gnome-getting-started-docs master - en to eo translation catalogue (283 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
eo: Ĉu nova al GNOME? Lernu kiel uzi.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
eo: Komenci kun GNOME

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
eo: Komenci

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
eo: Komenci

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
eo: Lanĉi aplikaĵojn

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
eo: Lanĉi aplikaĵojn

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
eo: Movu vian musmontrilon al la <gui>Aktivecoj</gui>-angulo ĉe la supra maldekstro de la ekrano.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
eo: Alklaku la <gui>Montri aplikaĵojn</gui>-bildsimbolon.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
eo: Alklaku la aplikaĵon, kiun vi volas lanĉi, ekzemple, Helpo.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
eo: Alternative, uzu la klavaron por malfermi la <gui>Aktivecoj-Superrigardo</gui> per premi la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
eo: Komencu tajpi la nomon de la aplikaĵo, kiun vi volas lanĉi.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
eo: Premu <key>Enter</key> por lanĉi la aplikaĵon.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
eo: Uzi fenestrojn kaj laborspacojn

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
eo: Fenestroj kaj laborspacoj

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
eo: Por maksimumigi fenestron, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin al la supro de la ekrano.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
eo: Kiam la ekrano estas emfazita, malkaptu la fenestron.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
eo: Por malmaksimumigi fenestron, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin for de la rando de la ekrano.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
eo: Vi povas ankaŭ alklaki la supran breton por ŝovi la fenestron for kaj malmaksimumigi ĝin.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
eo: Por maksimumigi fenestron ĉe la maldekstra flanko de la ekrano, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin maldekstren.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
eo: Kiam duono de la ekrano estas emfazita, malkaptu la fenestron.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
eo: Por maksimumigi fenestron ĉe la dekstra flanko de la ekrano, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin dekstren.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
eo: Por maksimumigi fenestron uzante la klavaron, premu la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon kaj premu <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
eo: Por restaŭri la fenestron al ĝia nemaksimumigita grandeco, premu la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon kaj premu <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
eo: Por maksimumigi fenestron ĉe la dekstra flanko de la ekrano, premu la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon kaj premu <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
eo: Por maksimumigi fenestron ĉe la maldekstra flanko de la ekrano, premu la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon kaj premu <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
eo: Por movi al laborspaco kiu estas sub la aktuala laborspaco, premu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Suba Paĝo</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
eo: Por movi al laborspaco kiu estas super la aktuala laborspaco, premu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Supra Paĝo</key></keyseq>.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
eo: Ŝanĝi taskojn

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
eo: Ŝanĝi taskojn

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
eo: Alklaku fenestron por ŝanĝi al tiu tasko.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
eo: Por maksimumigi fenestron ĉe la dekstra flanko, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin dekstren.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
eo: Premu <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> por montri la <gui>fenestra ŝanĝilo</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
eo: Malkaptu <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> por elekti la sekvan emfazitan fenestron.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
eo: Por trairi tra la listo de malfermaj fenestroj, ne malkaptu <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> sed tenu ĝin, kaj premu <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
eo: Premu la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key>-klavon por montri la <gui>Aktivecoj-Superrigardon</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
eo: Komencu tajpi la nomon de la aplikaĵo al kiu vi volas ŝanĝi.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
eo: Kiam aperas la aplikaĵo kiel la unua rezulto, premu <key>Enter</key> por ŝanĝi al ĝi.

note: (itstool) path: caption/desc
en: Change wallpaper
eo: Ŝanĝi ekranfonon

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
eo: Ŝanĝi ekranfonon

note: (itstool) path: div/p
en: Click the system menu on the right side of the top bar and press the settings button.
eo: Alklaku la sistemmenuon ĉe la dekstra flanko de la supra breto kaj premu la agordoj-butonon.

note: (itstool) path: div/p
en: Select <gui>Background</gui>.
eo: Elektu <gui>Fono</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the current background image.
eo: Alklaku la aktualan fonbildon.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the background image you want to use.
eo: Alklaku la fonbildon, kiun vi volas uzi.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Select</gui> button.
eo: Alklaku la <gui>Elekti</gui>-butonon.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the <gui>Background</gui> window.
eo: Fermu la <gui>Fono</gui>-fenestron.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
eo: Oftaj taskoj

