gitlab-ee - en to it_IT translation catalogue (530 entries)

en: %d layer | %d layers
it_IT[0]: %d livello
it_IT[1]: %d livelli

en: %d metric | %d metrics
it_IT[0]: %d metrica
it_IT[1]: %d metriche

en: %s additional commit has been omitted to prevent performance issues. | %s additional commits have been omitted to prevent performance issues.
it_IT[0]: %s commit aggiuntivo è stato omesso per evitare degradi di prestazioni negli issues.
it_IT[1]: %s commit aggiuntivi sono stati omessi per evitare degradi di prestazioni negli issues.

en: %{commit_author_link} authored %{commit_timeago}
it_IT: %{commit_author_link} fatto %{commit_timeago}

en: %{count} participant | %{count} participants
it_IT[0]: %{count} partecipante
it_IT[1]: %{count} partecipanti

en: %{number_commits_behind} commits behind %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits ahead
it_IT: %{number_commits_behind} commits precedenti %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits avanti

en: %{text} is available
it_IT: %{text} è disponibile

en: + %{moreCount} more
it_IT: + %{moreCount} più

en: - show less
it_IT: - riduci

en: 1 pipeline | %d pipelines
it_IT[0]: 1 pipeline
it_IT[1]: %d pipeline

en: 1st contribution!
it_IT: Primo contributo!

en: 2FA enabled
it_IT: 2FA abilitata

en: A collection of graphs regarding Continuous Integration
it_IT: Un insieme di grafici riguardo la Continuous Integration

en: About auto deploy
it_IT: Riguardo il rilascio automatico

en: Abuse Reports
it_IT: Segnalazioni di abuso

en: Access Tokens
it_IT: Token di accesso

en: Active
it_IT: Attivo

en: Activity
it_IT: Attività

en: Add Changelog
it_IT: Aggiungi Changelog

en: Add Contribution guide
it_IT: Aggiungi Guida per contribuire

en: Add new directory
it_IT: Aggiungi una directory (cartella)

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni Avanzate

en: All
it_IT: Tutto

en: An error occurred when toggling the notification subscription
it_IT: Errore durante l'attivazione/disattivazione della sottoscrizione per l'iscrizione

en: An error occurred while fetching sidebar data
it_IT: Errore durante il recupero dei dati della barra laterale

en: An error occurred. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Riprova.

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Applications
it_IT: Applicazioni

en: April
it_IT: Aprile

en: Are you sure you want to delete this pipeline schedule?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa pipeline programmata?

en: Are you sure you want to reset registration token?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare il token di registrazione?

en: Are you sure you want to reset the health check token?
it_IT: Confermi di voler resettare il token di controllo di stato?

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Artifacts
it_IT: Artefatti

en: Attach a file by drag &amp; drop or %{upload_link}
it_IT: Aggiungi un file tramite trascina &amp; rilascia ( drag &amp; drop) o %{upload_link}

en: Aug
it_IT: Ago

en: August
it_IT: Agosto

en: Authentication Log
it_IT: Log di autenticazione

en: Author
it_IT: Autore

en: Auto Review Apps and Auto Deploy need a domain name to work correctly.
it_IT: Le app d'auto-review e l'Auto Deploy (rilascio automatico) necessita di un nome dominio per funzionare correttamente.

en: AutoDevOps|Auto DevOps documentation
it_IT: Documentazione Auto DevOps

en: AutoDevOps|Enable in settings
it_IT: Attiva in impostazioni

en: AutoDevOps|It will automatically build, test, and deploy your application based on a predefined CI/CD configuration.
it_IT: Farà automaticamente le build, i test e i rilasci della tua applicazione basato sulla tua configurazione CI/CD.

en: AutoDevOps|Learn more in the %{link_to_documentation}
it_IT: Approfondisci: %{link_to_documentation}

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Branch <strong>%{branch_name}</strong> was created. To set up auto deploy, choose a GitLab CI Yaml template and commit your changes. %{link_to_autodeploy_doc}
it_IT: La branch <strong>%{branch_name}</strong> è stata creata. Per impostare un rilascio automatico scegli un template CI di Gitlab e committa le tue modifiche %{link_to_autodeploy_doc}

en: Branch has changed
it_IT: La branche è cambiata

en: Branch is already taken
it_IT: La Branch esiste già

en: Branch name
it_IT: Nome Branch

en: BranchSwitcherPlaceholder|Search branches
it_IT: Cerca branches

en: BranchSwitcherTitle|Switch branch
it_IT: Cambia branch

en: Branches
it_IT: Branch

en: Branches|Cant find HEAD commit for this branch
it_IT: Impossibile trovare l'HEAD commit per questa branch

en: Branches|Compare
it_IT: Confronta

en: Branches|Delete all branches that are merged into '%{default_branch}'
it_IT: Elimina tutte le branches che sono state mergiate in '%{default_branch}'

en: Branches|Delete branch
it_IT: Elimina Branch

en: Branches|Delete merged branches
it_IT: Elimina branch mergiate

en: Branches|Delete protected branch
it_IT: Elimina la branch protetta

en: Branches|Delete protected branch '%{branch_name}'?
it_IT: Eliminare la branch protetta %{branch_name}?

en: Branches|Deleting the '%{branch_name}' branch cannot be undone. Are you sure?
it_IT: Eliminando la branch %{branch_name} è un'operazione irreversibile. Sicuro di voler procedere?

