gnome-multi-writer - en to pt_BR translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Write an ISO file to multiple USB devices at once
pt_BR: Gravar um arquivo ISO em múltiplos dispositivos USB simultaneamente

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: GNOME MultiWriter can be used to write an ISO file to multiple USB devices at once. Supported drive sizes are between 1GB and 32GB.
pt_BR: GNOME MultiWriter pode ser usado para gravar um arquivo ISO para múltiplos dispositivos USB simultaneamente. Há suporte a tamanhos de unidades entre 1GB e 32GB.

note: TRANSLATORS: QA refers to quality assurance, aka people testing stuff, GNOME refers to the desktop environment
en: MultiWriter may be useful for QA testing, to create a GNOME Live image for a code sprint or to create hundreds of LiveUSB drives for a trade show.
pt_BR: MultiWriter pode ser útil em testes de QA, para criar uma imagem GNOME Live para um desenvolvimento ágil ou para criar centenas de unidades LiveUSB para uma feira.

note: TRANSLATORS: saturate as in the throughput can get no more
en: Writing a more than 10 devices simultaneously can easy saturate the USB bus for most storage devices. There are two ways to write more devices in parallel:
pt_BR: Gravar mais de 10 dispositivos simultaneamente pode facilmente saturar o barramento USB para a maioria dos dispositivos. Há duas formas de gravar mais de um dispositivo em paralelo:

note: TRANSLATORS: storage devices refers to the things we're writing to
en: Use USB 3.0 hubs, even if the storage devices are USB 2.0
pt_BR: Usar hub USB 3.0, ainda que os dispositivos de armazenamento sejam USB 2.0

note: TRANSLATORS: PCIe is the data bus, don't translate please
en: Install another USB 2.0 PCIe root hub
pt_BR: Instalar outro hub raiz PCIe de USB 2.0

note: TRANSLATORS: the ColorHug is an open hardware product, don't translate the name
en: MultiWriter was originally written as part of the ColorHug project but was split off as an independent application in 2015.
pt_BR: O MultiWriter foi escrito originalmente como parte do projeto ColorHug, mas foi separado em um aplicativo independente em 2015.

note: TRANSLATORS: the 1st screenshot caption
en: Initial screen for the application
pt_BR: Janela inicial do aplicativo

note: TRANSLATORS: the 2nd screenshot caption
en: Writing and verifying images
pt_BR: Gravando e verificando imagens

note: TRANSLATORS: the 3rd screenshot caption
en: All devices have been written
pt_BR: Todos os dispositivos foram gravados

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Image;Writer;ISO;USB;
pt_BR: Imagem;Gravador;ISO;USB;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The filename to write to the USB disks
pt_BR: Nome do arquivo a ser gravados nos dispositivos USB

note: TRANSLATORS: schema description
en: The filename of the ISO image to write to the connected USB disks.
pt_BR: Nome do arquivo ISO para gravar nos dispositivos USB conectados.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: The maximum number of threads to use
pt_BR: Número máximo de threads a serem usadas

note: TRANSLATORS: schema description
en: The maximum number of parallel threads to use when copying data.
pt_BR: Numero máximo de threads paralelas a serem usadas ao gravar os dados.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Completely blank drive when writing
pt_BR: Apagar a unidade completamente ao gravar

note: TRANSLATORS: schema description
en: Write the ISO to the drive and then blank the remainder of the drive.
pt_BR: Grava o ISO para a unidade e, então, apagar o restante da unidade.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Verify the ISO image was written correctly
pt_BR: Verificar se a imagem ISO foi gravada corretamente

note: TRANSLATORS: schema description
en: Read and verify the ISO image from each device after writing is complete.
pt_BR: Lê e verifica a imagem ISO de cada dispositivo após a gravação ter sido concluída.