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
eo: Bonvenon

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: div/p
en: Responding to Messages
eo: Respondi al mesaĝoj

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
eo: Ŝanĝi daton, horon, kaj horzonon

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
eo: Maksimumigi

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
eo: Restaŭri

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
eo: Maldekstra duono de la ekrano

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
eo: Iri al suba laborspaco

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
eo: Iri al supra laborspaco

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
eo: Dekstra duono de la ekrano

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
eo: Aktivecoj

note: (itstool) path: titles/t
en: Ctrl
eo: Stir

note: (itstool) path: titles/t
en: Esc
eo: Esk

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
eo: helpo

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the web browser.
en: web
eo: reto

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
eo: Simple komencu tajpadon…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
eo: Anna Ajnulo

note: (itstool) path: titles/t
en: Settings
eo: Agordoj

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
eo: Fono

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
eo: Ekranfonoj

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
eo: Elekti

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
eo: Ĉu preta por la kunsido?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
eo: Mi estos tie tuj…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Good stuff, thanks again
eo: Bone, dankon

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
eo: Dankon pro la subteno

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
eo: Nedankinde.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
eo: Tamen redankon.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
eo: Malfermi Kalendaron

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
eo: Malfermi Horloĝojn

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
eo: Dato kaj horo-agordoj

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
eo: Aŭtomata dato kaj horo

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
eo: Aŭtomata horzono

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
eo: 14-a de oktobro 2013, 20:00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
eo: 14-a de oktobro 2013, 14:00

note: (itstool) path: credit/name
en: Jakub Steiner
eo: Jakub STEINER

note: (itstool) path: credit/name
en: Petr Kovar
eo: Petr KOVAR

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
eo: Retumi en la reton

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
eo: Instruilo pri retumi en la reton

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
eo: Retumi en la reton

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
eo: Alklaku la <gui>Aplikaĵoj</gui>-menuon ĉe la supra maldekstra de la ekrano.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
eo: En tiu menuo, elektu <guiseq><gui>Reton</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
eo: Movu vian musmontrilon al la <gui>Aktivecoj</gui>-angulo ĉe la supra maldekstra de la ekrano por montri la <gui>Aktivecoj-Superrigardon</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
eo: Elektu la <app>Firefox</app>-bildsimbolon en la breto ĉe la maldekstra flanko de la ekrano.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
eo: Alternative, vi povas lanĉi la retumilon per <link xref="gs-use-system-search">simple tajpi</link> <em>Firefox</em> en la <gui>Aktivecoj-Superrigardo</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
eo: Elektu la <app>Reto</app>-bildsimbolon en la breto ĉe la maldekstra flank ode la ekrano.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
eo: Alternative, vi povas lanĉi la retumilon per <link xref="gs-use-system-search">simple tajpi</link> <em>reto</em> en la <gui>Aktivecoj-Superrigardo</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
eo: Alklaku la adresbreton ĉe la supro de la retumila fenestro kaj komencu tajpi la retejon, kiun vi volas viziti.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
eo: Entajpado de retejo komencas serĉon en la retuma historio kaj legosignoj, do vi ne devas memori la precizan adreson.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
eo: Se oni trovis la retejon en la historio aŭ legosignoj, falmenuo aperos sub la adresbreto.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
eo: En la falmenuo, vi povas rapide elekti retejon uzante la sagoklavojn.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
eo: Post ol vi elektis retejon, premu <key>Enter</key> por viziti ĝin.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
eo: Ŝanĝi la daton, horon kaj horzonon

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
eo: Instruilo pri ŝanĝi la daton, horon kaj horzonon

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
eo: Ŝanĝi la daton, horon kaj horzonon

