gitlab-ee - en to ja_JP translation catalogue (2013 entries)

en:  Status
ja_JP:  ステータス

en:  and
ja_JP:  と

en:  degraded on %d point |  degraded on %d points
ja_JP[0]:  %dポイント悪化

en:  improved on %d point |  improved on %d points
ja_JP[0]:  %dポイントで改善

en: %d changed file | %d changed files
ja_JP[0]: %d 個の変更されたファイル

en: %d commit | %d commits
ja_JP[0]: %d個のコミット

en: %d commit behind | %d commits behind
ja_JP[0]: %d個のコミット待ち

en: %d issue | %d issues
ja_JP[0]: %d個の課題

en: %d layer | %d layers
ja_JP[0]: %d 個のレイヤー

en: %d merge request | %d merge requests
ja_JP[0]: %d 個のマージリクエスト

en: %d metric | %d metrics
ja_JP[0]: %d メトリクス

en: %d staged change | %d staged changes
ja_JP[0]: %d件のステージ済み変更

en: %d unstaged change | %d unstaged changes
ja_JP[0]: %d件の未ステージの変更

en: %s additional commit has been omitted to prevent performance issues. | %s additional commits have been omitted to prevent performance issues.
ja_JP[0]: パフォーマンス低下を避けるため %s 個のコミットを省略しました。

en: %{actionText} & %{openOrClose} %{noteable}
ja_JP: %{actionText} と %{openOrClose} %{noteable}

en: %{commit_author_link} authored %{commit_timeago}
ja_JP: %{commit_author_link} が %{commit_timeago} にコミットしました

en: %{count} participant | %{count} participants
ja_JP[0]: %{count} 人の参加者

en: %{filePath} deleted
ja_JP: %{filePath} が削除されました

en: %{group_docs_link_start}Groups%{group_docs_link_end} allow you to manage and collaborate across multiple projects. Members of a group have access to all of its projects.
ja_JP: %{group_docs_link_start}グループ%{group_docs_link_end}を使用すると、複数のプロジェクトを管理して共同作業を行うことができます。グループのメンバーは、所属するプロジェクトのすべてにアクセスできます。

en: %{loadingIcon} Started
ja_JP: %{loadingIcon} 開始

en: %{lock_path} is locked by GitLab User %{lock_user_id}
ja_JP: %{lock_path} はGitLab ユーザー %{lock_user_id} によってロックされています

en: %{name}'s avatar
ja_JP: %{name}のアバター

en: %{nip_domain} can be used as an alternative to a custom domain.
ja_JP: %{nip_domain} は、カスタムドメインの代替として使用できます。

en: %{number_commits_behind} commits behind %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits ahead
ja_JP: %{default_branch} から %{number_commits_behind} コミット遅れていて、 %{number_commits_ahead} コミット進んでいます。

en: %{percent}%% complete
ja_JP: %{percent}%% 完了

en: %{text} %{files} | %{text} %{files} files
ja_JP[0]: %{text} %{files} ファイル

en: %{text} is available
ja_JP: %{text} が利用できます。

en: %{title} changes
ja_JP: %{title} の変更

en: %{unstaged} unstaged and %{staged} staged changes
ja_JP: %{unstaged} 件の未ステージの変更と、 %{staged} 件のステージ済み変更

en: + %{moreCount} more
ja_JP: + 他 %{moreCount} 件

en: - Runner is active and can process any new jobs
ja_JP: - Runnerがアクティブで新しいジョブを処理できます

en: - Runner is paused and will not receive any new jobs
ja_JP: - Runnerが停止中のため新しいジョブは処理されません

en: - show less
ja_JP: - 折りたたむ

en: 1 %{type} addition | %{count} %{type} additions
ja_JP[0]: %{count} %{type} 件の追加情報

en: 1 %{type} modification | %{count} %{type} modifications
ja_JP[0]: %{count} 件 %{type} の修正

en: 1 closed issue | %d closed issues
ja_JP[0]: %d件のクローズされた課題

en: 1 closed merge request | %d closed merge requests
ja_JP[0]: %d件のクローズされたマージリクエスト

en: 1 group | %d groups
ja_JP[0]: %dグループ

en: 1 merged merge request | %d merged merge requests
ja_JP[0]: %d件のマージされたマージリクエスト

en: 1 open issue | %d open issues
ja_JP[0]: %d件の課題

en: 1 open merge request | %d open merge requests
ja_JP[0]: %d件のマージリクエスト

en: 1 pipeline | %d pipelines
ja_JP[0]: %d 個のパイプライン

en: 1 user | %d users
ja_JP[0]: %dユーザー

en: 1st contribution!
ja_JP: 最初の貢献!

en: 2FA enabled
ja_JP: 2段階認証が有効

en: 403|Please contact your GitLab administrator to get the permission.
ja_JP: このページの閲覧には権限が必要です。GitLab管理者にお問い合わせください。

en: 403|You don't have the permission to access this page.
ja_JP: このページにアクセスする権限がありません。

en: 404|Make sure the address is correct and the page hasn't moved.
ja_JP: URLが正しくないか、ページが移動された可能性があります。

en: 404|Page Not Found
ja_JP: ページが見つかりません

en: 404|Please contact your GitLab administrator if you think this is a mistake.
ja_JP: このページが正しくない場合、GitLab 管理者に連絡してください。

en: <code>"johnsmith@example.com": "@johnsmith"</code> will add "By <a href="#">@johnsmith</a>" to all issues and comments originally created by johnsmith@example.com, and will set <a href="#">@johnsmith</a> as the assignee on all issues originally assigned to johnsmith@example.com.
ja_JP: <code>"johnsmith@example.com": "@johnsmith"</code> は johnsmith@example.com による全ての課題とコメントに "By <a href="#">@johnsmith</a>" を追加します。また、 <a href="#">@johnsmith</a> を元々 johnsmith@example.com に割り当てられていた全ての課題の担当者として設定します。

en: <code>"johnsmith@example.com": "John Smith"</code> will add "By John Smith" to all issues and comments originally created by johnsmith@example.com.
ja_JP: <code>"johnsmith@example.com": "John Smith"</code> は、johnsmith@example.com によって元々作成された全ての課題とコメントに "By John Smith" を追加します。

en: <code>"johnsmith@example.com": "johnsm...@example.com"</code> will add "By johnsm...@example.com" to all issues and comments originally created by johnsmith@example.com. The email address or username is masked to ensure the user's privacy.
ja_JP: <code>"johnsmith@example.com": "johnsm...@example.com"</code> は、johnsmith@example.com が作成した全ての課題とコメントに "By johnsm...@example.com" を追加します。このメールアドレスやユーザー名を隠してユーザーのプライバシーを保護されます。

en: <code>"johnsmith@example.com": "johnsmith@example.com"</code> will add "By <a href="#">johnsmith@example.com</a>" to all issues and comments originally created by johnsmith@example.com. By default, the email address or username is masked to ensure the user's privacy. Use this option if you want to show the full email address.
ja_JP: <code>"johnsmith@example.com": "johnsmith@example.com"</code> は、johnsmith@example.com が作成した全ての課題とコメントに "By <a href="#">johnsmith@example.com</a>" を追加します。デフォルトで、メールアドレスやユーザー名を隠してユーザーのプライバシーを保護されます。メールアドレスを全て表示したい場合、この方法を指定してください。

en: <strong>%{created_count}</strong> created, <strong>%{accepted_count}</strong> accepted.
ja_JP: <strong>%{created_count}</strong> を作成、<strong>%{accepted_count}</strong> 個を受け入れました。

en: <strong>%{created_count}</strong> created, <strong>%{closed_count}</strong> closed.
ja_JP: <strong>%{created_count}</strong>を作成、<strong>%{closed_count}</strong>個をクローズしました。

en: <strong>%{group_name}</strong> group members
ja_JP: <strong>%{group_name}</strong> グループのメンバー

en: <strong>%{pushes}</strong> pushes, more than <strong>%{commits}</strong> commits by <strong>%{people}</strong> contributors.
ja_JP: <strong>%{pushes}</strong>回のプッシュ、<strong>%{commits}</strong>回以上のコミットが貢献者<strong>%{people}</strong>によって行われました。

en: <strong>Removes</strong> source branch
ja_JP: ソースブランチを<strong>削除</strong>

en: A collection of graphs regarding Continuous Integration
ja_JP: CIについてのグラフ

en: A new branch will be created in your fork and a new merge request will be started.
ja_JP: フォークに新しいブランチが作成され、新しいマージリクエストが開始します。

en: A project is where you house your files (repository), plan your work (issues), and publish your documentation (wiki), %{among_other_things_link}.
ja_JP: プロジェクトとはファイルを格納(リポジトリ) し、計画を立て(課題)、ドキュメントを公開(wiki) する場所です。 %{among_other_things_link}

en: A regular expression that will be used to find the test coverage output in the job trace. Leave blank to disable
ja_JP: ジョブトレースでテストカバレッジの結果を見つけるために使用される正規表現です。無効にする場合は空白のままにします。

en: A user with write access to the source branch selected this option
ja_JP: このオプションを選択したソースブランチへの書き込みを許可されたユーザー

en: About GitLab
ja_JP: GitLab について

en: About GitLab CE
ja_JP: GitLab CE について

en: About auto deploy
ja_JP: 自動デプロイについて

en: About this feature
ja_JP: この機能について

en: Abuse Reports
ja_JP: 不正行為レポート

en: Abuse reports
ja_JP: 迷惑行為レポート

en: Accept terms
ja_JP: 利用規約に同意する

en: Accepted MR
ja_JP: 承認されたマージリクエスト

en: Access Tokens
ja_JP: アクセス トークン

en: Access denied! Please verify you can add deploy keys to this repository.
ja_JP: アクセスが拒否されました！このリポジトリにデプロイキーを追加できることを確認してください。

en: Access expiration date
ja_JP: アクセス有効期限

en: Access to '%{classification_label}' not allowed
ja_JP: '%{classification_label}'へのアクセスは許可されていません

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Account and limit
ja_JP: アカウントと制限

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active Sessions
ja_JP: アクティブ セッション

en: Activity
ja_JP: アクティビティー

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Changelog
ja_JP: 変更履歴を追加

en: Add Contribution guide
ja_JP: 貢献者向けガイドを追加

en: Add Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスターを追加

en: Add Readme
ja_JP: Readmeを追加

en: Add additional text to appear in all email communications. %{character_limit} character limit
ja_JP: すべてのメールに表示するテキストを追加します。 ただし、%{character_limit} 文字の制限があります。

en: Add license
ja_JP: ライセンスを追加

en: Add new application
ja_JP: 新しいアプリケーションを追加

en: Add new directory
ja_JP: 新規ディレクトリを追加

en: Add reaction
ja_JP: リアクションの追加

en: Add todo
ja_JP: Todoを追加

en: Add user(s) to the group:
ja_JP: グループにユーザーを追加:

en: Add users to group
ja_JP: ユーザーをグループへ追加

en: Additional text
ja_JP: 追加テキスト

en: Admin Overview
ja_JP: 管理者用概要

en: AdminArea|Stop all jobs
ja_JP: 全てのジョブを停止

en: AdminArea|Stop all jobs?
ja_JP: 全てのジョブを停止しますか?

en: AdminArea|Stop jobs
ja_JP: ジョブを停止

en: AdminArea|Stopping jobs failed
ja_JP: ジョブの停止に失敗しました

en: AdminArea|You’re about to stop all jobs.This will halt all current jobs that are running.
ja_JP: 全てのジョブを停止します。これにより現在実行中のジョブは停止されます。

en: AdminProjects|Delete
ja_JP: 削除

en: AdminProjects|Delete Project %{projectName}?
ja_JP: プロジェクト %{projectName} を削除しますか?

en: AdminProjects|Delete project
ja_JP: プロジェクトの削除

en: AdminSettings|Specify a domain to use by default for every project's Auto Review Apps and Auto Deploy stages.
ja_JP: すべてのプロジェクトのAuto Review AppsおよびAuto Deployステージで使用する、デフォルトのドメインを指定します。

en: AdminUsers|Block user
ja_JP: ブロックユーザー

en: AdminUsers|Delete User %{username} and contributions?
ja_JP: ユーザー %{username} と貢献度を削除しますか?

en: AdminUsers|Delete User %{username}?
ja_JP: ユーザー %{username} を削除しますか?

en: AdminUsers|Delete user
ja_JP: ユーザーの削除

en: AdminUsers|Delete user and contributions
ja_JP: ユーザーと貢献度の削除

en: AdminUsers|To confirm, type %{projectName}
ja_JP: 確認のため、%{projectName} を入力してください

en: AdminUsers|To confirm, type %{username}
ja_JP: 確認のため、%{username} を入力してください

en: Advanced settings
ja_JP: 高度な設定

en: All
ja_JP: すべて

en: All changes are committed
ja_JP: すべての変更がコミットされています

en: All features are enabled for blank projects, from templates, or when importing, but you can disable them afterward in the project settings.
ja_JP: 空のプロジェクト、テンプレートから、またはインポート時にすべての機能が有効になっていますが、後でプロジェクト設定で無効にすることができます。

en: All users
ja_JP: すべてのユーザー

en: Allow commits from members who can merge to the target branch.
ja_JP: ターゲットブランチにマージできるメンバーからのコミットを許可します。

en: Allow public access to pipelines and job details, including output logs and artifacts
ja_JP: パイプラインに加え、ログや成果物などのようなジョブの詳細な情報に対して、パブリックレベルのアクセスを許可します。

en: Allow rendering of PlantUML diagrams in Asciidoc documents.
ja_JP: AsciidocドキュメントでのPlantUML図のレンダリングを許可します。

en: Allow requests to the local network from hooks and services.
ja_JP: フックおよびサービスからのローカルネットワークへのリクエストを許可する。

en: Allows you to add and manage Kubernetes clusters.
ja_JP: Kubernetes クラスターを追加および管理できます。

en: Also called "Issuer" or "Relying party trust identifier"
ja_JP: "Issuer" または "Relying party trust identifier" とも呼ばれます

en: Also called "Relying party service URL" or "Reply URL"
ja_JP: "Relying party service URL" または "Reply URL" とも呼ばれます

en: Alternatively, you can use a %{personal_access_token_link}. When you create your Personal Access Token, you will need to select the <code>repo</code> scope, so we can display a list of your public and private repositories which are available to connect.
ja_JP: あるいは、 %{personal_access_token_link} を使用することもできます。パーソナルアクセストークンを作成する際に、<code>repo</code> スコープを選択する必要があります。これにより、接続可能な公開リポジトリとプライベートリポジトリの一覧を表示することができます。

en: Alternatively, you can use a %{personal_access_token_link}. When you create your Personal Access Token, you will need to select the <code>repo</code> scope, so we can display a list of your public and private repositories which are available to import.
ja_JP: あるいは、 %{personal_access_token_link} を使用することもできます。パーソナルアクセストークンを作成する際に、<code>repo</code>スコープを選択する必要があります。これにより、インポートすることができるパブリックリポジトリとプライベートリポジトリの一覧を表示することができます。

en: An application called %{link_to_client} is requesting access to your GitLab account.
ja_JP: アプリケーションの %{link_to_client} があなたの GitLab アカウントへのアクセスを要求しています。

en: An empty GitLab User field will add the FogBugz user's full name (e.g. "By John Smith") in the description of all issues and comments. It will also associate and/or assign these issues and comments with the project creator.
ja_JP: GitLab ユーザフィールドが空の場合、すべての問題とコメントの説明に FogBugz ユーザのフルネーム （例えば、By John Smith）を追加します。また、これらの問題やコメントをプロジェクト作成者に関連付けるか、または割り当てます。

en: An error accured whilst committing your changes.
ja_JP: 変更のコミット中にエラーが発生しました。

en: An error has occurred
ja_JP: エラーが発生しました

en: An error occured creating the new branch.
ja_JP: 新しいブランチの作成中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst fetching the job trace.
ja_JP: ジョブトレースの取得中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst loading all the files.
ja_JP: すべてのファイルの読込中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst loading the file content.
ja_JP: ファイルの内容を読込中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst loading the file.
ja_JP: ファイルを読込中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst loading the merge request changes.
ja_JP: マージリクエストの変更を読込中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst loading the merge request version data.
ja_JP: マージリクエストのバージョン情報を読込中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst loading the merge request.
ja_JP: マージリクエストの読込中にエラーが発生しました。

en: An error occured whilst loading the pipelines jobs.
ja_JP: パイプラインジョブの読込中にエラーが発生しました。

en: An error occurred previewing the blob
ja_JP: Blobのプレビュー中にエラーが発生しました

en: An error occurred when toggling the notification subscription
ja_JP: 通知購読の切り替え時にエラーが発生しました

en: An error occurred when updating the issue weight
ja_JP: 課題のウエイト更新時にエラーが発生しました

en: An error occurred while adding approver
ja_JP: 承認者の追加中にエラーが発生しました

en: An error occurred while detecting host keys
ja_JP: ホストキーの検出中にエラーが発生しました

en: An error occurred while dismissing the alert. Refresh the page and try again.
ja_JP: アラートの消去中にエラーが発生しました。ページを更新してやり直して下さい。

en: An error occurred while dismissing the feature highlight. Refresh the page and try dismissing again.
ja_JP: ハイライトを消去しているときにエラーが発生しました。ページを更新してもう一度消去してください。

en: An error occurred while fetching sidebar data
ja_JP: サイドバーのデータ取得中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while fetching the pipeline.
ja_JP: パイプラインの取得中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while getting projects
ja_JP: プロジェクトの取得中にエラーが発生しました

en: An error occurred while importing project: %{details}
ja_JP: プロジェクトのインポート中にエラーが発生しました:%{details}

en: An error occurred while initializing path locks
ja_JP: パスロックの初期化中にエラーが発生しました

en: An error occurred while loading commit signatures
ja_JP: コミットシグネチャの読込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred while loading diff
ja_JP: 差分の読み込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred while loading filenames
ja_JP: ファイル名の読み込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred while loading the file
ja_JP: ファイルの読み込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred while making the request.
ja_JP: リクエスト作成中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while removing approver
ja_JP: 承認者の削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred while rendering KaTeX
ja_JP: KaTeXのレンダリング中にエラーが発生しました

en: An error occurred while retrieving calendar activity
ja_JP: カレンダーアクティビティー取得の際にエラーが発生しました

en: An error occurred while retrieving diff
ja_JP: 差分を取得の際にエラーが発生しました

en: An error occurred while saving LDAP override status. Please try again.
ja_JP: LDAP のオーバーライド状態を保存するときにエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: An error occurred while saving assignees
ja_JP: 担当者の登録中にエラーが発生しました

en: An error occurred while subscribing to notifications.
ja_JP: 通知の購読中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while unsubscribing to notifications.
ja_JP: 通知の購読を解除中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while validating username
ja_JP: ユーザ名の検証中にエラーが発生しました

en: An error occurred. Please try again.
ja_JP: エラーが発生しました。再度お試しください。

en: Anonymous
ja_JP: 匿名

en: Anti-spam verification
ja_JP: スパム対策の検証

en: Any
ja_JP: 任意の

en: Any Label
ja_JP: 任意のラベル

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Application
ja_JP: アプリケーション

en: Application: %{name}
ja_JP: アプリケーション:%{name}

en: Applications
ja_JP: アプリケーション

en: Apr
ja_JP: 4月

en: April
ja_JP: 4月

en: Archived project! Repository and other project resources are read-only
ja_JP: このプロジェクトはアーカイブされています。リポジトリおよびその他のプロジェクトリソースは読み取り専用です

en: Are you sure you want to delete this pipeline schedule?
ja_JP: このパイプラインスケジュールを削除しますか？

en: Are you sure you want to lose unsaved changes?
ja_JP: 変更が保存されていませんが破棄してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove %{group_name}?
ja_JP: この %{group_name} を削除してよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this identity?
ja_JP: この ID を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to reset registration token?
ja_JP: 本当に登録トークンをリセットしますか？

en: Are you sure you want to reset the health check token?
ja_JP: 本当にヘルスチェックトークンをリセットしますか？

en: Are you sure you want to unlock %{path_lock_path}?
ja_JP: %{path_lock_path} のロックを解除してもよろしいですか？

en: Are you sure?
ja_JP: 本当によろしいですか？

en: Artifacts
ja_JP: アーティファクト

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Ask your group maintainer to set up a group Runner.
ja_JP: グループ Runner の設定は、グループの Maintainer に依頼してください。

en: Assertion consumer service URL
ja_JP: アサーション コンシューマー サービス URL

en: Assign custom color like #FF0000
ja_JP: ＃FF0000のようなカスタムカラーを割り当てる

en: Assign labels
ja_JP: ラベルを割り当てる

en: Assign milestone
ja_JP: マイルストーンを割り当てる

en: Assign to
ja_JP: 割り当て先

en: Assigned Issues
ja_JP: 割り当てられた課題

en: Assigned Merge Requests
ja_JP: 割り当てられたマージリクエスト

en: Assigned to :name
ja_JP: :name が担当

en: Assigned to me
ja_JP: 自分に割り当てる

en: Assignee
ja_JP: 担当者

en: Assignee lists not available with your current license
ja_JP: 現在のライセンスでは担当者リストを利用できません

en: Assignee lists show all issues assigned to the selected user.
ja_JP: 担当者一覧には、選択したユーザーに割り当てられているすべての課題が表示されます。

en: Assignee(s)
ja_JP: 担当者

en: Attach a file by drag &amp; drop or %{upload_link}
ja_JP: ドラッグ＆ドロップまたは %{upload_link} でファイルを添付

en: Audit Events
ja_JP: 監査イベント

en: Aug
ja_JP: 8月

en: August
ja_JP: 8月

en: Authentication Log
ja_JP: 認証ログ

en: Authentication log
ja_JP: 認証ログ

en: Authentication method
ja_JP: 認証方法

en: Author
ja_JP: 作成者

en: Authorization code:
ja_JP: 認証コード:

en: Authorization was granted by entering your username and password in the application.
ja_JP: このアプリケーションにあなたのユーザー名とパスワードが入力されたので、承認が許可されました。

en: Authorize
ja_JP: 承認する

en: Authorize %{link_to_client} to use your account?
ja_JP: あなたのアカウントに %{link_to_client} を承認しますか？

en: Authorized applications (%{size})
ja_JP: 承認されたアプリケーション（%{size}）

en: Authors: %{authors}
ja_JP: 作成者: %{authors}

en: Auto DevOps enabled
ja_JP: Auto DevOps が有効です

en: Auto DevOps, runners and job artifacts
ja_JP: Auto DevOps, Runner，および成果物

en: Auto Review Apps and Auto Deploy need a %{kubernetes} to work correctly.
ja_JP: 自動 Review Apps と自動デプロイでは、 %{kubernetes} が正しく動作する必要があります。

en: Auto Review Apps and Auto Deploy need a domain name and a %{kubernetes} to work correctly.
ja_JP: 自動 Review Apps と自動デプロイでは、ドメイン名と正常に動作する %{kubernetes} が必要です。

en: Auto Review Apps and Auto Deploy need a domain name to work correctly.
ja_JP: 自動 Review Apps と自動デプロイを正しく動かすためにはドメイン名が必要です。

en: AutoDevOps|Auto DevOps
ja_JP: Auto DevOps

en: AutoDevOps|Auto DevOps documentation
ja_JP: Auto DevOps ドキュメント

en: AutoDevOps|Enable in settings
ja_JP: 設定を有効にする

en: AutoDevOps|It will automatically build, test, and deploy your application based on a predefined CI/CD configuration.
ja_JP: あらかじめ定義された CI/CD の構成を基に自動的にアプリケーションをビルド、テスト、デプロイします。

en: AutoDevOps|Learn more in the %{link_to_documentation}
ja_JP: 詳しくは、 %{link_to_documentation} を見てください。

en: AutoDevOps|You can automatically build and test your application if you %{link_to_auto_devops_settings} for this project. You can automatically deploy it as well, if you %{link_to_add_kubernetes_cluster}.
ja_JP: このプロジェクトの %{link_to_auto_devops_settings} をする場合、自動ビルドおよびテストすることができます。%{link_to_add_kubernetes_cluster} した場合、自動デプロイすることもできます。

en: AutoDevOps|add a Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスターを追加

en: AutoDevOps|enable Auto DevOps
ja_JP: Auto DevOps を有効にする

en: Available
ja_JP: 利用可能

en: Available group Runners : %{runners}
ja_JP: 利用可能なグループ Runner : %{runners}

en: Available group Runners : %{runners}.
ja_JP: 利用可能なグループ Runner : %{runners}。

en: Avatar will be removed. Are you sure?
ja_JP: アバターを削除します。よろしいですか？

en: Average per day: %{average}
ja_JP: 1日あたりの平均: %{average}

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Background Jobs
ja_JP: バックグラウンドジョブ

