help - en to ar translation catalogue (112 entries)

en: Weather Report Manual
ar: دليل تقرير حالة الطقس

en: The Weather Report Applet downloads weather information for a given location from the internet and displays the temperature and a symbol representing the current weather conditions in the panel. When clicked on, more information is given, such as the forecast, the time of sunrise and sunset, wind direction, pressure, and more. All units are customizable.
ar: بريمج تقرير حالة الطقس يحمل معلومات عن الطقس لمكان معين من الإنترنت ويعرض درجة الحرارة ورمز يمثل حالة الجو الحالية في الشريط. عند الضغط عليه، تظهر معلومات إضافية، مثل التنبؤات، وقت الشروق والغروب، اتجاه الرياح، الضغط، والمزيد. يمكن تخصيص جميع الوحدات.

en: GNOME Documentation Project
ar: مشروع توثيق جنوم

en: GNOME Project
ar: مشروع جنوم

en: GNOME Documentation Team
ar: فريق توثيق جنوم

en: Version 2.12
ar: النسخة 2.12

en: March 2005
ar: مارس 2005

en: Version 2.10
ar: النسخة 2.10

en: Version 2.8
ar: النسخة 2.8

en: September 2004
ar: سبتمبر 2004

en: Weather Report Applet Manual V2.4
ar: دليل بريمج تقرير حالة الطقس V2.4

en: February 2004
ar: فبراير 2004

en: Sun GNOME Documentation Team
ar: فريق SUN لتوثيق جنوم

en: Weather Report Applet Manual V2.3
ar: دليل بريمج تقرير حالة الطقس V2.3

en: January 2003
ar: يناير 2003

en: Weather Report Applet Manual V2.2
ar: دليل بريمج تقرير حالة الطقس V2.2

en: August 2002
ar: أغسطس 2002

en: Weather Report Applet Manual V2.1
ar: دليل بريمج تقرير حالة الطقس V2.1

en: July 2002
ar: يوليو 2002

en: Weather Report Applet Manual V2.0
ar: دليل بريمج تقرير حالة الطقس V2.0

en: March 2002
ar: مارس 2002

en: GNOME Weather Applet
ar: بريمج حالة الطقس لسطح المكتب جنوم

en: This manual describes version 2.12 of Weather Report.
ar: هذا الدليل يصف النسخة 2.21 من تقرير حالة الطقس.

en: Feedback
ar: الإقتراحات

en: To report a bug or make a suggestion regarding the Weather Report applet or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
ar: للتبليغ عن خطأ برمجي أو لإرسال اقتراح بخصوص بريمج تقرير حالة الطقس أو هذا الدليل، اتبع التعليمات في   <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.

en: Weather Report
ar: تقرير حالة الطقس

en: Introduction
ar: مقدمة

en: Shows Weather Report. Contains a weather icon and current temperature
ar: يظهر تقرير الطقس. يحتوي على رمز لحالة الطقس ودرجة الحرارة الحالية

note: ==== End of Figure =======================================
en: The <application>Weather Report</application> downloads weather information from the U.S National Weather Service (NWS) servers, including the Interactive Weather Information Network (IWIN) and other weather services. You can use <application>Weather Report</application> to display current weather information and weather forecasts on your computer.
ar: <application>تقرير الطقس</application> يحمل معلومات الطقس من خوادم خدمة الطقس الوطنية الأمريكية (NWS)، بما فيها شبكة معلومات الطقس التفاعلية (IWIN) وخدمات الطقس الأخرى، بإمكانك استخدام <application>تقرير الطقس</application> لعرض معلومات الطقس الحالية والتنبؤات على حاسوبك.

en: If your computer is located behind a firewall, you must use a proxy server to access the weather servers. To configure the GNOME Desktop to use a proxy server, use your preference tools to specify the network proxy server for Internet connections.
ar: إذا كان حاسوبك محمي بجدار ناري، يجب أن تستخدم خادم بروكسي للدخول إلى خوادم الطقس. لضبط جنوم لإستخدام خادم بروكسي، استخدم أدواتك المفضلة لتحديد خادم بروكسي الشبكة للإتصال بالإنترنت.

en: <application>Weather Report</application> displays the following information for the default location, or a location that you specify:
ar: <application>تقرير الطقس</application> يعرض المعلومات التالية عن الموقع المبدئي، أو عن موقع تقوم بتحديده:

en: A weather icon that represents the general weather conditions. See <xref linkend="gweather-introduction-icons"/>.
ar: رمز حالة الطقس يمثل الحالة العامة للطقس. انظر <xref linkend="gweather-introduction-icons"/>

en: The current temperature.
ar: درجة الحرارة الحالية.

