gnome-weather master - en to eu translation catalogue (244 entries)

en: GNOME Chess
eu: GNOME Xakea

en: Play the classic two-player board game of chess
eu: Jokatu bi jokalarirentzako xake-taula klasikoan

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
eu: GNOME Xakea xake-joko xume bat da. Ordenagailuaren aurka zailtasuneko hiru maila desberdinetan joka dezakezu, edo beste lagun baten aurka ordenagailu berean.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
eu: Ordenagailu bidezko xake zaleek GNOME Xakea gogoko izango dute, ordenagailu bidezko xake-motor ia guztiekin bateragarria baita, eta, instalatuta edukiz gero, hainbat motor ospetsu atzemateko gaitasuna du.

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Chess
eu: Xakea

en: Chess Game
eu: Xake-jokoa

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
eu: jokoa;estrategia;

en: The width of the window
eu: Leihoaren zabalera

en: The width of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren zabalera pixeletan.

en: The height of the window
eu: Leihoaren altuera

en: The height of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren altuera pixeletan.

en: A flag to enable maximized mode
eu: Modu maximizatua gaitzeko bandera

en: The piece theme to use
eu: Piezaren gaia erabiltzeko

en: A flag to enable move hints
eu: Mugitzeko iradokizunak gaitzeko bandera

en: A flag to enable board numbering
eu: Taulei zenbakia jartzea gaitzeko bandera

en: The directory to open the save game dialog in
eu: Jokoa gordetzeko elkarrizketa-koadroa irekitzeko direktorioa

en: The directory to open the load game dialog in
eu: Jokoa kargatzeko elkarrizketa-koadroa irekitzeko direktorioa

en: The format to display moves in
eu: Mugimenduak bistaratzeko formatua

en: The side of the board that is in the foreground
eu: Aurreko planoan dagoen taularen alboa

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
eu: Jokoaren iraupena segundotan (0 mugarik ez)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
eu: Erloju mota: 'simple', 'fischer', 'bronstein'

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
eu: Tenporizadorearen ezarritako gehikuntza erloju motaren arabera (segundo 1 gutxienez)

en: The board side to play as
eu: Taularen zein aldean jokatu

en: The last side the player played as
eu: Jokalariak jokatutako azken aldea

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
eu: Hau beharrezkoa da 'jokatu honela' txandakatzeko ezartzean. Hau 'black' (beltza) edo 'white' (zuria) gisa ezartzeko da soilik.

en: The opponent player
eu: Aurkako jokalaria

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
eu: 'human' (pertsona) izan daiteke (jokatu beste giza jokalariaren aurka), '' (erabili aurreneko xakeko motor erabilgarria) edo motor zehatz baten izena haren aurka jokatzeko.

en: Difficulty of the opponent chess engine
eu: Xake motor aurkariaren zailtasuna

en: _New Game…
eu: _Joko berria…

en: _Open Game…
eu: _Ireki jokoa…

en: _Save Game
eu: _Gorde jokoa

en: _Save Game As…
eu: _Gorde jokoa honela…

en: _Resign Game
eu: _Amore eman jokoan

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Chess
eu: _Xake jokoari buruz

en: Undo Move
eu: Desegin mugimendua

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to Game Start
eu: Atzera egin jokoaren hasieraraino

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show Previous Move
eu: Erakutsi aurreko mugimendua

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show Next Move
eu: Erakutsi hurrengo mugimendua

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show Current Move
eu: Erakutsi uneko mugimendua

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Start New Game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
en: Open Saved Game
eu: Ireki gordetako jokoa

[ctx: shortcut window]
en: Pause Game
eu: Pausatu jokoa

[ctx: shortcut window]
en: Save Game
eu: Gorde jokoa

[ctx: shortcut window]
en: Save Game As…
eu: Gorde jokoa honela…

[ctx: shortcut window]
en: Undo Move
eu: Desegin mugimendua

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
eu: Ireki menu nagusia

[ctx: shortcut window]
en: History
eu: Historia

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to Game Start
eu: Atzera egin jokoaren hasieraraino