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Badges
ja_JP: バッジ

en: Badges|A new badge was added.
ja_JP: 新しいバッジが追加されました。

en: Badges|Add badge
ja_JP: バッジを追加

en: Badges|Adding the badge failed, please check the entered URLs and try again.
ja_JP: バッジを追加できませんでした。入力したURLを確認して、もう一度お試しください。

en: Badges|Badge image URL
ja_JP: バッジ画像のURL

en: Badges|Badge image preview
ja_JP: バッジ画像プレビュー

en: Badges|Delete badge
ja_JP: バッジを削除

en: Badges|Delete badge?
ja_JP: バッジを削除しますか？

en: Badges|Deleting the badge failed, please try again.
ja_JP: バッジを削除できませんでした。もう一度お試しください。

en: Badges|Group Badge
ja_JP: グループバッジ

en: Badges|Link
ja_JP: リンク

en: Badges|No badge image
ja_JP: バッジ画像なし

en: Badges|No image to preview
ja_JP: プレビューする画像はありません

en: Badges|Project Badge
ja_JP: プロジェクト バッジ

en: Badges|Reload badge image
ja_JP: バッジ画像の再読み込み

en: Badges|Save changes
ja_JP: 変更の保存

en: Badges|Saving the badge failed, please check the entered URLs and try again.
ja_JP: バッジを保存できませんでした。入力したURLを確認して、もう一度お試しください。

en: Badges|The %{docsLinkStart}variables%{docsLinkEnd} GitLab supports: %{placeholders}
ja_JP: GitLabは次の %{docsLinkStart}変数%{docsLinkEnd} をサポートしています: %{placeholders}

en: Badges|The badge was deleted.
ja_JP: バッジが削除されました。

en: Badges|The badge was saved.
ja_JP: バッジが保存されました。

en: Badges|This group has no badges
ja_JP: このグループにバッジはありません

en: Badges|This project has no badges
ja_JP: このプロジェクトにバッジはありません

en: Badges|Your badges
ja_JP: バッジ

en: Begin with the selected commit
ja_JP: 選択したコミットではじめる

en: Below are examples of regex for existing tools:
ja_JP: 以下のものは、既存の正規表現ツールの例です:

en: Below you will find all the groups that are public.
ja_JP: 以下に公開されている全グループを表示します。

en: Billing
ja_JP: 請求

en: BillingPlans|%{group_name} is currently on the %{plan_link} plan.
ja_JP: %{group_name} の現在のプランは%{plan_link} です。

en: BillingPlans|Automatic downgrade and upgrade to some plans is currently not available.
ja_JP: いくつかの支払いプランでは、自動アップグレード、ダウングレードが現在利用できません。

en: BillingPlans|Current plan
ja_JP: 現在のプラン

en: BillingPlans|Customer Support
ja_JP: カスタマー サポート

en: BillingPlans|Downgrade
ja_JP: ダウングレード

en: BillingPlans|Learn more about each plan by reading our %{faq_link}.
ja_JP: 各プランの詳細については、 %{faq_link} をご確認ください。

en: BillingPlans|Manage plan
ja_JP: プランの管理

en: BillingPlans|Please contact %{customer_support_link} in that case.
ja_JP: %{customer_support_link} までご連絡ください。

en: BillingPlans|See all %{plan_name} features
ja_JP: %{plan_name} のすべての機能を見る

en: BillingPlans|This group uses the plan associated with its parent group.
ja_JP: このグループは、親グループと同じプランを使用します。

en: BillingPlans|To manage the plan for this group, visit the billing section of %{parent_billing_page_link}.
ja_JP: このグループのプランの管理は、%{parent_billing_page_link} の請求のセクションをご覧ください。

en: BillingPlans|Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: BillingPlans|You are currently on the %{plan_link} plan.
ja_JP: 現在のプランは%{plan_link} です。

en: BillingPlans|features
ja_JP: 機能

en: BillingPlans|frequently asked questions
ja_JP: FAQ 集

en: BillingPlans|monthly
ja_JP: 月額

en: BillingPlans|paid annually at %{price_per_year}
ja_JP: 年額 %{price_per_year}

en: BillingPlans|per user
ja_JP: 1ユーザーにつき

en: Bitbucket import
ja_JP: Bitbucket インポート

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Boards
ja_JP: ボード

en: Branch %{branchName} was not found in this project's repository.
ja_JP: %{branchName} ブランチはこのプロジェクトのリポジトリに見つかりませんでした。

en: Branch (%{branch_count}) | Branches (%{branch_count})
ja_JP[0]: ブランチ (%{branch_count})

en: Branch <strong>%{branch_name}</strong> was created. To set up auto deploy, choose a GitLab CI Yaml template and commit your changes. %{link_to_autodeploy_doc}
ja_JP: <strong>%{branch_name}</strong> ブランチが作成されました。自動デプロイを設定するには、GitLab CI Yaml テンプレートを選択して、変更をコミットしてください。 %{link_to_autodeploy_doc}

en: Branch has changed
ja_JP: ブランチが変更されました

en: Branch is already taken
ja_JP: ブランチは既に使用されています

en: Branch name
ja_JP: ブランチ名

en: BranchSwitcherPlaceholder|Search branches
ja_JP: ブランチを検索

en: BranchSwitcherTitle|Switch branch
ja_JP: ブランチを切替

en: Branches
ja_JP: ブランチ

en: Branches|Active
ja_JP: アクティブ

en: Branches|Active branches
ja_JP: アクティブブランチ

en: Branches|All
ja_JP: すべて

en: Branches|Cant find HEAD commit for this branch
ja_JP: このブランチにはHEADコミットが見つかりませんでした

en: Branches|Compare
ja_JP: 比較

en: Branches|Delete all branches that are merged into '%{default_branch}'
ja_JP: '%{default_branch}'にマージされたすべてのブランチを削除

en: Branches|Delete branch
ja_JP: ブランチを削除

en: Branches|Delete merged branches
ja_JP: マージされたブランチを削除

en: Branches|Delete protected branch
ja_JP: 保護されたブランチを削除

en: Branches|Delete protected branch '%{branch_name}'?
ja_JP: 保護されているブランチ '%{branch_name}' を削除しますか？

en: Branches|Deleting the '%{branch_name}' branch cannot be undone. Are you sure?
ja_JP: '%{branch_name}' ブランチを削除したら元には戻せません。よろしいですか？

en: Branches|Deleting the merged branches cannot be undone. Are you sure?
ja_JP: マージされたブランチを削除すると元には戻せません。よろしいですか？

en: Branches|Filter by branch name
ja_JP: ブランチ名でフィルター

en: Branches|Merged into %{default_branch}
ja_JP: %{default_branch} にマージ

en: Branches|New branch
ja_JP: 新規ブランチ

en: Branches|No branches to show
ja_JP: 表示するブランチはありません

en: Branches|Once you confirm and press %{delete_protected_branch}, it cannot be undone or recovered.
ja_JP: もう一度確認し %{delete_protected_branch} を押してください。操作後、元に戻すことはできません。

en: Branches|Only a project maintainer or owner can delete a protected branch
ja_JP: プロジェクトの Maintainer と Owner だけが保護されているブランチを削除できます

en: Branches|Overview
ja_JP: 概要

en: Branches|Protected branches can be managed in %{project_settings_link}.
ja_JP: 保護されたブランチは %{project_settings_link} から設定変更できます。

en: Branches|Show active branches
ja_JP: アクティブブランチを表示

en: Branches|Show all branches
ja_JP: すべてのブランチを表示

en: Branches|Show more active branches
ja_JP: アクティブブランチをさらに表示

en: Branches|Show more stale branches
ja_JP: 古いブランチをすべて表示

en: Branches|Show overview of the branches
ja_JP: ブランチの概要を表示

en: Branches|Show stale branches
ja_JP: 過去のブランチを表示

en: Branches|Sort by
ja_JP: 並べ替え

en: Branches|Stale
ja_JP: 古い

en: Branches|Stale branches
ja_JP: 古いブランチ

en: Branches|The branch could not be updated automatically because it has diverged from its upstream counterpart.
ja_JP: このブランチはアップストリームから分岐しているため自動でアップデートできません。

en: Branches|The default branch cannot be deleted
ja_JP: デフォルトブランチは削除できません

en: Branches|This branch hasn’t been merged into %{default_branch}.
ja_JP: このブランチは%{default_branch} にマージされていません

en: Branches|To avoid data loss, consider merging this branch before deleting it.
ja_JP: データの消失を避けるため、削除する前にこのブランチをマージすることをオススメします。

en: Branches|To confirm, type %{branch_name_confirmation}:
ja_JP: 確認のため、%{branch_name_confirmation} を入力してください

en: Branches|To discard the local changes and overwrite the branch with the upstream version, delete it here and choose 'Update Now' above.
ja_JP: ローカルの変更内容を破棄して、アップストリームのバージョンでブランチを上書きするには、ここでそれらを削除し、上の「今すぐ更新」をクリックしてください。

en: Branches|You’re about to permanently delete the protected branch %{branch_name}.
ja_JP: 保護された %{branch_name} ブランチを削除しようとしています。

en: Branches|diverged from upstream
ja_JP: アップストリームから分岐

en: Branches|merged
ja_JP: マージ済み

en: Branches|project settings
ja_JP: プロジェクト設定

en: Branches|protected
ja_JP: 保護

en: Browse Directory
ja_JP: ディレクトリを表示

en: Browse File
ja_JP: ファイルを表示

en: Browse Files
ja_JP: ファイルを表示

en: Browse files
ja_JP: ファイルを表示

en: Built-In
ja_JP: ビルトイン

en: Business metrics (Custom)
ja_JP: ビジネスメトリクス（カスタム）

en: ByAuthor|by
ja_JP: 作者

en: CI / CD Settings
ja_JP: CI / CD 設定

en: CI/CD configuration
ja_JP: CI/CD 設定

en: CI/CD for external repo
ja_JP: 外部リポジトリ用 CI/CD

en: CI/CD settings
ja_JP: CI/CD 設定

en: CICD|Auto DevOps
ja_JP: Auto DevOps

en: CICD|Auto DevOps will automatically build, test, and deploy your application based on a predefined Continuous Integration and Delivery configuration.
ja_JP: Auto DevOps はあらかじめ定義された継続的インテグレーションとデリバリーの設定に基づいて、アプリケーションを自動的にビルド、テスト、デプロイします。

en: CICD|Automatic deployment to staging, manual deployment to production
ja_JP: ステージングへの自動デプロイ、本番環境への手動デプロイ

en: CICD|Continuous deployment to production
ja_JP: 本番環境への継続的デプロイ

en: CICD|Deployment strategy
ja_JP: デプロイ戦略

en: CICD|Deployment strategy needs a domain name to work correctly.
ja_JP: デプロイ戦略を正しく動作させるためにはドメイン名が必要です。

en: CICD|Do not set up a domain here if you are setting up multiple Kubernetes clusters with Auto DevOps.
ja_JP: Auto DevOps で Auto マルチ Kubernetes クラスターをセットアップする場合は、ここでドメインのセットアップを行わないでください。

en: CICD|Jobs
ja_JP: ジョブ

en: CICD|Learn more about Auto DevOps
ja_JP: Auto DevOps の詳細

en: CICD|You need to specify a domain if you want to use Auto Review Apps and Auto Deploy stages.
ja_JP: 自動 Review Apps と自動デプロイステージを使用したい場合は、ドメインを指定する必要があります。

en: CICD|instance enabled
ja_JP: インスタンスが有効

en: Callback URL
ja_JP: コールバック URL

en: Can't find HEAD commit for this branch
ja_JP: このブランチには HEAD コミットが見つかりません

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel this job
ja_JP: このジョブをキャンセルする

en: Cannot be merged automatically
ja_JP: 自動的にマージすることはできません

en: Cannot modify managed Kubernetes cluster
ja_JP: 管理下の Kubernetes クラスターを変更できません

en: Certificate fingerprint
ja_JP: 証明書のフィンガー プリント

en: Change Weight
ja_JP: ウェイトを変更する

en: Change template
ja_JP: テンプレートを変更

en: Change this value to influence how frequently the GitLab UI polls for updates.
ja_JP: GitLab UI の更新頻度を変更するにはこの値を変更してください。

en: ChangeTypeActionLabel|Pick into branch
ja_JP: ピック先ブランチ:

en: ChangeTypeActionLabel|Revert in branch
ja_JP: リバート先ブランチ:

en: ChangeTypeAction|Cherry-pick
ja_JP: チェリーピック

en: ChangeTypeAction|Revert
ja_JP: リバート

en: ChangeTypeAction|This will create a new commit in order to revert the existing changes.
ja_JP: コミット済の変更を revert するために新しいコミットを作成します

en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

en: Changes are shown as if the <b>source</b> revision was being merged into the <b>target</b> revision.
ja_JP: <b>source</b>リビジョンが<b>target</b>リビジョン内に取り込まれているような変更として表示されます

en: Charts
ja_JP: チャート

en: Chat
ja_JP: チャット

en: Checking %{text} availability…
ja_JP: %{text} が利用可能か確認しています…

en: Checking branch availability...
ja_JP: ブランチが利用可能か確認しています…

en: Cherry-pick this commit
ja_JP: このコミットをチェリーピック

en: Cherry-pick this merge request
ja_JP: このマージリクエストをチェリーピック

en: Choose File ...
ja_JP: ファイルを選択...

en: Choose a branch/tag (e.g. %{master}) or enter a commit (e.g. %{sha}) to see what's changed or to create a merge request.
ja_JP: 変更内容を確認したりマージリクエストを作成するために、Branch/tag (例: %{master}) を選択するか、コミットID(例: %{sha})を入力してください。

en: Choose any color.
ja_JP: カラーを選択してください。

en: Choose file...
ja_JP: ファイルを選択...

en: Choose which groups you wish to synchronize to this secondary node.
ja_JP: 同期させたいセカンダリノードのグループを選択してください。

en: Choose which repositories you want to connect and run CI/CD pipelines.
ja_JP: CI/CD パイプラインを実行したいリポジトリを選択してください。

en: Choose which repositories you want to import.
ja_JP: インポートしたいリポジトリを選択してください。

en: CiStatusLabel|canceled
ja_JP: キャンセル

en: CiStatusLabel|created
ja_JP: 作成済み

en: CiStatusLabel|failed
ja_JP: 失敗

en: CiStatusLabel|manual action
ja_JP: 手動実行

en: CiStatusLabel|passed
ja_JP: 成功

en: CiStatusLabel|passed with warnings
ja_JP: 成功（警告あり）

en: CiStatusLabel|pending
ja_JP: 開始待ち

en: CiStatusLabel|skipped
ja_JP: スキップ済み

en: CiStatusLabel|waiting for manual action
ja_JP: 手動実行待ち

en: CiStatusText|blocked
ja_JP: ブロック

en: CiStatusText|canceled
ja_JP: キャンセル

en: CiStatusText|created
ja_JP: 作成済み

en: CiStatusText|failed
ja_JP: 失敗

en: CiStatusText|manual
ja_JP: 手動

en: CiStatusText|passed
ja_JP: 成功

en: CiStatusText|pending
ja_JP: 実行待ち

en: CiStatusText|skipped
ja_JP: スキップ済み

en: CiStatus|running
ja_JP: 実行中

en: CiVariables|Input variable key
ja_JP: キーを入力

en: CiVariables|Input variable value
ja_JP: 値を入力

en: CiVariables|Remove variable row
ja_JP: 環境変数を削除

en: CiVariable|* (All environments)
ja_JP: * (すべての環境)

en: CiVariable|All environments
ja_JP: すべての環境

en: CiVariable|Create wildcard
ja_JP: ワイルドカードの作成

en: CiVariable|Error occured while saving variables
ja_JP: 変数保存中にエラーが発生しました

en: CiVariable|New environment
ja_JP: 新しい環境

en: CiVariable|Protected
ja_JP: 保護

en: CiVariable|Search environments
ja_JP: 環境を検索

en: CiVariable|Toggle protected
ja_JP: 保護の切り替え

en: CiVariable|Validation failed
ja_JP: 検証に失敗しました

en: ClassificationLabelUnavailable|is unavailable: %{reason}
ja_JP: 使用できません:%{reason}

en: Clear search input
ja_JP: 検索欄の消去

en: Click any <strong>project name</strong> in the project list below to navigate to the project milestone.
ja_JP: プロジェクトリストで<strong>プロジェクト名</strong>をクリックすると、プロジェクトのマイルストーンに移動します。

en: Click the <strong>Promote</strong> button in the top right corner to promote it to a group milestone.
ja_JP: 右上の<strong>昇格</strong>ボタンをクリックしてグループマイルストーンへ昇格

en: Click the button below to begin the install process by navigating to the Kubernetes page
ja_JP: 下のボタンをクリックすると、Kubernetesのページに遷移し、インストールプロセスを開始します

en: Click to expand it.
ja_JP: クリックして展開。

en: Click to expand text
ja_JP: クリックしてテキストを展開する

en: Client authentication certificate
ja_JP: クライアント認証証明書

en: Client authentication key
ja_JP: クライアント認証キー

en: Client authentication key password
ja_JP: クライアント認証キーのパスワード

en: Clients
ja_JP: クライアント

en: Clone repository
ja_JP: リポジトリをクローン

en: Close
ja_JP: クローズする

en: Closed issues
ja_JP: クローズした課題

en: ClusterIntegration|%{appList} was successfully installed on your Kubernetes cluster
ja_JP: %{appList} は正常に Kubernetes クラスターにインストールされました

en: ClusterIntegration|API URL
ja_JP: API URL

en: ClusterIntegration|Add Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスターを追加

en: ClusterIntegration|Advanced options on this Kubernetes cluster's integration
ja_JP: この Kubernetes クラスター統合に関する詳細オプション

en: ClusterIntegration|An error occured while trying to fetch project zones: %{error}
ja_JP: プロジェクトゾーンの取得中にエラーが発生しました: %{error}

en: ClusterIntegration|An error occured while trying to fetch your projects: %{error}
ja_JP: プロジェクトの取得中にエラーが発生しました: %{error}

en: ClusterIntegration|Applications
ja_JP: アプリケーション

en: ClusterIntegration|Are you sure you want to remove this Kubernetes cluster's integration? This will not delete your actual Kubernetes cluster.
ja_JP: この Kubernetes クラスター統合を削除してもよろしいですか？この操作では実際の Kubernetes クラスターは削除されません。

en: ClusterIntegration|CA Certificate
ja_JP: CA 証明書

en: ClusterIntegration|Certificate Authority bundle (PEM format)
ja_JP: 認証局バンドル (PEM形式)

en: ClusterIntegration|Copy API URL
ja_JP: API URLをコピー

en: ClusterIntegration|Copy CA Certificate
ja_JP: CA 証明書をコピー

en: ClusterIntegration|Copy Ingress IP Address to clipboard
ja_JP: IngressのIPアドレスをクリップボードにコピーする

en: ClusterIntegration|Copy Jupyter Hostname to clipboard
ja_JP: Jupyter のホスト名をクリップボードへコピー

en: ClusterIntegration|Copy Kubernetes cluster name
ja_JP: Kubernetes クラスター名をコピー

en: ClusterIntegration|Copy Token
ja_JP: トークンをコピー

en: ClusterIntegration|Create Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスターを作成

en: ClusterIntegration|Enter the details for your Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスターの詳細を入力してください

en: ClusterIntegration|Environment scope
ja_JP: 環境スコープ

en: ClusterIntegration|Every new Google Cloud Platform (GCP) account receives $300 in credit upon %{sign_up_link}. In partnership with Google, GitLab is able to offer an additional $200 for both new and existing GCP accounts to get started with GitLab's Google Kubernetes Engine Integration.
ja_JP: Google Cloud Platform (GCP) のすべての新規アカウントには、300ドル分のクレジットが付与されます %{sign_up_link} 。また、Google とのパートナーシップにより、Google Kubernetes Engine と GitLab のインテグレーションを開始するために、新規アカウント・既存アカウントを問わず、GCP アカウントに追加の200ドル分のクレジットを提供します。

en: ClusterIntegration|Fetching machine types
ja_JP: マシンタイプを取得中

en: ClusterIntegration|Fetching projects
ja_JP: プロジェクトを取得中

en: ClusterIntegration|Fetching zones
ja_JP: ゾーンを取得中

en: ClusterIntegration|GitLab Integration
ja_JP: GitLabを統合

en: ClusterIntegration|GitLab Runner
ja_JP: GitLab Runner

en: ClusterIntegration|Google Cloud Platform project
ja_JP: Google Cloud Platform プロジェクト

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine
ja_JP: Google Kubernetes Engine

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine project
ja_JP: Google Kubernetes Engine プロジェクト

en: ClusterIntegration|Helm Tiller
ja_JP: Helm Tiller

en: ClusterIntegration|Hide
ja_JP: 非表示

en: ClusterIntegration|In order to show the health of the cluster, we'll need to provision your cluster with Prometheus to collect the required data.
ja_JP: クラスターの稼働状況を表示するには、必須事項を収集するための Prometheus を設置する必要があります。

en: ClusterIntegration|Ingress
ja_JP: Ingress

en: ClusterIntegration|Ingress IP Address
ja_JP: Ingress の IP アドレス

en: ClusterIntegration|Install
ja_JP: インストール

en: ClusterIntegration|Install Prometheus
ja_JP: Prometheus をインストール

en: ClusterIntegration|Installed
ja_JP: インストール済み

en: ClusterIntegration|Installing
ja_JP: インストール中

en: ClusterIntegration|Integrate Kubernetes cluster automation
ja_JP: Kubernetes クラスターを自動統合

en: ClusterIntegration|Integration status
ja_JP: 統合の状態

en: ClusterIntegration|Jupyter Hostname
ja_JP: Jupyter のホスト名

en: ClusterIntegration|JupyterHub
ja_JP: JupyterHub

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスター

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster details
ja_JP: Kubernetes クラスターの詳細

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster health
ja_JP: Kubernetes クラスターの稼働状態

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster is being created on Google Kubernetes Engine...
ja_JP: Kubernetes クラスターを Google Kubernetes Engine 上に作成しています...

