gnome-robots master - en to da translation catalogue (142 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Use different game-themes in <app>Robots</app>.
da: Brug forskellige spiltemaer i <app>Robotter</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Change the default appearance of the game
da: Ændr spillets standardudseende

note: (itstool) path: page/p
en: You can change the <app>Robots</app> backdrop and the different robots that are present in a game by changing the game theme and background.
da: Du kan ændre baggrunden i <app>Robotter</app> og de forskellige robotter i et spil ved at ændre spiltemaet og baggrunden.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the game theme and background:
da: Sådan ændres spillets tema og baggrund:

note: (itstool) path: item/p (itstool) path: section/p
en: Press the menu button in the top-right corner of the window and select <gui style="menuitem">Preferences</gui>.
da: Tryk på menuknappen i øverste højre hjørne af vinduet og vælg <gui style="menuitem">Indstillinger</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Appearance</gui> tab.
da: Vælg fanebladet <gui>Udseende</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select a theme from the <gui>Image theme</gui> drop-down menu.
da: Vælg et tema fra rullegardinsmenuen <gui>Billedtema</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: To change your background color, click the button next to <gui>Background color</gui>. Select a color from the available choices and click <gui style="button">Select</gui>.
da: For at ændre din baggrund klikkes på knappen ved siden af <gui>Baggrundsfarve</gui>. Vælg en farve fra de tilgængelige valg og klik på <gui style="button">Vælg</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Start, quit, and enable sounds.
da: Start, afslut og aktivér lyde.

note: (itstool) path: page/title
en: Basic instructions
da: Grundlæggende instruktioner

note: (itstool) path: section/title
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

note: (itstool) path: section/p
en: Press the menu button in the top-right corner of the window and select <gui style="menuitem">New Game</gui>, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> to start a new game.
da: Tryk på menuknappen i øverste højre hjørne af vinduet og vælg <gui style="menuitem">Nyt spil</gui> eller tryk på <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> for at starte et nyt spil.

note: (itstool) path: section/title
en: Enable sounds
da: Aktivér lyde

note: (itstool) path: section/p
en: Then select the <gui>Game</gui> tab and check <gui style="checkbox">Enable sounds</gui>.
da: Vælg så fanebladet <gui>Spil</gui> og tilvælg <gui style="checkbox">Aktivér lyde</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Quit <app>Robots</app>
da: Afslut <app>Robotter</app>

note: (itstool) path: section/p
en: Press the close button in the title bar, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>Q</key></keyseq> to quit <app>Robots</app> at any time.
da: Tryk på lukkeknappen i titellinjen eller tryk på <keyseq><key>Ctrl</key><key>Q</key></keyseq> for, når som helst, at afslutte <app>Robotter</app>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the default keys in <app>Robots</app>.
da: Ændr standardtasterne i <app>Robotter</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Customize the keyboard controls
da: Tilpas tastaturstyringen

note: (itstool) path: page/p
en: The <link xref="controls-default">default controls</link> can be changed in <app>Robots</app> to suit your preference.
da: <link xref="controls-default">Standardstyringen</link> kan ændres i <app>Robotter</app>, så de passer til dine præferencer.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the default keys:
da: Sådan ændres standardtasterne:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Keyboard</gui> tab.
da: Vælg fanebladet <gui>Tastatur</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list, select the key that you want to change.
da: I listen vælges den, tast du vil ændre.

note: (itstool) path: item/p
en: Either click on the control in the second column, or press the <key>Enter</key> key. The words <gui>New accelerator…</gui> are now present in place of the old control.
da: Klik enten på styringen i den anden kolonne eller tryk på <key>Enter</key>-tasten. Ordene <gui>Ny genvejstast …</gui> vises nu ved den gamle styring.

note: (itstool) path: item/p
en: Press the key you want to use instead of the default key.
da: Tryk på den tast, du vil bruge i stedet for standardtasten.

note: (itstool) path: note/p
en: To keep the old setting, press <key>Esc</key>.
da: Tryk på <key>Esc</key> for at beholde den gamle indstilling.

note: (itstool) path: item/p
en: Repeat the above steps to change any other default keys.
da: Gentag trinnene ovenfor for at ændre standardtasterne.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Preferences</gui> dialog.
da: Luk dialogen <gui>Indstillinger</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can always reset the controls to the default controls by clicking the <gui style="button">Restore Defaults</gui> button.
da: Du kan altid nulstille styringen til standardstyringen ved at klikke på knappen <gui style="button">Genskab forvalg</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: How do I control the main character?
da: Hvordan styrer jeg hovedpersonen?

