gnome-games - en to nl translation catalogue (237 entries)

en: GNOME Chess
nl: Gnome Schaken

en: Play the classic two-player board game of chess
nl: Het klassieke schaakspel voor twee spelers spelen

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
nl: Gnome Schaken is een eenvoudig schaakspel. U kunt tegen uw computer spelen met drie verschillende moeilijkheidsgraden, of tegen een vriend op uw computer.

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
nl: Enthousiastelingen van computerschaak zullen de verenigbaarheid van Gnome Schaken met bijna alle moderne schaakcomputers waarderen, alsmede de mogelijkheid om automatisch verschillende populaire schaakcomputers te detecteren als deze geïnstalleerd zijn.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Chess
nl: Schaken

en: Chess Game
nl: Schaakspel

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;
nl: spel;strategie;schaakpartij;

en: The width of the window
nl: De breedte van het venster

en: The width of the main window in pixels.
nl: De breedte van het hoofdvenster in beeldpunten.

en: The height of the window
nl: De hoogte van het venster

en: The height of the main window in pixels.
nl: De hoogte van het hoofdvenster in beeldpunten.

en: A flag to enable maximized mode
nl: Een vlag om gemaximaliseerd in te schakelen

en: The piece theme to use
nl: Het te gebruiken thema voor stukken

en: A flag to enable move hints
nl: Een vlag om zetmogelijkheden in te schakelen

en: A flag to enable board numbering
nl: Een vlag om bordcoördinaten in te schakelen

en: The directory to open the save game dialog in
nl: De map waarin het dialoogvenster voor het opslaan van spellen opent

en: The directory to open the load game dialog in
nl: De map waarin het dialoogvenster voor het laden van spellen opent

en: The format to display moves in
nl: De vorm waarin zetten worden genoteerd

en: The side of the board that is in the foreground
nl: Het deel van het bord dat op de voorgrond is

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
nl: De duur van een spel in seconden (0 voor geen limiet)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
nl: Het type klok (eenvoudig/fischer/bronstein)

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
nl: De tijdsophoging in ingesteld in overeenstemming met het kloktype (minimum 1 seconde)

en: The board side to play as
nl: Aan welke kant van het bord gespeeld wordt

en: The last side the player played as
nl: De laatste kant waar de speler aan speelde

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
nl: Dit is nodig als spelen-als op afwisselend is ingesteld. Dit moet alleen op zwart of wit zijn ingesteld.

en: The opponent player
nl: De tegenstander

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
nl: Kan ‘mens’ zijn (speel tegen een andere menselijke speler), '' (gebruik de eerste beschikbare computertegenstander) of de naam van een bepaalde computertegenstander

en: Difficulty of the opponent chess engine
nl: Moeilijkheidsgraad van de computer-schaaktegenstander

en: _New Game…
nl: _Nieuw spel…

en: _Open Game…
nl: Spel _openen…

en: _Save Game
nl: Spel op_slaan

en: _Save Game As…
nl: Spel op_slaan als…

en: _Resign Game
nl: Spel op_geven

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Chess
nl: _Over Schaken

en: Undo your most recent move
nl: Uw meest recente zet ongedaan maken

note: Tooltip on the show first move (i.e. game start) navigation button
en: Rewind to the game start
nl: Naar het begin van de partij

note: Tooltip on the show previous move navigation button
en: Show the previous move
nl: Vorige zet tonen

note: Tooltip on the show next move navigation button
en: Show the next move
nl: Volgende zet tonen

note: Tooltip on the show current move navigation button
en: Show the current move
nl: De huidige zet tonen

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
nl: Een nieuwe schaakpartij beginnen

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
nl: Een opgeslagen schaakpartij openen

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
nl: De schaakpartij pauzeren

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
nl: De schaakpartij opslaan

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
nl: De huidige schaakpartij met een andere naam opslaan

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
nl: Zet ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
nl: Naar het begin van de partij

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
nl: Vorige zet tonen

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
nl: Volgende zet tonen

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
nl: De huidige zet tonen

[ctx: shortcut window]
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

en: New Game
nl: Nieuw spel

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Start
nl: _Beginnen

en: _Opposing Player
nl: _Tegenstander

en: _Play As
nl: Spelen _als

en: _Difficulty
nl: _Moeilijkheidsgraad

en: _Use Time Limit
nl: Tijdslimiet gebr_uiken

en: _Minutes Per Side
nl: _Minuten per kant

en: _Increment In Seconds
nl: Verhogen _in seconden

en: Clock _Type
nl: _Kloktype

en: _Board Orientation
nl: _Bordrichting

en: _Move Format
nl: Schaak_notatie

en: _Piece Style
nl: St_ukstijl

en: Board _Numbering
nl: Schaakbordcoördi_naten

en: Move _Hints
nl: Zetmogelijk_heden

en: Select Promotion Type
nl: Promotietype selecteren

en: _Queen
nl: _Dame

en: _Knight
nl: _Paard

en: _Rook
nl: _Toren

en: _Bishop
nl: _Loper

note: Message when the game cannot be loaded due to an invalid move in the file.
en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
nl: Kon opgeslagen schaakspel niet laden: zet %s in niet geldig.