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster name
ja_JP: Kubernetes クラスター名

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster was successfully created on Google Kubernetes Engine. Refresh the page to see Kubernetes cluster's details
ja_JP: Kubernetes クラスター は正常に Google Kubernetes Engine に作成されました。クラスター の詳細を表示するにはページを更新してください。

en: ClusterIntegration|Kubernetes clusters can be used to deploy applications and to provide Review Apps for this project
ja_JP: Kubernetes クラスターは、このプロジェクトにアプリケーションのデプロイや Review Apps の環境を提供するのに使用できます。

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start_machine_type}machine types%{help_link_end} and %{help_link_start_pricing}pricing%{help_link_end}.
ja_JP: %{help_link_start_machine_type}マシンタイプ%{help_link_end}と%{help_link_start_pricing}価格%{help_link_end}の詳細。

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start}zones%{help_link_end}.
ja_JP: %{help_link_start}ゾーン%{help_link_end}の詳細。

en: ClusterIntegration|Machine type
ja_JP: マシンタイプ

en: ClusterIntegration|Make sure your account %{link_to_requirements} to create Kubernetes clusters
ja_JP: Kubernetes クラスター を作成するには、アカウントの %{link_to_requirements} を確認してください

en: ClusterIntegration|Manage
ja_JP: 管理

en: ClusterIntegration|Manage your Kubernetes cluster by visiting %{link_gke}
ja_JP: %{link_gke} にアクセスして Kubernetes クラスターを管理

en: ClusterIntegration|More information
ja_JP: 詳細情報

en: ClusterIntegration|No machine types matched your search
ja_JP: 検索条件に一致するマシンタイプはありません

en: ClusterIntegration|No projects found
ja_JP: プロジェクトが見つかりません

en: ClusterIntegration|No projects matched your search
ja_JP: 検索条件に一致するプロジェクトはありません

en: ClusterIntegration|No zones matched your search
ja_JP: 検索条件に一致するゾーンはありません

en: ClusterIntegration|Note:
ja_JP: 注意:

en: ClusterIntegration|Number of nodes
ja_JP: ノード数

en: ClusterIntegration|Please enter access information for your Kubernetes cluster. If you need help, you can read our %{link_to_help_page} on Kubernetes
ja_JP: Kubernetes クラスターのアクセス情報を入力してください。不明点は %{link_to_help_page} の Kubernetes の項目をご覧ください。

en: ClusterIntegration|Please make sure that your Google account meets the following requirements:
ja_JP: Google アカウントが次の要件を満たしていることを確認してください。

en: ClusterIntegration|Project namespace
ja_JP: プロジェクトの名前空間

en: ClusterIntegration|Project namespace (optional, unique)
ja_JP: プロジェクトの名前空間 (省略可能、一意)

en: ClusterIntegration|Prometheus
ja_JP: Prometheus

en: ClusterIntegration|Read our %{link_to_help_page} on Kubernetes cluster integration.
ja_JP: Kubernetes クラスターの統合については、%{link_to_help_page} をお読みください。

en: ClusterIntegration|Remove Kubernetes cluster integration
ja_JP: Kubernetes クラスターの統合を削除

en: ClusterIntegration|Remove integration
ja_JP: 統合を削除

en: ClusterIntegration|Remove this Kubernetes cluster's configuration from this project. This will not delete your actual Kubernetes cluster.
ja_JP: プロジェクトから Kubernetes クラスターの設定を削除します。なお、実際の Kubernetes クラスターは削除されません。

en: ClusterIntegration|Request to begin installing failed
ja_JP: インストール開始に失敗しました

en: ClusterIntegration|Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: ClusterIntegration|Search machine types
ja_JP: マシンタイプの検索

en: ClusterIntegration|Search projects
ja_JP: プロジェクトの検索

en: ClusterIntegration|Search zones
ja_JP: ゾーンを検索

en: ClusterIntegration|See and edit the details for your Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスターの詳細を閲覧、編集する

en: ClusterIntegration|Select machine type
ja_JP: マシンタイプを選択

en: ClusterIntegration|Select project
ja_JP: プロジェクトを選択

en: ClusterIntegration|Select project and zone to choose machine type
ja_JP: プロジェクトとゾーンを選択してマシンタイプを選択

en: ClusterIntegration|Select project to choose zone
ja_JP: プロジェクトを選択してゾーンを選択

en: ClusterIntegration|Select zone
ja_JP: ゾーンを選択

en: ClusterIntegration|Select zone to choose machine type
ja_JP: ゾーンを選択してマシンタイプを選択

en: ClusterIntegration|Service token
ja_JP: サービストークン

en: ClusterIntegration|Show
ja_JP: 表示

en: ClusterIntegration|Something went wrong on our end.
ja_JP: 問題が発生しました。

en: ClusterIntegration|Something went wrong while creating your Kubernetes cluster on Google Kubernetes Engine
ja_JP: Google Kubernetes Engine 上の Kubernetes クラスターを作成中に問題が発生しました

en: ClusterIntegration|Something went wrong while installing %{title}
ja_JP: %{title} のインストール中に問題が発生しました

en: ClusterIntegration|This account must have permissions to create a Kubernetes cluster in the %{link_to_container_project} specified below
ja_JP: このアカウントは %{link_to_container_project} で Kubernetes クラスターを作成するのに以下の権限が必要です

en: ClusterIntegration|Toggle Kubernetes cluster
ja_JP: Kubernetes クラスターを切り替え

en: ClusterIntegration|Token
ja_JP: トークン

en: ClusterIntegration|Validating project billing status
ja_JP: プロジェクトの請求ステータスを検証しています

en: ClusterIntegration|With a Kubernetes cluster associated to this project, you can use review apps, deploy your applications, run your pipelines, and much more in an easy way.
ja_JP: このプロジェクトに Kubernetes クラスターを関連付けることで、Review Apps の使用、アプリケーションのデプロイ、パイプラインの実行などを簡単に行うことができます。

en: ClusterIntegration|Your account must have %{link_to_kubernetes_engine}
ja_JP: アカウントに %{link_to_kubernetes_engine} が必要です。

en: ClusterIntegration|Zone
ja_JP: ゾーン

en: ClusterIntegration|access to Google Kubernetes Engine
ja_JP: Google Kubernetes Engineにアクセス

en: ClusterIntegration|check the pricing here
ja_JP: 価格を確認する

en: ClusterIntegration|documentation
ja_JP: ドキュメント

en: ClusterIntegration|help page
ja_JP: ヘルプ ページ

en: ClusterIntegration|meets the requirements
ja_JP: 必要条件

en: ClusterIntegration|properly configured
ja_JP: 正しく設定されている

en: ClusterIntegration|sign up
ja_JP: 新規登録

en: Collapse
ja_JP: 折りたたむ

en: Collapse sidebar
ja_JP: サイドバーを隠す

en: Comment & resolve discussion
ja_JP: この検討にコメントし解決する

en: Comment & unresolve discussion
ja_JP: この検討にコメントし未解決にする

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Commit | Commits
ja_JP[0]: コミット

en: Commit (%{commit_count}) | Commits (%{commit_count})
ja_JP[0]: コミット (%{commit_count})

en: Commit Message
ja_JP: コミットメッセージ

en: Commit duration in minutes for last 30 commits
ja_JP: 直近30コミットの所要時間(分)

en: Commit message
ja_JP: コミットメッセージ

en: Commit statistics for %{ref} %{start_time} - %{end_time}
ja_JP: %{start_time} から %{end_time} までの %{ref} ブランチの統計

en: Commit to %{branchName} branch
ja_JP: %{branchName} ブランチにコミット

en: CommitBoxTitle|Commit
ja_JP: コミット

en: CommitMessage|Add %{file_name}
ja_JP: %{file_name} を追加

en: Commits
ja_JP: コミット

en: Commits feed
ja_JP: コミットフィード

en: Commits per day hour (UTC)
ja_JP: 時間帯別のコミット数 (UTC)

en: Commits per day of month
ja_JP: 1ヶ月ごとのコミット数

en: Commits per weekday
ja_JP: 週ごとのコミット数

en: Commits|An error occurred while fetching merge requests data.
ja_JP: マージリクエストデータの取得中にエラーが発生しました。

en: Commits|Commit: %{commitText}
ja_JP: コミット: %{commitText}

en: Commits|History
ja_JP: 履歴

en: Commits|No related merge requests found
ja_JP: 関連するマージリクエストが見つかりませんでした

en: Committed by
ja_JP: コミット担当者:

en: Commit…
ja_JP: コミット

en: Compare
ja_JP: 比較

en: Compare Git revisions
ja_JP: Git リビジョンを比較

en: Compare Revisions
ja_JP: リビジョンを比較

en: Compare changes with the last commit
ja_JP: 最後のコミットと変更を比較

en: Compare changes with the merge request target branch
ja_JP: マージリクエストのターゲットブランチとの変更を比較する

en: CompareBranches|%{source_branch} and %{target_branch} are the same.
ja_JP: %{source_branch} と %{target_branch} は一致します。

en: CompareBranches|Compare
ja_JP: 比較

en: CompareBranches|Source
ja_JP: 比較元

en: CompareBranches|Target
ja_JP: 比較先

en: CompareBranches|There isn't anything to compare.
ja_JP: 比較するものはありません。

en: Confidential
ja_JP: 非公開

en: Confidentiality
ja_JP: 機密性

en: Configure Gitaly timeouts.
ja_JP: Gitaly のタイムアウトを設定します。

en: Configure automatic git checks and housekeeping on repositories.
ja_JP: リポジトリに対して自動実行する Git チェックとハウスキーピングを設定します。

en: Configure limits for web and API requests.
ja_JP: ウェブおよびAPIリクエストの制限を設定する。

en: Configure push mirrors.
ja_JP: プッシュミラーを構成します。

en: Configure the way a user creates a new account.
ja_JP: ユーザーが新しいアカウントを作成する方法を設定します。

en: Connect
ja_JP: 接続

en: Connect all repositories
ja_JP: すべてのリポジトリへ接続

en: Connect repositories from GitHub
ja_JP: GitHubからリポジトリに接続

en: Connecting...
ja_JP: 接続しています...

en: Container Registry
ja_JP: コンテナレジストリ

en: ContainerRegistry|Created
ja_JP: 作成済み

en: ContainerRegistry|First log in to GitLab&rsquo;s Container Registry using your GitLab username and password. If you have %{link_2fa} you need to use a %{link_token}:
ja_JP: まず、GitLab のコンテナレジストリに GitLab ユーザー名とパスワードを使ってログインします。%{link_2fa} を利用していれば、%{link_token} を使用する必要があります:

en: ContainerRegistry|GitLab supports up to 3 levels of image names. The following examples of images are valid for your project:
ja_JP: GitLab では、最大 3 つのレベルのイメージ名をサポートしています。例として次のようなイメージ名がプロジェクトで有効です:

en: ContainerRegistry|How to use the Container Registry
ja_JP: コンテナレジストリ使用方法

en: ContainerRegistry|Learn more about
ja_JP: 詳細について

en: ContainerRegistry|No tags in Container Registry for this container image.
ja_JP: このコンテナイメージはコンテナレジストリにタグがありません。

en: ContainerRegistry|Once you log in, you&rsquo;re free to create and upload a container image using the common %{build} and %{push} commands
ja_JP: ログインすると自由に %{build} と %{push} コマンドでコンテナイメージを作成・アップロードすることができます。

en: ContainerRegistry|Remove repository
ja_JP: リポジトリの削除

en: ContainerRegistry|Remove tag
ja_JP: タグの削除

en: ContainerRegistry|Size
ja_JP: サイズ

en: ContainerRegistry|Tag
ja_JP: タグ

en: ContainerRegistry|Tag ID
ja_JP: タグID

en: ContainerRegistry|Use different image names
ja_JP: 他のイメージ名を付けてください

en: ContainerRegistry|With the Docker Container Registry integrated into GitLab, every project can have its own space to store its Docker images.
ja_JP: GitLabと統合されたコンテナレジストリで、全てのプロジェクトにDockerイメージを格納する場所があります。

en: ContainerRegistry|You can also use a %{deploy_token} for read-only access to the registry images.
ja_JP: レジストリイメージへの読み取り専用アクセスのために %{deploy_token} を使用できます。

en: Continue
ja_JP: 続行

en: Continue to the next step
ja_JP: 次のステップに進みます

en: Continuous Integration and Deployment
ja_JP: 継続的インテグレーションとデプロイ

en: Contribute to GitLab
ja_JP: GitLab に貢献する

en: Contribution
ja_JP: 貢献度

en: Contribution guide
ja_JP: 貢献者向けガイド

en: Contributions per group member
ja_JP: グループメンバーの貢献度

en: Contributors
ja_JP: 貢献者

en: ContributorsPage|%{startDate} – %{endDate}
ja_JP: %{startDate} – %{endDate}

en: ContributorsPage|Building repository graph.
ja_JP: リポジトリグラフを構築しています。

en: ContributorsPage|Commits to %{branch_name}, excluding merge commits. Limited to 6,000 commits.
ja_JP: %{branch_name} へのコミット（マージコミットを除く、6,000コミットまで）

en: ContributorsPage|Please wait a moment, this page will automatically refresh when ready.
ja_JP: しばらくお待ちください、このページは準備が整うと自動的に更新されます。

en: Control the maximum concurrency of LFS/attachment backfill for this secondary node
ja_JP: このセカンダリノードの LFS / attachment バックフィルの最大並行性を制御する

en: Control the maximum concurrency of repository backfill for this secondary node
ja_JP: このセカンダリノードのリポジトリバックフィルの最大同時実行性を制御する

en: Control the maximum concurrency of verification operations for this Geo node
ja_JP: この Geo ノードの検証操作の最大同時実行数を制御する

en: Copy SSH public key to clipboard
ja_JP: SSH 公開鍵をクリップボードにコピー

en: Copy URL to clipboard
ja_JP: クリップボードにURLをコピー

en: Copy branch name to clipboard
ja_JP: ブランチ名をクリップボードにコピー

en: Copy command to clipboard
ja_JP: コマンドをクリップボードにコピー

en: Copy commit SHA to clipboard
ja_JP: コミットのSHAをクリップボードにコピー

en: Copy file path to clipboard
ja_JP: ファイルパスをクリップボードにコピーする

en: Copy incoming email address to clipboard
ja_JP: 受信用メールアドレスをクリップボードにコピーします。

en: Copy link
ja_JP: リンクをコピー

en: Copy reference to clipboard
ja_JP: クリップボードへコピー

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: Copy token to clipboard
ja_JP: トークンをクリップボードにコピーします

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create New Directory
ja_JP: 新規ディレクトリを作成

en: Create a new branch
ja_JP: 新しいブランチを作成

en: Create a new branch and merge request
ja_JP: ブランチの新規作成とマージリクエスト

en: Create a personal access token on your account to pull or push via %{protocol}.
ja_JP: %{protocol} でプッシュやプルするためのあなた個人用アクセストークンを作成

en: Create branch
ja_JP: ブランチ作成

en: Create commit
ja_JP: コミットの作成

en: Create directory
ja_JP: ディレクトリを作成

en: Create empty repository
ja_JP: 空のリポジトリを作成する

en: Create epic
ja_JP: エピックの作成

en: Create file
ja_JP: ファイルを作成

en: Create group
ja_JP: グループを作成

en: Create group label
ja_JP: グループラベルを作成

en: Create issue
ja_JP: 課題を作成

en: Create lists from labels. Issues with that label appear in that list.
ja_JP: ラベルからリストを作成。そのラベルの課題がリストに表示されます。

en: Create merge request
ja_JP: マージリクエストを作成

en: Create merge request and branch
ja_JP: マージリクエストとブランチを作成

en: Create new branch
ja_JP: 新しいブランチを作成

en: Create new directory
ja_JP: 新しいディレクトリを作成

en: Create new file
ja_JP: 新規ファイル作成

en: Create new file or directory
ja_JP: 新しいファイルやディレクトリを作成します

en: Create new label
ja_JP: ラベルの新規作成

en: Create new...
ja_JP: 新規作成

en: Create project label
ja_JP: プロジェクトラベルを作成

en: CreateTag|Tag
ja_JP: タグ

en: CreateTokenToCloneLink|create a personal access token
ja_JP: 個人用アクセストークンを作成

en: Created
ja_JP: 作成済み

en: Created by me
ja_JP: 自分が作成

en: Created on:
ja_JP: 作成日時:

en: Creating epic
ja_JP: エピックを作成しています

en: Cron Timezone
ja_JP: Cron のタイムゾーン

en: Cron syntax
ja_JP: Cron の構文

en: Current Branch
ja_JP: 現在のブランチ

en: Current node
ja_JP: 現在のノード

en: CurrentUser|Profile
ja_JP: プロフィール

en: CurrentUser|Settings
ja_JP: 設定

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom notification events
ja_JP: カスタム通知設定

en: Custom notification levels are the same as participating levels. With custom notification levels you will also receive notifications for select events. To find out more, check out %{notification_link}.
ja_JP: "カスタム" の通知レベルの基本は "参加" と同じです。また、カスタム通知に設定することで選択したカスタムイベントの通知を受け取ることもできます。もっと詳しく知りたい場合は %{notification_link} を見てください。

en: Custom project templates
ja_JP: カスタムプロジェクトテンプレート

en: Customize colors
ja_JP: カスタムカラー

en: Customize your pipeline configuration, view your pipeline status and coverage report.
ja_JP: Runner トークンにアクセスし、パイプラインの設定をカスタマイズ、そしてパイプラインの状態とカバレッジレポートを閲覧します。

en: Cycle Analytics
ja_JP: サイクル分析

en: CycleAnalyticsStage|Code
ja_JP: コード

en: CycleAnalyticsStage|Issue
ja_JP: 課題

en: CycleAnalyticsStage|Plan
ja_JP: 計画

en: CycleAnalyticsStage|Production
ja_JP: プロダクション

en: CycleAnalyticsStage|Review
ja_JP: レビュー

en: CycleAnalyticsStage|Staging
ja_JP: ステージング

en: CycleAnalyticsStage|Test
ja_JP: テスト

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: DashboardProjects|All
ja_JP: すべて

en: DashboardProjects|Personal
ja_JP: 個人

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Dec
ja_JP: 12月

en: December
ja_JP: 12月

en: Decline and sign out
ja_JP: 辞退してサインアウト

en: Default classification label
ja_JP: デフォルト分類ラベル

en: Define a custom pattern with cron syntax
ja_JP: Cron 構文でカスタムなパターンを指定する

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Snippet
ja_JP: スニペットを削除

en: Delete list
ja_JP: リストを削除する

en: Deleted
ja_JP: 削除完了

en: Deny
ja_JP: 拒否

en: Deploy | Deploys
ja_JP[0]: デプロイ

en: Deploy Keys
ja_JP: デプロイキー

en: DeployKeys|+%{count} others
ja_JP: + %{count} プロジェクト

en: DeployKeys|Current project
ja_JP: 現在のプロジェクト

en: DeployKeys|Deploy key
ja_JP: デプロイキー

en: DeployKeys|Enabled deploy keys
ja_JP: 有効なデプロイキー

en: DeployKeys|Error enabling deploy key
ja_JP: デプロイキーの有効中にエラーが発生

en: DeployKeys|Error getting deploy keys
ja_JP: デプロイキーの取得中にエラーが発生

en: DeployKeys|Error removing deploy key
ja_JP: デプロイキーの削除中にエラーが発生

en: DeployKeys|Expand %{count} other projects
ja_JP: 他の %{count} プロジェクトを展開

en: DeployKeys|Loading deploy keys
ja_JP: デプロイキーを読込中

en: DeployKeys|No deploy keys found. Create one with the form above.
ja_JP: デプロイキーが見つかりません。上のフォームで作成してください。

