freeciv 2.0.3 - en to cs translation catalogue (192 entries)

en: Afghani
cs: Afgánský

en: ?plural:Afghanis
cs: ?plural:Afgánský

en: African
cs: Africký

en: Ainu
cs: Ajnský

en: ?plural:Ainu
cs: ?plural:Ajnové

en: Algerian
cs: Alžírský

en: ?plural:Algerians
cs: ?plural:Alžířané

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
cs: Alžírsko je arabský národ v severní Africe. Historicky je osídlen Berbery.

en: Antarctican
cs: Antarktický

en: ?plural:Antarcticans
cs: ?plural:Antarktiďané

en: Independent South Pole, land of penguins.
cs: Nezávislý Jižní pól, země tučňáků.

en: Aramean
cs: Aramejský

en: ?plural:Arameans
cs: ?plural:Aramejci

en: Argentine
cs: Argentinský

en: ?plural:Argentines
cs: ?plural:Argentinci

en: Armenian
cs: Arménský

en: ?plural:Armenians
cs: ?plural:Arméni

en: Assyrian
cs: Asyřanský

en: ?plural:Assyrians
cs: ?plural:Asyřanský

en: Australian
cs: Australský

en: ?plural:Australians
cs: ?plural:Australané

en: ?plural:Basques
cs: ?plural:Baskové

en: Bavarian
cs: Bavorský

en: ?plural:Bavarians
cs: ?plural:Bavoráci

en: Belarusian
cs: Běloruský

en: ?plural:Belarusians
cs: ?plural:Bělorusové

en: Belgian
cs: Belgický

en: ?plural:Belgians
cs: ?plural:Belgičané

en: Bengali
cs: Bengálský

en: Boer
cs: Boerský

en: ?plural:Boers
cs: ?plural:Boerové

en: Bosnian-Herzegovinian
cs: Bosenský a Hercegovinský

en: ?plural:Bosnians
cs: ?plural:Bosenci

en: Breton
cs: Bretonský

en: ?plural:Bretons
cs: ?plural:Bretonci

en: British
cs: Britský

en: Bulgarian
cs: Bulharský

en: ?plural:Bulgarians
cs: ?plural:Bulhaři

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
cs: Bulharský vůdce chán Asparuch vedl své lidi na severní Balkán a založil Bulharsko v roce 681. Byl to první slovanský stát v historii.

en: Burmese
cs: Barmský

en: Cambodian
cs: Kamobodžský

en: ?plural:Cambodians
cs: ?plural:Kambodžané

en: Canadian
cs: Kanadský

en: ?plural:Canadians
cs: ?plural:Kanaďané

en: Catalan
cs: Katalánský

en: ?plural:Catalans
cs: ?plural:Katalánci

en: Chilean
cs: Chilský

en: ?plural:Chileans
cs: ?plural:Chile

en: Cornish
cs: Kornský

en: ?plural:Cornish
cs: ?plural:Korňané

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
cs: Cornwall je oblast na úplném jihozápadě Anglie, tradičně je označovánjako domov krále Artuše.

en: Croatian
cs: Chorvatský

en: ?plural:Croatians
cs: ?plural:Chorvatský

en: Cuban
cs: Kubánský

en: ?plural:Cubans
cs: ?plural:Kubánci

en: Czech
cs: Český

en: ?plural:Czechs
cs: ?plural:Češi

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
cs: Dnešní Česká republika byla do roku 1993 částí Československa, které bylo do roku 1918 částí Rakousko-Uherské monarchie.

en: Dominican
cs: Dominikánský

en: ?plural:Dominicans
cs: ?plural:Dominikánci

en: Esperant
cs: Esperantský

en: ?plural:Esperants
cs: ?plural:Esperantisté

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
cs: Esperantisté je celosvětová komunita spojená jazykem Esperanto.

en: Estonian
cs: Estonský

en: ?plural:Estonians
cs: ?plural:Estonci

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
cs: Estonsko je malá země u serverního pobřeží Baltského moře. Její obyvatelé a jazyk jsou příbuzné Finsku.

