Draw On Your Screen 6.1 - en to fr translation catalogue (184 entries)

note: Translators: %s is a key label
en: Press <i>%s</i> to get
    a fourth control point
fr: Appuyez sur <i>%s</i> pour avoir
    un quatrième point de contrôle

en: Mark a point of symmetry
fr: Marquez un centre de symétrie

en: Draw a line of symmetry
fr: Tracez un axe de symétrie

[ctx: text-area-content]
note: Translators: initial content of the text area
en: Text
fr: Texte

note: Translators: %s is a key label
en: Press <i>%s</i> to mark vertices
fr: Appuyez sur <i>%s</i> 
    pour marquer un sommet

note: Translators: %s is a key label
en: Press <i>%s</i>
    to start a new line
fr: Appuyez sur <i>%s</i>
    pour démarrer une nouvelle ligne

[ctx: osd-notification]
note: Translators: It is displayed in an OSD notification to ask the user to start picking, so it should use the imperative mood.
en: Pick a color
fr: Prélève une couleur
    avec la pipette

note: Translators: "released" as the opposite of "grabbed"
en: Keyboard and pointer released
fr: Clavier et pointeur libérés

en: Keyboard and pointer grabbed
fr: Clavier et pointeur saisis

en: Leaving drawing mode
fr: Sortie du mode dessin

note: Translators: %s is a key label
en: Press <i>%s</i> for help
fr: Appuyez sur <i>%s</i>
    pour accéder à l’aide

en: Entering drawing mode
fr: Entrée dans le mode dessin

en: Internal
fr: Interne

en: System
fr: Système

en: Dashed line
fr: Ligne en pointillés

note: Translators: as the alternative to "Dashed line"
en: Full line
fr: Ligne pleine

en: Fill
fr: Remplir

note: Translators: as the alternative to "Fill"
en: Outline
fr: Contour

[ctx: font-family]
note: Translators: generic font-family SVG attribute
en: Sans-Serif
fr: Sans empattement

[ctx: font-family]
en: Serif
fr: Avec empattement

[ctx: font-family]
en: Monospace
fr: Chasse fixe

[ctx: font-family]
en: Fantasy
fr: Fantaisiste

[ctx: font-style]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: font-weight]
note: Translators: font-weight SVG attribute
en: Thin
fr: Fin

[ctx: font-weight]
en: Ultra Light
fr: Ultraléger

[ctx: font-weight]
en: Light
fr: Léger

[ctx: font-weight]
en: Semi Light
fr: Semi-léger

[ctx: font-weight]
en: Book
fr: Livre

[ctx: font-weight]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: font-weight]
en: Semi Bold
fr: Semi-gras

[ctx: font-weight]
en: Bold
fr: Gras

[ctx: font-weight]
en: Ultra Bold
fr: Ultragras

[ctx: font-weight]
en: Heavy
fr: Lourd

[ctx: font-weight]
en: Ultra Heavy
fr: Ultralourd

[ctx: stroke-linecap]
note: Translators: stroke-linecap SVG attribute
en: Butt
fr: Net

[ctx: stroke-linecap]
en: Round
fr: Arrondi

[ctx: stroke-linecap]
en: Square
fr: Carré

[ctx: stroke-linejoin]
note: Translators: stroke-linejoin SVG attribute
en: Miter
fr: Pointu

[ctx: stroke-linejoin]
en: Round
fr: Arrondi

[ctx: stroke-linejoin]
en: Bevel
fr: Biseauté

en: Left aligned
fr: Aligné à gauche

en: Centered
fr: Centré

en: Right aligned
fr: Aligné à droite

[ctx: drawing-tool]
en: Free drawing
fr: Dessin libre

[ctx: drawing-tool]
en: Line
fr: Ligne

[ctx: drawing-tool]
en: Text
fr: Texte

[ctx: drawing-tool]
en: Polygon
fr: Polygone

[ctx: drawing-tool]
en: Polyline
fr: Ligne brisée

[ctx: drawing-tool]
en: Move
fr: Déplacer

[ctx: drawing-tool]
en: Resize
fr: Redimensionner

[ctx: drawing-tool]
en: Mirror
fr: Miroir

en: Erase
fr: Effacer

en: Smooth
fr: Lisser

en: Open drawing
fr: Ouvrir un dessin

en: Save drawing as…
fr: Enregistrer le dessin sous…

en: Color
fr: Couleur

note: Translators: It is displayed in a menu button tooltip or as a shortcut action description, so it should NOT use the imperative mood.
en: Pick a color
fr: Prélever une couleur avec la pipette