en: DeployKeys|Privately accessible deploy keys
ja_JP: プライベートアクセスが可能なデプロイキー

en: DeployKeys|Project usage
ja_JP: プロジェクトの使用状況

en: DeployKeys|Publicly accessible deploy keys
ja_JP: パブリックアクセスが可能なデプロイキー

en: DeployKeys|Read access only
ja_JP: 読み取り専用

en: DeployKeys|Write access allowed
ja_JP: 書き込みアクセス許可

en: DeployKeys|You are going to remove this deploy key. Are you sure?
ja_JP: このデプロイキーを削除します。よろしいですか？

en: DeployTokens|Active Deploy Tokens (%{active_tokens})
ja_JP: アクティブなデプロイトークン (%{active_tokens})

en: DeployTokens|Add a deploy token
ja_JP: デプロイトークンを追加

en: DeployTokens|Allows read-only access to the registry images
ja_JP: レジストリイメージへの読み取り専用アクセスを許可する

en: DeployTokens|Allows read-only access to the repository
ja_JP: リポジトリへの読み取り専用アクセスを許可する

en: DeployTokens|Copy deploy token to clipboard
ja_JP: デプロイトークンをクリップボードにコピーする

en: DeployTokens|Copy username to clipboard
ja_JP: ユーザー名をクリップボードにコピーする

en: DeployTokens|Create deploy token
ja_JP: デプロイトークンを作成

en: DeployTokens|Created
ja_JP: 作成日

en: DeployTokens|Deploy Tokens
ja_JP: デプロイトークン

en: DeployTokens|Deploy tokens allow read-only access to your repository and registry images.
ja_JP: デプロイトークンによるリポジトリおよびレジストリイメージへの読み取り専用アクセスを許可

en: DeployTokens|Expires
ja_JP: 有効期限

en: DeployTokens|Name
ja_JP: 名前

en: DeployTokens|Pick a name for the application, and we'll give you a unique deploy token.
ja_JP: アプリケーションの名前を選択すると、固有のデプロイトークンが表示されます。

en: DeployTokens|Revoke
ja_JP: 失効

en: DeployTokens|Revoke %{name}
ja_JP: %{name} を取り消す

en: DeployTokens|Scopes
ja_JP: スコープ

en: DeployTokens|This action cannot be undone.
ja_JP: この操作は元に戻せません。

en: DeployTokens|This project has no active Deploy Tokens.
ja_JP: このプロジェクトにはアクティブなデプロイトークンはありません。

en: DeployTokens|Use this token as a password. Make sure you save it - you won't be able to access it again.
ja_JP: このトークンをパスワードとして使用します。再度アクセスすることはできないので、忘れずに保存してください。

en: DeployTokens|Use this username as a login.
ja_JP: このユーザー名をログインに使用します。

en: DeployTokens|Username
ja_JP: ユーザー名

en: DeployTokens|You are about to revoke
ja_JP: 失効しようとしています

en: DeployTokens|Your New Deploy Token
ja_JP: 新規デプロイトークン

en: DeployTokens|Your new project deploy token has been created.
ja_JP: 新しいプロジェクトデプロイトークンが作成されました。

en: Deprioritize label
ja_JP: 非優先ラベル

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description templates allow you to define context-specific templates for issue and merge request description fields for your project.
ja_JP: Description テンプレートを使用すると、プロジェクトの課題およびマージリクエスト説明に対するコンテキスト固有のテンプレートを定義できます。

en: Description:
ja_JP: 説明:

en: Destroy
ja_JP: 破棄

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Diffs|No file name available
ja_JP: 使用可能なファイル名がありません

en: Diffs|Something went wrong while fetching diff lines.
ja_JP: diff 行を取得中に何か問題が発生しました。

en: Directory name
ja_JP: ディレクトリ名

en: Disable
ja_JP: 無効

en: Disable for this project
ja_JP: このプロジェクトでは無効にする

en: Disable group Runners
ja_JP: グループ Runner を無効にする

en: Discard changes
ja_JP: 変更を破棄する

en: Discard changes to %{path}?
ja_JP: %{path} の変更を破棄しますか？

en: Discard draft
ja_JP: 下書きを破棄

en: Discover GitLab Geo.
ja_JP: GitLab Geo について

en: Dismiss
ja_JP: 解除

en: Dismiss Cycle Analytics introduction box
ja_JP: サイクル分析の紹介を閉じる

en: Documentation for popular identity providers
ja_JP: 一般的な ID プロバイダのドキュメント

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Don't show again
ja_JP: 次回から表示しない

en: Done
ja_JP: 完了

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download tar
ja_JP: tar形式でダウンロード

en: Download tar.bz2
ja_JP: tar.bz2形式でダウンロード

en: Download tar.gz
ja_JP: tar.gz形式でダウンロード

en: Download zip
ja_JP: zip形式でダウンロード

en: DownloadArtifacts|Download
ja_JP: ダウンロード

en: DownloadCommit|Email Patches
ja_JP: パッチをメールで送信

en: DownloadCommit|Plain Diff
ja_JP: プレーン差分

en: DownloadSource|Download
ja_JP: ダウンロード

en: Downvotes
ja_JP: イマイチ

en: Due date
ja_JP: 期限

en: During this process, you’ll be asked for URLs from GitLab’s side. Use the URLs shown below.
ja_JP: このプロセスの途中で、GitLab 側からの URL を聞かれるので、次の URL を使用してください。

en: Each Runner can be in one of the following states:
ja_JP: 各 Runner は次のいずれかの状態をとります:

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Label
ja_JP: ラベルの編集

en: Edit Pipeline Schedule %{id}
ja_JP: パイプラインスケジュール %{id} を編集

en: Edit Snippet
ja_JP: スニペットを編集

en: Edit application
ja_JP: アプリケーションの編集

en: Edit files in the editor and commit changes here
ja_JP: エディターでファイルを編集し、ここで変更をコミットします

en: Edit group: %{group_name}
ja_JP: グループを編集：%{group_name}

en: Edit identity for %{user_name}
ja_JP: %{user_name} の ID を編集する

en: Email
ja_JP: メール

en: Email patch
ja_JP: パッチをメールする

en: Emails
ja_JP: メール

en: Embed
ja_JP: 埋め込み

en: Enable
ja_JP: 有効化する

en: Enable Auto DevOps
ja_JP: Auto DevOps を有効にする

en: Enable SAML authentication for this group
ja_JP: このグループの SAML 認証を有効にする

en: Enable Sentry for error reporting and logging.
ja_JP: エラー報告とログ記録のために Sentry を有効にする。

en: Enable and configure InfluxDB metrics.
ja_JP: InfluxDB のメトリクスを有効にして設定する。

en: Enable and configure Prometheus metrics.
ja_JP: Prometheus のメトリクスを有効にして設定する。

en: Enable classification control using an external service
ja_JP: 外部サービスを使用して、分類制御を有効にする。

en: Enable for this project
ja_JP: このプロジェクトでは有効にする

en: Enable group Runners
ja_JP: グループ Runner を有効にする

en: Enable or disable version check and usage ping.
ja_JP: バージョンチェックと使用状況の ping を有効にする。

en: Enable reCAPTCHA or Akismet and set IP limits.
ja_JP: reCAPTCHA または Akismet の有効、および IP 制限を設定する。

en: Enable the Performance Bar for a given group.
ja_JP: 指定グループのパフォーマンスバーを有効にする。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Ends at (UTC)
ja_JP: 終了時刻 (UTC)

en: Enter the issue description
ja_JP: 課題の説明を入力してください

en: Environments
ja_JP: 環境

en: Environments|An error occurred while fetching the environments.
ja_JP: 環境を取得中にエラーが発生しました。

en: Environments|An error occurred while making the request.
ja_JP: リクエスト作成中にエラーが発生しました。

en: Environments|Commit
ja_JP: コミット

en: Environments|Deployment
ja_JP: デプロイ

en: Environments|Environment
ja_JP: 環境

en: Environments|Environments
ja_JP: 環境一覧

en: Environments|Job
ja_JP: ジョブ

en: Environments|New environment
ja_JP: 新しい環境

en: Environments|No deployments yet
ja_JP: 未デプロイ

en: Environments|No pod name has been specified
ja_JP: pod 名が指定されていません

en: Environments|Pod logs from
ja_JP:  の pod ログ

en: Environments|Read more about environments
ja_JP: 環境の詳細について読む

en: Environments|Show all
ja_JP: 全件を表示

en: Environments|Updated
ja_JP: 更新済み

en: Epic
ja_JP: エピック

en: Epics
ja_JP: エピック

en: Epics Roadmap
ja_JP: エピック ロードマップ

en: Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort
ja_JP: エピックを使用すると、プロジェクトのポートフォリオをより効率的かつ少ない労力で管理できます

en: Error Reporting and Logging
ja_JP: エラー報告とログ

en: Error creating epic
ja_JP: エピックの作成中にエラー

en: Error fetching labels.
ja_JP: ラベルの取得中にエラーが発生しました。

en: Error fetching network graph.
ja_JP: ネットワークグラフの取得中にエラーが発生しました。

en: Error fetching refs
ja_JP: 参照の取得中にエラーが発生

en: Error fetching usage ping data.
ja_JP: Ping データ取得中にエラーが発生しました。

en: Error loading branch data. Please try again.
ja_JP: ブランチ データの読み込み中にエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: Error loading last commit.
ja_JP: 直近のコミットの読み込み中にエラーが発生しました。

en: Error loading merge requests.
ja_JP: マージリクエストをロード中にエラーが発生しました。

en: Error loading project data. Please try again.
ja_JP: プロジェクトデータの読み込み中にエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: Error occurred when toggling the notification subscription
ja_JP: 通知購読の切り替えでエラーが発生しました。

en: Error saving label update.
ja_JP: ラベルの更新中にエラーが発生しました。

en: Error updating status for all todos.
ja_JP: すべての TODO のステータスを更新中にエラーが発生しました。

en: Error updating todo status.
ja_JP: TODO のステータスを更新中にエラーが発生しました。

en: Estimated
ja_JP: 見積

en: EventFilterBy|Filter by all
ja_JP: すべて

en: EventFilterBy|Filter by comments
ja_JP: コメントでフィルター

en: EventFilterBy|Filter by issue events
ja_JP: 課題イベントでフィルター

en: EventFilterBy|Filter by merge events
ja_JP: マージイベントでフィルター

en: EventFilterBy|Filter by push events
ja_JP: プッシュイベントでフィルター

en: EventFilterBy|Filter by team
ja_JP: チームでフィルター

en: Every day (at 4:00am)
ja_JP: 毎日 (午前4:00)

en: Every month (on the 1st at 4:00am)
ja_JP: 毎月 (1日の午前4:00)

en: Every week (Sundays at 4:00am)
ja_JP: 毎週 (日曜日の午前4:00)

en: Expand
ja_JP: 展開

en: Expand all
ja_JP: すべて展開

en: Expand sidebar
ja_JP: サイドバーを開く

en: Explore groups
ja_JP: グループを探索

en: Explore projects
ja_JP: プロジェクトを探す

en: Explore public groups
ja_JP: 公開グループを検索

en: External authorization request timeout
ja_JP: 外部認証処理がタイムアウトしました

en: ExternalAuthorizationService|Classification Label
ja_JP: 分類ラベル

en: ExternalAuthorizationService|Classification label
ja_JP: 分類ラベル

en: ExternalAuthorizationService|When no classification label is set the default label `%{default_label}` will be used.
ja_JP: ラベルが分類されていないときは、`%{default_label}` が既定のラベルとして使用されます。

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed Jobs
ja_JP: 失敗したジョブ

en: Failed to change the owner
ja_JP: オーナーを変更できませんでした

en: Failed to check related branches.
ja_JP: 関連するブランチの確認に失敗しました。

en: Failed to remove issue from board, please try again.
ja_JP: ボードの課題の削除に失敗しました。やり直してください。

en: Failed to remove the pipeline schedule
ja_JP: パイプラインスケジュールを削除できませんでした

en: Failed to update issues, please try again.
ja_JP: 課題の更新に失敗しました。もう一度やり直してください。

en: Failure
ja_JP: 失敗

en: Feb
ja_JP: 2月

en: February
ja_JP: 2月

en: Fields on this page are now uneditable, you can configure
ja_JP: このページの項目は編集できない設定です。次の Kubernetes クラスターを設定できます。

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Files (%{human_size})
ja_JP: ファイル (%{human_size})

en: Fill in the fields below, turn on <strong>%{enable_label}</strong>, and press <strong>%{save_changes}</strong>
ja_JP: 下記項目に必要事項を入力し、 <strong>%{enable_label}</strong>をオンにして、 <strong>%{save_changes}</strong>を押してください。

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Filter by commit message
ja_JP: コミットメッセージで絞り込み

en: Find by path
ja_JP: パスで検索

en: Find file
ja_JP: ファイルを検索

en: Finished
ja_JP: 完了

en: FirstPushedBy|First
ja_JP: 初回

en: FirstPushedBy|pushed by
ja_JP: プッシュした人

en: Font Color
ja_JP: フォントの色

en: Footer message
ja_JP: フッターメッセージ

en: ForkedFromProjectPath|Forked from
ja_JP: フォーク元

en: ForkedFromProjectPath|Forked from %{project_name} (deleted)
ja_JP: %{project_name} からフォーク (削除済)

en: Forking in progress
ja_JP: フォーク中です

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Found errors in your .gitlab-ci.yml:
ja_JP: .gitlab-ci.yml にエラーが見つかりました:

en: From %{provider_title}
ja_JP: %{provider_title}から

en: From issue creation until deploy to production
ja_JP: 課題が登録されてからプロダクションにデプロイされるまで

en: From merge request merge until deploy to production
ja_JP: マージリクエストがマージされてからプロダクションにデプロイされるまで

en: From the Kubernetes cluster details view, install Runner from the applications list
ja_JP: Kubernetes クラスターの詳細画面を介して、アプリケーションリストから Runner をインストールします。

en: GPG Keys
ja_JP: GPG キー

en: General
ja_JP: 一般

en: Generate a default set of labels
ja_JP: 初期設定ラベルセットを生成する

en: Geo allows you to replicate your GitLab instance to other geographical locations.
ja_JP: Geo は、GitLab インスタンスを他の地理的な場所に複製することができます。

en: GeoNodeSyncStatus|Node is slow, overloaded, or it just recovered after an outage.
ja_JP: ノードが遅延、過負荷がかかっている、または停止からの回復直後です。

en: GeoNodes|Does not match the primary storage configuration
ja_JP: プライマリストレージ構成と一致しません

en: GeoNodes|Failed
ja_JP: 失敗

en: GeoNodes|Full
ja_JP: 全体

en: GeoNodes|GitLab version
ja_JP: GitLab バージョン

en: GeoNodes|GitLab version does not match the primary node version
ja_JP: GitLab のバージョンが優先ノードのバージョンと一致しません

en: GeoNodes|Learn more about Wiki checksum progress
ja_JP: Wiki のチェックサムの進捗の詳細

en: GeoNodes|Learn more about Wiki verification
ja_JP: Wiki の検証の詳細

en: GeoNodes|Loading nodes
ja_JP: ノードの読み込み中

en: GeoNodes|Local LFS objects
ja_JP: ローカルの LFS オブジェクト

en: GeoNodes|Local attachments
ja_JP: ローカルの添付ファイル

en: GeoNodes|New node
ja_JP: 新規ノード

en: GeoNodes|Node Authentication was successfully repaired.
ja_JP: 認証ノードの修復に成功しました。

en: GeoNodes|Node was successfully removed.
ja_JP: ノードの削除に成功しました。

en: GeoNodes|Not checksummed
ja_JP: チェックサムなし

en: GeoNodes|Out of sync
ja_JP: 同期対象外

en: GeoNodes|Replication slot WAL
ja_JP: WAL レプリケーションスロット

en: GeoNodes|Replication slots
ja_JP: レプリケーションスロット

en: GeoNodes|Repositories
ja_JP: リポジトリ

en: GeoNodes|Repositories checksummed for verification with their counterparts on Secondary nodes
ja_JP: セカンダリノードの対応リポジトリとのチェックサムが検証済みのリポジトリ

en: GeoNodes|Repositories verified with their counterparts on the Primary node
ja_JP: プライマリノードの対応リポジトリとの検証が完了したリポジトリ

en: GeoNodes|Repository checksum progress
ja_JP: リポジトリチェックサムの進行状況

en: GeoNodes|Repository verification progress
ja_JP: リポジトリ検証の進捗状況

en: GeoNodes|Selective
ja_JP: 選択的

en: GeoNodes|Something went wrong while changing node status
ja_JP: ノードの状態を変更中に問題が発生しました

en: GeoNodes|Something went wrong while fetching nodes
ja_JP: ノード読み込み中に問題が発生しました

en: GeoNodes|Something went wrong while removing node
ja_JP: ノードの削除中に問題が発生しました

en: GeoNodes|Something went wrong while repairing node
ja_JP: ノードの修復中に問題が発生しました

en: GeoNodes|Storage config
ja_JP: ストレージの設定

en: GeoNodes|Sync settings
ja_JP: 同期設定

en: GeoNodes|Synced
ja_JP: 同期済み

en: GeoNodes|Unused slots
ja_JP: 未使用のスロット

en: GeoNodes|Unverified
ja_JP: 未検証

en: GeoNodes|Used slots
ja_JP: 使用済みのスロット

en: GeoNodes|Verified
ja_JP: 検証済み

en: GeoNodes|Wiki checksum progress
ja_JP:  Wiki のチェックサムの進捗状況

en: GeoNodes|Wiki verification progress
ja_JP: Wiki 検証の進捗状況

en: GeoNodes|Wikis
ja_JP: Wiki

en: GeoNodes|Wikis checksummed for verification with their counterparts on Secondary nodes
ja_JP: セカンダリノードの対応 Wiki とのチェックサムが検証済みの Wiki

en: GeoNodes|You have configured Geo nodes using an insecure HTTP connection. We recommend the use of HTTPS.
ja_JP: 安全でない HTTP 接続を使用して Geo ノードを設定しました。HTTPS 通信の使用を推奨します。

en: Geo|All projects
ja_JP: すべてのプロジェクト

en: Geo|File sync capacity
ja_JP: ファイル同期容量

en: Geo|Groups to synchronize
ja_JP: 同期グループ

en: Geo|Projects in certain groups
ja_JP: 特定グループのプロジェクト

en: Geo|Repository sync capacity
ja_JP: リポジトリ同期容量

en: Geo|Select groups to replicate.
ja_JP: 選択したグループを複製する

en: Geo|Verification capacity
ja_JP: 検証能力

en: Git repository URL
ja_JP: Git リポジトリ URL

en: Git revision
ja_JP: Git リビジョン

en: Git version
ja_JP: Git バージョン

en: GitHub import
ja_JP: GitHub インポート

en: GitLab CI Linter has been moved
ja_JP: GitLab CI Linter が移動しました

en: GitLab Group Runners can execute code for all the projects in this group.
ja_JP: GitLab グループ Runner はこのグループ内の全てのプロジェクトのコードを実行できます。

en: GitLab User
ja_JP: GitLab ユーザー

en: GitLab single sign on URL
ja_JP: GitLab シングルサインオンの URL

en: Gitaly Servers
ja_JP: Gitaly サーバー

en: Gitaly|Address
ja_JP: アドレス

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: Go back
ja_JP: 前に戻る

en: Google authentication is not %{link_to_documentation}. Ask your GitLab administrator if you want to use this service.
ja_JP: Google 認証は %{link_to_documentation} ではありません。このサービスについては GitLab 管理者に問い合わせてください。

en: Got it!
ja_JP: 入手しましょう！

en: Graph
ja_JP: グラフ

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group CI/CD settings
ja_JP: CI/CD グループ設定

en: Group ID
ja_JP: グループ ID

en: Group Runners
ja_JP: グループ Runner

en: Group details
ja_JP: グループの詳細

en: Group info:
ja_JP: グループ情報:

en: Group maintainers can register group runners in the %{link}
ja_JP: グループ Maintainer は %{link} でグループ Runner を登録できます。

en: Group: %{group_name}
ja_JP: グループ:%{group_name}

en: GroupRoadmap|From %{dateWord}
ja_JP: %{dateWord} から

en: GroupRoadmap|Loading roadmap
ja_JP: ロードマップの読み込み中

en: GroupRoadmap|Something went wrong while fetching epics
ja_JP: エピックの読み込み中に問題が発生しました

en: GroupRoadmap|Sorry, no epics matched your search
ja_JP: 申し訳ありません、検索にマッチするエピックはありません

en: GroupRoadmap|The roadmap shows the progress of your epics along a timeline
ja_JP: ロードマップは時間の経過とともにエピックの進行を表示します

en: GroupRoadmap|To widen your search, change or remove filters. In the months view, only epics in the past month, current month, and next 5 months are shown &ndash; from %{startDate} to %{endDate}.
ja_JP: 検索対象を広げるには、フィルターを変更するか削除してください。月表示では、先月、今月もしくは5ヶ月先までのエピックのみが表示されます。 &ndash; %{startDate} 〜 %{endDate}

en: GroupRoadmap|To widen your search, change or remove filters. In the quarters view, only epics in the past quarter, current quarter, and next 4 quarters are shown &ndash; from %{startDate} to %{endDate}.
ja_JP: 検索対象を広げるには、フィルターを変更するか削除してください。四半期表示では、前四半期、当四半期もしくは4つ先の四半期までのエピックのみが表示されます。 &ndash; %{startDate} 〜 %{endDate}

en: GroupRoadmap|To widen your search, change or remove filters. In the weeks view, only epics in the past week, current week, and next 4 weeks are shown &ndash; from %{startDate} to %{endDate}.
ja_JP: 検索対象を広げるには、フィルターを変更するか削除してください。週表示では、先週、今週もしくは4週先までのエピックのみが表示されます。 &ndash; %{startDate} 〜 %{endDate}

en: GroupRoadmap|Until %{dateWord}
ja_JP: %{dateWord} まで

en: GroupSettings|Prevent sharing a project within %{group} with other groups
ja_JP: %{group} 内のプロジェクトを他のグループと共有しないようにする

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group} and has been overridden on this subgroup.
ja_JP: この設定は %{ancestor_group} に適用され、サブグループで上書きされます。

