gnome-multi-writer master - en to fi translation catalogue (52 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
fi: Kirjoita ISO-tiedosto useille USB-laitteille samanaikaisesti

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
fi: Gnome MultiWriteria on mahdollista käyttää ISO-tiedoston kirjoittamiseen useisiin USB-laitteisiin samanaikaisesti. Tuettuna ovat asemat, joiden koko on yhden ja 32 gigatavun välillä.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
fi: MultiWriter saattaa olla hyödyllinen laadunvarmistukseen tai Live USB -asemien valmistukseen isoja tilaisuuksia varten.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
fi: Yli 10 laitteelle kirjoittaminen samanaikaisesti voi hidastaa USB-väylän toimintaa. On kaksi tapaa kirjoittaa useammalle kuin 10 laitteelle samanaikaisesti:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
fi: Käytä USB 3.0 -keskittimiä, vaikka tiedontallennusvälineet ovat mallia USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
fi: Asenna toinen USB 2.0 PCIe -juurikeskitin

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
fi: MultiWriter kirjoitettiin alkujaan osana ColorHug-projektia, mutta siitä luotiin oma itsenäinen sovellus vuonna 2015.

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
fi: Kirjoitetaan ja vahvistetaan levykuvia

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
fi: Kaikki laitteet on kirjoitettu

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
fi: Image;Writer;ISO;USB;levykuva;kirjoitin;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
fi: USB-levyille kirjoitettavan tiedoston nimi

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
fi: USB-levyille kirjoitettavan ISO-levykuvatiedoston tiedostonimi.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
fi: Käytettävien säikeiden enimmäismäärä

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
fi: Tyhjennä asema täysin kirjoittamisen yhteydessä

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
fi: Vahvista ISO-levykuvan kirjoituksen onnistuminen

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
fi: Lue ja vahvista ISO-levykuva jokaisesta laitteesta kirjoittamisen jälkeen.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
fi: Tutki laite ennen levykuvan kirjoittamista

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
fi: Näytä varoitus ennen asemalle kirjoittamista

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
fi: Näytä varoitusikkuna ja kysy vahvistusta laitteen tietojen poistamiselle.

en: Check the device
fi: Tarkista laite

en: Authentication is required to probe the device
fi: Laitteen tarkistaminen vaatii tunnistautumisen

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
fi: Kirjoitettu onnistuneesti

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
fi: Kirjoitetaan nopeudella %.1f Mt/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
fi: Kirjoitetaan…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
fi: Vahvistetaan nopeudella %.1f Mt/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
fi: Vahvistetaan…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
fi: USB-asema

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
fi: Uusi keskittimen nimike

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
fi: Levykuva kirjoitettu onnistuneesti

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
fi: Peruttu

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
fi: Avaus epäonnistui

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
fi: Valitse kirjoitettava tiedosto

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
fi: Peru

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
fi: Tuo

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
fi: ISO-tiedostot

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
fi: Kopiointi epäonnistui

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
fi: Kirjoitetaan ISO laitteille

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
fi: Kirjoitetaanko kaikille levyille?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
fi: Kaikki levyasemilla olevat tiedostot katoavat.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
fi: ISO-tiedosto on pienempi kuin levyaseman kapasiteetti.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
fi: Osa asemien nykyisestä sisällöstä on luettavissa erikoistyökaluin kopioinnin jälkeen.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
fi: Ymmärrän

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
fi: Tietoja - GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
fi: Vahvista

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
fi: Tyhjennä

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
fi: Tarkista asema

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fi: Näytä ylimääräistä vianselvitystietoa

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fi: Komentorivivalitsimien jäsentäminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
fi: Aloita kopiointi

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
fi: Tuo ISO-tiedosto…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
fi: _Tietoja

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
fi: _Lopeta