en: Branches|Deleting the merged branches cannot be undone. Are you sure?
it_IT: Eliminare le branch mergiate è un'operazione irreversibile. Sicuro di voler procedere?

en: Branches|Filter by branch name
it_IT: Filtra per nome branch

en: Branches|Merged into %{default_branch}
it_IT: Mergiata in %{default_branch}

en: Branches|New branch
it_IT: Nuova branch

en: Branches|No branches to show
it_IT: Nessuna branch da mostrare

en: Branches|Once you confirm and press %{delete_protected_branch}, it cannot be undone or recovered.
it_IT: Una volta confermato e premuto %{delete_protected_branch} non sarà possibile ripristinare allo stato precedente.

en: Branches|Sort by
it_IT: Ordina per

en: Branches|The default branch cannot be deleted
it_IT: La branch predefinita non può esser eliminata

en: Branches|This branch hasn’t been merged into %{default_branch}.
it_IT: Questa branch non è stata mergiata in %{default_branch}.

en: Branches|To avoid data loss, consider merging this branch before deleting it.
it_IT: Per evitare perdita di dati considera di mergiare questa branch prima di eliminarla.

en: Branches|To confirm, type %{branch_name_confirmation}:
it_IT: Per confermare, scrivi %{branch_name_confirmation}:

en: Branches|You’re about to permanently delete the protected branch %{branch_name}.
it_IT: Stai per eliminare la branch protetta (%{branch_name}) in maniera permanente.

en: Branches|merged
it_IT: mergiata

en: Branches|project settings
it_IT: Impostazioni

en: Branches|protected
it_IT: Protetta

en: Browse Directory
it_IT: Naviga direttori

en: Browse File
it_IT: Esplora File

en: Browse Files
it_IT: Esplora Files

en: Browse files
it_IT: Guarda i files

en: ByAuthor|by
it_IT: per

en: CICD|Jobs
it_IT: Jobs

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: ChangeTypeActionLabel|Pick into branch
it_IT: Preleva nella branch

en: ChangeTypeActionLabel|Revert in branch
it_IT: Ripristina nella branch

en: ChangeTypeAction|Cherry-pick
it_IT: Cherry-pick

en: ChangeTypeAction|Revert
it_IT: Ripristina

en: Charts
it_IT: Grafici

en: Checking %{text} availability…
it_IT: Controllo disponibilità per %{text}…

en: Checking branch availability...
it_IT: Controllo disponibilità branch...

en: Cherry-pick this commit
it_IT: Cherry-pick di questo commit

en: Cherry-pick this merge request
it_IT: Cherry-pick questa richiesta di merge

en: CiStatusLabel|canceled
it_IT: cancellato

en: CiStatusLabel|created
it_IT: creato

en: CiStatusLabel|failed
it_IT: fallito

en: CiStatusLabel|manual action
it_IT: azione manuale

en: CiStatusLabel|passed
it_IT: superata

en: CiStatusLabel|passed with warnings
it_IT: superata con avvisi

en: CiStatusLabel|pending
it_IT: in coda

en: CiStatusLabel|skipped
it_IT: saltata

en: CiStatusLabel|waiting for manual action
it_IT: in attesa di azione manuale

en: CiStatusText|blocked
it_IT: bloccata

en: CiStatusText|canceled
it_IT: cancellata

en: CiStatusText|created
it_IT: creata

en: CiStatusText|failed
it_IT: fallita

en: CiStatusText|manual
it_IT: manuale

en: CiStatusText|passed
it_IT: superata

en: CiStatusText|pending
it_IT: in coda

en: CiStatusText|skipped
it_IT: saltata

en: CiStatus|running
it_IT: in corso

en: Clone repository
it_IT: Clona repository

en: ClusterIntegration|API URL
it_IT: API URL

en: ClusterIntegration|Applications
it_IT: Applicazioni

en: ClusterIntegration|CA Certificate
it_IT: Certificato CA

en: ClusterIntegration|Certificate Authority bundle (PEM format)
it_IT: Certificate Authority bundle (formato PEM)

en: ClusterIntegration|Copy API URL
it_IT: Copia URL API

en: ClusterIntegration|Copy CA Certificate
it_IT: Copia Certificato CA

en: ClusterIntegration|Copy Token
it_IT: Copia Token

en: ClusterIntegration|GitLab Runner
it_IT: Gitlab Runner

en: ClusterIntegration|Helm Tiller
it_IT: Helm Tiller

en: ClusterIntegration|Ingress
it_IT: Ingresso

en: ClusterIntegration|Install
it_IT: Installa

en: ClusterIntegration|Installed
it_IT: Installato

en: ClusterIntegration|Machine type
it_IT: Tipo di macchina

en: ClusterIntegration|Note:
it_IT: Nota:

en: ClusterIntegration|Number of nodes
it_IT: Numero di nodi

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Commit Message
it_IT: Messaggio di commit

en: Commit duration in minutes for last 30 commits
it_IT: Durata del commit (in minuti) per gli ultimi 30 commit

en: Commit message
it_IT: Messaggio del commit

en: CommitBoxTitle|Commit
it_IT: Commit

en: CommitMessage|Add %{file_name}
it_IT: Aggiungi %{file_name}

en: Commits feed
it_IT: Feed dei Commits

en: Commits|History
it_IT: Cronologia

en: Committed by
it_IT: Committato da

en: Compare
it_IT: Confronta

en: ContainerRegistry|Size
it_IT: Dimensione

en: ContainerRegistry|Tag
it_IT: Tag

en: ContainerRegistry|Tag ID
it_IT: Tag ID

en: ContainerRegistry|Use different image names
it_IT: Utilizza nomi d'immagine differenti

en: ContainerRegistry|With the Docker Container Registry integrated into GitLab, every project can have its own space to store its Docker images.
it_IT: Con il Docker Container Registry integrato in Gitlab, ogni progetto può avere il suo spazio d'archiviazione sulle immagini Docker.

