console main - en to kab translation catalogue (90 entries)

en: Console
kab: Tadiwent

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
kab: taladna;nced;cmd;izirig n tladan;selkem;shell;terminal;kgx;ticreḍt n yigelliden;

en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

en: New Tab
kab: Iccer amaynut

en: Terminal Emulator
kab: Emulator n Terminal

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
kab: Emulator n Terminal afessas i tnarit GNOME.

en: Terminal window
kab: Asfaylu n tadiwent

en: The GNOME Project
kab: Asenfar n GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Application
kab: Asnas

[ctx: shortcut window]
en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
kab: Tadiwent

[ctx: shortcut window]
en: Find
kab: Af

[ctx: shortcut window]
en: Copy
kab: Nɣel

[ctx: shortcut window]
en: Paste
kab: Senteḍ

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
kab: Iccaren

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
kab: Iccer amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
kab: Mdel iccer

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
kab: Sken akk iccaren

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
kab: Iccer uḍfir

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
kab: Iccer uzwir

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
kab: Smutti iccer ɣer yeffus

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
kab: Smutti iccer ɣer zelmaḍ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
kab: Uɣal ɣer yiccer 1-9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
kab: Uɣal ɣer yiccer 10

en: Cannot use both --command and positional parameters
kab: Ur yezmir ara ad isseqdec ɣef tikkelt --iɣewwaren n tladna akked uselfu

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
kab: # KGX %s s useqdec VTE %u.%u.%u %s

en: GPL 3.0 or later
kab: GPL 3.0 neɣ ticki

en: Execute the argument to this option inside the terminal
kab: Selkem afukel i textiṛt-a deg Terminal

en: Set the working directory
kab: Sbadu akaram n umahil

en: Wait until the child exits (TODO)
kab: Rǧu alamma yeffeɣ ugrud (TODO)

en: Set the initial window title
kab: Sbadu azwel n usfaylu amezwaru

en: TITLE
kab: AZWEL

en: ADVANCED: Set the shell to launch
kab: TALQAYT: Sbadu shell i usenker

en: ADVANCED: Set the scrollback length
kab: TALQAYT: Sbadu adrurem i usenker

en: LINES
kab: IZIRIGEN

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
kab: [-e|-- TALADNA [AFUKEL...]]

en: Close Window?
kab: Mdel asfaylu ?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
kab[0]: Tella tladna mazal tesselkam, amdal n usfaylu-a ad tt-isseḥbes, yerna yezmer ad d-yeglu s wayen ur nettuṛaǧu ara
kab[1]: Kra n tiludna mazal-itent sselkament, amdal n usfaylu-a ad tt-isseḥbes, yerna yezmer ad d-yeglu s wayen ur nettuṛaǧu ara

en: Close Tab?
kab: Mdel iccer ?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
kab[0]: Tella tladna mazal tesselkam, amdal n yiccer-a ad tt-isseḥbes, yerna yezmer ad d-yeglu s wayen ur nettuṛaǧu ara
kab[1]: Kra n tiludna mazal-itent sselkament, amdal n yiccer-a ad tt-isseḥbes, yerna yezmer ad d-yeglu s wayen ur nettuṛaǧu ara

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
kab: Taskant n ukala

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
kab: Sefsex (_C)

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
kab: Mde_l

en: Terminal Font
kab: Tasefsit n Terminal

en: _Select
kab: Fren (_S)

en: Font Name
kab: Isem n tsefsit

en: Font Family
kab: Tawacult n tsefsit

en: Font Preview
kab: Taskant n tsefsit

en: Font Size
kab: Tiddi n tsefsit

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
kab: Iccer %i

en: _Detach Tab
kab: Senser iccer (_D)

en: _Close
kab: Mdel (_C)

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
kab: Ḍmen teẓriḍ d acu i txeddem tladna:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
kab: Tesnetḍeḍ taladna isselkamen am unedbal

en: _Paste
kab: Senteḍ (_P)

en: No Font Set
kab: Ulac tasefsit yettusbadun

en: General
kab: Amatu

en: Font
kab: Tasefsit

en: Use _System Default
kab: Seqdec _Anagraw amezwer

en: Custom _Font
kab: Sagen _Tasefsit

en: Terminal Bell
kab: Nnaqus n Terminal

en: Play _Sound
kab: Γeṛ-d _Imesli

en: _Visual Effects
kab: _Isemda ibanen

en: Process %d
kab: Akala %d

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
kab: <b>Γeṛ kan</b> — Taladna ifukken s tengalt %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
kab: <b>Γeṛ kan</b> — Taladna ifukken

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
kab: <b>Yecceḍ usenkar</b> — %s

en: Command completed
kab: Taladna temmed

en: Find text
kab: Af aḍris

en: Previous Match
kab: Amṣada udfir

en: Next Match
kab: Amsaḍa uḍfir

en: Ctrl-click to open:
    %s
kab: Ctrl-click akken ad yeldi:
    %s

en: _Open Link
kab: Ldi aseɣwen (_O)

en: Copy _Link
kab: Nɣe_l aseɣwen

en: _Copy
kab: Nɣel (_C)

en: _Select All
kab: Fren-iten akk (_S)

en: Show in _Files
kab: Sken-it-id deg yifuyla

en: Follow System Style
kab: Ḍfer aɣanib n unagraw

en: Light Style
kab: Aɣanib aceεlal

en: Dark Style
kab: Anaw ubrik

en: _New Window
kab: Asfaylu amay_nut

en: _Show All Tabs
kab: _Sken akk iccaren

en: _Preferences
kab: Ismenyafen (_P)

en: _Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw (_K)

en: _About Console
kab: _Γef tdiwent

en: Find in Terminal
kab: Nadi deg Terminal

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan

en: Shrink Text
kab: Semẓiyy aḍris

en: Reset Size
kab: Wennez teɣzi

en: Enlarge Text
kab: Semɣer aḍris