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. To share projects in this group with another group, ask the owner to override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
ja_JP: この設定は %{ancestor_group} に適用されます。このグループのプロジェクトを他のグループと共有するには、設定を上書きするか、%{remove_ancestor_share_with_group_lock} するようにオーナーに確認してください。

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. You can override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
ja_JP: この設定は %{ancestor_group} に適用されます。設定を上書き、または %{remove_ancestor_share_with_group_lock} することができます。

en: GroupSettings|This setting will be applied to all subgroups unless overridden by a group owner. Groups that already have access to the project will continue to have access unless removed manually.
ja_JP: この設定はグループオーナーによって上書きされない限り、すべてのサブグループに適用されます。プロジェクトへのアクセスが既にあるグループは、手動で削除しない限り引き続きアクセスできます。

en: GroupSettings|remove the share with group lock from %{ancestor_group_name}
ja_JP: グループのロックを %{ancestor_group_name} の共有から削除

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Groups can also be nested by creating %{subgroup_docs_link_start}subgroups%{subgroup_docs_link_end}.
ja_JP: グループは、%{subgroup_docs_link_start}サブグループ%{subgroup_docs_link_end}を作成することでネストすることもできます。

en: GroupsDropdown|Groups you visit often will appear here
ja_JP: よく使うグループはここに表示されます

en: GroupsDropdown|Loading groups
ja_JP: グループの読み込み中

en: GroupsEmptyState|A group is a collection of several projects.
ja_JP: グループは複数のプロジェクトの集合体です。

en: GroupsEmptyState|If you organize your projects under a group, it works like a folder.
ja_JP: グループはプロジェクトを整理するための、フォルダーのように機能します。

en: GroupsEmptyState|No groups found
ja_JP: グループはありません

en: GroupsEmptyState|You can manage your group member’s permissions and access to each project in the group.
ja_JP: グループメンバーの権限管理、およびグループ内の各プロジェクトのアクセス権限を管理できます。

en: GroupsTree|Create a project in this group.
ja_JP: このグループにプロジェクトを作成する。

en: GroupsTree|Create a subgroup in this group.
ja_JP: このグループにサブグループを作成する

en: GroupsTree|Edit group
ja_JP: グループを編集

en: GroupsTree|Failed to leave the group. Please make sure you are not the only owner.
ja_JP: グループの唯一のオーナーとなっているため、このグループから離脱することができません。

en: GroupsTree|Leave this group
ja_JP: このグループから離脱する

en: GroupsTree|Loading groups
ja_JP: グループの読み込み中

en: Have your users email
ja_JP: ユーザーにメールを送信

en: Header message
ja_JP: ヘッダーメッセージ

en: Health Check
ja_JP: 正常性チェック

en: Health information can be retrieved from the following endpoints. More information is available
ja_JP: 正常性情報は次のエンドポイントから取得できます。詳細な情報は

en: HealthCheck|Access token is
ja_JP: アクセストークンは

en: HealthCheck|Healthy
ja_JP: 正常

en: HealthCheck|No Health Problems Detected
ja_JP: 正常性に問題はありません

en: HealthCheck|Unhealthy
ja_JP: 異常

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help page
ja_JP: ヘルプページ

en: Help page text and support page url.
ja_JP: ヘルプページテキストとサポートページURL。

en: Hide value | Hide values
ja_JP[0]: 非表示

en: Hide whitespace changes
ja_JP: 空白の変更を隠す

en: History
ja_JP: 履歴

en: Housekeeping successfully started
ja_JP: ハウスキーピングは正常に起動しました。

en: I accept the %{terms_link}
ja_JP: %{terms_link} に同意する

en: I accept the|Terms of Service and Privacy Policy
ja_JP: 利用規約とプライバシーポリシー

en: IDE|Commit
ja_JP: コミット

en: IDE|Edit
ja_JP: 編集

en: IDE|Open in file view
ja_JP: ファイルビューで開く

en: IDE|Review
ja_JP: レビュー

en: Identifier
ja_JP: 識別子

en: Identities
ja_JP: ID

en: If using GitHub, you’ll see pipeline statuses on GitHub for your commits and pull requests. %{more_info_link}
ja_JP: GitHub を使用している場合、GitHub 上のコミットやプルリクエスからパイプラインの状態を確認することができます。%{more_info_link}

en: If you already have files you can push them using the %{link_to_cli} below.
ja_JP: すでにファイルが存在するときは、次の %{link_to_cli} を使用してファイルをプッシュできます。

en: ImageDiffViewer|2-up
ja_JP: 2-up

en: ImageDiffViewer|Onion skin
ja_JP: オニオンスキン

en: ImageDiffViewer|Swipe
ja_JP: スワイプ

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import all repositories
ja_JP: すべてのリポジトリをインポート

en: Import in progress
ja_JP: インポート中です

en: Import repositories from GitHub
ja_JP: リポジトリを GitHub からインポートする

en: ImportButtons|Connect repositories from
ja_JP: リポジトリへ接続

en: Include a Terms of Service agreement and Privacy Policy that all users must accept.
ja_JP: すべてのユーザーが同意しなければならない利用規約とプライバシーポリシーを含めます。

en: Incompatible Project
ja_JP: 互換性のないプロジェクト

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Install Runner on Kubernetes
ja_JP: Kubernetes に Runner をインストール

en: Instance | Instances
ja_JP[0]: インスタンス

en: Instance Statistics
ja_JP: インスタンス統計

en: Instance does not support multiple Kubernetes clusters
ja_JP: インスタンスはマルチ Kubernetes クラスターをサポートしていません

en: Integrations
ja_JP: インテグレーション

en: Interested parties can even contribute by pushing commits if they want to.
ja_JP: 貢献をしたい関係者は、コミットをプッシュすることで貢献することもできます。

en: Internal - The group and any internal projects can be viewed by any logged in user.
ja_JP: 内部 - グループおよび内部プロジェクトは、ログインしているすべてのユーザーが見ることができます。

en: Interval Pattern
ja_JP: 間隔のパターン

en: Introducing Cycle Analytics
ja_JP: サイクル分析のご紹介

en: Issue board focus mode
ja_JP: 課題ボード フォーカス モード

en: Issue events
ja_JP: 課題イベント

en: IssueBoards|Board
ja_JP: ボード

en: IssueBoards|Boards
ja_JP: ボード

en: Issues
ja_JP: 課題

en: Issues can be bugs, tasks or ideas to be discussed. Also, issues are searchable and filterable.
ja_JP: 課題とはバグ、タスク、または議論の必要なアイデアです。また、課題は検索やフィルター処理が可能です。

en: Jan
ja_JP: 1月

en: January
ja_JP: 1月

en: Job
ja_JP: ジョブ

en: Job has been erased
ja_JP: ジョブが消去されました

en: Jobs
ja_JP: ジョブ

en: Jul
ja_JP: 7月

en: July
ja_JP: 7月

en: Jun
ja_JP: 6月

en: June
ja_JP: 6月

en: Kubernetes Cluster
ja_JP: Kubernetes クラスター

en: Kubernetes cluster creation time exceeds timeout; %{timeout}
ja_JP: Kubernetes クラスターの作成中にタイムアウトしました:%{timeout}

en: Kubernetes cluster integration was not removed.
ja_JP: Kubernetes クラスターの統合は削除されませんでした。

en: Kubernetes cluster integration was successfully removed.
ja_JP: Kubernetes クラスターの統合は正常に削除されました。

en: Kubernetes cluster was successfully updated.
ja_JP: Kubernetes クラスターは正常に更新されました。

en: Kubernetes configured
ja_JP: Kubernetes 構成済み

en: Kubernetes service integration has been deprecated. %{deprecated_message_content} your Kubernetes clusters using the new <a href="%{url}"/>Kubernetes Clusters</a> page
ja_JP: Kubernetes サービスの統合は廃止されました。%{deprecated_message_content} 新しい<a href="%{url}"/>Kubernetes クラスター</a> のページを使用してください

en: LFSStatus|Disabled
ja_JP: 無効

en: LFSStatus|Enabled
ja_JP: 有効

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Label lists show all issues with the selected label.
ja_JP: ラベル一覧には、選択したラベルが付いたすべての課題が表示されます。

en: LabelSelect|Labels
ja_JP: ラベル

en: Labels
ja_JP: ラベル

en: Labels can be applied to %{features}. Group labels are available for any project within the group.
ja_JP: ラベルを%{features} に適用できます。グループラベルはグループ内のすべてのプロジェクトで使用できます。

en: Labels can be applied to issues and merge requests to categorize them.
ja_JP: ラベルを使用して、課題やマージリクエストを分類できます。

en: Labels can be applied to issues and merge requests.
ja_JP: ラベルは課題とマージリクエストに適用できます。

en: Labels|<span>Promote label</span> %{labelTitle} <span>to Group Label?</span>
ja_JP: %{labelTitle} <span>ラベルをグループラベルに昇格しますか？</span>

en: Labels|Promote Label
ja_JP: ラベルの昇格

en: Last %d day | Last %d days
ja_JP[0]: 過去%d日間

en: Last Pipeline
ja_JP: 最新パイプライン

en: Last commit
ja_JP: 最新コミット

en: Last edited %{date}
ja_JP: 最終編集日 %{date}

en: Last edited by %{name}
ja_JP: 最終編集者 %{name}

en: Last update
ja_JP: 最終更新

en: Last updated
ja_JP: 最終更新

en: LastPushEvent|You pushed to
ja_JP: ここへプッシュしました

en: LastPushEvent|at
ja_JP: この時刻に

en: Latest changes
ja_JP: 最新の変更

en: Learn more
ja_JP: 詳細

en: Learn more about Kubernetes
ja_JP: Kubernetes の詳細

en: Learn more about protected branches
ja_JP: 保護されたブランチについての詳細

en: Learn more in the
ja_JP: 詳しく見る：

en: Learn more in the|pipeline schedules documentation
ja_JP: 詳しくはパイプラインスケジュールのドキュメントを参照

en: Leave
ja_JP: 離れる

en: Leave group
ja_JP: グループを離脱

en: Leave project
ja_JP: プロジェクトを離脱

en: License
ja_JP: ライセンス

en: LicenseManagement|License
ja_JP: ライセンス

en: LicenseManagement|Packages
ja_JP: パッケージ

en: LicenseManagement|URL
ja_JP: URL

en: Licenses
ja_JP: ライセンス

en: List
ja_JP: リスト

en: List your GitHub repositories
ja_JP: GitHub リポジトリを一覧表示

en: Loading the GitLab IDE...
ja_JP: GitLab IDE の読み込み中...

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Lock
ja_JP: ロック

en: Lock %{issuableDisplayName}
ja_JP: ロック %{issuableDisplayName}

en: Lock not found
ja_JP: ロックが見つかりません

en: Lock to current projects
ja_JP: 現在のプロジェクトをロックする

en: Locked
ja_JP: ロック中

en: Locked Files
ja_JP: ロックされたファイル

en: Locked to current projects
ja_JP: 現在のプロジェクトはロックされています

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Manage all notifications
ja_JP: すべての通知を管理

en: Manage group labels
ja_JP: グループラベルの管理

en: Manage labels
ja_JP: ラベルを管理

en: Manage project labels
ja_JP: プロジェクトラベルの管理

en: Manage your group’s membership while adding another level of security with SAML.
ja_JP: グループのメンバーシップを管理しながら、SAML で別のセキュリティレベルを追加します。

en: Mar
ja_JP: 3月

en: March
ja_JP: 3月

en: Mark todo as done
ja_JP: Todo を完了にする

en: May
ja_JP: 5月

en: Median
ja_JP: 中央値

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Members will be forwarded here when signing in to your group. Get this from your identity provider, where it can also be called "SSO Service Location", "SAML Token Issuance Endpoint", or "SAML 2.0/W-Federation URL".
ja_JP: メンバーがグループにサインインすると、ここにフォワードされます。これはIDプロバイダーから取得できます。IDプロバイダーは"SSO Service Location"、"SAML Token Issuance Endpoint"、"SAML 2.0/W-Federation URL"などとも呼ばれます。

en: Merge Request
ja_JP: マージリクエスト

en: Merge Request:
ja_JP: マージリクエスト:

en: Merge Requests
ja_JP: マージリクエスト

en: Merge events
ja_JP: マージイベント

en: Merge request
ja_JP: マージリクエスト

en: Merge request approvals
ja_JP: マージリクエスト承認

en: Merge requests
ja_JP: マージリクエスト

en: Merge requests are a place to propose changes you've made to a project and discuss those changes with others
ja_JP: マージリクエストとは、プロジェクトに加えた変更を提示し、その変更について他のメンバーと話し合うための場所です

en: MergeRequests|Resolve this discussion in a new issue
ja_JP: 新しい課題でこの検討を解決する

en: Merged
ja_JP: マージ済み

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Metrics
ja_JP: メトリクス

en: Metrics - Influx
ja_JP: メトリクス - Influx

en: Metrics - Prometheus
ja_JP: メトリクス - Prometheus

en: Metrics|Business
ja_JP: ビジネス

en: Metrics|Create metric
ja_JP: メトリクスを作成

en: Metrics|Edit metric
ja_JP: メトリクスを編集

en: Metrics|Environment
ja_JP: 環境

en: Metrics|For grouping similar metrics
ja_JP: 類似のメトリクスをグループ化

en: Metrics|Legend label (optional)
ja_JP: 汎用ラベル（オプション）

en: Metrics|Must be a valid PromQL query.
ja_JP: 有効な PromQL クエリである必要があります。

en: Metrics|Name
ja_JP: 名前

en: Metrics|New metric
ja_JP: 新規メトリクス

en: Metrics|Prometheus Query Documentation
ja_JP: Prometheus クエリのドキュメント

en: Metrics|Query
ja_JP: クエリ

en: Metrics|Response
ja_JP: レスポンス

en: Metrics|System
ja_JP: システム

en: Metrics|Type
ja_JP: タイプ

en: Metrics|Unit label
ja_JP: ユニットラベル

en: Metrics|Used as a title for the chart
ja_JP: チャートのタイトルとして使用されます

en: Metrics|Y-axis label
ja_JP: Y軸ラベル

en: Metrics|e.g. HTTP requests
ja_JP: 例：HTTP リクエスト

en: Metrics|e.g. Throughput
ja_JP: 例：スループット

en: Milestone
ja_JP: マイルストーン

en: Milestones
ja_JP: マイルストーン

en: Milestones|Delete milestone
ja_JP: マイルストーンの削除

en: Milestones|Delete milestone %{milestoneTitle}?
ja_JP: マイルストーン %{milestoneTitle} を削除しますか？

en: Milestones|Failed to delete milestone %{milestoneTitle}
ja_JP: マイルストーン %{milestoneTitle} の削除に失敗しました

en: Milestones|Milestone %{milestoneTitle} was not found
ja_JP: マイルストーン %{milestoneTitle} が見つかりませんでした

en: Milestones|Promote %{milestoneTitle} to group milestone?
ja_JP: %{milestoneTitle} をグループマイルストーンに昇格しますか？

en: Milestones|Promote Milestone
ja_JP: マイルストーンの昇格

en: Milestones|This action cannot be reversed.
ja_JP: この操作は元に戻せません。

en: MissingSSHKeyWarningLink|add an SSH key
ja_JP: SSH 鍵を追加

en: Modal|Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Modal|Close
ja_JP: 閉じる

en: Monitoring
ja_JP: 監視

en: Months
ja_JP: 月

en: More information
ja_JP: 詳しい情報

en: More information is available|here
ja_JP: ここを参照

en: Move
ja_JP: 移動

en: Multiple issue boards
ja_JP: マルチ課題ボード

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name new label
ja_JP: 新しいラベルに名前をつける

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Nav|Help
ja_JP: ヘルプ

en: Nav|Home
ja_JP: ホーム

en: Nav|Sign In / Register
ja_JP: サインイン / 登録

en: Nav|Sign out and sign in with a different account
ja_JP: 別のアカウントでサインインする

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: New
ja_JP: 新しい

en: New Application
ja_JP: 新しいアプリケーション

en: New Group
ja_JP: 新しいグループ

en: New Identity
ja_JP: 新しい ID

en: New Issue | New Issues
ja_JP[0]: 新規課題

en: New Label
ja_JP: 新しいラベル

en: New Pipeline Schedule
ja_JP: 新規パイプラインスケジュール

en: New Snippet
ja_JP: 新規スニペット

en: New Snippets
ja_JP: 新規スニペット

en: New branch
ja_JP: 新規ブランチ

en: New branch unavailable
ja_JP: 新しいブランチは利用できません

en: New directory
ja_JP: 新規ディレクトリ

en: New epic
ja_JP: 新しいエピック

en: New file
ja_JP: 新規ファイル

en: New group
ja_JP: 新規グループ

en: New identity
ja_JP: 新しい ID

en: New issue
ja_JP: 新規課題

en: New label
ja_JP: 新しいラベル

en: New merge request
ja_JP: 新規マージリクエスト

en: New project
ja_JP: 新規プロジェクト

en: New schedule
ja_JP: 新規スケジュール

en: New snippet
ja_JP: 新規スニペット

en: New subgroup
ja_JP: 新規サブグループ

en: New tag
ja_JP: 新規タグ

en: New...
ja_JP: 新規...

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Label
ja_JP: ラベルがありません

en: No assignee
ja_JP: 担当者なし

en: No changes
ja_JP: 変更なし

en: No connection could be made to a Gitaly Server, please check your logs!
ja_JP: Gitaly サーバーに接続できませんでした。ログを確認してください！

en: No due date
ja_JP: 期限なし

en: No file chosen
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: No files found.
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: No merge requests found
ja_JP: マージリクエストは見つかりませんでした

en: No messages were logged
ja_JP: メッセージは記録されていません

en: No repository
ja_JP: リポジトリがありません

en: No schedules
ja_JP: スケジュールなし

en: None
ja_JP: なし

en: Not allowed to merge
ja_JP: マージは許可されていません

en: Not available
ja_JP: 利用できません

en: Not available for private projects
ja_JP: プライベートプロジェクトでは使用できません

en: Not available for protected branches
ja_JP: 保護されたブランチでは利用できません

en: Not confidential
ja_JP: 機密ではない

en: Not enough data
ja_JP: データ不足

en: Note that the master branch is automatically protected. %{link_to_protected_branches}
ja_JP: マスターブランチは自動的に保護されることに留意してください。%{link_to_protected_branches}

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
ja_JP: 注: 管理者として%{github_integration_link} を設定すると、GitHub 経由のログインを許可し、個人用のアクセストークンを生成せずにリポジトリに接続することができます。

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
ja_JP: 注:管理者として%{github_integration_link} を設定すると、GitHub 経由のログインを許可し、個人用のアクセストークンを生成せずにリポジトリをインポートすることができます。

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
ja_JP: 注: GitLab の管理者に%{github_integration_link} を設定して、GitHub 経由のログインを許可し、個人用のアクセストークンを生成せずにリポジトリに接続できないか問い合わせください。