en: Contribution guide
it_IT: Guida per contribuire

en: Contributors
it_IT: Collaboratori

en: ContributorsPage|Building repository graph.
it_IT: Genero grafico della repository.

en: ContributorsPage|Commits to %{branch_name}, excluding merge commits. Limited to 6,000 commits.
it_IT: Esegui i commit su %{branch_name}, escludendo i commit di merge. Limitati a 6000 commits.

en: ContributorsPage|Please wait a moment, this page will automatically refresh when ready.
it_IT: Attendere prego, questa pagina si ricaricherà automaticamente appena pronta.

en: Copy URL to clipboard
it_IT: Copia URL negli appunti

en: Copy commit SHA to clipboard
it_IT: Copia l'SHA del commit negli appunti

en: Create New Directory
it_IT: Crea una nuova cartella

en: Create a personal access token on your account to pull or push via %{protocol}.
it_IT: Creare un token di accesso sul tuo account per eseguire pull o push tramite %{protocol}

en: Create directory
it_IT: Crea cartella

en: Create file
it_IT: Crea file

en: Create merge request
it_IT: Crea una richiesta di merge

en: Create new branch
it_IT: Crea un nuova branch

en: Create new directory
it_IT: Crea una nuova cartella

en: Create new file
it_IT: Crea un nuovo File

en: Create new...
it_IT: Crea nuovo...

en: CreateTag|Tag
it_IT: Tag

en: CreateTokenToCloneLink|create a personal access token
it_IT: Crea token d'accesso personale

en: Cron Timezone
it_IT: Timezone del Cron

en: Cron syntax
it_IT: Sintassi Cron

en: Custom notification events
it_IT: Eventi-Notifica personalizzati

en: Custom notification levels are the same as participating levels. With custom notification levels you will also receive notifications for select events. To find out more, check out %{notification_link}.
it_IT: I livelli di notifica personalizzati sono uguali a quelli di partecipazione. Con i livelli di notifica personalizzati riceverai anche notifiche per gli eventi da te scelti %{notification_link}.

en: Cycle Analytics
it_IT: Statistiche Cicliche

en: CycleAnalyticsStage|Code
it_IT: Codice

en: CycleAnalyticsStage|Issue
it_IT: Issue

en: CycleAnalyticsStage|Plan
it_IT: Pianificazione

en: CycleAnalyticsStage|Production
it_IT: Produzione

en: CycleAnalyticsStage|Review
it_IT: Revisione

en: CycleAnalyticsStage|Staging
it_IT: Pre-rilascio

en: CycleAnalyticsStage|Test
it_IT: Test

en: DashboardProjects|All
it_IT: Tutti

en: DashboardProjects|Personal
it_IT: Personale

en: Dec
it_IT: Dic

en: December
it_IT: Dicembre

en: Define a custom pattern with cron syntax
it_IT: Definisci un patter personalizzato mediante la sintassi cron

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Deploy | Deploys
it_IT[0]: Rilascio
it_IT[1]: Rilasci

en: Deploy Keys
it_IT: Chiavi di Deploy (rilascio)

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Directory name
it_IT: Nome cartella

en: Dismiss Cycle Analytics introduction box
it_IT: Chiudi l'introduzione alle Analisi Cicliche

en: Don't show again
it_IT: Non mostrare più

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download tar
it_IT: Scarica tar

en: Download tar.bz2
it_IT: Scarica tar.bz2

en: Download tar.gz
it_IT: Scarica tar.gz

en: Download zip
it_IT: Scarica zip

en: DownloadArtifacts|Download
it_IT: Scarica

en: DownloadCommit|Email Patches
it_IT: Email Patches

en: DownloadCommit|Plain Diff
it_IT: Differenze

en: DownloadSource|Download
it_IT: Scarica

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Pipeline Schedule %{id}
it_IT: Cambia programmazione della pipeline %{id}

en: Emails
it_IT: E-mail

en: Environments|An error occurred while fetching the environments.
it_IT: Errore durante il fetch degli ambienti.

en: Environments|An error occurred while making the request.
it_IT: Errore durante l'esecuzione della richiesta.

