Geany 2.0 - en to ro translation catalogue (673 entries)

en: Integrated Development Environment
ro: Mediu de dezvoltare

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
ro: Un IDE rapid folosind GTK+

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Format
ro: F_ormat

en: Insert _ChangeLog Entry
ro: Inserează intrare _ChangeLog

en: Insert _Function Description
ro: Inserează descrierea _funcției

en: Insert Mu_ltiline Comment
ro: Inserează comentariu _multi-linie

en: Insert File _Header
ro: Inserează _antet fișier

en: Insert _GPL Notice
ro: Inserează notiță GPL

en: Insert _BSD License Notice
ro: Insereză notiță licență _BSD

en: Insert Dat_e
ro: In_serează dată

en: invisible
ro: invizibil

en: _Insert "include <...>"
ro: _Inserează "include <...>"

en: _Search
ro: _Căutare

en: Open Selected F_ile
ro: Deschide fi_șierul selectat

en: Find _Usage
ro: Caută f_olosiri

en: Find _Document Usage
ro: Caută folosiri în _document

en: Conte_xt Action
ro: Acțiune conte_xtuală

en: None
ro: Nimic

en: Basic
ro: Fundamental

en: Current chars
ro: Caractere curente

en: Match braces
ro: Potrivește paranteze

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Load files from the last session
ro: Încarcă fișierele din ultima sesiune

en: Opens at startup the files from the last session
ro: Deschide la pornire fișierele din ultima sesiune

en: Load virtual terminal support
ro: Încarcă suport pentru terminal virtual

en: Enable plugin support
ro: Activează suport pentru module

en: <b>Startup</b>
ro: <b>Pornire</b>

en: Confirm exit
ro: Confirmă ieșirea

en: <b>Shutdown</b>
ro: <b>Închidere</b>

en: Startup path:
ro: Cale de pornire:

en: Project files:
ro: Fișierele proiectului:

en: Path to start in when opening project files
ro: Calea de pornire la deschidere fișierelor de proiect

en: <b>Paths</b>
ro: <b>Căi</b>

en: Beep on errors or when compilation has finished
ro: Bipăie la erori sau la sfârșitul compilării

en: Switch to status message list at new message
ro: Comută la lista de mesaje de stare la un mesaj nou

en: Suppress status messages in the status bar
ro: Suprimă mesajele de stare în bara de stare

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
ro: Șterge toate mesajele din bara de stare. Mesajele sunt totuși afișate în fereastra de mesaje de stare.

en: <b>Miscellaneous</b>
ro: <b>Diverse</b>

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
ro: Folosește cuvântul de sub cursor pentru dialogurile de căutare

en: <b>Search</b>
ro: <b>Căutare</b>

en: Store project file inside the project base directory
ro: Salvează fișierul proiect în dosarul de bază al proiectului

en: <b>Projects</b>
ro: <b>Proiect</b>

en: Show symbol list
ro: Arată lista de simboluri

en: Toggle the symbol list on and off
ro: Comută vizibilitatea listei de simboluri

en: Show documents list
ro: Arată lista de documente

en: Toggle the documents list on and off
ro: Comută vizibilitatea listei de documente

en: <b>Sidebar</b>
ro: <b>Bară laterală</b>

en: Symbol list:
ro: Listă simboluri:

en: Message window:
ro: Fereastra de mesaje:

en: Sets the font for the message window
ro: Stabilește font-ul ferestrei de mesaje

en: Sets the font for the symbol list
ro: Stabilește font-ul listei de simboluri

en: Sets the editor font
ro: Stabilește font-ul editorului

en: <b>Fonts</b>
ro: <b>Font-uri</b>

en: Show status bar
ro: Arată bara de stare

en: Interface
ro: Interfață

en: Show editor tabs
ro: Arată tab-uri în editor

en: Show close buttons
ro: Arată butoane de închidere

en: Placement of new file tabs:
ro: Poziționarea tab-urilor de fișier nou:

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
ro: Tab-urile de fișier vor fi plasate în stânga

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
ro: Tab-urile de fișier vor fi plasate în dreapta

en: <b>Editor tabs</b>
ro: <b>Tab-uri editor</b>

en: Sidebar:
ro: Bară laterală:

en: <b>Tab positions</b>
ro: <b>Poziții tab-uri</b>

en: <b>Toolbar</b>
ro: <b>Bară de unelte</b>

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

en: Line wrapping
ro: Încadrare linii

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
ro: Împarte linia conform cu marginea ferestrei și le continuă pe linia următoare. Notă: despărțirea pe linii consumă multe resurse pe documente mari, așa că ar trebuie dezactivată pe mașini încete.

