console main - en to pa translation catalogue (103 entries)

en: Console
pa: ਕਨਸੋਲ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
pa: ਕਮਾਂਡ;ਪਰੌਂਟ;ਕਮਾਂਡ-ਲਾਈਨ;ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ;ਚਲਾਓ;ਰਨ;ਸ਼ੈੱਲ;ਸ਼ੈਲ;ਟਰਮੀਨਲ;ਕਰਾਸ;

en: New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ

en: New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

en: Terminal Emulator
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
pa: ਗਨੋਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਈ ਸਰਲ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਲਈ ਸੌਖਾ ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ ਹੈ।

en: Terminal window
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੰਡੋ

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

[ctx: shortcut window]
en: Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: shortcut window]
en: New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

[ctx: shortcut window]
en: Find
pa: ਲੱਭੋ

[ctx: shortcut window]
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
pa: ਸਭ ਟੈਬਾਂ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
pa: ਟੈਬ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
pa: ਟੈਬ ਨੂੰ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
pa: ਟੈਬ 1-9 ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
pa: ਟੈਬ 10 ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: Translators: %s is the year range
en: © %s Zander Brown
pa: © %s ਜ਼ੈਂਡਰ ਬਰਾਊਨ

en: GPL 3.0 or later
pa: GPL 3.0 ਜਾਂ ਨਵਾਂ

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the * version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
pa: # KGX %s,  VTE %u.%u.%u %s ਵਰਤ ਕੇ

en: Cannot use both --working-directory and positional parameters
pa: -working-directory ਅਤੇ ਸਥਿਤੀ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਦੋਵੇਂ ਵਰਤੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: Execute the argument to this option inside the terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਇਸ ਚੋਣ ਨਾਲ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਚਲਾਓ

en: COMMAND
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Set the working directory
pa: ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ-ਨਾਂ

en: Wait until the child exits (TODO)
pa: ਚਲਾਈਲ ਖਤਮ ਹੋਣ ਤੱਕ ਉਡੀਕ (ਕਰਨ-ਵਾਲਾ)

en: Set the initial window title
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: TITLE
pa: ਟਾਈਟਲ

en: ADVANCED: Set the shell to launch
pa: ਤਕਨੀਕੀ: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਸ਼ੈੱਲ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: SHELL
pa: ਸ਼ੈੱਲ

en: ADVANCED: Set the scrollback length
pa: ਤਕਨੀਕੀ: ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ ਸਕਰੋਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਦਿਓ

en: LINES
pa: ਲਾਈਨਾਂ

note: Translators: %s is the version string, KGX is a codename and should be left as-is
en: KGX %s — Terminal Emulator
pa: KGX %s — ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
pa: [-e|-- ਕਮਾਂਡ [ਆਰਗੂਮੈਂਟ...]]

en: Close Window?
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
pa[0]: ਇੱਕ ਕਮਾਡ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ। ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾਲ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਜਿਸ ਨਾਲ ਕੁਝ ਵੀ ਨਤੀਜਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।
pa[1]: ਕੁਝ ਕਮਾਡਾਂ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚੱਲ ਰਹੀਆਂ ਹਨ। ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾਲ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਜਿਸ ਨਾਲ ਕੁਝ ਵੀ ਨਤੀਜਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Close Tab?
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
pa[0]: ਇੱਕ ਕਮਾਂਡ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ। ਇਹ ਟੈਬ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾਲ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਜਿਸ ਨਾਲ ਕੁਝ ਵੀ ਨਤੀਜਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।
pa[1]: ਕੁਝ ਕਮਾਡਾਂ ਹਾਲੇ ਵੀ ਚੱਲ ਰਹੀਆਂ ਹਨ। ਇਹ ਟੈਬ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾਲ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਜਿਸ ਨਾਲ ਕੁਝ ਵੀ ਨਤੀਜਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਸੂਚੀ

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_l)

en: Color string is wrong length
pa: ਰੰਗ ਸਤਰ ਦੀ ਲੰਬਾਈ ਗਲਤ ਹੈ

[ctx: livery-name]
en: Linux
pa: ਲੀਨਕਸ

[ctx: livery-name]
en: XTerm
pa: X-ਟਰਮ

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
pa: ਟੈਬ %i

en: _Detach Tab
pa: ਟੈਬ ਵੱਖ ਕਰੋ(_D)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
pa: ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਜਾਣਦੇ ਹੋ ਕਿ ਕਮਾਂਡ ਕੀ ਕਰਦੀ ਹੈ:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
pa: ਤੁਸੀਂ ਉਹ ਕਮਾਂਡ ਚੇਪ ਰਹੇ ਹੋ, ਜੋ ਕਿ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਚਲਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: _Paste
pa: ਚੇਪੋ(_P)

en: Process %d
pa: ਪਰੋਸੈਸ %d

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
pa: <b>ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ</b> — %s

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
pa: <b>ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ</b> — ਕਮਾਂਡ %i ਕੋਡ ਨਾਲ ਖਤਮ ਹੋਈ

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
pa: <b>ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ</b> — ਕਮਾਂਡ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: Command completed
pa: ਕਮਾਂਡ ਪੂਰੀ ਹੋਈ

en: Find text
pa: ਲਿਖਤ ਲੱਭੋ

en: Previous Match
pa: ਪਿਛਲੇ ਮੇਲ

en: Next Match
pa: ਅਗਲਾ ਮੇਲ

en: Ctrl-click to open:
    %s
pa: ਖੋਲ੍ਠਣ ਲਈ Ctrl-ਕਲਿੱਕ:
    %s

en: _Open Link
pa: ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Copy _Link
pa: ਲਿੰਕ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_L)

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_S)

en: Show in _Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ(_F)

en: Follow System Style
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਟਾਈਲ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ

en: Light Style
pa: ਹਲਕਾ ਸਟਾਈਲ

en: Dark Style
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ ਸਟਾਈਲ

note: Translators: ‘command’ is the argument name, and shouldn't be translated
en: Missing argument for --command
pa: --command ਲਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: Cannot use both --command and positional parameters
pa: --command ਅਤੇ ਸਥਿਤੀ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਦੋਵੇਂ ਵਰਤੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: _New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ(_N)

en: _Show All Tabs
pa: ਸਭ ਟੈਬਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ(_S)

en: _Preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _About Console
pa: ਕਨਸੋਲ ਬਾਰੇ(_A)

en: Find in Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਲੱਭੋ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Shrink Text
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਸੁੰਘੜੋ

en: Reset Size
pa: ਆਕਾਰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Enlarge Text
pa: ਲਿਖਤ ਆਕਾਰ ਵਧਾਓ

en: Terminal Font
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਫ਼ੋਂਟ

en: _Select
pa: ਚੁਣੋ(_S)

en: Font Name
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਨਾਂ

en: Font Family
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਗਰੁੱਪ

en: Font Preview
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਝਲਕ

en: Font Size
pa: ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ

en: No Font Set
pa: ਕੋਈ ਫ਼ੋਂਟ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: General
pa: ਆਮ

en: Font
pa: ਫ਼ੋਂਟ

en: Use _System Default
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਫਾਲਟ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ(_S)

en: Custom _Font
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫ਼ੋਂਟ(_F)

en: Behaviour
pa: ਰਵੱਈਆ

en: _Unlimited Scrollback
pa: ਬੇਅੰਤ ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ ਸਕਰੋਲ(_U)

en: _Scrollback Lines
pa: ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ ਸਕਰੋਲ ਕਰਨ ਲਈ ਲਾਈਨਾਂ(_S)

en: Terminal Bell
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਘੰਟੀ

en: Play _Sound
pa: ਆਵਾਜ਼ ਨੂੰ ਚਲਾਓ(_S)

en: _Visual Effects
pa: ਦਿੱਖ ਪ੍ਰਭਾਵ(_V)