note: (itstool) path: page/title
en: Mouse and keyboard controls for <app>Robots</app>
da: Muse- og tastaturstyringer i <app>Robotter</app>

note: (itstool) path: section/title
en: Keyboard controls
da: Tastaturstyringer

note: (itstool) path: section/p
en: Use the following keys from the numeric keypad on the far right of your keyboard, to move in <app>Robots</app>.
da: Brug følgende taster på det numeriske tastatur til højre på dit tastatur for at trække i <app>Robotter</app>.

note: (itstool) path: td/p
en: Possible moves
da: Mulige træk

note: (itstool) path: td/p
en: Key
da: Tast

note: (itstool) path: td/p
en: North west
da: Nordvest

note: (itstool) path: td/p
en: North
da: Nord

note: (itstool) path: td/p
en: North east
da: Nordøst

note: (itstool) path: td/p
en: West
da: Vest

note: (itstool) path: td/p
en: East
da: Øst

note: (itstool) path: td/p
en: South west
da: Sydvest

note: (itstool) path: td/p
en: South
da: Syd

note: (itstool) path: td/p
en: South east
da: Sydøst

note: (itstool) path: td/p
en: Stay in the same position (one turn)
da: Bliv på den samme placering (én tur)

note: (itstool) path: td/p
en: Space
da: Mellemrum

note: (itstool) path: td/p
en: Teleport safely
da: Teleportér sikkert

note: (itstool) path: td/p
en: Teleport randomly
da: Teleportér tilfældigt

note: (itstool) path: td/p (itstool) path: item/title
en: Wait for the robots
da: Vent på robotterne

note: (itstool) path: note/p
en: You can <link xref="controls-change">change</link> the default controls to suit your preference.
da: Du kan <link xref="controls-change">ændre</link> standardstyringen, så de passer til dine præferencer.

note: (itstool) path: section/title
en: Use the mouse to move around
da: Brug musen til at trække

note: (itstool) path: item/title
en: Move in a particular direction
da: Træk i en bestemt retning

note: (itstool) path: item/p
en: When you move your mouse around the main character, a small black arrow will appear pointing towards the direction in which the character will move if you click. For example, to move north, if you move your cursor to the column above the main character, a small black arrow will appear pointing northwards. On clicking, the character will move one square northwards.
da: Når du flytter din mus rundt om hovedpersonen, så viser en lille sort pil den retning, som personen trækkes, hvis du klikker. For f.eks. at trække mod nord, hvis du flytter din markør til kolonnen over hovedpersonen, så vises en lille sort pil som peger mod nord. Når der klikkes, så trækkes personen én firkant mod nord.

note: (itstool) path: item/title
en: Stay in the same position
da: Bliv på den samme placering

note: (itstool) path: item/p
en: Click on the main character to stay put in the same square.
da: Klik på hovedpersonen, for at blive på den samme placering.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Wait for Robots</gui> button to wait for the enemy robots to finish making all their moves.
da: Klik på knappen <gui>Vent på robotterne</gui>, for at vente på, at de fjendtlige robotter er færdige med alle deres træk.

note: (itstool) path: item/title
en: Safe teleports
da: Sikre teleporteringer

note: (itstool) path: item/p
en: To safely teleport, click the <gui>Teleport Safely</gui> button.
da: For sikker teleportering klikkes på knappen <gui>Teleportér sikkert</gui>.

note: (itstool) path: item/title
en: Random teleports
da: Tilfældige teleporteringer

note: (itstool) path: item/p
en: To teleport to a random spot, click the <gui>Teleport Randomly</gui> button.
da: For at teleportere til et tilfældigt sted klikkes på knappen <gui>Teleportér tilfældigt</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Change the level of difficulty in <app>Robots</app>.
da: Ændr sværhedsgraden i <app>Robotter</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Game type
da: Spiltype

note: (itstool) path: page/p
en: You can play <app>Robots</app> in different ways by choosing a different game type. This changes the level of difficulty involved in playing <app>Robots</app>.
da: Du kan spille <app>Robotter</app> på forskellige måder ved at vælge en anden spiltype. Det ændrer sværhedsgraden når der spilles <app>Robotter</app>.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the level of difficulty:
da: Sådan ændres sværhedsgraden:

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Game</gui> tab.
da: Vælg fanebladet <gui>Spil</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop down menu next to <gui>Game Type</gui>, choose your option.
da: I rullegardinsmenuen ved siden af <gui>Spiltype</gui> kan du vælge din indstilling.