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
eo: Alklaku la <gui xref="shell-introduction#yourname">sistemmenuon</gui> ĉe la dekstra flanko de la supra breto.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the settings button at the bottom left of the menu.
eo: Alklaku la agordoj-butonon ĉe la suba maldekstra angulo de la menuo.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
eo: Elektu la <gui>Dato &amp; horo</gui>-panelon.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
eo: Certigu, ke la <gui>Aŭtomata horzono</gui>-ero estas malŝaltita, kaj premu la <gui>Horzono</gui>-eron sube.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
eo: Alklaku vian lokon sur la mondmapo. Tio elektos vian aktualan urbon, kiun vi ankaŭ povas serĉi uzante la serĉbreton super la mapo.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>.
eo: Fermu la mondmapan fenestron por reiri al la <gui>Dato &amp; horo</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
eo: Certigu, ke la <gui>Aŭtomata horzono</gui>-ero estas malŝaltita, kaj premu la <gui>Dato &amp; horo</gui>-eron sube por malfermi la <gui>Dato &amp; horo</gui>-fenestron. Tie vi povas alĝustigi viajn datajn kaj horajn agordojn per alklaki la <gui>+</gui> aŭ <gui>-</gui>-butonojn.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>, and then close the panel.
eo: Fermu la fenestron por reiri al la <gui>Dato &amp; horo</gui>, kaj fermu la panelon.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the wallpaper
eo: Ŝanĝi la ekranfonon

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the wallpaper
eo: Instruilo pri ŝanĝi la ekranfonon

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Change the wallpaper
eo: Ŝanĝi la ekranfonon

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Background</gui> panel.
eo: Alklaku la <gui>Fono</gui>-panelon.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the current background image on the left side of the <gui>Background</gui> window.
eo: Alklaku la aktualan fonbildon ĉe la maldekstra flanko de la <gui>Fono</gui>-fenestro.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Background</gui> window by clicking the cross at the top-right corner of the window.
eo: Malfermu la <gui>Fono</gui>-fenestron per alklaki la krucon ĉe la supra dekstra angulo de la fenestro.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
eo: Konekti al retaj kontoj

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
eo: Instruilo pri konekti al retaj kontoj

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
eo: Konekti al retaj kontoj

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
eo: Alklaku la <gui>Retaj kontoj</gui>-panelon, kaj alklaku la servon, kiun vi volas uzi.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
eo: Tio malfermos novan fenestron, en kie vi povas saluti al via reta konto.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
eo: Ofte necesas, ke vi konsentu aliron al la reta servo post ol saluti.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Allow</gui> button.
eo: Ekzemple, se vi konektas al via Google-konto, vi devos alklaki la <gui>Permesi</gui>-butonon.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
eo: Multe da retaj kontoj lasas al vi elekti la servojn kiuj vi volas uzi per via reta konto. Se vi ne volas uzi servon, malŝalti ĝin per alklaki la <gui>⏽/⭘</gui>-ŝaltilon ĉe la dekstra flanko de la fenestro.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
eo: Dato &amp; horo

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
eo: Aŭtomata dato &amp; horo

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
eo: Bezonas interretan atingon

note: (itstool) path: text/tspan
en: ON
eo: ⏽

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
eo: Aŭtomata horzono

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9∶51 AM
eo: 1-a de septembro 2015, 9:51 ATM

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
eo: Horzono

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
eo: EDT (Nov-Jorko, Usono)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
eo: Tempo-formo

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
eo: 24-hora

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
eo: Enretigi

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
eo: Instruilo pri enretigi

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
eo: Enretigi

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
eo: Vi povas vidi la staton de via reta konekto ĉe la dekstra flanko de la supra breto.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
eo: Konekti al drata reto

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
eo: La retkonekta bildsimbolo ĉe la dekstra flanko de la supra betro montras, ke vi estas senreta.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
eo: Kelkaj aferoj povus kaŭzi la senretan staton: ekzemple, la retkablo estas nekonektita, la komputilo estas en <em>aviadila reĝimo</em>, aŭ estas neniu disponebla vifia reto ĉe via loko.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
eo: Se vi volas uzi dratan konekton, simple konekti retkablon por enretiĝi. La komputilo provos aŭtomate agordi la retkonekton por vi.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
eo: Dum la komputilo agordas retkonekton por vi, la retkonekta bildsimbolo montras tri punktojn.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
eo: Kiam la retkonekto estas sukcese agordita, la retkonekta bildsombolo ŝanĝos al la konektita-komputilo-simbolo.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
eo: Konekti al vifia reto