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
nl: Ongeldige %s: %s in opgeslagen schaakspel, de timer wordt op oneindig ingesteld.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
nl: Ongeldig kloktype in opgeslagen schaakspel: %s, een eenvoudige klok wordt gebruikt.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
nl: Ongeldige timerverhoging in opgeslagen schaakspel: %s, een eenvoudige klok wordt gebruikt.

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Unpause the game
nl: Het spel voortzetten

en: Pause the game
nl: Het spel pauzeren

note: Note there are no move formats for pieces taking kings and this is not allowed in Chess rules Human Move String: Description of a white pawn moving from %1$s to %2s, e.g. 'c2 to c4'
en: White pawn moves from %1$s to %2$s
nl: De witte pion van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
nl: De witte pion op %1$s slaat de zwarte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
nl: De witte pion op %1$s slaat de zwarte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
nl: De witte pion op %1$s slaat het zwarte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
nl: De witte pion op %1$s slaat de zwarte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
nl: De witte pion op %1$s slaat de zwarte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a1 to a5'
en: White rook moves from %1$s to %2$s
nl: De witte toren van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
nl: De witte toren op %1$s slaat de zwarte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
nl: De witte toren op %1$s slaat de zwarte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
nl: De witte toren op %1$s slaat het zwarte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
nl: De witte toren op %1$s slaat de zwarte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a white rook at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
nl: De witte toren op %1$s slaat de zwarte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b1 to c3'
en: White knight moves from %1$s to %2$s
nl: Het witte paard van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
nl: Het witte paard op %1$s slaat de zwarte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
nl: Het witte paard op %1$s slaat de zwarte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
nl: Het witte paard op %1$s slaat het zwarte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
nl: Het witte paard op %1$s slaat de zwarte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a white knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
nl: Het witte paard op %1$s slaat de zwarte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f1 to b5'
en: White bishop moves from %1$s to %2$s
nl: De witte loper van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
nl: De witte loper op %1$s slaat de zwarte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
nl: De witte loper op %1$s slaat de zwarte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
nl: De witte loper op %1$s slaat het zwarte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
nl: De witte loper op %1$s slaat de zwarte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a white bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
nl: De witte loper op %1$s slaat de zwarte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd1 to d4'
en: White queen moves from %1$s to %2$s
nl: De witte dame van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
nl: De witte dame op %1$s slaat de zwarte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
nl: De witte dame op %1$s slaat de zwarte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
nl: De witte dame op %1$s slaat het zwarte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
nl: De witte dame op %1$s slaat de zwarte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a white queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
nl: De witte dame op %1$s slaat de zwarte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a white king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e1 to f1'
en: White king moves from %1$s to %2$s
nl: De witte koning van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
nl: De witte koning op %1$s slaat de zwarte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
nl: De witte koning op %1$s slaat de zwarte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
nl: De witte koning op %1$s slaat het zwarte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
nl: De witte koning op %1$s slaat de zwarte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a white king at %1$s capturing a queen at %2$s
en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
nl: De witte koning op %1$s slaat de zwarte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn moving from %1$s to %2$s, e.g. 'c8 to c6'
en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
nl: De zwarte pion van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
nl: De zwarte pion op %1$s slaat de witte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
nl: De zwarte pion op %1$s slaat de witte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
nl: De zwarte pion op %1$s slaat het witte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
nl: De zwarte pion op %1$s slaat de witte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
nl: De zwarte pion op %1$s slaat de witte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook moving from %1$s to %2$s, e.g. 'a8 to a4'
en: Black rook moves from %1$s to %2$s
nl: De zwarte toren van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
nl: De zwarte toren op %1$s slaat de witte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
nl: De zwarte toren op %1$s slaat de witte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
nl: De zwarte toren op %1$s slaat het witte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
nl: De zwarte toren op %1$s slaat de witte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a black rook at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
nl: De zwarte toren op %1$s slaat de witte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight moving from %1$s to %2$s, e.g. 'b8 to c6'
en: Black knight moves from %1$s to %2$s
nl: Het zwarte paard van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
nl: Het zwarte paard op %1$s slaat de witte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
nl: Het zwarte paard op %1$s slaat de witte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
nl: Het zwarte paard op %1$s slaat het witte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
nl: Het zwarte paard op %1$s slaat de witte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a black knight at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
nl: Het zwarte paard op %1$s slaat de witte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop moving from %1$s to %2$s, e.g. 'f8 to b3'
en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
nl: De zwarte loper van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
nl: De zwarte loper op %1$s slaat de witte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
nl: De zwarte loper op %1$s slaat de witte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
nl: De zwarte loper op %1$s slaat het witte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
nl: De zwarte loper op %1$s slaat de witte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a black bishop at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
nl: De zwarte loper op %1$s slaat de witte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen moving from %1$s to %2$s, e.g. 'd8 to d5'
en: Black queen moves from %1$s to %2$s
nl: De zwarte dame van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
nl: De zwarte dame op %1$s slaat de witte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
nl: De zwarte dame op %1$s slaat de witte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
nl: De zwarte dame op %1$s slaat het witte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
nl: De zwarte dame op %1$s slaat de witte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a black queen at %1$s capturing a queen at %2$s
en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
nl: De zwarte dame op %1$s slaat de witte dame op %2$s

