gnome-taquin master - en to da translation catalogue (89 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: 15-Puzzle
da: 15-spil

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>15-Puzzle</em> is the default puzzle of <app>Taquin</app>. It is displayed the first time the application is opened. You can start one at any time from the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
da: <em>15-spillet</em> er standardopgaven i <app>Taquin</app>. Det vises første gang programmet åbnes. Du kan når som helst starte et fra <link xref="start-screen">startskærmen</link>.

note: (itstool) path: section/p
en: The goal is to move all the tiles to their proper places.
da: Målet er at flytte alle fliserne til deres rette placering.

note: (itstool) path: section/p
en: There’s an empty space where you can move adjacent tiles by pushing them onto it. You can push more than one tile at the same time in the empty space’s direction.
da: Der er en tom plads, hvor du kan flytte tilstødende fliser hen ved at skubbe dem. Du kan skubbe flere end én flise ad gangen i retningen af den tomme plads.

note: (itstool) path: section/title
en: End of the game
da: Slutningen af spillet

note: (itstool) path: section/p
en: At the end of the game, <app>Taquin</app> notifies you and displays the complete image.
da: Ved spillets slutning giver <app>Taquin</app> dig besked og viser det færdige billede.

note: (itstool) path: section/p
en: You can click the <gui>New Game</gui> button in the headerbar to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>. Alternatively, you can restart the game by clicking on the button with a counter of moves done, and then on the <gui>Restart</gui> entry.
da: Du kan klikke på knappen <gui>Nyt spil</gui> i hovedlinjen for at gå til <link xref="start-screen">startskærmen</link>. Du kan også genstarte spillet ved at klikke på knappen med en tæller, der viser antal træk og så punktet <gui>Genstart</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: How to play with a mouse
da: Sådan spilles med en mus

note: (itstool) path: section/p
en: To make a move:
da: Foretag et træk:

note: (itstool) path: item/p
en: Click on a tile on the same row or column as the empty space.
da: Klik på en flise på den samme række eller kolonne som den tomme plads.

note: (itstool) path: note/p
en: If you click on a tile that cannot move, the game notifies you that the move is impossible.
da: Hvis du klikker på en flise, der ikke kan flyttes, så giver spillet dig besked om, at det ikke er muligt.

note: (itstool) path: item/p
en: You can always undo your move. For that, click on the button with a counter of moves done in the headerbar, and click the <gui>Undo</gui> entry in the menu that appears.
da: Du kan altid fortryde dit træk. For at gøre det klikkes på knappen med en tæller, der viser antal træk i hovedlinjen og så klikkes på punktet <gui>Fortryd</gui> i den menu som vises.

note: (itstool) path: section/p
en: Whether you finished the current game or not:
da: Hvad enten du har gennemført det nuværende spil eller ej:

note: (itstool) path: item/p
en: To start a new game –possibly with other options–, click the <gui>New Game</gui> button in the headerbar to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
da: For at starte et nyt spil (eventuelt med andre indstillinger) klikkes på knappen <gui>Nyt spil</gui> i hovedlinjen for at gå til <link xref="start-screen">startskærmen</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, you may want to restart the game. For that, click in the headerbar on the button with a counter of moves done, and click the <gui>Restart</gui> entry in the menu that appears.
da: Ellers kan det være, du vil genstarte spillet. For at gøre det klikkes i hovedlinjen på knappen med en tæller der viser antal træk som er foretaget, eller også klikkes på punktet <gui>Genstart</gui> i den menu som vises.

note: (itstool) path: section/p
en: You can also use the keyboard.
da: Du kan også bruge tastaturet.

note: (itstool) path: section/title
en: How to play with the keyboard
da: Sådan spilles med tastaturet

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Left</key>, <key>Right</key>, <key>Up</key> and <key>Down</key> arrows to go at the tile you want to move. The currently selected tile is indicated with four arrows around the board, on each side of its row and column.
da: Brug pilene <key>Venstre</key>, <key>Højre</key>, <key>Op</key> og <key>Ned</key> for at gå til den flise du vil flytte. Den valgte flise, angives med 4 pile rundt om brættet, på hver side af dens række og kolonne.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Space</key> key to move the selected tile in the direction of the empty space.
da: Brug <key>Mellemrum</key>-tasten for at flytte den valgte flise i retningen af den tomme plads.

note: (itstool) path: item/p
en: You can always undo your move. For that, use the <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq> keys sequence.
da: Du kan altid fortryde dit træk. For at gøre det bruges tastesekvensen <keyseq><key>Ctrl</key><key>Z</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To start a new game –possibly with other options–, use the <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> keys sequence to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
da: For at starte et nyt spil (eventuelt med andre indstillinger) bruges tastesekvensen <keyseq><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> for at gå til <link xref="start-screen">startskærmen</link>.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, you may want to restart the game. For that, use the <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq> keys sequence.
da: Ellers kan det være, du vil genstarte spillet. For at gøre det bruges tastesekvensen <keyseq><key>Skift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq>.