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
eo: Por konekti al vifia (sendrata) reto:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
eo: Elektu <gui>Vifio ne konektita</gui>. La vifio parto de la menuo etendos.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
eo: Alklaku <gui>Elekti reton</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
eo: Vi nur povas konekti al vifia reto se via aparataro subtenas ĝin kaj se ekzistas vifia reto ĉe via loko.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
eo: El la listo de disponeblaj vifiaj retoj, elektu la reton al kiu vi volas konekti, kaj alklaku <gui>Konekti</gui> por konfirmi.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
eo: Depende je la retagordoj, povus esti ke vi devas enigi retajn salutilojn.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
eo: Retaj kontoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
eo: Aldoni konton

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
eo: Konekti al viaj datumoj en la nubo

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add Account
eo: Aldoni konton

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
eo: Entreprena saluto (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an online account
eo: Aldoni retan konton

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
eo: Google-konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
eo: Saluti

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
eo: Retpoŝtadreso

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
eo: Pasvorto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
eo: Saluti

note: (itstool) path: text/tspan
en: john.doe@gmail.com
eo: anna.ajnulo@gmail.com

note: (itstool) path: text/tspan
en: ALLOW
eo: PERMESI

note: (itstool) path: text/tspan
en: CANCEL
eo: NULIGI

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google Account
eo: Google-konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
eo: Uzi por

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
eo: Retpoŝto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
eo: Kalendaro

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
eo: Kontaktoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Chat
eo: Babilo

note: (itstool) path: text/tspan
en: Documents
eo: Dokumentoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
eo: Vifio

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
eo: hejmreto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
eo: Elekti reton

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
eo: Malŝalti

note: (itstool) path: text/tspan
en: Network Settings
eo: Ret-agordoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
eo: Vifiaj retoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
eo: Konekti

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
eo: sendrata

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
eo: malforta

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
eo: privata

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
eo: Elekti reton

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
eo: Nuligi

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
eo: Lanĉi aplikaĵojn

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
eo: Instruilo pri lanĉi aplikaĵojn

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
eo: Lanĉi aplikaĵojn per la muso

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
eo: Alklaku la <gui>Montri aplikaĵojn</gui>-bildsimbolon ĉe la subo de la breto ĉe la maldekstra flanko de la ekrano.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
eo: Montras liston de aplikaĵoj. Alklaku la aplikaĵon, kiun vi volas lanĉi, ekzemple, Helpo.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
eo: Lanĉi aplikaĵojn per la klavaro

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
eo: Malfermu la <gui>Aktivecoj-Superrigardo</gui> per premi la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
eo: Komencu tajpi la nomon de la aplikaĵo, kiun vi volas lanĉi. Serĉado de la aplikaĵo komencos tuj.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
eo: Kiam la bildsimbolo de la aplikaĵo estas montrita kaj elektita, premu <key> Enter</key> por lanĉi la aplikaĵon.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
eo: Creative Commons Atribuite-Samkondiĉe 3.0 Neadaptita Permesilo (CC BY-SA 3.0)

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
eo: Ĉi tio verko estas sub <_:link-1/>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Respond to messages
eo: Respondi al mesaĝoj

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on responding to messages
eo: Instruilo pri respondi al mesaĝoj

note: (itstool) path: page/title
en: Respond to messages
eo: Respondi al mesaĝoj

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Move your mouse over the chat message that appears near the top of the screen.
eo: Movu vian musmontrilon super la mesaĝo kiu aperas ĉe la supro de la ekrano.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter </key> to send the reply.
eo: Komencu tajpi vian respondon kaj kiam finita, premu <key>Enter</key> por sendi la respondon.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the chat message.
eo: Fermu la mesaĝon.

note: (itstool) path: div/p
en: A chat message near the top of the screen disappears after a while if you do not move your mouse over the message.
eo: Mesaĝo ĉe la supro de la ekrano malaperos post iom da tempo se vi ne movas vian musmontrilon super la mesaĝo.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered message, click the clock on the top bar.
eo: Por retrovi vian neresponditan mesaĝon, alklaku la horloĝon sur la supra breto.

note: (itstool) path: div/p
en: From the notification list, choose your message.
eo: En la sciiga listo, elektu vian mesagon.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply.
eo: Komencu tajpi vian respondon.