en: Weather Icons on Panel
ar: رمز حالة الطقس على الشريط.

en: Icon
ar: الرمز

en: Description
ar: الوصف

en: It is clear and fine.
ar: صافي ولطيف.

en: It is partly cloudy.
ar: غائم جزئياً.

en: It is cloudy.
ar: غائم.

en: It is foggy or overcast.
ar: ضبابي ومكفهر

en: It is rainy or wet.
ar: ممطر أو رطب.

en: It is snowing.
ar: تتساقط الثلوج.

en: It is stormy.
ar: عاصف.

en: To Add Weather Report to a Panel
ar: لإضافة تقرير الطقس إلى الشريط

en: To add <application>Weather Report</application> to a panel, right-click on the panel, then choose <guimenuitem>Add to Panel</guimenuitem>. Select <application>Weather Report</application> in the <application>Add to the panel</application> dialog, then click <guibutton>OK</guibutton>.
ar: لإضافة <application>تقرير الطقس</application> إلى الشريط، انقر بالزر اليمين على الشريط، ثم اختر <guimenuitem>أضف للشريط</guimenuitem>. حدد <application>تقرير الطقس</application> في نافذة الحوار <application>أضف للشريط</application>، ثم انقر <guibutton>موافق</guibutton>.

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Weather Report menu
ar: قائمة تقرير الطقس

en: Context menu
ar: قائمة السياق

en: The preferences dialog is accessed by right-clicking on the Weather Report in the panel. <placeholder-1/>
ar: يمكن الوصول إلى نافذة حوار التفضيلات بالنقر بالزر اليمين على تقرير الطقس في الشريط. <placeholder-1/>

en: Changing to Particular Location
ar: تغيير لموقع محدد

en: Location Preferences
ar: تفضيلات الموقع

en: When you add the <application>Weather Report</application> to a panel for the first time, the application displays the weather for Pittsburg, Pennsylvania by default. To display the weather for a different location, perform the following steps:
ar: عندما تضيف <application>تقرير الطقس</application> إلى الشريط للمرة الأولى، سيعرض التطبيق حالة الطقس لمدينة بتسبطرغ، بنسيلفانيا افتراضياً. لعرض الطقس لموقع مختلف، قم بتنفيذ الخطوات التالية:

en: Right-click on the application.
ar: انقر بالزر الأيمن على التطبيق.

en: Choose <guimenuitem>Preferences</guimenuitem> from the application popup menu. The application displays the <guilabel>Weather Preferences</guilabel> dialog.
ar: اختر <guimenuitem>التفضيلات</guimenuitem>

en: Select the <guilabel>Location</guilabel> tab. The <guilabel>Location</guilabel> tabbed section contains a list of geographical regions, subregions, and specific locations.
ar: حدد لسان <guilabel>الموقع</guilabel>. هذا القسم يحتوي على قائمة بالمناطق الجغرافية، والمناطق التي تندرج تحتها، والمواقع المخصصة.

en: Click on the arrow next to a region to display the subregions in the region.
ar: انقر على السهم بجانب المنطقة الجغرافية لعرض المناطق التي تندرج تحتها.

en: Click on the arrow next to a subregion to display the locations in the subregion.
ar: انقر على السهم بجانب المنطقة الجزئية لعرض المواقع في تلك المنطقة.

en: Click on a location. While the application retrieves the weather information for the new location, the tooltip "Updating" is displayed when you point to the icon.
ar: انقر على موقع. بينما التطبيق يقوم بجلب معلومات الطقس للموقع الجديد، ستظهر التلميحة "تحديث" عندما تؤشر على الرمز.

en: Click <guibutton>Close</guibutton> to close the <guilabel>Weather Preferences</guilabel> dialog.
ar: انقر <guibutton>أغلق</guibutton> لإغلاق نافذة حوار<guilabel>تفضيلات حالة الطقس</guilabel>.

en: You can already try searching by entering the name of your city into the <guilabel>Find</guilabel> field. Be aware that for cities close together, or for cities with no airport you may have to pick a nearby city in the region.
ar: بإمكانك البحث بإدخال اسم المدينة في الحقل <guilabel>ابحث</guilabel>. تنبيه للمدن القريبة من بعض، أو للمدن التي ليس بها مطار ربما يجب عليك أن تختار مدينة قريبة في المنطقة.

en: Updating Weather Information
ar: تحديث معلومات حالة الطقس

en: To update the weather information that the Weather Report displays in the panel, right-click on the icon, then choose <guimenuitem>Update</guimenuitem>.
ar: لتحديث معلومات حالة الطقس التي يعرضها تقرير حالة الطقس في الشريط، انقر بالزر اليمين على الرمز، ثم اختر <guimenuitem>حدث</guimenuitem>.

