gnome-desktop - en to sr translation catalogue (37 entries)

en: File %s does not have a preview icon attribute
sr: Датотека %s нема особину за иконицу претпрегледа

en: No loadable icon for %s
sr: Нема учитљиве иконице за %s

en: Could not find thumbnailer for mime-type '%s'
sr: Нисам могао наћи ствараоца минијатуре за МИМЕ врсту „%s“

en: Failed to create folder '%s'
sr: Нисам успео направити фасциклу „%s“

en: The output folder '%s' is not writable
sr: Излазна фасцикла „%s“ није уписива

en: Unspecified
sr: Неодређено

note: TRANSLATORS: Used to distinguish the labels representing the gez_ER and gez_ET locales from gez_ER@abegede respective gez_ET@abegede. The difference is related to collation.
en: Abegede
sr: Абегеде

note: TRANSLATORS: Used to distinguish Cyrillic from Latin written language variants.
en: Cyrillic
sr: Ћирилица

note: TRANSLATORS: Also known as "Nagari", a written variant for many languages of the Indian subcontinent. See: https://en.wikipedia.org/wiki/Devanagari
en: Devanagari
sr: Девангари

note: TRANSLATORS: Used to distinguish the label representing the tt_RU locale from tt_RU@iqtelif. It's a special alphabet for Tatar.
en: IQTElif
sr: Икутелиф (IQTElif)

note: TRANSLATORS: The alphabet/script, not the language. Used to distinguish Latin from Cyrillic written language variants.
en: Latin
sr: Латиница

note: TRANSLATORS: "Saho" is a variant of the Afar language. Used to distinguish the label representing the aa_ER locale from aa_ER@saaho.
en: Saho
sr: Сахо

note: TRANSLATORS: "Valencia" is a dialect of the Catalan language spoken in Valencia. Used to distinguish the label representing the ca_ES locale from ca_ES@valencia.
en: Valencia
sr: Валенсија

en: CRTC %d cannot drive output %s
sr: ЦРТЦ „%d“ не може добије излаз „%s“

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sr: излаз „%s“ не подржава режим %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%d
sr: ЦРТЦ „%d“ не подржава ротацију =%d

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %d, new rotation = %d
sr: излаз „%s“ нема исте параметре као други клонирани уређај:
    постојећи режим = %d, нови режим = %d
    постојеће координате = (%d, %d), нове координате = (%d, %d)
    постојећа ротација = %d, нова ротација = %d

en: cannot clone to output %s
sr: не могу да клонирам у излаз „%s“

en: Trying modes for CRTC %d
sr: Испробавам режиме за ЦРТЦ „%d“

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sr: ЦРТЦ „%d“: испробавам режим %dx%d@%dHz без излаза на %dx%d@%dHz (%d. покушај)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sr: не могу да придружим ЦРТЦ-е излазима:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sr: ни један од изабраних режима није сагласан са могућим режимима:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sr: захтевана виртуелна величина је изван доступне: захтевана=(%d, %d), најмања=(%d, %d), највећа=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date plus day used in 24-hour mode. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%R:%S
sr: %A, %e. %b, %R:%S

en: %a %b %-e_%R
sr: %A, %e. %b, %R

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%R:%S
sr: %A, %e. %b, %R:%S

en: %b %-e_%R
sr: %A, %e. %b, %R

note: Translators: This is the time format with day used in 24-hour mode.
en: %a %R:%S
sr: %A, %R:%S

en: %a %R
sr: %A, %R

note: Translators: This is a time format with full date plus day used for AM/PM. Please keep the under- score to separate the date from the time.
en: %a %b %-e_%l:%M:%S %p
sr: %A, %e. %b, %l:%M:%S

en: %a %b %-e_%l:%M %p
sr: %A, %e. %b, %l:%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM. Please keep the underscore to separate the date from the time.
en: %b %-e_%l:%M:%S %p
sr: %A, %e. %b, %l:%M:%S

en: %b %-e_%l:%M %p
sr: %A, %e. %b, %l:%M

note: Translators: This is a time format with day used for AM/PM.
en: %a %l:%M:%S %p
sr: %A, %l:%M:%S

en: %a %l:%M %p
sr: %A, %l:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
sr: %l:%M:%S

en: %l:%M %p
sr: %l:%M