en: Add to images
fr: Ajouter aux images

en: Delete
fr: Supprimer

en: Type a name
fr: Saisissez un nom

note: Translators: "Preferences" page in preferences
en: Preferences
fr: Préférences

note: Translators: "Drawing" page in preferences
en: Drawing
fr: Dessin

note: Translators: "About" page in preferences
en: About
fr: À propos

note: Translators: you are free to translate the extension name, that is displayed in About page, or not
en: Draw On You Screen
fr: Dessine Sur Ton Écran

note: Translators: you are free to translate the extension description, that is displayed in About page, or not
en: Start drawing with Super+Alt+D and save your beautiful work by taking a screenshot
fr: Commence à dessiner avec Super+Alt+D et sauvegarde ton beau travail en faisant une capture d’écran

en: Add a new palette
fr: Ajouter une nouvelle palette

en: Area
fr: Zone de dessin

en: Grid overlay line
fr: Dimensions de la grille

en: Tools
fr: Outils

en: Dash array
fr: Taille des pointillés

en: Reset settings
fr: Rétablir les paramètres

en: Rename the palette
fr: Renommer la palette

en: Remove the palette
fr: Supprimer la palette

note: Translators: default name of a new palette
en: New palette
fr: Nouvelle palette

en: In drawing mode
fr: Dans le mode dessin

en: Draw
fr: Dessiner

en: Left click
fr: Clic gauche

en: Right click
fr: Clic droit

en: Center click
fr: Clic du milieu

en: Increment/decrement line width
fr: Augmenter/diminuer l’épaisseur du trait

en: Scroll
fr: Molette

note: Translators: %s are key labels (Ctrl+F1 and Ctrl+F9)
en: Select color
fr: Sélectionner une couleur

note: Translators: %s is a key label
en: Ignore pointer movement
fr: Ignorer le déplacement du pointeur

en: %s held
fr: %s tenu

en: Leave
fr: Quitter

en: Select eraser <span alpha="50%">(while starting drawing)</span>
fr: Sélectionner la gomme <span alpha="50%">(en commençant à dessiner)</span>

en: Duplicate <span alpha="50%">(while starting handling)</span>
fr: Dupliquer <span alpha="50%">(en commençant à manipuler)</span>

en: Rotate rectangle, polygon, polyline
fr: Faire pivoter un rectangle, un polygone ou une ligne brisée

en: Extend circle to ellipse
fr: Étirer un cercle en ellipse

en: Curve line
fr: Courber une ligne

en: Smooth free drawing outline
fr: Lisser le contour d’un tracé libre

en: Do not preserve image ratio
fr: Ne pas préserver le ratio d’une image

en: Rotate <span alpha="50%">(while moving)</span>
fr: Faire pivoter <span alpha="50%">(lors d’un déplacement)</span>

en: Stretch <span alpha="50%">(while resizing)</span>
fr: Étirer <span alpha="50%">(lors d’un redimensionnement)</span>

en: Inverse <span alpha="50%">(while mirroring)</span>
fr: Inverser <span alpha="50%">(lors d’une réflexion)</span>

en: Drawing on the desktop
fr: Dessin sur le bureau

en: <i>Draw On Your Screen</i> becomes <i>Draw On Your Desktop</i>
fr: <i>Dessine Sur Ton Écran</i> devient <i>Dessine Sur Ton Bureau</i>

en: Erase all drawings
fr: Effacer tous les dessins

en: Disable panel indicator
fr: Désactiver l’indicateur du panneau

en: Disable on-screen notifications
fr: Désactiver les notifications à l’écran

en: Persistent over toggles
fr: Persistant lors des basculements

en: Drawing remains when toggling drawing mode
fr: Le dessin n’est pas effacé à la sortie du mode dessin

en: Persistent over restarts
fr: Persistant lors d’un redémarrage

en: Drawing is automatically saved to a file
fr: Le dessin est automatiquement sauvegardé dans un fichier

en: Enter/leave drawing mode
fr: Entrer/sortir du mode dessin

note: Translators: there is a similar text in GNOME Boxes (https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-boxes/tree/master/po)
en: Grab/ungrab keyboard and pointer
fr: Saisir/libérer le clavier et le pointeur

en: Background color
fr: Couleur en arrière-plan

en: The color of the drawing area background
fr: La couleur du fond de la zone de dessin

en: Automatic dash array
fr: Taille des pointillés automatique

en: Compute the lengths from the line width
fr: Calculer la taille en fonction de l’épaisseur du trait

en: Dash array on
fr: Taille des pointillés (plein)

en: The dash length in pixels
fr: La longueur des pointillés en pixels

en: Dash array off
fr: Taille des pointillés (vide)

en: The gap between the dashes in pixels
fr: L’espacement des pointillés en pixels

