gnome-getting-started-docs master - en to ja translation catalogue (255 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
ja: GNOME は初めてですか? 使い方を一通り身に付けられます。

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started with GNOME
ja: GNOME を初めて使う方へ

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
ja: 初めて使う方へ

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
ja: 初めて使う方へ

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
ja: アプリケーションを起動する

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
ja: アプリケーションの起動

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
ja: マウスポインターを画面左上隅の<gui>アクティビティ</gui>まで移動させます。

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
ja: <gui>アプリケーションを表示する</gui>アイコンをクリックします。

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
ja: 起動するアプリケーション、例えばヘルプ、をクリックします。

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
ja: 他の方法もあります。キーボードから <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押して<gui>アクティビティ画面</gui>を開きます。

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
ja: 起動するアプリケーション名をキーボードでタイプします。

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
ja: <key>Enter</key> を押すと、アプリケーションが起動します。

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
ja: ウィンドウとワークスペースを使用する

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
ja: ウィンドウとワークスペース

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window's titlebar and drag it to the top of the screen.
ja: ウィンドウを最大化するには、ウィンドウのタイトルバーをつかんで画面の上端までドラッグします。

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
ja: 画面がハイライト表示されたら、ウィンドウを離します。

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window's titlebar and drag it away from the edges of the screen.
ja: ウィンドウを元のサイズに戻すには、ウィンドウのタイトルバーをつかみ、ドラッグして画面の上端から引き離します。

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
ja: トップバーをつかみ、ウィンドウを引き離して元のサイズに戻すこともできます。

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window's titlebar and drag it to the left.
ja: ウィンドウを画面左半分に最大化するには、ウィンドウのタイトルバーをつかんで左端までドラッグします。

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
ja: 画面半分がハイライト表示されたら、ウィンドウを離します。

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window's titlebar and drag it to the right.
ja: ウィンドウを画面右半分に最大化するには、ウィンドウのタイトルバーをつかんで右端までドラッグします。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
ja: キーボードを使ってウィンドウを最大化するには、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押しながら、<key>↑</key> キーを押します。

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
ja: キーボードを使ってウィンドウを元のサイズに戻すには、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押しながら、<key>↓</key> キーを押します。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
ja: キーボードを使ってウィンドウを画面右半分に最大化するには、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押しながら、<key>→</key> キーを押します。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
ja: キーボードを使ってウィンドウを画面左半分に最大化するには、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押しながら、<key>←</key> キーを押します。

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
ja: ひとつ下のワークスペースに切り替えるには、<keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq> を押します。

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
ja: ひとつ上のワークスペースに切り替えるには、<keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq> を押します。

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
ja: タスクを切り替える

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
ja: タスクの切り替え

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
ja: ウィンドウをクリックすると、そのタスクに切り替わります。

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window's titlebar and drag it to the right.
ja: ウィンドウを画面右半分に最大化するには、ウィンドウのタイトルバーをつかんで右端までドラッグします。

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
ja: <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Tab</key></keyseq> を押して、ウィンドウスイッチャーを表示します。

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
ja: 次のウィンドウがハイライト表示され、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを離すと、そのウィンドウが選択されます。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
ja: 開いているウィンドウを順に切り替えるには、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> を離さずに押したままで <key>Tab</key> を押します。

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ja: <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押して<gui>アクティビティ画面</gui>を開きます。

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
ja: 切り替え先のアプリケーション名をキーボードでタイプします。

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
ja: アプリケーションが検索結果の先頭に表示されたら、<key>Enter</key> を押すと、そのアプリケーションに切り替わります。

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Respond to messages
ja: メッセージに返信する

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
ja: メッセージへの返事

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Move your mouse over the chat message that appears near the top of the screen.
ja: チャットメッセージが画面上部に表示されたら、マウスをメッセージの位置に移動させます。

