gnome-getting-started-docs master - en to ca translation catalogue (235 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
ca: És el primer cop que utilitzeu el GNOME? Apreneu a fer-lo servir.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
ca: Primers passos amb el GNOME

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
ca: Primers passos

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
ca: Primers passos

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
ca: Iniciació d'aplicacions

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
ca: Inicieu aplicacions

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
ca: Moveu el ratolí fins a la cantonada d'<gui>Activitats</gui> situada a la part superior esquerra de la pantalla.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
ca: Feu clic a la icona <gui>Mostra les aplicacions</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
ca: Feu clic a l'aplicació que voleu iniciar, per exemple, l'Ajuda.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
ca: Si preferiu fer ús del teclat per a obrir la <gui>Vista general de les activitats</gui> premeu la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
ca: Comenceu a escriure el nom de l'aplicació que voleu iniciar.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
ca: Per iniciar l'aplicació premeu la tecla de <key>Retorn</key>.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
ca: Canviar entre les tasques

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
ca: Canvieu entre les tasques

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
ca: Feu clic en una finestra per canviar a aquella tasca.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
ca: Per maximitzar una finestra i que ocupi la part esquerra de la pantalla, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap a l'esquerra.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
ca: Quan es realci la meitat de la pantalla, deixeu anar la finestra.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
ca: Per maximitzar una finestra i que ocupi la part dreta de la pantalla, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap a la dreta.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
ca: Premeu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key><key> Tabulació</key></keyseq> per visualitzar el <gui>canviador de finestres</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
ca: Deixeu anar la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> si voleu seleccionar la finestra realçada següent.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
ca: Per passar a través de la llista de les finestres obertes, mantingueu premuda la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> i premeu la tecla de <key>Tabulació</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ca: Premeu la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> per visualitzar la <gui>Vista general de les activitats</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
ca: Comenceu a escriure el nom de l'aplicació a la qual voleu canviar.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
ca: Quan l'aplicació aparegui com a primer resultat, premeu la tecla de <key>Retorn</key> per canviar a ella.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
ca: Utilitzar finestres i espais de treball

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
ca: Finestres i espais de treball

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
ca: Per maximitzar una finestra, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap a la part superior de la pantalla.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
ca: Quan es realci la pantalla, deixeu anar la finestra.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
ca: Per desmaximitzar una finestra, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap al centre de la pantalla.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
ca: També podeu desmaximitzar la finestra si feu clic en la barra superior i arrossegueu la finestra cap al centre de la pantalla.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
ca: Per maximitzar una finestra i que ocupi la part dreta de la pantalla, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap a la dreta.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
ca: Per maximitzar una finestra mitjançant el teclat, mantingueu premuda la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> i premeu <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
ca: Per desmaximitzar la finestra mantingueu premuda la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> i premeu <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
ca: Per maximitzar una finestra i que ocupi la part dreta de la pantalla, mantingueu premuda la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> i premeu <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
ca: Per maximitzar una finestra i que ocupi la part esquerra de la pantalla, mantingueu premuda la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> i premeu <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
ca: Si voleu anar a un espai de treball que es troba a sota de l'espai de treball actual, premeu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key><key>Av Pàg</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
ca: Si voleu anar a un espai de treball que es troba a sobre de l'espai de treball actual, premeu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key><key>Re Pàg</key></keyseq>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
ca: Tasques comunes

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
ca: Us donem la benvinguda

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
ca: Canviar el fons de pantalla

note: (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
ca: Responeu als missatges

note: (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
ca: Responeu més tard

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
ca: Canvieu la data, l'hora i la zona horària

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
ca: Maximitzeu

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
ca: Restaureu

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
ca: Meitat esquerra de la pantalla

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
ca: Àrea de treball avall

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
ca: Àrea de treball amunt

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
ca: Meitat dreta de la pantalla

