan rakyatnya yang berkembang dengan baik.

en: ?plural:Uyghurs
id: Uyghur

en: Uzbek
id: Uzbekistan

en: ?plural:Uzbeks
id: Uzbekistan

en: Vampire
id: Vampir

en: ?plural:Vampires
id: Vampir

en: Bloodsucking creatures of legend.
id: Makhluk legenda penghisap darah.

en: Vandalic
id: Vandal

en: ?plural:Vandals
id: Vandal

en: Vanuatuan
id: Vanuatu

en: ?plural:Ni-Vanuatu
id: Vanuatu

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
id: Peradaban India Kuno lahir di lembah sungai Indus, di kawasan Pakistan modern.

en: ?female:Mahatma %s
id: Mahatma %s

en: Venetian
id: Venesia

en: ?plural:Venetians
id: Venesia

en: Venezuelan
id: Venezuela

en: ?plural:Venezuelans
id: Venezuela

en: ?plural:Vermonters
id: Vermont

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: ?plural:Vietnamese
id: Vietnam

en: Visigothic
id: Visigoth

en: ?plural:Visigoths
id: Visigoth

en: ?plural:Welsh
id: Welsh

en: ?plural:Werewolves
id: Werewolf

en: ?plural:West Romans
id: Romawi Barat

en: West Indian
id: India Barat

en: ?plural:West Indians
id: India Barat

en: ?plural:Wuerttembergians
id: Wuerttemberg

en: Yemeni
id: Yaman

en: ?plural:Yemenis
id: Yaman

en: ?plural:Yugoslavs
id: Yugoslavia

en: Zambian
id: Zambia

en: ?plural:Zambians
id: Zambia

en: ?plural:Zanzibaris
id: Zanzibar

en: ?plural:Zimbabweans
id: Zimbabwe