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter </key> to send the reply.
ja: 返信内容を入力したら、<key>Enter</key> を押して送信します。

note: (itstool) path: div/p
en: Close the chat message.
ja: チャットメッセージを閉じます。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
ja: あとで返信する

note: (itstool) path: div/p
en: A chat message near the top of the screen disappears after a while if you do not move your mouse over the message.
ja: 画面上部のチャットメッセージにマウスを移動させなければ、しばらくするとメッセージは画面から消えます。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered message, click the clock on the top bar.
ja: まだ返信していないメッセージを再表示するには、トップバーの時計をクリックします。

note: (itstool) path: div/p
en: From the notification list, choose your message.
ja: 通知リストから、メッセージを選択します。

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply.
ja: 返事を入力します。

note: (itstool) path: div/p
en: To show the notification list, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>
ja: 通知リストを表示するには、<keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key></keyseq> を押します。

note: (itstool) path: div/p
en: Use the arrow keys to select the message you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
ja: 矢印キーを使い、返信するメッセージを選択して <key>Enter</key> を押します。

note: (itstool) path: links/title
en: Common Tasks
ja: よく行う作業

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
ja: ようこそ

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: div/p
en: Changing Wallpaper
ja: 壁紙の変更

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
ja: 日付、時刻、タイムゾーンの変更

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
ja: 最大化

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
ja: 元に戻す

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
ja: 画面の左半分

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
ja: 下のワークスペースへ

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
ja: 上のワークスペースへ

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
ja: 画面の右半分

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
ja: アクティビティ

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
ja: キー入力するだけ…

note: (itstool) path: titles/t
en: Settings
ja: 設定

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
ja: 背景

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
ja: 壁紙

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
ja: 選択

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
ja: カレンダーを開く

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
ja: 時計を開く

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
ja: 日時の設定

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
ja: 日時の自動設定

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
ja: タイムゾーンの自動設定

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20:00
ja: 2013年10月14日 20:00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14:00
ja: 2013年10月14日 14:00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
ja: Web を閲覧する

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
ja: Web を閲覧する

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ja: マウスポインターを画面左上隅の<gui>アクティビティ</gui>まで移動させ、<gui>アクティビティ画面</gui>を開きます。

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
ja: 画面左端のバーから、<app>Web</app> ブラウザーのアイコンを選択します。

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
ja: あるいは、<gui>アクティビティ画面</gui>で <em>web</em> と<link xref="gs-use-system-search">入力</link>してブラウザーを起動することもできます。

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
ja: ブラウザーウィンドウ上部のアドレスバーを選択し、アクセスしたい Web サイトを入力します。

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
ja: Web サイトを入力すると、閲覧履歴やブックマークから該当するサイトが検索されます。そのため、サイトの正確なアドレスを覚えておく必要はありません。

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
ja: サイトが履歴やブックマークに見つかると、ドロップダウンリストがアドレスバーの下に表示されます。

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
ja: ドロップダウンリストから、矢印キーを使って簡単にサイトを選択できます。

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
ja: サイトを選択して <key>Enter</key> を押すと、そのサイトにアクセスします。

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
ja: 画面左端のバーから、<app>Firefox</app> のアイコンを選択します。

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
ja: あるいは、<gui>アクティビティ画面</gui>で <em>Firefox</em> と<link xref="gs-use-system-search">入力</link>してブラウザーを起動することもできます。

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
ja: 画面左上の<gui>アプリケーション</gui>メニューを開きます。

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
ja: メニューから、<guiseq><gui>インターネット</gui><gui>Firefox</gui></guiseq> を選択します。

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
ja: 日付、時刻、タイムゾーンを変更する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
ja: 日付、時刻、タイムゾーンの変更に関するチュートリアル

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
ja: 日付、時刻、タイムゾーンを変更する

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
ja: トップバー右側の<gui xref="shell-introduction#yourname">システムメニュー</gui>を開きます。

note: (itstool) path: item/p
en: Click the settings button at the bottom left of the menu.
ja: メニュー左下の設定ボタンを押します。