note: (itstool) path: td/p
en: Game Type
da: Spiltype

note: (itstool) path: td/p
en: Initial safe <link xref="moves#teleport">teleports</link>
da: Indledende sikre <link xref="moves#teleport">teleporteringer</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Initial <link xref="scores#high-low-risk">low-risk enemy robots</link>
da: Indledende <link xref="scores#high-low-risk">fjendtlige robotter af lav risiko</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Initial <link xref="scores#high-low-risk">high-risk enemy robots</link>
da: Indledende <link xref="scores#high-low-risk">fjendtlige robotter af høj risiko</link>

note: (itstool) path: td/p
en: Do safe teleports increase in successive levels?
da: Er der flere sikre teleporteringer i efterfølgende baner?

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>nightmare</gui>
da: <gui>mareridt</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Yes
da: Ja

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots2</gui>
da: <gui>robotter2</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: Yes, but only if robots are killed while <link xref="moves#wait">waiting</link>
da: Ja, men kun hvis robotterne dræbes under <link xref="moves#wait">venter</link>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots with safe teleport</gui>
da: <gui>robotter med sikker teleportering</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>classic robots</gui>
da: <gui>klassisk Robotter</gui>

note: (itstool) path: td/p
en: No
da: Nej

note: (itstool) path: td/p
en: <gui>robots2 easy</gui>
da: <gui>robotter2 nem</gui>

note: (itstool) path: item/p
en: If you check the <gui style="checkbox">Use safe moves</gui> checkbox, the game will prevent you from moving if the move would cause a robot to kill you, unless the only way to survive is to teleport. If you check the <gui style="checkbox">Use super safe moves</gui> checkbox, the game will prevent you from making any move in this case, so that you are forced to teleport. This reduces the level of difficulty. You can always uncheck these if you find the game too easy.
da: Hvis du tilvælger afkrydsningsboksen <gui style="checkbox">Benyt sikre træk</gui>, så forhindrer spillet dig i at trække, hvis trækket får en robot til at dræbe dig, med mindre den eneste måde at overleve på er at teleportere. Hvis du tilvælger afkrydsningsboksen <gui style="checkbox">Benyt supersikre træk</gui>, så forhindrer spillet dig i at trække når det er tilfældet, så du er tvunget til at teleportere. Det reducerer sværhedsgraden. Du kan altid fravælge dem, hvis du synes spillet er for let.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Robots
da: Robotter

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Robots
da: Robotter

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Robots
da: Robotter

note: (itstool) path: info/desc
en: Index
da: Indeks

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Robots
da: <_:media-1/> Robotter

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Robots</app> is based on the UNIX command-line game of the same name. The aim of the game is to destroy all the robots by getting them to crash into each other or into junk heaps from previous collisions, without them crashing into you.
da: <app>Robotter</app> er baseret på UNIX-kommandolinjespillet af samme navn. Spillets mål er at ødelægge alle robotterne ved at få dem til at ramme hinanden eller ramme skrotbunker fra tidligere sammenstød, uden at de rammer dig.

note: (itstool) path: section/title
en: Game play
da: Gameplay

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
da: Indstillinger

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
da: Creative Commons Kreditering-Deling på samme vilkår 3.0 Ikke porteret-licens

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
da: Værket er licenseret under en <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: How can I move around in <app>Robots</app>?
da: Hvordan kan jeg trække i <app>Robotter</app>?

note: (itstool) path: page/title
en: Different moves in <app>Robots</app>
da: Forskellige træk i <app>Robotter</app>

note: (itstool) path: page/p
en: In <app>Robots</app> you can move in one of eight directions, wait for the robots, or teleport. The enemy robots and the main character take turns to make their move. So, after each of your moves, the enemy robots try to make a move that gets them closer to you.
da: I <app>Robotter</app> kan du trække i en af otte retninger, vente på robotter eller teleportere. De fjendtlige robotter og hovedpersonen skiftes til at trække. Så hver gang du har trukket, prøver fjenden at trække, så de kommer tættere på dig.

note: (itstool) path: section/title
en: Basic moves
da: Grundlæggende træk

note: (itstool) path: section/p
en: In one turn, you can move to any adjacent square. You may move diagonally.
da: I én tur kan du trække til enhver tilstødende firkant. Du kan trække diagonalt.

note: (itstool) path: section/title
en: Wait
da: Vent

note: (itstool) path: section/p
en: You can stay put and wait for the robots to finish making all their moves. This is not advisable unless there are very few robots and you are absolutely sure that they will all perish before reaching you.
da: Du kan blive hvor du er og vente på at robotterne er færdige med deres træk. Det anbefales ikke, med mindre der er meget få robotter og du er helt sikker på at allesammen forsvinder inden, de når dig.