note: Human Move String: Description of a black king moving from %1$s to %2$s, e.g. 'e8 to f8'
en: Black king moves from %1$s to %2$s
nl: De zwarte koning van %1$s naar %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a pawn at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
nl: De zwarte koning op %1$s slaat de witte pion op %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a rook at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
nl: De zwarte koning op %1$s slaat de witte toren op %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a knight at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
nl: De zwarte koning op %1$s slaat het witte paard op %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a bishop at %2$s
en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
nl: De zwarte koning op %1$s slaat de witte loper op %2$s

note: Human Move String: Description of a black king at %1$s capturing a queen at %2$s"
en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
nl: De zwarte koning op %1$s slaat de witte dame op %2$s

en: White castles kingside
nl: Wit voert een korte rokade uit

en: White castles queenside
nl: Wit voert een lange rokade uit

en: Black castles kingside
nl: Zwart voert een korte rokade uit

en: Black castles queenside
nl: Zwart voert een lange rokade uit

note: Human Move String: Description of a white pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s en passant
nl: De witte pion op %1$s slaat de zwarte pion op %2$s en passant

note: Human Move String: Description of a black pawn at %1$s capturing a pawn at %2$s en passant
en: Black pawn at %1$s takes white pawn at %2$s en passant
nl: De zwarte pion op %1$s slaat de witte pion op %2$s en passant

note: Move History Combo: Go to the start of the game
en: Game Start
nl: Het begin van de partij

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
nl: Uitgaveversie tonen

note: May print when started on the command line; a PGN is a saved game file.
en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
nl: Gnome Schaken kan slechts één opgeslagen bestand per keer openen.

note: Warning at start of game when no chess engine is installed.
en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
nl: Er is geen schaakmotor geïnstalleerd. U kunt niet tegen de computer spelen.

note: Game status on White's turn when in check
en: White is in Check
nl: Wit staat schaak

note: Game status on Black's turn when in check
en: Black is in Check
nl: Zwart staat schaak

note: Game status on White's turn if White is human
en: White to Move
nl: Wit is aan zet

note: Game status on White's turn if White is a computer
en: White is Thinking…
nl: Wit denkt…

note: Game status on Black's turn if Black is human
en: Black to Move
nl: Zwart is aan zet

note: Game status on Black's turn if Black is a computer
en: Black is Thinking…
nl: Zwart denkt…

note: Game status when Black captures White's pawn en passant
en: Black captured White's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
nl: Zwart slaat de pion van Wit <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when White captures Black's pawn en passant
en: White captured Black's pawn <span font_style='italic'>en passant</span>.
nl: Wit slaat de pion van Zwart <span font_style='italic'>en passant</span>.

note: Game status when the white player wins
en: White Wins
nl: Wit wint

note: Game status when the black player wins
en: Black Wins
nl: Zwart wint

note: Game status when the game is drawn
en: Game is Drawn
nl: Het is gelijkspel

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: Oops!
nl: Oeps!

note: Game status when Black is checkmated
en: Black is in check and cannot move.
nl: Zwart staat schaak en heeft geen zetten meer.

note: Game status when White is checkmated
en: White is in check and cannot move.
nl: Wit staat schaak en heeft geen zetten meer.

note: Game status when the game terminates due to a stalemate
en: Player cannot move.
nl: Speler heeft geen zetten meer.

note: Game status when the game is drawn due to the fifty move rule
en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
nl: Er zijn geen stukken geslagen of pionnen verzet in laatste vijftig zetten.

note: Game status when the game is drawn due to the 75 move rule
en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
nl: Er zijn geen stukken geslagen of pionnen verzet in 75 zetten.

note: Game status when the game ends due to Black's clock stopping
en: Black has run out of time.
nl: Zwart heeft geen tijd meer.

note: Game status when the game ends due to White's clock stopping
en: White has run out of time.
nl: Wit heeft geen tijd meer.