en: Environments|Commit
it_IT: Commit

en: Environments|Deployment
it_IT: Rilascio

en: Environments|Environment
it_IT: Ambiente

en: Environments|Environments
it_IT: Ambienti

en: Environments|Job
it_IT: Job

en: Environments|New environment
it_IT: Nuovo ambiente

en: Environments|No deployments yet
it_IT: Ancora nessuna chiave di rilascio

en: Environments|Read more about environments
it_IT: Leggi di più sugli ambienti

en: Environments|Show all
it_IT: Mostra tutti

en: Environments|Updated
it_IT: Aggiornato

en: Error occurred when toggling the notification subscription
it_IT: Errore durante l'attivazione/disattivazione della sottoscrizione per l'iscrizione

en: EventFilterBy|Filter by all
it_IT: Filtra per tutti

en: EventFilterBy|Filter by comments
it_IT: Filtra per commenti

en: EventFilterBy|Filter by issue events
it_IT: Filtra per eventi di issue

en: EventFilterBy|Filter by merge events
it_IT: Filtra per eventi di merge

en: EventFilterBy|Filter by push events
it_IT: Filtra per eventi di push

en: EventFilterBy|Filter by team
it_IT: Filtra per team

en: Every day (at 4:00am)
it_IT: Ogni giorno (alle 4 del mattino)

en: Every month (on the 1st at 4:00am)
it_IT: Ogni primo giorno del mese (alle 4 del mattino)

en: Every week (Sundays at 4:00am)
it_IT: Ogni settimana (Di domenica alle 4 del mattino)

en: Explore projects
it_IT: Esplora progetti

en: Explore public groups
it_IT: Esplora gruppi pubblici

en: Failed to change the owner
it_IT: Impossibile cambiare owner

en: Failed to remove the pipeline schedule
it_IT: Impossibile rimuovere la pipeline pianificata

en: February
it_IT: Febbraio

en: Filter by commit message
it_IT: Filtra per messaggio di commit

en: Find by path
it_IT: Trova in percorso

en: Find file
it_IT: Trova file

en: FirstPushedBy|First
it_IT: Primo

en: FirstPushedBy|pushed by
it_IT: Push di

en: ForkedFromProjectPath|Forked from
it_IT: Fork da

en: ForkedFromProjectPath|Forked from %{project_name} (deleted)
it_IT: Fork da %{project_name} (eliminato)

en: Format
it_IT: Formato

en: From issue creation until deploy to production
it_IT: Dalla creazione di un issue fino al rilascio in produzione

en: From merge request merge until deploy to production
it_IT: Dalla richiesta di merge fino effettua il merge fino al rilascio in produzione

en: GPG Keys
it_IT: Chiavi GPG

en: Google authentication is not %{link_to_documentation}. Ask your GitLab administrator if you want to use this service.
it_IT: L'autenticazione Google non è %{link_to_documentation}. Richiedi al tuo amministratore Gitlab se desideri utilizzare il servizio.

en: GroupSettings|Prevent sharing a project within %{group} with other groups
it_IT: Blocca la condivisione di un progetto di %{group} con altri gruppi

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group} and has been overridden on this subgroup.
it_IT: Questa modifica è stata applicata su %{ancestor_group} ed è stata ignorata nel sottogruppo.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. To share projects in this group with another group, ask the owner to override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
it_IT: Questa impostazione è stata applicata a %{ancestor_group}. Per condividere i progetti con altri gruppi chiedi all'owner di eseguire l'override delle impostazioni oppure %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. You can override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
it_IT: Questa impostazione è stata applicata a %{ancestor_group}. Puoi eseguire l'override delle impostazioni o %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: Health Check
it_IT: Verifica stato

en: History
it_IT: Cronologia

en: Housekeeping successfully started
it_IT: Housekeeping iniziato con successo

en: Import repository
it_IT: Importa repository

en: Interval Pattern
it_IT: Intervallo di Pattern

en: Introducing Cycle Analytics
it_IT: Introduzione delle Analisi Cicliche

en: Jan
it_IT: Gen

en: January
it_IT: Gennaio

en: Jul
it_IT: Lug

en: July
it_IT: Luglio

en: Jun
it_IT: Giu

en: June
it_IT: Giugno

en: LFSStatus|Disabled
it_IT: Disabilitato

en: LFSStatus|Enabled
it_IT: Abilitato

en: Last %d day | Last %d days
it_IT[0]: L'ultimo %d giorno
it_IT[1]: Gli ultimi %d giorni

en: Last Pipeline
it_IT: Ultima Pipeline

en: Last commit
it_IT: Ultimo Commit

en: Last edited %{date}
it_IT: Ultima modifica %{date}

en: Last edited by %{name}
it_IT: Modificato da %{name}

en: Last update
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Last updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Learn more in the
it_IT: Leggi di più su

en: Learn more in the|pipeline schedules documentation
it_IT: documentazione sulla pianificazione delle pipelines

en: Leave group
it_IT: Abbandona il gruppo

en: Leave project
it_IT: Abbandona il progetto

en: Locked
it_IT: Bloccato

en: March
it_IT: Marzo

en: Median
it_IT: Mediano

en: Members
it_IT: Membri

en: Merge Requests
it_IT: Richieste di merge

en: Merge request
it_IT: Richiesta di merge

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: MissingSSHKeyWarningLink|add an SSH key
it_IT: aggiungi una chiave SSH

en: Monitoring
it_IT: Monitoraggio

en: More information is available|here
it_IT: Ulteriori informazioni sono disponibili | qui