note: (itstool) path: div/p
en: To show the notification list, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>
eo: Por montri la sciigan liston, premu <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: div/p
en: Use the arrow keys to select the message you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
eo: Uzu la sagoklavojn por elekti la mesaĝon al kiu vi volas respondi, kaj premu <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Respond to a chat message with the mouse
eo: Respondu al la mesaĝo uzante la muson

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter</key> to send the reply.
eo: Komencu tajpi vian respondon kaj kiam finita, premu <key>Enter</key> por sendi la respondon.

note: (itstool) path: item/p
en: To close the chat message, click the close button at the top right corner of the chat message.
eo: Por fermi la mesaĝon, alklaku la ferm-butonon ĉe la supra dekstra angulo de la mesaĝo.

note: (itstool) path: item/p
en: When a chat message appears near the top of the screen and you do not move your mouse over the message, it disappears after a while.
eo: Kiam aperos mesaĝo ĉe la supro de la ekrano kaj vi ne movas vian musmontrilon super la mesaĝo, ĝi malaperos post iom da tempo.

note: (itstool) path: item/p
en: From the notification list, choose the message you want to reply to, and click it.
eo: El la sciiga listo, elektu la mesaĝon al kiu vi volas respondi, kaj alklaku ĝin.

note: (itstool) path: item/p
en: When the chat message is shown, start typing your reply.
eo: Kiam la mesaĝo montriĝas, komencu tajpi vian respondon.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the arrow keys to select the notification you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
eo: Uzu la sagoklavojn por elekti la sciigon al kiu vi volas respondi, kaj premu <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
eo: simple tajpu

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
eo: Kontoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
eo: agordo

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
eo: Bildsimbolaj gvidnormoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
eo: Sekuraj Linuksaj ujoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
eo: Serĉi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
eo: Dosieroj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Web
eo: Reto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
eo: Fotoj

note: (itstool) path: text/tspan
en: Music
eo: Muziko

note: (itstool) path: text/tspan
en: OFF
eo: ⭘

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
eo: Ŝanĝi taskojn

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
eo: Instruilo pri ŝanĝi taskojn

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
eo: Movu vian musmontrilon al la <gui>Aktivecoj</gui>-angulo ĉe la supra maldekstra angulo de la ekrano por montri la <gui>Aktivecoj-Superrigardo</gui>, kie vi povas vidi la aktualajn taskojn kiel etaj fenestroj.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
eo: Vi povas ŝanĝi inter taskoj uzante la <gui>fenestroliston</gui> ĉe la subo de la ekrano. Malfermaj taskoj aperas kiel butonoj en la <gui>fenestrolisto</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
eo: Alklaku butonon en la <gui>fenestrolisto</gui> por ŝanĝi al tiu tasko.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
eo: Por maksimumigi fenestron ĉe flanko de la ekrano, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin maldekstren aŭ dekstren.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
eo: Kiam duono de la ekrano estas emfazita, malkaptu la fenestron por maksimumigi ĝin ĉe tiu flanko de la ekrano.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
eo: Por maksimumigi du fenestrojn flankalflanke, kaptu la titolbreton de la dua fenestro kaj ŝovu ĝin al la kontraŭa flanko de la ekrano.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
eo: Kiam duono de la ekrano estas emfazita, malkaptu la fenestron por maksimumigi ĝin ĉe la kontraŭa flanko de la ekrano.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
eo: Ŝanĝi inter fenestroj

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
eo: Premu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> por montri la <gui>fenestran ŝanĝilon</gui>, kiu enhavas la aktualajn malfermajn fenestrojn.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
eo: Malkaptu <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> por elekti la sekvan emfazitan fenestron en la <gui>fenestra ŝanĝilo</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
eo: Uzu serĉon por ŝanĝi aplikaĵojn

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
eo: Premu la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon por montri la <gui>Aktivecoj-Superrigardon</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
eo: Simple komencu tajpi la nomon de la aplikaĵo al kiu vi volas ŝanĝi. Aplikaĵoj kiuj kongruas tion, kion vi entajpis, aperos dum via tajpado.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
eo: Kiam la aplikaĵo al kiu vi volas ŝanĝi aperas kiel la unua rezulto, premu <key>Enter</key> por ŝanĝi al ĝi.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Thanks f
eo: Dankon p