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
ro: Când tasta acasă "inteligentă" este activată, tasta HOME va muta indicatorul la primul caracter diferit de spațiu al liniei, iar dacă este deja acolo, va muta indicatorul la începutul liniei. Când această funcție este dezactivată, tasta HOME va muta întotdeauna indicatorul la începutul liniei curente, indiferent de poziția curentă a acestuia.

en: Disable Drag and Drop
ro: Dezactivează trage și plasează

en: Use indicators to show compile errors
ro: Folosește indicatori pentru a arăta erorile de compilare

en: Newline strips trailing spaces
ro: Linia nouă șterge dâra de spații

en: <b>Features</b>
ro: <b>Funcții</b>

en: Features
ro: Funcții

en: The width in chars of a single indent
ro: Lățimea în caractere  a indentării

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
ro: Folosește spații dacă indentarea totală este mai mică decât lătimea tab-ului, altfel amândouă

en: _Spaces
ro: _Spații

en: Use spaces when inserting indentation
ro: Folosește spații la indentare

en: _Tabs
ro: _Tab-uri

en: Use one tab per indent
ro: Folosește indentare la un tab

en: Type:
ro: Tip:

en: <b>Indentation</b>
ro: <b>Indentare</b>

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
ro: Completarea automată a simbolurilor cunoscute în fișierele deschise (nume de funcții, variabile globale, ...)

en: <b>Completions</b>
ro: <b>Completări</b>

en: Completions
ro: Completări

en: Invert syntax highlighting colors
ro: Inversează culorile de evidențiere

en: Show indentation guides
ro: Arată ghidări indentare

en: Show white space
ro: Arată spațiu albe

en: Show line endings
ro: Arată sfârșiturile de linie

en: <b>Display</b>
ro: <b>Afișare</b>

en: Sets the color of the long line marker
ro: Stabilește culoarea marcajului de linie lungă

en: Color Chooser
ro: Selector culoare

en: Line
ro: Linie

en: Background
ro: Fundal

en: <b>Long line marker</b>
ro: <b>Marcaj linie lungă</b>

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Display
ro: Afișare

en: Default end of line characters:
ro: Caracter sfârșit de linie implicit:

en: <b>New files</b>
ro: <b>Fișiere noi</b>

en: Default encoding (new files):
ro: Codare implicită (fișiere noi):

en: <b>Encodings</b>
ro: Codări

en: Ensure new line at file end
ro: Asigură linie nouă la sfârșitul fișierului

en: Ensures that at the end of the file is a new line
ro: Asigură că la sfârșitul fișierului este o linie nouă

en: Replace tabs with space
ro: Înlocuiește tab-urile cu spații

en: <b>Saving files</b>
ro: <b>Salvare fișiere</b>

en: Recent files list length:
ro: Lungime listă fișiere recente:

en: Files
ro: Fișiere

en: Browser:
ro: Navigator:

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
ro: Calee (eventual parametrii adiționali) către navigatorul favorit

en: <b>Tool paths</b>
ro: <b>Căi unelte</b>

en: Context action:
ro: Acțiune contextuală:

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
ro: Comandă acțiune contextuală. Cuvântul selectat poate fi referit prin %s. Poate apărea oriunde în comanda dată și va fi înlocuit înainte de execuție.

en: <b>Commands</b>
ro: <b>Comenzi</b>

en: Tools
ro: Unelte

en: Email address of the developer
ro: Adresa email a dezvoltatorului

en: Initials of the developer name
ro: Inițialele dezvoltatorului

en: Initial version:
ro: Versiunea inițială:

en: Version number, which a new file initially has
ro: Numărul de versiune, pe care îl are un fișier nou

en: Company name
ro: Nume companie

en: Developer:
ro: Dezvoltator:

en: Company:
ro: Companie:

en: Mail address:
ro: Adresă mail:

en: Initials:
ro: Inițiale:

en: The name of the developer
ro: Numele dezvoltatorului

en: Year:
ro: An:

en: Date:
ro: Data:

en: <b>Template data</b>
ro: <b>Date șablon</b>

en: Templates
ro: Șabloane

en: C_hange
ro: Sc_himbă

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
ro: <b>Scurtături</b>

en: Keybindings
ro: Combinații de taste

en: Command:
ro: Comandă:

en: Use an external command for printing
ro: Folosește o comandă externă pentru imprimare

en: Print line numbers
ro: Imprimă numere de linie

en: Print page numbers
ro: Imprimă numerele de pagină

en: Print page header
ro: Imprimă antetul paginii

en: Use the basename of the printed file
ro: Folosește numele fișierului imprimat

en: Date format:
ro: Format dată:

en: Use native GTK printing
ro: Folosește imprimare GTK nativă

en: Printing
ro: Imprimare

en: Foreground color:
ro: Culoare text:

en: Background color:
ro: Culoare fundal:

en: Scrollback lines:
ro: Linii istoric:

en: Scroll on keystroke
ro: Derulare la atingere de tastă

en: Scroll on output
ro: Derulare la ieșire

en: Override Geany keybindings
ro: Suprascrie asocierile de taste ale Geany

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
ro: Dezactivează scurtătura de meniu (implicit F10)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
ro: Această opțiune dezactivează asocierea de taste pentru afișarea meniului (implicit F10). Dezactivarea este utilă dacă vreți să folosiți, de exemplu, Midnight Commander în VTE.

en: Don't use run script
ro: Nu folosi scriptul de rulare.