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
ja_JP: 注: GitLab の管理者に%{github_integration_link} を設定して、GitHub 経由のログインが許可し、個人用のアクセストークンを生成せずにリポジトリをインポートできないか問い合わせください。

en: Notification events
ja_JP: イベント通知

en: NotificationEvent|Close issue
ja_JP: 課題をクローズ

en: NotificationEvent|Close merge request
ja_JP: マージリクエストをクローズ

en: NotificationEvent|Failed pipeline
ja_JP: パイプラインに失敗

en: NotificationEvent|Merge merge request
ja_JP: マージリクエストをマージ

en: NotificationEvent|New issue
ja_JP: 新規課題

en: NotificationEvent|New merge request
ja_JP: 新規マージリクエスト

en: NotificationEvent|New note
ja_JP: 新規ノート

en: NotificationEvent|Reassign issue
ja_JP: 課題の担当者を変更

en: NotificationEvent|Reassign merge request
ja_JP: マージリクエスト担当者を変更

en: NotificationEvent|Reopen issue
ja_JP: 課題を再オープン

en: NotificationEvent|Successful pipeline
ja_JP: パイプライン成功

en: NotificationLevel|Custom
ja_JP: カスタム

en: NotificationLevel|Disabled
ja_JP: 無効

en: NotificationLevel|Global
ja_JP: 全体設定

en: NotificationLevel|On mention
ja_JP: メンション時

en: NotificationLevel|Participate
ja_JP: 参加

en: NotificationLevel|Watch
ja_JP: すべて通知

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Notifications off
ja_JP: 通知オフ

en: Notifications on
ja_JP: 通知オン

en: Nov
ja_JP: 11月

en: November
ja_JP: 11月

en: Oct
ja_JP: 10月

en: October
ja_JP: 10月

en: OfSearchInADropdown|Filter
ja_JP: フィルター

en: Once imported, repositories can be mirrored over SSH. Read more %{ssh_link}
ja_JP: インポートするとリポジトリは SSH でミラーリングできます。詳細は %{ssh_link} を参照してください。

en: Only comments from the following commit are shown below
ja_JP: 次のコミットのコメントのみが下に表示されます

en: Only project members can comment.
ja_JP: プロジェクトメンバーのみコメントできます

en: Open in Xcode
ja_JP: Xcode で開く

en: Open sidebar
ja_JP: サイドバーを開く

en: OpenedNDaysAgo|Opened
ja_JP: オープンされたのは

en: Opens in a new window
ja_JP: 新規ウィンドウで開く

en: Operations
ja_JP: 運用

en: Options
ja_JP: オプション

en: Or you can choose one of the suggested colors below
ja_JP: または、下記のいずれかの色を選択できます

en: Other Labels
ja_JP: その他のラベル

en: Other information
ja_JP: その他の情報

en: Otherwise it is recommended you start with one of the options below.
ja_JP: そうでない場合は、次のいずれかのオプションで開始することを推奨します。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Owner
ja_JP: オーナー

en: Packages
ja_JP: パッケージ

en: Pagination|Last »
ja_JP: 最後 »

en: Pagination|Next
ja_JP: 次ページ

en: Pagination|Prev
ja_JP: 前ページ

en: Pagination|« First
ja_JP: « 最初

en: Part of merge request changes
ja_JP: マージリクエストでの変更箇所

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Paste your public SSH key, which is usually contained in the file '~/.ssh/id_rsa.pub' and begins with 'ssh-rsa'. Don't use your private SSH key.
ja_JP: あなたの SSH 公開鍵を貼り付けます。この鍵は通常、ファイル '~/.ssh/id_rsa.pub' 内にあり、'ssh-rsa' という文字列から始まります。SSH の秘密鍵を使用しないようにしてください。

en: Path:
ja_JP: パス：

en: Pause
ja_JP: 停止

en: Pending
ja_JP: 保留中

en: Perform advanced options such as changing path, transferring, or removing the group.
ja_JP: パスの変更、転送、グループの削除などの高度なオプションを実行します。

en: Performance optimization
ja_JP: パフォーマンスの最適化

en: Permissions
ja_JP: 権限

en: Personal Access Token
ja_JP: 個人のアクセストークン

en: Pipeline
ja_JP: パイプライン

en: Pipeline Health
ja_JP: パイプラインの進捗状況

en: Pipeline Schedule
ja_JP: パイプラインスケジュール

en: Pipeline Schedules
ja_JP: パイプラインスケジュール

en: Pipeline quota
ja_JP: パイプラインのクォータ

en: PipelineCharts|Failed:
ja_JP: 失敗:

en: PipelineCharts|Overall statistics
ja_JP: 全体統計

en: PipelineCharts|Success ratio:
ja_JP: 成功比率:

en: PipelineCharts|Successful:
ja_JP: 成功:

en: PipelineCharts|Total:
ja_JP: 合計:

en: PipelineSchedules|Activated
ja_JP: アクティブ

en: PipelineSchedules|Active
ja_JP: アクティブ

en: PipelineSchedules|All
ja_JP: 全件

en: PipelineSchedules|Inactive
ja_JP: 無効

en: PipelineSchedules|Next Run
ja_JP: 次の実行

en: PipelineSchedules|None
ja_JP: なし

en: PipelineSchedules|Provide a short description for this pipeline
ja_JP: このパイプラインについて簡単に記述してください。

en: PipelineSchedules|Take ownership
ja_JP: 権限を取得する

en: PipelineSchedules|Target
ja_JP: ターゲット

en: PipelineSchedules|Variables
ja_JP: 変数

en: PipelineSheduleIntervalPattern|Custom
ja_JP: カスタム

en: Pipelines
ja_JP: パイプライン

en: Pipelines charts
ja_JP: パイプラインチャート

en: Pipelines for last month
ja_JP: 先月のパイプライン

en: Pipelines for last week
ja_JP: 先週のパイプライン

en: Pipelines for last year
ja_JP: 昨年のパイプライン

en: Pipelines|CI Lint
ja_JP: CI Lint

en: Pipelines|Clear Runner Caches
ja_JP: Runner のキャッシュを削除

en: Pipelines|Get started with Pipelines
ja_JP: パイプラインの利用を開始する

en: Pipelines|Loading Pipelines
ja_JP: パイプラインを読み込み中

en: Pipelines|Project cache successfully reset.
ja_JP: プロジェクトのキャッシュを正常にリセットしました。

en: Pipelines|Run Pipeline
ja_JP: パイプライン実行

en: Pipelines|There are currently no %{scope} pipelines.
ja_JP: %{scope} パイプラインは現在ありません。

en: Pipelines|There are currently no pipelines.
ja_JP: パイプラインは現在ありません。

en: Pipelines|This project is not currently set up to run pipelines.
ja_JP: このプロジェクトは現在パイプラインを実行するように設定されていません。

en: Pipeline|Create for
ja_JP: 実行対象

en: Pipeline|Create pipeline
ja_JP: パイプラインを作成

en: Pipeline|Run Pipeline
ja_JP: パイプラインを実行

en: Pipeline|Search branches
ja_JP: ブランチの検索

en: Pipeline|Specify variable values to be used in this run. The values specified in %{settings_link} will be used by default.
ja_JP: この実行で使用される変数の値を指定します。 %{settings_link} で指定された値がデフォルトで使用されます。

en: Pipeline|Stop pipeline
ja_JP: パイプラインの停止

en: Pipeline|Stop pipeline #%{pipelineId}?
ja_JP: #%{pipelineId} パイプラインを停止しますか？

en: Pipeline|Variables
ja_JP: 変数

en: Pipeline|You’re about to stop pipeline %{pipelineId}.
ja_JP: %{pipelineId} パイプラインを停止しようとしています。

en: Pipeline|all
ja_JP: 全件

en: Pipeline|success
ja_JP: 成功

en: Pipeline|with stage
ja_JP: ステージあり

en: Pipeline|with stages
ja_JP: ステージあり

en: Play
ja_JP: 実行

en: Please accept the Terms of Service before continuing.
ja_JP: 続ける前に、利用規約に同意する必要があります。

en: Please select at least one filter to see results
ja_JP: 結果を表示するには、少なくとも1つのフィルターを選択してください

en: Please solve the reCAPTCHA
ja_JP: reCAPTCHA を解決してください

en: Please try again
ja_JP: もう一度やり直してください

en: Please wait while we connect to your repository. Refresh at will.
ja_JP: リポジトリに接続できるまで、しばらくお待ちください。完了すると、画面が自動的に更新されます。

en: Please wait while we import the repository for you. Refresh at will.
ja_JP: リポジトリをインポートしているので、しばらくお待ちください。完了すると、画面が自動的に更新されます。

en: Preferences
ja_JP: 基本設定

en: Preferences|Navigation theme
ja_JP: ナビゲーションテーマ

en: Prioritize
ja_JP: 優先順位を付ける

en: Prioritize label
ja_JP: ラベルに優先順位をつける

en: Prioritized Labels
ja_JP: 優先ラベル

en: Prioritized label
ja_JP: 優先ラベル

en: Private - Project access must be granted explicitly to each user.
ja_JP: プライベート - 各ユーザーにプロジェクトのアクセス権限を明示的に許可する必要があります。

en: Private - The group and its projects can only be viewed by members.
ja_JP: プライベート - グループとプロジェクトはメンバーのみが閲覧できます。

en: Private projects can be created in your personal namespace with:
ja_JP: あなた個人の名前空間にプライベートプロジェクトを作成できます:

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Profiles|Account scheduled for removal.
ja_JP: 削除予定のアカウントです。

en: Profiles|Add key
ja_JP: キーを追加

en: Profiles|Change username
ja_JP: ユーザー名の変更

en: Profiles|Current path: %{path}
ja_JP: 現在のパス: %{path}

en: Profiles|Delete Account
ja_JP: アカウント削除

en: Profiles|Delete account
ja_JP: アカウント削除

en: Profiles|Delete your account?
ja_JP: あなたのアカウントを削除しますか？

en: Profiles|Deleting an account has the following effects:
ja_JP: アカウントを削除すると次のような影響があります:

en: Profiles|Invalid password
ja_JP: パスワードが正しくありません

en: Profiles|Invalid username
ja_JP: ユーザー名が正しくありません

en: Profiles|Path
ja_JP: パス

en: Profiles|Type your %{confirmationValue} to confirm:
ja_JP: 確認のため %{confirmationValue} を入力してください:

en: Profiles|Update username
ja_JP: ユーザー名を更新

en: Profiles|Username change failed - %{message}
ja_JP: ユーザー名の変更に失敗しました - %{message}

en: Profiles|Username successfully changed
ja_JP: ユーザー名は正常に変更されました

en: Profiles|You don't have access to delete this user.
ja_JP: このユーザーを削除する権限がありません

en: Profiles|You must transfer ownership or delete these groups before you can delete your account.
ja_JP: アカウントを削除する前にこれらのグループを削除、または所有権を譲渡してください。

en: Profiles|Your account is currently an owner in these groups:
ja_JP: このアカウントは現在これらのグループのオーナーです:

en: Profiles|your account
ja_JP: あなたのアカウント

en: Profiling - Performance bar
ja_JP: プロファイリング - パフォーマンスバー

en: Programming languages used in this repository
ja_JP: このリポジトリで使用されているプログラミング言語

en: Progress
ja_JP: 進行状況

en: Project
ja_JP: プロジェクト

en: Project '%{project_name}' is in the process of being deleted.
ja_JP: プロジェクト '%{project_name}' は削除中です。

en: Project '%{project_name}' queued for deletion.
ja_JP: '%{project_name}' プロジェクトは削除処理待ちです。

en: Project '%{project_name}' was successfully created.
ja_JP: '%{project_name}' プロジェクトは正常に作成されました。

en: Project '%{project_name}' was successfully updated.
ja_JP: '%{project_name}' プロジェクトは正常に更新されました。

en: Project Badges
ja_JP: プロジェクトバッジ

en: Project access must be granted explicitly to each user.
ja_JP: ユーザーごとにプロジェクトアクセスの権限を指定しなければなりません。

en: Project avatar
ja_JP: プロジェクトアバター

en: Project avatar in repository: %{link}
ja_JP: リポジトリ内のプロジェクトアバター: %{link}

en: Project details
ja_JP: プロジェクトの詳細

en: Project export could not be deleted.
ja_JP: プロジェクトのエクスポートを削除できませんでした。

en: Project export has been deleted.
ja_JP: プロジェクトのエクスポートを削除しました。

en: Project export link has expired. Please generate a new export from your project settings.
ja_JP: プロジェクトのエクスポートリンクは期限切れになりました。プロジェクト設定にて新しくエクスポートリンクを作成してください。

en: Project export started. A download link will be sent by email.
ja_JP: プロジェクトのエクスポートを開始しました。ダウンロードのリンクはメールで送信します

en: Project name
ja_JP: プロジェクト名

en: ProjectActivityRSS|Subscribe
ja_JP: 講読

en: ProjectCreationLevel|Allowed to create projects
ja_JP: プロジェクトの作成を許可する

en: ProjectCreationLevel|Developers + Maintainers
ja_JP: Developers + Maintainers

en: ProjectCreationLevel|Maintainers
ja_JP: Maintainers

en: ProjectFileTree|Name
ja_JP: 名前

en: ProjectLastActivity|Never
ja_JP: 記録なし

en: ProjectLifecycle|Stage
ja_JP: ステージ

en: ProjectSettings|Badges
ja_JP: バッジ

en: ProjectSettings|Contact an admin to change this setting.
ja_JP: この設定を変更するには管理者に連絡してください。

en: ProjectSettings|Only signed commits can be pushed to this repository.
ja_JP: このリポジトリには署名されたコミットのみプッシュすることができます。

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: ProjectsDropdown|Frequently visited
ja_JP: よく使うプロジェクト

en: ProjectsDropdown|Loading projects
ja_JP: プロジェクトをロード中

en: ProjectsDropdown|Projects you visit often will appear here
ja_JP: よく使うプロジェクトはここに表示されます

en: ProjectsDropdown|Search your projects
ja_JP: プロジェクトを検索

en: ProjectsDropdown|Something went wrong on our end.
ja_JP: 問題が発生しました。

en: ProjectsDropdown|Sorry, no projects matched your search
ja_JP: 検索条件に一致したプロジェクトはありませんでした

en: PrometheusDashboard|Time
ja_JP: 時間

en: PrometheusService|%{exporters} with %{metrics} were found
ja_JP: %{metrics} の %{exporters} が見つかりました

en: PrometheusService|<p class="text-tertiary">No <a href="%{docsUrl}">common metrics</a> were found</p>
ja_JP: <p class="text-tertiary"><a href="%{docsUrl}">共通メトリクス</a>は見つかりませんでした</p>

en: PrometheusService|Active
ja_JP: アクティブ

en: PrometheusService|Auto configuration
ja_JP: 自動設定

en: PrometheusService|Automatically deploy and configure Prometheus on your clusters to monitor your project’s environments
ja_JP: プロジェクト環境を監視するため、クラスターに Prometheus を自動的にデプロイし設定する

en: PrometheusService|Common metrics
ja_JP: 共通メトリクス

en: PrometheusService|Custom metrics
ja_JP: カスタムメトリクス

en: PrometheusService|Finding and configuring metrics...
ja_JP: メトリクスの検索と設定...

en: PrometheusService|Finding custom metrics...
ja_JP: カスタムメトリクスを検索...

en: PrometheusService|Install Prometheus on clusters
ja_JP: クラスターに Prometheus をインストール

en: PrometheusService|Manage clusters
ja_JP: クラスター管理

en: PrometheusService|Manual configuration
ja_JP: 手動構成

en: PrometheusService|Metrics
ja_JP: メトリクス一覧

en: PrometheusService|Missing environment variable
ja_JP: 未設定の環境変数

en: PrometheusService|More information
ja_JP: 詳細情報

en: PrometheusService|New metric
ja_JP: 新規メトリクス

en: PrometheusService|Prometheus is being automatically managed on your clusters
ja_JP: Prometheus はクラスター上で自動的に管理されています

en: PrometheusService|Time-series monitoring service
ja_JP: 時系列監視サービス

en: PrometheusService|To enable the installation of Prometheus on your clusters, deactivate the manual configuration below
ja_JP: クラスターに Prometheus をインストールするには、以下の手動設定を無効にしてください

en: Promote
ja_JP: 昇格

en: Promote these project milestones into a group milestone.
ja_JP: これらのプロジェクトマイルストーンをグループマイルストーンに昇格する

en: Promote to Group Milestone
ja_JP: グループマイルストーンに昇格

en: Promote to group label
ja_JP: グループラベルへ昇格

en: Promotions|Don't show me this again
ja_JP: 次回からはこのメッセージを表示しない

en: Promotions|Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort by tracking groups of issues that share a theme, across projects and milestones.
ja_JP: エピックを使用すると、プロジェクトやマイルストーンをまたがる共通テーマの課題グループを追跡でき、プロジェクトのポートフォリオをより効率的に簡単に管理できます。

en: Promotions|This feature is locked.
ja_JP: この機能はロックされています。

en: Promotions|Upgrade plan
ja_JP: プランをアップグレード

en: Public - The group and any public projects can be viewed without any authentication.
ja_JP: 公開- グループおよび公開プロジェクトは認証無しで閲覧することができます

en: Public - The project can be accessed without any authentication.
ja_JP: 公開 - プロジェクトは認証無しにアクセスできます

en: Push events
ja_JP: プッシュイベント

en: Push project from command line
ja_JP: コマンドラインからプロジェクトをプッシュ

en: Push to create a project
ja_JP: プッシュしてプロジェクトを作成する

en: PushRule|Committer restriction
ja_JP: コミッター制限

en: Pushed
ja_JP: プッシュ済み

en: Pushes
ja_JP: プッシュ

en: Quick actions can be used in the issues description and comment boxes.
ja_JP: クイックアクションは課題の説明とコメント欄で使用できます。

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Real-time features
ja_JP: リアルタイム機能

en: Reference:
ja_JP: 参照:

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Register / Sign In
ja_JP: 登録 / サインイン

en: Register and see your runners for this group.
ja_JP: このグループの Runner の登録と確認

en: Registry
ja_JP: レジストリ

en: Related Commits
ja_JP: 関連するコミット

en: Related Deployed Jobs
ja_JP: 関連するデプロイ済ジョブ

en: Related Issues
ja_JP: 関連する課題

en: Related Jobs
ja_JP: 関連するジョブ

en: Related Merge Requests
ja_JP: 関連するマージリクエスト

en: Related Merged Requests
ja_JP: 関連するマージリクエスト

en: Related merge requests
ja_JP: 関連するマージリクエスト

en: Remind later
ja_JP: 後で通知

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Runner
ja_JP: Runner を削除

en: Remove avatar
ja_JP: アバターを削除

en: Remove priority
ja_JP: 優先度を削除

en: Remove project
ja_JP: プロジェクトを削除

en: Repair authentication
ja_JP: 認証の修復

en: Repo by URL
ja_JP: リポジトリ URL

en: Repository
ja_JP: リポジトリ

en: Repository has no locks.
ja_JP: リポジトリはロックされていません。

en: Repository maintenance
ja_JP: リポジトリの保守

en: Repository mirror
ja_JP: リポジトリミラー

en: Repository storage
ja_JP: リポジトリのストレージ

en: RepositorySettingsAccessLevel|Select
ja_JP: 選択

en: Request Access
ja_JP: アクセス権限をリクエストする

en: Require all users to accept Terms of Service and Privacy Policy when they access GitLab.
ja_JP: GitLab にアクセスする際に、すべてのユーザーが利用規約に同意することを要求します。

en: Reset health check access token
ja_JP: 正常性チェックアクセストークンをリセット

en: Reset runners registration token
ja_JP: Runner 登録トークンをリセット

en: Resolve conflicts on source branch
ja_JP: ソースブランチでの競合を解決する

en: Resolve discussion
ja_JP: 検討を解決

en: Resume
ja_JP: 再開

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: Retry this job
ja_JP: ジョブを再試行してください

en: Retry verification
ja_JP: 検証を再試行してください

en: Reveal value | Reveal values
ja_JP[0]: 値を表示する

en: Revert this commit
ja_JP: このコミットをリバート

en: Revert this merge request
ja_JP: このマージリクエストをリバート

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Reviewing
ja_JP: レビュー中

en: Roadmap
ja_JP: ロードマップ

en: Run CI/CD pipelines for external repositories
ja_JP: 外部リポジトリ用 CI/CD パイプラインを実行

en: Runner token
ja_JP: Runner トークン

en: Runners
ja_JP: Runner

en: Runners API
ja_JP: Runner API

en: Runners can be placed on separate users, servers, and even on your local machine.
ja_JP: Runner は別々のユーザー、サーバー、さらにはあなたのローカルマシーンにも配置できます。

en: Running
ja_JP: 稼働中

en: SAML SSO for %{group_name}
ja_JP: %{group_name} 用の SAML SSO

en: SAML Single Sign On
ja_JP: SAML シングル サインオン

en: SAML Single Sign On Settings
ja_JP: SAML シングル サインオンの設定

en: SHA1 fingerprint of the SAML token signing certificate. Get this from your identity provider, where it can also be called "Thumbprint".
ja_JP: SAML トークンの SHA1 フィンガープリントで証明書に署名します。これはサムプリントと呼ばれアイデンティティプロバイダーから取得できます。

en: SSH Keys
ja_JP: SSH 鍵

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save pipeline schedule
ja_JP: パイプラインスケジュールを保存

en: Save variables
ja_JP: 変数を保存する

en: Schedule a new pipeline
ja_JP: 新しいパイプラインのスケジュールを作成

en: Scheduled
ja_JP: スケジュール済

en: Schedules
ja_JP: スケジュール

en: Scheduling Pipelines
ja_JP: パイプラインスケジューリング

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search branches
ja_JP: ブランチを検索

en: Search branches and tags
ja_JP: ブランチまたはタグを検索

en: Search files
ja_JP: ファイルの検索

en: Search merge requests
ja_JP: マージリクエストを検索

en: Search milestones
ja_JP: マイルストーンを検索

en: Search project
ja_JP: プロジェクトを検索

en: Search users
ja_JP: ユーザーを検索

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Security Dashboard
ja_JP: セキュリティダッシュボード

