fish - en to fi translation catalogue (51 entries)

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
fi: Tätä asiakirjaa saa kopioida, jakaa edelleen ja/tai muokata Free Software Foundationin julkaiseman GNU Free Documentation Licensen (GFDL) version 1.1 tai valinnaisesti myöhemmän version mukaisesti, ilman vaatimuksia muuttamattomista osioista ja etu- tai takakansiteksteistä. Kopion GFDL:stä voi nähdä napsauttamalla <ulink type="help" url="ghelp:fdl">tätä linkkiä</ulink>, tai lukemalla ohjeen mukana toimitetun COPYING-DOCS-nimisen tiedoston.

en: This manual is part of a collection of GNOME manuals distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the manual, as described in section 6 of the license.
fi: Tämä käyttöohje on osa Gnomen käyttöohjekokoelmaa ja levitetään GFDL-lisenssin alaisena. Jos haluat levittää tätä käyttöohjetta erillään kokoelmasta, voit tehdä sen liittämällä lisenssin kopion ohjeen mukaan, kuten lisenssin luku 6 sanelee.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
fi: Monet tuotteiden ja palveluiden nimet ovat tuotemerkkejä. Gnomen dokumentointiprojektissa nämä nimet pyritään kirjoittamaan suuraakkosin tai isolla alkukirjaimella, sikäli kun projektin jäsenet tietävät kyseisistä tuotemerkeistä.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND
fi: ASIAKIRJA TARJOTAAN SELLAISENAAN, ILMAN MINKÄÄNLAISTA KIRJATTUA TAI KONKLUDENTTISTA RAJATONTA TAKUUTA ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION VIRHEETTÖMYYDESTÄ, SOPIVUUDESTA KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN TAI TIETTYYN KÄYTTÖTARKOITUKSEEN TAI LOUKKAAMATTOMUUDESTA. TÄYSI VASTUU ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION LAADUSTA, TARKKUUDESTA JA TOIMIVUUDESTA ON KÄYTTÄJÄLLÄ. JOS ASIAKIRJA TAI SEN MUOKATTU VERSIO OSOITTAUTUU JOLLAKIN TAVALLA VIRHEELLISEKSI, KÄYTTÄJÄ (EI ALKUPERÄINEN KIRJOITTAJA TAI MUU TEKIJÄ) VASTAA PALVELUJEN, KORJAUSTEN TAI OIKAISUJEN KUSTANNUKSISTA. TÄMÄ VASTUUVAPAUSLAUSEKE ON EROTTAMATON OSA LISENSSIÄ. ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATTUJEN VERSIOIDEN KÄYTTÖ ON SALLITTUA VAIN TÄMÄN VASTUUVAPAUSLAUSEKKEEN NOJALLA; SEKÄ

en: UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
fi: MISSÄÄN OLOSUHTEISSA TAI MINKÄÄN OIKEUSLAITOKSEN ALAISUUDESSA, NIIN OIKEUSLOUKKAUKSISSA (MUKAAN LUKIEN HUOLIMATTOMUUS), SOPIMUS TAI MUUTOIN, ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION TEKIJÄ, ALKUPERÄINEN KIRJOITTAJA, KUKAAN AVUSTAJISTA, KUKAAN LEVITTÄJÄ TAIKKA KUKAAN TARJOAJA EI OLE VASTUUSSA KENELLEKÄÄN SUORASTA, EPÄSUORASTA, ERITYISESTÄ, TAPATURMAISESTA TAI VÄLILLISESTÄ VAHINGOSTA SISÄLTÄEN RAJOITUKSETTA VAHINGOT LIIKEARVON MENETYKSESTÄ, TYÖN KESKEYTYMISESTÄ, TIETOKONEVIRHEESTÄ TAI -HÄIRIÖSTÄ TAIKKA MISTÄÄN MUUSTA VAHINGOSTA TAI MENETYKSESTÄ, JOKA ILMENEE TAI LIITTYY ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION KÄYTTÖÖN EDES SILLOIN KUN OSAPUOLTA ON OLLUT TIETOINEN TÄLLAISEN VAHINGON MAHDOLLISUUDESTA.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
fi: ASIAKIRJA SEKÄ MUOKATUT VERSIOT ASIAKIRJASTA TARJOTAAN GNU FREE DOCUMENTATION LICENSEN EHDOIN SEKÄ YMMÄRTÄEN ETTÄ: <placeholder-1/>

en: Fish Manual
fi: Kalan ohjekirja

en: GNOME Documentation Project
fi: Gnomen dokumentaatioprojekti

en: GNOME Documentation Team
fi: Gnomen dokumentaatiotiimi

en: Fish Applet Manual V2.3
fi: Kala-sovelman ohjekirja v2.3

en: September 2003
fi: Syyskuu 2003

en: Sun GNOME Documentation Team
fi: Sunin Gnomen dokumentaatiotiimi

en: Fish Applet Manual V2.2
fi: Kala-sovelman ohjekirja v2.2

en: January 2003
fi: Tammikuu 2003

en: Fish Applet Manual V2.1
fi: Kala-sovelman ohjekirja v2.1

en: August 2002
fi: Elokuu 2002

en: Fish Applet Manual V2.0
fi: Kala-sovelman ohjekirja v2.0

en: May 2002
fi: Toukokuu 2002

en: Fish Applet Manual
fi: Kala-sovelman ohjekirja

en: This manual describes version 3.4.7.4ac19 of Fish.
fi: Tämä ohjekirja kertoo Kalan versiosta 3.4.7.4ac19.