note: (itstool) path: section/p
en: You can also use a mouse.
da: Du kan også bruge en mus.

note: (itstool) path: page/title
en: 16-Puzzle
da: 16-spil

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>16-Puzzle</em> is the variant puzzle of <app>Taquin</app>. You can launch it at any time from the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
da: <em>16-spillet</em> er variantopgaven af <app>Taquin</app>. Du kan når som helst starte den fra <link xref="start-screen">startskærmen</link>.

note: (itstool) path: section/p
en: You move all the tiles of a row or a column in one direction. The tile that is pushed out of the board is placed at the opposite side of the row or column.
da: Du kan flytte alle fliserne på en række eller en kolonne i en retning. Flisen som skubbes ud af brættet placeres på den modsatte side af rækken eller kolonnen.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on one of the arrows displayed around the board. The row or column at the end of which this arrow is moves in this direction, and the tile that was next to the arrow is placed at the opposite side.
da: Klik på en af pilene som vises rundt om brættet. Rækken eller kolonnen ved slutningen af hvor pilen flyttes i denne retning, og flisen som var ved siden af pilen placeres på den modsatte side.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <key>Left</key> and <key>Right</key> arrows to change the selected column, and the <key>Up</key> and <key>Down</key> arrows to change the selected row. The currently selected row and column are indicated with lights around the board.
da: Brug pilene <key>Venstre</key> og <key>Højre</key> til at vælge kolonne og pilene <key>Op</key> og <key>Ned</key> til at vælge række. Den valgte række eller kolonne angives med lys rundt om brættet.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the <keyseq><key>Shift</key><key>Left</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Right</key></keyseq> keys sequences to swipe the selected row, or the <keyseq><key>Shift</key><key>Up</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Down</key></keyseq> keys sequences to swipe the selected column.
da: Brug tastesekvenserne <keyseq><key>Skift</key><key>Venstre</key></keyseq> og <keyseq><key>Skift</key><key>Højre</key></keyseq> for at rykke den valgte række eller tastesekvenserne <keyseq><key>Skift</key><key>Op</key></keyseq> og <keyseq><key>Skift</key><key>Ned</key></keyseq> for at rykke den valgte kolonne.

note: (itstool) path: page/title
en: Beginning
da: Begyndelsen

note: (itstool) path: page/p
en: When <app>Taquin</app> is opened for the first time, it displays a traditional <link xref="15-Puzzle">15-Puzzle</link> game.
da: Når <app>Taquin</app> åbnes for første gang, så vises et traditionelt spil <link xref="15-Puzzle">15-spil</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: The game is played using the mouse. To make a move:
da: Spillet spilles med musen. Foretag et træk:

note: (itstool) path: item/p
en: To start a new game –whether you finished the current game or not–, click the <gui>New Game</gui> button in the headerbar to go to the <link xref="start-screen">Start Screen</link>.
da: For at starte et nyt spil (hvad enten du gennemførte det nuværende spil eller ej) klikkes på knappen <gui>Nyt spil</gui> i hovedlinjen for at gå til <link xref="start-screen">startskærmen</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: You can also <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">play with the keyboard</link> if you prefer.
da: Du kan også <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">spille med tastaturet</link> hvis du foretrækker det.

note: (itstool) path: page/p
en: After the first time it is opened, <app>Taquin</app> displays a puzzle with the same rules and dimensions as the last one played when it is opened, so it could be a <link xref="16-Puzzle">16-Puzzle</link> game.
da: Efter den første gang det er åbnet viser <app>Taquin</app> en opgave med de samme regler og dimensioner som det forrige spil, så det kan være et spil <link xref="16-Puzzle">16-spil</link>.

note: (itstool) path: license/p
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)
da: Creative Commons Kreditering-Deling på samme vilkår 4.0 International (CC BY-SA 4.0)

note: (itstool) path: media/span
en: Taquin logo
da: Taquin-logo

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Taquin</app> is a sliding-block puzzle game. It includes the traditional 15-Puzzle invented in the early 1880s, and the more recent 16-Puzzle variant.
da: <app>Taquin</app> er et opgavespil hvor man skubber blokke. Det indeholder det traditionelle 15-spil som blev opfundet i starten af 1880'erne, og den senere variant, 16-spil.

note: (itstool) path: section/title
en: How to Play
da: Sådan spilles spillet

note: (itstool) path: section/title
en: Advanced
da: Avanceret

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International license
da: Creative Commons Kreditering-Deling på samme vilkår 4.0 International-licens

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
da: Værket er licenseret under en <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Legal information.
da: Juridisk information.

note: (itstool) path: page/title
en: License
da: Licens

note: (itstool) path: page/p
en: This work is distributed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International license.
da: Værket distribueres under en Creative Commons Kreditering-Deling på samme vilkår 4.0 International-licens.

note: (itstool) path: page/p
en: You are free:
da: Du kan frit:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To share</em>
da: <em>Dele</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To copy, distribute and transmit the work.
da: Kopiere, videredistribuere og overføre værket.