note: (itstool) path: section/title
en: Teleport to a different location
da: Teleportér til en anden placering

note: (itstool) path: section/p
en: If there are no moves possible or if you want to make a leap across the board instead of moving square by square, you can teleport. There are two types of teleports available.
da: Hvis det ikke er muligt at foretage flere træk, eller hvis du vil springe til den anden ende af brættet frem for en firkant ad gangen, så kan du teleportere. Der findes 2 typer teleporteringer.

note: (itstool) path: item/p
en: Safe teleports move the main character to a location that is safe from enemy robots. In each game only a few safe teleports are allowed.
da: Sikre teleporteringer trækker hovedpersonen til en placering, som er sikker fra fjendtlige robotter. Der er kun nogle få teleporteringer i hvert spil.

note: (itstool) path: item/p
en: Use random teleports to teleport to a random location that may be safe or may not be safe. You can use as many random teleports as you want during a game.
da: Brug tilfældige teleporteringer til at teleportere til en tilfældig placering, der måske/måske ikke er sikker. Du kan bruge så mange tilfældige teleporteringer, som du vil i et spil.

note: (itstool) path: info/desc
en: Scoring points in <app>Robots</app>
da: Scor point i <app>Robotter</app>

note: (itstool) path: page/title
en: Scores
da: Resultater

note: (itstool) path: page/p
en: There are two type of enemies in <app>Robots</app>: high-risk enemies which give you 20 points when they die and low-risk enemies which give you 10 points when they die.
da: Der er to typer fjender i <app>Robotter</app>: fjender af høj risiko som giver dig 20 point, når de dør, og fjender af lav risiko som giver dig 10 point, når de dør.

note: (itstool) path: section/title
en: High and low risk enemies by theme
da: Fjender af høj og lav risiko efter tema

note: (itstool) path: section/p
en: The enemies in a game depend on the <link xref="appearance">game theme</link> chosen.
da: Fjenderne i et spil afhænger af det valgte <link xref="appearance">spiltema</link>.

note: (itstool) path: td/p
en: Game theme
da: Spiltema

note: (itstool) path: td/p
en: High-risk enemy (20 points)
da: Fjender af høj risiko (20 point)

note: (itstool) path: td/p
en: Low-risk enemy (10 points)
da: Fjender af lav risiko (10 point)

note: (itstool) path: td/p
en: anthills
da: myretuer

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk anthill
da: Myretue af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk anthill
da: Myretue af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: boo
da: bøh

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk bat
da: Flagermus af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk ghost
da: Spøgelse af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: cows
da: køer

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk cow
da: Ko af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk cow
da: Ko af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: eggs
da: æg

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk egg
da: Æg af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk egg
da: Æg af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: gnomes
da: trolde

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk gnome
da: Trold af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk gnome
da: Trold af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: mice
da: mus

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk mouse
da: Mus af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk mouse
da: Mus af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: robots
da: robotter

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk robot
da: Robot af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk robot
da: Robot af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: spills
da: vandpytter

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk spill
da: Vandpyt af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk spill
da: Vandpyt af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: stormclouds
da: tordenskyer

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk stormcloud
da: Tordensky af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk stormcloud
da: Tordensky af lav risiko

note: (itstool) path: td/p
en: toasters
da: brødristere

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk toaster
da: Brødrister af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk toaster
da: Brødrister af lav risiko

note: (itstool) path: media/span
en: High-risk UFO
da: UFO af høj risiko

note: (itstool) path: media/span
en: Low-risk UFO
da: UFO af lav risiko

note: (itstool) path: section/title
en: High scores
da: Bedste resultater

note: (itstool) path: section/p
en: Press the menu button in the top-right corner of the window and select <gui style="menuitem">Scores</gui> to view the high scores.
da: Tryk på menuknappen i øverste højre hjørne af vinduet og vælg <gui style="menuitem">Resultater</gui> for at vise de bedste resultater.

note: (itstool) path: section/p
en: Scores are recorded separately for each combination of <link xref="game-types">game type and safe move option</link>. Use the drop-down menu next to <gui>Map</gui> to view scores for a particular game type and safe move option combination.
da: Resultater huskes separat for hver kombination af <link xref="game-types">indstilling for spiltype og sikre træk</link>. Brug rullegardinsmenuen ved siden af <gui>Kort</gui> for at vise resultater for en bestemt kombination af indstilling for spiltype og sikre træk.
