gnome-devel-docs master - en to el translation catalogue (103 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Additional Materials
el: Επιπρόσθετο υλικό

note: (itstool) path: page/title
en: API stability
el: Σταθερότητα API

note: (itstool) path: synopsis/title
en: Summary
el: Σύνοψη

note: (itstool) path: section/title
en: API and ABI
el: API και ABI

note: (itstool) path: section/title
en: Stability
el: Σταθερότητα

note: (itstool) path: section/title
en: External Links
el: Εξωτερικοί σύνδεσμοι

note: (itstool) path: credit/name
en: The GTK+ Team
el: Η ομάδα GTK+

note: (itstool) path: info/desc
en: Our guidelines for C code in GNOME
el: Οι οδηγίες μας για κώδικα C στο GNOME

note: (itstool) path: page/title
en: C Coding Style
el: Στυλ κώδικα C

note: (itstool) path: section/title
en: Line Width
el: Πλάτος γραμμής

note: (itstool) path: section/title
en: Indentation
el: Εσοχή

note: (itstool) path: section/p
en: In general there are two preferred indentation styles for code in GNOME.
el: Γενικά υπάρχουν δύο προτεινόμενα στυλ εσοχής κώδικα για το GNOME.

note: (itstool) path: item/p
en: Linux Kernel style. Tabs with a length of 8 characters are used for the indentation, with K&amp;R brace placement:
el: Το στυλ Linux Kernel. Στηλοθέτες με μήκος 8 χαρακτήρων για εσοχή, με τοποθέτηση αγκίστρων K&amp;R:

note: (itstool) path: section/title
en: Tab Characters
el: Χαρακτήρες στηλοθέτη

note: (itstool) path: section/title
en: Conditions
el: Συνθήκες

note: (itstool) path: section/title
en: Functions
el: Συναρτήσεις

note: (itstool) path: section/title
en: Whitespace
el: Κενά διαστήματα

note: (itstool) path: section/p
en: Always put a space before an opening parenthesis but never after:
el: Προσθέστε πάντα ένα διάστημα πριν το άνοιγμα μιας παρένθεσης αλλά ποτέ μετά:

note: (itstool) path: section/p
en: When declaring a structure type use newlines to separate logical sections of the structure:
el: Όταν ορίζετε μια δομή χρησιμοποιήστε νέες γραμμές για να διαχωρίσετε τα λογικά κομμάτια της δομής:

note: (itstool) path: section/p
en: This is a little Emacs function that you can use to clean up lines with trailing whitespace:
el: Παρακάτω ακολουθεί μια συνάρτηση Emacs με την οποία μπορείτε να καθαρίσετε τις γραμμές με κενά διαστήματα στο τέλος αυτής.

note: (itstool) path: section/title
en: The <code>switch</code> Statement
el: Η συνθήκη <code>switch</code>

note: (itstool) path: section/title
en: Header Files
el: Κεφαλίδες

note: (itstool) path: section/title
en: GObject Classes
el: Κλάσεις GObject

note: (itstool) path: section/p
en: And callback types:
el: Και τύπους επανάκλησης:

note: (itstool) path: td/p
en: Macro
el: Μακροεντολή

note: (itstool) path: section/p
en: See <link xref="memory-management"/> for more details.
el: Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε <link xref="memory-management"/>.

note: (itstool) path: section/title
en: Macros
el: Μακροεντολές

note: (itstool) path: section/title
en: Public API
el: Δημόσιο API

note: (itstool) path: section/title
en: Private API
el: Ιδιωτικό API

note: (itstool) path: page/title
en: Databases
el: Βάσεις δεδομένων

note: (itstool) path: section/title
en: When to Use Databases
el: Πότε να χρησιμοποιήσετε βάσεις δεδομένων

note: (itstool) path: section/title
en: Using GOM
el: Χρήση του GOM

note: (itstool) path: section/title
en: Using GVDB
el: Χρήση του GVDB

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

note: (itstool) path: section/title
en: Build System
el: Σύστημα δόμησης

note: (itstool) path: section/title
en: Standard Layout
el: Τυπική διάταξη

note: (itstool) path: section/title
en: Public APIs
el: Δημόσια API

note: (itstool) path: section/p
en: Instead of:
el: Αντί για:

note: (itstool) path: section/p (itstool) path: example/p
en: For example:
el: Για παράδειγμα:

note: (itstool) path: section/title
en: D-Bus APIs
el: D-Bus API

note: (itstool) path: section/title
en: GError Usage
el: Χρήση GError

note: (itstool) path: section/title
en: GList Usage
el: Χρήση GList

note: (itstool) path: credit/name
en: GNOME Foundation
el: Ίδρυμα GNOME

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: General Guidelines
el: Γενικές οδηγίες

note: (itstool) path: section/title
en: General Guidelines
el: Γενικές οδηγίες

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: References
el: Αναφορές

note: (itstool) path: section/title
en: References
el: Αναφορές

note: (itstool) path: section/title
en: API Design
el: Σχεδιασμός API

note: (itstool) path: page/title
en: Logging
el: Καταγραφή

note: (itstool) path: section/title
en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

note: (itstool) path: section/title
en: journald Integration
el: Ενσωμάτωση στο journald

note: (itstool) path: section/title
en: What is <code>GMainContext</code>?
el: Τι είναι <code>GMainContext</code>;

note: (itstool) path: section/title
en: What is <code>GMainLoop</code>?
el: Τι είναι <code>GMainLoop</code>;

note: (itstool) path: page/title
en: Memory Management
el: Διαχείριση μνήμης

note: (itstool) path: td/p
en: Function name
el: Όνομα συνάρτησης

note: (itstool) path: td/p
en: Copy the source to the destination.
el: Αντιγραφή της πηγής στον προορισμό.

note: (itstool) path: section/title
en: Function Calls
el: Κλήσεις συναρτήσεων

note: (itstool) path: section/title
en: GObject APIs
el: GObject API

note: (itstool) path: item/p
en: <code>WblSchema</code> structure
el: Δομή <code>WblSchema</code>

note: (itstool) path: item/p
en: <code>WblSchemaClass</code> structure
el: Δομή <code>WblSchemaClass</code>

note: (itstool) path: item/p
en: <code>WBL_TYPE_SCHEMA</code> macro
el: Μακροεντολή <code>WBL_TYPE_SCHEMA</code>

note: (itstool) path: item/p
en: <code>WBL_IS_SCHEMA</code> macro
el: Μακροεντολή <code>WBL_IS_SCHEMA</code>

note: (itstool) path: item/p
en: <code>wbl_schema_get_type</code> function
el: Συνάρτηση <code>wbl_schema_get_type</code>

note: (itstool) path: item/p
en: <code>wbl_schema_new</code> function
el: Συνάρτηση <code>wbl_schema_new</code>

note: (itstool) path: item/p
en: <code>wbl_schema_load_from_data</code> function
el: Συνάρτηση <code>wbl_schema_load_from_data</code>

note: (itstool) path: page/title
en: Parallel Installability
el: Παράλληλη εγκατάσταση

note: (itstool) path: item/p
en: Set <code>GETTEXT_PACKAGE</code> to <code><var>library</var>-<var>version</var></code>. (<link xref="#gettext"/>)
el: Ορίστε το <code>GETTEXT_PACKAGE</code> στο <code><var>library</var>-<var>version</var></code>. (<link xref="#gettext"/>)

note: (itstool) path: section/title
en: Solution
el: Λύση

note: (itstool) path: section/title
en: Version Numbers
el: Αριθμοί έκδοσης

note: (itstool) path: section/title
en: C Header Files
el: Αρχεία κεφαλίδων C

note: (itstool) path: listing/title
en: Header Files in Automake
el: Κεφαλίδες στο Automake

note: (itstool) path: section/title
en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

note: (itstool) path: listing/title
en: Libraries in Automake
el: Βιβλιοθήκες στο Automake

note: (itstool) path: section/title
en: pkg-config Files
el: Αρχεία pkg-config

note: (itstool) path: section/title
en: Configuration Files
el: Αρχεία ρυθμίσεων

note: (itstool) path: section/title
en: Gettext Translations
el: Μεταφράσεις Gettext