note: Game status when the game is drawn due to the three-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred three times.
nl: Dezelfde stelling is drie keer eerder voorgekomen (drievoudige herhaling).

note: Game status when the game is drawn due to the five-fold-repetition rule
en: The same board state has occurred five times.
nl: Dezelfde stelling is vijf keer eerder voorgekomen.

note: Game status when the game is drawn due to the insufficient material rule
en: Neither player can checkmate.
nl: Geen van de spelers kan schaakmat maken.

note: Game status when the game ends due to the black player resigning
en: Black has resigned.
nl: Zwart heeft opgegeven.

note: Game status when the game ends due to the white player resigning
en: White has resigned.
nl: Wit heeft opgegeven.

note: Game status when a game is abandoned
en: The game has been abandoned.
nl: Het spel is achtergelaten.

note: Game status when the game ends due to a player dying during the game.
en: The game log says a player died!
nl: Het spellogboek zegt dat de speler dood ging!

note: Game status when something goes wrong with the engine.
en: The computer player is confused. The game cannot continue.
nl: De computerspeler is in de war. Het spel kan niet verder gaan.

en: _Abandon game
nl: Spel _verlaten

en: _Save game for later
nl: _Spel bewaren voor later

en: _Discard game
nl: Spel _verwerpen

en: _Save game log
nl: _Spellogboek opslaan

note: Title of claim draw dialog
en: Would you like to claim a draw?
nl: Wilt u een gelijkspel aanvragen?

note: Message in claim draw dialog when triggered by fifty-move rule
en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
nl: U kunt een gelijkspel eisen omdat er vijftig zetten zijn verlopen zonder slagen of voortgang van pionnen. (Zelfs indien u ervoor kiest om verder te spelen, kan de computer nog kiezen voor een gelijkspel.)

note: Message in claim draw dialog when triggered by three-fold repetition
en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
nl: U kunt een gelijkspel eisen omdat de huidige bordpositie driemaal voorgekomen is. (Zelfs indien u ervoor kiest om verder te spelen, kan de computer nog kiezen voor een gelijkspel.)

note: Option in claim draw dialog Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Keep Playing
nl: _Blijf spelen

note: Option in claim draw dialog
en: _Claim Draw
nl: _Gelijkspel opeisen

en: Save this game before starting a new one?
nl: Dit spel opslaan voordat u met een andere begint?

note: Title of warning dialog when player clicks Resign
en: Are you sure you want to resign?
nl: Weet u zeker dat u wilt opgeven?

note: Text on warning dialog when player clicks Resign
en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
nl: Dit heeft zin als u van plan bent uw verlies op te slaan in het schaakspelbestand..

note: Option on warning dialog when player clicks resign
en: _Resign
nl: _Opgeven

en: A classic game of positional strategy
nl: Een klassiek spel van positionele strategie

en: This does not look like a valid PGN game.
nl: Dit lijkt niet op een geldig PGN-spel.

en: _OK
nl: _Oké

note: Title of save game dialog
en: Save Chess Game
nl: Schaakspel opslaan

en: _Save
nl: _Opslaan

note: Default filename for the save game dialog
en: Untitled Chess Game
nl: Naamloos schaakspel

note: Save Game Dialog: Name of filter to show only PGN files Load Game Dialog: Name of filter to show only PGN files
en: PGN files
nl: PGN-bestanden

note: Save Game Dialog: Name of filter to show all files Load Game Dialog: Name of filter to show all files
en: All files
nl: Alle bestanden

en: Failed to save game: %s
nl: Opslaan van schaakpartij mislukt: %s

en: Save this game before loading another one?
nl: Dit spel opslaan voordat u met een nieuw spel begint?

note: Title of load game dialog
en: Load Chess Game
nl: Schaakspel laden

en: _Open
nl: _Openen

[ctx: chess-side]
en: White Side
nl: Wit onderaan

[ctx: chess-side]
en: Black Side
nl: Zwart onderaan

[ctx: chess-side]
en: Human Side
nl: Menselijke speler onderaan

[ctx: chess-side]
en: Current Player
nl: Huidige speler

[ctx: chess-move-format]
en: Human
nl: Mens

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
nl: Korte notatie

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
nl: Lange notatie

[ctx: chess-piece-style]
en: Simple
nl: Eenvoudig

[ctx: chess-piece-style]
en: Fancy
nl: Chique

[ctx: chess-player]
en: White
nl: Wit

[ctx: chess-player]
en: Black
nl: Zwart

[ctx: chess-player]
en: Alternate
nl: Afwisselen

[ctx: difficulty]
en: Easy
nl: Makkelijk

[ctx: difficulty]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: difficulty]
en: Hard
nl: Moeilijk

[ctx: chess-opponent]
en: Human
nl: Mens