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To remix</em>
da: <em>Tilpasse</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To adapt the work.
da: Tilpasse værket.

note: (itstool) path: page/p
en: Under the following conditions:
da: Under følgende vilkår:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Attribution</em>
da: <em>Kreditering</em>

note: (itstool) path: item/p
en: You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work).
da: Du skal kreditere værket på den måde, der er angivet af forfatteren eller licensgiveren (men ikke på en måde der antyder at de støtter dig eller din brug af værket).

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Share Alike</em>
da: <em>Deling på samme vilkår</em>

note: (itstool) path: item/p
en: If you alter, transform, or build upon this work, you may distribute the resulting work only under the same, similar or a compatible license.
da: Hvis du ændrer, omarbejder eller bygger videre på værket, må du kun videredistribuere det resulterende værk under en licens, der er identisk, lignende eller kompatibel.

note: (itstool) path: page/p
en: For the full text of the license, see the <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode">CreativeCommons website</link>, or read the full <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Commons Deed</link>.
da: Se licensens fulde tekst på <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode">CreativeCommons-webstedet</link> eller læs den fulde <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">Commons Deed</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Taquin</app> can easily be used with keyboard. The <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">15-Puzzle</link> and <link xref="16-Puzzle#16-keyboard">16-Puzzle</link> both have specific shortcuts.
da: <app>Taquin</app> er let at bruge med tastaturet. <link xref="15-Puzzle#15-keyboard">15-spillet</link> og <link xref="16-Puzzle#16-keyboard">16-spillet</link> har begge bestemte genveje.

note: (itstool) path: section/title
en: In-game shortcuts
da: Genveje i spillet

note: (itstool) path: td/p
en: Show the Start Screen
da: Vis startskærmen

note: (itstool) path: td/p
en: Restart game
da: Genstart spillet

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq>
da: <keyseq><key>Skift</key><key>Ctrl</key><key>N</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Undo last move
da: Fortryd sidste træk

note: (itstool) path: section/title
en: 15-Puzzle shortcuts
da: Genveje for 15-spil

note: (itstool) path: td/p
en: Select tile to push on
da: Vælg den flise der skal skubbes til

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Left</key>, <key>Right</key>, <key>Up</key> and <key>Down</key>
da: <key>Venstre</key>, <key>Højre</key>, <key>Op</key> og <key>Ned</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Push tile in empty space’s direction
da: Skub flisen i retningen af den tomme plads

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Space</key>, <key>Return</key> and <key>Enter</key>
da: <key>Mellemrum</key>, <key>Retur</key> og <key>Enter</key>

note: (itstool) path: section/title
en: 16-Puzzle shortcuts
da: Genveje for 16-spil

note: (itstool) path: td/p
en: Change selected column
da: Vælg kolonne

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Left</key> and <key>Right</key>
da: <key>Venstre</key> og <key>Højre</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Change selected row
da: Vælg række

note: (itstool) path: td/p
en: <key>Up</key> and <key>Down</key>
da: <key>Op</key> og <key>Ned</key>

note: (itstool) path: td/p
en: Swipe selected row
da: Ryk den valgte række

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Left</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Right</key></keyseq>
da: <keyseq><key>Skift</key><key>Venstre</key></keyseq> og <keyseq><key>Skift</key><key>Højre</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Swipe selected column
da: Ryk den valgte kolonne

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Up</key></keyseq> and <keyseq><key>Shift</key><key>Down</key></keyseq>
da: <keyseq><key>Skift</key><key>Op</key></keyseq> og <keyseq><key>Skift</key><key>Ned</key></keyseq>

note: (itstool) path: section/title
en: Start Screen shortcuts
da: Genveje for startskærmen

note: (itstool) path: td/p
en: Start new game
da: Start nyt spil

note: (itstool) path: td/p
en: Back to previous game (if any)
da: Tilbage til tidligere spil (hvis der er et)

note: (itstool) path: section/title
en: General shortcuts
da: Generelle genveje

note: (itstool) path: td/p
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

note: (itstool) path: td/p
en: Help
da: Hjælp

note: (itstool) path: td/p
en: About
da: Om

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>F1</key></keyseq>
da: <keyseq><key>Skift</key><key>F1</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Quit
da: Afslut

note: (itstool) path: page/title
en: Start Screen
da: Startskærm

note: (itstool) path: page/p
en: The <em>Start Screen</em> is the place to select your options and launch a new game, either a <link xref="15-Puzzle">15-Puzzle</link> or a <link xref="16-Puzzle">16-Puzzle</link>.
da: På <em>startskærmen</em> kan du vælge dine indstillinger og starte et nyt spil, enten et <link xref="15-Puzzle">15-spil</link> eller et <link xref="16-Puzzle">16-spil</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: It can be accessed at any time from a game by pressing the <gui>New Game</gui> button.
da: Den kan når som helst tilgås fra et spil ved at trykke på knappen <gui>Nyt spil</gui>.