en: _File
ro: _Fișier

en: New (with _Template)
ro: Nou (din șa_blon)

en: Recent _Files
ro: _Fișiere recente

en: Sa_ve All
ro: Sa_lvează tot

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: R_eload As
ro: R_eîncarcă

en: Page Set_up
ro: Setări pa_gină

en: Close Ot_her Documents
ro: Închide celelal_te fișiere

en: C_lose All
ro: Înc_hide toate

en: _Comment Line(s)
ro: _Comentează linia/liniile

en: U_ncomment Line(s)
ro: Decome_ntează linia/liniile

en: _Toggle Line Commentation
ro: _Comută comentarea liniilor

en: _Increase Indent
ro: _Mărește indentarea

en: _Decrease Indent
ro: Mi_cșorează indentarea

en: _Send Selection to
ro: Trimite _selecția la

en: I_nsert Comments
ro: I_nserează comentarii

en: Find _Next
ro: Caută ur_mător

en: Find _Previous
ro: Caută _precedent

en: Next Me_ssage
ro: _Mesaj următor

en: Pr_evious Message
ro: Mesajul ant_erior

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Show _Markers Margin
ro: Arată _marginile de marcare

en: Show _Line Numbers
ro: Arată numerele de _linie

en: Full_screen
ro: Ecran c_omplet

en: Toggle All _Additional Widgets
ro: Comută toate controalele adiționale

en: Show Message _Window
ro: Arată _fereastra de mesaje

en: Show _Toolbar
ro: Arată _bara de unelte

en: Show Side_bar
ro: Arată bara _laterală

en: _Line Wrapping
ro: Despărțire pe _linii

en: _Auto-indentation
ro: Indentare _automată

en: In_dent Type
ro: Tip in_dentare

en: T_abs and Spaces
ro: T_ab-uri și spații

en: Read _Only
ro: Doar _citire

en: _Write Unicode BOM
ro: Sc_rie caracter Unicod BOM

en: Set File_type
ro: Stabilește _tipul de fișier

en: Set _Encoding
ro: Stabilește codar_ea

en: Set Line E_ndings
ro: Stabilește sfârșiturile de li_nie

en: Convert and Set to _LF (Unix)
ro: Convertește și stabilește _LF (Unix)

en: _Strip Trailing Spaces
ro: _Elimină dâra de spații

en: Replace Tabs with S_paces
ro: Î_nlocuiește tab-urile cu spații

en: _Fold All
ro: _Restrânge toate

en: _Unfold All
ro: _Extinde toate

en: Remove _Markers
ro: Șterge _marcatori

en: Remove Error _Indicators
ro: Șterge _indicatori de eroare

en: _Project
ro: _Proiect

en: _Close
ro: Înc_hide

en: _Build
ro: Cons_truiește

en: _Tools
ro: _Unelte

en: _Reload Configuration
ro: _Reîncarcă configurația

en: _Color Chooser
ro: Selector _culoare

en: _Word Count
ro: Contor cu_vinte

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Keyboard _Shortcuts
ro: S_curtături

en: _Website
ro: Site _web

en: Symbols
ro: Simboluri

en: Documents
ro: Documente

en: Status
ro: Stare

en: Compiler
ro: Compilator

en: Messages
ro: Mesaje

en: Project Properties
ro: Proprietăți proiect

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
ro: Dosarul de bază pentru toate fișierele din proiect. Acesta poate fi o cale nouă, sau un arbore de directoare existent. Puteți folosi căi relative la numele de fișier al proiectului.

en: Project
ro: Proiect

en: (only inside Geany)
ro: (numai în Geany)

en: Read:
ro: Citire:

en: Write:
ro: Scriere

en: Execute:
ro: Execuție:

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: Group:
ro: Grup:

en: Other:
ro: Altul:

en: About Geany
ro: Despre Geany

en: A fast and lightweight IDE
ro: Un IDE rapid și puțin consumator de resurse

en: (built on or after %s)
ro: (construit la sau după %s)

en: Info
ro: Informații

en: Developers
ro: Dezvoltatori

en: maintainer
ro: responsabil

en: developer
ro: dezvoltator

en: translation maintainer
ro: responsabil traducere

en: Translators
ro: Traducători

en: Previous Translators
ro: Traducători precedenți

en: Contributors
ro: Contribuitori

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
ro: Câțiva dintre mulții contribuitori (pentru o listă mai detaliată, consultați fișierul %s):

en: Credits
ro: Mulțumiri

en: License
ro: Licență

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
ro: Textul licenței nu a putut fi găsit, vă rugăm vizitați http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt pentru al vizualiza online.

en: %s (in directory: %s)
ro: %s (în dosarul: %s)

en: Process failed (%s)
ro: Procesul a eșuat (%s)

en: Compilation failed.
ro: Compilare eșuată

en: Compilation finished successfully.
ro: Compilare terminată cu succes.

en: _Next Error
ro: Eroarea ur_mătoare

en: _Previous Error
ro: Eroare a_nterioră

en: Process could not be stopped (%s).
ro: Procesul nu a putut fi oprit (%s).