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
ja: <gui>日付と時刻</gui>を選択します。

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
ja: <gui>自動タイムゾーン設定</gui>をオフにし、その下の<gui>タイムゾーン</gui>をクリックします。

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
ja: 世界地図から現在の地域をクリックすると、該当する都市が選択されます。あるいは、地図の上の検索ボックスから都市を検索することもできます。

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>.
ja: 世界地図のウィンドウを閉じて、<gui>日付と時刻の設定</gui>ウィンドウに戻ります。

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
ja: <gui>自動日時設定</gui>をオフにし、その下の<gui>日付と時刻</gui>をクリックして<gui>日付と時刻</gui>ウィンドウを開きます。<gui>+</gui> と <gui>-</gui> ボタンで日時を調節できます。

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>, and then close the panel.
ja: ウィンドウを閉じて、<gui>日付と時刻の設定</gui>ウィンドウに戻り、最後にパネルを閉じます。

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the wallpaper
ja: 壁紙を変更する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the wallpaper
ja: 壁紙の変更に関するチュートリアル

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Change the wallpaper
ja: 壁紙を変更する

note: (itstool) path: div/p
en: Click the system menu on the right side of the top bar and press the settings button.
ja: トップバー右端のシステムメニューを開き、設定ボタンを押します。

note: (itstool) path: div/p
en: Select <gui>Background</gui>.
ja: <gui>背景</gui> を選択します。

note: (itstool) path: div/p
en: Click the current background image.
ja: 現在使用している背景画像をクリックします。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the background image you want to use.
ja: 使用したい背景画像を選択します。

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Select</gui> button.
ja: <gui>選択</gui>ボタンを押します。

note: (itstool) path: div/p
en: Close the <gui>Background</gui> window.
ja: <gui>背景</gui>ウィンドウを閉じます。

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Background</gui> panel.
ja: <gui>背景</gui>パネルを選択します。

note: (itstool) path: item/p
en: Click the current background image on the left side of the <gui>Background</gui> window.
ja: <gui>背景</gui>ウィンドウ左側に表示される、現在使用している壁紙の画像をクリックします。

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Background</gui> window by clicking the cross at the top-right corner of the window.
ja: ウィンドウ右上隅の閉じるボタンを押して<gui>背景</gui>ウィンドウを閉じます。

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
ja: オンラインアカウントに接続する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
ja: オンラインアカウントへの接続に関するチュートリアル

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
ja: オンラインアカウントに接続する

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the <gui>Add an online account</gui> button.
ja: <gui>オンラインアカウント</gui>パネルを選択し、<gui>オンラインアカウントの追加</gui>ボタンを押します。

note: (itstool) path: note/p
en: If you have set up an online account before, you can add another online account by clicking the <gui>+</gui> button at the bottom left corner of the window.
ja: 何らかのオンラインアカウントを既にセットアップしている場合は、ウィンドウ左下隅の <gui>+</gui> をボタンを押して、別のオンラインアカウントを追加できます。

note: (itstool) path: item/p
en: Click the online account you want to use. This will open a new window where you can sign in to your online account.
ja: 使用するオンラインアカウントを選択します。すると、新規ウィンドウが開き、ここからあなたのオンラインアカウントにサインインできます。

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
ja: たいていの場合、利用を始めるためには、サインイン後に、アプリケーションによるオンラインアカウントへのアクセスを承認する必要があります。

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
ja: たとえば、Google アカウントに接続する場合、<gui>承認</gui>ボタンを押す必要があります。

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
ja: 多くのオンラインアカウントで、そのアカウントで使用するサービスを選択できます。使用したくないサービスがあれば、ウィンドウ右側にある<gui>オン/オフ</gui>のスイッチを切り替えて、そのサービスを無効にしてください。

