frescobaldi 2.0.5 - en to uk translation catalogue (57 entries)

en: Not Found
uk: Не знайдено

en: About Frescobaldi
uk: Про Frescobaldi

en: Creating new files
uk: Створення нових файлів

en: New document
uk: Новий документ

en: New from template
uk: Новий із шаблону

en: Using the Score Wizard
uk: Використання Майстра налаштування твору

en: {appname} is written in {python} and uses the {qt} toolkit.
uk: {appname} написано на {python} з використанням бібліотек {qt}.

en: The Music View is powered by the {poppler} library by {authors} and others.
uk: Перегляд твору використовує бібліотеку {poppler} — {authors} та інші.

en: Most of the bundled icons are created by {tango}.
uk: Більшість значків створив {tango}.

en: The following people contributed to {appname}:
uk: Перелічені особи зробили внесок у {appname}:

en: Kinetic Scrolling for the Music View
uk: Динамічне прокручування Перегляду твору

en: various other improvements
uk: низка інших покращень

en: Layout control modes
uk: Режими керування переглядом

en: various other contributions
uk: інші внески

en: MIDI capturing
uk: Захоплювання MIDI

en: Finding lots of bugs
uk: Знайдення купи вад

en: Many code and feature improvements
uk: Багато покращень коду та функціоналу

en: work on proper Python 3 support
uk: робота над коректною підтримкою Python 3

en: {appname} is translated into the following languages:
uk: {appname} перекладено такими мовами:

en: Document Variables
uk: Змінні документа

en: filename
uk: назва файла

en: encoding
uk: кодування

en: version
uk: версія

en: Editing Files
uk: Редагування файлів

en: The following replacements will be made:
uk: Буде здійснено наступні заміни:

en: All the include paths
uk: Усі шляхи пошуку (include paths)

en: The filename of the document
uk: Назва файла документа

en: Preview mode
uk: Режим попереднього перегляду

en: This is the list of experimental features in Frescobaldi:
uk: Перелік експериментальних можливостей Frescobaldi:

en: Exporting files
uk: Експортування файлів

en: History of Frescobaldi
uk: Історія Frescobaldi

en: Importing files
uk: Імпортування файлів

en: Indentation and Formatting
uk: Відступи та форматування

en: Frescobaldi Manual
uk: Підручник Frescobaldi

en: Introduction
uk: Вступ

en: Lyrics
uk: Вокальний текст

en: Managing Files
uk: Керування файлами

en: Import MIDI
uk: Імпорт

en: The Music View
uk: Перегляд твору

en: The Music View displays the PDF document created by LilyPond.
uk: Вікно перегляду твору показує згенерований документ PDF.

en: You can also adjust the view:
uk: Ви також можете налаштувати перегляд:

en: Export Music XML
uk: Експортувати як Music XML

en: The musicxml2ly tab
uk: Вкладка musicxml2ly

en: Convert relative music to absolute
uk: Конвертувати відносні тони в абсолютні

en: Convert absolute music to relative
uk: Конвертувати абсолютні тони у відносні

note: NOTE: markdown formatting
en: In this page you can enter commands to open different file types. `$f` is replaced with the filename, `$u` with the URL. Leave a field empty to use the operating system default application.
uk: Нижче ви можете вказати команди для відкривання певних типів файлів. <code>$f</code> буде замінено на назву файлу, <code>$u</code> на URL. Залиште поля порожніми для використання стандартних програм.

en: Printing Music
uk: Команда друку

en: Here you can change the settings for various tools.
uk: Тут ви можете змінити налаштування різних засобів.

en: The Quick Insert Panel
uk: Панель швидкої вставки

en: The Score Wizard
uk: Майстер налаштування твору

en: Search and replace
uk: Знайти і замінити

en: In regular expression search mode, some characters have a special meaning:
uk: При пошукові за регулярними виразами певні символи мають спеціальні значення:

en: The following variables can be used:
uk: Можна використовувати такі змінні:

en: Selects all inserted text.
uk: Виділяє весь вставлений текст.

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: or:
uk: або:

en: Troubleshooting
uk: Виявлення проблем
