gnome-desktop master - en to fy translation catalogue (37 entries)

en: About GNOME
fy: Oer GNOME

en: Learn more about GNOME
fy: Mear oer GNOME leare

en: News
fy: Nijs

en: GNOME Library
fy: GNOME Bibleteek

en: Friends of GNOME
fy: Freonen fan GNOME

en: Contact
fy: Kontakt

en: The Mysterious GEGL
fy: De Mysterieuse GEGL

en: The Squeaky Rubber GNOME
fy: De Kriterich Rubberen GNOME

en: Wanda The GNOME Fish
fy: Wande De GNOME-fisk

en: _Open URL
fy: URL Iepenje

en: _Copy URL
fy: URL Kopiearje

en: About the GNOME Desktop
fy: Oer de GNOME-Buroblêdkrite

en: Welcome to the GNOME Desktop
fy: Wolkom by de GNOME-Buroblêdkrite

en: Brought to you by:
fy: Brocht nei jo by:

en: Version
fy: Ferzje

en: Distributor
fy: Distribúsje

en: Build Date
fy: Boudatum

en: Display information on this GNOME version
fy: Ynformaasje oer dizze GNOME ferzje sjen litte

en: GNOME also includes a complete development platform for applications programmers, allowing the creation of powerful and complex applications.
fy: GNOME hald ek befetsje in kompleet platfoarm foar minsken die software meitsje wêrmei krêftige en komplekse tapassingen mei kin wurde boud.

en: GNOME includes most of what you see on your computer, including the file manager, web browser, menus, and many applications.
fy: GNOME is itjinge wêrmei jo wurkje en wat op jo computer sichtber, wêrûnder de triembehearder, webblêder, menu's en in soad applikaajes.

en: GNOME's focus on usability and accessibility, regular release cycle, and strong corporate backing make it unique among Free Software desktops.
fy: GNOME's Fokus op brûkberens en tagonklikins, geregelde ûtjeften fan ferbettere fersjes, en sterke stype fan it bedriuwslibben maket it unyk ûnder Frije Software desktops.

en: Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
fy: Hûnderten minsken hawwe koade bydrage oan GNOME sûnt it wie starte yn 1997; in soad mear hawwe bydrage op oare wichtiche manieren, dêrûnder oersettingen, dokumintaasje, en kwaliteitsbehear.

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
fy: Ûnbekend

en: Error reading file '%s': %s
fy: Flater ûnder it lêzen fan triem '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
fy: Flater ûnder it weromwine fan triem '%s': %s

note: Translators: the "name" mentioned * here is the name of an application or * a document Translators: the "name" mentioned here is the name of * an application or a document
en: No name
fy: Gjin namme

en: File '%s' is not a regular file or directory.
fy: Triem '%s' is gjin gewoane triem of map

en: Cannot find file '%s'
fy: Koe triem '%s' net fine

en: No filename to save to
fy: Gjin triemname om nei te bewarje

en: Starting %s
fy: Begjinne %s

en: No URL to launch
fy: Gjin URL

en: Unknown encoding of: %s
fy: Ûnbekende kodearring fan: %s

en: RANDR extension is not present
fy: RANDR-taheaksel is net oanwêzich

en: could not get information about output %d
fy: koe gjin ynformaasje krije our de útfier %d

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
fy: útfier %s stypt de modus %dx%d@%dHz net

en: cannot clone to output %s
fy: kin net kloane nei útfier %s

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr-capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your laptop's * screen is the same as your external monitor.  Here, "Mirror" is being * used as an adjective, not as a verb.  For example, t
en: Mirror Screens
fy: Skermen Spegelje