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
ca: Activitats

note: (itstool) path: titles/t Translators: Enter is the name of the key.
en: Enter
ca: Retorn

note: (itstool) path: titles/t Translators: Tab is the name of the key.
en: Tab
ca: Tabulació

note: (itstool) path: titles/t
en: Esc
ca: Escapada

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
ca: ajuda

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
ca: Només comenceu a escriure…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Settings
ca: Paràmetres

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
ca: Fons

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
ca: Fons de pantalla

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
ca: Seleccioneu

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
ca: A punt per a la reunió?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
ca: Arribaré allà de seguida...

note: (itstool) path: titles/t
en: Good stuff, thanks again
ca: Excel·lent! Gràcies un altre cop

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
ca: Gràcies per l'ajuda

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
ca: De res.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
ca: Sou molt amable.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
ca: Obriu el calendari

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
ca: Obriu els rellotges

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
ca: Configuració de la data i de l'hora

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
ca: Configuració automàtica de la data i l'hora

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
ca: Configuració automàtica de la data i l'hora

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
ca: 14 d'octubre de 2013, 20:00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
ca: 14 d'octubre de 2013, 14:00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
ca: Navegar per la web

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
ca: Un Tutorial per navegar per la web

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
ca: Navegar per la web

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
ca: Feu clic al menú <gui>Aplicacions</gui> situat a la part superior esquerra de la pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
ca: En el menú seleccioneu <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ca: Moveu el ratolí fins a la cantonada d'<gui>Activitats</gui> situada a la part superior esquerra de la pantalla per visualitzar la <gui>Vista general de les activitats</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
ca: A la barra situada a part esquerra de la pantalla, feu clic a la icona del navegador d'Internet <app>Firefox</app>.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
ca: També podeu executar el navegador <link xref="gs-use-system-search">simplement teclejant</link> <em>Firefox</em> a la <gui>Vista general de les activitats</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
ca: A la barra situada a la part esquerra de la pantalla, feu clic a la icona del navegador d'Internet <app>Web</app>.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
ca: També podeu executar el navegador <link xref="gs-use-system-search">simplement teclejant</link> <em>web</em> a la <gui>Vista general de les activitats</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
ca: Feu clic a la barra d'adreces situada a la part superior de la finestra del navegador i comenceu a escriure l'adreça del lloc web que voleu visitar.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
ca: Des del moment que comenceu a escriure l'adreça d'un lloc web, el navegador el comença a cercar a l'historial i a les adreces d'interès, d'aquesta manera no cal que recordeu quina és l'adreça exacta.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
ca: En cas que l'adreça del lloc web estigui a l'historial o a les adreces d'interès apareixerà una llista desplegable just a sota de la barra d'adreces.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
ca: A la llista desplegable podreu seleccionar ràpidament un lloc web mitjançant les tecles de desplaçament.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
ca: Un cop seleccionada, premeu la tecla de <key>Retorn</key> per visitar-la.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
ca: Canviar la data, l'hora i la zona horària

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
ca: Un programa d'aprenentatge per canviar la data, l'hora i la zona horària

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
ca: Canviar la data, l'hora i la zona horària

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
ca: Feu clic al <gui xref="shell-introduction#yourname">menú del sistema</gui> situat a la part dreta de la barra superior.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Settings</gui>.
ca: Feu clic a <gui>Paràmetres</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Date &amp; Time</gui> from the sidebar.
ca: Seleccioneu <gui>Data i hora</gui> des de la barra lateral.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
ca: Assegureu-vos que l'opció de <gui>Fus horari automàtic</gui> estigui desactivada, llavors feu clic a <gui>Fus horari</gui> que es troba situat a sota.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
ca: Podeu establir la vostra ciutat actual bé seleccionant-la sobre el mapa o bé fent servir el quadre de cerca situat a la part superior del mateix mapa.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
ca: Tanqueu la finestra del mapa del món per tornar al quadre <gui>Data i l'hora</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
ca: Assegureu-vos que l'opció de <gui>Data i hora automàtiques</gui> estigui desactivada, llavors feu clic a <gui>Data i hora</gui> per obrir la finestra de <gui>Data i hora</gui>. En aquesta finestra podeu ajustar la data i l'hora fent servir els botons de <gui>+</gui> o <gui>-</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel, and then close the panel.
ca: Tanqueu la finestra per tornar al quadre <gui>Data i hora</gui> i tancar el quadre.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
ca: Connecteu-vos als comptes en línia

