gnome-desktop 2.2.2 - en to br translation catalogue (51 entries)

en: About GNOME
br: Diwar-benn GNOME

en: Learn more about GNOME
br: Gouzout hiroc'h diwar-benn GNOME

en: News
br: Keloù

en: GNOME Library
br: Levraoueg GNOME

en: Friends of GNOME
br: Mignoned GNOME

en: Contact
br: Daremprediñ

en: The Mysterious GEGL
br: Ar GEGL Kevrinus

en: The Squeaky Rubber GNOME
br: Ar chourrig lastikenn GNOME

en: Wanda The GNOME Fish
br: Wanda ar pesk GNOME

en: _Open URL
br: _Digeriñ un URL

en: _Copy URL
br: _Eilañ an URL

en: About the GNOME Desktop
br: Diwar-benn Burev GNOME

en: %(name)s: %(value)s
br: %(name)s : %(value)s

en: Welcome to the GNOME Desktop
br: Degemer mat war vBurev GNOME

en: Brought to you by:
br: Kaset deoc'h gant :

en: <b>%(name)s:</b> %(value)s
br: <b>%(name)s :</b> %(value)s

en: Version
br: Handelv

en: Distributor
br: Embanner

en: Build Date
br: Savet e

en: Display information on this GNOME version
br: Diskouez titouroù diwar-benn handelv GNOME-mañ

en: GNOME also includes a complete development platform for applications programmers, allowing the creation of powerful and complex applications.
br: GNOME a ginnig ur steudad klok a ostilhoù evit ar saverien meziantoù. Tu 'zo da grouiñ meziantoù luzius ha galloudus.

en: GNOME includes most of what you see on your computer, including the file manager, web browser, menus, and many applications.
br: Kavet 'vez 'barzh GNOME pep tra a-benn implijout ho urzhiataer, an evezhier restroù, ar merdeer kenrouedad, lañserioù, ha lod a meziantoù a bep seurt.

note: NOTE TO AUTHORS: Do not put anything in the following paragraphs that will be substituted by the configure script. Otherwise you will break the translations.
en: GNOME is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
br: Un endro burev aes d'an holl, stabil, frank hag arveradus eo GNOME evit savennoù ar familh Unix.

en: GNOME's focus on usability and accessibility, regular release cycle, and strong corporate backing make it unique among Free Software desktops.
br: Klask 'ra GNOME chom efedus hag aes da implijout. Kempennet 'vez alies gant tud a-vicher. Chom a  ra brudet e-touez ar Burevioù mezianteg.

en: GNOME's greatest strength is our strong community. Virtually anyone, with or without coding skills, can contribute to making GNOME better.
br: Nerzh pouezusañ GNOME eo hon bedig-bed kreñv. Forzh pehini gant gouiziegezh war ar programmiñ pe get a c'hell kas traoù a-benn gwellaat GNOME.

en: Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
br: Kantadoù a dud o deus kresket danvez diazez  GNOME abaoe ma oa krouet e 1997; kalz muioc'h ez eus bet o kenlabourat war dachennoù pouezhus all, troidigezhioù, teuliadur, surentezh ha savadur en o zouez.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
br: Dianav

en: Error reading file '%s': %s
br: Fazi o lenn restr '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
br: Fazi o lenn restr '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
br: Anv ebet

en: File '%s' is not a regular file or directory.
br: Ar restr '%s' n'eo ket ur restr pe un teuliad reizh.

en: No filename to save to
br: Anv restr ebet a-benn enrollañ anezhañ

en: Starting %s
br: O loc'hañ %s

en: No URL to launch
br: URL ebet da zigeriñ

en: Not a launchable item
br: N'eo ket un dra da zigeriñ

en: No command (Exec) to launch
br: Urzhiad ebet da loc'hañ (Exec)

en: Bad command (Exec) to launch
br: Urzhiad fall da loc'hañ (Exec)

en: Unknown encoding of: %s
br: Kodadur %s a zo dianav

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
br: Dibosupl eo kavout un dermenell, implijet e vo xterm met n'ez aio ket en-dro marteze

en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
br: Dibosupl eo kaout al loazioù skramm (CRTCoù, ezkasoù, modoù)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
br: fazi X dianav en ur adtapout al listennad mentoù skramm

en: could not get the range of screen sizes
br: Dibosupl eo kaout al listennad mentoù skramm

en: RANDR extension is not present
br: N'eo ket amañ an askouezh RANDR

en: could not get information about output %d
br: Dibosupl eo kaout titouroù diwar-benn an ezkas %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
br: Ar ment hag al lec'hiadur goulennet evit ar CRTC %d zo er-maez termenoù aotret: lec'hiadur=(%d, %d), ment=(%d, %d), uc'hek=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
br: Dibosupl eo termeniñ ar c'hefluniadur evit CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
br: Dibosupl eo kaout titouroù diwar-benn CRTC %d

en: Laptop
br: Urzhiataer hezoug

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
br: N'eo ket mat ar ment galloudel goulennet war ar ment posubl: goulenn=(%d, %d), izek=(%d, %d), uc'hek=(%d, %d)

en: could not find a suitable configuration of screens
br: Dibosupl eo kavout ur c'hefluniadur skramm dereat

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr-capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
br: Skrammoù klon