en: Dash offset
fr: Décalage des pointillés

en: The dash offset in pixels
fr: Le décalage des pointillés en pixels

en: Grid overlay color
fr: Couleur de la grille

en: The color of the lines
fr: La couleur des lignes

en: Automatic grid overlay line
fr: Dimension de la grille automatique

en: Compute the lengths from the screen size
fr: Calculer les dimensions en fonction de la taille de l’écran

en: Grid overlay line spacing
fr: Espacement des lignes de la grille

en: The gap between lines in pixels
fr: L’espacement des lignes en pixels

en: Grid overlay line width
fr: Épaisseur des lignes de la grille

en: The line width in pixels
fr: L’épaisseur des lignes en pixels

en: Image location
fr: Emplacement des images

en: The location of the directory in which the image tool picks
fr: L’emplacement du répertoire source pour l’outil image

en: Color palettes
fr: Palettes de couleurs

en: The palettes of drawing colors
fr: Les palettes de couleurs pour dessiner

en: Automatic square area size
fr: Taille de la zone carrée automatique

en: Compute the area size from the screen size
fr: Calculer la taille de la zone en fonction de la taille de l’écran

en: Square area size
fr: Taille de la zone carrée

en: The size of the area in pixels
fr: La taille de la zone en pixels

en: Decrement line width
fr: Diminuer l’épaisseur du trait

en: Decrement line width even more
fr: Diminuer encore plus l’épaisseur du trait

en: Erase last brushstroke
fr: Effacer le dernier tracé

en: Export drawing to a SVG file
fr: Exporter le dessin vers un fichier SVG

en: Increment line width
fr: Augmenter l’épaisseur du trait

en: Increment line width even more
fr: Augmenter encore plus l’épaisseur du trait

en: Open next drawing
fr: Ouvrir le dessin suivant

en: Open preferences
fr: Ouvrir les préférences

en: Open previous drawing
fr: Ouvrir le dessin précédent

en: Add images from the clipboard
fr: Ajouter des images depuis le presse-papiers

en: Redo
fr: Rétablir

en: Save drawing
fr: Enregistrer le dessin

en: Select color 1
fr: Sélectionner la couleur 1

en: Select color 2
fr: Sélectionner la couleur 2

en: Select color 3
fr: Sélectionner la couleur 3

en: Select color 4
fr: Sélectionner la couleur 4

en: Select color 5
fr: Sélectionner la couleur 5

en: Select color 6
fr: Sélectionner la couleur 6

en: Select color 7
fr: Sélectionner la couleur 7

en: Select color 8
fr: Sélectionner la couleur 8

en: Select color 9
fr: Sélectionner la couleur 9

en: Select ellipse tool
fr: Sélectionner l’outil ellipse

en: Select image tool
fr: Sélectionner l’outil image

en: Select line tool
fr: Sélectionner l’outil ligne

en: Select mirror tool
fr: Sélectionner l’outil miroir

en: Select move tool
fr: Sélectionner l’outil déplacement

en: Select free drawing
fr: Dessin libre

en: Select polygon tool
fr: Sélectionner l’outil polygone

en: Select polyline tool
fr: Sélectionner l’outil ligne brisée

en: Select rectangle tool
fr: Sélectionner l’outil rectangle

en: Select resize tool
fr: Sélectionner l’outil redimensionnement

en: Select text tool
fr: Sélectionner l’outil texte

en: Smooth last brushstroke
fr: Lisser le dernier tracé

en: Change color palette
fr: Changer la palette de couleurs

en: Change color palette (reverse)
fr: Changer la palette de couleurs (à rebours)

en: Toggle fill/outline
fr: Alterner remplissage/contour

en: Toggle fill rule
fr: Alterner la règle de remplissage

en: Change font family
fr: Changer de famille de font

en: Change font family (reverse)
fr: Changer de famille de font (à rebours)

en: Change font style
fr: Changer de style de font

en: Change font weight
fr: Changer de graisse de font

en: Change image
fr: Changer d’image

en: Change image (reverse)
fr: Changer d’image (à rebours)

en: Change linecap
fr: Modifier la forme de l’extrémité des lignes

en: Change linejoin
fr: Modifier la jointure des segments de ligne

en: Change text alignment
fr: Modifier l’alignement du texte

en: Add a drawing background
fr: Ajouter une couleur de fond au dessin

en: Add a grid overlay
fr: Ajouter une grille en surcouche

en: Show help
fr: Afficher l’aide

en: Hide panel and dock
fr: Cacher le panneau et le dock

note: Translators: It is an action: "Make the drawing area a square"
en: Square drawing area
fr: Rendre la zone de dessin carrée

en: Undo
fr: Retirer