[ctx: shortcut window]
en: Show Previous Move
eu: Erakutsi aurreko mugimendua

[ctx: shortcut window]
en: Show Next Move
eu: Erakutsi hurrengo mugimendua

[ctx: shortcut window]
en: Show Current Move
eu: Erakutsi uneko mugimendua

[ctx: shortcut window]
en: Help
eu: Laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
eu: Erakutsi lasterbideak

en: New Game
eu: Joko berria

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Start
eu: _Hasi

en: _Opposing Player
eu: Jokalari _aurkaria

en: _Play As
eu: Jokatu _honela

en: _Difficulty
eu: _Zailtasuna

en: Time Limit
eu: Denbora-muga

en: _Use Time Limit
eu: _Erabileraren denbora-muga

en: _Minutes Per Side
eu: _Minutuak aldeko

en: _Increment In Seconds
eu: _Gehikuntza segundotan

en: Clock _Type
eu: Erloju m_ota

en: _Board Orientation
eu: _Taularen orientazioa

en: _Move Format
eu: Mugimenduen _formatua

en: _Piece Style
eu: Piezen _estiloa

en: Board _Numbering
eu: Taularen zen_bakitzea

en: Move _Hints
eu: Mugimenduen _iradokizunak

en: Select Promotion Type
eu: Hautatu promozio mota

en: _Queen
eu: _Dama

en: _Knight
eu: _Zalduna

en: _Rook
eu: _Dorrea

en: _Bishop
eu: _Alfila

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
eu: Huts egin du PGN kargatzean: '%s' lekuz aldatzea baliogabea da.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
eu: '%s' baliogabea: '%s'  PGNan, ordularia etengabe gisa ezarrita.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
eu: Ordulari mota baliogabea PGNan: %s ordulari xume gisa erabiltzen.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
eu: Baliogabeko tenporizadorearen gehikuntza PGNan: %s, ordulari xumea erabiltzen.

en: Paused
eu: Pausatuta

en: Unpause the game
eu: Jokoa jarraitzen du

en: Pause the game
eu: Pausatu jokoa

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
eu: Peoi zuria %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi zuriak %2$s laukiko peoi beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi zuriak %2$s laukiko gaztelu beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi zuriak %2$s laukiko zaldun beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi zuriak %2$s laukiko alfil beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi zuriak %2$s laukiko dama beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
eu: Gaztelu zuria %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu zuriak %2$s laukiko peoi beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu zuriak %2$s laukiko gaztelu beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu zuriak %2$s laukiko zaldun beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu zuriak %2$s laukiko alfil beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu zuriak %2$s laukiko dama beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
eu: Zaldun zuria %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun zuriak %2$s laukiko peoi beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun zuriak %2$s laukiko gaztelu beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun zuriak %2$s laukiko zaldun beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun zuriak %2$s laukiko alfil beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun zuriak %2$s laukiko dama beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
eu: Alfil zuria %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil zuriak %2$s laukiko peoi beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil zuriak %2$s laukiko gaztelu beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil zuriak %2$s laukiko zaldun beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil zuriak %2$s laukiko alfil beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil zuriak %2$s laukiko dama beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
eu: Dama zuria %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko dama zuriak %2$s laukiko peoi beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
eu: %1$s laukiko dama zuriak %2$s laukiko gaztelu beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
eu: %1$s laukiko dama zuriak %2$s laukiko zaldun beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko dama zuriak %2$s laukiko alfil beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
eu: %1$s laukiko dama zuriak %2$s laukiko dama beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
eu: Errege zuria %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko errege zuriak %2$s laukiko peoi beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
eu: %1$s laukiko errege zuriak %2$s laukiko gaztelu beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
eu: %1$s laukiko errege zuriak %2$s laukiko zaldun beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko errege zuriak %2$s laukiko alfil beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
eu: %1$s laukiko errege zuriak %2$s laukiko dama beltza harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
eu: Peoi beltza %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi beltzak %2$s laukiko peoi zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi beltzak %2$s laukiko gaztelu zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi beltzak %2$s laukiko zaldun zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi beltzak %2$s laukiko alfil zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
eu: %1$s laukiko peoi beltzak %2$s laukiko dama zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
eu: Gaztelu beltza %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu beltzak %2$s laukiko peoi zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu beltzak %2$s laukiko gaztelu zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu beltzak %2$s laukiko zaldun zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu beltzak %2$s laukiko alfil zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
eu: %1$s laukiko gaztelu beltzak %2$s laukiko dama zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
eu: Zaldun beltza %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun beltzak %2$s laukiko peoi zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun beltzak %2$s laukiko gaztelu zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun beltzak %2$s laukiko zaldun zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun beltzak %2$s laukiko alfil zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
eu: %1$s laukiko zaldun beltzak %2$s laukiko dama zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
eu: Alfil beltza %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil beltzak %2$s laukiko peoi zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil beltzak %2$s laukiko gaztelu zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil beltzak %2$s laukiko zaldun zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil beltzak %2$s laukiko alfil zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
eu: %1$s laukiko alfil beltzak %2$s laukiko dama zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
eu: Dama beltza %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko dama beltzak %2$s laukiko peoi zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
eu: %1$s laukiko dama beltzak %2$s laukiko gaztelu zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
eu: %1$s laukiko dama beltzak %2$s laukiko zaldun zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko dama beltzak %2$s laukiko alfil zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
eu: %1$s laukiko dama beltzak %2$s laukiko dama zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
eu: Errege beltza %1$s laukitik %2$s laukira mugitzen da