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
ja: 日付と時刻

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
ja: 自動日時設定

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
ja: インターネットアクセスが必要です

note: (itstool) path: text/tspan
en: ON
ja: オン

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
ja: 自動タイムゾーン設定

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
ja: 2015年9月1日 09:51

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
ja: タイムゾーン

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
ja: EDT (米国、ニューヨーク)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
ja: 日時書式

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
ja: 24時制

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
ja: ネットワークに接続する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
ja: ネットワーク接続に関するチュートリアル

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
ja: ネットワークに接続する

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
ja: ネットワークの接続状態は、トップバー右側で確認できます。

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
ja: 有線ネットワークに接続する

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
ja: 上記のトップバー右側にあるネットワーク接続アイコンは、現在オフラインであることを示しています。

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
ja: オフライン状態となる原因はいろいろあります。例えば、ネットワークケーブルが抜けている、コンピューターが<em>機内モード</em>に設定されている、利用可能な Wi-Fi ネットワークが近くにない、などです。

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
ja: 有線接続したい場合は、ただネットワークケーブルをつなぐだけでオンライン接続できます。コンピューターがネットワーク接続のセットアップを自動的に試みます。

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
ja: ネットワーク接続のセットアップ処理中は、ネットワーク接続アイコンにみっつの点が表示されます。

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
ja: ネットワーク接続のセットアップが正常に完了すれば、ネットワーク接続アイコンはコンピューターのマークに変わります。

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
ja: Wi-Fi ネットワークに接続する

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
ja: Wi-Fi (無線) ネットワークに接続する

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
ja: <gui>Wi-Fi 未接続</gui>を選択します。すると Wi-Fi 関連のメニューが展開します。

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
ja: <gui>ネットワークを選択</gui>をクリックします。

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
ja: お使いのハードウェアが Wi-Fi に対応しており、かつ Wi-Fi カバーエリア内にいる場合のみ、Wi-Fi ネットワークに接続できます。

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
ja: 利用可能な Wi-Fi ネットワーク一覧の中から接続するネットワークを選択し、<gui>接続</gui>ボタンを押します。

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
ja: ネットワークの設定によっては、接続のための認証情報を要求される場合があります。

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
ja: オンラインアカウント

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an online account
ja: オンラインアカウントの追加

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add Account
ja: アカウントの追加

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
ja: キャンセル

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
ja: 企業向けログイン (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
ja: Google アカウント

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
ja: サインアップ

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
ja: ログイン

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
ja: メール

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
ja: パスワード

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
ja: ログイン

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
ja: 承認する

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
ja: キャンセル

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
ja: 用途

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
ja: メール

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
ja: カレンダー

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
ja: 連絡先

note: (itstool) path: text/tspan
en: Chat
ja: チャット

note: (itstool) path: text/tspan
en: Documents
ja: ドキュメント

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
ja: ネットワークを選択

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
ja: オフにする

note: (itstool) path: text/tspan
en: Network Settings
ja: ネットワークの設定

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
ja: Wi-Fi ネットワーク

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
ja: 接続

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
ja: ネットワークを選択してください

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
ja: アプリケーションを起動する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
ja: アプリケーションの起動に関するチュートリアル

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
ja: マウスを使ってアプリケーションを起動する

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
ja: 画面左端のバーの末尾にある、<gui>アプリケーションを表示する</gui>アイコンをクリックします。

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
ja: アプリケーションの一覧が表示されます。起動するアプリケーション、例えばヘルプ、をクリックします。

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
ja: キーボードを使ってアプリケーションを起動する

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
ja: <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押して<gui>アクティビティ画面</gui>を開きます。

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
ja: 起動するアプリケーション名をキーボードでタイプします。すぐにアプリケーションの検索が始まります。

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
ja: アプリケーションのアイコンが表示されるので、起動するものを選択します。<key>Enter</key> を押してアプリケーションを起動します。

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Respond to messages
ja: メッセージに返信する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on responding to messages
ja: メッセージへの返事に関するチュートリアル

note: (itstool) path: section/title
en: Respond to a chat message with the mouse
ja: マウスを使って、チャットメッセージに返信する