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select Archive Format
ja_JP: アーカイブのフォーマットを選択

en: Select a namespace to fork the project
ja_JP: プロジェクトをフォークする名前空間を選択してください

en: Select a timezone
ja_JP: タイムゾーンを選択

en: Select an existing Kubernetes cluster or create a new one
ja_JP: 既存の Kubernetes クラスターを選択するか、新しいものを作成

en: Select assignee
ja_JP: 担当者を選択

en: Select branch/tag
ja_JP: ブランチ・タグ選択

en: Select project
ja_JP: プロジェクトの選択

en: Select source branch
ja_JP: ソースブランチを選択

en: Select target branch
ja_JP: ターゲットブランチを選択

en: Send email
ja_JP: メールを送信

en: Sep
ja_JP: 9月

en: September
ja_JP: 9月

en: Server version
ja_JP: サーバーのバージョン

en: Service Desk
ja_JP: サービスデスク

en: Service Templates
ja_JP: サービス テンプレート

en: Service URL
ja_JP: サービス URL

en: Session expiration, projects limit and attachment size.
ja_JP: セッションの有効期限、プロジェクトの上限、添付ファイルのサイズ

en: Set a password on your account to pull or push via %{protocol}.
ja_JP: %{protocol} プロコトル経由でプル、プッシュするためにアカウントのパスワードを設定。

en: Set default and restrict visibility levels. Configure import sources and git access protocol.
ja_JP: デフォルトを設定し、可視性レベルを制限します。インポートソースと git アクセスプロトコルを設定します。

en: Set notification email for abuse reports.
ja_JP: 迷惑行為レポートの通知メールを設定する。

en: Set up CI/CD
ja_JP: CI/CD を設定

en: SetPasswordToCloneLink|set a password
ja_JP: パスワードを設定

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Share
ja_JP: 共有

en: Share the <strong>%{sso_label}</strong> with members so they can sign in to your group through your identity provider
ja_JP: メンバーと<strong>%{sso_label}</strong>を共有すると、自身の ID プロバイダーでサインインすることができます

en: Shared Runners
ja_JP: 共有 Runner

en: Show command
ja_JP: コマンドを表示

en: Show complete raw log
ja_JP: 完全な生ログを表示する

en: Show parent pages
ja_JP: 親ページを表示

en: Show parent subgroups
ja_JP: 親のサブグループを表示

en: Showing %d event | Showing %d events
ja_JP[0]: %d のイベントを表示中

en: Sidebar|Change weight
ja_JP: ウェイトを変更

en: Sidebar|None
ja_JP: なし

en: Sidebar|Only numeral characters allowed
ja_JP: 数字のみ使用できます

en: Sidebar|Weight
ja_JP: ウェイト

en: Sign in
ja_JP: サインイン

en: Sign in to %{group_name}
ja_JP: %{group_name} にサインインします

en: Sign in with Single Sign-On
ja_JP: シングルサインオンでサインインする

en: Sign out
ja_JP: サインアウト

en: Sign-in restrictions
ja_JP: サインインの制限

en: Sign-up restrictions
ja_JP: サインアップの制限

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Size and domain settings for static websites
ja_JP: 静的なウェブサイトのサイズとドメインの設定

en: Slack application
ja_JP: Slack アプリケーション

en: Snippets
ja_JP: スニペット

en: Something went wrong on our end.
ja_JP: 問題が発生しました。

en: Something went wrong when toggling the button
ja_JP: ボタンの切り替え中に問題が発生しました

en: Something went wrong while closing the %{issuable}. Please try again later
ja_JP: %{issuable} を解決中に問題が発生しました。あとでもう一度やり直してください。

en: Something went wrong while fetching group member contributions
ja_JP: グループメンバーの貢献度を取得中に問題が発生しました

en: Something went wrong while reopening the %{issuable}. Please try again later
ja_JP: %{issuable} の再開処理中に問題が発生しました。あとでもう一度やり直してください。

en: Something went wrong while resolving this discussion. Please try again.
ja_JP: この検討を解決しているときに問題が発生しました。もう一度やり直してください。

en: Something went wrong. Please try again.
ja_JP: 問題が発生しました。再試行してください。

en: Sorry, no epics matched your search
ja_JP: 申し訳ありません、検索に一致するエピックはありません

en: Sort by
ja_JP: 並べ替え

en: SortOptions|Access level, ascending
ja_JP: アクセスレベル昇順

en: SortOptions|Access level, descending
ja_JP: アクセスレベル降順

en: SortOptions|Created date
ja_JP: 作成日順

en: SortOptions|Due date
ja_JP: 期限

en: SortOptions|Due later
ja_JP: 期限の遅い順

en: SortOptions|Due soon
ja_JP: 期限の近い順

en: SortOptions|Label priority
ja_JP: ラベルの優先度順

en: SortOptions|Largest group
ja_JP: グループの大きい順

en: SortOptions|Largest repository
ja_JP: リポジトリの大きい順

en: SortOptions|Last created
ja_JP: 最新作成順

en: SortOptions|Last joined
ja_JP: 新しく参加した順

en: SortOptions|Least popular
ja_JP: 人気順

en: SortOptions|Less weight
ja_JP: ウェイトが小さい順

en: SortOptions|Milestone
ja_JP: マイルストーン順

en: SortOptions|Milestone due later
ja_JP: マイルストーン期限の遅い順

en: SortOptions|Milestone due soon
ja_JP: マイルストーン期限の近い順

en: SortOptions|More weight
ja_JP: ウエイトが大きい順

en: SortOptions|Most popular
ja_JP: 人気順

en: SortOptions|Name
ja_JP: 名前

en: SortOptions|Name, ascending
ja_JP: 名前、昇順

en: SortOptions|Name, descending
ja_JP: 名前、降順

en: SortOptions|Oldest created
ja_JP: 古い順

en: SortOptions|Oldest joined
ja_JP: 参加した順

en: SortOptions|Oldest sign in
ja_JP: サインイン順

en: SortOptions|Oldest updated
ja_JP: 古い更新順

en: SortOptions|Popularity
ja_JP: 人気順

en: SortOptions|Priority
ja_JP: 優先度順

en: SortOptions|Recent sign in
ja_JP: 最近のサインイン順

en: SortOptions|Start later
ja_JP: 古い順

en: SortOptions|Start soon
ja_JP: 新しい順

en: SortOptions|Weight
ja_JP: ウエイト

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source (branch or tag)
ja_JP: ソース (ブランチかタグ)

en: Source code
ja_JP: ソースコード

en: Source is not available
ja_JP: ソースは利用できません

en: Spam Logs
ja_JP: スパム ログ

en: Spam and Anti-bot Protection
ja_JP: スパムとアンチボット保護

en: Specify the following URL during the Runner setup:
ja_JP: Runner セットアップの際に次の URL を指定してください:

en: Squash commits
ja_JP: コミットを1つにまとめる

en: Stage
ja_JP: ステージ

en: Stage all changes
ja_JP: すべての変更をステージする

en: Stage changes
ja_JP: 変更をステージする

en: Staged
ja_JP: ステージ済

en: Star a label to make it a priority label. Order the prioritized labels to change their relative priority, by dragging.
ja_JP: 優先ラベルにするには、ラベルにスターを付けます。ドラッグして、優先順位を並べ替えることができます。

en: StarProject|Star
ja_JP: スターを付ける

en: Starred Projects
ja_JP: スター付きプロジェクト

en: Starred Projects' Activity
ja_JP: スター付きプロジェクトの活動

en: Starred projects
ja_JP: スター付きプロジェクト

en: Start a %{new_merge_request} with these changes
ja_JP: この変更で %{new_merge_request} を作成する

en: Start the Runner!
ja_JP: Runner を起動!

en: Started
ja_JP: 開始済み

en: Starts at (UTC)
ja_JP: 開始時刻 (UTC)

en: Status
ja_JP: 状態

en: Stop this environment
ja_JP: この環境を停止する

en: Stopped
ja_JP: 停止中

en: Storage
ja_JP: ストレージ

en: Subgroups
ja_JP: サブグループ

en: Subscribe
ja_JP: 購読する

en: Subscribe at group level
ja_JP: グループレベルで購読する

en: Subscribe at project level
ja_JP: プロジェクトレベルで購読する

en: Switch branch/tag
ja_JP: ブランチ・タグ切り替え

en: Sync information
ja_JP: 同期情報

en: System Hooks
ja_JP: システムフック

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: System header and footer:
ja_JP: システムヘッダーとフッター:

en: Tag (%{tag_count}) | Tags (%{tag_count})
ja_JP[0]: タグ（%{tag_count}）

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tags:
ja_JP: タグ:

en: TagsPage|Browse commits
ja_JP: コミットを表示

en: TagsPage|Browse files
ja_JP: ファイルを表示

en: TagsPage|Can't find HEAD commit for this tag
ja_JP: このタグの HEAD コミットが見つかりません

en: TagsPage|Cancel
ja_JP: キャンセル

en: TagsPage|Create tag
ja_JP: タグ作成

en: TagsPage|Delete tag
ja_JP: タグ削除

en: TagsPage|Deleting the %{tag_name} tag cannot be undone. Are you sure?
ja_JP: %{tag_name} タグの削除はやり直しができません。よろしいでしょうか？

en: TagsPage|Edit release notes
ja_JP: リリースノートを編集

en: TagsPage|Existing branch name, tag, or commit SHA
ja_JP: 既に存在するブランチ・タグ・コミットハッシュです

en: TagsPage|Filter by tag name
ja_JP: タグ名で絞り込み

en: TagsPage|New Tag
ja_JP: 新しいタグ

en: TagsPage|New tag
ja_JP: 新しいタグ

en: TagsPage|Sort by
ja_JP: 並べ替え

en: TagsPage|Tags
ja_JP: タグ一覧

en: TagsPage|Tags give the ability to mark specific points in history as being important
ja_JP: タグは、履歴の特定の位置を重要なものとしてマークする機能を提供します

en: TagsPage|This tag has no release notes.
ja_JP: このタグにはリリースノートがありません。

en: TagsPage|Write your release notes or drag files here…
ja_JP: リリースノートを書くか、ここにファイルをドラッグ…

en: TagsPage|protected
ja_JP: 保護

en: Target Branch
ja_JP: ターゲットブランチ

en: Target branch
ja_JP: ターゲットブランチ

en: Team
ja_JP: チーム

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Terms of Service Agreement and Privacy Policy
ja_JP: 利用規約とプライバシーポリシー

en: Terms of Service and Privacy Policy
ja_JP: 利用規約とプライバシーポリシー

en: The Advanced Global Search in GitLab is a powerful search service that saves you time. Instead of creating duplicate code and wasting time, you can now search for code within other teams that can help your own project.
ja_JP: GitLab の高度なグローバル検索は、時間を節約できる強力な検索サービスです。重複したコードの作成をして時間を無駄にすることなく、自身のプロジェクトの助けとなる外のチームのコードを検索することができるようになります。

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project
ja_JP: 課題トラッカーは、プロジェクトを改善したり解決したりするために必要な情報を追加する場所です

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project. You can register or sign in to create issues for this project.
ja_JP: 課題トラッカーは、プロジェクトを改善したり解決したりするために必要な情報を追加する場所です。このプロジェクトに課題を作成するためには、ユーザー登録またはサインインしてください。

en: The X509 Certificate to use when mutual TLS is required to communicate with the external authorization service. If left blank, the server certificate is still validated when accessing over HTTPS.
ja_JP: 外部認証サービスとの通信に相互 TLS が必要な場合に使用する X509 証明書。空白のままにすると、HTTPS 経由でアクセスするときにサーバ証明書の検証が行われます。

en: The coding stage shows the time from the first commit to creating the merge request. The data will automatically be added here once you create your first merge request.
ja_JP: コーディングステージでは、最初のコミットからマージリクエストが作成されるまでの時間が表示されます。このデータは最初のマージリクエストが作成されたときに自動的に追加されます。

en: The collection of events added to the data gathered for that stage.
ja_JP: このステージで計測データに追加されたイベントリスト

en: The fork relationship has been removed.
ja_JP: フォークのリレーションが削除されました。

en: The issue stage shows the time it takes from creating an issue to assigning the issue to a milestone, or add the issue to a list on your Issue Board. Begin creating issues to see data for this stage.
ja_JP: 課題ステージでは、課題が登録されてからマイルストーンに割り当てられるか、課題ボードのリストに追加されるまでの時間が表示されます。このリストに表示するには課題を最初に作成してください。

en: The maximum file size allowed is 200KB.
ja_JP: 許可される最大ファイルサイズは 200KB です。

en: The passphrase required to decrypt the private key. This is optional and the value is encrypted at rest.
ja_JP: 秘密鍵の復号に必要となるパスフレーズ。これはオプションで、値は暗号化して保存されます。

en: The phase of the development lifecycle.
ja_JP: 開発ライフサイクルの段階

en: The planning stage shows the time from the previous step to pushing your first commit. This time will be added automatically once you push your first commit.
ja_JP: 計画ステージでは、課題ステージに登録されてからプッシュされた最初のコミット時刻までの時間が表示されます。最初のコミットがプッシュされときに自動的に追加されます。

en: The private key to use when a client certificate is provided. This value is encrypted at rest.
ja_JP: クライアント証明書が提供されるときに使用する秘密鍵。この値は暗号化して保存されます。

en: The production stage shows the total time it takes between creating an issue and deploying the code to production. The data will be automatically added once you have completed the full idea to production cycle.
ja_JP: プロダクションステージでは、課題が作成されてからプロダクションへデプロイされるまでの時間が表示されます。アイディアの時点からプロダクションまでの全ステージが完了したときに自動的に追加されます。

en: The project can be accessed by any logged in user.
ja_JP: プロジェクトは、ログインユーザーであれば誰でもアクセスできます。

en: The project can be accessed without any authentication.
ja_JP: プロジェクトは、ログインなしに誰でもアクセスできます。

en: The repository for this project does not exist.
ja_JP: このプロジェクトにリポジトリはありません。

en: The repository for this project is empty
ja_JP: このプロジェクトにリポジトリはありません

en: The repository must be accessible over <code>http://</code>, <code>https://</code> or <code>git://</code>.
ja_JP: リポジトリには、<code>http://</code>、 <code>https://</code> または <code>git://</code>で接続できなければなりません。

en: The review stage shows the time from creating the merge request to merging it. The data will automatically be added after you merge your first merge request.
ja_JP: レビューステージとは、マージリクエストを作成してからマージするまでの時間です。このデータは最初のマージリクエストがマージされたときに自動的に追加されます。

en: The staging stage shows the time between merging the MR and deploying code to the production environment. The data will be automatically added once you deploy to production for the first time.
ja_JP: ステージングステージでは、マージリクエストがマージされてからコードがプロダクション環境にデプロイされるまでの時間が表示されます。このデータは最初にプロダクションにデプロイしたときに自動的に追加されます。

en: The testing stage shows the time GitLab CI takes to run every pipeline for the related merge request. The data will automatically be added after your first pipeline finishes running.
ja_JP: テスティングステージでは、GitLab CI が関連するマージリクエストの各パイプラインを実行する時間が表示されます。このデータは最初のパイプラインが完了したときに自動的に追加されます。

en: The time taken by each data entry gathered by that stage.
ja_JP: このステージに収集されたデータ毎の時間

en: The value lying at the midpoint of a series of observed values. E.g., between 3, 5, 9, the median is 5. Between 3, 5, 7, 8, the median is (5+7)/2 = 6.
ja_JP: 得られた一連のデータを小さい順に並べたときに中央に位置する値。例えば、3, 5, 9 の中央値は 5。3, 5, 7, 8 の中央値は (5+7)/2 = 6。

en: There are no issues to show
ja_JP: 表示する課題がありません

en: There are no merge requests to show
ja_JP: 表示するマージリクエストがありません

en: There was an error loading users activity calendar.
ja_JP: ユーザーのアクティビティカレンダーの読み込み中にエラーが発生しました。

en: There was an error saving your notification settings.
ja_JP: 通知設定を保存中にエラーが発生しました。

en: There was an error subscribing to this label.
ja_JP: ラベルの購読中にエラーが発生しました。

en: There was an error when reseting email token.
ja_JP: メールトークンのリセット中にエラーが発生しました。

en: There was an error when subscribing to this label.
ja_JP: ラベルの購読するときにエラーが発生しました。

en: There was an error when unsubscribing from this label.
ja_JP: ラベルの購読解除するときにエラーが発生しました。

en: They can be managed using the %{link}.
ja_JP: %{link}を使用してそれらを管理できます。

en: This GitLab instance does not provide any shared Runners yet. Instance administrators can register shared Runners in the admin area.
ja_JP: この GitLab インスタンスはまだ共有 Runner を提供していません。インスタンス管理者は管理者エリアで共有 Runner を登録できます。

en: This directory
ja_JP: ディレクトリ

en: This group allows you to sign in with your %{group_name} Single Sign-On account. This will redirect you to an external sign in page.
ja_JP: このグループでは、あなたの%{group_name}シングルサインオンアカウントでサインインできます。シングルサインオン利用時は、外部のサインインページにリダイレクトされます。

en: This group does not provide any group Runners yet.
ja_JP: このグループはまだグループ Runner を提供していません。

en: This is a confidential issue.
ja_JP: これは非公開の課題です。

en: This issue is confidential
ja_JP: この課題は非公開設定です

en: This issue is confidential and locked.
ja_JP: この課題は非公開でロックされています

en: This issue is locked.
ja_JP: この課題はロックされています。

en: This job depends on a user to trigger its process. Often they are used to deploy code to production environments
ja_JP: このジョブはプロセスをトリガーにするユーザーに依存します。多くの場合、本番環境へコードをデプロイするために使用されます。

en: This job depends on upstream jobs that need to succeed in order for this job to be triggered
ja_JP: このジョブは、前工程のジョブが正常終了することで実行されます

en: This job does not have a trace.
ja_JP: このジョブにはトレースがありません。

en: This job has been canceled
ja_JP: このジョブはキャンセルされました

en: This job has been skipped
ja_JP: このジョブはスキップされました

en: This job has not been triggered yet
ja_JP: このジョブはまだ実行されていません

en: This job has not started yet
ja_JP: ジョブはまだ開始されていません

en: This job is in pending state and is waiting to be picked by a runner
ja_JP: このジョブは保留中で Runner が動作するのを待っています。

en: This job requires a manual action
ja_JP: このジョブは手動による実行を求めています

en: This merge request is locked.
ja_JP: このマージリクエストはロックされています。

en: This option is disabled while you still have unstaged changes
ja_JP: まだステージングされていない変更があると、このオプションは無効になります

en: This page is unavailable because you are not allowed to read information across multiple projects.
ja_JP: 複数のプロジェクト間で読み込みが許可されていないため、このページは利用できません。

en: This page will be removed in a future release.
ja_JP: このページは、将来のリリースで削除される予定です。

en: This project
ja_JP: プロジェクト

en: This project does not belong to a group and can therefore not make use of group Runners.
ja_JP: このプロジェクトはグループに所属していないため、グループ Runner を利用できません。

en: This repository
ja_JP: リポジトリ

en: Those emails automatically become issues (with the comments becoming the email conversation) listed here.
ja_JP: ここにリストアップされているこれらのメールは自動的に課題になります。（メールのやり取りは課題のコメントになります）

en: Time before an issue gets scheduled
ja_JP: 課題が計画されるまでの時間

en: Time before an issue starts implementation
ja_JP: 課題の実装が開始されるまでの時間

en: Time between merge request creation and merge/close
ja_JP: マージリクエストが作成されてからマージまたはクローズされるまでの時間

en: Time in seconds GitLab will wait for a response from the external service. When the service does not respond in time, access will be denied.
ja_JP: 外部サービスからの応答時間（秒単位）を設定します。設定時間内に応答が無い場合、アクセスが拒否されます。

en: Time remaining
ja_JP: 残り時間

en: Time spent
ja_JP: 経過時間

en: Time tracking
ja_JP: タイムトラッキング

en: Time until first merge request
ja_JP: 最初のマージリクエストまでの時間

en: TimeTrackingEstimated|Est
ja_JP: Est

en: Timeago|%s days ago
ja_JP: %s日前

en: Timeago|%s days remaining
ja_JP: 残り %s日間

en: Timeago|%s hours ago
ja_JP: %s 時間前

en: Timeago|%s hours remaining
ja_JP: 残り %s時間

en: Timeago|%s minutes ago
ja_JP: %s分前

en: Timeago|%s minutes remaining
ja_JP: 残り %s分間

en: Timeago|%s months ago
ja_JP: %sヶ月前

en: Timeago|%s months remaining
ja_JP: 残り %sヶ月

en: Timeago|%s seconds ago
ja_JP: %s秒前

en: Timeago|%s seconds remaining
ja_JP: 残り%s秒

en: Timeago|%s weeks ago
ja_JP: %s週間前

en: Timeago|%s weeks remaining
ja_JP: 残り %s週間

en: Timeago|%s years ago
ja_JP: %s年前

en: Timeago|%s years remaining
ja_JP: 残り %s年間

en: Timeago|1 day ago
ja_JP: 1日前

en: Timeago|1 day remaining
ja_JP: 残り 1日間

en: Timeago|1 hour ago
ja_JP: 1時間前

en: Timeago|1 hour remaining
ja_JP: 残り 1時間

en: Timeago|1 minute ago
ja_JP: 1分前

en: Timeago|1 minute remaining
ja_JP: 残り 1分間

en: Timeago|1 month ago
ja_JP: 1ヶ月前

en: Timeago|1 month remaining
ja_JP: 残り 1ヶ月

en: Timeago|1 week ago
ja_JP: 1週間前

en: Timeago|1 week remaining
ja_JP: 残り 1週間

en: Timeago|1 year ago
ja_JP: 1年前

en: Timeago|1 year remaining
ja_JP: 残り 1年間

en: Timeago|Past due
ja_JP: 期限オーバー

en: Timeago|in %s days
ja_JP: %s日間以内

en: Timeago|in %s hours
ja_JP: %s時間以内

en: Timeago|in %s minutes
ja_JP: %s分間以内

en: Timeago|in %s months
ja_JP: %sヶ月以内

en: Timeago|in %s seconds
ja_JP: %s秒以内

en: Timeago|in %s weeks
ja_JP: %s週間以内

en: Timeago|in %s years
ja_JP: %s年間以内

en: Timeago|in 1 day
ja_JP: 1日以内

en: Timeago|in 1 hour
ja_JP: 1時間以内

en: Timeago|in 1 minute
ja_JP: 1分以内

en: Timeago|in 1 month
ja_JP: 1ヶ月以内

en: Timeago|in 1 week
ja_JP: 1週間以内

en: Timeago|in 1 year
ja_JP: 1年以内

en: Timeago|just now
ja_JP: たった今

en: Timeago|right now
ja_JP: 今

en: Timeout
ja_JP: タイムアウト

en: Time|hr | Time|hrs
ja_JP[0]: 時間

en: Time|min | Time|mins
ja_JP[0]: 分

en: Time|s
ja_JP: 秒

en: Tip:
ja_JP: ヒント:

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To GitLab
ja_JP: GitLab へ

en: To connect GitHub repositories, you first need to authorize GitLab to access the list of your GitHub repositories:
ja_JP: GitHub リポジトリに接続するには、GitLab があなたの GitHub リポジトリ一覧にアクセスすることを許可する必要があります:

en: To connect an SVN repository, check out %{svn_link}.
ja_JP: SVN リポジトリに接続するときは、%{svn_link} をご確認ください。

en: To import GitHub repositories, you can use a %{personal_access_token_link}. When you create your Personal Access Token, you will need to select the <code>repo</code> scope, so we can display a list of your public and private repositories which are available to import.
ja_JP: GitHub リポジトリをインポートするために %{personal_access_token_link} を使用できます。個人用アクセストークンを作成する際は、 <code>repo</code> スコープを選択する必要があります。これによりインポートできる公開・非公開リポジトリの一覧を表示することができます。

en: To import GitHub repositories, you first need to authorize GitLab to access the list of your GitHub repositories:
ja_JP: GitHub リポジトリをインポートするには、GitLab があなたの GitHub リポジトリ一覧にアクセスすることを許可する必要があります:

en: To import an SVN repository, check out %{svn_link}.
ja_JP: SVN リポジトリをインポートするには、%{svn_link} をご確認ください。

en: To validate your GitLab CI configurations, go to 'CI/CD → Pipelines' inside your project, and click on the 'CI Lint' button.
ja_JP: GitLab CI の設定ファイルを検証するには、プロジェクト内の「CI / CD→Pipelines」に行き、「CI Lint」ボタンをクリックしてください。

en: To widen your search, change or remove filters.
ja_JP: 検索範囲を広げるには、フィルターを変更または削除します。

en: Toggle Sidebar
ja_JP: サイドバーを切り替え

en: Toggle discussion
ja_JP: 検討の表示・非表示を切り替える

en: Toggle sidebar
ja_JP: サイドバーを切り替え

en: Token
ja_JP: トークン

en: Total Time
ja_JP: 合計時間

en: Total test time for all commits/merges
ja_JP: すべてのコミット/マージの合計テスト時間

en: Total: %{total}
ja_JP: 合計:%{total}

en: Track time with quick actions
ja_JP: クイックアクションで作業時間を記録

en: Trigger
ja_JP: トリガー

en: Try again
ja_JP: 再試行

en: Unlock
ja_JP: アンロック

en: Unlocked
ja_JP: アンロック済み

en: Unresolve discussion
ja_JP: 検討を未解決にする

en: Unstage all changes
ja_JP: すべての変更のステージを取り消す

en: Unstage changes
ja_JP: ステージした変更を取り消す

en: Unstaged
ja_JP: ステージを取り消し

en: Unstaged %{type}
ja_JP: ステージを取り消し %{type}

en: Unstar
ja_JP: スターを外す

en: Unsubscribe
ja_JP: 購読を解除

en: Unsubscribe at group level
ja_JP: グループレベルで購読を解除

en: Unsubscribe at project level
ja_JP: プロジェクトレベルで購読を解除

en: Unverified
ja_JP: 未検証

en: Up to date
ja_JP: 最新

en: Update
ja_JP: アップデート

en: Upgrade your plan to activate Group Webhooks.
ja_JP: グループ ウェブフックを有効にするために、プランをアップグレード

en: Upgrade your plan to activate Issue weight.
ja_JP: 課題のウェイトを有効にするために、プランをアップグレード

en: Upgrade your plan to improve Issue boards.
ja_JP: 課題ボードの機能を強化するために、プランをアップグレード

en: Upload New File
ja_JP: 新規ファイルをアップロード

en: Upload file
ja_JP: ファイルをアップロード

en: UploadLink|click to upload
ja_JP: クリックしてアップロード

en: Upvotes
ja_JP: いいね

en: Usage statistics
ja_JP: 使用状況の統計

en: Use Service Desk to connect with your users (e.g. to offer customer support) through email right inside GitLab
ja_JP: サービスデスクを使用して、GitLab 内のメールでユーザと接続（例：顧客サポート）

en: Use group milestones to manage issues from multiple projects in the same milestone.
ja_JP: グループマイルストーンを使用して、同じマイルストーン内の複数のプロジェクトの課題を管理します。

en: Use the following registration token during setup:
ja_JP: セットアップの際に次の登録トークンを使用してください:

en: Use your global notification setting
ja_JP: 全体通知設定を利用

en: Used by members to sign in to your group in GitLab
ja_JP: メンバーが GitLab のグループにサインインするために使用されます

en: User and IP Rate Limits
ja_JP: ユーザーとIPレートの制限

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Variables
ja_JP: 変数

en: Variables are applied to environments via the runner. They can be protected by only exposing them to protected branches or tags. You can use variables for passwords, secret keys, or whatever you want.
ja_JP: 変数は Runner を介して環境に適用されます。また、保護されたブランチやタグだけに変数へのアクセスを制限し、変数を保護することができます。これにより、パスワード、秘密鍵などを格納するために変数を使用できます。

en: Various container registry settings.
ja_JP: 各種コンテナレジストリの設定。

en: Various email settings.
ja_JP: 各種メール設定。

en: Various settings that affect GitLab performance.
ja_JP: GitLab のパフォーマンスに影響する各種設定。

en: Verified
ja_JP: 検証済み

en: Version
ja_JP: バージョン

en: View file @
ja_JP: ファイルを表示 @

en: View group labels
ja_JP: グループラベルを表示

en: View jobs
ja_JP: ジョブを表示

en: View labels
ja_JP: ラベルを表示

en: View log
ja_JP: ログの表示

en: View open merge request
ja_JP: オープンなマージリクエストを表示

en: View project labels
ja_JP: プロジェクトラベルを表示

en: Visibility and access controls
ja_JP: 可視性とアクセス制御

en: VisibilityLevel|Internal
ja_JP: 内部

en: VisibilityLevel|Private
ja_JP: プライベート

en: VisibilityLevel|Public
ja_JP: パブリック

en: VisibilityLevel|Unknown
ja_JP: 不明

en: Want to see the data? Please ask an administrator for access.
ja_JP: このデータを参照したいですか？アクセスするには管理者に問い合わせてください。

en: We don't have enough data to show this stage.
ja_JP: データ不足のため、このステージの表示はできません。

en: We want to be sure it is you, please confirm you are not a robot.
ja_JP: 本人確認のため、あなたがロボットでないことを確認してください。

en: Weight
ja_JP: ウェイト

en: Weight %{weight}
ja_JP: ウェイト %{weight}

en: When a runner is locked, it cannot be assigned to other projects
ja_JP: Runner がロックされている場合、他のプロジェクトに割り当てることができません

en: When enabled, users cannot use GitLab until the terms have been accepted.
ja_JP: 有効にした場合、ユーザーが規約に同意されるまで GitLab を使用できません。

en: WikiClone|Clone your wiki
ja_JP: Wiki をクローン

en: WikiClone|Git Access
ja_JP: Git アクセス

en: WikiClone|Install Gollum
ja_JP: Gollum をインストール

en: WikiClone|Start Gollum and edit locally
ja_JP: Gollum を起動してローカルで編集する

en: WikiEmptyIssueMessage|Suggest wiki improvement
ja_JP: Wiki の改善を提案する

en: WikiEmptyIssueMessage|You must be a project member in order to add wiki pages. If you have suggestions for how to improve the wiki for this project, consider opening an issue in the %{issues_link}.
ja_JP: Wiki ページを追加するには、プロジェクトメンバーでなければなりません。このプロジェクトの Wiki を改善する方法の提案がある場合は、 %{issues_link} で問題を開くことを検討してください。

en: WikiEmpty|A wiki is where you can store all the details about your project. This can include why you've created it, its principles, how to use it, and so on.
ja_JP: Wiki はプロジェクトに関するすべての詳細を保存する場所です。これには、プロジェクトを作成した理由、プロジェクトの原則、プロジェクトの使用方法などが含まれます。

en: WikiEmpty|Create your first page
ja_JP: 最初のページを作成

en: WikiEmpty|Suggest wiki improvement
ja_JP: Wiki の改善を提案する

en: WikiEmpty|The wiki lets you write documentation for your project
ja_JP: Wiki では、プロジェクトのドキュメントを書くことができます

en: WikiEmpty|This project has no wiki pages
ja_JP: このプロジェクトに Wiki ページはありません

en: WikiEmpty|You must be a project member in order to add wiki pages.
ja_JP: Wiki ページを追加するには、プロジェクトメンバーである必要があります。

en: WikiHistoricalPage|This is an old version of this page.
ja_JP: このページの古いバージョンが表示されています。

en: WikiHistoricalPage|history
ja_JP: 履歴

en: WikiHistoricalPage|most recent version
ja_JP: 最新バージョン

en: WikiMarkdownDocs|More examples are in the %{docs_link}
ja_JP: その他の例については、%{docs_link} を参照

en: WikiMarkdownDocs|documentation
ja_JP: ドキュメント

en: WikiMarkdownTip|To link to a (new) page, simply type %{link_example}
ja_JP: ページ(または新規ページ) にリンクするには、%{link_example} と入力するだけです

en: WikiNewPagePlaceholder|how-to-setup
ja_JP: セットアップ方法

en: WikiNewPageTitle|New Wiki Page
ja_JP: 新しい Wiki ページ

en: WikiPageConfirmDelete|Are you sure you want to delete this page?
ja_JP: このページを削除してもよろしいですか？

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page
ja_JP: ページの削除

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page %{pageTitle}?
ja_JP: %{pageTitle} ページを削除しますか？

en: WikiPageConflictMessage|Someone edited the page the same time you did. Please check out %{page_link} and make sure your changes will not unintentionally remove theirs.
ja_JP: 誰かが同じタイミングでページを編集しました。%{page_link} を確認して、変更点が意図せず削除されないように気をつけてください。

en: WikiPageConflictMessage|the page
ja_JP: ページ

en: WikiPageCreate|Create %{page_title}
ja_JP: %{page_title} を作成

en: WikiPageEdit|Update %{page_title}
ja_JP: %{page_title} を更新

en: WikiPage|Page slug
ja_JP: 枝葉ページ

en: WikiPage|Write your content or drag files here…
ja_JP: ここにテキストを記入するか、ファイルをドラッグしてください。

en: Wiki|Create Page
ja_JP: ページを作成

en: Wiki|Create page
ja_JP: ページを作成

en: Wiki|Edit Page
ja_JP: ページを編集

en: Wiki|More Pages
ja_JP: その他のページ

en: Wiki|New page
ja_JP: 新しいページ

en: Wiki|Page history
ja_JP: ページの履歴

en: Wiki|Page version
ja_JP: ページのバージョン

en: Wiki|Pages
ja_JP: Pages

en: Wiki|Wiki Pages
ja_JP: Wikiページ

en: Withdraw Access Request
ja_JP: アクセスリクエストを取り消す

en: You are going to remove %{group_name}. Removed groups CANNOT be restored! Are you ABSOLUTELY sure?
ja_JP: %{group_name} グループを削除しようとしています。 削除されたグループは絶対に元に戻せません！本当によろしいですか？

en: You are going to remove %{project_full_name}. Removed project CANNOT be restored! Are you ABSOLUTELY sure?
ja_JP: %{project_full_name} プロジェクトを削除しようとしています。削除されたプロジェクトは絶対に元には戻せません！本当によろしいですか？

en: You are going to remove the fork relationship to source project %{forked_from_project}. Are you ABSOLUTELY sure?
ja_JP: 元のプロジェクト (%{forked_from_project}) とのリレーションを削除しようとしています。本当によろしいですか？

en: You are going to transfer %{project_full_name} to another owner. Are you ABSOLUTELY sure?
ja_JP: %{project_full_name} を別のオーナーに委譲しようとしています。本当によろしいですか？

en: You can also create a project from the command line.
ja_JP: コマンドラインからプロジェクトを作成することもできます。

en: You can also star a label to make it a priority label.
ja_JP: ラベルにスターを付けて優先ラベルにすることもできます。

en: You can easily install a Runner on a Kubernetes cluster. %{link_to_help_page}
ja_JP: Kubernetes クラスターに Runner を簡単にインストールできます。%{link_to_help_page}

en: You can only add files when you are on a branch
ja_JP: ファイルを追加するには、どこかのブランチにいなければいけません

en: You can only edit files when you are on a branch
ja_JP: ファイルを編集するには、どこかのブランチにいなければいけません

en: You have no permissions
ja_JP: 権限がありません

en: You have reached your project limit
ja_JP: プロジェクト数の上限に達しています

en: You must accept our Terms of Service and privacy policy in order to register an account
ja_JP: アカウントを登録するには、利用規約とプライバシーポリシーに同意する必要があります

en: You must have maintainer access to force delete a lock
ja_JP: ロックを強制的に削除するには、Maintainer のアクセス権が必要です

en: You need a different license to enable FileLocks feature
ja_JP: ファイルロック機能を有効にするには別のライセンスが必要です

en: You need permission.
ja_JP: 権限が必要です

en: You will not get any notifications via email
ja_JP: 通知メールを送信しません

en: You will only receive notifications for the events you choose
ja_JP: 選択したイベントのみ通知します

en: You will only receive notifications for threads you have participated in
ja_JP: 参加したスレッドのみ通知します

en: You will receive notifications for any activity
ja_JP: 全てのアクティビティーを通知します

en: You will receive notifications only for comments in which you were @mentioned
ja_JP: あなたが @mentioned でコメントされた時のみ通知します

en: You won't be able to pull or push project code via %{protocol} until you %{set_password_link} on your account
ja_JP: %{set_password_link} でアカウントのパスワードがセットされていないので、プロジェクトに %{protocol} でソースコードをプッシュ、プルできません

en: You won't be able to pull or push project code via SSH until you add an SSH key to your profile
ja_JP: SSH 鍵をプロフィールに追加しない限り、SSH 経由でプロジェクトのコードをプルしたりプッシュすることができません。

en: You'll need to use different branch names to get a valid comparison.
ja_JP: 有効な比較を行うためには、異なるブランチ名を使用する必要があります。

en: You're receiving this email because of your account on %{host}. %{manage_notifications_link} &middot; %{help_link}
ja_JP: このメールは %{host} のアカウント宛に送信されました。 %{manage_notifications_link}&middot;%{help_link}

en: Your Groups
ja_JP: 所属グループ

en: Your Kubernetes cluster information on this page is still editable, but you are advised to disable and reconfigure
ja_JP: このページの Kubernetes クラスター情報は編集可能ですが、無効にして再設定することを推奨します

en: Your Projects (default)
ja_JP: プロジェクト(デフォルト)

en: Your Projects' Activity
ja_JP: プロジェクトの活動

en: Your Todos
ja_JP: あなたのTodo

en: Your changes can be committed to %{branch_name} because a merge request is open.
ja_JP: マージリクエストが開いているため、変更は %{branch_name} にコミットできます。

en: Your comment will not be visible to the public.
ja_JP: このコメントは一般には表示されません。

en: Your groups
ja_JP: 所属グループ

en: Your name
ja_JP: 名前

en: Your projects
ja_JP: あなたのプロジェクト

en: ago
ja_JP: 前

en: among other things
ja_JP: その他のもの

en: assign yourself
ja_JP: 自分に割り当て

en: branch name
ja_JP: ブランチ名

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about Container Scanning %{linkEndTag}
ja_JP: %{linkStartTag}コンテナスキャンの詳細%{linkEndTag}

en: ciReport|%{namespace} is affected by %{vulnerability}.
ja_JP: %{namespace} は %{vulnerability} の影響を受けます。

en: ciReport|Class
ja_JP: クラス

en: ciReport|Container scanning detects known vulnerabilities in your docker images.
ja_JP: コンテナスキャンは、Docker イメージに存在する既知の脆弱性を検出します。

en: ciReport|Description
ja_JP: 説明

en: ciReport|Dismiss vulnerability
ja_JP: 脆弱性を無視する

en: ciReport|File
ja_JP: ファイル

en: ciReport|Fixed:
ja_JP: 修正済み:

en: ciReport|Instances
ja_JP: インスタンス

en: ciReport|Links
ja_JP: リンク

en: ciReport|Namespace
ja_JP: 名前空間

en: ciReport|Severity
ja_JP: 重要度

en: ciReport|There was an error creating the issue. Please try again.
ja_JP: 課題を作成中にエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: ciReport|There was an error dismissing the vulnerability. Please try again.
ja_JP: 脆弱性を無視する際にエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: ciReport|There was an error loading DAST report
ja_JP: DAST レポートの読み込み中にエラーが発生しました

en: ciReport|There was an error loading SAST report
ja_JP: SAST レポートの読み込み中にエラーが発生しました

en: ciReport|There was an error loading container scanning report
ja_JP: コンテナスキャンレポートの読み込み中にエラーが発生しました

en: ciReport|There was an error loading dependency scanning report
ja_JP: 依存関係スキャンレポートの読み込み中にエラーが発生しました

en: ciReport|Upgrade %{name} from %{version} to %{fixed}.
ja_JP: %{name} を %{version} から %{fixed} へアップグレードしてください。

en: command line instructions
ja_JP: コマンドライン

en: connecting
ja_JP: 接続中

en: could not read private key, is the passphrase correct?
ja_JP: 秘密鍵を読み取ることができませんでした。パスフレーズは正しいですか？

en: customize
ja_JP: カスタマイズ

en: day | days
ja_JP[0]: 日

en: deploy token
ja_JP: デプロイトークン

en: disabled
ja_JP: 無効

en: enabled
ja_JP: 有効

en: estimateCommand|%{slash_command} will update the estimated time with the latest command.
ja_JP: %{slash_command} コマンドで見積時間を更新できます。

en: for this project
ja_JP: このプロジェクトでは

en: importing
ja_JP: インポート中

en: merge request | merge requests
ja_JP[0]: マージリクエスト

en: mrWidget| Please restore it or use a different %{missingBranchName} branch
ja_JP: ブランチを復元するか、別の %{missingBranchName} ブランチを使用してください

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} decreased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
ja_JP: %{metricsLinkStart} メモリ %{metricsLinkEnd} 使用率が %{memoryFrom} MBから %{memoryTo} MBへ %{emphasisStart} 減少 %{emphasisEnd}

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} increased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
ja_JP: %{metricsLinkStart} メモリ %{metricsLinkEnd} 使用率が %{memoryFrom} MBから %{memoryTo} MBへ %{emphasisStart} 増加 %{emphasisEnd}

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage is %{emphasisStart} unchanged %{emphasisEnd} at %{memoryFrom}MB
ja_JP: %{metricsLinkStart} メモリ %{metricsLinkEnd} 使用率は %{memoryFrom} MBで %{emphasisStart} 変化なし %{emphasisEnd}

en: mrWidget|Add approval
ja_JP: 承認を追加

en: mrWidget|Allows commits from members who can merge to the target branch
ja_JP: ターゲットブランチにマージできるメンバーからのコミットを許可する

en: mrWidget|An error occured while removing your approval.
ja_JP: 承認を削除中にエラーが発生しました。

en: mrWidget|Approve
ja_JP: 承認

en: mrWidget|Approved by
ja_JP: 承認者

en: mrWidget|Cancel automatic merge
ja_JP: 自動マージのキャンセル

en: mrWidget|Check out branch
ja_JP: ブランチのチェックアウト

en: mrWidget|Checking ability to merge automatically
ja_JP: 自動マージ機能の有効性のチェック

en: mrWidget|Cherry-pick
ja_JP: チェリーピック

en: mrWidget|Cherry-pick this merge request in a new merge request
ja_JP: このマージリクエストをチェリーピックして、新しいマージリクエストを作成する

en: mrWidget|Closed by
ja_JP: クローズ作業者

en: mrWidget|Closes
ja_JP: クローズ

en: mrWidget|Create an issue to resolve them later
ja_JP: あとで解決するために課題を作成する

en: mrWidget|Did not close
ja_JP: クローズしなかった

en: mrWidget|Email patches
ja_JP: メールパッチ

en: mrWidget|Failed to load deployment statistics
ja_JP: デプロイ統計のロードに失敗しました

en: mrWidget|If the %{branch} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the
ja_JP: %{branch} ブランチがローカルリポジトリに存在する場合は、このマージリクエストを手動でマージすることができます。

en: mrWidget|If the %{missingBranchName} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the command line
ja_JP: %{missingBranchName} ブランチがローカルリポジトリに存在する場合は、コマンドラインを使用してこのマージリクエストを手動でマージすることができます。

en: mrWidget|Loading deployment statistics
ja_JP: デプロイ統計を読み込み中

en: mrWidget|Mentions
ja_JP: メンション

en: mrWidget|Merge
ja_JP: マージ

en: mrWidget|Merge failed.
ja_JP: マージに失敗しました。

en: mrWidget|Merge locally
ja_JP: ローカルでマージ

en: mrWidget|Merged by
ja_JP: マージ作業者

en: mrWidget|No Approval required
ja_JP: 承認は不要

en: mrWidget|No Approval required; you can still approve
ja_JP: 承認は不要ですが、承認することもできます

en: mrWidget|Open in Web IDE
ja_JP: Web IDE で開く

en: mrWidget|Refresh
ja_JP: 更新

en: mrWidget|Refresh now
ja_JP: すぐに更新

en: mrWidget|Refreshing now
ja_JP: 更新中

en: mrWidget|Remove Source Branch
ja_JP: ソースブランチを削除

en: mrWidget|Remove source branch
ja_JP: ソースブランチを削除する

en: mrWidget|Remove your approval
ja_JP: 承認を削除する

en: mrWidget|Request to merge
ja_JP: マージをリクエスト

en: mrWidget|Resolve conflicts
ja_JP: 競合を解決する

en: mrWidget|Revert
ja_JP: リバート

en: mrWidget|Revert this merge request in a new merge request
ja_JP: 新しいマージリクエストでこのマージリクエストをリバートする

en: mrWidget|Set by
ja_JP: 設定者

en: mrWidget|The changes were merged into
ja_JP: この変更は次のブランチにマージされました

en: mrWidget|The changes were not merged into
ja_JP: この変更は次のブランチにマージされませんでした

en: mrWidget|The changes will be merged into
ja_JP: この変更は次のブランチにマージされます

en: mrWidget|The source branch has been removed
ja_JP: このソースブランチは削除されました

en: mrWidget|The source branch is being removed
ja_JP: このソースブランチは削除されようとしています

en: mrWidget|The source branch will be removed
ja_JP: このソースブランチは削除されます

en: mrWidget|The source branch will not be removed
ja_JP: このソースブランチは削除されません

en: mrWidget|There are merge conflicts
ja_JP: マージの競合があります

en: mrWidget|There are unresolved discussions. Please resolve these discussions
ja_JP: 未解決の検討があります。これらの検討を解決してください。

en: mrWidget|This merge request failed to be merged automatically
ja_JP: このマージリクエストは自動的にマージされませんでした

en: mrWidget|This merge request is in the process of being merged
ja_JP: このマージリクエストはマージ実行中です

en: mrWidget|This project is archived, write access has been disabled
ja_JP: このプロジェクトはアーカイブされているため、書き込みは無効です。

en: mrWidget|You can merge this merge request manually using the
ja_JP: このマージリクエストを手動でマージできます

en: mrWidget|branch does not exist.
ja_JP: ブランチが存在しません。

en: mrWidget|command line
ja_JP: コマンド ライン

en: mrWidget|to be merged automatically when the pipeline succeeds
ja_JP: パイプラインが成功したときは自動的にマージされます

en: new merge request
ja_JP: 新規マージリクエスト

en: notification emails
ja_JP: メール通知

en: or
ja_JP: または

en: parent | parents
ja_JP[0]: 親

en: password
ja_JP: パスワード

en: personal access token
ja_JP: 個人のアクセストークン

en: private key does not match certificate.
ja_JP: 秘密鍵が証明書と一致しません。

en: remaining
ja_JP: 残り

en: remove due date
ja_JP: 期限を削除

en: remove weight
ja_JP: ウェイトを削除

en: source
ja_JP: ソース

en: spendCommand|%{slash_command} will update the sum of the time spent.
ja_JP: %{slash_command} は累計経過時間を更新します

en: this document
ja_JP: このドキュメント

en: username
ja_JP: ユーザー名

en: uses Kubernetes clusters to deploy your code!
ja_JP: コードをデプロイするために Kubernetes クラスターを使用する。

en: view it on GitLab
ja_JP: GitLab で見る

en: with %{additions} additions, %{deletions} deletions.
ja_JP: %{additions} 件の追加と %{deletions} 件の削除があります。

en: within %d minute  | within %d minutes
ja_JP[0]: %d 分以内
