gnome-keysign master - en to da translation catalogue (72 entries)

en: 
          GNOME Keysign allows signing OpenPGP keys comfortably and securely
          via the local network or Bluetooth.
da: 
          GNOME Nøgleunderskriver gør det muligt at underskrive OpenPGP-nøgler
          komfortabelt og sikkert via det lokale netværk eller Bluetooth.

en: 
          It can scan another key's barcode and transfer the key securely,
          allowing for casual two-party key signing sessions.
          It follows best practises by sending the encrypted signatures
          to the UIDs of a key using the Email client the user configured
          to use.
da: 
          Den kan skanne andre nøglers stregkode og overføre nøglen sikkert,
          hvilket giver afslappede nøgleunderskrivningssessioner mellem to parter.
          Den følger bedste praksisser ved at sende de krypterede underskrifter
          til UID'erne af en nøgle med den e-mailklient brugeren har
          konfigureret.

note: Name
en: Keysign
da: Nøgleunderskriver

note: Comment
en: A keysigning helper to enable you to comfortably exchange OpenPGP keys with a friend
da: En nøgleunderskriver-hjælper som giver dig mulighed for komfortabelt at udveksle OpenPGP-nøgler med en ven

note: Keywords
en: python;gpg;gnupg;key;openpgp;
da: python;gpg;gnupg;nøgle;openpgp;

en: Receive
da: Modtag

en: Offering key: {}
da: Tilbyder nøgle: {}

en: Discovery info: {}
da: Opdagelsesinfo: {}

en: Press Enter to stop
da: Tryk på Enter for at stoppe

en: You must provide an argument to identify the key
da: Du skal angive et argument for at identificere nøglen

en: Bluetooth not available
da: Bluetooth er ikke tilgængelig

en: Press Enter to cancel
da: Tryk på Enter for at annullere

en: 
    Key successfully sent
da: 
    Nøglen blev sendt

en: 
    An error occurred: {}
da: 
    Der opstod en fejl: {}

en: Press Enter to exit
da: Tryk på Enter for at afslutte

en: Trying to download the key, please wait
da: Prøver at downloade nøglen, vent venligst

en: Unable to Start Avahi
da: Kan ikke starte Avahi

en: Keysign is unable to automatically start Avahi. You can try to execute `systemctl start avahi-daemon` for solving this problem.
da: Nøgleunderskriver kan ikke starte Avahi automatisk. Du kan prøve at udføre `systemctl start avahi-daemon` for at løse problemet.

en: Bug Detected
da: Fejl registreret

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
da: <big><b>En programmeringsfejl blev registreret.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you may get unexpected results.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
da: Du kan muligvis ignorere fejlen og fortsætte arbejdet, men du får måske uventede resultater.
    
    Fortæl venligst udviklerne om det med issue trackeren, hvis ikke der er andre som har rapporteret det endnu.

en: Search Tracker...
da: Søg i tracker …

en: Report...
da: Rapportér …

en: Ignore Error
da: Ignorer fejl

en: Quit GNOME Keysign
da: Afslut GNOME Nøgleunderskriver

en: Details...
da: Detaljer …

en: Exception while analyzing the exception.
da: Undtagelse ved analysering af undtagelsen.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "{feature-that-broke}: {what-went-wrong}"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
da:             #### Beskrivelse
    
                Giv rapporteren en kort beskrivende titel.
                Brug noget i stil med
                "{funktionalitet-som-ikke-virker}: {hvad-der-gik-galt}"
                til titlen, hvis du kan.
                Erstat så venligst denne teskt med
                en længere beskrivelse af fejlen.
                Skærmbilleder eller videoer er også godt!
                Skriv venligst titlen på engelsk hvis du kan.
    
                #### Trin til at genskabe
    
                Fortæl os venligst hvad du gjorde
                da fejlmeddelelsen kom frem.
                Hvis du kan give trin for trin instruktioner
                til hvordan fejlen kan genskabes,
                så er det endnu bedre.
    
                #### Traceback (tilbagesporing)

en: Expires:
da: Udløber:

en: Sign Key
da: Underskriv nøgle

en: Select file for saving
da: Vælg fil som skal gemmes

en: No GNOME Keysign servers around :-(
    Find a friend to use GNOME Keysign with.
    You may also suffer from connectivity problems.
    For more information visit <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/NoServers/1">the documentation</a>.
da: Fandt ingen tilgængelige servere til GNOME Nøgleunderskriver :-(
    Find en ven at bruge GNOME Nøgleunderskriver med.
    Der kan også være problemer med netværket.
    Besøg <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/NoServers/1">dokumentationen</a> for mere information.

