gitlab-ee - en to nl_NL translation catalogue (85 entries)

en:  and
nl_NL:  en

en: %d changed file | %d changed files
nl_NL[0]: %d gewijzigd bestand
nl_NL[1]: %d gewijzigde bestanden

en: %d commit behind | %d commits behind
nl_NL[0]: %d commit achterlopend
nl_NL[1]: %d commits achterlopend

en: %d issue | %d issues
nl_NL[0]: %d probleem
nl_NL[1]: %d problemen

en: %d layer | %d layers
nl_NL[0]: %d laag
nl_NL[1]: %d lagen

en: %d metric | %d metrics
nl_NL[0]: %d metriek
nl_NL[1]: %d statistieken

en: %d staged change | %d staged changes
nl_NL[0]: %d bepaalde wijziging
nl_NL[1]: %d bepaalde wijzigingen

en: %d unstaged change | %d unstaged changes
nl_NL[0]: %d onbepaalde wijziging
nl_NL[1]: %d onbepaalde wijzigingen

en: %s additional commit has been omitted to prevent performance issues. | %s additional commits have been omitted to prevent performance issues.
nl_NL[0]: %s andere commit is weggelaten om prestatieproblemen te voorkomen.
nl_NL[1]: %s andere commits zijn weggelaten om prestatieproblemen te voorkomen.

en: %{commit_author_link} authored %{commit_timeago}
nl_NL: %{commit_author_link} schreef %{commit_timeago}

en: %{count} participant | %{count} participants
nl_NL[0]: %{count} deelnemer
nl_NL[1]: %{count} deelnemers

en: %{filePath} deleted
nl_NL: %{filePath} verwijderd

en: %{loadingIcon} Started
nl_NL: %{loadingIcon} Gestart

en: %{lock_path} is locked by GitLab User %{lock_user_id}
nl_NL: %{lock_path} is vergrendeld door GitLab Gebruiker %{lock_user_id}

en: %{name}'s avatar
nl_NL: %{name};'s avatar

en: %{nip_domain} can be used as an alternative to a custom domain.
nl_NL: %{nip_domain} kan worden gebruikt als een alternatief voor een eigen domein.

en: %{number_commits_behind} commits behind %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits ahead
nl_NL: %{number_commits_behind} commits achter %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits voor

en: %{percent}%% complete
nl_NL: %{percent}%% compleet

en: %{text} is available
nl_NL: %{text} is beschikbaar

en: %{title} changes
nl_NL: %{title} wijzigingen

en: + %{moreCount} more
nl_NL: + %{moreCount} meer

en: - Runner is active and can process any new jobs
nl_NL: - Runner is actief en kan nieuwe taken verwerken

en: - Runner is paused and will not receive any new jobs
nl_NL: - Runner is onderbroken en zal geen nieuwe taken ontvangen

en: - show less
nl_NL: - toon minder

en: 1 %{type} addition | %{count} %{type} additions
nl_NL[0]: 1 %{type} toevoeging
nl_NL[1]: %{count} %{type} toevoegingen

en: 1 %{type} modification | %{count} %{type} modifications
nl_NL[0]: 1 %{type} aanpassing
nl_NL[1]: %{count} %{type} aanpassingen

en: 1 closed issue | %d closed issues
nl_NL[0]: 1 gesloten issue
nl_NL[1]: %d gesloten issues

en: 1 closed merge request | %d closed merge requests
nl_NL[0]: 1 gesloten merge request
nl_NL[1]: %d gesloten merge requests

en: 1 merged merge request | %d merged merge requests
nl_NL[0]: 1 samengevoegde merge request
nl_NL[1]: %d samengevoegde merge requests

en: 1st contribution!
nl_NL: 1e bijdrage!

en: 2FA enabled
nl_NL: 2FA ingeschakeld

en: About GitLab
nl_NL: Over GitLab

en: About GitLab CE
nl_NL: Over GitLab CE

en: About auto deploy
nl_NL: Over auto deploy

en: About this feature
nl_NL: Over deze functie

en: Abuse Reports
nl_NL: Misbruik rapporten

en: Abuse reports
nl_NL: Misbruik rapporten

en: Accept terms
nl_NL: Voorwaarden accepteren

en: Access Tokens
nl_NL: Toegangstokens

en: Account and limit
nl_NL: Account en limiet

en: Active
nl_NL: Actief

en: Activity
nl_NL: Activiteit

en: Add Changelog
nl_NL: Changelog toevoegen

en: Add new directory
nl_NL: Nieuwe map toevoegen

en: Admin area
nl_NL: Admin omgeving

en: All
nl_NL: Alles

en: An error occured whilst loading the merge request changes.
nl_NL: Er is een fout opgetreden tijdens het laden van de merge request wijzigingen.

en: Appearance
nl_NL: Uiterlijk

en: Application
nl_NL: Applicatie

en: Applications
nl_NL: Applicaties

en: Author
nl_NL: Auteur

en: BranchSwitcherPlaceholder|Search branches
nl_NL: BranchSwitcherPlaceholder|Zoek branches

en: BranchSwitcherTitle|Switch branch
nl_NL: BranchSwitcherTitle|Ga naar branch

en: Branches|Cant find HEAD commit for this branch
nl_NL: Branches|Kan geen HEAD-commit vinden voor deze branch

en: Branches|Compare
nl_NL: Branches|Vergelijk

en: Browse Directory
nl_NL: Bladeren in map

en: Browse File
nl_NL: Bekijk bestand

en: Browse Files
nl_NL: Door bestanden bladeren

en: Browse files
nl_NL: Door bestanden bladeren

en: ByAuthor|by
nl_NL: door

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Charts
nl_NL: Grafieken

en: Cherry-pick this commit
nl_NL: Cherry-pick deze commit

en: CiStatusLabel|canceled
nl_NL: geannuleerd

en: CiStatusLabel|created
nl_NL: gemaakt

en: CiStatusLabel|failed
nl_NL: mislukt

en: CiStatusLabel|skipped
nl_NL: overgeslagen

en: CiStatusText|blocked
nl_NL: geblokkeerd

en: CiStatusText|created
nl_NL: gemaakt

en: CiStatusText|manual
nl_NL: handmatig

en: CiStatusText|passed
nl_NL: geslaagd

en: CiStatusText|skipped
nl_NL: overgeslagen

en: Comments
nl_NL: Opmerkingen

en: CommitBoxTitle|Commit
nl_NL: Commit

en: CommitMessage|Add %{file_name}
nl_NL: %{file_name} toevoegen

en: Commits|History
nl_NL: Geschiedenis

en: Committed by
nl_NL: Gecommit door

en: Compare
nl_NL: Vergelijk

en: Create directory
nl_NL: Maak map aan

en: CycleAnalyticsStage|Code
nl_NL: Code

en: CycleAnalyticsStage|Production
nl_NL: Productie

en: New Issue | New Issues
nl_NL[0]: Nieuwe issue
nl_NL[1]: Nieuwe issues

en: OpenedNDaysAgo|Opened
nl_NL: Geopend

en: Time|s
nl_NL: s

en: VisibilityLevel|Private
nl_NL: Privé