en: New Issue | New Issues
it_IT[0]: Nuovo Issue
it_IT[1]: Nuovi Issues

en: New Pipeline Schedule
it_IT: Nuova pianificazione Pipeline

en: New branch
it_IT: Nuova Branch

en: New directory
it_IT: Nuova directory

en: New file
it_IT: Nuovo file

en: New group
it_IT: Nuovo gruppo

en: New issue
it_IT: Nuovo Issue

en: New merge request
it_IT: Nuova richiesta di merge

en: New project
it_IT: Nuovo progetto

en: New schedule
it_IT: Nuova pianficazione

en: New snippet
it_IT: Nuovo snippet

en: New subgroup
it_IT: Nuovo sottogruppo

en: New tag
it_IT: Nuovo tag

en: No repository
it_IT: Nessuna Repository

en: No schedules
it_IT: Nessuna pianificazione

en: None
it_IT: Nessuno

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Not enough data
it_IT: Dati insufficienti

en: Notification events
it_IT: Notifica eventi

en: NotificationEvent|Close issue
it_IT: Chiudi issue

en: NotificationEvent|Close merge request
it_IT: Chiudi richiesta di merge

en: NotificationEvent|Failed pipeline
it_IT: Pipeline fallita

en: NotificationEvent|Merge merge request
it_IT: Completa la richiesta di merge

en: NotificationEvent|New issue
it_IT: Nuovo issue

en: NotificationEvent|New merge request
it_IT: Nuova richiesta di merge

en: NotificationEvent|New note
it_IT: Nuova nota

en: NotificationEvent|Reassign issue
it_IT: Riassegna issue

en: NotificationEvent|Reassign merge request
it_IT: Riassegna richiesta di Merge

en: NotificationEvent|Reopen issue
it_IT: Riapri issue

en: NotificationEvent|Successful pipeline
it_IT: Pipeline Completata

en: NotificationLevel|Custom
it_IT: Personalizzato

en: NotificationLevel|Disabled
it_IT: Disabilitato

en: NotificationLevel|Global
it_IT: Globale

en: NotificationLevel|On mention
it_IT: Se menzionato

en: NotificationLevel|Participate
it_IT: Partecipa

en: NotificationLevel|Watch
it_IT: Osserva

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: November
it_IT: Novembre

en: Oct
it_IT: Ott

en: October
it_IT: Ottobre

en: OfSearchInADropdown|Filter
it_IT: Filtra

en: Only project members can comment.
it_IT: Solo i membri del progetto possono commentare.

en: OpenedNDaysAgo|Opened
it_IT: Aperto

en: Opens in a new window
it_IT: Si apre in una nuova finestra

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Pagination|Last »
it_IT: Ultima »

en: Pagination|Next
it_IT: Successiva

en: Pagination|Prev
it_IT: Precedente

en: Pagination|« First
it_IT: « Prima

en: Pipeline Health
it_IT: Stato della Pipeline

en: Pipeline Schedule
it_IT: Pianificazione Pipeline

en: Pipeline Schedules
it_IT: Pianificazione multipla Pipeline

en: PipelineCharts|Failed:
it_IT: Fallita:

en: PipelineCharts|Overall statistics
it_IT: Statistiche riassuntive

en: PipelineCharts|Success ratio:
it_IT: Percentuale di successo

en: PipelineCharts|Successful:
it_IT: Completata:

en: PipelineCharts|Total:
it_IT: Totale:

en: PipelineSchedules|Activated
it_IT: Attivata

en: PipelineSchedules|Active
it_IT: Attiva

en: PipelineSchedules|All
it_IT: Tutto

en: PipelineSchedules|Inactive
it_IT: Inattiva

en: PipelineSchedules|Next Run
it_IT: Prossima esecuzione

en: PipelineSchedules|None
it_IT: Nessuna

en: PipelineSchedules|Provide a short description for this pipeline
it_IT: Fornisci una breve descrizione per questa pipeline

en: PipelineSchedules|Take ownership
it_IT: Prendi possesso

en: PipelineSchedules|Target
it_IT: Target

en: PipelineSchedules|Variables
it_IT: Variabili

en: PipelineSheduleIntervalPattern|Custom
it_IT: Personalizzato

en: Pipelines
it_IT: Pipeline

en: Pipelines charts
it_IT: Grafici pipeline

en: Pipelines for last month
it_IT: Pipeline per il mese scorso

en: Pipelines for last week
it_IT: Pipeline per la settimana scorsa

en: Pipelines for last year
it_IT: Pipeline per l'ultimo anno

en: Pipeline|all
it_IT: tutto

en: Pipeline|success
it_IT: successo

en: Pipeline|with stage
it_IT: con stadio

en: Pipeline|with stages
it_IT: con più stadi

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Private - Project access must be granted explicitly to each user.
it_IT: Privato - L'accesso al progetto deve essere fornito esplicitamente ad ogni utente.

en: Private - The group and its projects can only be viewed by members.
it_IT: Privato - Il gruppo e i suoi progetti possono essere visualizzati solo dai membri.