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
eu: %1$s laukiko errege beltzak %2$s laukiko peoi zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
eu: %1$s laukiko errege beltzak %2$s laukiko gaztelu zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
eu: %1$s laukiko errege beltzak %2$s laukiko zaldun zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
eu: %1$s laukiko errege beltzak %2$s laukiko alfil zuria harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
eu: %1$s laukiko errege beltzak %2$s laukiko dama zuria harrapatzen du

en: White castles kingside
eu: Zuriak erregearen aldeko errokea egin du

en: White castles queenside
eu: Zuriak damaren aldeko errokea egin du

en: Black castles kingside
eu: Beltzak erregearen aldeko errokea egin du

en: Black castles queenside
eu: Beltzak damaren aldeko errokea egin du

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
eu: %1$s laukiko peoi zuriak %2$s laukiko peoi beltza igarotzean harrapatzen du

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
eu: %1$s laukiko peoi zuriak %2$s laukiko peoi beltza igarotzean harrapatzen du

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
eu: Joko-hasiera

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
eu: Erakutsi argitaratze-bertsioa

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
eu: GNOME Xakeak soilik PGN bat ireki dezake aldiko.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
eu: Ez dago xake-motorrik instalatuta. Ezingo duzu ordenagailuaren aurka jokatu.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
eu: Zuriak xakean daude

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
eu: Beltzak xakean daude

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
eu: Zuriek mugitzen dute

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
eu: Zuriak pentsatzen…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
eu: Beltzek mugitzen dute

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
eu: Beltzak pentsatzen…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
eu: Beltzak zurien peioia harrapatu du <span font_style='italic'>igarotzean</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
eu: Zuriak beltzen peioia harrapatu du <span font_style='italic'>igarotzean</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
eu: Zuriek irabazi dute

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
eu: Beltzek irabazi dute

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
eu: Jokoa berdindua dago

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
eu: Eeeepaaa!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
eu: Beltzak xakean daude, eta ezin dute mugitu.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
eu: Zuriak xakean daude, eta ezin dute mugitu.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
eu: Jokalariak ezin du mugitu.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
eu: Ez da piezarik harrapatu edo ez da peoirik mugitu berrogeita hamar mugimenduetan.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
eu: Ez da piezarik harrapatu edo ez da peoirik mugitu 75 mugimenduetan.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
eu: Beltzek denbora agortu dute.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
eu: Zuriek denbora agortu dute.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
eu: Taulako egoera hori bera hiru bider gertatu da.