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Inspect the device before writing images
pt_BR: Inspecionar o dispositivo antes de gravar imagens

note: TRANSLATORS: schema description
en: Inspect the device to verify the reported device size is the actual media size.
pt_BR: Inspeciona o dispositivo para conferir se o tamanho informado para o dispositivo realmente é o tamanho da mídia

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Show a warning before writing to a drive
pt_BR: Mostrar um aviso antes de gravar para uma unidade

note: TRANSLATORS: schema description
en: Show a warning dialog confirming that the device contents are to be erased.
pt_BR: Mostra um diálogo de aviso confirmando que o conteúdo do dispositivo será apagado.

en: Check the device
pt_BR: Verificar o dispositivo

en: Authentication is required to probe the device
pt_BR: É necessário estar autenticado para sondar o dispositivo

note: TRANSLATORS: The image has been written and verified to * *one* device, not all
en: Written successfully
pt_BR: Gravado com sucesso

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the device * and we now know the speed
en: Writing at %.1f MB/s…
pt_BR: Gravando a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: we're writing the image to the USB device
en: Writing…
pt_BR: Gravando…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data and we now know the speed
en: Verifying at %.1f MB/s…
pt_BR: Verificando a %.1f MB/s…

note: TRANSLATORS: We're verifying the USB device contains * the correct image data
en: Verifying…
pt_BR: Verificando…

note: TRANSLATORS: This is a generic no-name USB flash disk
en: USB Flash Drive
pt_BR: Unidade flash USB

note: TRANSLATORS: window title renaming labels
en: New hub label
pt_BR: Novo rótulo de hub

note: TRANSLATORS: the success sound description
en: Image written successfully
pt_BR: Imagem gravada com sucesso

note: TRANSLATORS: copy aborted
en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

note: TRANSLATORS: we couldn't open the ISO file the user chose
en: Failed to open
pt_BR: Falha ao abrir

note: TRANSLATORS: window title for the file-chooser, file is an ISO
en: Choose the file to write
pt_BR: Escolha o arquivo para gravar

note: TRANSLATORS: button title TRANSLATORS: button to cancel a copy process
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: TRANSLATORS: button title
en: Import
pt_BR: Importar

note: TRANSLATORS: the file filter description, e.g. *.iso
en: ISO files
pt_BR: Arquivos ISO

note: TRANSLATORS: error dialog title: * we probably didn't authenticate
en: Failed to copy
pt_BR: Falha ao copiar

note: TRANSLATORS: the inhibit reason
en: Writing ISO to devices
pt_BR: Gravando ISO nos dispositivos

note: TRANSLATORS: window title for the warning dialog
en: Write to all disks?
pt_BR: Gravar em todos os discos?

note: TRANSLATORS: check that we can nuke everything from all disks
en: All data on the drives will be deleted.
pt_BR: Todos os dados das unidades serão excluídos.

note: TRANSLATORS: if the image file is smaller than the disks and * we've disabled wiping the device we only write enough data * to transfer the image
en: The ISO file is smaller than the disk capacity.
pt_BR: O arquivo ISO é menor do que a capacidade do disco.

note: TRANSLATORS: this could leave your personal files on the drive
en: Some of the current contents of the drives could be still found using forensic tools even after copying.
pt_BR: Alguns dos atuais conteúdos das unidades podem vir a ser encontrados usando ferramentas forenses, mesmo após a cópia.

note: TRANSLATORS: button text for the warning dialog
en: I Understand
pt_BR: Eu entendo

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME MultiWriter
pt_BR: Sobre o GNOME MultiWriter

note: TRANSLATORS: a switch label: verify the image by * reading back the original image from the device
en: Verify
pt_BR: Verificar

note: TRANSLATORS: a switch label: we write zeros after * the image so it erases the entire device
en: Wipe
pt_BR: Apagar

note: TRANSLATORS: a switch label: we check the device * is actually the size it says it is
en: Probe
pt_BR: Sondar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow renaming the labels on hubs
pt_BR: Permite renomear os rótulos nos hubs

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pt_BR: Mostra informações adicionais de depuração

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
pt_BR: Falha ao interpretar opções da linha de comando

note: TRANSLATORS: button to start the copy
en: Start Copying
pt_BR: Iniciar cópia

note: TRANSLATORS: app menu item for the file chooser
en: Import ISO file…
pt_BR: Importar arquivo ISO…

note: TRANSLATORS: app menu item for the About UI
en: _About
pt_BR: _Sobre

note: TRANSLATORS: app menu item for Quit
en: _Quit
pt_BR: Sa_ir