en: Feedback
fi: Palaute

en: To report a bug or make a suggestion regarding the Fish applet or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
fi: Ilmoittaaksesi viasta tai tehdäksesi ehdotuksen Kala-sovelmaan tai tähän käyttöohjeeseen liittyen, seuraa ohjeita <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">Gnomen palautesivulla</ulink>.

en: The Fish program displays an animated image in the panel and gives you your fortune when clicked.
fi: Kala-ohjelma näyttää paneelissa animoidun kuvan, ja lausuu sinulle kohtalosi napsautettaessa.

en: Fish
fi: Kala

en: Introduction
fi: Johdanto

en: Fish Applet
fi: Kala-sovelma

en: Shows Fish applet.
fi: Näyttää Kala-sovelman.

note: ==== End of Figure =======================================
en: The <application>Fish</application> applet displays an animated fish in a panel. The fish gives you your fortune when clicked.
fi: <application>Kala</application>-sovelma näyttää paneelissa animoidun kalan. Kala lausuu sinulle kohtalosi napsautettaessa.

en: You can customize the image shown and the command that is run when it is clicked.
fi: Näytettävää kuvaa on mahdollisuus mukauttaa, samoin kuin napsautettaessa suoritettavaa komentoa.

en: To Add Fish to a Panel
fi: Lisätäksesi Kalan paneeliin

en: Perform the following steps:
fi: Tee seuraavasti:

en: Right-click on the panel.
fi: Napsauta paneelia hiiren oikealla painikkeella.

en: Choose <guimenuitem>Add to Panel</guimenuitem>.
fi: Valitse <guimenuitem>Lisää paneeliin</guimenuitem>.

en: Scroll down the list of items in the <guilabel>Add to Panel</guilabel> dialog, then select <guilabel>Fish</guilabel>.
fi: Vieritä kohdeluetteloa alaspäin <guilabel>Lisää paneeliin</guilabel> -valintaikkunassa, ja valitse sitten <guilabel>Kala</guilabel>.

en: Click <guibutton>Add</guibutton>.
fi: Napsauta <guibutton>Lisää</guibutton>.

en: Usage
fi: Käyttö

en: Click on the applet to display the <guilabel>Wanda the Fish</guilabel> dialog. The dialog typically displays a fortune cookie. You can configure the applet to specify the command to run when you click on the applet. See <xref linkend="fish-settings"/> for more information.
fi: Napsauta sovelmaa näyttääksesi <guilabel>Wanda-kala</guilabel>-valintaikkunan. Ikkuna näyttää tavallisesti onnenkeksin sisällön. Sovelmaa voidaan mukauttaa suorittamaan tietty komento napsautettaessa sovelmaa. Katso lisätietoja kohdasta <xref linkend="fish-settings"/>.

en: Preferences
fi: Asetukset

en: To configure <application>Fish</application>, right-click on the <application> Fish</application> applet, then choose <guimenu>Preferences</guimenu>.
fi: Muuttaaksesi <application>Kalan</application> asetuksia, napsauta <application>Kala</application>-sovelmaa hiiren oikealla painikkeella ja valitse sitten <guimenu>Asetukset</guimenu>.

en: Name of fish
fi: Kalan nimi

en: Use this text box to specify the name of the fish.
fi: Tähän tekstikenttään voidaan kirjoittaa kalan nimi.

en: Command to run when clicked
fi: Napsauttamalla käynnistyvä komento

en: By default, <application>Fish</application> runs the <literal>fortune</literal> command when you click on the applet. Use this text box to specify an alternative command to run.
fi: Oletuksena <application>Kala</application> suorittaa <literal>fortune</literal>-komennon, kun sovelmaa napsautetaan. Tähän tekstikenttään voidaan kirjoittaa vaihtoehtoinen suoritettava komento.

en: File
fi: Tiedosto

en: Use this field to select the image to display in the applet. You can select an image that is supplied with the applet or a personal image.
fi: Tähän kenttään voidaan valita sovelmassa näytettävä kuva. Valittavissa on sovelman mukana tullut kuva tai käyttäjän valitsema kuva.

en: Total frames in animation
fi: Ruutuja animaatiossa yhteensä

en: Use this spin box to specify the number of frames in the animation.
fi: Tällä valinnalla määritellään animaatiossa olevien ruutujen lukumäärä.

en: Pause per frame
fi: Tauko ruutua kohden

en: Use this spin box to specify the pause in seconds between each frame in the animation.
fi: Tällä valinnalla määritellään ruutujen välillä pidettävä tauko sekunneissa.

en: Rotate on vertical panels
fi: Kierrä pystypaneeleissa

en: Select this option to rotate the applet image when you add the applet to a vertical panel.
fi: Valitse tämä kiertääksesi sovelman kuvaa, kun sovelma lisätään pystysuuntaiseen paneeliin.