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
ca: Un programa d'aprenentatge per connectar-se als comptes en línia

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
ca: Connecteu-vos als comptes en línia

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
ca: Feu clic al quadre <gui>Comptes en línia</gui>, llavors feu clic al servei del compte en línia que voleu usar.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
ca: Això obrirà una finestra nova des de la qual podeu iniciar la sessió del compte.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
ca: Un cop iniciada la sessió, i en la majoria dels casos, haureu de permetre l'accés al servei per poder utilitzar-lo.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
ca: Per exemple, si us esteu connectant al vostre compte del Google, haureu de fer clic al botó <gui>Concedeix accés</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
ca: Molts comptes en línia us deixen escollir els serveis que es poden utilitzar amb el compte. Si no voleu utilitzar un servei feu clic al commutador <gui>actiu/inactiu</gui> situat a la part dreta de la finestra per inhabilitar-lo.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
ca: Data i hora

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
ca: Data i hora automàtica

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
ca: Requereix accés a Internet

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
ca: Fus horari automàtic

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
ca: 1 de setembre del 2015 a les 9:51 del matí

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
ca: Fus horari

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
ca: EDT (New York, Estats Units)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
ca: Format de l'hora

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
ca: 24 hores

note: (itstool) path: text/tspan
en: Details
ca: Detalls

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
ca: Connecteu-vos

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
ca: Un programa d'aprenentatge per connectar-se a Internet

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
ca: Connecteu-vos

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
ca: Podeu veure l'estat de la connexió a la xarxa a la part dreta de la barra superior.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
ca: Connecteu-vos a una xarxa amb fil

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
ca: La icona de l'estat de la connexió a la xarxa situada a la part dreta de la barra superior indica que esteu fora de línia.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
ca: L'estat de fora de línia pot ser degut a diverses causes, per exemple: que el cable de xarxa estigui desconnectat, que l'ordinador estigui en <em>mode d'avió</em> o que no hi hagi cap xarxa sense fil disponible al vostre voltant.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
ca: Si voleu utilitzar una connexió amb fil, només cal que connecteu un cable de xarxa. L'ordinador intentarà configurar la connexió de xarxa automàticament.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
ca: Mentre s'està configurant la connexió de xarxa, la icona de l'estat de la connexió a la xarxa mostra tres punts.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
ca: Un cop s'ha configurat correctament la connexió de xarxa, la icona de l'estat de la connexió a la xarxa canvia per mostrar el símbol d'un ordinador connectat en xarxa.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
ca: Connecteu-vos a una xarxa sense fil

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
ca: Per connectar-se a una xarxa Wi-Fi sense fil:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
ca: Seleccioneu <gui>Wi-Fi apagat</gui>. La secció de connexió Wi-Fi del menú s'expandirà.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
ca: Cliqueu <gui>Seleccioneu una xarxa</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
ca: Només us podeu connectar a una xarxa sense fil si el vostre maquinari ho suporta i si us trobeu dins d'una zona amb cobertura d'una xarxa sense fil.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
ca: De la llista de xarxes sense fil disponibles, seleccioneu la xarxa a la qual us voleu connectar i per confirmar, feu clic a <gui>Connecta</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
ca: En funció de quina sigui la configuració de la xarxa, se us demanaran les credencials per connectar-vos-hi.

note: (itstool) path: g/title
en: settings
ca: paràmetres

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
ca: Comptes en línia

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
ca: Afegeix un compte

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
ca: Connecteu-vos a les vostres dades al núvol