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
eu: Taulako egoera hori bera bost bider gertatu da.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
eu: Ez jokalari batek ez besteak ezin du xake-matea eragin.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
eu: Beltzek amore eman dute.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
eu: Zuriek amore eman dute.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
eu: Jokoa bertan behera utzi da.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
eu: Jokalaria hil egin dela dio jokoaren egunkariak.

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
eu: Ordenagailuaren jokalariak burua galdu du. Ezin da jokoa jarraitu.

en: Save Game?
eu: Gorde jokoa?

en: _Abandon Game
eu: _Utzi jokoa bertan behera

en: Save game for later
eu: Gorde jokoa gerorako

en: _Discard Game
eu: _Baztertu jokoa

en: Save game log
eu: Gorde jokoaren erregistroa

en: Would you like to claim a draw?
eu: Nahi duzu berdinketa eskatzea?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
eu: Berdinketa eskatu dezakezu berrogeita hamar mugimendu egin direlako harrapaketa bat edo peioen aurrerapen bat gertatu gabe. (Ordenagailuko jokalariak berdinketa eska dezake zuk jokatzen jarraitu nahi duzula esan arren.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
eu: Berdinketa eskatu dezakezu taularen uneko posizioa hiru aldiz gertatu delako. (Ordenagailuko jokalariak berdinketa eska dezake zuk jokatzen jarraitu nahi duzula esan arren.)

en: _Keep Playing
eu: Ja_rraitu jokatzen

en: _Claim Draw
eu: Eskatu _berdinketa

en: By starting a new game now, unsaved progress would be lost.
eu: Joko berria hasten bada, gorde gabeko aurrerapena galduko da.

en: Are you sure you want to resign?
eu: Ziur zaude amore ematea nahi duzula?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
eu: Honek zentzua dauka zuk jokoa galdu duzula bezala erregistratzea nahi baduzu.

en: _Resign
eu: _Amore eman

en: A classic game of positional strategy
eu: Posizio estrategikoaren joko klasikoa

en: Error Loading PGN File
eu: Errorea PGN fitxategia kargatzean

en: This does not look like a valid PGN game.
eu: Honek ez dirudi baliozko PGN joko bat denik.

en: _OK
eu: _Ados

en: Invalid Move
eu: Mugimendu baliogabea

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
eu: Gorde xake-jokoa

en: _Save
eu: _Gorde

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
eu: izenik gabeko xake-jokoa

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
eu: PGN fitxategiak

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
eu: Fitxategi denak

en: Save Error
eu: Errorea gordetzean

en: Failed to save game: %s
eu: Ezin izan da jokoa gorde: %s

en: Save this game before loading another one?
eu: Gorde joko hau beste bat kargatu aurretik?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
eu: Kargatu xake-jokoa

en: _Open
eu: _Ireki

[ctx: chess-side]
en: White Side
eu: Zurien aldea

[ctx: chess-side]
en: Black Side
eu: Beltzen aldea

[ctx: chess-side]
en: Human Side
eu: Gizakiaren aldea

[ctx: chess-side]
en: Current Player
eu: Uneko jokalaria

[ctx: chess-move-format]
en: Human
eu: Gizakia

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
eu: Aljebraiko arrunta

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
eu: Aljebraiko luzea

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
eu: Estatuatxoa

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
eu: Sinplea

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
eu: Dotorea

[ctx: chess-player]
en: White
eu: Zuria

[ctx: chess-player]
en: Black
eu: Beltza

[ctx: chess-player]
en: Alternate
eu: Txandakatu

[ctx: difficulty]
en: Easy
eu: Erraza

[ctx: difficulty]
en: Normal
eu: Arrunta

[ctx: difficulty]
en: Hard
eu: Zaila

[ctx: chess-opponent]
en: Human
eu: Gizakia