note: (itstool) path: section/title
en: D-Bus Interfaces
el: Διεπαφές D-Bus

note: (itstool) path: list/title
en: Service Names
el: Όνομα υπηρεσίας

note: (itstool) path: list/title
en: Interface Names
el: Όνομα διεπαφών

note: (itstool) path: list/title
en: Object Paths
el: Διαδρομές αντικειμένων

note: (itstool) path: page/title
en: Threading
el: Νηματοποίηση

note: (itstool) path: section/title
en: When to Use Threading
el: Πότε να χρησιμοποιήσετε νηματοποίηση

note: (itstool) path: section/title
en: Using Threading
el: Χρήση νηματοποίησης

note: (itstool) path: section/title
en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

note: (itstool) path: section/title
en: GCC and Clang
el: GCC και Clang

note: (itstool) path: item/p
en: Add <code>AX_VALGRIND_CHECK</code> to <file>configure.ac</file>.
el: Προσθέστε το <code>AX_VALGRIND_CHECK</code> στο <file>configure.ac</file>.

note: (itstool) path: section/title
en: cachegrind and KCacheGrind
el: cachegrind και KCacheGrind

note: (itstool) path: section/title
en: helgrind and drd
el: helgrind και drd

note: (itstool) path: section/title
en: gcov and lcov
el: gcov και lcov

note: (itstool) path: item/p
en: Add <code>AX_CODE_COVERAGE</code> to <file>configure.ac</file>.
el: Προσθέστε <code>AX_CODE_COVERAGE</code> στο <file>configure.ac</file>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use of Git
el: Χρήση του Git

note: (itstool) path: section/title
en: Merging Procedure
el: Διαδικασία συγχώνευσης

note: (itstool) path: item/p
en: Run <cmd>git push</cmd>
el: Εκτελέστε <cmd>git push</cmd>

note: (itstool) path: item/p
en: Tag the release: <cmd>git tag -s x.y.z</cmd> (where ‘x.y.z’ is the package version number)
el: Δώστε μια ετικέτα στην έκδοση: <cmd>git tag -s x.y.z</cmd> (όπου ‘x.y.z’ είναι ο αριθμός έκδοσης)

note: (itstool) path: item/p
en: Run <cmd>git push origin x.y.z</cmd> (where ‘x.y.z’ is the package version number)
el: Εκτελέστε <cmd>git push origin x.y.z</cmd> (όπου ‘x.y.z’ είναι ο αριθμός έκδοσης)

note: (itstool) path: item/p
en: Run <cmd>git commit -a -m "Post-release version increment"</cmd>
el: Εκτελέστε <cmd>git commit -a -m "Post-release version increment"</cmd>

note: (itstool) path: item/title
en: Consistency
el: Συνοχή

note: (itstool) path: item/title
en: Extensibility
el: Επεκτασιμότητα

note: (itstool) path: section/title
en: Book References
el: Αναφορές βιβλίων

note: (itstool) path: item/p
en: <link href="http://www.cc2e.com">Code Complete</link>, by Steve McConnell.
el: <link href="http://www.cc2e.com">Code Complete</link>, από Steve McConnell.

note: (itstool) path: item/p
en: <link href="http://martinfowler.com/books/refactoring.html"> Refactoring: Improving the Design of Existing Code </link>, by Martin Fowler.
el: <link href="http://martinfowler.com/books/refactoring.html"> Refactoring: Improving the Design of Existing Code </link>, από Martin Fowler.

note: (itstool) path: item/p
en: <link href="http://en.wikipedia.org/wiki/Design_Patterns"> Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software </link>, by Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson and John Vlissides.
el: <link href="http://en.wikipedia.org/wiki/Design_Patterns"> Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software </link>, από Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson και John Vlissides.

note: (itstool) path: item/p
en: <link href="http://astore.amazon.com/gnomestore-20/detail/020163385X"> Object-Oriented Design Heuristics </link>, by Arthur Riel.
el: <link href="http://astore.amazon.com/gnomestore-20/detail/020163385X"> Object-Oriented Design Heuristics </link>, από Arthur Riel.