en: No more build errors.
ro: Nu mai sunt erori de construire.

en: Label
ro: Etichetă

en: Command
ro: Comandă

en: _Compile
ro: _Compilează

en: Go to Line
ro: Mergi la linia

en: Enter the line you want to go to:
ro: Introduceți linia la care doriți să mergeți:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
ro: Vă rugăm setați tipul de fișier pentru fișierul curent înainte de a folosi această funcție.

en: No more message items.
ro: Nu mai sunt mesaje.

en: "%s" was not found.
ro: "%s" nu a fost găsit.

en: Detect from file
ro: Determină din fișier

en: Show _hidden files
ro: Arată fișierele _ascunse

en: Set encoding:
ro: Stabilește codarea:

en: Set filetype:
ro: Stabilește tipul de fișier:

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
ro: Deschide fișierul în mod doar-citire. Dacă alegeți mai mult de un fișier, toate fișierele vor fi deschise în mod doar-citire.

en: Save File
ro: Salvează fișier

en: R_ename
ro: R_edenumește

en: Error
ro: Eroare

en: Question
ro: Întrebare

en: Warning
ro: Avertizare

en: Information
ro: Informație

en: _Don't save
ro: _Nu salva

en: The file '%s' is not saved.
ro: Fișierul '%s' nu este salvat.

en: Do you want to save it before closing?
ro: Doriți să-l salvați înainte de a-l închide?

en: Choose font
ro: Alege font

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
ro: O eroare s-a produs, sau informațiile despre fișier nu au putut fi obținute (e.g. dintr-un fișier nou)

en: unknown
ro: necunoscut

en: (with BOM)
ro: (cu BOM)

en: (without BOM)
ro: (fără BOM)

en: File %s closed.
ro: Fișierul %s a fost închis.

en: New file "%s" opened.
ro: Fișierul nou "%s" a fost deschis.

en: Could not open file %s (%s)
ro: Nu am putut deschide fișierul %s (%s)

en: The file "%s" is not valid %s.
ro: Fișierul "%s" nu este un valid %s.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
ro: Fișierul"%s" nu arată ca un fișier text sau codarea nu este suportată.

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
ro: Fișierul "%s" nu a putut fi deschis și a fost truncat. Acest lucru se poate întâmpla atunci când fișierul conține un octet NULL. Luați aminte că salvarea lui poate cauza pierderi de date.
    Fișierul a fost setat ca doar-citire.

en: Spaces
ro: Spații

en: Tabs
ro: Tab-uri

en: Tabs and Spaces
ro: Tab-uri și spații

en: Setting %s indentation mode for %s.
ro: Stabilesc modul de indentare %s pentru %s.

en: File %s reloaded.
ro: Fișierul %s a fost reîncărcat.

en: , read-only
ro: , doar-citire

en: Any unsaved changes will be lost.
ro: Orice schimbări nesalvate se vor pierde.

en: Are you sure you want to reload '%s'?
ro: Sunteți sigur că doriți să reîncărcați '%s'?

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
ro: O eroare s-a produs la conversia fișierului din UTF-8 în "%s". Fișierul rămâne nesalvat.

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
ro: Mesaj de eroare: %s
    Eroarea s-a produs la "%s" (linia: %d, coloana: %d).

en: Error message: %s.
ro: Mesaj de eroare: %s.

en: Try to resave the file?
ro: Încearcă să salveze din nou fișierul?

en: Error saving file (%s).
ro: Eroare la salvarea fișierului (%s).

en: Error saving file.
ro: Eroare la salvarea fișierului.

en: File %s saved.
ro: Fișierul %s a fost salvat.

en: No matches found for "%s".
ro: Nu am găsit nici o potrivire pentru "%s".

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
ro[0]: %s: am înlocuit %d apariție a lui "%s" cu "%s"
ro[1]: %s: am înlocuit %d apariții ale "%s" cu "%s"
ro[2]: %s: am înlocuit %d apariții ale "%s" cu "%s"

en: Do you want to reload it?
ro: Doriți să-l reîncărcați?

en: Enter Tab Width
ro: Introduceți lățimea tabului

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
ro: Introduceți numărul de spații care să fie înlocuite de un caracter tab.

en: Celtic
ro: Celtică

en: Greek
ro: Greacă

en: Nordic
ro: Nordică

en: South European
ro: Sud europeană

en: Western
ro: Vestică

en: Baltic
ro: Baltică

en: Central European
ro: Central europeană

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucraineană

en: Romanian
ro: Română

en: Arabic
ro: Arabă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizual

en: Armenian
ro: Armeană

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Unicode
ro: Unicod

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Koreană

en: Without encoding
ro: Fără codare

en: _West European
ro: _Vest europeană

en: _East European
ro: _Este europeană

en: East _Asian
ro: _Asia de est

en: _SE & SW Asian
ro: Asia de _SE & SV

en: _Middle Eastern
ro: _Orientul mijlociu

en: %s source file
ro: Sursă %s

en: Makefile
ro: Fișier make

en: _Programming Languages
ro: Limbaje de _programare

en: _Scripting Languages
ro: Limbaje de _scripting

en: _Markup Languages
ro: Limbaje de pre_zentare

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Bad regex for filetype %s: %s
ro: Expresie regulată greșită pentru tipul de fișier %s: %s

en: untitled
ro: fără titlu

en: Could not find file '%s'.
ro: Nu am putut găsi fișierul '%s'.