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
ca: Compte del Google

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
ca: Cancel·la

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
ca: Registreu-vos

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
ca: Inicieu la sessió

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
ca: Correu electrònic

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
ca: Contrasenya

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
ca: Inicieu la sessió

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
ca: Permeteu l'accés

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
ca: Denegueu l'accés

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
ca: Inici de sessió corporativa (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
ca: Utilitzeu-lo per

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
ca: Correu

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
ca: Calendari

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
ca: Contactes

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
ca: Imatges

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
ca: Fitxers

note: (itstool) path: text/tspan
en: Printers
ca: Impressores

note: (itstool) path: text/tspan
en: Remove Account
ca: Suprimeix el compte

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
ca: Sense fil

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
ca: Seleccioneu una xarxa

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
ca: Desactiva

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Settings
ca: Paràmetres de la xarxa sense fil

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
ca: Xarxes sense fil

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
ca: Connecta

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
ca: Trieu una xarxa

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
ca: Iniciar les aplicacions

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
ca: Un programa d'aprenentatge per iniciar les aplicacions

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
ca: Iniciar les aplicacions amb el ratolí

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
ca: Feu clic a la icona <gui>Mostra les aplicacions</gui> situada a la part inferior de la barra situada a la part esquerra de la pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
ca: Es mostrarà una llista amb les aplicacions. Feu clic a l'aplicació que voleu iniciar, per exemple, l'Ajuda.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
ca: Iniciar les aplicacions amb el teclat

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
ca: Premeu la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> per a obrir la <gui>Vista general de les activitats</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
ca: Comenceu a escriure el nom de l'aplicació que voleu iniciar. La cerca de l'aplicació comença instantàniament.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
ca: Un cop es mostri, i estigui seleccionada, la icona de l'aplicació premeu <key>Retorn</key> per iniciar-la.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
ca: Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual 3.0 No adaptada

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
ca: Aquesta obra està subjecta a la llicència <_:link-1/>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
ca: només cal que escriviu

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
ca: Comptes

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
ca: Directrius de les icones

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
ca: Contenidors segurs de Linux

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
ca: Conferència de desenvolupadors del 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
ca: Cerca

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
ca: Canviar entre les tasques

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
ca: Un programa d'aprenentatge per canviar entre les tasques

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
ca: Moveu el ratolí fins a la cantonada d'<gui>Activitats</gui> situat a la part superior esquerra de la pantalla per visualitzar la <gui>Vista general d'activitats</gui>. S'hi mostraran, en forma de petites finestres, les tasques obertes.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
ca: Podeu canviar entre tasques a través de la <gui>llista de finestres</gui> situada a la part inferior de la pantalla. Les tasques obertes són botons a la <gui>llista de finestres</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
ca: Feu clic en una finestra de la <gui>llista de finestres</gui> per canviar a aquella tasca.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
ca: Organitzar les finestres en mosaic

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
ca: Per maximitzar una finestra de forma que ocupi la meitat de la pantalla, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap a la part dreta o esquerra de la pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
ca: Quan es realci la meitat de la pantalla, deixeu-la anar. La finestra ocuparà la meitat escollida de la pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
ca: Per maximitzar dues finestres, una al costat de l'altra, agafeu la segona finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap a la meitat oposada de la pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
ca: Quan es realci la meitat de la pantalla, deixeu-la anar. La finestra ocuparà la meitat oposada de la pantalla.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
ca: Canviar entre finestres

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
ca: Premeu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key><key>Tabulació</key></keyseq> per visualitzar el <gui>canviador de finestres</gui>, on es llisten les que estan obertes actualment.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
ca: Deixeu anar la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> per seleccionar la finestra realçada següent del <gui>canviador de finestres</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
ca: Utilitzar la cerca per canviar d'aplicació