en: To automatically update the weather information at regular intervals, perform the following steps:
ar: لتحديث معلومات حالة الطقس بشكل تلقائي بين فترات زمنية منتظمة، اتبع الخطوات التالية:

en: Go to the right-click menu and select <guimenuitem>Preferences</guimenuitem>.
ar: اذهب إلى قائمة الزر الأيمن واختر <guimenuitem>تفضيلات</guimenuitem>.

en: In the <guilabel>Weather Preferences</guilabel> dialog under the <guilabel>General</guilabel> tab, select the <guilabel>Automatically update every ... minutes</guilabel> option.
ar: في نافذة حوار <guilabel>تفضيلات حالة الطقس</guilabel> تحت لسان <guilabel>عام</guilabel>، حدد الخيار <guilabel>حدث آلياً كل ... دقائق</guilabel>.

en: Use the spin box to specify the interval at which the Weather Report retrieves updated information from the weather server. The default is to check every thirty minutes.
ar: استخدم الصندوق لتحديد الفترة الزمنية التي يقوم فيها تقرير حالة الطقس بجلب معلومات محدثة من خوادم الطقس. القيمة المبدئية هي ثلاثين دقيقة.

en: Changing Units
ar: تغيير الوحدات

en: General Preferences
ar: تفضيلات عامة

en: Go to the right-click menu and select <guimenuitem>Preferences</guimenuitem>. In the <guilabel>Weather Preferences</guilabel> dialog under the <guilabel>General</guilabel> tab, select the units of measurement you want to use.
ar: اذهب إلى قائمة الزر الأيمن واختر <guimenuitem>تفضيلات</guimenuitem>. في نافذة حوار <guilabel>تفضيلات حالة الطقس</guilabel> تحت لسان <guilabel>عام</guilabel>، حدد وحدات القياس التي تريد استخدامها.

en: A number of different measurements are available, including metric, imperial, SI and others. The choice <guilabel>Default</guilabel> will use what we think is the default for your region, based off your chosen locale.
ar: تتوفر مقاييس مختلفة، تشمل النظام المتري، والنظام الإمبراطوري، والنظام الدولي للوحدات وغيرها. الخيار <guilabel>المبدئي</guilabel> سوف يستخدم النظام الذي يعتقد أنه هو النظام المبدئي في منطقتك، بناء على معلوماتك المحلية.

en: Details
ar: التفاصيل

en: To view detailed weather information, right-click on the Weather Report, then choose <guimenuitem>Details</guimenuitem>. The Weather Report displays the <guilabel>Details</guilabel> dialog. The <guilabel>Details</guilabel> dialog contains the following default tabbed sections:
ar: لعرض معلومات حالة الطقس المفصلة، انقر بالزر الأيمن على تقرير حالة الطقس، ثم اختر <guimenuitem>التفاصيل</guimenuitem>. تقرير حالة الطقس سيعرض نافذة الحوار <guilabel>التفاصيل</guilabel> . نافذة الحوار <guilabel>التفاصيل</guilabel> تحتوي على الأقسام المبدئية التالية:

en: Current Conditions
ar: الحالة الحالية

en: Forecast
ar: التنبؤات

en: Radar Map (optional)
ar: خريطة الرادار (اختياري)

en: Weather Report Details
ar: تفاصيل تقرير حالة الطقس

en: Weather Report details
ar: تفاصيل تقرير حالة الطقس

en: The <guilabel>Current Conditions</guilabel> tabbed section displays the following information:
ar: القسم <guilabel>الحالة الحالية</guilabel> يعرض المعلومات التالية:

en: City
ar: المدينة

en: Location to which the current weather conditions apply.
ar: الموقع التي تنطبق عليه معلومات حالة الطقس الحالية.

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Time at which the weather conditions were last updated on the weather server.
ar: الوقت التي تم به آخر تحديث لحالة الطقس من خوادم الطقس.

en: Conditions
ar: الحالة

en: General weather conditions.
ar: حالة الطقس العامة

en: Sky
ar: السماء

en: General sky conditions.
ar: حالة السماء العامة.

en: Temperature
ar: درجة الحرارة

en: Current temperature.
ar: درجة الحرارة الحالية.

en: Dew point
ar: نقطة الندى

en: Temperature at which dew forms.
ar: درجة الحرارة التي يتشكل فيها الندى.

en: Humidity
ar: الرطوبة

en: Percentage of moisture in the atmosphere.
ar: نسبة الندى في الجو.