en: File
ro: Fișier

en: Select
ro: Selectează

en: Insert
ro: Inserează

en: Settings
ro: Setări

en: Search
ro: Căutare

en: Go to
ro: Mergi la

en: Build
ro: Construiește

en: Help
ro: Ajutor

en: Focus
ro: Focalizează

en: New
ro: Nou

en: Open
ro: Deschide

en: Open selected file
ro: Deschide fișierul selectat

en: Save
ro: Salvează

en: Save as
ro: Salvează ca

en: Save all
ro: Salvează toate

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Print
ro: Imprimă

en: Close
ro: Închide

en: Close all
ro: Închide toate

en: Reload file
ro: Reîncarcă fișier

en: Undo
ro: Refă

en: Redo
ro: Repetă

en: Context Action
ro: Acțiune contextuală

en: Complete word
ro: Completează cuvânt

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select current word
ro: Selectează cuvântul curent

en: Comment line(s)
ro: Comentează liniile

en: Uncomment line(s)
ro: Decomentează liniile

en: Increase indent
ro: Mărește indentarea

en: Decrease indent
ro: Micșorează indentarea

en: Send to Custom Command 1
ro: Trimite la comanda personalizată 1

en: Send to Custom Command 2
ro: Trimite la comanda personalizată 2

en: Send to Custom Command 3
ro: Trimite la comanda personalizată 3

en: Insert date
ro: Inserează dată

en: Find
ro: Caută

en: Find Next
ro: Caută următor

en: Find Previous
ro: Caută precedent

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Find in Files
ro: Caută în fișiere

en: Next Message
ro: Mesajul următor

en: Previous Message
ro: Mesajul anterior

en: Find Usage
ro: Caută folosiri

en: Navigate back a location
ro: Mergi înapoi cu o locație

en: Navigate forward a location
ro: Mergi înainte cu o locație

en: Go to Start of Line
ro: Mergi la începutul liniei

en: Go to End of Line
ro: Mergi la finalul liniei

en: Toggle All Additional Widgets
ro: Comută toate controalele adiționale

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Toggle Messages Window
ro: Comută fereastra de mesaje

en: Toggle Sidebar
ro: Comută bara laterală

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Switch to Editor
ro: Treci la editor

en: Switch to Search Bar
ro: Treci la bara de căutare

en: Switch to Compiler
ro: Comută la compilator

en: Switch to Scribble
ro: Treci la scribble

en: Switch to VTE
ro: Treci la VTE

en: Switch to Sidebar
ro: Treci la bara laterală

en: Switch to left document
ro: Treci la documentul din stânga

en: Switch to right document
ro: Treci la documentul din dreapta

en: Switch to last used document
ro: Treci la ultimul document folosit

en: Move document left
ro: Mută documentul în stânga

en: Move document right
ro: Mută documentul în dreapta

en: Move document first
ro: Mută documentul la început

en: Move document last
ro: Mută documentul la final

en: Fold all
ro: Restrânge toate

en: Unfold all
ro: Extinde toate

en: Reload symbol list
ro: Reîncarcă lista de simboluri

en: Compile
ro: Compilează

en: Next error
ro: Eroarea următoare

en: Previous error
ro: Eroarea anterioară

en: Run
ro: Rulează

en: Build options
ro: Opțiuni construcție

en: Show Color Chooser
ro: Arată Selector culoare

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
ro: Următoarele scurtături sunt configurabile:

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
ro: Scrieți orice doriți, folosiți spațiul ca pe o zonă de notițe/mâzgălituri

en: Failed to load one or more session files.
ro: Încărcarea unuia sau mai multor fișiere de sesiune eșuată.

en: Print internal filetype names
ro: Imprimă numele interne de tipuri de fișier

en: Generate global tags file (see documentation)
ro: Generează fișier global de etichete (vezi documentația)

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
ro: Nu deschide fișierele în instanța curentă, forțează deschiderea unei noi instanțe

en: Don't show message window at startup
ro: Nu arăta fereastra de mesaje la pornire

en: Don't load auto completion data (see documentation)
ro: Nu încărca datele de completare automată (vezi documentația)

en: Don't load plugins
ro: Nu încărca module

en: Print Geany's installation prefix
ro: Afișează prefixul de instalare al Geany

en: Don't load the previous session's files
ro: Nu încărca fișierele din sesiunea anterioară

en: Don't load terminal support
ro: Nu încărca suport pentru terminal

en: Show version and exit
ro: Arată versiunea și ieși

en: [FILES...]
ro: [FIȘIERE...]

