libgammu 1.22.93 - en to da translation catalogue (72 entries)

en: No error.
da: Ingen fejl.

en: Error opening device. Unknown, busy or no permissions.
da: Fejl ved åbning af enhed. Ukendt/optaget eller manglende tilladelser.

en: Error opening device, it is locked.
da: Fejl ved åbning, enhed er låst.

en: Error opening device, it doesn't exist.
da: Fejl ved åbning af enhed. Findes ikke.

en: Error opening device. No required driver in operating system.
da: Fejl ved åbning af enhed. Krævet driver mangler i systemet.

en: Error opening device. Some hardware not connected/wrongly configured.
da: Fejl ved åbning af enhed. Forbindelse til enhed mangler eller forkert konfigureret.

en: Error setting device DTR or RTS.
da: Fejl ved opsætning af DTR eller RTS på enheden.

en: Error writing to the device.
da: Fejl under skrivning til enheden.

en: Error during reading from the device.
da: Fejl under læsning fra enheden.

en: Can't set parity on the device.
da: Kan ikke sætte paritet på enheden.

en: Unknown connection type string. Check config file.
da: Ukendt forbindelsestype. Check konfigurationsfilen.

en: Unknown model type string. Check config file.
da: Ukendt modeltype. Check konfigurationsfilen.

en: Function not supported by phone.
da: Funktionen understøttes ikke af telefonen.

en: Empty entry.
da: Indgangen er tom.

en: Security error. Maybe no PIN?
da: Sikkerhedsfejl. Måske ingen PIN ?

en: Invalid location. Maybe too high?
da: Ugyldig position. Måske for høj ?

en: Memory full.
da: Memory fuld.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Can not open specified file.
da: Kan ikke åbne angivet fil.

en: Operation not allowed by phone.
da: Operationen er ikke tilladt af telefonen.

en: Function is currently being implemented. If you want to help, please contact authors.
da: Funktionen implementeres i øjeblikket. Hvis du ønsker at hjælpe, så kontakt udviklerne.

en: File format not supported by Gammu.
da: Filformatet er ikke understøttet af Gammu.

en: Nobody is perfect, some bug appeared in protocol implementation. Please contact authors.
da: Ingen er perfekt. En fejl opstod i protokolimplementationen. Kontakt venligst udviklerne.

en: Phone module need to send another answer frame.
da: Telefonmodulet er nødt til at sende en anden svarramme.

en: Current connection type doesn't support called function.
da: Den aktuelle forbindelsestype understøtter ikke den kaldte funktion.

en: CRC error.
da: CRC fejl.

en: Invalid date or time specified.
da: Ugyldig dato eller tidspunkt angivet.

en: Invalid data given to phone.
da: Ugyldige data sendt til telefonen.

en: File with specified name already exists.
da: En fil med det angivne navn findes allerede.

en: File with specified name doesn't exist.
da: En fil med det angivne navn findes ikke.

en: Can not access SIM card.
da: Kan ikke få adgang til SIM-kortet.

en: Only part of folder has been listed.
da: Kun en del af mappen er listet.

en: Folder must be empty.
da: Mappen skal være tom.

en: Gammu is not configured.
da: Gammu er ikke konfigureret.

en: Wrong folder used.
da: Forkert mappe brugt.

en: Internal phone error.
da: Intern telefonfejl.

en: Error writing file to disk.
da: Fejl under skrivning til disk.

en: No such section exists.
da: Der findes ingen sektion med det navn.

en: Using default values.
da: Bruger standardværdier.

en: Corrupted data returned by phone.
da: Forvrængede data returneret af telefonen.

en: Bad feature string in configuration.
da: Dårlig featurestreng i konfigurationen.

en: Desired functionality has been disabled on compile time.
da: Den ønskede funktionalitet er ikke kompileret ind.

en: Bluetooth configuration requires channel option.
da: Bluetooth konfiguration kræver kanal option.

en: Service is not running.
da: Servicen kører ikke.

en: Service configuration is missing.
da: Servicekonfiguration mangler.

en: Command rejected because device was busy. Wait and restart.
da: Kommandoen blev afvist, fordi enheden var optaget. Vent og genstart.

en: Could not connect to the server.
da: Kunne ikke forbinde til serveren.

en: Could not resolve the host name.
da: Kunne ikke opløse værtsnavnet.

en: Failed to get SMSC number from phone.
da: Fik ikke SMSC nummer fra telefonen.

en: Operation aborted.
da: Operationen afbrudt.

en: Installation data not found, please consult debug log and/or documentation for more details.
da: Installationsdata ikke fundet. Se i debuglogggen og/eller dokumentationen for flere detaljer.

en: Entry is read only.
da: Indgangen er kun læsbar.

en: Unknown error description.
da: Ukendt fejlbeskrivelse.

en: Templates
da: Skabeloner

en: Personal
da: Personlig

en: Car
da: Bil

en: Headset
da: Hovedtelefon

en: General
da: Generel

en: Silent
da: Tavs

en: Discreet
da: Diskret

en: Loud
da: Høj

en: My style
da: Min egen stil

en: Inbox
da: Indboks

en: Sent items
da: Sendte beskeder

en: Saved items
da: Gemte beskeder

en: Family
da: Familie

en: Friends
da: Venner

en: Colleagues
da: Kolleger

en: Other
da: Andre

en: Meeting
da: Møde

en: Outdoor
da: Udendørs

en: Outbox
da: Udboks