en: Wind
ar: الرياح

en: Direction and speed of the wind.
ar: إتجاه وسرعة الرياح

en: Pressure
ar: الضغط

en: Atmospheric pressure.
ar: الضغط الجوي.

en: Visibility
ar: مدى الرؤية

en: Range of vision as determined by the light and atmosphere conditions.
ar: مدى الرؤية كما يتم تحديده بواسطة الضوء وحالة الغلاف الجوي.

en: Sunrise
ar: الشروق

en: The calculated sunrise time for your location
ar: وقت الشروق المحسوب لموقعك

en: Sunset
ar: الغروب

en: The calculated sunset time for your location
ar: وقت الغروب المحسوب لموقعك

en: Sunrise and sunset times are calculated locally from latitude and longitude information stored on your computer. Some conditions, such as refraction of light through the air, are hard to model. Resultantly, the calculated values for sunrise and sunset may be off by up to 10 minutes.
ar: أوقات الشروق والغروب تحسب محلياً من بيانات خطوط الطول ودوائر العرض المخزنة في الحاسوب. في بعض الحالات، مثل إنكسار الضوء في الهواء، من الصعب أن يتم حسابها. نتيجة لذلك القيم المحسوبة للشروق والغروب قد تكون مختلفة عن الوقت الصحيح بعشر دقائق.

en: The <guilabel>Forecast</guilabel> tabbed section displays a forecast for the location for the immediate future, usually the next five days.
ar: اللسان <guilabel>التنبؤات</guilabel> يعرض تنبؤات للموقع المحدد  في المستقبل القريب، في العادة الخمسة الأيام القادمة.

en: Forecasts are only available for some locations in the U.S.A, Australia and the United Kingdom.
ar: التنبؤات متوفرة فقط لبعض الأماكن في الولايات المتحدة، استراليا، والمملكة المتحدة.

en: Radar Map
ar: خريطة الرادار

en: By default, the <guilabel>Radar Map</guilabel> tabbed section is not displayed in the <guilabel>Forecast</guilabel> dialog. <application>Weather Report</application> downloads the radar maps from www.weather.com. If the radar map is not available from www.weather.com, Weather Report displays a question mark. To go to the www.weather.com web site, click on the <guibutton>Visit Weather.com</guibutton> button.
ar: افتراضياً، القسم<guilabel>خريطة الرادار</guilabel> لا يعرض في نافذة حوار <guilabel>التنبؤات</guilabel>.<application>تقرير حالة الطقس</application> يحمل خرائط الرادار من موقع www.weather.com. إذا لم تكن خريطة الرادار متوفرة في موقع www.weather.com، تقرير حالة الطقس يعرض علامة استفهام. للذهاب إلى موقع www.weather.com، انقر على الزر <guibutton>Visit Weather.com</guibutton>.

en: Go to the <guilabel>Weather Preferences</guilabel> dialog by selecting <guilabel>Preferences</guilabel> in the right-click menu.
ar: اذهب إلى نافذة حوار <guilabel>تفضيلات حالة الطقس</guilabel> بإختيار <guilabel>التفضيلات</guilabel> في قائمة الزر الأيمن.

en: In the <guilabel>General</guilabel> tab, select the <guilabel>Enable radar map</guilabel> option.
ar: في لسان <guilabel>عام</guilabel>، اختر خيار<guilabel>فعل خريطة الرادار</guilabel>.

en: By default, <application>Weather Report</application> downloads the radar maps from www.weather.com. Select the <guilabel>Use custom address for radar map</guilabel> option to display radar maps from an alternative Internet address. You must type the address in the <guilabel>Address</guilabel> text box.
ar: افتراضياً، <application>تقرير حالة الطقس</application> يحمل خرائط الرادار من موقع www.weather.com. حدد الخيار <guilabel>استخدم عنوان خاص لخريطة الرادار</guilabel> لعرض خرائط الرادار من موقع مختلف على الإنترنت. يجب أن تكتب العنوان في مربع النص <guilabel>العنوان</guilabel>

en: To enable the radar map, perform the following steps: <placeholder-1/>
ar: لتفعيل خريطة الرادار، نفذ الخطوات التالية:<placeholder-1/>

en: Most locations do not define a default radar map, especially outside of the U.S.A. Many locations will require you to specify a custom URL, if you wish to have a radar map.
ar: أغلب المواقع لا تعرف خريطة رادار افتراضية، خصوصاً المواقع خارج الولايات المتحدة. كثير من المواقع تحتاج إلى تعيين عنوان URL مخصص، إذا كنت ترغب في الحصول على خريطة رادار.