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
ro: Dosarul de configurație nu a putut fi creat (%s).
    Ar putea fi probleme la rularea Geany fără un dosar de configurație.
    Porniți oricum Geany?

en: This is Geany %s.
ro: Acesta este Geany %s.

en: Configuration directory could not be created (%s).
ro: Dosarul de configurație nu a putut fi creat (%s).

en: Do you really want to quit?
ro: Sigur doriți să părăsiți programul?

en: Configuration files reloaded.
ro: Fișierele de configurare au fost reîncărcate

en: Debug Messages
ro: Mesaje depanare

en: Status messages
ro: Mesaje de stare

en: _Hide Message Window
ro: _Ascunde fereastra de mesaje

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
ro: Modulul "%s" nu este compatibil binar cu această versiune de Geany - vă rugăm compilați-l din nou.

en: _Plugin Manager
ro: Manager _module

en: No plugins available.
ro: Nu există module disponibile.

en: Active
ro: Activ

en: Plugin
ro: Modul

en: Plugins
ro: Module

en: Grab Key
ro: Înhață tasta

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
ro: Tastați combinația de taste pe care doriți să o folosiți pentru "%s".

en: Action
ro: Acțiune

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: _Override
ro: S_uprascrie

en: Override that keybinding?
ro: Suprascrieți combinația de taste?

en: The combination '%s' is already used for "%s".
ro: Combinația '%s' este deja în uz pentru  "%s".

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
ro: Introduceți căile către unelte. Numele uneltelor de care nu aveți nevoie pot fi lăsate goale.

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
ro: Stabiliți informația folosită în șabloane. Vedeți documentația pentru detalii.

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
ro: Aici puteți schimba scurtăturile pentru diverse acțiuni. Selectați una și apăsați butonul Schimbă pentru a introduce o nouă scurtătură, sau dați dublu click pe o acțiune și editați direct reprezentarea ca șir a scurtăturii.

en: <b>Page %d of %d</b>
ro: <b>Pagina %d din %d</b>

en: Document Setup
ro: Setare document

en: Printing of %s failed (%s).
ro: Imprimarea lui %s a eșuat (%s).

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
ro: Fișierul "%s" va fi imprimat cu următoarea comandă:
    
    %s

en: File %s printed.
ro: Fișierul %s a fost imprimat.

en: projects
ro: proiecte

en: New Project
ro: Proiect nou

en: C_reate
ro: C_rează

en: Name:
ro: Nume:

en: Base path:
ro: Cale de bază:

en: Choose Project Base Path
ro: Alegeți calea de bază a proiectului

en: Project "%s" created.
ro: Proiectul "%s" a fost creat.

en: Project file "%s" could not be loaded.
ro: Fișierul proiect "%s" nu a putut fi încărcat.

en: Open Project
ro: Deschide proiect

en: Project files
ro: Fișiere proiect

en: Project "%s" closed.
ro: Proiectul "%s" a fost închis.

en: Project "%s" saved.
ro: Proiectul "%s" a fost salvat.

en: Do you want to close it before proceeding?
ro: Doriți să-l închideți înainte de a merge mai departe?

en: The specified project name is too short.
ro: Numele de proiect specificat este prea scurt

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
ro: Numele de proiect specificat este prea lung (max. %d caractere).

en: You have specified an invalid project filename.
ro: Ați ales un nume de proiect invalid.

en: Create the project's base path directory?
ro: Creez dosarul cale de bază al proiectului?

en: The path "%s" does not exist.
ro: Calea "%s" nu există.

en: Project base directory could not be created (%s).
ro: Dosarul de bază al proiectului nu a putut fi creat (%s).

en: Project file could not be written (%s).
ro: Fișierul proiect nu a putut fi scris (%s).

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ro: Fișierul '%s' există deja. Doriți să-l suprascrieți?

en: Choose Project Filename
ro: Alegeți numele fișierului proiect

en: Project "%s" opened.
ro: Proiectul "%s" a fost deschis.

en: _Use regular expressions
ro: F_olosește expresii regulate

en: Use _escape sequences
ro: Folosește s_ecvențe întârziate

en: Search _backwards
ro: Caută îna_poi

en: C_ase sensitive
ro: Ma_juscule semnificative

en: Match only a _whole word
ro: Potrivește numai cu_vinte întregi

en: Match from s_tart of word
ro: Potriveș_te numai de la începutul cuvântului

en: _Previous
ro: A_nterior

en: _Next
ro: _Următor

en: _Search for:
ro: _Caută după:

en: _Find All
ro: Găsește to_ate

en: _Mark
ro: _Marchează

en: In Sessi_on
ro: În _sesiune

en: _In Document
ro: _În document

en: Close _dialog
ro: Închide _dialogul

en: Replace & Fi_nd
ro: Î_nlocuiește & Caută

en: Replace wit_h:
ro: Înlocuiește c_u:

en: Re_place All
ro: Înlocuie_ște peste tot

en: In Se_lection
ro: În se_lecție

en: Replace all matches found in the currently selected text
ro: Înlocuiește toate potrivirile din textul selctat curent

en: _Directory:
ro: _Dosar:

en: _Recurse in subfolders
ro: Pa_rcurge recursiv subdirectoarele

en: _Invert search results
ro: _Inversează rezultatele căutării

en: E_xtra options:
ro: Opțiuni e_xtra:

en: Other options to pass to Grep
ro: Alte opțiuni pentru Grep

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
ro[0]: Am găsit %d potrivire "%s".
ro[1]: Am găsit %d potriviri "%s".
ro[2]: Am găsit %d potriviri "%s".

en: Invalid directory for find in files.
ro: Dosar invalid pentru căutare în fișiere.

en: No text to find.
ro: Nici un text de căutat.