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ca: Premeu la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> per visualitzar la <gui>Vista general de les activitats</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
ca: Comenceu a escriure el nom de l'aplicació a la qual voleu canviar. A mesura que aneu escrivint es mostraran les aplicacions que hi coincideixin.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
ca: Quan l'aplicació a la qual voleu canviar aparegui com a primer resultat, premeu la tecla de <key>Retorn</key> per canviar a ella.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
ca: Utilitzar el cercador del sistema

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
ca: Un programa d'aprenentatge sobre el cercador del sistema

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
ca: Utilitzar el cercador del sistema

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
ca: Obriu la vista general d'<gui>Activitats</gui> fent clic a <gui>Activitats</gui> en la part superior esquerra de pantalla, o prement la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key>. Per cercar comenceu a escriure.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
ca: Els resultats que coincideixin amb el que heu escrit aniran apareixent a mesura que escriviu. La primera coincidència estarà sempre realçada i situada a la part superior.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
ca: Premeu <key>Retorn</key> per canviar al primer resultat realçat.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
ca: Entre els elements que poden aparèixer als resultats de la cerca hi ha:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
ca: les aplicacions coincidents, es mostren a la part superior dels resultats de la cerca,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
ca: paràmetres de configuració,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
ca: contactes coincidents,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
ca: documents coincidents,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
ca: calendari coincident,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
ca: calculadora coincident,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
ca: programari coincident,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
ca: fitxers coincidents,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
ca: terminal coincident,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
ca: contrasenyes i claus coincidents.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
ca: Feu clic sobre l'element al qual voleu canviar als resultats de la cerca.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
ca: També podeu realçar un element mitjançant les fletxes de desplaçament i prémer <key>Retorn</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
ca: Cercar des de les aplicacions

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
ca: El sistema de cerca mostra resultats proporcionats per diverses aplicacions. A la part esquerra dels resultats podeu veure les icones de les aplicacions que els han proporcionat. Feu clic a sobre d'una de les icones per reiniciar la cerca des de l'aplicació associada a la icona. Donat que només es mostren els millors resultats a la <gui>Vista general de les activitats</gui>, cercar des de l'aplicació pot proporcionar millors resultats.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
ca: Personalitzar els resultats de la cerca

note: (itstool) path: note/p
en: Your computer lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
ca: L'ordinador us permet personalitzar quins resultats de cerca voleu mostrar a la <gui>Vista general de les activitats</gui>. Per exemple, podeu escollir si voleu incloure als resultats els llocs web, les fotografies o la música.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
ca: Si voleu personalitzar quins resultats es mostraran als resultats de la cerca:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
ca: Feu clic a <gui>Cerca</gui> al quadre esquerre.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the switch next to the search location you want to enable or disable.
ca: A la llista llocs on es pot cercar, feu clic al commutador al costat del lloc que voleu habilitar o inhabilitar.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
ca: Usar finestres i espais de treball

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
ca: Un programa d'aprenentatge per utilitzar les finestres i els espais de treball

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
ca: Maximitzeu i desmaximitzeu les finestres

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
ca: Per maximitzar una finestra, de forma que ocupi tot l'espai de l'escriptori, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap a la part superior de la pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
ca: Quan es realci la pantalla, deixeu anar la finestra.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
ca: Per restaurar la mida de la finestra minimitzada, agafeu la finestra per la barra del títol i arrossegueu-la cap al centre de la pantalla.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
ca: Maximitzeu i desmaximitzeu les finestres mitjançant el teclat

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
ca: Per desmaximitzar una finestra utilitzant el teclat, mantingueu premuda la tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key> i premeu <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
ca: Organitzar les finestres en mosaic mitjançant el teclat

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
ca: Canviar d'espai de treball mitjançant el teclat

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
ca: Si voleu anar a un espai de treball que es troba a sota de l'espai de treball actual, premeu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key><key>Av Pàg</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
ca: Si voleu anar a un espai de treball que es troba a sobre de l'espai de treball actual, premeu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Súper</key><key>Re Pàg</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
ca: Aplicacions