[ctx: Sunday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Sunday here
en: S
eo: D

note: (itstool) path: text/tspan Translators: M stands for Monday here
en: M
eo: L

[ctx: Tuesday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Tuesday here
en: T
eo: M

note: (itstool) path: text/tspan Translators: W stands for Wednesday here
en: W
eo: M

[ctx: Thursday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Thursday here
en: T
eo: Ĵ

note: (itstool) path: text/tspan Translators: F stands for Friday here
en: F
eo: V

note: (itstool) path: credit/name
en: Hannie Dumoleyn
eo: Hannie DUMOLEYN

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
eo: Uzi la sisteman serĉon

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
eo: Instruilo pri uzi la sisteman serĉon

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
eo: Uzi la sisteman serĉon

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
eo: Malfermu la <gui>Aktivecoj</gui>-superrigardo per alklaki <gui>Aktivecoj</gui> ĉe la supra maldekstra angulo de la ekrano, aŭ per premi la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon. Komencu tajpadon por serĉi.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
eo: Rezultoj kiuj kongruas tion, kion vi tajpis, aperos dum via tajpado. La unua rezulto ĉiam estas emfazita kaj montrita ĉe la supro.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
eo: Premu <key>Enter</key> por ŝanĝi al la unua emfazita rezulto.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
eo: Eroj, kiuj povas aperi kiel serĉrezultoj, inkluzivas:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
eo: kongruaj aplikaĵoj, montritaj ĉe la supro de la serĉrezultoj,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
eo: kongruaj agordoj,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
eo: kongruaj kontakoj,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
eo: kongruaj dokumentoj,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
eo: kongrua kalendaro,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
eo: kongrua kalkulilo,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
eo: kongrua programaro,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
eo: kongruaj dosieroj,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
eo: kongrua terminalo,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
eo: kongruaj pasvortoj kaj ŝlosiloj.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
eo: En la serĉrezultoj, alklaku la eron por ŝanĝi al ĝi.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
eo: Alternative, emfazi eron uzante la sagoklavojn kaj premu <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
eo: Serĉi el aplikaĵoj

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
eo: Adapti serĉrezultojn

note: (itstool) path: note/p
en: GNOME lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
eo: GNOME lasas al vi adapti tion, kion vi volas vidi kiel serĉrezultoj en la <gui>Aktivecoj-Superrigardo</gui>. Ekzemple, vi povas elekti ĉu vi volas vidi rezultojn por retejoj, fotoj, aŭ muziko.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
eo: Por adapti tion, kiun oni montras kiel serĉrezultoj:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
eo: Alklaku <gui>Serĉo</gui> ĉe la maldekstra panelo.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the <gui>ON/OFF</gui> switch next to the search location you want to enable or disable.
eo: En la listo de serĉlokoj, alklaku la <gui>⏽/⭘</gui>-ŝaltilon apud la serĉloko kiun vi volas ŝalti aŭ malŝalti.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
eo: Uzi fenestrojn kaj laborspacojn

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
eo: Instruilo pri uzi fenestrojn kaj laborspacojn

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
eo: Maksimumigi kaj malmaksimumigi fenestrojn

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
eo: Por maksimumigi fenestron por ke ĝi plenigu la tutan laborspacon, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin al la supro de la ekrano.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
eo: Kiam la ekrano estas emfazita, malkaptu la fenestron por maksimumigi ĝin.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
eo: Por restaŭri fenestron al ĝia nemaksimumigita grandeco, kaptu la titolbreton de la fenestro kaj ŝovu ĝin for de la rando de la ekrano.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
eo: Maksimumigi kaj malmaksimumigi fenestrojn uzante la klavaron

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
eo: Por malmaksimumigi fenestron uzante la klavaron, premu la <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-klavon kaj premu <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
eo: Ŝanĝi laborspacojn uzante la klavaron

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
eo: Por movi al laborspaco sub la aktuala, premu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Suba Paĝo</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
eo: Por movi al laborspaco super la aktuala, premu <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Supra Paĝo</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
eo: Aplikaĵoj