en: European
cs: Evropský

en: ?plural:Europeans
cs: ?plural:Evropané

en: Filipino
cs: Filipínský

en: ?plural:Filipinos
cs: ?plural:Filipíňané

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
cs: Po stoletích Španělské nadvlády, Filipíny byli postoupeny Američanům v r. 1898. Pak dosáhly domácí vlády v r. 1935 a nezávislost v r. 1946.

en: Finnish
cs: Finský

en: ?plural:Finns
cs: ?plural:Finové

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
cs: Finsko je malá, studená země na severním okraji Evropy, významný producent dřeva, mobilních telefonů a světově proslulých operačních systémů.

en: Galician
cs: Galicijský

en: ?plural:Galicians
cs: ?plural:Galiciané

en: ?plural:Hackers
cs: ?plural:Hackeři

en: Hawaiian
cs: Havajský

en: ?plural:Hawaiians
cs: ?plural:Havajané

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
cs: Helénská republika - také známá jako Řecko - byla vyhlášena Helénským lidem získáním nezávislosti na Otomanské říši v roce 1832.

en: Hungarian
cs: Maďarský

en: ?plural:Hungarians
cs: ?plural:Maďaři

en: Icelandic
cs: Islandský

en: ?plural:Icelanders
cs: ?plural:Islanďané

en: Iranian
cs: Íránský

en: ?plural:Iranians
cs: ?plural:Íránci

en: Irish
cs: Irský

en: ?plural:Irish
cs: ?plural:Irové

en: Israeli
cs: Izraelský

en: ?plural:Israelis
cs: ?plural:Izraelci

en: Kazakh
cs: Kazašký

en: ?plural:Kazakhs
cs: ?plural:Kazaši

en: Kenyan
cs: Keňský

en: ?plural:Kenyans
cs: ?plural:Keňané

en: Kongo
cs: Konžský

en: ?plural:Kongo
cs: ?plural:Konžané

en: Kurdish
cs: Kurdský

en: ?plural:Kurds
cs: ?plural:Kurdové

en: Kyrgyz
cs: Kyrgyzský

en: ?plural:Kyrgyzs
cs: ?plural:Kyrgyzové

en: Latvian
cs: Litevský

en: ?plural:Latvians
cs: ?plural:Litevci

en: Lithuanian
cs: Lotyšský

en: ?plural:Lithuanians
cs: ?plural:Lotyši

en: Malaysian
cs: Malajský

en: ?plural:Malaysians
cs: ?plural:Malajci

en: Martian
cs: Marťanský

en: ?plural:Martians
cs: ?plural:Marťané

en: Mexican
cs: Mexický

en: ?plural:Mexicans
cs: ?plural:Mexičané

en: Moldovan
cs: Moldavský

en: ?plural:Moldovans
cs: ?plural:Moldavané

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: ?plural:New Zealanders
cs: ?plural:Novozélanďané

en: Nigerian
cs: Nigérijský

en: ?plural:Nigerians
cs: ?plural:Nigerijci

en: Norman
cs: Normanský

en: ?plural:Normans
cs: ?plural:Normané

en: North Korean
cs: Severokorejský

en: ?plural:North Koreans
cs: ?plural:Severokorejci

en: Norwegian
cs: Norský

en: ?plural:Norwegians
cs: ?plural:Norové

en: Ottoman
cs: Otomanský

en: ?plural:Ottomans
cs: ?plural:Otomané

en: Pakistani
cs: Pakistánský

en: ?plural:Pakistanis
cs: ?plural:Pakistánci

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
cs: Pakistánská federace vznikla z převážně muslimských regionů britské Indie v roce 1947.