en: <small>To sign someone's key, scan their QR or enter security code</small>
da: <small>For at underskrive nogens nøgle, skal du skanne deres QR eller indtaste sikkerhedskoden</small>

en: <b>Camera</b>
da: <b>Kamera</b>

en: Integrated Web Cam
da: Integreret webcam

en: <b>Security Code</b>
da: <b>Sikkerhedskode</b>

en: Scan Barcode
da: Skan stregkode

en: Downloading key-data. Please wait...
da: Downloader nøgledata. Vent venligst …

en: Key download was interrupted!
da: Download af nøgle blev afbrudt!

en: Show details about the error
da: Vis detaljer om fejlen

en: Error producing certifications ☹
    Something went wrong. Sometime, the passphrase was not correctly entered.
    You may try again by clicking the "confirm" button.
da: Fejl ved generering af certificeringer ☹
    Noget gik galt. Det kan være, at adgangskoden ikke blev indtastet korrekt.
    Du kan prøve igen ved at klikke på knappen "bekræft".

en: Saves the produced certifications as separate files in a custom directory
da: Gemmer de genererede certificeringer som separate filer i en brugerdefineret mapper

en: Imports a temporary version of the produced certifications into the local keyring
da: Importerer en midlertidig version af de genererede certificeringer i den lokale nøglering

en: Successfully produced certifications.
    You can import a temporary signature to start using the key as if it had already been properly verified.
    For more information visit <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/ProducedSignatures/1">the documentation</a>.
da: Certificeringer blev genereret.
    Du kan importere en midlertidig underskrift for at begynde at bruge nøglen, som om den allerede er blevet bekræftet ordentligt.
    Besøg <a href="https://wiki.gnome.org/Apps/Keysign/Doc/ProducedSignatures/1">dokumentation</a> for more information.

en: Key
da: Nøgle

en: UIDs
da: UID'er

en: To sign the key, confirm that you want to sign the following key.
    This will generate an email that must be sent in order to complete the signing process.
da: For at fortsætte, skal du bekræfte, at du vil underskrive følgende nøgle.
    Det genererer en e-mail som skal sendes for at fuldføre underskriftsprocessen.

en: C_onfirm
da: _Bekræft

en: Signing the following UIDs:
da: Underskriver følgende UID'er:

en: Still trying to get a connection to the Internet. It appears to be slow or unavailable.
da: Prøver stadigvæk på at få forbindelse til internettet. Det ser ud til at være langsomt eller utilgængeligt.

en: There isn't an Internet connection!
da: Der er ikke forbindelse til internettet!

en: Key successfully sent.
    You should receive soon an email with the signature.
da: Nøglen blev sendt.
    Du bør snart modtage en e-mail med underskriften.

en: Could not establish a secure connection.
    Either your partner has entered a wrong code or someone tried to intercept your connection
da: Kunne ikke etablere en sikker forbindelse.
    Enten har din partner indtastet en forkert kode eller nogen prøvede på at opsnappe din forbindelse

en: An unexpected error occurred:
    %s
da: Der opstod en uventet fejl:
    %s

en: Select and send key
da: Vælg og send nøgle

en: Select and Send key
da: Vælg og send nøgle

en: Also use the Internet to transfer the certificate
da: Du kan også bruger internettet til at overføre certifikatet

en: You don't have any keys!
    Please use, e.g. Seahorse to create one.
da: Du har ikke nogen nøgler!
    Brug venligst f.eks. Seahorse til at oprette en.

en: Very slow or no Internet connection!
da: Meget langsom eller ingen internetforbindelse!

en: The signature has been successfully imported!
da: Underskriften blev importeret!

en: Returns the received certification back to the sender, so that the sender can make use of your OpenPGP certificate
da: Returnerer den modtagne certificering til afsenderen, så afsenderen kan bruge dit OpenPGP-certifikat

en: Display more details for the error.
da: Vis flere detaljer om fejlen.

en: An error occurred while trying to import the signature.
da: Der opstod en fejl da underskriften blev forsøgt importeret.

note: This refers to the key being certified by someone rather than the key used for certifying someone
en: <b>Select a key for signing</b>
da: <b>Vælg en nøgle som skal underskrives</b>

en: <small>Times signed</small>
da: <small>Antal underskrifter</small>

en: Keylist
da: Nøgleliste

en: <small>To have the key signed, the other person must enter the security code, or scan the QR code</small>
da: <small>For at underskrive nøglen, skal den anden person indtaste sikkerhedskoden eller skanne QR-koden</small>

en: <b>Key Details</b>
da: <b>Nøgledetaljer</b>

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: <b>QR Code</b>
da: <b>QR-kode</b>

en: Hi $uid,
    
    
    I have just signed your key
    
          $fingerprint
    
    
    Thanks for letting me sign your key!
    
    --
    GNOME Keysign
da: Hej $uid,
    
    
    Jeg har lige underskrevet din nøgle
    
          $fingerprint
    
    
    Tak fordi du lod mig underskrive din nøgle!
    
    --
    GNOME Nøgleunderskriver

en: Wrong message authentication code
da: Forkert autentifikationskode for meddelelse