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Profiles|Account scheduled for removal.
it_IT: Account pianificato per la rimozione.

en: Profiles|Delete Account
it_IT: Elimina account

en: Profiles|Delete account
it_IT: Elimina account

en: Profiles|Delete your account?
it_IT: Eliminare il tuo account?

en: Profiles|Invalid password
it_IT: Password non valida

en: Profiles|Invalid username
it_IT: Username non valido

en: Profiles|Type your %{confirmationValue} to confirm:
it_IT: Inserisci il tuo %{confirmationValue} per confermare:

en: Profiles|You don't have access to delete this user.
it_IT: Non hai i permessi per eliminare questo utente.

en: Profiles|You must transfer ownership or delete these groups before you can delete your account.
it_IT: Devi trasferire la proprietà o eliminare questi gruppi prima che tu possa eliminare l'account.

en: Profiles|Your account is currently an owner in these groups:
it_IT: Il tuo account è attualmente proprietario in questi gruppi:

en: Profiles|your account
it_IT: il tuo account

en: Project '%{project_name}' is in the process of being deleted.
it_IT: Il progetto '%{project_name}' è in fase di eliminazione.

en: Project '%{project_name}' queued for deletion.
it_IT: Il Progetto '%{project_name}' in coda di eliminazione.

en: Project '%{project_name}' was successfully created.
it_IT: Il Progetto '%{project_name}' è stato creato con successo.

en: Project '%{project_name}' was successfully updated.
it_IT: Il Progetto '%{project_name}' è stato aggiornato con successo.

en: Project access must be granted explicitly to each user.
it_IT: L'accesso al progetto dev'esser fornito esplicitamente ad ogni utente

en: Project details
it_IT: Dettagli del progetto

en: Project export could not be deleted.
it_IT: L'esportazione del progetto non può essere eliminata.

en: Project export has been deleted.
it_IT: L'esportazione del progetto è stata eliminata.

en: Project export link has expired. Please generate a new export from your project settings.
it_IT: Il link d'esportazione del progetto è scaduto. Genera una nuova esportazione dalle impostazioni del tuo progetto.

en: Project export started. A download link will be sent by email.
it_IT: Esportazione del progetto iniziata. Un link di download sarà inviato via email.

en: ProjectActivityRSS|Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: ProjectFileTree|Name
it_IT: Nome

en: ProjectLastActivity|Never
it_IT: Mai

en: ProjectLifecycle|Stage
it_IT: Stadio

en: Projects
it_IT: Progetti

en: ProjectsDropdown|Frequently visited
it_IT: Visitati di frequente

en: ProjectsDropdown|Loading projects
it_IT: Caricamento progetti

en: ProjectsDropdown|Projects you visit often will appear here
it_IT: I progetti che visiti spesso appariranno qui

en: ProjectsDropdown|Search your projects
it_IT: Cerca tra i tuoi progetti

en: ProjectsDropdown|Something went wrong on our end.
it_IT: Qualcosa è andato storto dalla nostra parte.

en: ProjectsDropdown|Sorry, no projects matched your search
it_IT: Siamo spiacenti, non ci sono progetti che corrispondono alla tua ricerca

en: PrometheusService|Finding and configuring metrics...
it_IT: Ricerco e configuro le metriche...

en: PrometheusService|Metrics
it_IT: Metriche

en: PrometheusService|Missing environment variable
it_IT: Variabile d'ambiente mancante

en: PrometheusService|More information
it_IT: Ulteriori informazioni

en: Public - The group and any public projects can be viewed without any authentication.
it_IT: Pubblico - il gruppo e tutti i progetti pubblici possono essere visualizzati senza alcuna autenticazione.

en: Public - The project can be accessed without any authentication.
it_IT: Public - Chiunque può accedere a questo progetto senza alcuna autenticazione.

en: Read more
it_IT: Vedi altro

en: Readme
it_IT: Leggimi

en: Related Commits
it_IT: Commit correlati

en: Related Deployed Jobs
it_IT: Attività di Rilascio Correlate

en: Related Issues
it_IT: Issues Correlati

en: Related Jobs
it_IT: Attività Correlate

en: Related Merge Requests
it_IT: Richieste di Merge Correlate

en: Related Merged Requests
it_IT: Richieste di Merge Completate Correlate

en: Remind later
it_IT: Ricordamelo più tardi

en: Remove project
it_IT: Rimuovi progetto

en: Request Access
it_IT: Richiedi accesso

en: Revert this commit
it_IT: Ripristina questo commit

en: Revert this merge request
it_IT: Ripristina questa richiesta di merge

en: SSH Keys
it_IT: Chiavi SSH

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save pipeline schedule
it_IT: Salva pianificazione pipeline

en: Schedule a new pipeline
it_IT: Pianifica una nuova Pipeline

en: Scheduling Pipelines
it_IT: Pianificazione pipelines

en: Search branches and tags
it_IT: Ricerca branches e tags

en: Select Archive Format
it_IT: Seleziona formato d'archivio

en: Select a timezone
it_IT: Seleziona una timezone

en: Select target branch
it_IT: Seleziona una branch di destinazione

en: Sep
it_IT: Set

en: September
it_IT: Settembre

en: Set a password on your account to pull or push via %{protocol}.
it_IT: Establezca una contraseña en su cuenta para actualizar o enviar a través de %{protocol}.

en: SetPasswordToCloneLink|set a password
it_IT: imposta una password

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Showing %d event | Showing %d events
it_IT[0]: Visualizza %d evento
it_IT[1]: Visualizza %d eventi

en: Snippets
it_IT: Snippet

en: Something went wrong while fetching the projects.
it_IT: Qualcosa è andato storto durante il fetch dei progetti.

en: Something went wrong while fetching the registry list.
it_IT: Qualcosa è andato storto durante il recupero dell'elenco dei registri.