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter</key> to send the reply.
ja: 返信内容を入力し、完了したら <key>Enter</key> を押して送信します。

note: (itstool) path: item/p
en: To close the chat message, click the close button at the top right corner of the chat message.
ja: チャットメッセージを閉じるには、メッセージの右上隅にある閉じるボタンを押します。

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the mouse
ja: マウスを使って、あとでチャットメッセージに返信する

note: (itstool) path: item/p
en: When a chat message appears near the top of the screen and you do not move your mouse over the message, it disappears after a while.
ja: チャットメッセージが画面上部に表示されたあと、マウスをメッセージの位置まで移動させなければ、しばらくするとメッセージが画面から消えます。

note: (itstool) path: item/p
en: From the notification list, choose the message you want to reply to, and click it.
ja: 通知リストから、返信するメッセージを選択してクリックします。

note: (itstool) path: item/p
en: When the chat message is shown, start typing your reply.
ja: チャットメッセージが表示されたら、返信内容を入力します。

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the keyboard
ja: キーボードを使って、あとでチャットメッセージに返信する

note: (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered chat messages, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key> </keyseq> to display the list of unanswered notifications.
ja: まだ返信していないメッセージを再表示するには、<keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key></keyseq> を押して、未返事の通知リストを表示します。

note: (itstool) path: item/p
en: Use the arrow keys to select the notification you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
ja: 矢印キーを使い、返信する通知を選択して、<key>Enter</key> を押します。

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
ja: アカウント

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
ja: 検索

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
ja: ファイル

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enabled
ja: 有効

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
ja: 写真

note: (itstool) path: text/tspan
en: Music
ja: ミュージック

note: (itstool) path: text/tspan
en: OFF
ja: オフ

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
ja: タスクを切り替える

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
ja: タスクの切り替えに関するチュートリアル

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
ja: マウスポインターを画面左上隅の<gui>アクティビティ</gui>まで移動させ、<gui>アクティビティ画面</gui>を開きます。アクティビティ画面には、現在実行中のタスクが小さなウィンドウで表示されます。

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
ja: 画面下部の<gui>ウィンドウ一覧</gui>を使って、タスクを切り替えることができます。

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
ja: <gui>ウィンドウ一覧</gui>の中から切り替え先のタスクを選択します。

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
ja: ウィンドウを左右に並べる

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window's titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
ja: ウィンドウを画面の片側半分に最大化するには、ウィンドウのタイトルバーをつかんで画面の左右どちらかの端までドラッグします。

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
ja: 画面半分がハイライト表示されたら、ウィンドウを離すと、ドラッグした側半分に最大化します。

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
ja: ふたつのウィンドウを左右片側ずつに最大化するには、ふたつ目のウィンドウのタイトルバーをつかんで反対側の端までドラッグします。

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
ja: 画面半分がハイライト表示されたら、ウィンドウを離すと、ドラッグした側半分に最大化します。

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
ja: ウィンドウを切り替える

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
ja: <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Tab</key></keyseq> を押すと、<gui>ウィンドウスイッチャー</gui>が表示されます。ウィンドウスイッチャーには、現在開いているウィンドウの一覧が表示されます。

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
ja: <gui>ウィンドウスイッチャー</gui>上の次のウィンドウがハイライト表示され、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを離すと、そのウィンドウが選択されます。

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
ja: 検索機能を使ってアプリケーションを切り替える

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ja: <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押して<gui>アクティビティ画面</gui>を開きます。

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
ja: 切り替え先のアプリケーション名をキーボードでタイプします。マッチするアプリケーションが表示されます。

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
ja: 切り替え先のアプリケーションが検索結果の先頭に表示されたら、<key>Enter</key> を押すと、そのアプリケーションに切り替わります。