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
ro: %s %s -- %s (în dosar: %s)

en: Could not open directory (%s)
ro: Nu am putut deschide dosarul (%s)

en: Search failed.
ro: Căutare eșuată.

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
ro[0]: Căutare finalizată cu %d potrivire.
ro[1]: Căutare finalizată cu %d potriviri.
ro[2]: Căutare finalizată cu %d potriviri.

en: No matches found.
ro: Nici o potrivire nu a fost găsită.

en: Unknown filetype extension for "%s".
ro: Extensie necunoscută pentru "%s".

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
ro: Exemplu:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Loaded %s tags file '%s'.
ro: Am încărcat %s fișier de etichete '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
ro: Nu am putut încărca fișierul de etichete '%s'.

en: Definition of "%s" not found.
ro: Nu am găsit definiția "%s".

en: Sort by _Name
ro: Sortează după _nume

en: Sort by _Appearance
ro: Sortează după _apariție

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

en: Save all open files
ro: Salvează toate fișierele deschise

en: Reload the current file from disk
ro: Reîncarcă fișierul curent de pe disc

en: Close the current file
ro: Închide fișierul curent

en: Undo the last modification
ro: Anulează ultima modificare

en: Redo the last modification
ro: Reface ultima modificare

en: Compile the current file
ro: Compilează fișierul curent

en: Run or view the current file
ro: Execută sau vizualizează fișierul curent

en: Zoom in the text
ro: Mărește textul

en: Zoom out the text
ro: Micșorează textul

en: Decrease indentation
ro: Micșorează indentarea

en: Increase indentation
ro: Mărește indentarea

en: Find the entered text in the current file
ro: Caută textul introdus în fișierul curent

en: Quit Geany
ro: Părăsește Geany

en: Create a new file
ro: Crează un fișier nou

en: Open an existing file
ro: Deschide un fișier existent

en: Set Custom Commands
ro: Stabilește comenzi personalizate

en: No custom commands defined.
ro: Nici o comandă personalizată.

en: Word Count
ro: Contor cuvinte

en: selection
ro: selecție

en: whole document
ro: întregul document

en: Range:
ro: Interval:

en: Lines:
ro: Linii:

en: Words:
ro: Cuvinte:

en: Characters:
ro: Caractere:

en: Show S_ymbol List
ro: Arată lista de s_imboluri

en: Show _Document List
ro: Arată lista de _documente

en: H_ide Sidebar
ro: Ascun_de bara laterală

en: Font updated (%s).
ro: Font actualizat (%s).

en: C Standard Library
ro: Biblioteca standard C

en: C++ (C Standard Library)
ro: C++ (Biblioteca standard C)

en: C++ Standard Library
ro: Biblioteca standard C++

en: dd.mm.yyyy
ro: zz.ll.aaaa

en: mm.dd.yyyy
ro: ll.zz.aaaa

en: yyyy/mm/dd
ro: aaaa/ll/zz

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
ro: zz.ll.aaaa oo:mm:ss

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
ro: ll.zz.aaaa oo:mm:ss

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
ro: aaaa/ll/zz oo:mm:ss

en: _Use Custom Date Format
ro: _Folosește format dată personalizat

en: Custom Date Format
ro: Format dată personalizat

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
ro: Formatul de dată nu a putut fi convertit (posibil este prea lung).

en: _Set Custom Date Format
ro: _Stabilește format personalizat dată

en: Select Folder
ro: Selectați dosar

en: Select File
ro: Selectați fișier

en: _Set Path From Document
ro: _Stabilește calea din document

en: _Restart Terminal
ro: _Repornește consola

en: Namespaces
ro: Spațiu de nume

en: Classes
ro: Clase

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Functions
ro: Funcții

en: Members
ro: Membri

en: Macros
ro: Macrocomenzi

en: Variables
ro: Variabile

en: Other
ro: Altul

en: Package
ro: Pachet

en: Methods
ro: Metode

en: Targets
ro: Ținte

en: Labels
ro: Etichete

en: Constants
ro: Constante

en: Environment
ro: Mediu

en: Chapter
ro: Capitol

en: Section
ro: Secțiune

en: Subsection
ro: Subsecțiune

en: Subsubsection
ro: Subsubsecțiune

en: Defines
ro: Constante

en: Types
ro: Tipuri

en: Sections
ro: Secțiuni

en: Keys
ro: Chei

en: Appendix
ro: Anexă

en: Modules
ro: Module

en: Module
ro: Modul

en: Type constructors
ro: Constructori tip

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Class Builder
ro: Constructor clasă

en: Creates source files for new class types.
ro: Crează fișiere sursă pentru noile tipuri de clase.