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: SortOptions|Last joined
it_IT: Ultimo che ha Joinato

en: SortOptions|Oldest joined
it_IT: Dal primo Joinato

en: Source code
it_IT: Codice Sorgente

en: StarProject|Star
it_IT: Star

en: Start a %{new_merge_request} with these changes
it_IT: inizia una %{new_merge_request} con queste modifiche

en: Switch branch/tag
it_IT: Cambia branch/tag

en: Target Branch
it_IT: Branch di destinazione

en: The coding stage shows the time from the first commit to creating the merge request. The data will automatically be added here once you create your first merge request.
it_IT: Lo stadio di programmazione mostra il tempo trascorso dal primo commit alla creazione di una richiesta di merge (MR). I dati saranno aggiunti una volta che avrai creato la prima richiesta di merge.

en: The collection of events added to the data gathered for that stage.
it_IT: L'insieme di eventi aggiunti ai dati raccolti per quello stadio.

en: The fork relationship has been removed.
it_IT: La relazione del fork è stata rimossa

en: The issue stage shows the time it takes from creating an issue to assigning the issue to a milestone, or add the issue to a list on your Issue Board. Begin creating issues to see data for this stage.
it_IT: Lo stadio di Issue mostra il tempo che impiega un issue ad esser correlato ad una Milestone, o ad esser aggiunto ad una tua Lavagna. Inizia la creazione di problemi per visualizzare i dati in questo stadio.

en: The phase of the development lifecycle.
it_IT: Il ciclo vitale della fase di sviluppo.

en: The planning stage shows the time from the previous step to pushing your first commit. This time will be added automatically once you push your first commit.
it_IT: Lo stadio di pianificazione mostra il tempo trascorso dal primo commit al suo step precedente. Questo periodo sarà disponibile automaticamente nel momento in cui farai il primo commit.

en: The production stage shows the total time it takes between creating an issue and deploying the code to production. The data will be automatically added once you have completed the full idea to production cycle.
it_IT: Lo stadio di produzione mostra il tempo totale che trascorre tra la creazione di un issue il suo rilascio (inteso come codice) in produzione.  Questo dato sarà disponibile automaticamente nel momento in cui avrai completato l'intero processo ideale del ciclo di produzione

en: The project can be accessed by any logged in user.
it_IT: Qualunque utente autenticato può accedere a questo progetto.

en: The project can be accessed without any authentication.
it_IT: Chiunque può accedere a questo progetto (senza alcuna autenticazione).

en: The repository for this project does not exist.
it_IT: La repository di questo progetto non esiste.

en: The review stage shows the time from creating the merge request to merging it. The data will automatically be added after you merge your first merge request.
it_IT: Lo stadio di revisione mostra il tempo tra una richiesta di merge al suo svolgimento effettivo. Questo dato sarà disponibile appena avrai completato una MR (Merger Request)

en: The staging stage shows the time between merging the MR and deploying code to the production environment. The data will be automatically added once you deploy to production for the first time.
it_IT: Lo stadio di pre-rilascio mostra il tempo che trascorre da una MR (Richiesta di Merge) completata al suo rilascio in ambiente di produzione. Questa informazione sarà disponibile dal tuo primo rilascio in produzione

en: The testing stage shows the time GitLab CI takes to run every pipeline for the related merge request. The data will automatically be added after your first pipeline finishes running.
it_IT: Lo stadio di test mostra il tempo che ogni Pipeline impiega per essere eseguita in ogni Richiesta di Merge correlata. L'informazione sarà disponibile automaticamente quando la tua prima Pipeline avrà finito d'esser eseguita.

en: The time taken by each data entry gathered by that stage.
it_IT: Il tempo aggregato relativo eventi/data entry raccolto in quello stadio.

en: The value lying at the midpoint of a series of observed values. E.g., between 3, 5, 9, the median is 5. Between 3, 5, 7, 8, the median is (5+7)/2 = 6.
it_IT: Il valore falsato nel mezzo di una serie di dati osservati. ES: tra 3,5,9 il mediano è 5. Tra 3,5,7,8 il mediano è (5+7)/2  quindi 6.

en: This means you can not push code until you create an empty repository or import existing one.
it_IT: Questo significa che non è possibile effettuare push di codice fino a che non crei una repository vuota o ne importi una esistente

en: Time before an issue gets scheduled
it_IT: Il tempo che impiega un issue per esser pianificato

en: Time before an issue starts implementation
it_IT: Il tempo che impiega un issue per esser implementato

en: Time between merge request creation and merge/close
it_IT: Il tempo tra la creazione di una richiesta di merge ed il merge/close

en: Time until first merge request
it_IT: Il tempo fino alla prima richiesta di merge