[ctx: Sunday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Sunday here
en: S
ja: 日

note: (itstool) path: text/tspan Translators: M stands for Monday here
en: M
ja: 月

[ctx: Tuesday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Tuesday here
en: T
ja: 火

note: (itstool) path: text/tspan Translators: W stands for Wednesday here
en: W
ja: 水

[ctx: Thursday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Thursday here
en: T
ja: 木

note: (itstool) path: text/tspan Translators: F stands for Friday here
en: F
ja: 金

[ctx: Saturday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Saturday here
en: S
ja: 土

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
ja: システムの検索機能を使用する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
ja: システムの検索機能に関するチュートリアル

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
ja: システムの検索機能を使用する

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
ja: <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押して<gui>アクティビティ画面</gui>を開き、検索キーワードを入力します。

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
ja: キーワードを入力するとヒットした検索結果が即座に表示されます。検索結果の先頭がハイライトされ、トップに表示されます。

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
ja: <key>Enter</key> を押すと、ハイライトされた先頭の項目を開きます。

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
ja: 検索結果に表示される項目には、次のものが含まれます。

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
ja: マッチするアプリケーション。検索結果のトップに表示されます。

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
ja: マッチする設定。

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts, and
ja: マッチする連絡先。

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents.
ja: マッチするドキュメント。

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
ja: 検索結果の中から、項目をクリックして開きます。

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
ja: あるいは、矢印キーを使って項目を選択し、<key>Enter</key> を押して開くこともできます。

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
ja: アプリケーション側で検索する

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
ja: システム検索は、さまざまなアプリケーションによる検索結果をまとめて表示します。検索結果の左側には、検索結果を提供するアプリケーションのアイコンが表示されます。アイコンをクリックすると、そのアプリケーション自体によって検索結果が再度表示されます。<gui>アクティビティ画面</gui>の検索結果には、ベストマッチの項目しか表示されません。アプリケーション自体による検索結果にはその他の項目も表示され、そこからベターなものを選択することができます。

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
ja: 検索結果をカスタマイズする

note: (itstool) path: note/p
en: GNOME lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
ja: <gui>アクティビティ画面</gui>に表示する検索結果をカスタマイズすることができます。例えば、検索結果として、Web サイト、写真、ミュージックを表示するかどうかを選択できます。

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
ja: 検索結果に表示するものをカスタマイズする方法は次のとおりです。

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Search</gui> panel.
ja: <gui>検索</gui>パネルを選択します。

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the <gui>ON/OFF</gui> switch next to the search location you want to enable or disable.
ja: 検索対象の一覧から、<gui>ON/OFF</gui> スイッチを切り替えて、各検索対象の有効/無効を設定します。

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
ja: ウィンドウとワークスペースを使用する

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
ja: ウィンドウとワークスペースの使用に関するチュートリアル

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
ja: ウィンドウ最大化する、元のサイズに戻す

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window's titlebar and drag it to the top of the screen.
ja: ウィンドウを最大化してデスクトップ全体に表示するには、ウィンドウのタイトルバーをつかんで画面の上端までドラッグします。

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
ja: 画面がハイライト表示されたら、ウィンドウを離すと最大化します。

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window's titlebar and drag it away from the edges of the screen.
ja: ウィンドウを元のサイズに戻すには、ウィンドウのタイトルバーをつかみ、ドラッグして画面の上端から引き離します。

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
ja: キーボードを使って、ウィンドウを最大化する、元のサイズに戻す

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
ja: キーボードを使ってウィンドウを元のサイズに戻すには、<key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> キーを押しながら、<key>↓</key> キーを押します。

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
ja: キーボードを使って、ウィンドウを左右に並べる

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
ja: キーボードを使って、ワークスペースを切り替える

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
ja: ひとつ下のワークスペースに切り替えるには、<keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq> を押します。

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
ja: ひとつ上のワークスペースに切り替えるには、<keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq> を押します。

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
ja: アプリケーション