en: Phoenician
cs: Fénický

en: ?plural:Phoenicians
cs: ?plural:Féničané

en: Prussian
cs: Pruský

en: ?plural:Prussians
cs: ?plural:Prusové

en: Quebecois
cs: Kebecký

en: ?plural:Quebecois
cs: ?plural:Kebekové

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
cs: Kebek je největší provincie Kanady, obydlená převážně frankofonní populací Ameriky.

en: Romanian
cs: Rumunský

en: ?plural:Romanians
cs: ?plural:Rumuné

en: Rwandan
cs: Rwandský

en: ?plural:Rwandans
cs: ?plural:Rwanďané

en: Scottish
cs: Skotský

en: ?plural:Scots
cs: ?plural:Skotové

en: Serbian
cs: Srbský

en: ?plural:Serbians
cs: ?plural:Srbové

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
cs: Srbsko je část regionu jižních Slovanů, které bylo součástí Turecké říše po rozpadu Byzantského impéria. Během 20.století bylo součástí Jugoslávské federace.

en: Silesian
cs: Slezský

en: ?plural:Silesians
cs: ?plural:Slezané

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
cs: Slezsko je region v jižním Polsku, který byl jednu dobu samostatným královstvím.

en: Singaporean
cs: Singapurský

en: ?plural:Singaporeans
cs: ?plural:Singapurci

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
cs: Singapur byl městským státem, žijícím převážně z obchodu a nachází se na jihu Malajského poloostrova. Nyní součástí Číny.

en: Slovakian
cs: Slovenský

en: ?plural:Slovakians
cs: ?plural:Slováci

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
cs: Slovensko je země v srdci Evropy. Bylo součástí Československa, pred tím do roku 1918 součástí Rakousko-Uherské monarchie.

en: Slovenian
cs: Slovinský

en: ?plural:Slovenians
cs: ?plural:Slovinci

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
cs: Slovinsko je nezápadnější a nejsevernější republikou bývalé Jugoslávské federace.

en: South African
cs: Jihoafrický

en: ?plural:South Africans
cs: ?plural:Jihoafričané

en: South Korean
cs: Jihokorejský

en: ?plural:South Koreans
cs: ?plural:Jihokorejci

en: Soviet
cs: Sovětský

en: ?plural:Soviets
cs: ?plural:Sověté

en: Sudanese
cs: Súdánský

en: ?plural:Sudanese
cs: ?plural:Súdánci

en: Swiss
cs: Švýcarský

en: ?plural:Swiss
cs: ?plural:Švýcaři

en: Syrian
cs: Syrský

en: ?plural:Syrians
cs: ?plural:Syrové

en: Taiwanese
cs: Thajvanský

en: ?plural:Taiwanese
cs: ?plural:Thajvanci

en: Tajik
cs: Tadžický

en: ?plural:Tajiks
cs: ?plural:Tadžikové

en: Knights Templar
cs: Templářský

en: ?plural:Templars
cs: ?plural:Templáři

en: Tibetan
cs: Tibetský

en: ?plural:Tibetans
cs: ?plural:Tibeťané

en: Tunisian
cs: Tuniský

en: ?plural:Tunisians
cs: ?plural:Tunisané

en: Turkmen
cs: Turkménský

en: ?plural:Turkmens
cs: ?plural:Turkménci

en: Ukrainian
cs: Ukrajinský

en: ?plural:Ukrainians
cs: ?plural:Ukrainci

en: UN
cs: OSN

en: ?plural:UN
cs: ?plural:OSN

en: Uzbek
cs: Uzbecký

en: ?plural:Uzbeks
cs: ?plural:Uzbekové

en: Venezuelan
cs: Venezuelský

en: ?plural:Venezuelans
cs: ?plural:Venezuelané

en: Vietnamese
cs: Vietnamský

en: ?plural:Vietnamese
cs: ?plural:Vietnamci

en: Welsh
cs: Welšský

en: ?plural:Welsh
cs: ?plural:Welšané

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
cs: Welšané jednu dobu ovládali vše, co je nyní známé jako Anglie, dokud je však nájezdní Saxoni nezatlačili do hor na západě země.