en: Timeago|%s days ago
it_IT: %s giorni fa

en: Timeago|%s days remaining
it_IT: %s giorni rimanenti

en: Timeago|%s hours ago
it_IT: %s ore fa

en: Timeago|%s hours remaining
it_IT: %s ore rimanenti

en: Timeago|%s minutes ago
it_IT: %s minuti fa

en: Timeago|%s minutes remaining
it_IT: %s minuti rimanenti

en: Timeago|%s months ago
it_IT: %s mesi fa

en: Timeago|%s months remaining
it_IT: %s mesi rimanenti

en: Timeago|%s seconds ago
it_IT: %s secondi fa

en: Timeago|%s seconds remaining
it_IT: %s secondi rimanenti

en: Timeago|%s weeks ago
it_IT: %s settimane fa

en: Timeago|%s weeks remaining
it_IT: %s settimane rimanenti

en: Timeago|%s years ago
it_IT: %s anni fa

en: Timeago|%s years remaining
it_IT: %s anni rimanenti

en: Timeago|1 day ago
it_IT: 1 giorno fa

en: Timeago|1 day remaining
it_IT: 1 giorno rimanente

en: Timeago|1 hour ago
it_IT: 1 ora fa

en: Timeago|1 hour remaining
it_IT: 1 ora rimanente

en: Timeago|1 minute ago
it_IT: 1 minuto fa

en: Timeago|1 minute remaining
it_IT: 1 minuto rimanente

en: Timeago|1 month ago
it_IT: 1 mese fa

en: Timeago|1 month remaining
it_IT: 1 mese rimanente

en: Timeago|1 week ago
it_IT: 1 settimana fa

en: Timeago|1 week remaining
it_IT: 1 settimana rimanente

en: Timeago|1 year ago
it_IT: 1 anno fa

en: Timeago|1 year remaining
it_IT: 1 anno rimanente

en: Timeago|Past due
it_IT: Entro

en: Timeago|in %s days
it_IT: in %s giorni

en: Timeago|in %s hours
it_IT: in %s ore

en: Timeago|in %s minutes
it_IT: in %s minuti

en: Timeago|in %s months
it_IT: in %s mesi

en: Timeago|in %s seconds
it_IT: in %s secondi

en: Timeago|in %s weeks
it_IT: in %s settimane

en: Timeago|in %s years
it_IT: in %s anni

en: Timeago|in 1 day
it_IT: in 1 giorno

en: Timeago|in 1 hour
it_IT: in 1 ora

en: Timeago|in 1 minute
it_IT: in 1 minuto

en: Timeago|in 1 month
it_IT: in 1 mese

en: Timeago|in 1 week
it_IT: in 1 settimana

en: Timeago|in 1 year
it_IT: in 1 anno

en: Timeago|just now
it_IT: poco fa

en: Timeago|right now
it_IT: adesso

en: Time|hr | Time|hrs
it_IT[0]: hr
it_IT[1]: hr

en: Time|min | Time|mins
it_IT[0]: min
it_IT[1]: mins

en: Time|s
it_IT: s

en: Total Time
it_IT: Tempo Totale

en: Total test time for all commits/merges
it_IT: Tempo totale di test per tutti i commits/merges

en: Upload New File
it_IT: Carica un nuovo file

en: Upload file
it_IT: Carica file

en: UploadLink|click to upload
it_IT: clicca per caricare

en: Use your global notification setting
it_IT: Usa le tue impostazioni globali

en: View open merge request
it_IT: Mostra la richieste di merge aperte

en: VisibilityLevel|Internal
it_IT: Interno

en: VisibilityLevel|Private
it_IT: Privato

en: VisibilityLevel|Public
it_IT: Pubblico

en: VisibilityLevel|Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Want to see the data? Please ask an administrator for access.
it_IT: Vuoi visualizzare i dati? Richiedi l'accesso ad un amministratore, grazie.

en: We don't have enough data to show this stage.
it_IT: Non ci sono sufficienti dati da mostrare su questo stadio

en: Withdraw Access Request
it_IT: Ritira richiesta d'accesso

en: You are going to remove %{group_name}. Removed groups CANNOT be restored! Are you ABSOLUTELY sure?
it_IT: Stai per rimuovere il gruppo %{group_name}. I gruppi rimossi NON POSSONO esser ripristinati! Sei ASSOLUTAMENTE sicuro?

en: You are going to remove the fork relationship to source project %{forked_from_project}. Are you ABSOLUTELY sure?
it_IT: Stai per rimuovere la relazione con il progetto sorgente %{forked_from_project}. Sei ASSOLUTAMENTE sicuro?

en: You can only add files when you are on a branch
it_IT: Puoi aggiungere files solo quando sei in una branch

en: You have reached your project limit
it_IT: Hai raggiunto il tuo limite di progetto

en: You need permission.
it_IT: Necessiti del permesso.

en: You will not get any notifications via email
it_IT: Non riceverai alcuna notifica via email

en: You will only receive notifications for the events you choose
it_IT: Riceverai notifiche solo per gli eventi che hai scelto

en: You will only receive notifications for threads you have participated in
it_IT: Riceverai notifiche solo per i threads a cui hai partecipato

en: You will receive notifications for any activity
it_IT: Riceverai notifiche per ogni attività

en: You will receive notifications only for comments in which you were @mentioned
it_IT: Riceverai notifiche solo per i commenti ai quale sei stato menzionato

en: You won't be able to pull or push project code via %{protocol} until you %{set_password_link} on your account
it_IT: Non sarai in grado di eseguire pull o push di codice tramite %{protocol} fino a che %{set_password_link} nel tuo account.

en: You won't be able to pull or push project code via SSH until you %{add_ssh_key_link} to your profile
it_IT: Non sarai in grado di effettuare push o pull tramite SSH fino a che %{add_ssh_key_link} al tuo profilo

en: Your name
it_IT: Il tuo nome

en: ago
it_IT: fa

en: day | days
it_IT[0]: giorno
it_IT[1]: giorni

en: new merge request
it_IT: Nuova richiesta di merge

en: notification emails
it_IT: Notifiche via email

en: within %d minute  | within %d minutes
it_IT[0]: in %d minuto
it_IT[1]: entro %d minuti
