gnome-desktop master - en to nds translation catalogue (51 entries)

en: About GNOME
nds: Över GNOME

en: Learn more about GNOME
nds: Mehr över GNOME rutkriegen

en: News
nds: Nahrichten

en: GNOME Library
nds: GNOME Bökerie

en: Friends of GNOME
nds: GNOME-Frünnen

en: Contact
nds: Kontakt

en: The Mysterious GEGL
nds: Dat mysteriöse GEGL

en: The Squeaky Rubber GNOME
nds: Dat Gummiaanten-GNOME

en: Wanda The GNOME Fish
nds: Wanda, de Gnome-Fisch

en: _Open URL
nds: URL _Opmaken

en: _Copy URL
nds: _URL koperen

en: About the GNOME Desktop
nds: Över de GNOME-Schrievdisk

en: Welcome to the GNOME Desktop
nds: Willkoumen to'm GNOME-Schrievdisk

en: Brought to you by:
nds: Ermöglicht döör:

en: Version
nds: Verschoon

en: Distributor
nds: Verdeeler

en: Build Date
nds: Produktschoonsdag

en: Display information on this GNOME version
nds: Informatschoonen över düsse Verschoon vun GNOME opwiesen

en: GNOME also includes a complete development platform for applications programmers, allowing the creation of powerful and complex applications.
nds: GNOME hett een kumplette Konstruktschoonsgrundlaag för Anwennenprogrammeerer to de Konstruktschoon vun mächdigen un veelschichtigen Programmen.

en: GNOME includes most of what you see on your computer, including the file manager, web browser, menus, and many applications.
nds: GNOME hett to'm bannig grooten Deel, wat je op dien Rekner siehst, ook de Dateioppasser, de Netkieker, Menüs un veelen anner Programme.

note: NOTE TO AUTHORS: Do not put anything in the following paragraphs that will be substituted by the configure script. Otherwise you will break the translations.
en: GNOME is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
nds: GNOME is frie to kreegen un hett een sekern Schrievdisk för Unix-Bedreevsysteme, de eenfach to gebruken is.

en: GNOME's focus on usability and accessibility, regular release cycle, and strong corporate backing make it unique among Free Software desktops.
nds: Dat Ogenmark op eenfachen Gebruk, regelmatige Verschoonen un starke Unnerstütten vun Unnernehmen makt GNOME enkelartig unner de frien Schrievdisken.

en: GNOME's greatest strength is our strong community. Virtually anyone, with or without coding skills, can contribute to making GNOME better.
nds: De grodste Starke vun GNOME liggt in de starke Gemeinschapt. In'n Groten un Ganzen künn all, ob sei sik nu mit Programmeern utkennen or nich, bi'm Verbettern vun GNOME mithölpen.

en: Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
nds: Siet 'em Start vu'm GNOME-Projekt 1997 hebben hunnerte vun Minschen mithölpt, GNOME to programmeeren. Veele hunnert mehr hebben eehren Bidrag to GNOME in annern wichdigen Rebeeten as in de Översetten, Dokumentatschoon un Qualitätssekern leest.

en: Laptop
nds: Klapprekner

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Error reading file '%s': %s
nds: Problem bi'm Lesen vun de Datei '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
nds: Fehler torüggspeelende Datei '%s': %s

en: No name
nds: Keen Naam

en: File '%s' is not a regular file or directory.
nds: Datei '%s' is keen/e goode Datei or Verteeknis.

en: Error cannot find file id '%s'
nds: Fehler: Kann de Datei mit de ID '%s' nich finnen

en: No filename to save to
nds: Keen Dateinaam to'n spiekern

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: No URL to launch
nds: Keene URL to'm starten

en: Not a launchable item
nds: Keene startbare Datei

en: No command (Exec) to launch
nds: Keene Order (Exec) to'm starten

en: Bad command (Exec) to launch
nds: Ungültige Order (Exec) to'm starten

en: Unknown encoding of: %s
nds: Unbekannte Koderen vun: %s

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
nds: Künn keen Terminal finnen, dat xterm bruken deit, ook as dat nich geiht

en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
nds: künn de Billschirmmiddel nich rutkregen (CRTCs, outputs, modes)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
nds: X Fehler bi'n Holen vun de Avmessen vun de Billschirmgröte, de nich handtohebben is

en: could not get the range of screen sizes
nds: künn de Billschirmgröte nich rutkregen

en: RANDR extension is not present
nds: RANDR Tosatt is nich verfögbar

en: could not get information about output %d
nds: künn keene Informatschoonen kreegen över Utgav %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nds: avfragte Positschoon/Gröte för CRTC %d is buten vun de tolaten Grenz: Positschoon(%d, %d), Grote=(%d, %d), Maximum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
nds: künn nich de akerate Konfiguratschoon setten för CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
nds: künn keene Informatschoonen rutkregen för CRTC %d

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
nds: keener vun de spiekerten Billschirmkonfiguratschoonen passt to de aktive Konfiguratschoon

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
nds: nödige virtuelle Gröte passt nich in verfögbare Gröte: nödig=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

en: could not find a suitable configuration of screens
nds: keene passende Konfiguratschoon för'n Billschirm funnen

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr-capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
nds: Speegelbillschirme
