Freeciv 2.3.0 - en to sr translation catalogue (138 entries)

en: Australian Aboriginal
sr: абориџински

en: ?plural:Aborigines
sr: Абориџина

en: Afghani
sr: афганистански

en: ?plural:Afghanis
sr: Афганистанаца

en: Algerian
sr: алжирски

en: ?plural:Algerians
sr: Алжираца

en: Antarctican
sr: антарктички

en: ?plural:Antarcticans
sr: Антартикчана

en: Independent South Pole, land of penguins.
sr: Независни јужни пол, слободна земља пингвина.

en: Argentine
sr: аргентински

en: ?plural:Argentines
sr: Аргентинаца

en: Armenian
sr: јерменски

en: ?plural:Armenians
sr: Јермена

en: Assyrian
sr: асирски

en: ?plural:Assyrians
sr: Асираца

en: Australian
sr: аустралијски

en: ?plural:Australians
sr: Аустралијанаца

en: Bavarian
sr: баварски

en: ?plural:Bavarians
sr: Бавараца

en: Belgian
sr: белгијски

en: ?plural:Belgians
sr: Белгијанаца

en: Bengali
sr: бенгалски

en: ?plural:Bengalis
sr: Бенгалаца

en: Bolivian
sr: боливијски

en: ?plural:Bosnians
sr: Босанаца

en: British
sr: британски

en: ?plural:Britons
sr: Британаца

en: Bulgarian
sr: бугарски

en: ?plural:Bulgarians
sr: Бугара

en: Burmese
sr: бурмански

en: ?plural:Burmese
sr: Бурмежана

en: Canadian
sr: канадски

en: ?plural:Canadians
sr: Канађана

en: Catalan
sr: каталонски

en: ?plural:Catalans
sr: Каталонаца

en: Chilean
sr: чилеански

en: ?plural:Chileans
sr: Чилеанаца

en: Colombian
sr: колумбијски

en: ?plural:Colombians
sr: Колумбијаца

en: Croatian
sr: хрватски

en: ?plural:Croatians
sr: Хрвата

en: Cuban
sr: кубански

en: ?plural:Cubans
sr: Кубанаца

en: Czech
sr: чешки

en: ?plural:Czechs
sr: Чеха

en: Estonian
sr: естонски

en: ?plural:Estonians
sr: Естонаца

en: Filipino
sr: филипински

en: ?plural:Filipinos
sr: Филипинаца

en: Finnish
sr: фински

en: ?plural:Finns
sr: Финаца

en: Gallic
sr: галски

en: ?plural:Gauls
sr: Гала

en: Georgian
sr: грузијски

en: ?plural:Georgians
sr: Грузијаца

en: Hellenic
sr: грчки

en: ?plural:Hellenes
sr: Грка

en: Hungarian
sr: мађарски

en: ?plural:Hungarians
sr: Мађара

en: Icelandic
sr: исландски

en: ?plural:Icelanders
sr: Исланђана

en: Illyrian
sr: илирски

en: ?plural:Illyrians
sr: Илира

en: Inuit
sr: инуитски

en: ?plural:Inuits
sr: Инуита

en: Iraqi
sr: ирачки

en: ?plural:Iraqis
sr: Ирачана

en: Irish
sr: ирски

en: ?plural:Irish
sr: Ираца

en: Israeli
sr: израелски

en: ?plural:Israelis
sr: Израелаца

en: Kenyan
sr: кенијски

en: ?plural:Kenyans
sr: Кенијаца

en: Latvian
sr: летонски

en: ?plural:Latvians
sr: Летонаца

en: Libyan
sr: либански

en: ?plural:Libyans
sr: Либанаца

en: Lithuanian
sr: литвански

en: ?plural:Lithuanians
sr: Литванаца

en: Malaysian
sr: малежански

en: ?plural:Malaysians
sr: Малежана

en: Malian
sr: малијски

en: ?plural:Malians
sr: Мала

en: Maori
sr: маорски

en: ?plural:Maori
sr: Маора

en: Martian
sr: марсовски

en: ?plural:Martians
sr: Марсоваца

en: Mexican
sr: мексички

en: ?plural:Mexicans
sr: Мексиканаца

en: New Zealand
sr: новозелансдски

en: ?plural:New Zealanders
sr: Новозеланђана

en: Nigerian
sr: нигеријски

en: ?plural:Nigerians
sr: Нигеријаца

en: Norwegian
sr: норвешки

en: ?plural:Norwegians
sr: Норвежана

en: Ottoman
sr: отомански

en: ?plural:Ottomans
sr: Отомана

en: Phoenician
sr: феничански

en: ?plural:Phoenicians
sr: Феничана

en: Quebecois
sr: квебешки

en: ?plural:Quebecois
sr: Квебежана

en: Romanian
sr: румунски

en: ?plural:Romanians
sr: Румуна

en: Scottish
sr: шкотски

en: ?plural:Scots
sr: Шкотланђана

en: Serbian
sr: српски

en: ?plural:Serbians
sr: Срба

en: Singaporean
sr: сингапурски

en: ?plural:Singaporeans
sr: Сингапураца

en: Slovakian
sr: словачки

en: ?plural:Slovakians
sr: Словака

en: Slovenian
sr: словеначки

en: ?plural:Slovenians
sr: Словенаца

en: South African
sr: јужно-афрички

en: ?plural:South Africans
sr: Јужно-африканаца

en: Soviet
sr: совјетски

en: ?plural:Soviets
sr: Совјета

en: Sudanese
sr: судански

en: ?plural:Sudanese
sr: Суданаца

en: Swiss
sr: швајцарски

en: ?plural:Swiss
sr: Швајцараца

en: Taiwanese
sr: тајвански

en: ?plural:Taiwanese
sr: Тајванаца

en: Texan
sr: тексашки

en: ?plural:Texans
sr: Тексашана

en: Tibetan
sr: тибетански

en: ?plural:Tibetans
sr: Тибетанаца

en: Tunisian
sr: тунижански

en: ?plural:Tunisians
sr: Тунижана

en: Ukrainian
sr: украјински

en: ?plural:Ukrainians
sr: Украјинаца

en: Uyghur
sr: ујгурски

en: ?plural:Uyghurs
sr: Ујгура

en: ?plural:Venezuelans
sr: Венецуеланаца

en: Vietnamese
sr: вијетнамски

en: ?plural:Vietnamese
sr: Вијетнамаца

en: Welsh
sr: велшки

en: ?plural:Welsh
sr: Велшана