en: Create Class
ro: Crează clasă

en: Class
ro: Clasă

en: Header file:
ro: Fișier antet:

en: Source file:
ro: Fișier sursă:

en: Inheritance
ro: Moștenire

en: Base class:
ro: Clasă de bază:

en: Base header:
ro: Antet de bază:

en: Base GType:
ro: GType de bază:

en: Options
ro: Opțiuni

en: Create constructor
ro: Crează constructor

en: Create destructor
ro: Crează destructor

en: Create Cla_ss
ro: Crează cla_să

en: HTML Characters
ro: Caractere HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
ro: Inserează entități HTML precum '&amp;'.

en: The Geany developer team
ro: Echipa dezvoltatorilor Geany

en: HTML characters
ro: Caractere HTML

en: ISO 8859-1 characters
ro: Caractere ISO 8859-1

en: Greek characters
ro: Caractere grecești

en: Mathematical characters
ro: Operatori matematici

en: Technical characters
ro: Caractere tehnice

en: Arrow characters
ro: Săgețele

en: Punctuation characters
ro: Semne de punctuație

en: Miscellaneous characters
ro: Caractere diverse

en: Plugin configuration directory could not be created.
ro: Dosarul de setări al modulelor nu a putut fi creat.

en: Special Characters
ro: Caractere speciale

en: _Insert
ro: _Inserează

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
ro: Alegeți un caracter special din lista de mai jos și faceți dublu click pe el sau folosiți butonul pentru a-l insera la poziția curentă a cursorului.

en: Character
ro: Caracter

en: HTML (name)
ro: HTML (cuvântul)

en: Insert Special HTML Characters
ro: Inserează caracter HTML special

en: Export
ro: Exportă

en: Exports the current file into different formats.
ro: Exportă fișierul curent în diferite formate.

en: Export File
ro: Exportă fișier

en: _Use current zoom level
ro: _Folosește nivelul curent de zoom

en: Document successfully exported as '%s'.
ro: Documentul a fost exportat cu succes ca '%s'.

en: File '%s' could not be written (%s).
ro: Fișierul '%s' nu a putut fi scris (%s).

en: _Export
ro: _Exportă

en: File Browser
ro: Navigator fișiere

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
ro: Adaugă un tab navigator fișiere la bara laterală.

en: Too many items selected!
ro: Prea mulți itemi selectați!

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
ro: Nu am putut executa comanda externă '%s' (%s).

en: Show _Hidden Files
ro: Arată fișierele a_scunse

en: Up
ro: Sus

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Home
ro: Acasă

en: Set path from document
ro: Stabilește calea din document

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Focus File List
ro: Focalizează lista de fișiere

en: Focus Path Entry
ro: Focalizează introducerea căii

en: External open command:
ro: Comandă deschidere externă:

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
ro: Comanda care va fi executată la folosirea "Deschide cu". Puteți folosi metacaracterele %f și %d.
    %f va fi înlocuit cu numele de fișier incluzând calea completă
    %d va fi înlocuit cu calea fișierului fără numele acestuia

en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Follow the path of the current file
ro: Urmărește calea fișierului curent

en: Save Actions
ro: Acțiuni salvare

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
ro: Acest modul oferă acțiuni diferite legat€ de salvarea fișierelor.

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
ro: Copie de siguranță: Dosarul nu a putut fi creat (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
ro: Copie de siguranță: Fișierul nu a putut fi citit (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
ro: Copie de siguranță: Fișierul nu a putut fi salvat (%s).

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
ro[0]: Salvare automată: %d fișier a fost salvat.
ro[1]: Salvare automată: %d fișiere au fost salvate.
ro[2]: Salvare automată: %d fișiere au fost salvate.

en: Select Directory
ro: Selectați dosar

en: Backup directory does not exist or is not writable.
ro: Dosarul copii de siguranță nu există sau nu poate fi scris.

en: Auto Save
ro: Salvare automată

en: _Enable
ro: _Activează

en: Auto save _interval:
ro: _Interval salvare automată:

en: seconds
ro: secunde

en: _Print status message if files have been automatically saved
ro: _Afișează mesaj de stare la salvarea automată a fișierelor.

en: Save only current open _file
ro: Salvează numai _fișierul deschis curent

en: Sa_ve all open files
ro: S_alvează toate fișierele deschise

en: Instant Save
ro: Salvare instantanee

en: Backup Copy
ro: Copie de siguranță

en: _Directory to save backup files in:
ro: _Dosar copii de siguranță:

en: Directory _levels to include in the backup destination:
ro: Nive_luri de directoare pentru includerea în destinația copiei de siguranță:

en: Split Window
ro: Împarte fereastra

en: Splits the editor view into two windows.
ro: Împarte vizualizarea editorului în două ferestre.

en: _Split Window
ro: Î_mparte fereastra
