gnome-devel-docs master - en to ro translation catalogue (7 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Other style guides and books about organizing free software projects
ro: Alte ghiduri de stil și cărți despre organizarea de proiecte de programe libere

note: (itstool) path: page/title
en: Additional Materials
ro: Materiale suplimentare

note: (itstool) path: page/p
en: Here we give you links to other materials that you may want to read. These will teach you a lot about how to work on large distributed teams of free software developers, and about good programming style in general.
ro: Aici vă oferim legături la alte materiale care v-ar putea fi de folos. Acestea vă vor învăța multe despre modul de lucru în echipe mari, distribuite, de dezvoltatori de programe libere, și despre un bun stil de programare în general.

note: (itstool) path: item/p
en: <link href="http://www.gnu.org/prep/standards/">GNU Coding Standards</link>. This is an old document, but it still has lots of excellent advice. It talks about C coding style, issues when dealing with plug-in systems, common option names for command-line programs, conventions for Makefiles, and some very GNU-ish details like using Texinfo for documentation.
ro: <link href="http://www.gnu.org/prep/standards/">GNU Coding Standards</link>. Acesta este un document vechi, dar mai are încă o mulțime de sfaturi excelente. Se vorbește despre C și stilul de programare, probleme atunci când se ocupă cu sisteme de module (plugins), nume comune de opțiuni de programe pentru linia de comandă, convențiile Makefiles și unele detalii foarte GNU ca folosirea lui Texinfo pentru documentație.

note: (itstool) path: info/desc
en: Backwards compatibility in APIs
ro: Compatibilitate retroactivă în API-uri

note: (itstool) path: page/title
en: API stability
ro: Stabilitatea API-urilor

note: (itstool) path: synopsis/title
en: Summary
ro: Sumar
